thans en Leidersposities in gevaar De belangrijkste wedstrijden Zuid en Oost Bij zooveel leed in MOLEST-R1SICO in administratie bij .Centraal Beheer" DALENDE WATERSTAND BRENGT ONGEMAK WESTELIJKE LEIDERS KUNNEN WINNEN D. F. C. EN ENSCHEDE ALLEEN BOVENAAN? ZATERDAG 7 OCTOBER 1939 VAN WEEK TOT WEEK IN Onze veeteelt Ex-ontvanger gevonnist ECON. BESCHIKKINGEN at VAN HET KATHOLIEKE KAMP K.N.V.B. Benzine-distributie in voorbereiding Onze scheepsverbinding met Ned. Indië St. Willibrord-monu- ment tentoongesteld Kostwinnersvergoeding op 3 gebracht Verbinding met Ameland gedeel telijk onderbroken Velser tunnelbouw niet afgelast DE BOTERPRIJS IN DEN GROOTHANDEL Em hel Restaurant oORRIUS M. Z. Veeebwrgwal b. tu Spui, Ameterdew» MJkTS OU IOUR »N COOTS DUCHT GE SCHADE DOOR OORLOGSMOLEST Sluit U dan aan bij SINGEL 126-130 - AMSTERDAM-C. TELEFOON 4 7 19 0 Vraagt inlichtingen! Stelt niet uit! Dr. H. Colijn lid van de Eerste Kamer POST VOOR OVERZEESCHE LANDEN LOODWITHOUDENDE VERFSTOFFEN Frieeche maatschappij van landbouw vergadert Regeling van uitvoey gezouten haring OORLOGSRISICO IN LEVENS VERZEKERINGSPOLISSEN Rijksburepu vopr wol lompen 9 RADIO-REDE OUD-MINISTER PROF. MR. C. P. M. ROMME „De Johan de Witt” zal de tweede rei» naar Lissabon maken BROODPRIJSVERHOOGING RAYON DEN HAAG GEBRUIKT GEEN PETROLEUM IN DEN AUTO Lijk van vermisten jongen opgehaald MR. DR. G. M. DOORNBOS OVERLEDEN i wordt de brood- D. en H winnen. zien, H.M.S. het toch wel ISA- >nrt Verzekerde waarde thans b\jna 1*4 milliard tober 1939 in te trekken ie op a Septembei aan de bij het Rüksbureau Ingeschreven on dernemingen verleende dispensatie van het verbod, bedoeld in het eerste lid van artikel dier beschikking, doch alleen voor zoover be treft het koopen. verkoopen. bewerken, verwer ken. doen bewerken, doen verwerken of afle veren van lompen door papierfabrikanten De minister van Economische Zaken heeft i.in?ewe«en als tijdvak, bedoeld in artikel 4 (an het Kon. Besluit van 29 Augustus IJ. tot uitvoering van de Algemeene Vorderingswet, voorzoover betreft wol in den sin van de wol- beschlkking 1939 alsmede daaruit vervaardigde producten, het tijdvak van 1630 September 1939 en heeft voorts bepaald, dat dat tijdvak ook zal gelden voor reeds plaats gevonden vor deringen Naar de K.N.A.C. uit zeer goede bron verneemt, is thans een dlstributieregeling van benzine in voorbereiding. Hieruit kan tevens worden opge maakt. dat het verbod van het automobielge bruik op Zondag een tijdelijk karakter draagt en zal worden opgeheven, zoodra regeling, aan de voorbereiding wordt gewerkt, in werking kan treden. Intusschen vernemen wij. dat met deze voor bereiding een en ander zal zijn gemoeid. De NV. Stoomvaart Maatschappij Nederland deelt mede, dat als gevolg van het beschikbaar komen van het ss. ..Johan de Wltt". dit schip, instede van het sa. .J. P. Coen". de tweede af vaart op 16 October as. van Amsterdam naar Lissabon, voor het overbrengen van passagiers en vracht voor de ..Marnlx van St. Aldegonde" zal vervullen. De inscheping geschiedt tusschen 8 en 10 uur des avonds aan de Javakade. Het ss. .Johan de wfit" zal orfgeveer 21 Oc tober van Lissabon vertrekken met de thuisva rende passagiers van de ..Marnlx van St. Alde gonde" en kan ongeveer 25 October te Amster dam verwacht worden. Het vertrek van het sa. „J. P. Coen" blijft be paald op 12 October. Het is de oedoeling. de lading aan boord van de ..Marnlx van 8t. Aldegonde". welke geheel voor Amsterdam bestemd is. in Lissabon over te schepen, hoofdzakelijk naar het s.s. „J. P. Coen” en het restant eventueel nur een nog nader aan te wijzen schip. ’liedrecht. nabij de Otter- laald van den 14-jarlgen L. O., uit Dordrecht, die sinds 27 Vrijdag is uitgegeven Staatsblad no. 679 a.a., zjjnde het Kon. Besluit van 29 Augustus 1939 tot toepassing van artikél 10 van de Landbouw crisiswet 1933 op haring (crisisharingbeslult 1939) (uitvoer). Artikel 1 van dit besluit luidt als volgt: 1. De uitvoer van gezouten haring naar door Ons aan te wijzen landen is slechts toegestaan aan exporteurs, die in het bezit zijn van een op de uit te voeren partij en het land van bestem ming betrekking hebbende uitvoervergunning, afgegeven door een door onzen minister van Economische Zaken erkende en voor de afgifte dezer vergunningen aangewezen organisatie van exporteurs. 