Kabouter Flip zijn vriendje Wip en l II „Hitler besliste alleen” t DE ONBEKENDE in de L.T.B. Jaarverga dering te Haarlem Henderson ’s eindrapport: PROVINCIALE STATEN GOERING’S MEENING TELDE NIET is bf I' WOENSDAG 18 OCTOBER 1939 Een actie-vergadering te Alkmaar ■lm !ti< De tragedie van den dictator rsE Boeren bevreesd voor te lagen wolprijs Fatale invloed van Von Ribbentrop De Provincie stelt zich borg voor een geldleening aan de St. Wil- librördaüfichtktg te Heilbo Von Blomberg» huwelyk Algemeen voorzitter spreekt Voedselvoorziening in oorlogatyd Bodemproductiewet J. van nieuw» i«t IS UJk deelde. overleg, dat hy kelljk vqpr de Invloeden van rijn omgeving. tan de 4 k o ‘ciaal den voor- v er tegen woord ig de in In DOOR A. HRUSCHKA zy OP Rettenbach XX 'Wordt vervolgd) met Toen vertelde Flip, dat hij, terwyl de be waker het eten door het luikje schoof, Ijlings naar buiten was gekropen en goed had opgelet waar deae den sleutel van Peter's cel verborg. Nu waren ze gelukkig uit het donkere hok ont snapt en Peter maakte nu dat hij zoo gauw mo- geiyk uit deae nare plaats verwyderd l^wam. Hl dankte Flip nog eens extra voor zijn goede hulp *r: ma. len ooi doodshoofd en de doodsbeenderen. Hij schoof zyn van raszuiverheid terzijde en zich onder zijn ware vlag als de bedreiging van den vrede en de *u. ten de voorbij tocratlsch Aglaja Innsbrück". niet ,T£ 25 heer Dat Schle A. O. Amster- Weijden rider 1110 adio Vt Mo- ero- 1-». 1. onal itish 4 20. 20— onal sch- 50— adio 8500 *55. 5 55. iem. oek- uw- noo rooi 100 on® 150. i»n: ^15 m: 20. 50. ele en Iflfa Per reden om aan te nemen, dat Hitler verrast was door de react ie in en de wereld, opgeroepen door de naar de mededeellng, doch zeide moest Annie met zoo iemand kon een Gerda slechts in geval van nood zich uur waren zjj vertrokken: toilet, de heer de twee kleine wit-zyden Annie Eltz zit op de canapé en houdt zich bezig met een lastig en ingewikkeld borduur werk. waaraan zy reeds in den winter begon nen is. Zy wil het nu afmaken, om er mevrouw Knauer by haar thuiskomst mee te verrassen. Want Malwlne Knauer houdt van zulke dingen, echt naaldkunstwerk. maar zij zelf durft er niet aan beginnen. Annie is bly. de moeder van haar leerlingen een klein genoegen te kunnen doen, want ver- geleken by de andere leden van de familie Neumann is Malwlne Knauer vriendelyk, een voudig, goedhartig. -70 et., 0.90 lliikf vnnr dp <nvlrw*d<*n van rUn nmcrpvlnff Toen hij dat ontdekt had ging hy by de bui tendeur zitten, net zoolang tot deze voor den nacht werd afgesloten en de sleutel by de andere werd gehangen. Toen was het een makkeiyit kunstje voor Flip geweest om de sleutels weg te pakken en zoo zijn vriendje te bevryden. t Werd avond. Gerda was gereed met haar brief en zij belde den bediende, die onmiddeliyk verscheen. Deze brief terstond naar de bus. Albert. Komt er later bezoek, dan ben ik in den kleinen salon. De bediende verwyderde zich. Gerda ging naar het open venster en begon scherp uit te kyken. Van de plaats, waar zy stond, kon men in beide richtingen een flink stuk van den straatweg overzien. Gelijk lederen Zondag was X er druk. Ontel bare wandelaars, voertuigen van allen slag. „Zondagspubliekl" dacht Gerda met een ge in den kleinen salon naast de eetkamer is bezoek. Annie hoort de stem van Gerda Neu mann en de haar onbekende stem van een heer; maar zij let er verder niet op. Gerda heeft zoo*n massa kennissen, en lederen dag komen er bezoeken. Te Alkmaar in het café van den heer Sleutel zyn tal van schapenhouders uit geheel Noord- holland bijeengekomen om te beraadslagen over den prys voor de wol. dien de regeering eerlang zal vaststellen en waarvan wordt gevreesd, dat hy te laag zal zyn. De vergadering stond onder leiding van den heer Sybrand Eelman van Texel, die zich verheugde over de groote op komst. Hy verklaarde met nadruk, dat deze ver gadering uitsluitend was belegd om boerenbe- langen te behartigen. De voorzitter hield vervolgens een uitvoerige inleiding om de kwestie van den wolprijs uiteen te letten zltter. Het volgend jaar bestaat de JKT- jaar; niet mlndef dan tien jaar staat ie Kampschoër als kapitein op het sch» houdt tevens in uitgebrel^a werkzaamheid op zeer verschillend terrein en in zeer verschil lend milieu. Spr. wenschte de vergadering geluk met zoo’n voorzitter. Ledenwerving is het mooi ste geschenk. Na rondvraag werd de vergadering gesloten - Henderson verklaart, dat de Duitsche minis ter van Buitenlandsche Zaken, toen hy de Brltsche nota 'in