Laatste Nieuws „m&mL van Kabouter Flip zijn vriendje Wip I Westen den daq DE ONBEKENDE in de kapel ffi Het mijnengevaar bij Singapore De bomaanslag te Berlijn Wegen in Noord- Holland VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1939 De stiefzoon DAMNJEUWS DOOR A. HRUSCHKA 1 Mededeelingen in de begroeting voor het Verkeersfonds Wat het Zuiderzeefonds vereischt Staatsbedrijf der visschershavens R.K. Westfriesche Dambond Gouosiroop Zeven Chineesche jonken met man en muis vergaan Dertig personen gearresteerd ook ontploffingen in andere deelen van de stad? By na f 34 millioen wordt voor 1940 aangevraagd (Sfiordt laesnlr*)- Om het R.K. landskampioenschap fClPjlppltpUik fiPMrrinpprrf) WF W Fl rWVrV (Gedeeltelijk gecorrigeerd) geschiedt. uit- in van c met de eerste Dalson. wie meest manier J toen was uw man natuurlijk reeds V dankbare drukte en a VrretfUw winkelier 1 den ult- Ineens wees Flip met zpn vinger naar iets en zei lachend: „Zün dat niet.de zevenmijls laarzen wan Klein Duimpje? Ik begrijp alleen niet hoe hy in een menachenhuis kwam, terwijl hij toch in het boech hoorde I"* hebt. Yvette antwoorden, hand. Kolbried ging voort: en overal kassier op 33— 28 31—27 43—39 40—34 34— 30 42—37 1 l „Kijk. dit is de brukbluier van Sneeuwwitje, dien ze droeg toen ze met haar prins trouwde. Wat zag ze er toen toch Itef uit!” ae de dwerg. En aan de gezichten van de andere dwergen kon je zien, dat ze dachten: „O, hadden we haar hier maar terug!"* 5. 6. 7. 8. 9. 10 11. 12. 13. De notaris nam snel afscheid. Vanavond kom ik een uurtje, zei hy; dan kunnen we verder beraadslagen "Wisschien is hy op een keer verdwaald ge raakt en toen in dat houthakkersgezin terecht gekomen. Maar je hebt goed gezien. Flip, het zijn de zevenmijlslaarzen van Klein Duimpje. Jammer, dat die dingen door het lange liggen hun tooverkracht heelemaal verloren hebben.” 37— 22 38— 33 43—38 49—43 4540 38—31 13—19 9—13 8—13 12—18 8—11 11—17 3—8 8—12 21—26 17—31 3—21 4 48 32—28 44—39 37—32 28 17 41—37 39—33 30—25 kan vol- 16 :27 46-14 I ZQi Vlij V1O| hei om Wit: O. Belderok te Amsterdam 1. 2 3 7—11® 12—17 17—22 11 22 19—23 16—21 21—27 15—20 17—21 20—24 8—12 12—17 ontwikkeld 26 37 12—17 een ten een geb den Was F mie Stil: bel! in sch t 7 s C o h 1 heb X pas een tAir geleden gehoord. Ze hadden je wel kunnen vermoor den! Ik ben den heelen dag uit ge weest bij moeder Ik ben zoo trotsch 14. 15. 16. Door den laatsten Toen hij tegen etenstijd thuis kwam, sag Dal- lon daar z’n stiefzoon zitten, die in een hoek en broekzak glijden, haalde het er schoorsteenmantel. ZUIVERE RIEISUIKERSIROOP IN FRAAIE BUSSEN VAN - 1 en 2’/> K.G. NETTO zich ervan dat hij spoedig nou halen. Wit kan zich hierbij n! telen op de lijn 436, om latei afgesloten schijven assistentie t< nen. 127 niet gaat wegens 3137. De eenige sterke troef die wit nog heeft is is wel om op een combinatie-afwikkellng te spelen, nJ. 55. 145, 4146 (dam). 56. 45—50, 28—32 (gedw.). 57 4339, 3136 en de combinatie-afwikkellng door 2520, 3024 en 50 5 gaat thans niet meer op. Oaat wit met zet No. 55 een of me« Deze woorden herinnerde Yvetta zich nu. Zij wist, dat Reml hartstochtelijk van aard en opvliegend was. Tegenspraak deed hem alle aeUbeheersching verliezen. En zij wist nog iets anders: daar Reml dikwijls uren lang op een zame en afgelegen plaatsen schilderde, droeg hij steeds een revolver bij zich.... Neen daar niet aan denken! Hy is toch zoo goed en edel.... door en-door een kunstenaarszielIn geen geval kon hij In staat zijn, een mensch te dooden. Maar, ach! zy herinnerde zich ook gevallen van niet minder goede menschen, kalmer van aard dan Reml, die zich in een oogenbllk van woeste opgewondenheid aan doodslag hadden schuldig gemaakt. Neen dat kon toch niet! Maar één ding stond vast: zy moest in leder geval dien dag Reml Femtal spreken; uit zijn mond moest «y hooren..M Aan de memorie van toelichting op de be groeting van het Zuiderzeefonds is het volgende ontleend: Op den gewonen dienst wordt aan gevraagd een bedrag van 33.977350 en op den kapltaaldlenst niets. IJet aangevraagde bedrag ad 1.870.000 in aake werken voor de afsluiting der Zuiderzee zal