OORLOGS JOURNAALS D' V Vervoermiddelen dienen te worden ingeschreven Gele*** kranten aan ze vreemde omgeving De boer m een r Koninklijk bezoek Amsterdam snakken er naar - ONZE LANDBOUWEXPORT VERBOD TOT AUTORIJDEN OP ZONDAG? DINSDAG 26 SEPTEMBER 1939 n Uw ze kennissen Heimwee naar het land r De nieuwe toesfanrf Binnenschepen DE „JAVA” VERTROKKEN Hoe leeft de bevolking, die voor het water moest wijken? Sleepbooten, binnenschepen, vrachtauto's en tractoren Algemeene richtlijnen bodemproductie De inpoldering in Friesland Onze gezant zal stappen doen te Berlyn De Ned. Landbouw-Handelskamer houdt haar algemeene vergadering Ondememen- reclame" Het Duitsche vliegtuig boven Gelderland Indische regeering chartert schepen POSTVERKEER MET POLEN GESTAAKT Sleepbooten VERKOOPTU weegschalen, winkelinrichtingen, kasregisters of andere artikelen die winkelzaken behoeven? Dan stelt U stellig belang in de publicatie „Doelmatige TYPHOON TEISTERDE TABAKSPLANTAGE VERTREK „CHR. HUYGENS” UITGESTELD HET GOUDEN JUBILEUM VAN DEN HEER VESTERS DE KAMERZETEL VAN DR. DE VLUGT De film „De Spooktrein” Overdracht van een gedenksteen niet weg; men werpe stuur naar op en 1 i. 8 I zijn getrokken de van bU yfoorstel- flogsfilm- om in het maar het t oorlogs- Vopenbare Het hoofdbestuur der P.T.T. oeelt mede, dat het postverkeer met Polen thans geheel is ge staakt. De terug ontvangen correspondentie voor deze bestemming woidt zooveel mogelijk aan de afzenders teruggezonden. hoe hun aanblik waardeeren. Nog heeft de minister van Waterstaat als vervoermiddelen, waarop het onderstaande be trekking heeft, aangewezen sleepbooten. welke dienen tot de vaart pp de binnenwateren van de eene blnnenlandsche plaats naar de andere. Houders van die sleepbooten zijn verplicht deze binnen tien dagen na het in werking tre den van deze beschikking en voorts zoodra mo- geiyk na den aanvang van hun houderschap te doen inschrijven in een register, dat wordt gehouden ten kantore van den inspecteur-gene- raal van het verkeer. Het doen inschrijven geschiedt door indiening geven, groo- De regeeringspersdlenst meldt: Naar aanleiding van het vermelde feit, dat Zondagmiddag een Duitsch vliegtuig boven een deel van Gelderland is verschenen, heeft onse regeering aan Hr. Ms. gezant te Berlijn opgedragen, bij de Duitsche regeering ter zake de noodige stappen te doen. De minister vbn Waterstaat heeft op grond van artikel 2. eerste lid. van de Wet gebruik vervoermiddelen 1938 als vervoermiddelen, waarop het onderstaande betrekking heeft, aan gewezen MEDAN. 25' Sept. (Aneta) De tabaksonder neming Kwatamentjliim van de Deli Maat schappij werd Zaterdagmiddag door een typhoon getroffen. Hierdoor werden 23 droogschuren be nevens verscheidene woningen vernield. Slechts een zeer gering partijtje tabak is vrijwel intact gebleven. Een fermenteerschuur is beschadigd. De totale schade wordt geraamd op t 20000. Peranonlijke ongelukken kwamen niet vóór be halve twee inlandsche kinderen in een bijgebouw van een assistentshuls. die slechts seer licht door een vallenden boom werden gewond. BATAVIA. 25 Sept. (Aneta). Nader verneemt Aneta nog. dat in verband met de besprekin gen over de contrabande-ljjsten der oorlogvoe rende mogendheden ook het vertrek van het MB. ..Christiaan Huygens'* op 27 September van Tandjong-Prlok niet doorgaat. De juiste datum van vertrek is nog niet vastgesteld. Bij navraag vernamen wij van de directie der Stoomvaart Mij. „Nederland” te Amster dam. dat Inderdaad het vertrek van de ..Chris tiaan Huygens" met enkele dagen is uitge steld in verband met de moeilijkheden om la ding voor het schip te verkrijgen. op een identieke herhaling van de ge schiedenis van 1914 tot 1918 speculee- rend- mentaliteit van ons volk laat aan geestelijke paraatheid nog ‘veel te wen- schen over en oorlogsfilmjoumaals zou den daarin wellicht sneller en algemeener de noodige verandering kunnen brengen dan vele andere, thans toegepaste, maar nog altijd te kort schietende middelen. Wij willen geen noodelooze onrust wek ken, doch slechts nog gesloten oogen