w WANNEER BIJ ONS? I WEK UW LEVER-GAL OP V erkeersf onds Besprekingen in de Tweede Kamer Een leemte in de clearingwet? De „Zeeland moeilijkheden in Kerkelyk Leven De R.K. Jeugdbeweging helpt U Uw kinderen behoeden Zondag 24 September PIJLTJESDAG VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1939 TWEEDE KAMER - Mr. v. Schaik aanvaardt het presidium BISSCHOPSJUBILEUM MGR P. HOPMANS „JOHAN VAN ÖLDENBARNE- VELT” NAAR INDIË GENEESKUNDIGE VOORZIE NING ONDER BURGER BEVOLKING VENTER DOOR AUTO DOODGEREDEN SECRET ARIE-AMBTENAAR VEROORDEELD UITVOER VAN BENZINE IN AUTOTANKS POOLSCHE THEOLOGANTEN TE TETERINGEN H. H. WIJDINGEN BIJ DE PATERS MONTFORTANEN ONTAARDE MOEDER GESTRAFT NOG MEER NEDERLANDERS TE GRONAU ONTSLAGEN GEZONDHEIDSZORG LEERLING-MARCONISTEN ALS STEWARDS R.K. CAPITULANTEN LETLAND EISCHT VISUM De moeten A ver is tri verdacht* worden m en o is Regeering vragen Vooi- toeschouwera woonden den Een aantal wetsontwerpen is Donderdagmiddag af gehandeld Dekking bedrijfsverlies der Spooi wegen 2l/2 millioen lager Aan de orde is een wetsontwerp tot be krachtiging van een overeenkomst betref fende den naastingsprüs van den Noord- Frieschen locaalspoorweg. parlement politleken en en Pres.: toch Pres.: De vraag is. of verdachte juridisch strafbaar is. Het ware ml. beter geweest De AN W B ontvangt van de grensovergan gen bijna dagelijks berichten, waaruit blijkt, dat talrijke automobilisten. Ondanks de bemaal de publicaties in pers en radio, nog steeds niet weten, dat zij in hun autotank niet méér dan 10 liter benzine mee over de grens mogen ne men. Het gevolg is, oat men op primitieve wijze het teveel aan benzine af moet tappen, het geen noodeloos oponthoud geeft, en het komt zelfs voor, dat men in arren moeoe ce benzine in een riool laat wegvloeien. Hiermede wordt het effect van den maat regel geheel te nfet gedaan. De bedoeling is, dat zooveel mogelijk benzine voor Nederlandsch ge bruik in het binpenland blijft. De benzine, die wegvlpeit, is voor het gebruik verloren en door een dergelijke onvaderlandslievende daad schiet men het doel van den maatregel voorbij. Joe Louis blijft wereldkampioen In een gevecht, dat op 20 ronden was vast gesteld en waarbij de titel van wereldkampioen zwaargewicht op het spel stond, wist Joe Louis zijn uitdager Bob Paston in de 11e ronde knock out te slaan. Vijftigduizend wedstrijd bij. Fraters F. Eunen uit De rechtbank te Rotterdam veroordeelde we gens het achterlaten van een baby In zeer hulp behoevenden toestand in den nacht van Oude op Nieuwjaar van dit jaar en den volgenden nacht, als gevolg waarvan de beentjes van het kind in bevroren toestand kwam te verkeeren en het leven van de kleine in gevaar kwam, een 22-jarige vrouw te Krimpen aan den IJssel, tot een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Radiohandelaar kocht goederen in Duitschland en betaalde a contant z wZuiare offers zullen door allen moeten worden gebracht" De N.V. Stoomvaart MIJ. „Nederland” deelt mede, dat de Inscheping van passagiers voor het ms. Johan van Oldebarnevelt” is vastge steld op Woensdag 27 September as. des avonds van 8 tot 10 uur. Het schip heeft ligplaats aan de Javakade te Amsterdam. Uitgeleide naar IJmulden Is uit gesloten. Bezichtigingskaarten, uitgegeven voor Dinsdag 26 September, zijn niet geldig. Uitge- leidekaarten zijn slechts in zeer beperkte mate beschikbaar en zijn 's avonds aan de Javakade niet verkrijgbaar. I Het hof zal Donderdag 5 October uitspraak doen. van ge- aanvankelyk op 29 dezer zou de Voor het Amhemsche gerechtshof is de vraag behandeld, of het koopen van goe deren met contante betaling in Duitschland In strijd is met de clearing-overeenkomst óf dat een dergelijke handelwijze als smok kel dient te worden aangemerkt. De Zwolse he Rechtbank heeft Donderdag den gewezen eersten ambtenaar ter secretarie tc IJselmuiden, P. M., veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voor- waardelijk en met aftrek van de preventieve hechtenis. Verd. had het beheer over verschillende leges- gelcen en heeft zich waarvan een deel toege ëigend. In een Interview heeft de directeur van de Stoomvaart Mij. „Zeeland” medegedeald. dat de maatschappij door den oorlog In moeilijkhe den gekomen is. In plaats van dagelijks, wordt thans drie maal in de veertien dagen gevaren en het aan tal