DE VROUW EN HAAR TIJD HET SPEL VAN LEVEN EN DOOD BANK OF BED WAT IS LEKO VENTILATOREN GOED pannen MENSCHEN UIT MIJN WIJK Weet U het verschil? „MANIEREN” ALS DE SUIKER SCHAARSCH IS jotten en REE5INK VRIJDAG 29 -SEPTEMBER 1939 UIT Zoetwatervisch i 3 BON Kreyklooze kleedjes KAMERPLANTEN EN DE KOMENDE WINTER SANITAIR HOE BERGEN WIJ ONS WERKMATERIAAL OP? '‘Wl 6 de en Cl. E. de dit nare meubel. „Ik haat opklapbedden'. Waarschijnlijk gaat het u óók zoo. Als uit rok het gegeven, de Heer heeft het genomen, Naam des Heeren zy gezegend." Arme moeder Meersman, die dit woord niet uitsprak, daar was je te eenvoudig voor, maar die het dagelijks metterdaad beleefde en daar door, ongeletterde volksvrouw, je grootheid be leed p. v. H. beide maar waarschijnlijk aan aal geven VOOR ALLE i ZUTPHEN - ROTTERDAM (Leuvtha AMSTERDAM DE VOLKSVENTILATOR ZONDER CONCURRENTIE PRIJS VOOR ELKE BEURS Vraagt Uwen winkelier Houdt u, eerlijk gezegd, van een opklapbed? Zelf heb ik nooit goed kunnen uitmaken, welke de reden was van mijn persoonlijken afkeer van zei mijn romantische vriendin: „want je kunt je er niet schreiend opwerpen! Een enquête zou hier waarschijnlijk moeten uitmaken, in hoeverre moderne vrouwen er nog behoefte aan (en tijd voor) hebben, om zich schreiend op haar sponde neer te werpen. Toch zit er misschien iets in in dit gezegde van mijn vriendin. En daar komt nog iets bij ook. Een divan is in de kamer een veel gezelliger meu bel dan zoo n looze plank, waar alleen maar onnoodige dingen op staan en het at of niet gebloemde gordijn, waartegen aesthetlsche en hygiënische bezwaren aan te voeren zjjn. Want dit maakt het muurvlak noodeloos onrustig an bovendien is het een stofhaard. Trek u van dit alles niets aan. lezeressen- kamerbewoonsters, die u tot nu toe verheugd heeft in het bezit van een dergelijk klapledi- kant. Zeer zeker wanneer gij een klein vertrek bewoont, wenscht ge u op dit gebied niets an ders. Niet voor de tevredenen werd dit ge schreven. maar voor haar, die. nu de winter begint, haar ruime kamer uit ruime beurs een nieuw aanzien wenschen te geven, speciaal dan wat betreft het bed-divanprobleem. Want f ja het is misschien wel eens mogelijk, dat visch uit erg modderig water. Iets gronderigs over zich heeft, maar dit is door wat flink afwas- schen aardig te verhelpen en ten tweede komt het bij visch. die bij den vischhandelaar ge kocht is. zoo goed als niet voor. De trotsche buit van amateur-vlsschers wl! nog wel eens met die kwaal behebt zijn, mav ook dat is een uitzondering en door goede 'of- handeling vaak te verhelpen. Er is dus werke lijk geen enkele reden waarom wy de zoct- watervtsch niet even goed op onze tafel zou den brengen als hun collega's uit het zilte nat. De moeiiykheid doet zich nog voor, dat'- de zoetwatervisch lastig verkrijgbaar is. Alleen de paling en de zeelt mogen zich in de belangstel ling verheugen, maar ook de andere, eveneens zeer appetyteiyke rivier- en piasbewoners als daar zyn: baars, snoek, snoekbaars, brasem, voorn, blei, hebben volkomen het recht door ons verorberd te worden. Dit Is echter een kwestie van vraag en aan bod. Zoo gauw er eenlge belangstelling voor deze visschen komt, zullen ztj ook by voldoen de hoeveelheid op de markt verschijnen. De vischstand in ons land is zoodanig, dat wy voor uitputting niet behoeven te vreezen. Wat de bereiding van' zoetwatervisch betreft, dat is ook geen tooveren. Men kan het gewone kook- of bakproces toepassen, wat altyd sma kelijk is en verder