Kabouter Flip zijn vriendje Wip en I Twee en half jaar geëischt tegen Sybrigje Westen oantUn daa DE ONBEKENDE i Schoolslag 400 m. in de kapel MET f45.000 ER VAN DOOR GEGAAN K F VRIJDAG 13 OCTOBER 1939 Frits Gaillard KATHOLIEKE ILLUSTRATIE De groothandel en de cacaoboonen BOTERNOTEER1NG DAMNIEUWS h ZWEMMEN Wereldrecord verbeterd DOOR HRUSCHKA Bekend cellist te Los Angeles overleden Onvermengde petroleum als brand stof niet verboden Strafzaak in hooger -beroep Om het R.K. lands kampioenschap Tweede B.P.M.-huis te Langenboom n t< v< m n ki V vs vat v< het rede berl gen en 1 ritoi der Goudsiroop i De juweelen I van de diva 74e jrg. no. 2 Meester staat er gunstig voor van oogen. de Ze zou een van onze bckend- bedrag. de M De aan van na (Wordt vervolgd) echtpaar hun Dit mht Naar aanleiding van een vroeger bericht in zake het gebruik van petroleum voor het doen ryden van motorrijtuigen deelt de K.N.A.C. na der mede, dat het niet algemeen verboden is petroleum te benutten als brandstof voor voer- tuigmotoren, doch dat het ingevolge de Ben- zinewet 1931 niet is toegestaan daarvoor petro leum te gebruiken, die met benzine is gemengd, zooals dat in de practyk veelal gebeurt. De K.N.A.C. vestigt er nogmaals de aandacht op, dat by het gebruik van andere brandstof dan benzine voor het voortbewegen van motorrijtui gen een met 25 pet. verhoogde motorrijtuigen belasting verschuldigd te. R. 1. 2. 3. 1.34 1.50 0.50 Vraag* Uw •lakellarl ken te* «ÜB «*at hoogere prijzen te krijgen, is dan ook geen sprake." Wij hebben gaarne plaatsruimte verleend aan deze beschouwii^, die klopt met de door ons aangegeven mogelijkheid, dat men hier en daar nog andere bevindingen zou kunnen hebben In dit geval zijn zij zelfs gunstiger. Nt berli tjjd herh Unge de ft de v Rijks 1 in te ha •tas bete nioi imp alle trok te verlaten. Veel pro- er I .s: Zwart: O. Belderok te Amsterdam 18— 23 23 32 19— 24 14— 19 20— 25 25 14 12—18 7—12 1-7 18—23 15— 20 10- 15 20— 24 17—21 12-18 7—12 21— 26 26 37 12—17 17—21 11— 17 morretje m, baar. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. He een I scha; ten t heeft In t< fend de n wordt gens de tv te ste jesteit hoop regelii van c Heel beleefd zei hij: „Ik zal met u mee gaan, maar u vindt het zeker wel goed, dat myn eek hoorn meegaat." Daar hadden dc twee mannen niets op tegen en zoo trokken ze naar het dlchtaby gelegen politiebureau, waar ze in een kamer werden toegelaten, waar een paar heeren aan een tafel zaten te schrijven. O. Elsing J. Meester G. Belderok W. Heydra De Haarlemsche Silas begeeft zich dus naar den muur, die van achter den tuin afsluit, en op de bescha digde plaats klautert h(j er over. Nu staat hy In den tuin, die in vollen zonneschijn ligt. Geen ander geluld dan het zacht eentonig geklater van de fontein midden In den tuin. De fmit- boomen zón uitgebloeidTuaschen de groen ten schiet onkruid op. In het roeenbed overal Btettwe. friasebe scheuten. Boomen an struiken Donderdag bereikte ons het bericht, dat de eertijds zoo bekende solo-cellist van het Concertgebouworkest Frits Gaillard te Los Angeles iCalifornié) ir. den ouderdom 64 Jaar is overleden commlssienoteerlng voor Nederlandsche boter is vastgesteld op 80 cent per kg. (onver anderd». De officieele Deensche botemoteering is vast gesteld op 240 kronen is 87 cent. De detective ging onverwóld notaris Kolbrled opzoeken. Martin deed open. opgaande geweest. Met de eerstvolgende zetten begint alreeds schittering in de partij te ko men. Om al het fraaie dat in de party is voor gekomen nog beter te kunnen toelichten, wordt het tweede en slotgedeelte van de partij In het volgend dan.nieuws weergegeven. Wat moge wordt Mn d De 1 dat in mogen nene 1 overge wegnei gen, w zieling vooruit Zeke Duitse! biet al dan da een be niet hi general voor or ache kwetsei Goed, dat Ik u onmlddellük aantref, Martin, zei Hempel. Ik heb u een en ander te vragen. Hebt u 'n oogenblik tijd? „We zullen je toch maar meenemen naar het politiebureau, dat heb je verdiend." Nu kreeg Peter het te kwaad cn hij begon te huilen Maar opeens fluisterde de onzichtbare Flip hem In het oor: „Ga