A IEUWS STAD? or P.O Alkmaar, 10 Oct Er wordt recht gesproken -V D DINSDAG 10 OCTOBER 1939 11 NOG Apothekersdienst Filmvoorstelling te Alkmaar KERKBERICHTEN A.K.D.C. OFFIC1EELE MEDEDEELINGEN w. s Dambond DE 8 OCTOBERVIERING Om het R.K. landskampioenschap Ni Triumfos Hulp via Antwerpen! UIT DEN OMTREK BERGEN AMS HEERHUGOWAARD De z HARENKARSPEL Een fietsengeschiedenia Het moderne verkeer en de missie H.L.O.-diploma’s uitgereikt Spaansch garnizoen te Alkmaar Alkmaarsche Rechtbank DV H VAK HEERHUGOWAARD N.V. wu»r ES alkm Een onfatsoenlijk meisje Rijkspostspaarbank VERZOEK AAN H.H. PASTOORS EN CORRESPONDENTEN Dammen Meisjescongregatie De 8 October-viering te Alkmaar. Na de rede van den voorzitter der 8 October- vereeniging „Alkmaar» Ontzet" werd aan het Vrijheidsbeeld in het Victoria-park een krans gehecht JUfc *anv jOond v»n i dage' Cerea T«va> Agenda Stadsbestuur pleegt corruptie K.J.M.V. „ST GEORGE” Dambondvergadering EXPORT NAAR DUITSCHLAND HET KERKCONCERT Mede in verband met de maatregelen die moeiten worden getroffen tengevolge van de huidige omstandighe den, mogen wij den zeereerw. Heeren Pastoors èn onzen cor respondenten herinneren aan ons verzoek, ons de kerkbe- richien ulterlijk Vrijdagmor gen (eerste post) te willen doen toekomen. Voor plaat sing van later ontvangen kerklijsten kunnen wij tot onze spijt niet meer instaan. Burgerij loopt te wapen Mishandeling, verduistering en baldadigheid Programma radiodistributit o Woensdag 11 October (Med. fin») reeds den volgenden dag Stark, |Mdm T P. H WORTEL. van Hinderwet was Sloot zich 1 rechtelijk te hebben gebruikt soldaten, vooruit en loco-burgemeester van Amster- Comelis van echter met medelijden voor sommige kleinen die In turncostuum wel van de guurheid var. het weer sullen geleden hebben. De avond gaf op straat weinig extra drukte Wel trok de muziek door de stad, maar de ecnte 8 October-stemming ontbrak toch. Binnenshuis heeft men zich in de feestlokalen natuurlijk uitstekend geamuseerd. Naar de Missie Onze plaatsgenoot pater J. v. Diepen, die voor enkele maanden om ge zondheidsredenen is over geweest, is naar de Missie terug gegaan. De Alkmaarsche Rechtbank veroordeelde den slager J. M., wonende op Texel, wegens vernie ling van een marmeren slagerstoonbank tot 14 dagen gevangenisstraf. De elsch was 40.of 20 dagen. Zondag- en nachtdienst van 814 October: apotheek Wanna, Ritse voort 5 R.K. E.H.B.O. „8t. Martlnus” Naar wij .ememen zijn de lessen voor É.H.B.O. Maandag in het oude raadhuis begonnen. Tevens bestaan er plannen om binnenkort èen tweeden cursus te beginnen. zy die aan dezen cursus willen deelnemen kunnen zich opgeven by O. J. M. v. d. Wildenberg, A. Bot en Jb. Appelman. Raadslid Jac. Beemsterboer overleden Na een kortstondige ongesteldheid is in het Sint Ellsabethziekenhuis te Alkmaar overleden de heer Jac. Beemsterboer. die gedurende ruim 4 jaren zitting had in den raad dezer gemeente, waar hJJ de RK8.P. vertegenwoordigde. Zijn opvolger op de lijst is de heer P. Mulleboom te Kalverdljk, maar volgens de afspraak die er bestaat tusschen de afdeellngen der R.K.SP. in Oost en West, zal de heer H. Dekker te Waarland den heer Beemsterboer in den raad opvolgen. Beroep afgeweaen De commissie van be roep van den DH.VB. heeft uitspraak gedaan in het door de RK.v.V. „Berdos" ingestelde beroep tegen de in behandeling neming van het protest AFC.Berdos. De commissie was van oordeel, dat het pro test van AJ.C. tijdig is Ingediend en dat de commissie terecht het protest in behandeling heeft genomen. Mitsdien werd het beroep van Berdos ongegrond verklaard en afgewezen. 8eme» de gc- van f 1 gen, n vraagt utw. COBFS I» Teleto. Het gebeurt niet veel, dat een meisje van 118 jaar voor den rechter moet verschijnen we- De R. K. Esperantistenver. „Ni Trlumfos" al hier verzoekt ons mede te deelen. dat zij eiker Woensdagavond een conversatie» vond noudt Men gelieve zich aan te melden bij de secreta resse mej. J. v. d. Eng. Nieuwlanderslngel 18. De gemeente had gezorgd voor een verlich ting van Stadhuis en Bergerbrug, welke illu minatie het altijd uitstekend doet. Vermelden wij nog. dat de heer O. Geus het lofwaardig gebruik in eere heeft gehouden, om aan de verpleegden in de gestichten der oudjes een