Het eerste kerkhof den nieuwen polder al gereed BEURS VAN AMSTERDAM POLDER. in is Noordholland goed bij kas NIETS WORDT AAN HET TOEVAL OVERGELATEN Wisselkoersen 6 Vv DINSDAG 10 OCTOBER 1939 FRIESLAND JS’OORÖOOSTELIJKI ILOICWl. Voorbeurs URM Oproep Beurs-Thermometer - ■Mn 1 j Sluitgat SBPT. »5V0 Inkuilen van aardappe len en bietenblad DEN ARME GEGEVEN IS CODE GELEEND! St. Vincentiusvereaniging - Alkmaar Kennemerpark 6 Giro 105019 UJ U) rrfrAT oer OVER-’ YSSEL I HEILOO 8«fc 21% DINSDAG IO OCTOBER 1939 Vernuftig baggerwerk Belastingbetaler heeft er pleister van 8 >at OT*Ri IJ voor In ver- EeVASlooep Amsterdam. 10 Oct. 103# rijn het ook In politici» sterke (Van onzen «pedalen verslaggever). en instrumenten kunnen iinge- 9 10 Oct. 9 Oet. 8 nat 7 nat 6 5 5 n Opening Vorige blakke «Mtervlak. Heden Staataleenlngen Ruber 4 9* 14% t «x dividend eb nnmlnta| 'ÓLXM96M8VK. i Vssepr Aan. kiel. luier ,-rMahoudrnd R.K. Volksbond. Er wordt nog even aan herinnerd, dat de vergadering voor de vrouwen van de leden Woensdagavond om acht uur In het Bronogebouw aan vangt. Als spreker treedt op de heer O. van Slingerland met als onder werp: „Wat de vrouwen moeten weten.” Voor een attractie Is gezorgd. Het bestuur verwacht een goede opkomst. Vorige Slotkoersen ICO 159 112 79 HM HA Shell 11 1/3 (0 CO 00 CO oo CO [0 tJ n o n o o 7 )C0% 159 108 79% 25% 30% 66* 55% 20% 6A 36% 9f* '6 ’7% 49 87% f6 36 35 99 85 92 80 H 88* 9 95 6 92 196 192 '52% 102% 83% 196 52 3% 365% 200 212 93 10% 10. •C9% 112*. 105% 105% 109 95 28% 28 7 56% 79 75 9 2*% 31 97 92 20 36 35 99 85 92 60 'I 88% 9.50 6 90 7.J6 79 75 928 ’I 98 9270 112 100 108% 12 1(6 106 79% 1% 2% erult- o-a#, o-i*. in«U ROO- loem- van kanalen gelegd, tot 63 100 61 '100 93% 67 29% 30 23'% 325 290 57% 79 87% t 79 31 7% 92 26 36 30 99 80 92 65 ■8% 950 6 92 368 200 i 2 93 1C9 i96 128 >28 l 76 92% 69% 80 85% 89% 12% 272 17% 57 8 21 75% m2% 69% 80% 85% 89% >2% 9 9 6 92% 7 59% 79 9C 9 30 i 50 92 2 lq6 >92 >52 103 83% 196 92% 6' 29 A 30 139% 325 29v 25H >1 r» 66 9t 56H 20 A 6% lietea f 130 imer» bevs- t 1— u:e 150, 272% 18% 57 79% 1% 19% VaStl shoadend 'noadend vaat lt- en tel iet tn er en itt se en Shell Onion OU Tidewater Rubber A'dam Rubber Rands r Dell Batavia Rubber Serbadjadl Silau V. L O O Allied Intercontln ke en en ice oo ed ar «8 C. nder. Caas- 84000 vol- kg. inde- indel per per per •ren: 'eren ti ten stuk. per ndel ma ma- rtlg; kip- uks; 9000 kg- 55- ?en- Londen Berlijn PaHJa Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo N -V (cable Roane Praag Madrid 1 kan De belde landen sullen overwegen, of oorlogsdoel in een meer geprectoeerden moet worden gesteld, zoodat er weinig schijnt te bestaan voor een kentering. Nederl. Staatsleen. prijshoudend Oemeentcleenprijshoudend Youngleentng Philips Unilever Opening Heden „En hier hebben wij zand gestort op een perceel, bestemd voor den aanleg van het kerkhof van het centrale dorp A. In den nieuwen polder". De jonge ingenieur pot loodt op een punt in het hart van de groote kaart van den toekomstigen Noord-Oost Polder, zegt en verklaart het rustig, de ge woonste zaak van de wereld. Even stokt onze volgende vraag. Uit bet venster van de Lem- mersche dlrectlekeet gaat onze blik onwille keurig over bet wijde water bulten, dat voor ons nog altijd „de zee' is gebleven. Een grijze zee, onstuimig met witte koppen. Grauwe lucht daarboven. Ergens bet kantig silhouet van een Vollenhover vteschersschult De see zooals vroeger, zooals gisteren zoo als tnorgen nog, zooals wij ons eigenlijk niet kunnen Indenken, dat bet ooit anders zal zijn. En dan kijken wU weer naar den in genieur en zijn kaart, waarop hij den loop der reeds gebaggerde kanalen met zijn pot lood volgt, de plaatsen aanduldt, waar dor pen komen, plekken, die zanderig zijn en een kleilaag moeten krijgen, perceelen die worden verhoogd of verlaagd, depots waar zand «aardt