voornamelijk dienen voor de werken, noo dig ter voorziening in de belangen van afwate ring en scheepvaart, voor zooverre die door de afsluiting worden geschaad, alsmede ter ver rekening van het ten laste van het ZuideFzee- font^s komend aandeel in de kosten van aanleg van een nieuw gemaal te Zeeburg ter voor ziening in de verversching van de Amsterdam- zal je naar je moeder brengen en ga vervolgens naar de school, om op je zuster te wachten. Om elf uur is ze klaar; ik kom dus nog ep tijd. Sibylle! Bij de gedachte aan haar zuster, die nog niets wist, ontstelde Yvetta opnieuw Hoe goed van u, mijnheer Kolbried, voor te zorgen, dat Sibylle niet uit den r van vreemden het verschrikkelijke nieuws ver neemt! De blik van Yvette en die van den notaris ontmoetten elkaar. Yvetta schrok bijna, zy had reeds eenlgen tyd vermoed, dat Kolbried haar zuster beminde en nu was bjj haar alle twijfel dienaangaande plotseling verdwenen. 1 Zou haar vreeseljjk treffen, antwoordde de notaris met licht bevende stem. En wy mogen niet vergeten, dat de openbare betrek king. die zij bekleedt, haar niet toelaat alle vreemden te mijden HU deed zich geweld aan, en ging op gewo nen toon voort: Ik wilde je ook zeggen. Yvetta, dat jullie over mij kunt beschikken, wanneer en w*dr je 2 te kunnen dam halen) 2328. Verhinder hiermede nog steeds het damhalen, 53. 3430 (om op 1 te kunnen damhalen) 3T dunne rol te voorschyn. t Was klein geld, dat Perkins, de slager, hem gegeven had by X de posito van dien dag. Toen Harry na X koffie drinken voorby kwam, had Perkins hem ge vraagd het mee te nemen. Die rol met geld was daarby geweest en de kassier had die vergeten, toen hy "t geld voor den slager deponeerde. Even keek hy ernstig. Hy moest er aan den ken, morgenochtend het rolletje mee te nemen by te schryven. Hy Het het weer in z’n 't Voelde zwaar aan. Hy weer uit en legde "t op den En toen schoot het hem eensklaps weer te binnen, dat er zoo dikwijls kleine bedragen verdwenen, sinds Audy's zoon in huls was. Even dacht Dalson na. Toen zag hy boven den schoorsteenmantel aan twee haken z’n jachtgeweer hangen. In de vacantie ging hy wel eens op jacht. Op dit oogenbllk hoorde hy Simon boven loepenstraks kwam hy naar beneden. Met een snelle beweging liet hy het rolletje geld in den loop van X geweer giyden. Weg no. 4 Amsterdam-’s Gravenhage (ge deelte Amsterdam-Sassenheim). Voor afwerking van dezen weg zullen nog verschillende werken orn tot opheffing van de overwegen moeten worden uitgevoerd. De’ totale kosten hiervan worden op f 225.000 geraamd. Voor de vanwege den Rijks Waterstaat uit te voeren verbetering van de aansluiting aan den Sloterweg wordt op deze begroeting f 50.000 aangevraagd. De Sloterweg zal door de gemeente Amsterdam worden verbeterd. Als ryksbydrage in de kos ten van deze verbetering is een bedrag van t 180.000 uitgetrokken. Weg no. 9 Haarlem-Alicmaar-v. Ewycksluis- Leeuwarden (gedeelte Velsen-v. Ewycksluls). Op de begroeting van 1939 is een bedrag uitge trokken voor het maken van een begin met den aankoop van grond voor de verlegging van den rijksweg om Beverwyk. Door omstandigheden, verband houdende met den voorgenomen bouw van een tunnel onder het Noordzeekanaal, is deze grondaankoop inmiddels nog niet ter hand genomen. Op deze begrooting wordt voor dit doel opnieuw een bedrag van f 200.000 uitge trokken. terwyi voor den aanleg van kunst werken In de te maken verlegging op een geiyk bedrag is gerekend. Het verlegde weggedeelte «al, aansluiten aan de toegangswegen van de onder het Noordzeekanaal te maken tunnel. Met den aanleg van het gedeelte Stolpen-van Kwycksluis van dezen weg wordt krachtig voortgegaan. Teneinde bedoeld weggedeelte zoo spoedig mogeiyk voor het- verkeer te kunnen openstellen zal voor 1940 in totaal op een uit gaaf van f 450 000 zyn te rekenen. Vbor 1939 werd als rijksbydrage in dp kosten Van aanleg door de gemeente Amsterdam van een nieuw wegvak tusschen het voorplein van het Amstel-station en de Hartveldsche Brug een bedrag v»n f 1.000.000 uitgetrokken. Nadat de plannen voor het wegvak waren op gemaakt kwam aan de orde de opheffing van de tramiyn der Gooische Tramweg