ontvangst nam. waarin ge zegd werd, dat Engeland zyn verplichtingen jegens Polen zou nakomen, tenzy Dultschland den aanval op Polen staakte, zeide dat „de schuld alleen by de Polen lag, dat Polen het eerst gemobiliseerd had en met geregelde troe pen in Dultschland was aangevallen." Von Ribbentrop deed geen Informatie den aard van slechts, dat hy haar aan den Fuehrer voorleggen. In een beschouwing over Hitlers politiek zegt Henderson „Van twee alternatieven was, gezien uit het oogpunt van Hitlers groeiende eerzucht en die van de clique om hem. de oorlog het aantrek- keiykste. Het is nauweiyks te gelooven, dat hy zou hebben gehandeld, zooals hy nu gedaan heeft, als niet veeleer een bloedige oorlog dan een overwinning zonder bloedvergieten hem t beste vooruitzicht had toegeachenen. Het was Altijd zijn bedoeling geweest den Polen een les ts leeren voor wat hy beschouwde als hun ge- meene ondankbaarheidde afwyzing van zyn in Maart gestelde elschen. I 50 em- 170. 8.30, 70. >ode ^kg. nep Ble- 130 Isn- 140 xx>- pact naar zyn meening zyn plannen sou be- Xprderen, en meende dat hy vastbesloten was voor de toekomst. Ofschoon Hitler tot my sprak over zyn liefde voor de kunst en zyn verlangen, dien kunstzin te bevredigen, kreeg ik den in druk, dat de korporaal van den vorigen oorlog’ nog sterker verlangde te bewyzen, wat hy tot stand zou kunnen brengen als veroverend generalissimus in een nieuwen oorlog”. De auto had de stad achter zich gelaten. Bosschen. weiden, bergen, aan weerszyden van den weg. Daar tusschenin aardige landhuizen en op den achtergrond de statige bedevaartkerk „Maria Troost”. Temidden van de wellanden een aantal mooie villa’s, een reeks tot in X woud voortloopend schen. Allen, andere ook verwyderd en tenslotte is de dictator ring door louter jabroers, wier vlelery raadgevingen het eenige zyn, dat hy kan dragen". Niettemin kwamen de besluiten, de be slissingen en het opportunisme van Hitler ait hem zelf voort. Goering heeft mU eens gezegd: „Als er een beslissing moet worden genomen, is niemand van ons meer waard dan de steenen, waarop wy staan. Alleen de Fuehrer beslist.” Sprekende over de „ongelukkige resultaten van het huwelyk van Von Blomberg”, zegt Hender son: „Meer dan ooit ben ik er van overtuigd, dat deze op zichzelf onbeteekenende gebeur tenis een groot onheil heeft veroorzaakt, door dat Hitlers meer gematigde en onafhankelyke raadgevers, zooals Von Blomberg, Von Neu- rath, de generaals Von Fritsch en Beek, uit Hitlers omgeving verwyderd werden. Na Februari 1938 werd Hitler meer en meer onbereikbaar voor de Invloeden van bulten-af: Hy stond boven de wet”. Henderson doet dan mededeelingen over zyn besprekingen met Hitler te Berchtesgaden 'op 23 Augustus. Hy vertelt daarover: Hitler was dien dag in een bul van de grootste prikkel baarheid. Zyn woorden over Polen en de Brit- sche verantwoordelykheld voor de Poglsche houding waren heftig, beschuldigend en over dreven. Toen hy my by het tweede onderhoud zyn antwoord overhandigde, had hy zyn kalmte herwonnen, doch hy was niet minder' onbuig zaam. Hy zeide my. dat hy Chamberlain niet langer vertrouwde. Hy had liever een oorlog op vyftlgjarigen dan op 56-Jarigen of 60-jarlgen leeftyd en altyd had hy gestreefd naar vriend schap met Engeland en In de mogeiykheld daarvan geloofd. Ik bemerkte, dat het Moskou- vast, dat deae laatste zinsnede meer dan iets anders heeft bygedragen tot ontketening van den laatsten storm in Hitlers geest, waarvan de wereldvrede afhing bezetting van Praag en zyn woordbreuk jegens Chamberlain, doch dit deed hem niet terug schrikken van de verdere ten uitvoerlegging zijner plannen". Ten aanzien van de Poolsche nota van 10 Augustus, waarin verklaard werd, „dat iedere verdere Duitsche inmenging ten nadeele van de Poolsche rechten en belangen te Danzig zou worden beschouwd als een daad van agressie”, schrijft Henderson: „Het staat voor my vrijwel by een, inhet Gouvernementsgebouw Dreef. Na de opening bracht dr. TH. TH. KOOI <RJt.) den heer Michels, lid van Ged. Staten dank voor de samenstelling van het overzicht der volksgezondheid in Noord-Holland. „Wan neer een medicus in uw plaats was geweest, had hy het niet beter kunnen doen," aldus dr. Koot. De VOORZITTER sloot zich namens Prov. Staten by de woorden van dr. Koot aan Dan werd behandeld de voordracht van Ged. Staten om de Provincie borg te stellen voor het eigen theorie vertoonde i beginsellooze vrijheid van Europa. Er is onaangenaam Engeland Een van de grootste nadeelen