Leidersposities in gevaar De belangrijkste wedstrijden thans in Zuid en Oost Bü zooveel leed en MOLEST-RISICO in administratie bij Centraal Beheer" - 1 DALENDE WATERSTAND BRENGT ONGEMAK WESTELIJKE LEIDERS KUNNEN WINNEN D. F. C. EN ENSCHEDE ALLEEN BOVENAAN? ZATERDAG 7 OCTOBER 1939 VAN WEEK TOT WEEK IN Onze veeteelt Ex-ontvanger gevonnist ECON. BESCHIKKINGEN VAN HET KATHOLIEKE KAMP K.N.V.B. „De Johan de Witt” zal de tweede rei» naar Liaaabon maken Regeling van uitvoer gezouten haring Benzine-distributie in voorbereiding St. Willibrord-monu- ment tentoongesteld Verbinding met Ameland gedeel telijk onderbroken Velser tunnelbouw niet afgelast Onze scheepsverbinding met Ned. Indië POST VOOR OVERZEESCHE LANDEN DE BOTERPRIJS IN DEN GROOTHANDEL DUCHT GE SCHADE DOOR OORLOGSMOLEST MR. DR. G. M. DOORNBOS OVERLEDEN Restaurant DORRIUS SINGEL 126-130 - AMSTERDAM-C. TELEFOON 4 7 19 0 Vraagt inlichtingen! Stelt niet uit! Kostwinnersvergoeding op 3 gebracht Dr. H. Colijn lid van de Eerste Kamer GEBRUIKT GEEN PETROLEUM IN DEN AUTO Frieache maatachappy van landbouw vergadert Ryktbureau voor wol lompen OORLOGSRISICO IN LEVENS- VERZEKERINGSPOLISSEN RADIO-REDE OUD-MINISTER PROF. MR. C. P. M. ROMME Lijk van vermisten jongen opgehaald BROODPRIJSVERHOOGING RAYON DEN HAAG LOODWITHOUDENDE VERFSTOFFEN i wordt de brood- en Z den. Enschede H. deden uccunaivcu«aguivik. yciuvimo w vt -- - beetje in en kan thuis ook wel van W. V. V. I loopjongen winnen. Em ten- •nst H. Z. Voorburgwal b. b. Spul, Amsterdam. PLATS BU IOUS sN a LA CASTS Sluit U dan aan bij Verzekerde waarde thans bijna 1’4 milliard tober 183# in te trekken de op 38 Septembet aan de bü het Rüksbureau ingeschreven on dernemingen verleende dispensatie van het lerbod. bedoeld in het eerste lid ven artikel dier beschikking, doch alleen voor zoover be treft het koopen. verkoopen. bewerken, verwer ken, doen bewerken, dnen verwerken of afle- leren van lompen door papierfabrikanten- De minister van Economische Zaken heeft .ar'ewesen als tijdvak, bedoeld in artikel 4 ■- an het Kon. Besluit van 29 Augustus IJ. tot uitvoering van de Algemeene Vorderingswet, voorzoover betreft wol in den zin van de wol- beschikking 1939 alsmede daaruit vervaardigde producten, het tüdvak van 1630 September 1939 en heeft voorts bepaald, dat dat tijdvak ook zal gelden voor reeds plaats gevonden vor deringen zal worden opgeheven, zoodra regeling, aan de voorbereiding wordt gewerkt, in werking kan treden. Intusschen vernemen wij. dat met deze voor bereiding een en ander zal zün gemoeid. treffëhd artikel 8 Augustus het veiligheidsbesluit-loodwit uit gevaardigd, dat'te zamen met voornoemd artl- dan ook in Schiedam voor een taak komen te staan en wai aan hun gastheer Excelsior u Nu des Zondags vele categorieën motorrij tuigen geen benzine of benzol zulten mogen ge bruiken. vestigt de KNAC, er de aandacht op. dat het in tegenstelling met daaromtrent in verschillende dagbladen verschenen berich ten op grond van de Benzinewet 1931 reeds sinds jaren verboden is. motorrütuigen te doen rüden op petroleum Verder wijst de K.N.A.C er op, dat men bij gebruik van andere brandstof dan benzine voor het voortbewegen van motorrijtuigen op grond van de Motorrijtulgenbelastingwet verplicht is. een met 25 procent verhoogde motorrijtuigen belasting te betalen. In afd. I gaat Blauw Wit een opdracht uit voeren. die zwaarder is dan zü op het eerste oogenblik misschien lükt. Haarlem heeft welis waar al evenveel verlies- als winstpunten, maar speelt nu voor het eerst van dit seizoen in eigen huls, waar 1 nimmer voor de poes is. We zün be nieuwd hoe de leiders het eraf zullen brengen VB.V. heeft het niet gemakkelük tegen Storm vogels, maar kan zün positie toch handhaven Zal D.WS. thuis tegen ADO zün eerste zege behalen? De Amsterdammers hebben in ieder geval ae kans en zullen deze ohgetwüfeld ook trachten te benutten. Maar „op rolletjes” zal het waarschünlük toch niet gaan. D.O.S. is thans De Federatieve Bond van Winkeliersorgani- saties-'ln het koloniale warenvak schrijft: Onder het opschrift: „Boter kost f 1 <5 in den groothandel" verscheen een communiqué in de dagbladen, gedateerd 5 October J.l. Dit commu niqué. bestemd voor het publiek, is onvolledig en