PELS ar E HELDER I y ALCMARIA-VICTRIXI- Far Een breede basis, die yselijk smal bleek Wek Alkmaar, 7 Oct SAILOR WEDER UITVAREN DER VISSCHERSVLOOT ■lllllll INENTEN TEGEN POKKEN OFFICIEELE MEDEDEEUNGEN DIENSTPLICHT AANVANG 2.30 UUR In Victoria-theater ONGEGROND VERKLAARD D Per liierflesch f 3.35 TELEF. 2585 DE SPOOKTREIN In theater Harmonie TURNLUST Treiler met steenslag op overweg Er zijn honderden merken goede Oude Jenever, doch Treinver keer AmsterdamHaar lem te Sloterdyk gestagneerd VERZAMEL U RIJKDOMMEN DIE NIET DOOR MOT OF ROEST VERTEERD WORDEN! St. Vincentiusvereeniging - Alkmaar Kennemerpark 6 Giro 105019 ANDY HARDY WORDT VERLIEFD Competitie-wedstrijd OUD PAKHUIS INGESTORT AANRIJDING R.K. Vrouwenbond heeft gedurende een halve eeuw bewezen onder deze goede mer ken een vooraanstaande plaats in ie nemen. Sport Stucadoorwerk gymnasium gegund De postfanfare blijft thuis Wapen van Heemskerk en Ontzetfeest Raadgeving van de Ned. My. tot bevordering der geneeskunst Apothekersdienst Gunningen Agenda Botsing R.K. Harmonie St. Caecilia Een verkeerd? gedragslijn Cl) St. Dominicua-cohort UIT HET A.F.C.-KAMP Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling* Het Ryk verleent steun aan de reeders DRAISIIIA-vanVALKENBURG 1 e A, .iIXVÈRTRAAH- I Feest in het „Gulden Vl^s” ST. LAURENTIUSCOHORT Programma radiodistributie ZONDAG 8 OCTOBER ZATERDAG 7 OCTOBER 1939 - KRUISVAARTNIEUWS STAD (Ned. e De Bisschop van Haarlem Mgr. Huibers, bracht Vrijdag een bezoek aan de missie- Het de In De 1< het Ürsem zeer Red. N, H. D. - iCHT VAN SMAAK -PRUS 70 ct katholieken onaangenaam te zijn. In zoon eerste raadsvergadering zeggen, mijn 10 uur 12.30 uur Alkmaar, 8 October 1939. i Sportpark: Zondag 2 uur. bij zond van Hu Bedt P Voor c stellln 25-jar onzen De burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. liefde. izaken op een In handen te weten ZON Psroch Anna J MAA en Adi psroch Theodt DIN! Duiven overt. 1 Huwelj WOE Llnune het vai lundati DON 'Derde Wijst, 9 Fran VRIJ overt. 1 gen do ZAT] van he Twisk, 45 4zi ZON1 van O. Marche 35-Jarig Petru WUheln 1 V D wor dag moi pan ram na Ker E St. te l dro stoi van mei mij onz Plei II in I nog een een HEI Vespei Maria op de beden de art DIN en hu den ei gregat WO1 Moede DOh sfd. 11 ZAT «30 ui ZON de Dei zuster! Deze Octobe ZO Hoog geleg St. J beder In K C wtgei Gel toberi DI1 Creat WC manr Joeep VR troon Ule i ZA1 legenl ZÖ1 in jaai Alkmai Vanmorgen half zes hoorden bewoners van de Achterstraat een hevigen klap. Teen men op onderzoek uitging bleek, dat van het oude pak huis „De Hoop" oe geheele zoldering naar be neden was gekomen. De balken waren allen tegelijk aan een kant afgeknapt. De oorzaak van deze Instorting moet worden gezocht in het vergaan zijn van de balken, want de zol der was slechts licht beladen met wat turf en eenig eledige kisten. Een paard, daf achter in het pakhuis gestald stond, bleef gelukkig on gedeerd^ terwijl door het vroege uur ook geen persoonlijke ongevallen voorkwamen. Onder toe zicht van de politie heeft men den gevel van het pakhuis, die in bouwval'lgen staat verkeert, geltfk ook verschillende andere gevels in dit gedeelte van de straat van stutten voorzien. Het pakhuis zal wel moeten worden afgebroken. De H E berici boort< ELISJ NJjme 64 vi Gistermiddag vijf uur is de 33-jarige mevr. B., toen zij met haar fiets aan de hand op de Nieuwe Sloot liep, aangereden door een hoog geladen groentenwagen 'an den 29-jarlgen be stuurder G., die meer lette op het verkeer ach ter hem dan voor hem. Mevr. B.