smakelijk rookertje cadeau te geven. de sfeer gehandicapt waren; dat is Jammer, doch daarnaast is er een groot aantal, dat zich onvoorbereid voor het examen heeft aangemeld; dit zijn voornamelijk militairen geweest, die immers voor een groot deel 3 dagen voordat het examen begon van deze gelegenheid hoor den. Niettemin zou het interessant zijn, na te gaan waarop de verschillende militairen ge zakt zijn en daaruit een rapport over de licha melijke prestatievaardlgheid van de gemobill- seerden voor den garnizoenscommandant op te stellen. Tenslotte zij er nog eens op gewezen, dat niet het diploma en speldje doel en de training daartoe een middel is, doch dat het de bedoeling van de Nat. Ver. tot Bevordering van Harmonische Lichaams Ontwikkeling is: het diploma als middel om tot het doel: veel zijdige lichamelijke oefening te komen. Met de eigen bracht. In den loop der maand September 1839 werd aan het kantoor te Alkmaar op spaarbankboek jes ingelegd 137.419.33, en terugbetaald 260.378 09; derhalve minder Ingelegd dan te- mgbetaald 122.956.76. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 110. Wy verwijzen damliefhebbers naar de adver tentie in dit nummer, waarin de damclub W D O. mededeeling doet, dat op 12 October de winterwedstrjjden aanvangen en dat bij ge noegzame deelname een adspirantenafdeeling opgericht zal worden. Een beetje eigenaardig was het geval van den vrachtrijder P M. uit Medemblik. thans gemobiliseerd, die er van werd beschuldigd een fiets te hebben weggenomen, althans weder- As. Zondag om drie uur wordt, tegen de be kende condities, in het Jeugdgebouw aan het Varnebroek een film gedraald voor de eder. van de meisjescongregatie. Het programma is zeer uitgebreid en buitengewoon interessant. We verwachten dan ook een huis vol menschen Tot Zondag dus! N»ar i U opdryv Slechts Hngaor tawtjxi Mocht 4« bek •eniger Zooals 9.50—10.00 Kif el- 1120—1320 Brussel VL; Contr meldt ket Burgemeester en Wethouders van ABunaai biengen op verzoek van Burgemeester en Wst-aU1 houders van Oudorp N-H. ter openbare kenalRdol dat door dat college aan da N.V. Bataafse!» Import Maatschappij Verkoopkantoor van „Ko ninklijke Shell” Producten te 's-Oravenhage vergunning is verleend, tot het oprichten vso een benzinelaadstation, bestaande uit drie on- dergrondsche reservoirs met drie bovenjrond- sche aftappunten en een iuchtcompressor met een luchtautomaat, op een terrein kadastraal bekend gemeente OUdorp N H. sectie C. nn 343. 345 en 352, gelegen bij de splitsing van den Provincialen weg en den uitvalsweg naar Alk- naar. Alkmaar. 10 October 1939. Burgemeester en Wethouders voomoemd. F. H. VAN KINSCHOT. Burgemeester. Victoria Theater: ..Andy Hardy wordt liefd". Alle dagen 730 uur. Harmonie: „De Spooktrein” Alle dagen 730 uur. De wintertijd is ingegaan en dit beteekent - voor vellen een tijd van extra zörgen Zij het met luttele centen vele artikelen, welke iedere vrouw dagelijks noodlg heeft, zijn reeds geste gen dn vooral kleeding en schoeisel, de voor leder gezin onmisbare artikelen, zijn zelfs aan merkelijk verhoogd, zoodat vooral in groote ge zinnen. die ondersteund worden reeds nu de vraag naar voren treedt: Hoe komen we den naderenden winter door Het A KB.C. had en heeft nog met meer en zelfs nog zwaardere zorgen te kampen. In het voorjaar werden alle lokaliteiten gevorderd en moest men zich in een klein lokaal behelpen, dat welwillend door de St. Vlncentius Vereent- glng ter beschikking werd gesteld Nauwelijks «■aren de lokaliteiten aan de Keetkolk weer vrijgegeven en met bekwamen spoed weer in bruikbaren staat gebracht of tengevolge der mobilisatie moesten wederom de lokalen voor I militaire doeleinden worden bestemd, zoodat in zeer beperkte ruimte verder moet worden ge arbeid om aan de vele aanvragen te kunnen voldoen. De grootste zorg voor het, Bestuur is de middelen te vinden om aan de vele aanvra gen te voldoen. Juist nu de inkoop vooral van kleeding en schoeisel zoo uiterst moeilijk is Hulde echter aan die winkeliers, die aan ons Comité tegen ouden prijs verkoopen wetende, dat zU daarmede onze zorgen verlichten en daarmede tevens goed maatschappelijk werk doen Doch de voorraden bij deze menschlle- vende leveranciers zijn geslonken en het A.K