voor Hitler is. dat hy, afgezien van zyn twee offlcleele be zoeken aan Italië, nooit in het buitenland ge weest Is. Voor zyn kennis van de Brltsche men taliteit vertrouwde hy derhalve op Von Rib bentrop. die ambassadeur te Londen is ge weest. die Engelsch en Fransch spreekt, die eenige Jaren In Canada heeft doorgebracht en dien hy beschouwde als een man van de we reld. Indien de Inlichtingen juist zyn. gaf Von Ribbentrop hem verkeerde raadgevingen ten aanzien van Engeland, terwyi zyn opvolgers In andere kringen Hitler er toe brachten, zich te beschouwen als een tweeden Bismarck, een overtuiging, welke Von Ribbentrop waarschyn- voel van minachting. En zy keek uit ngar dc kleine. elegante limousine, waarvan Hubert Sochor zich gewoonlijk bediende. Zou hy dien avond komen? Of vond hy 1 niet noodig er spoed achter te zetten? Elndeiyk ziet zy hem aankomen in ean huurauto; en nauweiyks eenige seconden latei houdt de wagen stil voor de villa „I<ola". Gerda glimlacht voldaan. ZU begeeft zich naar den kleinen salon, die aan de eetkamer grenst. het bietenareaal is er genoeg. Ernstiger is de positie van de voedsel voorziening van ons vee. De veevoederin- voer bedraagt rond 2.000.000 ton per jaar Wy zyn er echter tn geslaagd, de behoefte aan bultenlandsch veevoeder te beperken Met den voorraad, dien wy hebben, zouden wy ons vee nog ongeveer zes maanden kunnen voeden en dan zou het afgeloopen zyn. Men heeft dan ook al gesproken over afslachten, doch ook in regeerlngskringen Is men daar af- keerig van. Mocht het zoover komen, dan zullen spr. toonde dit aan met voedingscyfers de varkens en het pluimvee het eerst aan de beurt zyn. De buitenlandsche aanvoer valt, gezien de omstandigheden, niet tegen W1J mogen echter niet op dien aanvoer speculeeren. De voeder- toewyzlngen zyn echter ruimer geworden, waar uit moge blijken, dat ook de regeering den toe stand niet zoo somber inziet. Spr. ging vervolgens in op de artikelen van de bodemproductiewet en de werking van deze wet. De adviescommissie ingevolge deze wet heeft verschillende problemen onder oogen gezien Zoo zou men, mdten Tiet noodig mocht biyken. tot gedwongen-scheuren van grasland overgaan De eenige prikkel, om tot vrijwillige scheuring over te gaan een grootere toewyzing van krachtvoer achtte spr. echter niet voldoende. De moellykheden schuilen ook hierin, dat misschien dikwijls de verpachter niet tot scheu ren wenscht over te gaan, al zou de boer dit ook willen. Scheuren van grasland zou zeer ze ker moeten gebeuren als wy voldoende voeder voor de beesten willen produceeren. Wat betreft het bouwland zyn geen bepaalde voorschriften noodig. Wel Is besloten, dat de helft van gewassen, die niet bepaald voor de voedselvoorziening noodig*kyn. In beginsel ver boden zal worden. Spr. erkende, dat voor den bollenteler extra maatregelen genomen moeten worden Op het vry gekomen land moeten noodzakelyke pro ducten. die onmiddeliyk afzet hebben, geteeld worden Dan besprak spr de pryzenpolltiek Spr. ge loofde niet, dat Inde toekomst aan het prijs peil van Augustus kan worden* vastgehouden De genomen maatregelen hebben echter gunstig gewerkt. Kan de theorie van de vervangings waarde basis zyn voor de landbouw-prijzenpoli- tlek? Spr. meende ontkennend te möeten ant woorden. Daar de volgende oogst eerst in 1940 komt, vervalt b.v. het wlnstdervtngsargument Hoe het ook zy, de prijzenpolitiek moet zóó zyn. dat belooning voor den arbeid wordt ge geven (applaus). Ten slotte zette spr. de prijzenschommellng der producten In verband met den nieuwen toestand uiteen. De heer zaak, de verloving zoo veel mogelyk te be spoedigen. Dat was het voornaamste. Dan kwam de regeling met de firma die hy vertegenwoordigde. Ook dat zou een aardige stuiver kosten, want hy was leelyk ten achter met het afdragen van geldén voor de gekochte auto's. Nu, ook die put kon gedempt worden met t geld, dat hem door den ouden heer uit de erfenis zou worden voorgeschoten Elndeiyk nog die vervelende affaire met Lore Edelsbrunner. Zou t niet 't beste zyn, zich eenvoudig niet meer daarom te bekreu nen. Alles wel beschouwd, waren zy noolV officieel verloofd geweest. Maar dat zotte meisje was erg op hem gesteld. Ja. hy achtte Lore in staat aan Gerda Neumann te schryven, als zy de verloving te weten kwam. En dat moest in leder geval worden ver hinderd. Een geluk, dat hy sinds maanden zyn samenkomsten met Lore aldoor zeldzamer en koeler had laten worden! Nu zou hy haar kort en bondig schryven. dat er, alles rypelyk over