Van vredes oorlogsoffensiefr naar Schandelijk optreden de Gestapo van Rusland, de dure koopman Tfig*>h’e „schele hoofdpijn" maken be hoorlijk werken ónmogelijk I Neem een "AKKERTJE", even ê?N. liggen.. Daarna weer frisch. l'AKKÉlfflQ Wy luisteren naar... 1 Buitenlandsch Overzicht LUCHTALARM TE HULL EN BRIDLINGTON Oude missionarissen moesten onmiddellyk hun klooster te Bar del verlaten DB OSSER VA TORE” ZIET WEINIG LICHTPUNTEN Averechtsche uitwerking Van Duitsche aanvallen DINSDAG 17 OCTOBER 1939 Aannemer verongelukt Woensdag 18 October Britsche tegenspraak MARKTEN POSTVLUCHTEN Gaf Hitler bevel tot het groote offensief? Wilna hoofdstad van Litauen Russisch protest na Duitsche geruchten NAAR EEN REGELING VAN ’T SPELLINGSVRAAGSTUK? Russische piloten op Chineesche vliegtuigen Militaire trein door Chineezen opgeblazen Inbraak in kathedraal van Salisbury De Russisch-Turksche onderhandelingen Britsche vliegtuigen neergehaald PRINS BERNHARD BIJ HET LEGER De Finsche vuurproef te Moskou OVERTREDING BENZINE VERBOD S.S, „VEENDAM” VRIJ GEGEVEN Nieuw eskader der Sovjetvloot bezoekt Tallinn Een 101-jarige te Smilde Braziliaansche consul protesteert Acht dooden gevallen bij torpedeeringen CLEARINGKOERSEN Practijk-examens leeraren in de handelswetenschappen Zusters Franciscanessen Bericht over torpedeering van de „Repulse" een verzinsel genoemd In geval vaun Chronische verstopping Veer Eek en Wiel weer normaal Door Duitsche jachtvliegtuigen tot dalen gedwongen 'Ff Het en Vatlcaan merkt op zelf-omslngellngspolltiek i weigerde (Ingezonden Mededeeltng) HEEN TERUG 10 i4 U 16 13 I 15 12 1 14 1) 15 14 12 0 6 i3 3 i2 16 medegedeeld, dat het klooster la beslag 12 16 Toen de peters allen bijeen waren, werd hur I LONDEN, 17 Oct. (vHuu). Kort na elf werd lochtalarm gegeven te Hull en Brid lington In Engeland. vonden iworen. Ernstig ver keer tongeval te ’s Hertogenbosch list R 00 Oct. IC 9 9 Zondag heeft de politie te Den Haag In 5 gevallen procer-verbaal opgemaakt tegen over treders van het benzine-verbod. Het eerste ver baal betrof eer, dagblad-agent, die des morgens half zes reeos „op stap” was met een wagen Drie andere gevallen betroffen militairen met motorfietsen. h U min van De heer J. van der Velde te Smilde hoopt Maandag 23 October zijn 101-sten verjaardag te herdenken Het Japonsche Telegraafagentachap Do mei bericht uit Hankau. dat de bemanning van de belde Chlneesche vliegtuigen, welke gedurende den aanval op Hankau omlaag werden geschoten, uit Ruisen bestond. Do mei concludeert hieruit, dat blijkbaar alle twintig aanvallende Chlneesche vliegtuigen door Russische piloten waren bemand. 8 00 muziek. Voor LONDEN, 16 Oct. (Havas). In den afgeloopen nacht hebben onbekenden de kathedraal van Salisbury geplunderd. ZIJ hebben de offerblok ken geleegd en alle kasten overhoop gehaald. De dieven zijn gevlucht door een deur, welke uitkomt in de tuinen van het bisschoppelijk pa leis. Men veronderstelt, dat de misdadigers rich hebben laten opsluiten in het oude klooster bl) de kathedraal. PARIJS, 16 Oct. (Havas). Bjj het torpedeeren van de drie Fransche schepen, welker verlies gisteren werd medegedeeld, zijn acht personen om het leven gekomen. Van de opvarenden van de „Bretagne” worden zeven personen vermist, vijf leden van de bemanning en twee derde-klas passagiers. Van het vrachtschip „Loulsiane” is de stuurman omgekomen. Verder wordt gemeld dat een der aanvallende duikbooten is gezonken. MOSKOU, 16 Oct. (Ha'as) Te 16 uur heeft Saradjogloe zich naar het Kiem, begeven voor een onderhoud met Moiocof. Hlermece werden de Russisch-Turksche be sprekingen hervat. Volgens bepaalde onder stellingen zou de Sovjet-Unie er de voorkeur aan geven, zekere kwesties ten aanzien van de BaJkanstaten te regelen, alvorens wn Turksch-Russlsche overeenkomst geteexena zou worden di di Zo- den re- .1 he lai da dr pi re d( 14 15 t€ VI d; hi w