O Sigaren,- chocolade en conserven VOOR WE BREIE DE SOLDATEN HET GAAT NIET DOOR ONZE VOOR GEMOBIUSEERDEN .Na’t Rooken iimihuiiiiniiui GESLOTEN i Wollen wanten VICKS hoestbonbons VOOR EEN SOEPELE DISTRIBUTIE „DE TREIN 1839-1939" „Chronische verstopping luut mei succes worden bestreden", DINSDAG 10 OCTOBER 1939 Wisselende uitkomsten Inatelling van een viertal inapectiea J HENRI DEKKING OVERLEDEN ALGEMEEN STEUNCOMITÉ 15ert IOcB ONZE PRINS OP INSPECTIE acM. ZAL K.L.M. ZICH VESTIGEN TE LISSABON? Gedenkboek Willibrord- herdenking Zware straffen voor valsche munters Dr. Colijn lid van de Eerste Kamer Twee jaar gevangeniaatraf tegen ontvanger geëiacht De verduistering te Amstenrade tweemaal in één week BRAND TE BOEKEL RAAM VAN STUDENTEN VOOR H. M. DE KONINGIN SCHOLING VAN ARBEIDS KRACHTEN KNOEIERIJEN MET UITVOER- PREMIES In dertig dagen 258.724 betalende bezoehere MOTORSCHIP GEZONKEN OP IJSELMEER AANWIJZINGEN VOOR DE RIJNVAART Sociale hulp in tijd van oorlog Ervaring van de industrie in den mobilisatietijd Prysetijgingen van chocolade Tekort aan per zoned R.K. Vrouwencomité houdt iyn eerate byeenkomat i (fnpexonden Mededceltng) in l by opzetten aan het begin s| voor Met Ingang van Maandag ia het kantoor van het Algemeen Steuncomité gevestigd In kamer 31 van het gebouw van het ministerie van Btn- nenlandsche Zaken. Alle brieven e.d. moeten aan dit adres worden gezonden. Z. K. H. Prins Bomhard, heeft, vergezeld van zijn waamemenden adjudant majoor Pnaff. namens de Koningin onderdeden van de lichte divisie In oogenschouw genomen. een van Naar wij vernemen heeft dr. H. Colijn zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer, in de vacature De Vlugt. aanvaard. de nt- nd was een pen Meurs, Zon na de sluiting hield tot de in het aan het van de tentoonstelling hun beste k Verzacht Uw keet Verfnsch Uw e5SJ mond en adem met de smakelijke Het motorschip „Gillek auf 11", schipper J Meertens, Is op het IJselmeer gezonken. De uit drie personen bestaande bemanning is door visschersvaartuigen te Enkhulzen aan den wal gebracht. Gisteren is met de afbraak begonnen. Het tentoonstellingsmateriaal zal met veel zorg wor den Ingepakt en naar Zwolle worden overge bracht. waar het voorloopig in een leegstaande werkplaats van de spoorwegen wordt opgebor gen. Te zijner tijd zal het een plaats krijgen in het Spoorwegmuseum, waarvoor het Mallebaan- statlon te Utrecht zal worden ingericht, maar voor welk doel het eerst een grondige verbou wing zal moeten ondergaan. Onlangs berichtten wy. dat de heer Steensma van de K. L. M. een reis maakte naar de Kaap Verdlsche eilanden ten einde de mogelijkheid te bestudeeren voor een route naar West-Indlë van Amsterdam uit. De heer Steensma is op zijn terugreis te Lis sabon gebleven. In verband met den Ingetreden oorlogstoestand zijn er nl by de K. L. M. plannen gerezen het eindpunt van de Indië- route te verleggen. Een van de zeer geschikte mogelijkheden zou dan Lissabon zijn, temeer daar deze plaats een station van de transatlan tische luchtltjn der Pan American Airways is. De K. L. M overweegt thans ernstig of aan deze plannen uitvoering kan worden gegeven. Verschillende voorbereidende besprekingen wor den gevoerd, doch niet alleen te Lissabon. Teneinde een soepele regeling bij de uit voering van eventueele dlstributlemaatrege- len te waarborgen en de mogelijkheid te scheppen, dat daarbij ten volle rekening wordt gehouden met plaatselijke belangen en omstandigheden, heeft de minister van Economische Zaken besloten dlstributle-in- spectles in te stellen. Voor de Maastrichtsche rechtbank stond Maandag de 55-jarige J. H L. terecht, ontvan ger by het kerkbestuur te Amstenrade. fficieel wordt als reden voor het opgeven der op papier reeds kannen en kruiken zijnde plan nen de onzekere huidige tijdsomstan digheden genoemd en deze reden is een alleszins acceptabele. De oorlog Immers heeft een ondoordringbaar rookgordijn voor de financieele en economische toe komst geschoven en hoe kolossaler een financieele Instelling is, hoe grooter en veelzijdiger ook de risico’s zijn, die zij kan loopen. Bovendien zou er ten bate «an de aandeelhouders zoq’n groote hap in de liquide midc^len werden gedaan, dat