Hoe de „Indra” ten onder ging w „BEREIDT U TEN VREDE!” ALS, ALS, ALS.... K.L.M. vliegt weer op Londen BURGEMEESTER LIET ZICH OMKOOPEN Radio-rede oud-minister prof. mr. C. P. M. Romme DRIE DOODEN, VIER ZWAAR GEWONDEN toeslagregeling voor FABRIEKSTURF WOENSDAG 11 OCTOBER 1939 I I Soldaten namen zelf hun verlof Uit de gevangenis te Aken ontsnapt Verduistering van 20.000 „OBERON” BRENGT SUIKER VAN DE „STUYVESANT* Verhaal van den gezag voerder GeAeime gteun van illegale vluchtelingen Voor het Hoog Militair Gerechts- hof gevangenisstraf geëischt Dronken sergeant maakte ruzie GREGORIUSDAG uitgesteld DOOR DRIJFRIEM GEGREPEN ÉN GEDOOD MR. ROST VAN TQNN1NGEN STATENLID HT VAN SMAAK-PRUS Wet Uitbreiding van den dienst op Malmö in verband met over groot e bezetting aan ongeveer van met een ter iet het geven den van den hU maar één et wetende alp. De krijgs daden ge- Advocaat- zware boordzijde beide schepen waren De Indra. 11.30 uur van Schiphol. De Dultsche zün op de hoogte gebracht. In r t genoemde autoriteiten la de route ttlhol naar Kopenhagen uit veilighelds- iso- wor- het dam, eede dat •maa derstali van V’ open te rukken en stormde naar boven. Het was een ravage en het schip begon snel te zinken. De stuurboordsloep was vrijwel to taal versplinterd. Ook de werkboot was in elkaar gedrukt. De: derde sloep was nog te gebruiken. kort de dienst op Londen weder worden geopend. De KLM. heeft hiervoor de toe stemming van d» Engelsche autoriteiten gekregen. Men verwacht, dat de heropende dienst nog in den loop van deze week zal ingaan, wanneer de aan de Engelsche autoriteiten voorgelegde dienstregeling r«’ zijn goedgekeurd. geraakt. Ik stond vertelde loods Tuil, stuurboordzijde van de brug door mijn kijker de omgeving op te nemen. i /tu verband met den igdl wilde zien. Poïik weas er óp, dat straf de Advocaat-Fiscaal ernst van het feit, be vest De verdediger mr. H/A. beklaagde den ern§t-’niet Ao heeft Ingezien. HU heeft gedachTdat hjj er met een krjjgs- tuchtelfjke straf wel zou afkomen. Nog erger was. zoo zeide de Advocaat-Fiscaal, wat de 27-jarige soldaat J. A. V.. eveneens bij den reeds genoemden luchtverdediglngskring gedaan heeft. Hem was het verlof zelfs gewei gerd en desondanks was hij twee dagen weg gegaan. De reden daarvoor was ook, niet zoo dringend. HU had schoon ondergoed noodig en wilde dat thuis gaan halen. De krUgsraad had ook dezen beklaagde acht dagen gevangenisstraf opgelegd, doch de vocaat-Fiscaal vorderde verhooging van deze straf tot veertien dagen gevangenisstraf. De verdedigster, mej. mr. Roest Crollius be pleitte een voorwaardelUke straf. Als laatste beklaagde uit deze reeks,- moest de 26-Jarige soldaat L. G. van D. bü denzelfden luctyverdedigingskring terecht staan. Ook hij had het er „maar op gewaagd". Wel had de kapitein gezegd toen hü verlof vroeg „het is In orde", doch hü heeft zich later er niet van overtuigd, of op het daarvoor bestemde bord het verlof was aangeteekend. Evenals de an deren was hU tot acht dagen gevangenisstraf veroordeeld, van welke straf in hooger beroeft, bevestiging werd geëischt. Uitspraak in deze zaken volgt later. Een vUftal soldaten, dat ongeoofShofd uit den militairen dienst Is weggebleven welk feit in tUd van oorlog werd gepleegd moest zich Dinsdag voor het Hoog Militair Gerechtshof verantwoorden. De eerste TJ. J. K. was door den krijgsraad tot veertien dagen gevangenis straf veroordeeld. De Advocaat Fiscaal mr. L. B. J. Vermeulen vorderde bevestiging van het vonnis van den krUgsraad. Mej. Mr. A. J. E. Roest Crollius, de verdedi ging voerend, betoogde, dat vrijspraak moet volgen. Subsidiair drong pleitster op een voor waardelUke straf aan. Ook de volgende beklaagde, de gewoon dienstplichtige soldaat J. 8. bü een luchtver- dedlgingskrlng, moest voor eenzelfde feit terecht staan.'Vanwege den toestand van zjjn vrouw kreeg hU geregeld twee dagen vrij, doch op 8 Juli, toen het weer tüd was voor zUn verlof, zag hU geen aankondiging op het daarvoor bestemde bord staan. Omdat hü met een be paalden trein mee moest, heeft hü het er maar op gewaagd en dat werd hem noodlottig. In plaats van twee dagen, kreegx dag verlof, zoodat hü dit ni een dag te laat weer in dienst ka raad legde hem voor dit feit achï