J de van DE OCEAAN POST B k h> De torpedeering Courageous MUSSERT EM MOSTERD POKON Zijn kind gedood Weer de overweg 10 jaar geëischt tegen moordenaar Kustgeschut voor Curasao en Aruba Vergoeding voor kostwinners „RADIO-HOLLAUD” WOENSDAG 18 OCTOBER 1939 LEDERBESCHIKKING EEN SCHEEPSKRANT! borrel^Catz-Elixer! to PRINSES JULIANA CATZ i Zn. VAN PEKELA-GRONINGEN Zes geboden voor de suikerdistributi*’ Pr ijs ver hoo ging boter en margarine Adviescommissie- vorderingen Oranje vliegtuigen voor neutralen Soldaat tot S jaar itvangeniutraf veroordeeld Auto door trein gegrepen en totaal vernield NASLEEP VAN DE WILDE BUSSEN Haringvisscherij Ver geef sche reddings pogingen Bij een Een crediet van f 2 millioen wordt aangevraagd Interessante mededeelingen - van den kapitein van Je „Veendam" BELEED1GING IN DE TWEEDE KAMER Het stoffelijk overschot der drie slacht offers van het Finsche houtschtp „Indra", dat de vorige week nabij Terschelling op een mijn liep, is Dinsdagmorgen op de Oosterbegraafplaats te Amsterdam ter aarde besteld. Pe rosnesiaet M iwifrtrmif op da bepgaaJWooeg Vervolgen» legde het geeete schép me «UaWti* vaMeK kg e* wa-48 *IM O.m. moet vaststaan, dat by jp diensttreding niet voldoende inkomsten overblyven N.V. STOOMVAART MM. „ROTTER!. LLOYT* „NEIERLANB” ...53 Zaken I Naar wjj vernemen zal dezer dagen het besluit worden genomen die vliegtuigen, die in de burgerluchtvaart der neutrale landen de diensten onderhouden, geheel oranje te schilderen. Al Is het niet uitgesloten, dat de echtjenoote van den dag van het huwelijk af in het genot van kostwinnersvergoeding kan worden gestekt men moet niet aannemen, dat dit onder alle omstandigheden zal geschieden. Ter voorkoming van teleurstelling zal men goed doen, hiermede rekening te houden. Verder gaat het gerucht. Deze verhooglng houdt bijna geheel gelijken tied met de stijging van de prijzen der grond stoffen van dit product, terwijl bovendien de bedoeling heeft voorgezeten, de in verband met den zuivelsteun reeds jaren bestaande prijsver houding tusschen boter en margarine te hand haven. Voorts heeft de minister besloten wegens de stijging der kaaspryzen den uit het landbouw crisisfonds verleenderr"»teuntoeslag op kaas met Ingang van 19 October met de helft te vermin- deren. o Tevens is fiet noodzakelijk gebleken, de heffing op de margarine aldus vast te stel len. dat de prijs der margarine met 8 cents per K.G. wordt verhoogd. gepikt. Dit journaaj heeft de kapitein van de Veendam ingepikt én verzegeld, om het later in Engeland At te geven. Vanuit Vlaardingen zijn weer drie schepen vertrokken. Thans nemen uit deze plaats reeds tien schepen aan de haringvlsschery deel. Naar wy vernemen woonde H K. H. Prinses Juliana Dinsdag de gewone wekelijksche verga dering bij van het dageljjksch bestuur van het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden. De oorzaak van het ongeluk mo* worden ge weten aan den dikken mist, welke het uitzicht ter plaatse belemmerde. De trein had ongeveer twintig minuten vertraging. Spoedig bleek, dat de reddingspogingen vrijwel tevergeefsch zouden zijn. Een aantal opvarenden van de Courageous had zich met sloepen in veiligheid kunnen brengen, de anderen kwamen in het vuile water te recht- De meesten van hen werden In de diepte gezogen, toen het vliegtuigmoeder- schip zonk, enkelen werden door de torpedp-., - Jagers opgepikt, maar degenen, die zich nog drijvende konden houden, kwamen om in de olie. De minister van Economische Zaken heeft met betrekking tot den zuivelsteun voor het aanstaande winterhalfjaar den boterprijs met ingang van 19 October "nader vastgesteld op 1.60 per K.G. Het vorige jaar was deze prijs ƒ1.45. 