passagiers is zoo gering, dat iedere reis groote verlieten oplevert. Gaat men zoo door, dan ontbreken binnen een half jaar de noodige middelen. Zet men het bedrijf stop, dan eischen onderhoud van schepen, gebouwen, verzekerin gen e.d. nog zooveel, dat men het hoogstens nog een jaar uit houdt. Daarom is een beroep op de regeering gedaan, het de „Zeeland" flnaW cleel mogelijk te maken, den beperkten 3 maal In de veertien dagen dienst te onderhouden Ook als de regeering steunt, zullen echter velen moeten worden ontslagen. Na de firma G. van Delden is ook de di rectie van de Textielfabriek M van Delden te Oronau er toe overgegaan de Nederland sche arbeiders op deze fabriek werkzaam te ontslaan. Woensdagmiddag werd hun zonder opgave van redenen meegedeeld, dat zij den arbeid Donderdagmorgen niet behoefden te hervat ten Door dit ontslag worden opnieuw talrijke Nederlandsche textielarbeiders getroffen uit Losser en Overdlnkel alleen reeds 45. en u zult morjeni uit bed springe*, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer dexe stroom van lever-gal onvoldoende ia. verteert uw voedsel niet. Pret bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. 'laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-cal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade- luk plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. H “Jfht Ca.rtS^ Lever-PIlletJes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. De jaarlijksche algemeene vergadering hei Nederlandsch congres voor openbare zondheidszorg. die volgens het voornemen van het bestuur worden belegd, zal zoo mogelijk In de tweede helft van October te Lelden worden gehouden, vermoedelijk op 20 October. Aan de orde komt o.a. de benoeming van een voorzitter wegens het om gezondheidsredenen bedanken van dr. N. M. Josephus Jitta. Op den kapitaaldienst is voor den wegen bouw rond f 27.000.000 uitgetrokken. Gerekend is daarbij, dat een bedrag van rond f 6 000 0J0 zal worden overgeschreven van in vorige dienst jaren niet verwerkte bedragen, zoodat ten laste van den kapitaaldienst in 1940 voor de wegen een bedrag van rond f 33.000.000 zal kunnen worden verwerkt. Voor den bouw van bruggen over de groote rivieren en aanleg van toeleidende wegen wordt in deze begroeting gerekend op een bedrag van f 9.045 000 De minister van Waterstaat, de heer AL- BARDA. stemt in met den lof voor de Memorie van Antwoord, daar deze gereed was, toen deze regeering optrad. Ook naar sprekers meenlng is er sprake van twee soorten „naasting.” In de concessie wekt het woord „naasting" misver stand. Ook de actie van de provincie en enkele gemeenten berust hierop. In dit geval ontbreekt het element dwang, dat aan de wetteljjke naas ting eigen is. Aan de concessie kan geen argu ment ontleend worden tegen de naasting krach tens de Spoorwegwet, die hier plaats heeft. De naastingsprüs kan In het voordeel worden ge acht van alle crediteuren, ook van het provin ciale bestuur van Friesland. Door het uitbren gen van een deurwaardersexploit door de I 900.000) en no. 27. gedeelte SleeuwjjkBreda en Zuidelijke rondweg om Breda (aangevraagde bedragen t 350.000, f 350.000 en f 250.000). Autosnelweg EindhovenZuid-Limburg. Het ligt in het voornemen in 1940 op ruime schaal met den grondaankoop van het gedeelte tus- schen Maasbracht en Beek voort te gaan, ter wijl eveneens voor dit gedeelte op den bouw van een tiental viaducten zal zijn te rekenen. Te vens zal zoo mogelijk aangevangen worden met de grondwerken en het maken van de aarde baan over het Zuidelijk gedeelte tusschen Beek Geleen. Hiervoor is f 750.000 uitgetrokken een nieuwe brug over kanaal bü Alkmaar De heer VAN BRAAMBEEK (S. D.) is van oordeel, dat de Staat en de Nbord-Friesche Locaalspoorweg-maatschappij het eens zijn, zoodat er voor de Kamer geen aanleiding Is het ontwerp niet aan te nemen. Rechtens staat de zaak zoo vast als de re geering maar kan wenschen Wanneer de mi nister gehoor verleent aan de verlangens van de provincie, gaat men veel te ver van huis. De regeering kan hoogstens eventueel gedane toezeggingen overwegen. Naar wjj vernemen zullen voortaan op het traject Napels—Bandoeng v.v. van de K. L. M. naast den marconist ook leerllng-marconlsten meevliegen, die een opleiding, als steward heb ben gekregen. De stewards op de vliegtuigen der