dacht, geen vooruitzichten voor hen bestonden; dat intusschen ook zyn gevoelens veranderd waren en dat hy zich om al die redenen ge dwongen zag, Lore haar woord terug te geven Afgedaan. tering van A. C. Paarde- kooper„(Consumptte-melker LeidenDen rfaag) en Jac. Paardekooper (Consumptie-melker Delft—Rotterdam). Tot voorzitter den heer A J. Verkley te Saasenhelm. Om twee uur werd de jaarvergadering van oen LT3. in gebouw St. Bavo gehouden. De voorzitter, de heer G. W. Kampechöer, aees op de glgeheele wereld verwarring en spoor de aan tot gebed. Terwijl de land- en tuinbouwbedrijven nog gebukt gaan door de groote verliezen van de laatste jaren en zy aan banden zyn geieg.1 door diverse crisismaatregelen, komen nieuwe maatregelen als gevolg van den oorlog. De mi nister van Economische Zaken, die belast met de voedselvoorziening, draagt een ontzet tende verantwoordelijkheid. Een beroep - an de regeering op de boeren en tuinders zal niet te vergeefsch zyn, dat zullen wy bewyzen, aldus spr. Daartegenover zal echter gevraagd worden: loon naar arbeid. Een loon, dat niet alleen beoogt -een kostprys zoo ongeveer te vergoeden, maar dat een redelijke winstmarge inhoudt. Te lang hebben de boer en tuinder in ie jar-n die achter ons liggen, gezwoegd en in plaats van vooruitgang sterken achteruitgang in nun zaak moeten constateeren. Zeker, wy zyn de regeering dankbar voor den geboden steun, waardoor de landbouw niet in eengestort is. wy moeten helaas toch vast stellen, dat de steun niet voldoende Is gewétest, gezien den flnancieelen tcestand van de ooeren en tuinders. Daarby is de tuinbouw wel byzonder in het gedrang gekomen en de resultaten van dit jaar zyn zoo erbarmeiyk slecht, dat bijzondere steun zeer gerechtvaardigd is. Door den jterx verminderden export zyn de prijzen zco abnoi- maal laag, dat met zeer groote verliezen het bedrijf wordt uttgeoefend. Extra flnancleeie steun is hier geboden en wy zullen hierop niet Cen meesten aandrang wyzen. Spr. wees op den noodzakei Ijken steun aan de bollenbedrijven en op de wyziglngen door de loedselvoorzienjng. De L.T B. Is paraat om te helpen, niet-georganlseerden moeten nu z-'itei onder zijn vaan komen. Spr. wees dan op de organisaties van de jongeren; met de leiders der centrale jeugd- vorming bestaat een harteiyxe samenwerking Zy zlln overtuigd van de beteekenis der vak belangen. Spr. bracht ten slotte dank aan de afgetre den bestuursleden der bonden, aan degenen, die de reorganisatie voorbereidden, aan den geeu- telijken adviseur, het secretariat, etc. Hoofcen koel, harten warm. Wjj zijn geitic kig in Gods hand. Nadat de voorzitter van den L.T.B., de heer G. W. Kampschoér, gisterenmiddag in de al- gemeene vergadering te Haarlem zyn openings rede had uitgesproken werd een nieuw hoofd bestuur gekozen, in verband met de reorgani satie. Gekozen werden tot voorzitter de heer G. W. Kampschoér, als vertegenwoordigers van de vakgroep veehouders de heeren A. J. Verkley (voorzitter), J. van Kampen en M. P. v. d. Weyden; van de vakgroep akkerbouwers J. C de Wit (voorzitter). J. v. d. Bijl en Joh. v. Saase; van de vakgroep kweekers Th. v. Ryn (voorzitter), P Vis en J. Boon; -van de vak groep tuinders Jac. Groen (voorzitter), J. Kok en C. Broersen. De R. K. Diocesane Land- en Tuinbouwbond hield te Haarlem zyn jaarvergadering. Des morgens om half negen droeg de geeste- lyke acvlseur. prof. A. H. P. cleophas, een H Mis op in de St. Jozefkerk, voor het geestelijk en tydeiyk welzyn van de leden van den L.TB. Om half tien vergaderden allereerst en voor het laatst de boeren vakbond en de tuinders- vakbond. De voorzitter van de tuinders, de heer Jac. Groen Az wees in zyn openingswoord op den oorlog, die na zeven crisisjaren ook de al zoo zwaar getroffen bedryven meesleept. Er zyn maatregelen tegen den uitvoer genomen, maar wy moeten op de bres staan om het uiterste te bedingen. Indien de geheele Import In Dultschland gecentraliseerd zal worden, dan moet de regeering gevraagd worden den uit voer te centraliseeren. Verder zal de regeering de betalingen nauwkeurig moeten gadesaan. Groente en fruit zyn In het belang van de voedselvoorziening. Het moet nu uit zyn met de doordraalerlj. Voorraadvormlng is van het hoogste belang. De teeltregellng moet gehandhaafd biyven; ko men er wijzigingen, dan dienen ze spoedig te komen en in overleg met de organisatie. De pryzen voor de producten moeten loonend zyn. De theorie ^an het crisispeil 30 pet. van de productiekosten Is de prys gaa» niet meer