O HET GAAT NIET DOOR Sigaren, chocolade en conserven ONZE VOOR GEMOBILISEERDEN WE BREIEN VOOR DE SOLDATEN .Na’t Rooken I GESLOTEN Wollen wanten Ervaring van de industrie in den mobilisatietijd f Pil VOOR EEN SOEPELE- DISTRIBUTIE tweemaal in één week BRAND TE BOEKEL 111111111111111111111111 „DE TREIN 1839-1939" „Chronische verstopping kan mei succes worden besireden", aeggen doktoren. DINSDAG 10 OCTOBER 1939 Wisselende uitkomsten Instelling van een viertal inspecties r HENRI DEKKING OVERLEDEN ALGEMEEN STEUNCOMITÉ lOcM? 10 cB Gedenkboek Willibrord- herdenking Zware straffen voor valsche munters Twee jaar gevangenisstraf tegen ontvanger geëischt Dr. 'Colijn lid van de Eerste Kamer De verduistering te Amstenrade In dertig dagen 258.724 betalende bezoekers RAAM VAN STUDENTEN VOOR H. M. DE KONINGIN MOTORSCHIP GEZONKEN OP IJSELMEER KNOEIERIJEN MET UITVOER- PREMIES ZAL K.L.M. ZICH VESTIGEN TE LISSABON? SCHOLING VAN ARBEIDS KRACHTEN i '1 Sociale hulp in tijd van oorlog R.K. Vrouwencomité houdt zyn eerste bijeenkomst ONZE PRINS OP INSPECTIE VICKS HOESTBONBONS Clearingkoersen De oorzaak der kwaaL Normacol herstelt de darmfunctie langs natuurlijken weg. Tekort aan personeel AANWIJZINGEN VOOR DE RIJNVAART (Ingezonden Mededeeltng) massa j darmspieren De van Religieuzen in in het scherpe Is het hoofd der afdeeling Werkverruiming Haat Ha»* Wawww^^aw h d Naar wij vernemen heeft dr. H CóiQn zyr. benoeming tot lid van de Eerste Kamer, in de vacature De Vlugt. aanvaard. 1 Met ingang van Maandag is het kantoor van het Algemeen Steuncomité gevestigd in kamer 31 van het gebouw van het ministerie van Bln- nenlandsche Zaken. Alle brieven e.d. moeten aan dit adres worden gezonden. fficieel wordt als reden voor het opgeven dergop papier reeds kannen en kruiken zijnde plan den duim daar waar naald zitten. Eerste toer: 3 steken recht, overhallng. steek recht, mindering. 2 steken recht. naal den recht; volgende toer: 1 steek recht, over- haling, 1 steek recht, mindering. Daarna niet meer minderen en door blijven breien tot 18 toeren. Den top breien* 2 steken breien, overhallng. 2 steken breien, overhallng enz. tot er 8 ste ken overbiyven. Deze 6 steken op een draad ne men en aan den binnenkant afhechten. In het begin van dit jaar was in Rotterdam een zeer groot aantal valsche guldens en ryks- daalders in omloop en de Rotterdamache politie een een van Z. K. H. Prins Bernhard heeft, vergezeld van zijn waamemenden adjudant majoor Pnaff. namens de Koningin onderdeden van de lichte divisie In oogenschouw genomen. Het motorschip „Olück auf II”, schipper J Meertens, is op het IJselmeer gezonken. De uit drie personen bestaande bemanning is door visschersvaartuigen te Enkhuizen aan den wal gebracht. Teneinde een soepele regeling by de uit voering van eventusele distributiemaatrege- len te waarborgen en de mogelijkheid te scheppen, dat daarbij ten volle rekening wordt gehouden met plaatselyke belangen en omstandigheden, heeft de minister van Economische Zaken besloten dlstributie-in- specties in te stellen. Onlangs berichtten wjj. dat de heer Bteensma van de K. L M. een rela: maakte naar de Kaap Verdlsche eilanden ten einde de mogelijkheid te bestudeeren voer een route naar West-Indié van Amsterdam uit. De heer Steensma Is op zijn terugreis te Lis sabon gebleven. In verband met den ingetreden oorlogstoestand zijn er nX by de K. L. M. plannen gerezen het eindpunt van de Indié- route te verleggen. Een van de zeer geschikte mogelijkheden zou dan Lissabon zijn, temeer daar deze plaats een station van de transatlan tische luchtljjn der Pan American Airways is. De K. L. M. overweegt thans ernstig of aan deze plannen uitvoering kan worden gegeven. Verschillende voorbereidende besprekingen wor den gevoerd, doch niet alleen te Lissabon. Verdachte bekleedde in deze betrekking een vertrouwensfunctie, temeer, daar hy sedert jaren was. een een van Bij de bedrijven, welke voedings- en genot middelen produceeren. verwachtte men voor loopt*?. dat de voornaamste moeilijkheden zich zullen voordoen met betrekking tot de embal lage. vooral met het blik en het glas, in net begin minder met het hout en het karton. In de sigarenindustrie achtte men het waarschijn lijk, dat alle