wij ons zeer goed kunften voorstel len, hoe men vooral In dezen tijd, waar in liquiditeit een eerste vereischte Is, voor het doen van zulk een hap moet terug schrikken. Indien wezenlijk het uitbre ken van den oorlog de hoofdoorzaak Is voor het althans voorloopig laten varen van de concentratle-plannen, dan kun nen wij en velen met ons dat terecht als een dier gelukjes beschouwen, welke ongelukken plegen te vergezellen. Voor hen, die met het oog op de concentra- tieplannen ter beurze een hoogen koers ’oor de aandeelen hebben betaald, zal het echter een bittere en duur betaal de teleurstelling beteekenen. By de bedrijven, welke voedings- en genot middelen produceeren, verwachtte men voor- loopltj, dat de voornaamste moeliykheden zier, zullen voordoen met betrekking tot de embal lage, vooral met het blik en het glas, in net begin minder met het hout en het karton In de sigarenindustrie achtte men het waarschnn- iyk, dat alle blikverpakking zal moeten verval len. De sigaren, die tot nu toe In blikken doe zen en doosje» werden Aleverd. zullen dan ver laakt worden ofwel in. karton. ofwel In eenvou dige houten kistjes. Meer bezwaren zal het ont breken van blik opleveren voor de conserven industrie. die niet buiten deze verpakkingsmid delen kan De grootere hoeveelheden woroen verpakt in blikken bussen. de kleinere In glazen potjes met blikken deksel. De moeliykheden ten aanzien van het blik ayn tweevoudig. Eerstens ia er op het oogenbllk weinig aanvoer; blik komt in hoofdzaak uit Amerika en uit Engeland en door de blokkade ter zee is deze aanvoer ernstig gestagneerd. Maar zelfs als de aanvoer normaal zou zyn. was de kwestie nog niet opgelost, want de regeering heeft een aantal blikfabrleken ge heel of gedeeltelyk gerequlreerd voor Defensie- doelelnden. zoodat deze bedryven. zelfs by een 'normalen aanvoer van grondstof, toch niet aan haar gewone productie zouden kunnen komen 1 Gevolg van dit alles Is, dat de prijs van t ollk oploopt, een prjjsverhooging. die niet zal nala ten Invloed uit te oefenen op den prys van het voedings- of genotmiddel In den kleinhandel Ook de cacao-Industrie ondervindt voor het ver pakken van haar product de moeliykheden, die zich voordoen tengevolge van het verminderen der blikpröductie. In de chocolade-industrie zyn de moeliykheden met de verpakking mlndei groot: de reepen worden verpakt in stanlol (zil verpapier) en de voorraad hiervan zal ndgal meevallen De bevindingen ten aanzien van de eigenlyke productie zyn tamelyk varieerend. In de siga- ren-industrie was de algemeene verwachting, dat de voorraad tabak zeer groot Is. waarschyniya zoo groot, dat hy voor anderhalf jaar toerei kend Is. Meestal hebben vooral de grootere fa brieken minstens voor een half jaar voorraad aan tabak. Daarbij komt nog, dat de voorraden voor de najaareveilingen te Amsterdam vri.wel alle reeds in ons land aanwezig waren, toen de stagnatie In de internationale scheepvaart ont stond. In verband met de moeliykheden, die zich voordoen In het geheele economische leven, is het echter wel te verwachten, dat de goed- koopere soorten sigaren duurder zullen wor den. zyn we goed Ingellcht, dan Is er dezer da gen een prljsverhooging te verwachten voor de sigaren van klein ndodel, die van drie cent op drie en een halven cent gebracht zullen worden Export-moeliykheden ondervindt de sigaren industrie niet, omdat de laatste jaren de export nauweiyks 1% 4 2 pCt. van de totale productie bedraagt. Clearingkoersen Koersen voor stortingen op 10 October 1*3> i tegen verplichtingen luidende in: Raich<tm»rken X 75M. Ure» f 9,56. den oorlog groote aanvragen uit Duitschland, Frankrijk en Engeland, terwyi nu de geheele ■export verdwenen ia. De verwachting is echter, dat in deze landen eenlge voorraad bestaat en dat de vraag wel weer zal komen, als deze voorraad geconsumeerd 1» Dezer dagen is op het Centraal Secretariaat van het R. K. Vrouwencomité voor Sociale Hulp in oorlogstijd, sub-comlté van de VOO., Lange Nleuwstraat 63a te Utrecht, onder voor zitterschap van mevr. F. Steenberghe Enge- ringh de eerste bijeenkomst van dit zub-coml- té gehouden. Aanwezig waren, met Mgr. degenen, die met wol en breipennen kleedingstukken