3ïet v&fiaal wm den daq Finschen volksgeest Textielindustrie confectie vriendje Wip Kabouter Flip en zijn 1 Gele»e“ kranten „Sisu” de taaie kracht van den en DE ONBEKENDE eilanden EEN SELF-MADE NATIE IK4 T DOEN DE GARENS? in de kapel ze snakken - er naar - Meren, bosschen en j MAANDAG 16 OCTOBER 1939 Ernstig en ietwat somber is de schoonheid van het Finsche land w«rp« men weg; Optimisme Uw stuur ze naar vrienden kennissen en OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE BIGGENMERKEN t er en ken tiet Rn iets mi net iti- het i Z. Hek 'ers de rde uit ant ar de de an. Hjd ett ote Groote drukte en groote zorgen, onzekere toekomst; maar er is vertrouwen gezien had i Wat hij niet Plan tot hatoanaanvoer s hem (Van een onzer redacteuren) 1 ni«t op de onder de gemobiliseerden; i gepaard zal een 14 medebrengen léEEIAjEN 1 rt AL!C Voor: drukte In -0 50 r DOOR A. HRUSCHKA «7 niet had XIV BH.. Een ting van k i i „050 „0.50 030 „0.50 K) 15 5 5 2 Van bevoegde zijde vernemen wü, dat m de periode van 14 Augustus tot 90 September 1938 zijn aangebracht 255.484 biggenmerken, tegen over 338305 in de overeenkomstige «eken "an bet vorige jaar. Van 1 Januari tot 30 September 1930 zUn In totaal gemerkt 1.636 974 biggen en In hetzelfde tijdvak van het jaar 1938 1.760 877. Bij de beoordeellng dezer cijfers moet reken.ng worden gehouden met de mogelijkheid dat ajs gevolg van de zware belasting der landbouw crisisorganisaties met buitengewonen arbeid een zekere achterstand in het merken is ontstaaq. Twee maanden later. Nog twee dagen vóór 37 Juli, op welken datum het proces aal aan- Inklaring van 16 Oct. af t/m 21 October 1939: 3 Rood» grove 1000 lonken seooo k An- 16540 <001 -4» 2.70— 330— peen aant- nau- mhd- 80300 dj via 14N poot- l H. >8* >0 K) iO K) f OM 050 030 „0 50 „030 „030 „030 „0.50 „0.50 „0.50 „We moeten wachten tot het beelemaal don ker is en de menschen gaan slapen." Peter keek sens om zich heen. In de zware deur zat een klein vierkant luikje. „Daardoor krjjg ik straks zeker mijn eten," dacht Peter, en moest even om zichzelf lachen. Het gedeelte van het prijsverschil per 100 KG. voor den Invoer van veekoeken (in den sin van artikel 1, lid 1. onder 11e. van het Crisis-Akker- bouwbeslult 19341 als bedoeld in artikel 8. b. onder 3e. van de Crisis-Akkerbouwbeechlkking 1934 I. is als volgt vastgesteld: Hoe kort is het nog geleden, dat wij, in den opalen Noordschen zomeravond, van het terras van het Brkndö-Caslno uitzagen over de Flnsche Golf. Het roerlooze water, onwerkelijk glanzend, de donkere, boech- gekroonde eilanden rondom en heel ver, onder den laatsten gloed der lang terugge weken zon, de lichten van Helsinki, het was alles van zoo volkomen rust en vrede, dat wij, reeds in den ban van het dreigend oor logsgevaar, dit land gelukkig prezen, zooals het. afzjjds van de groote Europeesche con flicthaarden, wel veilig lag en onaantast baar in de matelooze ruimte van zijn grond gebied. En thans is het juist diezelfde Fln sche Golf, waarover de schaduw valt van den gestrekten berenklauw, die reeds zoo gwaar op dit land heeft gedrukt, terwijl wij, nu veilig en ver, den loop der gebeurte nissen volgen, die wellicht voor het lot der Flnsche natie beslissend zal zUn. plaagziek en vrooijjk ze soms kon wezen al was ze. als het zijn moest, ernstig en verstandig. Hoe stellig had hij in Rose's liefde geloofd, hoe zeker had hij zich gevoeld bjj de gedachte dat haar oogen voor hem de sterren waren der hoop en niet de dwaallichten, die zU later toch bleken te zijn! Vros- e OM «onen 1100— Hempel set nu, dat hij overmorgen-vroeg Vriebusweiler zou verlaten en zich naar Oraz begeven. Want de verdachten waren reeds naar die stad overgebracht, wat beteekende, dat de beslissing niet meer zoo heel lang zou uit- blljven. in de richting van de beek; tusschen de wil gen. die