openen voor de nuchtere werkelijkheid. Deze werkelijkheid is, dat Nederland buiten den oorlog kan blijven, wanneer de machtige oorlogvoerenden dat alle gelijkelijk wenschen en willen, maar dat het onherroepelijk in den oorlog zal ge raken, indien ook maar één der machtige oorlogvoerenden dat voor zichzelf van belang zou achten. Wij moeten dus met alle krachten en alle middelen, waarover wij beschikken, trachten alle oorlogvoe renden ervan te overtuigen, dat het in strijd met hun belang zou zijn ons op eenigerlei wijze In den oorlog te betrek ken. Wij kunnen dat alleen door onze totale weermacht, zoowel de militaire als de civiele, gelegen in een zoo groot moge lijke en actieve geestelijke en technische paraatheid, op te voeren tot een factor van beteekenis, waarmee een ieder ter dege rekening moet en zal houden. Oor logsjournaals kunnen daartoe stimulee- rend werken en waardevolle gegevens verstrekken omtrent de wijze, waarop wij ons naar het practische voorbeeld van anderen hebben voor te bereiden op alle mogelijke gebeurlijkheden. Voorts heeft de minister van Waterstaat als vervoermiddelen, waarop het onderstaande be trekking heeft, aangewezen schepen, welke ge heel of gedeeltelijk tot vrachtvervoer zijn Inge richt en dienen tot vrachtvervoer op de binnen wateren van de eene binnenslands gelegen plaats naar de andere. Houders van die schepen zijn verplicht deze binnen tien dagen na het in werking treden van deze beschikking en voorts zoodra mogelijk na den aanvang van hun houderschap te doen In schrijven in registers, die worden gehouden teti kantore van de bevrachtingscommissie, binnen welker district *t schip zich bevindt op 't tijdstip Zij bevat een voor U interes sante bespreking van de ver- koopshulpmiddelen, die voor technische artikelen worden gebruikt. Het Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit van de Nederlandsche Dag Hl ad pers (Cebuco”) Dam 2A, Amster- dam-C., Telefoon 43045, of de administratie van dit blad zendt U deze lezenswaardige brochure op aanvraag gratis toe. Behoudens onvoorziene omstandigheden Is Hare Majesteit de Koningin voornemens. Zaterdag 30 deaer een beaoek aan Amster dam te brengen, ter inspectie van hetgeen op het gebied van de organisatie der luchtbescherming is bereikt. r t t kunnen ons zeer goed Vy len, dat niet alle cd journaals geschikt zij openbaar vertoond te worderl lijdt geen twijfel, dat er ook filmjournaals zijn, waarvan de vertooning zeer gewenscht en heilzaam moet worden geacht. Is het niet dwaas en een daad van zgn. struisvogelpolitiek, in de bioscopen alles wat op den huldi gen oorlog betrekking heeft te weren, terwijl in de pers en in het dagelijksche particuliere en nationale leven die oor log en zijn gevolgen ook voor ons op maar al te tastbare wijze zich doen gel den? Sinds wanneer hebben de stoere Hollander^, zulke zwakke zenuwen, dat zij de filmbeelden van de verschrikkingen van den oorlog niet kunnen verdragen? Indien zij zulke zwakke zenuwen zouden hebben, zou het dan niet meer dan tijd worden hen te harden, nu toch de mo gelijkheid bestaat, dat die verschrikkin gen ook voor ons land werkelijkheid worden? Is het beter ons volk maar door te laten dommelen in een onverantwoor- den waan van absolute veiligheid en onschendbare neutraliteit en het bloot te stellen aan een weergalooze paniek en demoralisatie, wanneer het ooit ondanks alle voorzorgen toch in de bestiale oor- logsslachting zou worden betrokken? Zou het niet veel verstandiger en voor zichtiger en beleidvoller zijn, het bios cooppubliek door oorlogsfilmjoumaals te sterken in zijn wil om ons land buiten de ramp van den oorlog te houden? Zou het niet aanbeveienswaardig, ja zelfs noodzakelijk zijn het Nederlandsche volk door middel van oorlogsjournaals te instrueeren omtrent de wijze, waarop in de oorlogvoerende landen de burgerbe volking zoo goed mogelijk tegen militaire aanvallen van allerlei aard, maar vooral uit de lucht, wordt beveiligd? Ondanks het vele en goede, dat in ons land op dit gebied meer door particulier initiatief dan onder