My., hetwelk wyziging in die plannen zal meebrengen. Hier door is vertraging ontstaan, tengevolge waarvan in 1939 vermoedeiyk slechts over een klein deel Van voornoemd bedrag zal kunnen worden be schikt. Daarom wordt voor 1940 opnieuw een bedrag van f 1.000.000 als ryksbydrage uitge trokken. (om op 1 te kunnen damhalen) 36—41- 54—7—1 •I (dam) 26-31’. Met den laatsten zeU^zekert zwart '2 dammen kan et biyvend nes- Adoor 415 zyn f kunnen verlee- terwyi tevens het tusschen loopen door 31—37. Den volgenden dag UT den namiddag deden een drietal gemaskerde kerels een aanval op de kas waarvoor Harry Dalson verantwoordeiyk was. Bijna had die aanval hem het leven ge kost. De kassier had een revolver In z’n lade. In de seconde, dat geen der bandieten naar hem keek, bracht hy snel z’n handen omlaag, trok de la open en greep naar z’n revolver. Maar geluid, veroorzaakt door X opentrekken van de la, had de aandacht van een der mis dadigers getrokken. De man schoot. Dalson look. De knal van X geweer joeg den inbrekers zelf schrik aan. Ze vluchtten het gebouw uit. Bén hunner sprong naar X stuur van een auto, die gereed stond. Dalson schoot op den wagen, terwyi die weg reed. Het stadsgedeelte, waarin het bankgebouw lelegen was, was direct in opschudding. Een lantal politie-agenten gingen den bergweg op. Jen bandieten-auto na. Ze kwamen echter al rlug terug. Ze hadden geen spoor van den wa ren kunnen vinden. Een inspecteur van politie cwam naar de bank om met den kassier te ■preken. „Ze kunnen niet weg gekomen zyn.” zoo begon «y. „Den wagen moeten ze ergens hier in de Buurt verstopt hebben. M'n mannen zyn aan t zoeken, X zyn bepaald nieuwelingen in X rak. Anders hadden ze zoo niet geschoten; zoo letaal mis, veel té hoog aangelegd," en hy keek naar den muur, waar de lading van X geweer was ingedrongen. „U zult wtel geiyk hebben,” antwoordde Dal ton. „U biyft zeker zoeken., Oevaarli/te.lul om m de buurt te hebben. Een geluk is t, dat we niets kwyt zyn.” „Dat heeft de bank dan aan uw moed te dan ten." meende de politieman. - „Een onverdiend ootnpUmeiflf* lachte Ida en Martin moet gebeuren? Neen. Ida heb ik naar moeder gestuurd. Zy kan by ons blyven, totdat ze een andere betrekking gevonden heeft. Doch Martin, die oud is, zal niet gemakkelyk een nieuw onder komen vinden. Laat my voor Martin zorgen. Ik ksn in mijn vrygezellenhulshouden heel goed een knecht gebruiken. Ik heb er al dlkwyis aan ge dacht, een voor die betrekking geschikt per soon te zoeken, want de oude Riks Müller is sukkelend en heeft dringend hulp noodlg. Dank u wel. Martin zal heel biy zyn my wentelt u een steen van X hart. Zy stonden nu voor X huis „In da gouden ion", waar mevrouw Eltz woonde. naar X gerechtsgebouw gebracht en daar werd hy door Mr. Klarmann, die juist tevoren was teruggekeerd van .Rozenhof”, onmlddeliyk aan een kort verhoor onderworpen. Toen Eberhard vernam, waarvan men hen» beschuldigde, begon hy te schaterlachen. Klarmann liet hem uitlachen en hield mid delerwijl met objectieve nieuwsgierigheid zyn vorschenden blik gevestigd op den Jongen man, wiens schuld om zoo te zeggen bewezen was door de woorden van den stervenden majoor, en aan wiens onschuld ernstige mannen als dr. Otto en notaris Kolbried niettemin onwrikbaar geloofden. Nu, als een moordenaar zag Hardl Eltz er heelemaal niet uit! Hy was 27 jaar oud, groot fJVLm UC WCl AOIC1 U>c RllUCiD BCUCTilA en slank, zooals zyn zuster Yvetta, met dezelfde van de hulshoudeiyke bezigheden verrichtte, ietwat trotsche bewegingen als «y; een dien dag wegens ongesteldheid niet had kunnen schrander, scherp besneden gezicht, smal, glad- komen, had mevrouw Elta geen tyd om zich geschoren, gebruind, crljie, heldere, ae* scherpe oogen. Notaris Kolbried kwam Yvette halen. Op haar gezicht las hy, dat zy dé tegen.haar broér gerezen verdenking reeds kende. Met aandoening drukte hy haar de hand. Moed gehouden, Yvetta! Jlf moogt X hoofd niet laten zinken. Denk aan de anderen, wier steun je thans moet zijn. De verdenking tegen Hardl moet wegvallen. Zy knikte zwygend. legde haar arm in den zynen en met de „vreemde historie" verder het hoofd te breken. Eerst een half