eKctu&Aaal den day wan vriendje Wip Kabouter Flip en zijn 4 I De vredesgeruchten te Berlijn I IJ; I DE ONBEKENDE ff ii! PROF. VENING MEINESZ OVER ZIJN REIS DE NATIONALE FILM in de kapel Mgr. Szeptycki naar Rusland gedeporteerd? DONDERDAG 12 OCTOBER 1939 „WIT WINT’ De nieuwe auto I SCHAKEN Euwe wint de zetde party 41 te KOSTWINNERSVERGOEDING (Wordt vervolgd) Duit ec he hoofdetad in een vreugde roe», doch ontgoocheling volgde tpoedig Uit het leven van den Roe- theenechen bisschop Aan Nederlandsche gezinnen in het buitenland Om het kampioenschap van Nederland DOOR DE DUISTERNIS MISLEID INBRAKEN BERECHT TE ROTTERDAM m, o we Het Ryk draagt f 30.000 bij in he^tekort I .1 BLAUWE GROSSIERSBONS VERKRIJGBAAR n t ucht. dat tdere ekor- '■r-pen Uit De nieuwe I; J even; Het t Ttêt •t te laden de uit. t zijn litge- i een een i Hy fungeerde ale koerier van onzen gezant te Washington Officieel antwoord op gestelde vragen Een film ter bevordering der tuberculosebestrijding AAN DE GEVOLGEN VAN EEN AUTOBOTSING OVERLEDEN t --Ü ae It» 1 deed toch a La il 0 9 8 7 1 een 0 6 'Nadruk verboden) 5 5 op ft DOOR A. HRUSCHKA 84 XVII ft Laat ik alles maar toegeven, dacht Peter, dot is het beste. Hij vertelde nu, dat hy een vreese- lyken honger had en daarom maar wat uit de volle winkels had weggehaald, en dat het hem erg speet. .Maar daarmee kun je mJ) de brood jes niet betalen,” bromde de bakker. 9 9 met men 35 85 80 45 59 ft 90 30 50 25 te Woensdagochtend is de zestienjarige dochter van den veehouder C. Schoenmaker te Hauwert. haar nooit terugzien. laatste schien rte 910 Belde- i en )eieit trren zijn wel- ■nen, d te beste, meende hij. Aan een huwelijk met haar hU immers toch niet denken? Zij vond O Kip. 40. Wit m 810 Kaas Aan grossiers in levensmiddelen wordt bekend gemaakt, dat van 11 Oct at bij de plaatselyke distributiekantoren kosteloos beschikbaar wor den gesteld bonbeeken met zg. blauwe gros- siersbons, welke bü een eventueele distributie van levensmiddelen gebruikt zullen moeten wor den. meenende diénog te moeten aanhalen. „En ik maar een typiste.” lachte ae. ..Is dat .erschil zoo groot?” „In mijn oog wel. maar als JU er geen be zwaar in vindt. Cilla Zijn laatste rit met haar was hem als zegetocht. is nog Uit Berlijn wordt aan de „Neue Zürcher Zei- tung” gemeld, dat de geruchten over een wapen stilstand geweten worden aan een buitenland- sche organisatie, die gebruik heeft gemaakt van een oogenbllk. dat de Duitsche radio zweeg om .gp dezelfde golflengte het valsche bericht uit te pinden. ongeveer zujh van De zesde partij tusschen Euwe en Landau om het kampioenschap van Nederland, welke Woensdagavond te Amsterdam werd gespeeld, werd door den titelhouder na 23 zetten gewon nen. De stand is thans: Euwe 4 ft punt, Landau l'A punt» De zevende partij wordt Zaterdagavond Utrecht gespeeld. Dr. Euwe speelde de zesde partij zeer sterk, een ex-wereldkampioen waardig, al moet ge zegd worden, dat de geheele variant met al de fraaie offers analytisch werk was, een va riant, welke hij tegen Aljechln in den strijd om het wereldkampioenschap geprepareerd had naar aanleiding van een voorgaande par ty, waarin dr. Aljechln den zet 8 Pb8d7 In de 13e party van de tWeede match in toe passing bracht. Het was een Slavische verdediging met 7 Lb4, dr. Euwe speelde niet zooals altyd 9 De2 maar a. Db3 en bereidde met den tienden zet een schitterend looperoffer voor, hetwelk Lan dau moest aannemen. Deze kreeg een aanval te verduren, zooals men dit zelden te zien krijgt. Een tyd lang vond hy de tieste veraedi- gingszetten, maar het was moeilijk, dit vol te houden. Toen Landau op den 17en zet niet den sterksten zet vond, maakte dr. Euwe door een fraaie manoeuvre, gepaard gaande met fraaie offercomblnatles, een einde aan de party. Reeds met den 23en zet gaf Landau het op. Kan ik u nog met iets anders van dienst zyn. mynheer Hempel? Wenacht u misschien inlichtingen. Neen, dank u. Ik moet my neerleggen by de feiten en verzoek u, t my niet kwalyk te nemen, dat Ik u voor niets zooveel last heb aangedaan. O. U behoeft u niet te verontschuldigen t Is voor my een genoegen geweest, kennis met u te maken. Ik hoop, dat u nu uw kostbare krachten niet verder aan deze hopelooze zaak zult verspillen O. dat bedoelde ik niet met de