zyn er in alle kookboeken recepten te over voor stoven, roosteren en het bereiden van sausen. en die de geregeld eet. Vraagt be- 1. Voor de nachtvorsten komen brengen we de kamerplanten, die we gedurende de zomer maanden in den tuin hebben Ingegraven, bin nen. 2. Het is een zeer groote overgang voor een plant, uit den tuin met volop licht en lucht plotseling in de donkere, bedompte atmosfeer van een gesloten vertrek gebracht te worden. Daarom wennen we de planten hier geleideiyk aan. door ze de eerste dagen voor het open raam te zetten. 3. Heeft de plant gedurende haar zomerver- biyf in den vollen grond lange wortels gemaak*. welke onder het potgat zyn uitgegroeid, dan worden de wortels gewoon afgesneden. 4. Vergeten we niet, dat elke plant na haar bloeityd, een tyd van rust moet ondergaan. Dus krygen clivia's, cactussen, primula’s en alle soorten, die dezen zomer volop in bloei gestaan hebben, nu een rusttyd. welke bestaat in het vry droog houoen en het onthouden van kunst mest. 5. Planten, welke in den winter gaan bloeien, zooals wtntergeraniums. cyclamen, azalea's, moeten nu zorgvuldig behandeld worden, op een lichte standplaats gezet en goed vochtig ge houden. 6. Droge lucht is voor al hetgeen binnen groeit en bloeit schadfelUk. Zetten we dus een lagen schotel met water ter verdamping op de vensterbank om het vochtlgheidsgehalte op peil te houden. Goed gekleed zyn beteekcnt allerminst een kast propvol kleeren te bezitten, omdat men zich alles aangeschaft heeft, wat de mode voor- schryft. Dan zou men dit seizoen wel over twintig kleerenkasten mogen beschikken, want de mode gaat zich op het oogenbllk aan veel- zijdlgheid bijna te buiten. Stel dat u een avondjurk wilt koopen. Uw aandacht zal dan hevig getrokken worden door de etalage, waarin een smettelooze golvende wolk van valencienne u tegenschuimt en waar bij een kaartje vermeldt: de avondmode vraagt dezen winter een romantischen inslag! Thuis gekomen slaat u echter het laatste modeblad op, waarin u leest: de wespentaille en de queue de Paris treden weer sterk op den voorgrond, waarna uw oog valt op een Fransch dagblad, hetwelk als allernieuwste mode-illustratie het den-slanke silhouet geeft van het kokerachtig avondtoilet, waarbij een split van voren de noodige beweegruimte moet geven. Het zou immers een onmogelykheid zyn, deze drie lynen op den voet te volgen En het is ook heelemaal niet gezegd, dat elk dier ver schillende stylen voor uw type geschikt is. Nee, goed gekleed~zyn beteekent niet de mo de op den voet volgen, maar het houdt in, dat uit is een vraagstuk, voor de vrouw, wier woon- haard zich tot één vertrek beperkt, allesbehalve onbelangryk. Een divan is een punt in de ka mer en het is onplelzierig wanneer die divan iets bedderlgs heeft. Dit bezwaar nu is heelemaal ondervangen by de hierby afgebeelde bank, ontwerp P. Brom berg. welke overdag een zeer prettige en ge- makkeiyke zitbank is, waarvan niemand den dienst vermoedt, welken dit meubel des nachts verricht. De vry groote diepte, noodig voor een comfortabel bed, is by de rustbank afgeleid, door den schuinen stand van het rugkussen. Neemt men de kussens weg en slaat men de zyvlakken neer, dan is de bank binnen een mi nuut tot bed omgetooverd. De illustratie spreekt geheel voor zichzelf. Is dit meubel ook niet Ideaal voor de huisvrouw, die zich met een klein appartement tevreden heeft moeten stel len, zonder eigenlyke logeerkamer, terwyi ze toch zoo dolgraag haar goeden vrienden