maar gerust mee. alles komt wel weer goed, maar zorg, dat je Wip niet kwijt raakt." Nu kreeg Peter weer moed: de kabouter zou door z'n muts toch alle menschen te slim af zón. Waren de zegels op ..Rozenhof" inderdaad ongeschonden. dan waren, volgens Hempels Overtuiging, daarvoor slechts twee verklaringen mogelijk gereedschap. Van dat -vertrek komt men door een deur in de keuken. De keukendeur staat op een kier. Hempel bevindt zich in de gang van t huis. Rechts ligt de trap. Duidelijk ziet hfj daarop een spoor van bruinroode vlekken, welk spoor naar de voordeur leidt: het bloedspoor, door Winkler achtergelaten, toen hij óf den moordenaar achtervolgde, óf hulp zoekende, de trap kwam afgeloopen en de straat opliep. Hempel volgt het spoor naar boven. Het brengt hem naar de kamer van den majoor, wordt op het tapijt onduidelijk, maar Is by de schrijftafel weer gemakkelijk te onderscheiden; want déér vormt het een groote bruine vlek.... deur van Winkler's kamer staat half Dat verwondert Hempel. HIJ zoekt de ZUIVERE RIETSUIKFRSIROOP IN FRAAIE BUSSEN VAN 1 en Th KG. NETTO Het Amsterdamsen Gerechtshof, onder presidium van mr. Joh. M. Jolles, be handelde Donderdag de strafzaak tegen de Groningsche vrouw Sybrigje V„ verdacht van diefstal, sub». verduistering van vijf cn veertig mille. De procureur-generaai eischic thans haar veroordeeling tot twee en een half Jaar. 79 jaar oud geworden en kon in zón lang leven in heel wat zaken betrokken zón geweest. Ja. maar dat men naar het testament h»<* gezocht leek toch het waarschijnlijkst. „Wél zonderling!” denkt Hempel. kijkt nog eens rond in de halfdonkere Gemeld kan nog worden, dat aan alle eischen welke voor een recordverbetering noodig zijn, is voldaan, zoodat ongetwijfeld erkenning van deze verrichting zal volgen. Inge Soerensen blijft Intusschen Europeesen recordhoudster op dezen afstand. Het was kwart over elf. Walter, die de diva had zien binnengaan, drukte, toen de detective vertrokken was, op de schel. Anna, de meld, maakte open. Jan kwam als een reiziger, die van den trein komt, kalm met zijn valies vol gereedschappen, voorbij en keerde even later op zón passen terug. De deur stond aan. Hó sloop naar binnen. Doch aanstonds hoorde hij liet bevel: „Handen op!" en voelde het koude metaal van een revolver tegen zón voorhoofd De diefstal was verhinderd en hiervan droeg Walter de schuld. Hó werd al eenige maanden, op verzoek van de tooneeispeelster. door de po litie in het oog gehouden, omdat hó haar tel kens lastig viel en bedreigingen uitte, die haar bevreesd maakten. Vroeger was Walter Bingen als chauffeur bij haar in dienst geweest. Ze had hem weggezonden, omdat hó dronk. Doordat Waiter bewaakt werd, w« ook Jan in de val geloopen, want de politie had tevens gezien dat hó en Walter dien dag telkens in de buurt van de diva vertoefden. Ze begreep dus dat er nog strenger maatregelen genomen moes ten worden en politiemannen hadden zich ver dekt rond en in het huis opgesteld. (Nadruk verboden) Neem dadelijk 'n "AKKERTJE” (tot 4 per dag) en kruip onder de wol. Zé bekorten de ziekte. "sSX verdrijven koorts en pijnen! X'AKKEÉWQ. voor te moeten -5 Hó kókt nog eens rond in de halfdonkere kamer de binnenjaloezieèn zón neergelaten en keert dan terug langs denzelfden weg. hebben reeds bladeren en dicht tegen t huls bloeien seringen en goudenregen. Hempel verliest in den tuin geen tód met 't zoeken naar sporen; de 's nachts gevallen stortregen moet ze in leder geval uitgevaagd hebben. Onmiddellyk begint hó de bergplaats voor gereedschappen, den grond en de vensters van de gelykvloers gelegen vertrekken nauwkeu rig te onderzoeken. Een strook grond ter breedte van een paar voet tegen den muur van 't huis wordt door het vooruitspringende dak tegen regen beschut. Hier konden dus de sporen zicht baar gebleven zón. De vensters zón van sterke, witgelakte ózeren staven voorzien; hoogstens een kat zouden die staven doorlaten. Maar zó kunhen doorgeveild en later weer met zorg aaneengezet zón. Al die kleine bijzonderheden vragen een scherp onderzoek Aan weerszóden van de achterdeur, welker zegels inderdaad