STAD? EUWS Laatste Nieuws Dr BEURS VAN AMSTERDAM c F Alkmaar, 9 Oct. 8 Octoberfeest bescheiden gevierd Gl Hl G El raar JAARLIJKSCHE HERDEN- KfNGSREDE WEER EEN SCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN Wisselkoersen SPEI MAANDAG 9 OCTOBER 1939 K.J.M.V.—L.T. ST. ISIDORUS Agenda Programma radiodistributie Voorbeurs Zwakkere ondertoon De K. Hart overleden 8 October-bal Beurs-Thermometer 450 JAN! MAANDAG 9 OCTOBER 1939 Kc HOUT vc BURGERLIJKE STAND HOF Fintche houtboot by Terschelling verongelukt PROVINCIALE STATEN VAN NOORDHOLLAND Schilderavakdiploma konii R Slachtoffer overleden Apothekersd ienst Rede mr, C. J, de Lange HOE „KINDERVOEDING” WERKT omgeving BLOEDTRANSFUSIEDIENST IN OORLOGSTIJD - K' Afd. Alkmaar en NAIEIT 0 I (Ned. film) der Jongerenorganisatie". ivond dan ook een HET BESTUUR die (Gedeeltelijk gecorrigeerd) d. Gem. Ge- Amsterdam, 9 Oct. 1939 zoo Eig< En had- aan de nodend zeer •terke mate deze neiging te bezitten, is begry- swak Hl Opening Vorige Staa tsleenlngen 4 Ruber 4* f - «z dividend ss OOSliBMÜ FATHER G. VAN LEEUWEN, Directeur. Vorige Slotkoersen Aan trooi Onder het spelen van het Wilhelmus werd ■hierna een krans gehecht aan het Victorlebeeld. de van oud 79 Jaar; Klaas Hart, gehuwd met C. Bol. oud 60 Jaar; Franciscus Muller, wed. van M. Nesen, oud 70 Jaar. radio. worden door hem behan- £noodlgd. Ook iwenden stand Slotkoersen U OA 368 199 212 93 109 145 128 130 113 100 111* 112* 106 1C6 196* 140 154 104 86* 146* Heden 11* 10* Dl bag wy groote !eïl ■achten omst. St. Bonlfaclus Missiehuis. Hoorn Giro 120937 De gezamenlijke Alkmaarsche Schilderspa- troonsbonden organiseeren een cursus tot ver- kryging van het vakdlploma volgens de Vesti gingswet. Voor btraonderheden zie men de advertentie in dit nummer. 279* 18* 56* 8 A 21 65 )(X 101 158* 107 e0 94 69 29* 30 135* 330 240 65 100 7 56 74 75 4.28 31 48 42 20 36 30 44 80 42 6 5 68* 9 50 6 42 2.0* 141 •55 104* 87 147 52 4% 114* 101 112* 113* 106 105* 78 Itt 2* 7* 14* 366* 199 212 93* 78 2* 7* 14* Voc uit beh dan gemeente. -vele hoofdofflcie- afgevaardigden van de LCIdsJhe 3 Oc- Alk- voor- de Jaar- 26* 314* 67 i6H 20|< 6* 36* 4tt 76 93* 64 82 >6 85* 12 273% <8* 57 8 21 100 158* i07 80 25* 31 66, 55 A 20% 6 76 93% 64 81* 86 85 12 36 30 44 80 42 70 67» 950 635 Am Zor A V D h 0 W VI l li o 95% 69* 29% 30 133* •31 24. Shell Union OU Tidewater Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubber Serba djadi Silau V L O O Allied Intercon tin 36 30 44.60 42 70 i.»7% 6 60 75 CO 4.30 31 55 42 8 De I Ned Schi gele To: ons Bij hai An Ko Tij ke Dc de Ge vo ge ar li j' 110* 146* i28% .30 Ve sic we Le nii Lénden Berlijn Parüs Brussel Kopenhagen Zwitserland Weenen Stockholm Oslo N.-Y (cable Rome Praag Madrid •,»ud^no .flauw BH Irpr keil 7 Oct 7 59* 75 00 430 3i 55 42 15 Opening i Heden 9 Oct. 7’59 75.25 4 30 31 37 4215 Benoorden Midaiand op Terschelling tegen 13 uur vanmiddag een schip, vennoo- deiyk een Finache houtboot, op een mijn geloopen. De reddingbooten Brandaria" «n „Nicoiaoo Marius” zijn reeds uigevaren. Er bevinden zich nog twee sleepbooten in de nabjJheM. •6 40 44 90 42 80 I 8-% 9.35 In den ouderdom van 60 Jaar is na een lang durige ziekte hier ter stede overleden de heer K. Hart. Wijlen de heer Hart was lange Jaren werkzaam bij het openbaar lager onderwijs hier ter stede en heeft ook zeer velen opgeleid voor actes in de moderne talen. spoedig mogelyk bericht zullen ontvangen wan neer de noodzakelijke geneeskundige keuring kan plaats hebben. Burgemeester Jhr. mr F H. van Kinschot. J. Maats, arts, vertegenwoordiger van het Roode Kruis. Mr. G. A. de Lange, vertegenwoordiger van het Witte Kruis. G. 3. Sluymer, arts, vertegenwoordiger van het Wlt-Oele Kruis. J. Lourens. arts, vertegenwoordiger van den Gem. Luchtbeschermingsdienst. A. K. Dijkhuizen, directeur v. neesk. en Gezondheidsdienst. 