DE ROYAL ARK VEILIG OP HAAR BESTEMMING? Britsche vliegtuigen boven ons land Fransche aanval bij de Moezel Geheele wijken van Warschau vlammen Gele®en 9 kranten 1 in Het legerbericht '•‘uit Moskou ze snakken er naar - 1 Kerkelyk Leven Op verschillende plaatsen onder vaar genomen Duitsche berichten over ernstige bombardementen van de Britsche vloot worden door de Engelschen tegengesproken NAT. HANZEBOND VAN SIGARENWINKELIERS KRIJGSGEVANGENEN IN ENGELAND DE LAATSTE UREN VAN EEN STAD VIJFTIEN D00DEN BIJ EEN ONTPLOFFING 21ste jaarvergadering te Leiden Maatregelen tegen antisemitisme a metin’s tactiek De maaltijd te Moskou Geen audiëntie De Japansche opmarsch naar Tsjangsja Pittman zeer voldaan men Uw ze neer en Woensdag moesten de Duitschers nog in zware straatgevechten meter na meter veroveren Roemeensche troepen in Bessarabië Roemeensche olie niet naar Duitschland Besprekingen met de Duitsche missie worden voortgezet Poolsche vluchtelingen in Joego-Slavïë Discontoverlaging in Engeland De onregelmatigheden te Roswinkel OUDE KWIKZILVERMIJNEN HEROPEND Ten gevolge van de beperking van het benzineverbruik in Italië is het straatbeeld «Ur* gewijzigd. Ken huwelijksstoet op de fiets trok te Home veler aandacht In hooger beroep drie jaar en zes maanden geêischt VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1939 Oekrainsche geestelijken mogen niet meer in priesterkleeding verschijnen -- Vreemd vliegtuig waar genomen Het Britsche ministerie voor de Voorlichting kennissen De macht van de geallieerde lucht vloot aan het Westelijk front In een Britsche springstoffen fabriek te it Ó1 a: BO iel 3 4 - waar- en niet werpe weg; stuur op vrienden Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem aal de volgende week geen audiëntie verleenen. 1 i LONDEN, 28 Sept. (Beater). Betreffende de Daitache berichten over een bomaanval op een Britechen rwaren kruiser nabij het eiland Man heeft Reuter te Londen ver nomen, dat dit verhaal niet op waarheid berust. eensche regeering da maat- de nieuwe omstandigheden BOEKAREST. 2S Sept. (Reuter). Men ver neemt. dat Roemeensche versterkingen naar Bes sa rabie worden gezonden en dat een deel der aanvulüngsreserve opgeroepen wordt. Verscheidene Poolsche officieren zouden te rechtgesteld zijn. De strijd schijnt evenwel uit sluitend tegen de Poolsche grondbezitters ge richt te zijn. De Russen beweren de bevolking vrede en welvaart te brengen. it ■a os 30 25 35 10 20 ks BRUSSEL, 28 Sept. (Havas). Belga meldt uit Berlijn, dat de Duitschers in Karin thlë kwik zilvermijnen heropend v ebben, die reeds langer dan een eeuw verlaten waren. LONDEN, 38 Sept. (Reuter). De Bank van Engeland verlaagde haar disconto van 4 tot 3 procent. spoort de schappijen in acht te nemen. in sr it er m n. la k: i- a- io. rs 0. BOEKAREST, 28 Sept. (Reuter). Na tien da gen worden de besprekingen tusschen de Roe meensche regeering en de Duitsche economische missie onder leiding van Clodlus nog steeds voortgezet. Het commando van ge veroeciging heeft het bovenmenschelijk lijden van de bevolking niet willen vergrooten, hierbij rekening houdend met het gebrek aan munitie en besloten een wapen stilstand van 24 uur te sluiten en de onderhan- delingen te beginnen over het overgeven van Warschau en Modlln. Deze onderhandelingen worcen thans gevoero en moeten 29 September geëindigd zijn Uit Londen seh.t Reuter; Ondanks de schijn bare traagheid waarmede de geallieerden aan het Westelijk front tot actie overgaan, doen militaire deskundigen uitkomen, dat Oamelln geenszins het Initiatief verloren heeft. Er wordt aan herinnerd, dat in den vorigen oorlog, we ken, ja zelfs maanden in bijna volkomen kalmte voorbijgingen, somtijds door groote actie on derbroken. Een overhaaste woeste aanval op de Slegfriedlinie zou kunnen leiden tot het doen ontstaan van een gevaarlijken saillant, waartoe het stelsel der verdedigingswerken der Slegfrled- llnle zich, speciaal voor een tegenaanval, leent Gemeld wordt, dat Fransche militaire