blikverpakking zal moeten verval len. De sigaren, die tot nu toe in blikken doe zen en doosjes werden geleverd, zullen dan ver pakt worden ofwel in karton, ofwel in eenvou dige houten kistjes. Meer bezwaren zal het ont breken van blik opleveren voor de conserven- industlie. die niet buiten deze verpekklrwsmid- delen kan. De grootere hoeveelheden worden verpakt in blikken bussen, de kleinere in glazen potjes met blikken deksel. De moeilijkheden ten aanzien van het blik zjjn tweevoudig. Eerstens is er op het oogenblik weinig aanvoer; blik komt in hoofdzaak uit Amerika en uit Engeland en door de blokkade ter zee is deze aanvoer ernstig gestagneerd. Maar zelfs als de aanvoer normaal zou zijn, was de kwestie nog niet opgelost, want de regeering heeft een aantal blikfabrieken ge heel of gedeeltelijk gerequlreerd voor Defensie- doeleinden, zoodat deze bedrijven, zelfs T>y een normalen aanvoer van grondstof, toch niet aan haar gewone productie zouden kunnen komen ‘t Gevolg van dit alles is, da t de prijs van’t ollk oploopt, een prijsverhooging, die niet zal nala ten Invloed uit te oefenen op den prijs van het voedings- of genotmiddel in den kleinhandel Ook de cacao-lndustrie ondervindt voor het ver pakken van haar product de moeilijkheden, die zich voordoen tengevolge van het verminderen der blikproductle. In de chocolade-indijstrie zyn de moeilijkheden met de verpakking mindei groot; de reepen worden verpakt In staniol (zil verpapier) en de voorraad hiervan zal nogal meevallen De bevindingen ten aanzien van de eigenlijke productie zijn tamelijk varieerend. In de slga- ren-industrie was de algemeene verwachting, dat de voorraad tabak zeer groot is, waarschijnlijk zoo groot, dat hij voor anderhalf Jaar toerei kend is. Meestal hebben vooral de grootere fa brieken minstens voor een half Jaar voorraad aan tabak. Daarbij komt nog, dat de voorraden voor de najaarsveilingen te Amsterdam vn.wel alle reeds in ons land aanwezig waren, toen de stagnatie in de internationale scheepvaart ont stond. In verband met de moeilijkheden, die zich voordoen in het geheele economische leven, is het echter wel te verwachten, dat de goed- koopere soorten sigaren duurder zullen wor den. Zjjn we goed ingelicht, dan is er dezer da gen een prijsverhooging te verwachten voor de sigaren van klein model, die van drie cent dp drie en een halven cent gebracht zullen worden. Export-moellijkheden ondervindt de sigaren industrie niet, omdat de laatste jaren de export nauwelijks IS k 2 pCt. van de totale productie bedraagt. Voor de Maastrichtsche rechtbank stond Maandag de 55-jarige J. H. L. terecht, ontvan ger bij het kerkbestuur te Amstenrade. darminhoud gelatineus op sponsachtige massa. die de plaats Inneemt der ontbrekende ballaststoffen kunnen nu weer regelmatig werken en een ge zónde stoelgang wordt verkregen. Neem nog heden een proef. Den kleine hoeveelhe.d Normacol. regelmatig ingenomen, heft chroni sche verstopping onfeilbaar op tuinbouw, export. Thans geven hierbij het eer- ste deel van de uitkomsten, die wij verkregen bij 't nemen van enkele steekproeven met betrekking tot den oogenblikkelijken toestand in verschillende takken van industrie. Wij kozen hiervoor zooveel moge lijk de grootste en meest represen tatieve bedrijven, zoodat uit den aard der zaak de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat bij bepaalde fa brieken de toestand eenige afwij king van onze bevinding vertoont. In groote trekken deden zich de hierbij vermelde conclusies aan ons voor. Hoe verloopt de industrie van voedings- en genotmiddelen? Zal Nederland voorloopig nog rus tig kunnen rooken? Wat zijn de bevindingen van de fruitconser- ven-industrie? Kunnen de fabri kanten van cacao- en chocolade producten zaken doen en welken invloed ondervinden zij bij de fabricage van de suikerproductie? Vragen, waarop men hierbij een. zU het nog voorloopig, antwoord kan vinden. Naar wij vernemen zal er van de nationale Willibrord-herdenking, die begin November te u|[echt plaats heeft, een officieel gedenkboek «orden uitgegeven. Daarin zullen bijdragen worden opgenomen van de verschillende rich tingen, die aan deze herdenking deelnemen, dus zoowel van katholieke zijde als van anders