vangenlsstraf op„ welke straf de Fiscaal bü het Hoog Militair Gerechtshof voor- waardelük wilde zien opgelegd in verband met beklaagde's gunstig verleden zoowel In mili tairen dienst als in zün burgerlük leven. Ernstiger Was, hetgeen de 26-jarige J. F. D. B gewoon dienstplichtig soldaat bü denzelfden luchtverdediglngskring, gedaan heeft. Ook hü bleef ongeoorloofd een dag weg. Hü wilde zün moeder helpen verhuizen, doch durfde daar voor geen verlof te vragen, omdat hü dat al zoo dikwüls had gevraagd en bang was, dat hü het toch niet zou krijgen. De krijgsraad heeft hem daarvoor een ge- I vangenlsstraf van acht dagen opgelegd, walkt 1 De 27-jarige sergeant W. R. K. is op 6 Juli JJ.. na eenige glazen bier gedronken te heb ben, in een wachtlokaal binnengekomen, waar hij in ruzie geraakte .met den wachtcomman dant. eveneens een servant. Het werd zoo erg, dat K. zün collega met^een mes bedreigde. De krUgsraad had den sergeant veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf en verlaging tot den stand van soldaat. HU kwam in hooger be roep bü het Hoog Militair Gerechtshof, voor welk college hü verklaarde, dat alles maar een grapje is geweest. De Advocaat-Fiscaal. mr. L. B. J. Vermeulen, vond de houding van "den beklaagde zeer vreemd en allerminst die van een sergeant. Spr. achtte de opgelegde straf dan ook In overeenstemming met den ernst van het feit en vorderde bevestiging van het vonnis yan den krUgsraad. Het hot aal later uitspraak doen. De geredden van het Finsche schip „Indra”, dat nabij Terschelling op een mijn is geloopen, aan boord van de „Ericksborg", die hen naar Amsterdam bracht Met de ..Oberon” van de KNB.M aal thans uit Southampton een lading van drieduizend balen suiker naar Amsterdam worden vervoerd, welfe, ofschoon voor blnnenlandsch gebruik in Nederland bestegnd, op order der Engelsche autoriteiten uit de „Stuyvesant” werd gelost. küker werd watermassa omhoog. Naar thans bekend wordt, is het den 35-Jari- gen gehuwden chauffeur F. N.. wanende te Kerkrede, Donderdag gelukt uit de gevangenis te Aken te ontsnappen en behouden en wel thuis te komen. Wü vernemen hieromtrent, dat N. Dinsdag der vorige week in het postkantoor te Aken werd gearresteerd, nadat hü een brief, poste restante, voor hem in ontvangst had genomen. Die brief moet enkele honderden marken aan bankpapier bevat hebben. Eerst werd N. naar het politiebureau over gebracht en nog denzelfden avond werd hü in de gevangenis ingesloten. N. deelde zün cel met 7 Duitschers, zoodat zich 8 personen in de cel bevonden. Van den beginne af aan peinsde N. op mid delen om te ontvluchten. Donderdagochtend 8 uur waagde hü een poging, welke met succes bekroond werd. Met een spUker. dien hü had gekregen, wist hü het slot der celdeur te for- ceeren en dank zü zün sterke lichaamskracht ken hU de deur openen. Toen hü in ‘n lange gang stond en deze ten einde liep, daalde hü op goed geluk een trap af. Hü wist nogmaals een gesloten deur te openen en kwam toen op de binnenplaats. Daar lag een ladder, welke hü tegen den 4 i 5 M. hoogen muur zette. Hü klom op de ladder en liet zich aan de andere züde van den muur vallen. Toen zette N. het op een loopen. Spoedig na de ontvluchting werd alarm in de gevangenis gemaakt. Hü hield zich verkleumd van de koude, langen tijd schuil in een boschje. Vele uren heeft N rondgezwojVen, bang te worden achterhaald. Des middags om half twee bereikte hü de Rolducache bosschen en spoedig daarna voelde hü weer Nederland- schen grond onder de voeten. Een half uur later was N na deze avontuurlüke ontvluchting weer bü vrouw en kinderen. 