D.C. zal aanmerkelijk meer middelen moeten verzamelen, teneinde zijn nuttig werk te blijven voortzetten. Van U lezers en lezeressen aal het afhangen of zulks mogelyk zal blijken U weet. wat er door de dames en heeren geheel be langeloos wordt gepresteerd. U weet hoe geluk klg honderden families zijn, nu er een goed koope gelegenheid bestaat, waar men de ailer- noodzakelijkste kleeding en schoeisel kan be trekken en U wist het misschien niet doch weet het nu. dat op Zaterdag 21 dezer de najaars- collecte wordt gehouden, die wij in uw daad werkelijke belangstelling gaarne aanbevelen. Het duurde niet lang of men begon garni zoen en inkwartiering en de kosten en lasten daaraan verbonden moede te worden. De vroedschap wees reeds op 14 Mei eenlge afgevaardigden aan, om te Amsterdam bij den ■tadhouder op verplaatsing van het garnizoen aan te dringen. Blijkbaar had deze expeditie geen succes, want reeds op 23 Mei werden op nieuw afgevaardigden uitgezonden, nu naar Den Haag, waar Bossu toen moest resldeeren. „omme te solliciteren tot ontslaklnge vande soldaten ende zoe wat bij den volrn. gedenoml- neerden (t.w. de afgevaardigden) gesoonken wordt an eenyge heeren ofte anderen, tselve zal voir goet gehouden worden ”.(1) Ondanks de toevoeging van deze omkoop- clausule -xon ook ditmaal het gewenschte resul taat niet worden bereikt. Aan den „sergent van de spanse soldaten” werd door de vroedschap op 10 Juni gegund een uitkeering van 42 stuivers per dag „voer zijn service als voer vyer ende kaerssen". Aan den kapitein, Don Rodrigo, moesten di verse malen flinke bedragen worden geleend, zoo eenmaal een som van 200.„omme daer- mede te reysen nae Bruessel” (21 Juni). Op 15 Juli besluit de vroedschap om aan Don Rodrigo kwijt te schelden „alsulcke 600 gulden als hem de stad geleent heeft, mitsgaders om trent LXXX gulden van wijn ende byer". Wat bewoog de vroedschap tot dit genereus gebaar? Nog geen week tater. op 21 Juli, besluit zy 1000 of 12000 gulden te lichten op los- of lijfren ten, om daarmee achterstallige schulden, ver oorzaakt door de aanwezigheid van het Spaansch garnizoen, te betalen. Voorts was reeds een omslag (heffing) onder de burgerij begonnen, „omme daermede te su- bleveren ondersteunen) dye scamelste bur ger». dye Spaense soldaten gehadt hebben ende alsnoch hebben Het ontbreekt aan voldoende gegevens om den geheelen gang van zaken duidelijk te maken Mogen wij Boomkamp gelooven. dan heeft het lang aanhouden bij den stadhouder toch In zooverre succes gehad, dat de stad tenminste één vendel kwlftrenvt» Toen de West Frlesche kampioen J. Meester Wzn. Zondag te Heemstede aankwam om zijn laatste partij in de finale te spelen, vernam hij dat zijn partner, de Haagsche kampioen Heydra. wegens ziekte niet aanwezig was. Van deze verhindering had men aan Meester ver zuimd bericht te zenden. Mocht Meester het kampioenschap, f— waar voor hij sterk favoriet is. behalen, can wordt het in ieder geval voor hem een lange weg. Voor het spelen van een andere party, waar van h0 destyds tydig afbericht heeft ontvan gen, is al eens een wedstrijddag onbenut voor hem voorby gegaan. Verder heeft by twee be- sllssingspartyen tegen oen Amsterdamschen kampioen Belderok gespeeld, die na een nader genomen besluit evengoed nfet gespeeld had den kunnen worden. Als laatste onderdeel hadden de deelnemers aan het H.L.O -examen te Alkmaar de zwem- proef af te leggen. Dit gebeurde in de Over dekte, waarvoor dit bad voor de H.Up'ers ge reserveerd was. Aan deze zwem proef namen alleen die candldaten deel, die voor de overige onderdeden geslaagd waren; vandaar dat wy dezen keer heel wat minder zwemmers zagen, dan de 120 wandelaars by het b^gin van het examen. Ook by dit onderdeel vielen enkele slachtoffers, die niet by machte waren, zich ge durende den voorgeschreven tijd zwemmende te houden. Onder het belangstellende publiek, dat de proeven volgde, merkten wy mevr, van Kinschot, den gamlzoenscommandZnt, overste H. C. Honig, en den officier van Justitie, mr O. C. B. van der Peen de Lille, op. Na beëindiging van deze proef zouden on- mlddeliyk de diploma’s uitgereikt worden. Dit geschiedde dan ook in het restaurant van de Overdekte, waar zich werkcomité, autoriteiten en candldaten, voor zoover aanwezig (vele mili tairen waren of met verlof, of door dienst ver hinderd) verzamelden. De burgemeester, jhr. F. H. van Kinschot, tevoren door zyn werk zaamheden verhinderd, was inmiddels ook ge arriveerd. zoodat om ongeveer half elf door den heer K. J. Reurslag. als lid van het werkcomité Alkmaar, de plechtigheid geopend werd. De heer Reurslag riep een woord van welkom toe aan den burgemeester en diens echtgenoote. aan overste Honig en aan het lid van het eere- H.L.O.