denkenden. Reeds werd aan den Jongen kun stenaar Harry sterk opdracht gegeven tot het ontwerpen van een omslag. Koenen voor stortingen op 10 October 19» tegen verplichtingen luidende In: Relchsxnarken t 75,58, Ure» t SM. den oorlog groote aanvragen uit Dultschland. Frankrijk en Engeland, terwijl nu de geheele export verdwenen is De verwachting is echter, dat in deze landen eenige voorraad bestaat en dat de vraag wel weer zal komen, als deze voorraad geconsumeerd is. Het door Joep Nicolas vervaardigde gedenk raam, dat de studentencorpsen aan H. M. de Koningin bij Haar regeeringsjubileum aan boden, Is dezer dagen In de Groote Kerk je Apeldoorn geplaatst Bijzonderheden aangaande de officleete overdracht zijn nog niet bekend. De heer Gerbrandy, minister van Justitie, heeft op vragen van den NB.B.-er Dieters be treffende het instellen van een justitieel onder zoek naar beweerde knoeierijen met ultvoer- premies geantwoord, dat uit de buiten vervol- glngstelling van den schrijver In „Volk en Vaoerland” niet de gevolgtrekking mag worden gemaakt, dat de geuite beschuldigingen juist zijn geweest. Wel moet worden aangenomen, dal het Landbouwcrisisfonds van de toegepaste practjjken nadeel heeft ondervonden. Naar aanleiding van de publicaties is zoowel door de politie als van de zijde van het mi nisterie van Economische Zaken een onderzoek ingesteld geworden. Genoemd departement heeft daarbij mede de kansen van een civielrechtelijke actie onder oogen gezien. De Justitie neemt na overleg met den minister de betrokken aan gelegenheid nog in nader onderzoek. Zondagavond is de groote spoorweg- jubileumtentoonstelling op het terrein van het voormalige Paleis voor Volksvlijt aan het Frederiksplein te Amsterdam gesloten De laatste bezoeker, die de loketten pas seerde, had het nummer 258.724. Een bezoek dat formidabel kan worden genoemd, vooral wanneer men het beziet in het licht der tijdsomstandigheden Ruw-reinigende laxeermiddelen zijn nutteloos bjj de bestrijding van chronische verstopping. Zy geven wel tijdelijk opluchting, maar spoedig is een nieuwe dosis noodzakeiyk. want de oorzaak van de kwaal wordt er niet door weggenomen Dikwijls ligt deze in een gebrek aan in de darmen. Een normale darmfunctie is alleen mogeiyk. Indien daar voldoende spljsver- teringsresten, de zg baUlasUtoffen, aanwezig zjjn om weerstand te kunnen bieden aan de damupieren. welke door zich samen te trekken de darm be weging veroorzaken. De huidige sterk geconcentreerde voedingsmiddelen zijn evenwel arm aan spUsverterlng.-slakken Daardoor ont staat een gebrek aan massa. dus aan weer stand in de darmen, zoodat de darmspieren gaan verslappen. Voor een succesvolle bestrijding van chronische verstopping is het dus noodzakelijk, in het ge brek aan massa te voorzien. Normacol doet dat; de zuiver plantaardige korrels zwellen in den en vormen een nen de onzekere huidige tijdsomstan digheden genoemd en deze reden is een alleszins acceptabele. De oorlog immers heeft een ondoordringbaar rookgordijn voor de financleele en economische toe komst geschoven en hoe kolossaler een financleele instelling is, hoe grooter en veelzijdiger ook de risico’s zijn, die zij kan loopen. Bovendien zou er ten bate van de aandeelhouders zoo’n groote hap in de liquide middelen worden gedaan, dat wij ons zeer goed kunnen voorstel len, hoe men vooral in dezen tijd, waar in liquiditeit een eerste vereischte is, voor het doen van zulk een hap moet terug schrikken. Indien wezenlijk het uitbre ken van den oorlog de hoofdoorzaak is voor het althans voorloopig laten varen van de concentratie-plannen, dan kun nen wij en velen met ons dat terecht als een dier gelukjes beschouwen, welke ongelukken plegen te vergezellen. Voor hen, die met het oog op de concentra- tieplannen ter beurze een hoogen koers voor de aandeelen hebben betaald, zal het echter een bittere en duur betaal de teleurstelling beteekenen. Prijsstijgingen van chocolade Moeilijkheden met de suiker ondervindt men ook In de cacao- en chocolade-Industrie“Aan cacaoboonen is hier te lande, nog wel een tame lijk groote voorraad aanwezig, doch deze wordt mln of meer vastgehouden, in de hoop, dat de prjjzen binnenkort nog meer zullen stijgen Dit