OORLOGSJOURN A ALS V Vervoermiddelen dienen te worden ingeschreven kranten aan ze vreemde omgeving De boer een Koninklijk bezoek Amsterdam snakken er naar ONZE LANDBOUWEXPORT VERBOQ TOT AUTORIJDEN OP ZONDAG? VERKOOPT U weegschalen, winkelinrichtingen, kasregister* DINSDAG 26 SEPTEMBER 1939 0 niet weg; men werpe Uw stuur naar op ze kennissen en in Heimwee naar het land DE „JAVA” VERTROKKEN Hoe leeft de bevolking, die voor het water moest wi[ken? Sleepbooten, binnenschepen, vrachtauto’s en tractoren Algemeene richtlijnen bodemproductie De inpoldering in Friesland Het Duitsche vliegtuig boven Gelderland Indische regeering chartert schepen TYPHOON TEISTERDE TABAKSPLANTAGE Sleepbooten vrienden onder de gemobiliseerden; POSTVERKEER MET POLEN GESTAAKT VERTREK „CHR. HUYGENS” UITGESTELD HET GOUDEN JUBILEUM VAN DEN HEER VESTERS - DE KAMERZETEL VAN DR, DE VLUGT De film „De Spooktrein’ 'T Overdracht van een gedenksteen i I 8TOO- De nieuwe toestand Binnenschepen zijn getrokken de by De Ned. Landbouw-Handelskamer houdt haar algemeene vergadering Onze gezant zal etappen doen te Berlyn De regeeringsperzdlenst meldt: Naar aanleiding van het vermelde feit, dat Zondagmiddag een Dultsch vliegtuig boven een deel van Gelderland is verschenen, heeft onze regeering aan Hr. Ms gezant te Berlijn opgedragen, bij de Duitsche regeering ter zake de noodlge stappen te doen. halve twee Inlandsche kinderen in van een assistentahuis. die slechts een vallenden boom werden gewond. Nog heeft de minister van Waterstaat als vervoermiddelen, waarop het onderstaande be trekking heeft, aangewezen sleepbooten, welke dienen tot de vaart op de binnenwateren van de eene blnnenlandsche plaats naar de andere. Houders van die sleepbooten zijn verplicht deze binnen tien dagen na het In werking tre den van deze beschikking en voorts zoodra mo gelijk na den aanvang van hun houdersenap te doen Inschrijven in een register, dat wordt gehouden ten kantore van den Inspecteur-gene- raal van het verkeer. Het doen inschrijven geschiedt door indiening of andere artikelen die winkelzaken behoeven? Dan stelt U stellig belang in de publicatie „Doelmatige Het hoofdbestuur der PTT. oeelt mede, dat het postverkeer met Polen thans geheel is ge staakt. De terug ontvangen correspondentie voor deze bestemming wordt zooveel mogelyk aan de afzenders teruggezonden. De minister van Waterstaat heeft op grond van artikel 2, eerste lid, van de Wet gebruik vervoermiddelen 1939 als vervoermiddelen, waarop het onderstaande betrekking heeft, aan gewezen BATAVIA, 25 Sept. (Aneta). Nader verneemt Aneta nog. dat In verband met de besprekin gen over de contrabande-HJsten der oorlogvoe rende mogendheden ook het vertrek van het MB. ..Christiaan Huygens" op 27 September van Tandjong-Priok niet doorgaat. De juiste datum van vertrek Is nog niet vastgesteld. Bij navraag vernamen wij van de directie der Stoomvaart Mij ..Nederland" te Amster dam. dat inderdaad het vertrek van de ..Chris tiaan Huygens” met enkele dagen is uitge steld in verband met de moeilijkheden om la ding voor het schip te verkrijgen. Behoudens onvoorziene omstandigheden is Hare Majesteit de Koningin voornemens. Zaterdag 30 deaer een beaoek aan Amster dam te brengen, ter Inspectie van hetgeen op het gebied van de organisatie der lucht bescherming is bereikt. Ondernemen- redame" r Zij bevat een voor U interes sante bespreking van de ver- koopshulpmiddelen, die voor technische artikelen worden gebruikt. Het Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit van de Nederlandsche Dagbladpers (Cebuco”) Dam 2A, Amster- dam-C., Telefoon 43045, of de administratie van dit blad zendt U deze lezenswaardige brochure op aanvraag gratis toe. „De bom is gebarsten," schreef de leider van de evacuatie van een gedeelte der pro vincie Utrecht, beoosten Amersfoort, In een artikel, dat we dezer dagen hebben af gedrukt. Deze, overigens zeer suggestieve jnzet van het bewuste artikel, bleek even wel niet de aanhef te zijn van een relaas, dat een bevredigend antwoord gaf op de vraag, welke men zich