Parijs krijgt weer zijn normale aanzien TCdw^aal winden dag De uittocht uit de Randstaten Kabouter Flip zijn vriendje Wip en 1 1 DE ONBEKENDE Talrijke geëvacueerden zyn teruggekeerd 700 JAAR DUITSCH- BALTENDOM in de kapel^ WOENSDAG 11 OCTOBER 1939 Zweedsch vrachtschip GESCHENK VAN GOERING By de Aalandteilanden De hotelrat o J Prytverhoogingen l rsE Een geheimzinnig oorlogsschip Landelyke byeenkomtt te Hilvertum Protest der neutralen te Berlijn? Ned. Middenstands bond Engelschen maakten 25.000 ton buit getorpedeerd I Siegfriedlinie door het Rijnwater bedreigd? ABONNEMENTSKAARTEN VOOR GEMOBILISEERDEN Clearingkoersen Canada centrum voor vliegeropleiding I (Van onzen correspondent i Dit Professor Wlthel groette de do 839 „Wij. vrou- 14983 9 i Nadruk verboden) 7 53 6 5 de onweer slist." En Wordt vervolgd) A I i rnx uin 6 5 S I Voor een grondig, stelselmatig onderzoek was t huis toen veel te gauw verzegeld. Alleen de politieagent van VriebusweUer, die weinig ver stand had van criminologie, had aan het opper vlakkig ondersoek deelgenomen. troepen met man en macht werken cm hun fortificaties tegen het wassende water te be schermen Blokhuizen en andere verdedigings werken werden vernield en nieuwe versterkin gen moesten In der haast worden aangelegd op noogpr gelegen plaatsen (Men herinnert rich, dat het D.N3 destyds ten stelligste heeft ontkend, dat eekere gedeel ten van de Siegfriedlinie onder water waren geloopen. Red.) h Kalf- r stU. grso- en en n iets I ma- invoer reran- mor 'ant ven. t it mor ü*- rie- idf- emt nde na- oen nor che cAe er- sen té er- tep >an DOOR A. HRUSCHKA later hoorde hij de ..Om elf uur ga ik Het Modepaleis Ik Hijgend en puffend liep de bakker den slager achterna. Deae was de straat al bijna uit. ..Heb je al wat geiten?” vroeg de bakker, maar de slager schudde met z*n hoofd van nee. Peter was intuaachen vlug doorgeioopen. Hy kon byna niet afWyven van de lekkernijen in zijn aak. MOSKOU. 10 Oct. (Reuter). doering heeft aan Maarschalk Woroejilof een sportvllegtulg ten geschenke gegeven De Fleseler Storch-ma chine zal door de lucht naar Moskou gaan Eindelek vond hjj een rustig plekje op eer bank in het groote park, aan den rand van de stad. Met glinsterende oogen en gulzige tanden begon hij in de heerlijke krentenbollen te bijten Juist wilde hy weer een fllhken hap nemen ton hjj plotseling by beide armen beetgepakt werd. vermydeiyx was en in 'geen enkel opzicht een blaam son werpen op den distrlbuant- detalllist Spr getuigde van zyn bewondering voor de wijze, waarop de afdeellng Midden- stand van Sociale Zaken zich beijvert den middenstand te oienen Maar de nood, is hoog gestegen indien er niet snel hulp komt, aal de middenstand, eertijds genoemd ..de rugg-graat van de Nederlandsche Na tie” ondergaan in nsuoeristre De Ned. Middenstand heeft zich geschikt naar den wensch van de regeering. doch werd zeer teleurgesteld omdat van hoo- gerhand niet onomwonden aan het pu bliek werd duidelijk gemaakt dat prtjsver- hooglng in de gegeven omstandigheden on- Met ingang van 9 October zyn verkrijgbaar gesteld door de Nederlandsche Spoorwegen, uitsluitend voor gemobiliseerde militairen, die ingevolge van hun opkomst In werkelljken dienst hun algemeene abonnementskaarten hebben ingeleverd, algemeene abonnements kaarten. geldig op dertig willekeurige dagen, gedurende acht achtereenvolgende maanden. Deze abonnementskaarten moeten minstens vjjf dagen tevoren op een der stations worden aangevraagd O u houdt u dus bezig met die zaak Dat klonk al 'n beetje koeler Ja. ik werk In opdracht en in X belang van de familie Eltz Ik weet, dat de autoriteiten niet gaarne inmenging van prive-zjjde zien in een zaak, waarvan zij de opheldering zelf ter hand hebben genomen *t Neemt zoo licht den schijn van wantrouwen aan! Maar van wan trouwen kan hier in geen geval sprake zijn: ik stel er prijs op. u dit vooruit en met nadruk te zeggen De sluier van geheimzinnigheid, die over de zaak ligt, en de buitengewoon zware vermoedens tegen de verdachten andere redenen had de familie niet om zich tot mij te arenden Ik zal u openhartig zeggen, mijnheer Hempel, dat ik zou weigeren, u verder te woord te staan, als u niet een man van groote faam en verdiensten