woorden: „Ik moet my neerleggen by de feiten”. Integen deel: ik zwicht slechts voor het oogenbllk en dan nog maar voor de feiten, die u zooeven hebt vastgesteld. Verder ga ik natuurlijk myn uiter ste krachten insoannen, om de waarheid aan t licht te brengen. Volgens berichten uit Boekarest zou de Roetheensche Aartsbisschop van Lemberg. Mgr. Andreas Szeptycki, door de Sovjets naar mldden-Rusland zyn gedeporteerd. In aansluiting hierop meldt men ons de vol gende byzonderheden over het leven van dezen Roetheenschen Bisschop. De Roetheensche Metropoliet Szeptycki werd op 29 Juli 1865 uit Poolsche ouders geboren. Dat hy zelf Roetheen is geworden, is vermoedelyk te danken aan het feit, dat er zich onder zyn voorouders beroemde Roethenen bevonden. Ook de grootvader van den metropoliet werd in de Roetheensche Kerk gedoopt. Hy stamt uit een adellijk geslacht en draagt den titel van graal. In 1888 deed hij zyn intrede In het klooster van de paters Baslllanen. In 1892 werd hy priester gewyd en reeds op 34-jarigen- leeftyd werd hy benoemd tot bisschop van Stanlslow. Twee* jaar in 1901 werd hy Metropoliet van Namens het O. M. heeft Woensdagmiddag de officier van justitie, mr. H. A. J. Reumer, voor de Rotterdamsche Rechtbank tegen den 44- jarlgen handelsreiziger A. D. een gevangents- oe uitkeering aan talryke in Duitschlanc' woon achtige gezinnen op vlugge wyze te doen ge schieden. geschiedt deze sedert eenlgen tyd door een speciale organisatie, t.w. den rUksdienst voor kostwinnersvergoeding aan dienstplichtigen uit Duitschland. Hlercoor wordt een snélle uit betaling verzekerd. als „Kropfjddel" en den lammen jongen van de weduwe Berko voor den dag komt. Toen Ida, gevolgd door den griffier, het bureau had verlaten, belde Mr. Klarmann weer. llnkl verscheen. Wel, Zlnkl, hoe staat het ginds? Alles Irr orde, mynheer de rechter Zegels ongeschonden Ook verder niets verdachts. Goed. Je kunt gaan. Mr. Klarmann had te veel tact, om van dat resultaat een succes voor zichzelf te maken. Hy sloeg integendeel weer een vrlendeiyken toon aan. Zonder nog met een woord de zaak zelf aan te roeren, vroeg hy: „O nee, baasje, we weten drommels goed, dat jy die broodjes en die worst gestolen hebtl” Wat moest hy hier nu op zeggen? Ze zoudm toch niet gelooven, dat niet hy, maar de on zichtbare Flip gestolen had. En Flip had hel alleen voor hem gedaan, dus dien mocht hy niet verraden. Wat moest hy doen? ZUERICH. 11 Oct. (Reuter). De Beriyn- zche correspondent van de „Neue Zuercher Zeitungbeschryft de tooneelen van vreugde, welke zich gisteren in Befiyn afspeelden, toen de geruchten over een wapenstilstand aan het Westeiyk front en den val der Britsche regee- ring zich in de stad verspreidden. Dus gelooft u nog steeds, dat Eberhard Eltz niet de dader is? Ja. dat geloof ik. antwoordde de detective droog, terwyi hy naar zyn hoed greep. Ik ben. moet u weten, nog al eigenzinnig en heb ik my eenmaal iets in het hoofd gezet, dan laat ik het niet meer los Goeden dag. mynheer De dist rictsrechter kykt hem ns en schudt het hoofd. Ja, die eigenzinnigheid, die koppig heid is. naar men zegt, een der geheimen, waar aan Silas Hempel zyn prachtige resultaten te danken heeft. Maar, denkt Klarmann. in dit geval is die fameuze, hooggeprezen eigenzinnig heid by na bespottelyk. kinderachtig, volkomen nutteloos. „jy ondeugende kleine dief,” zei een booze stem, „daar hebben we je eindelijkI” Verschrikt keek Peter naar de twee dreigende mannen en smeekte: „Laat me toch los!” Maar de bakker en de slager waren veel te biy, dat ze den dief eindeiyk te pakken hadden en snauwden hem toe: biyft het verband met den niemand belang kon hebben Baron van Haeslngen bekeek zyn ouden auto m zei tot zyn chauffeur: „Hy wordt leeiyk af- andsch, Willem." „Ja. meneer de baron.” bevestigde deze. „Het s hoog tyd dat u een nieuwen koopt.” „Dat moeten inryden van zoo n nieuw exem plaar weerhoudt me. anders had Ik dezen wa ren al lang gepensionneerd Maar den eersten .yd op een sukkelgangetje van ten hoogste 40 silometer per uur slechts te mogen ryden. daar de ik tegen op. Je weet, ik houd er van langs ie wegen te rennen.” „Ik sou in myn vrije uren de drieduizend kilo meter eerst kunnen inryden.” stelde Willem voor, die liever achter het stuur van een mo