van den daq en zijn vriendje Wip Kabouter Flip en f I III I Het Finsche volk houdt zich kalm en optimistisch maar de grens wordt VERDER VERSTERKT DE ONBEKENDE in de kapel De werkloosheid in September GeneesmiddelH U H DE „GROENE MAN” VAN WESTMINSTER DINSDAG 17 OCTOBER 1939 Geen lucifers SOCIALE WETGEVING Zwijgende, koppige vastberadenheid Sergeant Crooke voelt niet» voor den modernen oorlog Flinke daling in de laatete week vergeleken bij 1938 De tunnelbouw te Rotterdam PRIJSSTIJGINGEN IN DEN KANTOORBOEKHANDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Onrustige tijden: Onrustige gedachten •L- wn wllUgers of hulptroepen door de straten mar- HELSINKI. MAANDAG buitenlandsch 0 85—1, van Q 1 16 16 (Nadruk verboden i Het leven te Heltinki I. vorming DOOR A. HRUSCHKA Dten Heeft de U be- t Wordt vervoigdl Finland, dat tn veel mindere mate aan de randstaten den Russlschen Invloed heeft ondergaan, wenscht ook in dit opzicht niet het twijfelachtige lot der Baltlsche landen te deelen. ng en de dan Fabrieken function- Maar hier In Westminster hebben of hadden wij toch tin geüniformeerden kerkbeambte, en wjj zijn steeds trotsch op hem geweest. Morgen draagt hy zijn uni form voor de laatste maal. Zijn 83 jaren seven hem zeker recht op rust. HU is trotsch op zijn militaire medailles die hU altijd draagt, maar nog trotacher U hij op een kruis, dat op zijn borat de eereplaats Inneemt: het Kruis Pro Ecclesia et Pontifice. dat hem het vorige jaar door den Heiligen Vader toegekend werd ter be- looning van de door hem aan de Kathedraal bewezen diensten, en dat Kardinaal Hinsles persoonlijk op zijn borst speldde. Dat was nog een grootere dag dan die bij Tel-el-Keblrl alle lichamen en tot haar zullen wi Ook Wip werd niet vergeten en de eekhoorn smulde naar hartelust. Toen het bakje leeg was likte Wip nog zelfs de restjes uit. Spoedig vleien belden in diepen slaap, waarna ze eenige uren later gewekt werden door.... woord haar tan voer 3 50— >8% i0 10 ,0 10 el weer prijzen 'den, tin; n en spen laag het 0 5 5 8% 5 2 ..O. ik ga met- Flip, die vertelde dat hU de twee sleutels had machtig weten te worden, een van de celdeur en een van de buitendeur. Met kloppend hart stond Peter op en op den tast wist hy in het donker naar bulten te sluipen. Weldra stond hij bulten met Flip en Wip op zijn schouder. t run- i 30.00 voer al* s vorig» 72 cent handel Jn lam inprjj. ir, han» En nu het leven en de stemming in de Finsche hoofdstad. Helsinki is Inderdaad kalm. Althans voor het oog van de wereld, maar kalmte hco- ben de Finnen, in overeenstemming met hun rustige beschouwende naturen, steeds aan den dag gelegd. En deze karakteristiek kan dan ook in dit geval niet als een betrouwbare graadmeter worden beschouwd. Het wemelt In Helsinki niet van militair ve"- toon. Af en toe ziet men groepjes jeugdige vrij de! ifi bovenbedoelde artikelen kan bevorderen en ten aanzien van de prijsstelling in deze ar tikelen wil zij adviseerend optreden tegenover itanties. die zich ter zake arbeidsbemiddeling (249.087 toorboekhandel worden verkocht, en zij krachtig stelling nemen tegen iedere prijaop- drUving tn voormelde artikelen. Zij wil «yn contact-orgaan in al die gevallen, waarinhaar intermediair een normalen han- el- F te tocht. Zeeuw- Iclingwi Elgen- Zana- <n aan- zen per 8.00—15 Als het zware Juncker-vllegtuig van de Zweed- iche luchtlijn op Finland zich door de laatste nevelmassa’s heeft weten heen te boren en dan neerstrijkt op 1 vliegveld, even buiten de Finsche hoofdstad, valt het wel heel moeilijk Helsinki als de „witte stad van het Noorden” terug te vinden. De stad, voor een derde reeds ontruimd en verlaten, maakt thans een mlezerigen in druk. Maar daar is. behalve alle politieke zor gen. ook het druilerige regenweer schuld aan. In Zweden, dat wjj amper verlaten heb ben. spreekt men pessimistisch gestemde tnenschen, maar in Finland schijnt opti misme overal het laatste parool te zijn. Ook de Finsche onderhandelaar Paasiklvi, zoo juist teruggekeerd uit Moskou, blijft opti mistisch gestemd en gewaagt ons van de minzaamheid, die bij de besprekingen in de Russische hoofdstad werd betracht. Er is echter nog een onderscheid. In Stockholm zijn de meeste hotels volgepropt met vluch telingen uit Finland, maar in Helsinki vindt men leege hotels In de overeenkomstige verslagweek van September was het werkloosheidspercentage in de laatste janen als volgt (in het tijdvak van Mei tot en met November worden bij de berekening van de percentages de land arbeiders buiten beschouwing gelaten): 1932 28 7. 