700 colli stukgoed werd uit het schip gehaald, te samen ongeveer 200 ton, en ten slotte kreeg men Maandagmiddag om drie uur verlof om te vertrekken. dinsdagochtend werd de thuisreis aanvaard. Vrijdag zal begonnen worden met het lossen van 1.000 ton stukgoed en 4.000 ton graan, het welk voor de Nederlandscbe regeering bestemd is. Zondag zal het schip naar Antwerpen ver trekken, waar de rest van de lading, 200 ton stukgoed en 4.000 ton graan, zal worden gelost. Tn Antwerpen zullen de passagiers voor Ame rika worden opgenomen en omdat het aantal in België embarkeerenden niet zeer groot is, zal een aantal Amerikanen, die zich in Rot terdam bevinden. Zaterdag 28 October per extra trein naar Antwerpen worden gebracht, waar zij zich zullen inschepen. Denzelfden dag zal de Veendam van Antwerpen naar Cowes in Engeland vertrekken, waar ook nog een aantal passagiers voor Amerika aan boord zal gaan Het totale aantal passagiers dat de reis naar AMapik» zal meemafepp, txxjrawt owovmt 8< PLANTEN HOUDEN VAN KUNSTMEST n tN 40 er Er zijn over dit onderwerp onderhandellngen gevoerd tusschen de luchtvaartmaatschappijen van Zweden. België en Nederland. De Dultscne en Engelsche autoriteiten, die over deze kwes- ti zijn gepolst, konden deze voorgenomen rege lingen stemmig toejuichen. Intusschen beteekeift de uitvoering van dit plan voor de luchtvaart maatschappijen een kleine schade. De hoeveel heid verf, die voor het schilderen noodlg zal zjjn, weegt per vliegtuig ongeveer 50 kilogram, waardoor de nuttige belasting met een gelijk gewicht zal moeten worden verminderd. verleenen. welke zjj voor de vervulling van haar taak noodlg oordeelt. Als lid. tevens voorzitter, is benoemd de heer M. Raa1)maskers, gepensionneerd luitenant-ge- r.eraal, als leden de heeren W. Jansen, gepen sionneerd kolonel-intendant. mr. C. M. J. F Gosellng. res.-kapitein der artillerie l.w.d.. en als secretaris Jhr. mr. J. de Brauw. reaerve- tweede-lultenant voor alg. dienst. sla af sche dictator waren. En niat allean „klare" wint enorm door echt Catz-Elixer. U moet Vermouth met echte Catz eons proeven t En voor een goede Cocktail is echte Catz héalemaal anmisbaarl Dinsdagmorgen te ongeveer acht uur is op den onbcwaakten overweg, nabij wachtpost 19. te Griendtsveen. een vrachtauto, be stuurd door den heer Heezemans uit Deur- ne, door een personentrein, komende uit de richting Venlo, gegrepen. De auto werd totaal vernield. De chauffeur werd er uit geslingerd, doch bekwam slechts onbedui dende verwondingen. Toen bleek, dat verdere reddingspogingen geen resultaat zouden opleveren, zette de Veendam omstreeks twee uur 's nachts koers naar de -Downs, nadat het Engelsche pa trouillevaartuig Ivanhoe langszij was ge komen en een der officieren den kapitein van de Veendam bedankt had voor de verleende hulp. Ruim zeven uur had men met zoeklichten naar overlevenden gespeurd, maar zonder resultaat 20. September kwam men in de Downs aan en daar ging de Veendam voor anker, om de in structies van de Britsche admiraliteit af te wachten. Het stoffelijk overschot van den offi cier, die de betaalmeester van de Courageous bleek te zijn, wprd aan wal gebracht, terwijl het verzegelde journaal aan de autoriteiten werd overgegeven. De Engelsche passagiert werden Hlët' ëen patrouillevaartuig van boord gehaald, maar de andere passagiers mochten niet aan land gaan Na twee weken in de Downs te hebben gelegen, gedurende welken tijd de Britsche autoriteiten de scheepspapieren raad pleegden, wérd 4 October opdracht ontvangen, op te stoomen naar Gravesend. Daar werden de nog aan boord zijnde passagiers aan land gezet en vervolgens voer het schip naar Londen, waar in Tilbury-Doek een deel der lading werd gelost. Verder gaat het gerucht, dat voor dienst plichtigen, die na een bepaalden datum gaan trouwen, geen kostwinnersvergoeding meer zou worden toegekend. Hiervan is nimmer sprake geweest. Of de echtgenoote al dan niet vergoe ding krjjgt, zal niet afhangen van den datum, waarop het huwelijk is gesloten. J Het departement van Economische maakt om het volgende bekend: Het Centraal Distributiekantoor heeft Woens dag 11 October aan 60.000 detaillisten toewij zingen gezonden voor het betrekken van suiker. Deze eerste toewijzing bedroeg 50 pct. van den op de enquêteformulieren ingevulden omzet. Zaterdag 14 October JJ. werd een nieuwe toe wijzing verzonden, tot een bedrag van 100 pet. van de opgegeven hoeveelheid, zoodat de de taillisten zich ruim van suiker kunnen voor zien, om aan alle aanvragen van consumenten, gedurende het tijdvak 16 t/m. 29 October te voldoen. Vóór de volgende distributie-periode zullen de detaillisten ook ruim van suiker wor den voorzien, zoodat zij over een zekeren over- ioopenden voorraad de beschikking zullen hou den. Ook ten behoeve, van de hotels, cafés, restaurants enz. zjjn op Zaterdag. 