2. Door Onzen voornoemden minister kunnen voor de afgifte van uitvoervergunningen naar de verschillende krachtens het vorige lid van dit artikel aangewezen landen verschillende organi saties worden aangewezen. Het Besluit is heden in werking getreden en is geldig tot 1 Juli 1940. Het kan te allen tijde geheel of gedeeltelijk worden Ingetrokken. Van het bepaalde In artikel 1 kan al dan niet onder daarbij te stellen voorwaarden geheel of gedeel telijk ontheffing worden verleend. De Ingezonden ontwerpen voor he. St. Willl- brord-monument te Utrecht zullen vanaf heden tentoongesteld worden in de groote zaal van het Museum van Nieuwe Religieuze Kunst, Lange Nieuwstraat 38. Utrecht. Elk der 13 inzendingen bestaat uit verschil lende teekeningen. benevens een maquette in gips van het voornaamste deel van het monu ment. De openingsuren van het museum zullen tij dens deze tentoonstelling dezelfde zijn als ge- woonlyk. n.l. eiken dag. ook Zondag, van 26 uur nam.; ook de entrée Is als gewoonljjk. Het rapport der jury zal in den loop der vol gende week gereed komen en zal vanaf 15 Oc tober ter lezing liggen op de tentoonstelling, die tot en met Zondag 29 October geopend zal blijven. Ten gevolge van den harden Oostenwind gedurende de laatste dagen is de waterstand in de Waddenzee dusdanig gedaald, dat de postboot, welke vaart tusschen Holwerd (Friesland) en Ameland, evenals de veeboot, sinds Woensdag j.l. niet meer kan varen. De postboot ligt aan den grond voor den steiger te Holwerd. De veeboot is onderweg van Ameland naar Holwerd ongeveer 500 meter uit de Friesche kust vastgeloopen. De Regeeringspersdienst meldt: Het In de dagbladen verschenen bericht, dat een eerste aanbesteding voor het maken van een tunnel onder het Noordzeekanaal bij Vei sen zou zijn afgelast en dat zou zijn besloten ook andere groote objecten te laten wachten tot betere tijden aanbreken, is onjuist. De aanleiding tot dit onjuist beri<jht is mo gelijk hierin gelegen, dat na de oorlogsverkla ring een aantal reeds uitgeschreven aanbeste dingen zijn opgeschort en met nieuwe aanbe stedingen nog Is gewacht, omdat eerst een re geling moest worden getroffen om de aanne mers van een deel van het risico te ontheffen, dat uit de gewijzigde omstandigheden voort vloeit. Nu deze regeling haar beslag heeft ge kregen, zullen de aanbestedingen doorgaan. In de tegenwoordige omstandigheden zal het publiek goed doen rekening te houden met eenige algemeene regelen, welke de postverzen ding naar overzeesche bestemmingen kan bevor deren. Een eerste verelschte is: post uw brief zoo dra deze gereed is, omdat herhaaldellik op kor ten termijn scheepsgelegenheid wordt geboden waarvan geen tijdige publicatie kan geschieden Dus niet wachten tot den laatsten dag van ver zending voor een bepaald schip, maar wat klaar is dadelijk posten. Voorts geen namen van schepen vermelden op bet adres. Het is nJ. dikwijls niet mogelljk met een aangegeven schip post te vervoeren. Alleen indien bepaalde verzending met een „Neder landsen schip" gewenscht wordt, zette men op het adres: „Met het eerstvolgende Nederland- sche Schip". In alle andere gevallen zorgt de 'postdienst voor den snelsten verzendingsweg waarbij van „alle" beschikbare vervoergelegen- heden wordt gebruik gemaakt De minister van Economische Zaken heeft: De getaxeerde netto-opbrengst van de fa- brieksturf, welke is geproduceerd in 1939 en welke is afgeleverd voor 1-Januari 1940 door bemiddeling van de NV. Verkoopkantoor Fa- brieksturf, vastgesteld op f 26,55 per dagwerk Te rekenen van 28 September aan den heer Ir. P. Doyer eervol ontslag verleend als algemeen directeur van het Rijksbureau voor chemische producten. Hét reglement van de ziekten-commlssie voor narcissen van overeenkomstige toepassing ver klaard ten aanzien van de ziekten-commissie voor hyaclnthen. Aan de ziekten-commlssie voor hyaclnthen, voor het tijdvak van 1 October 1939 tot 1 Oc - tober 1942. als advlseerende leden toegevoegd: den inspecteur, hoofd van den Plantenziekten - kundigen Dienst, te Wageningen en den Rijks tulnbouwconsulent, In het bijzonder belast met de voorlichting met betrekking tot