'n Drishoak op z'n punt (roods rand, geen leekening erin) wil zeg gen: ,,pas op, gij nader* •en voorrangsweg”. Scheepvaart Java-Ch-Japan HolL-Am.-Lyn Kon Ned Stoomboot Scheepvaart-Unie Rott. Lloyd St. Nederland Suiker H. V A. Java Cultuur NI. 8 U Vorstenlanden Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen Union Pacific Wabash Erts Kansas City South South Railway Heineken's Bier Die boekenregen. welken we vorige week ver wachtten, zit te korfien. 1 Zit anders erg vast. t Heeft even gedruppeld, maar de laatste da gen is het weer droog. Kurkdroog! Wel veel wind! En *n koude wind. Echt weer om „met een boeksken in een hoeksken” te zitten! Maar Ik vermoed dat vele lezers nog bij de pakken neerzitten. Dat moeten ze niet doen. Nooit by de pakken gaan neerzitten. De pak ken wegwerken is veel beter. Ge weet waar heen. By voorbaat dank voor al die pakken. Nu nog wat anders: Dit stukje Is het 99ste weekpraatje dat ondergeteekende aan de re dactie opzendt. Volgénde week jubileert dit hoekje dus. Natuurlijk, door de tijdsomstan digheden.... enfin, ge begrijpt. Hoe ik zoo precies weet dat Ik aan no. 99 toe ben? Heel eenvoudig. Al die hoekjes hebben we netjes uitgeknipt, ingeplakt en genummerd. Dat Is niet uit ijdelheid, hoor! Dan weten we waar we het zooal over gehad hebben en waar we nog eens over beginnen moeten. Bovendien kan men dan beter die Stichtlngsnummers In rde gaten houden, die zoo heel af-en-toe even die vrywillig zich beschikbaar hebben gesteld om, In de hoogte springen. Net als de tariefmeter van een taxi Ofschoon ik dat altijd veel min der aardig vind. Zou het honderdste weekpraatje zoon geluk-sprongetje maken? De 16-jarige K. uit Heiloo, die vorige week te Bergen ernstig gewond werd by een aanryding met een militairen auto. Is Zaterdag in het Centraal Ziekenhuis alhier aan de gevolgen over leden. *n Vierkant op s^i punt (oranje met wit ten rand) vindt U langs de voorrangswegen, waar voorts de af- ■tandspaaltjee oranje koppen hebben. De eerste vergadering van de tweede gewone "itting in 1939 van de Provinciale Staten van Noordholland wordt gehouden on Dinsdag 17 October 1939, des voormiddags te half twaalf. Voorgesteld zal worden de begroetingen en rekeningen met bybehoorende stukken naar de afdeellngen te verzenden, over te gaan tot het trekken der afdeellngen en het afdee- ingsonderzoek te doen plaats hebben op den zelfden dag, na afloop van de openbare ver gadering. De openbare behandeling van de begroetingen en rekeningen, met de daaromtrent uit te bren gen verslagen van het onderzoek in de afdeelln gen en de memoriën van antwoord van Gede puteerde Staten, zal aanvangen op Dinsdag 38 November 1939 des voormiddags te half elf. De behandeling zal worden voortgezet op Woensdag 29 en Donderdag 30 November telkens des voormiddags te half tien. Na afloop van de behandeling der begroetingen en rekeningen ca., zal de zitting worden ver daagd tot Dinsdag 5 December 1939. des voor middags te half twaalf, op welken datum de nader te verschynen puntenlyst aan de orde zal worden gesteld en zal worden voorgesteld de stukken, welke daarvoor in aanmerking komen, nog denzelfden dag op de gebruikelyke wyze door de commissiën te doen onderzoeken. De zitting zal vervolgens worden verdaagd tot Dinsdag 19 December 1939, des voormiddags te half elf. op welken datum de openbare behan deling zal plaats hebben van de stukken, die op 5 December 1939 door de commissiën zullen zyn onderzocht. Zoo noodig zal de vergadering op Woensdag 20 December, des voormiddags te half elf. wor den voortgezet. Te Alkmaar vond Maandag de traditioneele herdenking plaats van het ontzet der stad. Schoolkinderen brachten den burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, een aubade voor het huis bondag- en nachtdienst van 814 October: apotheek Wanna, Ritsevoort 5. zal dan