vliegvelden en Saradjogloe heden aan de beurt Hitler bezoekt Warschau De Sovjet-Unie krijgt recht op het houden van vlootbases Letland sluit een pact met Rusland ONS BLAD Duitsche troepen defileeren Dienst 125 jaar Niets nieuws op het Westfront W eder zijdsche bijstand beloofd Voorstellen aan Litauen Een zeeslag bij Helgoland Het nieuws van heden AMERIKAANSCH SCHIP BEDREIGD? FINLAND NIET NAAR MOSKOU UITGENOODIGD IN DIT TEEKEH ito h«t geluk der R.K. ver loofden I Hen zij hat dragen van den „AuxiHum de Sancto” aanbevolen, gesmeed uit zuiver goud, evenals den VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS TIEN BLADZIJDEN Verwachtingen over de Rijksdagrede Fransche communisten verlaten hun partij Zweden verbiedt een boek over Goering Het Weer I GROOTHANDELS?RIJS BOTER 1.4S PER KILO VRIJDAG 6 OCTOBER 1939 5 Oct. VOOR HET GEHEELE LAND: Zaterdag défilé te Den Haag waargenomen Dagorder van Hitler machinist J. Merkwaardige mededeeling van den Duitschen vloot- commandant Socialistisch Vakverbond zal worden hervormd Concessies aan Rusland en terug keer van Wilna reeds door Kaunas aanvaard? Uit Ankara wordt volgens Reuter van wel ingelichte zijde vernomen, dat de Turksche regeering haar houding ten aanzien van Polen nog niet heeft bepaald. Men voegt hieraan toe. dat de tijd nog niet is geko men hieromtrent voorspellingen te doen. wordt mlgde meld bU de gemeentehuizen in de voorsteden om de communistische raden te vervangen. Litausche regeering vergadert De Litausche regeering is Donderdag om 17 uur onder voorzitterschap van den president der republiek wederom bijeengekomen. PARIJS, 5 Oct. (Havas). Het Fransche iegerbericht van hedenavond luidt: Een kalme dag aan het geheele front. Op verschillende deeien van het front waren de verkenningsafdeelingen actief. RIGA, 5 Oct, (Reuter). Volgens hier ont vangen berichten heeft de Litausche regee ring besloten in beginsel de Sovjet-voorstel- len te aanvaarden. Deze omvatten een aan zienlijk uitgebreiden handel, transito langs den spoorweg Rotnny-Wilna-Libau en te rugkeer van het ethnologisch Litausche deel van het district Wilna naar Litauen. Hoofdkwartier van den Führer, 5 Oct. (D.NB.). Hitler heeft heden de troepenorganisaties bezocht, die Warschau hebben belegerd en thans vrjj komen. Aan het slot van zijn bezoek marcheerden eenige troepenafdeelingen langs den Führer. van de lllllllllinillllllllllUUWIIinilltlIllllllMK NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Art S: De tenuitvoerlegging van dit pact mag in geen enkel opzicht schade toebren gen aan de souvereine rechten der partijen, in het bijzonder aan haa- staatsorganisatie, economische en sociale stelsels en militaire maatregelen. Het ebied. aangewezen voor de in art. 3 genoemde bases en vliegvelden bljjft territorium van de Letlandsche repu bliek. MOSKOU, 5 Oct. (Reuter). Vandaag is een pact van wederzijd- schen bijstand tusschen de Sovjet- Letland onderteekend. vertrouwen kijkt de natie, dank zij u, weer naar haar weermacht en haar leiding.. W(j herden ken onze gevallenen, die evenals de twee mil- lioen dooden van den wereldoorlog him eigen leven gaven, opdat Dultschland zou leven. On der de vanen, die In trotsche vreugde allerwege in Dultsche landen wapperen, staan wij dichter dan ooit naast elkander en binden den storm band vaster. Ik weet, dat gij tot alles bereid zjjt in het geloof aan Duitschland." Duitsche duikboot in Chileensche wateren De admlraal-opperbevelhebber der Chileen sche vloot heeft tegenover den vertegenwoordi ger van Havas verklaard, dat een In de haven van Valparaiso dienstdoend officier op 5 Oc tober om 4.10 uur den periscoop heeft waarge