Kabouter Flip zijn vriendje Wip I I SWmAaol wui den dag 7 Italiaansch blad tegen Moskou DE ONBEKENDE F- in de kapel Hitler-monoloog in den Rijksdag DUITSCHE KOLONISTEN- GROEPEN OPGEHEVEN DINSDAG 10 OCTOBER 1939 Een verklaring van Chamberlain Luidsprekers in de Siegfriedlinie Officieel antwoord op gestelde vragen Australië vormt een expeditiecorps Om het kampioenschap van Nederland 1 Osservatore Romano** over Hitler’s rede I Zijn stokpaardje met 1S 9 7 5 5 (Nadruk verboden) SCHAKEN 9 I de DOOR A. HRUSCHKA t aoo (Wsedt vervolgd) •Li. ■■Ml Het pact met Mot kou heeft ook in [juitsche kringen bezorgdheid gewekt Euwe heeft thans 2 punten voorsprong Toen hü echter het pijnlijke gealcht van den bakker sag, die zün knieën stond te wrijven moest hU toch lachen om de malle vertooning „Zeg, bakker, heb Jü wel eens gehoord, dat een worst aoo maar den winkel uittippelt eender dat er iemand aankomt?" 5 S Onze Romelnsche correspondent seint Maan dagavond Antwoord Het laat zich aanzien, dat er voorshands ook voor particuliere bouwers voldoende cement en kalk ter beschikking zal blijven. De prijs van cement heeft onlangs een geringe stijging onder gaan. De prijs van kalk is onveranderd gebleven. iin 2ovn M c. nier. J i PARIJS. 9 Oct. (Reuter) De Duitschers hebben gisteravond voor den eersten keer aan het Westelijk front groote luidsprekers gebruikt voor de verspreiding van uitgezóchte passages uit de redevoering van Hitler. De uitzending ge schiedde in het Fransch en Dultsch. MELBOURNE, 9 Oct. (Reuter). Minister-pre sident Menzies heeft medegedeeld, dat onmid dellük een begin zal worden gemaakt met de recruteering van 3200 man voor een Ausirallsch expeditiecorps (luchtstrijdkrachten). Hü voeg de hier aan toe. dat daarbij zou zjjn Inbegrepen het personeel van den gronddienst. vatting, eenig moest en ■el et tn iff er Antwoord Deze vraag wordt bevestigend beantwoord. Vraag: Blijft er voldoende cement en kalk ter be schikking van particuliere bouwers en hoeveel bedraagt de prjjsverhooglng voor deze mate rialen? er Dultsthe t Was nasi* ROO- oem- -1.70, -3.10, at Ti ke en en fle op ed ar en en Ut !8- en n- Vraag: Heeft een arbeldscontractant in 's rijks dienst, die aangewezen is voor een functie bij den lucht beschermingsdienst ten behoeve' van het rüks- gebouw waarin hü werkzaam is, wanneer hem In laatstbedoelde functie een doodelljk ongeval overkomt, voor wat zün nagelaten betrekkingen betreft aanspraak op een gelijke ultkeerlng als waarop de overblüvende gezinsleden van een ambtenaar In dat geval recht kunnen doen gel den? Zoo neen, zal de staat het dan als zijn moreelen plicht beschouwen, in die gevallen een recht op ultkeerlng vast te stellen? I Antwoord: Aanspraak hierop heeft hü niet. Aangenomen mag echter worden, dat de staat zal zorg dragen, dat In dit geval de nagelaten betrekkingen van den contractant niet onverzorgd achter blijven Vraag: Indien een arbeldscontractant in ’srüks dienst bü zün opkomst onder de wapenen gedurende tenminste 12 maanden, voorafgaande aan den datum van dezen opkomst, regelmatig dienst heeft gedaan In zfln burgerlüke betrekking, heeft hü dan. ook wanneer tengevolge van de mobili satie de eerste oefentüd langer dan 11 maanden duurt, niettemin na die 11 maanden er recht op gedurende 30 dagen zün vroeger loon te ontvangen en vervolgens hetgeen dit loon even tueel meer bedraagt dan zün militaire beloo- nlng? doordat hü zün zoon hooge studies Het volgen en 'De „Corriere Padano", het blad van Fer rara. waar Ba lbo de groote man la. schrüft „Wü zün geboren anti-communisten en dat willen wü blüven; voor de bolsjewieken geen gram achting en geen ons sympathie. Voor ons zün en blüven het onwaardige bedrie gers van professie, voorbeelden van groote bestialiteit, monsters, die leven in dienst van de waanzinnigste wreedheid en mer.