de bloem bollenteelt. te Llsse. Met een sloep wordt dit schip, waarop zien verschillende koelen en andere dieren bevin den, van het noodige voedsel en water voorzien. De postdienst wordt op het oogenbllk met een barkas onderhouden. Deze barkas is evenwel niet in staat alle passagiers mede te nemen, waardoor verschillende passagiers óf op het eiland moesten blijven, öf het eiland niet kun nen bereiken. Onder hen bevinden zich talrijke komende en gaande militaire verlofgangers. De wind is inmiddels gedraaid en men hoopt de beide schepen spoedig weer vlot te kunnen krijgen en, als het water door de verandering van de windrichting voldoende gestegen is. den regelmatlgen dienst weer te herstellen. De Federatieve Bond van WLnkeliersorganl- saties in het koloniale warenvak schrijft: Onder het opschrift: „Boter kost f 1.45 in den groothandel" verscheen een communiqué In de dagbladen, gedateerd 5 October JJ- Dit commu niqué. bestemd voor het publiek, is onvolledig en geeft aanleiding tot foutieve opvattingen. Het wekt den indruk dat deze noteerlng de koste prijs is voor de detaillisten. Nlets is minder waar. De prils f 145 in den groothandel is de prils af fabriek. Zoodra de boter de fabriek verlaat wordt deze prijs van f 1.45 belast met vervoerkosten en omzetbelas ting en komt dan in handen van de grosssiers. Deze grossiers leveren de boter aan de detail listen tegen den fabrieksprijs plus vervoerkosten, plus omzetbelasting, plus hun winst, zoodat de kostprijs voor vrijwel alle takken van den klein handel minimaal wordt f 1.55 per kg. Het publiek heeft dus rekening te houden met den kostprijs van de boter, wanneer deze aan de winkeliers wordt afgeleverd en kan dan con- stateeren met welke geringe winst natuurboter wordt omgezet. Het Centraal Stembureau te 's Gravenhage. heeft in de plaats van prof mr. P. 8. Ger- brandy, die zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer (vacature-De Viugt) niet neeft aangenomen, dr. H. Colijn. oud-minister-presi- dent, tot lid van die Kamer benoemd ver klaard. Gelijk reeds vroeger is medegedeeld, zal dr. Colijn de benoeming aanvaarden. Ook In West II houden we het op de thuis clubs. Spartaan, dat weer alleen aan den kop van zijn afdeelfng staat, krijgt Santpoort in Rotterdam op bezoek en zal daar wel een vol ledig succes van. kunnen maken. G.D.A. Is aar dig op dreef en In dit verbant' zou het ons niet verwonderen, wanneer T.Y.B.B. in Loosdulnen een puntje moest laten vallen. SJ.C. daaren tegen is er heelemaal niet in. De Noordwjjkers zullen dan ook in Schiedam voor een zware taak komen te staan en waarschijnlijk de eer aan hun gastheer Excelsior moeten laten. Overeenkomstig het reeds aangekondigde voornemen daartoe, is thans een Staatsblad verschenen met een Koninklijk Besluit van 29 September 1939 tot wijziging van het dienst- pllcht-vergoedingsbesluit. De maxlmum-kost- winnersvergoedlng wordt gebracht van f 2.50 op f 3 per man. terwijl in bijzondere, door den mi nister van Defensie aan te wijzen gevallen, de vergoeding op een hooger bedrag kan worden vastgesteld. De minister van Defensie is bevoegd, om. In afwachting van een algeheele herziening van het dlenstpUcht-vergoedlngsbeslult. gedurende de tegenwoordige buitengewone omstandighe den van dat besluit afwijkende bepalingen vast' te stellen. Het besluit wordt geacht in werking te zijn getreden met ingang van 1 September IJ. maar wanneer het ook Zondag tegen op een débAcle zou uitdraaien, wordt een erg somber geval met de kampioenen van het vorig Jaar. De rechtbank te Middelburg heeft den 51- jarigen J. Ph. C„ gewezen ontvanger-griffier van verschillende polders in West-Zeeuwsch- Vlaanderen. die te Oostburg gewoond heeft en in Mei j.l. naar België was uitgeweken, toen aan het licht kwam, dat hij zich de laatste jaren schuldig had gemaakt aan verduisterin gen ten nadeele van bedoelde polders, tot 2!4 jaar gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van voorarrest. De elsch luidde op 22 September, toen C. toe gaf zich sedert 1933 aan verduisteringen te heb ben schuldig gemaakt, drie jaar. eveneens met aftrek van het voorarrest. Naar aanleiding van een onlangs gegeven radio-antwoord, waarbij werd medegedeeld, dat voor burgers weliswaar