uur later teen Ide van «Mt „Wat praat je toch vreemd, man. Maar je bent natuuriyk zenuwachtig. Ga maar gauw naar de huiskamer en rust daar een beetje. Ik ben direct klaar.” Dalson ging naar voren. Simon keek op ec glimlachte. Dalson trok een stoel naast hem en ging er op zitten. Zacht richtte hij het woord tot z'n stiefzoon: „Luister eens jongen, ik geloof, dat 1 niet goed is, dat je, als je wat geld wilt hebben, <ut lederen keer aan my moet vragen, ’t Is nu eenmaal een slechte tijd. Een baan naar je sin is niet gemakkelyk te vindeh. Hier heb je loo pond. Steek ze in Je zak. Zeg er maar niets van aan je moeder. Als je geen dwaze dingen doet, kan je er een heelen tyd mee doen. Dan hoef je ten minste "Vliet telkens te vragen als je wat noodig hebt." Simon was zóó verbaasd, dat hy slechts met groots moeite kon uitbrengen: „Dank u wel.... Ik vind X heel aardig. U bent veel beter voor me dan m’n eigen vader geweest is. .Kom, kom.” zei Dalson, „ik doe graag voor je wat me X beste lijkt, al ken ik je nog maar weinig. Maar je bent de zoon van m’n goede vrouw.... Enfin, laten we er maar niet meer over praten." Audy had van X diner een soort feestmaal gemaakt. „Ik mag er niet aan denken,” zei ze, „dat je hier vanavond niet zou eten, als die schur ken. „Als die schurken niet zulke slechte schutters geweest waren,” viel Harry haar in de rede. .Maar laten we X maar vergeten. Vroeg of laat raken misdadigers steeds in de val. yu- schien V0»s dat geweer wel ex tra-zwaar geladen en mikte de man daardoor verkeerd. X Is gek. maar ik moet steeds aan de geschiedenis van Judas Iscarioth denken „Hoe bedoel je dat?" vroeg Audy. „Och, ik weet 't niet. Ik ben een beetje van streek van avond, geloof ik. Neem me maar niet kwalijk, als Ik een beetje onzin praat." „En heeft de politie nog niets gevonden?" .Niets," zei Harry, ..maar ik heb van X begin af geWeten wie X was. Ik zal wachten tot mor genochtend elf uur. Als hy dan niet voor goed de stad uit is, dan zal Ik bewijzen, dat ik moed heb en mejjgdeelen. wie dat geweer heeft af geschoten. Ze hebben later nog eens goed ge keken, zie Je en toen hebben ze dertig geld-’ stukjes gevonden, In den muur achter m’n les senaar.-Dat is de lading die voor my besteiMF was. Wel een eigenaardige lading voor een ge weer.... dertig zilverlingen.” Kolbried •ging voort: Kom nu mee. X Huis wordt verzegeld. Ik 32— 28 28 19 37—32 41—37 31—27 33— 28 28 19 39—33 44—39 50—44 33—28 37—31 42 31 De party Is thans meer in de banen van het Helder, I Hollandsche openingsspel overgegaan. er mond Heb je er al over nagedacht, wat nu met - YzR-, ai KOPENHAGEN, 22 Sept. (Reuter) Volgens uit Beriyn ontvangen berichten zijn eenige arrestaties verricht in verband met de ontploffing, welke Zaterdag schade heeft aangericht aan het Duitsche ministerie van Luchtvaart. Thans wordt onthuld, dat ongeveer te- zelfder tijd nog twee ontploffingen zyn vóórgekomen en wel by het hoofdbureau van politie en ren gasfabriek. Gemeld wordt, dat ongeveer dertig personen zyn gearresteerd. Het verluidt, dat zy In betrekking hebben gestaan met volgelingen van Otto Strasser, den leider van het zwarte front, de organisatie van anti-nationaal-socialistlsche vluchtelingen. Onderstaande volgt de tweede beslisslngspar- tij BelderokMeester, gespeeld te Amsterdam op Zondag 17 September 1939. (Pers, kampioen schap Ned R. K. Dambond). «Refaël of Chiefneux Opening). Zwart: J. Meester Wz. te Andyk. 19—23 14 23 10—14 5—10 17—21 21—26 14 23 10—14 14—19 BATAVIA, 22 Sept. (Aneta) Het „Bat. Nieuwsblad" deelt mede, dat gezagvoerders van koopvaardyschepen. die te Tandjong-Priok aan kwamen. meldden, dat reeds verschillende on gelukken zijn voorgekomen met Chineesche Jonken in de omgeving van Singapore. Reeds zeven van deze jonken zouden op een miin zijn gestooten en met man en muis zijn vergaan. De Britsche autoriteiten laten niet na de scheepvaart zooveel mogelijk te waarschuwen. schreiend van „Rozenhof" kwam en vertelde, wat er gebeurd was, begrepen de twee dames, wat het bezoek, de eigenaardige houding en de nieuwsgierige vragen van den agent te betre kenen hadden. Buiten zich-zelf van schrik, angst en ont