gast- vryheid wil bieden? Een dergelyke bed-bank in een studeer- of werkkamer schept de moge- lykheid, den niet al te veel eischenden gast op deze wyze voor het weekend een slaapgelegen heid te bieden als hy zich verder tevreden wil stellen met de waschgelegenheid van de bad kamer. Door dit ,jnetamorfose"-meubel heeft u er eigeniyk een vertrek by. of u spaart er een kamer mee uit, zooals u het noemen wilt. De houtsoort is geheel naar keuze. Desge- wenscht kan de bank in de betimmering wor den opgenomen. we datgene, wat onze persoonlykheld het beat doet uitkomea. weten te dragen op het ge schikte moment. Goed gekleed zyn vraagt groote vindlngrykheld en veel overleg om uit den geboden overvloed uit te kiezen volgens ons type en onze positie en wat niet 't minst onbelangrijk is: volgens onze beurs en het overige het overige te laten. Hoort u tot het kleine type, of laten we zeg gen tot het type van middelmatige lengte, dan kan een Schotsche geruite swagger met wy- den rug u nog zoo verleideiyk toeschynen; u moet u schrap zetten en uw verstand laten ze gevieren. dat u voorhoudt: ongeschikt voor my. beter voor de groote Mies met haar stevig postuur en lange beenen. Maar dat kleine hoed je met die snoezige garneering. dit is iets voor my, daar moet Mies afbiyven. Evenals van de modellen met ruimte, die grootendeels op de Centraal-Europeesche boerinnen-costuums zyn geïnspireerd; die zijn het privilege van de frêle figuurtjes. De Hertogin van Kent is het voorbeeld van de vrouw, die zich weet tc klccden. Bekykt men aandachtig de foto's, die gedurende de laatste vyf jaren van haar gepubliceerd zijn, dan moet men constateeren, dat er in wezen in haar kleeding weinig is veranderd. Deze vrouw weet immers precies wét ze met succes kan dragen en uit hetgeen elk nieuw seizoen brengt, kiest ze voor zich zelf juist datgene, wat in haar eigen styl past. Uit de veelzydigheid der modellen, die des avonds gedragen worden, hebben we hier een toilet gekozen, dat desgewenscht met kieine wyzigingen welhaast door elke jeugdige vrouw Een van de eerste eischen voor de ruimte, waar wy ons werkmateriaal bewaren is, dat de ze goed geventileerd zy. Vochtige dweilen, sponzen en doeken immers moeten kunnen drogen, nadat we ze nat of althans vochtig weggeborgen hebben. Vandaar dat een werk- kast op het balcon of in een verborgen plekje in den tuin, waarvan in de deur een ventlla- tie-openlng gemaakt is, zich uitstekend leent voor dit doel. Want gebruikte zeemen. sponzen, dweilen, die nat in een gesloten ruimte weg gelegd worden, gaan onaangenaam ruiken en op den duur schimmelen. Anders is het gesteld met kwasten, schuiers en ander borstelwerk, welke voor nat werk ge bruikt worden. Bergen we die weg in'n te droge ruimte, dan gaan de haren los zitten en ver- toonen spoediger neiging tot uitvallen. In een ietwat vochtige omgeving daarentegen zetten de Borstelvezels zich uit en biyven stevig in X hout vastzitten. Alle soorten was. llnoleumwas. boenwas, leer- was, zet men weg in goed gesloten potjes of dooaen. Sluiten deze laatste niet, dan gaat de terpentyn verdampen en wordt de was te dik om spoedig geheel uit te drogen. zomer verdwijnt en we moeten ons weer instel len op het leven blnnapshuis, dan vinden we plotseling, dat alle kasten noodig opgeruimd moeten worden, en dat er aan de futiliteiten, die nu eenmaal de kleine plezieren in het dageiyksche leven der huisvrouw zyn een en ander te verbeteren en te veranderen is. Mis schien ook zagen we