leiding van de overheid is verricht, moet toch geconstateerd wor den, dat ons volk in dit opzicht aller- minst voldoende paraat is. Vooral de zelfgenoegzame en welhaast uitsluitend Zondag 1 October is. zooals bekend, net vijf tig jaar geleden, dat de heer J. B. Vesten zijn Intrede in de journalistiek deed. Dien dag zal hij tevens 20 jaar hoofdredacteur van de ..Volks krant’ zijn. Het feest zal worden herdacht met een plech tige Hoogmis om 10.45 in de kerk van den H. Paulus. Tuindorp. Van half 1 tot 3 uur des mid dags zal er gelegenheid zijn, den beer Vesten met zijn jubileum te complimenteeren in hotel ..Kasteel van Antwerpen”, Oudegracht 129 te Utrecht, Onder voorzitterschap van mr. A. O. A. Rid der van Rappe rd heeft de Ned. Landbouw Han- delskamer te Utrecht haar algemeene vergade ring gehouden. Dat de zoo zeer gewijzigde omstandigheden van invloed op het werk van de N.L.H K zullen zfjn. ligt voor de hand, aldus de voorzitter in zijn openingswoord. Toch zal er nog voldoende werk voor deze instelling blijven te doen. Spr. dacht hierbij aan het ophouden van den uit voer uit landen, die tot dusverre een belang rijken export van bepaalde producten hadden Spr. vestigde hierop de aandacht, omdat hij mpent, dat de N.LHK een voldoende arbeids veld zal kunnen vinden om zich nuttig te ma ken. zooals zij dit tot nu toe heeft gedaan. Dit voorjaar heeft de N L.H.K. met goed ge volg de land- en tulnbouwultzendingen ver zorgd op de voorjaarsbeurzen te Leipzig. Keulen. Brussel en Helsingfors, terwijl tulpen zijn ge ëxposeerd op de jaarbeurs te Lyon. de lucht vaarttentoonstelltng te Kopenhagen en de voor- jaarsbeurs tc Zagreb, voorts werden Inzendingen van landbouw- en tuinbouwproducten verzorgd op de najaarsbeurzen te Zagreb. Leipzig. To ronto en Bari, welke echter onder ongunstige tijdsomstandigheden zijn geëxposeerd, zoodat hiervan weinig succes valt te verwachten. Voorts stelde de N L.H K. eenlg materiaal be schikbaar. bi) de film „De brug door de lucht" te lllustreeren, welke producten in ieder land, waarover de K LM. naar Indlë vliegt, van be lang zijn Eveneens werd Ingezonden op de eeuwfeesttentoonstelling te Dieklrch. Deze in zending. hoewel goed van opzet en een over- zichteiyk beeld gevende van hetgeen Nederland op het gebied van het keuren van zaaizaad en pootgoed verricht, heeft van de ongunstige tijds omstandigheden te lijden gehad. De NLHK bevorderde proefnemingen met pootaardappelen in Argentinië. Bulgarije en Palestina, terwijl monsters erwten naar Venezuela zijn gezonden om deze op proefvelden uit te zaaien. Een van de ledenorganisaties heeft een con- wel in het Tuschinski-theater in Amsterdam, zullen niet alleen alle tevens zal van den zijn 20- tract voor de levering van pootaardappelen naar Palestina afgesloten, terwijl de resultaten van Nederlandsche pootaardappelen in Bulgarije zich gunstig laten aanzien Reeds waren voor bereidingen getroffen voor het nemen van proe ven met Nederlandsche pootaardappelen in Polen en Peru, doch deze zullen wel niet kunnen worden voortgezet. Spr richtte een woord van dank tot de di rectie van den landbouw en economlschen voor lichtingsdienst voor de bereidwillige wijze, waarop deze instellingen de N L.H.K. in de gelegenheid stellen de exportbelangen van onzen Het in de vacature-De Vlugt tot lid der Eer ste Kamer benoemde lid. de heer T. Nauta (Antl-RevoluUonnalr). heeft aan het centraal stembureau medegedeeld, dat hij die benoe ming niet aanneemt. Zooals reeds gemeld, heeft dr. De Vlugt zijn zetel ter beschikking gesteld, om dr. Colijn in de Eerste Kamer te brengen. Desa zal thans be noemd worden. „De bom is gebarsten.” schreef de leider van de evacuatie van een gedeelte der pro vincie Utrecht, beoosten Amersfoort, in een artikel, dat we dezer dagen hebben af gedrukt. Deze, overigens zeer suggestieve Inzet van het bewuste artikel, bleek even wel niet de aanhef te zjjn van een relaas, dat een bevredigend antwoord gaf op de vraag, welke men zich bij het vernemen van de evacuatie-geschiedenis gesteld zal heb ben: „Waar zijn de boeren gebleven, die het veld moesten ruimen en aan welke nieuwe situatie moeten zij zich momenteel aanpassen?'