WIE. MET PEK OMGAAT van Voor onze militairen Nieuwe president de N. H. M. MAANDAG 25 SEPTEMBER 1939 beat met er zün Bureau voor het R.K. van Blindenwezen geopend van van Ambtenaar verdacht van verduistering BRAND TE ROTTERDAM VOOR PLUIMVEEHOUDERS MILITAIR VERKEER Autobestuurder op slag gedood Op onbewaakten overweg tegen trein gebotat Dr. Heldring volgt mr. Crena de longh op Zomertijd eindigt op 8 October Bewoner bij blusschingtpoging gewond Dreigend voedseltekort voor pluimvee VERZEKERINGSBEPALINGEN ZEESCHEPEN Persoonlijk woord van prof. Goudriaan Tweede Kamer kan zich met wetaontwerp vereenigen ERNSTIG MOTORONGELUK TE BLARICUM R.K. HERSTELLINGSOORD „MGR. MUTSAERS” DE KONINGIN ANTWOORDT DE EERSTE KAMER VOORZIENINGEN MILITAIRE JUSTITIE AUTO IN VOLLE VAART TEGEN BOOM TELEGRAMMEN VOOR MILITAIREN RESTAURATIE OOK VOOR 3e KLAS REIZIGERS HET ONGELUK OP DEN BEWAAKTEN OVERWEG GARAGE-BRAND TE ROTTERDAM Centrale Raad van Adviea voor ontwikkeling en ontapanning geïnatalleérd Driemaal wekelijksche dienst naar Batavia „Wy komen onze apoorwegen” KIND OVERREDEN EN GEDOOD Aan diphterie overleden Vreemd vliegtuig boven Gelderland TRAGISCH ONGELUK 1. Bedenkt, dat er geen God is, die je voor een vijandeiijken kogel beschermen kan. 2. Je moet zoowel In vredestijd als in en een 'k uw- allen tot hetzelfde En te Middenstandsbureau Crisis Zaterdagmiddag Is op den onbewaakten spoorwegovergang nabij Oudesluis een ern stig ongeluk gebeurd. De ongeveer 40-Jarige vischhandelaar Kuyt. afkomstig uit Stro; op Wieringen, is hierbij gedood. dai lel K. was met vier familieleden in een auto op weg van Wieringen naar Schagen Vermocde- Hjk heeft hü den trein van Schagen naar Den Helder, welke te 1435 uur te Den Helder moest met van en gewesten ter zake genomen particulier Initia tief in juiste banen wordt geleid. de de I c l ook hulp Om hiertoe te geraken is het reeds aanstonds gewenscht, dat het in verschillende plaatsen Bij het afdeelingsonderzoek in de Tweede Kamer van het wetsontwern ..Nadere voorzie ningen betreffende de Militaire Justitie”, ver klaarde men algemeen zich met de strekking daarvan te kunnen vereenigen. Men kon zich eveneens vereenigen met het voorstel de imperatieve voorschriften betreffende het instellen van krijgsraden te velde en tem poral™ krijgsraden te veranderen in faculta tieve. Ook van de voorstellen tot versterking van de processueele waarborgen had men met in stemming kennis genomen. Dat de voorzitters van alle krijgsraden zooveel mogelijk juristen zullen moeten zijn, achtte men juist. Sommige leden stelden de vraag, of het wel licht in de bedoeling ligt tot voorzitters van de beide voor den duur der mobilisatie nieuw H. M. de Koningin heeft aan de commissie, die het Adres van Antwoord van de Eerste Kamer op de Troonrede ten paleize Noordelnde heeft aangeboden, het volgende wederantwoord doen toekomen: Naar wij vernemen hebben de reizigers derde klas van heden af eveneens toegang tot het restauraUe-rutuig in de treinen der Ned. Spoorwegen. Zooals men weet, mochten voor heen alleen zij die in het bezit waren van een plaatsbiljet eerste en tweede klas zich hier op houden. plaatsvervanger van zware in- De Opperbevelhebber hield bij deze installa tie een rede, waarin hij de volgende grondbe ginselen vooropstelde Die taak zal het zijn, een trait d'union te vormen tusschen volk en weermacht. De commissie zal daarbij aan datgene, wat in ons volk leeft en van Invloed kan zijn op den ontwikkehngs- en ontspanningsarbeid in de weermacht, vorm en inhoud moeten geven en nagaan in hoeverre aanpassing daarvan aan hetgeen uit 'n militair oogpunt toelaatbaar is, mogelijk zal blijken. van moet met Vrijdagmiddag is in het diaconessenhuls Dordrecht de 33-jarige mej. Visser uit Zwijn- drecht te Dordrecht overleden, die Vrijdagoch tend ernstig werd gewond, toen twee melkwa gens op den bewaakten overweg aan de Bootjes- steeg door den electrischen trein werden ge grepen. der Europeesche zeeën geen nieuwe reizen begon nen zijn en derhalve daarvoor geen nieuwe ver zekeringen zijn gesloten, blijven de bestaande jaarverzekeringen. ook in de haven, van kracht, doch niet langer dan tot 30 September 1939. de zen dag inbegrepen. Deze gegevens werden door Romen's