ONS BLAD Franschen nemen in het Westen het initiatief weer Hevig kanonvuur over denRijn B Fransche aanval op Friedrichshafen? Een zeeslag aan de Noorsche kust J DIJJERS DOMIHIT Het nieuws van heden Uit het Britsche hoofdkwartier Vier schepen tot zinken gebracht Warschau geeft nog niet op ACCU^isazzxn; DEN HAAG Buitenhof... MOSCICKI EN SMIGLY- RYDZ GEÏNTERNEERD TACKi LUCHTGEVECHTEN BOVEN DE DUITSCHE LINIES ENAvan ME VERDEN DINSDAG 29 SEPTEMBER 1939 ▼EREENIGDE KATHOLIEKE PERS De verliezen KONINKLIJKE GIFT Hitler aan het front bij Warschau Een presidentschap van Paderewski? DIT NUMMER BESTAAT Uil ACHT BLADZIJDEN Het Weer ihhiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiihihniiiiiiiiuik ft NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Paarden en wagens. TWtt EN DERTIGSTE JAARGANG No. 303 het aan duikboot tot een Rutland Hongarije ni ministerie uitgeworpen in bovenstaande OSLO, 25 Sept. (Reuter) MO A Onbekende vliegtuigen boven Zwittertch gebied gesignaleerd Het bevindt zich „ergent in Frankrijk” By Bergen werd gieter en hevig kanongebulder gehoord Het Fransche leger herneemt Westelijk front het initiatief. Fransche vliegers zouden de zeppelin- fabrieken te Friedrichshafen gebombar deerd hebben. iFransch schip door zinken gebracht. vracht- binnen- Adolf Hitler aan het Oostelifk front. De Frührer bezichtigt een Poolschen pant- sertrein, die bij een uitval uit Warschau door een Duitsch vliegtuig gebombardeerd werd H. M de Koningin heeft een aanzienlijke gift geschonken aan den raad van advies voor ont wikkeling en ontspanning van militairen. aan voor Een deel van den Poolschen buit, die den Duitschers in handen viel deelt bericht Engelsch Britten Stand op Dinsdag M Mr vjw.: 7M4 Vorig, stand: 7674 grei op stam ACCOUNTANT, lid neuunievacc I ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiim De Indische regeering chartert schepen voor goederenvervoer naar Nederland. o r VOOR BET GEHEELS LAND: jef tot onderhande- ■meensche\ autoriteiten heb- ische zijde van voor uur minister-president geweest en heeft toen prestige verleend aan de nieuwe natie die zich jarenlang tegen het Pilsoedskl- regime verzette. De grootste moeilijkheid voor Paderewski om het ambt van president te aanvaarden, is HJn zwakke gezondheid sinds den voorzomer van dit Naar aanleiding van het bericht Reuter uit Landen: Het Poolsche Telegraafagentschap spreekt het bericht, als zou Moscick! zijn afgetre den ten gunste van Paderewski, officieel tegen. Moscicki heeft zijn ontslag niet in gediend. 5LAOLI M O'f TER LM A Z I J eerste ernstige front tusschen :eweest, maar op wacht. getroffen, doch niet ernstig beschadigd. De bemanning bestaat uit vijftig koppen, zoodat thans in totaal 170 Polen in Zweden zijn geïnterneerd. ■■V. v/b nCHN. BUK. tr. P. OUKKKLMAK AMERSFOORT - TM. WM fAmsterdam Tel. 36948 - Mamixstr, 425 |D«v»nt*r^Tër4292"7Diepenv weg 265 BOEKAREST, 25 Sept. (Reuter) De Pool sche president Moscickl en maarschalk Smigly-Rydz zijn belden geïnterneerd, Mos- cicki te Bicaz bfj Piatraneamtz op de ooste- Ujke helling van de Karpathen en Smigly- Rydz te Craiova. HOOFDKWARTIER VAN HITLER, 25 Sept (D.N.B.). Hitler heeft zich Maandagochtend haar het gebied ten oosten van de Bzoera be geven. Zijn vliegtuig landde op een vliegveld in de nabijheid van Warschau, te midden van de Duitsche troepen. Later heeft Hitler een bezoek gebracht aan 