IndiC-route komen dus voorloopig te vervallen. Aan de memorie van toelichting Inzake het Verkeersfonds is het volgende ontleend. De minister wijst In vergelijking met de be groeting van het vorig jaar er op. dat de uit- keerlng uit hoofdstuk IX der Ryksbegrcoting. De minister van Sociale Zaken brengt inge volge het bepaalde in artikel 5 van de wet geneeskundige voorziening 1939 ter kennis van allen, wien zulks aangaat, dat: a. de geneeskundigen, die om eenigerlel re den hun praktijk zelf niet of niet volledig kun nen uitoefenen, hiervan mededeellng moeten doen aan den geneeskundig Inspecteur van de Volksgezondheid in het ambtsgebied, waarin zfj werkzaam zün; b. de geneeskundigen, die de bevoegdheid tot het uitoefenen van de geneeskunst hier te lande in 1935 en volgende jaren hebben verkregen en de geneeskundigen, die zich vrijwillig beschik baar «rillen stellen om als vervanger In den zin van de genoemde wet te worden aangewezen, zich moeten aanmelden bij den bovenbedoelden Inspecteur. De mededeellng. respectievelijk aanmelding, behoort te geschieden door invulling en toe zending Van een gedrukt formulier. De formu lieren zijn verkrijgbaar by elk hoofd-, bü- of hulp-postkantoor in een reeds geadresseerde dienstenveloppe, waarin aanwezig zijn een wit formulier, bestemd voor de onder a. bedoelde geneeskundigen en een geel formulier, bestemd voor de onder b. bedoelde geneeskundigen. Een dar belde formulieren behoort derhalve in de enveloppe te worden verzonden. De mededeellng, onder a. bedoeld, moet ge schieden zoo spoedig mogelijk, In ieder geval vóór 26 September as., of onmiddell(jk nadat de bedoelde reden aanwezig is. De aandacht wordt er op gevestigd, dat ook de geneeskun digen, die thans onder de wapenen zijn of om eenigerlel andere reden hun praktijk niet of niet volledig kunnen uitoefenen, tot de mede- deeling verplicht zijn. De aanmelding, onder b. bedoeld, moet ge schieden zoo spoedig mogelük. in ieder geval vóór 26 September as., of onmiddelljjk nadat de hoedanigheid van arts wordt verkregen. en Voor den bouw van het Noord-Hollandsch wordt f 150.000 aangevraagd. Weg no. 2 Amsterdam—Utrecht. De laatste voor den wegaanleg benoodigde gronden kun nen in 1940 worden aangekocht. Het maken van de aardebaan is in 1939 aan gevangen en zal in 1940 met kracht worden voortgezet op de gedeelten AmsterdamLoe- nersloot en BreukelenUtrecht. Voorts zal in 1940 worden begonnen met den bouw van eenige kunstwerken, terwijl het korte weggedeelte ten Zuiden van den spoor weg UtrechtGouda, met inbegrip van de brug over den Leidschen Rijn, in den aanvang van het jaar voltooid kan worden. Daardoor als mede door de reeds vroeger voltooide brug over het Merwedekanaal naast dien spoorweg, wordt een geheel vaste verbinding tusschen de be bouwde kom in Utrecht en het riikswegennet ten Westen daarvan verkregen. Voor een en ander moet "voor 1940 worden gerekend op een bedrag van f 1.755.000. Weg no. 4a (Amsterdam-) BurgerveenRijs wijk (-Rotterdam), gedeelte: weg no. 4 (Bur- gerveen)— weg no. 12 (Leidschendam). Ten, einde zoo spoedig mogelük te voorzien in een korte verbinding voor snelverkeer tusschen Rotterdam en 's Gravenhage met Amsterdam zal ook de aanleg van het gedeelte van weg no. 4a van den weg no 4 (Burgerveen) tot weg no. 4b bü Voorschoten met kracht ter hand worden genomen. Voor grondaankoop wordt f 470.000 en voor enkele plaatselük ter stond noodige werken wordt f 60 000 aange vraagd. Het wegdek van weg no. 4b (Voorschoten) tot weg no. 12 Cs GravenhageUtrecht) zal vermoedelük in 1942 voltooid kunnen zün Voor voltooiing van den grondaankoop en voortzet ting van den bouw van kunstwerken en van den aanleg van de aardebaan wordt een bedrag van f 1.530.000 aangevraagd. anneer zal de heer Mussert voor ons land eenzelfde besluit af kondigen? Het moge misschien niet strooken met het leidersprincipe, dat de Algemeen Leider het voorbeeld van een gewestelijk commissaris der bewe ging volgt, maar de Algemeen Leider kan, dunkt ons. van dezen gewestelijken commissaris wel Iets leeren. De tijden zijn te ernstig en te gevaarlijk voor kleinzielig politiek gehakketak en gezag- ondermljnend gestook en gekrakeel, en wü zeggen het met volle instemming den gewestelijken commissaris der NJ8.B. te Bandoeng na: Goede vaderlanders, die hun plicht