'leder. Li »opr‘ ichorlj Gregoriusdag voor het Aartsbisdom, welke C”October as. was aangekondigd en te Arn- aou worden gehouden, wordt vanwege de J^^re^tUdsomstandlghaden tot nader order De geredden, w.o. nog vier licht gewonden, maken het goed Dinsdagmorgen was de vreem delingenpolitie aan boord voor de contróle der papieren. Over de terugreis van de bemanning van de „Indra' staat nog niets vast. Dinsdagmiddag ongeveer twaalf uur is te Lelden de vüftienjarige fabrieksarbeidster H. v. d. R„ werkzaam in de fabriek van Nederland- sche lichtbouwplaten-lndustije ..Factotum” door een drijfriem gegrepen en op slag gedood. Het stoffelük overschot is door de politie in beslag genomen en naar het politiebureau overgebracht. De recherche stelt in samenwer- Het wrak zonk langzaam. Het voorschip stond reeds gedeeltelük onder wnter en bovendien dreef het schip In de richting van de mijnenvelden. We besloten aldus kapitein Frederikson. de reis voort te zet ten. ook de „Karen”, die geen hulp behoefde te bieden, zette de reis voort en tegen elf uur liepen w^Maandagavond te IJmuiden binnen om later naar Amsterdam op te stoomen. Alles was in een minimum van tüd ge beurd, korter dan ik het vertellen kan, mün uit mün hand geslagen, een spoot uit de machinekamer stukken hout en deelen van het schip werden her- en derwaarts geslingerd. Het onderstuk van de brug werd onder mjj weggeslagen. De kapitein was op het oogenblik van de ontploffing In zün hut. Het leek vertelde hü of de wanden op mü toekwamen. Alles kraakte en splinterde. Ik wist de deur Hoe die samenleving er dan zal uitzien? Wü weten het niet en niemand onzer kan het weten. Maar wél weten we. dat zü er zal uit zien, zooals de menschen haar zullen maken, haar zullen maken allereerst naar de menta liteit, naar de geestesgesteldheid welke zal overheerschen op dat oogenblik van het afleg gen der wapenen, den terugkeer naar huis, de Inschakeling in het leven voor wie ontkomen is aan den dood. En daarnaast weten we nog een ding: dat voor de oorlogvoerende landen die mentaliteit, die geestesgesteldheid büna automatisch groeit en rijpt in en door den krüg van eiken dag, door den invloed van dat alle aandacht, alle energie, alle zenuwen, het geheele wezen opvorderende en opslokkende oorlogs-gebeuren en oorlogs-verloop, terwül de neutralen, hoezeer de toestand ook van hen zeer büzondere zorg en zeer büzondere Inspan ning vergt, toch nog de gelegenheid hebben, naast de directe zorg voor het heden, voor hun samenlevingen meer opzettelük, meer ge- controleffff den vrede voor te bereiden. Bereidt u ten vrede! Dat schünt mü de hooge, de hei lige plicht, verbondin aan den onverdlenden ze gen. gespaard te blijven voor dc ramp zelf van 't oorlogs-geweld en de oorlogs-vernietiging In het eigen land. Bereidt u ten vrede, opdat, wanneer dat geweldige oogenblik komt, wü de zegeningen ervan Inderdaad kunnen opvangen, gereed zün tot een samenleving des vredes, de werkelüke vrede ons niet ontga. Bereidt u ten vrede. Dat Is voor een samen leving een kwestie van vorm en een kwestie van geest, en beide in onderlinge afhankelük- held, in een onderlinge evenredigheid, in een afgestemd-zün-op-elkaar. Plaats een krotbe woner In een patriciërshuis, en de geestes-adel. waaraan de huizinge haar voornaamheid dankt, zal het snel ontgelden. Plaats den man van In- nerlüke beschaving in een krot, en wat hU zich aan cultuur gewonnen heeft, zal eiken dag ge vaar loopen, af te slüten en verloren te gaan Bevolk een gemeenschapsbouwgericht op on derlinge solidariteit en wederzijdschen steun, met menschen, voor wie de samenleving alleen iets is om voor zich ervan te halen en te trek ken wat ze kunnen, en ge zult ze als mieren door en onder de reten en de spleten zien kruipen en knagen en het geheele gebouw on dergraven. Jaag een christen, die in alle tüden hieraan alleen te onderkennen is dat hü het llefdegebod onderhoudt, in den leeuwenkuil eener samenleving, welke de Jacht naar het eigenbelang tot hoeksteen heeft, en hü moet een heilige zün. om zün onderscheidend ken merk onbesmet en onverminkt daaruit te redden Vorm en geest van een nieuwe gemeenschap moeten elkaar steunen en bevruchten in onder linge wisselwerking; zü moeten tezamen groeien, elkaar als het ware bühouden, en wederkeerig moet de een den wasdom van den ander bevor deren. Wanneer wü, gelukkige neutralen, den vrede willen voorbereiden, dan moeten wü dus stap voor stap verder, den geest be arbeiden, den vorm bearbeiden, stap voor stap die beide, waarmee ik niet bedoel: traag want het gaat om het geluk van menschen, en dus is nimmer een oogen blik te verliezen maar waarmee ik wil zeggen: gestaag, steeds voort in onderlinge harmonie tusschen de verbetering van den vorm en de verbetering van den geest. het lief en zouden aangaan. Er is een neutraal land, dat bü het begin van den oorlog het parool