willen gaan maken is met betrekking tot de reede van Duisburg-Ruhrort bepaald, dat verschillend- aangewezen ligplaatsen zyn opgeheven. Mbeliykheden met de suiker ondervindt men ook in de cacao- en chocolade-industrie Aq£ cacaoboonen is hier te lande, nog wel een tame lyk groote voorraad aanwezig, doch deze wordt min of meer vastgehouden. In de hoop, dat de prijzen binnenkort nog meer zullen stijgen Dit zal uiteraard een prysstüging van het product In den kleinhandel tengevolge moeten hebben Met nadruk wenschte men In deze Industrie erop te wyzen, dat prysverhooglng geen prjjs- opdryving beteekent. doch dat deze verhooglng zakelyk gemotiveerd Is. omdat de fabrikant zyn grondstoffen duurder moet Inkoopen Of dit misschien niet een gevolg Is van speculatie In den groothandel, daarover wenschte men zich niet uit te laten, al hoorden we hier dan terloops wel zeer onvriendelyke dingen aan het adres van den groothandel in suiker. De export is afhankelijk van vergunningen, die thans nog gegeven worden voor Amerika en Indië Het geven van deze vergunning zou erop wyzen. dat de voorraad In ons land er gunstig voor staat. In het binnenland schynt het publiek wel cacao In te slaan, doch hoewel de vraag naar chocolade in den vorm van reepen en bonbons sterk stygt, schynt men hier te doen te hebben met een vergrootlng van de oogen- blikkeiyke consumptie. Men herinnerde hier aan de mobilisatie van 1914 tot 1918. toen ook eeu aanzienlyke hoeveelheid chocolade den weg naar de soldatenmaag heeft gevonden. Zoowel in de fruit- als In de cacaoverwerken de Industrie wenschten de fabrikanten er met nadruk op te wyaen, dat de toestand thans nog veel te onzeker is om een verwachting over lan- geren termyn uit te spreken. De gegevens, die wy verkregen, gelden alleen vbor de nabüe toekomst. Hoe op den duur de Invloed van den oorlog op de Industrie zal zyn. is afhankeiyk van zooveel factoren, dat men dit thans nog niet kan overzien. De heer Gerbrandy, minister van Justitie, heeft op vragen van den NSB.-er Dieters be treffende het instellen van een justitieel onder zoek naar beweerde knoeierijen met uitvoer- premies geantwoord, dat uit de buiten vervol- gingstelling van den schryver in „Volk en Vaoerland" niet de gevolgtrekking mag worden gemaakt, dat de geuite beschuldigingen juist zyn geweest. Wel moet worden aangenomen, Jat het Landbouwcrisisfonds van de toegepaste practyken nadeel heeft ondervonden. Naar aanleiding van de publicaties is zoowel door de politie als van de zijde van het mi nisterie van Economische Zaken een onderzoek Jngesteld geworden. Genoemd departement heeft daarbij mede de kansen van een civielrechtelijke actie onder oogen gezien. De Justitie neemt na overleg met den minister de betrokken aan gelegenheid nog In nader onderzoek. A De moeilijkheden, welke ons be drijf eleven ondervindt tengevolge van de internationale omstandig heden, zijn van velerlei aard. In een drietal artikelen. „Nederland in oorlogstijd’' gaven wij de resul taten weer van een onderzoek naar de algemeene aspecten van onze voedselvoorziening, den land- «n tuinbouw, de industrie en onzen export. Thans geven wij hierbij het eer ste deel van de uitkomsten, die wij verkregen bij 't nemen van enkele steekproeven met betrekking tot den oogenblikkelijken toestand tn velschillende takken van industrie. Wij kozen hiervoor zooveel moge lijk de grootste en meest represen tatieve bedrijven, zoodat uit den aard der zaak de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat bij bepaalde fa brieken de toestand eenige afwij king van onze bevinding vertoont. In groote trekken deden zich de hierbij vermelde conclusies aan ons. voor. Hoe verloopt de industrie van voedings- en genotmiddelen? Zal Nederland voorloopig nog rus tig kunnen rooken? Wat zijn de bevindingen van de fruitconser- ven-tndustrie? Kunnen de fabri kanten van cacao- en chocolade producten zaken doen en welken invloed ondervinden zij bij de fabricage van de suikerproductie? Vragen, waarop men hierbij een, zij het nog voorloopig, antwoord kan vinden. m het begin van dit jaar was In Rotterdam een zeer groot aantal valsche guldens en ryks- daalders In omloop en de Rotterdamsche politie deed