ongeschonden zijn, vindt men drie vensters. Het laatste aan den linkerkant is bóna geheel begroeid met serin genstruiken. Van recht*, beginnende, heeft Hempel aan vóf vensters geconstateerd, dat de tralies onge schonden zijn en dat op die plaats de grond geen sporen draagt. Om het zesde te bereiken, moet hó de takken met geweld ter zyde buigen Maar reeds by den eersten stap blijft hó staan. Dit venster heeft geen traliewerk, maar wel een hor van zeer fyn ijzergaas. zooals men die gebruikt om vliegen en muggen te keeren. Het gaas is op een houten raam gespannen, dat juist In de opening van den muur past; t moet van binnen door middel van schuifjes vastgehouden worden. Evenwel niet het venster zelf, maar talryke zeer duldelóke voetsporen vóór het venster, op den vochtlgen zwarten grond, trekken op de eerste plaats Hempel's bózondere aandacht. BIJ den eersten blik is hy overtuigd, dat zy komen van dezelfde voeten, welker sporen hy daags tevoren aan den anderen kant van den tuinmuur gevonden heeft. Niettemin haalt hy den duimstok, die hy in zón zak heeft, te voorschyn en vergelykt ze met de sporen by het venster. Hó heeft zich niet vergist. Ook het hiodel, dat hy in papier heeft uitgeknipt, past volkomen in de sporen. Eerst nu bekykt hy 't venster nauwkeuriger en zyn scherp oog ontdekt onmiddellyk rechts en links Inkervingen in den rand van het yzer- gaas. Die Insnydingen moeten met een schaar zyn gemaakt, en het gaas moet later weer met zorg Vecht zyn gebogen, zoodat men de be schadiging niet onmiddellyk bemerkt. Hempel buigt de klepvormlge insnóding naar toren. Juist daarachter zitten de schuifjes. Hó opent ze. drukt even tegen de houten om- lystlng en verwydert zoo gemakkelók het hor. Hy kykt naar binnen en ziet een soort provisiekamer, die eenlgszlns het voorkomen van een kelder heeft. Aan een stang hangen stukken rookvleesch en gedroogde worsten. Op den grond een vaatje met zuurkool; voorts nog een hoop aardappelen en leege tonnetjes. Hempel, die door 1 venster in de kamer is gesprongen, kykt rond Hé, een deur! Zy is niet op slot en geeft toegang tot een soort waachhuia. althans, men ziet er allerlei niet gegeven hebt? En zeker niét om een snoep reisje met iemand anders te maken. Beslist niet.... houdt getuige vol. Pres.: Maar u hebt haar toch wel eens geld, n.l f 5600 gegeven, om een huis te koopen? Getuige: Ja. dat is waar. Verdediger mr. Pauwels (tot get.)Wat zou er gebeuren met het geld, als Sybrigje wordt vrijgesproken. Hebt u daar wel eens over ge- dacht-- Pieter: Daar heb ik nooit aan gedacht; het gaat hier om de waarheid Tenslotte hoorde het Hof een chauffeur, die Pieter B en Sybrigje van Groningen naar Am sterdam had gereden. Hó verklaarde, dat Pie ter hem had gezegd: Pas op die tasch, daar zit het kapitaal van Sybrigje in. Pieter B nader over dit punt gehoord, ont kende ooit op een dergelyke manier over de tasch te hebben gesproken. De chauffeur hield zón verhaal vol, in weer wil van de waarschuwing van den president, dat er naar dit punt een onderzoek zal worden Ingesteld. In een uitvoerig requisitoir schetste de procu reur-generaai int. J. Versteeg, het leven van de verdachte. Zó wilde, zegt zy, haar leven bete ren en trouwen met den ouden Pieter B. Sa men gaan zij naar Amsterdam. Pieter neemt een kapitaal van een ton mee. Nauwelijks een week zón zy in Amsterdam of Sybrigje komt tot andere gedachten, maar.... zy nam het halve kapitaal mee. Sybrigje vertelde, dat zó na een langen ziele- stryd besloten had. Pieter B blókt er niet van dien zielestród. aldus de cureur-generaal. Zó verdwónt stilletjes schrijft oen briefje, dat kouder dan koud ..’t Bevalt me niet te Amsterdam en ik neem m'n geld mee”. In het artikel „Sigaren, chocolade en conser ven" gaven wy eenige dagen geleden de resul taten weer van een onderzoek, dat wó instel den naar den oogenblikkelyken stand van zaken in de Industrie van genots- en voedingsmidde len. Wó voegden hieraan hoe. dat wy uit den aard van de zaak ons tot bet nemen van steek proeven hadden moeten bepalen, zoodat de mo- ■selyklieid niet was uitgesloten, dat zich hier en