was Voor ons is de zaak afge daan. Eberhard Eltz is de moordenaar en zijn zuster en de schilder Ferntal zijn medeplichtig aan de misdaad, hebben in leder geval geweten, dat zij bedreven zou worden. Dat is zoo goed als bewezen By al die verhooren, die zij hebben ondergaan, werden talrijke en zware tegenstrij digheden vastgesteld; het vóór-onderzoek is dus bijna afgesloten en het dossier kan eerstdaags aan den rfjksprocureur worden overgemaakt Niet het minste spoor van een anderen dader wat wilt u dus nog?.Maar enkel en alleen omdat u de beroemde detective Silas Hempel is. ben ik bereid te luisteren naar hetgeen u na deze verklaring nog in t midden zoudt hebben te brengen: Spreek! Hempel had zwijgend geluisterd. Kalm, aon- „Dus ben ik helaas van uw aangenaam gezel schap verstoken,” pruilde Jlm ..De mode gaat voor lachte ze wen. zijn haar nu eenmaal veel verplicht." De detective merkte dat ze zenuwachllg was en dacht: Als ze zich ma^r niet verraadt. „Kunt u het niet uitstellen, lieve mevrouwtje, en met my een wandeling of een autotocht gaan maken?” vroeg Jim met een smeekenden blik, hoewel hij met zijn gedachten al op haar kamer was. om daar zyn slag te slaan. Niemand zou hem op de vingers kunnen zien De vertrek ken waren al vroeg in orde en de kamenier ging met haar mee Dus was er niets te vroezen. Een kans die misschien niet meer voorkwam. Hu mocht dus niet te veel aandringen om haar te weerhouden „Ik heb absoluut eenige toiletten noodig." ant woordde de weduwe „Maar.... als u wilt.... morgen Ze houdt zieh prachtig, bewonderde de speur der „Morgen dan. maar ook zeker?” smeekte hij met een veelzeggenden blik Een uur later, toen hl) haar tot aaa de deur uitgeleide had gedaan, sloop hy naar kamer nummer 4. De detective had zich in een kamer tegenover nummer 4 verdekt opgesteld en keek door het sleutelgat. Hy zag den boef het vertrek binnen gaan. den wandelstok In de hand. Nu was het groote oogenblik gekomen. Nog eenlge minuten en Jim Brixton was In zyn handen. HIJ stak de gang over en waarschuwde de twee politieman nen. die in zyn eigen kamer op nader bevel wachtten Toen Jlm nummer 4 verhel, kwam de detec tive schijnbaar toevallig de gang door Hy zei: ■Kyk, ik zie dat ’ik niet alleen een verstrooide professor ben. meneer Witson. want u schynt zich ook van kamer vergist te hebben.” Dit was het sein voor de politiemannen. In een oogwenk was Jim Brixton overrompeld. De stok met zyn kostbaren Inhoud aan parels en juweelen was. als een zwaar voorwerp, op den grond gevallen ..Hoe kan ik my zoo vergissen.” sprak de de tective hoofdschuddend. .Heem me niet kwalijk, meneer Witten Ik dacht, ik meende Hy putte zich uit in verontschuldigingen en verliet het vertrek, mompelend: „Als men toch oud wordt John Nielsen wist nu dal de dief geen wenk brauwen had. doch dat hy deae aanplakte en dat het wratje bezyden zyn lip er dén alleen w“- wanneer hy in het publiek verscheen Twee dingen, waarmee rekening gehouden moest wor den. want het signalement van Jim was o.m smalle wenkbrauwenVan een wratje op de wang werd niet gerept John Nielsen 'zag ook dat Jlm een ryke we duwe van ejtn vleesch-in-blik-fabrlkant het hof maakte en dat hy meer belangstelling toonde in baar juweelen en sieraden die zy droeg, dan in haar persoon Zy ia de lokvogel, dacht de speurder. En waar óm kan hy zich niet sens van kamer vergissen. 'Ooals een zeker vermomd iemand: de verstrooi de professor Wlthel. en gaat in nummer 4 in plaats van in nummer 4? Ik mag hem geen se conde uit het oog verliezen roep naar au uwe maatschappelykc noemc.e spr. een der symptomen van Koersen voor stortingen op 11 October 1939 tegen verplichtingen luidende in: Relchsmar- ken 75.56. Lires 955 ..Dat niet.” antwoordde de bakker, „maar ik heb wel zoojuist gezien, dat twee van m'n lek kerste krentenbollen op raadselachtige wijze myn huls verlieten." „Wel nu nog mooier." riep de slager.. Ik geloof, dat hier de heele boel be hekst is. Maar Ik ga eens kyken. of de broodjes en de worst niet ergere te ontdekken zijn Oa je mee. bakker?" (Reuter). Naby geheimzinnig oor logs- dat de vrachtschepen vaart. Het zou de Dultsche schepen ongemoeid laten STOCKHOLM. 