een voorloopige tnschry- worden verstrekt, waarna zy zoo Ook café-restaurant ..London", op het Ver- dronkenoord, geeft hedenavond ter gelegen heid van het stadsfeest een bal. Leden der Ontzetvereeniglng hebben biykens een adver tentie in dit nummer, vrtf entrée. Inlicht kers, 1 Beer.; Oudegi Bergen J. Met: pn. En dan, ondanks de ^d by den aanvang, on- voor- over- won- De gedachte, dat in het byzonder zoo noodig. hun bloed voor zieken of gewonden te geven, zy zyn tevoren geneeskundig onderzocht of en voor welke gevallen hun bloed beschik baar is. De technische term luidt: „Tot welke bloedgroep zy behooren”. Dit beteekent dus. dat in die plaatsen steeds voldoende gevers snel te bereiken zyn om in noodgevallen hun bloed voor hun medemenschen te geven. Ook in Alkmaar functlonneert een dergelyke dienst en heeft zyn groote beteekenis reeds ruimschoots bewezen. Het ligt echter voor de hand. dat. in geval Nederland in den oorlog zou worden betrokken, het aantal menschen, militairen zoowel als bur gers. dat door een verwonding een zoodanig bloedverlies zou lyden, dat nieuwe bloedtoe- voer noodzakeiyk wordt, enorm zou stygen en natuuriyk beschikt de transfusiedienst hier in Alkmaar, evenals elders, niet over een voldoend aantal gevers om dergeiyken gevallen het hoofd te bieden. Om nu ook in Alkmaar een aantal gevers be schikbaar te hebben in overeenstemming met de plannen, zooals deze door het Roode Kruis voor het geheele land zyn opgesteld, zouden onge veer 400 menschen bereid gevonden moeten worden, om. in geval van nood, hun bloed te ge ven voor gewonde militairen of burgers. Waar deze uitgebreide bloedtransfusie-dienst slechts noodig zal zyn In geval van oorlog, is het duldeiyk, dat als gevers slechts In aanmer king komen zy, die niet gewoon of buitenge woon dienstplichtig zyn, of voor andere dien sten buiten de gemeente kunnen worden opge roepen. v In de eerste plaats zyn dus geschikt vrouwen van 18 tot 50 Jaar en mannen van dien leeftyd die niet dienstplichtig zyn. Diegenen, die bereid zyn op deze wyze hun in nood verkeerende medemenschen te helpen worden verzocht zich zoo spoedig mogelyk. mon- i deling of schrifteiyk. aan te melden by het Centraal Ziekenhuis. Wllhelmlnalaan 11 en by het St. Elisabeth Ziekenhuis, Van Everdinge- straat 18. Aan hen vlngskaart 3% Ned Obllg 3% Nederl 1938 2 >4 Nederl Cert 3% Ree 1937 3—334 Obllg 1938 3% Indië 1937 534 Youngl <MK.-verkl.> Banken Amsterd. Bank Koloniale Bank Indische Bank Cert. Hande!-My Industrieën Unilever Calvé. Delft Alg. Kunstzyde Van Berkel’s Patent Nieuwe Philips Ned Ford Fokker Induatr. Buitenland Anaconda Kennecott Bethl Steel U. 8 Stee) Rep Steel 8 Leather Intern Nickel Stand Brands Mtfnbouw Alg. Exploitatie Radjang Lebong Petroleum Kon. Olie Gaboea Perlak Peudawa Continental OU Brussel VI. 1130—13 JQ, Danmarks Radio 13 50— 15.5016.20, Brussel He< 8 Octoberfeeot is dewn keer heel wat bescheidener gevierd dan andere jaren. Er wa ren geen versierde straten en het programma liet den Invloed der tijdsomstandigheden wel heel duidelyk merken. vijand op 18 September een aanval, krachtiger dan ooit te voren, onderneemt en „by het krie ken van den dageraad yseiyk begon te donde ren uit twintig van de zwaarste stukken”, geiyk Van Foreest het ons beschryft. als op dien aag van vier zyden tegel yk de Spaansche storm komt opzetten, ook dan weet Alkmaar stand te houden en daarmede het pleit te beslissen. Want reeds den 22sten September kan Van Foreest opteekenen: ..Van dien tyd af begon de vyand geen duistere kenteekenen te geven van de be legering te zullen opbreken”, hetgeen dan ten gevolge van den door het stygende water on dervonden overlast binnen enkele weken daarna een voldongen feit wordt. In hoeverre wy meer of minder dicht ,.