keren auto zat en die zich als het ware Khaamde de oude, afgetakelde kast te moeten pesturen „Ja, dat zou kunnen." stemde de baron in. ,Ik moest er dan maar toe overgaan. Willem." En aldus stuurde Willem op een Zaterdag- nlddag trotse h en fier een donkerrooden hyper- modernen auto de wegen langs. Hy reed ook de itad door, waar hy op een gegeven oogenbllk. wegens het verkeer, gedoemd was te stoppen □aar wachtende, zag hy op het trottoir een jong meisje staan en voor de grap wenkte hy haar if ze mee wilde ryden Cilla Brensen. veronderstellend dat hy vroeg >f zy een taxi noodig had. gaf een adres op m nam plaats in den wagen. Willem zag zich verplicht haar naar het ge doemde adres te brengen Maar dit was zyn loei niet geweest Hy had het dametje met haar Ueve gezichtje graag voor een tochtje neegenomen. echter naast hem gezeten, om met naar te kunnen babbelen en nu zat ze daar ichter In den auto, of zy de eigenares er van •ras. Als de baron dit te weten kwam. HU kon lan ónmogelijk voorgeven dat zy byvoorbeeld Ujn zuster was of een nichtje, want die zouden naast hem zitten, maar niet alleen achterin. Desondanks vond Willem het een vermakc- iyke situatie, dat zy in hem een taxi-chauffeur tag. In den spiegel vóór hem kon hy haar gade slaan. Ze poederde haar gezicht, gebruikte haar lippenstift en sloot de toiletbenoodigdheden weer in haar handta^hje Toen ontmoette haar blik den sUnen in het spiegeltje. Ze richtte haar oogen naar de straat, maar enkele secon den nadien zag hy dat-ze weer naar hem keek. Doch hy deed alsof hy niets zag. Hy remde. Zy waren op de plaats van bestem ming aangekomen. Willem sprong uit den auto, om het portier te openen. „Hoeveel, chauffeur?” vroeg ze. „Alleen de belofte nog een ritje met my te maken,” zet hy brutaal. „Dat zal van het toeval afhangen,” lachte Cilla. Als u niet juist voorby was gekomen en my geen teeken had gegeven, dat de taxi vry was...." „Zie ik er dan uit als een taxi-chauffeur?" vroeg Willem glimlachend. „Dat wel niet, maar... of...." Cilla kleurde. „Dat was een grap van me. Hoe ik daar toe kwam, weet ik zelf niet Maar.zou u er geen plezier in vinden nog een toertje met my te maken?” „Is u dan misschien de eigenaar van dezen gem. Nlbbixwoud.'door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken Zooals gewocniyk was het meisje omstreeks half vyf op weg om het melkvee op te halen. Toen men het meisje na eenlgen tyd niet zag terugkeeren, werd een onderzoek ingesteld. Al spoeolg zag men het lichaam dryven in de Leek, een tameiyk breed vaarwater in de nabyheid van het welland van den veehouder. Op vragen van den N.S.B.-er Marchant et d’Ansembourg betreffende het verleenen van hulp aan Nederlandsche gezinnen In het bui tenland, waarvan het hoofd ten gevolge van ce mobilisatie in werkeiyken dienst is gekomen, heeft de heer Van den Tempel, minister van Sociale Zaken, als volgt geantwoord: Dat Neaerlandsche gezinnen door de arbeids inspecties gedwongen werden in het buitenland werk te zoeken, berust biykbaar op een misver stand. Wel is den minister bekend, cat door bemiddeling van de organen der openbare ar beidsbemiddeling in de laatste jaren een groot aantal Nederlandsche arbeiders, waaronder met gezinnen, in naburige lanoen werk heelt ge vonden. Voor zoover ceze arbeiders niet zyn teruggekeerd en er zich in verband met hun werkzaamheid en verbiyi in het buitenland moeliykheuen voordoen, wordt getracht deze uit den weg te ruimen. Dit geschiedt in het by- zofider ten aanzien van gezinnen, waarvan het gezinshoofd of de kostwinner oneer de wapenen is geroepen. De gezinnen, waarvan het gezinshoofd of de kostwinner onder de wapenen verbiyft, women ten aanzien van het toekennen van kostwin nersvergoeding op geiykwaardlge wyze behan deld als de gezinnen in Nederland. In het algemeen worct de kostwinnersver goeding aan de gezinnen, die in het buitenland verbiyven, uitgekeerd door bemiddeling van de Nederlandsche consulaire ambtenaren, teneinde ’O 1. later Lemberg Mgr. Szeptycki was een Roetheen in hart en nieren. Voortdurend trad hy op voor de rechten van de Roethenen. Hy was een aanhanger van de gedachte, dat er eens een groot Oekrainisch »Rijk moest worden opgericht, om ook aan de Oekralners (waarvan de Roethenen deel uitma ken) onafhankelyke