4* gevechtsterreinen tusschen Bzoera en WeichseL ken is gebracht door een Duitsche duikboot, die door een vliegtuig geassisteerd werd Later op den avond tusschen negen uur en middernacht werd van verschillende Zwltsersche grensplaatsen gemeld, dat men het geronk van vliegtuigen hoorde. Een onderzoek wordt inge steld om na te gaan, of Zwitsersch gebied door vreemde vliegtuigen is geschonden. Van particuliere zijde te Bern wordt nog ver nomen, dat Zondagavond drie vliegtulgaanvallen ztfn gedaan op de zeppelinfabrieken te Frie drichshafen. Te Schaffhausen heeft men het geronk gehoord van de vliegtuigen, die op groote hoogte vlogen en in het Zwltsersche dorp Arbon, dat tegenover Friedrichshafen ligt, kon men de aanvallen nauwkeurig volgen, hoewel nog geen inlichtingen over de aangerichte schade konden worden verkregen. In aansluiting op bovenstaand bericht geven wjj de volgende mededeeling van het Duitsche Nieuwsbureau In verband met de mededeeliAg van het op perbevel der Duitsche weermacht, dat acht Fransche vliegtuigen neergeschoten werdeff, wordt nog vernomen, dat het daarbij ook gaat om vliegtuigen, die Zondag boven Friedrichsha- Z plaatseljjk ochtendmist, overigens ge deeltelijk bewolkt, geen regen van betee- kenis, weinig verandering In temperatuur, swakke tot matige. Noordelijke tot Wes telijke wind. De ondergang van het Britsche stoomschip „Kensington Court". Op den voorgrond de bemanning in de reddingsboot. Boven het schip een vliegtuig der Royal Air Force, dat op het S.O.S.-sein ter hulp snelde PARIJS, 25 Sept. (Reuter). Na een week van betrekkelijke werke loosheid hebben de Franschen aan het Westelijk front weer het initia tief genomen. De laatste operaties hadden, ondanks de levendige Duit sche reacties, tot gevolg een ver sterking der posities en het bezetten van eenige goede observatiepunten. De Duitschers onthouden zich thans van verdere tegenaanvallen en bepalen zich tot artillerievuur in het gebied ten Zuid-Oosten van Zwei- brücken. jaar. Vele Polen in de Roemeensche hoofdstad hopen evenwel, dat Paderewskihet aanbod zal aanvaarden, teneinde de nieuwe regeering de grootst mogelijke autoriteit te verleenen. Deze nieuwe regeering zal volgens de plan nen in Frankrijk Rtvormd worden Paderewski verblijft op het oogenbllk een villa aan het meer van Genève. door een Dultschen aanval op een convooi langs de. Noorsche kust. De zouden een aantal schepen uit Scandinavië naar Engeland escorteeren. De aanval der Duitschers zou afgeslagen zijn, maar de mate, waarin het convooi schade is toegebracht is onbekend. De Britsche admiraliteit deelt in tusschen mede, dat zij geen enkel bericht ontvangen heeft over een zeegevecht bij de Noorsche kust. Een dergelijk bericht zou sf) zeker gekregen hebben, wanneer zulk een gevecht had plaats gehad, aldus Reuter. BERN, 25 Sept. (Havas) De Zwltsersche generale staf deelt mede, dat Zondagmiddag te half vijf een buitenlandse!) vliegtuig den Rjjn af kwam gevlogen en bjj Schaffhausen boven Zwit serse!) gebied Is gekomen. Het toestel werd onmlddellijk door de grenswacht onder vuur genomen. Maandagmiddag is het Zweedsche s.s. ,311e- sia”, dat 2850 ton meet en met een lading hout op weg was van Gothenburg naar Huil, ter hoogte van Stavanger getorpedeerd De uit 19 koppen bestaande bemanning Is door net Zweedsche stoomschip .Suecia” gered. Verder wordt gemetd, dat Zondagavond na negen