*n droe ven slag' en deeriyk noodlot” genaderd zyn, weten we op dit oogenbllk niet. Zoo ons een maal die droeve slag zou treffen, laten we dan denken aan de bemoediging, die Van Foreest door de geschiedenis van Alkmaars belegeUng en ontzet neer te schryven ons wilde schenken. Het is waar, dat naar de ulteriyke verhoudin gen gerekend, er tusschen 1573 en heden zoo veel veranderd is. dat het toen voorgevallene voor ons welhaast zonder belang schynt. Maar in het wezen der dingen is geen verandering Overmacht, verdeeldheid en verslagenheid heb ben dezelfde wezeniyke beteekenis zoo toen als nu. En wat vroeger vastberadenheid, eendracht en vertrouwen op verlossing beteekenden ook dat is onveranderd gebleven. Wanneer we dit bedenken, zal het licht, dat van Alkmaars be legering en ontzet uitstraalt, ook onze duister nis doorbreken. Is aldus duidelyk vastgesteld, dat zelfs meest zorgvolle omstandigheden ons niet een herdenking mogen terughouden, doch ons juist daartoe aansporen, dit wil niet zeggen, dat die omstandigheden op onze beschouwingen geen invloed zouden uitoefenen. Al te zeer toch vervult ons afschuw voor al die gebeurtenissen, begrippen en beelden, die ook het beleg van Alk maar ons in de gedachten brengt. Immers, of de menigte der stryders met honderden of met tienduizenden wordt geteld, het leed, waardoor degenen, die aan den stryd deelnemen, worden getroffen, biyft voor eiken er by betrokkene in dividueel hetzelfde. Vóór 1914 kon men den lof zang op het beleg aldus zingen: „Don Frederic van Spanje! Met God en met Oranje. Was Alk maar U te groot; Uw soldeniers ontvingen Hier onverteerbare dingen; Hun traktement in lood!” voor ons, die door onze bekendheid met de allesvernietigende kracht van het staal der twintigste eeuw ons beter dan tevoren bewust zyn geworden van het verderf, de pyntn en het leed, die het lood der zestiende eeuw heeft gebracht, is het onmogeiyk met dezen zang in te stemmen. Neen, wanneer wy onze blikken naar het ver leden richten, dan doen wy dit niet om wapen feiten en mannen te bezingen, maar dan ge schiedt het in de hoop, dat we daar iets zullen vinden, hetwelk op ieder oogenbllk van ons be staan. maar vooral in tyden van benauwing, ons tot steun kan strekken. Wat zou dat anders zyn dan bemoediging En nu is dit het schoone van deze bladzyde onzer geschiedenis, dat ze ons in zoo ruime mate be moediging schenkt. Alkmaar weerstond gedu rende zeven weken de belegering der Spanjaar den. Het was na de door Al va ingestelde poging om de opgestane gewesten te onderwerpen de eerste stad, die de Spaansche macht weer streefde. Van Alkmaar de Victorie. Opbrengst collecte De Zaterdag ten bate van de Commissie voor O. en O. gehoucen collecte, heeft ongeveer f 1300 opgebracht. «x. M„ Grootjes. Overleden: Cornelia Visser, wed. W. Pyper, Hiermede deelen wy mede, dat onze afd. niet as. Vrydag 13 Oct. zal vergaderen, doch Dins dag 10 Oct. 's avonds 7.30 uur in café Bos aan het Waagpleln. Als spreker komt de heer C. P. Vergouwen, leeraar aan de R. K. Landbouwwinterschool te Voorhout <^.H.), ook bekend door jyn landbouw- halfuurtje voor de Als onderwerpen deld: 1 „De noodzaak 2 „Het veebedryf en de zelfvoorziening voor zomer en winter”. Gezien de zeer actueele onderwerpen is deze vergadering voor een» leder opengesteld. In over leg met het L. T. B.-bestuur worden ook alle L. T. B.