10 Oct. (Havas). Het Zweed- sche telegraaf agentschap TdlnlngAnas Tele- grambyraa meldt: Het Zweedsche ax. ^fistula", dat met een lading stukgoederen op weg was naar Huil, is getorpedeerd op 40 myi ten Noord oosten van de Shetland-eilanden. Eten sloep la in Haroldswick aangekomen met negen van de achttien opvarenden. Er wordt gezocht naar de tweede sloep met de overige leden der be manning bureau in onze buurt, dat op de vensterruit van het leege kantoor de bekende woorden uit 19141918 plakte: „On les aura” (we zullen ze krygen). de algemeene mobilisatie gedwongen heeft ge zien te sluiten, in Parijs nog altyd zeer groot. En menig patroon heeft voor zyn vertrek den voorzorgsmaatregel genomen zyn zaakje stevig maar naargeestig met planken te doen dlcht- spU keren Er zyn er echter ook. die van hun gedwongen sluiting nog een vaderlandslieven de betooglng hebben weten te maken, sop die elegante linnenzaak aan de groote boulevards, welke in de leeggehaalde étalages groote natio nale driekleuren heeft gespreid of het wonlng- De Konlnklyke Nederlandsche Middenstands bond. die op 10 en 11 October te Hilversum in congres bijeen sou komen, heeft in de tydsom- standlgheden aanleiding gevonden deze lande- lyke bijeenkomst te reduceeren tot een een- daagsche vergadering, welke Dinsdag in Grand théitre Gooiland werd gehouden. HELSINKI. 10 Oct. Aalandsellanden Is een schip waargenomen. onderzoekt en in zuldelyke richting X Was byna donker, toen Hempel terug keerde in het gehucht. Dien dag kon er niets meer worden gedaan. Maar den volgenden morgen zou hy dien Mr. Lörs in kennis stellen met 1 doel van zyn aanwezigheid, hem mede- deelen, wat hy tot dusver had ontdekt en zich aanbieden om 't huls, waar de moord was ge pleegd. nog eens grondig af te zoeken. Den vormen den nood van den middenstand Men dient zich evenwel de vraag te stellen, of men zelf op den goeden weg is en de twyfel daaraan is fnuikend, want zy doet den moed verliezen Sa mengaan is daarom meer noodig dan ooit Dat heeft ook de Konlnklyke Boodschap over gees telijke en moreele herbewapening dulde'yk ge maakt. Verbetering der zeden zal biyken te zyn de grondslag voor nieuwe maatschappe- lyke verhouding, waaraan ook de regeering krachtdadig moge medewerken 's Nachts brak er Inderdaad een nog al hevig uit's Morgens om acht uur begaf zich Hempel naar het gerechtsgebouw en wilde zich door Zlnkl by Mr Lörs laten aanmelden. Maar tot zyn teleurstelling vefnam hy, dat Mr. Lörs met den eersten trein naar Graz was vertrokken, waar nu Mr Maliy verder de instructie zou lelden. De beschuldigde Eberhard Eltz en zyn zuster waren met denzelfden trein naar Graz over gebracht, waar, volgens de plechtige uitdruk king van Zinkl. „over hun lot zou worden be- Waarschyniyk reeds in Juli, vóór het einde der zitting van de rechtbank, had Mr Lörs laten dóórschemeren Die snelle gang van het onderzoek verwon derde Hempel en trof hem onaangenaam. Hy, de man van ondervinding, maakte daaruit op, dart men feltelyk reeds overtuigd was van de schuld van den verdachte, en dat het daarom my dan aan te melden by Mr Klarmann. zoodra hy komt. O. mynheer de dlstrictsrechter is al hier. Goed Silas reikte Zinkl zyn kaartje over, waarop zyn naam en beroep waren vermeld. Maar niet één van de vele onderscheidingen, die Hempel in den loop der Jaren ontvangen had. Mynheer de rechter zal u gaarne ontvan gen Zinkl bleef maar een minuut adweaig. XVI Mr. Klarmann ontving Silas Hempel beleefd en vriendeiyk. X Verheugt my zeer, sprak hy, den man. wien ik zooveel heb gehoord en dien ik jaren oprecht bewonder, persooniyk te kennen. bood den bezoeker een fauteuil aan en van sinds loeren Hy vroeg: Mag ik nu weten, wat my de eer van uw beeoek verschaft? Ik wilde u eenvoudig verzoeken even naar my te luisteren. Ik kom in verband met de moordzaak Winkler-Ellx (Van een bijzonderen eoi respondent) Het schynt. dat een der Dultsche dominees in Riga den uittocht der Dultachers uit Let land en Estland vergeleken heeft met den exo dus der Joden uit Egypte Misschien had de spreker redenen om te verwachten, dat er over de Randstaten dingen gaan gebeuren, die de plagen van Egypte evenaren. Maar anders moet men opmerken, dat de Dultsche voorstelling van het Baltenland tot nu toe veeleer op het beloofde