heeft uitgegeven „werken en zwijgen”. Het is een parool, dat men voor elk neutraal land zou willen ovememen, wan neer men het zoo mag verstaan, dat het zwijgen onder de menschen gelegenheid geeft om te bidden tot God. Want willen wü den vrede werkelük bereiden, dan zal op ons werken de zegen moeten rusten van den Allerhoogste, tot Wien, naarmate de menschen zwakker blüken, het vertrouwen sterker oprüst, in Wiens Hand de uitkomst van alle werk cesloten ligt. Moge Hü. na Nederland gespaard te hebben voor den krüg. aan Nederland den vrede geven,’ den vrede van een op Züne al-omvattende Liefdewet gebouwde gemeenschap. naar”f>eneden. Enkele seconden later klonk ontploffing. Het schip was aan stuur- hoogte van de machinekamer Sedert de laatste radio-voordracht in het kader van de actie voor de Nieuwe Ge meenschap gehouden is aat was nog in het vorige seizoen Is de komst van een nieuwe gemeenschap beduidend gevorderd, aldus oud-minister Prof Mr. O. P. M. Romme in zün Dinsdagavond voor de „Actie „Naar de Nieuwe Gemeenschap” gehouden radiorede. Want een naar men- schelüke begrippen gigantische krüg als in middels, of men het wil zien of niet, los gebroken ls, met zün onmetelüken en on- overzienbaren Invloed op stoffelük en op onstoffelük gebied, op de geesten der men schen, op hun onderlinge verhoudingen en de mogelükheden van hun bestaan een dergelük overweldigend, aüen en alles om woelend gebeuren, moet in den vrede, welke volgt, sporen trekken, breedc en diepe spo ren, welke de samenleving van na den oorlog kenmerkend zal onderscheiden van die van daarvóór Aanvankelük zal één dienst per dag gevlogen worden en wel van Schiphol naar het vliegveld Shorham bü Brighton aan de zuidkust van Engeland. Zeer uitgebreide veiligheidsmaatregelen moes ten worden gjnomen om een veilig en regel matig functlonneeren van den dienst mogelük te maken. Alle bewapende posten, zoowel op de kust als ter zee. weten, wanneer een KLU - vliegtuig zal passeeren. Tot nu toe werd slechts één dienst per dag gevlogen over Kopenhagen naar Malmö. Daar deze route dooi het groote aanbod van passa giers en vracht zeer belangrük is gebleken, zal deze dienst met ingang van Woensdag twee maal per dag worden gevlogen, t w. om 10.30 uur en autorite item oveyto^Mt van Sghtphc overwegingen eenlgszins gewijzigd De dienst op Kristiansand en Oslo wordt voortgezet. Het verkeer op de Indië-route in de richting van Indië is altüd nog bevredigend, doch de belangstelling voor het thuiskomende verkeer is veel minder dan normaal. Niet dat de gemeenschap, waarmee we den oorlogstoestand zün ingetreden, er een was in een staat van rust, een waarin een gevonden evenwicht een bepaald duidelük stempel er op drukte neen, juist wül de oorlog losgebar sten Is In een tüd van hoogspanning in de evolutie der samenlevingen, een breuk slaat in een ontwikkelingsgang, waaur het niet kalm en rustigjes toeging, maar waarin het storm de. waarin S.O.8.-seinen niet zonder reden werden geheschen, juist daarom is het des te zekerder, dat de samenleving van straks ver zal afwüken van die waarin wü tot nog toe leefden. Wanneer wü aan den heiligen plicht, ons ten vrede te bereiden, willen voldoen, dan Is dat een positief, en dus een concreet werk. Want zich bereiden ten vrede is iets anders en iets meer dan zich afwenden van oorlog. Een con creet werk, dat op het honderdvoudige terrein van menschelüke werkdadigheid tot gelding be koort te worden gebracht, maar overal gedragen wordt door deze ééne centrale gedachte: de samenleving aan te passen aan de eischen der menschelüke waardigheid, haar te fundeeren in en te richten op de redelüke en zedelüke menschelüke natuur. Die gedachte stuwt er naar, om enkele voorbeelden van practischen aard te noemen, tusschen dc menschen na dere maatschappelüke verbindingen te leggen, nadere maatschappelüke gemeenschappen te vormen naar wat zü, menschen, zün als le vende tot samenwerking geroepen leden van de samenleving, in stede van zich te verdeelen en te scheiden in maatschappelüke kampen naar wat ze al dan niet aan doode goederen hebben; die gedachte stuwt ernaar, belemmeringen welke in de huidige samenleving opgeworpen liggen tegen een ordelüke ontplooiing van het gezinsleven, af