-comité, mr. van der Feen de Lille. Spr. dankte den garnizoenscommandant voor diens groote medewerking, waardoor het mogelyk was geworden, dat de militairen in zoo grooten ge tale aan het examen hadden kunnen deelnemen, en aan de officials. Spr. memoreerde de resultaten van het exa men en wees er op, dat het vooral voor vele militairen niet mee viel, aan all elschen van de verschillende onderdeelen te voldoen: Hij wenschte tenslotte allen, die wel geslaagd L waren, geluk met het resultaat en spoorde hen aan elk jaar opnieuw de proeven «f te leggen, hetzy hier, hetzy elders. Vervolgens vond de diplomk-uitreiking door den burgemeester plaats. Deze begon, zich richtend tot den gar nizoenscommandant. met er op te wyzen. dat het hem zeer aangenaam was. ook hier, zooals op zooveel ander gebied, overste Honig te tref fen; immers, wy vonden hier een nieuw biyk van de samenwerking tusschen militairen en burgers, waarvoor spr. steeds zoo yvert. De bur gemeester wees ook op de waarde van het H 1.0.-diploma en hechtte speciaal groote waarde aan de training, als middel om zoowel lichameiyk als geesteiyk fit te biyven. En Juist in dezen tyd is de llchameiyke .fitness” van groote beteekenis. Daarom moet men blyven oefenen en daarom riep spr. allen candldaten, voor zoover zy in Alkmaar bleven, een tot weder- ziens in Hl.O.-verband toe. Daarna reikte de burgemeester persoonlyk alle diploma's uit, waarby zoowel de weinige dames, als de oudste deelnemer, de heer Groenewoudt uit Helloo. die nu als 60-jarige voor de derde maal de proeven aflegdc, een woord van lof ontvingen, terwyi de oudste militaire deelnemer, kapitein G. van Drongelen, ook door den Over ste gefeliciteerd werd. By navraag hoorden wy, dat aan dit examen byna 120 candldaten hadden deelgenomen, waarvan er uiteindeiyk 63 in het bezit van een diploma of aanteekening kwamen. Deze 63 zyn als volgt over de diverse leëftydsgroepen ver deeld: Jeugdgroep 3; Groep I 32; II 17; III 11. Het percentage geslaagden is opvallend laag, vooral als men bedenkt, dat dit examen geen „gok” is. daar men van te voren kan weten, of men aan de gestelde minimum-prestatles vol- doet. Wel zyn er enkele afgewezen, die ge- regeld geoefend hebben en daarby ruim vol doende bleken te zyn, doch op het examen door Woensdag as. zal voor ons spreken de wele<|. heer W. Verineulen. leeraar aan het R.K. Ly-: ceum alhier. ov«r „De hedendaagsche stryd”. We hebben den heer Vermeulen reeds vele nial«n op onze avonden gehoord en ook dezen keer zal het onderwerp zeker weer zeer inte ressant en leerzaam zyn. wy willen de leden van deze plaats nog eens extra herinneren aan ons triduum, dat gehou den zal worden woensdag-. Donderdag- en Vrydagavond. Dit triduum begint Om 8 15 uur en zaj geleid worden door kapelaan van Leeu- «-en van de St. Laurentiusparochle Ook de militairen en de andere leden van de Jonge- lingen-congregatle. die geen lid van de K.J.M.V. zyn. verwachten wy op dit triduum. Laat de opkomst zoo groot mogelyk zyn. Tot woensdagavond. De 37-jarige veehouder C. R. uit Zandvenne had zich met een aantal vrienden op een bal te Behagen vermaakt. Het scheen echter, dat hy niet in alle opzichten daarby als een volmaak: gentleman was opgetreden, want hy moest ten minste Maandagmiddag voor den Alkmaarschen politierechter terecht staan, omdat hy de 18- jarige mejuffrouw J. R. in de balzaal zonder aanleiding een stomp had gegeven en haar na afloop buiten, toen haar verloofde den veehou der verzocht zich behooriyker te gedragen, nogmaals had geslagen en den verloofde ook en bovendien het meisje zeer grof had beleedigd R. ontkende halsstarrig en zei. dat er niets was gebeurd, maar het verloofde paartje Wist het anders te vertellen en de twee getuigen a décharge, die R. had meegenomen konden niets anders zeggen, dan dat ze niets gezien hadden hetgeen al heel negatief was De officier nam aan. dat in ieder geval de verloofde van het meisje was gestompt en vor derde f 20 of 10 dagen. De rechter, die er rekening mee hield, dat verdachte goed by kas was. veroordeelde den veehouder tot f 25 of 15 dagen Nu de groote middagoptocht was uitgevallen, had men den optocht der kinderen naar de mid daguren verplaatst, waardoor deze nog meer belangstelling genoot dan anders. Vergezeld door twee muziekcorpsen. 