op. Het kan best zyn. dat de prijzen eer. dusdanig peil bereiken, dat het Landbouwcri sisfonds buiten beschouwing kan 'worden ge laten. Men zorge ook dan voor loonende prijzci. Spr. besloot dan zyn rede met het zingen van zyn zwanenzang ten aanzien van de sier teelt. Deze tak van bedrijf dient thans uit het Landbouwcrisisfonds gesteund, aldus spr. Vervolgens werden de reglementen van vakgroepen tuinders en kweekers zonder dis cussie goedgekeurd. De vergadering van den Boerenvakbonj s'-wid onder leiding van den heer A. J. Verkley.'Spi. prees de werkzaamheden van het secretariaat ten aanzien van de reorganisatie. Het is de tragedie van een dictator, dat ter wijl ^y voortgaat, zyn omgeving voortdurend en onverbiddelyk slechter wordt. Doordat men niet de vrijheid heeft om zyn meening te uiten, verliest hy de diensten van zyn beste men- -—Alle oppositie wordt onverdrageiyk. die stoutmoedig genoeg zyn om een meening te verkondigen, worden dan om- en ver- ontspanning voor de Zondagnamld- de twee kleintjes van hun oudste Malwlne Knauer, hadden zy meege- betalen der rente en de aflossing van een U. 40 Jaar af te lossen geldleening van J2AOO.uOü door de Psychiatrische Inrichting jBt. Wllli- brorduMtichtlngO te Helloo by de Rykspost- spaarbank tegen den koers van 99 pet. es tegen een rente van 3 5/8 pet. De heer SEEGERS (CJ*.) had beswaren Dt provincie was niet voldoende ingelicht omtrent oen flnancieelen toestand der stichting. Weik« waarborgen heeft men, voor het geval de ex ploltatle der inrichting zou worden gestaakt? De heer ASSCHER (Ltb.) had ook gaarne meer gegevens ter beschikking gehad over de flnancleeie positie van de inrichting. Overigens is het risico, dat de heer Seegers ziet, niet zoo groot, omdat, wanneer de stichting de letpie- glng der krankzinnigen niet meer op zich ne men zou, de provincie dit toch zou moeten doen Spr. achtte de voordracht een weinig onvoor zichtig en zou gaarne vernemen of aan zyn bezwaren tegemoet sou kunnen worden gekom en. Mej. GOUDSMTF (VD.) wilde niet zoover gaan als de heer Asscher, maar vroeg voor een eventueel volgend geval meer zekerheid van de provincie. De heer v. d. WALL (8.D.) achtte deze ,ee- nlng zeer gunstig en verklaarde zich voor het voorstel. De 4>eer VLEKKE (NBB.) meende, dat de Rykspostspaarbank de leening ook wel had versL-ekt zonder waarborg der provincie, .n-lien de Stichting maar goede waarborgen had aan geboden. De heer DORJEE (CJi.) verklaarde zich voor het voorstel. Zoo’n gunstige leening wordt ndoit meer verstrekt. De heer MICHELS (Ged. Staten) beantwoord de de sprekers en verklaarde, dat er wel ecr.ig risico aan de borgstelling vastzit, maar dit was zeer gering, omdat, wanneer de exploitatie niet meer zou kunnen worden voortgezet, de stich ting toch niet leeg zou komen. Krankzinnigen kan men niet op straat zetten en de provincie zou de verpleging dan op zich moeten nemen. Na repliek werd het voorstel zonder hoofde- itfke stemming aangenomen, waarna Provincies Staten overgingen tot het trekken der afdeo- lingen Onze organisatie is dag.en nacht in de weer om de bedrijf «maatregelen te verlichten. Ais gevolg van de mobilisatie worden neer vee) persooniyke offers van de leden gevraagd, maar laten wy ten minste hopen, dat ons land voor oorlog gespaard mag blyven. Ook hier worden de reglementen,'nJ. van de vakgroepen akkerbouw en veehouders, .-eed- gekeurd Tot bestuursleden van de vakgroep akker bouwers werden gekozen de heeren J Saase te Stompetoren, J. V. d. Byi te Hovtrak- polder, J. Oroenewegen Hsn. te Zoetemeer. J de Wit te Achthuizen en A. v. d. Dries te Hel- nlkensaand. Tot voorzitter werd gekoe- n de heer J. de Wit te Achthuizen. Tot bestuurs leden van de vakgroep veehouders koos men A. H. Sloothoofd (Consumptie-industrie-mel ker), J. B. van Kampen (ZulvelbereideriM. J. Veeger (Schapenfokker), J. J. van (Consumptlemelker kring Haarlem). W Meekel (Consumptie-melker F dam), A. J. Verkley en M. P. (Zuivelberelders Zuid-Holland), die samen het nlaatsje Rettenbach vormen. Een der schoonste en grootste van die land huizen behoorde den heer Neumann, die het ter eere van zyn vrouw Karolina, „Villa Lola” had gedoopt. (Sinds de familie rijk was noemde mevrouw Neumann zich niet meer Line maar .Lola" dat klonk veel deftiger). De villa .Lola” was omringd door een prachtig park, met op haar zullen rustende terrassen had- ze meer weg van een kasteel dan van een landhuis. Hubert Sochor houdt byna teeder den blik het pretentieuze trotsche gebouw geves tigd. Hy