auto riteiten volkomen tevreden zijn over de be reikte resultaten. Fransche artillerie en infan terie hebben een aantal Duitsche blokhuizen en machinegeweemesten vernield en Iedere duim gronds, die bezet werd, versterkt. De taktlek van generaal Oamelln schijnt er op berekend de Duitschers te dwingen hun plannen te ont hullen. Allen zijn het er over eens. dat binnen kort een groote Duitsche krachtsinspanning zal worden ondernomen, ofschoon nog niet duide lijk te. waar dat zal zijn. In de vesting Modlln zijn de problemen van zuiver militairen aard. De bezetting Is sterk en heeft zich verdedigd tot Warschau zich over gaf. Met Warschau en Modlln zijn de laatste weerstandsnesten in het hart van Polen op geheven. Reuter seint uit Moskou „Vooraanstaande bolsjewikl, zooals Stalin, Molotof, Wqrosjllof, Kaganowitsj, Mlkolan, Po temkin en Lozovsky, hebben hun vroegere nazl- LONDEN, 28 Sept. (Reuter). Donderdag middag beeft zich in een van de spring stoffenfabrieken in het Noorden van Enge land een ontploffing voorgedaan, tengevolge waarvan, voor zoover tot dusverre kon wer den vastgesteld, vijftien personen werden gedood. Er werden ook vier personen ge wond. De materieele schade, zoo deelt bet ministerie voor de Voorlichting mede, zal geen ernstige belemmering vormen voor de productie. LONDEN, 28 Sept. (Reuter). Vanavond werd medegedeeld, dat bij de ontploffing in een der fabrieken van ontplofbare middelen In het noorden des lands minstens zes menschen ge wond zijn. In het geheele district werd een hef tige schok gevoeld en de ontploffing werd tot op 25 k m. gehoord. De eerste groote ontplof fing werd door twee kleinere gevolgd. PARIJS. 28 Sept. (Havas) Het Fransche legerbericht van Donder dagavond luidt: ..Onze troepen deden een plaat- seljjken aanval in de streek onmid- delljjk ten Oosten van de Moezel. De aanval had een gunstig verloop, terwijl verscheidene krijgsgevange nen werden gemaakt Havas semt verder; sedert het uitbreken der vijandelijkheden heeft de Britsche luchtmacht voortdurend met de Fransche samengewerkt, zoowel voor verkennlngsdoelelnden als bij het jachtmaken op vijandelijke vliegtuigen. Anders dan in de Duitsche leger berichten is mede gedeeld, zijn op 24 September niet acht maar Omstreeks middernacht is in het midden des lands een vlucht, genomen van een vliegtuig van on bekende nationaliteit. Nadere ge gevens worden afgewacht. WARSCHAU, 28 Sept. (Havas). De comman dant van de verdediging heeft vanochtend acht uur medegedeeld, dat in den nacht van 26 op 27 September hevige gevechten zijn geleverd op den linkeroever van den Weichsel. De aan vallen van de Duitschers uit het westen en zui den werden teruggeslagen. Bij tegenaanvallen werden krijgsgevangenen gemaakt. Vier tanks en drie stukken geschut werden bult gemaakt. Na 17 dagen tegenstand geboden te hebben leeft de hoofdstad van Polen nog. De stad wordt ononderbroken uit de lucht gebombardeerd tn ligt onder voortdurend vuur van de zware ar tillerie Naar vernomen wordt zijn de onderhan delingen niet gemakkelijk, vooral wat be treft de levering van petroleum, welk» Duitschland noodlg heeft. De petroleum- maatschappljen, waarin Fransch en Britsch kapitaal staekt, willen den vijand niet hel pen, douff onder druk van Duitschland MOSKOU, 29 Sept. (Tass). Het communi qué van den generalen staf van het Roode Le ger van arbeiders en boeren vermeldt over de operaties op 28 September: Op 28 September hebben de troepen van het Roode Leger bij de voortzetting van den op- marsch naar de demarcatielijn de Unie Graevo PeremyshlUstrzhikld bereikt. Bij de voortzetting der operaties tot liquida tie van de overblijfselen der Poolsche troepen In westelijk Byelo-Rusland en de westelijke Oekraïne, hebben de troepen van het roode le ger vijf cavalerieregimenten met 15 stuks ge schut In de buurt van Kmkenltse Bedes gevan gen genomen en ontwapend, en afzonderlijke groepen Poolsche militairen ge’iquldeerd. Op vragen in het Lagerhuis heeft Chamber lain heden