8t Cac- cilla en Excelsior, trokken de jeugdige deel nemers, die zelf niet het minst genoten, var. half 3 tot 4 uur door de straten. Er was een groot aantal alleraardigst en fantastisch ver sierde ‘fietsen, autopeds en trekwagens. Mobi lisatie en oorlog hadden de noodige inspiratie geleverd, doch ook de vredesduif ontbrak ge lukkig niet. Een paar groote, schitterend versierde praal wagens werden zelfs meegevoerd, die zeer te recht groote bewondering verwierven, gemengd Op 8 April 1571, ’s middags tusschen 4 en 5 uur. verschenen op ’t Rltsevoort, toen nog bul ten de stadspoort gelegen, vier wagens met Spaanache soldaten. Het waren fouriers en adelborsten, vooruit gestuurd om de komst aan te kondlsen van twee vendels, die op be vel van den Graaf van Bossu uit Utrecht naar Alkmaar waren gedirigeerd. Te Utrecht hadden deze troepen een zeer slechte faam verworven, die, alom verbreid, te Alkmaar mede oorzaak was, dat aan de hoe ren fouriers geen vriendeluk „Welkom Vreem deling” tegemoet klonk, vooral niet toen bleek dat er nog 150 soldaten méér gefourageerd zou den moeten worden dan in een missive van den stadhouder stond aangekondigd. Er ontstond groote beweging onder de bur- gery, die aanstonds te wapen liep en tegen de vooruitgezonden soldaten een allesbehalve vriendelyke Jioudlng aannam. Op 1 stadhuis werd een spoedvergadering belegd. Tot het nemen van afdoende maatre gelen en besluiten bleek het dien dag al te laat geworden. De houding van de burgery tegenover de sol daten werd zoo dreigend, dat het stadsbestuur dezen laatsten yiings een veilig onderkomen ver schafte op het Hooge Huls, toen bewoond door __den rentmeester Dirk van Teyüngen. Ondertusschen gingen de burgers eigenmach tig over tot het bezetten der muren en het slui ten der poorten, zoodat de vendels Spaansche soldaten by hun aankomst te Alkmaar, nog dienzelfden avond, niet konden binnenrukken, maar noodgedwongen in de voorstad moesten blijven liggen. Burgemeesteren, beangst voor plunderingen aldaar, zorgden echter wel, dat de wachtenden van voldoende eten en drinken werden voorzien De fouriers. die alleen zich binnen de stad I blijkbaar niet op hun gemak gevoelden, werden den volgenden dag in een schuit, onder het bruggetje by 't Minderbroedersklooster door, weer buiten de stad gevoerd. dat al waren de stadsbestuurders door i burgery in groote verlegenheid ge- zy besloten een paar gedeputeerden naar Bossu te zenden om aan hem de moei lijkheid voor te leggen en tevens om hem te verzoeken persoonlyk mede naar Alkmaar ie komen om de goede orde te herstellen. Zóó ver is het inderdaad gekomen: toen de burgers den graaf en de gedeputeerden zagen verschijnen, weken zy van de wallen en wer den de poorten geopend, nadat de Spaansche soldaten drie dagen vergeefs hierop hadden gewacht. De jaarvergadering van den RX. West Prie- schen Dambond zal gehouden worden op Dor- derdag 19 October in het café van den heer L Konyn (clublokaal van VJ.OB.) te Wester- Zwaagdyk. De agenda van de vergadering telt in totaal 11 programma-punten. De clubbesturen woryien versocht ev«n- tueele candldaten voor de bestuursverklering vóór den 15en October by den secretaris in te dienen. Vóór 15 October worden eveneen» de namen van afgevaardigden ingewacht, die voor de rondvraag in aanmerking wenschen te ko men. Aanvang van de vergadering 's avonds om half acht. M vond niet dat hU schuldig was. Op -.14 Maart stond te Hoorn naast zyn vrachtauto een fiets. Een paar uur later stond die flets er nog en omdat het wel meer voorkomt, dat men by een expeditleauto wat neerzet om te doen vervoeren, dacht hy. dat de flets waar- schynlyk mee moest, al zat er geen adres aan Hu nam de flets mee naar Medemblik