bij het vernemen van de evacuatie-geschledenis gesteld zal heb ben: „Waar zijn de boeren gebleven, die het veld moesten nümep en aan welke nieuwe situatie moeten zij zich momenteel aanpassen Onder voorzitterschap van mr. A. G. A. Rid der van Rapperd heeft de Ned. Landbouw Han- delskalner te Utrecht haar algemeene vergade ring gehouden, Dat de zoo zeer gewijzigde omstandigheden land- van invloed op het werk van de NLH K zullen zijn, ligt voor de hand, aldus de voorzitter in zijn openingswoord. Toch zal er nog voldoende werk voor deze instelling blijven te doen. Spr. dacht hierbij aan het ophouden van den uit voer uit landen, die tot dusverre een belang rijken export van bepaalde producten hadden Spr. vestigde hierop de aandacht, omdat hij meent, dat de N.L.H.K. een voldoende arbeids veld zal kunnen vinden om zich nuttig te ma ken. zooals zij dit tot nu toe heeft gedaan Dit voorjaar heeft de N.L.H.K. met goed ge volg de land- en tulnbouwultzendingen ver zorgd op de voorjaarsbeurzen te Leipzig. Keulen, Brussel en Helsingfors, terwijl tulpen zijn ge ëxposeerd op de jaarbeurs te Lyon, de lucht- vaarttentoonstelllng te Kopenhagen en de voor- jaarsbeurs te Zagreb, voorts werden Inzendingen van landbouw- en tuinbouwproducten verzorgd op de najaarsbeurzen te Zagreb, Leipzig, To ronto en ‘Bari, welke echter onder ongunstige tijdsomstandigheden zijn geëxposeerd, zoodat hiervan weinig succes valt te verwachten. Voorts stelde de N.L.H K. eenlg materiaal be schikbaar, bij de film ..De brug door de lucht" te lllustreeren, welke producten In leder land, waarover de KLM naar Indlë vliegt, van be lang zijn. Eveneens werd Ingezonden op de eeuwfeesttentoonstelling te Dleklrch. Deze in zending. hoewel goed van opzet en een over zichtelijk beeld gevende vaa hetgeen Nederland op het gebied van het keuren van zaaizaad en pootgoed verricht, heeft van de ongunstige tijds omstandigheden te lijden gehad. De NL H K. bevorderde proefnemingen met pootaardappelen In Argentinië. Bulgarije en Palestina, terwijl monsters erwten naar Venezuela zijn gezonden om deze op proefvelden uit te zaaien. Een van de ledenorganisaties heeft Sen con tract voor de levering van pootaardappelen naar Palestina afgesloten, terwijl de resultaten van Nederlandsche pootaardappelen in Bulgarije zich gunstig laten aanzien Reeds waren voor bereidingen getroffen voor het nemen van proe ven met Nederlandsche pootaardappelen In Polen en Peru, doch deze zullen wel niet kunnen worden voortgezet. Spr. richtte een woord van dank tot de di rectie van den landbouw en economtechen voor lichtingsdienst voor de bereidwillige wijze, waarop deze instellingen de NLH.K. In de gelegenheid stellen de exportbelangen van onzen en tuinbouw In het buitenland tot hun recht te doen komen. Na behandeling van eenlge zaken van huis- houdelljken aard bracht de secretaris, dr. H Molhuysen. het jaarverslag over 1938 uit. De N.L.H.K was In 1938 steeds werkzaam In het belang van den export van onze land- en tuinbouwproducten. Véél aandacht is besteed aan de propaganda voor den afzet naar het buitenland. Aan verschillende personen en Instellingen in het buitenland zijn geyraagd en ongevraagd rap porten en propagandamateriaal betreffende onze producten gezonden, terwijl getracht werd door het gratis beschikbaar stellen van monsters de belangstelling voor onze producten op te wekken resp. te stlmuleeren Onderscheidene buitenland- sche aanvragen inzake den aankoop van zui velproducten, zaaizaad en pootgoed werden aan belanghebbenden doorgegeven, terwijl verschil lende gegevens Inzake de mogelijkheid van afzet van pootgoed ter kennis van de ledenorganisa ties zijn gebracht. De pogingen om tot af zet van wol en of schapen naar Japan en Mand zjoerjje te geraken zijn voortgezet. Door het zenden van monsters zaaizaad en pootgoed fs de aandacht op deze producten gevestigd in Roemenië. Argentinië. Turkije. Irak, Bulgarije. Chili en Peru. De beperkte middelen lieten niet toe een meer uitgebreide propaganda te maken, doch ongetwijfeld zal het door de N LH K