to da he tai 1 kei ko ric zjji de 1 alg dei BK gei gei op zin 1 Btl lar die •cl 1 de aai dig 1 dn wx 5 wl< vol I W0I dei pei des Mo 80 koe E vee gin Inv in om I hei get Vri rin; hos ritt zür «cv bag S in net Hei aar I Wa. E de goe twe op E tot wei hal AMSTERDAM PARIJS MARSEILLE. NAPELS ATHENE RHODES ALEXANDRIA LYDDA BAODAD BASRAH DJ ASK KARACHI.... JODHPUR. ALLAHABAD CALCUTTA. RANGOON IANGKOK ->ENANG.... MEDAN SINGAPORE BANDOENG. „Verbetering alleen mogelyk alt Hitler de vredetvoorttellen wyzigt" per week luchtpost naar Indie Naar Het VOLK bericht, zou minister Bolke stein van plan zijn, op korten termijn, een aantal deskundigen te raadplegen, om als ge volg van deze consultaties een wetsontwerp in te dienen, houdende algemeene regelen voor de zoowel bij het onderwijs als in regeeringsstuk- ken te gebruiken spelling. Deze regelen zouden dan nader bjj Koninklijk Besluit worden uitgewerkt. Het sa. „Veendam” van de Holland—Amerika Ljjn. dat geruimen tijd In Engeland werd vast gehouden. is vrijgegeven en werd heden te Rot terdam verwacht. Later berichtte Reuter, aat de Turksche mi' nister Saradjogloe een onderhoud van twee uur met Molotof heeft gehad Zoowel In Turk sche als in Russische offlcleele kringen weiger de men commentaar te leveren Koersen voor stortingen op 17 October 1939 tegen verplichtingen, luidende in Reichsmarken f75,60, Lires f9.55 En toen trok omstreeks het middaguur een stoet van bruine peters, een kussensloop met hun bezittingen in de hand.e in het midden de uater-rector, die het Allerheiligste droeg, te voet, biddend naar het op 10 K.M. afstand ge legen Gronau, wasu- ze liefderijk in het RJC. Ziekenhuis werden opgenomen. Een golf van ontroering ging door katholiek Gronau toen het de heiligschennende gebeurte nissen van Ba rd el vernam en weldra waren de paters door de llefderljkste zorgen en hulp om ringd. Naar nader wordt gemeld, km naar aan leiding van een protest van den Braziliaan- schen consul tn Duitschland, van booger hand den paters weer toestemming rijn ver leend naar hun klooster terug te koeren. Een gedeelte der woonruimte moet echter die nen voor inkwartiering van Duitsche mili tairen. Toss meldt uit Tallinn, dat aldaar een nieuw eskader der Russische Oostzeevloot is aangeko men, bestaande uit twaalf eenheden. Daarbij bevindt zich het linieschip „Octoberrevo>utle". aan boord waarvan zich admiraal Tributz, de bevelhebber der Oostzeevloot, be'lndt. Volgens radioberichten zijn in de haven van Baltischport Sovjet-Ruasische duikbooten aan gekomen. Het orgaan van het dat de toestand de laatste dagen’ aanzien lijk is verslechterd en acht het een veel- beteekenend feit, dat de neutrale staten zelf, te beginnen met de Vereenigde Staten, officieel elk eventueel initiatief tot bemidde ling hebben (tegengesproken. Het zal. zoo voegt het officieuze orgaan er aan toe, on mogelijk zijn van nu af aan bemoedigende symptomen In den toestand vast te stellen, zoolang de Fuehrer niet de eerste vredes voorstellen wijzigt. langen I wust van had afgespeeld Sie hier. De practljkexamens in Boekhouden en Han- delscorrespondentie en de examens voer Hoofdcorrespondent (Fransch, Duitsch of En- gelsch), af te nemen vanwege de Vereenlging van Leeraren In de Handelswetenschappen. zullen worden gehouden avonds op Maandag 18 Dec.. Dinsdag 19 Dec. en Woensdag 20 De cember as. in 45 plaatsen van het lana De aanmelding sluit 24 November as Het prospec tus der examens is gratis verkrüBbaar bij het Secretariaat, Dennenlaan 4, Hilversum, bjj den Administrateur den heer H. Broeders, cherstraat 66, Amsterdam (W.) en bl1 Boekhandel. KAUNAS, 17 Oct. (Havas) De teruggave van Wilna aan Litauen heeft verscheidene vraagstukken opgeworpen: De omvang van de sociale hulp, de hervor ming van den landbouw, de verkaveling van het groot-grondberit en reorganisatie van het verkeeranet. De Joodsche en de Poolsche