zetting, vielen zy elkaar luid schreiend in de armen. Toen Yvette later kwam, wist rt niet, wat met de twee ontstelde vrouwen aan te vangen. Intusschen was Eberhard op het station Vriebuswellet-Winkel reeds lang vóór het ver trek van den trein aangehouden. Men had hem Harry Dalson vond, dat stiefvader zyn geen prettig baantje was. De meeste menschen zyn altyd klaar om stiefvaders en stiefmoeders on- geiyk te geven. Z’n positie w*as netelig sinds ah huweiyk met Audy. Hy hield veel van haar; ze was dan ook een prachtvrouw, en zy hield veel van hem. Waar X hem dan in zat? In den zoon van Audy uit haar eerste, ongelukkig huweiyk. Dalson kon niet met zekerheid zeggen, dat de kleine bedragen, die ’s nachts uit z’n zakken verdwenen. <joor z’n stiefzoon Simon werden gestolen. In X begin was hem dit ongelooflyk, ja, onmogeiyk voorgekomen. Judy’s zoon was zoo'n keurige, knappe jonge kerel, zoo beleefd zoo getapt. Maar Harry Dalson was een bank en had daar genoeg erva ring en menschenkennis op gedaan om te we ten, dat een innemend uiteriyk een slecht ka rakter verbergen kan. Dien avond toen Harry thuiskwam, en z’n jas uittrok, voelde hy iets zwaars In z’n zak Hy greep er in en bracht lachend een zware. was te zeer ontroerd om te kunnen Zwygend drukte zy hem de 47—42 7—12 34—30 17—22 28 17 11 22 aïruil heeft zwart zich be langrijk tempO-voordel verschaft. Dit overwicht gereduceerd door denjjjpenden zet 31—26 22 31 28 37 2—35 46—41 winstmarge kon met deze afwikkeling, die voor af beschouwd minder sterk leek, worden be reikt door het dam halen op 47, waarbU de diagonaal vooruit vólkomen werd afgesloten Zondej al te veel moeite kan zwart thans 4 en zelfs 5 6 6 dammen behalen, en dan worden, zcoals bekend, de schijven van wit evenveel com- binatie-objecten, om spoedig te kunnen winnen, 53. 10—4 (dam) 18—23 (gedw.) Evenals met dé eerste beslisslngsparty heeft de speler met zwart schyven op het bord staan, die hem geducht In den weg staan en door een sterk, gespeeld eindspel weet wit dit genoegzaam uit te buiten. 54. 25—20 41—48 (dam) 55. 20—14 50—17 Om het damhalen op veld 3 te trachten te be letten. 56. 30—25 23—29 57. 14—9 37—42 17—3 ging nu niet wegens 4—15 en 15 26. 58. 9—3 (dam) 17—33 Op 17—26 dreigde 4—18 en op 16—21, 4—37 enz. 59. * 60. Remise. Wit had thans nog kunnen vervolgen met 2520 en 4837, waarna het spel reglementair na 3 zetten remise werd. Niettegenstaande het sterke tegenspel wist zwart remise in dit eind spel niet meer te voorkomen. ■•«••«••••••••••••MMdeeeeBaBMeeeeMeeMaaatM op je! Wat ben je ren dapper man! X Is da heerlijkste dag van mijn leven!" „De heerlijkste dag van je leven,” herhaalde Harry droevig. „Ja," hernam ze en keek verwonderd op aan z’n manier van doen. „Ja, waarom niet? ik ben zoo trotsch op je.” „X Is nog de vraag, of ik dapper ben," «t Harry. „Eén ding kan ik je wel zeggen, Audy; Ik zou nooit den moed hebben den heeriyksten dag van je leven te vergallen, onverschm^r Aan de memorie van toelichting op de be groeting van het Verkeersfbnds 1940 ontleenen We het volgende; Voor verschillende verbeteringen van geen Crooten om vang wordt op den gewonen dienst f 348.000 aangevraagd. Op den kapitaaldienst is voor den wegenbouw, voor zooveel deze by de directie Noordhblland geschiedt, in totaal t 3-375.000 uitgetrokken. Weg no. 1 Amsterdam-Hoevelaken (gedeelte Amsterdam-Eemnes). Ten einde met de verbe tering van het gedeelte van weg no, 1 tus schen Amsterdam en Eernnes zoo krachtig mo- gelyk te kunnen voortgaan wordt voor 1940 een belangrijk bedrag aangevraagd. Zooals reeds by de begrooting voor 1939 werd medegedeeld ligt het in de bedoeling in de eerste plaats de verbetering van de traverse onder Diemen te vol tooien, waarvoor nog een bedrag van f 300.000 noodig is. In onderzoek Is een plan voor een ingrij pende verbetering van het wegvak Diemen- Eemnes. bestaande in het kruisingsvry maken van den weg en den aanleg van ge scheiden verkeersbanen. waarvan de uitvoe ring vergemakkeiykt zal worden door de voorgenomen opheffing van den tramdlenst van de Gooische Tramweg My. Overwogen wordt ook het maken van een nieuw weg vak langs de noordzyde van