kennen, staan als één man achter het gezag. Wie zich aan dien oqgfwijsbaren plicht onttrekt en zelfs in strijd daarmee handelt, sluit zich zelf buiten de gemeenschap der goede vader landers en verdient daarbuiten te worden gesloten. Zondag 24 September zullen door Z. H. Exc. Mgr bosch. in de kapel Oirschot HH Wijdingen worden aan 45 Fraters Montfortanen. Het H. Diaconaat aan de eerw. Hoogland uit Haarlem, W. van Vaals en J. Ha beis uit Schaesberg. Het H. Subdiaconaat aan de eerw. Fraters J. Smeets uit Valkenburg. A. van Zwleten uit Rotterdam. E Mevls uit Geleen. J. van den Boom uit Maastricht, J. La taster uit Schaes berg. C. Peters uit Beek. A. de Waard uit Ber gen, P. Rutten uit Grotenra th. W. Vossen uit Bunde. J. Bertrand uit Wülre, M. Bude Uit Beek (L.) en W Frencken uit Roermond. De Mindere Orden aan de eerw. Fraters L. Terstroet uit Den Haag. J. Gundry uit Aarhus (Denemarken), L. Smeets uit Doenrade, P. Weünen uit Maastricht, H. van Bergen uit Mesch, J. van Benthem uit Olden zaal. A. Coen- jaerts uit Gulpen. H. Cruyen uit Spekholzer- heide; A. Schellart vit Den Haag. H. Reynders uit Reymerstock. R. Düker uit Maastricht, J. Hoeberichts uit Ikinde. O. Meeis uit Sweykhui- zen en A. Voncken uit Beek. De Tonsuur aan de eerw. Fraters F. Bonnier uit Rotterdam. N. Süm uit Zwaag. W. Brouns uit Gulpen. H. de Kroon uit Oirschct. J. Camps uit Efjsden. J. Kerssemakers uit Meerssen, F. Gereeds uit Schinveld. F. Ghijsen uit Meerssen, J. Jongen uit Schaesberg. M. Vroémen uit Beek, J. de Kever uit Ravenstein, H. Frehen uit Waubach. L. Collyn uit Gulpen. H. Rama kers uit Bocholtz. Th. Witslérs uit Heerlen en C. van Kesteren uit Sassenheim. Door de mobilisatie werd de R.K. Capitulan- tenbond ..St Georgius” zwaar gedupeerd. Zün afdeelingen. zelfs zün hoofdbestuur werden ver strooid en er is geenerlei verband meer. In ’s-Gravenhage heeft zich thans een com- F. Diepen. Bisschop van 's-Hertogen- van het Scholastikaat te toegediend Voor het reizen naar Letland is thans een visum vereischt. De t 5ór 8 September afgegeven inreis- doorreia risa zün vervallen. In het missiehuis te Teteringen zün 28 Scho lastieken van de Poolsche Provincie van het Gezelschap van het Goddelyk Woord gearri veerd, om daar hun theologische studies voort te zetten. De Poolsche Provincie van het Gezelschap van het Goddelük Woord heeft in Polen vier huizen, n.l. een gymnasium in Gorna Grupa. een noviciaat in Chliidowo, een gymnasium in Rybnik en in Bruczkoff. waar in totaal 29 pries ters en 57 broeders werkzaam zün. Het aantal leerlingen van deze drie scholen voor middel- oaar onderwüs bedraagt 397, terwül in het no viciaat 23 prlester-candidaten en 26 broeders en 18 postulanten hun opleiding ontvangen. Kon. Mil. Academie De nieuwe lichting cadetten, wier opkomst, zooals bekend, was uitgesteld, zal, naar wij ver nemen. Maandag 25 September in werkelüken dienst komen. Ook de 2e en 3e jaars studenten, die thans bü het mobUisatieleger zün gedetacheerd, zul len alsdan naar Breda terugkeeren teneinde hun opleiding voort te zetten. Daar de nieuwe gebouwen van de K.M.A., noodig voor het uit gebreide contingent cadetten, nog niet gereed zün. zal een gedeelte der cadetten vermoede- lük In het nieuwe gedeelte van de Chassée-ka- zerne van het 6e RI. worden ondergebracht herhaling hebben wij PC slgnaleeren, dat de NB B -pers zich onder de huidige omstandig heden buitengewoon onvaderlandlievend en voor onze neutraliteit zelfs gevaarlijk geschrijf veroorloofde. Wanneer daarin niet ten spoedigste verandering zou ko men, leek ons het nemen van overheids maatregelen onvermijdelijk in het zui vere algemeene landsbelang. Wat hebben wü aan schoone en opofferingsgezinde verklaringen van de nationaal-sociallsti- ache Kamerleden ten aanzien van loyalen steun aan de regeering, indien de NJ3.B.