gestort, straks beschikbaar voor wegenaanleg Behalve de zwaardere meerdjjk worden nog lagere en smallere kaden aangelegd. Allereerst van Kadoelen Noord-Westelyk langs de kust naar de Voorst en ombuigend langs Vollenhove naar Blokzijl, waar tusschen de oude kust en het nieuwe land een strook boezemwater blijft uitgespaard. Bij de Voorst komt, behalve het gemaal, een schutsluis, terwijl bij Kadoelen in den dijk een keersluis wordt gebouwd. Een tweede kade wordt terwille van de scheepvaart aangelegd tusschen het Kampereiland en den polderdijk, evenwijdig aan den laatsten. Zooals wij reeds vroeger hebben opgemerkt, mist het werk aan den Noord-Oosteiyken pol derdijk het heroïsch element, dat onmisken baar bjj den aanleg van den afsluitdijk aan wezig was. Het water biedt hier geen noemens- waardlgen tegenstand meer. De beweging van eb en vloed is verstild. In de sluitgaten is van stroom nauwelijks sprake, tenzij in zeer ge ringe mate door den invloed vrfn den wind. Imponeerend is daarentegen de snelle voort gang van den arbeid, de stage regelmaat, waar mee de donker» strepen der dljkdeelen voort schuiven door zee. verder en verder, zich slui tend straks om het water, dat gevangen in hun greep zal moeten wijken en verdwijnen en het nieuwe land vrijgeven. Sint Joseph Gezellen Dezer dagen opende de Gezellenvereenlging haar wlnterprogramma. De senior spoorde aan van dezen winter 'n actiewinter te maken, door vooral de verplichte avonden en congregatie trouw te bezoeken. De vice-praeses zette op duidelijke wijze uit een. hoe wl) offensief en defensief te handelen hebben, vooral in dezen tijd, die ons als 'n zware last op de sohouders ligt. Onze taak is nu den tijd aan te vallen en een nieuwe maatschappij op te bouwen Laten wy ons daar om verstandelijk en sedelük ontwikkelen, zoo als Kolplng dat In zijn programma bedoelt. Wij zijn toch niet alleen In de Gezellenvereenlging gegaan, om de avonden in ontspanning door te brengen, maar ook om het Kolpings-programma uit te voeren en naar bulten te brengen. Een woord van hulde werd gebracht aan de adsplrantenleden en de wensch werd uitgespro ken. dat ook zij ware Kolpingszonen mogen worden. Vervolgens werd het wlnterprogramma nader uiteengezet, waar als spreken in voorkomen: eentraal-praeses H. A. J. Drost, die bij de as tnsta'latle van de adsplrantleden aanwezig zal zijn; dlstricts-praeses kap. Oeels en de heer van Slingerland. Dit is maar een greep uit de vele Interessante en leerrijke avonden, die voor de gezellenleden gegeven worden. Door het tot stand komen van de contactcommissie tusschen Volksbond en Gezellen krijgen we ook eenlge Interessante avonden van den Volksbond. Nlet-gezellen mogen In bovenstaande 'n aan sporing vinden om ook lid te worden. Scheepvaart Java-Ch -Japan HoU.-Am.-LUn Kon Ned Stoomboot Scheepvaart-Unie Rott. Lloyd Str Nederland Suiker H. V A. Java Cultuur N L 8 0 Vorstenlanden fikst Dell Batavia Dude Dell Dostkust 3enembaJ3 Sp<oi wegou Union Pacific Wabash Erie Kansas City South South Railway Heineken's Bier Opmerkelijke vondsten zijn bij het bagger- werk in den bodem van den toekomstigen Noord-Oostpolder nog niet gedaan. Wel haalde men boomstronken op en zelfs resten van heide grond. herinneringen aan het grijs verleden, toen de zee hier het land nog niet verdrongen had. Maar op de meest Interessante punten, zooals tusschen Urk en Schokland, waar de ge heimzinnige, verzonken plaats Nagel of Nakalis ligt en buiten Kulnre, op de plek van het vroe gere slot der Heeren van Cuynre, buitglerlge roofridders der oude Almere, is nog niet ge baggerd, zoodat hier de zeebodem wellicht nog geheimen bergt. Aku Koninklijke UVA Amsterd. Rubber Tabak Amerlk. waarden Veel Interessanter en In zijn volmaaktheid Indrukwekkend is het werk, dat men niet ziet: de cultiveering van den nieuwen polder, terwijl het water er nog staat. En dit geldt vooral voor