*werd tegen den grond geslingerd en kreeg schaafwonden aan beenen en hoofd. Tarct^usban. Vrijdag: 845 uur St. Michielban. Zaterdag: 8 uur Tooneelclub KI.OS Baanderheer. Woensdag 6.30 uur: K.J.C zwemmen; 730 uur St. Willlbrordusban; 8.45 uur St. bodewijk en St. Aloysiusban. Donderdag 7 uur: Adspiranten; 8.15 uur St. Tot ons genoegen kunnen wij onzen leden be- 1 richten, dat de cursus „Ziekenverpleging In huls", waarop wij het vorig jaar tevergeefs heb ben gewacht, dit jaar wel doorgaat, begint op Donderdag 12 October-en gehouden wordt in het Consultatiebureau, Gasthuisstraat. De leden, die zich het vorig jaar hiervoor heb- ben opgegeven, krijgen dezer dagen persoonlijk bericht; mochten er nög enkele leden zijn, die aam dezen cursus willen deelnemen, dan kunnen - zij zich Dinsdagavond a.s. van 810 uur aan melden bü mevr. Kuiper, Laat 221, waar verdere inlichtingen gegeven worden. Alkmaria 1—De Kennemen j. Het stucadoorwerk aan het te bouwen gym nasium zal worden uitgevoerd door de fa. van Dam te Haarlem. Ornaat de feesten der 8 Octobervereenlglng zich beperken tot overdag en omdat het P.T.T.- personeei door de drukte geen vrijaf heeft, zal dit jaar door de poetfanfare niet aan de 8- Octoberfeesten worden deelgenomen. 1 sa Mm Omroep, belai •taaaa beschikking, die ook bij minder vaardige vorm geving groote kans op succes had gehad. De vlotte omzetting van een theater-gegeven in een zoo spannend filmverhaal verhoogt fntus- schen de aantrekkelijkheid van het onderwerp ten zeerste. Men krijgt bjj het zien van De Spooktrein dan ook geen oogenbllk den inoruk, dat zich hier een intrigue afspeelt, die slechts een achttal menschen raakt en die bijna geen oogenblik buiten de grenzen van een provin ciale statlonskamer treedt. Men dankt dezen indruk aan het feit, dat Lamac zijn cameraman tot groote beorijvigheld heeft aangezet, zoodat een vloeiende beeldordening verkregen werd, die de handeling weinig of niet aan een be paalde plaats bindt. Dit gelet althans voor de film van het oogenbllk af dat. de Intrigue op gang is. Daarvóór ontmoet men enkele aarze lingen, een zeker tekort aan technische beheet- sching, of misschien wel een zekere vlakheid in het draaiboek. Zij zijn van korten duur en men vergeet ze als de film eenmaal loopt en de complicaties zich gaan ophoopen. Dan beginnen de griezelige geluiden zich te laten hooren en de angst om den spooktrein, cle komen gaat, be gint te werken op de zwakke zenuwen van de juffrouw met den papegaai, die de meeste drukte maakt, doch van het heele drama onkundig blijft, wegens een zwaren droom die over haar tornt. Terwijl »e liefelijk droomt, spelen zich Ofschoon de herdenking van Alkmaars Ont zet dit jaar een sober karakter zal dragen, heeft de heer Th. van GUzen gemeend niet van de traditie te moeten afwijken. Maandagavond zal in de schouwburg-dancing van Het Wapen van Heemskerk een groot bal met eenige festi viteiten worden gehouden. Het dansorkest, „The Gregorians" zal voor de noodlge muzikale attractie zorgdragen. Voor bijzonderheden leze men de adverten tie In dit nummer. door elk der overige voor deze gemeente ingeschreven personen of door diens wettelijken vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe moet, met redenen omkleed, worden ingediend bjj den burgemees ter ter secretarie dezer gemeente, afdeeling mi litaire zaken, die voor de doorzending aan de Koningin zorgt. tentoonstelling A.M.Ö.R. te Amsterdam. De Bisschop bewondert eenige kerkelijke attributen F Zondag- en nachtdienst van 814 October apotlmek Wanna, Rltsevoort 5. Bij K. -B. van 28 September 1939 is ongegrond verklaard het beroep, ingesteld door de Wed. J. SpaansDekker te HarenktfTspel. tegen de beschikking van de commissie, bedoeld in arti kel 5 van het reglement autovervoer personen, van 23 September 1938. no. 538, waarbij de aan de N.V. Holiahdkche Autobus Onderneming (H. A. B. O.) te Alkmaar verleende vergunning voor uitoefening van een autobusdienst, tus» schen Behagen en Dirkshorn, over Sint Maar ten en Stroet, is uitgebreid met het traject DirkshornOudkarspel. Hlernu hartelj hun b< toond overliji Zuster, Wed. DIOGENES 1) Nu het zomerseizoen voorbij is en daarmee de tijd voor meer geestelijke activiteit Is aange broken, hebben wij onzen medewerker Diogenes tot ons genoegen bereid gevonden, de rubriek Schijnwerpers opnieuw te redigeeren. We hopen, dat zijn opmerkelijke beschouwingen, ondanks de verwardheid dezer tijden, weer de aandacht zullen hebben van onze lezers en lezeressen Misschien ten overvloede zü nog eens vastgelegd, dat deze beschouwingen geheel voor rekening van den schrijver blijven en het wel eens kan voorkomen, dat een meenlng verkondigd wordt, welke niet die der redactie is. 6 Gelijk reeds is gemeld, heeft de minister van Economische Zaken onlangs aan de organisaties In het visschersbedrljf flnancieele medewerking In het vooruitzicht gesteld bij enkele voorzie ningen voor het weder uitvaren van de vis- schersvloot. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, Is thans de definitieve regeling bekend ge maakt. Hierin is os. bepaald, dat den ree ders steun zal worden verleend ten bedrage van de ultkeeringeta bij oorlogszeeongevallen, welke de reeders boven de wettelijke ult- keeringen aan de opvarenden zullen ver» leenen. In de huidige premie voor de staats- molestverzekering zal een tegemoetkoming worden verleend van 3/5 gedeelte. Verder is bepaald, dat deze regeling slechts geldt voor een periode van 6 weken, welke voor elk schip afzonderlijk aanvangt op den dag van het uitvaren, mits dit binnen drie weken ge schiedt. Wanneer blijkt, dat de bedrijfsresul taten over deze periode zoodanig zijn, dat het bedrijf de extra-lasten geheel of gedeeltelijk zelfstandig kan dragen, zal de flnancieele mede werking van de regeering geheel of gedeeltelijk achterwege kunnen blijven. Volgens deze regeling zal niet de geheele vloot uitvaren, hetgeen aan een regelmatiger ontwikkeling van den aanvoer ten goede komt. De reeders worden In het algemeen verplleht hun vangst in Nederland aan te voeren. .Naar wij verder,vernemen, heeft ook de «si nister van Sociale Zaken medewerking verleend om het .weder uitvaren van de vloot te be vorderen. teerd la. gemeend de toevallige rechtsche raads- meerderheid ook In het college van B. en W. tot uiting te moeten doen komen en nog wel op een manier, die, zeker In het beginstadium, voor de anderen, indien die zich zelf respecteerden, on aanvaardbaar was. Dat het In laatste Instantie niet zoover is gekomen als men wenschte, Is meer te wijten aan een toevalligen samenloop van om standigheden dan aan den wil van een groot deel der Katholieke fractie. In leder geval heeft men getoond, onvoldoende begrip te hebben van wat tactiek en rechtvaardigheid verelschen. Tactisch was de manoeuvre slecht gezien, omdat men er voedsel door gaf aan ontstemming en vijandschap in het andere kamp en omdat men er kans door liep, met de twee christelijken wanneer die niet op het Isstste oogenblik den koers veranderden opgesloten te worden in een gevaarlijk isolement, dat het regeeren niet gemakkelijk zou hebben gemaakt- Onrechtvaar dig was het. omdat het niet aangaat een groote groep van de bevolktzg, in dit geval de absolute meerderheid, van het stadsbestuur uit te sluiten. Er is wel wat- voor te «eggen. Indien de zekerheid bestaat, dat een rechtsch stadsbestuur noodzake- Ijjk is om de geestelijke en lijdelijke welvaart te verzekeren, misschien komt het nog eens zoover, maar onder de huidige omstandigheden, waarin een college zoozeer gebonden is met allerlei ban den en zoo genoopt tot het voeren van een vrij wel uitsluitend zakelijk beleid, Is daar geen sprake van. Inderdaad heeft men dikwijls ge noeg getracht en tracht men nog. de Katholie ken uit te sluiten, maar dat geeft ons geen enkel recht insgelijks te handelen, temeer niet, omdat wij altijd en terecht zoo vlug zijn met het protesteeren tegen iedere achterultstelllng. Men wilde iets veranderd hebben in Alkmaar. Dat kan goed zijn, mits men maar geen spoken ziet, waar ze voor een verstandig mensch niet bestaan en wanneer men zich niet uit den koers laat brengen door brave lieden, die noch onder scheid kunnen maken, noch eenige verantwoor delijkheid hebben. De veranderingen die noódlg zijn, kunnen thans ook zonder een rechtsch col lege dat nu oot.nlet gekoaen is tot stand komen, omdat de meerderheid van den raad rechtsch is geworden en met «x>"n, rechtsche raadsmeerderheid zal een college toch rekening dienen te houden. Niet alleen hier In Alkmaar heeft zich het hier gelaakte verschijnsel voorgedaan, o.a. ook In het groote dorp Heer-Hugo-Waard