daar afwijkingen van onze bevindingen voor deden. In verband met deze publicatie ontvingen wij een schryven van de N V. Daarnhouwer en Co. s Handelmaatschappij. waarin deze ons beves tigt. dat de voorraad cacaoboonen in Nederland tamelijk groot en zeker voldoende voor de mó- menteele consumptie is. ..De vraag is echter zeer gering," aldus ge noemde firma. ..aangezien de grootste afne- nemers van cacaoboonen. de cacaoboter-fabrie- ken, op tiet oogenblik niet als koopers optreden, daar hun export, waarop zij zón aangewezen, volkomen stil gelegd is door het uitvoerverbod van cacaoboter door de Nederlandsche re>ree- ring. Ook voor cacaoboonen bestaat een uitvoerver bod, zoodat de Nederlandsche handel zich aan gewezen ziet op den verkoop aan Vinnenland- sche chocoladefabrikanten die, hoe belahgryk zó ook mogen zyn, niet voldoende orders kun nen geven om de Nederlandsche handel, die de omzet met de cacaoboterfabrikanten en met de ontelbaar vele bultenlandsche afnemers moeten missen, een normale omzet te verzekeren. Onder deze omstandigheden is er dan ook niet alleen niet van een vasthouden van cacao door den Nederlandschen handel sprake, doch de situatie is juist volkomen omgekeerd De Nederlandsche handel, die zijn bedryf gaande probeert te houden, geeft zich alle moeite om afnemers te vinden, hetgeen slechts nauwelijks gelukt, zoodat er van groote slapte in het be drijf sprake is. Er zón verkoopers in over vloed en er zyn veel te weinig koopers en van vasthouden van cacaoboonen in de hoop later Ja. De notaris is juist van tafel opge staan en dan leest hó altyd 'n uurtje, voor dat hy naar ’t kantoor gaat. Is ’t al zoo laat? Over twee, mynheer Hempel. óf de moordenaar was enkel maar den tuin binnengedrongen, óf hó had zich langs een anderen weg dan de deuren toegang tot *t huis verschaft. moest dus op de eerste plaats onder- worden Want de moordenaar was er twee dagen tevoren geweest: dat leed voor Hem pel niet den minsten twyfel. De bekende Braziliaansche zwemster Maria Lenk verbeterde tydens wedstrijden te R» <*e Janeiro het wereldrecord over 400 meter schooi- slag, door dezen afstand af te leggen in den tyd van 6 min. 15.8 sec. Het oude wereldrecord stond op naam van Inge Soerensen (Denemar ken) met een tijd van 6 min. 16.2 sec. geves tigd op 18 Januari van dit jaar te Kopenhagen. Jan Brenton stond voor den schouwburg de foto's van de artisten te bckyken. Vooral die van Sonja Reilen, de gevierde diva, trokken zón aandacht. Hy had haar zien spelen, maar de sieraden die ze droeg, hadden hem meer be lang ingeboezemd dan haar spel, hoe prachtig het ook moest zyn en hoezeer het ook geroemd werd. Hy had gehoord dat ze voor baar rol van Korena in het tooneelstuk „Hoogmoed" een for tuin aan juweelen besteed had en het was uit sluitend om deze te zien, dat hó naar de voor stelling gegaan was. Sindsdien zag hy haar sieraden voor den geest en hy had bij zichzelf gezworen ze eens te zullen bezitten. Hó keek naar haar kostbaren diadeem, haar snoer pa rels en haar ringen, waarvan hó de steenen had zien schitteren als duizenden sterretjes in ver schillende kleuren. Hij had er zón oogen bóna blind op gestaard en kon ze er toch niet van afwenden. Hoe het ook moet gebeuren, dacht Jan Bren ton nu, als op dien avond, ze moeten in món bezit komen. Opeens keek hy verschrikt om. Een man sprak hem aan. „Ik zie dat je nog al belang schUnt te stellen in Sonja Reilen. Je staat hier al een kwartier haar lief gezicht te bekóken. Ik ben haar broer. Knappe meid, niet? De trots van de familie. En haar spel, eenlg! Prachtige ju- weclen draagt ze. Vind je niet? Duizenden en nog eens duizenden zón ze waard.” Jan Brenton begluurde den man van het hoofd tot de voeten en spotlachte: „Je wilt me wat wysmaken. Dan moet je vroeger opstaan, man. Jó zoudt de broer zyn van de ryke Sonja! En zy zou jou in dit versleten plunje laten loo- pen Denk je soms een snotaap voor te hebben?" „En toch is het zoo," herhaalde de man en toonde een papier, waarop de naam Walter Reilen voorkwam en geen twyfel liet aan zijn woorden. „Maar zie. Sonja en ik zón nu niet wat men noemt