- pers zich in de practijk daaraan niet houdt en zelfs die Kamerleden deralllee- ren uit de rail, die zij zelf uit vrijen wil hebben gekozen, zooals zü b.v. deden, toen zü minister Albarda wilden be handelen zooals zü het soclaal-de- moci atische Kamerlid Albarda steeds hebben behandeld? Aan woorden hebben wü van die züde reeds veel te veel en veel te weinig gehad, het gaat nu óm daden. In Indië, waar de Rüksgedachte tegenover de mogelükheid van een Japansche bedreiging op vele NB-B -ers een heilzamen Invloed heeft uitgeoefend, heeft de gewestehjke com missaris der NB B. te Bandoeng tot de leden dezer partü een oproep gericht, welke als volgt luidt: „Kameraden, Wü weten, dat ons volk in gevaar keert. Onze liefde voor ons volk en ons land, onze verbondenheid aan ons vorstenhuis, doen ons slechts één plicht kennen: Alles voor het vaderland. Ik heb besloten, mün kameraden, dat gedurende den tijd dat oorlogsgevaar •onze grenzen bedreigt onzerzüds geen politieke strijd zal worden gevoerd. Al ons weten en kunnen zü in deze dagen, nóg meer dan tevoren, gericht op en gewüd aan versterking van den geest van nationale eenheid in al onze volks- genooten. Wü staan dit herhalen wü als één man achter het gezag. Kameraden, kent uw plicht, toont dat gü goede vaderlanders züt.” (w.g.) C. BOLDINGH door smokkelen de clearing te ontduiken. Indien het standpunt van den rechter juist is. komt de zaak van de clearing zeer zwak te staan. Naar de meenlng van get. heeft verd. de radiotoestellen over de grens gesmokkeld. Bü deze zaak gaat het echter niet om het smokke len, maar om de clearing te ontduiken. Verd. stuurt nu een vertrouwensman met reischëques naar Duitschland en betaalt zün aankoopen daar met Marken van ongeveer 42 cent. Ge schiedt de betaling over de clearing, dan kos ten de Marken ongeveer 75 cent. Het verschil is zoo groot, dat de bonafide handel tegen al dus wkregen radiotoestellen niet kan concur- reeren. De omstandigheid, cat de dekking van het bedrüfsverlies van de N.V. Ned. Spoor wegen. dat voor 1939 op f 22 000 000 werd geraamd, ook voor 1940 weer lager kan wor den vastgesteld t.w. millioen hiervan de voornaamste oorzaak. Het eindcüfer van de totale uitgaven op den gewonen dienst bedraagt f 63.458.898 tegen f 65.982 697 in 1939. hem wegens smokkelen te vervolgen, zaak was dan zeer eenvoudig. De procureur-generaal is het met den gedachtengang van den president eens. Een interessante vraag is hlerbü, aljlus de proc - gen., hóe de verhouding tusschen kooper en verkooper ontstaat en terstond weer te niet gedaan wordt door contante betaling. In het andere geval is betaling slechts moge- lük over de clearing. Daar de proc -gen het ten laste gelegde niet bewezen achtte vroeg hü bevestiging van het vrijsprekend vonnis der rechtbank. f 3 873 495 lager kon worden bepaald dan het In de begrooting voor 1939 deswege opgenomen bedrag, zoodat deze uitkeering op f 25 853.055 is geraamd Donderdagmiddag is te Kampen bü het over steken van de straat de 70-jarige petroleum venter Z. door een personenauto, bestuurd dooi Van D., aangereden. Met een schedelbasisfractuur en gecompli ceerde breuken in beide beenen is de man naar het Stadsziekenhuis vervoerd, waar hü zonder tot bewustzün te zün gekomen enkele uren la ter is overleden. Op 1 November as. zal het 25 jaar geleden zün, dat aan mgr. Hopmans, bisschop van Breda, de H. Bisschopswüding werd toegediend. In verband met de tüdsomstandigheden zal de feestelüke herdenking slechts een zeer beschei den karakter dragen. Op Allerheiligen zal door den jubilaris een pontificale H. Mis worcen gecelebreerd in de Kathedraal. Voor priesters en geloovigen zal er op Zondag 5 November van 11 tot 1 uur gelegenheid rijn om mgr. P. Hop mans persoonlük geluk te wenschen. Het Ka thedraal Kapittel zal een jubileumgave. door priesters. religieuzen en geloovigen bijeenge bracht, ter beschikking van den bisschop stellen, te besteden voor de noodwendigheden van het Bredasche Bisdom missie gevormd, onder leiding van den vice- president van het hoofdbestuur van ,Bt. Geor gius", adres: D. T. van der Zee, Jan van Nas- saustraat no. 2 te ’s-Gravenhage. Twee dingen zün thans noodig. Op de eerste plaats worden de leden van St Georgius ver zocht hun mobilisatie-adres op te geven en tevens de achterstallige contributie aan het hoofdbestuur op te zenden. Voorts worden zü. die nog geen lid van 8t ’Georgius zün, verzocht zich aan te sluiten en daarvan blük te geven door mededeellng aan vorengenoemd adres. Het ligt in de bedoeling om aan de hand van de binnengekomen adressen en met behulp der binnengekomen gelden den bond opnieuw op te bouwen in den vorm van mobiUsatle-afdeelln- gen, clubs, enz. Maar die betaling in Duitschland Is geen betaling wegens Invoer in Neder land te noemen. De bedoeling van de clearing