geeft aanleiding tot foutieve opvattingen. Het wekt den Indruk dat deze noteerlng de kost prijs is voor de detaillisten. Niets is minder waar. De prijs f 1-45 in den groothandel is de prüs af fabriek. Zoodra de boter de fabriek verlaat wordt deze prüs van f 1.45 belast met vervoerkosten en omzetbelas ting en komt dan in handen van de grossslers. Deze grossiers leveren de boter aan de detail listen tegen den fabrieksprijs plus vervoerkosten, plus omzetbelasting, plus hun winst, zoodat de kostprüs voor vrüwel alle ukken van den klein handel minimaal wordt f 1-55 per kg. Het publiek heeft dus rekening te houden met den kostprijs van de boter, wanneer deze aan de winkeliers wordt afgeleverd en kan dan con st a teeren met welke geringe winst natuurboter wordt omgezet. In Zuid I heeft Waubach van de beide (lei ders ditmaal de gemakkelükste taak. De blauw- witten krügen visite van Sitt. Boys, dat niet bovenmate sterk is en wel een kopje kleiner gemaakt kan worden. R K.ON.S. staat nog iets slechter geplaatst, maar Kerkrade moet bü de Schaesbergers op bezoek en dat maakt de za ken altüd iets moeilüker. Toch houden we het op een zege voor ae Kerkradenaren. Palemfg gaat probeeren Kimbria van zün derde plaats omlaag te halen, maar zal daarvoor beter uit oen hoek moeten komen dan tot op heden. Laura is thuis niet kansloos tegen Almania. maar vooral zün we benieuwd, of RKNA.C. Ten gevolge van den harden Oostenwind gedurende de laaute dagen is de waterstand in de Waddenzee dusdanig gedaald, dat de postboot, welke vaart tuaschen Holwerd I Friesland en Ameland, evenals de veeboot, sinds Woensdag J.l. niet meer kan varen. De postboot ligt aan den grond voor den utetger te Hol werd De veeboot is onderweg van Ameland naar Holwerd ongeveer 500 meter uit de Friesche kust vastgeloopen. In de tegenwoordige omstandigheden zal het publiek goed doen rekening te houdeq met eenige algemeene regelen, welke de postverzen ding naar overzeesche bestemmingen kan bevor deren. Een eerste verelschte is: post uw brief zoo dra deze gereed is. omdat herhaaldeliik op kor ten termün scheepsgelegenheid wordt geboden waarvan geen tüdige publicatie kan geschieden. Dus niet wachten tot den laatsten dag van ver zending voor een bepaald schip, maar wat klaar is dadelük posten. Voorts geen namen van schepen vermelden op het adres. Het is nJ. dikwijls niet mogelük met een aangegeven schip post te vervoeren. Alleen indien bepaalde verzending met een „Neder- landsch schip" gewenscht wordt, zette men op het adres: „Met het eerstvolgende Nederland- sche schip". In alle andere gevallen zorgt de postdienst voor den snelsten verzendingsweg waarbij van „alle" beschikbare vervoergelegen- heden wordt gebruik gemaakt Met een sloep wordt dit schip, waarop zien verschillende koelen en andere dieren bevin den, van het noodlge voedsel en water voorzien. De postdienst wordt op het oogenblik met een barkas onderhouden Deze barkas is evenwel niet in staat alle passagiers mede te nemen, waardoor verschillende passagiers óf op het eiland moesten blüven. óf het eiland niet kun- nen bereiken. Onder hen bevinden zich talrüke komende en gaande militaire verlofgangers. De wind is Inmiddels gedraald en men hoopt de beide schepen spoedig weer vlot te kunnen krügen en. als het water door de verandering van de windrichting voldoende gestegen is, den regelmatigen dienst weer te herstellen. De minister van Economische Zaken heeft: De getaxeerde netto-opbrengst van de fa- brieksturf, welke is geproduceerd in 1939,,en welke is afgeleverd voor 1 Januari IMff döor bemiddeling van de N V. Verkoopkantoor Fa- brleksturf, vastgesteld op f 26.55 per dagwerk Te rekenen van 28 September aan den heer ir. P. Doyer eervol ontslag verleend als algemeen directeur van het Rüksbureau voor chemische producten. Het reglement vin gé ziekten-commissie voor narcissen van overeenkomstige toepassing ver klaard ten aanzien van de ziekten-commissie voor hyaclnthen. Aan de ziekten-commissie voor hyaclnthen, voor het tüdvak van 1 October 1939 tot 1 Oc tober 1942. als advlseerende legen teegevoegd: den Inspecteur, hoofd van den plAntenzlekten- kundlgen Dienst, te Wageningen en den Rüks- tuinbouwconsulent. in het büzonder belast met de