* e Rijkskeurlngscommissie heeft lhet vertoonen van oorlogsfllmjcur- naals in alle Nederlandsche bios copen verboden, niet bepaalde oorlogs filmjoumaals. die zij gekeurd en voor vertooning In het openbaar ontoelaat baar heeft geacht, maar alle zonder uit sondering. ook die zij niet gezien, laat staan gekeurd, heeft, ook die nog zullen en kunnen komen. t>e Rljkskeurlngs- commissie heeft zich daardoor een be- voegdheld aangemeten, welke zij wette- lijk niet bezit, zij heeft een preventieve censuur vooraf Ingesteld In den vorm van een absoluut verbod van alle films van een bepaald genre,. Zij is het boekje van haar bevoegdheid schromelijk te bulten gegaan, en men behoeft' geen ge dupeerde cineac- of bioscoophouder te zijn om daarin niet te willen en te kun nen berusten. Verkeerde het land In staat van beleg dan zouden de militaire autoriteiten de bevoegdheid hebben, welke de Rijkskeuringscommissie zich thans wederrechtelijk en onwettig heeft toegeëigend met een In deze materie bo vendien nog aanvechtbaar gezag. Dit volstrekte verbod van oorlogsjournaals, uitgevaardigd ai of niet met Instemming der regeering door een ter zake niet be voegde instantie dient dus zoo spoedig mogelijk te worden opgeheven, al was het alleen maar op grond van handha ving van wettelijke bevoegdheden en van inperking van de wettelijke grenzen hunner bevoegdheden overschrijdende instanties. of. indien de houder een rechtspersoon is en op meer plaatsen is gevestigd, binnen welker dis trict de plaats van den hoofdzetel is gelegen. Het doen inschrijven geschiedt door indie ning van een ingevuld en onderteekend Insclyy- vingsformulier, dat kosteloos verkrijgbaar is ten kantore van de bevrachtlngscómmlssies en haar agentschappen en voorts door bemiddeling van de stichting .Nederlandsche Particuliere Rljnvaartcentrale.” Tot het doen inschrijven behoort mede het verstrekken van nadere gegevens omtrent de schepen op eerste aanvraag. Houders van bewijzen van tusschencomst. goedkeuring, beurtvaartonthefflng of een ver klaring voor’ vervoer anders dan krachtens over eenkomst, welke bi) het in werking treden dezer beschikking reeds waren afgegeven krachtens de wet van 5 Mei 1933 worden geacht aan de verplichting tot inschrijving te hebben voldaan. Clearingkoerten Koersen voor stortingen op 26 Septembei 1939 tegen verplichtingen luidende in: Reichs- marken 75.49, Lires 9.75. De Telegraaf bericht, dat een maatregel on der de oogen wordt gezien, waarbij het auto rijden op Zon- en feestdagen zonder volstrek te noodzaak zou kunnen worden verboden. Een beslissing omtrent eventueel in dezen geest te nemen maatregelen kan zeer spoedig,, wellicht nog in den loop van deze week, worden ver wacht vrienden onder de gemobiliseerden; Naar wij vernemen zal de première van de nieuwste Nederlandsche film „De Spooktrein” reeds a.s. Donderdag 28 September plaats vinden en- BU deze galapremlère medewerkers aanwezig zijn, doch daarbij een huldiging plaats vinden productieleider Rudolf Meyer, wegens jarig jubileum. De film zal den dag daarop, dus Vrijdag 29 September, eveneens worden vertoond in het Passage-theater te Den Haag en in het Grand- theater te Rotterdam. opgebouwd, dat eerst na vele kosten en moeiten rendabel is geworden. Ze sprak ook over de geldelijke vergoeding van regeeringswege. maar tegelijk over scha deposten. die alleen door hernieuwden arbeid ongedaan kunnen worden gemaakt. De meeste boeren zijn met de autoriteiten overeen geko men. dat zy voor hun vee nieuw vee zullen terug krijgen, wanneer zij weerkeeren op het land, waar nu het water stroomt. Vele jaren zijn verloopen vóór de boer zijn veestapel leerde kennen. Door de ervaring met betrekking tot de nuttlgheidswaarde van het vee zijn vele beesten den boer meer waard geworden, dan de bedra gen. welke door den taxateur zjjn vastgesteld. „De moeilijkheden van het oogenbllk zijn tal rijk. Het duurt nog wel eenlge dagen voor de schade wordt betaald