land dan op Egypte geleek .Naar Oostland willen wi varen. Naar Oostland willen wl mee", dit oude liedje bewyst. dat de trek naar het Oosten, waar men „den wyn uit schalen drinkt.” tot in ons eigen land zyn zuigkracht heeft doen gevoelen. Dultsche ridders kwamen in de 13e en 14e eeuw naar de Baltische landen als brengers van het Christendom; de Teutoonsche orde en de Zwaardbroederschap stichtten er de eerste cul- tuur-centra. Het waren ten deele nazaten van deze rid ders. die als een aristocratie van grootgrondbe zitters tot aan den grooten oorlog de bovenlaag van de Dultsch-Baltlsche bevolking vormden, welke verder vele industrleelen. ambtenaren medici en leden van andere vrije beroepen om vatte. Opgemerkt moet echter worden, dat reeds onder de Russische heerschappy gedurende de 19e eeuw het aantal Dultachers slinkende was In Letland, waar de Dultachers nu circa 70.000 tellen, waren er in 1861 135.000 en in 1897 nog 115.000. In Estland was de afname onge veer dezelfdé. De geleideiyke cultureele opetyging dor au tochtone Estische en Lettische bevolking was daarvan één der oorzaken. Het einde van den grooten oorlog bracht, mét de onafhankeiykheld der vroegere Russische provincies, ook de onteigening der grootendeels Dultsche grootgrondbezitters Zoowel in Letland als in Estland werd het grootgrondbezit op 50 tot 100 H. A. na onteigend en werd de grond in porties van 15 tot 33 H.A. verdeeld onder de vrywilllgers. die de onafhankeiykheld hadden helpen bevechten De kwestie eener schadever goeding voor de onteigenden bleef eenige Jaren hangen, maar werd tenslotte in negatieven Hn beslist. Het Dultsche bevolkingsdeel verloor hierdoor veel van zyn rijkdom en maaUchappe- lyk overwicht. Toch vormen de Dultachers nog altyd een voornaam volksdeel. Naast het overgebleven klelnbezit zyn zy vooral in de vrye beroepen verspreid. Zy wonen dan ook grootendeels in de steden; in Letland woont meer dan de helft der Dultachers in Riga, en een verder aanzien- Van overheidswege wordt ook alles in het werk gesteld, om den normalen gang van het grootestadsleven te bevorderen. Autobuslynen, welke geschorst waren, worden weer in functie gesteld en metrostations, welke gesloten waren, worden weer geopend, welke laatste maatregel tengevolge heeft, dat de ondergrondsche trei nen van expresse geleideiyk aan weer omnibus worden. De rust, welke de vyand Parijs tot dusverre heeft gelaten, heeft een aanzienlijk aantal évacué's verleid uit de provincie terug te komen en het leven in de hoofdstad te hervatten, klaarstaand om. zoo gauw het er ernstig mocht gaan spannen, weer de wyk te nemen. Er is te gen deze neiging van de évacué's om naar Parys en andere groote steden terug te keeren. ernstig van overheidswege gereageerd, met de waarschuwing, dat niets dezen terugkeer recht vaardigt en dat de teruggekeerden er aller minst zeker van zyn, dat zy weer even gemak- kelyk zullen kunnen herévacueeren. wanneer het met de alerten bittere ernst mocht gaan worden. Maar voor een habitué van Parys is het leven In de provincie ook niet alles, wat dubbel en dwars geldt voor hen. die In Parijs middelen van bestaan achterlieten, welke zy in de provincie niet terugvinden. Niettemin is het aantal winkels, bioscoopza len. café's, restaurants, dat zich tengevolge van lyk deel in de Koerlandache steden Liepaja en Kuldlga; in Estland woont het meerendeel in Tallin en Tartoe. Met den uittocht, die nu zoo schieiyk wordt donrgevoerd. komt onverwachts een einde aan een zevenhonderd Jarige historie Dat deze reeds eentgermate was uitgespeeld en het Dult sche volksdeel in deze Baltische landen zyn leidende plaats meer en meer had moeten af staan, neemt niet weg. dat hier een oeroude traditie wordt vernietigd en een historische verbondenheid, die uit het niet was opgebouwd wordt opgegeven De Dultsche „Drang nach Ostenwaarvan het boven geciteerde liedje misschien een weer klank is. wordt nu voor de afstammelingen der oude Oostgangers in het tegendeel verkeerd Wat de Dultsche regeering elgeniyk beweegt om met deze emigratie zulk een. men zou byna zeggen „onfatsoenlllke" haast te maken, daar naar kan men slechts gissen Het waarschyn- lykste lykt nog, dat men de Dultachers het land uit hebben