te breken en op te ruimen, en de verantwoordelükheid voor het onderhpud van zich en zün gezin te maken tot een weder om te dragk^ en daarom ook te volbrengen plicht; die gedachte stuwt ernaar, aan werk-grgge handen, ook wanneer ze door ge dwongen nlets-doen aan vaardigheid hebben ingeboet, maatschappelük nuttigen arbeid te verschaffen en den werkloose op te heffen uit den staat, waarin hü aangewezen is op ont- krachtigende bedeeling; die gedachte stuwt er naar, vooral volle aandacht te besteden aan hen, die straks de kern onzer samenleving zul len vormen, de jongeren van thans, en ik denk daarbü voor vele crisis-slachtoffers onder hen aan onze te weinig gekende Nederlandsche Jongenssteden hun niet alleen de zoo noo- dige vakbekwaamheid en hand-vaardlgheld bü te brengen, maar daar bovenuit hun ook te geven de broodnoodige sociale opleiding, hun te leeren discipline en arbeidzaamheid, omgang met anderen en zin voor de harmonie van het leven van den arbeid, waarin de werkzaamheid van den een alleen tot haar recht en betee- kenls kan komen door de werkzaamheid van den ander. Maar liever dan voort te gaan van voorbeelden, hoe het voorbei vrede, door verbetering van vorm en geest der De Nederlandsche loods H. W A. E. Tuil en kapitein Lindholm van de Indr# vertelden in sobere woorden over het vreeselüke ongeluk, dat het leven van drie zeelieden heeft gekost en dat schip en lading heeft doen ondergaan De loods was onder Bornholm aan boord ge komen, zün broer D. Tuil was aan boord van de „Eriksborg” gegaan, met hout op weg naar Zaandam, een schip van ongeveer 2000 ton laadvermogen van de Nautic Steamship Comp., te Abo, kwam van Sundsvdh (Zweden). In de buurt voer nog een derde schip, n 1. de Zweed „Karen”, eveneens beladen met hout voor Zaandam. Er was afgesproken, dat de schepen in convooi zouden varen, om elkaar indien dit noodig was assistentie te kun nen verieenen. Het was een tanaelük kalme zee, om ongeveer kwart voor elf had de radio- telegrafist een S. O. S.-sein c[>gevangen een schip, dat in het Kanaal in nood zou ver- keeren. De loods stond op de brug loerganger en den tweeden stuurman Helman. Het schip bevond zich teen op 53 gr. 27 min. N B. en 5 gr. 5 min. 2 sec. O.^. buiten de mü- nen velden. Ruim kwart over elf ging de stuurman even een Nader wordt vernotpen omtrent het lot van de Finsche houtboot „Indra”, welke Maandag middag nabü Terschelling op een mün is ge loopen, dat het den sleepbooten „Utrecht” van de firma Wüsmilller en „Stortemelk" van de firma Doeksen gelukt is het schip vast te ma ken. Zooals gemeld, heeft het schip ernstige schade opgeloopen. De beide sleepbooten zün thans bezig, het schip naar IJmuiden te slee- pen. Op het oogenblik bevinden zü zich nabü Khet eiland Vlieland. Wanneer de weersomstan digheden geen hinderpaal In den weg leggen, zal de „Indra” vermoedelük heden in de haven van IJmuiden worden binnengebracht en later wellicht naar Amsterdam worden' gesleept. Daar het schip geheel door de bemanning is Arlaten. is het momenteel, volgens het zee recht, prüs van de sleepers. «Ie heer Anton Mussert vraagt in het 1 zelfde artikel, wat er gebeurd zou zün, indien Rusland werkelük met Enge land tegen Duitschland ten oorlog was ge gaan. indien dan werkelük de Russische legers in het Oosten van Duitschland waren binnengevallen, indien Duitschland door de militaire samenwerking van Rusland met Engeland en Frankrijk werkelük verslagen sou zün. En zün antwoord luidt, dat de bolsjewiki dan ergens in Duitschland. bü Berlün, bü Hannover, bü Keulen of.... zelfs bü de Nederlandsche grens zouden hebben gestaan. Dit antwoord Ujkt plausibel, maar het ls een antwoord op louter veron- lllngen, die tegenover de harde feiten ,!t oogenblik van nul en geener waarde Deze feiten zün, dat Engeland en FranÉrük niet met Sovjet-Rusland zün sa mengegaan, dat de helft van het Katho lieke Polen thans bü het bolsjewistische Rusland is ingelijfd en dat de Baltlsche lan den stuk voor stuk het souvereine hoofd moeten buigen voor de eischen van Moskou. Deze harde feiten kan zelfs de heer Mussert niet ontkennen. Bovendien vergeet de heer Mussert bü zün looze veronderstellingen gezien zün mentaliteit is dat niet te ver hinderen Polen zelf. Polen