geantwoord, dat de functie van den minister voor de Voorlichting eenvoudig Is ge weest om van een centraal punt alle nieuws uit te geven, dat hem ter beschikking werd gesteld door de andere regeeringsdepartemen- ten. Voorts, aldus de premier, heeft MacMillan mij er van in kennis gesteld, dat hij thans bezig is met een herziening van de regelingen voor de verspreiding van het nieuws, met Inbe grip van de kwestie van rechtstreeksche con tacten tusschen de pers en de departementen. De vijand beeft brandbommen gebruikt en sedert verscheidene dagen woeden branden, vooral in het centrum der stad. Aangezien de hydraulische Installatie» vernield zijn is bet niet mogelijk het vuur te blusschen en de branden hebben zich tot geheele wij ken nitgebreld. De bevolking wordt door wagentjes met vaten van water voorzien. werd ver- veroordeeld aftrek van De regeeringspersdienst meldt: In de pers is vermeld dat Donder dagnacht boven plaatsen in het Midden en Oosten van ons land motorgeronk is waargenomen. Als uitkomst van officieele onder zoekingen is komen vast te staan, dat in den nacht van Woensdag op Donderdag op zeer groote hoogte boven ons land enkele vreemde vliegtuigen in Oost-Westelijke rich ting gepasseerd moeten zjjn. Daar er op verschillende plaatsen in het Oosten van het land in het Duitsch gestelde Britsche propaganda-pam- fletten gevonden zjjn, kan worden aangenomen, dat het uit Duitschland terugkeerende Britsche vliegtuigen zjjn geweest. Bljjkens de ontvangen rapporten zijn de vliegtuigen door ons luchtaf weergeschut op verschillende plaat sen onder vuur genomen. De vercediglng van Warschau deelde Donoer- dagochtend te tien minuten voor twaalf mede dat het vuur alle opslagplaatsen voor levens middelen had vernield en dat het voedselgebrek zfch wreed deed vóelen. Het aantal gewonden becroeg ongeveer 16.000 soldaten en 30.000 burgers. Het is niet mogelijk het juiste aantal dooden en gewonden op te geven, aangezien verscheidene hospitalen door het bombardement zijn vernield. Men moest de gewonden herhaaldelijk van de eene plaats naar de andere brengen. In verband hiermede werden de hygiënische omstandigheden met den dag slechter en epidemieën dreigden. Niettegenstaande zooveel ongeluk blijft het moreel van de bevolking ongeschokt De solda ten, dis ds stad veraedlgen, willen op hun post blijven en toonen zich overal superieur aan den vijand, waar zij niet door het overwicht van de technische strijdmiddelen werden vernietigd. Sedert Donderdagmiddag twee uur wordt te Luxemburg een hevig en ononderbroken kanon vuur gehoord. Het persbureau Reuter geeft sen beschouwing over de macht van het luchtwapen der geal lieerden aan het Westelijk front en wijst er op, dat de invloed daarvan zich reeds scherp doet gevoelen. Vandaag, aldus Reuter, heeft het Fransche communiqué voor de eerste maal mel ding gemaakt van de nauwe samenwerking der Britsche en Fransche luchtstrijdkrachten. De Duitschers zijn nog gedwongen een zeker aantal vliegtuigen in Polen te houden Boven dien zullen andere Duitsche toestellen, wanneer men geen rekening houdt met de Dulteche vliegtuigen, die aan het Poolsche front verloren gingen, een lange revisie moeten ondergaan, om dat zjj bijna voortduren^ in da lucht geweest zjjn in de afgeloopen drie weken. rv Afgezien van de becrjjvighèlrf in de lucht, deed zich gisteren slechts een kleine Dulteche aanval voor in de streek ten westen van Saar- brücken. Klaarblijkelijk tracht de Dulteche be velvoering alle sectoren successievelijk te aon- deeren, ten einde gissingen te maken omtrent de Fransche bedoelingen De militaire vliegtuigen van de Kon. Marine en de Kon. Landmacht worden thans van nieuwe herkcnningsteekens voorzien. Om. wordt op beide zijden van den rcmp van het vliegtuig een oranjekleurige gelijkzijdige driehoek met zwarten rand aan gebracht. Het opsputten der merkteekens vijanden tijdens een banket op het Kremlin geëerd. Geen vertegenwoordiger van een Wes telijke mogendheid is aoo te Moskou