ver-, rlchte werk op den duur vruchten afwerpen De rekening en verantwoording 1938 en de begrooting 1940 werden met algemeene stemmen vastgesteld en goedgekeurd. Tot bestuurslid werd met algemeene stemmen herbenoemd de heer W. van Wijnen te Gouda. Na afhandeling van eenlge ter tafel gebrachte zaken betreffende het werk van de N.LH.K. In verband met de gewijzigde tijdsomstandigheden sloot de voorzitter de vergadering. Zondag 1 October te. zooals bekend, het vijf tig jaar geleden, dat de heer J. B. Vesters zijn Intrede in de journalistiek deed. Dien dag zal hij tevens 20 jaar hoofdredacteur van de ..Volks krant' zijn. Het feest zal worden herdacht met een plech tige Hoogmis om 10.45 in de kerk van den H. Paulus. Tuindorp. Van half 1 tot 2 uur des mid dags zal ér gelegenheid zijn, den heer Vesten met zijn jubileum te compllmenteeren in hotel ..Kasteel van Antwerpen”, Oudegracht 129 te Utrecht. oor een onmiddellijke opheffing van dit volstrekte en aprioristische verbod pleiten echter ook nog an dere motieven. We kunnen het begrij pen, dat de Rijkskeurlngsconimissle, in dachtig het groote nationale belang van de handhaving onzer alzijdige neutrali teit en de gevaren, welke ook de meest nauwgezette en eerlijke neutraliteit kun nen bedreigen van zijden, die hun be lang erin meenen te zien, die neutrali teit in twijfel te trekken of te schen den, besloten heeft alle oorlogsfiim- journaals voor vertoonlng in het open baar te verbieden. Zij. is waarschijnlijk beducht geweest voor demonstraties van het bioscooppubliek, dat zich bij ver schillende' opnamen niet zou kunnen onthouden van het geven van blijken van sympathie en antipathie tegenover de verschillende oorlogvoerende landen en hun leiders, en Ijeeft dergelijke mo- geljjke demonstraties, die in het buiten land zouden kunnen worden aangegre pen als even zoovele bewijzen van ge brek aan neutraliteit met alle heillooze gevolgen van dien, door haar verbod wil- Iqu voorkomen. Zij moge dus meenen, ondanks het voor haar geldende wette- Hjke „verboden toegang”, den veiligsten en zekersten weg daartoe te hebben in geslagen, de juiste weg is het niet. Indien elke openbare vertoonlng van een oorlogsfilmjournaal zou worden inge leid met een titel, waarin het publiek dringend wordt verzocht zich terwllle van het nationale belang van alle blij ken van goed- of afkeuring te onthou den, zal het Nederlandsche bioscooppu bliek, naar wij verwachten en gelooven, zich gedisciplineerd genoeg betoenen om aan zulk een verzoek op zulke gronden te voldoen. De enkeling, die zich niét zou kunnen beheerschen, zal -dan wel door zijn omgeving tot de orde worden geroepen. In ieder geval had dit gepro beerd moeten worden. r-v t U kunnen ons zeer goed voorstel- ^A/ len, dat niet alle oorlogsfilm- journaals geschikt zijn om in het openbaar vertoond te worden, maar het lijdt geen twijfel, dat er ook oorlogs- filmjournaals zijn, waarvan de openbare vertoOhlng zeer gewenscht en heilzaam moet worden geacht. Is het niet dwaas en een daad van zgn. struisvogelpolitiek, in de bioscopen alles wat op den huldi gen oorlog betrekking heeft te weren, terwijl in de pers en in het dagelijksche particuliere en nationale leven die oor log en zijn gevolgen ook voor ons op maar al te tastbare wijze zich doen gel den? Sinds wanneer hebben de stoere Hollanders zulke zwakke zenuwen, dat zij de filmbeelden van de verschrikkingen van den oorlog niet kunnen verdragen? Indien zij zulke zwakke zenuwen zouden hebben, zou het dan niet meer dan tijd worden hen te harden, nu toch de mo gelijkheid bestaat, dat die verschrikkin gen ook- voor ons land werkelijkheid worden? Is het beter ons volk maar door te laten dommelen in een onverantwoor- den waan van absolute veiligheid en onschendbare neutraliteit en het bloot te stellen aan een weergalooze paniek en demoralisatie, wanneer het ooit ondanks alle voorzorgen toch in de bestiale oor- logsslachting zou worden betrokken? Zou het niet veel verstandiger en voor zichtiger en beleidvoller zijn, het bios cooppubliek door oorlogsfllmjoumaals