het oorlogsrisico volle dig gedekt is. doch dat voor in militairen dienst zjjnde verzekerden het oorlogsrisico of niet ge dekt Is of slechts tegen extra premie of daar mee gelijkstaande kapitaalreductle gedekt kan worden, vestigt men er onze aandacht op, dat Het Onderling Levensverzekeringrrenootschap „De Olveh van 1879", U-A., te 's-Gravenhage, in alt zijn polissen het oorlogsrisico, zoowel van burgers als van militairen, tot een maximum overlljdensrisloo van f 25.000 volledig dekt zon der extra-premle. Overeenkomstig het onderling beginsel kar), doch alleen wanneer dit na afloop van den oor log noodig blijkt door de eventueel geleden extra verliezen, een omslag van ten hoogste 5 pCt. der premiën worden geheven. De minister A’an Economische Zaken heeft, gelet op de artikelen 4 tot en met 6 der distrl- butlewet 1939. alsmede op de lompenbeschik king 1939, In afwijking van het bepaalde, het verleenen van vergunningen aan papierfabri kanten tot het koopen. bewerken, verwerken, doen bewerken, doen verwerken of afleveren van Iqmpen. met Ingang van 7 October opge dragen aan den directeur van het Rijksbureau voor papier, bedoeld in artikel 3 der papierbe- schikking 1939 Voorts heeft de minister bekend gemaakt, dat de directeur van het Rijksbureau voor wol en lompen besloten heeft met Ingang van 7 Oc- de dlstrlbutle- waarvan hard koste wat kost, zijn nederlaag van vorige week goed maken en oat zou dan zijn ten nadeele van Tubantla. dat In Apelcoorn op bezoek moet. Go Ahead heeft het bij Wageningen niet ge- makkeljjk, maar dient er toch te winnen wan neer het niet te ver van de hoofdgroep wil af komen. Hengelo heeft thuis een zeer behoorlijke kans tegen Ensched. Boys, maar Heracles heeft ook bjj Quick zjjn eerste zege nog niet behaald. In het Zufden zijn ook wel eenige mutaties mogelljk. Daar gaat Willem II. een der drie leiders, naar Den Bosch, waar B.V.V. een lang niet gemakkelijke tegenpartij is. Mogelljk dat oe Tilburgers. geïnspireerd coor hun goeden start, tot 'n overwinning In staat zijn, maar 't zou ons toch niet verwonderen als er een puntje bjj in moest schieten. Longa heeft het tegen zjjn plaatsgenoot nog een graadje zwaarder en moet zijn verwachtingen maar zeer bescheiden houden. PB.V. kan van de situatie profiteeren, wanneer het de derby tegen Eindhoven wint, een prestatie waartoe de Phlllpsmenschen ze ker in staat zijn. Helmond moet naar Limburg, waar Roermond coor zijn meerdere routine kan winnen. Juliana kan onoer dezelfde omstandig heden thuis Limburgia slaan. N.A.C. achten we momenteel te zwak om in Maastricht van M.V.V. te winnen. In afd. V kan Sneek leider blijven, wanneer 't H.S.C. met een nederlaag naar huis stuurt, het geen we aannemert. Een voorsprong zien we de Friezen echter nog niet nemen, want zijn pro- vlncie-genoot Heerenveen wint waarschijnlijk wel van Veendam en GVAV van Achilles waardoor de leiders bljeenblljven. Een nieuw Friesch succes zien we o.i. in de ontmoeting Leeuwarc.en—Be Quick. Velocitas is er weer een beetje in en kan thuis ook wel van W. V. V. i loopjonge! een van een groot verlies. De deken van de orde van advocaten, mr H. J. Meyerlngh en de kantonrechter, mr Klngma Boltjes. sloten zich hierbij aan. Oud-mlnister prof. mr. C. P M. Romme houdt Dinsdagavond as. om 7 15 voor den K. R. O. een toespraak onder het motto ..Be reidt u ten vrede." Zooals reeds werd meegedeeld, besloot het Algemeen Comité voor de Actie Naar de. Nieu we Gemeenschap zijn arbeid onverzwakt voort te zetten. Zoo ooit, dan rust op individuen en groepen in dezen tijd van geestelijke en ma gnetic ontwrichting de heilige plicht zich ernstig en voortdurend te bezinnen op d« groote taak in de voorbereiding van de komst eener nieuwe gemeenschap, die straks in ve lerlei opzicht zal afwijken van de samenwer king, waarin wjj thans leven Spanning, die voortduurt, verslapt. De zwaar ste rouw trekt als een wolk voorbij en laat al leen herinnering na. Zóó is de mensch gescha pen. dat hij gedurig aan zijn gevoelens ontgroeit jets, dat ons tien Jaar geleden diep beeft ont roerd. kan vandaag voor ons het onderwierp zjjn van aangenomen kout, en wat wl) in onze jeugd hartstóchtelijk bewonderden, zal ons. op later leeftijd gekomen? nog maar 'alleen