gefêteerd. Tot de dlschgenooten van Von Ribbentrop be hoorden twee Joden. Lazar Kaganowitsj en Abraham Loeovsky. Het was waarschijnlijk voor het eerst, dat Von Ribbentrop met joden aan tafel zat. Volgens pededeeling uit Dulteche bron werd het banket gekenmerkt door een zeer harteljjke atmosfeer. In de wederzijdsche toespraken gaf men uiting aan den wil tot verdere samenwer king en goede buurbetrekklngen." De defensie-maatregelen in het inujida- tie-gebied. Wanneer een dijk niet onder water kctmt, wordt hij geheel met prikkeldraad versperd BELGRADO, 38 Sept. (Havas) Een groot aan tal Poolsche vluchtelingen Is bij de Roemeensch- Joego-Slavlsche grens aangekomen. De meesten van hen hopen naar Frankrijk of Engeland te kunnen gaan. De Poolsch-Joego-Slavteche liga te Belgrado heeft van de autoriteiten de belofte gekregen, dat 10.000 Poolsche vluchtelingen in Joego-Sla- vië zullen mogen blijven. De ministerraad heeft verder besloten krach tige maatregelen te nemen tegen de leden van de onwettige anti-semietteche organisaties, wel ke verantwoordelijk zijn voor de onlusten, welke zich onlangs hebben voorgedaan. Iedereen, die lid zal blijven van deze organisaties, zal worden uitgesloten van alle staatsbetrekkingen, univer- sitelten, scholen en vereenlglngen en zal boven dien worden opgesloten in een werkkamp. onder de demobiliseerden; In hooger beroep stond gisteren voor het Ge rechtshof te Leeuwarden terecht de 54-jarige landbouwer KI. O„ eertijds kassier van de Co öperatieve Boerenleenbank, in welke functie hij zich heeft schuldig gemaakt aan verduiste ring van diverse geldsbedragen. Wegens valschheid in gescnrifte dachte door de Asser-rechtbank tot een jaar gevangenisstraf met de preventieve hechtenis. Volgens de dagvaarding heeft verdachte in het tijdvak van 1937 tot en met 1938 te Ros winkel opzettelijk zich wederrechtelijk toege ëigend diverse geldsbedragen tot een bedrag van ongeveer ƒ246.000, In élk geval van 56.000. Bovendien wordt hij beschuldigd de balansen en verlies- en winstrekeningen valscheljjk te hebben opgemaakt, door in strijd met de waar heid als uitstaande voorschotten op te nemen een bedrag van 604.329.85 terwijl dit moest zjjn 438.184.50. Ter zitting van de rechtbank werd laatstgenoemd cijfer veranderd in 497 449.78. Uit het verboor van den ge uige-deskundlge, den heer H. G. Hootaen. accountant te Almelo bleek, dat het kasboek slordig was bijgehouden en verdachte misbruik maakte van zjjn be stuurslidmaatschap van de Landbouwvereeni- 8ing. wier rekening htj gebiuikte om het te kort weg te werken. Het verhoor van de bestuursleden en van den Raad van Toezicht bracht allerbedroevend ste omstandigheden naar voren. Geen van allen had eenige notie van boekhouding en deed dan ook niet de moeite iets te controleeren Wat hen werd voorgelegd werd geteekend. De fungeerend procureur-generaal jhr. mr Nahuys eisehte na een scherp requisitoir een gevangenisstraf van 3 jaar en 6 maanden, met aftrek van de voorloopige hechtenis, zooals ook de officier te Assen had gevraagd. Uitspraak over 14 dagen. Op deze vraag van den Duitschen om roep luidt, volgens Reuter, het antwoord „het vllegtuigmoederschlp Royal Ark ligt veilig in het aangewezen rtatlon.” Over de aanvallen op de Britsche vloot seint Reuter nog nader: Naar thans wordt gemeld, hebben de vljandelljke vliegtuigen, welke Dins dag JJ. het Britsche smaldeel op de Noordzee hebben aangevallen, gebruik gemaakt van de laag hangende wolken om boven de slagschepen te duiken. Andere vliegtuigen vlogen op 4.000 meter hoogte en maakten eveneens gebruik van de bewolking om de kruisers aan te vallen. Het vuur van het Britsche afweergeschut was even wel zoo doeltreffend, dat geen der meer dan twintig vliegtuigen een doel kon vinden. Uit Rapoejlnlec aan de Roemeensche grens wordt aan Havas gemeld, dat in de door de Russische troepen bezette Oekrain sche streken het normale leven hervat is. ondanks de snelle verandering der Inwendige organisatie. De kerken blijven