goede kameraden," vervolgde Walter. „Ik drink graag een borrel-en meer ook. zy heeft mü al eens in een andere stad een baantje be zorgd, maar.... als je zoo'n rijke zuster hebt, waarom zou je dan werken, vooral als je daar een broertje aan dood hebt. Zie ik den bodem van myn beurs, dan klop ik even by Sonja aan en hoe het ook loopt, door ruzie of wat ook, ik kryg toch altyd weer wat in de hand ge stopt. Je moet weten, ze is vreeselók bang dat ik mó als haar broer bekend zal maken. Een kleine bedreiging dienaangaande verwekt soms wonderen. Maar als je my niet gelooft, dan zal ik je haarfyn de indeeling van haar woning beschrijven. Ze heeft maar één dienstbode, een oude vrouw, die vroeger al bij onze ouders dien de. Eerst had ze ook een chauffeur, maar ze heeft onlangs haar auto verkocht „Kom mee." zei Jan, „ik wil eens rustig met je praten. Volg me op een paar meters afstand. Niemand hoeft ons samen te zien. Men moet op alles bedacht zyn. Begrepen?" Walter knipoogde. Hij volgde Jan door ver schillende straten en steegjes, tot ze eindelijk in een donker slop beland waren, waar Jan een duistere^ smalle, steile trap opklom en een dakkamertje ontsloot. Jan begon over het plan dat hó bedacht had: het stelen van de juweelen der tooneeispeelster. „Dat zal moeilyk gaan." meende Walter. „Als ze haar sieraden draagt, is ze altyd van een detective vergezeld." „Gaat die 's avonds onmiddellyk weg?” vroeg Jan. „Een half uur later. Gewoonlyk drinkt hy nog een likeurtje of zoo.” „Heeft ze een kluis?" „Slechts een gewone brandkast. De juweelen zón voor een hoog bedrag verzekerd." „Dan is het al in orde,” lachte Jan. „Kinder werk, man. Ik heb wel voor heeter vuren ge- Dan verzinkt hy in diep nadenken. Wat kan de moordenaar hier gezocht hebben? Geld? Het testament? Het een of ander voorwerp, dat julat voor hem waarde bezat? Een document, dat Winkler in bewaring had? Misschien een schuldbekentenis of eén verklaring, waarvan de eer en het leven van 'n mensch afhangen?.... onderzoek. Veel is daarvan niet te verwachten. Er zyn daar reeds te vele handen bezig ge weest, zoodat er weinig hoop bestaat, nog iets van belang te ontdekken. Maar in de vakken en laden heerscht groote wanorde, als was de inhoud met zenuwachtige haast dooreengeworpen. In het middenvak ziet Hempel bloedsporen aan eenige papieren en ook brieven in t geheime vak zyn met bloed besmeurd. Zool dus moest iemand met bloed aan de handen die papieren hebben aange raakt. Eenige vlekken hebben zelfs volkomen den vorm van vingerafdrukken. Van wien komen die? Van den majoor, nadat hy gekwetst was? Van Mr. Lörs? Of van den moordenaar? In hetzelfde vak ligt een scherp geslepen briefopener met gedreven bronzen greep. *t Is best mogelók, dat Lörs of de moordenaar by t doorsnuffelen van de papieren zich aan dat mes hebben gekwetst misschien zonder het on- middeliyk te bemerken..,. Wat er van zó Hempel steekt een slagers rekening, op de keerzyde waarvan een vinger afdruk zeer duideiyk is waar te nemen, in zyn portefeuille. welken hy by zyn komst gevolgd heeft, brengt de hor weer in den staat, waarin hó het gevonden heeft, baant zich een weg door de struiken, verlaat den tuin.... Gaillard, geboren te Den Haag, studeerde by Joh. Giessen aan het Koninklyk Conservato rium. aan welke instelling hy later ook als leeraar verbonden is geweest. Van 1904 tot 1922 was hy solo-cclllst van het Concertgebouwor kest te Amsterdam, terwyi hy tevens deel uit maakte van het Amsterdamsch Strykkwartet. Behalve in vele plaatsen van ons land trad hy ook ali solist op in het buitenland, o.m in Rus land. Duitschland. Engeland en Noorwegen. Later vertrok hy naar Amerika en vestigde hó zich te Los Angeles alwaar hy solo-cellist Is geweest van het Los Angeles Symphome Orchestre Ook in Amerika heeft hy veel naam gemaakt en met zyn dochter Alida, pianiste die daar ook reeds gevestigd was heeft hy vele recitals met groote successen gegeven. Ook op zijn naam staat een uitgave van de solo-süitcn van Bach, die kort voor zyn dood zyn verschenen. Met Frits Gaillard is ste cellisten heengegaan. Sybrigje onderhield in Groningen