Naarden naar het nieuwe wegvak onder Cralloo. Dit vraagstuk is thans in behandeling by de commissie van overleg voor de wegen. Voor het geval, dat dit plan tot uitvoering komt, is voor het jaar 1940 een bedrag van t 1.750.000 uitgetrokken. zat te lezen. Hy keek naar z’n geweer, dat op s'n gewone plaats aan den muur hing. Simop groette z’n stiefvader ditmaal zeer hartelyk, Dalson groette op dezelfde wijze terug. Hy mraatte even met den jongen en ging toen naar de keuken, waar z’n vrouw bezig was. ,Hé, X ruikt hier fyn,” prees hy. Audy sloeg haar armen om z’n hals ro schreide. „O, Harry, waarom heb je X me niet direct laten weten,” riep ze; „opgebeld of zoo iets? T> M8R8 En weg? Neen, nog lang niet. Moeder en ik hoorden hem in zyn kamer op en neer loopen. Ik ging naar de keuken, maakte vuur en schilde aardappelen. Terwyi ik daarmee bezig was, hoorde Ik myn man weggaan en de voordeur toetrekken. Op de minuut af kan ik u niet zeggen, hoe laat het toen was, want de klok in de keuken was stil blyven staan. Maar op eenige minuten zal X wel niet aankomen? schertste Emmi. De agent antwoordde niets. Maar hy stelde weer een vraag: Dus gezien hebt u en uw schoonmoeder den heer Eltz na half negen niet meer? Neen, maar we» gehoord, en dat komt toch op hetzelfde neer. Plotseling begon Eknmi Eltz de hpuding van den man "n beetje zonderling te vinden. Waarom vraagt u eigeniyk zooveel en wat wilt u van myn man? vorschte zy,onge rust. De agent ontweek het antwoord op die vraag. Hy mompelde iets van „ren dringende aangelegenheid" en zei, dat hy hoopte, den heer Eltz nog vóór het vertrek van den trein in het station te zullen treffen. Daarna groette hy en verwyderde zich snel. Paar de werkster, die andere een gedeelte Texel, Ouddorp. Stellendam, Goeree, Bres- kens, Katwyk en Volendam in de havens van het Staatsvisschershavenbedryf binnen. In 1938 bedroeg het aantel binnengekomen kolenschepen 342 tegen 350 in 1937. De door deze schepen aangevoerde hoeveelheid kolen nam eveneens af. Het aantal binnengekomen vaartuigen met gasolie en petroleum nam toe en bedroeg 154 tegen 116 In 1937. De door deze schepen aangevoerde hoeveel heid vloeibare brandstof nam eveneens toe en wel van 9.302.850 L. in 1937 tot 12.162.500 L. in 1938. Het aantal verzonden wagonladingen nam iets af en verminderde van 9295 in 1937 tot 9259 In 1938. In 1938 werd verkocht 58.724.855 K.G. visch met een opbrengst van f 7.463.072 tegen 58.786 191 K.G. met een opbrengst van f 7576.439 in het jaar daaraan voorafgaande. Aan de vlsschery nabij Ijsland werd door één der IJmulder stoomtreilers, doch slechts voor één reis, deelgenomen, één stoomtreiler maakte een reis naar de Lofodden, terwijl 4 stoomtrei lers 14 reizen maakten naar de Barendszee. De gemiddelde prijs van Noordzee-treil- en zeevLschzegenvisch was in 1938 14.4 cent tegen 15.6 cent per K G. in 1937. Van 12.659 vaartuigen werd de vangst publiek verkocht. Van 437 vaartuigen werd de vangst geheel of gedeeltelijk niet publiek verkocht. De niet publiek verkochte visch betrof in hoofdzaak pekelharing, afkomstig van te Kat wyk en Scheveningen thuisbehoorende vlsschers- vaartuigen. Deze pekelharing werd in de ha vens van het Staatsvisschershavenbedryf over geladen In binnenvaartuigen of op vrachtauto’s én vervoerd naar elders. In -38 werd 14.275 KG. treilvisch en 15.330.143 K.G. dryfnetvisch. niet publiek verkocht. Door de ambtenaren van het Staatsvisschers- havenbedrijf, belast met de keuring van visch vanwege den Keuringsdienst van Waren voor het gebied Haarlem, is in 1938 afgekeurd 72 544 K.G. visch. In het verslagjaar werd de hoeveelheid visch- kisten met nieuwe-aangevuld. Alle nieuwe kis ten werden eenmaal In een lynoliebad gedom peld alvorens in gebruik te worden genomen. Bovendien werd nog een proef genomen met het inwendig schilderen der kisten. Deze bewerkin gen hadden ten doel een mindere wateropname door het hout, waaruit de kisten wafen samen gesteld bevordering van de zlndeiykheid en een langeren levensduur. De orde in en om de hallen kon door het politiepersoneel worden gehandhaafd. Terzake van overtredingen en misdryven wer den door de halpolltie 66 