Eerste groote Duitsche aanval Is wapenstilstand mogelijk? DUURS Duitsche vliegtuigaanval op de Schotsche kust 4 ONS BLAD Rijksmiddelen De Schnesberg by de Moezef bezet Enkele machines neergehaald ENAvan ME VERDEN DEIN HA AG Buitenhot... Zeegevecht bij de Noorsche kust? Bevolking van Edinburgh vol aandacht voor het luchtgevecht '?T A CCU DOMINIT Het nieuws van heden Vredespogingen DE MEENING VAN EEN DUITSCHE AUTORITEIT KOERIER VAN HITLER NAAR STALIN? DE BAROMETER DINSDAG 17 OCTOBER 1939 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Duit- De „u.. Aanvallers bij Apach teruggeslagen De staat van beleg in Egypte Over de eerate negen maanden 18 millioen boven de raming ACCOUNTANT, lid ned.unievacc f [Devënier^Tël^T^T^ïepen^^veg^ó? Drie aanvallera gedood PETROLEUM GEHAMSTERD Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiinii^ Een aardige attentie. De in den Haag gelegerde Brabantsche dienstplichtigen kregen bl) hun vertrek uit de residentie namens buurtbewoners Maandag een viertal bazuinen en een stel bekkens aangeboden, welk geschenk zeer op prijs werd gesteld Een officieele mededeeling Aanval op Forth Bridge Een Duitsch communiqué DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN mayonnaise TALK /hJaladejauj Roosevelt en Mussolini ala bemiddelaara genoemd A de Maandxjmid- Verder meet worden gemeld dat In de een blijkt. de het Euro- Italië’s eenige van Stand o* Dinsdag 1» aar vjb.: ItM Vorige stand: 7«M ,t g a i. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft op grond van artikel 10 van de hamsterwet de burgemeester van Ulrum bij een Ingezetene 5.500 liter petroleum in beslag genomen. 11 le Ie n n n 3 I ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiitiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiir^ I 52 1—1 un n- ae :e- h- ft. o" :n in i«. re el P, 1- It. •n of er !e er fAmsterdam - Tel 36948 Marmxslr 425 hadden mynenvel- ,Js het nog mogelijk den grooten oorlog te vermijden?” Antwoord: „Mogelijk ja, Ik ben selfs van meening, dat wjj binnen acht dagen wa penstilstand kunnen hebben.” Het gesprek, aldus onze medewerker, had natuurlijk betrekking op het onderwerp oorlog of vrede. Onze medewerker vroeg: CAIRO. 17 Oct. Havas 1 Na de Egyptische Kamer heeft ook de Senaat beraadslaagd over den staat van beleg in Egypte. De minister president heeft dezen maatregel gemotiveerd met de noodzakelijkheid het EngelschEgyp tische bondgenootschap ten uitvoer te leggen, de onzekere houding van Italië en de verdedi ging van het Suez-kanaal. PARIJS, 16 Oct. (Havas). Het Franache legerbericht van hedenavond luidt als volgt: De Engelsche contróle van neutrale schepen op contrabande. Ook het Neder- landsch s.s. „Slamat" werd aan nauw keurige inspectie onderworpen. Nadat de lading door de Engelsche marine- autoriteiten weer was vrijgegeven, kon het schip zijn weg vervolgen. De matrozen brengen de paravanen tdeer in gereedheid tegen het mijnengevaar In gewoonlijk goed- ingelichte kringen te Berlijn verneemt United Press volgens een bericht aan haar bladen, dat Hitler een boodschap heeft gericht tot Stalin. De boodschap zou in het weekend door een koerier naar Moskou zijn gebracht. Een spoedig antwoord is te verwachten. Ofschoon er geen enkele aanwijzing Is. welken inhoud deze boodschap zou kunnen hebben, ge looft men, dat het antwoord van het grootste belang zal zijn voor de volgende stappen van Dultschland. De reeks conferentie*, die Hitler op de rjjks- kanselarU voert, wordt nog steeds uitgebreid Maandag ontving h|j een aantal leidende offi cieren van leger en luchtmacht. Generaal Goe ring waa eveneens tegenwoordig. LONDEN. 