en onderhand gaan vele van onze vaste lasten door,” zoo werd ons ge zegd. „We moesten geld opnemen van ons boekje en leenen bij familie en kennissen, alleen le kippen en het koren werden ultbetaald." „Maar." zoo besloot een der velen, die een groot‘offer voor de verdediging en de veilig heid van ons allen moesten brengen: „zoodra de wegen en de velden weer begaanbaar wor den. wanneer de noodtoestand God geve dat het spoedig is. wordt opgeheven, keeren we terug naar ons land en beginnen we opnieuw." Men bewondert de energie van den boer en de liefde tot den bodem, dien hij „in 't zweet Mins aanschljns" bewerkte en waarvan hü Is gaan houden. Moge hij zjjn energie bewaren, die thans !n gedwongen non-activlteit geen emplooi vindt, noch in de kleine schuur, waar wat landbouw gereedschap staat, noch in het burger-tuintje. dat net groot genoeg is voor een paar bloemen en planten, die van het land zijn meegenomen van een ingevukhen onderteekend inschrijvings formulier, dat kotteloos verkrijgbaar is ten kan tore van de bev^chUngacommissies en haar agentschappen en voorts door bemiddeling van het federatief verbond van vereenlgingen van particuliere sleepbooteigenaren in Nederland. Tot het doen inschrijven behoort mede het verstrekken van nadere gegevens omtrent de sleepbooten op eerste aanvraag. Houders van sleepbooten, welke aJs opduwboot behooren by een bepaald schip, worden ge acht aan de verplichting tot inschrijving te hebben voldaan, indien voor het schip voldaan is aan de verplichting tot het inschrijven van schepen vorens de inschrijvingsbeschlkking binnenschepen met vermelding op het inschrij vingsformulier van de bybehoorende opduwboot Maandagmiddag kwam het bestuur van net Genootschap voor Geschied-, Oudheic- en Taal kunde met eenlge genoodigden bijeen op den kunstweg in het Noordelijk gedeelte van den Grooten Wargaster Meerpolder voor een kort» plechtigheid, nj. de overdracht van de grafiet k met gedenksteen van Paulus Jansz Kley. aan wien het in hoofdzaak is te danken, dat ge- noemo meer in 1632.33 ingedykt en in cultuur gebracht werd. Paulus Jansz. Kley was een Amsterdaznsche koopman uit de Gouden Eeuw, wiens energie hem er toe dreef de hoofdrol te vervullen ir onderscheidene droogleggingen in ons land. Met eenlge Friescpe deelgenooten heeft' hjj liet aangedurfd ook de Wargastermeer droog te leggen. Minstens een viertal jaren heeft HU in het polderland gewoond. Deze droogmakerij was echter evenmin als andere droogleggingen een financieel succes voor de pioniers. Eerst het nageslacht heeft er d« vruchten van geplukt Nadat Kley op 73-jarigen leeftijd was over leden. werd zijn stoffelijk overschot begraven in de kerk van Aeguir. Toen ruim een eeuw later zonder succes pogingen werden gedaan Kley's erfgenamen op te sporen, gingen graf en deksteen in andere handen over, totdat tenslotte de steen ging „zwerven". Nadat ce heer S Lootsma van Zaandam eenlge jaren terug het inltiatfef had genomen om het 300-jarig bestaan van dën polder te herdenken, heeft het Friesch Genootschap zich voor deze zaak geïnteresseerd. Met medewerking van het bestuur van het waterschap, het gemeentebestuur van loaarde- radeel en anderen kon een eenvoudig opgezet plan tot uitvoering worden gebracht. Nadat de voorzitter van het Friesch Genoot schap. mr P A. V. baron van Harinxma thoe Stoeten. Staatsraad l.b.c1.. Commissaris der Ko ningin in Friesland, de beteekenis had uiteen gezet van het? werk van den ondememenden Amsterdamschen koopman, aan wien het te danken is. aat een groot stuk waterland kon worden omgezet in vruchtbaar land, was het woord aan notaris N. Ottema. de een histo rische uiteenzetting gaf, waarna hij grafzerk en gedenksteen in eigendom en onderhoud over droeg aan het bestuur van het waterschap, welks voorzitter de heer KI. Lettinga het monument, waarvan het opschrift den voorbijganger >n korte bewoordingen den zfn mededeelt, aanvaardde i onderling betreft, zooveel mogelyk in overeenstemmir^ met de in 19371938 uitgevoerde zaaiplannen. behalve ten aanzien van tarwe, rogge en aard appelen. waarvan de verbouw behoort te wor den uitgebreidMen bestemme daartoe voorkeur de vrijkomende oppervlakte. MEDAN, 25 Sept. (Aneta). De „Sumatra Post" verneemt, dat de Indische regeering. be halve de „Garoet” en de „Kertoaono" van den Rotterdamschen Lloyd”, nog verschillende an dere schepen zal charteren voor specla. 