wil. wanneer de Russische expansie eventueel van diplomatieke tot meer tastbare vormen zou overgaan. Ook is het be grijpelijk. dat het schrynende afscheid onder de dreiging eener Russische toekomst mis schien nog het lichtst zal vallen. Bovendien kan Dultschland op heden arbeidskrachten en „Sledler" gebruiken. Maar met dat al maakt deze In eert week tyda beklonken en uftge- voerde verhuizing van een volksdeel, dat wel iswaar slechte een 70 k 80 000 menschen om vat. maar dat sinds zeven eeuwen zyn wortels In dit land had en er de eerste cultuur bracht een verbijsterenden Indruk. Als ’n merkwaardigheid mag vermeld worden, dat de rechtsch-radlkale beweging In Dultsch land. die tenslotte in de nationaal-soclallsti- sebe revolutie is saamgestroomd, haar oorsprong in de Baltische provincies heeft gehad In 1918 en 1919 streden daar Dultsche troepen. met name de zoog Ijzeren Divisie onder generaal Von der Goltz tezamen met de Baltische Land weer. een uit de Dultsch-Balten gevormd vry- wllllgerskorps. mét ie Letten en Esllanders. tegen de bolsjewisten; toen deze verdreven waren, streden zy ook tegen de Letten en Es ten zelf, om een conservatief Duitschgeaind bewind te stellen tegenover de democratische landverdeelingsplannen der Inheemsche kleine- lulden - bevolking Von der Goltz bleef in het Baltenland, on danks de bevelen van Beriyn en sommige troe pen namen het karakter van „Freischaren” aan Zy brachten, toen zy naar Dultschland terugkeerden, den geest van het „Frelkorps" en ook het hakenkruis mee. dat Jiun onderschei- dlngsteeken geweest was. „Hakenkreuz am Stahlhelm. Schwarz-welss- rotes Band: Die Brlgade-Ehrhardt werden wir genannt". luidde één van de liedjes, die in de on rustige jaren na Versailles alles wat rechtsch- levolutlonnalr was in Dultschland zong Het kan verkeeren In den aanvang daarvan heeft men den over leden voorzitter den heer Ed. G. BchUrmann. staande herdacht. De tegenwoordige voorzitter, de heer L. de Groot te Amsterdam, wydde aan de nagedachtenis van den heer BchUrmann sympathieke woorden Na een korte stilte heeft de heer De Groot daarop de xieningsrede uitgesproken, waarin hy allereerst dank bracht aan den heer Ver hoop, voorzitter van de afdeellng Hilversum voor de vriendelyke wyze waarop hy allen, na mens de Gooische afdeelingen heeft welkom geheeten Na gewezen te hebben op de nadeelen van bepaalde concurrentle-methoden beschouwde spr. de huidige byaondere omstandigheden Spr. was er zieh van bewust, dat het thans een gebiedende elsch is de eenheid van ons volk te demonstreeren. door zonder morren steun te verleenen aan de plaatseiyke, gewes- teiyke en landeiyke overheid. In dat opzicht is de middenstand nooit en ook thans niet, te kort geschoten BRUSSEIa 10 Oct. (Belga). In een vergade ring van de socialistische Benaate- en Kamer fracties heeft de minister van Bultenlandsche Zaken Spaak te kennen gegeven, dat de neu trale staten te Beriyn een stap zouden doen tegen het tot zinken brengen van neutrale schepen en dat België zich waarschyniyk daar- by zou aansluiten. Maar daar hy als oude beer zich bezwaar: uk in de dancing van het hotel kon vertoonen» waar Jim en de weduwe menig uur doorbrach ten. kleedde hy zich als een fat en zette een bril op Hoewel Jlm den ganachen avond beslag legde op de bewuste dame, wist Nielsen haar tot een dans met hem over te halen. En terwyl de mu ziek lawaaide, bracht hy haar op de hoogte van zyn aanwezigheid In het hotel en hetgeen hy met den bandiet voor had „Dus u gaat morgen om elf uur naar een modemagasyn, en dit zegt u hem by het ont- byt „Goed." zorgt dus. mevrouw, mets te laten merken. Het gerecht zal u dankbaar zyn. omdat u mee geholpen hebt een dergeiyk slecht individu te ontmaskeren. Hy heeft veel op zyn kerfstok, maar tot dusver hadden wy nog niet het geluk hem op heeterdaad te kunnen betrappen geluk smaken wy misschien nu door uw mede hulp Het was 10 uur gasten aan de ontbyttafel. waaronder de we duwe en Jim, di- naast elkaar za ten Hij nam. a's naar gewoonte, een tafeltje, waa.