houdt niet van Gerda en zy geeft van haar kant niet veel om hem. Maar toch, misschien Juist daarom zullen zy gelukkig zyn. Want ze hebben begrepen, dat ze zuster zielen zyn. modern zonder Illusies maar alles op de eerste plaats hun leven koel be rekenend. En datgene wat Gerda omringt: de schitte ring van den rykdorn. de voretelyke huizing het zich niets ontzeggen, beminnen zy beiden teer en hartstochtelykSteeds aal het den éénlgen en vasten grondslag van hun geluk uitmaken. Annie Eltz was dien namiddag met Juf frouw Gerda alléén thul? afgezien natuurlyk van een paar bedienden, die dezen Zondag niet mochten uitgaan. De heer en mevrouw Neumann waren naar de stad gereden, naar de bioscoop hun Niettemin bleef ze liever alléén, dan X ge zelschap van de gouvernante te zoeken. Zy en Annie Eltz sympathiseerden niet met elkaar. Bovendien was Annie maar een betaalde kracht en Neumann Inlaten. Gerda keek even de ochtendbladen in en schreef vervolgens een brief aan een vriendin van haar, met wie zy op kostschool was ge weest. zy vond het altyd zoo prettig, zoo streelend voor haar zelfbehagen, een zoo arts adres te kunnen schryven: „Gravin Komadell, Kasteel Rommersdorf, by Eigenlijk waren ze op kostschool zoo heel Intiem met elkander geweest; doch later, toen Aglaja von Larsen met graat Komadell In X huwelyk was getreden, had Gerda de correspondentie met haar vroegere medeleering byzonder gesoigneerd. r om twee in groot i smoking, Indien nog Iets meetelde, was dat de mee ning van zyn militaire raadgevers. Men heeft altyd geloofd, dat zy de afkondiging van een protectoraat over Bohemen hebben aangera den. In Augustus van dit jaar deelden zy Hitler mede, dat een verder uitstel fataal zou zyn. omdat het seizoen van slecht weer in Polen hun berekeningen voor een snel succes in de war zou sturen. Het leger gunde hem nauwe iyks de week van 25 Augustus tot 1 Septem ber. waarin hy zyn laatste pogingen deed om zich van de neutraliteit van Engeland te ver zekeren. Desniettemin was het advies van zyn soldaten waarschijnlijk niets meer dan een dekmantel voor de uitvoering van Hitlers eigen plannen. Het ongeduld, dat hy op den laatsten dag van Augustus toonde, kan nauweiyks an ders dan met voorbedachten rade gedemon streerd zyn. Het verdrag met Rusland scheen hem het voordeel te verschaffen, waarnaar hy gezocht had en toen was er geen tijd te ver liezen. Indien men niet wilde, dat fle modder zich by Polens bondgenooten zou voegen. Tot Maart van dit jaar had het Duitsche schip van staat onder de Duitsche nationale vlag gevaren. Op 15 Maart heesch de kapitein door de meedoogenlooze onderdrukking van de vrijheid der Tsjechen de piratenvlag met het uitermate vindingrijk geweest, waar het be trof zyn flnancieelen toestand voor iedereen, ook voor zyn vader verborgen te houden. Door die erfenis kon nu alles In orde wor den gebracht, zonder dat Iemand lucht kreeg ▼on de vele zware moellykheden, waartegen hy had moeten worstelen. Als verloofde van Gerda Neumann had hy 4an ook weer nieuw credlet. Het was dus De heer Groen noemde de verkiezing van den voorzitter liever een demonstratie. 77 afdgelin- gen en 13 kringen stelden den heer Kamp schoér candidast (applaus). Spr. wenschte den herkozen voorzitter van harte geluk en hoopte, dat zyn arbeid nog vele vruchten zou mogen dragen. De heer Kampschoér richtte op zyn beurt eenige huldigende woorden aan het adres van den heer Groen en dankte de vergadering voor de spontane wyae. waarop zy het voorzitter schap heeft willen contlnueeren. Vervolgens werd het nieuwe hoofdbestuur geïnstalleerd De stemming heeft niet allen be vredigd. zeide de voorzitter, doch laten we allen deze gedachte voor oogen houden: samenwer king is op 't oogenblik van het allerhoogste belang Het nieuwe hoofdbestuur wacht een moeiiyke taak en spr vroeg aller loyalen steun Het Jaarverslag over 1938 werd goedgekeurd andere jaarstukken en de begroeting had den geen discussie ten gevolge. Pater H. vygen wek^e in een korte toespraak de belangstelling voor het retraltewerk in Noordwykerhout en Bergen op. Ir. G. J. Heymeyer, secretaris van den Ka th Ned. Boeren- en Tulndersbond, gaf een be schouwing over de bodem-productiviteit, die door de veranderde economische positie van ons land door den oorlogstoestand Is ontstaan. De economische politiek van de geheele we reld was de laatste jaren een politiek van zelf voorziening, zoowel op agrarisch als op indus trieel gebied De uitbreiding van de graanteelt is bevorderd en daar