voorlichting met betrekking tot de bloem bollenteelt, te Lisse. maken ons zqn beden. DeXnei neer hü doord schaamt hü zi< betreurt een De ingezonden ontwerpen voor he, St. Wilil- brord-monument te Utrecht zullen vanaf heden tentoongesteld worden in de groote zaal van het Museum van Nieuwe-Religieuze Kunst. Lange Nleuwstraat 38. Utrecht. Elk der 13 Inzendingen bestaat uit verschil lend* teekenlngen. benevens een maquette in gips van het voornaamste deel van het monu ment. De openingsuren van het museum zullen tu llens deze tentoonstelling dezelfde zün als ge woon lük. nj. eiken dag. ook Zondag, van 35 uur nam.; ook de entrée is als gewoonlük. Het rapport der jury zal in dfn loop der vol gende week gereed komen en zal vanaf 15 Oc tober ter lezing liggen op de tentoonstelling, die tot en met Zondag 29 October geopend zal blüven brengen; AJax moet naar K.FC. en zal daai hard moeten aanpakken om een overwinning op zün lel te kunnen schrüven. In afd. II kan DF C. leider blüven. De Dord- tenaren spelen weer thgls en zün daar momen teel wel iets sterker dan Sparta. D3.C. echter dat ook nog ongeslagen is. beeft bü C.V.V. nog niet gewonnen. De Rotterdamsche en Haagsche derby’s XerxesFeyenoorfl en H.BS.V.U.C. zün onbeschreven bladzüden met een reoelüke kans op gelüke spelen. R FC. is thuis in staat tot een kleine zege op Hermes D.VS. In het Oosten is het lang niet uitgesloten dat Enschede alleen aan de leiding komt. Op de eerste plaats heeft deze ploeg de touwtjes in handen tegen N.E.C., dat tevergeefs naar Twente reist. Daarenboven wil A.O.O.V.V., De N.V. Stoomvaart Maatschappij Nederland deelt mede, dat als gevolg van het beschikbaar komen van het as. ..Johan de Witt”. dit schip, instede van het ss. J. P. Coen". de tweede af vaart op 18 October a.s. van Amsterdam naar Lissabon, voor het overbrengen van passagiers en vracht voor de „Ma mix van St. Aldegonde* zal vervullen. De Inscheping geschiedt tusschen 8 en 10 uur des avonds aan de Javakade. Het ss. .Johan de Witt" zal ongeveer 21 Oc tober van Lissabon vertrekken met de thuisva rende passagiers van de ..Mamlx van 8t Alde gonde" en kan ongeveer 25 October te Amster dam verwacht worden. Het vertrek van het ss. „J. P. Coen” blüft be paald op 12 October. Het is de ocdoeling. de lading aan boord van de .Marnlx van 8t. Aldegonde", welke geheel voor Amsterdam bestemd Is, in Lissabon over te schepen, hoofdzakelük naar het ss. „J. P. Coen" en het restant eventueel naar een nog nader aan te wüzen schip. De minister van Economische Zaken heeft, gelet op de artikelen 4 tot en met 6 der distri- butiewet 1939. alsmede op de lompenbeschik king 1939, in afwüking van het bepaalde, het verleenen van vergunningen aan papierfabri kanten tot het koopen. bewerken, verwerken, doen bewerken, doen verwerken of afleveren van lompen, met ingang van 7 October opge dragen aan den directeur van het Rijksbureau voor papier, bedoeld in artikel 3 der paplerbe- schikking 1939 Voorts heeft de minister bekend gemaakt, dat de directeur van het Rüksbureau voor wol en lompen besloten heeft met ingang van 7 Oc- Naar aanleiding van een onlangs gegeven radio-antwoord, waarbü werd medegedeeld, dat voor burgers weliswaar het oorlogsrisico volle dig gedekt is, doch dat voor in militairen dienst zijnde verzekerden het oorlogsrisico of niet ge dekt is of slechts tegen extra premie of daar mee gelükstaande kapitaalreductie gedekt kan worden, vestigt men er onze aandacht op, dat Het Onderling Levensverzekerlnggenootachap „De Olveh van 1879”, U.A., te *s-Gravenhage. in ah zün polissen het oorlogsrisico. zoowel van burgers als van militairen, tot een maximum overlüdensrisico van f 25000 volledig dekt zon der extra-premle. Overeenkomstig het onderling beginsel kan, doch alleen wanneer dit na afloop van den oor log noodt* blükt door de eventueel extra verliezen, een omslag van ten 5 pCt. der premién worden geheven. Vrüdag is uitgegeven Staatsblad no 679 a.a zijnde het Kon. Besluit van 29 Augustus 1939 tot toepassing van artikel 10 van de Landbouw crisiswet 1933 op haring (crisisharingbeslult 1939 (uitvoer). Artikel 1 van dit besluit luidt als volgt: 1. De uit voer van gezouten haring naar door Ons aan te wüzen landen is slechts toegestaan aan exporteurs, die in het bezit zün van een op de uit te voeren partü en het land van bestem ming betrekking hebbende uitvoervergunning, afgegeven door een door onzen minister van Economische Zaken erkende en voor de afgifte dezer vergunningen aangewezen organisatie van exporteurs. 