1933 24 1. 1934 25.6. 1935 30.2 1938 30 7. 1937 23.5, 1938 21 9. 1939 18.0 i van t vergeefsche wierp hjj de blokken in een hoek en met een geweer dan met een of andere monster achtige machine, waarvan hij niets begrijpt Hij heeft geaegd dat als men hem een geweer in handen wil geven, hu nog wél eens mee wil doen, maar van dit aanbod is toch niet ge bruik gemaakt. Hij is overigens stoer genoeg, en kan zich erop beroemen in 1882 bij Tel-el- Kebir meer gevangenen gemaakt te hebben, dan tot nu toe de Franschen of Dultachen aai) het Saarfront in een heele week bemach tigen. Aan het hoofd van een handvol mannen dreef hij op zekeren dag 182 Arabieren naar de Brltsche Unies. De bevelvoerende officier die de gevangenen In ontvangst nam. kon zijn oogen nauwelijks getooven. En sergeant Crooke blijft erbij: „Dót was pas oorlogvoeren!" Vlug pakte Peter het bakje op. Het warme eten smaakte hem best, want hij had ergen honger. Flip zag hij echter niet en toen hij hem riep kreeg Peter ook geen antwoord. Daar begreep hy nlëts van en hij ging maar weer door met eten. zijn van nadeeligen Invloed op Uw zenuwen Kalmeer en sterk ze door Mijnhardt's Zenuwtabletten. Deze werken zenuwstlllend, zenuwsterkend. Buisje 75 ct. Bjj Ajoth. en Drogisten 1 September 1939 we. den 43634 weduwenren ten en 14427 weezenrenten krachtens de Inva liditeitswet genoten, terwijl .op genoemden da tum krachtens art. 373 dier wet 112889 personen in het genot waren van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 74564 personen een invaUdl- teitsrente als bedoeld In art. 71 dier wet Krachtens art. 24 der Ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 105901 per sonen In het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. De 26ste Juli is een Zondag en wordt bij de Sochors plechtig gevierd als Margrit's ver jaardag. - En wederom heeft mama Sochor haar uiterste beet gedaan, om een behaaglijke en rijke sfeer te scheppen. Evenals op 22 April wacht men Baron Hohenheim, den jongen Kastelliz en andere vrienden van den huize. Er heerscht nu echter een andere toon: al de leden van het gezin zijn diep onder den aangenamen indruk van de groote erfenis, die hun te beurt moet vallen Baron Hohenheim, die middelerwijl doodelyk verliefd op de mooie Margrit is geworden, be taalt sinds lang haar lessen bU een gunstig be kend acteur; en mevrouw heeft hij een aan zienlijke som voor de aanschaffing van toiletten, •na. overhandigd. Die som heeft zij tegen af gifte van een schuldbekentenis genadig aange nomen Naar ons heden verzekerd werd, gaan de troe penversterkingen aah de grens onverminderd voort. „Wij blijven kalm", aldus liet zich heden avond de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandsche Zaken in een conferentie met de buitenlandsche journalisten uit, ofschoon wij weten, dat de Sovjet-Russische verlangens zeer ernstige kwesties betreffen. Het Finsche volk wil ook onder den hoogen druk, waaraan het thans bloot staat. „sisoe" blij ven, dat wil zeggen zijn vitale energie bewaren. En de regeering, die thans te Helsinki zetelt, denkt er niet aan naar elders te evacueeren Maandagmiddag heeft de ingenieur van den weg der Nederlandsche Spoorwegen te Rotter dam, Ir. K. A. C. B. van der Veen, de vertegen woordigers van de pers rondgeleid op het terrein van den tunnelbouw der N S aan den Beukels- dijk te Rotterdam. Naast den bestaanden tunnel komen er nog een tunnel voor snelverkeer, twee tunnels voor langzaam verkeer en een tunnel voor voetgangers. De 168 bctor.palen, die daar voor noodig zijn, zijn reeds geheid, hetgeen met buitengewone moeilijkheden gepaard ging. Men moest nj. de palen helen tusschen de rails en de draden van het electrisch bovennet. Daarna is het geheele stelsel van rails en wissels over een oppervlakte van 3 000 vierkante meter 50 centimeter omhoog gebracht en over hulpbrug gen gelegd. Ook dit werk etschte byzon^re voorzorgen, opidat het op hooger niveau