te sterken in zijn wil om ons land bulten de ramp van den oorlog te houden? Zou het niet aanbevelenswaardig, ja zelfs noodzakelijk zijn het Nederlandsche volk door middel van oorlogsjournaals te instrueeren omtrent de wijze, waarop in de oorlogvoerende landen de burgerbe volking zoo goed mogelijk tegen militaire aanvallen van allerlei aard, maar vooral Bit de lucht, wordt beveiligd? Ondanks het vele en goede, dat in ons land op dit gebied meer door particulier Initiatief dan onder leiding van de overheid is verricht, moet toch geconstateerd wor den, dat c8is- volk in dit opzicht aller minst voldoende paraat is. Vooral de zelfgenoegzame en welhaafct uitsluitend Clearingkoersen Koersen voor stortingen op 26 Septembei 1939 tegen verplichtingen luidende in: Relchs marken 75.49, Lires 9.75. van een tngevuld en onderteekend inschrijvings formulier, dat kosteloos verkrijgbaar is ten kan tore van de bevrachtingscommissies en haar agentschappen en voorts door bemiddeling van het federatief verbond van vereenigingen van particuliere sleepbooteigenaren in Nederland. Tot het doen inschrijven behoort mede het verstrekken van nadere gegevens omtrent de sleepbooten op eerste aanvraag. Houders van sleepbooten. welke als opduwboot behooren bjj een bepaald schip, worden ge acht aan de verplichting tot inschrijving te hebben voldaan, indien voor het schip voldaan is aan de verplichting tot het inschrijven van schepen volgens de inschrljvingsbeschikking binnenschepen met vermelding op het inschrij vingsformulier van de bfjbehoorende opduwboot De minister van Economische Zaken vestigt de algemeene aandacht op het feit, dat de bo demproductie onder de tegenwoordige omstan digheden van vitaal belang is voor de Neder landsche volksgemeenschap. Hy doet daarom een dringend beroep op den landbouwenoen stand en de eigenaars, di« hun grond verpach ten of op andere wijze in gebruik geven, om al hui; krachten In te spannen en hun volle me dewerking er toe verleenen, dat de Nederland sche bodem een zoo ruim mogelijke opbrengst geeft van voedsel voor mensch en dier in een zoo goed mogeljjke verhouding. Dit resultaat zal bereikt kunnen worden, in dien men zich houdt aan de volgende richt lijnen. Gescheurd dienen te worden die graslanden, welke door hun ligging, grasbestand en andere omstandigheden een redelijke zekerheid geven, dat zij als bouwland een aanmerkelijk tere hoeveelheid voedsel zullen geven. Aan hen, die grasland scheuren, zal bij de toewijzing van krachtvoer een grootere hoe veelheid worden toegekend, indien zjj op deze gronden granen verbouwen. Wat zy >r eigen gebruik aan aardappelen en mogen De hun gaan zoeken. want hét valt dezen menschen zwaar, om in een burgerhuis hoe net en propel dit er ook mag uitzien hun leven dat landelijke vrijheid en den aanbllk van een wijden horizont te gaan waardeeren. te leiden. De Telegraaf bericht, dat een maatregel on- der de oogen wordt gezien, waarbij het auto rijden op Zon- en feestdagen «onder volstrek te noodzaak zou kunnen worden verboden. Een beslissing omtrent eventueel in dezen geest te nemen maatregelen kan «eer spoedig, wellicht nog in den loop van deze week, worden ver wacht. opgebouwd, dat eerst na vele kosten en moeiten rendabel te geworden. Ze sprak ook over de geldelijke vergoeding van regeeringswege, maar tegelijk over scha deposten. dje alleen door hernieuwden arbeid ongedaan kunnen worden gemaakt. De meeste boeren zijn met de autoriteiten overeen geko men, dat zij voor hun vee nieuw vee zullen terug krijgen, wanneer zjj weerkeeren op het land, waar nu het water stroomt. Vele Jaren zyn verloopen vóór de boer zjjn veestapel leerde kennen. Door de ervaring met betrekking tot de nuttlgheidswaarde van het vee zijn vele beesten den boer meer waard geworden, dan de bedra gen, welke door den taxateur zijn vastgesteld. .De moeliykhedefi van het oogenblik zijn tal rijk. Het duurt nog »wel eenlge dagen voor de schade wordt betaald en onderhand gaan vele van onze vaste lasten door,” zoo werd ons ge zegd. „We moesten geld opnemen