uur een vliegtuigaanval is gedaan, welke klaarblijkelijk de zeppelin-fabrieken te Friedrichshafen ten doei had. Men boorde het ontploffen van de bommen en de scho ten van de luchtdoelartillerie. Ook heeft men lichtsignalen gezien sche schepen, die met hout geladen in Ham burg lagen, in beslag hebber, genomen Men heeft zich hierbij beroepen op het Britsche standpunt, dat hout wordt oeschouwd als oor- logscontrabande De Poolsche onderzeeër Sbik heeft een toe vlucht gezocht in de Zweedsche wateren en is geïnterneerd. Het schip was door een torpedo De eerste roode vlaggen met sikkel en ha mer zijn verschenen op eenige officieele ge bouwen in door de Russische troepen bezette Poolsche dorpen, zoo op het stadhuis van Zaleczyky aan de Roemeensche grens. Aldus bericht Havas uit deze stad. De grens Is nog steeds gesloten voor alle personenverkeer en goederenvervoer, daar de Russische au’oritel- ten nog geen epKelirT lingen met de ben genomen./Aan de Roemi de grens Is het volmaakt rusl Ten aanzien van de verliezen aan belde zijden verklaarde men In welingelichte militaire krin gen, dat de Duitsche verliezen minstens gelijk ztjn aan die van de Franschen. Daar het ge vecht werd geleverd boven de Duitsche linies weigert het Fransche opperbevel, overeen komstig zijn opvatting, slechts mededeelingen te doen over binnen de Fransche linies neer gehaalde vUandelijke toestellen, aantallen te noemen. Men geeft slechts te kennen, dat men In tal van gevallen duidelijk vijandelijke toestellen heeft zien omlaag schieten en achter de heuvel- llnies zien verdwijnen. In sekere andere geval len bestaan er, met het oog op waarnemingen van Fransche vliegers, meer dan vermoedens, dat'de vliegtuigen vernietigd zijn. Men heelt brand waargenomen en ontploffingen van ten- dnetanks gehoord. Doch ook voor deze gevallen geeft het Fransche opperbevel geen cijfers. Het Fr ante he le ger bericht Het Fransche oorlogscommuniqué van Maandagavond luidt als volgt: Bedrijvigheid van onze vooruitge schoven infanterie-elementen ten Oosten van de Saar. Krachtig op treden der vjjandeljjke artillerie in hetzelfde gebied. Tijdens luchtgevechten, die ge leverd werden aan het front in den loop van 24 September, hebben onze jachtpatrouilles tweemaal den strijd aangebonden met vijandelijlce luchtstrijdkrachten, die in grooter aantal waren. Verscheidene Duit sche jachttoe'stellen werden neerge- haald. twee kwamen op ons gebied neer. /in welingelichte kringen te Boedirp^st ver klaart men, volgens Reuter, dat Hongarije zich onnoodlg bezorgd maakt over de nadering de Russische troepen tot de Hongaarsche zen. Men heeft den indruk dat de kans landhayArtgdêr neutraliteit door deze om- figtiSId eer vergroot dan verkleind is. Reeds zou met den wereldberoetnden pianist, die een vurig Poolach patriot is. contact ge zocht zijn. Paderewski is reeds eenmaal in een Polen kritiek BOEKAREST. 