zal uiteraard een prijsstijging van het product in den kleinhandel tengevolge moeten hebben Met nadruk wenschte men In deze Industrie erop te wijzen*- dat prijsverhooging geen prijs opdrijving beteekent. doch dat deze verhooglng zakelijk gemotiveerd Is. omdat de fabrikant zijn grondstoffen duurder moet Inkoopen Of dit misschien niet een gevolg Is van speculatie in den groothandel, daarover wenschte men zich niet uit te laten, al hoorden we hier dan terloops wel zeer onvriendelijke dingen aan het adres van den groothandel in suiker. De export is afhankelijk van vergunningen, die thans nog gegeven worden voor Amerika en Indlë Het geven van deze vergunning zou erop wijzen, dat de voorraad In ons land er guqstig voor staat. In het binnenland schijnt het publiek wel cacao In te slaan, doch hoewel de vraag naar chocolade In den vorm van reepen en bonbons sterk stijgt, schijnt men hier te doen te hebben met een vergrooting van de oogen- blikkelljke consumptie. Men herinnerde hier aan de mobilisatie van 1914 tot 1918. toen ook een aanzienlijke hoeveelheid chocolade den weg naar de soldatenmaag heeft gevonden. Zoowel in de fruit- als in de cacaoverwerken- de Industrie wenschten de fabrikanten er met nadruk op te wijzen, dat de toestand thans nog veel te onzeker Is om een verwachting over lan goren termijn uit te spreken. De gegevens, die wij verkregen, gelden alleen vt»r de nabije toekomst. Hoe op den duur de Invloed van den oorlog op de industrie zal zijn. Is afhankelijk van zooveel factoren, dat men dit thans nog niet kan overzien. De moeilijkheden, welke ons be- drjjfsteven ondervindt tengevolge van de internationale omstandig heden, z\jn van velerlei aard. In een drietal artikelen. ..Nederland in oorlogstijd" gaven wij de resul taten weer van een onderzoek naar de algemeene aspecten van onze voedselvoorziening, den land- en de industrie en onzen secretaris van de gemeente Amstenrade Hierdoor was het mogelijk, dat hij over tijdsverloop van ongeveer achttien jaar groot aantal geldsbedragen op de rekening het kerkbestuur kon verduisteren, zonder dat clt de aandacht trok Eerst vorig jaar kwam -e toenmalige pastoor van Amstenrade tot de ontdekking, dat het met de rekening en ver antwoording van den ontvanger niet k opte. Een Ingesteld accountantsonderzoek bracht aan het licht, dat zeker van 1929 af gelden door verdachte waren verduisterd ten nadeele van het kerkbestuur tot een gezamenlijk be drag van 6889.25 De ontvanger had nog een jaar gelegenheid gekregen om de vermiste gel den aan te zuiveren, maar hy had dit met ge daan en bleef doorgaan met groote verteringen boven zijn stand en financieel kunnen. Bij de behandeling der zaak bleek, dat ver dachte o.a. jarenlang een bedrag als subsidie voor oen kapelaan der parochie als uitgaafpost op de rekening van het kerkbestuur had gezet, hoewel dit bedrag rechtstreeks door de gemeente den betreffenden kapelaan werd uitbetaad. Voorts bleek by de accountantscontrole een aantal posten op de creditzijde te zjjn geboekt, terwijl zjj niet uitgegeven waren. Aan den an deren kant waren er ook ingekomen bedragen niet In de rekening verantwoord. De ontstane verschillen aan kasgeld gebruikte verdachte voor zichzelve Het O. M., waargenomen ooor mr. Dautzen- berg, achtte ook door de volledige bekentenis van verdachte de feiten bewezen. De elsch luidde twee jaar gevangenisstraf. De uitspraak werd bepaald op 23 October deed dan ook eerf goede vangst, toen zij bjj inval In een woning In de Escampatraat complete Installatie tot het vervaardigen valsche munten aantrof. De bewoner, de 46-jarlge broodbezorger J. W B„ werd gearresteerd en hy Is wegens valsche munterU en het uitgeven van valsche geldstuk ken door de Rotterdamache rechtbank veroor deeld tot een gevangenisstraf van vjjf jaar. De officier van justitie, die negen jaar gevangenis straf had geëischt, teekende van dit vonnis hooger beroep aan en de advocaat-generaal bij het Haagsche Gerechtshof, mr J. U, Polman, reqülreerde dezelfde straf als de officier van justitie. Ook de broer van dezen verdachte moest In hooger beroep terecht staan. Hem was ten laste gelegd, dat hy een van de valsche rkjksdaalders in een chocoladewlnkel had uitgegeven Hy was