min derheid zullen met tolerantie wtorden behan deld, Kaunas was slechts voorlooplge hoofdstad Wilna is dus bjj voorbaat aangewezen als hoofd stad. Omtrent de tusschen Rusland en Litauen ge sloten handelsovereenkomst kan nader «kirden gemeld, dat de aanzienlijke uitbreiding van den wederzljdschen handel neerkomt op bijna een verdubbeling van dien handel tusschen belde landen. De totale handelsomaet wordt vastge steld op 40 mlUioen Uts. Reeds in 1035 hadden de Gestapo-ambte- naren daar een huiszoeking verricht, daar de Paters verdacht werden van het smokke len van deviezen in verband met hun Bra ziliaansche relaties. Het geheele klooster werd dorzocht en in de bibliotheek bleef geen boek op zijn plaats. Er werd niets ge en voorloopig was het gevaar be- TALLINN, 16 Oct. (Havas) De Sovjet- legatie heeft bl) de plaatselijke autoriteiten vriendschappelijke stappen ondernomen en verzocht een einde te maken aan de u.t Duitsche kringen afkomstige leugenachttge geruchten over een aanstaande overweldi ging van het land door de Bolsjewisten en over wreedheden, die de inwoners zouden be dreigen. De geruchten die de ronde doen, wekken boosaardige gevoelens op en kunnen de goede betrekkingen, die na het onlangs tot stand gekomen pact tusschen de twee landen gevestigd zijn, slechts schaden. Z.K.H. Prins Bernhard neeft hedenochtend namens H.M. de Koningin, vergezeld van zijn waamemenden adjudant H. J. Phaff. de oefs- ning bljgewoond van een onderdeel van het eerste legercorps. In het Provinciaal Kapittel van de zusters Franciscanessen, gevestigd te .Alverna” te Aar denhout, Is Zonoag de eerw moeder Digna tot provinciaal overste gekozen. HELSINKI. 16 Oct. (Reuter). Een woord voerder van het Finsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft vanavond ge zegd. dat oe vraagstukken, die te Moskou besproken zun van emstlgen aard zijn Men 1 heeft echter de hoop en het vertrouwen, dat een practlsche oplossing mogelijk zal zijn. 9 advlseeren doktoren „Geen raw-relelgende laxeermiddelen”. Dese geven wel lijdelijk opluchting, maar bij chronische verstopping Is het gebruik er van nut teloos. De oorzaak der kwaal nemen zij n.l. niet wag, terwtjl bovendien de darmen onnoodlg sterk worden geprikkeld. De oorzaak rM chraeleche verslapping Hgt In een gebrek aan massa In de darmen De sp(jsverteel ngsreeten uit het voedsel, de s.g bsllaatatoffen vormen daar esn natuurlijke massa. Alleen wanneer dese groot genoog la om voldoen den weerstand uit te oefenen, kunnen do darin- apleren zich samentrekken en zoodoende de darm, beweging veroorzaken. De moderne sterk gecon centreerde spijzen Zijn evenwel arm aan spQsver- tcringzresten, zoodat een tekort aan massa - dus aan weerstand - in do darmen ontstaat. Dit hoeft een verslapping dar dsrmspisren tot gevolg. Normaeol neemt de oersaak weg. De kleine sulver plantaardige korrels Normaeol zwsllen in den darminhoud gelatinous op tot esn Sponsachtige massa, dis do plaats innoemt der ontbrekende ballaatstoffen. Nu kunnen de darm. I wser hun normale werking uitoefenen nog heden oen proef mot Normaeol. Hot onschadelUk natuurlijk workend middel, chronische verstopping opheft en oen gazon- Maandagavond, omstreeks middernacht, Is op den Vughterstraatweg, onder de gemeente s-Hertogcnbosch, een ernstig jngeiuk gebeurd, waa.