TRIUMPH Hitler spreekt in den Duitschen Rijksdag Britsch-T urksch pact van bijstand? ’n SIGARET VAN KLASSE EN VOOR SLECHTS I CENT ’n TRIUMPH VAN SMAAK DE BESTE lc SIGARET Germaansch dorp uitgegraven Wij luisteren naar... Z)£ UITVAART VAN KARD. MUNDELEIN „Mijn laatate woord” Vondel» bekeering Thorez voortvluchtig De -V SCHAKEN i Derde partij Euwe- Landau remise De vredesvoorstellen van Hitler Italiaansch geschenk aan Spaansche vliegers Leider der Franache communis tische party Prae-historische vondsten by Losser Vannacht in de Amsterdamsche haven aangekomen Voorstel van Ged. Staten van Noord hólland Willibrordusstichting te Heiloo WIJZIGING I.V.C.B.- PROGRAMMA NE1 te U)d schil 1. M 8c be Ha R op Van kun lettf F b«fi o Alk: ,,Johan de Witt” in Nederland B tntei on v Onderteekening zou binnenkort zyn te verwachten BERLIJN, Oct. (DNB> De Führer heeft in zijn vandaag in den Rijksdag uitgesproken redevoering o.m. verklaard: Waahington zegt: „Niet zulk een vrede” 25 September begon aanval op Warschau Beeld van O. L. Vrouw van Loretto FLi! Het aantal dooden en gewonden den Britsch schip tot zinken gebracht Britsche leening aan Polen Betrekkingen met de buurataten Berlyn en Rome „Het oude Polen ia dood” Maandag 9 October ZATERDAG 7 OCTOBER 1939 MS joumaltetendom X B Bl zyn naar Bit men 9 20 en Ge vi ond Oevr Oidenzaal. Oost: Inge last: Olympia Aanir «fraai Boor In plaats van een etech heb ik echter een wensch, namelijk de vijandschap met Frank rijk te begraven, den weg tot elkaar te vin den. (Gejuich). sallies, dan rullen inderdaad mill (oenen men- rchenlevena noodelooa geofferd worden. Nimmer ral een tweede Versailles sntetaan. (Gejuich' Doch relfs als het na acht of tien jaren ge lukken sou, dan nog zou de wereld over verloop van tjjd weer even ver rijn. verklaard, als de reeën. Er bestaan thans geen eilanden meer (Applaus). Europa’s volksvermogen sal in den vorm van granaten uiteenbarsten; d« volken zullen verbloeden. Maar eens sal er toch weer een grens moeten rijn tusschen Duitschland en Frankrijk. j weet rijn Batavierboot naar Ne- Met Vrtj- allee bove Win 40 bei bui R.l ma ho 10' Br. 1 a 1 34 vo 1- hu al d< er d< bi B •1 at b - Gev leef: Abd Gev Voii voc liel on< pev 1 •en M-l verzocht een Engklache torpedojager even mee te gaan. Tw^f i in Gibraltar vaat, toenWni pl.m. brievi kant< and Le va In Terwijl een dichte, grauwe „r, vleze mirt over het water hing, liep Vrijdagavond laat de „Johan de Wit" IJmulden binnen, om een uur na middernacht behouden en wal in de Amsterdamsche haven aan te komen. Het was een reis met vele hindernissen nog meer oponthoud, die deze ongevert 10.000 ton metende stoomer van de Maat» LONDEN, 7 Oct. Uit welingelichte kringen wordt vernomen, dat Groot-Brit- tannië en Turkije een pact van wederzijd- schen bijstand hebben geparafeerd. De on- derteekening van het pact wordt, aldus meldt United Press aan haar bladen, binnen kcrten tijd verwacht. ROME. 7 Oct (Havas) De Italiaansche burgerluchtvaart heeft den Spaanschen vliegers een reproductie aangeboden van het beeld van O. L. Vrouw van Loretto ten teeken van de wapenbroederschap van de Italiaansche en Spwansche vliegers. Het beeld zal geplaatst worden op het vliegveld van Tetoean. In t cent Wore Biet Word Wrg tren' lette Tarr 5o. Met België hebben wjj getracht relaties van goede nabuurschap te vestigen. Wjj hebben geen enkelen wensch tot herziening aan België gesteld. Als Fuehrer van het Duitsche volk kan ik In dit oogenbllk God slechts danken dat Hij ons In den eersten zwaren strijd om ons recht zoo wonderbaarlijk heeft gezegend en Hem slechts bidden, dat Hij ons en alle an deren den julsten weg laat vinden opdat niet slechts het Duitsche volk, doch geheel Europa een nieuw geluk van den vrede ten deel zal vallen." Dat geldt in de eerste plaats voor Italië. De grenzen tusschen onze belde landen zijn onveranderlijk vastgesteld. Door het sluiten van een politiek pact is een krachtige factor voor samenwerking in Europa tot stand ge komen. Volgens Reuter is de meenlng van represen tatieve, niet-offtcieele waarnemers te Rome, dat Hitler’s rede iedere kans op succes van onder- handelingen te niet heeft gedaan. Italië wenscht hartstochtelijk den