brengen van de rails moest gebeuren zonder stagnatie te bren gen tn den normalen treinenloop. Inmiddels is de aanbesteding gehouden en het werk opge dragen aan de firma Capiteyns te Schiebroek. Thans is men bezig met het verhoogen van het laatste spoor en dan kan onder de hulp? tunnels aan den elgelijken bouw gewerkt wor den. zonder rekening te houden met het trein verkeer. Het nieuwe tunnelcomplex aan de zijde van Blijdorp wordt 21 c m. langer dan het oude, om eventueele uitbreiding van het spoorweg emplacement in de toekomst mogelijk te maken. In het gedeelte waar de nieuwe tunnel bulten den ouden komt te liggen, zijn de franklpalen reeds geslagen zoodat binnenkort begonnen kan worden met het heien van de palen van gewa pend beton. Hoewel het werk door de mobilisatie eenigen tijd stil gelegen heeft, hoopt men toch dezen verloren tyd weer in te halen, zoodat later weer volgens de tyden van het bestek kan worden gewerkt. De aanvoer van materiaal zal door den oor logstoestand geen stagnatie ondervinden, om dat het ijzer voor de wapening, dat uit Polen kwam, reeds geleverd is, terwyi de ijzeren bal ken. die men voor het werk noodig heeft, uit Luxemburg sullen komen, welk land den uit voer van deze balken heeft toegestaan. 'teven arlijk «Vn e ko- ■leent «Vn leden de ’den- OOk 7eva- 'aadt deze Vt er Iheid als nen- toant trom ’-grip De „Groene Man" wordt hy genoemd naar de kleur van zyn uniformjas. De „Green man” is een in Engeland veel voorkomend woord dat byna uitsluitend gebruikt wordt als naam vwr plattelandsherbergen Het beteekent ..De krul den -man" of ..Groentenman”; de herberjtr., die aldus genoemd worden, verkochten in den ouden tyd ook kruiden en groenten, zoodat de waard tevens een „green man” was. Maar de Green man van Westminster is sinds onheugeiyke tyden reeds sergeant Georg» Crooke. die 38 jaar lang deurwachter van de Westminster Kathedraal geweest is. Velen uwer, die de Kathedraal bezocht hebben, ’4Jn ongetwyfeld in aanraking met hem geweest, want behalve dat hy „de deur bewaakte", ver kocht hy in het portiek geïllustreerde brief kaarten, boekjes en gidsen, benevens andere „rouvenlrs”. op de Kathedraal betrekking het bend. Hy weet waarschyniyk evenveel omtrent het groote Byzantynache bouwwerk als er In al die boekjes en gidsen te lezen is. en mis schien zelfs Jets meer, want hy heeft de Kathe draal van de fundamenten af zien verrryzen. Hy werd deurwachter toen de bouwheer der Kathedraal. Kardinaal Vaughan, nog aartsbis schop was. en twee jaren vóór deze opgevolgd werd door Kardinaal Bourne. Hy was sergeant in het leger van Hare Brltsche Majesteit ge weest. en de sergeantstrepen draagt hy tot op den dag van heden met trots. Eu niet alleen de strepen, maar ook de ry van medailles, be haald In oorlogen, die werkeiyk oorlogen waren. In den Zoeloe-oorlog van 1879, in den eersten Boerenoorlog van 1881. In den Egyptlschen oor log van 1882. Hl onderscheidde zich in al die oorlogen, zonder ooit een schram op te loopen. elsof hy maarschalk was in plaats van ser geant. Voor de hedendaagsche manier van oor logvoeren voelt sergeant George Crooke weinig HM ziet graag zyn tegenstander en vecht liever OD D tulvert da porl*a dext d» Jeuk bedaren, ver- frlicht en sterkt de huid* weefsels. Flacons d 75 ct-, L 1.50 en f. 2.50. (Van onzen Londenschen correspondent.) Onze meerendeeU bescheiden kerken en onze eveneens niet alle overweldigend grootsch# Kathedralen missen eenige van de schilderach tige ulteriykheden. welke de kerken van het Continent, en vooral van de Latynsche landen kenmerken. Wy. katholieken, leggen het In En geland nog heel eenvoudig aan. En in dit geval is de eenvoud niet zoozeer een deugd, welke eenige verdienste met zich brengt, als wel een strikte noodzakeiykheid. Ofschoon meer dan honderd tien jaren verloopen zyn sinds de emancipatie, verkeeren wy hier nog slechts In het aanvangsstadium van onze ontwikkeling, en wy kunnen niet ..groot-op” doen Wy hebben geen Suisses, en zeker geen prachtig geüniformeerde en gedegende Suisses met zware staven, zooals in de Fransche hoofdker ken De pastoors zyn nagenoeg uitsluitend aa"> gewezen op de vrijwillige diensten van paro chianen. ook voor het werk van den koster voor zoover niet'hyzelf of de kapelaans zien ermee kunnen belasten. Alle vraagstukken, die verband houden met een vredelievende oplossing, worden zeer zorgvuldig bestudeerd. Men wil optimist tot het laatst toe blyven. maar men kan den indruk niet ontgaan, dat in de uitingen van degenen, die aldus spreken, een ondertoon van diepen ernst en groote bezorgdheid ligt. Finland zal getrouw het niet-aanvalsver- drag met Rusland nakomen. Maar de Fin sche regeering ziet zich ter "versterking van de neutraliteit verplicht, nieuwe verster kingen in de grensgebieden met Rusland aan te brengen. 