open, doch de priesters mochten niet In priestergewaad verschijnen. Er is op aangedrongen, dat de kinderen weer naar school gaan. twee Fransche toestellen neergeschoten. De bestuurder van één dezer toestellen kon met zjjn parachute Lij de Fransche linies dalen. Op 26 September zjjn geen zes, maar eveneens twee Fransche vliegtuigen verloren gegaan. Verre van de minderen der Duitsche vliegen te zijn, zooals de Duitsche communiqués willen doen gelooven, toonen onze vliegen de meerde ren te zijn en de luchtgevechten aan het Wes telijk front zijn in ons voordeel geweest Het Duitsche Nieuwsbureau schrijft, dat volgens de Britsche radio bij den aanval van Duitsche vliegers op de Britsche marine- strijdkrachten de Duitschers geen succes heb ben gehad. De Duitsche radio stelt hier tegenover, dat op 26 September omstreeks drie uur in den mid dag Duitsche vliegtuigen een deel van de Bri’sche vloot hebben aangevallen tusschen de Noorsche en Schotsche kust in de Noordzee. Een groot vllegtuigmoederschlp van het mo dernste type kreeg een voltreffer van het zwaarste kaliber op het dek, waarna een hevige ontploffing volgde. De Duitsche radio vraagt tenslotte: „Waar is de Royal Ark?” Verder wordt vernomen, dat Dinsdagmiddag een escadrille een Britschen onderzeeër, welke beschadigd naar huis terugkeerde, volgde. Ge durende deze manoeuvre deden de vliegtuigen een vruchteloozen aanval, waarbij twee werden neergeschoten. In welingelichte marine-krlngen wordt boven dien verklaard, dat, tengevolge van T toenemend beheerschen van de zee door de Britsche marine, de Duitsche dulkbooten worden weggedreven van de Britsche eilanden en thans voornamelijk optreden langs de kust van Scandinavië, Zuld- Amerika en Japan. Het Britsche ministerie voor de Voorlichting deelt mede, dat een aanzienlijk aantal Duit sche krijgsgevangenen is aangekomen in een interneerlngskamp in het Noordelijke industrie gebied Treffende ontmoetingen deden zich voor, toen nieuw aangekomenen bekenden zagen onder andere gevangenen, die reeds in het kamp aanwezig waren. De gevangenen, onder wie zich een aanzienlijk aantal duikbootmanschappen bevinden, zagen er „fit" uit, zjj het ook eenigs- zlns ontdaan. Een sergeant van de bewaking verklaarde, dat eenlgen der eerst aangekomenen er mede begonnen waren den natlonaal-socla- Usttechen groet te brengen, maar die gewoonte verdween spoedig. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Berlijn: De slag om Warschau heeft,.naar van het front verluidt, reeds gisteren tegen den middag zjjn einde bereikt. De oorlog tegen Polen zal daar mede waarschijnlijk ten einde zijn. Omtrent de laatste gevechten verluidt, dat in den nacht van Woensdag nog op vele plaatsen de Duitsche artillerie gedwongen was in te grijpen. De Duitsche soldaten moesten meter na meter in zware straatgevechten voorwaarts dringen. Van alle kanten werd op hen gevuurd, ook van de daken en uit kelderluiken. De infanterie werd bijzonder gesteund door de artillerie het luchtwapen. Woensdagmorgen werd den troepen bekend gemaakt, dat de stedeljjke commandant de on- voorwaardeiyke overgave der stad had onder- teekend. Terstond werd het vuren gestaakt. De Polen schoten in de voorst» Unies nog tot den namiddag door De intocht der Duitsche Hoepen in Warschau is voorbereid voor Vrijdag. Twee volle dagen waren noodig om een overeenkomst te treffen over de overgave. Van Poolsche zijde moesten alle troepeneenheden, die In totaal nog onge veer 120.000 man omvatten, op de hoogte ge bracht worden. ZIJ krijgen bevel op welke pun ten zjj de wapens moeten neerleggen. Overgave- commando’s moeten worden aangesteld en in contact worden gebracht met de Duitsche de legaties. Bovendien moeten de belangrijkste punten der stad in het bijzonder beveiligd wor den, opdat sabotage van den aanvang at ver hinderd zal worden. In een millioenenstad als Warschau, die drie weken lang de burgers systematisch ter ver dediging heeft opgeroepen, moet ook tijdig ge zorgd worden voor de ontwapening van de ge heele bevolking. Voorts moet de verzorging van de civiele bevolking warden geregeld, moet vastgesteld worden hoe de gewonden warden overgegeven en hoe zij medisch verzorgd zullen worden. WASHINGTON. 