Is Juist, om eerst te bestellen en na Invoer over de clearing te betalen. Hier is het omgekeerde gebeurd: eerst betalen en dan invoeren. Get.: Dat opent de mogelükheid om «n met de vredesgedachte in vruchtbare, wüze de belangen land zullen dienen. Deze rede werd met applaus begroet. De leden van een aantal commissies werden d°0r den VOORZITTER benoemd. Besloten wordt tot toelating van den heer J. G. Suurhoff (8.D.) als lid. Vervolgens wordt Overgegaan tot het trekken der afdeelingen. provincie zün de onderhandellngen niet bevor derd. Van tegemoetkomendheid van de züde van de Regeering kan moeilük sprake zün, nu het exploit is uitgebracht. Het ontwerp wordt z. h. s. aangenomen Aan de orde is het wetsontwerp toestaan van het heffen van tol op een te bouwen brug over de Zandkreek. De heer DE MARCHANT ET D ANSEM- BOURG (N. 8. B.) vraagt, hoe het mogelük is, dat thans nog nieuwe tollen worden ingesteld. De regeering blijkt duidelük anti-auto te zün De heer KRIJGER (C. H.) acht het bouwen van een brug over de Zandkreek wenschelük Naar spr.’s meenlng behoort iedere overgang over groote rivieren en stroomen vrü te zün. Hü hoopt, dat het daartoe nog eens zal komen. Spr. neemt op afbetaling, wat de thans biedt. De heer MES (R. K.) hoopt, dat het ont werp zal worden aangenomen. Spr. is echter een groot voorstander van het brengen van waterovergangen in Zeeland op bet Rükswe- genplan. Het niet-heffen van tol zal tot ge volg hebben, dat de brug niet zal worden ge bouwd. Dit laatste wil spr. vermijden. De Minister van Waterstaat, de heer AL BARDA, verklaart, dat dit ontwerp niet die strekking heeft, welke de heer De Marchant et d’Ansembourg er aan geeft. Op bruggen, welke behooren tot het Rükswegenplan. zullen geen tollen worden geheven De provincie Zeeland bouwt deze brug en vraagt toestemming tot heffing van bruggeld om de koeten te bestrüden. Dit is geen plan, dat de autohouders schaadt. Integendeel. Spr. is niet bereid het ontwerp in te ’rekken. Spr. is ook geen voorstander van tolheffin gen. Doch hier is de keuze: een brug met tol of geen brug. Het ontwerp wordt z. h. s. aangenomen met de stemmen der N. 8. B. tegen. Aan de orde is het wetsontwerp nadere wü- ziglng van de Onteigeningswet. Het wordt zonder debat en z. h. s. aangeno- men. Aan de orde is het ontwerp verhooging van Mr J. R. H. VAN SCHAIK heeft gister middag zün taak als voorzitter der Tweede Kamer voor het nieuwe zittingsjaar aange vangen met de volgende rede: Geachte medeleden. De Kamer gaat een nieuwe werkperiode in onder den diepen Indruk van de zorgelüke om standigheden, waarin ons land sinds kort is komen te verkeeren. Onttrokken aan huis, arbeio en bedrijf staat de bloem der Nederlandsche jongemannen, staan ook onze eigen zonen gereed, de hoogste belangen van het vaderland te dienen. Harde maatregelen heeft ons oeconotnisch leven te wachten als gevolg van de zeker nog ernstiger wordende storingen in het internatio nale handelsverkeer. Het geheele volk gevoelt zich beklemd door den oorlogstoestand die over een deel der wereld it gekomen. Beseffend dat van de regeering de uiterste •taatsmanswüsheid vereischt wordt om Neder land voor rampen te behoeden en de volksge meenschap zoo gaaf en ongeschokt mogelük te bewaren, zal de Kamer zich het vertrouwen deó volks waardig toonende, haar daarin naar best vermogen trachten bü te staan. In normale tüden moge het somwülen een brandpunt van strüd zün, laten we dien in dit kommer- volle tüdsgewricht trachten te vermüden en elkander de hand reiken. Wanneer wü ons niet laten leiden door invloeden van elders, van welke zjjde die ook komen, doch ons uitsluitend doordrin gen van den geest van eigen historie en van eigen nationale tradities, zal onze waar- Hjke eenheid zich vanzelf openbaren en een levende kracht vormen naar binnen en naar buiten. Regeering en volksvertegenwoordiging, op el kander jouwend en elkander schragend, hebben, *lk op haar grondwettelüke plaats, de dure roeping ons land door de beproevingen, die niet sullen uitblüven, heen te lelden. Zware offers zullen door allen moeten worden gebracht. Zü zullen niet te zwaar vallen, indien de geestelijke kracht van onze bevolking ongebroken blüft- Onver zwakt moeilijke oogenblikken in zün g** schiedenis en zün bestaan te boven komen, kan een volk slechts door