30 September 1939 waren by de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 267.769. werkzoekenden <249.067 mannen en 18.702 vrouwen). Hiervan waren 203 498 De directeur van den Rijksdlenst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt de volgende resultaten mede van de ver zameling door het Centraal Bureau voor de Statistiek van de voorlooplge gegevens over de «leek van 25 tot en met 30 September 1939. Zulke verhandelingen, zegt Hubert, zyn altyd interessant en spannend. Bovendien zal X voor my een groote voldoening zyn. die trotache Yvetta op de bonk der beschuldigden te zien, want ‘n half jaar geleden, by myn laatste bezoek aan oom Winkler, die my. om X maar ronduit te zeggen, aan de deur zette, is zy ge tuige geweest van myn nederlaag. Ja, ja, zoo veranderden de tyden. Dan poogt Hubert zyn ouden heer over te den prachtigen Franachen auto te dien hy by zyn firma heeft uitge- De drie by den handel in kantoor- schooi-, schryf- en teekenbehoeften belang hebbende organisaties: de Federatie van Nederlandsche Vereenlgingen voor den Kantoorboekhandel en aanverwante vakken, waarin opgenomen de Nederlandsche Vereenlglng van Kantoorboek handelaren en de Nederlandsche Katholieke Bond van Kantoorboekhandelaren, de Bond van Leveranciers aan den Kantoorboekhandel en de Vereenlglng beschermde LAjst vnor den Neder- landsqhen Kantoorboekhandel, zyn overgegaan tot de vorming eener centrale prysbeschar- mingscomn.Lssie voor den Nederlandschen Kan toorboekhandel. waarvan het secretariaat 1$ ge vestigd Heerengracht 138 te Amsterdam. Voornnemde commissie heeft zich een twee ledig doe; gesteld, nj.: zy wil waken tegen overmatige prysstygingen in den handel in kan toor-, school-, schryf- en teekenbehoeften en alle andere artikelen, die normaal in den kan- ik zou kunnen verdienen, als ik een eigen zaak in auto's opende. Ik heb dat sinds lang goed uitgerekend. Bovendien ben ik van plan, te gaan trouwen Dat is waarlyk groot nieuws! En met wie? Ik heb me eens laten wijsmaken, dat je helmelyk verloofd bent met de dochter van Prof. Edelsbrunner. Praatjes, papa! Ik denk er natuurlyk niet aan. Myn uitverkorene ia van zeer rijken huize zoodat ik u na myn huwclyk de geleende som wel spoedig zal kunnen teruggeven maar ik heb den indruk, dat zu en waarschynluk ook de familie van my verwachten, dat ik geen officieel aanzoek zal doen, vóórdat Ik. als eigenaar van een zaak, een zelfstandige positie bekleed. Dat stemt trouwens met myn eigen verlangens overeen Heb je het meisje al gevraagd? Ja, een paar dagen geleden, zoo half en half, zy beloofde my. haar ouders te zullen polsen wat betreft de manier, waarop myn aanzoek zou worden opgenomen. Want voor- loopig ben ik voor de familie Neumann een arme sukkel. Dat is my uit de houding der ouders al dlkwyis genoeg gebftken De familie Neumann? Die te Rettenbach op de villa ..Lola” woont? Nu. Jongen, als je dat lukte! X Zou waariyk een prachtige specu latie zyn. Het zal my lukken U kent nu den toe stand. En uw antwoord aangaande het kapl- erfenls In handen heb. Natuurlijk! Onder zulke omstandigheden In een hoek van de huiskamer laten Hanna en Kastelliz zacht te praten. Ook hun scheen het fortuin toe te lachen. Zooeven had Kastelliz het meisje dat hy liefhad medegedeeld, dat het zeer gunstig oor deel van de bekende critici over zyn proef» avonden het bestuur van de opera had be wogen hem voor vast te engageeren. Hy was voor twee Jaar aangeeteld tot tweeden ope- rette-kapelmeester tegen een flink honora rium. Dien morgen was het contract ge- teehend. Hanna, fluisterde Kastelliz. in Augustus word je 21 jaar en bent dus mondig en kun je doen wat je wiltJe ouders zullen ertegen