rechten toe te kennen. Zyn enthousiasme voor de Roetheensche zaak bezorgde hem de vijandschap van de Russen. En toen het Russische leger in het begin van len wereldoorlog, in 1914. de stad Lemberg ver overde. werd de Roetheensche metropoliet ge vangen genomen en naar Rtisland gedepor teerd. Drie jaar vertoefde hy in Russische ge vangenschap. Toen hy in 1917 terugkeerde hcerschten er in Lemberg en omgeving geen rust en orde Vooral In de jaren 1918 en 1919 was hy getuige van tallooze straatgevechten tusschen Polen en Oekralners. Toen er na den wereldoorlog door den Raad van Gezanten beslist moest worden over het lot van deze gebieden, reisde Mgr. Szeptycki in Europa en Amerika om voor de Oekralners on- afhankeiykheid te verkrijgen, hetgeen hem niet gelukte. Toen de metropoliet in Augustus 1923 aan de Poolsche grens terugkeerde, werd hy daar verre van vriendeiyk ontvangen. Op bevel van de re geering werd hy naar Poznan overgebracht, omdat men bevreesd was voor woelingen onder de Roethenen in Lemberg. Eenlgen tyd later wist hy echter van den Poolschen president ge daan te krijgen, dat hy opnieuw zyn stand plaats mocht gaan innemen. Dit werd hem toegestaan onder de ulldruk- keiyke voorwaarde, dat de Roethenen by zyn terugkeer geen betooglngen zouden houden. De Metropoliet zelf heeft daarop zyn geloovigen aangespoord, manifestaties achterwege te laten en deze wensch werd opgevolgd. Nog vele moeiiykheden tusschen Mgr. Szep tycki en de Poolsche regeering zyn het gevolg geweest van de soms weinig inschikkeiyke hou ding van Polen tegenover de Oekralners. Opnieuw is nu de gryze en ziekeiyke metro poliet naar Sovjet-Rusland gedeporteerd. Zyn geheele leven heeft hy gestreden voor het Roe theensche volk, zonder dat zyn hard werken ooit tot tastbaar resultaat in dit opzicht heeft geleid. zenuwachtig, geheel van streek gebracht door den scherp-spottenden blik van den rechter. Breedvoerig vertelde zy, waarom ze dien dag zoo laat op ’t veld had gewerkt, terwyi er op de omliggende akkers niemand meer te zien was. Vervolgens wilde zy over het geval van haar zuster spreken, maar mr. Klarmann viel haar nog al driftig in de rede: Rek t niet al te lang! Biyf by de feiten! Die stugge vermaning brengt Ida nog meer in de war. Menschen van bulten raken heele- maal van streek en kunnen hun gedachten gang niet meer volgen, als men ze niet laat uitspreken Bovendien is Ida reeds vooruit bang geweest voor Mr. Klarmann, die by de vroegere ver hoeren duideiyk heeft laten merken, dat hy twyfelt aan de juistheid van hetgeen zy naar voren brengt, zy doet nu haar best om elk overbodig woord te vermyden en zich begry- pelyk te maken, maar die poging wordt niet aldoor met goeden uitslag bekroond. Elke nieuwe vraag van den rechter brengt haar nog meer van streek.... Inplaats van: „Zóó was het.” „dat heb ik gezien,” welke uit drukkingen zy tegenover Hempel had gebruikt, hoort men nu: „Ik geloof „’t kwam my voor. Ben je er heel zeker van. dat de num Je gezien heeft? vraagt Klarmann. Ik geloof het tochHy moet my wel gezien hebben....” antwoordde Ida bedeesd. Eh het loopen? Liep hy werkelijk vóór je uit?" Dat te my tenminste zoo vóórgekomen kon hy immers toch niet denken? Zy vond het biykbaar wel verrukkelyk. ritjes met hem te maken, uitsluitend om de .ritjes natuuriyk. maar niet om hem. of het moest wezen omdat ze in de veranderstelling bleef dat hy gefortu neerd was, zooals ze kon opmaken uit zyn voor gewend bezit van den prachtlgen wagen en de gulle tractatleS op bun tochten Willem piekerde, tobde. [X-Insde en was niet over zyn gedrag tevreden Wat hy als een grap bedoeld had. zette hem nu In de grootste en bangste zorg. Hy beminde Cilla en kon geen afstand van haar doen, dus was hy genood zaakt haar alles te vertellen, hoe bezwaarlik het ook zou zyn zich tegenover haar te kunnen verontschuldigen en vry te pleiten. En dit deed hy tydens hun laatste samenzyn. nadat hy den auto langs een eenzamen boschweg geparkeerd had. Met horten en stooten kwam de bekente nis over zyn lippen „Ikik heb Je bedrogen. Cilia. Ik ik ben niet voor wlen Ik my uitgeef, nameiyk de eigenaar van dezen wagen. Ik ben slechts de chauffeur van „Baron van Haeztngen,” onderbrak Cilla hem. „Je je weet dus?" was Willem verwonderd. „Ja. reeds