in- de andere omgeving, waarin we onze vacantieweken doorbrachten, nieuwigheden, die we nu zelf willen gaan toe passen. Voor degene, die nog altyd in haar la met kleedjes geen rol heeft om de teere gehand werkte stukken kreukloos op te bergen, geven wy hier het voorbeeld van een kleedjesrol, die in een handomdraai gemaakt is. Het oog vooral van de -Hollandsche huis vrouw wil nu eenmaal ook wat en daarom wordt de betrekkelyk dunne kartonnen rol. die we voor dit doel gaan gebruiken, omwon den met perlzyde. die we stevig om het carton heen winden. De uiteinden krygen dopjes van vasten, die men aan het carton bevestigt met een lange naald. Behoeft het gezegd, dat om één vol meerdere kleine kleedjes gedraaid kunnen worden? Hoewel de huismoeder die uitmunt in precisie er iES de voorkeur WBgVi. elk kleedje een eigen rol te geven, waar tenslotte ook geen enkel beswaar tegen is. a. met succes gedragen kan worden. Naast taf of moiré komen alle zware zysoorten, die dit sei zoen gebracht worden, er voor in aanmerking De llntverslerlng. die het plissé accentueert, is van smal bandfluweel gedacht. Het lint onder aan de strook is lets breeder dan ronh de taille. Een nieuw snufje uit Amerika, waar het le ven er nu eenmaal op Ingesteld is. dat de vrouw zich veel eerder dan wy dat doen, in avond toilet steekt, is de geplisseerde avondrok. Wij zagen een model van Schotsch geruite tafxU- de welke geheel gepllsseerd was. waar X ma teriaal schuin was genomen gaf dit by loo- pen en dansen een zeer gracieus wijd waaierend effect. Van achteren was de iets langer dan van voren. Een witte kant- blouse met kraagje en mouwtjes werd er by gedragen en om het middel was een breede zwart- zijden sjerp gestrikt, met lange einden opzij afhangend. Hoe zoon rok in de kast opgeborgen wordt? Vooral niet hangen, daar houdt het plissé niet van. Als een harmonica wordt het plooisel in elkaar geduwd waarna het zoo byeengenomen materiaal losjes gedraaid^wordt op de wyze. waarop u een dweil zoudt gaan uitwringen. En zoo wegleggen A. Nu het op het zoute water zoo gevaariyk is, begint de zoutwatervlsch schaarsch te worden en wellicht zullen wy het binnenkort wel hee lemaal zonder onze schelvlsachen, schollen en makreelen moeten stellen. Dit nu Is een goede gelegenheid om eens nader met onze zoetwatervisch kennis te ma ken. Want er is in ons land byna niemand dit geldt hier zeker voor de steden die zoetwatervisch kent men naar de reden van dat gebrek aan langstelling, dan krygt men ten antwoord, dat de zoetwatervisch zooveel graten heeft en gronderig smaakt. Nu heeft de zoetwatervisch inderdaad een ander soort van graat, name lijk een fynere dan de zoutwatervlsch. maar na één of twee keer verstaat Iedereen de kunst de visch van die graat af te lichten Een uit zondering maakt misschien de snoek, die, ve- nynlg als hy is, een soort weerhaken aan zyn graten heeft. En wat die gronderigheid betreft. •2») l Co x Meta^lhandel lendrihhade 162 BREI MET NEVEOA-WOL 1 Aan de N.V. Ned. Wolspinnerij Heerenrracht <8S. A'dam (C.) M.H.. U geilere op te ca- L ven. waar Ik Nevada Wal en B Gratie Nevada Brelpatraawn In mfjn woonpl. kan verkrijgen Naam: AdresWoonplaats Dezen titel gaf Olga van Hacften aan haar Boek, dat thans by de Ultgevers-Maatschappy „Kosmos" ten derden male het licht zag. Het- géèn bewyst. dat nog velen onder ons in den convéntloneelen omgang tallooze vraagteekens zi^n staan. Immers is dit vlot geschreven werk je bedoeld als een soort onderhoudende encyclo