kunnen zyn, want Ik kan je nog zoo weinig aanbiedenniets dan een bescheiden home met gren anderen rykdom dan liefde. Wil je my beloven, trots mogelyk verzet m"n vrouw te sullen worden? Jal Dat korte woord valt zoo eenvoudig en duidelijk van haar tippen! Kastelliz. die Hanna kent, weet, dat het de waarde heeft van een eed. Hoe graag zou hy haar in zyn armen ge nomen hebben en door een kus die verloving beeegeld hebben! Maar dat gaat voor het oogenbllk niet, haar moeder noodigt juist haar gasten aan tafel Misschien later wanneer hy weggaat en tn de halfdonke— vestibule een kansje ziet. Geduld! „Wat ik zeggen wil.” zei John Went tot Clare Belly, .jup den bodem van de slee heb Ik een stoof met gloeiende kooltjes gezet, 't Zal in de bergen geweldig koud zyn" Clare keek hem dankbaar aan. bent wer keiyk te goed Voor ons. mynheer Went.” De aangesprokene antwoordde niet, maar glimlachte geheimzinnig. Op dit moment kwam Tom Belly, Clare's man, naar buiten, beladen met een paar groote pakken, die door Went wer den aangenomen en tn de slede gelegd. Het echtpaar nam p'aats. gehuld in een aan tal berenhuiden. Er blies een koude, snydende wind: de lucht zag dik grüs. „Vanavond zal er wel een sneeuwstorm los breken.' zei Belly. ..Denkt u dat we het nog vóór dien tyd halen, mynheer Went?' ..Zeker, om dien tyd ben Ik weer hier In X dorp terug.' John Went nam plaats op den bok en greep de leidsels der ongeduldig trappelende kleine steppenpaarden Als het jonge echtpaar hem op dit oogenbllk in s’n gezicht had kunnen zien, zouden ze zeker geschrokken zyn van de wreede uitdrukking er op De slede schoot vooruit, den weg naar de ber gen in. Tom Belly was de eerste die sprak. „We kun nen u niet dankbaar genoeg zyn. mynheer Went, voor de betrekking van huisbewaarder en hout vester. die u ons hebt aangeboden en dat nog wel in soon keurig gemeubileerd huis.” Joftn Went bromde wat in z'n baard. Elnde- lyk dan was het oogenbllk aangebroken om wraak te nemen op het gehate jonge echtpaar. Lang had hij op een geschikte gelegenheid ge wacht. Had Clare niet den «urmen Tom Belly verkozen boven hem. den ryken grondbezitter? Ze zouden er beiden voor boeten. Maar «en moord kwam altyd uit. Deze vrouw echter was volkomen veilig. De paarden vlogen over den hard be «Toren weg naar de hut boven in de bergen van Brltsch- Columbta. die z'n eigendom was en waar 's win ters geen sterveling kwam De koude was daar ondraagiyk. „Heb je wel voldoende etenswaren gekocht?" vroeg Clare aan haar man. „Voldoende voor maanden.' vrourvtje. Ze keken in de verte; de weg steeg steeds hooger. Een uur lang renden de paarden met onverminderde vaart voort. De twee jonge men- schen waren vol hoop op een nieuwe toekomst. Ze hadden het aanbod van John Went dan ook met belde handen aangegrepen. Went dacht slechts aan z'n wraak. „Zoudt u vannacht niet by ons in de hut bly ven?” onderbrak Tom het lange zwygen. ..Er is een hevige sneeuwstorm op komst, mijnheer Went.” „Neen, de paarden zijn vertrouwbaar en sterk. Ze brengen me binnen eenige uren «veer veilig thuis." Ze wisten dat John Went geiyk had. Ze ste gen al hooger en X werd aldoor kouder, zóó koud, dat x die voelden door de zware beren huiden heen, waarin ze gehuld waren. Eensklaps riep Went: „We zyn er by na.” en wees naar een jiulsje. in zware balken opge trokken. dat hoog tn de sneeuw lag. Tom Selly en z'n vrouw waren biy dat ze de plaats hunner bestemming bereikt hadden. Went was van den bok gesprongen en veegde de eerste vlokken sneeuw weg. die op z'n gezicht neerdaalden. Tom en Clare stapten uit de slede. Went Het ze defhut binnengaan en ging zelf terug om de pakken en de bagage te halen. By de slede aar zelde hy even en morrelde aan de pakken. Biyk- baar wilde hy Clare en Tom In de gelegenheid stellen hun nieuwe woning op hun gemak te bezichtigen. Hy wist dat alles er in de puntjes was. Er was een groote schoorsteen, waarom heen stapels hout lagen. Achter in de hut lag nog meer, genoeg voor een heel jaar. In de pro visiekast hingen een aantal hammen en zyden spek. Juist toen ze de practlsche Inrichting ge prezen hadden, kwam Went met de pakken bin nen, die hy op den grond legde. „Zie zoo.” sprak hy en stopte een pyp, „nu laat ik jullie alleen. Heb je