heeft men zoo iets mee kunnen maken. Deze gemeente Is voor tweederden Katholiek en de raad dus ook. Van zeven middenstandswoningen, aan de Zaagmolenstraat alhier door den heer A. Vos te bouwen, Is het schilder-, glas- en behangwerk gegund aan den heer Langedijk, het electricl- tfitswerk aan den heer Meiman, Boterstr. en het lood-, zink- en sanitalrwerk aan den heer G. van Til, Rltsevoort. Victoria Theater: ..Andy Hardy wordt Uefd". Alle dagen 730 uur. Harmonie: „De Spooktrein' Alle dagen 730 uur. wedstrijd wordt gespeeld op het”errein den Westerweg en vangt aan om hall dere jaren. Een der middelpunten van feest vreugde was immer het Gulden Vlies. Dit zat ook Maandag ars. het geval zijn, nu de directie Er zijn 'n Katholieke burgemeester en ’n Katho lieke secretaris en nu heeft men het bestaan onder dwang van de meerderheid der Katholieke fractie er twee Katholieke wethouders bü te benoemen, aldus de niet-Katholieken, dlo- graag hadden mee geregeerd en die dat zeker In goede verstandhouding zouden hebben gedaan, volko men negeerend nset het motief, dat de Katho lieken wel zouden zorgen, dat de anderen niets te kort kwamen. Die laatste verzekering moest feltelijk overbo dig zijn, want Katholieken dienen altijd zóó te leven, dat de wereld van hen niets anders ver wacht dan strikte rechtvaardigheid tegenover 'n ieder. Maar het gekke is, dat men op het oogen bllk waarop die verzekering gedaan werd tege- lük den anderen wel iets te kort deed, n.l. In hun volwaardigheid als plaatselüke burgers Een aan- zienlüke minderheid behoort men niet tenzü zeer büzondere omstandigheden dat wettigen in een land als het huidige Nederland uit te sluiten. In H. H Waard was daar heelemaal geen reden voor. In een gemeentebestuur, dat zoo In al z*n geledingen Katholiek is, kan een niet-katholiek wethouder nooit een domineerende positie In nemen, doch alleen nuttig zijn om *n vredige sa menwerking en een algemeene tevredenheid te verzekeren. Eendracht is een kind vap de liefde; Katholieken behooren allereerst de liefde te die nen. maar door handelingen als hierboven ge schetst. die door geen enkele princlpieele nood zaak worden voorgeschreven, doch alleen voort schijnen te komen uit een zucht tot totale over- heersching, verzaakt men aan dli De liefde kan den Katholiek no< gegeven oogenbllk het roer alleer nemen, maar dan zal hjj zeker moetexj beter te zijn dan de anderen. En zoover is het nog lailg niet. Donderdagavond Is op den Kennemerstraatweg nabij den Kattenberg de militaire motorrijder J. de V. in botsing gekbmen met een auto. De V. wer<j door glasscherven zwaar aan het hoofd gewone en nadat dr. Zwarteveen uit Heer- Hugowaard die Juist passeerde en dr. Hoekstra uit Heiloo de eerste hulp hadden verleeno, werd de V. naar het ziekenhuis alhier vervoerd. Vrijdagmiddag omstreeks twaalf uur is een ernstige stagnatie van het treinver keer ingetreden op het baanvak Amster damHaarlem. Juist op den overweg te Sloterdük Is een treiler, met steenslag be laden, van den tractor loegeschoten met ge volg, dat het zware voertuig en de gedeel telijk uitgestorte lading op den spoorweg terecht kwamen en beide banen versperden. Onmiddellük werd met het oprulmlngs- werk begonnen. bestuur van de harmonie St. Caecilia deelt ons mede, dat In het sigarenmagazün van den heer Abbes aan het Verdronkenoord zün te bezichtigen de prü«en, behaald op ’t laatst gehouden muziekconcours te Boskoop. Boven dien is te bezichtigen de eerste prüs van de verloting van bovengenoemde harmonie, goedge keurd bü besluit van B. en W. dato 31-5-39 no. 1 7624 n.m. het nieuwste Philips Radiotoestel 1939. De trekking zal plaats hebben op Vrijdag 13 October a.s. in hW’lokaal van den heer Been tjes op de Paardenmarkt, ’s avotgls 8 uur. Tot slot zü medegedeeld" dat nog 82 loten zün te rug gekomen van eenige leden die onder de wapenen zün geroepen, en geen gelegenheid hadden deze te verkoopen. Deze zün alsnog verkrügbaar bü bovengenoemd sigarenmagazün A 10 ct. per stuk. Theater „Harmonie" is buitengewoon actief, door zoo spoedig