nomen van een duikboot. Het onderzoek heeft bevestigd dat hier sprake is van een Dultsche duikboot. Chileensche schepen hebben instruc tie ontvangen, om alle booten te verjagen, die de Chileensche neutraliteit schenden. Toen Hitler arriveerde hadden zich om rap port uit te brengen opgesteld: de opperbevel hebber van het leger, overste-generaal von Brauchitsch, overste-generaal Milch, de opper bevelhebber Oost, overste-generaal von Rund- stedt, overste-generaal Blaskowitz en von Rei chenau, de generaals der vliegers Kesselring en Loehr, de commandant van Warschau, luit. O BEUN, 5 Oct. (Havas). Te Helsinki wordt ontkend, dat ook de Finsche regeering een ultnoodiglng zou hebben ontvangen een vertegenwoordiger naar Moskou te zenden. Wel heeft de Sovjet-Unie het verzoek her nieuwd de Aalands-eilanden niet te ver sterken. Officieele Kringen in Belgrado vernemen, dat de Sovjet-Unie het behoud van den status quo op den Balkan beschouwt als een onmisbare voorwaarde .’oor de veiligheid van de Zwarte Zee aldus is hedenavond door den Joego- Slavlschen omroep verklaard. Zooals aan dit bericht werd toegevoegd, vernemen dezelfde kringen, hoe alles in Rome er op wijst, dat de Italiaansche regeering geen reden ziet voor wij ziging van haar houding jegens den oorlog. WASHINGTON, 5 Oct. (Reuter) Vol gens een verklaring van het Witte Huls heeft de commandant der Duitsche vloot de Vereenlgde Staten ervan In kennis ge steld, dat het Amerikaansche stoomschip ..Iroquois'', dat met Amerikaansche burgers van Europa onderweg is, tot zinken zal wor den gebracht, wanneer het de Amerikaan sche kust nadert. De secretaris van Roosevelt. Stephen Early, zeide. voor hij deze verklaring aan de journalisten over handigde, dat de aangelegenheid volledig besproken is in de bijeenkomst van het kabinet en dat men besloten heeft, alle feiten bekend te maken. Early verklaarde, dat admiraal Raeder. de Dultsche vloot- commandant, de mededeeling aan den Amerlkaanschen marine-attaché te Berlijn gedaan had. Roosevelt Is er gisteravond van in kennis gesteld MOSKOU, 5 Oct. (D.N.B.). Naar verno men wordt, zal de bijeenkomst van den Turkschen minister van Buitenlandsche Za ken, Saradjogloe, met de Sovjet-Russdsche staatslieden eerst morgen plaats vinden. Unie en Naar wij vernemen, zal Zaterdag 1* Oc tober te Den Haag het 125-jarig bestaan van de Militaire Geneeskundige Afdeeling van ons leger worden herdacht. Op dien dag zal des morgens half 12 een défilé van de Militaire Geneeskundige Troepen worden gehouden voor den inspecteur van den Ge neeskundigen Dienst, generaal-majoor N. A. A. v. d. Roemer. De mogelijkheid bestest, dat H. M. de Koningin deze parade zal bijwonen. In de groote vergaderzaal van het departement van Binnenland s^hc Zaken is Donderdagmiddag het Algemeen Steuncomité 1939 geïnstalleerd door H. K. H. Prinses Juliana, eerc-presidcnte van het comité. Rechts naast de Prinses de voorzitter van het comité, staatsraad mr. J. B. Kan Op de algemeens begraafplaats te Huisduinen had Donderdagmiddag te begrafenis met militaire eer plaats van den korp.- ~zzF.Ar.tzt F. 4. Kruisland, die bif de uitoefening van zijn plicht in dienst van het vaderland om het leven kwam bü het ongeluk met de „Jan van Qelder". Het vuurpeleton lost een salvo boven de groeve Vandaar dat men zich te Washington af vraagt, wat Dultschland probeert te winnen met de uitwerking van een nieuwe propaganda «p een grondslag, welke reeds niet als echt wordt erkend. De Iroquois heeft 584 personen aan boord, passagiers en bemanning, die allen van Amerikaansche nationaliteit zijn. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat de minister van Economische Zaken heeft be sloten, den groothandelsprijs voor boter voor het binnenland voor het winterhalfjaar 'van 1 Oc tober 1939 tot 1 April 1940 voorloopig te bepa len op een gemiddeld bedrag van 1,45 per kg. Zooals bekend is. kan ten deze als groothandels prijs worden aangenomen de som van het be drag der commissienoteering voor Nederlandse!)* boter en het bedrag van heffing en toeslag. He» bedrag van heffing en toeslag Is 5 October dan ook zoodanig bepaald, dat de genoemde prijs van 1,45 la bereikt. Turksche regeering heeft haar houding omtrent Polen nog niet bepaald generaal von Cochenhausen, de commandant van het hoofdkwartier van den Führer, gene raal-majoor Rommel en de chef van de veilig heidspolitie, S.S.-groepslelder Heydrich. In gezelschap van den Führer waren aange komen: de chef vtm het opperbevel der weer macht overste-generaal Keitel, rjjksleider der S.S. Himmler, rijksminister dr. Lammers, rijles leider dr. Dietrich, rijksleider Bormann, de ge- neraals-majoor Joedl en Bodenschatz, opper- groepsleider Sepp Dietrich, de persoonlijke en militaire adjudanten van den Führer en de chef-adjudanten oppergrocpslelders Brueckner en overste Schmundt. Motie der socialisten Donderdag heeft naar Havas bericht oe Socialistische Kamerfractie vergaderd on der leiding van Léon Blum. De fractie heeft vrijwel eenstemmig een motie aangenomen, waarin wordt gezegd dat Frankrijk In den oorlog Is gegaan om zijn plicht te vervullen je gens een vrij volk, dat het slachtoffer was van een verschrikkelijken aanval. Verder heeft de fractie de houding r»n de Sovjet-Unie ver oordeeld. Zij betreurde vervolgens het optreden van de leiders der Fransche communisten, die zich niet willen losmaken van een schandelijke medeplichtigheid. De houding van de O. O. T. en vak vereen igingen wordt gepreaen. Donderdagochtend hebben verscheidene door PARIJS. 5 Oct. (Havas). Twee der voor naamste communistische leiders, Julien Racamond en Benoit Fraction, zijn uit het politieke bureau der Communistische Partij getreden en als secretarissen van het Vak verbond medewerkers geworden van Jou- haux. Ook Marcel Erout, de voorzitter van de bouwvakarbeidersorganisatie. is uit de Communistische Partij getreden. Léon Jouhaux, de secretaris-generaal het Fransche Vakverbond, schrijft in „Peuple", bet officieele orgaan van dit ver bond, dat zoo spoedig mogelijk de hergroepee- ring van het verbond moet worden voltooid. Het moet thans gereorganiseerd worden om zijn teak voort te zetten, waarbij alle commu nistische elementen worden uitgesloten. DRIE EN DERTIGSTE JAARGANG No. 311 DE PRIJS DER AOVERTENTIEN bedraagt 20 ct. p. regel; Ingezonden Mededeelingen 40 ct p. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverteeren bij abon nement wordt op aanvrage gaarne door onze Administratie verstrekt. BUREAUX* ALKMAAR, Hof 6, Telefoon 4550 en 4220 DEN HELDER, Stationsstraat 4, Telefoon 771 HOORN, Groote'Noord 54, rood. Telefoon 412 SCHAGEN, Molenstraat 52, Telefoon 459. ABONNEMENTSPRIJS: Met Inbegrip van gratis ongevallenverzeke ring: voor Alkmaar 2.— per kwartaal of 15 cents per week, voor buiten Alkmaar 2 50 per kwartaal of 20 cents per week. Uitg. N. V- Drukk. De Spaarnestad - Haarlem. WASHINGTON, 6 Oct. «Reuter) Het verhaal van de Iroquois heeft te Washing ton niet weinig opwinding veroorzaakt, hoewel de algemeene opvatting in regee- rlngskringen is. dat het bericht een onge bruikelijke propagandamanoeuvre beteekent. doordat het uitgaat van de gedachte, dat het Amerikaansche publiek geloof heeft ge hecht aan de Duitsche bewering, dat Chur chill de Athenia heeft tot zinken doen bren gen. Dit is. aldus zegt men