vrede en er is geen twijfel aan, dat het zich niets geheel kan 'ansluiten by de leer, volgens welke Stalin en Hitler de Europeesche kwestie onderling moeten regelen. Het is niet waarschijnlijk, dat zulke vage voorstellen door Italië aan de geallieerden zullen worden overgebracht. LONDEN, 7 Oct. (Havas). Op grond van het accoord van 7 September heeft Engeland een leening Van vjjf mlllloen pond aan Polen tolgestaan. Het geld is echter in Engeland ge bleven en zal thans door de Poolsche rege ring voor oorlogsdoeleinden bestemd worden. LONDEN, 6 Oct. (Reuter). Het Britsche srt. „CHanfarg", metende 876 ton, is volgens een mededeellng van het ministerie voor de Voor lichting tot zinken gebracht door een Duitsche duikboot. Alle opvarenden zijn opgepikt en vei lig aan land gebracht met uitzondering van één man, die is overleden aan de bekomen ver- 1 won dingen. 3 oo 3.30 4 13 Gev jjcie Gramofoonmuziek. d’eelingen. 8 15 Dort ANP. zing. afgevaardigden, ik stel deze vor- PARIJS. 7 October. (Havas). Maurice Thorez, het communistische Kamerlid voor het departement van de Seine en secretaris-gene- raal van de ontbonden communistische partij, wordt door de militaire autoriteiten gezocht Hjj heeft zich niet by zijn regiment gemeld, Reeds een maand geleden heb ik in Rijksdag verklaard, dat het sluiten van Dultsch-Russisch nlet-aanvalspact een punt oeteekent in de geheele Duitsche bulten- landsche politiek. Duitschland en Rusland zullen gemeenschap pelijk eenlge gevaarlijke plaatsen van Europa van haar dreigend karakter ontdoen, ieder in zijn gebied bijdragen tot de welvaart der daar Welingelichte kringen te Washington verkla ren, volgens Reuter, dat de Vereenlgde Staten geen vrede kunnen onderschrijven, zooals Hitler dien voorstelt, aangezien de regeering der Ver- eenigde Staten eerst kort geleden verklaard heeft te weigeren, de verovering en dealing van Polen te erkennen, evenals zij Weigerde het lot van Tsjecho-Slowakije te erkennen. Dezelfde kringen verklaren dat een vrede, die belde staten onder Dultsch vazalschap zou laten, niet den zegen zou krijgen aan deze zjjde van den Atlan- tischen Oceaan. Teruggave van koloniën zou een enorme con cessie van Engeland zijn, waarvoor Hitler niets overeenkomstigs in ruil aanbiedt, behalve verze keringen omtrent vredelievende wenschen, welke zoo vaak te voren verbroken zijn. Vrede op Hitler’s voorwaarden zou enorm voor- deelig zijn voor Duitschland, en toch lijkt hl) zelfs voor een zoo groote weldaad door zijn we zen niet in staat de anderen halverwege tege moet te komen. Ik heb alles gedaan om bij het Duitsche-volk de gedachte aan een erfvijand uit te roeien. Ik heb In plaats daarvan trachten te verkrijgen achting voor de groote prestaties van het Duit sche volk, zooals elke Duitscher eerbied heeft voor de prestaties van het Fransche leger. Niet minder wenschte ik Dultsch-Engelsche verzoening en vriendschap. Er waren echter Britsche staatslieden, die niets anders wensch- ten. dan bij de eerste de beste gelegenheid den strijd tegen Duitschland aan te binden. Met leege frazen heeft men getracht dat te motiveeren. Na een Duitsch-Britsche verzoening is werkelijke pacificatie in Europa nog mogelijk. Ten slotte hebben wij getracht de betrekkingen met de Sovjet-Unie te normaliseeren en op een vriendschappelijke basis te plaatsen. Dank zy Stalin is dat gelukt. Met dien staat Is een voor beide landen zegenrjjke, duurzame en vriend schappelijke verhouding tot stand gebracht. Aldus is door de door mij tot stand gebrachte herzieningen in Europa geen chaos ontstaan, maar een duidelijke, stabiele, draaglijke verhou ding. (Applaus). Voordat ik aan het bewind kwam, heerschte er in Midden-Europa nood. Niet alleen In Duitschland. maar ook in de omringende staten. WIJ hebben de orde hersteld. Dat is geen woord breuk. maar mijn eer. mijn trots, mijn geloof en een groote historische prestatie. wonende menschen en daarmede tot den Euro- peélchen vrede. De bedoelingen en taken, welke voortvloeien uit het Ineenstorten van Polen, zijn daarbij voor zoover het de Duitsche belangensfeer betreft ongeveer de volgende: toen hij werd opgeroepen op 4 October, afwezigheid is derhalve onwettig. Verder zijn ook Ramette