- schelüke degradatie, welke de geheele ge schledenis zich herinnert Grootscheepsche actie om minder hedenkwesties te regelen Het volgende oogenmik, zat worst veilig geborgen naast de broodjes In Peter's aak. De slager holde naar buiten en botste tegen den bakker op, die ook juist kwam aanrennen om te zien wear zün broodjes gebleven waren. „Kijk toch uit," bromde de slager, „wut sün dat voor manieren om me aoo maar ondersteboven te gooien! Dat doe Ik toch ook niet." 21 October radioboodschap van Mgr. Costantini ter gelegenheid van den Missie-Zondag match is gespeeld: Euwe 3% punt, Landau 1H punt. Da zesde partü wordt Woensdag 11 October te Amsterdam gespeeld. Voor het eerst need Landau een anderen openingszet dan d4 en probeerde het met den c-pkm. doch toen dr. Euwe met cd antwoordde, ging Landau tot de Slavische verdediging over. De partü ontwikkelde zich volgens een bekend recept, zooals de stampartü Retl—Laaker te Maehrisch—Pstrau 1923. Op den elfden aet had Landau zijn stelling kunnen verbeteren, maar verwisselde de volg orde der zetten, zoodat zün openlngsvoordeel te niet werd gedaan. In plaats van te vereen voudigen speelde hü op verwikkelingen, aooda' hü in het nadeel kwam. Hü verdedigde zich zeer voorzichtig. Na dame-ruil ontstond er een eindspel met ongelüke loopers. Op den 23en sec stelde dr. Euwe remise voor, hetwelk door Lan dau werd aanvaard. Bjjna op hetzelfde oogenbllk wordt te Vrle- “bsweiler Yvetta Eltz ten huize van haar moe- *r gearresteerd, als verdacht van medeplich- aan den op .Roeenhof" gepleegden Men schrüft ons uit Berlijn d.d. 8 Oct.: Bü zonnig herfstweer begeven we ons In den vroegen ochtend dwars door den Tiergarten naar de Krollopers, waar een' met veel ophef aange- kondigde Rüksdagzltting zal plaats vinden. Onze wc? leidt langs het leeggebrande Wallothuis en we stellen vast, dat men nu elndelük met de al lang aangekondlgde restauratie een begin heeft gemaakt. Dat Is dan ook hoog noodlg. want het uiterlük effect van zulk een zitting in de Kr llopera heeft weinig of niets meer uitstaan de met de parlementaire samenkomsten welke we hier vroeger vele jaren achtereen hebben bü- gewoond. Trouwens, de Rüksdaezlttlngen in den nationaal-sociallstischen eenheidsstaat dragen- een ganseh ander karakter dan die. welke we in de door en door democratische republiek van Weimar hebben meegemaakt. Van debatten of interrupties, laat staan van felle aanvallen of kloppartijen valt niets meer te merken. Hermann Göiing komt onmiddellük achter den Führer precies op den aangegeven tüd de zaal binnen nadat deze aankomst per luidspreker is aangekondlgd en ons allen zeer rr,drukkelijk verzocht wordt, onze plaats in te nemen. De zitting wordt geopend, eenlge sedert de vorige büeenkomst op den dag af vüf weken geleden overleden Rüks- dagleden worden staande herdacht en dan is het woerd aan den Führer. men werd uitgesproken, konden we ons huis waarts begeven met de verzekering, „dat de toekomst beslissen aal. wie er gelük heeft „Best hoor!" zei Flip, ..maar je ziet nu wel, dat Ik jullie niet alleen het werk laat opknap pen als Ik onzichtbaar ben, hè?" Nu begon Flip zün rooftocht naar de slagerij. De slager was niet minder verwonderd, toen een worst zich plotseling los maakte jjan een lange rü kame raden en door de deur naar bulten verdween. Met Pruisische nauwkeurigheid wordt per luidspreker om 12 uur de komst van den Führer aangekondlgd en nadat hü door alle aanwezigen staande begroet is, beleven wü een langdurige, ovatie, welke alle vorige over treft. Ook tijdens de rede van ruim twee uur wordt hü herhaaldelük door daverende toe juichingen onderbroken en collega's, die voor de eerste maal In hun leven zulk een Duit- «che Rüksdagzltting meemaken, drukken ons fluisterend hun verbazing daarover uit. Voor ons. die deze parlementaire demonstraties sedert 1933 hebben bügewoond, Is dat niets nieuws en we zün dus ook nu 'niet verbaasd, dat alle conclusies otfcvoorwaardelük aanvaard en goedgekeurd worden. Polen zoo hooren wü vertellen was al net eender als Tsjecho- Slowaklje een der vele wanproducten van den rampzaligen vrede van Versailles. Hitler heeft Hin volk van deze ketenen bevrüd en het hui dige Dultschland met zün 80 mlHioen Inwoners, tal zich niet nogmaals door Engeland laten overwinnen. Voor Frankrük koestert men be wondering en het oogenbllk zou begroet worden, waarop Dultschland en Frankrük alle vroegere veeten voorgoed vergeten. Maar ook met het Perfide Albion wordt eventueele toenadering met Versmaad en wanneer deze tot dusver niet be reikt werd, dan draagt Duitscluand aldus do. Hlhrer daarvan stellig met de schuld. En tot onze kalmeering mochten wü tn het begin van deae zorgvuldig voorbereide uiteenzetting ver nemen. dat de neutrale staten zich voor hun naaste toekomst niet bezorgd behoeven te ma ken. waarbü de nadruk gelegd werd op de lang durige vriendschap met het Konlnkrük der Nederlanden. Een kalmee rende verrassing was klaarblijkelijk voor velen de mededeeling, dat