dan ook een goede vangst toen zy by een inval in een woning in de Escampstraat complete Installatie tot het vervaardigen valsche munten aantrof. .De bewoner, de 46-jarige broodbezorger J. W B„ werd gearresteerd en hy is wegens valsche muntery en het uitgeven van valsche geldstuk ken door de Rotterdamsche rechtbank veroor deeld tot een gevangenisstraf van vyf jaar. De officier van justitie, die negen jaar gevangenis straf had geëischt, teekende van dit vonnis hooger beroep aan en de advocaat-generaal by het Haagsche Gerechtshof, mr J. U. Polman, requlreerde dezelfde straf als de officier van justitie. Ook de broer van dezen verdachte moest In hooger beroep terecht staan Hem was ten laaie gelegd, dat hy een van de valsche ryksdaalders in een chocoladewinkel had uitgegeven. Hy was door de rechtbank vrygesproken De officier had echter hooger beroep aangeteekend. De advocaat-generaal achtte verdachte schul dig en vorderde een gevangenisstraf van drie jaar. De verdediger, mr. F. JAM Mertens, achtte het opzetteiyk uitgeven van het geld allerminst bewezen en vroeg daarom bevestiging van het vrijsprekend vonnis van de rechtbank. Uitspraak in belde zaken 23 October. Zondagavond Is de groote spoorweg- jubileumtentoonstelling op het terrein van het voormalige Paleis voor Volksvlyt aan het Frederiksplein te Amsterdam gesloten De laatste bezoeker, die de loketten pas seerde. had het nummer 258.724. Een bezoek dat formidabel kan worden genoemd, vooral wanneer men het beziet in het licht der tijdsomstandigheden e geruchtmakende plannen tot het 1 vormen van een zeer ver doorge- voerde belangengemeenschap tus- schen de Amsterdamsche Bank en de Rotterdamsche Bankvereenlging gaan1 niet door. Door de velen, die door deze met een merkwaardige voortvarendheid In de crisisdagen rondom Dr. Colijn be kokstoofde plannen verontrust en van zorgen vervuld werden, zal dit bericht met een gevoel van opluchting worden begroet, en terecht. Wij hebben er inder tijd op gewezen, hoe bij deze fusieplan nen de belangen van de aandeelhouders direct verzekerd werden, terwijl die van het personeel als een kwestie van secun daire beteekenls eerst later onder het oog zouden worden gezien. Deze figuur was allerminst fraai, vooral in een tijd, waarin groote werkloosheid heerscht en ontslag dus vaak blijvende uitschakeling uit het productieproces zou hebben be- teekend. Wij hebben toen betoogd, dat er behoorlijke en redelijke voorzienin gen zouden moeten worden getroffen voor het eventueel tengevolge van de fu sie overtollig geworden personeel en dat «lts een gemeenschapsbelang genoemd, omd^t eventueel zonder__ behoorlijke I voorzieningen ontslagenen ten laste van de gemeenschap zouden kunnen komen. Er waren teekenen, dat alsnog naar een behoorlijke behartiging van de perso neelsbelangen zou worden gestreefd, maar daartegenover stonden ook eenige Wijken van een mentaliteit, welke in dit opzicht niet bepaald vertrouwenwek kend mocht worden genoemd. Boven dien hebben wij in die dagen als onze meenlng uitgesproken, dat een dergelijke concentratie op financieel gebied, waar door de gefusionneerde bankinstellingen een welhaast monopolie-achtige over- heerschende positie zouden kunnen gaan innemen, bepaald ongewenscht moest worden geacht, vooral omdat het hier geen twee zwakken betrof, die samen sterk genoeg wilden worden om hun be staan te verzekeren, maar twee krach- tigen, die samen alleen nog wat sterker wilden worden. Bij de verdediging van het door de meerderheid der Kamer niet gewenschte optreden van het liberale vijfde kabinet-Colijn, wees de eerste mi nister erop, dat hij geen kans zag de be- noodlgde gelden te leenen, indien niet de zuinige hulsmoederspolitiek volgens de richtlijnen van de liberale negen- manswysheld weder in eere zou0 worden hersteld, zoodat menigeen zich afvroeg, of de voorgenomen bankconcentratie niet in eenigerlei verband stond met de hoop op een aanblijven van het vijfde kabinet-Colijn. Zooals wij het hier thans uitdrukken, zeide Dr. Colijn het natuur- iyk niet, maar wat hij wel zeide, kwam toch practisch hier op neer. De liberale hoop op een aanbltfven van Colijn met zoovele liberalen naast zich werd echter verijdeld