29 Sept (Havas). Men Jet in de aanvaarding van het neutrallteits- ontwerp door de Senaatscommissie met zestien tegen zeven stemmen een aanwijzing, dat de behandeling in den Senaat onder gunstige om standigheden zal plaats hebben. Pittman zelde de wet Jn zijn zak te hebben” en te verwach ten, dat het ontwerp binnen vier of vijf we ken zou zjjn afgehandeld. Senator Barkley heeft volgens Reuter ver klaard dat de commissie accoord is gegaan met een amendement, waardoor Amerikaan- sche vliegtuigen vergunning krijgen te lan den en brandstof in te nemen op hun bases op bet Westelijk Halfrond, zelfs wanneer deze op febied van een oorlogvoerend land liggen. De Duitschers vervoeren in allerijl het Roe meensche graan, dat gekocht te, over den Do- nau. De betaling geschiedt volgens overeen komst in wapens en munitie, welke aan Ro» menië worden geleverd en welke voornamelijx afkomstig zijn uit het protectoraat Bohemer en Moravlë Onder voorzitterschap van den heer J. C. M. Erftemeyer (Amsterdam) hield de Nationale Hanzebond van sigarenwinkeliers zijn 31ste jaarvergadering te Leiden. Na een kort openingswoord van den voorzitter werden de Jaarverslagen van secretaris en pen- nlngmeester goedgekeurd, evenals de begroe ting 1939-’4O. Een uitvoerig resumé werd door den voor zitter gegeven van de werkzaamheden der cön- tact-commissie. waaruit om. bleek, dat thans een groot aantal fabrikanten geteekend heeft, te samen vertegenwoordigende 75 pct. van de productie. Het ligt in de bedoeling, het ontwerp onder- nemersovereenkomst te voorzien van een uit voerige toelichting om de aangevoerde bezwaren te weerleggen. Deze zal worden samengesteld door een commissie, bestaande uit de heeren Erftemeyer en mr. Colenbrander. respectievelijk voorzitter en secretaris van de contactcommis sie en het oud-kamerUd v. d. Putt, thans bur gemeester van Geldrop. De bondsadvlseur. de heer dr. A. A. Olierook, hield vervolgens een korte inleiding over ..Wat in een vakorganisatie van zooveel beteekente te". In de plaats van de heeren J. G. Uilhorst (Rotterdam) en Bas Sluis (Delft), die zich niet herkiesbaar stelden, werden tot leden van het hoofdbestuur gekozen de heeren J. O. Heynen (Roermond) en G J N van Ommen (Rotter- dam) Uit het voltallige bestuur werd tot voorzitter herkozen de heer J. C. M. Erftemeyer (Amster dam), die woorden van groote waardeerlng richtte tot de belde afgetreden bestuursleden. Het voorstel van de afdeellng Den Haag, het hoofdbestuur verzoekend er bU den Nederland- schen R. K. Middenstandsbond op aan te drin gen. dat de bond krachtig stelling neemt tegen de actie, die ondern'—.en wordt door de ver schillende bonden van handels-, kantoor- en winkelbedienden, om des Zaterdags de winkels om zes uur of zeven uur te sluiten, gaf den bondsvoorzitter aanleiding om mede te deelen, dat als antwoord van den Natlonalen Hanze bond van sigarenwinkeliers in verband met de enquête van den Ned. R. K. Middenstandsbond is medegedeeld, dat d'- bond r>lef v'-" de sluiting op Zaterdagavond te, doch dat de Nat. Hanzebond van sigaren zinkell'rs de voor keur geeft aan branchc-gewtjze regeling. Op voorstel van de afdeellng Rotterdam zal het hoofdbestuur een enquête houden om na te gaan, of er thans voldoende deelneming is om het economisch instituut voor den midden stand uit te kunnen noodlgen een onderzoek naar het slgarenwinkeliersbedriK In stellen. Op voorstel van de afdeellng Haarlem werd besloten de contributie met 1,per jaar te verhoogen. Besloten werd de volgende vergadering in Haarlem te houden. TOKIO. 29 Sept. (Havas'. Domei meldt, dat de Japansche troepen hun opmarsch in de richting van Tsjangsja voortzetten en dat de Chlneezen overal haastig vluchten. -..i s ,v.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 13