Aankondiger ontleend aan het vooraan staande Duitsche nationaal-socialisti sche tijdschrift „Volk und Reich” no. 10, waarin óók te lezen staat, dat de leiding van de Russische binnenlandsche politiek zich voor 95 procent in handen van Jo den bevindt, dat de Russische bewape- nlngsindustrie voor 95 tot 98 procent door Joodsche directeuren geleid wordt, dat dc Russische leiders van de afdeelingen Vleeschindustrie, Boterindustrie, Melkin- dustrie, Margarine-industrie, Jenever- industrie, Macaroni-industrie, enz. allen Joden zijn en date in het raadgevend comité van het Volkscommissariaat van buitenlandschen handel, dat in Mei 1936 werd opgericht, 34 Joden zitting hebben. Te Wad dl nx veen zün twee kinderen, een meisje van elf en een jongen van seven jaar, asm diphterie overleden. Zaterdagmiddag half twee Is op den hoek Ver bindingswegEemnesserweg te Blaricum een ernstig ongeluk gebeurd, poor onbekende oor zaak kwam daar de 35-jarige motorrijder D. Mol uit Huizen in botsing met een luxe-auto. De motorrijder werd tegen den grond geslingerd en bleef hevig bloedend liggen. HU had een zware hersenschudding, terwijl zijn rechterbeen ge broken was. HU werd naar het St. Janszieken- huis te Laren overgebracht. Zün toestand Is zeer ernstig. Het motorrijwiel Is geheel vernield. De minister van Economische Zaken heeft, na de commissie van advies en de regeerings- gemachtigden te hebben gehoord, in verband met de inzake de beëindiging der ingevolge de Zee- en Luchtvaartverzekeringswet 1939 afgesloten j aar verzekering van schepen op 4 September 1939 genomen beslissing bekend gemaakt, dat voor schepen, welke 4 September 1939, 15 uur Amsterdamsche tUd, onderweg waren en gebruik gemaakt hebben van de hun toegestane vrijheid om op de bekend gemaakte voorwaarden hun reis voort te zetten, de verzekering is geëindigd, zoodra zij in de bestemmingshaven aangekomen zUn en de lossing voltooid hebben. Voor schepen, welke 4 September 1939, 15 uur Amsterdamsche tüd, in hun haven van afvaart of in hun "haven van bestemming lagen en voor schepen, welke niet van de bovenbedoelde vrU- heid hebben gebruik gemaakt, doch naar een veilige haven zUn gevaren, zou de verzekering doorloopen, totdat bepaald zou zUn, of er aan leiding was de bestaande jaarverzekering te handhaven, dan wel een nieuwe verzekering aan te gaan. Ten aanzien van deze schepen loopt de verzekering door, voor zoover de schepen zich bevinden buiten de Europeesche zeeën en voor nemens zUn voorloopig ook buiten dit gebied te blUven. terwUL om nieuwe verzekeringen aan te gaan voor reizen van en naar en in het gebied der Europeesche zeeën, premiën bekend gemaakt zün. Zoolang de schepen aanwezig In het gebied De Regeeringspcrsoienst deelt mede: Zondag middag is boven een deel van Gelderland een vreemd vliegtuig gesignaleerd dat naar de aan- wUringen van Duitsche nationaliteit was. Nederlandsche jacht-vllegtuigen zün opge- stesen. Het vreemde vliegtuig heeft in de richting Emmerik ons rechtsgebied verlaten Met bijzondere erkentelUkheld nam spr. ken nis van het initiatief van Prins Bernhard, om tot de instelling van een Raad van Advies te geraken. Spr. bracht voorzitter en leden der commis sie den dank over van den minister van De fensie en vatte voorts de taak der commissie in enkele woorden samen. Sedert eenigen tUd waren er in de gemeente De Bilt geruchten in omloop over verduisterin gen, welke een der ambtenaren ter secretarie ten nadeele van eentge vereenigingskassen gepleegd zou hebben. Als penningmeester van verschillen de vereeniglngen had deze ambtenaar gelden onder zUn beheer en reeds lang had mën ver denking tegen hem gekoesterd, doch het bleek zeer moeilijk de malversatie te ontdekken. VrUdag echter heeft de rijksveldwacht den heer M. te De Bilt gearresteerd en ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te Utrecht. Over het tekort bij de verschillende vereenigln gen. waaronder schoolvereenlgingen. kon men ons nog geen inlichtingen verschaffen. omdat er zulk een vast en wederkeerlg vertrouwen bestaat tusschen U en mij. tus schen de geheele directie en bedrijfsleiding en het geheele personeel, daarom kunnen wil allen -ustig gc’ooven in de toekomst van ons bedrijf Maak u dus nimmer