DE EERSTE SCHOOLDAGEN de Europasteeg Ruzie in „KUNT U MIJ ZEGGEN....? W1- !~'i 4^* EN NOG WAT LEKO STOFZUIGERS g pannen DE ROK IN HET NIEUWE SEIZOEN KINDEREN EN OORLOG I often en I R UIT :1s SCHELPEN MET KAAS-PUREE BRABANTSCHE BRIEVEN A Is ürouwke Polak op apegapen ligt.... Als we de nering naar den nood moeten zetten JONGE VROUWEN AL$ INFORMATRICE IN DIENST VAN DE SPOORWEGEN Drï E. HOEKSTRA’S BLOEDZUIVERENDE PILLEN Deze pillen zuiveren het bloed en oevorderen de natuurlijke verrichtingen des lichaams 56 ct., 90 ct. of 1.56 per doos met gebruiks aanwijzing. verkrijgbaar in Apotheken en Drogisterijen, o.*, te Amsterdam bjj Apoth Sanders, Rokin 8; Drog. De Boer. Over toom 91. Te Hilversum bij Drog De Vries Kerkstraat 98. Te Haarlem Fa. v d Pigge Glerstr. 3. Te Heemstede O. Brühl, Binnen weg 143. Te Utrecht Fa. T. P. V. d. Bergh. Steenweg 65. Te Arnhem H. Llnnewiel. Jans- straat 17. Te Enschede O. Holst. Oldenzaai- schestraat 7. MET DIT MERK - MINDER WERK Aardappelschoteltjes met rauwe andijvie H M w 5 T rs d. ging. A Bgl. seer even mee lapje.” dat het CLARA een van E. M. S voop haar goed fatsoen teu- was ren meedoen, want X zat haar ook tot hier! ■st en ngen. Aan het Informatie-bureau van het Amterdamsche Centraalstation werkt dit drietal „sprekende spoorboekjes" IGBMIS PATQCst* I tot fede, tuur van olland 'athon ctober tijds- Inden. er zijn tember *n, es ten kost- eede, se lders dat derf te dat oodig wordt nog m ge woon tiglng Justus adna- ijzer. aad. aal. engt igen toon be- »n- de rer- of s ■mmI ze in goed uitlek- de melk aan de koök. verwarm Vermeng roer er gooien! Om van m'nen kop, die op vallende scherven nie gebouwd is, nog maar nle te spre ken! Neeë, veur m'n lol kwam ik nie eiken dag in die putluchtsteeg, maar ik kruiste er deur, mee 'n bietje humor en 'n dichtgeknepen neus, om er m’n kostje op te halen. Allee vat dat nie al te dramatiek op. amlco! Ook de veugeltjes, Gods schoone schepseltjes, waarveur zoo goed gezurgd is, motten dikkels hullie kostje pikken uit.... nou ja, uit de versche paardenvijgen! Daarenteugenmennigt veugeltje, dat docht 'n rein, smakelijk hapke zóómaar veur X pikken te hebben, geraakte in de moordende klem, deur 'nen vlegel of schobbenjak, wien ’t beulen en verwonden in X bloed zat, verborgen, zorgvuldig verstoken, onder dat smakelijk-uitziende hapke voer. Neeë vat 't nie te dramatiek op, dat ook wjj, menschen, ons voer wel motten pikken uit den afval. Da s goed teugen den hoogmoed. WU dénken ’t wel, maar we zijn nle veul belangrijker dan de musschen En als u al deze rokjes bekeken heeft en u kunt uw keuze nop niet maken, dan moopt u besluiten tot den nauwen rok. mits deze een platte plooi van voren of van achteren heeft. En ook dan bent u up to date mee de dikke bldbte zwaren boezem, X armen gekruist op den spul in de gaten hield. Een tweede ..warm flapje," dat het brood gedeeltelijk kan vervangen, zelfs de plaats in neemt van de boterham-met-kaas. is een pu- reeschoteltje. waarin dit Hollandsche zuivel product verwerkt is. Aan de voedzaamheid van dit eenvoudige warme gerechtje behoeven we dus niet te twijfelen, evenmin aan het vita- minengehalte, want overbekend is het. dat de w aardappel rjjk is aan vitaminen c, Is er toevallig een klein stukje vleesch over gebleven. dan kunnen we dit er wel fijngesne den door heen doen, maar in de eerste plaats Vnaken we het hapje voedzaam en smakelijk door er kaas in te verwerken. Hiervoor is be legen. niet te oude, geraspte Leldsche kaas zeer geschikt. Willen we het gerecht aardig op doen. dan gebruiken we hiervoor een vuurvas’ schoteltje of schelpen, en zetten deze even *- den oven. 1 pond gekookte aardappelen. een klein kopje melk. twee afgestreken eetlepels boter. een ons geraspte Leldsche kaas. Breng de Aielk aan de kook, laat de aard appelen hierin even warm worden en stamp ze fijn. Vermeng ze met de boter en de