door de rechtbank vrijgesproken De officier had echter hooger beroep aangeteekend. De advocaat-generaal achtte verdachte schul dig en vorderde ten gevangenisstraf van drie Jaar. De verdediger, mr. F. J. A. M. Mertens, achtte het opeetteljjk uitgeven van het geld allerminst bewezen en vroeg daarom bevestiging van vrijsprekend vonnis van de rechtbank. Uitspraak in beide zaken 23 October. na de sluiting hield tot de in het aan het van de tentoonstelling hun beste Op bfjna 68-Jarigen leeftijd Is te Rotterdam overleden de heer Henri Dekking. Journalist en literator, voorzitter van den Nederlandschen Journalistenkring. Voor degenen, die met wol en breipennen warme kleedlngstukken willen gaan maken voor de gemobiliseerden, geven wij hieronder het patroon van een paar gebreide wanten, waarvan het model door de betreffende leger- autorltelten is goedgekeurd. Binnenkort immers zullen onze soldaten ex tra warme kleedlngstukken, zooals wanten, das sen. polsmoffen en bivakmutsen, hard noodlg hebben. Wij denken dan speciaal aan de man nen van Veldleger, Kustwacht en Grenstroe pen en aan „den man van de wacht”, die in kouden winternacht als het vriest dat het kraakt, zjjn uren In de scherpe buitenlucht uit moet dienen. WIJ drukken den brel-enthousiasten echter nog eens op het hart, toch vooral op de juiste wy- ze te werk te gaan. En wel, slechts te breien volgens goedgekeurde patronen die de uni formiteit der legerkleeding handhaven en met wol van de voorgeschreven kleur. Ons le ger moet geen veldboeket vormen, zei iemand zeer raak; geen roode dassen en groene mut sen. maar alles In het voorgeschreven groen- grijs. En deze groengryze kleur geverfde wol Is by de plaatseiyke brei-comlté's te verkrygen. Wend u dus tot dit comité in de plaats uwer Inwoning, of tot een afdeeling van het plaat-* seiyk Corps Vrouwelijke Vrywllligers, dat zich in sommige steden ook met het werk „breien voor militairen” belast heeft. Ook daar wordt u gezegd, wkkr u de vervaardigde kleeding- stukken kunt Inleveren. Ook uw Vrouwenbond zal u of anders bin nenkort inlichtingen kunnen geven over 't aanschaffen van de wol. Is het u in uw woonplaats niet mogeiyk de speciaal geverfde wol te verkrijgen, houdt u dan vooral zooveel mogelyk aan grijsgroen of blauwgroen voor de landmacht en marine blauw voor de zeemacht. Het patroon voor wanten, dat hieronder 1 Verzacht Uw keel Verfriich Uw mond en adem met de smakelijke 1e geruchtmakende plannen tot het i 1 vormen van een zeer ver doorge- voerde belangengemeenschap tus- schen de Amsterdamsche Bank en de Rotterdamsche Bankvereeniging gaan niet door. Door de velen, die door deze met een merkwaardige voortvarendheid In de crisisdagen rondom Dr. Colijn be kokstoofde plannen verontrust en van zorgen vervuld werden, zal dit bericht met een gevoel van opluchting worden begroet, en terecht. Wij hebben er inder tijd op gewezen, hoe bij deze fusieplan nen de belangen van de aandeelhouders direct verzekerd werden, terwijl die van het personeel als een kwestie van secun daire beteekenis eerst later onder het oog zouden worden gezien. Deze figuur was allerminst fraai, vooral in een tijd, waarin groote werkloosheid heerscht en ontslag dus vaak blijvende uitschakeling uit het productieproces zou hebben be- teekend. Wij hebben toen betoogd, dat er behoorlijke en redelijke voorzienin gen zouden moeten worden getroffen voor het eventueel tengevolge van de fu sie overtollig geworden personeel en dat zelfs een gemeenschapsbelang genoemd, omdat eventueel zonder behoorlijke voorzieningen ontslagenen ten laste van de gemeenschap zouden kunnen komen. Er waren teekenen, dat alsnog naar een behoorlijke behartiging van de perso neelsbelangen zou worden gestreefd, maar daartegenover stonden ook eenige blijken van een mentaliteit, welke in dit opzicht niet bepaald vertrouwenwek kend mocht worden genoemd. Boven dien hebben wij in die dagen als onze meening uitgesproken, dat een dergelijke concentratie op financieel gebied, waar door de gefusionneerde bankinstellingen een welhaast monopolie-achtige over- heerschende positie zouden kunnen gaan innemen, bepaald ongewenscht moest worden geacht, vooral omdat het hier geen twee zwakken betrof, die samen