daar groeiden, was hjj toen snel ver dwenen Haar persoonsbeschrijving van den man, in geen geval was het iemand uit den omtrek stemde volkomen overeen met het door Ida Leitner opgegeven signalement. Maar vrouw Blahac beweerde bjj hoog en laag, dat X geen „man", maar een „deftig heer” was. Hempel legde weer een geldstuk op tafel en verkreeg daardoor, dat vrouw Blahac beloofde, desnoods haar verklaring onder eede te zullen bevestigen voor het gerecht. Hoewel Ik dat niet gaarne doe. bekende zij openhartig, want ik heb al eenige keeren met die menschen te doen gehad, 't Betrof natuurlijk maar kleinigheden, maar X was voldoende om mjj te leeren. waarop men bij dat volk voorbereid moet zijn. Uit eigen beweging vertelde zij Hempel dan nog, dat zij ook den schilder over den muur zien klauteren en terugkomen HU was hoogstens een minuut in den tuin gebleven en kon in dien tijd zelfs niet tot aan 1 huls zijn gegaan. Toch had zU gehoord, dat hjj was ge arresteerd. Mal verkeerd! Juist iets van „die menschen". Hempel vroeg, of zü wist, hoe laat de schil der was teruggeklauterd over den muur. X Moet één of twee minuten vóór negen uur zijn geweest. Kort daarop sloeg t negen. En de man in 1 sportcostuum? Wanneer kreeg je dien in X- oog? i tal te. die naar de kajuittrap af daalde en hem alleen liet op het dek. om te droo- tnen en z*n sigaar te rooken. HU dacht er aan hoe verrukkelijk De volmachten (u zult er twee noodig hebben), zullen u vóór morgenavond per post toegezonden worden. Wij zetten thans de publicatie van een door ons gehouden enquête naar den toestand van het Neder- landsche bedrijfsleven voort met een verslag van onze bevindingen in de textielindustrie en den manu- 1 act urenhandel. In het kort gezegd, komen zo op het volgende neer: op sommige plaatsen groote drukte, vooral ook tengevolge van le- veringen ten behoeve van het leger, elders reeds inkrimping van den arbeidstijd als gevolg o.a. van een tekort aan grondstoffen. De toe komst is onzeker, doch men heeft goede hoop, tot een vrii normalen gang van zaken terug te kunnen keeren. In de 21 jaar van zun welverdiende onaf hankelijkheid heeft Finland hard gewerkt op de bescheiden plaats, welke het in de Euro peesche samenleving Inneemt. Het Flnsche volk, krachtig en ondernemend, bouwde zich zün toekomst en won een welvaart, reeds lang in strijd met de gangbare meening welke den Pitmen armoe toedicht. Ongetwijfeld is er de levensstandaard lager dan In de Scandinavi sche landen, maar de behoeften van den Fin. nog altijd in sterke mate natuurmensch in dit ruige en bikkelharde land, zjjn gering. Het is een werkzaam volk en het land met zijn opper vlakte van 150.000- vierkante mijl is wel zoo rijk, dat elk der 3.800 000 bewoners er arbeid heeft. Het hout is het Flnsche goud. Bijna drie vierde van de oppervlakte is met bosch bedekt, waarvan de voortbrengselen en nevenproduc- ten den voornaams ten uit voer vormen. Finland is nog steeds bulten den grooten trek der toeristen gebleven. Wel heeft het zijn repu tatie, die op de snelvoetigheid van zijn athleten berust en de veelheid van zijn meren. Is de eerste tot in seconden bekend, het offideele duizendtal, dat de reisgids aangeeft voor de merenrUkdom van het land, is al te beschei den bij het feit, dat men er 60.000 telt, die elk een eigen naam dragen. Maar meer nog dan om zjjn meren zou Finland befaamd moeten sjjn wegens t bezit van den grootsten archipel ter wereld, de meer dan 80.000, meestal kleine eilanden, de Alandsgroep Inbegrepen, die dicht langs de Scherenkust zijn gelegen. Vooral in de omgeving der steden zijn zeer veel van deze eilanden particulier bezit, 's zomers kleine privé paradijsjes onder naaldhout en berkenloover De Flnsche regeertng is gretig genoeg in het verknopen van dit kleingoed, waarvan men zoo rijkelijk Is voorzien. Zij doet