en thans zijn ook de fusieplan nen van de Rotterdamsche Bankveree- niging en de Amsterdamsche Bank af geblazen. Naar wy vernemen zal er van de nationale Wmibrord-herdenking, die begin November te Utrecht plaats heeft, een officieel gedenkboek •orden uitgegeven. Daarin zullen bydragen •orden opgenomen van de verschillende rlch- Ungen. die aan deze herdenking deelnemen, bus zoowel van katholieke zyde als van anders denkenden. Reeds werd aan den jongen kun- •**naar Harry Sterk opdracht gegeven tot het ontwerpen van een omslag. Het door Joep Nicolas vervaardigde gedenk raam. dat de studentencorpsen aan H M de Koningin by Haar regeeringsjubileum aan boden, Is dezer dagen In de Groote Kerk te -Apeldoorn geplaatst. Byzonderheden aangaande tegaan. Het vee kon nog bijtijds worden bevrtfd.de officieele overdracht zijn nog niet bekend. zeggen doktoren. i Ruw-reinigende laxeermiddelen zyn nutteloos by de bestrydlng van chronische verstopping Zy geven wel tydelyk opluchting, maar spoedig is een nieuwe dosis noodzakelyk, want de oorzaak van de kwaal wordt er niet door weggenomen De oorzaak der kwaal Dikwyia ligt deze tn een gebrek aan massa in de darmen. Een normale darmfunctie ia alleen mogelijk, indien daar voldoende apyaver- tertngsresten. de z<. bollaststoffen. aanwezig zyn om weerstand te kunnen bieden aan de darmspieren. welke door zich samen te trekken de dannbeweging veroorzaken. De huidige sterk geconcentreerde voedingsmiddelen zyn evenwel arm aan spysverterlngxslakken. Daardoor ont staat een gebrek aan massa. dus aan weer stand In de darmen, zoodat de darmspieren gaan verslappen. Normacol herstelt de darmfunctie langs natuurlijken weg. Voor een succesvolle bestrydlng van chronische verstopping is het dus noodzakelyk, in het ge brek aan massa te voorzien Normacol doet dat; de zuiver plantaardige korrels zwellen In den darmlnhoud gelatineus op en vormen een sponsachtige mas.'a. die de plaats Inneemt der ontbrekende ballaststoffen De darmspieren kunnen nu weer regelmatig werken en een ge zonde stoelgang wordt verkregen. Neem nog heden een proef. Een kleine hoeveelhe.'d Normacol. regelmatig Ingenomen, heft chroni sche verstopping onfeilbaar op. Op bijna 68-jarlgen leeftyd ia te Rotterdam overleden de heer Henri Dekking, journalist en literator, voorzitter van den Nederlandschen Journalistenkring. De minister van Waterstaat heeft het vol gende ter kennis van belanghebbenden ge bracht. Blykens een mededeeling/ van de betrokken Duitsche Instanties is op grond van bet voor den Dultschen Ryn geldende reglement vau politie voor het riviervak van den Ryn tus- schen Matnz en stroom-km 644.5 boven het veer van Könlgswinter bepaald, dat vlotten zich nle! mogen laten dryven. Bovendien Is bepaald, dat tankschepen niet in •n sleep met andere vaartuigen gesleept mogen worden. De bovenstaande bepalingen zyn terstond in werking getreden. Overtreding ervan wordt gestraft. Voorts Aanwezig waren, met Mgr F Frencken. Dio cesaan Directeur van de KJ.V In het bisdom Breda en den zeereerw heer A. M A. Vol- laerts. Directeur van de Katholieke Actie voor de Vrouweiyke Jeugd De Graal, de afgevaar digden van de K J V tn het Aartsbisdom en In de Bisdommen Breda. Den Bosch en Roer mond, van de Graal, van de R K Vereenlging tot Bescherming van Meisjes, van de K.A.V.O. (Katholieke Vrouwenarbeldereorganlsatiesi en van de Federatie van R. K. Vrouwenbonden in Nederland. De directrice van het Centraal Bu reau van deze laatste organisatie, mej. C. Bak, is tevens de secretaresse van dit comité. Het comité stelt zich ten doel: a de hulp aan de gezinnen; b. de hulp aan de gemeenschap, in zooverre dit nuttig of noodlg geacht wordt. Het comité bestaat uit een vertegenwoordi- ging van enkele personen van de Hoofdorgani saties der Vrouwen en der Vrouweiyke Jeugd. By haar berust de leiding Zy worden byge- staan door de vertegenwoordigsters van de or ganisaties. welke mede van dienst kunnen zyn by deze sociale hulp, om aldus te kunnen uit gaan van de bestaande organisaties. Dit comité bevordert het oprichten van de plaatselyke vrouwencomlté's voor Sociale Hulp In Oorlogstijd en deze vormen met de plaat selyke comité’» V. O. G. een eenheid, welke