en Florlmond Bon te, voorzitter en secretarls-generaal van de groep „werklieden en boeren", welke na de ontbinding van de communistische party werd gevormd, voortvluchtig. (Vervolg van pagina 1) De „Giomale d’Italia” geeft de rede van den Fuehrer weer onder het opschrift „Een groote rede van Hitler: een vredesaanbod van verstand en rechtvaardigheid na de groote Duitsche overwinning aan het Ooste- lijk front." Wy hebben ook getracht de verhouding met Frankryk draaglyker te maken. De teruggave van het Saargebled was de eenlge voorwaarde voor de Duitsch-Fransche verzoening. Frankryk heeft dat probleem zelf loyaal opgeló&t. Er be staan thans geen andere eischen meer. Ik heb geweigerd het probleem Elzas-Lotharlngen te stellen, niet omdat ik daartoe gedwongen was, maar omdat het geen probleem zijn kan. Ik heb de beslissing van 1919 aanvaard, ik wil geen bloedlgen oorlog meer over dat punt. Frankryk weet dat. Op den 25sten September begon de aanval en op den 37sten heeft de stad gecapituleerd. ZU heeft het met 120.000 man niet gewaagd (zooals eens onze Duitsche generaal Lltzmann met veel minder strydkrachten by Brzeslny) een koenen uitval te doen, doch er de voorkeur Mn gegeven, de wapens neer te leggen. Mijne heeren dingen vast om voor de geschiedenis de mlng van legenden te voorkomen, want wan neer zich in dezen veldtocht voor iemand een dergelyke legende zou mogen vormen, dan is dat slechts voor de Duitsche musketiers, die aanvallend en marcheerend een nieuwe blad zijde hebben gevoegd bij hun onvergankelyke, roemryke geschiedenis. Wanneer een staat van 36 mlllloen Inwoners en dezer militaire macht in vier weken wordt vernietigd en wanneer in dezen geheelen tyd voor den overwinnaar geen enkele terugslag Intreedt, dan kan men daar in niet de genade van een by zonder geluk zien, doch het bewUs van een zeer hooge scholing, zeer goede leiding en dapperheid, moedig tot in den dood. wy allen staan innig dankbaar tegenovei de vele onbekende, naamloos dappere man nen van ons Duitsche volk. Binnenkort viert Katholiek Neder land te Amsterdam de bekeering txm -- - Het landt voor het Ni) had Wsge, «ige Vondel tot het katholicisme, drie eeuwen geleden dat 's grootste poëet zijn knie boog geheim van het tabernakel. in zjjn Gysbreght van Aemstéf reedt zijn katholiceerende natuur uitgezegd maar in het jaar na zijn Gysbreght zou hij zelf komen tot de ziel tan de katholieke Mirakelstad van weleer. Het derde eeuwfeest van de „Gys- breght” het twee en half eeuw-getü van zijn dood zijn herdacht. Wèt is er alle reden om óók het derde eeuw getij van zjjn overgang te gedenken. Omdat, óók naar de getuigenis van een gezaghebbend niet-katholiek be- oordeelaar, Vondel-katholiek is Von del op z’n best. Deze scherpe geest, deze fijne ontleder, deze naarstige onderzoeker heeft nog zooveel tot het Nederland van thans te zeggen. Luis teren we naar dezen katholieken ge leerden dichter die ons allen den weg wijst naar het „vierenswaardig Won der", naar het Tabernakel. Volgens de opgaven van 30 Sep tember 1939, waarin in feite niet veel verandering zal. komen, van leger, oorlogsmarine en luchtwapen, met inbegrip van de officieren, zijn gevallen 10.572, gewond 30.322, vermist 3409 man. Het zou voor ons geen probleem zyn ge weest, den tegenstand van Warschau, zoo als wy dezen van 25 tot 27 September heb ben gebroken, van 10 tot 12 September te breken. Ik heb nu in de eerste plaats Duit sche menschenlevens willen sparen en in de tweede plaats my de zy het ook ijdele hoop overgegeven dat ook aan Poolsche zijde tenminste eenmaal het zich van zyn verantwoordeiykheld bewuste verstand het zou winnen van onverantwoordeiyken waan zin. Hier heeft zich evenwel in een kleiner gebied precies hetzelfde voorgedaan, als wy herhaaldeiyk tevoren in grooten omvrfig hebben moeten beleven. het daarmede vingsontwikkeling. 