weigerde principieel en standvastig Sovjet-hulp te aan vaarden en heeft daardoot mede een samen gaan van Engeland en- Frankrük met Mos kou verijdeld. Bovendien konden Engeland en Frankrijk met Sovjet-Rusland niet tot overeenstemming komen, omdat Engeland en Frankrijk Polen en de Baltlsche landen als souvereine staten eerbiedigden en ben tuet wilden dwingen tot concessies ten aan ben van Sovjet-Rusland, welke zü niet be reid waren te doen. Daarom zocht Rusland een anderen partner. Dinsdagmorgen stond voor de Utrechtsche rechtbank de 52-jarige chef-commies van de gemeente-secretarie te De Bilt tereejit wien verduistering van gelden in dienstbetrekking, valschheid in geschrifte en verduistering van gelden als bewindvoerder ten laste was gelegd, te zamen voor een bedrag van ongeveer f 20.000. Verdachte bekende al het hem ten laste ge legde. De Officier van Justitie heeft één jaar en negen maanden gevangenisstraf geëischt met aftrek van voorloopige hechtenis. Verdediger was Mr. Flierlnga. die clementie bepleitte op grond van de levensomstandighe den van den verdachte. Uitspraak 24 October. Bü de ramp zün drie personen om het leven gekomen, nJ. de eerste machinist, Marlnlund, de donkeyman Maltonen en de stoker Farm. En wanneer er ooit een tüd is, waarin we de omstandigheden mee hebben, om onze Instelling tegenover dtn staat te her zien, haar „socialer” te maken, dan is het wel de huidige. Want hier gaat het als met een vader, die' zün gezin verlaten heeft; wanneer er een groote ramp dreigt, dan voelt hü zich toch weer als onverbrekelük behoorend tot dat gezin, als deel ervan, waarvan hiJd|Bch nlejt willekeurig afscheiden kan. noch zich kan wüs maken dat het leed ervan hem eigenlük niet e heer Anton Mussert tracht het in J zün lüfblad „Volk en Vaderland” van J-X g oct. JJ. voor te stellen, alsof het nationaal-socialistische Duitschland door Engeland gedwongen werd, met Sovjet-Rus land ten koste van offers tot een accoord te komen. Het Duitsch-Russisch accoord zou volgens hem geen ander doel hebben, dan bet bolsjewisme tot staan te brengen, 1200 K.M. van Emmerik. Hu meent dan ook, dat de Nederlandsche dotninés en pastoors in de kerken een dankgebed tot God behooren op te zenden, omdat het communisme zoo ver van onze grens een definitief halt is toege roepen. Deze visie is in hooge mate origineel. Alleen ls het maar Jammer, dat Hitler en von Ribbentrop zelf met geen woord gerept hebben van dit doel, dat Duitschland met bet sluiten van het Duitsch-Russisch ver drag volgens den heer Mussert zou hebben gehad en integendeel van een hechte Duitsch-Russlsche samenwerking en zelfs vriendschap hebben gesproken. Bovendien is bet bolsjewisme nog heelemaal niet tot staan gekomen. Het ontwikkelt juist een verhoogde dynamische activiteit om zün in vloed steeds verder over Oost- en Noord- Europa uit te breiden. Hoe ver die invloed nog zal gaan, kan niemand weten. Hitler niet en zelfs de heer Anton Mussert niet, want bet bolsjewisme is een gevaarlüke be smetting, welke alleen door volslagen leering en nimmer doör contact kan L den bestreden. Het democratische Nederland B heeft dat. Goddank, steeds begrepen en Lr daarom heeft het stelselmatig geweigerd de Bovjet-regeering officieel te erkennen, ook toen Sovjet-Rusland den Volkenbond werd binnengehaald. De Nederlandsche domlné’a en pastoors kunnen het allerminst toejui- chen. dat millioenen Poolsche christenen rijn uitgeleverd aan de bolsjewistische ter reur. En zelfs indien zü Mussert zouden gelooven en zouden aannemen, dat dit af- schuwelük bloedoffer slechts ten doel zou hebben gehad, het bolsjewisme te stuiten, dan nóg zün zü niet nationaal-socialistisch genoeg om door dit doel een feltelük reeds ondeugdelük gebleken en in zich verwerpe- lük middel geheiligd te achten. samenleving, niet iets vaags en onduidelükk is, maar in concrete werkstukken van practischen aard voor ons staat, wil ik nog een oogenblik Uw bezinning vragen voor een punt van meer algemeenen aard in verband met die schrome- lük eenvoudige waarheid, welke ik straks uitte: dat wü onze samenleving moeten aanpassen aan de menschelüke natuur Dat veronderstelt uiteraard, dat we weten, wat de menschelüke natuur Inhoudt, dat we ons bewust