zDn fouten toonen Vriendschappen sterven af, wanneer de vrienden, door het leven van elkander verwij derd, en door hun werk verhinderd, elkander tè schrijven, geen kans meer vinden, de relatie te onderhouden. Zelfs de onvergetelüken worden uit bet geheugen langzaam verdrongen door de nabijen. En dit weemoedig menschenlot is een geluk, want hoe zouden wtf in staat zijn, voort te leven en onze plichten waar te nemen, wan neer alle geleden smart ons met volle zwaarte bleef drukken en alle diepe ontroering onzer, arbeid bleef begeleiden? De mensch is een op pervlakkig denkend dierl Werd het ons ooit zoo duidelijk als in dagen gelijk deze, nu catastrophale ondergangen voor ons te lang in spanning gehouden bewustzijn nog maar de kracht van nieuwsberichten heb ben? Warschau is gevallen. Wij hebben het ge hoord en verder verteld. Wü hebben meewarig bet hoofd geschud en zijn aan den dagelijk- schen arbeid gegaan. De schrikbeelden van dood en ellende heeft onze fantasie «her afgeworpen, nadat zij een oogenbllk ontzet was over het griezelige lot van vluchtelingen, die in de oer wouden van Oost-Polen omkwamen van honger terwijl de onophoudelijke regen hun uitgeputte UJven teisterde. Men mAg er niet aan denken I Bü zooveel leed is toch altijd dit wel ons laatste en reddende woord: men mAg er niet aan den ken I Inderdaad, de standvastige gedachte aan dezen Jammer zou ons voor het practlsche leven ongeschikt maken. Ons werk zou niet slagen ons voedsel zou niet smaken, ’t zou ons niet mo- gelük zijn, den glimlach van onze kinderen te be antwoorden. Terwijl ginder de gevolgen der ont zetting voortgroeien tot ’n overlast van ellende waarin vrouwen verkwijnen, mannen verdwazen, kinderen onverzorgd verkommeren, heelen wjj haastig de wonden der gepijnigde verbeeldingen gaan aan ons werk, ontmoeten onze kennissen, maken ons zorgen voor de alledaagsche kleinig heden. De mensch is zoo geschapen. En wan neer by doordenkt over deze harteloosheid, schaamt hij zich een beetje. Aan de feest-tafel betreurt een dér gevierde tafelredenaars de treurige internationale omstandigheden, waar onder wü onze plechtigheid moeten vieren. .Ja. het Is treurig," knikken de gasten, maar zoolang de patrijsjes niet te hard geworden zjjn en de Bourgogne niet duf uit de flesch komt, eten en drinken wij toch maar verder, want de plech tigheid moet doorgaan, en er is gelukkig een leuk man aan tafel, die de stemming weer weet op te vrooluken. Onze tafeldame heeft een on deugende twinkeling in haar donkere oegen. Wat een oogen! En waar'hebt gijzulke achoudeis ooit gezien’ De vergadering der aandeelhouders is zich van den ernst dezer tüder) bewust en de „drei gende toekomst" rolt den president-commlssarL over de lippen als wilde hij haar verschrik ken door haar naam te noemen, zooals men met slaapwandelaars wel. doet. Aan het venster zoekt een tengere vlinder vergeefsche bescherming te gen de kou van den Octoberwind. Maar dank zij den nieuwen initiatieven zullen wy de dreiq de toekomst met vertrouwen tegemoet zien, vlinder bibbert als van ouderdom. Wü mogen wel zeggen, dat de reorganisatie haar vruchten reeds zichtbaar afwerpt, en al dreunen de kanonnen, al ziet de lucht boven Europa er onheilspellend uit, onze vennootschap maakt zich sterk, dat, onvoorziene omstandigheden daargelaten, het jaar 1940.... Voor den vlinder kunt gü niets doen. Die gaat dood. Onderwül gaan zoovee. duizend mensenen dood. Maar de Woorden van den spreker wekken vertrouwen. Voor het toonvenster van den speelgoedwinkel staat nog altüd het beestje, dat dansen kan en daarbü grappig met zün kop beweegt. Maar het glas is uit het raam gevallen en de moeder, die tent bü cent legde zou nu zoo maar met de vrije hand dit grappig beestje kunnen wegne- V>en, want de winkel ligt voor een goed deel In puin, en het is een wonder, dat deze hoek -van de etalage gespaard bleef, en dat het beestje bü den schok van het bombardement recht op zün Pooten bleef staan. Maar de moeder zal niet komen om het leuke beestje, want haar kind is gestorven van schrik. Het was toch al zoo zwak. In het avondblad beteekent dit, dat de zegevle- tende troepen een provincieplaats zün binnen gerukt. Gü hebt het ook zien staan, dat bericht, maar de naam van