5. Als belangrijkste taak evenwel: e-n nieu we ordening van de ethnografische toestanden, d.w.z. een verhuizing der nationaliteiten, zoo, dat’zich aan het slot van de ontwikkeling be tere scheidlngsiynen voordoen dan thans het geval is. Tegenover Amerlkaansche Journalisten heeft president Roosevelt, volgens Reuter, vanmiddag verklaard, dat hy geen gelegen heid heeft gehad, naar Hitler’s rede te luisteren. Turksche militaire meldt. Van deze vermisten zal een deel, dat In Pool sche handen is gevallen, helaas wel eveneens als afgeslacht en gedood moeten worden be schouwd. Met den val van de vestingen Warschau. Modlin en de overgave van Hela is de Pooi- acl\e veldtocht geëindigd. Het resultaat van den stryd Is de vernietiging van alle Poolsche legers. 694.000 man gevangenen zijn den marsch naar Berlijn begonnen. De buit aan ma teriaal Is nog niet te overzien. Beden het uitbreken van den oorlog staat ook In het Westen de Duitsche weermacht In rustige bereidheid en in afwachting van den vijand. Hitler behandelt dan nog eens uitvoerig de jongste geschiedenis van den Poolschen staat. het keer- De Duitsche eischen zyn duidelyk en precies. Zy zyn ingewilligd, dank zy de natuuriyke ont wikkeling. Het doel van myn buitenlandsche politiek is geen ander dan de verzekering van het Duitsche volksbestaan. De verdragsherzie- ningen zijn zonder bloedvergieten tot stand ge komen; dit had ook met de laatste herziening het geval kunnen zyn. Wy hebben klaarheid gebracht in de betrek kingen met onze buren. Dat zyn feiten. lo. Duitschland heeft met de Oostzeestaten non-agressiepacten gesloten en «yn belangen in die landen zyn uitsluitend van economlschen aard. 2o. Duitschland heeft met de Noordsche sta ten geen belangenconflicten. Het heeft Zweden en Noorwegen non-agresslepacten aangeboden, die afgewezen zyn, omdat zy zich niet bedreigd achten. 3o. Tegenover Denemarken hebben wy geen eischen. Wjj hebben een non-agresslepact beslo ten en willen naast elkaar vriendschappelyk samenwerken. Ik heb u vandaag opnieuw laten ontbieden om u een blik in het heden en voor zoover dat mogelyk is de toekomst te kunnen geven. On der klokgelui viert het Duitsche volk een groote, naar zyn aard slechts Mn keer in de geschiedenis voorge komen overwinning. Een staat van toch nog in ieder geval 36 mlllloen menschen, een leger van ongeveer vjjftlg infanterie- en cavaleriedivisies, stond tegenover ons aangetreden. Hun bedoelingen Waren vérgaand, ’t vaste vertrouwen op de ver nietiging van ons Duitsche Ryk gold als Iets natuuriyks. Acht dagen na het uitbreken van dezen stryd evenwel was de teerling geworpen Waar Poolsche troepen ook met Duitsche een heden in botsing kwamen, werden zy terugge worpen of verslagen. Ook met de groote mogendheden hebben wy naar verbetering der betrekkingen gestreefd. Ongeveer drie maanden geleden zijn bij het In orde maken van een voetbalveld te Losser paalgaten gevonden, welke tezamen verschillende cirkels (en evenzooveel hut ten) vormden. De heer Poorthuis te Losser, die deze sporen als zoodanig heeft her kend en de eigeniyke ontdekker is van deze voedst, heeft toen van zyn bevinding on- mlddellyk kennis gegeven. By een onder zoek ter plaatse bleek het. dat men al eenige hutten had blootgelegd. Het bestuur van de vereenlglng. oudheidka mer „Twente" te Enschede heeft gemeend deze vondst niet te moeten veronachtzamen, maar besloot een kleine opgraving te doerw waarvoor de voetbalvereeniging Losser het terrein be schikbaar stelde. Aangezien by dit proefonderzoek bleek, dat de sporen zich over een veel grooter oppervlakte uitstrekten dan aanvankelyk werd gedacht, heeft het bestuur pogingen aangewend om een subsidie t ekrygen. waardoor meerdere werkloo- aen te werk gesteld konden worden. Deze po gingen zyn met succes bekroond. Er is onder leiding van dra Hyszeler van het Ryksmuseum „Twenthe" te Enschede ongeveer drie weken gegraven, waardoor een oppervlakte ia bloot gelegd van ongeveer 100 by 150 m. Over dit gansclfe terrein liggen nu de paal gaten verspreid, d wz. de sporen van ronde en afgerond rechthoekige hutten (ruim honderd). In deze paalgaten hebben dikke palen verti caal in den grond gestaan. Het dak van de ron de hutten, welke een doorsnede hebben van 2 tot 35 M is zoodoende kegelvormig geweest, dat van de rechthoekige, welke 15 tot 2 M breed en 4 tot 8 M. lang zyn, moet een zadeldak zijn te- Weest. Op talryke plaatsen, maar steeds in de Oti- middeliyke nabyheid van de paalgaten, zyn kiene hoeveelheden klei gevonden. Ook komen hier en daar nog plekken verbrande leem