2. Door Onzen voornoemden minister kunnen voor de afgifte van uitvoervergunningen naar de verschillende krachtens het vorige lid van dit artikel aangewezen landen verschillende organi saties worden aangewezen. Het Besluit is heden in werking getreden en is geldig tot 1 Juli 1940. Het kan te allen tüde geheel of gedeeltelük worden ingetrokken. Van het bepaalde in artikel 1 kan al dan niet onder daarbü te stellen voorwaarden geheel of gedeel telük ontheffing worden verleend. De rechtbank te Middelburg heeft den 51- Jarigen J. Ph. C.. gewezen ontvanger-griffler van verschillende polders in West-Zeeuwsch- Vlaanderen, die te Oostburg gewoond heeft en in Mei J.l. naar België was uitgeweken, toy aan het licht kwam, dat hü zich de laafflV jaren schuldig had gemaakt aan verduisterin gen ten nadeele van bedoelde polders, tot 2^ Jaar gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van voorarrest. De eisch luidde op 22 September, toen C. toe gaf zich sedert 1933 aan verduisteringen te heb ben schuldig gemaakt, drie Jaar. eveneens met aftrek van het voorarrest. De Regeeringspersdienst meldt: Het in de dagbladen verschenen bericht, dat een eerste aanbesteding voor het maken van een tunnel onder het Noordzeekanaal bü Vel- sen zou zün afgelast en dat zou zün besloten ook andere groote objecten te laten wachten tot betere tüden aanbreken, is onjuist. De aanleiding tot dit onjuist bericht is mo gelük hierin gelegen, dat na de oorlogsverkla ring een aantal reeds uitgeschreven aanbeste dingen zün opgeschort en met nieuwe aanbe stedingen nog is gewacht, omdat eerst een re geling moest worden getroffen om de aanne mers van een deel van het risico te ontheffen, dat uit de gewüzlgde omstandigheden voort vloeit. Nu deze regeling haar beslag heeft ge kregen, zullen de aanbestedingen doorgaan. Het Centraal Stembureau te ’s Gravenhage, heeft in de plaats van prof mr P 8. Oer- brandy, die zün benoeming tot lid van de Eerste Kamer (vacature-De Vlugt) niet nseft aangenomen, dr H Colün, oud-mlnlster-presi- dent, tot lid van die Kamer benoemd ver klaard. Gelük reeds vroeger Is medegedeeld, zal dr Colün de benoeming aanvaarden. Spanning, die voortduurt, verslapt. De zwaar ste rouw trekt als een wolk voorbü en laat al leen herinnering na. Zóó is de mensch gescha pen. dat hü gedurig aan zün gevoelens ontgroeit iets, dat ons tien Jaar geleden diep heeft ont roerd. kan vandaag voor ons het onderwerp zün van aangenamen kout, en wat wü in onze Jeugd hartstochtelük bewonderden, zal ons. op later leeftijd gekomen, nog maar alleen zün fouten toonen Vriendschappen sterven af, wanneer de vrienden, door het leven van elkander verwü- derd, en door hun werk verhinderd, elkander te zchrüven. geen kans meer vinden, de relatie te onderhouden. Zelfs de onvergetelüken worden uit bet geheugen langzaam verdrongen door de naboen. En dit weemoedig menschenlot is een geluk, want hoe zouden wü in staat zün, voort te leven en onze plichten waar te nemen, wan neer alle geleden smart ons met volle zwaarte bleef drukken en alle diepe ontroering onzer, arbeid bleef begeleiden? De mensch is een op pervlakkig denkend dier! Werd het ons ooit zoo duidelük als in dagen gelük deze, nu catastrophalé ondergangen voor ons te lang in spanning gehouden bewustzün nog maar de kracht van nieuwsberichten heb ben? Warschau is gevallen. Wü hebben het ge hoord en' verder verteld. Wü hebben meewarig het hoofd geschud en zün aan den dagelük - schen arbeid gegaan. De schrikbeelden van dood en ellende heeft onze fantaste Veer afgeworpen, nadat zü een oogenblik ontzet was over bet griezelige lot van vluchtelingen, die in de oer wouden van Oost-Polen omkwamen van honger terwül de onophoudelüke regen hun uitgeputte bjven teisterde. Men mAg er niet aan denken Bü zooveel leed is toch altüd dit wel ons laatste en reddende woord: men mAg er niet aan den ken! Inderdaad, de standvastige gedachte aan dezen Jammer zou ons voor het