van ons boekje en leenen by familie en kennissen, alleen le kippen en het koren werden uitbetaald.” „Maar.” zoo besloot een der velen, die een groot offer voor de verdediging en de veilig heid van ons allen moesten brengen: „zoodra de wegen en de velden weer begaanbaar wor den, wanneer de noodtoestand God geve dat het spoedig te. wordt opgeheven, keeren we terug naar ons land en beginnen we opnieuw." Men bewondert de energie van den boer en de liefde tot den bodem, dien hy „in ’t zweet zijns aanschijns” bewerkte en waarvan hij is gaan houden. - Moge hjj zijn energie bewaren, die thans in gedwongen non-activiteit geen emplooi vindt, noch in de kleine schuur, waar wat landbouw gereedschap staat, noch in het burger-tuintje. dat net groot genoeg te voor een paar bloemen en planten, die van het land zijn meegenomen Maandagmiddag kwam het bestuur van bet Genootschap voor Geschied-, Oudheic- en Taal kunde met eenlge genoodigden bijeen op den kunstweg in‘het Noordelijk gedeelte van den Grooten Wargaster Meerpolder voor een korte plechtigheid, nj. de overdracht van de grafzerk met gecenksteen van Paulus Jansz. Kley, aan wien het in hoofdzaak is te danken, dat ge- noema meer in 1632 33 ingedykt en in cultuur gebracht werd Paulus Jansz. Kley was een Amsterdamscbe koopman uit de Gouden Eeuw, wiens energie hem er toe dreef de hoofdrol te vervullen ix> onderscheidene crooglegglngen in ons land. Met eenlge Friesche deelgenooten heeft hy het aangedurfd ook de Wargastermeer droog te leggen. Minstens een viertal jaren heeft hij in het polderland gewoond. Deze droogmakerij was echter evenmin als andere droogleggingen een financieel succes voor de pioniers. Eerst het nageslacht beeft er oe vruchten van geplukt Nadat Kley op 73-jarigen leeftijd was over leden, werd zijn stoffelijk overschot begraven in de kerk van Aegurr. Toen ruim een eeuw later zonder succes pogingen werden gedaan Kley’s erfgenamen op te sporen, gingen graf en deksteen in andere handen over, totdat tenslotte de steen ging „zwerven". Nadat ce heer S Lootsma van Zaandam eenlge Jaren terug het initiatief had genomen om het 300-Jarlg bestaan van den polder te herclenken, heeft het Friesch Genootschap zich voor deze zaak geïnteresseerd. Met medewerking van het bestuur van het waterschap, het gemeentebestuur van loaarde- radeel en anderen kon een eenvoudig opgezet plan tot uitvoering worden gebracht. Nadat de voorzitter van het Friesch Genoot schap. mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, Staatsraad l.b.c1.. Commissaris der Ko ningin in Friesland, de beteekenis ha uiteen gezet van het werk van den ondernemenden Amsterdamschen koopman, aan wien het te danken is. aat een groot stuk waterland kon worden omgezet in vruchtbaar land, was het woord aan notaris N. Ottema. cie een histo rische uiteenzetting gaf. waarna hij grafzerk en gedenksteen in eigendom en onderhoud over droeg aan het bestuur van het waterschap, welks voorzitter de heer Ki. Lettinga het monument, waarvan het opschrift den Voorbijganger in korte bewoordjpgen den zin mededeelt, aanvaardde Het in de vacature-De Vlugt tot lid der Eer ste Kamer benoemde lid, de heer T. ^Ckuta (Anti-Revolutionnalr). heeft aan het centraal stembureau medegedeeld, dat hy die benoe ming niet aanneemt. Zooals reeds gemeld, heeft dr. De Vlugt zyn zetel ter beschikking gesteld, om dr. Coiyn in de Eerste Kamer te brengen. Deze zal thans be noemd worden. e Rijkskeuringscommissie heeft i lhet vertoonen van oorlogsfilmjour- naals in alle Nederlandsche bios copen verboden, niet bepaalde oorlogs fllmjoumaals, die zij gekeurd en voor vertoonlng in het openbaar ontoelaat- baar heeft geacht, maar alle zonder uit zondering, ook die zij niet gezien, laat staan gekeurd, heeft, ook die nog zullen en kunnen komen. Dj Rijkskeurlngs- commissie heeft zich daardoor een be voegdheid aangemeten, welke zij wette- lijk niet bezit, zij heeft een preventieve censuur vooraf ingesteld in den vorm van een absoluut verbod van alle films van een bepaald genre. Zij is het boekje van haar