er In dezen oor- "t tegen Polen „slechts” 10.572 Dultsche offl- hem dus verhinderde het geluk en het fortuin dat hü voor het grijpen had. te nemen. Ik moet me nog eena goed vergewissen, of Kees graag dokter wordt nam hü »>ch voor. Met Ida liet voor hem een prachtige toekomst open en se kennen elkaar. Ze hebben altüd samen gespeeld en gingen samen naar schoolIk mag hem deze kans niet ontnemen Met den trein van negen uur vertrek Ik. Doch de reis was overbodig, daar met de eer ste postbestelling een brief van Kees beaorgd werd „Het moet van mün hart, vader en moeder." las Kluiver. „Ik kan mün studie niet voortzet ten. want mün levensgeluk is er mee gemoeid. Ik houd van Ida Naarden, maar sü wil alleen trouwen met een boer „Potverdikkeme!" riep Klaas Kluiver met een vuistslag op tafel. „Dat is doorgestoken kaart! Naarden heeft geweten, dat Kees mü dit schrü- ven zou. Hij moest me zeker alvast een beetje voorbereiden, om me gunstig voor het plan te stemmen. „En?" vroeg zün vrouw met ongeduld „We!, dat hü met Ida trouwt." gaf Klaas brommend toe. „Maar sü of Naarden moet hem het bedrüf maar leeren Ik.... heb geen boer van hem willen maken, maar nu hü het zelf wil, sal ik er mü niet tegen verzetten en hü moet er de onaangenaamheden dan maar van dragen" Met een norach gezicht, omdat zün opeet spaak liep, stapte hü het huls uit en ging do velden m. Zün bedoeling was goed geweest, maar als Kees self niet mee streed, dan was dit- het 4 bewüs dat hü de vernedering, die hem ta wach ten stond en die hü kende, nu opnam zooals Naarden, of hem onverschillig was geworden, doordat hü te kleaen of te dealen had. Kees was steeds sün meenlng toegedaan ge weest. maar ja, er staat veel voor hem op het spel, dst geef ik toe. mümerde Klaas HU bleef staan achter een boom, om onbemerkt Ida. die bedrüvig hooi ophoopte, te kunnen gadeslaan. „Een flinke boerin." moest hü zlchaelf be kennen. „Ik heb haar altijd In haar werk moe ten bewonderen." „Hü daar!" klonk het achter hem. jnoet jü mün dochter bespieden, ouwe vos?" „Ze zal ook wel gauw de müne sün." aei boer Kluiver met een tikje trots nu. „Ik hoop het van harte," antwoordde boer Naarden, „want dan krüg ik een soon, die mü welkom is." „Je zult anders geen eer met hem inleggen," plaagde Klaas. „ZUn handen zün geen werken gewoon." „Och. buurman. Kees is in sün hart boer ge bleven. anders sou hü niet van sün studie af- zien, niet eens voor honderd vrouwen. Geloof me! Draal een boer ook al viermaal om. zün afkomst kan hü niet verloochenen Er «Un boeren en boeren, dacht Klaas Klui ver weer hardnekkig, maar als Ik nu mün mond niet houd, dan krijgen we nog nude, want Naar den wükt niet van sün standpunt af en ik evenmin. met daselfde kloeten. Alleen van t gezicht kon zü ook nu geen juiste beechrüvlng geven. Mkar hü was jong, droeg geen beard <n hoe- 7 deren en soldaten hun leven moesten offeren in het belang van staat en volk, terwül het aantal gewonden 30322 en dat der vermisten 3404 bedraagt. Inderdaad hadden wü veel groo- tere cüfera hooren noemen, maar met de vwr- eischte voorzichtigheid maakten we hiervan geen vermelding. was op lek over de ga- Onze Berlünsche correspondent seint ons: Naar men ons uit officleele kringen mede deelt zün onderhandellngen, die op t oogen bllk gevoerd worden tussehen de Dultsche re- geering eenerzijds en Estland en Letland an- derzüds, teneinde zoo spoedig mogelük te ko men tot een uitwisseling der minderheden In betrokken landen, reeds zeer ver gevorderd. Aangezien de Estische en Lettlsche minder heden in Dultschland ontbreken, gaat het uit sluitend over de In het totaal ongeveer 75000 Duitschers. waarvan er 15000 In Estland en 60000 in Letland leven. De onderhandellngen moeten beschouwd worden als een gevolg van Boer Kluiver sat in ..De Gouden Klok" op zün praatstoel en sette driftig sün glas bier op de ‘afel: „Ik zeg." zei hü grimmig, „dat een boer door de burgers als een verachtelük wesen be schouwd wordt." Dit was t stokpaardje van Klaas Kluiver. Als nü niets meer over het weer, de veldvruchten of net vee te vertellen had, dan was dit sün hoofd- »tuk. ook omdat hü door de meeste boeren hier in werd bügestaan „Iki als zü ons niet hadden," ging hü voort, .dan konden zü op een houtje knabbelen, niet waar? Het heeft mü steeds gehinderd en het alndert mü nog dat de stadsche lui ons bezien, of se meer zün dan wü en of se veel booger ltsan dan wü En