betrek kingen met den 67-jarigen Pieter B.. cie huis cn familie verliet en met Sybrigje naar de hoofd- ■tad trok. Hó was van plan van zyn vrouw te scheiden om later met de jeugdige Syongje te trouwen Mede op haar raad had hy in totaal f 90 000.meegenomen naar Amster dam Samen deponeerden zy het geld 1 April JI in de safe van een groote bankinstelling. Ook Sybrigje had toegang tot de safe. Daarvan maakte zy op 6 April gretig gebruik. In oen ochtend ging zy naar oe bank, nam f 45 000 aan contanten weg en verdween in gezelschap van een anderen vriend. Herman M dien zó tn Amsterdam had ontmoet. Sybrigje werd opgespoorc. evenals het geld, dat netjes was opgeborgen in de kluis van een bank te -óucie Pekela. Sybrigje werd vervolgd is jjTiefstal en haar vriend Herman, die etSret gelo per auto van Amsterdam naar Irifren had vervoerd, moest zich wegens ;i verantwoorden. „Omdat ik heelemaal onschuldig ben. ik had het geld gekregen. En de sleutels, waaronder die van et safe, had hó my ook ge geven. Pres.: Wat gek, dat hy U zyn sleutels gaf. Verd.: Heelemaal niet gek, hy vond zwaar. Pres.: Ja. voor alles is wel een reden te vin den en waarom hebt U het geld verstopt in een safe te Pekela. als je het In Amsterdam kreeg. Ik wilde niet, dat de familie er beslag op legde, verklaarde Sybrigje. want ik wist, cat hy ten opzichte van zyn familie die f 45 000 niet mocht geven. Vervolgens hoorde het Hof den bankbediende, die aan Sybrigje en haar bejaarden vriend een Mfe had verhuurd in een der groote An\ster- damsche banken. Krachtens de overeenkomst had Sybrigje recht van toegang tot de safe. Getuige had hen voor een echtpaar aangezien. Hy had Pieter B twee sleutels gegeven. Pres, (tot verd.): En waarom hebt u toen niet onmiddellyk een sleutel gekregen? Dat- kon Sybrigje ook niet verklaren. Daarna werd de 67-jarige rustende heeren- boer Pieter B. gehoord. Laten we nu maar direct tot de kern van de zaak komen, zelde de president: Heeft de ver dachte die f 45.000 gestolen of gekregen? Getuige: Gestolen natuuriyk. Ik heb haar het geld niet gegeven. Maar zegt u dat nu niet, omdat u gedupeerd bent door die vrouw? zy heeft u In den steek gelaten. U wilde toch met haar trouwen uw scheiding? Ja, dat gaf verdachte toe. En moest u uw geld op bevel van Sybrigje mee naar Amsterdam nemen? Getuige: Ja, zoolets heeft ze wel gezegd. Ik nam het mee, omdat ik bang was, dat myn vrouw er beslag op zou leggen. Pres.: nam f45.000 aan effecten en f45.000 contanten mee. De effecten hebt u nog en het geld ligt nu hier.... Uit de stukken blókt, dat verdachte het safe contract onderteekende, alsof zy al met u ge trouwd was. Was dat met uw goedvinden? Dat Wist verdachte niet meer zoo precies. Pres.: Maar u was er toch bó. toen zó op 1 April in de bank de stukken teekende? Pres.: Dus u biyft er by, dat u de f45 000 Met een zeer exclusieve serie wordt dit num mer geopend. „Op bezoek by Zijne Excellentie den minister in zyn werkkamer, terwijl hy te- de nminister in zyn werkkamer, terwyl hy te lefoneert. notities maakt in zwaariyvige dos siers en confereert met zyn voornaamste mede werkers. Een serie prenten, die velen met be langstelling zullen bezien! Christine van Eijck, bó de K.I.-lezers bekend om haar boeiende causerieën over groote Neder landsche steden, leverde voor dit nummer een zeer interssar.te bydrage„De dokter in unl form"; deze werd voortreflelyk geïllustreerd door Frans Lammers. Nog een ander interes sant artikel treffen wy in dit nummer aan: „Een eeuw geleden leerde Hildebrand „mooie Keetje" kennen er worden interessante brie ven in afgedrukt, die te voren nog nimmer ge publiceerd zyn Op de middenpagina's vinden we het tweede artikel over „Sovjet-goud". ge schreven door een ingenieur, die tien jaar lang in dienst.van de Sovjet is geweest; ook dit artikel is door Frans Lammers verlucht. Verder worden zes pagina's van dit nummer gevuld met de niet genoeg te pryzen oorlogs- kroniek; er is een artikel over „Ballonbarrières'1 tegen luchtaanvallen; twee fraaie kleurplaten geven het blaa een nog rijker aanzien/en ook voor lectuur is gezorgd; wy noemen sléchts