paedic. waaruit de onervarene kan leeren. hoé de voetangels en klemmen, die Madame Eti quette pp haar terrein heeft uitgezet, te om zeilen Maar ook de meest elementaire over gangsvormen. waar dageiyks duizenden tegen zondigen, worden hier ohder de loupe genomen. Wacht u wel. met uw mes den aardappel op uw bord aan te raken? Schenkt ge u zelf X rerste kopje thee in? Weet ge. aan welke hand ge verlovlngs- en trouwring zult dragen? Kiest ge met zekerheid uw handschoenen voor een receptie en uw hoofdtooi voor een lunch la fourchette? Aarzelt ge nimmer of ge zult biy- ven zitten of u van uw plaats verheffen wan neer ge wordt voorgesteld? Dan vindt ge mogeiyk in dit boekje, verlucht met penteekeningen nog aanwyzingen omtrent vele kleinigheden, waar ge tot heden toe geen acht op hebt geslagen. Maar die u zullen vervol maken tot een nog prettiger mensch in/den om gang met uw medemenschen. f Wie my verwyt, dat deze belevenissen zoo zelden vrooiyk en meestal triestig zyn, noodig ik uit eens met my mee te gaan de wUk in. HU zal zien, dat ik niet overdryf. Er is nu eenmaal helaas zoo onnoemelyk veel meer ellende dan vreugde in deze wereld. De vreugde is luidruchtig, de ellende echter stil en teruggetrokken. Zoo is de vreugde als sommige menschen. die door hun druk gebaar en luide spraak de plaats van twee schynen in te ne men. Het leed timmert niet aan den weg en is als anderen, stille denkers, die niet opval len. maar er daarom niet minder weaenlyk zyn en die wellicht meer te beteekenen hebben dan de eerstgenoemden. De stilte en zwijgzaamheid van het leed mogen ons de oogen niet doen sluiten voor het feit, dat de meeste menschen behooren tot hen, die door den Grootste der Armen „de minsten der MUnen” genoemd zyn. Daarom hebben zy niet slechts recht op onze belangstelling en op onzen eerbied, maar zyn wy zelfs verplicht hun ons hart te schenken, onze aandacht en onze liefde en niet alleen on ze afgedragen kleeren en oude schoenen. Ze ker, er zyn prettiger onderwerpen om je mee bezig te houden, maar weinige, die belangry- ker zyn. Het leed der %rmen moet gekend wor den en zy, die er niet van willen hooren, zyn de lyders aan geesteiyke bloedarmoede, de geesteiyke minlmumlyders en „Weltfremden", die byvoorbeeld ook alleen maar naar 'n bios coop of een tooneelspel gaan, als er wat te lachen valt. Tot deze categorie mogen en wil len wU niet behooren. Wij mogen onze lief dadigheid niet bepalen tot de oude-kleeren- gift aan Vlncentlus en het dubbeltje op de ar- menschaal, die Immers geen liefdegaven zUn, omdat zy geen offer beteekenen. Of is het een offer iets weg te geven, dat men niet mist? Ik herinner u aan dit alles, omdat het ver haal, dat ik u vandaag moet vertellen, weer geen vrooiyk verhaal zal zyn. Het is m|jn excuus voor het dfama van het gezin Meers man, dat verleden week werd opgevoerd en waarin ik een stille, maar sinistere figuranten rol speelde. 's Middags om drie uur werd ik ontboden en Ik vond een benauwde twee-kamerwonlng, bo ven aan drie hooge en donkere trappen. In de achterkamer lag moeder Meersman in bed, ter- wyi vader zenuwachtig op en neer liep en ver geefs trachtte orde te houden onder vyf kin deren, die een heidensch kabaalmaakten en elkaar voortdurend in het haar zaten. Ik kan nog huilen by de gedachte aan den maatre gel, dien ik toen heb genomen, al had ik er ook een goede reden voor. Want nlemapd van n zal my van gemis aan liefde voor de jeugd betichten, als ik zeg, dat ik met zooveel