misschien ook een lucifer voor me, Tom?” Selly tastte gretig In z'n zak. maar z'n hand kwam er leeg uit. „Neen, die heb Ik nooit by me, want ik rook nooit. Maar Ik heb drie pakken gekocht, ik zal ze even krygen.” „Doe geen moeite.” weerde Went af. heb ze zelf, zie ik. Nu gegroet hoor! Ik een weer terug." Ze wilden hem nog bedanken, maar hy was al verdwenen en kort daarop hoorden ze de slede wegryden. Clare keek hem na en mg dat hy woest op de paarden lossloeg. De sneeuwstorm was feller geworden en X was te voorzien dat hy lang zou duren. waarden baron eigenlyk niet meer noodig had; die hulp werd enkel nog aanvaard, omdat m«f Margrit’s vorming niet nutteloos wilde ver tragen. X Betreft dan ook maar een leenlng op zeer korten termyn, en die had zy gemakkelyk elders kunnen verkrygen, op grond van het feit, dat Emll Sochor weldra in X bezit der nalatenschap van majoor Winkler zou worden gesteld. X Sprak echter vanzelf, dat men liever dóór ‘n vriend dan door een vreemde wordt geholpen Aldus op de hoogte gebracht scheen Hohenheim dan ook diep doordrongen van het bewustzün der eer, die hem werd aange daan. Voorlooplg had mevrouw Sochor voor zich en voor Margrit Hanna wilde er niet van hooren’een paar elegante wandel- en avond toiletten en ook nog eens massa onmisbare kleinigheden bestejd Aldus uitgedost ontvangen mevrouw en Mar grit vandaag haar gasten. De heer Sochor. aanwezig omdat het Zondag is. staat met zyn zoon Hubert een weinig ter zijde. Zy spreken over het naderend proces, waarvan zy den uitslag met groote zekerheid voorzien; immers, ryksprocureur Erber, met «rlen Emll Sochor onlangs eenige woorden wis selde, heeft hem gezegd, dat aan twee dingen niet meer te twyfelen viel: er bestond geen testament en Eltz en zyn medeplichtigen zouden veroordeeld worden (190 484 mannen en 13 014 vrouwen) werkloos en waren 47.230 per sonen door Overheidshulp tewerkgesteld by cultuurtechnische en administratief daarmede geiykgestelde werken. Biykbaar waren er dus 17.041 personen als werkzoekende ingeschreven die in het vrye bedryf werkten, doch andei werk zochten. In de week van 25 tot en met 30 September 1939 waren by gesubsidieerde vereenlgingen met werkloozenkas aangesloten 588.350 personen, waaronder 75 744 landarbeiders? Van de 512 606 verzekerden bulten de land arbeiders was het «verkloosheldspercentage 18.0 (in de vorige verslagweek was dit percentage 17.4). Mama had geld noodig jy ook. om niet van mij zelven te spreken. Ten gevolge van den slechten gang der zaken, hebben wy er in den laatsten tyd büzonder schraal voorgezeten. Ik heb reeds geld moeten opnemen En nu is myn credlet uitgeput. Och, dat komt vanzelf tn orde. Ik ken men- schen genoeg, die tegen redelyken Interest op zoo'n erfenis geld voorschletsn. Ik kan er voor zorgen, als u wilt Nu, als het zóó gelegen is.... Afgesproken dus. De auto is vari*morgen af uw eigendomA propos, papa, nog iets anders. Ik mag er toch op rekenen, nietwaar, dat u my zult bedenken, zoodra u definitief In X bezit der nalatenschap gekomen is? Ik zal binnenkort een groot kapitaal noodig hebben, om voor eigen rekening zaken te gaan doen. Ik zou dat geld natuuriyk wel kunnen opnemen, maar dan zou Ik 'n boog» rente moe ten betalen, wat vooral by den opbouw van een zaak zeer hinderlyk is. Ik zou dus gaarne hebben, dat u my het kapitaal voorschoot; de interest over het eerste jaar kunt u afhoueffn van myn erfdeel. Het tweede jaar betaal ik u reeds de rente en in den loop van het derde begin ik met de aflossingen op de hoofdsom. Hoeveel geld zou Je noodig hebben? Hubert noemde een som. Zóó veel? En waarom wil je nu voor eigen rekening zaken gaan doen? Als algemeen ver tegenwoordiger van je firma heb je een goede positie en een aardig Inkomen. halen, koopen, zocht. Sochor senior verklaart dat hj) in principe tot dien, aankoop besloten heeft, maar dat hy X raadzaam oordeelt, te wachten tot de erfenis wordt uitgekeerd. En wanneer zal dat gebeuren? procureur u daarvan niets gezegd? Hy gelooft, dat na afloop van X proces, waarby ook de afwezigheid van een uiterste wilsbeschikking moet worden vastgesteld, niets meer aan de ultkeerlng van de nalatenschap in den weg zal staan. Nu, dan is X ook maar een kwestie van dagen. Zonder het