26 Sept. Naai Uit be trouwbare Poolsche bron wordt vernomen, bestaat er een groote mogelijkheid, dat President Mosclckl in de naaste toekomst zal aftreden ten gunste Van Paderewski. Aldus meldt United Press aan haar bladen LONDEN 25 Sept. (Reuter). Ooggetuigen op een punt aan de Engelsche kust hebben waargenomen, hoe een Fransch stoomschip, de Phyrne, metende 2660 ton, tot zinken werd gebracht door een duikboot. De uit 24 koppen bestaande bemanning, van wie twee ■leden gewond werden, werd aan boord ge nomen van een van de kust uitgevaren red dingsboot. Twee Britsche torpedojagers kwamen korten tjjd later ter plaatse. De bemanning verklaarde, dat het schip geen waarschu wing had gekregen, alvorens het, tot zin ken werd gebraeht. AMSTERDAM TEL9OJ61-22561 P.C.HOOFTSTR.7 na 6uur 2372} pen. Alle vliegtuigen keerden veilig in bases terug. Zij hebben geen ernsttgen stand ontmoet. Het Britsche ministerie voor Voorlichting heeft de vertaling van het laatste door Brit sche vliegers boven Dultschland vlugschrift gepubliceerd. In dit vlugschrift wordt onder meer gezegd. ..Duitschers, weet, dat ondanks het in den Poolschen oorlog vergoten Duitsche bloed, de hoop van uw regeering op een geslaagden bllksemoorlog vernietigd Is door het besluit van het Britsche oorlogskabinet rich op een oorlog van drie jaar voor te bereiden. In het Westen staan de Britsche troepen reeds schouder aan schouder met de Fransche bondgenooten. De Britsche en Fransche vloten hebben de Duit sche koopvaardijschepen van de zeeën verdre ven. Nacht op nacht heeft de Britsche lucht macht haar kracht getoond door vluchten tot ver op Duitsch gebied.” LONDEN, 25 Sept. (Reuter). Een ooggetuige seint uit „ergens in Frankrijk’’ het volgende: Het Britsche hoofdkwartier wordt bewaakt door luchtafweergeschut, dat in het Jandschap is verborgen rondom een oud Fransch kasteel. Tot dusverre is er nog geen alarm de kanonniers staan voortduren De Britsche troepen zijn onopvallend onderge bracht In dorpjes, boerderijen en" kasteelen. Zij zijn zoo goed verdeeld, dat geen ongebruikelijke concen’ratje van soldaten opgemerkt kan wor den. Een Britsche generaal zeide; „Voor het oogenbllk is het volkomen rustig aan het Brit sche front en wij moeten niet voorultloopen op de toekomst.” Het pamfletten-offenaief LONDEN, 25 Sept. (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat vliegtuigen van de koninklij ke luchtstrijdkrachten Zondag over dag met succes verkenningsvluchten boven West- Duitschland hebben uitgevoerd. Gisterenavond werden verkenningsvluchten gemaakt boven West- en Noordwest-Duitscn- land, waarby strooibiljetten werden uitgewor- hun tegen- tulgen op', waarbij het tot een treffen kwam. Boven de Duitsche Unies werden eenige lucht gevechten geleverd. Deze gevechten hebben in staat gesteld de kwaliteiten van snelheid en kracht te bewijzen niet alleen van de Fransche jagers, doch ook van de bommenwerpers, die de snelheid van de Duitsche jachtvliegtuigen wisten te bereiken. fen aan Hqx Bodenmeer verschenen en bescho ten werden. De vliegtuigen, die overigens geen bommen uitwierpen en aan Duitsche zijde geen schade hebben aangericht, aldus gaat het DN-B verder, hebben, naai vaststaat, hun .weg gekozen over Zwitsersch gebied Een Havasberlcht uit Barys spreekt deze mededeeling van het DJi.B. tegen en verklaart, dat niet acht Fransche' toestellen in den loop van Zondag werden neergeschoten, doch slechts twee machines Bovendien kon een der twee piloten met een valscherm dalen en zich bjj zijn troep voegen. De bestuurders van twee op Fransch gebied gevaUen Duitsche toesteUen werden gevangen genomen. LONDEN. 