17 October (Reuter) De En gelsche dagbladen publiceeren verhalen van ooggetuigen, waaruit blijkt, hoe de menigte in Edinburgh de straat op is gegaan om den luchtaanval op de Oostkust van Schotland te aanschouwen en hoe de passagiers in den trein die over de befaamde beug over de Forth reed er getuige van waren, dat de eerste luchtaanval op Engeland werd tot een terugtocht der Duitechers. NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD De Finsche weermacht verband met de jongste ontwikkeling van den internationalen toestand. De aanleg der telegraaf-verbindingen tus- schen de verschillende legerafdeelingen aan de Finsch-Russische grens Ooggetuigen op den zuidelijken oever van de Firth of Forth hebben gezien, hoe de Duitsche oommenwerpers verscheidene po gingen deden om een bepaald objectief te treffen. Zij werden door een hevig vuur teruggedreven, doch keerden herhaaldelijk terug. De bommen vielen In het water, waar geweldige fonteinen opspoten, doch schade werd niet aangericht. Andere bom men vielen nabij de brug, doch deze werd evenmin getroffen, daar men spoedig daar na de treinen er overheen zon zien rijden. Vele menschen zochten geen schuilplaats op. doch bleven kijken hoe de Duitsche vliegtuigen werden teruggedreven. Ten slotte verneemt Reuter dat van de vier leden der bemanning van een der boven de Schotsche kust neergeschoten bommenwerpers Ft*™!™?—WWBny.l I 1IDWWV Het Duitsche standpunt, dat de Westersche mogendheden zich slechts bü de Duitsche actie hebben neer te leggen, wordt bevestigd in merkwaardig interview, dat een onzer medewerkers te Weenen met een hooge Duitsche autoriteit heeft gehad. sevelt en Mussolini gevraagd lal worden of zij de rol op zich zouden willen nemen van bemiddelaars voor een algemeenen vrede. Woensdag zou deze aangelegen heid ter sprake komen op d«k$g rentie der Noordsche landen Stockholm. De Crisisopsporingsdienst heeft in ssunen- werklng met de gemeentepolitie van Baflo (Gr.) bu eenige Inwoners van deze plaats een hoe veelheid van 1400 liter gehamsterde petroleum In beslag genomen. tweede week van October de Franache Ma rine MMS ton goederen, bestemd Daitochland. aangehouden beeft. land zal Engeland aan Rusland den oorlog moe ten verklaren. De Fuehrer van zijn kant nu biedt Mn Polen te herstellen In ethnografl- schen zin Biedt dus dat aan, wat in het gun stigste geval van een gewonnen oorlog tegen Dultschland voor Polen bereikbaar is. Wil Engelana den vrede, dan moet Engeland de liquidatie van Versailles erkennen. Zijn rol van primus inter pares afleggen, de twee groo te mogendheden van Europa als geljjkberech- tigden erkennen en die regeerlngssystemen on aangeroerd laten. Laat Engeland zich door een neutrale mo gendheid op oe hoogte stellen van den rnoge- Hjken vorm val. een nieuw Polen, en we hebben binnen een week wapenstilstand en een bruik bare basis voor onderhandellngen.” Omtrent de economische verhoudingen van Dultschland en Rusland deel ik nog mede aldus onze medewerker dat Dultschland de Gallcische olievelden en groote gebieden van Rusland voor den duur van 99 jaar in pacht neemt. Helder tot gedeeltelijk bewolkt, wellicht nog enkele regenbuien, koude ochtend, overdag iets kouder. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. In den morgen plaatselijk mist. Zon op 6.27 onder 17.44. Licht op 17.34. Maan op 11.35 onder 24.19. EJt. 24 Oct. „Sunday Press van een nieuw gewijzigd vredesplan van Hitler gewaagt, hetwelk door bemldoeling van neutrale diplo maten aan cc geallieerden zou moeten worden STOCKHOLM, 14 Oct. (ReuIer). Volgens een bericht in het .Aftonbladet” heeft men ter hoogte van de Noordfjord waargenomen, boe een oorlogsschip het vuur opende op drie andere oorlogsbodems. Een der schepen werd getroffen en rookwolken stegen op, Noorsche vlsschers hebben medegedeeld, dat Zaterdag aan de Westkust van Noorwegen drie Brltsche oorlogsschepen en Engelsche vliegtuigen een Duitsch oorlogsschip hebben aangevallen en tot Binken gebracht Er werden verscheidene schoten gelost, waarna een rook kolom opsteeg er de Brltsche schepen zich ver wijderden. Het gevecht «ou ter hoogte van de Noordfjord gevoerd zijn. gevechten stonden te kijken zonder precies te weten wat er aan dejiand was. Over dezen aanval zijn nog de volgende ^bij zonderheden bekend: de Duitsche machines dulkstrljdtoestellen van groote aanvals- en ge vechtskracht. startten Maandag met kjedekt weer voor de vlucht naar Engeland. In zeer korten tijd werd met de uiterst snelle11 machines ondanks den grooten bommenlast de* Noordzee overgestoken en de Firth of Forth bereikt, vóór welke de voortdurend op den vliand loerende Duitsche verkenners vijandelilke zeestrijdkrach- ten hadden waargenomen. Dicht bij de brug la gen Engelsche kruisers van een groote klasse, welker type tengevolge van de groote dulksnel- heid der Duitsche machines niet nauwkeurig kon worden uitgemaakt. Bijna alle machines van de groep konden hun bommen op deze of andere eenheden die hier lagen, neerwerpen. De eerste toestellen kregen nauwelijks vuur, zoo groot was de verrassing der Engelse hen. toen Duitsche vliegtuigen plotseling op hen afdoken. Reeds het tweede Duitsche vliegtuig maakte treffers op ’n Engelschen kruiser, welke hooge rookzuilen ten gevolge hadden. Ook door de volgende vliegtui gen konden treffers waargenomen worden. Deze treffers zijn fotografisch vastgelegd en kunnen nu door de Engelschen niet ontkend worden. Verscheidene Engelsche oorlogsschepen werden aanzienlijk beschadigd. Duitsche vliegtuigen vlo gen ten slotte nog over de kust aan weerszijden van de Firth of Forth en- Edinburgh. Zij vlogen deels zoo laag, dat zij door de landlieden toege wuifd werden. Van, verschillende punten begon een krachtig luchtafweervuur. Twee Engelsche jagers, die de Duitsche machines achtervolgden, werden neergeschoten. De Duitsche toestellen keerden In den loop van den avond, na deels buitengewoon groote vliegprestaties, terug. Twee Duitsche toestellen worden vermist. „Ironie Is natuurlijk uitgesloten, dus uw woorden zijn ernstig gemeend,” zoo vervolgde onze medewerker. „Bitter ernstig,” luidde het antwoord, „wat echter niet beteekent, dat Ik dien mogclijken wapenstilstand binnen acht dagen verwacht. De kar zit te diep In de modder, maar het kan en dus moet het. Een komende groote oorlog is onder de gegeven omstandigheden niet alleen misdadig, maar ook krankzinnig.” Onze medewerker vroeg: „Heeft niet Rus land, zoowel als Dultschland verklaard, dat de regeling van de Poolsche kwestie uitsluitend door beide genoemde groote mogendheden zal worden doorgevoerd?” Het antwoord hierop luidde bevestigend. .Js dus de eisch herstel van Polen, de te ruggave van het door Rusland bezette Poolsche gebied realiseerbaar zonder oorlogsverklaring aan Rusland?” Antwoord„Neen.” „Wil of zelfs kan Engeland aan Rusland den oorlog verklaren?” Antwoord: „Neen.” „Dus oorlogvoeren om Polen in zijn ouden toestand te herstellen is een frase of erger.” „Zelfs na een gewonnen oorlog tegen Duitsch - AMSTERDAM TEL9OJ61-22361 P.C. HOOFTSTR. 