minste bezwaar kunt u den auto reeds morgen in bezit nemen. taalt een kleinigheid op rekening en de rest zoodra u de kapitalen hebt ontvangen. Hm ja.... dat zou misschien zóó ge regeld kunnen worden. Maar, beste jongen. Ik moet je openhartig zeggen, dat ook het be talen van "n kleinigheid my op het oogenbllk Na drie dagen bedaarde de sneeuwstorm er. maakte plaats voor helder vriezend weer. Eerst toen kon men vanuit de nederzetting een red- dtngs-expedltle zenden voor John Went, wiens paarden op dien ongeluksa«ond alleen waren komen binnenrennen. Een onderzoek wees uit dat het tuig gebroken was. Na uren zoeken vond men het lyk van den ryken grondeigenaar op den grond liggen; de slede lag een honderd meter verder, verbrijzeld tegen den bergwand. In de zakken van z’n zware pelsjas vond men drie groote pakken lucifers. Het is reeds zoover gekomen, dat m het na burige Zweden het Finsche geld niet mepr «Is betaalmiddel wordt aangenomen. Uitgeweken Finsche families zyn daar aangewezen op de hulp van anderen. Na een haastig vertrek uit Suomi hebben wy geen deviezen meer mogen en kunnen aanne men. terwyl de Finsche Mark geen waarde meer biykt te bezitten In afwachting van de uiterst belangryke con ferentie van de Scandinaafsche staatshoofden, as Woensdag te Stockholm, is een faze van rust en stilstand in Finland ingetreden. Na deze conferentie, waartoe ook de Finsche staats president is uitgenoodtgd, mag men verwachten, dat Paasiklvi met nieuwe voorstellen naar Mos kou zal worden afgevaardigd De Finsche dele gatie, die naar Stockholm vertrekt, bestaat be halve uit staatspresident Kyosti Kallio. ook uit den Finschen minister van Buitenlandsche Za ken, El jas Erkko; den leider van de politieke afdeeling aan het departement van Bultenland- sche Zaken Aaro Pakaslahti; den particulieren secretaris van minister Erkko, Saikku en een der adjudanten van den staatspresident, Slör. Ten aanzien van den inhoud der Russische wenschen blyft men zich in regeerlngsxi mgen te Helsinki in nevelen van vaagheid hullen. Slechts zes personen zyn op de hoogte van de Russische voorstellen en wat deze precies in houden, al ontbreekt het niet aan gissingen. Die ingewyden zyn de vier ministers, die :n een by- zonder oorlogskabinet zyn opgenomen de pre sident van de republiek en de chei van den generalen staf. Men hoopt en vertrouwt op ■goodwill van de zyde der Sovjets en verklaart nadrukkeiyk, dat deze ook steeds door de Fin sche regeering zal worden betoond cheeren. In de bultenwyken verplaatseu zich kleine troepenafdeelingen zy bedienen zich daarby van primitieve boerenkarretjes. Veel opvallender is het dat vrywel alle magazynen ruiten vertoo- nen. die op zeer solide wyze met papieren stroo- ken overplakt zyn. dlkwyis zoo Intensief, dat de vensters den indruk van splnnewebben geven, waarachter men met moeite iets van den Inven taris kan onderscheiden. Dit is vooral het geval by de groote warenhuizen van Stockmann. Men kan een energiek en taai werkend volk als .het Finsche moeilijk van achteloosheid be tichten, maar het valt verder op, dat behoudens een enkele verduisteringsproef, die de vorige week te Helsinki is gehouden, van luchtbescher- mingsacties voor en door de burgerbevolglng niets te merken is. Opvallend is het ook, dat byna nergens zand zakken zyn aangebracht, zulks in schrihe te genstelling met de maatregelen, die in anaere neutrale staten zyn getroffen. Er is geen dis tributiesysteem ingevoerd. Finland is een land met ryke voorraden Alleen ten aanzler. van het sulkerverbrulk heeft men bepaalde beper kingen getroffen; er Is dus een overeenkomst met de maatregelen In ons eigen land. In een stad als Helsinki ontbreken bomvrye schuilkelders. Eerst in deze dagen is men be gonnen met het aanleggen van loopgraven In openbare parken en landgoederen. Dit alle- wyst li.derdaad op kalme afwachting, maar net is een kalmte, waarover men zich zal verwonde ren. De vrywllllge ontruiming van de groote st-eden is thans vrywel voltooid, theaters, openbare vervoermiddelen neeren zoo goed als normaal. In het binnen- en telefoonverkeer moet men zich nog niet beperken. Aan censuur wordt niet ge dacht. Een deel van de geëvacueerde bevolking be vindt zich in dorpen, op een afstand van 100. 