ongerust: wij komen er best met onze Spoorwegen, wij komen er ook met Nederland, wjj of onze kindskinderen zullen er ook eens komen met de groote vraagstukken van deze maatschappij. Het stuk eindigt met. den slotzin: „Ik hoop, dat het u welga, u en uw gezin, ons Koninklijk Huls en ons Vaderland." Dit initiatief zal zich voorloopig al thans moeten beperken tot het Inrich ten van ontspannlngslokallteiten. Inzame ling van lectuur, gezelschapsspelen en ver snaperingen. het beschikbaar stellen van sportterreinen en het verschaffen van een huiselijke omgeving aan die gemobiliseer- den, die daaraan behoefte hebben. BU het kasteel Revieren onder Voerendaal richtte de soldaat van P. die daar op wacht stond. bU wijze van grap zijn geweer op zijn kameraad, den 31-jarigen Meulenbroek uit Den Haag Het schot ging af en ernstig getroffen stortte M neer Kort daarop te M overleden. De Opperbevelhebber van de Land- en Zeemacht heeft den Centralen Raad van Advies inzake ontwikkeling en ontspanning van gemobiliseerde militairen •geïnstalleerd. De raad, waarvan Z. K. H. Prins Bernhard het eerevoorzitterschap heeft aanvaard, is thans als volgt samengesteld: Voorzitter, jhr. ir. O. C. A van Lidth de Jeu- de, oud-minister van Waterstaat, leden: G W. F. van Hoeven, referendaris van het departe ment van Sociale Zaken, dr. H. Brugmans, voorzitter van het Instituut voor Arbeidersont wikkeling. mr. dr. J. Donner, oud-minlster van Justitie, lid van den Hoogen Raad, dr. J. Eyk- man, voorzitter van de Vereeniging Nederlands Volkskracht, prof. J. E. de Quay, hoogleeraar aan de R. K. Hoogeschool te Tilburg en J. D. 8. Paters, kapitein van den generalen staf, al gemeen hoofdkwartier. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bij rondschrijven de aandacht der ge meentebesturen gevestigd op het K. B. van 24 Februari, waarin oa. is bepaald, dat in 1939 de zomertijd zal eindigen op October, te 3 uur v.m. En nu begrijpt gij ook. waarom ik vol komen onvatbaar ben voor eenige vrees over de toekomst van de menschheid. De demo cratie bekoort mij niet alleen door haar hooge ethische waarde, door haar hooge idealen van menschelijke waardigheid Ik ben bovendien doordrongen van een vast geloot in de nuttigheid van de democratie. Ik heb veel over deze dingen nagedacht en ik heb veel gelegenheid gehad om het be drijfsleven van nabij te observeeren in Ne derland en vele vreemde landen van geheel ve-schtllende geaardheid En dit alles heeft mij de rotsvaste overtuiging gegeven, dat men de beste bedrijfsvoering verkrijgt, in dien een bedrijf sterk is doortrokken van de democratische gezindheid eii dat- elke af wijking van de democratische mentaliteit een directe benadeellng is van het bedrijfs belang. Uitgaande van deze beginselen, heeft spr. daartoe bij het algemeen hoofdkwartier doen oprichten een sectie voor ontwikke ling en ontspanning, welke sectie met het oog op een juiste arbeidsverdeellng is on derverdeeld in een aantal sub-bureaux, reap, voor onderwijs, sport, cabaret, too- neel en muziek, film en lectuur en admi nistratie, waarvan de algeineene leiding is opgedragen aan den kapitein van den ge neralen staf J. D. S. Paters. yu von Ribbentrop, de Duitsche minister van Buitenlandsche Za- ken, na de totstandkoming van het Dultsch—Russisch niet-aanvalsverdrag, verklaard heeft, dat dit verdrag een phase van samenwerkende vriendschap tusschen het Hitleriaansche Derde Rijk en het rijk van Stalin inluidt, is het de moeite waard nog eens te belichten, wie de nieuwe vrienden van het „principieel” anti-semietische en „principieel” anti communistische Derde Rijk zijn. Bij de nauwe economische samenwerking tus schen Dultschland en Rusland, welke in het vooruitzicht gesteld is, zullen de racistische en t anti-semietische Nazi’s hebben samen te werken o.a. met de volgende ras-zuivere Joden: Lazarus Kaganovitch, plaatsvervanger en schoonvader van Stalin, Jood. A. A. Slutzky, leider der buitenlandsche af dec ling der Ogpoe, Jood. Abraham Schanin, leider der transport- afdeeling der Ogpoe, Jood. Israël Welzer, volkscommissaris binnenlandschen handel. Jood. M. Lewensohn, plaatsvervanger den volkscommissaris van binnenland schen handel, Jood. Lazarus Gordon, leider van den