na het uitkomen van de nieuwe Nede.landsche film De Spooktrein, deze reeds in haar theater te doen draaien. Karei Lamac. die de regie van de film voer de, had ongetwijfeld een dankbare ^of tot zün De Nederlandsche Maatschappü tot be-" vordering der geneeskunst schrüft ons: De ervaring leert dat in tüden van oorlog, besmettelüke ziekten, die in gewone tüden niet gezien worden, gemakkelük ons land binnenkomen. Met het oog op de tegenwoordig^ tüds- omstandigheden voelt het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappü tot bevor dering der geneeskunst zich verplicht de Nederlandsche bevolking dringend aan te raden kinderen beneden den leeftüd vsn twee jaar te doen Inenten tegen de pokken. Een enkele Ingevoerde ziektekiem kan een hoogst ernstige epidemie veroorzaken en daarmede de aanleiding worden tot den dood of de verminking van duizenden. Door velen wordt de vraag gesteld: heeft’ het nog zin zich te verdiepen in die dingen, die een paar maanden geleden nog onze belangstelling hadden, die ons leven vulden of deel uitmaakten van onze idealen, nu de vernietiging elk oogen bllk ons deel kan worden. Deze vraag Is begrüpelük. omdat velen het ge voel hebben thans tegen windmolens te vechten, maar toch geloof ik, dat ze niet beantwoord moet worden met een: het heeft Inderdaad geen zin meer. Ten èerste weten we niet zeker, of we morgen vernietigd zullen worden en ten tweede zal een overgave bü voorbaat den weg al heel gemakke lük maken voor hetgeen we vreezen. Ik kan hier over gemakkelük in breeder verband uitweiden, maar ik meen met deze eenvoudige redeneering zonder ook maar één woord te veel ts toch eenlgermate de voortzetting van schünwerperspel te kunnen motiveeren. Ik voel er dezen keer voor iets te zeggen over de gemeentepolitiek welke in onze contreien bedreven wordt en die niet bepaald altüd op een verheven plan heeft gestaan in de afgeloopen maanden. Het gekonkel en gemanoeuvreer om uit, partübelang of persoonlük belang een wet- houdersbaantje machtig te worden, zooals in de vorige maand In Alkmaar vertoond Is, zal Ik grootendeels bulten beschouwing laten. Er is meer aspect aan deze zaak, dat een typisch Roomsch karakter schünt te gaan dragen, n.l. de politieke heerschzucht. De wenach om door een toevallig of natuurlük overwicht In den gemeen teraad de heele wereld naar zün hand te zetten en anderen buiten de medezeggenschap te sluiten heeft zich onder de Katholieken van verschillen de plaatsen geopenbaard. In Alkmaar b.v. heeft my, hoewel de meerderheid der bevolking en zelfs de meerderheid van de bona-flde uitge brachte stemmen wat men noemt Unksch georièn- e Kruisvaarders I Velen van Jullie hebben zich opgageven voor de op te richten handenarbeid -cluti. Thans kunnen we Jullie meedeelen. dat deze club de bijeenkomst zal houden 's Woensdagsavonds, half acht. As. Woensdag om 730 uur worden alle jongens die zich hebben opgegeven In den Burcht verwacht. Barcht-vrede van 8 tot 15 October. Zondag: 6 uur. congregatie: 7 uur, ontspan ning. Maandag: 5.45 uur, Pater Damiaanban; 7 uur St. Thomasban. Dinsdag: 745 uur. Don Boscoban. Woensdag: 230 uur. groene en roode kring: 6.30 uur, K. J. C.-zwemmen; 730 uur, handen arbeid; 830 uur, St. Jozefban. Donderdag: 7.15 uur. St. Louisban. Vrüdagr-m5 uur, St. Willlbrordusban; 830 uur. Clalrveauxban. Zaterdag: 3 uur. blauwe kring. BAANDERHEER Victoria-theater hebben wü voor t eerst kennis gemaakt met de familie Hardy in de buitengewoon aardige film „Andy Hardy wordt verliefd" Het verwondert ons geenszins, dat de films der familie Hardy in Amerika zulk een groot succes hadden. Het gegeven Is zoo gewoon want de familie Hardy is een héél gewone fa milie maar de wijze waarop het In deze zeld zaam amusante film wordt behandeld is zoo» wel frisch en recht uit het hart gegrepen als toch komisch. Mickey Rooney, bekend uit de film „Jon gensstad”, beleeft als zoon der familie Hardy nieuwe triumphen. Vlot en frisch Is zün spel, echt zooals men van een jongen gaarne ziet. Maar ook rechter Hardy en moeder Hardy en de meisjes, waarvan