practische leven ongeschikt maken. Ons werk zou niet slagen ons voedsel zou niet smaken, 't zou ons niet mo gelük zün. den glimlach van onze kinderen te be antwoorden. Terwül ginder de gevolgen der ont- zetting voortgroeien tot ’n overlast van ellende waarin vrouwen verkwünen. mannen verdwazen, kinderen onverzorgd verkommeren, heelen wü haastig de wonden der gepünigde verbeelding en gaan aan ons werk, ontmoeten onze kennissen, *gen voor de alledaagsche kleinig- I ■rich is zoo geschapen. En wan- cjénkt over deze harteloosheid, Ich een beetje. Aan de feest-tafel der gevierde tafelredenaars de treurige Internationale omstandigheden, waar onder wü onze plechtigheid moeten vieren. Ja. het Is treurig." knikken de gasten,-maar zoolang de patrüsjes niet te hard geworden zün en de Bourgogne niet duf uit de flesch komt, eten en drinken wü toch maar verder, want de plech tigheid moet doorgaan, en er is gelukkig een leuk man aan tafel, die de stemming weer weet op te vroolüken. Onze tafeldame heeft een on deugende twinkeling in haar donkere oogen. Wat een oogen! En waar hebt gü zulke schoudeis ooit gezien Oud-minlster prof. mr. C. P. M. Romme houdt Dinsdagavond as. om 7.15 voor den K. R O een toespraak onder het motto ..Be reidt u ten vrede." Zooals reeds werd meegedeeld, besloot het Algemeen Comité voor de Actie Naar de Nieu we Gemeenschap zün arbeid onverzwakt voort te zetten. Zoo ooit, dan rust op individuen en groepen in dezen tüd van geeetelüke en ma- terteele ontwrichting de heilige plicht zich ernstig en voortdurend te bezinnen op de groote taak in de voorbereiding van de komst eener nieuwe gemeenschap, die straks in ve lerlei opzicht zal afwüken van de samenwer king. waarin wü thans leven. een van een groot verlies. De deken van de orde van advocaten, mr H. J. Meyeringh en de kantonrechter, mr Klngma Boltjes. sloten zich iilerbü aan. Te Assen is plotseling overleden mr. dr. G. M. Doornbos, president van de rechtbank al daar. Vóór den aanvang van de strafzitting der rechtbank werd dit verscheiden herdacht met korte rede van den vice-president, mr. L den Bütel, die het heengaan voelde als koste wat kost, zün nederlaag van vorige week goed maken en oat zou dan zün ten nadeele van Tubantia. dat In Apelcoom op bezoek moet. Go Ahead heeft het bü Wageningen niet ge makkelük, maar dient er toch te winnen wan neer het niet te ver van de hoofdgroep wil af komen. Hengelo heeft thuis een zeer behoorlüke kans tegen Ensched. Boys, maar Heracles heeft ook bü Quick zün eerste zege nog niet behaald. In het Zuiden zün ook wel eenige mutaties mogelük. Daar gaat Willem II. een der drie leiders, naar Den Bosch, waar B V V. een lang niet gemakkelüke tegenpartü is. Mogelük dat ae Tilburgers. geïnspireerd coor hun goeden start, tot ’n overwinning in staat zün. maar 't zou ons toch niet verwonderen als er een puntje bü in moest schieten. Longa heeft het tegen zün plaatsgenoot nog een graadje zwaarder en moet zün verwachtingen maar zeer bescheiden houden. Pfl.V. kan van de situatie profiteered wanneer het de derby tegen Eindhoven wint, een prestatie waartoe de Phlllpsmenschen ze ker in staat zün. Helmond moet naar Limburg, waar Roermond loot zün meerdere routine kan winnen. Juliana kan onoer dezelfde omstandig heden thuis Limburgia slaan. N.A.C. achten we momenteel te zwak om in Maastricht van M.V.V. te winnen. In afd. V kan Sneek leider blüven. wanneer 1 H.S.C. met een nederlaag naar huis stuurt, het geen we aannemen. Een voorsprong zien we de Friezen echter nog niet nemen, want zün pro- vincie-genoot Heerenveen wint waarschünlük wel van Veendam en G.V.A.V. van Achilles waardoor de leiders büeenblüven. Een nieuw Frlesch succes zien we o.l. in de ontmoeting Leeuwart en—Be Quick. Velocltas is er weer een dl« gü geiten moet hebben.' Iets heel büzonders Een dierenvangst in de wildernis. Op een gege ven oogenblik springt een tüger tegen een neger op, De neger is er büna bü. Juist op tüd schiet de dappere Engelschman zün geweer af. Neen, “aar! als gü dat ziet! Zou dat nu een truc zün, I op het programma. Neo krügt een mooie kans o< zouden ze het werkelük zoover laten komen? om zün positie nog te verbeteren. Vogfdo ech- Een menschenleven is toch weinig waard voor die