-ers uil militairen van land- en tuln^6 zyn van hl v<rf Het is we! algemeen bekend, dat by verschil lende ziekten en in het byzonder na groot bloed verlies een transfusie van bloed levensreddend kan werken. Wil echter een transfusie redding brengen, dan moet het bloed van den gever passen by het bloed van den patiënt. Vóór elke transfusie moet dit onderzocht wor den. Dit is een nogal tydroovend onderzoek. Bij zeer groot bloedverlies moet echter snel gehan deld worden. Dan is het niet „tyd is geld”, maar „tyd is leven”. Waar vindt men vlug een per soon, die de noodige hoeveelheid bloed kan en wil geven? Het Nederlandsche Roode Kruis heeft daartoe in verschillende plaatsen van ons land z.g. bloed transfusiediensten opgericht. By zulke diensten zyn personen ingeschreven, -- het maarsche volkslied had gespeeld, hield de van de 8 October-vereeniglng Wksche herdenkingsrede weer eens De vereeniglng „Kindervoeding”, die deze maand een kwart eeuw bestaat zy werd op gericht in 1914 toen- er óók oorlog en gebrek was werkt dit Jaar op andere wyze dan voorheen. Werden toen de kinderen by elkaar in een groot lokaal gespyzigd. thans wordt het eten gehaald en mee naar huis genomen. Dit kan geschieden, doouftt er een prachtige samen werking is tot stand gekomen tusschen Kinder voeding en het comité, dat het overgebleven eten der militairen uitdeelt. .Kindervoeding” draagt hiervan alle flnancleele lasten (wat heusch zoo'n klein beetje niet is), waar tegen over staat, dat de gezinnen, die anders hun kin deren naar de vereeniglng mochten zenden, nu by het ultdeelen der spyzen voorgaan. Een rege ling. die voor alle partijen uitstekend werkt. Wy zyn deze week eens een avondje by die uitdeellng gaan kyken. In het vertrek, waar an ders de kinderen hun middagmaal gebruiken, staan nu Ir. lange ry de „gamellen" met he' koeteiyke soldateneten, dat per auto uit de tal rijke militaire keukens is gehaald. Er is ruime keuze, als in. een gerenommeerd restaurant: stamppot van andyvie, spinazie, haché. krach tige soep, grauwe erwten met vleesch. Soms havermout of karnemelksche pap en een be- hoorlyke lading versche ..kuch". Ziet de stamp pot er soms wat droog uit, geen nood. Kinder voeding heeft nog voorraad best vet en een flinke schep daarvan maakt het eten nog voed zamer. Om zeven uur gaan de deuren open en de gegadigden dringen soms wel wat onzacht naar binnen. Even de kaart geknipt en de tocht langs de gerechten begint. Wanneer de keuze uit het menue gemaakt is. scheppen vriendelUke handen naar "gezinsgrootte de pan nen of emmertjes vol. Zoo komen lederen dag ruim honderd liefhebbers, die zeker 500 a 600 porties eten mee naar huis nemen, waar het denzelfden avond of den volgenden dag, heer- lyk wordt opgesmuld. Wly hebben ons van de kwaliteit kunnen overtuigen en durven te verklaren, dat men moeliyk beter en voedzamer eten kan bedenken. Bestuursleden en andere trouwe helpsters en helpers, die hier lederen avond hun menschlie- venden arbeid verrichten om hun beschei denheid niet te kwetsen willen we maar geen namen noemen verdienen dank en hulde der geheele burgery. Voor één mogeiyke misvatting moeten wy nog waarschuwen. Wie meenen mocht, dat Kinder voeding. nu rij de etenswaren gratis bekomt, geen geld meer noodig heeft, vergist zich lee- iyk. Op de eerste plaats kost de aanvoer per auto uit de geheele stad heel wat. Vervolgens is de kok evengoed in dienst en dan nog bestaat het gevaar, dat, by vermindering van het gar nizoen. eten bygekookt moet worden. Dit alles is oorzaak, dat de vereeniglng geen cent van haar inkomsten missen kan en wy doen dan ook een dringend beroep op de leden, de kwitantie, die dezer dagen wordt aangebo den. biymoedlg te voldoen. Geiyk verwacht werd, heeft Hitler’s rede een stroom van reacties uitgelokt van zeer uiteen- loopenden aard. De Duitsche pers is het met Hitler volkomen eens. dat, behalve wat de ko loniën betreft, van het verdrag van Versailles thans niets meer overbiyft; dat Dultschland als gelijk gerechtigde terugkeert en er nu vrede moet komen. De Brltsche pers staat op haar beurt aan de zyde barer regeering; wyst er op, dat Hitler reeds lang een vredesaanbod had kunnen doen vóór hy ten strijde trok; stelt den eisch op den voorgrond, dat Polen*'In eere moet worden hersteld en terwille van de rust in Europa ver dere agressies onderdrukt moeten worden. Men wacht thans Chamberlain’s antwoord