daarom laat Ik Kees, mün zoon, voor dokter studeeren Ik wil hem be- <paren. dat ook hü door de burgerü geminacht wordt. Het heeft mü altüd hier gekropt, dat wü. die toch ook menschen zün. steeds vernederd worden „Och! 1 Is maar 'n boer." seggen se Het lükt wel. of wü beesten zün." wond Klaas Kluiver zich voor de sooveelste maal hierover weer op Allen op het dorp wisten dat de oorsprong van de ondervinding, waarover Klaas zich druk en driftig maakte, dagteekende van vroeger, toen hü in de stad een dochter van een apo theker ten huwelük vroeg en de bons kreeg. „Ik met een boer trouwen." had het Jonge meisje gelachen, „met een boer! Dat nooit!" Hü had het niet onder stoelen of banken ge stoken wat hem overkomen was en onmiddellük zooveel als een vergadering belegd, om te be raadslagen. hoe den boer in het oog van de wereld eenigszlns te kunnen verheffen. Maar de ouderen hadden hem terechtgewezen Waarom nam hü niet een meisje uit zün stand? Er waren trouwlustigen genoeg in den omtrek En wat1 kon hü op een hoeve met een stadsjuffer be ginnen? DU had de jeugdige opstandige dan ook In gezien. maar sün haat voor de burgers om hun verachting voor den boer bleef In hem vast- gegroeld. ondanks het huwelük dat hü sloot met de rükste boerin uit de streek en met wie hü zeer gelukkig was. En toen hem een soon ge boren werd, zwoer hü. dat deae nooit boer zou worden In Gouden Klok" werd het gesprek voort gezet. maar boer Naarden opperde, nu maar met kaarten te beginnen „We praten maar altüd over datzelfde onder werp," zei hü gemelük, „en het is al boter aan de galg Maar dat wil ik je ronduit zeggen. Kluiver, hier, in het volle honderd, dat het mü geweldig spijt, dat ge Kees niet In ons bedrüf hebt opgeleid, want dan had hü met mün doch ter Ida kunnen troutven. Doch ats hü haar nu vroeg, zou ze antwoorden: „Ik wil geen heer." En Kees liep egn blauwtje zooals een aeker iemand bü de apothekersdochter Dat voorspel Ik je Klaas Kluiver keek zün buurman met een spotlach aan en beweerde: „Kees Is den boeren stand al ontwassen. Hü sal nooit om jouw Ida komen." „Dat weet ik nog zoo niet," knikte Naarden. „Ida mag er zijn, al zeg ik het zelf. Maar dat wil ik Je wel vertellen: Een boer mag niet hoog vliegen, daar doet hü zich geen voordeel mee Voor onszelf weten we wat wü sün. dus laat de menschen hun gang maar gaan." En daar boer Naarden op het dorp zeer gezien was. ging nie mand tegen hem In. De kaarten werden opgenomen, maar Klaas Kluiver was niet met zün gedachten bü het spel. Een huwelük tussehen Kees en Ida, de rüke. eenlge dochter van Naarden, wiens landerüen gedeeltelük aan de züne grensden en die de grootste hoeve van uren In den omtrek bezat.. Hü had er wel eena over gepeinsd, maar deze gedachte weer spoedig verworpen. Hü had an dere verwachtingen Kees zou met een meUje uit den deftlgen stand trouwen en in de stad wonen. Hü sou nooit ondervinden, «rat hü. de vader, sis boer had ondervonden. Naarden noemde 't; .hoog willen vliegen". Wat 't dan hoeg- moed van hem. dat hem had gedreven Kees te laten studeeren? Was t niet, als wilde hü wraak nemen op de gansche burgerü. omdat de doch ter van den apotheker geweigerd had met hem te trouwen en hem had uitgelachen? Neen, het komt door de minachting voor den boer en daar wil ik Kees voor vrijwaren. Ook wü. boeren, hebben eergevoel, al denken de stadslieden dat niets ons krenken kan en dat se op ons gemoed kunnen hameren als op een aambeeld. „Je hebt hartenkonlng, Kluiver!" riep sün partner hoofdschuddend „Waarom leg je die nu niet op?" „Potverdikkeme!" prevelde Klais en begon meer aandacht aan het spel te wüden. Tegen tien uur wandelde hü met Naarden naar huis en deze begon weer over zün dochter, die hü roemde om haar eigenschappen. „Klaas, jongen." vervolgde hü. „je hebt mü leelük een spaak In het wiel gestoken. Als je Kees niet naar de stad gestuurd had en je had hem laten leeren wat jü en Ik geleerd hebben, dan hadden onze families misschien één kunnen worden Ik zeg nog eens. dat bet mü hartgron dig spüt. We sün altüd goede buren geweest: we hebben elkaar nooit ean stroospier in den weg gelegd; we hebben elkander met raad en daad bügestaan. Jü hebt maar één zoon. Ik maar één dochter.... het had zoo mooi kunnen worden. buurman. Jü hebt daar natuurlük nooét over gedacht?" „Wel eens." bekende Klaas, „maar ik wilde het voor den boerenstand opnemen." .Reen. Kluiver, nu lieg je. Niet