zün van haar eischen. En aan die bewustheid, luisteraars, schort het nog wel, wat vooral tot uiting kdhit in onze persoonlüke instelling tegenover de gemeenschap, waarin wü leven, tegenover het vaderland. Het is niet te ontkennen, dat wanneer wü onze instelling tegenover den Staat waartoe wij behooren vergelüken met onze Instelling tegen over het gezin waartoe wü behooren, er in de meeste gevallen een principieel onderscheid tusschen beide is; van het gezin weten we ons een wezenlük deel, het gezinsgeluk ls ons ge luk. zün leed ls ons leed; maar in den staat voelen we ons meer als het ware deelgerechtlgd, wü zün daar, zoo plegen wü het te voelen, niet zoozeer een deeL maar we hebben er deel in, deel in de lusten en deel in de lasten. O, zeker, men kan allerlei verschillen, en zeer beteekenende verschillen, tusschen het gezins verband en het staatsverband, aanvoeren, en ik ben de eerste, om ze te erkennen; maar het beschouwen van dén staat, in tegenstelling tot de beschouwing vah het gezin, als een soort gebruiksvoorwerp, dat er, met alle daaraan verbonden lastigheden, is ten eigen nutte en daarmee uit die beschouwing is fout, en een actie voor de Nieuwe Gemeenschap kan niet slagen, wanneer die beschouwing niet radicaal wordt opgeruimd. Want de Staat is in werke lijkheid het voor ons. menschen, noodzakelüke instituut, om onzen levensplicht te kunnen ver vullen. niet alleen om voor onszelf te kunnen zorgen, maar, veel meer nog. om ook voor on zen medemensch te kunnen zün. wat wü krach tens het Chrlstelüke gebod der liefde voor hem moeten zün. Wü zün met dat llefde-gebod in de wereld geplaatst, en dat llefde-gebod is zeer stringent: Gü zult den naas'e beminnen, gelük Uzelven. En om dat gebod te kunnen onder houden, is de staatsgemeenschap noodzakelük voor ons; zonder die gemeenschap gpuden wil het niet kunnen beleven. De sociale natuur in den mensch vindt haar voldoening enhaar voltooiing in en door de staatsgemeenschap. die ons maakt tot den vollen mensch, die leven kan naar zün levenswet. Wü zün dus deel van den Staat, en dat deel zün moeten we ons veel sterker bewust wezen, willen we een staat kun nen bouwen, aangepast aan de menschelüke natuur Het Zweedsche stoomschip „Eriksborg”, onder commando van kapitein Frederikson. meerde Dinsdagmorgen in de hoofdstad aan een der pieren van de Coenhaven. Het schip heeft den traglschen ondergang van de Fin sche houtboot „Indra” meegemaakt en de geredden, in totaal negentien personen, waaronder dc Nederlandsche loods H. W. A„ E. Tuil, uit Delfzül. aan boord genomen. Wü waren Dinsdagmorgen aan boord van de ..Eriksborg”. In^. de nut van den gezagvoerder troffen we, behalve kapitein Frederlkscn, den gezagvoerder van de oncergegane „Indra”, den heer F. V. Lindholm, den loods van de „Indra” H W, A. E. Tuil, uit Delfzül. en zün broer D. Tuil, eveneens uit Delfzül, die de „Eriksborg”' loodste. De geredden onder wie zich drie vrou wen bevinden, waren nog aan boord. Twee leder, van de bemanning, de tweede stuurman Hel man en een stoker, liepen tamelük ems'ige verwondingen op en zü zün Maandagavcnd te IJmuiden van boord gehaald en in het St. An- tonius-Ziekenhi|js opgenomen Vier andere leden van de „crew” zijn zeer licht gewond en konden aan bcord worden verbonden, een van de drie vrouwen kneusde een arm. De menschen behielden hun kalmte en direct werd begonnen met het uitzetten van de sloep. Kort na de eerste ontploffing volgde ten twee de. die minder hevig was. Waarschünlük was een ketel gesprongen. Kapitein en loods stelden een onderzoek in in de machinekamer. Het wa> duidelük. dat de mannen, die daar hun taak vervulden, reddeloos verloren waren. De ma chinekamer stond al voor het grootste deel onder water. Met veel moeite was de sloep gestreken. Als laatsten gingen kapitein Lindholm en de loods Tui! van boord. .|We konden onmogelük langer aan boord blijven, de toestand in de machinekamer was vah dien aard, dat aan redden vrih de men seden niet te denken viel. Zü waren reeds om- gekomen. liet schip dreef bovendien in de richting vap de münenvelden.” I^e gewonde stoker, die thans in het zieken huis te IJmuiden ligt, vertelde hü nog, was een padr seconden voor het ongeluk van plan naar berieden te iaan. Hij stond reeds op de ladder naar de machinekamer. Door den luchtdruk werri hü als een projectiel naar boven gescho ten, wtaar hü op het dek terecht kwam. De loods van de Eriksborg. D. Tuil, stond, toeé de ramp met het schip, dat zün broer loodste, gebeurde, op de brug. ,.