in zijn weekoverzicht van den toestand af. Aangezien de premier1 niets onbeproefd heeft gelaten om den oorlog af te wenden, acht men de moge- lykheld niet uitgesloten, dat hy, hoe moeliyk ook. te elfder ure nog een weg zal weten te vinden en hierin zal worden geholpen door de vredespogingen die nog steeds gehandhaafd biyven. De moeliykheden zyn zeker groot en ingewikkeld, waarom dan ook de beurs rich ziet aangewezen een afwachtende houding te biyven aannemen. In het telefonisch verkeer hedenochtend ten onzent stond alles weer in het teeken van af wachting en werd in toonaangevende waarden zeer weinig omgezet. De ondertoon was iets zwakker omdat van Wallstreët Zaterdag j.l. geen stimulans uitging. Steels en 'Bethl. Steel boekten een koersver mindering van 1—11/4 dollar respect, op 55 3/4 sn 56 en 66 1/4—68 1/2, Republic Steel verloor w 1/2—5'8 op 201/4—20 3/8, Anaconda 1/3—3/4 op 25 3/4, Shell Union en Tidewater bewogen zich op respect. 115/8113/4 en 10 1/2—10 5/3. Koninklijke Olie werd circa 3 lager getaxeerd op 276—278 1/2. H. V. A. 1 lager op 387, A'dsm Rubber 1 op 199, Unilever 1/2 op 95, Aku on veranderd op 29 1/2, terwyi Phlllpslampen rich op 135136 handhaafde:!. Victoria Theater: ..Andy Hardy wordt llefd”. Alle dagen 7 30 uur. Harmonie: „De Spooktrein” Alle dagen 730 uur. Lyn 1: Hilversum I. L4jn 2: Hilversum II. I4Jn 3: Keulen 8.00930, Eiffel 830—MH» Keulen 10 00—11.20, Keulen 1320—1330. 1530, Deutschlandsender I- ‘2*;, VI. 1620—18.06, Keulen 18.06—18.30. Brussel VI 18.20—18.50, Oslo 1830—19.06, Beromunster 19 06 —19.20, Brussel VI. 19.20—20.05, Danmarks Ra dio 20.062020, Brussel VI. 2020—23 Deutschlandsender 2220—24.00. Lyn 4: Brussel VI. 8.00—11.35, Brussel Fr 11.35— 12.06, Parijs Radio 12.06—1320, Scottish Regional 13.20—18.20, Brussel Fr. 16 20-1650. Deutschlandsender 1630—17.30, Scottish Regio^ nal 17.20—1735, Brussel Fr. 17.3518.20. Scot tish Regional 18 20—18 50, Parijs Radio 1830— 1920, Keulen 19.20—1935. Brussel Fr. 1936— 20 20, Scottish Regional 20.20—20.35, Brussel Fr 20.35— 2120, Keulen 21.20—2130, Brussel Fr 213022.15, Danmarks Radio 22.1524 00 Lyn 6; Diversen. wc op merkwaardig duideiyke wyze aan by hem. dien wy als den authentleken geschied schrijver by uitstek van Alkmaars belegering en ontzet kunnen aanmerken. In de voorrede tot zyn „Kort verhaal van de belegering der Stad Alkmaar In het Jaar 1573" vermeldt Mr. Nanning van Forpest allereerst de omstandig heden. waaronder hy zyn geschiedschryvlng deed, met deze woorden: „Doch hoedanig ook dit boekje zy. het is door my aoorgaans be hartigd onder de schrikkelijke donderslagen der kartouwen en onder het kraken en knar sen der vyandeiyke wapenen, terwyi ik naast anderen gewapend op de muren stond. Doch bij den avond en doorgaans al laat in den nacht schreef ik op. Indien de voorgaande dag Iets gedenkwaardigs had opgeleverd." om vervolgens de verschillende motieven, die hem tot het schrijven van zyn werkje heb ben bewogen, aan te geven. Als één daarvan lezen we dan: ..Bovendien meende ik. dat men u door dit Voorbeeld by u zelf voorgevallen, leeren moest, dat gy niet, zoo ooit weder zoo droeve slag en deeriyk noodlot voorviel, aan stonds alsof alles reeds verloren was. van den zetel van standvastigheid afgestooten en In verslagenheid zoudt neerstorten, maar liever, door het herdenken dezer overwinning, welke wy tegen aller verwachting verkregen hebben en binnen muren van onze stad bezitten, zoudt opgewekt worden tot de allerzekerste hoop en vertrouwen op verlossing.” Deze woor den. geschreven den 15en October 1573, een week dus na den dag. waarop Alkmaar ont zet bleek, geven ons aan, hoezeer wy goed doen Alkmaars belegering en de voor zyn poorten bevochten overwinning steeds te gedenken, steeds, maar vooral en des te bewuster In ty den van dreiging en nood. Zeker, dit is alles heel