gaarne offerte, ook aan den geïnteresseerden vreemdeling en on der de meer afgelegen exemplaren zijn er. die voor een spotprijsje van de hand worden ge daan. Daar zat hU nu! Ook Wip liet treurig en slap zijn pluimstaart hangen. Alleen Flip liet den moed niet zakken. -Ik vind er wel iets op.” troostte hij. ,4n ieder geval kunnen we nu toch niets beginnen." In zijn ontzaglijke uitgestrektheid ligt er het Flnsche land nog in al zijn een- zaamhefd. welke zich in den korten, feeste- UJken zomer niet zoo hevig doet gevoelen als in het barre wintertij.'' Dan liggen spaarzaam gestrooide dorpen verloren aan de verre wegen met hun gonzende telefoon lijnen. de nederige houten hujzen donker starend uit de vensters, het gewas bevro ren In de tuinen. Onder een grijze lucht kruipt al vroeg het duister der eindeloos lange winternachten over de blanke meer- faoetten In den greep van het witgesluierd dennenwoud. Het leven trekt zich samen binnen de praallooze huizen, er is hoefge- stamp en hoolgeur in de breede stallen; het gezin zit rond den haard, waar knetterend en sissend het houtvuur een zoete hars lucht verspreidt. Het grillig vlammenspel spookt wilde schaduwen langs de wanden, voedt de bonte volksfantasie, die op deze avonden oude sagen In fonkelnieuwen gloed «et, de jeugd gretig luisteren ^oet naar het sprookje vdf duister gebeuren, zooals ver haalkunst van vele geslachten het groeien deed tot óen geheimzinnige werkelijkheid. Deze menschen, dicht bü en met de natuur, hebben den ritus van eigen volksgeloof tot op den huldigen dag voortgedragen, hun tradities hoog en heilig gehouden. ZU hebben hun ge- dachten-assoclatles gecultiveerd en beleven die nog steeds met al de overtuiging en vurigheid hunner onbedorven, vaak ook naïeve begrippen. Zü zün spontaan, gezond en sterk, fel in liefde en haat. Zü geven niet spoedig hun vriend schap, doch dé eens gesloten band geldt voor het leven. Hun bloed kookt niet met Zuidelük schuim, dat even snel vergaat, maap klopt en gloeit lang in hun aderen voor het losbarst in heviger woede. De alcohol, een „levensbehoefte" In de eenzaamheid en het barre klimaat is daarbü de aanstichter van veel kwaad. Ver geefs heeft de overheid in de jaren 1919 tot 1932 met een rigoureus alcoholverbod getracht dit misbruik en zün trieste gevolgen te keeren. Drankzucht blüft de zwakke stee, de eenige ondeugd van dit volk. Finland is het beloofde land voor wie de Op den weg naar zün hotel ontmoette Silas den arts, dr. Otto, met wien hü voortwandelde en een praatje aanknoopte. Dr. Otto, die in de -Schimmel" zün paard stalde, woonde tegenover X hotel, waar hü dlkwüls 'n vrü uurtje kwam alüten. HU had onmiddellVk sympathie opge vat voor den stillen „plantkundige Karl Wessely die, zooals wü weten, in de „Schimmel" logeerde. Reeds verscheidene avonden hadden samen in t .heerenkamertje" gezellig ge kout. Later, toen Hempel den bejaarden medicus intiemer leerde kennen en bemerkte, dat hü in weerwil van alle bezwarende omstandigheden aan de onschuld van Hard! Elta geloofde, had Het wachten duurde lang. Flip had eens goed rondgekeken en ook het luikje ontdekt. „Zeg; Peter." vroeg hü. „weet Jü ook waarvoor dit luikje dient?" Nauwelüks had hü de woorden gesproken of het luikje werd geopend en eer. bakje eten naar binnen gescholen. Voor u. dokter, had Hempel openhartig gezegd, mag ik niet langer onder valsche vlag varen. Ik heb u leeren kennen als een verstan dig. rechtschapen en goed mensch. Van u heb ik geen gebabbel te vreezen; maar toch moet ik u. uit hoofde der omstandigheden, nog eens drin gend verzoeken, geen woord uit te laten over hetgeen ik hier doe. Sindsdien waren ze zoo goed als vrienden ge worden. Dr Otto trad nu openlijk op als vriend van de familie Eltz en gaf bü iedere gelegen heid uiting aan zün vurig verlangen Har dis onschuld bewezen