-van twee personen het slachtoffer werden’ Een hunner werd op slag gedood. Omtrent de toedracht van dit ongeluk wordt gemeld, dat ter plaatse kort tevoren een minder ernstig verkeersongeluk zich voordeed. Daardoor kwam het, dat een tractor met oplegger langs den weg stond geparkeerd onder een lantaarn. Uit de richting van de stad nu naderde een Fiersonenauto, waarvan de bestuurder blijkbaar den sUlataanden vrachtauto niet had opge merkt, zoodat aoor de groote vaart, wcarmede hl) op dat oogenblik reed, zijn wagen met een geweldigen klap tegen dezen opbotste. De gevol gen waren ontzettend. De rijdende auto werd volkomen opengescheurd en de bestuurder, de heer van A„ uit Vught. slingerde uit dfen wagen en bleef zwaar gewond liggen. Nog nooolot tiger werd deze aanrijding voor den naast hem ziften den heer De Boer, aannemer, wonende te Am sterdam, die op slag werd gedootj. Dokter van Dijk, uit ’s-Hertogenbosch. die met zijn auto de plaats des onhells passeerde, verleende den zwaargewonde de eerste hulp en Het hem ver volgens naar het ziekenhuis te ’s-Hertogenboach overbreogen. Ook was spoedig geestelijke hulp aanwezig Het stoffelijk overschot van den heer De Boer Is eveneens tiaar ’s-Hertogenbosch ver voerd. Kort na het ongeval kwam de Officier van Justitie te ’s-Hertogenbosch zich van de toe dracht op de hoogte stillen. De politie heeft den zwaar gehavenden auto in beslag genomen. onmiddellijk hadden te ver bet noodlge lijfgoed mocht AMSTERDAM. 16 Oct. Marvelling. Klpelersn: hoogste prijs 530. middelprljs 4.80—5. J^gste^prua del kalm. NOORD-SCHAR VOUDE, IV Oct. Aanvner: 6500 Kg. roode kool f 2.30—3.20 3300 Kg. g?18 kool f 1.70—2.80; 7300 Kg. Deensche witte kool f 2.102.30; 1600 Kg. groene kool f 2.20230; 33200 Kg. uien f 2.302.40, grove uien f 2 80— 2.90, drielingen f 1.10—1.50, nep f 330—430; 1700 Kg. peen f 1.60—1.70, kleine peen 1 0.90; 600 Kg. bleten f 130—130; 6000 Kg. aardppeicn’ bonten f 1.70. Eigenheimers f 2.10, blauwe 'dera f 2.10—2.60, Bevelanders f 1.80, Zeeuwscne M- f 2.60; 85000 Kg. vroege witte kool f 1.50—3-00; 14000 struik andijvie f 1.20; 240 Kg. slaboonen f 10.60—2700; 15300 Kg pootaardappeleneer stelingen 28/35 f 4.60—4.70, idem 35/55 1 4 0A OUDEWATER, 16 October 1939. Kaasmarkt. 35 partijen. 1575 stuks, 7875 kg., eerste soext f 31—f 32, twee soort f 29—1 ?0, handel matig. PURMEREND. 17 Oct. Gemeentel. Verhandeld 22 partijen, wegende 88000 kg. kalm. Hoogste prils &7 00 per kg 3 stapels klein» boerenkas’ 27.00. 1 stapel volvette 32 00 per kg. {605 kg. boter 1.40—1.46 per kg V&markt Aanvoer 664 stuks vee. 184 mei* koelen1! 10 00—260 per stuk. 50 stieren 44—86 per .g. 5 paarden 80.00—200 per stuk. Vette k» veren 6080 cent per kg. VENLO. 16 Oct. Coöp Velllngsver. Venlo. Aan gevoerd 2.080 000 eieren. Klpeleren 4 20-Ao». kleine 8 80—4, eendeleren 9.20—8 per 100 stura. ZWOLLE. 16 Oct. „De Tuinbouw" 81» °3U— 2 40. Andijvie 1.20—1.90. Knolselderle 040—1-W. per 100 stuke Selderie 0.90—1 10. Peen 1 BO— Bleten 0.90—140, Peterselie 40—80 cent per boe. Anddvte 2—2.90. Breekpeen 1.40—3.20. »oe renkool 3 00 Bleten 280—510. Groene kool Prei 8.80—4.00, Bplnarie 0.10—11.80. Snijboon» 39.00. Tomaten 4 60—1190, Witte kool 3.80—3.»» per 100 kg. De gierpont van het veer Eek en Wlel-Ame- rongen is Maandag weder In de vaart gebracht, zoodat de overtocht voor alle verkeer geheel normaal Is. Een medewerker aan de grens schrijft ons: Aan den straatweg Gronau-Glldehaus, op Duitsch gebied, slechts enkele minuten van de Nederlandsche grens, waarlangs de gemeente Losser ligt, staat een groot klooster. Het is betrekkeHJk nieuw, het dateert van de laatste 25 jaar, In welk tijdperk het vol tooid werd. Echt Duitsch van bouwstijl, monu mentaal. Imponeert het tot ver in het Twent- schc land. Het staat te midden eener protestantsche be volking. doch in een omgeving, welke ook het Twentsche land kenmerkt: heide, bosch en stilte. In dat klooster woonden Paters Franciscanen. In moeizamen arbeid hadden de Broeders den woesten heidegrond ontgonnen en het ruwe landschap herschapen In vruchtbaren bouw grond, moes- en oofttuinen. Een loo-tal jonge lieden ontvingen hier hun opleiding tot pries- ter-mlssionaris voor de Braziliaansche Missie. Het Moederhuis dezer Franclscaner-orde staat In Brazilië en het klooster was uitsluitend op gericht, om prlester-mlssonarissen dezer orde naar Amerika te zenden. Onbekend voor de wereld volbrachten de Pa ters hun taak en tallooze jongelieden vertrok