den knappen arbeid en groote vak manschap van de molenbazen, die met de logge, lompe baggermolens in het roerige water en den weeken bodem verrassende staaltjes van Het werk is wel snel gevorderd. Nog pas drie jaar geleden werd bëgonnen met den aanleg van werkhavens op Urk en bij de Lemmer en den bouw van gemaal- en sluisputten. Toen volgde op meerdere punten tegelijk de trage planmatige wedloop der logge, grauwe dijk- lichamen, langzaam voortschuivend met koppen van klonterig ketleem en water-vermengd, vuil grijs zand, driftig gulpend uit de pijpleidingen. Rammelende en ronkende baggermolens zwoeg den ononderbroken boven de kelleembanken. vullend de logge bakken met groote, vette klui ten. die straks weer door reusachtige grijpers worden opgegrist en uitgestort vóór den groeten den dijk. Sparren, met vaantjes in zee uit gezet, wijzen den weg Daar hebben andere baggermolens, waar dit noodig was. reeds diepe sleuven gemaakt in den weeken bodem, in welke sleuven onderlossers hun zandladlng hebben gestort, aldus het pad plaveiend voor de even wijdig loopende kelleemdammen, waartusschen als In een lange, veilige goot, zand wordt ge spoten. Want kelleem-verbruik wordt slechts tot het uiterst noodzakelijke bepaald. Zand Is er genoeg, maar op die kostbare, vette, stevige specie, dien machtigen bondgenoot van het in- genleursvernuft, moet men zuinig zijn. Het zandllchaam van den dijk, aan buiten en binnenkant door kelleemdammen beschermd, wordt ook aan de bovenzijde met keileem at- gedekt. Daarover gaat een flinke kleilaag voor tfti, grasmat. De teenen van den dijk worden met uit riet en fljshout gevlochten kraagstuk- ken versterkt, waarop aan de toekomstige Meer- zijde een schoeiing van basalt wordt gelegd, aan de landzijde een tijdelijke bescherming van klinkers, zoolang de zee er nog tegen aan spoelt. Is het water geweken, dan zijn die klin kers overbodig en weer dienstig voor den aan leg van wegen in den polder. sljn opvattingen omtrent Hitler's rede baar te maken De premier is reeds Dit alles geschiedt, terwijl het water nog vrij en onbelemmerd spoelt, visschersschepen koer sen van kust tot kust, het kullnet sleepend, het hoekwant schietend. Baggermolens, sleepbooten. onderlossers, bakken, lichters en kranen doen hun werk, geleid volgens vast en weloverwogen plan, waarbij één factor volkomen is uitgescha keld: het toe val, hetzij door speling der natuur dan wel geboren uit 's menschen fantasie. Niets wordt in den nieuwen Noord-Oostpolder, <Ue, nog door het water bedekt, binnen af zien - baren tijd droog zal vallen, aan het toeval, aan een gril der natuur of de verbeeldingskracht van den mensch. die er Braks wonen en werken zal overgelaten. Eén blik op de kaart, haar lineaal- rechte lijnen en dwarslljnen, eindeloos zich ver menigvuldigend, waarbij elk perceel, hoe klein ook, is afgemeten en bepaald, bekend in al zijn détails van bodemgesteldheid en bestemming roept voor den geest reeds het toekomstig land- •chap: ordelijk, zakelük. planmatig. DAAr het dorp, dAAr het hoofdkanaal, dAAr de wYg. alles reeds lang zorgvuldig berekend en bestemd, voor ring, voor ophooging van bepaalde perceelen verzameld in depots, als materiaal dat straks voor verdere werkzaamheden zal worden benut Op de kaart is dat alles nauwkeurig aangegeven in lijnen en vakken, met kleuren en teekens. Gaarne optredende als vertolker van een vijf en twintigtal militairen, die een vrijwillig mu ziekkorps willen vormen voor alle detachemen ten van het eenzame doch schoone eiland Texel en die zonder instrumenten en muziek zitten, neem ik de vrijheid, door middel van de pers in Noord-Holland. waar al onze jongens toch van daan komen, een beroep te doen op alle burgers en burgeressen, die op de allereerste plaats een blaasinstrument gratis willen afstaan of gelden hiervoor beschikbaar stellen. De winter nadert snel en er moeten derhalve