sterk genoeg wilden worden om hun be staan te verzekeren, maar twee krach- tigen. die samen alleen nog wat sterker wilden worden. Bij de verdediging van het door de meerderheid der Kamer niet gewenschte optreden van het liberale vijfde kabinet-Colijn, wees de eerste mi nister erop, dat hij geen kans zag de be- noodigde gelden te leenen, Indien niet de zuinige huismoederspolitiek volgens de richtlijnen van de liberale negen- manswijsheid weder in eere zou worden hersteld, zoodat menigeen zich afvroeg, of de voorgenomen bankconcentratle niet in eenigerlei verband stond met de hoop op een aanblijven van het vijfde kabinet-Colijn. Zooals wij het hier thans uitdrukken, zeide Dr. Colijn het natuur lijk niet, maar wat hij wél zeide, kwam toch practisch hier op neer. De liberale hoop op een aanblijven van Colijn met zoovele liberalen naast zich werd echter verijdeld en thans zijn ook de fusieplan nen van de Rotterdamsche Bankveree niging en de Amsterdamsche Bank af geblazen. Gisteren is met de afbraak begonnen. Het tentoonstellingsmateriaal zal met veel zorg wor den ingepakt en naar Zwolle worden overge bracht, waar het voorloopig in een leegstaande werkplaats van de spoorwegen wordt opgebor gen. Te zyner tyd zal het een plaats krygen In het Spoorwegmuseum, waarvoor het Maliebaan- station te Utrecht zal worden Ingericht, maar voor welk doel het eerst een grondige verbou wing zal moeten ondergaan. volgt, is afkomstig van de Industrieschool voor Meisjes te ’s-Gravenhage. We werken met breinaalden no. 12. Voor het boord opzetten: 48 steken, breien 1 recht, 1 averecht. 36 toeren lang. Daarna 3 toeren recht en dan beginnen te meerderen voor den duim. Eerste toer: 1 steek heffen, 1 steek breien, steek heffen, recht ult- 5 naalden Dezer dagen is op het Centraal Secretariaat van het R K. Vrouwencomité voor Sociale Hulp in oorlogstijd, sub-comité van de VOO., Lange Nleuwstraat 63a te Utrecht, onder voor zitterschap van mevr. F. SteenbergheEnge- ringh de eerste bijeenkomst van dit sub-coml- té- gehouden. Aanwezig waren, met Mgr F Frencken. Dio cesaan Directeur van de K.J.V. In het bisdom Breda en den zeereerw heer A M A Vol- laerts. Directeur van de Katholieke Actie voor de VrouwellJke Jeugd De Graal de afgevaar digden van de K.JV in het Aartsbisdom en in de Bisdommen Breda. Den Bosch en Roer mond. van de Graal, van de R K Vereeniging tot Bescherming van Meisjes, van de K.A.V.O. (Katholieke Vrouwenarbeidersorganisaties) en van de Federatie van R K. Vrouwenbonden in Nederland De directrice van het Centraal Bu reau van deze laatste organisatie, mej C. Bak, is tevens de secretaresse van dit comité. Het comité stelt zich ten doel: a de hulp aan de gezinnen; b. de hulp aan de gemeenschap, in zooverre dit nuttig of noodlg geacht wordt. Het comité bestaat uit een vertegenwoordi ging van enkele personen van de Hoofdorgani saties der Vrouwen en der Vrouwelyke Jeugd. By haar berust de leiding, zy worden byge- staan door de vertegenwoordigsters van de or ganisaties. welke mede van dienst kunnen zyn by deze sociale hulp, om aldus te kunnen uit gaan van de bestaande organisaties. Dit comité bevordert het oprichten van de plaatselyke vrouwencomlté’s voor Sociale Hulp in Oorlogstyd en deze vormen met de plaat selyke comités V. O. G. een eenheid, welke met het werksecretariaat te Utrecht arbeiden onder leiding van het secretariaat V. O. O. te Heemstede. Goedgekeurd werd, dat dit comité zal wer ken als landelyke organisatie. Alle katholiek vrouwenwerk wordt hierdoor gecentraliseerd, terwyi samenwerking met neutrale comité’s kan gebeuren in organisatorisch verband. Het werkschema voor de plaatselyke comité’s werd besproken en vastgesteld. Besloten werd, dat het secretariaat ook de by de Federatie van R K. Vrouwenbonden aangesloten Congregaties het werk zal betrekken. In de fruitverwerkende Industrie klaagde men, evenals trouwens in sommige sigarenfabrieken, over het ontbreken van geschoold personeel, daar dit door de mobilisatie uit de bedryven is ge haald De productie ondervindt hierdoor aan zienlijke moellykheden, die nog wel eenigen tyd zullen aanhouden, daar de scholing van personeel soms een paar jaar duurt. Een zeer groot bezwaar voor deze