1 goe derenvervoer naar Nederland, thans rubber, copra en suiker. Voorts is ook de „Tarakan" van de Stoom vaart Mij. „Nederland" gecharterd. Aneta verneemt in dit verband nog, dat be sprekingen hierover momenteel gaande zijn. Hierbij zijn ook de contrabande-lijsten van de oorlogvoerende landen van groot belang. De beslissing in deze zaak kan deze week via Hol land worden verwacht. We zijn buiten de muren van de stad ge gaan, om den nieuwen toestand, zooals deze na de evacuatie is geworden, te verkennen. Reeds golft het water over de uitgestrekte landerijen. Het doel van de gedeeltelijke inundatie is bereikt. Thans is het hoogst gelegen gedeelte on der water gezet. De gebieden met een lager niveau zullen eerst geïnundeerd worden, wanneer het eventueel te duchten gevaar acuut wordt. Dagen en nachten lang Is er gewerkt om de huidige situatie voor te be reiden. Elk risico in verband met streken, die door haar ligging niet zoo snel te be vloeien zijn, is nu ondervangen. Het lagere terrein zal spoedig genoeg onder water loo- pen. wanneer de beletselen zijn wegge graven. Reeds verschillende wegen liggen verzonken onder bet wateroppervlak en het Is niet meer toegestaan, dat andere personen dan bewoners van het geïnundeerde gebied grenslijn overschrijden. Ken enkeling gaat nog terug, om zich er van te vergewissen, dat in de haast waarmede de verhuizing moest plaats vinden, niets is ver geten: militairen. die wachtposten bezetten lossen elkander af. Dit is het eenlge leven, dat op de uitgestorven akkers en kaalgekapte boe renerven ia overgebleven. De wachters waken er tegen, dat schuimers van allerlei soort hun slag komen slaan. Menig vrachtje appels, ge- plukt van de gevelde vruchtboomen immers is verbeurd verklaard. Er is veel meer geplunderd, dan waartoe de oorspronkelijke eigenaren het recht haddeh gegeven. Inmiddels waren we terecht gekomen ten huize van een boerin, die op een groote hof stede woonde, welke nog kort geleden was ge schilderd en behangen, maar nu evenals zoo vele andere werd ontruimd. Het groote gezin had zich In een landarbeiderswoning gevestigd De kinderen speelden In het voortuintje We troffen de vrouw des huises in een stemming aan, welke in deze streek momenteel algemeen is: „Het moet en we zullen ons maar schikken” Haar heimwee naar de boerderij is groot. ZU vertelde ons van den ’«renlaneen arbeid, waar mee haar man. die »f*'ri- was omdat hij nog I allerlei zaken te regelen had, een bedrijf had MEDAN. 25 Sept. (Aneta) De ..Sumatra Post" verneemt, dat het ms. .Java" van de Stoomvaart Mij. Nederland van Bela wan ia ver trokken met onbekende bestemming. Tevoren waren uit het schip de in Belawan aan boord genomen goederen weer in deze haven gelost, ingevolge rechtatreeksche instructies van het hoofókantoor der maatschappij. (Zooals op 13 dezer werd gemeld, was aan de „Java*welk schip op weg was naar Europa en zich toen tussct.en Belawan en de Kaap be vond Instructie gegeven, nAar Belawan terug te keeren). a. Motorrijtuigen, opleggers en aanhangwa gens. geheel of gedeeltelijk ingericht tot vracht vervoer, alle hieronder verder aangeduid als vrachtauto's. b. Motorrijtuigen. Ingericht tot het voortbe wegen van opleggers, hieronder verder aange duid als tractoren. Houders van vrachtauto's of tractoren zijn verplicht deze binnen acht dagen na het in werking treden van deze beschikking en voorts zoodra mogeljjk na den aanvang van hun hou derschap te doen inschrijven in een register dat wordt gehouden ten ^antore van den in- specteur-generaal van het verkeer. Het doen inschrijven geschiedt door Indie ning van een onderteekend inschrijvingsformu lier, dat kosteloos verkrijgbaar is ter secretarie van elke gemeente, en door bemiddeling