in- dustrie-waren-handel te Moskou, Jood. Nachman Gurewltch, volkscommis saris binnenlandschen handel van Wlt- Rusland, Jood. Mozes Kremin, directeur van Wit- Russischen levensmiddelenhandel. Jood. Nahum Schinkarewsky, directeur van den staatshandel van koloniale waren, Jood. Meier Epstein, leider van de binnen landsche handelsafdeeling van Moskou, Jood. Ruchimowitch, i den volkscommissaris dustrie. Jood. A. Gurewitch, niet te verwarren met Nachman Gurewitch, metaal-industrle, Bjj binnenlandsche telegrammen bestemd voor militairen wordt het adres van. het dienst onderdeel als één woord gerekend, b.v. Sergeant Jan Streepstra (3 woorden) 3e comp. Ie bataljon 2e reg. Infanterie veldleger <1 woord). Voor dit adres zullen dus in het geheel 4 woorden in rekening worden gebracht. Het Centraal meldt ons: Ter verkrijging van voer en zaden voor: kippen (alleen kippen tot een aantal van 35). postduiven, sierduiven, ganzen. zwanen, fazan ten. parelhoenders. pauwen, kalkoenen, konij nen en diverse vogels, moeten houders van deze dieren zich laten inschrijven bjj hun win kelier. Ter verkrijging van het benoodigde voer voor de bij hen ingeschreven klanten moeten de winkeliers daartoe staten invullen, waarop te vermelden de klanten met de opgegeven die ren. Deae staten moeten worden gezonden aan den heer P. J. Wijk, Spelderholt 23, te Beek bergen. Daarna ontvangt de winkelier uit Beekber gen een toewijzingsbon voor voeder. Alleen op desen bon kan de winkelier voeder bekomen. Wjj vernemen, dat lon-h den wenach nee It Zaterdagavond te pirn. half tien reed op de Oldenzaalschestraat te Enschede in de richting Oldenzaal een personenauto met zeer groote snelheid, bestuurd door den 19-jarigen J. W G.. afkomstig uit laatstgenoemde plaats. Verder had nog een viertal jongelui in den wagen plaats genomen ■r Gekomen bjj de splitsing van de wegen naar Oldenzaal en Losser bemerkte de bestuurder blijkbaar niet tijdig de bocht, waardoor da wagen kwam te slippen en in volle vaart tegen een boom botste Door den geweldigen schok werden de vijf in zittenden uit het voertuig geslingerd en bloe dig gewond. De 17-jarige J. de J. bleek er ernstig aan toe te zijn, dat overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk bleek. In den nacht van Zaterdag op Zondag is hij hier overleden. De andere Inzittenden werden op het politiebureau verbonden De Commandant der Vesting Holland brengt in herinnering van weggebruikers, dat in verbaad met het, aanwezig zlm van oorlogsgevaar in ëen zin, waarin dat woord In 's lands wetten voorkomt, ingevolge het bepaalde in art. 37 van de Motor- en Rijwielwet, deze wet, zoo- “ede de krachtens die wet vastgestelde alge- roeene maatregelen van bestuur, provinciale en Piaatselijke verordeningen, niet meer van toe passing zijn op motorrijtuigen (vier- of twee wielige) en rijwielen, voor zoover deze worden lebezigd ten behoeve van *s Rijks dienst. Ofschoon aan de onder zijn bevelen staande eonrmandanten is opgedragen den troepen ter kennis te brengen, dat de normale voorsfchnf- ten- zooverre als de belangen van den dienst sulks toelaten, moeten worden in acht ge nomen, wordt allen weggebruikers met nadruk w <X» gewezen, dat militaire bestuurders, met uitzondering op het verkeer op voorrangswe- 8®n, een ander verkeer te hunnen opzichte in het algemeen geen voorrang behoeven te ver- leenen. Ai» militaire bestuurders moeten worden ssngemerkt de bestuurders van vierwielige mo- iorriftuigen, voorzien van het rood-wit-blauw “bteeken, alsmede de bestuurders van twee- motorrijtuigen, 'oorzoover deze laatste bestuurders voorzien zijn van een breeden ^■bPMiNauaui band om den linkerarm. aankomen, te lalt opgemerkt. Het gevolg was. dat de auto tegen den trein opreed, waardoor het geheele voorste deel van het voertuig vol- - komen werd vernield. K. was vrijwel op slag dood. De vier overige inzittenden, de moeder van het slachtoffer, en een zwager met vrouw en kind, die achter in den auto zaten, kwamen met den schrik vrij De trein kwam met een kwartier vertraging te Den Helder aan. Dr. Ernst Heldring, die mr. D. Crena de ïc. ,n zil pvolgen als president van de Ne derlandsche Handel Maatschappij, is geboren te Amsterdam. 