voor. Dit wijst er oo, dat de wanden van deze hutten bestaan hebben uit vlechtwerk, dat bestreken was met klei of leem (zooals men dit som* nog by oude boerderyen aantreft). Aangezien het terrein al sinds jaren is afge- plegd en afgezand, waardoor de kultuurlaag 1* verdwenen, is er tot nu toe slechts een enkele scherf gevonden. Maar deze kan voor de juiste dateering van de woonsporen van het uiterste gewicht zijn. Ht is een scherf van Belgisch zgn terra-nigra-aardewerk uit het begin van onze jaartelling. Verder kan men dezen aanleg vergeleken met de nederzettingen, opgegraven Jby Zeyen en Rhee (Drente) en Ter-Apel (Gro ningen), welke thuis hooren in de eerste eeuwen van onze jaartelling. Een andere methode om den ouderdom te bepalen 1* de pollenanalyse Men onderzoekt dan welke stuifmeelkorrels zich In bepaalde lagen van den bodem bevinden Voor dit onderzoek, welks resultaat nog moet worden afgewacht, heeft de bekende palaeonto- loog mr. F. Florschüw te Velp zyn zeer gewaar deerde medewerking toegezegd. Vrijdagavond werd de derde party van match Euwe-Landau, welke Woensdagavono Amsterdam onderbroken werd, hervat, welke den 72en zet in remise eindigde. m- De stand na 3 partyen luidt: dr euw» ten, Landau 1 punt. De vierde party wordt Zondagmiddag CL** in hat Carltonhotel te Amsterdam gesp*»’ Ged Staten van Noordholland vragen Fiw, Staten hen te machtigen de provincie borg te stellen voor de betaling van rente en aflossing ter zake van een in 40 jaar af te lossen ggid- leening van 2.000.000 door de Psychiatrische in richting „St. Willibrordusstichting" te Heiloo by de Rykspostspaarbank te sluiten tegen een koers van M'/2 procent en een rente van 3% Dit Is een conversieleening daar de rente van de vorige leening 5 bedroeg. Wanneer deze lee rling zal Worden goedgekeurd zal een en ander ongetwyfeld van gunstlgen Invloed zyn op de exploitatleuitkomsten van deze inrichting. Ook de verpleegpryzen zullen In gunstigen zin be ïnvloed worden. Ged. Staten van Noordholland teekenen hierbij aan, dat hlerby ook een prov. belang betrokken is, daar ongeveer 350 armlas tige patiënten worden verpleegd. Duitschland en de Unie der Sovjet-repu- blleken zijn overeengekomen, elkander hier bij wederzijds te steunen. De regeering van het Duitsche Rijk zal daarbij nimmer toe geven, dat de daarbij ontstaande Poolsche rompstaat op eenigerlei wyze een element zou kunnen worden voor het R(jk zelf of zelfs ook maar een bron van verstoringen tuaschen het Duitsche Rjjk en Sovjet-Rus- land. Mocht evenwel de opvatting van den heer Churchill en zyn aanhang succes hebben, dan zal deze verklaring myn laatste zijn geweest. Dan zullen wij strijden, noch geweld van wape nen noch de tijd zal Duitsëhland bedwin gen. Een November 1918 zal echter niet mee» worden herhaald. De hoop op een uiteenvallen van ons volk is kinderlijk. De heer Churchill mag overtuigd zyn dat Engeland zal overwinnen. Ik echter twyfel er geen seconde aan, dat Duitschland zal zegevieren. Slechts één ding is zeker, nog nooit in de geschiedenis zyn er twee overwin naars geweest. Wel dikwyis alleen overwonne nen. Ook in den laatsten oorlog Hjkt my dat dit het geval is geweest. Mogen thans die volken en hun leiders het woord nemen, die van gelyke meenlng zyn. En mogen zy, die meenen dat in den oorlog een betere oplossing ligt, myn hand terugstooten. Eerste klasse Quick—P.H. Tweede klasse Zuid: Uitgesteld: Graven* bicht: ArmadaR.K.B5.V. Zuid ld: Uitgesteld: Belfeld: Belffldla— Panningen; Ingelast: Venray: ServatiuaWit tenhorst. Zuid Ila: Roosendaal: RoosendaalDJ4X. owrdt uitgesteld en Ingelast te thans: Dongen: DongenDNL. West la: Ingelast: Hilversum: Actlf. schappij Nederland achter den rug had. Veertien dagen voor het uitbreken van dea oorlog (16 Augustus) verliet het schip de haven van Tandjong Priok en al dreven er toen reeds zware onweerswolken boven Europa, oorlog was het nog niet. Driehonderd passagiers waren aan boord en zooals altyd heerschte er een goed* stemming. De verjaardag van H. M de Konin gin op 31 Augustus zoo vertelde ons kapitein K. J. Van der Laan, toen hy vannacht in zijn geriefiyke hut even te spreken was werd op gewekt gevierd. Het schip voer dien dag reeds in de