maatregelen genomen worden voor geestelijke ontspanning. Reikhalzend wordt er dus door de militairen uitgezien niet alleen naar ondersteuning en hulp van de militaire autoriteiten, doch ook van de ingezetenen van Noord-Holland. die zich nooit onbetuigd hebben gelgjen een goede zaak voor onze soldaten te ondersteunen Wij weten, dat de tijden heel slecht xUn. doch wy troosten ons met de gedachte dat er niet tegenstaande dit feit, toch nog wel menschen met een goed hart zün te vinden, die ons zouden willen helpen. Het is ons ook bekend, dat in West-Friesland en de Zaanstreek het muzlek- levesi op hoog niveau staat en de jongens uit hun, eigen streek niet zonder succes aldaar zul len aankloppen voor een dergellik sympathiek doel. Verblijdt ons dus met een instrument of gift en stelt ons in staat vrije uren met muziek te vullen. Gaven en instrumenten kunnen gezonden worden aan den res. kapitein A. C. Naarstig, per adres HcAel De Lindeboom. Den Burg (Texel). De leider van het op te richten Militair Muziekkorps te Texel: Korp. 8. L. MANTEL zetene van Oostwoud). hoof ri ll tot 8% Ned Oblig 3% Nederl 1S36 3h Nederl Cert. 3% Ree. 1937 3—3J9 Oblig 1938 3% IndlS 1937 5K Young! iMJC.-verkl.) Banken Amsterd. Bank Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-My Industrieën Unilever Calve, Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel'a Patent Nieuwe Philips Ned Ford Fokker Industr Buitenland Anaconda Kennecott Bethl Steel U S Stee) Rep Steel U 8 Leathei Intern Nickel Stand Brands MQnboaw Alg Exploitatie Radjang Lebong Petroleum Kon Olie 3aboes Perlak Peudawa Continental OU hun kunnen vertoonen Wanneer te zijner tijd de polder droog valt, zal er om. het kanalen stelsel geheel zyn voltooid. Dit biedt groote voordeelen. Allereerst is het werk, terwijl bet water er nog staat, uiteraard eenvoudiger en goedkooper. verder bevordert de aanwezigheid der kanalen het afvloelen van het water uit de laagste polderdeelen naar de gemalen en einde lijk vormen zy den eersten tyd de eenlge ver- keersmogeiykheid in de nieuwe wereld van modder en brei, die gewonnen Is. Wat dat betreft krygt de Noordhollandsche belastingbetaler dan ook Inderdaad waar voor zyn geld. De drinkwatervoorziening en de leve ring van electrischen stroom laten In deze pro vincie weinig te verlangen meer over. Verlaging van de tarieven zou nog te wenschen zyn, dat is waar, doch ook die zal vennoedeiyk wel ko men als de tyd, dat er nog voortdurend veel kapitaal in allerlei uitbreidingen en nieuwe vin dingen moet worden gestoken, voorbij is. De provinciale ziekenhuizen zyn. men kan niet an ders zeggen, volgens de laatste eischen der mo derne geneeskunde ingericht. Het ondefboud het grootste deel reeds voorbereid in den ouden zeebodem onder het nog eindeloos wisselend ïnlllg bewegen, nu eens stormig, dan aonnlg- De „Urk Express", zooals men het materia lentreintje sou kunnen noemen, dat van lemmer over het reeds voltooide dijkgedeelte van den Noord-Oost Polder in de richting Urk rijdt Minister Chamberlain heeft het biykbaar niet noodzakeiyk geacht, gisteren in het Lagerhuis ken- j zoovele malen in herhaling gevallen inzake den weg, welke tot vrede moet voeren, dat hy het thana voldoende achtte te verklaren, dat het oor logsdoel van Engeland en Frankrijk meer dan eens tot uitdrukking is gebfacht. waarmede hij derhalve stilzwygend te kennen gaf. dat. ten- zy Dultschland de bakens verzet, aan een spoe dig einde van den oorlog niet gedacht kan worden L- 112 hun vorm kans Vanavond zal Daladler weer een verklaring af leggen, waarvan men een indruk hoopt te ver krijgen van de verdere ontwikkeling van den toestand. Het lydt geen twyfel. dat de beurs xich ook thans ziet aangewezen terughoudendheid in acht te nemen In Wallstreet was het gisteren evenzoo en ook ditmaal bleef de gunstige con- Junctuur-ontwikkellng in de Vereen. Staten, wegens