7 na 6 uur 2372* In Edinburgh stroomden de menschen samen In de straten; zü zagen de granaten In de lucht ontploffen ter weerszijden van de Forth en aan schouwden de spannende luchtgevechten. Gra naatsplinters vielen In de straten, doch niemand werd gewond. Een passagier in den trein, die over de Forth reed, vertelde: Toen de trein langzaam over de brug ging leken twee vliegtuigen, een nabil den Zuidelijken oever en een aan den Noordoever van de Forht, boven ons te duiken. Groote fon teinen water spoten omhoog toen de bommen neervielen, maar de brug werd niet beschadigd. Onmlddellljk openden onze kanonnen het vuur. Toen verschenen Brltsche vliegtuigen en zij wa ren in uiterst korten tüd vlak bij de aanvallers. Tijdens den overval reed nog een tweede trein over de brug. Een andere ooggetuige vertelde dat het gedon der van het geschut op de oorlogsschepen ver schrikkelijk was. „Ik stond verbaasd over de kalmte van Iedereen rondom mij. Granaten ontploften aan alle kanten om de vliegtuigen.” De bewering, die door den Duitschen omroep is uitgesproken en volgens welke twee Brltsche Jachttoestellen neergeschoten zijn, wordt in Londen tegengesproken. Alle Brltsche toestellen zijn veilig teruggekeerd. Het Duitsche Nieuwsbureau geeft de volgende lezing van den aanval: Duitsche groepen oorlogsvllegers, die Maan dagochtend van een Duitsch vliegveld startten, hebben zonder vijandelijken afweer de Firth of Forth aan de Schotsche Oostkust bereikt en hier in duikaanval vijandelijke kruisers met succes met bommen bestookt De aanval kwam voor de Engelschen zoo verrassend, dat de eer ste Duitsche aanvallers weinig van den afweer merkten en eerst de laatste Duitsche machines sterk afweervuur kregen. Twee vijandelijke ja gers. van het Spitflre-type, werden volgens stel lige waarnemingen neergeschoten. Tot de slachtoffers van den luchtaanval be hoort ook de commandant van de Mohawk. Het bijzondere bjj dezen aanval was, dat op verscheidene plaatsen, o.m. te Edinburgh, geen sirenes hebben geloeid en dat de menschen op straat met verwondering naar de hevige lucht er een is verdronken, terwijl twee door kogels werden gedood De vierde werd met een ge wonden arm gered. De drie leden der beman ning van een anderen Duitschen bommenwer per, die gedwongen werd in de heuvels van Pentland te dalen, werden gevangen genomen. LONDEN, 16 Oct. (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat twee vlootofficleren en dertien manschappen gedood zijn bij den luchtaanval van gisteren. Twaalf manschappen werden ern stig gewond. In een gemeenschappelijke mededeeling van de Brltsche ministeries van Marine Luchtvaart en Binnenlandsche Veiligheid wordt gezegd, dat Duitsche luchtaanval van beden was gericht tegen de schepen in de Firth of Forth en door een twaalftal toestellen werd ondernomen. Geen enkel schip heeft ernstige schade geleden. Een bom, die langs de huid van den kruiser „Sout hampton” schampte. veroorzaakte geringe schade aan den boeg en bracht de admiraals- en e«n Engelsche boord boord Op den jongsten Duitschen aanval geeft Ha vas den volgenden commentaar: Gelijk- alles dit liet verwachten, hebben de Dultschers Maandagmorgen den eersten groo ten aanval van den oorlog