Roode Zee. Het was een bil) en vrooiyk feest. Den Volgenden mergen ving de marconist de eerste oorlogsberichten op. Het onweer bo ven Europa was losgebroken en de stemming aan boord werd ernstig. Drie September, den dag waarop Frankryk en Engeland aan Duitschland den oorlog ver klaarden. waren wy In Suez zoo vertelde de kapitein verder. In de Middeliandsche Zee gebeurde verder niets byzonders. Maar toen wy Gibraltar na derden. verzocht een Engtlsche torpedojager ons om even mee te gaan. Twaalf uur hield men ons in Gibraltar vast. toeiWnochten w» verder. m Ia den Atlantischen Oceaan kregen wl) v“ den directeur order, om naar Lissabon te gain, 11 September kwamen we daar aan en we lis»' ben er negen dagen gelegen. Hier werd de Duitsche lading, die wy aan boord hadden, 8*’ loet. 20 September verlieten we Dlssabon weer. Nu ging het regelrecht naar de Downs. Tjoirtrt lag het daar. Ook vèëT Nederlandsche schepen, de „Veendam„Zaandamb", „Noordam .Beukelsdyk" en nog vele andere groote Neder- landsche schepen. Drie dagen moesten w* wachten, toen mochten we opstoomen naar Londen, naar Tilbury Docks, waar de Engelscns lading werd gelost. De passagiers mochten nier het schip, ook verlaten. Zooals u weet de vorige week met een derland overgestoken. Eerst Vrijdagmorgen toestemming de reis Wat den staat Polen betreft aldus ging Hitler verder het Polen van Versailles zal nimmer meer verryzen. (Applaus). Daarvoor staan twee van de grootste staten der wereld borg. De problemen, welke hlerby zyn ontstaan kunnen niet in het Westen worden opgelost; deze taak is uitsluitend voor Duitschland en Rusland weggelegd. Dit kan niet geschieden op een conferentie, doch door tientallen jaren van arbeid. Indten men r®® willen trachten Duitochiand een nienw regime te geven met een nieuw Ver Zondag 8 October HILVERHl M I, en 414.4 M. 8.30 KRO. 9 30 NCRV. 12 15 KRO. 5.00 NCRV 7.45—11 40 KRO 8.30- Morgenwijding, 9 30 Gewijde muziek Igrpl 12.15 Causerie ..Middenstand in Mo bilisatietijd’, 12.35 Gramofoonmuziek, 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek, ICO Boek bespreking. 1.20 KRO-Melodlsten en solist, 2.0(i Godsdienstonderricht, 2.30 Gramofoonmuziek, Cello en piano, 3.15 Gramofoonmuziek, Pianovoordracht, 3 45 Gramofoonmuziek, Ziekenlof, 4.55 Gramofoonmuziek, 5.00 muziek (gr pi b 7 45 Berichten. 7.50 8 00 Berichten ANP. mede- Vroolijk programma, 9.15 ,.Das ohne Glocke”, operette, 10.40 Berichten 10.50 Epiloog, 11.1011.40 Esperantole- De Turksche militaire missie is gisteren, naar Reuter meldt, de gast van den Lord- Mayor van Londen geweest. Volgens het omroepstatlon te Rome, Reuter uit Londen meldt, Is te Ankara officieel dat Turkije neutraal zou bltfven. zelfs als de Sovjet-Unie aan den oorlog zou gaan deelnemen. Het omroepstatlon meldt dat in deze verkla ring verder gezegd werd: „Het verdrag met Rusland zou op geen enkele wijze schade toe brengen aan de bestaande vriendschappelijke betrekkingen tusschen Turkije en Engeland.’’ 4o. Het nieuwe Rtfk heeft er naar ge- ftretfd, de traditioneele vriendschap met Ne derland te handhaven. Het 'heeft geen ge schil tusschen de twee staten overgenomen, en geen nieuw geschil geschapen. HIHER.SI M II, 301.5 M. 8.55 VARA. 12 00 AVRO, 5 30 VARA 8.00—12 00 AVRO 8.55 Gramofoonmuziek, 9 05 Tuinbouwhalf- uurtje, 9.30 Gramofoonmuziek, 12.00 Causerie „Een vergelijking tuaschen den oorlogstoestand en den politieken toestand Augustus 1914 en die van 1939”, 12.20 AVBO-Amusementeorke&t, 12 45 Berichten ANP, gramofoonmuziek, 1 00 Viool en orgel, 1.50 Gramofoonmuziek. 2.30 De Vagebonden en soliste. 3.15 Amsterdamsch Luistervinkenkoor, Omroeporkest en solisten, 4 00 Gramofoonmuziek, 4 15 AVRO-Dansorkèst, 4 45 Sportnieuws ANP. gramofoonmuziek. 5.30 Voor de kinderen, 6.00 Bravour en Charme, 6.30 Sportpraatje. 6.45 Sportnieuws ANP, gra mofoonmuziek, 7.05 Schuldig of onschuldig?, 7.30 Het Rosian-orkest, 8.00 Berichten ANP, eventueel vraag en antwoord’. 8 25 Omroep orkest en solist 9 15 Gramofoonmuziek, 9.30 Radiotooneel met muziek, 10 00 AVRO-Mu- sette-enaemble en soliste. 10.30 Gramofoon muziek, 11.00 Berichten ANP, hierna: Gaspar Szigmund’s ensemble, 11.4012.00 Dansmuziek (gr p.l). KEILEN, 456 M. 5-20 Hf. ven concert. 