geraspte kaas. Voeg zoo noodlg nog wat melk toe en maak de purée op smaak af met zout en noot muskaat. Presenteer de puree warm en geef er desgewenscht wat groente, bijvoorbeeld een rest van den vorigen dag, by. Wie in het bezit is van een oven, kan de puree in een vuruvasten schotel of in Schel pen doen. en. met enkele klontjes boter be legd. een kwartier in den warmen oven zetten. Maar een vereischte is dit niet. ramen, maar X spul liep heelegaar verkeerd Toch kwam ze nie uit haren hoek. De Berin. Van de oudste en meest bekende x fabriek in Nederland. Prima fabrikaat voor elke beurs VRAAGT UWEN WINKELIER De rokkenvariatle, waar wjj ons dit seizoen aan te buiten mogen gaan, is werkelijk overwel digend. Ieder model schijnt getolereerd te zijn en rtlle hebben maar één overeenkomst, namelijk hun lengte of liever hun kortte. Onze rokken zjjn uitgesproken kort, wat echter nog voor nie mand een reden behoeft te zijn om een niet bij zijn figuur passenden, te korten rok te dragen. Alle overdrijving schaadt en alleen op de zeer slanke kan de rok op de knie een flatteus sil houet geven. Wie maar even over dat ..zeer" heen is. doet heusch wijzer haar rokzo?m ?oed en wél over de knie heen te hangen. Een heel belang rijke overweging zijn ook de beenen. Dat lang niet ieder over een presentabel paar onderdanen beschikt is een maar al te zeer bekend feit. Men Als hongerige honden, voor wie een bak eten wordt klaargemaakt, staren ze reikhalzend over de balie, in afwachting van het antwoord op hun vraag: jonge, oude, moede of opgewek te menschengezichten en gespannen volgen ze de Vlugge vingers van het juffertje, die vaar dig glijden over de zwart-witte tabellen, waar bij ze kort en zakelijk opgeeft: twaalf uur tien uit A.. twee uur in B.. twee uur twintig over- ttappen naar C. Ontspanning teekent het gezicht van den vrager, nu de moeilijkheid is opgelost, een ge meend „dank u" wordt geadresseerd aan de informatrice en de glazen klapdeuren openen zich voor verdwijnende voeten, om meteen nieuwe vragers binnen te laten, meer niet- wetenden, die soms druppelsgewijs, soms In drammen. het Informatie-bureau betreden, waar dagelijks van acht uur des morgens tot *s avonds tien een levendige bedrijvigheid heerscht. Er was in zekeren zin hog geen vuiltje aan de lucht, toen op zestien Juli van dit Jaar in het Amsterdamsche Centraal Station een kloek Informatie-bureau geopend werd en een zevental jeugdige, kwieke „Goudriaan-girls” zooals een bekend dagblad ze doopte haar post achter de onberispelijk glimmende balie bezette, ten behoeve van het reizend publiek. Dat nu eenmaal altijd iets niet weet of niet begrijpt, of niet vinden, of niet onthouden, of niet combineeren kan. Trek u dit niet aan, gij die dit leest, er leven, verscholen tusschen de moderne menschheid, nog heele volksstammen, die een soort onhandigheidsangst hebben voor gasgeysers, belastingbiljetten, liften en spoor boekjes. Zoo het niet reeds vanaf den eer sten dag gebleken was. dat deze meisjes, die het klappen van de zweep kendën. „de juiste vrouwen op de juiste plaats" waren, trad dit wel duidelijk aan den dag. toen de mobilisa tie den regelmatigen treinenloop volkomen deed ontsporen. En aan deze, zeer spoedig na in gebruikneming van dit bureau, ontstane stag natie is het te danken, dat er ijlings nog eeni- In het tijdschrift ..Het Kind" zijn verschil lende antwoorden gepubliceerd, die schoolkin deren tusschen 8 en 12 jaar gegeven hebben op de vraag„Wat denk Je over oorlog?” Van een merkwaardige wijsheid getuigen meerdere antwoorden. Bij voorbeeld van het twaalfjarig Ineis je. dat zegt' „Oorlog vind ik onnodig. Ik vind laten de ko- ningen tegen elkaar vechten en niet de mensen onderling. Wat een verdriet brengt het niet mee voor alle vrouwen en kinderen die achter blijven de mannen kunnen niet verdienen en zo lijden vrouw en kinderen soms honger”. Vol