wilskracht •noreele sterkte. Aan de handhaving bevordering daarvan mede te werken zü dan ook een onzer voornaamste strevingen. Krachtens uwe voordracht, geachte medeleden, zndertnaal door de Koningin geroepen aan on zen arbeid leiding te geven, houd ik tnü over tuigd. dat wü gezamenlük, m Godsvertrouwen ons hart, op van ons vader de Waterstaatsbegrooting 1939 (Kosten in ver band met de uitvoering van de Electriciteits- wet). De heer SMEENK (A. R_: is van oordeel, dat thans alle niet direct noodzakelüke uitga ven achterwege moeten blüven. De opschorting van de uitvoering dezer wet brengt geen nadeel voor eemg nationaal belang mede. Voor de koppeling is niet noodig een speciale afdeeling met een Directeur-Generaal bü het Departement op te richten. Spr. dringt er op aan, het ontwerp tot be tere tüden op te schorten. De heer KRIJGER (C. H.) kan den vorigen spreker op vele punten ondersteunen. Ook spr. heeft vele bezwaren, voornamelük tegen den opzet van de personeelsbezetting. Deze is reeds groot. De noodzaak tot soberheid is dringender ge worden. Dit ontwerp is in strüd met de sedert verschenen mUIloenen-nota. Indien spr. niet bevredigd wordt, zal spr. stemming over art. 2. De Minister van Waterstaat, de heer AL BARDA. is van oordeel, dat men wegens fi- nancieele moeilykheden maatregelen, die nood- zakelük zün door de economische moeilükhe- den. niet achterwege mag laten. Ook defensiebelangen eisenen de koppeling. De grootste economie is noodig bü de electri- clteitsvoorzlening. De instelling van bedoelde afdeeling van het departement is onmisbaar. Spr. zegt toe, zoo snel mogelük te zullen handelen. Art. 2 komt in stemming. Het wordt aange nomen met 48 tegen 20 stemmen. Tegen stem den de A R., behalve de heeren Diepenhorst. Amellnk en Algera. NS.B. en de C.H. Het ontwerp wordt sJi. stemming aangeno men. Deze ontwerpen en conclusies worden zonder debat en zhst aangenomen. Om 17.05 uur wordt de vergadering verdaagd tot de volgende week. De Kamer gaat in de af deelingen voor het ondersoek van het wets ontwerp nadere voorzieningen betreffende de militaire justitie. Uit de behandeling van de strafzaak tegen den Arnhemschen radiohandelaar 8. de W wien ten laste was gelegd het doen van ver schillende betalingen aan handelaren in Duitschland zonder de clearingvoorschriften in acht te nemen, bleek, dat het clearingverdrag In dit opzicht een leemte vertoont, die spoedig weggenomen dient te worden. Dit zou reeds zün geschied, wanneer men niet een uitspraak wenschte van het hoogste Nederlandsche rechtscollege. De Arnhemsche radiohandelaar had in Juni en Augustus van het jaar 1935 meermalen in Essen. Duisburg en Bochholt radiotoestellen, tafeltjes en gramofoonplaten gekocht en deze daar direct betaald zonder tusschenkomst van de Deutsche Verrechnungskasse en het Ned. Clearinginstltuut. De radiohandelaai zou daarmede, aldus de dagvaarding, in strüd met de voorschriften van het internationaal beta lingsverkeer hebben gehandeld. De rechtbank was deze meenlng niet toege daan en sprak den radiohandelaar vrü- De of ficier van Justitie kwam in hooger beroep. Verdachte, die de feiten had toegegeven, was niet verschenen. Als getuige werd gehoord de opsporingsin- specteur van het clearingbureau. T. F. R. A. Roskam, die de zaak heeft onderzocht en tot de conclusie Is gekomen, dat verdachte in strijd met de voorschriften had gehandeld. De president stelde den getuige de. vraag, in hoeverre dit feit van contante betaling in strijd is met de betalingen van de clearingwet. waar in sprake Is van betalingen voor den Invoer van Duitsche goederen in Nederland. Volgens den president hebben de desbetreffende bepalingen in de clearingwet alleen betrekking op goede ren, welke in Duitschland zün besteld^ daarna worden Ingevoerd en eerst dan betaald. Beta ling moet dan over de clearing geschieden. In dit geval echter, aldus de president, zün de goederen in Duitschland contant betaald Verdachte mag dat niet doen. Maar hü hoeft bü den aankoop ook niet te zeggen, dat hü de toestellen naar Nederland wil meenemen. Get.: Op het oogenblik dat de goederen, in Nederland worden ingevoerd, is verdachte strafbaar In dit bedrag zün o.a. begrepen aanvra gen van gelden voor bouw of voortzetting bouw van de bruggen over den IJssel te Deventer, over de Boven-MerWede te