fihnkerels! Er is ook een korte film, die heel aardig is, „Vreugden des levens”. Echt mooie opnamen van kinderen en Maar op den langen duur een beetje saai. .Jlesschenbler is nooit zoo goed als getapt”, **81 de dikke heer, die voor u loopt op straat tegen zün vriend naast hem. en gü moet inzien, dat hü gelük heeft. Op het zelfde oogenblik wordt in de buurt van Saarbrücken een kanon Mgeschoten. Verder gebeurt er niet veel. Uw Avondblad zal mededeelen: Geringe activiteit het Westelük front. Maar de dikke heer zaï tot In lengten van dagen gelük hebben. Recht uit het vat is beter dan gebotteld. Daar niet van! Kunt gü u indenken, dat de treinen nog maar h°nderd jaar rüden? Wat een wereld Is dat ge- *eest, die wereld van diligence en trekschuit! Ja> denkt gü, maar zü wierpen tenminste geen hoounen uit de lucht. En toch zoudt gü nletjv.V-A. heeft tot nu toe nog niets goeds laten graag terug willen naar het gezellig avondje ten huize Stastok. De mensch is een oppervlakkig denkend dier: De wereld woelt om hem heen en zou hem be graven in leed, wanneer hü ten volle zün her sens gebruikte, maar daar is zooveel, dat hem afleidt: de camera obscura, het flesechenbler. de film met den neger, de scheermesjes, die hij koopen moet, de vergadering der aandeelhou ders en het feestmaal bü het zooveel-Jarlg be staan! Laat hem dan onderweg ook niet verge ten nog wat druiven te bestellen voor zün zus in het ziekenhuis. Het goede meisje schiet erbü in. vooral nu haar toestand w^t beter wordt Büna zou hü dit vergeten hebben. Dat komt er van, wanneer men altüd aan den oorlog denkt. ..Men mAg er niet Aan denken!" Neen, men mag er niet aan denken, goede lezers, als men zich maar bewust is. dat het onderwül gebeurt. Bü zooveel leed gaat ons op pervlakkig leventje door en wü maken ons boos, als het antieke püpenrek in de mooie kamer door de schuld van de meid is omgevallen, want het was nog van onzen grootvader. Aan de deur komt inmiddels de meneer van den luchtbe schermingsdienst om de büdrage. „Zullen glree- ren!" zegt de meid van het antieke püpenrek die dit antwoord al van bulten kent. „Maar laat er eens een bom vallen!" is de begeleidende ge dachte. die de duivel van de ironie haar in geeft. „dat zou wat anders geven dan een om gevallen püpenrek." Gelukkig man. voor wien een püpenrek hel voorwerp züner zorg kan zün. en die over fles- schenbier praat! Kent gü uw stom geluk? En kent gü het stomme ongeluk der duizenden? De mensch is een oppervlakkig denkend dier, sym pathiek, maar onverbeterlük. Over een paar Jaar zal men ook in Polen weer over püpenrekken en flesschenbler spreken, en misschien zal een humorist zich de uitspraak herinneren, dat de oorlog van 1939 een straf Gods was over onze oppervlakkigheid Bü zooveel leed is het büna een schande mensch te zün. Mjiar om die schande weg te kunnen nemen, zouden wü eerst werkelük .mensch" moeten worden: geschapen naar Gods beeld en Zün gelükenls! ..Men mAg er niet aan denken!" Dit is onze zeer banale uitvlucht uit een zeer verheven roeping! Men zou er toch zooveel aan kunnen -denken als noodig is om ons betere menschen te maken. Want dit is de be doeling van beproevingen. ter lükt ons voor ae club uit Borne een niet te onderschatten rivaal. Weet N.E.O. desondanks in eigen huis zün bezoekers te kloppen, dan mag men toch zeker wel van de goede bedoe- bloemen lingen der runners-up verzekerd zün. Kansloos zün zü in geen geval. Vosta gaat trachten zün toekomst rooskleuriger te maken ten koste van Achilles. Wü vreezen voor de gasten, dat zü. met het oog op deze becoelfngen van de zwart- ln 0001 "n kletae ^e<>«laag toe te witten, zonaer punten uit Enschede moeten Naar de K.N.A.C. uit zeer goede bron verneemt, s thans een distributieregellng van benzine in voorbereiding. Hieruit kan tevens worden opge maakt. dat het verbod van het automobielge bruik op Zondag een tüdelük karakter draagt en de distributie- waarvan hard De vergadering der aandeelhouders is zich van den ernst dezer tüden bewust en de „drei gende toekomst” rolt den president-commlssarL over de lippen als wilde hü haar verschrik ken door haar naam te noemen, zooals men met slaapwandelaars wel doet. Aan het venster zoekt een tengere vlinder vergeefsche