en zette haar in zyn garage gereed voor den eventueelen eigenaar. Drie weken later moest M. In dienst en toen stond de fiets er nog Op 11 Juli kwam M met verlof en toen zat zyn knecht met een kapotte transportfiets. Volgens zyn zeggen in een nerveuze bui, gebruikte M. toen verschillen de onderdeelen van de andere flets zoolang om tenminste de transjx>rtfiets te kunnen gebrui ken. Het was alleen maar een kwestie van leenen. Eenlge kwade bedoeling had hy niet. Getuige J. K„ de eigenaar van de flets, ver telde. dat hy de flets in een garage in Hoorn bad neergezet Tben hl) terug kwam was de fiets weg. Hy dacht toen, dat iemand haar even geleend had. Degene die haar leende kwam er echter niet mee terug. Getuige had een an dere tweedehansche flets gekocht voor f 20 Hy geloofde, dat verdachte te goeder trouw was geweest, want hy was zelf ook expediteur en een geval als dit was hem ook eens over zomen De officier gchtte diefstal niet bewezen en vroeg daarvoor vryspraak Wat de verduistering betrof, die «’as wellicht geschied op het oogen- bllk. dat de onderdeelen van de fiets werden gehaald Maar toen was verdachte in militairen dienst en daarom behoorde dat geval by den militairen rechter. De verdediger, Mr. Zwagestyn, daarby aan De politierechter sprak verdachte van dief stal vry en verklaarde zich voor de rest onbe voegd. In aansluiting op de mededeellngen omtrent de voorschriften t.a.v. den export naar Duitsch- land, wordt thans door de Ned. Groenten- en Frultcentrale medegedeeld, dat deze voorschrif ten tot nader order uitsluitend de producten *P- pelen, druiven en uien betreffen. Voor alle overige producten kunnen derhalve door de veilingen, tot nader order, zonder nadere goedkeuring van de afd. Exportmonopolle Dultschland van de Ned. Groenten- en Frult centrale. de tot durver gebrulkeiyke monopolie- „vereenkomsten, tevens machtigingen tot uit voer, aan de hiervoor in aanmerking komende exporteurs worden afgegeven. Vooi den export van druiven, appelen en uien echter m o e t de exporteur in het bezit zyn wi een door de Ned. Groenten- en Frultcentrale af gegeven schrlfteiyke verklaring, vermeldende het gewicht en het product; deze verklaringen wor den ingenomen by uitreiking van de betrokken uitvoermachtiging. De afd. Export-monopolie kan echter y1 spoedgevallen telefonisch opdracht geven tot M- verzoekt, hetgeen 'verd toegestaan. In dit rekest nu (in het archief van het Pro venhuis in afschrift bewaard gebleven) komt deze passage voor: .Jonker Andries Stark, jonker Starck ende vrouw Johanna, mijn vrouw Ursel (Johanna Bterck was gehuwd met Rai nier van Ursel). alhier cortellnks tot Alkmaar weesende Het wordt aldus zeer aannemeiyk, dat het stadsbestuur getracht heeft via Riddé» Gode- vaert Sterck by Alva te bereiken, wat by Bos su niet mogelUk was geweest. De dankbaarheid van het stadsbestuur uit zich wel duldeiyk In het op 22 Nov. 1571 dooi de vroedschap genomen besluit; „als datmen mijn Heeren den amptman tot Antwerpen ende zynen kinderen quytsceldinge sullen Hees: zal) leveren vanden exue (recht door het stedc- Utk bestuur geheven v»n erfenissen in de stad aie aan personen daarbuiten toevallen) vanden goeden van hyer getransportegrt ende dyt over zekere diensten dye Mj ende zynen kinderen de steede gedaen heeft ofte noch doen sullen.” De verwachting voor de belangstelling van de. twee kerkconcerten bleek wel wat te hoog gespannen te zyn; het middagconcert had een zéér geringe belangstelling en het avondconcert tamelyk bevredigend Dit was wel jammer, want het programma van het Vryz. Herv. Zangxoor, dirigent Com. Jonker, bleek een van de 'oeste te zyn, dat we ooit hoorden wat gehalte en uit voering betrof. Vermoedeiyk heeft de minder gunstige weersgesteldheid hier wel een belang rijke rol gespeeld. Het Alkmaarsche volkslied en een Fransche melodie uit de 16e eeuw werden door het kooi voortreffeiyk gezongen. Le Vendredl Saint van Gounod werd mooi genuanceerd uitgevoerd, vooral de quasi-reci- tatief-achtige inleiding. Het koor zong hier zeer beschaafd, en vormde een homogeen ensemble (ons compliment). De soliste To v. d. Sluys sopraan) zong behalve een aantal liederen uit Valerius' „Gedenck-clanck”, Nocturne van César Franck en Berceuse en de Klare