den Alg. Ned Bond van Beroepegoederenver- voerders (A.N.B.B.), den Bond van Bedrijfs- autohouders In Nederland (B.BN.), den Bond van Expediteurs en Transport-Ondememers (BE.T.O.), en van de Centrale organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer langs den weg (C.O3.) Tot het doen Inschrijven behoort mede het verstrekken van nadere gegevens omtrent de vrachtauto's of tractoren op eerste aanvraag. land- en tuinbouw In het buitenland tot huif* recht te doen komen. Na behandeling van eenlge zaken van huls- houdeljjken aard bracht de secretaris, dr. H Molhuysen. het jaarverslag over 1938 uit. De N.L H K was in 1938 steeds werkzaam in het belang van den export van onze land- en tuinbouwpredtujen. Veel aandacht Is besteed aan de propaganda voor den afzet het buitenland Aan verschillende personen en Instellingen in het buitenland zijn gevraagd en ongevraagd rap porten en propagandamateriaal betreffende onze producten gezonden, terwijl getracht werd door het gratis beschikbaar stellen van monsters de belangstelling voor onze producten t>p te wekken resp. te stlmuleeren Onderscheidene buitenland- sche aanvragen inzak» den aankoop van zui velproducten. zaaizaad en pootgoed werden aan belanghebbenden doorgegeven, terwijl verschil lende gegevens Inzake de mogelijkheid van afzet van pootgoed ter kennis van de ledenorganisa ties zjjn gebracht. De pogingen om tot afzet van wol en of schapen naar Japan en Mand sjoerjje te geraken zijn voortgezet. Door het zenden van monsters zaaizaad en pootgoed is de aandacht op deze producten gevestigd in Roemenië. Argentinië, Turkije. Irak, Bulgarije. Chili en Peru. De beperkte middelen Heten niet toe een meer uitgebreide .propaganda te maken, doch ongetwijfeld zal het door de N L.H K- ver richte werk op den duur vruchten afwerpen De rekening en verantwoording 1938 en de begrootlng 1940 werden met algemeene stemmen vastgesteld en goedgekeurd. Tot bestuurslid werd met algemeene stemmen herbenoemd de heer W. van Wijnen te Gouda. Na afhandeling van eenlge ter tafel gebrachte zaken betreffende het werk van de N L H K. in verband met de gewijzigde tijdsomstandigheden sloot de voorzitter de vergadering. We herinneren in dit verband aan een offl- cieele mededeellng door den burgemeester van Amersfoort mr. J. C. Graaf van Randwljck. ongeveer drie weken geleden gedaan en des tijds ook In ons blad gepubliceerd. Deze offl- cieele verklaring kwam hierop neer, dat de ge meente Amersfoort op verzoek van de Mili taire Overheid veertien woningen beschikbaar had gesteld, waarin een gedeelte van de ge ëvacueerde boeren-bevolking een nieuw onder- aak zou kunnen vinden. We hebben gehoord, dat twee gezinnen van de Amersfoortsche „gastvrijheid" gebruik maak ten. Het zou voorbarig zijn, hieruit de conclusie te trekken dat de boeren wel wat al te non chalant met de hulp, welke hun werd gebo den zijn omgesprongen. Niet alleen de gemeen te Amersfoort heeft de hand uitgestoken, maar ook in andere omliggende plaatsen van het Inundatie-gebied stond de deur voor de ge troffen plattelandsbevolking open. Dan was er nog het meeleven van de boeren, die kon den blijven, omdat hun terrein buiten de gren zen van het te ontruimen gebied lag. Deze „boffers" hebben meerdere gezinnen opgeno men. In totaal zjjn ruim honderd woningen voornamelijk van boeren ontruimd. De meesten zijn elders op het platteland hun woonoord gaan zoeken, want het valt dezen menschen zwaar, om in een burgerhuis y net en proper dit er ook mag nijzien^A leven dat landelijke vrjjf van een wijden horizont te leiden. De minister van Economische Zaken vestigt de algemeene aandacht op het feit, dat de bo demproductie onder de tegenwoordige omstan digheden van vitaal belang is voor de Neder landsche volksgemeenschap. Hy doet daarom een dringend beroep op den landbouwenoen stand en de eigenaars, die hun grond verpach ten of op andere wyze in gebruik é«ven. om al hun krachten in te spannen en hun voile me dewerking er toe verleenen, dat de Nederland sche bodem een zoo ruim mogelyke opbrengst geeft van