Go- rinchem en over den Hollandschen IJssel te Krimpen. Voorts zün daarin be grepen bedragen van f 1.400.000 en f 500.000 voor een tunnel te Velsen en voor de vaste oeververbinding (tunnel) te Rotterdam. In de kosten van den laatsten tunnelbouw is uit het Verkeersfonds een bedrag van f 8.000.000 aan de gemeente Rotterdam toegezegd tot rijd en wtfle de brug beoosten Rotterdam is gebouwd. Verwacht wordt, dat het voorschot aan de gemeente einde 1939 tot een bedrag van f 7.500.000 zal zün uitbetaald. Dé bouw van bruggen vindt regelmatig voort gang. Verwacht wordt, dat de brug over de Noord bü Hendrlk-Ido-Ambacht einde 1939 ge reed zal komen. Voor de wegen in Groningen wordt op deze begreoting voor verbetering en aanleg in totaal f 1.900.000 aangevraagd. Voor de voltooiing van de wegverlegglng om Zwolle (weg no. 31) is een bedrag van f 295.000 uitgetrokken. Voor de wegen nos. 1. 22 en 23 voor zooveel gelegen in Utrecht wordt op den kapitaaldienst in totaal ƒ2.567.000 aangevraagd. Weg no. 1 Amsterdam-Baarn-Hoevelaken. Nieuwe weg Eemnes-Hoevelaken. De gronden, noodig voor den aanleg van het gedeelte tus schen den spoorweg Amersfoort-Zwolle en het knooppunt Hoevelaken, zullen in 1940 worden aangekocht. Een bedrag van 75.000 is hiervoor noodig. Dr-tusschen den bestaanden rijksweg van Amsterdam naar Baarn en de rivier de Eem in uitvoering zijnde grond- en bükomende werken komen in 1940 gereed. De aardebaan tusschen de Eem en het knooppunt Hoevelaken zal in 1940 voor een goed deel worden voltooid. Voor deze onderdeelen wordt in deze begrooting ge rekend op bedragen van 175.000-en 300.000. Voorts zullen in 1940 worden gebouwd: een brug over de Eem. een viaduct over den Baarn- schen Dyk. een viaduct over den Eemnesserweg. een viaduct tusschen den Eemnesserweg en den bestaanden rijksweg van Amsterdam naar Baarn. De kosten van deze kunstwerken worden ge raamd op f 160 000 Met het aanbrengen van wegverhardingen zal in 1940 een aanvang worden gemaakt. Hier voor wordt f 150.000 uitgetrokken. Weg no. 22. UtrechtHcllandsche Radi-ig. Nieuwe weg UtregcjitHilversum. Voor het Ver keersplein bü het fort Biltstraat word', f 100.000 aangevraagd. Het laat zich aanzien, dat in 1940 in ge noemden rijksweg verschillende kunstwerken in uitvoering zullen komen. Voor het bouwen van een tunnel bü fort Blauwkapel, onder de spoor- lyn UtrechtAmersfoort. Is in 1940 f 140.000 noodig. Weg beoosten om Utrecht. De tusschen den Lleschboschweg en den spoorweg Utrecht Arnhem in uitvoering zijnde werken kernen :r. 1940 gereed. Hiervoor wordt een bedrag van f 175.000 aan gevraagd. De aardebaan voor het gedej.ta tusschen den spoorweg UtrechtArnhem en rüksweg no. 25 komt in 1940 gereed. Geraamde kosten f 275.000 De wegverhardingen worden in 1940 aange bracht. Hiermede is een bedrag van f 150 000 gemoeid. Weg no. 23 (Utrecht—De Bilt—Huis ter HeideHoevelaken Gedeelte rondweg bezuiden Amersfoort. Met de uitvoering van den tunnel onder den spoorweg AmersfoortKesteren en den rüksweg AmersfoortWoudenberg zal in 1940 een aanvang worden gemaakt. Hiervoor wordt een bedrag van f 250.000 aangevraagd. Op den gewonen dienst voor wegen in Zuid- holland wordt f 328 000 aangevraagd voor di verse plaatselükc verbeteringen van de wegen qos 4. 8 en 11. Op den kapitaaldienst is voor den wegenbouw in deze provincie, voor zooveel deze door de directie Zuldholland wordt uitgevoerd, in totaal f 2.195.000 uitgetrokken. Weg no. 4 AmsterdamSassenheimHang- sche Schouw’s-Gravenhage. Na aankoop van den benoodigcer- grond zal kunnen worden be gonnen met de uitvoering van de werken tot verbreeding van het vak Den DeylHaagsche Schouw. Voor 1940 wordt hiervoor een bedrag van f 350.000 .lOodig geacht. Wegen nos. 4a en 4b (Amsterdam-) Burger veerRüswük (-Rotterdam) en zütak schotenOegstgeest. De aankoop van de be noodigde gronden zal in 1939 zijn beslag krü- gen. De aangevraagde bedragen van f 150.000 en f 600.000 zün bestemd voor begin van uit voering der werken voor den aanleg van deze wegen. Voor den bouw van bruggen over de groote rivieren en aanleg van toeleidende wegen in Noordbrabant worden nog bedragen van f 900.000 en t 950.000 aangevraagd voor aanleg van gedeelten van de wegen no- 16 gedeelte MoerdükPrincenhage (aangevraagd bedrag

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5