toen Ik je den tweeden keer ont moette. Ik had het nummer van je auto op genomen. want ik maakte uit je houding op dat je niet was voor wlen jy je uitgaf en ik vroeg aan myn oom, die by de politie te. of hy eens na wou zien wlen de wagen behoorde. En die kende toevallig ook den baron." „En toth ging je met my mee?" Cilia bloosde en wendde het hoofd af. „Je vond het prettig in dezen moolen auto te ryden. nietwaar?" polste Willem met oen bonzend hart Ja, dat ook. maarik kon niet anders. Ik ik hield al dadelyk van je. Willem, al aanstonds toen je my een teeken deed of ik mee wilde ryden. Ik stond daar op de tram te wachten. Ik ga nooit per taxi, maar nu dacht Ikdacht ikik moet met dien knappen jongen mee. kost wat kost.” „Je houdt dus van me. ondanks het feit, dat ik je bedrogen heb?" vroeg Willem, zich nog niet kunnende voorstellen, dat dit groote geluk over hem kwam. l»Ja. „Maar ik ben slechts een chauffeur,” zei hy. Allemaal dingen van geen of weinig be tekenis. Waarom zou de eigenaar van een auto biet een uitstapje op den moolen boschweg mogen maken? Waarom zou hy niet uitgestapt zyn en een wandeling naar de kapel gemaakt hebben? Waarom zou hy. een of ander nieuws- Bierige. niet over den muur van den thans onbeheerden tuin zyn geklauterd, daar het be- •chadlgd gedeelte dat avontuur zoo gemakkelijk Waar waarbij 108» 12 M maakt? moord. tenzy de familie Eltz, die wist, dat er een testa ment te haren gunste bestond? Is dat testament te voorschyn gekomen? Neen; de majoor heeft het zeker op t matst van zyn leven vernietigd. Dat zou toch éérst bewezen moeten wor den! Het bewys wordt geleverd door de omstan digheden. Misschien heeft men niet nauwkeurig ge- Silas Hempel was teleurgesteld, maar niet ontmoedigd. Voor hem zagen de feiten, waar voor hy uitwendig zwichtte, er eigenlyk geheel anders uit dan voor den districtsrechter. Hy wist, dat Ida tegenover hemzelf onder den eersten Indruk van hetgeen zy had waargeno men. de volle waarheid had gezegd. De onbekende bestond, want hy had zyn sporen gevolgd en die spraken voor Hempel een duideiyke taal. Hy wist ook, dat het niet een toevallig wan delaar. maar de moordenaar zelf was. dien Ida tweemaal had gezien. Dat wist hy bij instinct, een instinct, dat hem nog nooit had bedrogen en tenslotte steeds naar het doel ge leid. Na een afwezigheid van byna vier maanden te de bekende hoogleeraar prof. dr. Ir. F. A^_ Venlng Melnesz in zyn woning „De Bremburg’ aan de Potgieterlaan te Amersfoort terugge keerd De dreigende onweerswolken, die reeds in het voorjaar aan den polltieken hemel van Europa dreven, konden hem er niet van weer houden einde Juni het oude werelddeel te ver laten om voor eenKe maanden aan de andere zyde van den Atlantlschen Oceaan deel te ne men aan twee belangryke wetenschappeiyke congressen, die resp. in de eerste helft »«n Augustus en in begin September in San Fran cisco en in Washington zyn gehouden. In een kort vraaggesprek, dat prof. Venlne Meinesz een verslaggever van het A. N. P. Dins dagavond in zyn woning welwillend toestond, vertelde de hoogleeraar, dat hy einde Juni met het ss. „Dinteldyk" van de Holland-Amerika- lyn via het Panamakanaal naar San Francisco was vertrokken. In deze stad, of beter gezegd in Berkeley aan de andere zyde van de Golden Gate nam hy deel aan het Pacific Science con gres. dat in de eerste helft van Augustus is ge houden. Na afloop hiervan reisde hy door naar Washington, waar op 5 September het congres der Internationale Geodetische en Geophysi- sche Unie werd geopend. Beide congressen zoo vertelde de hoogleeraar hadden de Ame rikanen uitstekend georganiseerd. De byeen- komsten waren goed geslaagd, er werden be langryke mededeellngen gedaan. Van veel be lang achtte prof. Venlng Melnesz het contact met Amerikaansche geleerden, dat hier werd verkregen. In zyn kwaliteit van voorzitter van de Inter nationale Geodetische Vereentsing bezocht prof. Venlng Meinesz met enkele andere vooraan staande congresdeelnemers tydens het verbiyf te Washington ook het Witte Huis, waar pre sident Roosevelt net gezelschap ontving. „Veel tijd had de president niet voor ons be schikbaar” zoo zeide de hoogleeraar lachend •hy had het vanzelfsprekend erg druk. Meer dan een .