processen-verbaal op gemaakt. Het electriscli myntoeetel werd ook in 1938 niet gebruikt. In het aantal factoors kwam geen wyziging en het bleef op 17 gehandhaafd. De in huur gegeven kantoren, pakruimten en mandenbergplaatsen in en buiten de hallen brachten In 1938 een bedrag op van f 31370, tegen f 30 795 in 1937 Voor retributie wegens het gebruik van ruim te in de vischhallen en in den kelder, werd in 1938 een bedrag ontvangen van totaal f 569&30 tegen t 5809 45 In 1937. Toen men zich ten huize van mevrouw Eltz aanmeldde om Eberhard in hechtenis te nemen, waren alleen zyn moeder en zyn vrouw aan wezig. De agent, die met de aanhouding was belast, verzweeg het doel zyner komst. Hy zei mevrouw Emmi, die open kwam doen, alleen, dat hU haar man moest spreken, en ver zocht haar hem te roepen. Emmi Eltz antwoordde, dat haar man een half uur geleden was uitgegaan, omdat hy met den trein van elf uur naar Graz wilde ver trekken. De politieagent wilde juist weten, hoe laat hy weggegaan was. Maar dat kon mevrouw Eltz niet zoo heel precies zeggen. Onmlddeliyk na het ontbyt, zoowat om half negen, had haar man afscheid van haar en haar moeder geno men en was toen naar zyn kamer gegaan, die naast de eetkamer lag, om "n sigaar te rooken. Zy zelf was toen haar schoonmoeder gaan op zoeken, die een beetje ongesteld was en daarom nog te bed lag. zy had mama bfj het ópstaan geholpen en de zieke had zi?h in de eetkamer by het venster gezet. Mevrouw Emmi had ver volgens de slaapkamer van haar schoon moeder in orde gebracht en in de4 eetkamer de ontbyttafel afgeruimd. Terwyn zy daar mede beMg was, sloeg het negen uur. 37. 38. 39. 40. 41. 42. De stang, die symmetrisch worden, is thans vrywel geiyk. Met de gende zetten wykt wit van een symmetrische opstelling af. 43. 39—34 44. 48—42 45. 37—31 46. 42—37 (gedw.) Stand na den 46sten zet van zwart. - 23Z24^n °P U’ 13’ 14’ S1’ schyven offeren, dan wint zwart eveneens. Dt Wit 10 schyven op 25, 27, 28, 30, 31, 32, 34, 35, 37 en 38. Beide standen hebben zich gegroepeerd met symmetrischen klemstand en klaverbladopslut tipgen. Als gevolg van tempo-voordeel. neemt zwart op dit moment al reeds een gewonnen stelling in. 47. 28—22 (gedw.) 24—29 48 38—33 Thans is het critieke stadium in de party aangebroken, waarbij zwart door verschillende mooie vooruitzichten zooals 'n rechtstreekschen damzet, extra schyfwinst, alsmede tempo-voor deel, op een dwaalspoor werd gebracht en de party bijgevolg op een onverwachte toch nog in remise-spel zou eindigen. 48. 29 40 (A) 49. 35 44 23—28 50. 32 23 19 50 (dam) Wit maakt thans gebruik van frappant meer- slagspel. 5L 22—17 21 41 52 17 10 26 37 Variant (A). Had zwart met 48. 29 38 dan hy als volgt een wtnststelling ingenomen, 49. 32 43, 21 41. 50 25—20 (de beste) 18 36. 51. 20 7, 4147 (dam) sluit hiermede de diago naal 1547 voor 4 witte schyven van wit af terwyi wit bovendien door 71 of 2 nog geen dam kan halen. Nu volgen voor wit zoowel als voor zwart de sterkste zetten. 52. 30—25 (óm op Het uitvoerig en keurig verzorgd jaarverslag van het Staatsvisschershavenbedryf bevat al lerlei gegevens welke direct of indirect betrek king hebben op dit uitgebreid bedryf met zyn vele nevenbedryven. De directeur van het Staatsvlsschershaven- bedrijf. de heer C. Oud, vangt aan met de ex ploitatie der visschery-havens. Hieruit blykt dat de exploitatie een nadeelig saldo heeft opgeleverd van ruim f 174.000. De waarde der haveninrichtingen staat op de balans te boek voor een bedrag van ruim f 2.800 000 Voor onderhoud Is in het afgeloopen boekjaar uitgetrokken een bedrag van f 5698. voor rente f 104 000, exploitatiekosten f 26 000 en afschrij vingen f 44.000. Hoewel al deze bedragen, behalve dat der afschryvingen belangryk lager zyn dan vorig Jaar. kan vooralsnog geen sluitende rekening ver wacht worden, indien heé explóitatlecyfer nog zoon groot nadeelig saldo blyft opleveren. Biykens de verlies- en winstrekening bedroeg de ultkeering van het ryk ten bedrage van het nadeelig saldo der verlies- en winstrekening over het jaar 1938 f 167.582.95. De schadevaringen der schepen aan haven werken bedroeg een totaal bedrag van f 3400 