ken naar overzee, om Gods Woord te verkondi gen. Ook de naburige Twentsche bevolking trok gaarne naar de minzame Paters. Des Zon dags kwam menig bewoner van het katholieke grensland daar ter Hoogmis, welker bijwoning tr de monumentale kloosterkapel een bijzondere bekoring had. Men meldt ons uit Enschede: Maandagmiddag omstreeks vüf uur verscheen boven Noord-West Duitschland een eskader Engelsche verkenningsvliegtuigen. OnmlddellUk stegen Duitsche jachtvliegtuigen op. die er In slaagden drie vliegtuigen der En- gelschen tot daling te dwingen. n.l. te Osna- biflck, Rheine en Lingen. Het toestel dat te Llngen daalde botste tegen een hooiberg, waardoor het toestel in brand vloog en gedeeltelijk door het vuur werd ver nield. In het toestel bevond rich oa. een groot fotoapparaat. De Duitsche vlieger, die te Llngen een Engelsch toestel neerschoot, was een jon geman van 18 jaar. Een Broeder opende de deur en de Ges- tapobeambten drongen het gewijde gebouw binnen. Ze verspreidden zich onmiddellijk door het geheele gebouw en brachten door hun optreden schrik en ontsteltenis teweeg onder het 15-tal oude missionarissen, dat op dat oogenblik in het klooster aanwezig was. Toen de paters op hoonende en ruwe wijze In den refter bijeengedreven waren, gingen enkele ambtenaren den tuin in. Daar wandelde nog een oude pater met een baard, zijn brevier biddend, onbe- n hetgeen zich reeds om hem heen Met een „Was machen Schwelnhund" greep een der ambtenaren den grijsaard bjj zijn baard en trok hem mede het klooster in. VATICAANSTAD, 16 Oct. (Havas). In een artikel, waarin de balans over de zes eerste weken van den oorlog wordt opgemaakt, wijst de „Osservatore Romano” er op dat het gebruik maken van geweld door Duitschland niet alleen niet in staat is gebleken om de internationale crisis op te lossen, doch haar Integendeel ver ergerd en in zekeren zin onoplosbaar heeft ge maakt genomen en ze trekken. Slechte worden medegenomen, dat verpakt moest wor den in papier, een doos of in een kussensloop. Op de vraag, of ze eten mochten medenemen, werd hun dit geweigerd en de poters moesten toezien, hoe de ambtenaren hun eigen zakken vulden uit den levensmlddelenvoorraad van het klooster. Waar het inmiddels middag was ge worden, werd den paters toegestaan, staande een bord erwtensoep te eten. Toen de pater-rector voor het eten voorbad, staken de ambtenaren een sigaret op en be schimpten de kloosterlingen op de ergste wijze met woorden, die onze zegsman weigerde te herhalen. Dan vroeg de pater-rector verlof, nog een maal naar de kapel te mogen gaan, om het Allerheiligste mede te nemen. Dat vonden de Gestapo-ambtenaren absoluut overbodig, alles was in beslag genomen en ze zouden wel voor alles zorgen. Men kan zich den riele-angst van de paters Indenken bjj dit antwoord. Toen maakte de pater rector zich uit de groep los en verklaarde, dat al zou het hem zjjn leven kosten hij zich naar de kapel x>u begeven Dat was seer aeker bulten berekening v«n de Gestapo die klaarblijkelijk geen opdracht had, de paters neer te schieten. Na een korte be spreking onder elkaar kreeg de rector toestem ming, onder toericht naar de kapel te gaan. Terwijl de pater het altaar beklom, zet ten de ambtenaren zich op de trappen neer en staken een nieuwe sigaret op De rector opende het tabernakel, knielde eerbiedig neer en haalde er de ciborie met de H. Hos ties uit. Daar de heilige Vaten niet moch ten worden medegenomen, vroeg de pater verlof, de H. Hosties in een corporale te mogen wikkelen. Dit werd bruusk geweigerd. „Hjj zou ze maar in den zak steken". Ten slotte haalde een der ambtenaren een enve lop uit zijn tasch en wierp ze den pater toe en onder het bidden van den lofzang „O salutarls Hostia" borg de pater wee nend het Allerheiligste In de papieren ci borie. Paulus weet steeds in zijn brieven van zoovele eeuwen geleden waarlijR modern te