te zien. Telkens, wanneer zü alléén waren, spraken zü over den moord En Dr. Otto had eens voor den detective zün hart uitgestort Hü is 'n man van vüftig jaar en heeft tien Jaar geleden zün vrouw verloren Geen kin deren. Het slléén-zün valt hem leder jaar pljn- lüker. Geen wonder dus. dat hü dlkwüls aan een tweede huwelük heeft gedacht. Maar te Vriebusweiler is er geen vrouwelük wezen, dat hem aantrekt, sinds het vertrek van de ééne. Zü is nu reeds drie jaar weg, en nog steeds denkt hü met ontroering aan haar. Hü had zich vroeger niet verstout, haar t hof te maken, want zü verlangde naar „de wereld" en wilde weg uit Vriebusweiler. Thans, nu zü haar eerste Jeugd achter den rug heeft, sou ze misschien niet neen zeggen; bovendien weet hü van haar familie, dat zü zich in de wereld geenszins ge lukkig gevoelt.... Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat in deze bedragen niet is begrepen het in artikel 8. b. onder le. van voornoemde beschikking be doelde gedeelte van bet prüsverschll. Hierbü wordt medegedeeld, dat het niet uitge sloten moet worden geacht, dat in den loop van de na Ingetreden week do heffingen kannen worden gewtjaigd. lünkoeken lünzaadachllfers soyaschroot soyakoeken g rondnoot koeken grond nootschroot grondnootschilfers grondnootmeel cocoskoeken Ned. Oost-Indische cocoskoeken maïsveekoeken, maïsglutenfeed ed., af komstig uit de zetmeellndustri'" sesamkoeken palmpltkoeken babassukoeken alle andere niet genoemde soorten vee koeken (al dan niet verwerkt met bij producten en of afvalien) Voor de diverse takken der textielindustrie ziet de toekomst er dus niet rooskleurig uit, maar niet alle uit die kringen gehoorde tonen klinken even pessimistisch. Er zün er ook die meenen. dat na een korte of langere storings- periode en zoodra de toestand zich eenigszins heeft gestabiliseerd, de drang naar een zoo nor maal mogelük ruilverkeer van grondstoffen e.d., tiet in t minst uit de oorlogvoerende landen, weer geleidelijk zal toenemen en er zich voor het bedrijfsleven weer betere perspectieven zul len openen. Richard Myles ging naar 1 raam en trok de gordünen dicht. Toen keek hü «'n kamer rond, die ontredderd was. Den heeien dag was hü aan 1 inpakken geweest 't Vloerkleed lag nog als bezaaid met dassen, boorden en stukken papier. In den haard brandde nog vuur. Tegen den wand van X vertrek stond een koffer. Er bovenop een open valles en daarnaast een bosje wandelstokken en paraplutes, door een riem aaamgvbonden De schilderijen waren van den muur gehaald, de schoorsteenmantel was zonder portretten en snulsterüen. De bagage moest met Richard mee op z"n huwelüksrels. Den volgenden dag sou hü trou wen. Maar in de heele houding van den 45- jarigen man was geen spoor van vreugde en opgewektheid, die een man bezielt op den vooravond van z’n huweUjk. Ja, hü had Lucy Thorpe ten huwelük gevraagd. Hü had talen ten en zü had geld, en de overeenkomst was gesloten, maar zonder liefde. Zeker niet aan zün kant. Hoe Lucy er over dacht, daarvan was hü niet zeker. Eens. 't was al jaren geleden, had hü Rose Haar souvenirs had romantiek van het oorspronkelüke zoekt. In de eenzaamheid en ernst van het ruige en toch droomerig-mooie landschep, wanneer de stille pracht der wouden, meren en weiden is ont waakt onder de koestering van de zomerzon, vindt men vergetelheid en rust. Diepkleurlg spiegelen de zilveren watervlakken tusschen donker naaldhout, het üle berkeloof. Onder lichte nevels sluimeren eindeloooe moerassen, ruwen rotsig is de bodem, slechts spaarzaam overtogen door bloesemenden weidegrond. Brui send banen wilde bergstroomen zich door het oeroude bosch, waar de schemer fluistert tus schen de stammen en de balsem der grond lucht dieper ademen doet. Het Flnsche landschep heeft ook het Mn- sche volkskarakter bepaald. Koppige vast houdendheid 1* de