jeugdige vitaliteit is het volgende: „zé moesten eerst aan hun eigen leven denken hoe fijn het is om te leven". Het meest kernachtige antwoord was wel: „Oorlog is de duivel van elk land in elk volk." In ons land is het algemeen gewoonte om per dag twee broodmakltjjden en slechts één warmen maaltijd te gebruiken. Als wjj beden ken. dat ons land wél veel aardappelen en groenten verbouwt, maar daarentegen zeer weinig graan dan is het des te verwonder lijken dat WU altijd aan de twee broodmaal tijden blijven vasthouden. In omstandigheden waarin wij meer en meer aangewezen zijn op producten van eigen bodem, zullen we mis schien noodgedwongen van onze oude gewoon te moeten afstappen hetgeen niet in het na deel. maar juist in het voordeel van onze voe ding kan zijn. Als overgang naar „twee warme maaltijden per dag" beginnen we een deel van het brood bij het twaalfuurtje te vervangen door ’n war men hap. We zorgen, dat hiervoor steeds den dag tevoren een ruime portie aardappelen is gekookt, en dan bereideA we bijvoorbeeld on derstaand aardappelschoteltje met rauwe an dijvie. De Theemuts grimlachte. Ik moest er eigens ook mee lachen trouwens. En de Hit? Die had ginnen tijd om te lachen! Riep alleen: „Vrouw Moes, hou die Rosse in de gaten, dat ze nie raak slaat!” En onderwijl sloeg X Hitje zooveul te sjecuurder raak! Heel t stulpke van madame Polak stond te schudden! X Schudde zóó on- rust barend. dat de Berin 'ns kijken kwam Die Acht: wat heb ik dalijk aan de stukken ^Met een scheen ze 'r eigen de eerebeesjes te herin- deren van afgeloopen zomer, knipoogde toen 'ns naar X woelende Hitje en begost 1 huiske van vrouw Polak mee te sloepen. „Anders krijg ik de brokken maar in tn'nen tuin," bromde de Berin teugen de buren: „Want veur de rest.” zee ze, „heb ik niks teugen die vetkees Polak.” De Hit grinnikte. Maar ge behoeft nie te vragen, amico. Marjan stond ook in haar tuintje. Wilde ge- de Perrepluu uitstond....! t Spul was nou Neeë. ik weet alleen waar en wanneer de keet begonnen is. Op.... 'nen Zondagmiddag! Enkele weken gelejen, toen ’t zoo warm was, witte? Da's daar altU in die vunze steegzoogaauw als X werm zomerweer is, dan krijgen ze X daar op 'r heupen, X Is er op z'n rustigst, als ze binnen motten blijven van de kou en ze mee de lamp op. in huilie duffe huizekes toeven, bjj de smo rende kachel, X Ermluizige stel daar is de zon ontwend, voelt z’n eigen X lekkerst, sjuust als mollen, in huilie donkere holen. Waar ze stil- lekes zitten te mokken, nou en dan 'ns over X gordijntje loerend als ze dochten iets gehoord te hebben aan den overkant, als b.v. den een of anderen buur te morrelen stond aan den bevroren vuilnisbak, die in den „voortuin” deur de steeg te stinken staat. Maar op den Maandagmorgen dan. volgend op dieën „Dag des Heerendeur de lekkere die ren benut om malkaar mee dreiging van volle dige vernietiging den Allerlesten druppel bloed af te tappen, op dieën Maandagmergen dan stond 't Hitje midden in de brandnetels Ct ennigst gewas dat er tiert!) van vrouw Polak haar veur- hoveke. Den schrik sloeg in m'n beenen. Ojessesva- marante, docht ik. wat hangt er nou aan m'n fiets. Wat gong dat Hitje te keer! Gin ruit meer heel bij vrouw Polak. En eiken keer als ze naar buiten kwam, d'ren erf op. mee alder- hande inventaris om mee te smijten, dan rausch- te X Hitje mee heuren bessem, dat X vettig Polakske weer naar binnen schoot. „Ziede X.Dré?!" wierd er geroepen. „Zlede gij nou Wie hier de ruziestookster is....?!" Dat was de Perrepluu, die daar riep.