de provincieplaats was zoo vreemd, dat gü hem niet hebt kunnen onthou den. Er waren vierhonderd dooden uit de bur gerbevolking, dat is betrekkelük w^nlg, niet waar? Een advertentie herinnert u er aan, dat 8Ü nog nieuw- scheermesjes moet koopen. In de bioscoop bü de haven draalt een film, die gü gezien moet hebben! Iets heel bijzonders Een dierenvangst in de wildernis. Op een gege ven oogenbllk springt een tüger tegen een neger °P De neger is eltrtjna bü. Juist op tüd schiet de dappere Engelschman zün geweer af. Neen, dtear! als gü dat ziet! Zou dat nu een truc rijn, of zouden ze het werkelük zoover laten komen? ‘Een menschenléven is toch weinig waard voor die filmkerels! Er is ook een korte film, die heel aardig is, „Vreugden des levens". Echt mooie opnamen van kinderen en bloemen. I Maar op den langen duur een beetje saai. „Flesschenbier is nooit zoo goed als getapt", tegt de dikke heer, die voor u loopt op straat tegen zün vriend naast hem. en gü moet inzien, dat hü gehjk heeft. Op hét zelfde oogenbllk wordt in de buurt van Saarbrücken een kanon »fgeschoten. Verder gebeurt er niet veel. Uw avondblad zal mededeelen: Geringe activiteit •an het Westelük fzont. Maar de dikke heer zal *°t in lengten van dagen gelük hebben. Recht Mlt het vat is beter dan gebotteld. Daar niet van! Kunt gü u Indenken, dat de treinen nog maar honderd jaar njden? Wat een wereld is dat ge- *eest, die wereld van diligence en trekschuit! denkt gü, maar zü wierpen tenminste geen bommen uit de lucht. En toch aoudt gü niet graag terug willen naar het gezellig avondje ten huize Stastok. De mensch is een oppervlakkig denkend dleri De wereld woelt om hem heen en zou hem be graven in leed, wanneer hü ten volle zün her sens gebruikte, maar daar is zooveel, dat hem afleidt: de camera obscura, het flesschenbier. de him met den neger, de scheermesjes, die hij KO°Pen moet, de vergadering der aandeelhou ders en het feestmaal bü het zóóveel jarig be staan! Laat hem dan onderweg ook niet verge ten nog wat druiven te bestellen voor zün zus In het ziekenhuis. Het goede meisje schiet erbü in. vooral nu haar toestand w*t beter wordt. Büna zou hü dit vergeten hebben. Dat komt er van, wanneer men altüd aan den oorlog denkt: „Men tnAg er niet aan denken!’ Neen, men mag er niet aan denken, goede lezers, als men zich maar bewust is. dat het onderwül gebeurt. Bü zooveel leed gaat ons op pervlakkig leventje door en wü maken ons boos, als het antieke püpenrek in de mooie kamer door de schuld van de meid is omgevallen, want het was nog van onzen grootvader. Aan de deur komt inmiddels de meneer van den luchtbe schermingsdienst om de büdrage „Zullen giree- ren!" zegt de meid van het antieke püpenrek die dit antwoord al van buiten kent. „Maar laat er eens een bom vallen!” is de begeleidende ge dachte, die de duivel van d« Ironie haar in geeft, „dat zou wat anders geven dan een om gevallen püpenrek." Gelukkig man, voor wien een püpenrek hel voorwerp züner zorg kan zün, en die over fles- schenbler praat! Kent gü uw stom geluk? En kent gü het stomme ongeluk der duizenden? De mensch Is een oppervlakkig denkend dier, sym pathiek, maar onverbeterlük. Over een paar jaar zal men ook in Polen weer over püpenrekken en flesschenbier spreken, en misschien zal een humorist zich de uitspraak herinneren, dat de oorlog van 1939 een straf Gods was over onze oppervlakkigheid. Bü zooveel leed is het bijna een schande mensch te zün. Maar om die schande weg te kunnen nemen, zouden wü eerst werkelük .mensch" moeten worden: geschapen naar Gods beeld en Zün gelükenis! „Men mAg er niet aan denken!” Dit is onze zeer banale uitvlucht uit een zeer verheven roepingMen zou er toch zooveel aan kunnen denken als noodig is om ons betere menschen te maken. Want dit is de be doeling van beproevingen. In afd. I gaat Blauw Wit een opdracht uit voeren, die zwaarder is dan zü op het eerste oogenbllk misschien lükt. Haarlem heeft welis waar al evenveel verlies- als wfnstpanten, maar speelt nu voor het eerst van dit seizoen In eigen huls, waar ’t nimmer voor de poes is. We zün be nieuwd hoe de leiders het eraf zullen brengen VB.V. heeft het niet gemakkelük tegen Storm vogels, maar kan zün positie toch handhaven Zal D.WB. thuis tegen