dag van Alph. Diepenbrock. Met laatstgenoemde liederen .ieel’, oe kunstenares een onvergeteiyken indruk ach ter gelaten; de prachtige liederen van Diepen brock waren een artistieke genieting van eerste orde. Intens muzikale voordracht paard aan helder en sonoor stemgeluid. De organist Brommer verraste ons met inte ressante werken van Sweelinck's grootsten ty<i- genoot Frescobaldl (15831643). Van de be schikbare registratie op het kleine orgel wis' de organist een smaakvol en verantwoord ge bruik te maken. Tot slot Hymne aan de kunst van Jac. Bonset voor gemengd koor, sopraan en vleugel. Als besluit van een artistiek programma valt een dergelyk werk wel wat uit den toon. Noch de mooie zang van To v. d. Sluys, nóch de prima kaarultvoering kon het werk van de middelmatigheid redden; we kennen wel betere werken van dezen componist. Een zeer aangename kennismaking was voor ons wel de pianiste Elsie Gewin, die bescheider en muzikaal de soliste aan den vleugel bege leidde, en eveneens de klavler-begeleidlng vai. het laatste koorwerk speelde. In de bescheiden 8 October-herdenklng vorm de dit concert wel het hoogtepunt. Een welverdiend succes voor het Vryz. Herv Zangkoor. 16 20—1720 Brussel 17.55—1520 Motala; 1820—18.35 Brussel VI.; 18.35—1920 Keulen; 1920—20.50 Brussel VI.; 2050—2120 Brussel Fr.; 2120—2220 Brussel VI.; 2220—24.00 Deutsch landsender. Lyn 4: 8JO—820 Brussel V1-! 820—11.35 Scot tish Regional; 1135—12.05 Brussel Fr.; 12 05— 1320 Parys Radio; 1320—10.20 Scottish Regio nal; 1020—1720 Brussel Fr.; 1720—17.35 Scot tish Regional; 1735—1820 Brussel Fr.; 1820— 18.50 Scottish Regional; 18.50—1920 Parijs Ra dio; 1920—1935 Keulen; 1925—1930 Bero- mUnster: 19.50—2020 Danmarks Radio; 2020— 20.35 Scottish Regional; 20.35—2120 Deutsch- landsender; 2120—21.30 Keulen; 2130—2130 BeromUnster; 21.5024.00 Danmarks Radio. Lijn 5: Diversen. Lyn 1: Hilversum I. Lyn 2: Hilversum II. Lyn 8 8.00—930 Keulen: 10.00—1120 Keulen; f 13.20—13.50 Keulen; 13.50—15.50 Danmarks Ral dio; 15.50—1820 Keulen; 1SSG—- VI.; 172017.55 Danmarks Radio; 1820—18.35 Brussel VI.; 19.20—20.50 Brussel VI.; gens verregaande baldadigheid, maar dezen keer was het zoo ver gekomen met een meisje Uit Oude Nicdorp. Tydens een uitvoering had ze met een vriendin de banden van eenige buiten de zaal staande fietsen met veiligheidsspelden geper foreerd. waardoor die banden natuurlyk hope loos lek waren geworden. Bovendien had ze van een damesfiets de electrische lantaarn ge sloopt en in het water gegooid. Voorts had ze de fiets van den heer G. weggenomen en in een sloot gesmeten. Behalve deze baldadigheden had ze van een vriendin, die bp 21 Mei jl. uit een café een handtaschje had, gestolen, waarin geld zat. een gulden aangenomen, terwyi ze wist, dat die gul den uit dat handtaschje kwam. Het melsj^ betoonde niet veel schuldbesef, hetgeen o.a. bleek, toen een der getuigen ver telde. dat In de banden van zijn flets en die van zyn vrouw we] zeventien gaatjes zaten. Jk zou ze wel eens willen zien”, zei verdacht» toen, tot niet geringe verontwaardiging van den politierechter. De officier, Mr. G. v. d. Feen de Lllle, vond dat het er bedenkelyk uitzag met dit meisje Blijkbaar is er thuis niet voldoende gezag over dit kind, dat met een andere even jeugdige vriendin overal naar toe kon gaan. De vrijheid' heeft ze wel heel erg misbruikt. Van schuld besef was er geen sprake volgens den officier, die er voorts de aandacht op vestigde, dat het meisje heel ongunstig bekend staat en zonder fatsoen wordt genoemd. Een vryheldsstraf leek spr. het beste tnldde' om nog lets van haar terecht te brengen. Hy vorderde daarom twee maanden gevangenis straf en, op grond van vrees voor herhaling, onmiddeliyke gevangenneming. De rechter veroordeelde het meisje, dat plot seling In een smarteiyke huilbui was loage- barsten. conform den elsch. Een veldwachter voerde dit Jonge menschen- klnd, dat misschien nooit zoover was gekomen, als het beter de teugels had gevoeld, gevangen weg. De MIVA, Missie Verkeersmiddefen Actie, beoogt het zenden van moderne verkeersmid delen naar de Nederlandsche Missionarissen. Reeds tal van jaren oefent de MIVA in ver schillende landen haar zegenryken arbeid uit. Alleen Nederland bleef totnogtoe