bevoegdheid schromelijk te buiten gegaan, en men behoeft geen ge dupeerde cineac- of bioscoophouder te zijn om daarin niet te willen en te kun nen berusten. Verkeerde het land in staat van beleg dan zouden de militaire autoriteiten de bevoegdheid hebben, welke de Rljkskeuringscommissie zich thans wederrechtelijk en onwettig heeft toegeëigend met een in deze materie bo vendien nog aanvechtbaar gezag. Dit volstrekte verbod van oorlogsjournaals, uitgevaardigd al of niet met instemming der regeering door een ter zake niet be voegde instantie dient dus zoo spoedig mogelijk te worden opgeheven, al was het alleen maar op grond van handha ving van wettelljke bevoegdheden ep van inperking van de wettelijke grenzen hunner bevoegdheden overschrijdende instanties. MeDAN. 25 Sept. (Aneta) De ..Sumatra Poet” verneemt, dat het m.s. .Java" van de Stoomvaart My Nederland van Belawan is ver trokken met onbekende bestemming. Tevoren waren uit het schip de In Belawan aan boord genomen goederen weer in deze haven gelost, ingevolge rechts treeksche instructies van het hoofdkantoor der maatschappy. (Zooals op 13 dezer werd gemeld, was aan de ..Java’welk schip op weg was naar Europa en zich toen tussct.en Belawan en de Kaap be vond instructie gegeven, naar Belawan terug te keeren). Voorts heeft de minister van Waterstaat als vervoermiddelen, waarop het onderstaande be trekking heeft, aangewezen schepen, welke ge heel of gedeelteiyk tot vrachtvervoer zyn inge richt en dienen tot vrachtvervoer op de binnen wateren van de eene binnenslands gelegen plaats naar jie andere. Houders van die schepen zyn verplicht deze binnen tien dagen na het in werking treden van deze beschikking en voorts zoodra mogelyk na den aanvang van hun houderschap te doen in- schryven In registers, die worden gehouden ten kantore van de bevrachtlngscommissie. binnen welker district 't schip zich bevindt op 't tydstip van Inschryving, waar de houder is gevestigd, of, Indien de houder een rechtspersoon te en op meer plaatsen te. gevestigd, binnen welker dis trict de plaats van den hoofdzetel te gelegen. Het doen inschryven geschiedt door indie ning van een ingevuld en onderteekend Inschry- vingsformulier, dat kosteloos verkrygbaar is ten kantore van de bevrachtingscommissies en haar agentschappen en voorts door bemiddeling van de stichting „Nederlandsche Particuliere Rynvaartcentrale.” Tot het doen inschryven behoort mede het verstrekken van nadere gegevens omtrent de schepen op eerste aanvraag. Houders van bewyzen van tusschenzomst goedkeuring, beurtvaartonthefflng of een ver klaring voor vervoer anders dan krachtens over eenkomst, welke by het In werking treden dezer beschikking reeds waren afgegeven krachtens de wet van 5 Mei 1933 worden geacht aan de verplichting tot inschryving te hebben voldaan. geScheui daarop andere hakvruchten winnen, zullen zy behouden Wordt niet voldoende grasland gescheurd, dan zal scheurpllcht kunnen worden opgelegd In dat geval zal by de aanwyzing van de scheurplichtlge perceelen rekening worden ge houden met de perceelen, die thans vrywillig gescheurd worden. Ten sterkste wordt aangeraden, de bestaande wellanden tot de hoogste productiviteit op te voeren, waartoe een intensieve voorlichting op dit terrein wordt georganiseerd Aanleg van blyvend grasland en kunstwelden zal niet geoorloofd zyn. wanneer niet een geiy- ke oppervlakte blyvend grasland of kunstweide wordt gescheurd. Voor bouwland zal alleen de teelt van die ge wassen worden toegei eten, welke voor de voe ding van mensch en dier onder de gegeven om standigheden het meest gewenscht zyn (tarwe, rogge, haver, gerst, aardappelen, suikerbieten, boonen, erwten, vlas, lux^zaad en voedergewas sen). Alle andere gewassen mogen slechts na verlengde vergunning geteeld worden. Voor 1940 wordt de thans te velde staande karwy toe gestaan. Het ligt In de bedoeling, den haverbouw op de landbouwbedryven te beperken tot 1/5 der oppervlakte bouwland. Deze maatregel beoogt meer gronden in bepaalde gebieden beschik baar te krijgen voor den verbouw van