«die. vei lig in haren hoek, ten ende de steeg, mee 'n bleeke tronie reclame stond te maken veur haar eigenonschuld. Onderwijl hitste zij vrouwke Polak op. Riep: ,fcik kom oe helpen, houvèustü Slaat er op. Gooi’ze dood mee oew strijkijzer! Ze mot er AAn! Weg, kapot die feeks!! Ziede X nou. Dré!?” Ja. ik was gek Ik zag „niksamico! ’k Wierd per minuut klppiger. En toen de Perre pluu, over alle voortuintjes henen, begost te gooien mee pampieren, toen keek ik maar den anderen kant op. sjuust of ik nie wist waar dieën pampieren sneeuw vandaan dwerlde Want werd er op. de roode balie een ware stormaanval ondernomen toen het spoorboekje waardeloos was geworden, de ware springvloed van klanten brak los toen de eerste mobilisa tie bezoek-Zondag werd voorbereid. .Juffrouw, ken u mu zeggen, hoe ik in Puijf- Ijjk kan komen Zondag. Daar legt mijn man.” .Juffrouw, als ik met de kleine Zondag naar Bokkeduine ga om vader te bezoeken, hoe laat ken ik dan weg en hoeveel luiers zou ik mee nemen?” „Toe juf, wees u zoo vriendelijk en zegt u me es ’n trein om me soon in 't Oventje Zon- dag te gaan bezoeken en ken ik kosteloos dé papegaai meenemen. Hij is zoo dol op X beest.” I vakbekwaamheid Handen te kort, oogen te kort, monden te I C -Lij kort kwamen de informatrices achter de balie eigenschappen, die een sollicitante informatri- Alsof ze echter aan den loopenden band ston den, werken de .sprekende spoorboekjes" za kelijk. maar vriendelijk en voorkomend de vra gen weg en ze laten zich niet van de wLjs"bren- gen, ook al ratelen de telefoons en al is de toegangsdeur een waaier, die niet stilstaat. Vóórdat ze haar dienst hier aanvangen, moe ten de meisjes, die het baantje van informa trice ambieeren, niet alleen een einddiploma H. B. S. overleggen, maar ze moeten een kor ten diensttijd doormaken aan het plaatskaar- tenloket en zich onder meer bekwamen in het omgaan 'met het spoorboekje, dat. wat de bui- tenlandsche spoorboeken betreft, een ware -1 vereischt. Een goed geheu gen, snel begrip en zekerheid van optreden zijn Ulvenhout, 21 September 1939 Amico, 9 Me dunkt ge wit oew eigen nog te herinderen mijnen brief van deuzen zomer, van 6 Juli om sjuust te zijn, waarin ik oe schreef over die steeg, waar ik eiken dag kom mee den groentenwagel. 'k Heb oe toen, om zoo te zeg gen, veurgesteld X vrouwvolk, waarmee ik daar geregeld te schaften heb. Ge kent ze nog wel, want zulke vrullie vergit 'nen mensch nie gaauw! Witte nog? Die lange, schrale kadee oa die daar in den hoek woont en die den bijnaam draagt van „de Perrepluu", omdat ze, Wj alle weer, altij uitrukt mee de spuit? Dan die andere.... eh.... dame, die ze daar „de Berin” noemen, de buurvrouw van X Hitje! Vroeger water en vuur die twee; maar van den zomer kocht X Hitje'bij mij eiken dag eerebeesjes (aardbeien, als ge dat beter verstaat) en die Cal zij, dat had ik toen al in de smiezen, hei melijk cadeau over 't gelind (de schutting) ach ter x huiske, aan de Berin! Dan is er de ..Rosse Marjan", ge wit wel, dat knappe, aan halerige dierke, die de jong van „de Berin” ge zegeld koekskes en babbelèéi&Jpestopte. En nle te vergeten is daar nog vrouw Moes, de „Thee muts" genoemd, omdat zij altij, als ze van huis gaat, zoo n vreemdsoortige muts draagt, mee 'n kwastje opzij. Ze is de boezemvriendin van X Hitje, die twee wonen pal over malkaaren gaan ze bjj malkaar op visite, dan wordt heel *t huizeke versierd, zoodat X de Rosse en de Perrepluu groen en geel veur d'oogen wordt! Want ge wit nog wel: de dames daar „akker- deeren” als kat en hond! Wijers hebt ge daar dat donkere, vettige kadeeke, vrouwke Po lak, dat altij staat te krabben tot ik eigens jeuk krijg. Heur stulp grensde aan X huizeke van de Hit. Goed beschouwd vonden de Perrepluu, de Rosse Marjan, X Hitje en de Theemuts vrouwke Polak wijd bene jen huilien stand! Maar om malkaar te negeren hoe zijn die buurtjes- wjjven dejen de Perreplu en de Rosse erg amicaal mee X vettige Polakske. X Hitje kost dat nle ultstAAn en plaagde X vet- zakske zooveul als ze kost. Zette altij heuren moolen zurgstoel mee éénen poot in vrouw Po lak haar voorhofke, gong dan breeduit zitten en mee buurvrouw Moes zitten schimpen op X stinkende straatje, waar zooveul vetkeezen woonden en dat