de lieftallige Judy Gar land over een mooie stem bleek te beschikken, dragen er veel toe bü om deze film te maken tot een. waarnaar men met genoegen kükt. Van harte kunnen wü ieder aanraden ook eens met de familie Hardy kennis te maken, men zal er heusch geen oogenbllk spüt van hebben. Het voorprogramma is eveneens keurig ver zorgd, met uitgebreid binnen- en bultenlandsch nieuws. As. Zondag zal A. F. C. 1 den eersten, thuis wedstrijd in de nieuwe competitie spelen. Ais tegenpartij zal dan fungeeren R. E. O. 1 uit d* RÜp. Voor A. F. C. is dit 'een onbekende te genstander, maar wel Is bekend dat R. E. D. het vorige JaAr kampioen was der le klas van den D. H. V. B. Wü hebben echter in de A. F. C.ploeg, na het optreden jJ. Zondag tegen K. G. B., zeer veel vertrouwen. Zoo denkt er blük- baar ook de elftalcommissie over, want er wer den geen wijzigingen aangebracht, tengevolge waarvan A. F. C. 1 In de volgende samepstel- Ung zal aantreden: J. Savenüe: J. Klanker. O. Obdam; C. Stam J. Schoen, P. Bruin; J. Schildéft^h. Ris, W. Mandemakers. C. Kleybroek, G. Hof -- ---V aan drie Wü vertrouwen, dat alle RK. Sportliefheb bers. nu ook eens metterdaad hun eigen R.K. Sportvereenlging zullen steunen en verwachten daarom as. Zondag een groote schare belang stellenden. Het tweede elftal dat wel versterkt maar nog steeds niet volledig kan uitkomen gaat naar Heer Hugowaard om daar tegen Hugo Boys 1 te jpelen. Dat Is oolf weer een moellüke opgave. De spelers van beide elftallen galieven er re kening mede te houden dat zü a-s. Zondag hun legltimatiebewüs moeten toonen. Degene, die op het A. F. C.-terrein een (jon gens) regenjas heeft verloren kan die terug be komen bü den heer 8. v. Veen, le Landdwars- straat 12. Alle driejun.-elftallen komen morgen in t veld en zullen trachten 'n paar kostbare pun ten rüker te worden. 1 Is nog wel ’t begin van *t seizoen, maar de eerste klap Is een daalder waard. A krijgt *t zeer zwaar tegen Meervogels A want deze zün met 'n paar klinkende overwin ningen begonnen, wat op ’n zware opgave wüst. Maar de beste beentjes voor misschien Is er dan wel *n gelük spel te behalen. B ontvangt om 12 uur Berdos B en zal too nen dat ze betere resultaten kan behalen dan tegen H. S. V. Daarom verwachten we hier dan ook ’n overwinning, en denkt er om geen ge mopper! i' C krijgt om 145 Meervogels C en, ral nu too nen waar zü toe In staat zün en de competi tie inzetten met ’n klinkende overwinning. Jon gens doet je best. Direct nadat voor de defensiemaatregelen beslag was gelegd op de tumlokalen en daar door natuurlük ook de Alkmaarsche Gymnas- tiekvereeniglng „Tumlust" zonder oefenlokaal was gekomen, heeft het bestuur van genoem de vereeniging maatregelen getroffen en heeft „Tumlust” zonder onderbreking zün repetition regelmatig voortgezet in het gym lokaal van Mevr, van Sluis aan de Spoorstraat. Een lokaal dat door zün afmetingen niet aan alle eischen van de groote Tumlustafdeelingen kan voldoen, doch waardoor de gezelligheid niets heeft gele den. Wel zün enkele splitsingen en omzettin gen noodig gebleken waardoor een wüziging In de lesuren heeft plaats gehad. Van groot belang Is natuurlük dat aan het parool van het „Tumlust”-bestuur, het ge wone leven zooveel mogelük zün gewonen gang te laten gaan, is beantwoord, al vraagt dit van de vereeniging groote flnancieele offers. Een in dit nummer voorkomende advertentie geeft de thans geldende lesuren van „Tum lust” aan. De minister van Defensie heeft „omtrent de aanvragen om vrijstelling van den dienstplicht wegens geestelük ambt betreffende de hieronder genoemde personen, de uitspraak gedaan, ach ter hunne namen vermeld: Christiaan Nlcolaas van den Idsert, Anno Wilhelmus Kuüper, bel den van de lichting 1939, alsmede Jacobus van den Bosch, Jacobus Kaal), Simon Pe trus Kapteün en Bartholomeus Petrus Vink, allen behoorende tot de lichting 1940 Uitspraak: voorgoed vrijgesteld en Gerrit de Groot van de lichting 1935, uitspraak: voor één Jaar vrijgesteld. Tegen deze uitspraken kan ulterlük den tien den dag na den dag dezer bekendmaking in be roep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of .door diens wettelüken vertegenwoordi ger; b. onderwas-, d.i. het algemeen belang opgeofferd, hoeft de pret niet minder groot te zün dan an- Natuurlük was de profeet van dit antl-pa- pisme ons nieuw V.D.