7.35 Gevarieerd program ma, 8 50 Gramofoonmuziek. 10.00 Soldaten koer. 10.35 Cembalovoordracht. 11 20 Leo Eysoldt’s orkest en solisten. 1 35 Populair concert, 3 20 Sol ie tenconcert. 5.00 Zang en plano. o 20 Raalotooneel. 6.20 Volksmuziek, 7.4012.20 Zie Deutschlandsender. BRL8KEL, 322 en 484 M. 322 M. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.20 Zang en or gelspel. 11 35 en 12 20 Gramofoonmuziek. 12 50 en 1.30 Omroeporkest. 1.502.20, 2.50, 4 20, 4.50, 6 20. 7 20 en 7.45 Gramofoonmuziek, 8 20 GevarieercN programma 10 30 Cabaretprogram- ma, 11.3012.20 Gramofoonmuziek. 484 M. Gramofoonmuziek. 10 20 Gevarieerd programma, 1T.20 De Koninklüke Fanfare „Phalange Artistique”, 11.35 en 12.35 Gramo- foonmuzlell. 12 50 en 1.30 Radló-orkest, 1.55 2.10 en 2 50 Gramofoonmuziek. 3 05 ..La Reine Flamette”. opera 5 20 en 6 00 Radioworkest. 7.15 en 7 35 Gramofoonmuziek. 8 20 Uitzending voor soldaten. 8 50 Gramofoonmuziek, 9 05 Oinroepsymphonie-orkest en solist, 10.30— 12.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.40 Omroeporkest, 8 40 Barnabas von Géc- zy’s orkest, 9.50 Gramofoonmuziek, 10 35 Otto Dobrindt’s orkest, tot 12.20 Nachtconcert. RILVERSt M I, 1875 en 414.4 M. 8 00 Eventueel berichten ANP. 8.15 Oramo- foonmuzlek. 9.45 Gramofoonmuziek, 11 30 Gra mofoonmuziek. 12 15 Orgelspel, om 12.45 Even tueel berichten ANP. 1.15 Marcanëo-ensemble. 3.38 Marcando-enaemble. 3 00 Causerie over kamerplanten. 3 40 3 55 Gramofoonmuziek. 5.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Gramofoonmuziek, 7.45 Gramofoonmuziek. 8 00 Berichten ANP. herhaling 806-berichten. 8 15 Het Utrechtsch Stedelyk orkest en soliste. 8.55—8.35 Causerie „Dén Helder", Neerlshds belangfykstc oor- logshaven", 10 15 Berichten ANP. 1045 Gra mofoonmuziek. HH.VER.SI M II. 30U5 M. Algemeen programma, verzorgd door de VARA 8 00 Eventueel berichten ANP. hierna: Gra mofoonmuziek, 10.40 Cello en plano, 11 30 Or gelspel, 13.00 Gramofoonmuziek, 13 15 VARA- orkest, om 12 45 berichten ANP. 1.15145 en 3 00 Gramofoonmuziek, 3 304 00 Viool en plano. 4 05 Gramofoonmuziek, 5.00 Gramo foonmuziek. 6 00 Orgelspel. 6.30 De Rambler* 7.35 Gramofoonmuziek. 7.30 VARA-orkeet met toelichting. 8 0C Herhaling SOS-berlchten, 8.03 Berichten ANP. 8.15 Vraag en antwoord, 8.30 Het Roeten-orkest. 8 00 Reportage. 9.30 Gra mofoonmuziek. 10 00 VARA-orkest. 10 40 Gra- 7\o£2°nniuzlek’ 11 00 Berichten ANP, 11.10— 12.00 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 5 30 Hermann Hagestedts orkest, 7.50 en 9 30 Cramofcotimuzlek. 10.0010 20 Kamer muziek. 11 30 Omroeporkeat en -koor. 1 35 Po. pulalr concert. 3 35 Leo Bysoldt’s orkest, eollat en pianoduo. 5.00 Zang. 5.30 Gevarieerd con cert, 7.4012.00 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M. 12 20 1.30—3.20. 5.30—6.05 6 50 en 7.30 Gramofoonmuziek. 8.20 Ontspanntngsprogram- ma voor aoldaten. 8 50 en 9 30 Cabaret-pro- gramma, 10.3011.30 Gramofoonmuziek. 484 M. 12 35 Gramofoonmuziek, 13 50 en 1.80 Mar ceau Burton a Musette-eneemble. 1.503.30, 5.205.50 en 6.35 Gramofoonmuziek, 6.50 Radlotooneel. 7 20 Gramofoönmuzlek, 8 20 Vit. zending voor soldaten 8 50 „LI tr« des N0- tona", operette. 9.5010.00 Gramofoonmuziek. 103011.20 Gramofoonmuziek. DEl'TSCHLANDSENDER, 1571_Mr- 7 40 Omroeporkeat 8 35 Declamatie. 8 40 Gra. mofoonmualek. 9 40 Het Berlynsch Omroep- klelnorkest. tot 12.20 Nachtconert. Twee problemen moeten verder worden op gelost: de regeling van de door het uiteenval len van Polen gerezen kwesties en ten tweede de opheffing der politieke en economische hin derpalen tusschen de volkeren. De doeleinden der ryksregeering zyn de vol gende: 1. Vaststelling der Duitsche grenzen volgens de historische en geografische omstan digheden. 2. Regeling van de geheele levens» ruimte der naties en oplossing van het mindër- heden-probleem. vooral In de Zuid- en Zuidoost- Europeeeche staten 3. Regeling en ordening der Joodsche problemen. 4 Wederopbouw van het economisch verkeer. 5 Een veiligheidsgarantie voor dit geheele gebied. 