200 kilometer van de groote steden. Deze dorpen jyn overbevolkt geraakt. Velen zyn naar de y Brensgcbieden by Zweden en nog noordc.yker >- 3tiar die by Noorwegen vertrokken. De vlieg tuigen, die van Finland uit naar Zweden ver trekken. zyn stampvol. Omgekeerd zyn zy daartegenover zoo goed als leeg. zy, die vertrekken, zyn somber gestemd over ae toekomst van hun land. Zy die blyven ver- toonen utteriyk niet de minste sporen engst of onzekerheid. Terughouding en onver schrokkenheid karakteriseeren de Ftnsche volksziel. Haar te pellen in deze dagen is zeer moeliyk. Wellicht leeft achter deze zwygende, al werende maskers diepe gekweldheid over den dag van morgen. Het gansche volk schaart zich achter de legeering, zoolang deze niet wenscht in te gaan op een vernederend compromis met den Russlschen buurman Eerst nu begonnen ze te voelen hoe koud het In de hut was Ze klappertanden beiden Ik T.i direct het haardvuur aanmaken," zei Tom en hy begon vlug de blokken onder dm schoorsteen op te stapelen. X Was noodig ook. want het scheen we! of de koude in de hut by de minuut teller werd. ..Geef me even de lucifers aan. Clare,” ging hy voort Ze zitten in X groote pak." Clare's handen waren byna verkleumd, maar toen ze het heele pak had uitgepakt, waren er geen lucifers in te vinden „Heb je je niet vergist, Tom?" vroeg de Jonge vrouw; „ze zitten ér niet in.” Tom kwam zelf kyken. Hy zocht alle pakken door, maar lucifers waren er niet by. „Men schynt vergeten te hebben ze tn te pak ken," mompelde hy. Zf zochten in de hut. maar nergens was een spoor van lucifers te vinden. „Dan moeten we maar hout tegen elkaar wry- ven," fluisterde Clare. Het spreken begon haar al moeilijk te wor den door de nypende kou. Met half bevroren vingers pakte Tom een paar stukken hout, die hy met al e macht tegen kaar begon wry«tn. Ook Clare poogde het te doen, maar ze kon de houtblok- 1 .1 ken byna niet meer vasthouden van de kou. Toen Tom doodmoe was wryven. i--- keek angstig naar z'n jonge vrouw, die er lyk- bleek ultsag. Hter en daar zag hy reeds op haar gelaat roode en paarse vlekken. Ze was tn een hoek neergezegen en lag daar met gesloten oogen. Tom ging met inspanning van al z n krachten naar haar toe en trok haar op den divan, al de kleeden. vachten en dekens die hy vinden kon. over haar heenleggend Maar die verschrikkelyke kou drong door al die beschut ting heen. Er kwam een bittere trek op zyn gelaat, als hy er aan dacht hoe zy vol hoop en biydschap het voorstel van John Went had den aangenomen en hoe nu alles wat eerst zoo mooi leek. In een afschuweiyken bevriezlngs- dood zou eindigen Bulten was de sneeuwstorm tot een orkaan aangewakkerd; hy loeide over de kale bergtop pen en X was ónmogelijk naar bulten te'gaan. Clare sloeg haar oogen naar hem op. vol liefde en medeiyden koude werd steeds ondraag- iyker en alles scheen er op te wyzen dat 't bin nen een uur of twee afgeloopen zou zijn en Went's afschuvrelyke toeleg zou gelukken. Na meerdere maanden zou men in de hut de twee doodgevroren lyken vinden en niemand zou aan een misdaad denken. Ze waren omgekomen door hun eigen onachtzaamheid: het vergeten van lucifers Eensklaps zag Tom op 't gezicht van z'n vrouw een uitdrukking van hoop en biydschap. „Tom," bracht ae met moeite uit, „....in m'n taschje..?. de aansteker!" En de jonge man herinnerde zich eensklaps dat zy in hun verlovingstyd wel eens rookte en hy haar toen een sieriyken sigarettenkoker ten geschenke had gegeven. Wel had ae het ding zelden gebruikt, maar sinds haar huwelyk had ae niet meer gerookt, maar de aansteker had ze nog altyd in d’r taschje by zich. Hy had 't wel uit willen jubelen en hy zocht en vond den aansteker en het taschje. De aan steker was leeg, maar In den snelverbandtrom- mel. die ze voor mogeiyke kleine ongelukken hadden meegenomen, lag een fleschje met aether. De geringste beweging om z'n verstyfde lede maten deed hem pijn, maar eindelyk gelukte het hem vuur te maken. X Was of alleen reeds de gedachte aan warmte het ontdoolingsproces bevorderde en toen even later groote hooge vlammen <jpor de schouw omhoog schoten, voel, den zy zich by iedere minuut weer meer mensch worden. Ze waren gered 3 o

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 7