de twee vervolgverhalen: „Hier stond mijn huis" en „Món groote neef" en het mobilijsatiever- haal van J. v Bloemendaal: „Een complot met Lisette”. Ook de Narrenkap en „Okkl" zón deze week weer zeer lezenswaard. wegens haar ei Gr en li helingjverantwoorden. De rechtbank veroordeelde Sybrigje tot an derhalf jaar gevangenisstraf. Het OM. had drie jaar geëischt De vriend van Sybrigje. Herman M., werd vrijgesproken. Van deze vry- spraak ging de Officier van Justitie niet in beroep. De procureur-generaai, mr. J. Versteeg, vroeg, na de dagvaaroing te hebben (oorgedragen, be handeling van de zaak met gesloten deuren. De verdediger, mr. Frangois Pauwels. zag hier toe geen enkele aanleiding: „Er zal geen on vertogen woorc worden gebruikt, wat mó be- Het Hof wees zonder in raadkamer te gaan het verzoek tot sluiting van de deu ren af. En waarom bent U in hooger beroep gegaan? opende ee president mr. Joh. M Jolles het verhoor. Sybrigje: „Dus ben ik vier uren in dat verlaten huls geweest!" dacht Hempel. Hoor eens, MaVtln, zei hó. U was er by toen Mr. Lörs op „Rozenhof" naar het testament zocht, nietwaar?^ Ja, mynheer Hempel, beide keeren. Toen Mr. Klarmann kwam zoeken en een paar dagen later Mr. Lörs Vervolgens besprak het O. M. de Juridi sche zóde van de zaak Verdachte had toe gang tot de safe, d.w z. zy had tegenover de bank het recht om in de gehuurde safe te komen, mits zó in het bezit van een sleu tel was. Dien sleutel kon slechts Pieter B. haar geven Maar gaf hó dien sleutel aan haar af? Neen, zij nam de sleutels voor haar vertrek weg. Daarom is verd. terecht door de rechtbank wegens diefstal veroor deeld Het betreft hier een belangrijk ■n brutalen diefstal, die ongetwyfeld langen tód tevoren is voorbereid Sybrigje troonde haar ouden vriend mee naar Amsterdam, omdat daar de gelegenheid om haar slag te slaan, grooter was. Spr. was van oordeel, dat de dodr rechtbank opgelegde straf te laag was. aoo- dat hó vernietiging ten aanzien van de strafmaat vroeg en veroordeeling tot twee en een half Jaar gevangenisstraf. De stand van de finale-wedstryden om het K. Landskampioenschap is thans als volgt: 3 12—4 2 11—3 2—111 1 1 kampioen Elsing, die thans voor de finale uitgespeeld is en in afwachting is. heeft dus nog geen enkele party verloren. Onderstaande volgt een van de mooiste par tyen die tot dusverre om het R.K. Landskam pioenschap zón gespeeld, n.l. de party Belderok Meester, gespeeld te Heemstede op Zondag 8 October 1939. (Rafaël of Chiefnieux Opening) Wit: G. Elsing te Haarlem 32— 28 33— 29 37 28 39— 33 41—37 29 20 46— 41 44—39 50—44 37—32 31—27 41—37 34— 30 30— 25 40— 34 34—30 37—31 44—40 42 :31 47— 42 31— 26 De party is tot dusverre nog vrywel geiyk- Zooals reeds is medegedeeld zal de Konink- lyke Petroleum Maatschappy twtec tehuizen laten bouwen en inrichten voor de onts|>annlng en ontwikkeling der militairen. Een van deze tehuizen. B.PM.-tehuis no. 1. zal geplaatst worden in Renswoude. Na dit bericht was vooral in militaire kringen een levendige belangstelling ontstaan voor de waag waar het tweede ontspanningsgebouw zou komen. Uit verschillende garnizoenen bereikten zoo wel de sectie ontwikkeling en ontspanning van het algmeen beeldkwartier, als- dc Bataafschc Petroleum Maatschappij vele brieven, waarin dc" aandacht werd gevestigd op den toestand daar ter plaatse. Een beslissing! was moeilyk. Na veel over leg is de keuze gevallen op Langenboom, éen dorp in Noord-Brabant ten Zuiden van Grave. staan. Daar draai ik myn hand niet voor cn Je belt vanavond, zoodra die kerel verdwenen is, by haar aan. Je dreigt haar weer of je smeekt haar om geld. Je zegt maar dat je honger hebt en doet een beroep op haar zusteriyk hart, hash er desnoods de gedachtenis aan je ouder» ba. Enfin, je hebt dit grapje meer by and n. had. zooals ik uit Je verhaal opmaak. „Ik zal haar nieste spreken kragen, zoo laat In den avond. Ze Zal my door Anna laten af. schepen" „Ben jy een kerel! Ben jy bang voor zoo’n meid?" smaalde de boef. „Vooruit dan maar," gaf Walter toe. „Ma» den buit eeriyk deelen.” „Myn hand er op,” verklaarde de bandiet „Onder kameraden