31 September 1871. Van 1899 tot 1937 was hij directeur van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maat schappij Bovendien was hjj in de jaren 1923 1933 voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam. De heer Heldring is commissaris van verscheidene scheepvaart maatschappijen alsmede van de Nederlandsche Bank. In 1932 werd hem het eeredoctoraat in de handelswetenschappen verleend door de AmsteMamsche Universiteit. De heer Heldring is voorts o.m. voorzitter der vereeniging ..Rem brandt” Aangezien de taak van den Centralen Raad van Advies is, aan de hand van de algemeene richtlijnen voor de ontwikkeling en ontspan ning. zorg te dragen, dat deze zooveel mogelijk gelijkmatig aan de gemobiliseerde militairen in den lande ten goede komen en bevorderd wor den, zulks in overleg met de verschillende be sturen en commissies, die daartoe reeds het initiatief namen, worden deae uitgenoodlgd zich tot nader overleg omtrent de voorbereiding en uitvoering hunner plannen tot den Raad te wenden. Mijne Heeren, Ik verzoek u aan de Eerste Kamer der Staten- Generaal Mijnen dank over te brengen voor haar adres van antwoord. Met voldoening vernam Ik. dat zij van den inhoud van de rede, waarmede Ik deze nieuwe zitting geopend heb, met belangstelling en aan dacht heeft kennis genomen en dat zij Mijn aan het slot uitgesproken wensch harte instemt. Tenslotte verklaarde spr. den Centralen Raad van Advies voor geïnstalleerd. De voorzitter, jhr. Van Lidth de Jeude, dankte*den opperbevelhebber voor de welwil lende woorden, tot den Raad gericht en aeide, dat hoewel de werkwijze van den raad, aan de hand van de aangegeven grondbeginselen, nog nadere uitwerking zal behoeven, voorop gesteld mag worden, dat allen overtuigd zijn, dat de algemeene doelstelling een eminent volksbelang betreft, welke niet slechts den geest en de tucht in het leger, doch de ge heele bevolking ten goede zal komen. Getracht zal worden, zoo doeltreffend moge lijk aan alle redelijke wenschen en behoeften tegemoet te komen. Het initiatief van Prins Bemhard tot instel ling van dezen raad is in den lande met groote voldoening begroet. Spr. stelde voor, naar hjj vertrouwt met volkomen instemming van den Opperbevelhebber, die zulks beaamde, eerbiedig tot Z. K. H. het verzoek te richten, het eere voorzitterschap van den Raad wel te willen aanvaarden. mr. D. Crena de kennen gegeven functie van 'president der Nederland sche Handel Maatschappij NV neer te leg- gen. Verder vernemen wjj, dat dr. E. Heldring zich op verzoek van het bestuur der Neder landsche Handel Maatschappij bereid heeft verklaard een eventueele benoeming tot president te aanvaarden Naar wij vernemen heeft prof. dr. ir. J. Gou driaan, president-directeur van dr Ned Spoor wegen, tot leder van het personeel van de N.S. .Persoonlijk Woord" gericht. Zooals be kend is. zou de directie bij de ontvangst van het personeel, dat ter gelegenheid van het Eeuw feest twintig dagen lang naar Utrecht zou ko men. deze menschen telkens toespreken. Nu dit niet mogelijk is. heeft de president-directeur h.erin blijkbaar aanleiding gevonden een schrif- telitke toespraak te houden, geldende voor allen Er is geen bedrijf, dat zoo open ligt voor het publiek als het onze, aldus prof. Goudriaan. Er is geen bedrijf, waarin een zoo groot deel van hrt personeel in aanraking komt met het pu bliek. of zichtbaar voor het publiek ziln arbeid verricht. De goede naam van ons bedrijf ligt c: :c is voor een zeker deel in de handen van Maar het pu'oliek is niet anders dan wij en wjj zijn niet anders dan het publiek. Wij behooren allen tot hetzelfde Nederlandsche volk. Wu moeten het goed met elkaar kunnen vinden. En het recept voor een goede verstand houding met het publiek is doodeenvoudig en 'irccies hetzelfde al- voor de goede persoonlijke verhouding In het bedrijf: gij behoeft u alleen t- rn ir r'- r as v"n een ar der en U af te vragen, hoe gij zoudt willen dat ;ij dan behandeld werd. De vriendelijkheid, de na tuurlijke welwillendheid van mensch tegenover mensch. die niets te maken heeft met sentimen taliteit of zoetsappigheid, wijst ons hier vanzelf den weg. Ge doorgevend aan den oproep van het be stuur der Algemeene Nederlandsche Pluun- veeteeltvereenlglng (AN.PV.) kwamen Zater