„shake hands” was het niet." „Wat zegt men in Amerika van den oorlog in Europa, professor? Heeft u een bepaalden indruk gekregen „Ik heb daarover niet veel gehoord. Ik heb wel den indruk gekregen, dat men sterk sympa thiseert met de Polen en natuuriyk ook met Engeland en Frankrijk." Prof. Venlng Meinesz vertelde verder, dat hij niet alleen als particulier, maar tevens als koe rier van onzen gezant in Washington, jhr. dr. A. Loudon, op 16 September met de „Noordam”, een der nieuwste schepen van de Holland- Amerikaiyn van New-York vertrok. De gezant had den hoogleeraar verzocht enkele documen ten mede te willen nemen ter overhandiging aan den minister van ^itenlandsche Zaken. Dank zij dezen bltzonderen omstandigheden en mede door bemoeiingen van onzen gezant te Londen, Jhr. mr. E. F. M. J. Mlchiels van Ver- duynen hadden de Britsche marine-autoritei- ten den hoogleeraar vergund de „Noordam”. die van 25 September af in de Downs had gelegen en er nu nog ligt, Zondagmorgen JJ. te verla ten om naar Nederland door te reizen. Dit pri vilege kreeg geen der andere passagiers, allen moesten aan boord biyven en zy zitten er nog. Het was erg vervelend zoo zeide prof. Venlng Meinesz dat elke communicatie met den wal en natuuriyk ook met familieleden ontbrak. Er mocht niet worden getelegrafeerd of getelefor neerd. Op den dag. dat een morinevaartuig mij van boord haalde en naar Ramsgate bracht Is hierin gelukkig verandering gekomen. Er mag nu wel geschreven of getelegrafeerd worden alles natuuriyk via den "éensor. M-t de „Oranje Nassau” van de Maa*«chappy Zeeland" is prof. Vening Meinesz Maandag naar Nederland overgestoken. Vraag: Zal by de distributleregellng voor benzine degene, die vrywilllg op verzoek van de regeering in de laatste weken zyn benzineverbruik neet) beperkt, niet ten achter worden gesteld by auto bezitters, die zich van het regeeringsve”»oek mets hebben aangetrokken? Antwoord: Over de wyze. waarop de distri- butieregeling voor benzine zal worden uitge- voerd, kunnen nog geen mededeellngen ..wor den gedaan. Wei kan worden medegedeeld, dat het verbruik in September 1939 als berekenmgs- r.iaatstaf geen rol zal spelen. Vraag: Mogen motorplelzlervaartuigen Zendag nog benzine Verbruiken? Antwoord: Ja, het verbod van benzinever bruik geldt voorloopig uitsluitend voor motet- rijtuigen. Vraag: Het wykbéstuur van een plaataeiyke luchtbeschermingsorganisatie overweegt de aan schaffing van een kleine motorbrandspuit voor haar wyk. Zullen by een eventueele benxine- dlstributieregeling ook wykbrandspuiten als hier bedoeld zoolang mogelyk van benzine worden voorzien? Antwoord: Bedoelde brandspuiten zullen In derdaad by de eventueele invoering van benzme- distributie zooveel mogelyk voorkeur gen'eten. De N V. Haghefilm te ‘s-Gravenhage schrijft ons: Een dezer dagen is aan de filmcommissle uit de Centrale Vereeniglng tot Bestrydlng der Tuberculose, bestaande uit de heeren dr. J. B. F. van Gils, dr. J. A. Putto en D. van Staveren, een film overgedragen, welke in opdracht van de Vereeniglng was vervaardigd door de N.V. Haghefilm. directeur de heer Willy Mullens. De opgave van deze film te het publiek, waar mede de verschillende tuberculose-bestrydings- vereenlgingen in aanraking komen, zekere waar heden met betrekking tot de tuberculose onder het oog te brengen, zekere foutieve denkbeelden ten aanzien van de ziekte recht te zetten en zekere noodzakelyke wenken te geven, die de doeltreffende bestrydlng ervan bevorderen. Voor de toeschouwers waarmee de verschillende veree- niglngen, waaraan deze films worden uitge leend, tc maken hebben, moeten deze raadge vingen worden gekleed in een vorm, die niet alleen gemakkeiyk te verstaan is. maar boven dien menschelyk aanspreekt en boeit. Vooral aan dezen laatsten eisch is gedacht, toen de Centrale Vereeniglng besloot ditmaal door de N V. Jgaghcfilm een ..geluidsfilm" te doen ver vaardigen. Indertijd is voor deze nieuwe film een ideeén- prysvraag uitgeschreven en uit de ontvangen inzendingen zyn er twee gekozen, waarvan door combinatie de grondslag is opgebouwd voor het filmverhaal, zooals het thans in de film „Wit wint" is verwerkt. Deze titel knoopt aan by het feit, dat de inhoud van deze film wordt ge vormd door het verhaal van 'n Jongeman, die in het Nederlandsch