eigenlijk deur X Hitje en de Theemuts 'ns gekeerd moest worden. Vrouw Polak vrat dan 'r bloed op! Rende naar de Perrepluu en de Rosse en brocht daar de kletsprotjes over. Die twee kwamen dan rap aan de deur staan schelden en dan liep de ruzie zóó hoog, dat de andere geburen, die geren bul ten dat gestook bleven, de deuren en ramen maar stijf toe hieldën; soms mee bleeke ge zichten aan mijnen wagel kwamen om in te slaan. Ja soms mij doorstuurden, omdat ze nie goed buiten dorsten te komenMijnen handel had er kompleet onder te UJen. Want ik ik eigens, ik bleef ook liever „neutraal” in dieën konkelefoes! En daarom ging ik altij zoo rap meugelijk X steegske uit, want X is mee zulk poortjesvolk zóó gelegen: op 'nen oogen- blik gaan ze mee alderhande vuiligheid, tot vieze poos toe, naar malkaars koppen staan smijten en.... mijnen wagel frissche groentes ia veul te goed om onder den drek te laten kan werkeiyk niet critisch genoeg zijn, waar het zichzelf betreft en een paar te zware of te dunne beenen. al te zeer ten toon gespreid, bederven elk toilet. En dit is bij deze moderlchting een overweging van heel veel belang. Wanneer wU het hier afgebeelde rijtje mo dellen bekijken, dan zien wjj daarop vrijwel alle getolereerde rokvormen. Nummer één geeft ons Zeer flatteiK voor een Maar om dan verom te komen op die put luchtsteeg: Sjuust als ik van den zomer al ver wachtte, is daar de ruzie openlijk uitgebarsten. Den konkelefoes en heimelijk getreiter is opge- loopen tot openlijke vijandigheid. En 'k heb er veul last mee! En weinig voordeel, om nie te zeggen: schaal. Wie de schuld hee....? Man, ik zou nie geren rechten over die wij ven. Wie begonnen is....? Tc Heb er mee m'n neus bovenop gehangen, maar 'nen biet, ah ik X oe sjuust kan zeggenDe „vrindschappen", i Maar ze keek angstig naar „de Theemuts", die den onderllngen konkelfoes was zóó Ingewik-1- keld, da 'k er mee m'n petje niemeer bjj kost. De Theemuts....? Die lamlendige Marjan, die ieverans neffen sloeg....? Ze vertrouwde en mee recht heel die vertooning nie! Ondertusschen legt vrouwke Polak X looike. Ze is haren erf al at; bij de buren ingetrokken. En haar huizekeocherm, X kan den naam van „huis” nle meer hebben. Toch vertrouwt X ongelukkige wjjveke nog op haar vriendin de Perrepluu, die voor haar „vecht” mee de pam- piermand. Toch vertrouwt X stomme dierke nog op haar vriendin Marjan, die.... mee achijn- beweglngs te vechten staat. En X goeie schepsel beseft nog steeds maar nie, dat zij te groote, te deftige vriendinnen er op nahoudt: mee zulken zijde altij gekuld. Die laten de kleinen de kastanjes uit X vuur halen! Da's zoo onder de menschen. da’s zoo onder ge- gemeenten, da's zoo onder de staten! In den schaduw van 'nen grooten eik kan gin btommeke gedijen! Den eik vreet alle voeling uit den eerde, alle licht uit den hemel op. En wat zal X end zijn, amico? Daar in die Europasteeg? Ik geloof X te weten, x Ligt in de natuur van de dingen. Als vrouwke Polak op apegapen ligt, dan.... Dan trekken de, grooten naar binnen. Die vechten nie mee malkaar, want.... waar is X end?' Maar één ding: 't Hitje zal dan veul praat --hebben! En de Perrepluu....? Waarom zal Bij de Hit, maar.... ze sloeg tusschen de spijlen, nie doen wat de Berin en X Hit je dejen? Vrind schap sluiten! In die steeg kijken ze zoo naauw nle naar gezworen eeden. Doet steegvolk nooit. Dat bralt veul meer dan X kan verantwoorden. Neeë die ruzie loopt gaauwer af naar mijn gedacht, dan ik den allereersten oogenbhz op dieën Maandagmergen docht. Als ik de Rosse had zien schjjnvechten en de Theemuts oogskes- knlppen. dan was ik veul gerust op den afloop. Tweederde van wat den mensch altij verwacht gebeurt ommers toch nie! Binnenkort hoop ik weer mee 'n geruster har» m’n groenten te kunnen versjachelen aan de klantjes in die vergimde scheur. Zelfs aan vrouwke Polak, dat X wel mee Xi kleiner