Deze koeten werden deels door de reederyen en deels door het staatsbedrijf gedragen. Het scheepvaartverkeer blykt volgens tonnen- maat kleiner te zijn geweest dan het jaar daar aan voorafgaande. In 1938 kwamen 14 000 vaartuigen binnen met een bruto-lnhoud van ruim 3 000 000 kub. meter. e Het aantal binnengekomen vreemde vaartui gen vermeerderde sterk, nJ. van 199 in 1937 tot 305 in 1938 Tot deze vermeerdering droegen in hoofdzaak bij de Deenscho motorkotters en de Engelsche stoomloggers. Het totaal aantal vreemde vrachtschepen, dat de havens binnenkwam.'verminderde van 13 tot 7. In het verslagjaar kwamen n.l. binnen 2 vrachtschepen van Engelsche. 1 van Zweedsche. 3 van Noorsche en 1 van Poolsche nationali teit. Gedurende 334 dagen waren in het verslag jaar 150 ót meer vaartuigen in de havens aan wezig en gedurende 31 dagen minder dan 150 De te IJmulden thuisbehoorende vloot be stond op 31 December 1938 uit 98 stoom- en motorvaartuigen. In het verslagjaar werden nog 16 stoomtreilers gesloopt, 1 werd verkocht naar het buitenland en 1 Is door stranding ver loren gegaan. Twee in Engeland gebouwde en 3 aldaar aangekocht^ stoomtreilers werden aan de vloot toegevoegd. Bovendien kwamen, evenals vorige jaren vele I kustvisschersvaartuigen uit Urk, Den sche grachten, hetwelk noodig zal zyn na het invoeren van het definitieve pell op het Ijssel meer. De in October 1938 aan de blnnenzyde van den afsluitdyk toegebrachte stormschade heeft, aangetoond, dat by zeer hooge waterstanden de binnenberm niet geheel watervry Is en het daaronder gelegen beloop aan beschadiging bloot staat. In verband hiermede wordt een verbe tering van dit beloop wenscbëiyk geacht, waar mede reeds in den loop van 1939 is aangevangen. Een bedrag van 200.000 is bestemd, om de aangevangen werkzaamheden voort te zetten. Voorts ts een bedrag van rond 2.000.000 be stemd voor de ten laste van het Zuiderzee fonds uit te voeren inundatlevoorzleningen. Van het voor dit doel op de begrooting van 1939 uitgetrokken bedrag van 1.500 000 zal een niet onbelangryk deel onverwerkt blyven. omdat de uitvoering van verschillende werken naar 1940 werd verschoven. Voor Indyking en droogmaking van noordoosteiyken polder wordt een bedrag getrokken van ruim 17 millioen. Behalve voor de voltooiing van de in voering zynde dijkvakken van den meerdyk, van het kanaal BlokzyiKadoelen, van den bouw der gemalen en schutsluizen, van de werken aan de IJsselmonden en het baggeren van de polderkanalen, enz., zullen de aangevraagde gelden noodig zyn voor de uitvoering van de sluitgaten van den dijk, den aanleg van aan sluitende wegen met Inbegrip van den bouw yan bruggen en de eerste kosten voor het droog- malen van den polder. De uitgaven van de Zuiderzeesteunwet zyn voor 1940 geraamd op een totaalbedrag 2.095.700 tegenover 2.019.200 in 1939, dus 76.500 meer. wordt weer van wit. 17. 18. 19. Stand na den 19en zet van wit. Zwart 15 schyven op 1, 2, 3, 6, 8, 9, 12 tot 16. 18, 19, 23 en 25. Wit 15 schyven op 30. 32, 35 tot 45. 48 en 49. 19. 25 34 «0. 40 29 23 34 21. 39 30 1—7 Over ruim 26 zetten heeft men het spel al heel wat meer afgebrokkeld dan dit party het geval is gewepst. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. Voorloopig de laatste kleine schermutseling. 29. 32 21 22—28 30. 33 22 18 16 Er zullen thans niet minder dan een 20-tai zetten overheen gaan, eer weer tot afrullend spel zal worden overgegaan. Het wordt nu een kwestie wie de gunstige stelling zal weten op te bouwen. 31 - 32. 33. 34. 35. 36. mo noodig hebt. In den majoor fieo^je ren trouw vriend en beschermer verloren laat my voortaan een weinig in zyn plaats treden. Ik ben een man op jaren, eenvoudig, niet woordenrijk.... ik sta alléén op d« wereld en ben er steeds erkenteiyk voor geweest, dat ik als vriend toegang tot je familiekring mocht hebben. In den loop der jaren zyt gy allen my zoo Hef en dierbaar geworden, dat ik voor alles, wat je overkomt, gevoelig ben, als betrof het myzelven. Laat my ook verder bewyzen van dankbare vriendschap geven, door je by te staan waar en wanneer je raad en hulp noodig

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 18