met het werksecretariaat te Utrecht arbeiden onder leiding van het aecretariaat V. O. G. te Heemstede. Goedgekeurd werd, dat dit comité zal wer ken als landelyke organisatie. Alle katholiek vrouwenwerk wordt hierdoor gecentraliseerd, terwyi samenwerking met neutrale comité’» kan gebeuren in organisatorisch verband. Het werkschema voor de plaatselyke comité'» werd besproken en vastgesteld. Besloten werd, dat het secretariaat ook de by de Federatie van R K. Vrouwenbonden aangesloten Congregaties van Religieuzen in het werk zal betrekken. Voor de tweede maal In één week tyd Is in gehucht Arendsnest onder de gemeente “Wkel een groote boerdery In de asch gelegd. Thans woedde de brand in de boerenhofstede Tan het landbouwersgezin van Sleeuwen, welke °P ongeveer honderd meter afstand is gelegen de kortelngs verwoeste boerdery. Het vuur op onbekende wyze ontstaan en in minder n geen tyd stond het complex, bestaande uit Tehuis, schuur, hooibergen en eenige ge- in lichter laaie. De vlammen vonden *1 hun weg door den opgeslagen oogst, voor- rogge en haver. Aan blusschen viel Rooken. De boerdery is geheel verlorsn In de fruitverwerkende Industrie klaagde men, evenals trouwens In sommige sigarenfabrieken, over het ontbreken van geschoold personeel, daar dit door de mobilisatie uit de bedryven Is ge haald De productie ondervindt hierdoor aan- zieniyke moeliykheden, die nog wel eenlgen tyd zullen aanhouden, daar de scholing van personeel soms een paar jaar duurt. Een zeer groot bezwaar voor deze industrie is het ge brek aan suiker, doch de verwachting Is, dat dit na October beter zal worden. In de conser- ven-industrle verwachten de leiders, dat Neder land voldoende suiker zal kunnen produceeren en het schynt zelfs, dat de bietenoogst van dit jaar zeer ryk ts. Wel achtte men het waar schyniyk. dat de suiker gedistribueerd zal wor den. In dien zin. dat de fabrikanten gelegenheid zullen krygen evenveel suiker te koopen als het vdrlge jaar. doch dat het hun onmogeUjk zal zijn een groeten voorraad In te slaan Hier van zal het gevolg zyn, dat de productie gelyk- matlg zal verloopen De natuuriyke gang van zaken zou zyn. dat de fabrieken het den eer sten tyd ontzettend druk zouden hebben en niet aan de aanvragen zouden kunnen voldoen en dat daarna een periode van inzinking zou komen: over het algemeen echter zouden ook de fabrikanten liever zien, dat de productie ge- lykmatig gehouden wordt, zooals zy ook ver wachten, dat geschieden zal. De export van geconserveerd fruit ligt op het oogenbllk heelemaal stil. De laatste orders voor Indië zyn weggegaan met de ..Oranje’. Naar het buitenland wordt niet uitgevoerd, niet om dat het verboden is. maar omdat daar geen vraag bestaat. Dit is het meest typeerende ver schil tusschen den huldigen toestand en dien van 1914. Toen kwamen er in het begin van Verdachte bekleedce in deze betrekking een vertrouwensfunctie, temeer, daar hy sedert jaren secretaris van de gemeente Amstenrade Hierdoor was het mogelyk. dat hy over tydsver.oop van ongeveer achttien jaar groot aantal geldsbedragen op de rekening van het kerkbestuur kon verduisteren, zender dat clt de aandacht trok. Eerst vorig jaar kwam toenmalige pastoor van Amstenrade tot de ontdekking, dat het met de rekening en ver antwoording van den ontvanger niet k:opte. Een Ingesteld Accountantsonderzoek bracht aan het licht, dat zeker van 1929 af gelden door verdachte waren verduisterd ten nadeele van het kerkbestuur tot een gezamenlijk be- diag van 6889.25. De ontvanger had nog een laar gelegenheid gekregen om de vermiste gel den aan te zuiveren, maar hy had dit niet ge daan en bleef doorgaan met groote verteringen Leven zyn stand en financieel kunnen. Bij de behandeling der zaak bleek, dat ver dachte o.a. Jarenlang een bedrag als subside voor ben kapelaan der parochie als uitgaafpost op de rekening van het kerkbestuur had gezet, hoewel dit bedrag rechtstreeks door de gemeente oen betreffenden kapelaan werd uitbetaad Voorts bleek by de accountantscontrole een aantal posten op de creditzyde te zyn geboekt, terwyi zU niet uitgegeven waren. Aan den an deren kant waren er ook ingekomen bedragen niet in de rekening verantwoord. De ontstane verschillen aan kasgeld gebruikte verdachte voor zlchzelve Het O. M., waargenomen ooor mr. Dautzen- berg, achtte ook door de volledige bekentenis van verdachte de feiten bewezen. De eiseh luidde twee jaar gevangenisstraf. De uitspraak werd bepaald op 23 October volgt. Is afkomstig van de Industrieschool voor Meisjes te 's-Gravenhage. We werken met breinaalden no. 12. Voor het boord opzetten: 48 steken, breien 1 recht, 1 averecht, 36 toeren lang. Daarna 3 toeren recht en dan beginnen te meerderen voor den duim. Eerste toer: 1 steek heffen. 