- niet veel licht was. Even weduwe tot Jim zeggen met mun kamenier naar heb eenige eostuums noodir. Ik biyf daar dan ook maar lunchen want andFr verlies ik zoo veel tijd.” Hempel zocht het terrein in t rood scherp kf. Er bestonden slechts twee mogelykheden. Of de onbekende had den straatweg gevolgd tot aan bet station en den avondtreln van acht uur genomen; dat kon men gemakkelyk te weten komen, want die trein had gewoonlyk zeer weinig passagiers. Ofwel hy was hier of daar de beek overgestoken en in de richting van den weg door t bosch gegaan, om zyn •uto te bereiken, verondersteld, dat hy, zooals de eerste maal, per auto was gekomen, Silas hield dit voor waarschyniyk. Want op bet kleine station, waar iedere vreemdeling opviel, zou het voor den onbekende gewaagd zyn geweest, zich te laten zien. Nochtans, tn •en streek, waar de wegen over het algemeen •mal en slecht onderhouden waren, moest ook ten auto de aandacht trekken. Maar juist de weg door het bosch was zeer eenzaam: er stonden slechts "n paar hulzen hngs. Daarom besloot Hempel op ds eerste plaats OTTAWA, 10 Oct. (Havas) De eerste minister King heeft aangekondlgd, dat Canada van nu af het opleidingscentrum zal vormen voor de vlie gers van het geheele Britoche ryk. King wees op het groote belang van de desbetreffende over eenstemming waarby Engeland Australië. Nieuw-Zeeland en Canada er in toegestemd hebben op dit gebied samen te werken. Zeer talryke scholen voor laatste oefening zullen in Canada worden Ingericht. De leerllngvliegers zouden na een eerste oefe ning in hun vaderland naar Canada komen om zich de vliegkunst geheel eigen te maken Het is bekend, dat de Canadeeache vliegers in den wereldoorlog een eersterangs rol hebben gespeeld en dat Canada met zyn uitgestrekte ruimten buitengewone faciliteiten biedt voor oefening, veilig voor ieder vyandeiyk bombarde ment De laatste weken hadden we hier het fraaist denkbare herfstweer. En ten gevolge van het uitblyven nachten achtereen van lucht alarm. zoomede tot dusverre van groote ge vechten op het Weetelyk front, met alle won den, welke daardoor ook achter het front wor den geslagen, was de stemming der Paryscbe bevolking geenszins zoo gedrukt, dat deze haar belet zou hebben, zy het „con sordino", van de schoone dagen te genieten. Op menig zonnig café-terras aan de Champs-Élysées was dan ook slechts met moeite een plaatsje te ver overen, gelyk in zomersche zorgelooze vacan- tiedagen van weleer, en het by voorkeur geliefde trottoir, dat ter rechterzyde wanneer men opgaat van de Place de la Concorde naar de Place de l’Etoile, zag des Zondags zwart van de wandelaars, waarvan er velen onder den Are de Trlomphe een eerbiedigen, stillen groet gin-' gen brengen aan den onbekenden soldaat, die daar zyn graf heeft. Een Fransche vriend had echter een ander tafereeltje in datzelfde Parys onder oogen gehad. Hy vertelde my dat hy op den boulevard Montparnasse den eersten militairen begrafenisstoet van dezen oorlog had gezien, gelijkend op andere begraféhisstoeten. welke men dagelyks in Parijs tegenkomt, met dit verschil echter, dat de lijkkist bedekt was met de nationale driekleur. Vermoedelyk was het een militair, die, op het slagveld zwaar gewond en in een der militaire hospitalen van Parijs F, overleden aldus ten grave werd gedragen. De Parysche avondbladen hadden, zooals wy reeds berichtten, de eerste namen gepubliceerd van gesneuvelden, die in het burgerlijke leven min of meer bekendheid genoten, waaronder een kanunnik, die directeur was van de patro- naatswerken te Autun en de luitenant Deschanel, zoon van wyien den president der republiek Deschanel Paul-Louis Deschanel is ook de eerste Fransche schryver. Jp dezen oor log gevallen „4 lenneml" Hy had zich gemeld voor een gevaarlyken verkenningstocht naar de vyandeiyke voorposten. Al heeft de oorlog tot dusverre nog niet heel veel achtergeblevenen van hun dierbaren be roofd volgens geautoriseerde verklaringen is het aantal gewonden en gedooden naar verhou ding van den omvang der gevechten gering ge bleven de eerste weduwen en weezen heeft hy toch reeds gemaakt, ook in Frankryk. Orooten toeloop hebben de laatste weken de bioscopen gekend, in het byzonder de cineacs, waar de eerste opkamen van de oorlogvoering in Polen werden vertoond, welke de censuur had doorgelaten, o.a. het bombardement ëan Warschau, waarin menig toeschouwer wel een voorafbeelding zal hebben