achter. Ne derland, het missieland by uitnemendheid. Dat moest veranderen, ook Nederland zou zyn MIVA hebben. Doordrongen van de noodzakelykheid: de technische hulpmiddelen aan te passen aan de I elschen des tyds, smeedden eind 1935 eenige mannen plannen, teneinde de MIVA ook in Ne derland burgerrecht te doen verkrygen. Allengs groeide hieruit het MIVA-Comlté onder voor zitterschap van mr. G. C. J. D. Kropman, lid van oe Eerste Kamer der Staten-Generaal wethouder en dam. Eerst nu kon aan een georganiseerde actie worden gedacht. Maar men 'moest voorzichtig zyn. Er bestonden hier te lande reeds vele mls- sie-liefdewerken. Deze mochten allerminst scha de ondervinden van de actie van de jongste missiespruit. Na gehouden overleg bleek men in de andere zijde van het kamp niet alleen geen tegen stander, maar zelfs enthousiast voorstander. In de MIVA zag men geen concurrent. Integen deel, zy zou door haar actie het enthousiasme, waarmede men in Nederland te allen tyde de missie heeft gesteund, nieuw voedsel geven. Daarby zouden vele Katholieken herinnerd worden aan hun mlssieplicht, aan hun plicht: de missies ook met stoffelyke gaven te steunen. Herhaaldelyk hebben Paus en Kardinalen hun hooge goedkeuring geschonken aan het Ijveren der MIVA. Z. H. Paus Plus XI z.g. heeft de woorden gesproken: „Gy behoeft me niet geestdriftig te maken. Ik ben enthousiast." Z. H. Exc. Mgr. J. P. Hulbers, Blsschop van Haarlem, in wiens diocees de hoofdzetel van de MIVA is gevestigd, verklaarde het werk als noodzakeiyk en schonk aan leder, die daadwer- keiyk aan deze actie deelnam, zyn blsschop- peiyken zegen. Mgr. Th. Bekkers, secretaris van den Neder- landschen Prlester-Mlsslebond en van het Na tionaal Comité, dat door den H. Stoel Is inge steld om de onderlinge verhouding en de sa menwerking van de verschillende missie-acties te bevorderen, beval het MIVA-werk volgaar ne aan. De Prlester-Mlsslebond en de Vereenigde Mis sionarissen wezen beiden een vertegenwoordiger in het MIVA-comité aan. Katholieken, de MIVA komt naar u toe op Woensdag 11 October as. In het gebouw „Het Gulden Vlies te 8.15 uur en wel met de Tweede MIVA-film ..Heldhaftig Missionarisleven in sneeuw en ys”. Om 2 uur is er een kindervoor stelling. De MIVA wacht ui! „Maar de anderen vertelt Boomkamp moesten zy nog eenlgen tyd houden, en schoon Burgemeesteren sterk aanhielden om geheel ontheven te zyn, was zulx vrugteloos by den stadhouder; waerom Burgemeesters ende Raedt goedvonden gedeputeerdens naar Antwerpen aen den Amptman te zenden, om aen hem te verzoeken, dat hy by den Hertog van Alt» of zyn zoon Don Frederlk voor hun zoude solll- dteeren om van de overige soldaten ontheeven te mogen zijn In de Resolutlën van de Vroedschap wordt over een dergeiyke deputatie geen woord gerept. Toch heeft Boomkamp ”t in zoover wel by 1 rechte eind, dat hy als succesvol bemiddelaar by den landvoogd noemt den „Amptman” te Antwerpen. B. biykt niet te weten wie hier mede wordt bedoeld. Welnu dit was Ridder Godevaert of Góvert Sterck. lid van een voornaam Zuld-Neder- landsch geslacht, van 15441577 amptman (schout) van Antwerpen, daarna tot zyn dood. In 1587, Treaorler-generaal v. d. Konlnkl. Fi nanciën, een trouw dienaar van de Spaansche dynastie. Deze invloedryke Antwerpenaar nu was gehuwd met een dochter. Cornelia, van het Alkmaarsche echtpaar Andries Willemsz. van Oudtshoorn en Wilhelmina Pletersdr. Paling Camelia had nog een zuster. Geertruyd. ge huwd met Jhr. Pieter van Bronchorst. en e»n broeder. Willem, gehuwd met Hester van Rel iant. Dese 3 kinderen, die zich meest „van Sonnevelt” noemden naar een door hun vader gekochte heerlijkheid waren in 1573 allen reedt overleden. In verband met de afwikkeling van de nala tenschap van zijn overleden schoonouders de Antwerpsche Amptman steeds In connectie met Alkmaar gebleven. Juist in bet jaar 1571 nu zyn de kinderen van hem in Alkmaar geweest, zooals biykt uit een rekest d.d. 16 Dec. 1571. waarin Hester van Reliant. weduwe Willem van Sonnevelt. ui’ haar privé naam en als collatrlx. met haar zoon Pieter, van het Provenhuis van Palinc en van Foreest. ten behoeve van deze stichting aen bet stadsbestuur om vrijdom van accyns

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 10