de situatie in Europa geheel zonder uitwerking. In het telefonisch verkeer hedenochtend ten onzent ktram de terughoudendheid weer tot uiting In een zeer beperkten handel. Wallstreet sloot gisteren op meerdere punten niet lager en bygevolg was hier de ondertoon Iets beter. Steels en Bethl. Steel boekten een licht her stel van 1/33/9 dollar, respect op 55 3/456 en 68 3 4—67, Republic Steel bewoog zich om en naby het slot van gisteren 201/4201/2. Anaconda Copper 1/4 beter op 25 3/4. Union en Tidewater waren op respect, en 101/3 pryshoudend gestemd. Konlnkiyke Olie werd 1/31 1'2 hooger ge taxeerd op 273274 H V. A. 1/2 hoover op 366 A'dam Rubber bleef op ongeveer 196 on veranderd. Voor Unilever was de stemming op 9293 tamelyk prijshoudend, terwyi Aku 1/4 1/3 prijsgaf op 29 De lagere uitvoercyferx van kunstzijde door ons land In de maand Sep tember en tevens de daling van den gemiddel den prtjs per kg. netto van f 1.83 1/3 tot f 1.66 ten opzichte van de vonge maand, maakte uiteraard geen prettigen Indruk. Phillpslampen lagen weer vast In de markt en konden by een taxatie van 136140 15 pet. verbeteren. De grootere uitvoer van radio-artlkelen en gloeilampen In September was hier «raarschtjn- lyk van invloed. Slotkoerser 1% 0A van de waterstaatswerken van Noordholland is buitengewoon knar en deugdeiyk; het wegen net kan In alle opzichten een vergeiyklng met dat in andere provincies en telfs in andere landen doorstaan; aan den aan worden vele mlllioenen ten ki het overdadige toe. sou men in desen tijd, dat de vrachtauto hoogty viert, kunnen zeggen; de salarissen van het provinciaal personeel beboe ren tot de be^te van het land; de landbouw en veeteelt worden zoo krachtig gesteund als de wetteiyke voorschriften het maar toelaten, even als de bestrijding van de werkloosheid; aan subsidies voor het onderwys. vooral nyver- heidsonderwys. worden elk jaar vele dulsenden uitgegeven; wat aan de bestrijding van de tu berculose en de verpleging van zwakke en pre tuberculeuze kinderen wordt uitgegeven loopt in de honderdduizenden; selfs voor de bescher ming van het natuurschoon en de recreatle- gelegenheden voor de gansche bevolking strydt de Provincie, onder aanvoering van den com missaris van de Koningin. Baron Röell. een sympathieken stryd. Brengen wy in dit ver band slechts den aankoop van duinterrelnen ten behoeve van de Drinkwatervoorziening en het Goolsche Natuurreservaat in herinnering De Provincie zou waarschyniyk nog meer doen en nog meer kunnen doen, als haar ter rein van werkzaamheid door de Wet niet nauw keurig begrensd was. Summa summarum vi stuur der Provincie Ne gen. De belastingplichtigen zouden het, band met de zware lasten, welke het RUk en de gemeenten op hen blyven stapelen, ongetwy- feld op prijs stellen, als de Provincie Noordhol land zou kunnen besluiten in de eerste zware tyden het aantal opcenten en de tarieven van electrlcitelt en water nu eens wat te verlagen al was het tydeiyk. maar anderzijds moet er kend worden, dat de belastingbetaler in Noord holland ziet waar zyn geld blyft. En ook dat is misschien wel in staat, hem met zyn lot te verzoenen. Overigen-s beenen. die de weelde van ruime geldmiddelen kunnen blyven dragen. Een overvloed van geld als Noordholland kent, leidt er gemakkelyk toe. dat niet meer overal en in alle opzichten de uiterste zuinigheid wordt betracht en dat uit gaven worden gedaan, waarvan de geboden held in dezen tyd niet ontwijfelbaar vaststaat. Caveant consolesMogen de consuls zich daar voor hoeden. Wat de molenbazen met hun fuvre In strumenten in de practljk weten te ver- wezeniyken, heeft selfs de doorgestudeerde theorie der Ingenieurs verbaasd. De kanalen, die een bodembreedte van 32 meter en de «ykanalen, die een voet van 10 meter krijgen, worden volgens een zeer vernuftig systeem trapsgewijze uitgebag gerd. waarby de te bewerken perceelen met