gezien van wat ook Parijs misschien nog te wachten zal staan. De bioscopen, welke in de eerste dagen na het uitbreken van den oorlogstoestand met Dultschland reeds om half negen moesten slui ten. mogen nu geopend blyven tot tien uur. een maatregel, welke ertoe heeft bygedragen, dat er wat meer en wat langer animo is in het avondiyke Parys. tot satisfactie van de onge- neeslyke nachtbrakers De onverminderd streng gehandhaafde verduistering blyft echter nog altyd vele lieden afschrikken van de anders gebrulkelyke avondwandeling. Wie zich niet laat afschrikken, tbmt in deze dagen weer on- vermydelyk onder de bekoring van het beeld, dat het stille Parijs by maanlicht biedt. Ook de directie van de Comédie Frangaise heeft het hare ertoe willen bydragen, Parijs zooveel mogeiyk zyn normale leven te doen hervatten. Zy heeft het seizoen 1939—1940 ge opend met een voordrachtsmatlnée, gewijd aan een toepasaeiyke bloemlezing uit de Fransche poëzie, waarin zoowel Racine als Péguy voor kwam. Van het geven van gewone voorstel lingen zal echter voorloopig nog geen sprake kunnen zyn. De politie had by deze gelegenheid voor het eerst een systeem van byzondere vei ligheidsmaatregelen doen toepassen. Behalve, dat ongeveer een derde der beschikbare plaat sen onbezet moest worden gelaten, kreeg iedere bezoeker bij zyn entrée-biljet een papiertje, hou dende indicatie van een der omliggende schuil kelders. waar in geval van alarm voor hem een plaats zou zyn gereserveerd. LONDEN, 10 Oct. (Havas) De Siegfriedlinie wordt door overstroomlngen bedreigd, aldus verklaart de correspondent van de Daily Mali te Bazel. De plotselinge was van den Ryn heelt ongerustheid gewekt by den Duitschen genenn len staf. De was is veroorzaakt doordat het reeds bijna acht dagen voortdurend regent, het geen voor dezen tyd van het jaar abnormaal Is. De Ryn is 63 cJ4. gestegen en stygt nog. Volgens hier ontvangen berichten verkeeren zekere gedeelten van de linie reeds in gevaar overstroomd te worden Stygt het water van de rivier nog meer dan zullen deze gedeelten onder water loopen. Een paar maanden geleden zagen de Fran sche soldaten die aan dén anderen oever van de rivier by Straatsburg liggen, de Dultsche nutteloos werd geacht, de openbare behandeling van de zaak uit te stellen tot een volgende zitting van de Jury. En toch had Silas nog geen vaste meening. noch wat den moord zelf, noch wat de beweeg reden tot de misdaad betrof. Alles lag nog in *t duister gehuld Hy dacht een oogenbllk na. en zei toen tot Zinkl Gelief den oever van de beek te onderzoeken Mis schien was de onbekende, evenals op den dag van den moord, teruggegaan tot aan het pM by t huisje van de weduwe Berko Maar reeds veel eerder vond hy op een plaats, waar de beek byzonder smal was. het spoor van den onbekende terug. Hy was déér over de beek gesprongen en toen, dwars door een moerassig stuk weidegrond, naar den zoom van X bosch gegaan. Op dezelfde plek als toen bemerkte Silas auto-sporen. De wagen was hier omgekeerd en had weer den weg genomen, langs welken hy gekomen was. Juist zooals op 33 April.... Maar wat kon de onbekende moordenaar ditmaal hebben gewild? Door deze vraag werd de detective reeds den heelen tyd bezig gehouden. ’t Huis was verzegeld. Bovendien, wat kon hem daarheen gelokt hebben? De drang die den moordenaar on weerstaan- baar/terugdryft naar de plaats, waar hy zyn misdaad heeft gepleegd? Men heeft daarover veel gesproken en nog meer geschrevenMaar Hempel geloofde er niet aan: Trots zyn lange ondervinding had hy nooit feiten van dien aard kunnen vast stellen. Iets anders zou X zyn, In geval de moor denaar op de plaats van de misdaad of tn de nabijheid dagrvan iets had vergeten, dat hem zou kunnen verraden en waarvan hy zich dus tot lederen prys wilde meester maken. Men had niets verdachts gevonden, maar dat bewees niets. LONDEN. 10 Oct. (AJ4FJ In de week die op 7 October geëindigd Is heeft de contrabande- contróie 35.000 ton goederen aangehouden, aan gezien er bewyaen waren, dat zy contrabande vormden met bestemming naar Dultschland Onder de in beslag genomen ladingen bevonden zich 13800 ton petroleumproducten 3500 ton zwaveL 1500 ton Jute en 400 ton andere vesels. 