met nadruk, niet het geval. Op 30 September werd to Berlijn als resul taat van de Duitsche afweer gemeld, dat In to- tüzl 14 vijandelijke vliegtuigen aan het Wes telijk front en boven de Noordzee vernield wa len. Een nauwkeurig nagaan van het verloop de! luchtgevechten In de laatste dagen van de eerste oorlogsmaand heeft nog uitgewezen, dat de verliezen der Engelschen en Franschen niet slechts veertien, maar zelfs 23 vliegtuigen be dragen, waarvan 21 boven het westelijk front en 2 boven de Noordzee vernietigd werden. De Dultsche verliezen bedragen daarentegen slechts vijf toestellen. In de geheele maand September nebben de Duitschers hun westelijken tegen standers verliezen toegebracht van in totaal 72 vliegtuigen, nJ. 27 Engelsche toestellen en 45 rransche. Naar aanleiding van het einde van den Pool- séhen veldtocht heeft Hitler een dagorder aan de soldaten van de weermacht in het Oosten uitgevaardigd. De Inhoud luidt: „Op den eersten September zijt gij op mijn bevel aangetreden om ons rijk te beschermen tegen den Poolschen aanval. In voorbeeldige wapenbroederschap tusschen leger, luchtwapen en marine hebt gij de u opgelegde taak ten uitvoer gelegd. Gij hebt moedig en dapper gestreden. Vandaag heb ik de tegen het versterkte Warschau in het veld gebrachte troepen kunnen begroeten. Deze dag sluit een strijd af, die melding maakt van het beste Dultsche soldatendom. Met mij dankt u vol trots het Duitsche volk. In onwrikbaar naattreffer is gevallen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 5 Oct. (D.N.B.) Omtrent het bezoek van Hitler aan de troepen In Warschau wordt nog gemeld, dat Hitler na een korte militaire bespreking zich naar de stad begaf. Tijdens den rit door Warschau kon geconstateerd worden dat de meeste gezantschaps- en ambassadegebouwen onbeschadigd zijn. Het Italiaansche ambassade gebouw Is echter geheel vernield. Het onmld- delljjk daarnaast gelegen gebouw der Ncder- landsche legatie is vólkernen onbeschadigd. Zelfs de ruiten zijn niet lesprongen, hetgeen een bewijs vormt, dat In de Ujazdowskie-allee geen gra- Art. 8: Dit pact treedt in werking door üe uitwisseling der ratificatie-oorkonden. Deze Uitwisseling zal te Riga geschieden binnen Zes dagen na den datum van onderteekening van het verdrag. Dit geldt voor tien jaar en, Indien geen der «artijen het noodzakelijk acht het Pact een jaar voor het afloopen op te zeggen, zal het automatisch gedurende tien nieuwe ja- ren blijven gelden Dit verdrag is opgemaakt in twee origineele •xemplaren, In de Russische en Letlandsche te len, op 5 October 1939 te Moskou. (w.g) Vyacheslav Molotof. <w.g.) Wllhem Munters. de prefectuur van de Sehie aangewezen adml- nlstratleve commissies zich volgens Havas ge- Parjjsche gemeente- KOPENHAGEN. 5 Oct. (Reuter) Ver klaard wordt, dat gisteren ter hoogte van Esbjerg geluld is waargenomen, dat op kanonvuur geleek. De berichten geven In zekere kringen aan leiding tot de veronderstelling, dat ter hoogte van Helgoland misschien een zeeslag heeft plaats gehad. Tot nu toe was te Londen nog geen en kel bericht over een dergelijken slag te ver krijgen, aldus Reuter. STOCKHOLM. 