is dit zoo het gebruik. Ik schrik niet terug voor een stevige brandkast* „Dus jy hebt al meer van die karweitjes bil de hand gehad?" vroeg Walter met glinsterende oogen. „Genoeg om er eenige jaren brommen. Maar Jan Brenton is als een paling, die glipt de politie door de vingers, man. Ze zou er heel wat om ge- j ven, als ze mó snappen kon. Maar ik ga voorzichtig te werk. Ik moet langer ftven dan vandaag, en om in 9 een nauwe cel opgesloten te zitten, daar voel I Ik niets voor. En vertel my nu de indeeling van 1 haar huis." Dit werd Jan uitgelegd. Het wantrouwen, dat 3 hem niet geheel had losgelaten, verdween nu heelemaal. Jan was ervan overtuig^ dat hun 1 diefstal reeds als een voldongen feit Jfjchouwd kon worden. Toen trok hy een zwaq van zyn lip en grijnsde: „Ik tieb snol den en pruiken. Het is wel eens noodig zich va» dergelyke dingen te! voorzien. Morgen versch#» ik als een blonde. Vergis je dus niet. Nu dit tst: Kyk niet naar me om. Zorg alleen dat de va», deur niet gesloten wordt." Alles was besproken. Walter verliet zyn mede helper. Eindelijk had hy zyn mannetje geven, den. Als hó Jan niet voorgelogen had de broer te zyn van de diva en hem geen valsche papie ren had voorgehouden, dan was er van de in- braak niets gekomen. Als bó ingeving had hij, toen Jan zoo lang naar de foto's van de too- neelspeelster stond te kyken, gevoeld dat deze voor zooiets te vinden was. ze te De open, ruime en ook de belendende slaapkamer nauw keurig af. maar vindt niets, dat byzonder zyn aandacht trekt, tenzy voetsporen in de stof laag. die het linoleum op den vloer van ae slaapkamer bedekt. ■t Zyn dezelfde sporen als beneden bó het venster van de provisiekamer, en zó verwon deren Hempel niet het minst. Integendeel: hó heeft ze verwacht. Alleen het zware tapót In de zitkamer van den majoor belette, ze d44r waar te nemen. Hier, op het gladde, met stof bedekte linoleum zyn ze de» te beter zichtbaar. En 't spreekt toch v*n zelf.dat, wie 1 huis is binnengedrongen om iets te zoeken, verder dan de provisiekamer is ge gaan. Dus was t zeker, dat men boven zón sporen zou terugvinden. Ten slotte onderwerpt Silas ook de vakken en De slager deed een heel verhaal van hetgeen hem en den bakker was overkomen. Plotseling vroeg hó aan Peter: „O ja. dat heb ik je nog niet gevraagd, maar hoe kwam het, dat we jou niet zagen, toen je de broodje» en de worst wegpakte?* Wat moet ik zeggen dacht Peter, laat ik het maar brutaalweg liegen, dat lókt me het beste. niet worden gehoord, omdat hy bó egn auto- ongeluk is gewond. Pl. was van oordeel, dat verschillende punten nader onderzocht dienen te worden, zoodat nij verzocht de zaak terug te wyzen naar den rechter-commlssaris. Mocht het Hof dit niet noodig oordcelcn, dan drong pl. aan op vrijspraak, subs, riep hy cle mentie voor zón cliënte in Arrest 26 October. Voorts vorderde spr. teruggave van het in be slag genomen geld aan Pieter B. Deze zaak zelde de verdediger, mr. Fr Pauwels staat en valt met de verhouulng tusschen verd. en Pieter B Om dit te illustree- ren las de verdediger een brief voor, dien Pieter aan de vrouw schreef, korten tijd voor hó de reis naar Amsterdam met haar ondernam. Pieter gaat naar Amsterdam, en neemt liquide middelen niet minder dan een h^Jve ton mee. En waarom? Omdat guiders Sybrigje niet meegegaan zou zón. Samen als een echtpaar nemen zy on der valschen naam hun intrek in een Am sterdamsch hotel, zy huren samen een safe op naam van den heer en mevrouw B Waarom krijgt Sybrigje toegang tot de safe? Omdat hy haar reeds als zyn vrouw beschouwde Nu gaat Sybrigje iets doen, dat niet mooi is maar volkomen begrypeiyk. Zy verlaat Pietei B. en gaat met haar geld naar haar vriend Herman, van wien zy houdt. Niets bewyst, dat Pieter zyn belofte, dat hy haar het geid zou geven, niet is nagekomen. Het tegendeel Is aan- nemeiyk. Waarom zou Pieter anders een derge- lyk groot bedrag aan contanten mee hebben ge nomen? Aan de betrouwbaarheid van P B moeten wó zeer zeker twyfelen. Herman M. de vriend van verdachte, kon 1. 2. 3. 5. 6. 7. 8. 9.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 10