Sanatorium te Davos wordt verpleegd en tydens een party schaak, waarvan hy de winnende witte stukken speelt, vertelt van zyn eigen ervaringen met de tuberculose. Het te zyn vertellende stem, die de filmbeelden voortdurend begeleidt, naarmate het verhaal én de „symbolische” party schaak zich ont wikkelen. Wanneer tenslotte de winnende zet te gedaan, is ook het verhaal tot een hoopge vend slot gebracht. De artistieke vorm, die aan deze film is ge geven. is voor Nederland geheel nieuw. Ook een byzondérheid van deze film is, dat men geen van de figuren, die erin optreden, een naam heeft gegeven, dit ter onderstreping van de gedachte, dat de lotgevallen van deze figuren de lotgevallen van ieder ander zouden kunnen zyn. De rol van den verteller wordt gespeeld door Johan Schmitz, die hiermee op verrassen de wyze in de film debuteert. Geheel nieuw voor Nederland is ook, dat deze film uitsluitend door Nederlanders werd ver vaardigd. Het „draaiboek" en de tekst zyn ge schreven door John Kooy, die ook de regie heeft gevoerd. Otto van Neyenhoff heeft het camera werk verricht, geassisteerd door Theo v. Eec- houd; H. A, Wegerif bouwde de décors en Max Tak zorgde voor de muzikale illustratie. Een gedeelte van de qpnamen heeft plaats gehad in de studio’s van Filmstad te den Haag, waar ook het geluld werd gemaakt door den heer G. R. Olierhoek. Productieleider was Llko Krejcik. •t Sloeg negen uur. Mag ik nu Ida Leitner halen? vroeg Hempel. Ga uw gang. Ida was erg rood en zeer verlegen. Silas Hempel bleef op verzoek van den dis trictsrechter in het bureau. Achter in t ver trek nam hy een stoel, terwyi de ontboden griffier aan een zytafel plaats nam. Zoo, vertel nu eens precies wat je be weert, eergisteravond te hebben gezien, zei Mr. Klarmann niet byzonder vriendelyk. En Ida begon te vertellen; snel, woordenryk. auto?" ontweek ze zyn vraag. „Ja,” loog Willem. „Zou u my niet het ge noegen willen doen?" „O. jawel, heel graag zelfs. Ik ben dol op autoryden. Wanneer schikt het u?' „Nu en morgen. De andere dagen van de week oen ik verhinderd. Zaken.... u begrijpt Maar aanstaanden Zaterdag en Zondagmiddag kan ik weer," voegde hy er gauw by. wetend dat de baron vanwege de drukte op de wegen the dagen nooit uitreed en zeker nu niet met den nieuwen wagen Cilla knikte. „Fyn! Zou u dan even op me willen wachten? Jk ben binnen vyf minuten terug." En aldus gebeurde het daC ClHa en Willem met elkaar kennismaakten en het by dezen •ersten rit niet bleef Cilla vertelde hem dat ze I yplste was. maar Willem behield de grootste leheimzinnigheld aangaande zyn werkkring. Hy rilde genieten van deze uren en hetgeen er na oet inryden zou gebeuren, daar wilde hy nog Ingedierid te een ontwerp van wet tot wyal- gfng en verhooging van de begroeting van Al- gemeene Zaken. Aan de memorie van toelichting wordt ont leend: De regeering verklaarde zich ten vorigen jare bereid om voor een beorag van ten hoogste f 50.000.deel te nemen In een garantie-syn- dlcaat ter bestrydlng van een eventueel na- deellg saldo der exploitatie van de nationale film „Veertig Jaren”. Deze deelneming geschiedde op een voet van evenredige behanaellng ten aanzien van overige participanten in het syndicaat. Niettegenstaande alle moeite, die het comité van de nationale film zich heeft gegeven om belangstelling voor deze film te wekken en on danks de medewerking, de het comité van ver schillende zyden heeft ondervonden, zullen ae lasten de gerealiseerde baten 1120.000.— overtreffen. Waar particuliere zyde voor een bedrag van f 150.000 - garant had gesteld, zal van het geraamte tekort een vierde deel, dus een beorag van f30.000. voor rekening van het Ryk komen. noeg naar het testament gezocht? U zult my althans veroorloven, t huis nog eens grondig af te zoeken? Gaarne.al$. ik kon. Maar Mr. Lörs, die er het laatst is geweest, heeft de sleutels mee genomen naar Graz. Gelief dan tenminste te laten onder zoeken. ot de zegels ongeschonden zyn. Ik ben overtuigd, dat de onbekende eergisteren in ’t huis is geweest. Mr. Klarmann belde den bode. Zinkl, ga onmlddellyk naar „Rozenhof" en kyk, of de zegels op de voordeur en de achterdeur ongeschonden zyn. Zlnkl verdween. Klarmann wendde zich tot Hempel. In geen geval, zei hy, heeft de onbekende t huis kunnen