hoofdtrek v«n den Fin schen aard Want slechts een koppig ras kon die Flnsche wildernis veroveren en er een bloeiende cultüur, een krachtige poli tieke structuur en een gezonde nationale economie bouwen. Want de levensbasis van den Finschen staat is niet 'n overvloed van natuurlüke rükdorn. die zonder meer kon worden aangeboord, maar de taaie volhar ding. waarmee den onwilllgen grond een bestaansmogelükheld werd afgedwongen, welke heel langzaam tot welvaart is ge groeid En lang voor de wouden voor Fin land hun groote economische beteekenis zouden krügen, was de natie reeds gegrond vest, de weerstand van den bodem gebro ken door menschenhand. Die typisch Flnsche koppigheid komt oa. tot uiting in de takken van sport, waarin de Fin uitblinkt. Sprinten, tennissen en «11e athletl- sche verrichtingen, waarbü het aankomt op be hendigheid en een oogenblikkelüken Inzet van alle energie, liggen den Fin veel minder dan de sportbeoefening, welke uithoudingsvermogen en volharding vraagt. Het karakter van den Fin schen sportsman doet hem zegevieren op den langen afstand, waar hü langzaam aan zün energie ontplooien kan, hersens en spierkracht gelükelük inzetten Ook zün individualistische aard speelt daarbü' een rol. Hü is een matig voetballer, doch goed worstelaar en bokser, of schoon pas dan een vechter, wanneer zünstrüd- lust geprikkeld wordt en ongebreideld losbarst. De sleutel tot het volkskarakter is ten slotte de waardeering van den Fin voor wat hü met „Sisu" aanduldt: de stille spirit, de pit. die in je zit, de weigering om zich ooit in eenig opzicht gewonnen té geven. Deze eigenschap Is voor den Fin van hoogere orde dan verstand, succes, handigheid, moed of lichaamskracht. Zü is gegroeid uit eeuwenlange verdrukking en strüd, waarbü alleen een schier bovenmenschelüke wils kracht en volharding den Fin deden herbe ginnen en opnieuw bouwen aan wat, n* moeizaam te zün gewonnen uit den on willlgen schralen grond, telkens én telkens weer werd verwoest. ..Sisu" is een hoogere macht in de ziel van den Fin. die werk zaam wordt en ingrüpt als zün physieke kracht te kort schiet. Maar de „Sisu" van den Fin heeft ook haar keerzüde. Zü -maakt hem obstinaat, haatdragend, eigenzinnig en onhandelbaar, hierin vooral is hü een kind van zün land, van de Noordsche (latuur, onbeïnvloed door kunstmatige beschaving. Zooals de Fin sterk en weerbarstig is als de grond, waarop hü leeft, zoo is echter ook zün geest licht en romantiek als de heldere nach ten van het Noordelük zomertü. Hü is be gaafd, zün bloed is frisch en jong. Finnen van naam en reputatie op elk gebied zün nog de zonen en kleinzonen van de harde werkers op den armen bodem, kinderen uit de kleine hou ten hutten van bet land, waar de hartslag van het leven wordt bepaald door een dagelükschen harden strijd om het bestaan. Het vurig patriotisme van den Fin wordt ge voed door deze eigenschappen. Den grond, dien hü moeizaam en koppig veroverde en aan zich dienstbaar heeft gemaakt, zal hü met een zelfde taaiheid en volharding verdedigen, wan neer dit noodig mocht zün. In kringen van de Brabantsche textiel industrie deelde men ons mede, dat een aantal fabrieken op het oogenblik volop werk heeft met het uitvoeren van orders voor 't leger. Jlet gevolg hiervan is echter, dat de bestellingen van particulieren niet kunnen worden uitgevoerd en dat men de loopende contracten niet kan nakomen. De aanwezige voorraad garens wordt voor een groot gedeelte gebruikt voor het uitvoeren der regeeringsorders. Over het algemeen is de verwachting, dat binnenkort de invoer van garens uit het buitenland weer voort gang zal vinden, doch het spreekt vanzelf, dat de prjjs van de grondstoffen verhoogd over u een geheim daarvan maken? Maar 't is niet mogelük, haar thans nog te vragen. Ten eerste omdat we in de drie jaren van haar af wezigheid