|k hoorde een vreeselüke ontploffing. Eenige honderden meters verder zag ik, dat de „Indra” midscheeps werd opgelicht, een zuil water spoijt ter hoogte van^de machinekamer naar bovfn. Een oogenblik T»g ik mün broer niet meek op de brug. Een vreeselük oogenblik, even later had ik hem weer in mün küker. Hü liep heeh en weer. Hü leefde. We hebben elkaar stevig de hand geschud, toen hü veilig en wel aan- boord van de Eriksborg stapte,” ervtelde de loods in zün eenvoudige woorden. Hij had zelfs zün küker, die hem op de brug uitde hand werd geslagen, weer terug. JU, viel de loods van de „Indra" in, die had de stuurman in het gangboord gevonden, en in iweerwil van de opwinding van het oogenblix opgeraapt. De „Eriksborg" had eveneens sloepen gestre- ken. maar de bemanning- van de Indra kon zofider hulp aan boorjl komen, waar natuurlük difect begonnen werd met het verbinden en verzorgen van de gewonden. We bleven; zoo vertelde de loods van de Eriksborg. nog eenigen tüd bügedraaid liggen. Maar het was duidelük, dat het met de „Indra" gedaan was. Voor de Amh. rechtbank stond Dinsdag morgen terecht Mr. H- J. Verbeek, oud-burge- meester van Dlnxperloo, wien ten laste was gelegd, in zün hoedanigheid als burgemeester van Dlnxperloo in het jaar 1938 meermalen Identiteitsbewüzen en voorloopige verblijfsver gunningen te hebben afgegeven aan Dultsche vluchtellngen-vreemdeltngen. zonder daartoe gerechtigd te zün. Voorts was mr V. ten laste gelegd, dat hü voor het af ge ven van bovengenoemde formulie ren geld in ontvangst had genomen. Na een zitting, die drie en een half uur duur de. eischte de Officier van Justitie een geld boete van f 300.subs, drie maanden, waarbij de Officier zeide gebruik te maken van zün bevoegdheid, gezien de omstandigheden, geen principale gevangenisstraf te willen eischen en deze te vervangen door een geldboete. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. at zou de heer Anton Mussert er van zeggen, indien wü zün vraag- en antwoord-methoden op Neder land toepasten cn op de vraag, wat er met Nederland gebeurd zou zün, indien hü en <Ün partü bü de verkiezingen, in plaats van de kous op den kop, de macht in handen zouden hebben gekregen, antwoordden, d^t Nederland dan een gouw van het nationaal- ■oclalistische Duitschland zou zün geworden? Gelukkig is ook dat maar een veronderstel ling en een heel dwaze bovendien. Maar geen veronderstelling ls het, dat in dat geval B. M. de Koningin Haar ontroerende radio rede over .geestelüke en moreele herbewa pening” niet had mogen houden, want in het hier gesignaleerde artikel rangschikt de heer Mussert den kreet voor „geestelüke en inoreele herbewapening” onder de „vermom de oorlogspropaganda”. In de Staatscourant ls gepubliceerd de toe- •lagregellng voor fabrieksturf, geproduceerd in Evenals vorige Jaren zal deze toeslag slechts worden betaald op fabrieksturf, ver kocht via de N.V. Verkoopkantoor Fabrieksturf Assen, Dit verkoopkantoor zal aan de verveners on geveer den koetprüs kunnen ultkeeren, bene vens een surplus, Indien de opbrengst van de tabrieksturf dat mogelük maakt. Voor de fabrieksturf van het product 1939 is de toeslag bü aflevering vóór 1 Januari 1940 gelük gebleven aan dien voor de fabrieksturf van het product 1938, dus hoogstens 45 cent Per goedgestuwden luchtdrogen kubieken me- Gezien de onzekere omstandigheden zal voor afleveringen na 1 Januari 1940 van fa- “neksturf, product 1939, te «üner tüd de toe- worden vastgesteld. Het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden van de Provinciale Staten van Zuld- Holland heeft in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. van Hbeü Smith, voorzien door de benoeming van mr. M. M. Ros* 'van Tonningen (NBB.) tot lid dar Provinciale king met de Arbeidsinspectie een onderzoek in. Staten van Zuid-HoUand. Nadat de KLM. den laatsten tüd nog slechts de diensten op Brussel en de Scan-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 13