bescherming te gen de kou van den Octoberwind. Maar dank zij den nieuwen initiatieven zullen wü de dreigen de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. De vlinder bibbert als van ouderdom. Wü mogen wel zeggen, dat de reorganisatie haar vruchten reeds zichtbaar afwerpt, en al dreunen de kanonnen, al ziet de lucht boven Europa er pnheilspellend Uit, onze vennootschap maakt zich sterk, dat, onvoorziene omstandigheden daargelaten, het Jaar 1940,... Voor den vlinder kunt gü niets doen. Die gaat dood. Onderwül gaan zoovee. duizend mensenen dood. Maar de «'oorden van den spreker wekken vertrouwen. Voor het toonvenster van den speelgoedwinkel staat nog altüd het beestje, dat dansen kan en daarbü grappig met zün kop beweegt. Maar het glas is uit het raam gevallen en de moeder, die ®*nt bü cent legde zou nu zoo maar met de nüe hand dit grappig beestje kunnen wegne men, want de winkel ligt voor een goed deel In Puin, en het is een wonder, dat deze hoek van de etalage gespaard bleef, en dat het beestje bü óen schok van het bombardement recht op zün pooten bleef staan. Maar de moeder zal niet komen om het leuke beestje, want haar kmd is gestorven van schrik. Het was toch al zoo zwak. In het avondblad beteekent dit. dat de zege vie- thuis tegen V.VH. eindelük zün eerste winst rende troepen een provincieplaats zün binnen- kan behalen. gerukt. Gü hebt het ook zien staan dat bericht I In Zuid II al een big-match. Kolping. dat maar de naam van de provincieplaats was zoo met trotsche cüfers aan den kop gaat, krijgt pp bezoek van Br a bant ia, waarvan we eveneens dat gy hem niet hebt kunnen^nthou- ecn uitstekend begin mochten noteeren. Het waren vierhonderd dooden uit de bur- wordt nu kans tegen kans om de voorloopige gerbevolking, dat is betrekkelijk weinig, niet- suprematie. Schljndel kijkt toe, doch niet geheel wa»r? Een advertentie herinnert u er aan, dat werkeloos. In ieder geval houden we het erop, rft rtzwT i-- z *l. dat de kampioenen door Best Vooruit te klop- tt nog nieuut scheermesjes moet koopen. I n onmlddPeIHjk om alleen de lct. in de bioscoop bü de haven draalt een film. |d£ng u nemen. R.K.T.V.V. heeft ook nog goede hoop. De Tilburgers moeten hun kans verde digen bü Venl. Boys en kunnen daar oJ. met inzet van alle krachten best aan het langste eind trekken. Wilhelmina wint thuis wel van S.VJ>. In het Oosten staan slechts twee wecstrijden Onder de gemeente Sliedrecht nabij de Otter- sluis, is het lük opgehaald van den 14-jarigen i L. G„ uit Dordrecht, die sinds 27 September werd vermist. In de dezer dagen gehouden vergadering van het bestuur der Friesche Maatschappü van Landbouw werd besproken de prüsverhouding tusschen zware varkens en zouters, welke zoo danig is. dat het doormesten van zouters sterk in de hand wordt gewerkt, hetgeen nadeelige gevolgen heeft voor een geregeld verloop van baconafzet, terwül bovendien het verbruik van veevoeder hierdoor wordt vergroot. Besloten werd op verhooglng van de zouterprüzen aan te drin gen. Ook werd gewezen op den toestand waarin de veemarkt verkeert, daar vooral mindere soorten vee moeilük en slechte tegen uiterst lage pnjzen geplaatst kunnen worden, terwül een verdere débAcle bü den overgang van welde- naar stal- tüd gevreesd wordt. Er werd besloten nogmaals krachtig aan te dringen op het uit de markt ne men van overtollig vee. wat ook voor de voor ziening in de behoefte van veevoer van belang werd geacht. Uitvoerig verslag werd uitgebracht van het geen gedaan werd om den aardappelafzet in betere banen te leiden. Daar de herfstbemesting binnen korten tüd dient plaats te hebben werd besloten aan tl dringen op een spoedige Inwerkingstelling van de kunstmestdistrlbutie. In West r^jeeft men het ditmaal voor de leiders lang nffit slecht uitgezocht. Volendam dat bezoek krügt van Fortitudo, zal er zeker in slagen de klaarblükelük niet oversterke Cu- lerr.borgers te slaan. De Meer moet het in Am sterdam tegen EA4.M. opnemen. Het zou ons sterk verwonderen, wanneer Maandag as. de Hilversummers niet als 'n scalp temeer aan den gordel van deh oofdstedelüke ploeg bengelden. Q.V.O. heeft Zondag bü H.MJS een goede beurt geleverd. We houden het erop dat de Krom- menieërs nu in eigen omgeving ook