voor den stand in het algemeen, maar voor jezelf. Je bent een beetje hoogmoedig en dat Is het alleen. Ik zou haast zeggen, dat Je geen echte boer bent. Wat kan het ons schelen, dat se ons met den nek aan zien? We zün en blüven Immers toch de sterksten? Dat weten we en dat bewüzen we. Ons hebben ze noodlgnoodlg! En daar om moeten wü ons de meerderen voelen en hun minachting voor den boer onze koude kleeren niet laten raken Het Is niet de eerste maal, dat ik Je mün oordeel hierover zeg Kluiver wilde verder zün gevoelens hierom trent niet nog eens bloot leggen, want bü Naar den kreeg hü nooit voet. Maar hü dacht: Er zün boeren en boeren, ook hierin bestaat verschlL De menschen mogen ons niet over één, ksm scheren Hü begon over den oogst en toen hun wegen zich scheidden, wenschten zü elkaar: ..Goén «vond, buurman Dien nacht sliep Klaas weinig „Dat is altüd. els je in „De Gouden Klok" geweest bent," mopperde zün vrouw. „Het bier ligt je te zwaar In de maag, of js hebt je weer te druk gemaakt.” „Dat zal het zün." beaamde Klaas, haar aan stonds gelük gevend, om rustig zün gepeinzen te kunnen voortzetten Hü was In twcestrüd Naarden had hem een huwelük tussehen hun kinderen zoo i mooi voorgeschil- derd. zoodat hü. ondanks «ün oi- zichzelf verwijt toedienen. LONDEN, 9 Oct. (Reuter). Chamberlain heeft verklaard, dat de regeeringen van Groot- Brittannlë en Frankrük wanneer de strüd voort schrijdt, zullen overwegen of hun oorlogsdoel einden in een meer specifleken vorm moeten worden gesteld. Een dergelijke verklaring zal evenwel slechts worden afgelegd op grond van een overeenstemming tussehen belde regeerlngen. Met gemengde gevoelens volgde men de hartelüke begroeting van de Russische dele gatie, want ook in het huidige Dultschland leven er menschen. die deze plotselinge toe nadering tussehen Berlün en Moskou als een gevaar voor de toekomst vsn Europa en dus ook van hun eigen lanc beschouwen. En nadat dan zeer nadrukkelük weer eens de elsch van teruggave der vroegere kolo- VATICAANSTAD. 9 Oct. (Havas) In de be spreking der rede van Hitler verklaart de ,Os- servatore Romano", dat de rede In de pers van büna alle landen la gestooten op oppositie, of minstens op critlek. Slechts twee of drie neu trale staten hebben het woord van Hitler een betere ontvangst bereid. Het blad merkt verder op dat het resumé van de rede, dat door Berlün aan het buitenland is verstrekt, de denkbeelden, welke de Fuehrer heeft ontwikkeld, niet getrouw weergeeft en ze een meer concreten vorm heeft gegeven. Het blad Is van oordeel dat de vrüwel een stemmige afkeuring voor deze rede vooral hier aan te wüten is, dat Hitler daarin geen edel moedigheid toonde Jegens de Polen, niet nauw keurig was over de vorming van een nieuwen Poolschen staat, vaag ten aanzien van een eventueele conferentie en alleen nauwkeurig in het deel van zün rede, waar hü sprak over de economie en den handel, waarbü hü alles tn het voordeel van Dultschland keerde. Hü volledig over het herstel van de schad het herstel van Tsjecho-Slowaküe en ranties en liet nieuwe moeilijkheden dóórsche meren met de koloniale eischen. De „Osservatore Romano" op, dat de houding van de Spaansche bladen haar beteekenis heeft. Spaansche pers veroordeelt, dat de deur Is ge opend voor de ontkerstening van een katholieke mogendheid en voor de bolsjewistische expansie, hetgeen gevaar oplevert voor de beschaving in Europa. De Italiaansche pers, die de rede gunstig heeft ontvangen, liet toch doorschemeren, dat meer concrete voorstellen inzake de toekomst van Polen wenschelük zouden zün geweest. «gheld Moord. Ook mevrouw Eltz valt bewusteloos op den Mond; die nieuwe slag heeft haar getroffen «*n bliksem. Notaris Kolbried en Silas Hempel, die juist aanwezig zün, hebben veel moeite met Emml, ook t hoofd heeft verloren en een senuw- toe»sl krijgt.... Zü leggen mevrouw Eltz neer op een canapé y Hempel giet haar een weinig cognac in mond, terwül de notaris haar Ijskoude «nden wrüft. Leelüke affaire! fluisterde hü Silas in het Maar Hempel haalt de schouders op. Och, zegt hü. 1 was te verwachten Waancbünlük hebben ook dra schilder ta Grez aangehouden. En naar Ik vermoed zullen broer en zus nu ook naar Gras worden over- gebracht. Ik heb al iets van dien aard verno men van mün nleuwsten vriend, den fameu- aen Zlnkl.... Mevrouw Eltz komt weer tot bewustzijn; zü slaat de oogen op; Silas Hempel zwügt. XV Mevrouw