mogen we dankbaar voor zyn. We zullen nu geen regeeringsbrood behoe ven te eten Wat den land- en tuinbouw betreft is de export In vergeiyklng met andere producten nog be- trekkelljk weinig verminderd. Ook de zuivel producten hebben nog bevredigende exportcij fers Enkele tuinbouwproducten worden echter minder geëxporteerd; de tomatenultvoer daalde van 97 pet. tot 58 pet. b.v. De bodemproductiewet Is er voor om te zorgen, dat de bevolking van ons land vol doende voedsel kan krijgen in oorlogstyd of by andere byzondere omstandigheden Wy behoeven ons voor het komende Jaar niet bezorgd te maken over de broodvoor ziening. Er werd voor gezorgd, dat wy zelfs by geheel gestaakten invoer hieraan geen gebrek zullen hebben. Wat aardappelen be treft hebben wy een ruim voldoende pro ductie. Voor suiker zal een uitbreiding van noodzakeiyk zyn. Rogge De minister van Economische Zaken stelt zich op het standpunt, en dat zal heel terecht zyn, dat de pryzen van de artikelen niet mogen worden opgedreven. In de practyk is het echter zoo, dat een paar dagen na het uitbreken van den oorlog verschillende pryzen zeer sterk ste gen en vaak verdubbelden, terwyi vele artikelen niet meer waren te krygen. Het standpunt van de regeering zal moeiiyk te handhaven zyn. Te midden van die pryzenveranderlng vragen de boeren ook om een rechtvaardigen prijs, een prys die niet te hoog Is. maar die In ieder ge val ^enigszins loonend moet zyn. Gedurende verscheidene jaren is de wol voor een vodden- prys verkocht moeten worden, soms zelfs voor 50 cent per K.G en al dien tijd deed de regee ring niets om de boeren op dat punt te be schermen. Thans is het oorlog geworden, met het gevolg, dat de regeering beslag heeft gelegd op de wolvoorraden. Deze maatregel Is volkomen begrypeiyk. maar onbegrypelyk is. dat naar het zich laat aanzien de prys voor de wol za] wor den vastgesteld naar den prys van kort voor den oorlog, hetgeen neerkomt op ongeveer 80 cent per K.G. Noch met de moellykheden der scha penhouders. van wie velen haast hst hoofd niet boven water hebben kunnen houden, noch met de gewyzlgde omstandigheden is tot nu toe schynbaar rekening gehouden. Merkwaardig in dit verband is, dat Engeland alle wol van de wereld opkoopt, vaak tegen pryzen. die zeer ver liggen boven de pryzen. die hier te lande thans gelden en in Dultschland kostte de wol reeds voor den oorlog vier A vyf mark per K.G.. terwyi de schapen, die slecht van kwaliteit zyn. er wel f 45 per stuk kostten Op Texel hebben de boeren kort geleden de koppen by elkaar gestoken om, los van de orga nisaties, die nagenoeg niets ondernamen, tot- een beteren wolprijs te komen. Er werd een groote vergadering gehouden, waarin een com missie werd benoemd, waarin spr. ook zitting heeft Die commissie is naar den Haag getogen en heeft met verschillende vertegenwoordigers van den mlnistet overleg gepleegd Het bleek daarby, dat men te rechter tyd kwam. Deze ambtenaren zeiden, dat het bericht van de wol- federatle, als zou de prys op ongeveer 90 cent zyn vastgesteld, volkomen uit de lucht gegre pen was. Men bleek In den Haag begrip te hebben voor de argumenten van de sche penhou ders. wier verlangens als rechtmatig werden er kend. Door de Texelsche oeputaue werd naar voren gebracht, dat een prys van f 1.50 per kg. rede- lyk zou zyn, niettegenstaande by een vryen handel de prys zeker in den korst mogelyken tyd minstens een ryksdaalder zou worden, terwyi tydens den vorigen oorlog de prys varieerde van i 2 50 tot f 4.00 per k.g. Ook wenschen de boeren hun belangen los te zien van die der handela ren, wier omstandigheden geheel anders zyn en die, doordat ze kort geleden wol tegen zeer lagen prys hadden gekocht, thans een aardig winstje kunnen maken Spr. had. na het herhaald) met het departement had geiSh^ goede hoop, dat de blliyke wenschen van de Texelsche scha penhouders tullen worden Ingewilligd. Texel beschouwt zich echter als één met het vasteland van Noordholland. waarop nog veel meer schapenhouders wonen, die allemaal scha pen hebben van zuiver Texelsch ras en wol heb ben van minstens dezelfde kwaliteit. Het Is daarom goed, dat de N.H-boeren en de Texel sche boeren één lyn trekken. Deze vergadering had daarom tot doel, deze eenheid te demonstreeren en de regeering duldelyk te maken, dal ook de Noordhollandsche schapenhouders wenschen op te komen voor hun rechtmatige belangen, tezamen met Texel. Tydens de discussies over deze zaak werd door den heer J. Zyp voorgesteld den minister een telegram te