-raadsyd, de heer A. Eriks. Deze heer, die In zün „Alkmaarsche Post", dat zoogenaamde neutrale afgietsel van de Schager Courant, herhaaldeljjk het zwaard getrokken heeft voor het openbaar onderwüs en tegen het bijzonder, was wel de best aange wezene, om namens „de Nleuwesloot" aan de katholieken een hak te 'zetten. Het eenige goede van deze historie is jnls- schien. dat de oogen onzer gcioofsgenooten ten opaichte van dezep volksvertegenwoordiger en Zlin orgaan, nu eens helder zullen opengaan. Ondertusschen, de aanval is niet gelukt: dr. V. d. Vat werd benoemd met 11 stemmen tegen 9. Toch heeft ook deze overwinning voor ons een bitter smaakje, omdat wü 1 stem, waarop gerekend had mogen worden, missen. Dat leert de volgende berekening. Aanwezig waren 8 katholieken en 2 protestantsch-christelüken. Dat de katholieken in de gegeven omstandig heden geen reilen hadden. Iemand anders te stemmen dan dr. v. d. Vat, is zonder meer duldelük. Ook de derde wethouder mr. de Groot, had zich met de voordracht van het college Vereenigd, terwijl wü zeer gegronde redenen hebben om aan te nemen, dat ook de heer 'Bonsema dr. v. d. Vat gestemd heeft. Dat zou den echter twaalf stemmen zün geweest. Wie was hier de afvallige? Wü weten hét niet, maar dit is zeker, of het mr. de Groot was. of ••een der christelüke raadsleden, in belde ge vallen zou het van e$n onbetrouwbaarheid blük eaven, die het érgste doet vreezen voor de MHIffist. Al mogen dan de openbare feestelijkheBen clt Jaar bü de ontzetvïering ontbreken, binnenshuis Van het verhandelde van de raadszitting van JJ. Donderdag is moetlük een overzicht te m^ken. Immers, het uurtje, dat men in open bare zitting büeen is geweest, was vrüwel ge heel gevuld met een ontelbaar aantal st«n- mingen en is voor ons aanleiding toch niet geheel te zwügen over het verhandelde op deze zitting, omdat daardoor we»r zoo pünlük tot Uiting kwam, dat de beroemde eensgezindheid In het algemeen belang, waarop bü de bespre kingen over de samenstelling van het Wethou- derscollege zoo hoog werd opgegeven, hopeloos zoek is. wanneer er een kansje bestaat om den Kruisvaarders: Zondag 8 uur H. Mis met algem. H. Com munie voor alle kruisvaarders. Denkt om het dnfform. Burchtvrede van 815 October. Zondag: 8 uur algem. H. Communie; St. Lodewük en St. Aloysiusban; Congregatie. Woensdag 6 30 uur: K.JC. zwemmen; Lün 1: Hilversum I. Lün 2; Hilversum IL Lün 3: Brussel Fr. 8.309.20; Keulen 920— 930; Brussel Fr. 9301130; Brussel VI. 11jq 13.20; Keulen 13.201330; Brussel VI. 13.5O_ 15.20; Keulen 153016.20; Brussel Fr. 162O>- 17.20; Keulen 17.201830; Brussel VI. 1830— 18.35- Brussel Fr. 18 35-^18.50; Boedapest 1830 —19.20; Brussel VI. 19.20—23.20 Deutschlandsen- der 23 30—24.00. Lün Brusel VI. 8.30—11.20; Scottish Regio, nal 1130—12.05; Parijs Radio 12.05—13.20; Scot tish Regional 1330—14.20; Danmarks Radio 14.201630; Scottish Regional 16 20—Kan- Brussel VI. 1730—18.06; Ccottish Regional 18 Of —18.50; Parüs Radio 1830—1930; Keulen 19.20 —19.35; Danmarks Radio 19.35—2030; Scottish Regional 20.20—2035; Danmarks Radio 20 35- 2120; Keulen 2130—21.30; Beromünster 2130- 21.50; Brussel Fr. 21.50—22.20; Danmarks Radin 22 20—24 00. Lün 5: Diversen. zoncerllnge dingen c af tusschen het groepje reizigers, dat gedwongen werd in een kaal en onbehaaglük stationnetje te overnachten, om dat een brutale meneer aan de noodrem had getrokken en de laatste trein zonper passagiers vertrokken was. Een waanzinnige stationschef, een waanzinniger juffrouw "in avondtoilet, doodsbenauwd paartje op de .huwelüksrels, singuliere goochelaar en zün assistente en voor al een opgewekt, maar onmogelük brutaal heer schap, die zich later als de redder In den nood ontpopt, ziedaar het gezelschap, dat ons ver maakt door zün avonturen