ontketend, in een operatie van vrij grooten omvang, met machtige middelen van Infanterie en artillerie op een front van ongeveer zes kilometer. Het gebied vormt den sector ten Oosten van de Moezel, onmlddellljk aan de Oostzijde van dezen stroom, die van den aanvang der vijandelijkheden af het renuwknooppunt vormt, waar de tegenstan ders herhaaldelUk op elkander zijn gestooten tijdens de kleine plaatselljke overvallen Er moet verder op gewezen worden, dat het frontbeeld in net geheel niet gelijkt op dat. hetwelk de soldaten in den loopgravenoorlog van 1915—1917 leerden kennen De stellingen zijn aan weerszijden niet gevormd door aaneen gesloten loopgravenlinies, maar vormen een op stelling in de diepte van posten, die vaak los van elkaar staan en elkander flankeeren met buitengewoon welonderhouden vuur uit auto matische wapenen De bezetting van de hoogte van Schnesberg door de aanvallers heeft zich bijna zonder strijd moeten voltrekken, aangezien de stelling te voren was ontruimd De aanvallers stieten ech ter op hun eigen oorlogsmiddelen: de mijnen, waarvan zij zoo overvloedig gebruik nadden gemaakt om den Franse hen opmarsch in de, eerste dagen der vijandelijkheden te/hinderen: Het Is meer dan waarschijnlijk, dat zware aanvalswapens aan dit offensief hebben deel genomen. Aan den anderen kant is het ónmo gelijk aan te geven of het hier gaat om een onderneming met belangrijke middelen maar van plaatselUken aard, dan wel om het voor spel van een reeks felle aanvallen, die dan over het geheele front zouden worden ontketend sloep en een achtriemssloep tot zinken. De Engelsche verliezen bedragen: drie man aan boord van de „Southampton” en aeven aan boord ven den kruiser „Edinburgh”, die allen door bomsplinters getroffen werden. Verder viel een bom bij den torpedobootjager „Mohawk”, waardoor 25 man gedood of gewond werden. Van andere zijde werd medegedeeld, dat de aanval was gericht op het gebied van Forth Bridge en Rosyth. De brug werd niet door bom men getroffen. f 368.213 1 1938, doch f’1.005.782 raming was. Over de eerste negen dit jaar was de opbrengst f 349.214.161, zijnde f 18.657.547 meer dan over de zelfde periode van het vorige jaar en f 17.920.411 meer dan geraamd was. Vanochtend hebben schers een aanval ondernomen, ge steund door artillerie, onmiddellijk ten Oosten van de Moezel. Het front van den aanval was zes kilo meter breed. De aanvallers bezet ten den Schnesberg, waar wy lichte bewakingsdetachementen hadden liggen, beschermd door den. Door ons vuur moest de vijand den aanval staken en zelfs moest hij zich ten Noorden van Apach, waar hij een oogenblik was binnen gedrongen, terugtrekken. Het Duitsche Nieuwsbureau bericht: Op 16 October tusschen 14.30 uur en 15.30 uur hebben dertig Duitsche bombarde mentsvliegtuigen een aanval gedaan op En gelsche oorlogsschepen. die in de Firth of Forth lagen. Twee Brltsche kruisers zjjn door bommen van zwaar kaliber getroffen. De aanval werd niettegenstaande ’t hevige En gelsche afweervuqr gedaan. Van de Brltsche jachtvliegtuigen, die opstegen, werden er twee door de Duitsche toestellen neerge schoten. Twee Duitsche vliegtuigen worden vermist. Ook uit dit persgesprek blijkt, hoezeer Dultschland naar wapenstilstand en vrede ver langt en hoezeer het beducht is voor een oor log „tot het bittere einde.” In dezelfce richting wijst een bericht van den diploma tfeken medewerker van Dispatch”, die volgens United Ten minste vier van de 12 tot 14 aanvallende toestellen