sparren, waaraan vlaggetjes zyn verbonden, boven water kenbaar zyn. Het trapsgewyze al dieper uitbaggeren van bet kanaal ver zekert door de afvloeiing der vry slappe bodemmassa een vrywel gaaf kanaalprofiel als verrassend resultaat. Hieronder volgen eenlge asnwyrigingen voor net Inkuilen van landbouwproducten. Over de trasensllage is reeds aooveel gepubliceerd, dat Ik daarover dezen keer niets wil zeggen. Hoewel de aardappel een belangryk gewas is voor de menscheiyke consumptie, blyven toch steeds groote partyen beschikbaar voor vervoedenng aan het vee. Aardappelen In Noord-Holland worden de meeste aardappelen, welke niet voor de normale consumptie dienen, vervorderd aan het rund vee. Juist in verband hiermede is het «toornen van aardappelen tn deze provincie van geen be- teekenls Indien men aardappelen voor varkens voeder wil gebruiken Is het een zeer oeeitet voordeel het product eerst te «toornenmen kan ze dan direct na het «toornen vervorderen, maar Indien het een grootere- party is, ook zeer goed ensileeren. De voederwaarde en verteerbaarheld wordt door stoomen zeer gunstig beïnvloed, ter- wyi Juist varkens dan meer van aardappelen kunnen consumeeren en hierdoor de vet aanzei wordt bevorderd. Voor rundvee, dat In de eerste plaats om de melk gehouden wordt, is het stoomen niet noo dig. Waar hier nog geen groote etoomlnstalla- tles voor aardappelen werkzaam zyn. bepaai ik my hier tot het geven van eenlge richtiynen voor ensilage van rauwe aardappelen. Deze kun nen rauw geënsileerd worden zonder eenlge toe voeging Tydens de ensilage moet men de knol len stukstooten en goed vasttrappen (straauna- kersblok). Teneinde een goed stlaat over te houden moet voor prima drainage gezorgd wor den Men kan aardappelen uitstekend kuilen in een silo; beschikt men daar niet over, dan kan men zich ook goed behelpen met grondkuiien waarvan de bodem weer boven de grondwater spiegel moet blyven. Een party aardappelen van pl.m. 18.000 K O. (is oogst van 34 HA.) kan men ensileeren in een grondkuil van pl.m 3 x 4 M oppervlakte. Kan men geen gat In den grond maken In verband met den grondwaterstand er. moet men op den grond ensileeren, dan kan men een bekisting maken, berekend op een tlinken zywaartschen druk. Dese bekisting kan men desnoods maken van stroopakken en draao Indien men aardappelen met veel kiemen moet kuilen, het beter de kiemen te verwijderen, dit lukt meestal vry goed Indien men de aard appelen eenlgen tyd in den wind droogt Gaat men ze daarna flink omscheppen, dan is men de kiemen grootendeels kwyt. Aardappelkuilen moeten zwaar afgedekt worden; er moet nun- stens 80 cm. grond op. zy mogen pas openge maakt worden nadat ze minstens zes weken oud zyn Omdat het ensilageproduct soms wat onaangenaam ruikt, moet men het. alvorens tn den stal te brengen, wat laten uitluchten Bletenbladeren en -koppen. Dit matenaa.' moét zoo schoon mogelyk aan de hoop worden gereden. Het is „mool-weer"-werk. Per H A. kan men by suikerbieten rekenen op ongeveer 20 006 K/G. blad en koppen. Wat voor ensilage be schikbaar komt is waardevol voeder! By het inkullen van bieten blad moet het verrotte ma teriaal zooveel mogelyk verwijderd worden maar anderzijds mag het blad wel verwelkt xyn alvorens het in te kullen. <Het moet 1H veer kracht verloren hebben) Aangesien bietenblad minder gemakkelyk sluit, moet den den kullhoop zeer vast aantrappen De massa slinkt sterk aan de hoop, zoodat men vry hoog mag optasaen Het beste Is den kuil 3 meter bodembreedte te geven en haar vervolgens naar boven smader te laten toelcopen. De lengte neme men naar behoefte Hoe vaster men de massa aantrapt des te beter product zal men verkrijgen Even als by alle andere ensilages wordt hier een sne: werktempo vereischt; Iedere hoop moet llelst binnen een dag of vier onder het gronddek zit ten. Het gronddek moet minstens 50 cm. dik zyn en zoo worden aangebracht, dat de geheele kullhoop (ook dus de zUkanten) is afgedekt. Ook by deze kuilhoopen kan beschutting aan de windzyde tydens het zetten noodig zyn Oras en aardappelen en/of bietenblad. Indien men verschillende materialen tegelyk «ril en- slleeren, doet men dit het beste in afwlsselen- H.S.V.