6. De opbouw van Po len, waarby Duitschland de garantie zal schep pen, dat die staat geen brandhaard tegen Duitschland en geen intriguehaard tegen Rus land zal worden. Het te ondenkbaar, dat by een voortduren van den oorlog de huidige toestand in het Wes ten gehandhaafd wordt. Deze toestand vergt eiken da* offers. Als de Franschen Saarbrücken gaan beschieten, zul len de Dultschers Muehlhausen vernietigen. Dan zullen de Franschen weer Karlsruhe bombar- deeren en de Dultschers Straatsburg. O«an dan de Franschen Freiburg beschieten, dan zal het Duitsche geschut Colmar bestrijken. Steeds meer, zal er dan worden vernietigd en wat door ge schut niet te bereiken Is, zullen de vliegers ver nietigen. Dal moge misschien zeer interessant voor een zeker internationaal journalistendom en voor de fabrikanten van oorlogstuig, maar dat is vreeseiyk voor h^n. die er aan ten offer val len. En die strijd ml dan niet te» het front be perkt blijven. Hjj zal ver voortschrijden over Het koene gebouw van het strategisch offen sieve Polen tegen het Duitsche ryksgebled stortte reeds in de eerste 48 uur van dezen veldtocht ineen. Moedig tot In den dood by den aanval en met onvergeiykelyke marsch- prestaties hebben de Duitsche divisies, het lucht- en pantserwapen, zoomede de eenheden van de marine, de wet van het handelen naar I zich toegetrokken. Deze kon hun geen oogen- blik meer ontwrongen worden Na veertien da gen waren de grootste gedeelten van het Pool- ache leger of uiteengeslagen, gevangen genomen of omsingeld. De Duitsche legers evenwel had den in dezen tjjd afstanden afgelegd en gebie den bezet, voor de voltooiing waarvan 25 Jaar geleden meer dan veertien maanden noodig zyn geweest. Wanneer ook een aantal byzonder geestige strategen van de dagbladen in de an dere wereld het tempo van dezen veldtocht als voor Duitschland niettemin teleurstellend wil den voorstellen, dan weten wy toch allen, dat la de krygsgeschiedenis tot nu toe toch nauw- lyks een grootere prestatie van .het hoogste soldatendom te voorgekomen Dat de laatste overblijfselen van de Poolsche legers in Warschau, Modlin en Hela zich tot 1 October vermochten staande te houden, was slechts het gevolg van onze koele kloekheid en aan ons verantwoordelvkheldsbewustzyn toe te achryven. Ik heb verboden meer menschen op te offeren dan strikt noodzakelylc was. d.w.z.: ik heb de Duitsche oorlogsleiding vrygemaakt van de nog in den wereldoorlog heerschende meenlng, dat i uit overwegingen van prestige bepaalde kwes- i ties onder alle omstandigheden binnen een be- paalden tyd moesten worden opgelost. Wat on- ▼oorwaardeiyk noodzakelyk is te doen.’ ge- i achiedt zonder rekening te houden met offers, wat evenwel kan worden vermeden, wordt ach- terwege gelaten. te zes uur kregen toestemming de reis voort te zetten. laaste stukje gebeurde niet* byzonders. het oog op het mynengevaar hadden we dagavond een zoeklicht op de boeg, maar Is gelukkig goed afgeloopen en geen mijn gezien. De kapitein zelde voorts, dat de Engrt- sche contrftle thans veel scherper Is dan den vorlgen oorlog. Zoo streng als dese is, was ze zelfs in 1918 niet. Toen de „Jon» de Wit” in Tilbury Docks lag. arriveerde» daar ook nog de „Statendam" en de drapoera”. Laatstgenoemd schip moest m alleen de Duitsche, maar ook de voor oo* land bestemde lading lossen. 1. De vaststelling van een ryksgrens, welke aan de historische en geografische en economi sche voorwaarden recht doet wedervaren. 2. De pacificatie van het geheele gebied In den zin van het tot stand brengen van een draaglijke rust en orde. 3. De absolute garantie van de veiligheid, niet alleen van het ryksgebled, doch van de ge heele belangenzone. De nieuwe ordening, nieuwe opbouw van economische leven, van het verkeer an ook van de cultureele en bescha- Chlcago heeft aan den gestorven Aartsbis schop. kardinaal Mundelein, een grootache uit vaart bereid. Meer dan 500.000 mensenen van alle rangen en standen en van velerlei religies hadden zich Vrydag naar de omgeving van de kathedraal van den Zoeten Naam begeven waar de ul’vsartc’lciist gehouden werd. Tot de duizen den, die het kerkgebouw vulden, behoorden der tien Aartsbisschoppen en vyftig bisschoppen. Vijfhonderd priesters en monniken liepen aan het hoofd van de stoet. De Pontificale MIs werd opgedragen door Mgr Clcognanl, Apostolisch Delegaat.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 18