kln- deriyke belangstelling om my heen, mUn deli caat werk niet kon verrichten, om nog te zwij gen van de blagen zelf, die toch om een zeer voor de hand liggende reden niet in de kamer aanwezig konden biyven... Het tweede vertrek was slechts door een gordyn van het eerste gescheiden, zoodat ik ook daar de kinderen niet kon „opbergen”. Een gedienstige buur vrouw. anders nogal eens gemakkelyk te vin den. was niet by de hand. Wat bleef er over? Ik wist niet beter te doen dan de laatste toëVlucht van zooveel afgetobde moeders aan te grUpen: de straat. „Jongens, gaan jullie nu eens lief buiten spe len. Straks, als ik jullie weer binnenroep, is er een groote verrassing." Zy bleven staan dralen en wilden niet weg, alsof zij voelden, dat er iets heel byzonders. iets geheimzinnigs ging gebeuren. Paultje, een jaar of vyf, liep naar moeder toe en zoende haar goedendag. Moeder glimlachte, ondanks haar pyn en streek' hem over zyn bol. Mijn hart krimpt in elkaar, als ik aan dat oogen- blik terugefenk. Eindelijk maakte vader korte metten en zette het stel vierkant de deur uit. Toen de kinderen weg waren, vroeg de vrouw: „zyn ze allemaal goed ingepakt en heeft Paultje zyn das om? Hy hoest de laatste da gen weer zoo leelUk en het is guur bulten." Haar man stelde haar gerust en zei, dat hy speciaal Paultje verzorgd had. Moeder Meers man slaakte een zucht van verlichting, zeg gende: „Het is zoon Hef. aanhankelyk ventje.” De vrouw was doodmoe en zenuwachtig door de rumoerige drukte om haar heen. Toch ging alles vlug en goed; het wonder voltrok zich in zeer korten tyd. Juist toen ik den nieuweling gekleed had en hy veilig en wel in zijn wieg lag te mumme len, hoorden wy in de drukke volksstraat een ongewoon rumoer. De afgematte vrouw sloeg er geen acht op, maar de man liep naar het raam. Even later wendde hy zich om en wenk te my. Ik keek naar buiten. Midden op den rijweg stond een groep menschen, hulpeloos ge barend rondom een auto. Autopech zeker; dat trekt altyd veel belangstelling, vooral in volks buurten, waar men nooit in een auto mag zit ten en zich troost met de gedachte, dat men er „verstand" van heeft.... Juist toen ik mU af wilde wenden drongen een paar agenten de menschen achteruit, terwyi twee mannen voor den wagen op hun knieën gingen zitten en er voorzichtig de crick onder schoven, wy keken recht boven op de groep en daar de kring nu wyder werd, zagen de vader en ik op hetzelfde oogenbllk een blond hoofdje, dat onder den auto uitstak. De man greep mijn arm en weerhield nog Juist een kreet door op zyd onderlip te byten. Ik rukte mij los en rende de trappen af Een kwartier later droegen wy een wit kind naar boven, dat wy. doodstil en zwygend, ach ter het gordyn in de voorkamer opgebaard hebben. Ik kon mUn tranen niet weerhouden.... Paultje. moeders liefste jongen, dien ik van haar afnam, terwijl ik meehielp om haar je kleinen plaatsvervanger te gevenPaultje, dien ik den dood Instuurde, ik, die uitverkoren ben tot werktuig in Gods hand, waar HU nieuw leven schenkt, ik werd de handlangster van den vernietiger van alle leven. Spelend ben je heengegaan en het Kind Jezus heeft ZUn ro- wn mantel om zyn speelmakkertje heenge slagen en je zoo zyn hemel binnengeleid, die immers allereerst voor de kleinen en armen is en voor de kinderen Hoor je mU. jon gen, waak over het nieuwe Paultje. dat op den dag van jouw hemelsche geboorte hier op aar de geboren werd en dat door je lieve ouders 800 vol overgave en vertrouwen naar Jou werd