-nieuws. De Heilooërs zyn meer dan tevreden met de schitterende resultaten van Zondag J.l. Het eerste won maar liefst met 70 te Iteverwyk van DEM. 2. Ongetwyfeld zal dit het wel zwaar door de mobilisatie gehandi capte H.S.V. de noodlge rust verschaffen In de ploeg. Het is dan ook af gekomen, zooals ver wacht werd: goede spelers, maar voorheen nog niet op elkaar Ingesteld. Het was vooral van H.S.V -zljd^een productieve en goede wedstryd. HS.V. 2't|i'ed niet onder en zorgde eveneens voor beide jpunten. Wanneer men bedenkt dat dit ploegje veelal uit ex-A-junioren bestaat, krygt deze' overwinning dubbele waarde. Bravo jongelui, goed gedaan om G.V.O. 3 met een 32-nederlaag naar Krommenie te zenden. Junioren A had minder geluk en zag Zee vogels A door een verdiende 21-overwinning beide punten mee naar Egmond-aan-den-Hoef nemen. De B-junioren kregen door uitstel van de tegenparty nog een vryen Zondag; maar de C-Junloren daarentegen namen weer bezit van belde punten door E.S.V. b met een 21-neder laag naar Egmond-Binnen te sturen. Prachtig gedaan. Al met al een goede dag dus. de niet te dikke lagen. Aardappelen en gras leveren een bruikbare ensilage op; hoewel men het niet steeds doet, te het toch aan te bevelen de aardappelen ook hier stuk te stoeten (straat- makersblok) De graslagen moeten ongeveer 16 tot 15 cm dik zyn; de aardappellagen moeten overeenkomen met een dikte van 2—3 knollen. Bevroren aardappelen en bieten Het genoem de materiaal te tegen bederf te vrijwaren door het zoo spoedig mogelyk in te kuilen. Men moet de bleten in grove stukken sneden Ook hier is een zwaar gronddek noodzakeiyk In den winter 1938/1939 heb Ut eenlge kullen gezien, welke ge maakt waren van bevroren bleten. Het geënsl- leerde product, dat In Msart 1939 vervoerderd werd, was van prima kwaliteit; de koeien na men het graag op, ondanks het feit, dat er in sommige bleten nog Ijs voorkwam! Wie nog uitvoeriger gegevens wenscht over ensllsge-aangelegenheden, wende xich tot den Rykslandbou wvoor licht ingsdlenst. De Rükslandbouwconsulent N -HoUand te Behagen. IR. O. J. LIENESCH. De dezer dagen verschenen ontwerp-begroo- ting voor 1940 der provincie Noordholland ver toont weer het gebruikelyke beeld van voorspoed en welgedaanheid, waaraan wy nu al eenlge jaren lang gewend zyn geraakt, in tegenstelling met de schriele Ryksbegrootlng en de reeds bekend geworden magere begroetingen van de groote steden, waarop de tekorten met millioe- nen worden geraamd. Noordholland ziet er nog altijd patent uit en „al manen de tegenwoor dige tijdsomstandigheden" volgens Gedepu teerde Staten „tot voorzichtigheid”, hun opti misme voor het komende jaar is vooralsnog overheerschend. Daar is trouwens wel reden voor, want na de inkomsten voor 1940 zeker niet te hoog en de uitgaven zeker niet te laag te hebben geschat, zien zy nog kans een post voor onvoorziene uitgaven te ramen van niet minder dan f 829.421. Wie nog zoo n chëque in zyn vestjeszak heeft zitten, behoeft zyn zelf vertrouwen voor het eerste oorlogsjaar niet te verliezen. Voor steden als Amsterdam, Rotter dam en Haarlem om van te watertanden! De provincie Noordholland zwemt om zoo te zeggen in het geld. De begroeting opent met een batig saldo van de rekening 1937 van niet minder dan f2.097.119. Bovendien wordt van de ruimte op de begrootlng geprofiteerd om het Wegenfonds, dat de laatste Jaren niet meer dan een povere f250.000 toegedacht kreeg, nu eens met een milUoen gulden te gedenken. Er Is niet minder dan'I 750.000. welk bedrag op de begroeting van verleden Jaar was gevoteerd, niet