zijn: zijn woorden zijn voor alle tijden, voor ons en de ko mende geslachten. Daarom ontleent de Kerk zoovele „epistels" aan zijn rondschrijvens. Zondag jongstleden heeft men zijn vermaan tot de Ephesiers nog eens kunnen overden ken: „het zijn kwade dagen". Ja, ook onze tijden zijn vol dreigende geva ren, zijn: kwade dagen En wat raadt nu de groote Apostel ons voor deze „kwade dagen”? „Broeders, zorgt er voor dat ge met alle omzichtighe-i uw levenswandel tnricht; niet als onverstandige maar als wijze men- schen die den tijd benutten; want het zijn kwade dagen. Weest daarom niet kortzichtig, maar toont begrip voor den wil van God." Het zijn zulke eenvoudige woorden, maar vol breedheid en diepen zin woorden die door allen, geletterden en eenvoudtgen verstaan en begrepen kunnen worden en door hoog en laag moeten worden opgevolgd. Want het zijn kwade dagen! Brlteche vlootkringen verklaren, dat het door de Duitsche radio verspreide bericht, als zou de pantserkruiser „Repulse" getorpedeerd s(jn, slechte een nieuw verzinsel is van de Duitsche propaganda, evenals dat gisteravond het geval was met de bewering, dat de „Hood” sou zijn gebombardeerd. HIl.VERSLM 1. 1875 en 414.4 M. NCRV-Ultzendlng 6 307 00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8 00 Eventueel ANP 8.15 Gramofoonmuzlek 1100 Gramofoonmuzlek. 1130 Zang met Pia nobegeleiding en gramofoonmuzlek. 12.16 Gramofoonmuzlek. 12 30 All Round-eextet en gramofoonmuaUek. om 13 46 eventpeel be richten ANP. 2 00 Gramofoonmuzlek. 3.30 Voor Jeugdige postzegelverzamelaars. 3-00 Plult en plano en gramofoonmuzlek. 3.453 55 Gramo foonmuzlek. 4 00 Zang met pianobegeleiding en trramofoonmuzlek. 5 45 Gramofoonmuzlek, 6 00 Causerie ..Pensioenfondsen In onderneming en bedrijf" 6 15 Gramofoonmuzlek. 6 30 Taalles en causerie over het Blnnenaanvarlngaregle- ment. 7.00 Berichten. 7 30 Gramofoonmugïek. 8 00 Berichten ANP herhaling 8OS-berlchten 8 15 Stafmuzlek -an het 6e Regiment Infante rie. 8 45 Mannenkoor Die Haghe Sanghera” (opn.). 9 00 Vervolg orkestconcert. 9.35 Hol- landsche Ksmermu-i-ken-emble. 11.10 Gramo foonmuzlek. HILVERSUM If. 301.5 M. VARA-Ultzendlng Eventueel berichten ANP. gramofoon- 9.30 Causerie ..Onze keuken” 10.20 arbeiders In de Continubedrijven. 1200 Gramofoonmuzlek 12 45 Berichten ANP 12.80 Roalan-orkest. 1 15145 VARA--Strlfknr- kest, 3.30 Utrechtsch Stedelijk Orkest en so- (opn 5.30 VARA-orkest. 7 10 Koorzang Herhaling SOS-berlchten. 8 03 Berichten ANP, 8 15 Vraag en antwoord. 8 30 De Ram bler». 9 00 Gramofoonmuzlek. 9 40 VARA-ork solist. 1100 Berichten ANP 1110 Oramo- fnonmuzlek. 11.4012 00 Orgelspel. ENGELAND. 391 en 449 M. 9 50 1(1.20 Gramofoonmuzlek. 1135 Orgel spel.' 12 05 Orkeatconccrt. 12 351 20 Variété, 2 20 Lichte muziek. 2 50 Variété. 3 50 Dansmu ziek 8 10 BBC-Theaterorkest 7 0S Variété. 8 35 Variété. 9 05 Orke’tconcert. 10 50 Dansmuziek (gr.pl.) nog geen oor verleend aan deze wjjs van den Dultschen vogelaar. Op den Balkan vindt hij Rusland tegenover zich; zou hij er te Berlijn mee sa menwerken En zal Stahn hieraan gehoor schenken? Rus land is voor alles te koop, maar laat zich duur betalen. Zelfs de mogelijkheid van militaire hulp der sovjets is voor de nazi’s niet uitgeslo ten. maar reeds mompelt men, dat de prijs voor deze hulp Scandinavië zal moeten zlfn.i.Zou de Duitsche legerleiding toelaten, dat de Ber- lljnsche diplomatie geheel zelfstandig en vrij willig zelf-omslngellngspolltlek gaat voeren? Zooveel vertrouwen zal zelfs Berlijn wel niet In Moskou hebben, dat het een nog verdere uitbrei ding der Russische invloedssfeer In Europa niet als een zelfmoordpoging zou beschouwen. En wat zullen de reacties zijn in de machtige neu trale staten? Maar men kan niet weten tot welke consequenties de bluf kan leiden. 