huiête mnne*^" SteUen en Iondcr voorname vrien- En nou schei 'k er af. Ge zou anders nog denken da k in den koffle- drab gekeken heb. Veid groeten van Trui, Dré III. den Beker -van oewen L A v. DR* het princessemodel. slank middeltje. Het splltje van vgren is ook een nieuw snufje en ik meen zelfs gehoord te hebben, dat er een poging wordt gedaan om ons onder een dergelijk rokje een pofbroekje te laten dragen. Dus net als onze kleine dochtertjes. Nummer twee Is de gewone klokrok. Steeds een dankbaar object mits goed strak over de heupen sluitend. Nummer drie is een variatie van de Schotsche kilt. Het gladde voorpand maakt het geheel vlot en sportief. Nummer vier is een geheel geplisseerd rokje. Een sierlijke dracht, wederom voor iemand die heel slank is. Men passe echter op met zitten. Een gekreukeld plissée is heel leelijk. Nummer vijf geeft het zoogenaamde zonne- straalplissée. vooral geëigend voor wollen mate rialen en goed houdbaar, omdat de plooien meestal even vastgestikt zijn in de lengte. Dan krijgen we nog nummer zes. den gewonen plooirok met platte plooien, dien we een typisch schootje geven door de plooien goed zichtbaar een eindje in te stikken en nummer zeven, die een geheel nieuw verschijnsel demonstreert, namelijk den rok met een schoot. Dat Hebben wij in lan gen tijd niet meegemaakt. Zooals u ziet, keuze In overvloed En als men dan bedenkt, dat de nauwe rok met een plooi van voren ook nog toegestaan is. dan begin ik mij langzamerhand af te vragen of er wel één rokmodel bestaat, dat dezen winter niet ten tooneele zullen zien verschijnen. om dien stroom van moeders, echtgenooten, verloofden wegwijs te maken, hoe ze per ijzeren spoor haar dlerbare-in-uniform. die op een verloren hoekje van de aardrijkskundige kaart was gelegerd, konden bereiken. Er ge beurde nog veel meer op dat Informatiebureau; wanneer het soms bleek, dat verschillenden, die kwamen vragen, eenzelfde bestemming had den, omdat man A en verloöftie B en zoon C alle drie in Maarheeze bleken te liggen, dan was het onmiddellijk gevolg een afspraak om samen te reizen en werden, met het eendrach tig doel voor oogen. ware vriendschappen gesloten, waarbij partijen het er roerend over eens waren, dat „overstappen” in elk geval uit den booze was. „Dat schijnt een soort complex te zijn van de het-jelzen-niet-gewende vrouw," vertelden de informatrices ons, „dat er een unanieme afkeer bestaat voor overstappen." Liever een trein.» die uren later vertrekt, dan éénmaal te moeten overstappen, ook al is er ruim tijd om de aansluiting te halen. En toch is het blijk baar de angst, de aansluiting te missen, die deze wonderlijke psychologische instelling heeft doen ontstaan. Nu is déze drukte geluwd, maar nog heeft het personeel de handen vol om zoowel direct als per telefoon alle vragers en vraagsters te vreden te stellen. Gedurende het halve uur, dat wij zelf als informatrice maar dan natuur lijk voor spek en boonen mochten meedoen, realiseerden we, hoe geroutineerd deze meis jes langzamerhand moeten zijn om niet dood moe te worden van de onafgebroken rij bonte vragen, die in slechte of goede volzinnen op haar afkomen. We nemen een doodgewonen dag. een gewoon uur: Juffrouw, kunt u mij ook zeggen, de trein voor Utrecht, gaat die weer gewoon? Juffrouw, hoe laat kan ik morgen avond naar Groningen? Kunt u my zeggen, hoe ik in Bagdad kan komen? Kan ik binnen een uur naar Helloo? Mijn meisje zou om 9 uur 16 uit Venlo aankomen, ze is er niet. Hoe laat kan ze nu komen? Gaat X treintje weer ge hulp-informatrices bij werden gerequireerd. van Velsen naar Beverwijk, of moet ik loopen?” een halve kg. gekookte aardappelen ongeveer een kwart liter melk, anderhalf ons belegen geraspte kaas, een lepel boter. een half pond andijvie. Maak We andijvie schoon, snijd fijne reepjes, wasch ze en laat ze ken. Br»ng hierin de fijngemaakte aardappelen, de puree