die ge wassen,. welke meer voordeel geven. Hy zal wei nig of 'geen Invloed hebben op de hoeveelneio haver in den handel, omdat deze hoofdzakelyk afkomstig is van de bedryven in die streken, waar de haververbouw reeds thans minder dan 1 5 van het bouwland bedraagt. Men brenge het zaaiplan 1940. wat de ver houding der velschillende gewassen onderling betreft, zooveel mogelyk In overeenstemming met de In 19371938 uitgevoerde zaalplannen, behalve ten aanzien van tarwe, rogge en aard appelen waarvan de verbouw behoort te wor den uitgebreid. Men bestemme daartoe voorkeur de vrykomende oppervlakte. van het geïnundeerde gebied grensiyn overschryden. Een enkeling gaat nog terug, om zich er van te vergewissen, dat In de haast waarmede de verhuizing moest plaats vinden, niets te ver geten: militairen. die wachtposten bezetten lossen elkander af. Dit te het eenlge leven, dat op de uitgestorven akkers en kaalgekapte boe renerven te overgebleven. De wachters waken er tegen, dat schuimers van allerlei soort hun slag komen slaan. Menig vrachtje appels, ge plukt van de gevelde' vruchtboomen Immers te verbeurd verklaard. Er te veel meer geplunderd, dan waartoe de oorspronkeiyke eigenaren het recht hadden gegeven. Inmiddels waren we terecht gekomen ten huize van een boerin, die op een groote hof stede woonde, welke nog kort geleden was ge schilderd en behangen, maar nu evenals zoo vele andere werd ontruimd. Het groote gezin had zich in een landarbeiderswonlng gevestigd De kinderen speelden in het voortuintje. Wc troffen de vrouw des huizes In een stemming aan. welke in deze streek momenteel algemeen te: .Het moet en we zullen ons maar schikken" Hgar heimwee naar de boerdery Is groot. Zy vertelde ons van den jarenlangen arbeid, waar mee haar man. die afwezig was omdat hy nog allerlei zaken te regelen had, een bedryf had MEDAN, 25 Sept. Aneta) De tabaksonder neming Kwalamentjlrlm van de Deli Maat schappy werd Zaterdagmiddag door een typhoon getroffen. Hierdoor werden 23 droogschuren be nevens verscheidene woningen vernield. Slechts een zeer gering partytje tabak te vrywel Intact gebleven. Een fermenteerschuur is beschadigd. De totale schade wordt geraamd op f 20.000. Persooniyke ongelukken kwamen niet voor, be- een bygebouw zeer licht door a. Motorrytuigen, opleggers en aanhangwa gens. geheel of gedeelteiyk Ingericht tot vracht vervoer, alle hieronder verder aangeduid als vrachtauto’s. b. Motorrytuigen, ingericht tot het voortbe wegen van opleggers, hieronder verder aange duld als tractoren. Houders van vrachtauto's of tractoren zyn verplicht deze binnen acht dagen na het in werking treden van deze beschikking en voorts zoodra mogelyk na den aanvang van hun hou derschap te doen inschryven in een register dat wordt gehouden ten kantore van den In- specteur-generaal van het verkeer. Het doen inschryven geschiedt door indie ning van een onderteekend inschryvingsformu- Uer, dat kosteloos verkrygbaar is ter secretarie van elke gemeente, en door bemiddeling van den Alg. Ned Bond van Beroepegoederenver- voerders (A.N.3.B.), den Bond van Bedryfs- autohouders In Nederland (B.B.N.), den Bond van Expediteurs en Transport-Ondernemers (BE.T.O.), en van de Centrale organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer langs den weg (C O B I. Tot het doen Inschryven behoort mede het verstrekken van nadere gegevens omtrent de vrachtauto's of tractoren op eerste aanvraag. op een identieke herhaling van de ge schiedenis van 1914 tot 1918 speculee- rende mentaliteit van ons volk laat «tan geestelijke paraatheid nog veel te wen- schen over en oorlogsfllmjoumaals zou den daarin wellicht sneller en algemeener de noodlge verandering kunnen brengen dan vele andere, thans toegepaste, maar nog altijd te kort schietende middelen. Wij willen geen noodelooze onrust wek ken, doch slechts nog gesloten oogen openen voor de nuchtere werkelijkheid. Deze werkelijkheid is, dkt Nederland buiten den oorlog kan blijven, wanneer de machtige oorlogvoerenden dat alle gelijkelijk wenschen en willen, maar dat het