werden neergehaald, waarvan drie door de Brltsche luchtmacht. Het eerste con tact tusschen de Brltsche en Duitsche vlieg tuigen vond plaats ter hoogte van het eiland May bij den mond van de Firth of Forth. Twee vijandelijke vliegtuigen werden toen gedwongen tot enkele voeten boven het water te dalen: zü werden naar zee” teruggejaagd. Een andei Duitsch toestel werd boven Dalkeith aangeval len en stortte brandend in zee. Binnen een kwartier was een hevig gevecht <er hoogte van Crail ontbrand, waarbij een tweede Duitsche machine In zee viel. Een derde aanvaller werd bü de achtervolging vernield. Er zijn geen berichten over verliezen onder de burgerbevolking en ook de Brltsche luchtmacht iieeft geen verliezen geleden. Twee Duitsche vliegers werden door een torpedobootjager ge red, doch een hunner Is later overleden. De Duitsche bewering, aldus vervolgt communiqué, dat de duikboot, die de Royal Oak” heeft aangevallen, ook ernstige schade heeft toegebracht aan het slagschip de .Re pulse”, is een absurd verzinsel. maanden van overhandigd. De overhandiging zou samenvallen met het inzetten van een Duitsch offensief op het Westelijk front. De nieuwe voorstellen zouden omvatten: lo. de schepping van een Internationaal ge- garandeerden Poolschen staat met uitsluitend Poolsche Inwoners, met een uitweg naar zee. doch economisch en strategisch ten nauwste met Dultschlana verbonden: 20. De status quo der tegenwoordige peesche grenzen; 3o. De terugkeer der voormalige Duitsche ko loniën, of althans speciale faciliteiten In deze koloniën; 4o, Hervorming van de Europeesche handels politiek 5o. Een grootere mate van autonomie voor Bohetnen en Moravlë; 60. Hergroepeering der Europeesche minder heden; 7o. Een non-agressiepact op langen termijn tusschen Dultschland, Groot-Brlttannlë, Frank rijk en Italië; 80. Inwilliging van territoriale eischen. De diplomatieke medewerker is van oordeel dat deze voorstellen voor Groot Brittannië en Frankrijk niet aanvaardbaar zijn. LONDEN, 16 Oct. (Reuter). Het Ministerie van Voorlichting deelt mede, dat Duitsche* vliegtui gen vanmiddag hebben gepoogd de Schotsche kust aan te vallen. De Britsche luchtmacht ging de aanvallers tegemoet en bracht hun verliezen toe. Nader werd omtrent den aanval op de Schotsche kust gemeld, dat de luchtdoel- artiüerie rond Edinburgh dag even na twee uur in actie is gekomen. Het weer was helder en de ontploffing van de granaten in de lucht was zeer duide lijk te zien. Vooral In de omgeving van de Firth of Forth werd veel geschoten. Ook ten Zuiden van Edinburgh tn de lichting van de Pentland-heuvels werden verscheidene vliegtuigen gezien. Het scheen, dat sommige toestellen jacht maakten op andere. Nadat het vuren was gestaakt werden in verscheidene deelen van Edinburgh gra naatsplinters gevonden. Luchtalarm werd niet gegeven. opbrengst der Rij lesmiddelen be droeg in September f 37.816.198 of minder dan ip September r nnt -va-» meer Jan DRIE EN DERTIGSTE JAARGANG No 320 HELSINKI, 16 October (Reuter). In welingelichte kringen te Helsinki zijn berichten in omloop, welke de mogelijkheid opperen dat aan Roo- is paraat tn Duitsche vliegtuigen doen een aanval op de Schotsche kust. Een Duitsche aanval ten Oosten Moezel. De Schnesberg bezet. Volgens berichten uit Noorwegen zou een zeegevecht geleverd zijn bij de Noorsche kust. Wetsontwerp ingediend, waarbij f 100 millioen voor Defensie wordt aange vraagd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 9