met de boter en de kaas: vervolgens de andijvie door heen en laat deze warm worden. Voeg zoo noodig noc wat zout toe. Spinazie en Brusselsch lof. op dezelfde wijze bewerkt, geven een even smakelijk resultaat. deze geenszins onbelangrijke factoren zijn. En om haar „prettig werkzooals de Informatri ces eenparig haar arbeid betitelden, voor de heele honderd procent te savoureeren, moet het gevoel voor humor niet ontbreken! Want wat Genestet zei van de poëzie, kan men.even- goed zeggen van den humor, zeer zeker in een werkkring, waarbij men met „levend materi aal” te maken heeft. Reeds heeft de Residentie het voorbeeld van Amsterdam gevolgd en weldra zal ook de rei ziger. die Utrecht aandoet, bij kwieke, jeugdige informatrices de noodige inlichtingen betref fende het verkeer per trein en wat daarmee samenhangt, kunnen inwinnen. „Zoudt u niet graag ook uniform willen hebben, zooals de stewardessen van de K. L. M was onze laatste vraag. „Zooiets onberis pelijks van donkerblauw?” De weifel, die het antwoord vooraf was niet zeer groot. „Nee eigenlijk niet, want de een staat dit beter en de ander dat en je hebt toch het liefst aan. wat je het beste staat.” Vrouwelijke logica, waar niets tegen in te brengen is Een moeilijke beslissing voor de Nederlandsche Spoorwegen, of zij van dit Jeug dig vrouwelijk personeel In den nieuwen tak van dienst al of niet „meisjes in uniform" zul len maken. - Als de kleine kleuter voor het eerst naar school gaat, moet moeder maar al te dikwijls constateeren, dat de kleine meid meisjes hebben dit veel sterker dan jongens veel angstiger is dan voorheen. Ze slaapt veel on rustiger, schrikt veel vlugger en meer derge lijke verschijnselen zijn dikwijls oorzaak, dat moeder zich ongerust gaat maken. Dat deze periode maar van korten duur zal zijn en juist in dezen tijd optreedt is wel te begrijpen. Tot nu toe beperkte het kind z'n aandacht bij het huiselijk leven; daar zullen zeker ook factoren zijn, die het kind af en toe onrustig maken, maar deze zullen zich niet zoo angstig voor doen als die op school, omdat ze zich in een omgeving bevinden, die het kind volkomen bekend is. En de vertrouwde sfeer, waar het kind in leeft, doet de dingen anders voor komen. Vader, moeder, broers of zusters vor men een stillen steun, dien het kind zeer sterk aanvoelt. Nu gaat de kleine meid naar school. Met haar kleine beentjes stapt ze pardoes midden in een wereld vol nieuwe en vreemde dingen. Vader en moeder hebben altijd wel gezegd, dat het óp school zoo fijn is. dat je daar knap wordt en dat de juffrouw zoo aardig is, maar als de groote dag aangebroken is valt het toch heusch nog niet mee om al die nieuwe dingen alleen te verwerken, want de „stille steun” was natuurlijk op een gegeven „geschikt” moment verdwenen. Vooral kleintjes met een angstige natuur zul len het dan hard te verantwoorden hebben. Kinderen uit groote gezinnen schikken zich meestal vlug in dien nieuwen toestand tenzij het de Jongste spruit is, maar degenen die altijd door mammie geholpen zjjn en nooit of heel weinig zelfstandig iets te verwerken heb ben gehad, voelen zich in die dagen zeer on behaaglijk. In een klas van vjjf^en dertig kinderen kun je niet verlangen, dat de Juffrouw nu eens speciaal zich met Annetje bezig zal houden en word Je ook niet een „beetje erg”^ voorgetrokken, zooals dat thuis „wel eens" gebeurde. '-In de eerste dagen is er sprake zekeren „gebruiksangst”. Als de kleintjes zich na lang oefenen met pot lood gaan bekwamen in het met-lnkt-schrjjven. dan heerscht er een ware spanning in de klas. Ruggen kaarsrecht tegen de bank, oogen wijd open gesperd en handen stijf op elkaar: zoo wordt er nota genomen van den uitleg. Dan komen het indrukwekkende schrift en de gouden pen het feest verhoogen, wat hier een zeer gewichtig en ernstig getint feest is. BREI MET NEVEDA-WOL V Aan de N.V. Ned. Wolspinnerij 9 