onherroepelijk in den oorlog zal ge raken, Indien ook maar één der machtige oorlogvoerenden ‘dat voor zichzelf van belang zou achten. Wij moeten dus met alle krachten en alle middelen, waarover wij beschikken, trachten alle oorlogvoe renden ervan te overtuigen, dat het in strijd met hun belang zou zijn ons op eenlgerlei wijze In den oorlog te betrek ken. Wij kunnen dat alleen door onze totaié weermacht, zoowel de militaire als de civiele, gelegen in een zoo groot moge lijke en actieve geestelijke en technische paraatheid, op te voeren tot een factor van beteekenis, waarmee een leder ter dege rekening moet en zal houden. Oor logsjournaals kunnen daartoe stlmulee- rend werken en waardevolle gegevens verstrekken omtrent de wijze, waarop wij ons naar het practische voorbeeld van anderen hebben voor te bereiden op alle mogelijke gebeuriykheden. We herinneren in dit verband aan een offl- cieele medqdeeling door den burgemeester van Amenfoort mr. J. C. Graaf van Randwyck. ongeveer drie weken geleden gedaan en des- tyds ook in ons blad gepubliceerd. Deze offi- cleele verklaring kwam hierop neer, dat de ge meente Amersfoort op verzoek van de Mili taire Overheid veertien woningen beschikbaar had gesteld, waarin een gedeelte van de ge ëvacueerde boeren-bevolking een nieuw onder dak zou kunnen vinden. We hebben gehoord, dat twee gezinnen van de Amersfoortsche „gastvryheid” gebruik maak ten. Het zou voorbarig zyn, hieruit de conclusie te trekken dat de boeren wel wat al te non chalant met de hulp, welke hun werd gebo den zyn omgesprongen. Niet alleen de gemeen te Amersfoort heeft de hand uitgestoken, maar ook In andere omliggende plaatsen van het inundatle-gebied stond de deur voor da ge troffen plattelandsbevolking open. Dan was er nog het meeleven van de boeren, die kon den biyven. omdat hun terrein buiten de gren zen van het te ontruimen gebied lag. Deze „boffers” hebben meerdere gezinnen opgeno men In totaal zyn ruim honderd woningen voornameiyk van boeren ontruimd, meesten zyn elders op het platteland woonoord We zyn buiten de muren van de stad ge gaan, om den nieuwen toestand, zooals deze na de evacuatie te geworden, te verkennen. Reeds golft het water over de uitgestrekte landeryen. Het doel van de gedeeltelyke inundatie is bereikt. Thans is het hoogst gelegen gedeelte on der water gezet. De gebieden met een lager niveau zullen eerst geïnundeerd worden, wanneer het eventueel te duchten gevaar acuut wordt. Dagen en nachten lang te er gewerkt om de huidige situatie voor te be reiden. Elk risico in verband met streken, die door haar ligging niet zoo snel te be vloeien zyn, te nu ondervangen. Het lagere terrein zal spoedig genoeq onder water loo- pen, wanneer de beletselen zyn wegge- gYaven. Reeds verschillende wegen liggen verzonken onder het wateroppervlak en het te niet meer toegestaan, dat andere personen dan bewoners MEDAN, 26 Sept. (Aneta). De .Sumatra Post” verneemt, dat de Indische regeering. be halve de „baroet" en de „Kertosono” van den Rotterdamschen Lloyd”, nog verschillende an dere schepen zal charteren voor speciaal goe derenvervoer naar Nederland, thans rubber, copra en suiker. Voorts is ook de „Tarakan" van de Stoom vaart Mij „Nederland" gecharterd. Aneta verneemt In dit verband nog, dat be sprekingen hierover momenteel gaande zyn. Hierby zhn ook de contrabande-HJsten van de oorlogvoerende landen van groot belang. De beslissing In dexe zaak kan deze week via Hol land worden verwacht. Naar wy vernemen zal de première van de nieuwste Nederlandsche film „De Spooktrein” reeds a.s. Donderdag 28 September plaats vinden en wel in het Tuschinskl-theater In Amsterdam. By deze galapremière zullen niet alleen alle medewerkers aanwezig zyn. doch tevens zai daarbij een huldiging plaats vinden van den productieleider Rudolf Meyer, wegens zyn 20- Jarlg jubileum. De film aal den dag daarop, dm Vrijdag 29 September, eveneens worden vertoond in het Passage-theater te Den Haag en In het Grand- theater te Rotterdam.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 13