gebruikt. Allereerst is een bedrag van f 500.000, verleden Jaar in een ontginnlngsfonds gestort om het Ryk In de gelegenheid te stellen een groot ontginningswerk uit te voeren, nog niet aangeraakt. Eerst hebben de onderhande- lingen over de uitvoering van dat werk niet tot een definitief resultaat geleid en nu zyn de plannen tengevolge van den oorlogstoestand heelemaal opgeborgen. Gedeputeerde Staten stellen voor, dat half milUoen toch maar weer op de nieuwe begroeting te zetten en af te wachten of het wellicht in het aanstaande Jaar voor een ander mooi en groot werk kan worden aangewend. Men moet er niet aanden ken. dat de wethouder van financiën van Am sterdam of die van Haarlem plotseling de be schikking kreeg over een half milUoen. dat niet gebruikt kon worden! Het zou niet éénmaal, doch tienmaal aan andere urgente dingen kunnen worden uitgegeven. Zooals met die f 500.000. is het ook ongeveer het geval met de verleden Jaar toegestane f250 000 voor de financiering van extra maatregelen tot bestry- dlng van de werkloosheid, de bevordering van de industrie Inbegrepen. Ook daarvan Is niets gebruikt en ook dit bedrag willen Gedeputeerde Staten op de nieuwe begrootlng bewaren tot het nuttig zal kunnen worden gebruikt. Verder zyn er nog tal van potjes voor dit en voor dat. behoeven de Staten niet krenterig te zyn met het geven van subsidies voor allerlei nuttige doeleinden en zyn er voor de Provinciale Be drijven en Ziekenhuizen behoorlijk voorziene reservefondsen. Om kort te gaan: de provincie Noordholland te een deugdelijk ingericht staat kundig huishouden, dat zelfs In" dezen tyd geen gebrek aan contanten heeft. Toch heft zy niet zooveel méér belasting dan de andere provincies van ons land. Integen deel, wat de opcenten op gebouwde en onge bouwde eigendommen betreft, behoort xy tot de provincies met de laagste aanslagen en wat de opcenten op de Rykslnkomsten- en Ver mogensbelasting aangaat zyn het alleen Zuld- holland, Noordbrabant en Utrecht, die een lagere heffing hebben. Maar die opcenten op de inkomsten- en vermogensbelasting brengen dan ook, al worden er maar achttien In het geheel geheven, dank zy het ryke Amsterdam. Gooi, Bloemend aal. Heemstede en Haarlem, niet minder dan byna drie milUoen gulden per jaar op. In provincies als Drente, Overysel, Gel derland en Zeeland, met niet zooveel ryke par- UcuUeren en machtige N.V.’s als Noord- hoUand, brengt die bron van Inkomsten lang zooveel niet op. ai in plaats van elk Jaar het aantal te heffen opcenten precies af te meten naar de waarschyniyke uitgaven, heeft het college van Gedeputeerde Staten er nu al Jaren lang de voorkeur aan gegeven, met InsterAmlng van de Staten, de belastingheffing steeds op ongeveer hetzelfde, overigens niet onredelyk hooge en toch weer niet te lage, niveau te handhaven. Op deze wijze werden en worden elk jaar overschotten gekweekt, welke door de Provincie voor het tot stand brengen van nut tige dingen kunnen worden aangewend „Dus dadr komt het kerkhof van dorp A herhaalt ir. C. J. v. d. Bout, te Lemmer gesta- tionneerd en gespecialiseerd in wat men zoo kunnen noemen het onderwaterwerk. En hy verklaart, hoe heel de ruimte van de dorpen, waar straks de huizen, de kerken, de scholen de muziektent, het kerkhof komen, reeds nauw keurig is afgepaald, terwijl voorbereidende bo demvoorzieningen zyn getroffen. In dorp A. hal verwege de Hjn UrkKulnre, komen samen de drie hoofdkanalen naar de sluis- en gemaal- tempiexen van Urk, de Lemmer en by de Voorst. ZÜ zyn, evenals de zykanalen, reed» voor een froot deel gebaggerd en de daarbij bovenge- drachte grond, klei, zand of veen, heeft onmid- deliyk zyn bestemming, wordt niet willekeurig uitgestort ergens boven den toekomstigen pol der, maar zorgvuldig benut voor bodemverbete- vajt er dus over het be- loördholland niet te kla-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 15