1 steek breien, 1 steek heffen, laald recht uit- oreien, 5 naalden recht Tweede toer: 1 steek heffen, drie (teken breien. 1 steek heffen, naald ■echt uitbreien, 5 naalden recht. Derde toer: 1 steek heffen. 5 ste eën breien, 1 steek neffen, naald recht uitbreien. 5 naal den recht. Zoo door biyven breien, totdat er in het geheel 21 ste ken by gemaakt zyn; deze 21 ste ken op een draad rygen. De want verder breien, doet eerst vier zteken er van de aaHUd; daarna 30 toeren breien. Hierna de want verder breien, zooals de platte teen. Aan de vooe- en achterzyde 6 steken over houden en deze aan elkaar mazen. Voor den duim hebben we 21 steken plu» 4 steken die we er by gemaakt hebben, plus 1 steek heffen vóór en één steek heffen voorby de 4 steken, tezamen dus 27 steken. Deze 27 steken over 3 naalden verdeelen. We beginnen den duim te breien aan den binnenkant, dus daar waar de 4 steken in het midden van de naald zitten. Eerste toer: 2 steken recht, overhallng, 1 steek recht, mindering. 2 steken recht. 5 naal den recht: volgende toer: 1 steek recht, over- haling, 1 steek recht, mindering. Daarna niet meer minderen en door blyven breien tot 18 toeren. Den top breien: 2 steken breien, overhallng. 2 steken breien, overhallng enz. tot er ste ken overblyven Deze 6 steken op een cjraad ne- De distributle-inspecteurs hebben tot taak de verbindingen tusschen de plaatselyke distribu- tledlensten en het departement van Economi sche Zaken, met’ name het Centraal Distributie kantoor te bevorderen en te vergemakkeiyken Verder zullen deze Inspecteurs zoo noodlg de verblndingaschakel kunnen vormen tusschen de plaatselyke vereenigingen van de by de distri butie betrokken bevolkingsgroepen en de plaat- selilke, distributiediensten NA^h^an zich derhalve met wenschen en klachten, de distributie in het algemeen betref fende, tot hen wenden. Klachten van adml- rüs tra lieven aard moeten worden gericht tot den plaatseiyken dlstributiedienst of het centraal distributiekantoor te 's-Gravenhage. Het land Is hiertoe verdeeld in vier inspecties, te weten: Inspectie Noord. Ambtsgebied Fries land, Groningen en Drente Inspectie Oost.. Ambtsgebied: Overijssel en Gelderland. Inspec tie Zuid. Ambtsgebied: Noord-Brabant, Limburg en Zeeland. Inspectie West. Ambtsgebied: N- Holland, Zuid-Holland, Utrecht, behalve de steden Amsterdam, ’s-Gravenljage, Rotterdam. Utrecht en Haarlem, welke steden rechtstreeks ressorteeren onder het Centraal Distributiekan toor. De Regeeringspersdienst meldt; Het belangrijke vraagstuk van de wederopne ming van werkloooen in het bedrijfsleven heeft de volle aandacht van de Regeering. Deze acht het noodzakelyk, dat, nu aan den eenen kant nog steeds groote werkloosheid bestaat en aan den anderen kant nog by voortduring vraag naar arbeidskrachten valt waar te ne men, terwyi ook uit de mobilisatie aanmerke- Kke verschuivingen voortvloeien, de bezetting van open plaatsen op de arbeidsmarkt niet af stuit op een gebrek aan bekwaamheid of ge oefendheid van de beschikbare arbeidskrach- ^>«n. Daarom komt het de Regeering noodxake- iyk voor, dat met kracht wordt voortgegaan in de richting, welke den laatsten tyd niet zonder succes Is ingeslagen om in voorkomende geval len van overheidswege behulpzaam te zyn bij scholing, omscholing, training enz. van ar beidskrachten. Aangezien hier m de eerste plaats de mede werking van het bedrytsleven nodzakelyk is, heeft de minister van Sociale Zaken zich In een uitvoerig schryven tot de navolgende werk geversorganisaties gewend: Het Verbond val» Prot -Chr. werkgevers In Nederland, Alg. R. K. Werkgeversvereeniging en Verbond van NV- derlandsche Werkgevers. In