niet meer met elkaar in aanraking zün gekomen. En dan mevrouw Eltz heeft onlangs wel laten doorschemeren, dat Annie haar positie beu is; maar sou dat heelemaal waar zün?.... Bovendien zou 't ver van kiesch zün, thans, nu de familie, bevend van angst, aan niets anders dan aan t lot van Hard! en Yvetta denkt, van liefde te spreken. De dokter slaakte een zucht en voegde er bü: In leder geval kan er niets gebeuren, vóór dat de beslissing in die verschrikkelüke zaak ge vallen is. zei Den volgenden dag ging’de detective Marie Blahac opzoeken In haar huisje. Zü was er. In den beginne was zü nog al terughoudend en zelfs wantrouwig; maar Hempel wist bü het ge sprek de goede snaren te treffen en 'n vooé- looplge fooi deed de rest. Zoo kwam Silas te weten, dat zü op 23 April den man In X grüse sportcostuum werkelijk gezien en In X oog gehouden had. Zü had gezien, dat hü de kapel verliet en Onze belangstelling gold in de eerste plaats de Twentsche textielindustrie. De toekomst, zoo deelde men ons mee, hangt geheel en al af van de vraag hoe de Internationale toe stand zich verder zal ontwikkelen. Verschillen de fabrieken ondervinden intusscHen reeds min of meer ernstige stagnatie bij de productie, zoodat zü «ich genoodzaakt hebben gezien voor sommige afdeellngen een korte werkweek In te voeren of deze afdeellngen gedurende 1 of 3 dagen geheel stil te leggen Dit zün hoofd- zakelük die fabrieken die geen eigen spinnerü hebben en dus voor de levering van garens op andere fabrieken of loonsplnnerüen zün aan gewezen. Het Is verklaarbaar, dat deze laat ste hun grondstoffen In de huidige onzekere omstandigheden op de eerste plaats leveren aan de textielfabrieken, welke deelgenoot zün in het aandeelenkapltaal dier spinnerijen. De textielfabrieken, welke niet op deze wüze afhankelük zün van andere, werken over 't algemeen nog normaal, al hebben ook zü reeds met stügende moeilükheden te kampen. Deze moeilükheden komen eensdeels tot uiting in be perking der productie, anderdeels In stüging der prüzen en stagnatie In de leveringen. Bü het uitbreken van den oorlog werden vruwel alle bultenlandsche orders geannuleerd, terwijl groote orders uit het binnenland óf werden af gezegd, óf tot naderen datum werden verscho ven. Twentsche katoenfabrieken hebben haar prüzen reeds met 10 k 15 pet. verhoogd, terwül de algemeene verwachting is. dat de productie, wégens gebrek aan In te voeren grondstoffen, zal moeten worden Ingekrompen. Het streven van vele fabrikanten is er echter op gericht, hun bedrüven nog zoo lang mogelljk“ volledig in werking te houden. De loeoende orders worden In volgorde van binnenkomst uitgevoerd; vele fabrieken nemen echter voorlooplg geen nieuwe orders aan. Daar de grondstoffen voor de voornaamste textielproducten uit Frankrük en Engeland en andere overzeesche markten moeten worden aangevoerd, welke aanvoer met groote moeilük heden gepaard gaat, wordt verwacht, dat de noodzakelükheid tot inkrimping der productie zich spoedig zal laten gelden. Vermindering van den export zal een aan- zlenlyke inkrimping van het werk der weverijen en dientengevolge werkloosheid Ook slechter^ sorteering van collecties en ver mindering van kwaliteit worden als gevolgen genoemd. Belemmering van den export zal verscherping der binnenlandsche concurrentie en minder werkgelegenheid doen ontstaan, terwül deze ook Gillian oprecht lief gehad, hü tot nu toe bewaard. Maar z'n liefde voor dit mooie jonge meisje, dat ook hem scheen lief te hebben, was al lang dood. Het kleine kastje, waarin die souvenirs la gen. had Richard voor X laatst bewaard. Nu deed hü bet open en legde den Inhoud op een stoel, bü den brandenden haard. Hü haalde er een boek uit: Tennyson's gedichten; er lagen nu verdroogde bloemen van Rose In. Het boek hield hü voor de gloeiende kolen; de ver schrompelde bloemen