1500 ton voedingsmiddelen 1300 ton oliën en vetter., nog eens 1300 ton voedingsmiddelen, 600 ton oliehoudende zaden. 570 ton koper en W ton andere ertsen en metalen, benevens 500 ton fosfaten. 330 ton hout en hoeveelheden andere goederen. Het totaal der tn de eerste vyf oorlogs- wsken aangehouden goederen Is gestegen tot boven de 316.000 ton. der de minste haast, deelde hy den dlstricts rechter alles mede, wat hy van den eersten dag van zyn verbiyf te VriebusweUer tot 's avonds tevoren toe was te weten gekomen. Duidelyk stelde hy in X licht, dat hy voor de tweede maal het spoor van den onbekende had kunnen volgen. Even vast als u overtuigd is van de schuld van Eberhard Eltz. ben ik er van overtuigd, dat die onbekende den moord heeft gepleegd. Daar we echter niet kunnen uitmaken, wie van ons belden gelyk heeft, zal ik u voor heden een voudig verzoeken. Ids Leitner, die ik tegen negen uur naar hier had ontboden, officieel te ondervragen en het proces-verbaal van X ver hoor toe te voegen aan het dossier Nu. als u dat verlangt Ja. Trouwens. X is uw plicht, althans ken nis te nemen van de mededeelingen. die men u In deze zaak wenscht te doen. Dat weet ik. en ik zal my ook niet aan dien plicht onttrekken. Maar ik moet u zeggen, dat ik my van dat verhoor niet veel voorstel. Ik heb die Ida Leitner herhaaldelyk onder vraagd; zy babbelde aldoor van den „onbeken den man in de kapel", die heel goed een on schuldig wandelaar geweest kan zyn. Op my^ heeft Ida den indruk van een hysterisch vrouwmensch met "n geweldige verbeelding ge maakt En de verklaring van Florian Berko? de auto in het bosch? Er. de voetsporen, die ik gisteren op en by den muur heb ont dekt? John Nielsen, detective, was ervan overtuigd lat hy Jim Brixton, die geboekt stond als zynde ■en verdacht Individu. Hotel Astoria had zien unnengaan. Hy maakte zich bekend aan den xjrtler en vroeg hoe de heer, die hem zoo juist tepaaseerd was en nu de trap opging, in bet reemdellngenboek stond ingeschreven „Dit is meneer Witson." zei de portier „Lau- ens Witson uit Chicago, zonder beroep en waar- chyniyk schatryk. want hy heeft de duurate .amers en hy ia niet gierig op fooien.” „Hoelang logeert hy hier?" „Een week nu." „Dank u." eel John Nielsen en verdween Even later belde hy den directeur van Astoria >p en had met deae een lang gesprek Een dur daarna stond John Nielsen weer in kstoria, bestelde een kamer en schreef Mch in tla professor Wlthel. woonachtig te New-York. Sy leek ren oude, deftige heer Niets kon ver- noeden dat hy pas vier kruisjes achter den rug lad. Zelfs de portier herkende hem niet Een jediende wees hem syn kamer en een hotel- cnscht droeg het zware verlies Jim Brixton zat in de conversatietaal achyn- Ntar een krant te lezen, maar toen de nieuw- tangekomene door de gang ging, begluurde Jim tem met arguaoogen. Hy was steeds op zyn wede. Ten eerste omdat hy voorzichtig moest djn en ten tweede omdat hy er steeds op uit ras nieuwe slachtoffers voor zyn bedryf te vin- len. In dezen ouden heer stelde hy echter geen lelang Ook later niet, omdat de professor zich net niemand bemoeide en achynbaar altyd met iyn gedachten in een andere wereld vertoefde, rant hy gaf bewyzen van groote verstrooidheid Een professor eigen, meende Jim en lachte om ie dwaae dingen, die de zoogenaamde Wlthel (omj uithaalde Zoo nam hy eens. als by ver- tlsslng. den wandelstok van Jim en hoewel die met een gouden knop was. trachtte hy hem. noals hy met zyn paraplu deed, die hy meest al naast zyn tafeltje zette, aan zyn arm te ban ren Maar door dit gebaar wist de detective, dat de dikke stok hol was. zooals hy vermoed had, wanj hy was zoo licht als een veer Natuurlyk sm eventueel gestolen sieraden in te verbergen begreep Nielsen Op een anderen keer vergiste hy zich van kamer en trad die van den gauwdief in. welke naast de syne lag. Met medewerking van den directeur had hy deae kunnen betrekken Hy had het oogenbllk uitgekozen, dat Jlm er aan wezig was en weUtcht bezig zyn toilet te vol tooien. „Hét" zei hy met voorgewende verbazing, „hoe komt u hier In mtfn kamer, meneer Witson?" .Dit mag ik u wel vragen, professor.” lachte de hotelrat „Uw kamer draagt nummer 8. Deze

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 7