tegen Zwa luwen Vooruit een succesje kunnen boeken. zien, maar wanneer het ook Zondag tegen H.M.S. op een débAcle zou uitdraaien, wordt het toch wel een erg lom ber geval met de kampioenen van het vorig jaar. Ook in West II houaëh we het op de thuis clubs.'Spartaan. dat weer alleen aan den kop van zün afdeeling staat, krügt Santpoort in Rotterdam op bezoek en zal daar wel een vol ledig succes vqn kunnen maken. G.DA is aar dig op dreef en in dit verbana' zou het ons niet verwonderen, wanneer T.Y.B.B. in Loosdulnen een puntje moest laten vallen. SJ.C. daaren tegen is er heelemaal niet in. De Noordwükers zullen dan ook in Schiedam voor een zware irschünlük de eer moeten laten. Overeenkomstig het reeds aangekondigde voornemen daartoe, is thans een Staatsblad >b verschenen met een Koninklük Besluit van 29 September 1939 tot wijziging van het dienst* plicht-vergoedingsbeslult. De maximum-kost- winnersvergoeding wordt gebracht van f2 50 op f 3 per man, terwül in büzondere, door den mi nister van Defensie aan te wüzen gevallen, de vergoeding op een hooger bedrag kan worden vastgesteld. De minister van Defensie is bevoegd, om, in afwachting van een algeheele herziening van het dlenstplicht-vergoedingsbesluit, gedurende de tegenwoordige buitengewone omstandighe den van dat besluit afwükende bepalingen vast te stellen. Het besluit wordt geacht in werking te zün getreden met Ingang van 1 September 11 De Nederlandache Bakkerü Stichting schruft ons: Met ingang van 9 October prüs in het rayon Den Haag 1 cent per 8 ens terhoogd. Deze ver hoe ging Is gebaseer: op een voor dé periode van Maart tot Juli 1939 tusschen de bakkers getroffen overeenkomst, waarbü zoo wel de verhooglng als de verlaging van den broodprüs is geregeld en wel op grond van Je prüzen van de voor :e fabricage belangrükste grondstoffen. Ter nadere toelichting diene, dat de nier aangekondigde verhooglng alleszins gemotiveerd is. De bloemprüs is sinds het in werking treden an de overeenkomst gestegen en beweegt zich thans op een niveau, cneveer f 125 gelegen boven den baslsprüs. waarvan de regeling bij berekening van den broodprüs uitging. De melk steeg met 2 cent per liter in prüs. terwül ook de prüzen van andere grondstoffen sterk zün verhoogd. Sinds 1 October is het gebiuik van loodwit- boudende veftstoffen aan beperkende bepalin gen og^erwoepen Ter uitvoering van een be- van de yej][ghe|dswet 1934 !S ■t veüigheidsbcsluit-loodwlt kei krachtens een besluit van denzelfden da tum in werking is getreden 1 October van dit jaar. Krachtens bovengenoemd besluit moeten personen, die werkzaamheden verrichten, be staande in het aanbrengen van loodhoudende verven of plamuren en wier kleederen en hoofd haar daardoor blootstaan aan verontreiniging met giftige stoffen bü die werkzaamheden dra gen een gemerkt, op afdoende wüze gereinigd en gedroogd en uitsluitend door hen te ge bruiken doelmatig overkleed en een hoofd bedekking. Personen, die loodhoudende verven of plamuren aanbrengen of verwüderen. moe ten tegen de Inademing van giftige dampen of stof, zoo mogelük. de beschikking hebben over doelmatige maskers, helmen of respira toren.' Flesschen, potten, bussen en dergelüke, die de genoemde stoffen bevatten, moeten van een duidelük in het oog vallend kenteeken zün voorzien, waaruit blükt, dat zü giftige stoffen bevatten. In een besloten ruimte, waarin ge noemde werkzaamheden worden verricht, mo gen geen voedsel en dranken worden genuttigd of bewaard en deze vertrekken mogen niet als slaapvertrek worden gebruikt. Voorts moet het ontstaan e.i de verspreiding van stof bü het droog schuren, bikken en af krabben van loodhoudende verven of plamu ren worden tegengaan. Wat de zindelükheid betreft, moeten perso nen. die genoemde werkzaamheden verrichten, de beschikking hebben over een doeltreffend in gerichte waschgelegenheld en over zeep, een handdoek en een nagelborstel. Deze bepalingen gelden niet voor verven, waarvan het pigment In de dtoge stof ten hoog ste twee gewichtsprocenten aan lood bevat. Ook andere artikelen, voortvloeiende uit het ontwerp-verdrag van Genève betreffende het gebruik van loodwit in verfstoffen zün in wer king getreden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5