sturen, waarin kennis gegeven zou worden van deze vergadering en waarin ook voor N.H. een wolprys van minstens f 1.50 zou worden gevraagd. Indien het beslag door de re geering zou worden gehandhaafd. Indien de regeering toch een laveren prys zou vaststellen, dienden de boeren onder protest te leveren. Dit standpunt vond algemcene Instemming en besloten werd daarom een dergeiyk telegram aan den minister te zenden. Tevens werd op voorstel van den voorzitter een commissie benoemd, die onmiddeliyk naar Den Haag zou gaan om de belangen van de NH. schapenhouders te bepleiten. De commissie werd samengesteld uit de heeren Sybrand Eelman. Texel; C. v. d. Veer. Julianadorp en J. ZUp Nieuwe Niedorp. Voor de bestryding van de onkosten werd be paald. dat leder 1 cent per vacht daarvoor zou afslaan, evenals op Texel. Ook werd oi. er nog de nadruk op gelegd, dat er nog ruimschoots voor leder de gelegenheid bestaat zich by de actie aan te alulten en aan de commissie bericht van Instemming te zenden. Na bespreking van nog enkele byzonderheden volgde sluiting. Gistermorgen half elf kwamen Provin ciale Staten van Noord-Holland in vergadering ae LONDro. 18 Oct Reuter meldt: Uit treffende zinsneden in het eindrapport, éat Sir Nevlle Henderson, de vroegere Brlt sche ambassadeur te Beriyn, heeft uitgebracht en dat in den vorm van een witboek gepubli ceerd Is, biykt, dat naar de opvatting van de nationaal-soclallstlsche lelden alleen Hitler aansprakeiyk is geweest voor het besluit tot X voeren van oorlog. Ten aanzien van de houding van Goe ring zegt Henderson: „Ongrtwyfeld sou Goering de voorkeur hebben gegeven aan een vredelievende oplossing, doch in aan gelegenheden als deze telde alleen de be slissing van Hitler en, wat Goering er ook zelf van gedacht mocht hebben, hy was slechts de trouwe en onderdanige dienaar van zyn meester”. liefste dagen; dochter, nomen. Reeds mevrouw in groot toilet, de heer Neu mann In smoking, de twee kleine meisjes in splinternieuwe wit-zyden jurkjes. Al len in den nieuwen auto, dien zy door tusschen- komst van den heer Sochor gekocht hadden, met den nieuwen chauffeur Wendler, die er uitzag als een Engelsche lord Annie had X gezelschap "n beetje ironisch nagekeken, biy, dat men haar niet had ult- genoodigd om deel te nemen aan het uitstapje. Vervolgens had ze een prachtige wandeling In de bosschen gemaakt en na afloop daarvan zich met een handwerkje in. de eetkamer gezet, om de terugkomst van haar pupillen af te wachten. 5 Ook Gerda was thuis gebleven. Z<j meed het zooveel mogeljjk zich met de andere leden van X nleuw-rijke gezin te laten zien (de jonge dame had daaivoor haar byzondere, persoon iyke redenen) en bovendien vermoedde zy, dat Hubert Sochor dien avond even zou aan- loopen. Dat bezoek kwam haar best gelegen; zy zou dan, terwyi de anderen zich In de stad amuseerden, eens vertrouwelyk met hem kunnen praten, ongestoord en zonder gevaar, door Iemand te worden beluisterd. Toch viel de namiddag haar vreeseiyk lang, want zy hield noch van boeken, noch van handwerkjes, noch van muziek, en zoo wist zy waariyk niet, wat aan ta vangen met den tyd. d. Zwaan, afgetreden hoofd be stuurslid, nam daarna met enkele herlnnerings- waorden afscheid, na jaren van yverig dienen Rector Beune, bondsvoorzitter van de K J. M.V., sprak een bezielend woord voor de L.T.- groepeering In deze organisatie. Ter wille van de gemoblllseerden moet geld ingezameld wor den om dezen Jongen men-schen het ledenblad te kunnen toezenden De opbrengst was ruim t 34. De geestelijke adviseur, prof. Cleophas. wekte op tot gebed, nu een der zwaarste straffen van God over de wereld is gekomen. Becrltiseer de regeering niet, die voor ontzettende moellyk heden staat en voor aller bestwil moet zorgen Geef daarom In dezen noodtoestand uw harte- iyke medewerking. 10 jajar voorzitter De adviseur huldigde dan speciaal den voor- 39 Kort nadat men van de tafel was opge staan vond Hubert Sochor gelegenheid om ongemerkt weg te sluipen. Hy was schitterend gehumeurd en voelde zich aangetrokken tot de villa Lola. Misschien zou Gerda Neumann hem reeds kunnen zeggen hoe X polsen by haar ouders was afgeloopen. Terwyi hy zich met den auto op weg naar Rettenbach bevond overdacht hy nog eens «Un toestand. Ja, de tyd van de schulden, van de eindelooze geldzorgen zou nu wel spoedig zyn. Gelukkig wisten slechts eenige personen, hoe X met hem stond. Hy was steeds vindingrijk geweest, waar het be-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 11