Mts was een weinig bedaard; notaris en Silas Hempel hadden zich alle moeite gegeven om haar voor, zoover moge lük, de zaak als een Incident voor te stellen. Ook Emml was nu kalmer; Kolbried had ernstig met haar gesproken en haar aan t verstand gebracht, dat zü. al was het slechts om wille van haar schoonmoeder, zich zelf moest weten te beheerschen en alles doen wet in haar vermogen lag. om bü de beklagens- waardlge oude vrouw de plaats van Yvetta In te nemen. De arme, teere, bleeke Emml begreep dit alles en beloofde haar best te zullen doen. Maar sü beschikte over zoo weinig kracht! In den laatsten tüd was voor haar de eene beproe ving op de andere gevolgd. Eerst Hardi’s ont slag, dan zün getwist met den majoor, de schrik om den moord, de nog veel grootere schrik van Hardi’s aanhouding en nu nog die van Yvetta.... En Emml Elts was geen strijd vaardige natuur. Vrouwen als zü kunnen wel dienen, voor anderen zorgen, maar worstelen, zich verdedigen, sender hulp 1 hoofd bieden aan de slagen van stoffelüksn ra moreelra nmpspoed. dat kunnen sü niet.... hooren. 4 Zoo. vertel nu eens, juffrouw Ida. Mi juist mogelük I En Ida begon. gisteravond, toen het begon te O» era aan haar sesen toeb»- «rel sü hem niet van nabü had kunnen opne men, zou ze hem bü een nleuvre ontmoeting zeker herkennen. Was het een man of ‘n münheer? verachte Hempel. Ja. dat la juist de vraag antwoordde Ida. Reeds den 23aten April en nü ook gisteren was Ik het daarover niet heelemaal met mü zelf eens. HU zag er eigenlük maar heel gewoon uit. De kleedlng was maar aoo-zoo. Juist geen werk man iets van ‘n ambtenaartje. Maar zün houding en manieren waren heel zeker die van n heer. Ik kon er niet wüs uit «rorden Waarom kom je zoon gewichtige zaak eerst nu vertellen? Waarom niet onmiddellük. gisteravond? Ik kon niet eerder weg. Tot half negen heb Ik op t veld gewerkt en toen Ik thuis kwam, was mün zuster heel slecht. Desen nacht U er bü ons een jongetje geboren.... Vraag dus niet, ot er werk is! Goed; dat verontschuldigt u natuurlük Zult u morgen in den voormiddag tüd hebben om met mü naar het gerecht te gaan? Ik aou gaarne hebben, dat men er uw verklaringen noteerde. Nu. als t moet.Ik aal wel zorgen, dat Ik vrü ben. Hoe laat? Hempel dacht na. Wacht me om negen uur bü den Ingang van 1 gebouw, sel hü. Best.... Goeden avond, münheer Hem pel. De detective gaf Ida een ruime fooi: voor tüdverUea ra moeite. Vervoigrai keerde hü Maar voordien waren wü reeds in de balzaal I bijeengekomen, een paar honderd vertegenwoor- I digera der bultenlandsche pers, waaronder veel I nieuwe speciale oorlogscorrespondenten, om naar I een kort overzicht van den rüksperschef. dr. I Dietrich, te luisteren. Met medeweten en goed- keuring van Hitler geeft deze ons een resumé van wat we straks te hooren krijgen, en de i latere voordracht zoowel als deze introductie is I een bevestiging van wat we tevoren verwacht I hebben: van een direct vredesaanbod Is geen sprake. Hitler geeft een uitvoerig overzicht van I «uit er sedert de vorige zitting gebeurd is. hü tracht ons en de overige wereld van de onver- I müdclükheld züner tactiek te overtuigen en laat I het dan tenslotte aan Londen en Parüs over, I een definitieve beslissing te nemen. Vanaf het schellinkje kijken wü verrekükers I rijn strengste verboden naar de ver be- [.neden ons liggende vergaderzaal, waar eertijds I wFagner en Verdl hoogtü vierden. Dicht naast I elkaar zitten de honcM-den volksvertegenwoor- I dlgers. die met extrpJR-elnen naar Berlijn ge komen zün om naar Hitler te luisteren. Op vallend velen zün thans In de grüs-groene of I blauwe uniform der weermacht. Daartusschen I ziet men de bruine 8.A.- en'tie zwarte S.S.-unl- I form. Merkwaardig sterk is altüd de Interes se voor de breede diplomatenloge Voor de eer- I ste maal ziet men de leden van de Sovjet-Rus- I sische legatie verschünen en terzelfder tjüd den ken wü eraan, hoe tijdens de vorige zitting sir Neville Henderson en Coulondre nog als ver tegenwoordigers der thans vüandige staten in de rtjkshoofdstad hun best deden om het con flict te voorkomen, waaronder wü thans allen I te lijden hebben. Kort voor het begin der zit- I ting verschünt ook H. M.'s gezant te Berlün. baron Haersma de With, vervezeld van eenlge heeren der legatie. Uit de regeeipngskrlngen zien we achtereen volgens Funk, Lammers en staatsminister Mbisz- nér binnenkomen. Weldra volgen groot-admiraal Raeder. Schwerln-Kroslgk, dr. Frank, die te nmen met den Rüksprotector van Bohemen en Moravlë verschünt. terwül von Ribbentrop en dr. Göbbels even later verschenen. Tenslotte zien we nog dr. Ley. Darré en Kerrl binnen komen en ieder draagt een uniform, die met de partij of met den militairen dienst de een als eenvoudig soldaat, de ander als hoog offi cier In verband staat. Zoo ademt deze Rüks- dagzitting dan minstens een zoo militairen als politieken geest. terug naar da huiskamer, om vh< afscheid to nemen. 