ADO zün eerste zege behalen? De Amsterdammers hebben In leder geval ae kans en zullen deze ongetwüfeld ook trachten te benutten. Maar „op rolletjes" zal het waarschünlük toch niet gaan. DOS. is thans in staat 1 Gooi een kleine nederlaag toe te brengen; Ajax moet naar K.F.C. en zal daar hard moeten aanpakken om een overwinning op zün lei te kunnen schrüven. In afd. II kan DJ.C. leider blüven. De Dord- tenaren spelen weer thuis en zün daar momeir- teel wel Iets sterker dan Sparta. DH.C. echter dat ook nog ongeslagen is. heeft bü C.V.V. nog niet gewonnen. De Rotterdamsche en Haagsche derby’s XerxesFeyenoocd «n H.BS.V.U.C. zün onbeschreven bladzüden met een reoelüke kans op gelüke spelen. RFC. is thuis in staat tot een kleine zege op Hennes D.Vfl. In het Oosten is het lang niet uitgesloten dat Enschede alleen aan de leiding komt. Op de eerste plaats heeft deze ploeg de touwtjes in handen tegen NX.C., dat tevergeefs naar Twente reist. Daarenboven wil A.G.O.V.V.. De Neder andsche Bakkerij Stichting schrijft óns: Met ingang van 9 October prijs in het rayon Den Haag 1 cent per 8 ons verhoogd. Deze verhoeging is gebaseerc op een voor de periode van Maart tot Juli 1939 tusschen de bakkers getroffen overeenkomst, waarbjj zoo wel de verhooging als de verlaging van den broodprijs is geregeld en wel op grond van -Je prüzen van de voor te fabricage belangrükste srondstoffen. Ter nadere toelichting diene, dat de nier aangekondigde verhooging alleszins gemotiveerd is. De bloemprijs 4s sinds het in werking tre en an de overeenkomst gestegen en beweegt zich thans op een niveau, cneveer f 125 gelegen boven den basisprüs. waarvan de regeling bü berekening van den broodprijs uitging. De melk steeg met 2 cent per liter in prüs. terwül ook de prüzen van andere grondstoffen sterk zyn verhoogd. In Zuid I heeft Waubach van de beide lei ders uitmaal dé gemakkelükste taak. De blauw- witten krügen visite van Sitt. Boys, dat niet bovenmate sterk is en wel een kopje kleiner gemaakri'kan worden. R.K.OJJ.8 staat nog iets slechter geplaatst, maar Kerkrade moet bü de Schaesbergers op bezoek en dat maakt de ra ken altüd iets moellüker. Toch houden we het op een zege voor de Kerkradenaren. Palemfg gaat probeeren Kimbria van zün derde plaats omlaag te halen, maar zal daarvoor beter uit den hoek moeten komen dan tot op heden. Laura is thuis niet kansloos tegen Almanla. maar vooral zün we benieuwd, of R.K.N-A.O. thuis tegen V.V.H. eindelük zün eerste winst kan behalen-! In Zuid II al een big-match. Kolplng, dat met trotache cüfers aan den kop gaat, krijgt bezoek van Brabantia, waarvan we eveneens een uitstekend begin mochten noteeren. Het wordt nu kans tegen kans om de voorloopige suprematie. Schündel kükt toe, doch niet geheel werkeloos. In leder geval houden we het erop, dat de kampioenen door Best Vooruit te klop pen, onmiddellük paraat zün om alleen de lei ding te nemen. R.K.T.V.V. heeft ook nog goede hoop. De Tilburgers moeten hun kans verde digen bü Venl. Boys en kunnen daar 0.1. met inzet van alle krachten best aan het langste eind trekken. Wilhelmina wint thuis wel van 8 VD. In het Oosten staan slechts twee wecbtrüden op het programma. Neo krügt een mooie kans om zün positie nog te verbeteren. Vogfdo ech ter lükt ons voor de club uit Borne een niet te onderschatten rivaal. Weet N.E.O. desondanks in eigen huis zün bezoekers te kloppen, dan mag men toch zeker wel van de goede bedoe lingen der runners-up verzekerd zün. Kansloos zjjn zü in geen geval. Voste gaat trachten zün toekomst rooskleuriger te maken ten koste van Achilles. Wü vreezen voor de gasten, dat zü, met het oog op deze becjoellngen van de zwart- witten, zonoer punten uit Enschede moeten terugkeeren. In West I heeft men het ditmaal voor de leiders lang niet slecht uitgezocht. Volendam dat bezoek krügt van Fortitudo, zal er zeker in slagen de klaarblükelük niet oversterke Cu- lerr.borgers te slaan. De Meer moet het in Am sterdam tegen EM.M. opnemen. Het zou ons sterk verwonderen, wanneer Maandag as. de Hilversummers niet als *n scalp temeer aan den gordel van deh oofdstedelüke ploeg bengelden. O.V.O. heeft Zondag bü HMB. een goede beurt geleverd. We houden het erop dat de Krom- menieërs nu in eigen omgeving