met den spooktrein die in vuur en vlammen komt aanrazen, minder om te spoken dan om een bende wapensmok kel aars af te leveren, die In minder dan geen tüd in een vuurgevecht zün gewikkeld, dat met oen ondergang van den spooktrein eindigt. Er valt dus volop te griezelen, maar griezelig In den onaangenamen zin Is het conflict toch niet, omdat men van tüd tot tüd wordt afge leid door komische Intermezzo’s en omdat de houding van den held van het verhaal Iets schünt te beloven van een bemoedigend einde. Jan Musch, Flen de la Mar, Cissy van Ben- nekom. Lies de Wind. Sarah Heyblom, Louis Borel. Nico de Jong. Chris Bay, Adolf Engers en Piet Rlenks vervullen'hun rollen doorgaans goed, doch de meest acceptabele figuur was Jan Musch als de waanzln-sfmuleerendé sta tionschef. Behalve de spelers, de regisseur Lamac en de productieleioer Rudolf Meüer hebben aan De Spooktrein nog medegewerkt Max Tak voor de muziek. Jan Teunissen voor de montage. Joop Geeslng voor de suggestieve décors, Ir. Citroen voor het geluid, Brian Langley voer het came rawerk. Aan Hefhebbprs boven de veertien jaar kan deze Jongste Nederlandsche film worden aan bevolen. In zoo n eerste raadsvergadering van het nieuwe onderwüsjaar komen altüd een aantal voordrachten aan de orde tot benoeming van tüdelüke leeraren aan de diverse inrichtingen van middelbaar, of nüverhe’dsonderwüs. Vrü wel altüd accepteert de Raad zonder meer hen, die door b. en W. daarvoor aanbevolen worden. Ook ditmaal werd deze féoede gewoonte ge volgd, echter met één uitzondering. Om drie uur les te geven aan de Handels- avondschool was door het college een voor dracht opgemaakt met als nummer één dr. V d. Vat. leeraar aan het Lyceum en op de plaatsen 2 en 3 een onderwüzeres en onder- wüzer bü het openbaar lager onderwijs hier ter Stede Uitgaande van de stelling, dat altüd de beSte benoemd moet worden, was in dit geval toch zeker geen twüfel mogelük Zonder iets af te doen aan deL capaciteiten van de beide laatst genoemden, is het toch zondpr meer duidelük. dat een ervaren leerkracht aan een middelbare school voor het onderwüs aan een handels- avondschool de voorkeur vei dient. Bovendien geniet D$. v. d. Vat in vakkringen een groote bekendheid en is deze jeugdige geleerde uitver koren om als privaat docent aan de Leldsche Universiteit Engelsch te doceeren. Zoo zagen het ook de directeur, die hem nummer een op de vodMracht plaatste en de Inspecteur bü het M. O., die aan deze voordracht zün sanctie gaf. Het college was wel zoo ver standig in de aangegeven volgorde een voor dracht in te dienen. Het had echter vergeten, dat aan den eerst voorgedragene. ondanks zün algemeen erkende bekwaamheid, één groot gebrek kleefde: hü is nj. katholiek! Dat katholieken bü het gemeentelük onder wijs een functie krijgen al betalen wü aan de financiering daarvan ook onze behoorlijke portie is een doorn in het oog van de Ilnk- sche heeren en dus moest er tegen deze be noeming oppositie gevoerd worden. De argumentatie daarvan was meer dan droevig. Men had uit de stukken gelezen, dat de Inspecteur van het L’a g e r Onderwüs deze belde menschen. toch zoo uitstekend von(J! Alsof dit Iets zegt over geschiktheid, om hét middelbaar onderwüs te dienen, en alsof dit advies ook maar even op kon wegen tegen de Uitstekende referenties van dr. v. d. Vat van terzake bevoegde autoriteiten L|nks echter lapte de logische argumentatie van, den burgemeester aan zü° laars en W6-' gerde eensgezind te stemmen op nummer één. Wü hebbeh geen woorden om dit droevig staaltje van antl-papisme te hekelen, temeer Biet waar het gepleegd werd door groepen, die In de afgeloopen maanden, toen een wethou- derszeteltje te bemachtigen viel, den mond vol hadden over samenwerking in het algemeen belang. Hier werd aan een eng antl-papisme drie orkesten heeft geëngageerd om «net muziek, zang en dans de feestvierders te vermaken. Wie de stemming in dit feestgebouw op zoon dag ooit heeft meegemaakt, verlangt er naar dit telkens weer te doen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 14