heuglyk. maar wat zegt het ons? Vragen wy echter wie de bele geraars waren en wie de stad verdedigden. Zestien duizend man Spaansche troepen, krijgs lieden van beroep, lagen voor de wallen van deze stad en binnen de muren waren der tien- of veertienhonderd burgers, die de Jaren hadden om de wapenen te kunnen voerenden achthonderd man krygstroepen van de zyde van den Prins. Een ruim zevenvoudige over macht bedreigde Alkmaar. En men leest t In de zooeven aangehaalde woorden van Nan ning van Foreest voor de burgers was het aanstonds alsof alles reeds verloren was, zy waren van den zetel der standvastigheid af gestooten en in verslagenheid neergestort. Er waren er zeer velen in de stad, die Iedere poging tot weerstand zinneloos oordeelden, er waren er ook. die wezen op Naarden, op Haar lem en daarin een aansporing vonden om tegen stand boven overgave te verkiezen. De laatst- bedoelden wonnen het pleit en tot verdediging der stad werd besli volkomen moedeloos danks tweespalt, die geclicht moest worden dat verzet mogelyk was, ondanks de groote macht der belegeraars, voltrekt zich het der. De eendracht keert terug, het aantal der verdedigers biykt grooter, omdat ook de vrou wen aan den stryd deelnemen, de sterkte der wallen, poorten en muren overtreft ieders ver- Geboren: Margayetha E. H. dochter van Hendrik Majoor en E. Haring; Cornells J„ zoon van Jacobus Bleeker en G. M. Duyn; Agatha dochter van Hendrik Bersten en C. M. Nederl Staatsleen. prijshoudend Gemeentcleen prijshoudend Youngleening n nodend Philips Unilever Aku Koninklijke H. V. AJluier Amsterd. Rubber zwak Tabak verdeeld Amerik. waarden «wak Niettemin hadden zeer veel stadgenooten de vlaggen uitgestoken, waardoor de binnenstad toch nog een feestelijk aanzien kreeg. De her denking van het ontzet der stad ving aan om negen uur met een reveille op de Steenenbrug. Een kinderkoor, bestaande uit een paar hon derd kinderen, die vrooiyk met vlaggen zwaai den. zong onder leiding van den heer Com. Jonker het „Wie heeft van Alkmaar niet ge hoord" en het „Vlaggelied." Behalve door een betrekkeiyk kleine schare publiek het was ook erg koud werd deze muzikale plechtig heid bygewoond door het bestuur van de 8-Oc- tobervereeniging en door de leden van de feest commissie en de propaganda-commlssie. Nadien ging men in optocht naar het huls van den burgemeester op den Nieuwlandersin- gel. om den eersten burger der stad en diens echtgenoote een muzikale hulde te brengen Door een weesje werden aan mevrouw Van Kinschot bloemen aangeboden. Met het burgermeesteriyk gezin had op de trap van het huis de garnizoenscommandant, Overste Honig, plaats genomen. Onder leiding van Corn. Jonker zongen de kinderen weer het 8-Octoberlied en het Vlagge lied. om te besluiten met het Wilhelmus Door het muziekgezelschap Soil Deo Gloria' werd, evenals op de Steenenbrug. de onontbeer- Wke muzikale medewerking verleend. Nadat een driewerf hoera was uitgebracht op het Vaderland, dé Koningin en den burge meester. dankte de burgemeester in een kort toespraakje de kinderen hartelyk voor de mu zikale hulde, waarby hy er den nadruk op legde, dat het. ondanks de sombere tyden. goed Was by elkaar te komen en het Alkmaars ontzet te herdenken. De burgemeester besloot zyn toespraak met een driewerf hoera op Alk maar. waarmee allen instemden. Vervolgens werden de kinderen In den tuin van het burgermeesteriyk huis getracteerd Van tien tot elf uur bespeelde de heer W. Crefeld het Waagcarillon. Te half twaalf ving de optocht aan naar het Victorlebeeld. De tocht ging langs de Choorstraat. Langestraat, Kraanbuurt. Verdronken Oord. St. Annastraat. Luttlk Oudorp, Bierkade en Achterweg By het monument in het Vlctoriepark den zich reeds vele belangstellenden verzameld. Aanwezig waren onder meer burgemeester, «ecretaris en wethouders der gemeente de garnizoenscommandant