'reJOENKINO, 16 Oct. Volgens hier ont vangen berichten, aldus meldt het Chlneesche Persbureau, zijn de Chlneesche troepen er in geslaagd, in den ochtend van den zevenden October tuaechen Llnplng en Tsjangan aan den spoorweg Sjanghal-Hangujau een Japanschen mllltalred trein in de lucht te doen vliegen. Bijna driehonderd Japanners, waaronder en kele liooge officieren, werden gedood, terwijl de spoorweg over een afstand van meer dan hondèrd meter werd beschadigd. men meent over de krijgsverrichtingen te kun nen opstellen, dit axioma In het oog houden dat het een Duitsch belang Is om spoedig vrede te krijgen, omdat de Duitscher een spoedigen vrede thans nog aanvoelt als een overwinning met weinig offers bevochten. Daarom behoeft elke voorbereiding tot een offensief nog geen aanval ten gevolge te hebben. Het dreigen met. ren echten oorlog is tot nu toe een der belangrijkste elementen in de Duitsche vredespogingen geweest. Daarom kan men ook liet door Berlijn zoo zeer geaenschte onderhoud Tusschen Von Ribbentrop, Ciano en Molotof voornamelijk als vredesargument beschouwen. In de Duitsche diplomatie gaat grootspraak veelal aan de féiten vooraf, al schrikt men in Berlijn er niet voor terug om de consequenties uit groote woorden te trekken. Een conferentie te Berlijn Is geen onmogelijkheid, al mag men betwijfelen dat dit een confcrentle-van-drle zal zijn. Voorloopig heeft Mussolini aan Op Het vredesoffensief is mislukt: is nA-het oorlogs- offensief .begonnen» Maar dan blijft’het vooi Duitschland toch het doel, om door aeh mili tair offensief zoo spoedig mogelijk vrede te verkrijgen. Diplomatieke activiteit kan blijven samengaan met verhoogden militairen druk; dat Is gisteren wel bewezen. Het Is vrij tragisch, hoe moeilijk het voo,- Hitler Is, om den goeden weg naar den vrede te vinden. Het vredes-ultimatum volgens Duitsch model heeft natuurlijk een averecht- sche uitwerking gehad, doch de geheele wereld bleef wachten op verder initiatief. De geallieer den gaven bij monde van Daladler en Cham berlain, door een vertrouwensgarantic te elschcn Hitler de kans tot een succesvolle geste, maai de Duitsche politiek vertoonde weer eens han bijna traditioneel gebrek aan psychologisch in- sicht in de niet-Duitsche mentaliteit. De ,,Os- eervatore”, net orgaan van Vaticaanstad, zegt het zeer duidelijk: de Führer moet zijn vrede.- voorstellen wijzigen. Slaat de Duitsche vredesaclie nu opnieuw den verkeerden weg In? Ter zee, In de lucht en te land is de Duitsche militaire activiteit toe genomen en niet zonder succes. Voor het eerst hebben Duitsche soldaten even Fransch grond gebied bij Apach betreden, al zijn zij er weer uit verdreven. De aanval op Engelsche oorlogs bodems In de baai Firth of Forth is eveneens of meer geslaagd. Uit de communique's beide zijden is het feit te oonstateeren. dat schade aan de Engelsche schepen Is aan- gericht. Maar belde wapenfeiten zijn niet var. dusdanigen aard, dat Dultschlands militaire macht een overweldigenden Indruk op Engeland en Frankrijk heeft gemaakt; dat doet het verlies van eenlge slagschepen evenmin. Het resultaat van dergelljkc schermutselingen kan niet anders zijn dan een stijven van het verzet der geallieerden. Het beleedigt den natlonalen trots en geeft aan het redelijk oordeel, dat den totalen oorlog als een onding beschouwt, steeds minder kans om den vrede te wenschen. Het Is misschien toeval, dat de aanvallen van Duitsche zijde steeds dergelijke objecten tot doel hebben, die den Britse hen nationalen trots moeten kwetsen. Waarschijnlijk rijn oudere schepen voor Duitsche torpedo's en bommen gemakkelijker trefpunten dan de nieuwere. Maar men mag niet vergeten, dat aan oude namen oude glorie Is verbonden, waarop het aan tradities gehechte Engelsche volk zeer troteen Is. Het slagschip Royal Oak, reeds bekend uit den slag bjj Jutland, en de tot vliegtuigmoeder- echlp ongebouwde Courageous, waarvan bet verlies ook door de Engelschen is erkend, heb ben niet alleen ertoe bijgedragen