industrie Is het ge brek aan suiker, doch de verwachting is, dat dit na October beter zal worden. In de conser- ven-industrie verwachten de leiders, dat Neder land voldoende suiker zal kunnen produceeren. en het schynt zelfs, dat de bietenoogst van dit jaar zeer ryk Is. Wel. achtte men het waar- schyniyk. dat de suiker gedistribueerd zal wor den, In dien zin. dat de fabrikanten gelegenheid zullen krygen evenveel suiker te koopen als het vorige jaar. doch dat het hün onmogelyk zal zyn een grooten voorraad in te slaan. Hier van zal het gevolg zyn, dat de productie geiyk- matlg zal verloopen. De natuurlijke gang van zaken zou zyn. dat de fabrieken het den eer sten tyd ontzettend druk zouden hebben en niet aan de aanvragen zouden kunnen voldoen en dat daarna een periode van inzinking zou komen; over het algemeen echter, zouden ook de fabrikanten liever zien, dat de productie ge- lykmatig gehouden wordt, zooals zy ook ver wachten, dat geschieden zal. De export van geconserveerd fruit ligt op het oogenblik heelemaal stil De laatste orders voor Indlë zyn weggegaan met de „Oranje”. Naar het buitenland wordt niet uitgevoerd, niet om dat het verboden is. maar omdat daar geen vraag bestaat. Dit Is het meest typeerende ver schil tusschen den huldigen toestand en dien van 1914. Toen kwamen er in het begin van De distributie-inspecteurs hebben tot taak de verbindingen tusschen de plaatselyke dlstribu- tiedlensten en het departement van Economi sche Zaken, met name het Centraal Distributie kantoor te bevorderen en te vergemakkelyken Verder zullen deze inspecteurs zoo noodlg de verblndingsschakel kunnen vormen tusschen de plaatselyke vereeniglngen van de by de distri butie betrokken bexplklngsgroepen en de plaat selyke distributiediensten Men kan zich derhalve met wenschen en klachten, de distributie in het algemeen betref fende, tot hen wenden. Klachten van adml- nlstratleven aard moeten worden gericht tot den plaatseiyken dlstributledienst of het centraal distributiekantoor te ’s-Gravenhage. Het land is hiertoe verdeeld in vier inspecties, te weten: inspectie Noord. Ambtsgebied Fries land, Groningen en Drent?;. Inspectie Oost. Ambtsgebied: Overijssel en Gelderland. Inspec tie Zuid. Ambtsgebied: Noord-Brabant, Limburg en Zeeland. Inspectie West. Ambtsgebied: N.- Holland, Zuld-Holland, Utrecht, behalve de steden Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam, Utrecht en Haarlem, welke steden rechtstreeks ressorteeren onder het Centraal Distributiekan toor. 1 naald arelen, recht Tweede toer1 steek heffen, drie steken breien, 1 steek heffen, naald -echt ultbrelen, 5 15 cM naalden recht. Derde toer: 1 steek heffen. 5 ste ken breien, 1 steek neffen, naald recht uitbreien. 5 naal den recht. Zoo door blyven breien, totdat er In het geheel 21 ste ken by gemaakt zyn; deze 21 ste ken op een draad rygen. De want verder breien, doet eerst vier steken er by opzetten aan het begin van de naald: daarna 30 toeren breien. Hierna de want verder breien, zooals de platte teen. Aan de voor- en achterzyde 6 steken over houden en deze aan elkaar mazen. Voor den duim hebben we 21 steken plus 4 steken die we er by gemaakt hebben, plus 1 steek heffen vóór en één steek heffen voorby de 4 steken, tezamen dus 27 steken. Deze 27 steken over 3 naalden verdeelen. We beginnen te breien aan den binnenkant, dus 0e 4 steken in het midden van de De Regeeringspersdienst meldt; Het belangrijke vraagstuk van de wederopne ming van werkloosen in het bedrijfsleven heeft de volle aandacht van de Regeering. Deze acht het noodzakeiyk. dat, nu aan den eenen kant nog steeds groote werkloosheid bestaat en aan den anderen kant nog by voortduring vraag naar arbeidskrachten valt waar te ne men, terwyi ook uit de mobilisatie aanmerke- H.ke verschuivingen voortvloeien, de bezetting van open plaatsen op de arbeidsmarkt niet af stuit op een gebrek aan bekwaamheid of ge oefendheid van de beschikbare arbeidskrach ten. Daarom komt het de Regeering noodzake iyk voor, dat met kracht wordt voortgegaan in de richting, welke den laatsten tijd niet zonder succes is ingeslagen om in voorkomende geval len van overheidswege behulpzaam te zyn by scholing, omscholing, training enz. van ar beidskrachten. Aangezien hier in de eerste plaats de mede werking van het bedrytsleven nodzakelyk is. heeft de minister van Sociale Zaken zich in een uitvoerig schryven tot de navolgende werk geversorganisaties gewend: Het Verbond van Prot.