met vel* -- ren en afgevaardigden van de Leio: tober-vereenlging. Kadat de muziek J wachting. Als na vier weken van belegering de ue geoacnte, cat In het byzonder de tyd waarin men leeft, nooden kent en dat de gene ratie, waartoe men behoort, met byzondere rampspoeden wordt bedreigd, eigen aan de menscheiyke natuur. Zooajs de mensch In zyn persoonlyk leven by het ondervinden van een tegenslag of by het getroffen worden door een ernstig leed, aj ras de verzuchting uit: „waarom moest nu Juist my dit overkomen?", aldus heeft ook een bepaalde generatie by het zich gesteld zien voor moeliykheden van emstigen aard de neiging zich erover te beklagen, dat Juist zy zooveel zwaarder dan vroegere generaties wordt beproefd. Dat onze generatie biyk geeft in wel pelyk. Zy aanschouwde reeds een oorlog, die ge durende vier Jaren de wereld teisterde en nog langen tyd daarna zyn gevolgen deed gevoelen En nog niet eens van deze ziekte hersteld, be leeft. ze een nieuwen stryd, nu nog tot enkele volkeren beperkt, maai lnhoud3nde het gevaar van een algemeenen wereldbrand. Reeds Jaren geleden is door denkers van erkend gezag de vrees geult, dat onze Europeesche beschaving langzaam naar den afgrond glydt en gedoemd is binnen niet te langen tyd daarin neer te storten en aldus verlofen te gaan. Het valt niet tegen te spreken: veel, onnocmeiyk veel leed heeft het menschdom gedurende de laatste vyf en twintig jaren getroffien; er heerscht rouw in vele landen, moedeloosheid en twyfel. of ooit betere tyden sullen aanbreken, drukken overal op aarde de menschheid neer. En de twintigste eeuw, die zoo hoopvol inzette en door uitvindingen op allerlei gebied zooveel beloften voor de toekomst inhield, zal in veler beschouwing als de zwarte eeuw Worden aangemerkt. Maar al dient de mogelykheid van den onder gang eener beschaving toegegeven en ai dient te worden erkend, dat de wereldgeschiedenis daarvan voorbeelden oplevert, wy zouden ver keerd handelen Indien wy niet ten volle rekening hielden met de zooeven bedoelde neiging, zoowel aan het Individu als aan de gemeenschap eigen, de bedreigingen, die ons tegentreden, tal- ryker en ernstiger te oordeelen dan die, waar voor wat het individu betreft anderen, en wat de gemeenschap betreft, vroegere generaties zich gesteld zagen. Het Is zoo terecht door dr. J. D. Bierens de Haan in zyn werk „Het R(jk van den Geest" opgemerkt: „Elke tyd heeft zyn eigen nood, die in zoover niets eigens is, dat ook andere tyden op een dergeiyk noodgeval kun- ny wijzen. In het Westen leeft men steeds on der de bedreiging van een Untergang des Abendlandes of van de Schaduwen van morgen, en in het Oosten wordt men bedreigd door een Untergang des Morgenlandes. Niets is zeker en geen welstand is duurzaam bestand tegen mo- geiyke katastrofen. Elke tyd acht eigen nood toestand van byzondere gewichtigheid, maar wie de historie onzer beschaving bestudeert, bevindt, dat het menschdom te allen tyde wandelt aan den rand van een afgrond.” Deze bevinding, dat het menschdom te al len tyde aan den rand van een afgrond wan delt, schynt op het eerste gezicht weinig ge schikt om onze bezorgdheid te verminderen, maar by een nadere beschouwing blijkt ze daartoe toch zeker in staat, daar immers onze generatie is voortgekomen uit vroegere gene raties. die zjch op haar beurt al evenzeer over de toekomst der menschheid hebben veront rust en wier onrust althans tot heden toe ongegrond is gebleken. Het is de verheven taak der geschiedschryvlng het nageslacht be kend te maken met het wel en wee van het voorgeslacht, opdat daaruit de weg, die naar een gelukkiger staat kan leiden, wordt geleerd en de zedeiyke waarden, die noodig zyn om Opgelegde moeilijkheden te overwinnen, worden gekend. Het zich bewust zyn van deze taak treffen H J

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 12