dagmiddag ongeveer 500 pluimveehouders openbare vergadering te Utrecht bijeen. Het waren niet zoozeer de reeds door regeering getroffen maatregelen in zake voedselvoorziening van kippen en eenden welke deze groote opkomst van belanghebbenden van heinde en verre veroorzaakt hadden, dan wei de belangrijke vraag of bjj een dreigend tekort bij de voedselvoorziening van het vee in het algemeen de regeering de noodige aandacht aan het behoud van den pluimveestapei zou schenken, waarop deze op grond van zijn groote economische oeteekenls recht heeft. Duizenden boeren op de zandgronden, die in hoofdzaak van de kippen- of eendenhouderti leven, drei gen bjj een voedseltekort hun bestaan te ver liezen. De Rjjkspluimveeteeltconsulent. ir. J. G. Tuk ker, zette de noodzakelijkheid van een voldoen den import van krachtvoeder uiteen. Het bestuur van de A.N.P.V. ontving van de vergadering opdracht er bjj de regeering op aan te dringen, dat de aanvoer van krachtvoe- ders zoodanig bevorderd wordt, dat aan de kip pen- en eendenhouders het normale rantsoen gegeven zal kunnen worden, nadat zij de over tollige hennen en hanen zullen hebben opge ruimd. Eenstemmig werd besloten den minister tele grafisch te verzoeken het bestuur der A N P V op korten termijn te ontvangen. In de afgeloopen weken is gebleken, dat men zich veelal geen duidelijke voorstelling maakt van de wijze, waarop de verbinding tusschen Napels en Amsterdam tot stand wordt gebracht nu de AmsterdamBatavia-dienst Napels als begin- en eindpunt heeft moeten kiezen. De treinverbindingen door Dultschland over den Brennerpas zijn weer zoo regelmatig gewor den, dat reizigers van Amsterdam in ongeveer 38 uur in Napels kunnen zijn. Het geheele traject AmsterdamBatavia wordt daardoor nu in 8% dag afgelegd. Men kan zeggen, dat deze gecombineerde treln-vliegtulg-verbinding tusschen Nederland en Ned.-Indië op het oogenblik de beste aansluiting geeft. De trein reis tusschen Napels en Amsterdam kan zon der bezwaren worden gemaakt. Het gaan over Frankrijk wordt bemoeilijkt door het feit, dat het geruimen tüd vordert, voor Nederlandsche passagiers een Fransch transit-visum verkrij gen. Doordat de K LM. tusschen Napels en Ba tavia over zes Douglas DC-3 vliegtuigen be schikt, kan de dienst slechts tweemaal in de week worden uitgevoerd. Thans wordt overwo gen nog drie vliegtuigen van Amsterdam naar Napels te brengen, welke dan voorzien worden van extra-benzinetanks om Napels te kunnen bereiken via een route, welke gebieden mijdt waarvoor moeilijk een toestemming tot over vliegen kan worden verkregen. Zijn deze vlieg tuigen daar aangekomen, dan zal worden nage gaan wanneer de driemaal wekelijksche dienst weer kan worden ingesteld. Vrijdagmiddag is te Maastricht geopend he' Centraal Bureau voor het R.K. Blindenwezen in Nederland, waarin zijn ondergebracht de Federatie van R.K. blindencommlssiec in Ne derland. de Ned. R.K. Bllndenraad en de Com missie voor blindenzorg in Limburg. Bij deze plechtigheid waren o», tegenwoor dig de Commissaris der Koningin in de pro vincie Limburg, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeek de bisschop van Roermond, Z.H. Exc mgr. dr J. H. G. Lemmens.- het dagelUksch bestuur der R K. Statenfractie, de burgemeester van Maas tricht. jhr. mr W Michiels van Kessenich. de heer M. de Jong. Maastricht, ondervoorzlttei van den Nat. R.K. Bllndenbond en voorzlttei van den Limb. R.K. Bllndenbond A. C. J. Moo- nen, secretaris-pennlngmeester van de Federa tie van R.K. Blindencommissies in Nederland de blinde paters Andreas O. M. C.. Velp. gees telijk adviseur der bllndenorganisatles In Noordbrabant en Lucianus. Hoensbroek gees telijk adviseur van den R.K Limb. Bllndenbond „St. Odilia”. Er zijn verschillende toespraken gehouden bij de opening van dit nationale centrum van het R.K. Blindenwezen in Nederland Mgr Lem- mens verrichtte de inzegening van het mool- ingerichte gebouw. Zondagnacht is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de autogarage van de firma P. Vls- scher te Rotterdam. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoo- dat het niet mogelijk was. alle in de garage ge stalde auto's naar bulten te rijden. Een tweetal wagens werd door de vlammen vernield. Toen de brandweer arriveerde had het vuur zich reeds door de geheele garage verspreid, ter wijl aan de achterzijde de vlammen naar bulten sloegen. Met zes stralen op de waterleiding werd het vuur door de vrijwillige brandweer bestreden. Een autospuit van de gemeente werd in reserve gehouden, doch behoefde geen dienst te doen. Na ruim een uur had men den brand onder de knie De garage brandde geheel uit. terwijl de woningen op de eerste etage brand- en waterschade kregen. Den tekst dezer geboden vonden wij afgedrukt in het katholieke ..Luxembur ger Wort”, dat onder de hoofdredactie van den Luxemburgschen afgevaardigde Mgr. Jean Origer staat en het hoofd orgaan is van de Katholieke Partij in Luxemburg. Wij zouden het betreurd hebben, indien Sovjet-Rusland met de democratieën zou zijn samengegaan, zooals wij het betreurd hebben, toen Sovjet-Rusland in den Volkenbond werd binnengehaald. Voor het godlooze bolsje wisme geldt voor eiken Katholiek en Christen het „nulla communio”, geen enkele gemeenschap, geen enkele aanra king. Dat is principieel en practisch de consequentie en de plicht, overeenkom stig de richtlijnen, aangegeven in de encycliek tegen het godlooze communis me „Divini Redemptorls” van Paus Pius XI roemrijker en zaliger gedachtenis. Door het omvallen van een petroleumlamp is brand uitgebroken in de woning van J. Schenk in de Pottebakkersteeg 7 b te Rotterdam. Het vuur werd gebluscht met twee stralen op de waterleiding en de gummislang, onder leiding van hoofdman Van der Burg. De woning brand de gedeeltelijk uit. Bij zijn pogingen tot blus- schen liep de bewoner ernstige brandwonden aan gelaat, handen en rug op. HU werd per ambulance auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd, waar hU ter verpleging moest worden opgenomen Een twee tal andere bewoners kon zich via het dak in veiligheid brengen. den oorlog volkomen godloos zijn en er.ifan denken- dat jouw dood aan 100 milhoen menschen de bevrUding bren gen kan. 3 Elke kerk, synagoge of tempel kan het nest van je vijand zijn. 4. Geen medelijden met de vijanden van het godloozendom. 5’ er voor- dat je kameraad in dreigenden toestand niet de van een geestelijke inroept. 6. Elke poging tot plundering Kerken, synagogen of tempels it.gc'» geweld van wapenen onderdrukt worden, warn deze moeten als gedenkteekenen uit het verleden bewaard blijven. 7. Blijf in den oorlog godloos en pro beer je vijanden voor de godloozenbewe- «ng te winnen. 8. Na het einde van den oorlog zal de wereld absoluut godloos zijn. 9. De Sovjet-Unie blijft steeds de be- schcrmsttn- van de internationale athe- istisohe beweging. 10 Het atheïsme blijft en zal de over winnaar worden. Men gelieve zich te richten tot het secreta riaat. dat voorloopig gevestigd is te 's-Graven- hage. Lange Voorhout no. 7. De Raad is voornemens, op nader te bepalen tijdstip een nationale Inzameling te houden. 1. Het ontwikkeling»- en ontspanningswerk is van ingrijpenden invloed op den geest en de tucht in den troep en mitsdien in de eerste plaats een militaire aangelegenheid De organisatie van dezen arbeid zal zoo- g moeten ri>n- dat e«nerzUds een central» £g daarvan is verzekerd, anderzijds 3 ter bevordering van een voortdurend en E contact met den troep een juiste en doorgevoerde decentralisatie in uitvoering mogelijk is. 3. Hetgeen den soldaat wordt geboden, moet aan hooge eischen voldoen. 4. Het ontwikkehngs- en ontspanningswerk dient aldus te worden geregeld, dat het voor alle militairen, zonder onderscheid van poli tieke richting of geloofsovertuiging, toeganke lijk ia. in te stellen krijgsraden gepensionneerde offi cieren, tevens juristen, te benoemen. Hiertegen zouden »U bezwaar hebben. Verscheidene leden drongen er verder bU de regeering op aan de voorzitters van de nieuw in te stellen tUdelUke krijgsraden niet te be noemen dan nadat voor de vervulling van Oezr betrekking sollicitanten zullen zUn opgeroepen. Mochten te zUner tUd krijgsraden te velde worden ingesteld, dan zouden sommige leden tot voorzitters dezer raden bU voorkeur aan gewezen willen zien officieren met ruime er varing van het leven in den troep, dus niet officieren, die hun loopbaan in hoofdzaak op een bureau hebben doorgebracht. en versta ons