1 Was Ida Leitner, zal hü- Ik aal u mor gen zeggen, wat er aan de hand is: voor van daag heb ik geen tüd meer. HU wilde Inderdaad geen minuut verliepen, t Was eenlge minuten over zessen, dus nog licht, doch er dreven onweerswolken aan den hemel. Had de onbekende sporen achtergela ten. dan moesten die onmiddellük gevolgd wor den. Regende het, dan sou den volgenden mor gen al zün moeite vruchteloos zün.... Silas begaf zich recht naar den achtermuur van den tuinen Roeenhof" Hü behoefde ook niet langste zoeiten naar de plaats, «mar de onbekende dentuht-—wis binnengedrongen. 1 Was deaelfde plaats, waar Femtal over den muur was geklauterd. De sporen waren nog varech. een paar voetafdrukken nog scherp aïgeteekend Hem pel nam se. met >ün gewone vaardigheid ra nauwkeurigheid op. Dan volgde hü verder de sporen. Zü leidden midden door een akker met kiemend wtnter- ktwen. Dear op de omliggende velden eenlge menschen aan t werk waren, wilde Hempel dien akker niet betreden; hü liep er langs en zocht ean den anderen kant de voortzetting van het spoor. Dat vond hü ook weer; 1 maakte een scherpe zwenking naar rechte en kwam dan uit op den Alblnger straatweg, era eind dich ter bü het station. Op dra straatweg liep bot spoor natuurlük verloren. De „Corriere Padano" schrüft deae. naar men ons toe zal geven nu niet bepaald vleiende woorden naar aanleiding van het feit, dat in een geïllustreerd Italiaansch weekblad er be paald vleiende woorden aan de bolsjewisten ot althans aan Worosjilof werden gewüd Bü on derzoek bleek ons, dat het door de „Corriere Padano" bedoelde geïllustreerde weekblad, bet periodiek ,.E1 Medlterraneo” was, en dat dit blad hedenmorgen door de regeerlng in be slag is genomen. Stellen wü tegenover dit feit dit andere, dat de „Giomale d'Italla" van hedenavond met behulp van een artikel uit het rijdschrift „Gerarehia" tracht aan te toonen. dat de slgemeene lünen en het wezen van de fascistische bultenlandsche politiek steeds onge wijzigd blüven voor wat Sovjet-Rusland betreft, waarmede het Fascisme van zün vroegsten tpo at vriendschapsbanden heeft «rillen aanknoo- pen. Dit feit komt wel «enigszins in tegenspraak met het boven gesignaleerde feit. Men bedenke, dat Italië, wat Rusland betreft Rusland, dat eenerzüds Turkije neutraal kan houden, ander- züds echter een bedreiging vormt voor den Its- Uaanschen Invloed op de Balkan - voor een gecompliceerd probleem staat. In het Vatlcaan is men heden begonnen met een schuilplaats tegen luchtaanvallen In te richten. Men koos daarvoor den toren, ^elxen Paus Nlcolaas de Vüfde liet bouwen. De murer. van dezen toren zün aan den voet 8 meter dik Met behulp van dit gegeven zal men gemak- kelük kunnen begrijpen, waarom het Vatlcaar vrijwel niets anders heeft te doen dan dezen to ren leeg te ruimen. Tot nu toe werden er de stellages en tribunes !n opgeruimd, die bü groote plechtigheden dienst doen. De toren biedt ruim te aan eenlge honderden personen. Zaterdagavond 21 October spreekt ‘Mgr. CoBtantlnl, de secretaris van de Propagan da Fide, door de Vatlcaansche radio een boodschap uit ter opwekking van de katho lieken tot deelname asn den Missiezondag Deze boodschap wordt in het Hollandsen voorgelezen om 8 uur. merkt vervolgens Italiaansche en De De vüfde party van de match tussehen Euwe en Landau om het kampioenschap van Nederland welke Maandagavond te Amsterdam werd gespeeld, eindigde na 23 zetten In remise. Onmiddellük daarna gat Laudau de vierde partü. welke Zondagmid dag was afgebroken In gewonnen stelling voor Euwe, op. De stand is thans, nadat de helft van de Emml werd hevig door t gevoel van haar hulpeloosheid gekweld, maar toch: Kolbried's vriendelUke vermaning had indruk op haar ge blaakt. Zü had haar tranen gedroogd en met een handwerkje bü de anderen plaats genomen. Om een beetje op verhaal te komen, sprak men een poosje over koetjes en kalfjes, toen er ge beld werd. De moeder en Emml schrokken weer: „Ko«nt de politie weer iemand halen?" schenen ae te vreezen. Intusschen was Hempel reeds de gang Inge- loopen, om de deur te openen.