genoemd, hun vyfjarlgen engel. Help ook je dappere moeder, die nooit zelfs maar gezin speeld heeft op wat ik. zU het onvrijwillig, haar aandeed. Bid voor je vrome moeder, die den volgenden ochtend je had al een nacht “ng dood in de kamer naast haar gelegen en •U konden het niet langer stil houden na het uitschreien van haar eerste smart, geen andere woorden vond dan het woord van op perste grootheid en berusting: ,J3e Heer heeft Bent wel boldoende georiënteerd In de ver scheidenheid der zachte geurende inhouden van de verleldelyke glazen en steenen flacons, die nu eenmaal op elke voor-ulteriyk-schoon- gevoelige een onweerstaanbare attractie uit oefenen. „O, juffrouw, wat een snoezig flacon, geeft U me dat. met dat blauwe deksel". „Goed mevrouw, wenscht U de vette crème of de ondercrême?” „O, dat geeft niet, X zal alle twee wel goed voor de huid zUn”. Inderdaad zal de huid -yan geen der preparaten direct nadeet ondervinden, verfraait wordt het gelaat alleen maar door een crème, die met kennis van zaken wordt opge bracht. Wat is »u bUvoorbeeld het verschil tusschen een reinlglngscrême en een voedingscrëme? Crème en crème is lang niet hetzelfde: en dit A. B. C. van de leer der smeersels dient de vrouw wel degelijk te bestudeeren, wanneer ze op den leeftyd meent gekomen te zUn, dat ze haar natuurlijke gelaats-frischheid een handje gaat helpen om die frischheid te behouden. Wanneer de schoonheidsspecialiste, die ge in een onbewaakt oogenbllk eens bezocht hebt, U heeft verteld of wanneer de ervaring U heeft geleerd, dat water en zeep ongeschikte reini gingsmiddelen zyn voor Uw gelaatshuid, dan neemt ge Uw toevlucht tot een zoogenaamde relnlgingscrême. Dit is een glanzende, gladde crème zóó vet, dat de huid die niet kan abeor- beeren. Met schoone vingers (vóór we ons ge laat bewerken moeten de handen altyd gewas- schen worden) brengen we deze crème op het gezicht en veegen haar na enkele minuten af met een schoenen linnen doek of met een pa pieren tollet-servetje. Wie Ijaar goede linnen handdoeken* wil sparen, neme voor dit onder deel van het toilet schoone lappen, die voor „oud linnen” bestemd zijn en na dienst gedaan te hebben, weggeworpen kunnen worden. Want U staat versteld van de sporei^. die de crème na haar dienst op X gezicht gedaan te heb ben op den handdoek in kwestie achterlaat. De bedoeling is dan ook, dat het zeer vette smeersel alle vuil en onreinheid uit de poriën meeneemt. Weshalve het begrypelUk is. dat een reinlglngscrême van geheel andere substantie moet zyn dan een voedingscrëme. die langeren tyd op de huid blyft Inwerken. In tegensteUlng met de ondercrême of de voedingscrëme laten we de schoonmaak-crême slechts enkele minu ten op het gelaat zitten, opdat de onreine deeltjes niet met de crème min of meer weer door de huid geabsorbeerd zullen worden. Velen geven er de voorkeur aan, met olie inplaats vin met crème omdat oUe vetter is en daarom nog minder in de huid zelf indringt. Gewone olyfolie is voor dit doel zeer geschikt. Een goede voedingscrëme, die we op het ge zicht aanbrengen en inkloppen vóórdat we met het poederdons beginnen, mag in het ge heel geen water bevatten. Wanneer ge een crème aanschaft, laat U dan op de hoogte bren gen, of deze al of niet met dierlijk vet vervaar digd is. Dit bevordert namelyk den haargroei. En wanneer dit het resultaat moet zyn van Uw inspanning, om Uw teint te verfraaien, dpt zich na tyd en wyie een weelderig, zacht dons op Uw gezichtshuld ontwikkeld