voedsel voor mensch en dier in een zoo goed mogelyke verhouding. Dit resultaat zal bereikt kunnen worden, In dien men zich houdt aan de volgende richt- lynen. Gescheurd dienen te worden die graslanden, welke door hun ligging, grasbestand en andere omstandigheden een redeiyke zekerheid dat zij als bouwland een aanmerkeiyk tere hoeveelheid voedsel zullen geven. Aan hen, die grasland scheuren, zal by de toewyzing van krachtvoer een grootere hoe veelheid worden toegekend, indien zij op deze gescheurde gronden granen verbouwen. Wat zy daarop voor eigen gebruik aan aardappelen en andere hakvruchten winnen, zullen zy mogen behouden. Wordt niet voldoende grasland gescheurd, dan zal scheurpücht kunnen worden opgelegd. In dat geval zal by de aanwyzlng van de scheurpllchtige jjerceelen rekening worden ge houden met de perceelen, die thans vrijwillig gescheurd worden. Ten sterkste wordt aangeraden, de bestaande weilanden tot de hoogste productiviteit op te voeren, waartoe een intensieve voorlichting op dit terrein wordt georganiseerd. Aanleg van blyvend grasland en kunstweiden zal niet geoorloofd zijn, wanneer niet een gelij ke oppervlakte blyvend grasland of kunstweide wordt gescheurd. Voor bouwland zal alleen de teelt van die ge wassen worden t-oegelsten, welke voor de voe- ding van mensch en dier onder de gegeven om standigheden het meest gewenscht zyn (tarwe, rogge, haver, gerst, aardappelen, suikerbieten, boenen, erwten, vlas, koolzaad en voedergewas sen). Alle andere gewassen mogen, slechts na verlengde vergunning geteeld worden. Voor 1940 wordt de thans te velde staande karwy toegestaan. Het ligt In de bedoeling, den haverbouw op de landbouwbedrijven te beperken tot IfS der oppervlakte bouwland. Deze maatregel beoogt meer gronden in bepaalde gebieden beschik baar te krijgen voor den verbouw van die ge wassen. welke meer voordeel geven. Hy zal wei nig of geen invloed hebben op de hoeveelnelo haver in den handel, omdat deze hoofdzakelyk afkomstig is van de bedrijven m die streken, waar de haververbouw reeds thans minder dan 1/5 van het bouwland bedraagt. Men brenge het zaalpian 1940, wat de ver- van Inschrijving, waar de houder Is gevestigd, houding der verschillende gewassen oor een onmiddellijke opheffing van dit volstrekte en aprioristische verbod pleiten echter ook nog an dere motieven. We kunnen het begrij pen, dat de Rijkskeuringsconimissie, in dachtig het groote nationale belang van de handhaving onzer alzijdige neutrali teit en de gevaren, welke ook de meest nauwgezette en eerlijke neutraliteit hun nen bedreigen van zijden, die hun be lang erin meenen te zien, die neutrali teit In twijfel te trekken of te schen den, besloten heeft alle oorlogsfum- journaals voor vertooning in het open baar te verbieden. Zij is waarschijnlijk beducht geweest voor demonstraties van het bioscooppubliek, dat zich bij ver schillende opnamen niet zou kunnen onthouden van het geven van blijken van sympathie en antipathie tegenover de verschillende oorlogvoerende landen en hun leiders, en Jieeft dergelijke mo gelijke demonstraties, die in het buiten land zouden kunnen worden aangegre pen als even zoovele bewijzen van ge brek aan neutraliteit met alle heillooze ge/olgen van dien, door haar verbod wil len- voorkomen. Zij moge dus meenen. ondanks het voor haar geldende wette- Hjke „verboden toegang”, den velllgsten en zekersten weg daartoe te hebben In geslagen, de Juiste weg Is het niet. Indien elke openbare vertooning van een oorlogsfllmjournaal zou worden Inge leid met een titel, waarin het publiek dringend wordt verzocht zich terwille van het nationale belang van alle blij ken van goed- of afkeuring te onthou den, zal het Nederlandsche bioscooppu bliek, naar wjj verwachten en gelooven, zich gedisciplineerd genoeg betoonen om aan zulk een verzoek op zulke gronden te voldoen. De enkeling, die zich niét zou kunnen beheerschen, zal dan weL> door zijn omgeving tot de orde word^i geroepen. In ieder geval had dit geuro- beerd moeten worden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5