Heerengracht «83. A'dam (C.) M.H.. U gelieve mtl op te ge- ven, waar ik Neveda Wel en I Gratie Neveda Brelpatreaea In l mijn woonpl. kan verkrijgen k Naam: Adres: Woonplaats: vragen, amico, wat - - -av-l ZOO lekker aan den gank, ze zou er nou zoon riant, -- Bezicht op kunnen hebben van uit haar,| en Mtjj gin horke minder Want.... wie aan X Hitje raakt, raakt aan vrouw Moes! En onderwijl als X Hitje vrouw Polak steeds achteruit dreef, gilde de Hit naar de Rosse: „Blijf er tusschen git, gjj! Heb mee jou niks aan de petLuister nie naar die lange salamander daar in den hoek, die is de schuld van alles!" Ik keek 'ns verwonderd naar de Theemuts. En die.... die knikte teugen me. Wat betee- kende: „M'n vriendin hee gelijk!” Snapte gij nou, amico. dat ik. die er mee m'n eigen snotkoker boven op gehangen heb, op gin stukken na weet wie de schuld is van al die ruzie? Sterker nog: ik wil X niemeer weten! Want ik zou me altij vergissen „Marjan." gilde de Perrepluu: .Pak vast! Nou is er de kans om van dat serpent van 'n Hit af te komen! Ze zit ons al lang genogt in X vaar water! Haal oew pook en sla dgt kreng d’r om heining aan stukken! Dan kunnen we beter bij haar binnen! Vooruit allee dan Marjan! Denk aan oew woord!" De Rosse kwam op looien schoenen naar vo ren. En de Theemuts keek haar 'ns dreigend aan. tikte toen mee 'nen vinger teugen haar voorhoofd Maar de Rosse, voop haar goed fatsoen teu- genover de Perrepluu. begost over te steken. Keek de Theemuts 'ns diep in d'oogen die twee begrepen malkaar! En.... de Rosse begost uit alle macht te ranselen op X tuinhekske van Wat een voorzichtigheid wordt er aan den dag gelegd, als de pen ingedoopt moet worden: de klok kun je hard hooren tikken en geen schuifel van een voetje wordt vernomen. Dan gaat het gebeuren, de handjes trillen van emotie, de neuzen liggen bijna plat op de schriften en de eerste bibberige letter i vertoont zich als een waar pronkstuk aan hun oogen. Niet allen durven ze zoo meteen maar te beginnen. Sommigen zitten met groote angst- oogen te kijken en durven het zonder een extra knikje van de Juffrouw niet aan. Anderen produceeren dikke waterlanders, doch als ze de vuurproef eenmaal doorstaan hebben, dan zijn ze meteen die productiekracht kwijt. De vol gende schrijflessen gaat van lieverlee de ge heimzinnige sfeer eraf, en na verloop van tijd schrikken ze heusch niet meer van een dikke vlek. Ze zijn vertrouwd met hun materiaal, ze krijgen routine van het voor-het-eerst-probeeren. Zoo zijn er nog een heeleboel dingen, die het kind in* het begin eenigszins onrustig maken en dikwijls oorzaak zijn, dat het de eerste dagen wat uit z'n gewone doen is: geen wonder. Lastig zjjn. niet eten, waterlanders, zullen bij de meesten de eerste dagen van het schoolleven wel opluisteren, als ze de veilige huiskamer weer betreden hebben. Maar nadat het heele regiment voorwerpen, dat zich in de klas bevindt, aan den kleuter bekend is, zijn de hummels gauw weer op dreef. Ongerustheid óver dergelijke verschijnselen is van zelf sprekend hier in zulke dagen niet op zijn plaats, ook al eet zusje niet zooveel boter hammen en al slaapt ze wat onrustig. Als u al de emoties, die het kind de eerste dagen op school meemaakt, eens optelt: leeren schrijven, leeren breien, kennis maken met kaarten en andere instrumenten, dan zal het u zeker niet verwonderen, dat hier wel eenige invloed van uit moet gaan op het zenuwgestel van het kind. Binnen zeer korten tijd komt het echter aandragen met de verhalen van: en toen.... en toen.... en er zal dan ook heel spoedig een tijd komen, dat het mondje niet stil zal staan; dat is natuurlijk de tijd, dat ze «reer heerlijk slaapt en dikke boterhammen eet, tegen de grooten op! En deze tijd zal den bezorgden moeders geen angst meer aanjagen. ce niet mag missen, terwijl een aardig gezicht-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 17