goed. Wij bedoelen |\/l met deze opsomming geen anti- semietisme te kweeken. Niet alleen principieel, maar ook practisch veroordeelen wij het Duitsche racisme en anti-semietisme als strijdig met de Chris telijke naastenliefde. Wij willen met deze gegevens uit Dultsch nationaal-socialis- tische bron alleen maar aantoonen, wat men van de beginselvastheid van het Duitsche nationaal-socialisme en van de bolsjewistische Russische Joden heeft te denken. Op den partijdag van Neuren berg in 1936 verklaarde Hitler nog: „Nationaal-socialisme en bolsjewisme zijn twee werelden, waartusschen geen brug gen bestaan.” En nu? Slechts drie jaar later? De aanval van Dultschland op Polen heeft het bolsjewistische Rusland in staat gesteld zijn grondgebied en zijn invloed in Europa uit te breiden, iets wat ,JIerr Benesj”, die door den Führer voor een handlanger en knecht van Moskou werd uitgemaakt, nooit heeft gedaan. Wat deze uitbreiding van het grondge bied en den Invloed van de bolsjewisten in Europa kan beteekenen, wordt dui delijk uit de volgende afgrijselijke tien geboden, welke door de godloozen voor het geval van oorlog werden samenge steld en thans als vlugschrift in het Sovjet-leger werden uitgedeeld: Zaterdagmorgen kwart voor twaalf is een ruim 3-jarig zoontje van de familie Huyskens te Breda onder de wielen van een bestelwagen gekomen en vrijwel op slag gedood. Toen de chauffeur zijn wagen, welken hU op den Hoo gen Steenweg geparkeerd had. naderde, zag hu het kind naast den auto spelen. Alvorens te starten, waarschuwde hU het ventje weg te gaan. Deze raad is waarschUnlUk niet opgevolgd; bU het wegrijden bemerkte de chauffeur iets ongewoons en bU nader onderzoek bleek hem. dat het kind onder den auto geraakt was. Het liep een schedelbasiafractuur cp en overleed enkele oogenbllkken na het ongeluk. bovengenoemden T' algemeen leider der Jood. E Galperin, hoofdingenieur der stik stoffenindustrie, Jood. M. Bierenzweig, leider van de buiten landsche afdeeling van het Volkscom missariaat van zwire industrie, Jood. Rozenholz, volkscommissaris van bui tenlandschen handel. Jood. Jacob Gendin, leider van de import- afdeeiing van het Volkscommissariaat van buitenlandschen handel, Jood. R. Knaewski, leider van de afdeeling hou tuit voer. Jood. M. Lewin, leider van de afdeeling voor handelsvertegenwoordigingen bij het Volkscommissariaat van Buitenland schen Handel, Jood. Teneinde het ontwikkelingswerk van den aanvang af in Juiste banen te lelden, heeft hü het voorts wenschelük geoordeeld, den com mandanten van de hoofdgroepen onzer weer macht voor elk der takken van ontwikkeling en ontspanning eenige richtlünen te doen toe komen, welke bü dezen arbeid in acht geno men behooren te worden. Het ontwikkeling»- en ontspanningswerk 1» echter niet uitsluitend een militaire aangele genheid, het 1» tevens een zaak van nationaal belang. De plotselinge uitschakeling uit het produc tieproces en de onttrekking aan hun gezinnen van eenige honderdduizenden mannen van 19 tot 35 jaar is een maatregel van zoo ingrü- penden aard 'dat het ook het Nederlandsche volk in al zün geledingen niet onverschillig kan laten of, en zoo ja op welke wijze, in de vrUe- tüdsbesteding der gemobillseerden zal worden voorzien. Te Venlo werd de jaarvergadering gehouden van de R. K. Herstellingsoordvereenigtng voor Spoor- en Tramwegpersoneel ..Mgr. Mutsaen”. Er was veel belangstelling. Behalve de leden van het hoofdbestuur waren ook aanwezig pastoor Mutsaers. bondsadviseur, en de heer Wigman. Amersfoort, voorzitter van St. Raphaël. De voorzitter, de heer H. F. Timmerman», Utrecht, gaf een overzicht van den loop der or ganisatie en pleitte voor uitbreiding van het ledental. Blijkens mededeellngen van den secretaris, den heer G. J. Prust. was er reden tot tevre denheid over den algemeenen gang van zaken; met man en macht dient gewerkt te worden voor den verkoop van de loten van de loopende lo terij. Pastoor Mutsaers sprak een woord van dank wegens de betoonde belangstelling op zün zil veren priesterfeest, terwül de heer Wigman een opwekkend propagandistisch woord sprak. Na de vergadering brachten velen een bezoek aan het Mgr Mutsaersoord.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5