- Het was Ida Leitner, de vroegere keukenmeid op .Roeen hof'’, die nu bü haar zwager te Alblng woonde. Hempel kende haar reeds, want niet lang na den moord had hü zich tot het meisje gewend, om inlichtingen aangaande den „man in de kapel” te vragen. Ida scheen zeer opgewonden. Zü wilde Yvetta spreken. Maar toen sü vernam, dat deae niet thuis was, ael ae tot Hempel: Nu, u kan Ik 1 ook wel zeggen, want u werkt voor münheer Hardl. De man uit de kapel Is weer hier .geweest; ik heb hem ge zien! Deae woorden electrlseerden den detective. Snel trok hü Ida in de keuken, opdat de personen in de huiskamer haar niet zouden hoorenden akker, achter de kapel, had sü tussehen de jonge maïsplanten boonen gezet. Zü had later dan gewoonlük gewerkt, om nog dien avond gereed te komen, want haar zuster had 's middags over ongesteldheid geklaagd. Uit vrees dat t misschien erger sou worden, hsd Ida zich gehaast om klaar te komen, een voorzorgsmaatregel tegen den volgenden mor gen. Toen het acht uren luidde, had sü haar werk even onderbroken, om naar vroom gebruik even te bidden. Op dat oogenbllk zag zü een. man klauteren. Dat moest haar wel opvallen, want sinds den moord was 't huls onbewoond. Zü ging dus langs de kapel In de richting van den tuin van .Rreenhof". om te zien, wat er verder zou gebéuren. De man stond intusschen weer op den grond; dwars door de akkers en velden liep hü in de richting van den Alblnger straat weg. Plotseling bemerkte hü Ida, die naar hem toekwam. Het schemerde reeds, maar op veld was het nog licht genoeg om alles duidelük te kunnen waarnemen. De man trok zün relspet over het voorhoofd, begon nog sneller te loopen en sloeg weldra rechts af. Toen verdween hü uit Ida's oogen In de richting van het station. Maar zü had hem reeds herken A1 was dezelfde man of heer in tl grijs sport- coetuum en met een grüse sportpet. dien zü vroeger knielend in de kapel had gezien. Zü was daar volkomen aeker van. t Was dezelfde man, met dezelfde bewegingen, denzelfden gang. Hitler's rede en niet als 'n gevolg van de ver dragen. die Rusland soo Juist met de Baltlsche staten gesloten heeft. De booten, die de Dult sche minderheden af moeten halen, sün reeds vertrokken, maar zün nog niet in de Baltlsche havens aangekomen. In afwachting van nadere orders. Het blükt. dat nog niet alle kwesties, bijv. Inzake een redelijke vergoeding voor de onroe rende goederen der betrokken personen, gere geld sün. Hoewel de Dultsche minderheden 1 recht van optie zullen verkrijgen, is men er te Berlün van overtuigd, dat de overgroote meer derheid aan het verzoek, om naar Dultschland te gaan, gevolg zal geven. Te meer, omdat hier te lande geen werkloosheid heerscht en groote vraag Is naar kolonisten van afkomst In de zoo juist op Polen heroverde provincies Posen en West Prutsen. Over soortgelüke onoerhandellngen met Ll- tauen is te Berlün nog nfets bekend Hoewel ook met clt land een regeling der bevolkings problemen te verwachten is. Wü mogen aan nemen. dat de oplossing van het minderneden- probleem in Estland en Letland slechts de in leiding vormt voor grootscheepsche regelingen van de veel grootere mlnoerhedenprdblemen in de andere staten van Ooet-Europa. in het bü- zonder Rusland Immers ook in Oost-Polen, voor al in Wolhynlë leeft nog een sterke Dultsche minderheid. c4e zich in deze gebieden «rist te handhaven Deze menschen. meestal boeren, hebben echter, toen zü hoorden, dat het Roooe leger op komst was. bü duizenden met have en goed oe wük genomen naar het Wésten Van een anderen kant wonen in de Dultsche Invloedssfeer van het vroegere Polen nog Oekraï ner* en W’trussen. Het lüdt geen twüfel. dat de ver vooruit geschoven posten der Dultsche min derheid, die. zooals büvoorbeeld In de Baltlsche staten, al In de vroegere middeleeuwen coor de Hanze en de Dultsche Orde ontstaan zün. ook tn Dultschland met getnengoe gevoelens be groet zullen worden. Het is echter een nieuw bewüs. dat Dultschland zün politieken en cul- tureelen Invloed fn staten als Estland en Let- lane.1. die voor een deel op de Dultsche minder heid In deze landen steunt, ten gunste van een definitieve ordening In Oost-Europa «ril prüs geven.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 7