om den vort- gen oorlog te winnen, maar zl) hebben gedu rende de Jongste vredesperlode door veelvuldig vlagvertoon den Brltschen naam höogehouden. Dat de „Ark Royalen de „Repulse" getroffen aouden sün, onUsennen de Engelschen, ofschoon zelfs Ijaeren kruisen zjjn uitgereikt voor de overwinning op de Ark Royal. Mochten de Duitsche berichten over de laatste twee sche pen alleen propaganda-doelelnden nastreven, dan beeft men in Berlijn weer een nieuwe psychologische fout gemaakt, door voor Engel sche ooren roemrijk klinkende namen voor de propaganda uit te kiezen. Gezien In het logische pogen van Hitler, om vrede te verkrijgen, berei ken deze berichten het tegenovergestelde; zl) 1 wekken slechts den Brltschen strijdlust op. Eén voordeel heeft Hitler’s vredesoffensief bereikt. De aanvoer van manschappen en ma terieel van het voormalig Poolsche front naar het Westen is zonder eenlge stoornis verloopen als ware het een manoeuvre-oefenmg. Dat de Engelsche en Fransche luchtstrijdkrachten rich slechts beperkt hebben tot verkenningen en 1 niet tot bombardementen om te pogen dit masa-vervoer In het ongereede te brengen, kan alleen verklaard worden uit een houding der geallieerden, om Hitler's vredcsactle niet on noodlg té dwarsbootnen. Evenmin hebben de Duitschers getracht de overvaart van de Brit- sche troepen naar Frankrijk te storen, maa: dat was het gevolg van de defensieve houding door Duitschland In verband met Hitler’s vre- desultimatum aangenomen. Wat wil Duitschland in de naaste toekomst? Zal het een grooten'aanval wagen op de Ma- glnotlinie? Men moet by elke prognoee. die KOPENHAGEN, 17 Oct. (Reuter)? Volgens den Berlljnschen correspondent van National Tldende zou HlUer de hoop op Interventie 'van een neutrale mogendheid ten gunste van den vrede hebben opgegeven en definitief bevel heb ben gegeven voor een grooten aanval. Hitler heeft een langdurige conferentie gehad met leiders van leger en vloot. KEULEN. 456 M. 5.50 Gramofoonmuzlek, 7.50 Het Amuse- mentssextet 9 309 50 Gramofoonmuzlek 11 20 Leo Evsoldt’s klelnorkeet. 1 35 Populair concert. 2.3C Gramofoonmuzlek, 3 20 Literair- muzikaal programma. 3.35 VrooHIk programma 4.30 Gramofoonmuzlek. 5.00 De Keulsche man- nenzangvoreenlging. 5 20 Otto Dobrldt’s orkeat 7 4012 20 Zie DeutflChlandsender. BRUSSEL. 322 en 4S4 M. 322 M. 11 20 Gramofoonmuzlek. 11 50 en 12.30 Om- roenorkest. 12.50 1 20 Gramofoonmuzlek, 4 20 Cello-kwartet. 5.35 en 6.20 Omroeporkest, 6.45 Gramofoonmuzlek. 7 20 Gevarieerd programma voor «oldatén 9 3010 20 Gramofoonmuzlek. 434 M. 11 20 Reportage. 11 35. 11 50, 12 301.20 en 4 20 Gramofoonmuzlek. 7.20 Uitzending voor soldaten. 7.50 en 8.35 Omroepaymphonle-ork en solist. 9 3010 20 Gramöfoonmuz’ek. DFUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7 40 Veldnoetnroerrarnma. 8 05 Gramofoon- muziek. 9 40 Omroeporkest, hierna tot 12.20 Narhtcencert. Het onderwijs werd echter spoedig bemoei lijkt. Evenals dat van zoovele inrichtingen ge- elscht werd (o.», van het klein-semlnarle te Münster) moest over de onderwijsinrichting een directeur aangesteld worden, die door het RlJksmlnlsterle van Onderwijs was goedgevon den. Aan dezen elsch werd natuurlijk niet vol daan en zoo moesten de Jonge leerlingen naar huis worden gezonden. De ouderen studeerden successievelijk af en ontvingen inmiddels de H. Priesterwijding. De Paters-leeraren vertrokken eveneens cn het groote klooster werd uitsluitend bevolkt door uit Brazilië teruggekeerde oud-Misslona- rlssen. Broeders en mannelijk personeel. Daar verscheen plotseling 1.1. Vrijdag 6 Oct. des morgens half 9 een vrachtauto voor het klooster, bezet met een 20 A 25 Geatapoambte- naren uit Osnabrück. Schril en langdurig klonk de kloosterbel In de groote vestibule en weergalmde In de lange kloostergangen. w g' w d d F d n n t< VI V te v« m

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 14