vielen er in. fladderden neer en verdwenen. Ben bundeltje brieven volgde, alle geschreven met Rose's fün schrift. In z'n verbeelding zag hü haar nog zitten, vóór in dc kano, met haar grooten hoed op haar schoot en de eene slanke hand spelend In X heldere water. Hü meende de zon te zien neerdalen achter de rü dennen In de verte, en den kreet van den roerdomp te hooren en X geluid van de druppels water, die neervielen van het opgeheven blad van zün pagaai. De brieven krulden op en werden tot asch verteerd Nu knetterden de vlammen, terwül se een hoopje densprTgramma's verslonden, waarop één naam zoo herhaaldeUjk voorkwam. Na de balboekjes legde Richard de ultnoodiglng tot de bruiloft van het meisje op het vuur. wordt, voor een deel door het verhoogen der verzekering. Dit zal tengevolge hebben, dat de thans nog loopende. doch uitgestelde contracten waar- schünlük herzien zullen worden t. a. v. de daarin bepaalde prüzen. De export ondervindt uiteraard tal van moeilükheden, doch men ver wacht, dat den eersten tüd de vraag in het binnenland zoo groot zal zün, dat er volop werk zal blüven, doch op dese periode van verhoogden afzet in het binnenland zal waar- schünlük de reactie volgen. Het is thans na- tuurlük nog niet te zeggen, wanneer deze reac tie komen zal. T. a. v. de katoen bestaat X voornemen, dat de verschillende fabrieken gesamenltjk grondstoffen sullen laten aanvoeren uit Amerika, waarbü gedeeltelijk self het risico zullen dragen; terwül de regeering eveneens een deel voor haar rekening zal nemen. Op deze wijze hoopt men te voor komen, dat de aanvoer van grondstoffen stagnatie zal ondervinden. Tenslotte zün wü in Amsterdam op infor matie uitgetogen in den confectie- en manu- f act urenhandel. Hier viel onmlddelluk na het uitbreken van den oorlog opmerkelük weinig kooplust van de züde van het publiek te bespeuren terwül de klein- en tusschenhandel alles in het werk stelde om zün voorraden aan te vullen, hetgeen een spoedig optredend tekort aan geweven stoffen tot gevolg had. De spinnerüen konden lang diet alle orders accepteeren. en zoo ontstond automatisch een zekere distributie; de producenten leverden nog slechts aan hun vaste klanten, die uitslui tend de stoffen, welke zü gewend waren te be stellen. konden betrekken. Toen de manufacturenhandel zün voorraden zoo goed en zoo kwaad als dat ging eenigszins had aangevukl. begon de kooplust van het pu bliek. welke zich tot dan toe op de voedings middelenbranches had geconcentreerd, rich op de aanschaffing van alle mogelüke goederen te richten. Sommige producten en kwaliteiten wa ren al spoedig uitverkocht, zoodat het publiek zich met andere tevreden moest stellen De angst voer prüsstijgtng van manufacturen en confectie bleek groot te zün Tot nu toe bedroeg deze echter niet meer dan 5 tot 15 pet. De laatste week is de plotselinge deze branches eenigszins geluwd, hetgeen ten deele een gevolg is door het uitverkocht raken van goederen. De fabrikanten slagen er slechts met moeite in de orders van den kleinhandel uit te voeren. Elndelük had hü haar geschreven en haar gezegd, wat ze even goed wist als hü: Zü had hem afgewezen! Ze had niet den moed gehad hem te schrüven! Hier had hü X, haar laatste souvenir, juist zooals ze X hem gezonden had, In antwoord op z'n aanzoek. X Was een klein doosje voor visitekaartjes en er stond op geborduurd„Voor een ouden vrüer". Zoo had Rose hem geantwoord en hü bad het ter dege begrepen. Hü zuchtte, wierp het doosje in den haard en keerde zich af met de oude treurigheid in z'n ziel. Nieuwsgierig keek Richard Myles' bediende den volgenden morgen naar de groote hoeveel heid verkoold papier in den haard, en toen viel z'n blik op een klein doosje, dat een wei nig op zü lag en büna niet door de vlammen was geraakt. Hü bukte zich, raapte het op en brak het open. Hü