dit schryven heeft de minister van So ciale Zaken om geweaen op het groote belang, dat het bedryfsleven en de overheid hebben om hier by voortduring krachtig en goed sa men te werken en spreekt de minister voorts zijn vertrouwen uit. dat de gevraagde mede werking door het bedryfsleven ten volle zal kunnen worden verleend. Hy vestigt er verder de aandacht op. dat, waar hier vlotte en soe pele voorzieningen noodsakeiyk xyn, zfjnerzyds een regeling is getroffen, dat. zoowel de Ar beidsinspectie als de Ryksdlenst voor de werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling voor zaken als deze nauw samenwerken met de af- deellng werkverruiming van zyn departement, welke meer In het bijzonder belast is met de behandeling van deze materie. De minister heeft verder een overeenkomstig schryven ge richt tot alle gemeentebesturen en tot de be sturen van de vier grooteZïanaelfjke vakcentra- len. waarin eveneen?~ê?n krachtig beroep op medewerking wordt gedaan. Tenslotte zy er nog op gewezen, dat men zich om Inlichtingen terzake kan wenden tot het hoofd der afdeellng WerkvemMmng van het departement van Sociale Zaken. Afgezien van tentoonstellingen, die maan den duurden, was deze expositie de drukst be zochte. welke sinds vele Jaren In ons land werd gehouden. Over een oerlode van dertig dagen werd een daggemlddelde van byna 9000 beta lende bezoekers behaald. Op den dniksten dag passeerden 18334 menschen de contróle. Meer dan een derde van het totale aantal bezoekers waren personen beneden achttien jaar. Van deze jonge menschen kwamen er ruim 40.000 met vader of moeder en 50.000 In klasse- of groepsverband. Het succes der ten toonstelling het treintje van 1839 vervoerde byna 160.000 passagiers en legde een afstand af, gelyk aan die tusschen Amsterdam en Constan- tlnopel: 3000 KM Ziedaar eenige interessante cyfers, zy werden met vreugde en dankbaarheid genoemd in -en hartelijke toespraak, welke de voorzitter van het uitvoerend comité, wethouder dagavond restaurant verzamelde personen, die welslagen krachten hebben gegeven: Jonge werkloozen. die de expositie bouwden en inrichtten, spoorweg beambten en ander personeel, die de duizenden bezoekers op zoo voortreffelyke wyze hebben voorgelicht. Aan het slot van zyn rede noodigde de wet houder zyn toehoorders uit een rit met het treintje te maken, waaraan allen gevolg gaven. Zoo werd de succesvolle expositie symbolisch gesloten. Voor warme kleedingstukken willen voor de gemobillseerden, geven wy hieronder het patroon van een paar gebreide wanten, waarvan het model door de betreffende leger- autoriteiten is goedgekeurd. Binnenkort Immers zullen onze soldaten ex tra warme kleedingstukken, zooals wanten, das sen, polsmoffen en bivakmutsen, hard noodlg hebben. Wy denken, dan speciaal aan de man nen van Veldleger, Kustwacht en Grenstroe pen en aan „den man van de wacht", die in kouden winternacht als het vriest dat het kraakt, zijn uren In de scherpe buitenlucht uit moet dienen. wy drukken den brei-enthousiasten echter nog eens op het hart, toch vooral op de juiste wy ze te werk te gaan. En wel. slechts te breien volgens goedgekeurde patronen die de uni formiteit der legerkleeding handhaven en met wol van de voorgeschreven kleur. Ons le ger moet geen veldboeket vormen, zei Iemand zeer raak; geen roode dassen en groene mut sen, maar alles in het voorgeschreven groen grijs. En deze groengrijze kleur geverfde wol Is by de plaatselyke brei-comité's te verkrygen. Wend u dus tot dit comité In de plaats uwer inwoning, of tot een afëeeling van het plaat- seiyk Corps Vrouweiyke Vrijwilligers, dat zich in sommige steden ook met het werk „breien voor militairen” belast heeft. Ook ^iaar wordt u gezegd, wèèr u de vervaardigde kleeding stukken kunt Inleveren. Ook uw Vrouwenbond zal u of anders bin nenkort Inlichtingen kunnen geven over 1 aanschaffen van dê wol. Is het u in uw woonplaats niet mogelyk de :iaal geverfde wol te verkrygen, houdt u vooral zooveel mogelyk aan grijsgroen of blauwgroen voor de landmacht en marine blauw voor de zeemacht Het patroon voor wanten, dat hieronder men en aan den binnenkant »fhechten

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 13