-Chr. werkgevers in Nederland, Alg. R. K. Werkgeversvereeniging en Verbond van NV- derlandsche Werkgevers. In dit schryven heeft de minister van So ciale Zaken om gewezen op het groote belang, dat het bedrytsleven en de overheid hebben om hier by voortduring krachtig en goed sa men te werken en spreekt de minister voorts zyn vertrouwen uit. dat de gevraagde mede werking door het bedryfsleven ten volle zal kunnen worden verleend. Hy vestigt er verder de aandacht op. dat. waar hier vlotte en soe pele voorzieningen noodzakeiyk zyn. zynerzyds een regeling is getroffen, dat. aoowel de Ar- beidslnspectle als de Ryksdier.st voor de werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling voor zaken al^deae nauw samenwerken met de af deeling werkverruiming van zyn departement, welke meer in het byzonder belast is met de behandeling van deze materie. De minister heeft verder een overeenkomstig schrijven ge richt tot alle gemeentebesturen en tot de be sturen van de vier groote landelyke vakcentra- len. waarin eveneens een krachtig beroep op medewerking wordt gedaan. Tenslotte zy er nog op gewezen, dat er nog op gewezen, dat men rich om inlichtingen terzake kan wenden tot het hoofd der afdeeling Werkverruiming van het departement van Sociale Zaken. De minister van Waterstaat heeft bet vol gende ter kennis van belanghebbenden ge bracht. Biykens een mededeellng van de betrokken Duitsche instanties is op grond van het voor den Dultschen Ryn geldende reglement van politie voor het rlviervak van den Ryn tus schen Mainz en stroom-km 6445 boven het veer van Kónigswinter bepaald, dat vlotten zich niet mogen laten dryven. Bovendien is bepaald, dat tankschepen niet in •n sleep met andere vaartuigen gesleept mogen worden. De bovenstaande bepalingen zyn terstond in werking getreden. Overtreding ervan wordt gestraft. Voorts is met betrekking tot de reede van Duisburg-Ruhrort bepaald, dat verschillende aangewezen ligplaatsen syn opgeheven. Afgezien van tentoonstellingen, die‘maan den duurden, was deze expositie de drukst be zochte. welke sinds vele jaren In ons land werd gehouden. Over een periode van dertig dagen werd een daggemiddelde van byna 9000 beta lende bezoekers behaald. Op den druksten dag passeerden 18334 menschen de contróle. Meer dan een derde van het totale aantal bezoekers waren personen beneden achttien jaar. Van deze jonge menschen kwamen er ruim 40.000 met vader of moeder en 50.000 in klasse- of groepsverband. Het succes der ten toonstelling het treintje van 1839 vervoerde byna 160.000 passagiers en legde een afstand af. gelyk aan die tusschen Amsterdam en Constan- tinopel: 3000 K M Ziedaar eenige interessante cyfers, zy werden met vreugde en dankbaarheid genoemd in -en harteiyke toespraak, welke de voorzitter van het uitvoerend comité, wethouder F. v. Meurs, Zon dagavond restaurant verzamelde personen, die welslagen krachten hebben gegeven: jonge werkloozen, die de expositie bouwden en inrichtten, spoorweg beambten en ander personeel, die de duizenden bezoekers op zoo voortreffelyke wyie hebben voorgelicht. Aan het slot van zyn rede noodtgde de wet houder zyn toehoorders uit een rit met het treintje te maken, waaraan allen gevolg gaven. Zoo werd de succesvolle expositie symbolisch gesloten. Voor de tweede maal In één week tyd Is m - gehucht Arendsnest onder de gemeente "t’ekel een groote boerderij In de asch gelegd, ihans woedde de brand in de boerenhofstede »an het landbouwersgezin van Sleeuwen. welke °P ongeveer honderd meter afstand is gelegen de kortelngs verwoeste boerdery. Het vuur op onbekende wyze ontstaan en in minder “d geen tyd stond het complex, bestaande uil *°onhuls, schuur, hooibergen en eenige ge- "Odwtjes, in lichter latde. De vlammen vonden *n*i hun weg door den opgeslagen oogst, voor- 2*®eiyk rogge en haver. Aan blusschen viel 77* te denken. De boerdery is geheel verlorjr. &*g*an. Het vee kon nog bytyds worden bevrijd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5