ook tegen Zwa luwen Vooruit een succesje kunnen boeken. V.VJi. heeft tot nu toe nog nlete goeds laten Nu des Zondags vele categorieën motorrij tuigen geen benzine of benzol zulten mogen ge bruiken. vestigt de K N A C, er de aandacht op, dat het in tegenstelling met daaromtrent in vferschlllende dagbladen verschenen berich ten,/— op grond van de Benzlnewet 1931 reeds sinds jaren verboden is, motorrijtuigen te doen rüden op petroleum Verder wüst de K.N.A.C. er op. dat men bü gebruik v/in andere brandstof dan benzine voor het voortbewegen van motorrü tuigen op grond van de Motorrütulgenbelastingwet verplicht is. een met 25 procent verhoogde motorrütuigen- belastlng te betalen Onder de gemeente 811 sluis, is het lük opgëna -n September werd vermist. Sinds 1 October is het gebiuik van loodwit- houdende verfstoffen aan beperkende bepalin gen onderworpen. Ter uitvoering van een be treffend artikel van de Veiligheidswet 1934 is 8 Augustus tiet veiligheidsbesluit-loodwit uit gevaardigd, dat te zamen met voomoemd arti kel krachtens een besluit van denzelfden da tum in werking is getreden 1 October van dit jaar. Kradhtens bovengenoemd besluit moeten personen, die werkzaamheden verrichten, be staande in het aanbrengen van loodhoudende verven of plamuren en wier kleederen en hoofd haar daardoor blootstaan aan verontreiniging met giftige stoffen bü die werkzaamheden dra gen een gemerkt, op afdoende wijze gereinigd en gedroogd en uitsluitend door hen te ge bruiken doelmatig overkleed en een hoofd bedekking. Personen, die loodhoudende verven of plamuren aanbrengen of verwüderen. moe ten tegen de inademing van giftige dampen of stof, zoo mogelük. de beschikking hebben over doelmatige maskers, helmen of respira toren. Flesschen, potten, bussen en dergelüke. die de genoemde stoffen bevatten, moeten van een duidelük in het oog vallend kenteeken zün voorzien, waaruit blükt, dat zü giftige stoffen bevatten. In een besloten ruimte, waarin ge noemde werkzaamheden worden verricht, mo gen geen voedsel en dranken worden genuttigd of bewaard en deze vertrekken mogen niet als slaapvertrek worden gebruikt. Voorts moet het ontstaan en de verspreiding van stof bü het droog schuren, bikken en af krabben van loodhoudende verven of plamu ren worden tegengaan. Wat de zindelükheid betreft, moeten perso nen. die genoemde werkzaamheden verrichten, de beschikking hebben over een doeltreffend in gerichte waschgelegenheid en over zeep, een handdoek en een nagelborstel. Deze bepalingen gelden niet voor verven, waarvan het pigment in de dioge stof ten hoog ste twee gewlchtsprocenten aan lood bevat. Ook andere artikelen, voortvloeiende uit het ontwerp-verdrag van Genève betreffende het gebruik van loodwit In verfstoffen zün in wer king getreden. Te Assen is plotseling overleden mr. dr. G. M. Doornbos, president van de rechtbank al daar. Vóór den aanvang van de strafzitting der rechtbank werd dit verschelden herdacht met korte rede van den vice-president, mr L den BUtel, die het heengaan voelde als In de dezer dagen gehouden vergadering van het bestuur der J**riesche Maatschappü van Landbouw werd besproken de prüsverhouding tusschen zware varkens en zouters, welke zoo danig is, dat het doormesten van zouters sterk in de hand wordt gewerkt, hetgeen nadeelige gevolgen heeft voor een geregeld verloop van baconafzet, terwül bovendien het verbruik van veevoeder hierdoor wordt vergroot. Besloten werd op verhooging van de zouterprijzen aan te drin gen. Ook werd gewezen op den toestand waarin de veemarkt verkeert, daar vooral mindere soorten vee moeilük en slechts tegen uiterst lage prijzen geplaatst kunnen worden, terwül een verdere débAcle bü den overgang van weide- naar stal- tüd gevreesd wordt. Er werd besloten nogmaals krachtig aan te dringen op het uit de markt ne men van overtollig vee. wat ook voor de voor ziening in de behoefte van veevoer van belang werd geacht. Uitvoerig verslag werd uitgebracht van het geen gedaan werd om den aardappelafzet in betere banen te lelden. Daar de herfstbemesting binnen korten tüd dient plaats te hebben werd besloten aan te dringen op een spoedige inwerkingstelling van de kunstmestdlstributie.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 17