26 Sept. (Renter). In he* conwnuniquê van de verdedigers van War schau, dat hier Maandagavond ontvangen is, wordt gezegd dat Warschau nog steeds standhoudt en zijn verdedigingsstellingen handhaaft, den vrijwel vooitdurenden Dnit- schen'luchtbombardementen ten spijt. De aanvallen op de voorstad Fraga en op hei westelijk deel der stad zijn afgeslagen. Het moreel der bevolking is nog steeds voortreffelijk. Inachrijvingsbeschikkingen voor auto's, tractoren, sleepbooten en schepen. Onze gezant te Berlijn zal stappen doen in verband met het vliegen boven Gel derland door een Duitsch vliegtuig. Vandaag hebben zich de operaties voorgedaan aan het Straatsburg en Bazel en wel in den vorm van langdurige, hevige kanonnades .over den Rijn. De luchtgevechten boven de strijdende Unies hebben niet aUeen de superioriteit bewezen van de Fransche gevechtstoestelien, maar hebben ook aangetoond, dat de Fransche bombarde mentsvliegtuigen het in snelheid winnen van de Duitsche gevechtsvliegtuigen. Fransche waar nemers zagen verscheidene Duitsche toestellen naar beneden storten. OSLO, 25 Sept (Reuter) De Zweedsche vrachtboot „Gertrud Bratt” is ten zuiden van de Noorsche kust gezonken. De geheele beman ning is gered en behouden aan de Noorsche kust aangekomen. Men gelooft, dat het schip tot zin- Volgens een Havas-bencht uit DubUn werd het Britsche vrachtschip .Hazelside” door een Duitsche duikboot aangevallen en tot zinken gebracht. Twee en twintig leden der bemanning konuec) in twee reddingsboo- ten roeiende Ce kust bereiken. De kapitein en de marconist, die wonden hadden opge- loopen, zijn in een ziekenhuis opgenomen. Men gelooft, dat twaalf opvarenden om het leven ztin eekom»” tlag op Fintche schepen De National Zeitung te Bazel verneemt uit Berlijn, dat de Duitsche autoriteiten twee Fin- Over de luchtgevechten, welke gistermiddag werden geleverd boven de Duitsche linies aan het Westelijk front seint Havas nog nader, dat deze gevechten werden gekenmerkt door suc cessen van de Fransche luclitmacht. De hemel was helder, met eenige Uchte wolkjes. Het na jaarszonnetje gaf het terrein relief. Verken ningsvliegtuigen waren opgestegen. ZU vlogen boven de Duitsche Unies, beschermd door jagers. Volpens welingelichte militaire kringen te Parijs hebben ook bommenwerpers aan deze operaties deelgenomen. Zoodra de aanwezig heid der Fransche vliegtuigen in de lucht werd gesignaleerd, (tegen ook Duitsche jachtvlieg- B ERG EN, 26 Sept. United Press meldt haar bladen betreffende een zeeslag, die de Noorsche kust zou hebben plaatsgevonden: Tenminste een schip, dat deel heeft genomen aan den zeeslag, waarvan men te Bergen het kanonvuur duidelijk heeft gehoord, is bescha digd en gedwongen naar het Zuiden terug te trekken. De inwoners van Algroe. ten Westen van Bergen, hebben namelijk een oorlogsschip met twee pÜPen waargenomen, dat «lijkbaar met eenige moeite naar het Zuiden opstoomde De zeeslag nam gedurende den middag van twee tot vier uur in hevigheid toe Drie tot twaalf kanonsalvo's In series werden gehoord De vuurtorenwachter van Fele. ten Noorden van Bergen, nam vjjf schepen waar, doch ten gevolge van den rook en den grooten afstand kon hij de identiteit van de schepen niet vast- steUen. In de Noorsche Kustplaatsen trilden nu en dan de ramen, zoo hevig was het kanonvuur op zee. Na vier uur trok het kanonvuur lang zamerhand naar het Noorden terug. Daar were het tot de duisternis viel voortgezet. Om onge veer zes uur hield het gebulder der kanonnen op. De aan de Noorsche kust waargenomen zee slag zou volgens geruchten veroorzaakt zijn d

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 1