heeft, dan zyt ge.... van den wal in de sloot Een voedingscrëme kan zoowel gedurende den nacht op het gelaat gelegd worden om een te droge huid soepel te maken, als overdag een onderlaag vormen voor den verderen „opmaak" die niet met de huid direct in contact moet ko men. Nog veel te veel wordt dit vergeten: Nooit poeder direct op de huid. kan men. waar het spyzen of dranken betreft, die dadelijk gebruikt zullen worden, een deel van de suiker vervangen door crystallosetten die by apothekers en drogisten te verkrUgen zUn. Een zoon klein pastilletje staat, wat het zoet-makend vertnogen betreft, gelijk met twee theelepeltjes suiker. Bij het bereiden van bes sen- en frambozensap-saus, bil het koken van abrlcozen-compóte kan men de helft van het gebruikeiyke gewicht aan suiker nemen en de andere helft vervangen door crystallosetten Het eenlge bezwaar kan zyn. dat een kleine wijziging in den smaak van het bereide komt. Een bekend medicus verzekerde, dat crystal losetten onschadeiyk zyn voor de gezondheid Wie eens een proef met crystallosetten wil nemen, kan rekenen dat 15 van die kleine pas- tilletjes ongeveer een ons suiker kunnen ver vangen. By het conserveeren van levensmid delen moet men ze niet gebruiken, ze kunnen daarby de suiker niet vervangen. Als men op eenvoudige en weinig kostbare manier een flesch citroenlimonade wil maken, die stellig in den smaak zal vallen, neme men twintig gram citroenzuur, vyftlen gram ci- troenspiritus. een pond suiker en drie kwart li ter water. De suiker met het water aan de kook bren gen. de pan dan afnemea. het citroenzuur toe voegen; als de limonade afgekoeld is den cl- troenspirïtus toevoegen en dan onmiddeliyk de pan sluiten, omdat citroetispiritus vervluch tigt Men kan ook in dit geval de helft van de suiker, dus een half pond, vervangen door crystallosetten. Deze mogen niet met de sui kerstroop meekoken en worden dus, evenals de citroenspirltus. by het eind van de bereiding toegevoegd. WH men deze limonade 'n kleurtje geven, dan kan men een daarvoor .geschikt poe der by apotheek of drogist krygen. Deze limo nade kan echter niet lang bewaard worden De suiker, die men op deze wijze uitspaart zou men kunnen gebruiken voor het bereiden van een zeer smakelyke zoete gelei, die bij kin deren zeker in den smaak valt en die met wei nig kosten te bereiden is van.... appelschil len. i De benoodigdheden zijn, vyfhonderd gram schillen van zure appelen, driehonderd vyftig gram suiker, schil en sap van een citroen, een halve liter water. Zet de gewasschen schillen op met het wa ter, de citroenschil en het sap van den citroen Laat alles tezamen heel langzaam koken (on geveer 1 uur). Giet de massa dan door een doek of door een paardeharen zeef. Meet het sap en neem per halven liter sap drie honderd vyftig gram suiker. Kook het sap in tot twee derde, voeg dan de suiker toe en kook dit sa men in tot de gelei goed van dikte is. Doe de gelei zoo heet mogeiyk in goed schoongemaak te potten, sluit deze af met vochtig perkament of goed sluitende schroefdeksel, nadat de ge lei eerst met een laagje suiker 1# bedekt. Deze gelei behoeft slechts korten tyd inge kookt te worden (wat gasbesparing beteekent), omdat de schil der appelen ryk is aan pectine. Om te constateeren of de gelei de gewensch- te dikte heeft, laat men van de kokende massa een druppel vloeistof In een kopje water val len. De druppel mag dan niet uitvloeien. de huid te reinigen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 9