5 Oct. (Reuter) Het boek .Goering, de meest gevaarlijke man van Duitech- land" Is in Zweden verboden en uit den handel genomen, omdat het beleedlgend en onge- wenscht ia. In dc verklaring van het Witte Huk i gezegd, dat admiraal Raeder de Vereei Staten er van in kennLs had gesteld, dat „vol gens een Inlichting, waaraap hij geloof hechtte, de „Iroqucls” tot zinken zal worden gebracht, wanneer het schip de Amerikaansche oostkust nadert. Het tot zinken brengen zou worden volbracht door een herhaling van de omstan digheden. die den ondergang van de „Athenia" kenmerkten Het Witte Huls deelt in de verklaring verder mede, dat een vaartuig van de kustwacht en verscheidene vlooteenheden de ..Iroquois" te ge- moet zouden varen en het schip naar een Anfe- rikaansche haven zouden convoyeeren, louter b;J wijze van voorzorgsmaatregel. Men heeft den gezagvoerder den raad gegeven nauwkeurig te onderzoeken of zich wellicht ontplofbare stoffen aan boord bevinden. Het Witte Huls heeft later te kennen gege ven, de verklaring ongeloofwaardig te achten. Early zeide: ..Wij gelooven niet, dat er veci menschen In de Vereenlgde Staten zjjn, die denken, dat het bericht waar Is of waar kar. zijn." De bijeenkomst van het kabinet was vrij wel geheel aan de bespreking van deze aange legenheid gewijd. „Wij kunnen ons niet voor stellen." aldus zeide Early nog. ..dat Engelsche Fransche en andere schepen zouden doen, wat het bericht Inhoudt." Het Witte Huls wil vol gens Early geen sensatie verwekken. Meest matige Zuid-Oosteljjke tot Zuide lijke of Zuid-Westelüke wind. Betrokken tot zwaar of half bewolkt, plaatselijk eenige regen, weinig verandering in tem peratuur. Zon op 7.70, onder 18.29. Licht op 18.59. Maan op 0.04, onder 14.46. L. K. 6.47. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiic De tekst van het gesloten verdrag begint met te herinneren aan het vredesverdrag van 11 Augustus 1920 en het non-agresslepact van 5 Februari 1932, en wjjst er volgens Tass op dat nauwkeurige regeling der betrekkingen in het belang van beide partijen is Art. 1; De belde contracteerende par tijen verbinden zich elkander eiken tetetand, met inbegrip van militairen bijsflma, te verleenen in geval van een düflcten aan val van de zijde van eenige (Kote Euro- peesche mogendheid tegen de' zeegrenzen der partijen in de Oostzee of hun landgren zen, door de territoria der Estlandsche en Litausche republieken, alsmede de in art. 3 genoemde bases. Art. 2: De Sovjet-Unie verbindt zich het Letlandsche leger bijstand te verleenen in bewapening en andere militaire uitrusting op gunstige voorwaarden. Art. 3: Ten behoeve van de waarborging van de veiligheid der Sovjet-Unie en ter eonsolideering van baar eigen onafhanke lijkheid verleent de Letlandsche republiek aan de Sovjet-Unie het recht tot het hou den van vlootbases in pacht en tegen redelijken prijs In de steden Liepaja (Li- bava) en Ventspils (Windawa) en van ver scheidene vliegvelden. De nauwkeurige plaatsen voor de bases en vliegvelden en de grenzen daarvan zullen in wederzjjdsch overleg worden vastgesteld. Voor de be scherming van de straat Irben wordt aan de Sovjet-Unie het recht verleend op de zelfde voorwaarden een basis voor kust- artillerie aan de kust tusschen Ventspils en Pitrags te vestigen. Voor de bescherming der vlootbases, der vliegvelden en der kust- artillerie-basis heeft de Sovjet-Unie het recht op eigen kosten op de aangewezen plaatsen land- en hichtmachttroepen tot een strikt beperkt aantal te handhaven. De maximale grootte dezer strijdkrachten zal bij speciale overeenkomst bepaald worden. Art. 4: De contracteerende partijen ver binden zich geen bondgenootschap aan te gaan of niet deel te nemen aan eenige coa litie, gericht tegen een der partijen. Tusschen Rusland en Letland werd een pact van wederzij dschen bijstand onder teekend. Nadere bijzonderheden over het Alge meen Steuncomité 1939. Oud-burgemeester van Ootmarsum in beroep bij den Centralen Raad van Be roep. GOUD PRIJSVRAAG' f 1500 aan popen, o a tieraden ter waarde »on 80 Viaagt hef graf»* HDZ jubileumboekje bij de goede goudt«n<d$iahen I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 1