keek en vond binnen in een klein stukje papier, waarop geschreven stond: om!" „Zeker de nieuwste manier om iemand uit te noodlgen," mompelde de jonge man en hü kneep het papiertje tot egn rond vodje en het het tusschen de asch vallen De NEDERLAND8CHE maakt bekend: stappen achter den wagen hü stond er voor en Juist had hü nog tjjd om zich achter een boschje hazelaars te verbergen. Hü zag een Jongeheer, Bonder baard en in een trijs sportcostuum te voorschün treden. Do vreemdeling trok snel een lederen jas aan. zette een autokap met groote vierkante brille- glazen op en ging achter X stuur oogenblik later verdween hü In de, den -„Vrlebusgraben". Thomas' beschrüving van den man stemde volkomen overeen met die, welke Ida en vrouw Blahac gegeven hadden. In Augustus werd de jongen veertien jaar en dan behoefde hü niet langer schooi te gaan. Nadat Hempel van dit alles nauwkeurig nota had genomen, keerde hü terug naar Vriebus weiler. gebruikte de lunch en maakte zijn valles gereed. Den avond sleet hü met notaris Koibrted bü de dames Eltz en den volgenden morgen ver trok hü met den eersten trein naar Gres Koibrted had hü vast beloofd, vóór de open bare behandeling nog eens naar Vriebusweiler te rullen komen, om mede te deelen. welke vooruitzichten naar zün meening met betrek king tot den afloop van het proces bestonden. fnuikend zal werken op het initiatief en het moreel der fabrikanten. Vooral de confectie-industrie riet haar toe komst somber in. omdat zü voor een groot deel op export is aangewezen. Eens verloren afzet gebieden worden niet gemakkelük meer her wonnen. Het ernstig gebrek aan garens voor de stof- fenindustrle doet een prijsstijging van jute ver wachten. mede in verband met de groote vraag naar zandzakken, terwül ook de confectie-in- dustrle. welke tot dusverre met een overmaat aan orders te kampen had, eveneens de dupe dreigt te worden van het tekort aan grond stoffen. Dus vier tot vüf minuten verschil tusschen het oogenblik. waarop de schilder Ferntal terugsreklauterd kwam over den muur en de verschünlng van den man uit de kapel? Zóó ongeveer moet het geweest zjjn. Hempel noteerde alles, ook den naam en het adres van de getuige, met zün gewone nauw keurigheid en begaf zich vervolgens naar Albtng. naar de hoeve van Birkweeser. wiens jongen, Thomas, den man in X grüs sou hebben gezien In X bosch achter de Albingbeek. De knaap was snoeven thuisgekomen van school en bevond zich met 'n broertje en zusje in den boogaard achter de kleine hoeve. Hü zag er verstandig, maar niet erg mededeelzaam uit, en de detective moest zich veel moeite geven om zün tong los te maken. Dit voomame- lük omdat hü de school had verzuimd. Hü had zich bü X hoofd der schooi verontschuldigd, zeggende, dat hü ongesteld was geweest, en zelfs een bewijs van thuis meegebracht, dat hü door een opgeschoten jongen uit de buurt had laten schrüven. Toen Hempel met veel Inspanning dit alles aan den jongen ontlokt en hem allerlei gerust stellende beloften gedaan had. werd Thomas handelbaarder en vertelde elndelük alles, wat hü wist. Hü had dan 22sten April rondgeloopen In X boech. niet ver van de Albingbeek. om kik- rorschen te vangen en toen plotseling een prochtlgen auto gezien, waarvan bet nikkei Zoo voedde hü dus de hongerige vlammen met haar souvenirs, souvenir» die hü zoo lang had liefgehad en gekoesterd. Hü peinsde verder en hü zag voor zich R.)te Gillian Ht) zag ie ronde maan, die een brandend pad toekende op de onmetelüke uit gestrektheid van de zee; hü zag den boeg van den oceaanstoomer rü«en en dalen en den om trek van de booten terzü en de groote schoor- steenen tegen den hemel. Hü zag de teere ge had gewuifd, toen ze ny nem zun echten naam genoemo en mei v doel van zün verblüf te Vriebusweiler bekend «nsskt. .X

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 7