binnendringen tenzy door een van de deuren, want de vensters beneden zyn van sterk traliewerk voorzien, en die op de eerste verdieping hebben jaloezieën De motorryder J. O. uit Exloo, die Maandag tegen een auto uit Veendam reed en daarby ernstig gewond werd, is in het Diaconessen- huls te Meppel overleden. Waaruit maak je op. dat het dezelfde man was. die je den 22sten April in de kapel zoudt hebben gezien? Hy was op dezelfde manier gekleed.... en zyn stap en zijn bewegingen Halt! By het eerste verhoor heb je ver klaard. dat hy opstond toen je knielde en dat JeB verder niet op hem hebt gelet. Later heb je wel is waar beweerd, dat Je toch wel even naar hem hebt gekeken, maar hoe kan Je op grond daarvan stap en bewegingen beoor- deelen? En hoe zou Je hem nu daaraan her kend hebben? Ik heb T eigenlyk meer gevoeld, stottert Ida. Zoo heel duidelyk kan ik my niet uit drukken. Mr. Klarmann stelt geen vragen meer. Zyn gezicht neemt een half-ironische. half-triom- fanteiyke uitdrukking aan. als wilde hy zeg gen: „Ik wist vooruit, dat er niets van be- teekenls aan t licht zou komen, 'n Hysterisch vrouwenmensch met "n ziekeiyke verbeelding! Silas Hempel te ontstemd. Hy voelt zich vernederd en weet vooruit, dat de In het proces verbaal opgenomen verklaringen van Ida Leitner niet den minsten Indruk op rechters en gezworenen zullen maken. Een slag In 1 water.... Bovendien heeft hy Klarmann niets te verwyten. De districtsrechter is streng- zakeiyk gebleven en heeft niet gepoogd, de ge tuige te intlmldeeren. 1 Is alleen de schuld van Ida, dat haar ver klaringen leder nuttig effect hébben gemist Hempel heeft 'n Idee van hetgeen er zal ge beuren wanneer hil eventueel met getuigen IM correspondent schryft, dat ,Jiet nieuws” een geweldige sensatie verwekte en snel van mond tot mond ging. Steeds aangroeiende groepjes menschen bespraken dese Jongste ontwikkeling en op vele plaat sen begon men uitbundig pleister te ma ken. Eigenaars van café’s verstrekten gra tis consumpties en veie winkeliers gaven hun klanten een geschenk om het feit te vieren. Daarna kwam de bittere ontgoo cheling, toen de avondbladen op straat verschenen, welke de geruchten in groote opschriften tegenspraken. straf van drie Jaar. tegen den 58-jarigen los werkman G. H. vier Jaar en tegen den 27- Jarigen zetkaateleln J. P. v. d. P. een gevange nisstraf van een jaar met aftrek van den tyd. in voorlooplge hechtenis doorgebracht, ge- etecht. Verdachten A D. en G. H. hadden zich schul dig gemaakt aan vier inbraken*. Verdachte J. P. v^>d. P. werd beschuldigd van medeplichtigheid aan dezen diefstal. nJ. van het vervoeren van personen en materiaal naar de plaats, waar de operatie geschiedde. Dinsdagmiddag werd tegen den 25-J. los werkman. P. v. d. H. en A. D., die er van ver dacht werden op 28 December van het vorig jaar uit een loods van den heer J. F. te Velde aan den Stadlonweg twee zuurstofcyllnders en een snybrander te hebben ontvreemd, resp. een gevangenisstraf van twee jaar en een jaar ge- etecht. niet aan denken. Och. het was een prettig tyd- verdryf zoo met haar aan zyn zyde achter het stuur. Ze babbelde voortdurend, doeh daar hy niet snel mocht rilden, hinderde hem dit niet. Integendeel! Haar gekeuvel vermaakte hem en de vragen die ze hem stelde en welke hem per- sooniyk aanbelangde, wist hlf handig te om zeilen. Doch allengs zag hy en wel met schrik, dat de auto zachtjesaan de drieduizend kilometer begon te naderen en dus weldra het gevaar door hard ryden den motor te beschadigen, geweken was en er een^einde aan hun prettige uitstapjes gemaakt moest worden." De baron zou beslag leggen op den wagen en uit was het met de gezellige ritjes, waarop hy zich langzaam aan was beginnen te verheugen. En nu ook dacht hy telkens: ik mag geen nieuwe afspraak ma ken. maar hoe kleed ik dit in? Welk voorwend sel moet ik verzinnen? Ze mag ook nu niet we ten dat ik maar een doodgewoon chauffeur ben, dat deze auto niet mijn eigendom Is en ik haar dus schandelyk bedrogen heb. Ik zou niet kunnen verdragen dat zy. hoewel ik het ver dien. my met minachting bekykt. Nog één tochtje kon gemaakt worden Dan was het gedaan Vandaag moest hy Cilia alles opbiechten of meer Het mis- het l’, C J A

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 7