14 October jj., de toewijzingen verzonden. Ondanks alle voorlichting en voorzorgen blijkt, dat toch nog vele detaillisten inlichtin gen behoeven en £tch deswege wenden tot het Centraal Distributiekantoor. Verder blijkt wel. dat deze verzoeken veelal het gevolg zijn van het feit, dat de betrokkenen of bij het Invullen van de enquêteformulieren een fout hebben ge maakt of onvoldoende kennis hebben genomen van de publicatie*, persberichten en mededee- lingen betreffende de suikerdistributle. Teneinde noodelooze en overtollige correspon dentie te voorkomen, volgen hieronder nog Deze commissie zal bij de uitvoering van haar taak rekening houden met: le. het belang van de landsverdediging, in hei bijzonder ten aanzien van een goede huisves ting, verpleging, alsmede voldoende oefenge legenheid voor en paraatheid van de troepen; 2e. het belang van 's Rijks schatkist, waarbij op den voorgrond staat, dat de kosten van de onder le genoemde voorzieningen dienen te blij ven binnen de grenzen van hetgeen ter be reiking van het met de uitgaven beoogde doel noodzakelijk is; 3e. het belang van alle burgers dus niet alleen van degenen, wier eigendommen worden gevorderd doch in ruimeren zin, zoodat het burgerlijke leven, met name het bedrijfsleven, zoo mln mogelijk wordt ontwricht. De autoriteiten en commandanten alsmede de afdeelingshoofden. behoorende tot het de partement van Defensie, zijn gehouden aan de commissie desgevraagd alle inlichtingen recht streeks te verstrekken en alle medewerking te Wegens bedreiging met eenlg misdrijf tegen het leven gericht, tweemaal gepleegd, is door de Haagsche rechtbank veroordeeld de 26-jarige chauffeur-monteur L. P., die op 25 Mei bij een demonstratie met wélde bussen voor het huls van den Minister van Justitie tweemaal drei gend op een agent van politie was ingereden Hij zag zich een gevangenisstraf van twee we ken opgelegd. De eisch van den Officier luidde één maand. Toen de rook een weinig was opgetrok ken, zag men. dat de Courageous aan bak boordzijde door een torpedo moest zijn ge troffen. Het schip wendde zich op zij, vlak daarop verhief de voorsteven zich bijna rechtstandig omhoog en dan zonk het ko lossale vaartuig binnen enkele minuten weg. Intusschen was op de Veendam bevel gegeven de sloepen gereed te houden en werden veertien reddingbooten gestreken. Op het water was toen reeds niets meer te zien dan een dikke laag olie, die zich zeer ver uitstrekte en op sommige plaatsen een dikte had van vijf centimeter Wat wrakhout en gereedschappen dreven rond. Van de torpedojagers waren reddingssloepen uitgezet, terwijl ook een Britsch vrachtschip hulp bood, maar veel drenkelingen konden niet worden gered. Een der sloepen van de Veendam vischte nog een officier van de Courageous op. die door de vuile olie zwaar vergiftigd was en geen teekenen van leven meer gaf. Hoewel de scheepsarts van de Veendam nog gerulmen tijd poogde de levensgeesten weer op te wekken, mocht dit niet gelukken. Het stoffelijk over schot werd aan boord gekist en meegenomen naar Engeland, ook had men het scheepsjour naal van het getorpedeerde schip, welk boek in rookgordijn, da. het volkomen aan het oog ont trok. Op de Veendam meende men, dat de schepen zich thans 'zouden verwijderen, maar na onge veer vijf minuten hoorde men vlak na elkaar twee explosies. Door het rookgordijn kon men niet zien wat er gebeurde, maar wel zag men de torpedojagers hun snelheid vermeerderen. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak van den gedetineerden ge woon dlenstpllchtlg-soldaat J. O W.. dier, ds Krijgsmacht voor de landmacht te 'a-Hettogen- bosch wegers doodslag had veroordeelo tot a?s jaar gevangenisstraf met aftrek der voorbwplgs hechtenis, ontslag uit den militairen dienst met ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewa pende macht te dienen, en bevel, dat beklaagd* ter beschikking van de regeering zal worden ge steld. Het Hof vernietigde dit vonnis, verkiasrd* beklaagde schuldig aan mishandeling, den dcod tengevolge hebbende, begaan tegen zijn kind, en veroordeelde hem tot vjjfr jaar gevangenisstraf met aftrek der voorloopige hechtenis en ortalag uit den militairen dienst met ontzetting van de bevoegdheid, om bij de gewapende macht te dienen. Tegen het Kamerlid H. R. had de Officier van Justitie op 3 October een geldboete geëischt van 60 gulden subs. 60 dagen hechtenis wegens beleediging van he_t Kamerlid mr. M M. Rost van Ttnningen in het gebouw der Tweede Ka mer. Oogenblikkelljk na de schorsing der zitting van die Kamer op 1 Maart van dit jaar. had de heer R. den heer Rost van TOnningen het woord ..landverrader-' toegevoegd. De Haagsche rechtbank veroordeelde heden den heer R. tot een geldboete van 25 gulden subs. 25 dagen hechtenis. De minister van Economische Zaken maakt bekend, dat hy heeft vastgesteld de lederbe- schikking 1939 no 1. Bjj deze beschikking ia het terrein van werkzaamheden van het Rjjks- bureau voor leder en huiden uitgebreid tot allo leder, schoenen, drijfriemen en lederwaren. Bedoelde oeschikking bevat geen distributie- regellng voor de genoemde artikelen. Zjj heeft slechts ten doel het Rjjksbureau de gelegenheid te geven zich te onênteeren ten aanzien van deze artikelen en zoo noodlg, bepaalde regelen te stellen. Zoo kan de directeur ondernemingen verplichten zich bij het Rjjksbureau te doen inschrijven en aan hem opgave te verstrekken over de hoeveelheden leder, walke zjj In een zeker tijdvak hebben gekocht, verkocht be werkt, verwerkt, doen bewerken en doen ver werken, dan wel daarvan aanteekening te hou den. Bovendien is een ieder, die op den door den directeur vast te stellen tijdstippen leder voor handen of in voorraad heeft, verplicht daarvan opgave te doen aan dien directeur. Het wenschelyk oordeelende. dat zooveel mogelyk dient te worden gewaarborgd, dat vorderingen en aanschaffingen ten behoeve van de weermacht in verband met legering en verpleging der troepen, alsmede met het oog op voldoende oefengelegenheid en pa raatheid, op doelmatige wijze met inacht neming van alle daarbij in aanmerking ko mende belangen, plaats hebben, heeft de minister van Defensie een commissie van advies (adviescommissie-vorderlngen) Inge steld. zijn Fransche ware en van den vredeswil van het Fransche volk. Hy schrijft oa. het volgende fraais in zijn Ijjforgaan „Hoezeer het Fransche volk niettemin den vrede wenscht, blijkt uit het naar huls stu ren van het Fransche parlement en uit de vogelvrijverklaring van de Fransche com munisten. De Fransche communistische lei ders zijn pas nog minister geweest.en dikke vrienden met de andere politieke macht hebbers. Tegen het communisme hebben deze machthebbers geenerlel prlnclpieele hNwaren. Maar die communisten zelden: laat Frankrijk overwegen vrede te sluiten. D*t is met gehuil van woede In pers en par lement ontvangen. Zou het Fransche volk afwijzend hebben gestaan tegenover dezen wensch naar vrede, dan zouden de commu nisten bespot en gehoond zijn. Uit het feit, dat zjj worden vervolgd en gevangen gezet,, kan leder, die weet waar Abraham den mos terd haalt, de gevolgtrekking maken, dat die kreet om vrede zoo gevaarlijk wordt geacht, dat hij met alle middelen moest worden ge smoord Dinsdagavond is het sl. Veendam van de Holland-Amerika Lijn, na een oponthoud van ruim 3 weken in Engeland, te Rotterdam aange komen. Om zes uur meerde het schip aan de Wllhelmlnakade en kort daarna deelde de heer F. C. Boumau, directeur van de H.A.L., eenlge bijzonderheden over de reis mede. Op 9 September vertrok de Veendam van New-York naar Europa met een lading van 1200 ton stukgoed en 8.000 ton graan, bestemd voor Rotterdam en Antwerpen. Het grootste deel van de reis was reeds af gelegd, zonder dat men iets bemerkt had van den oorlog toen men in den morgen van 17 September, op 375 mijl bewesten bet Kanaal, een vrachtschip zag, dat in nood verkeerde. Het bleek het Engelsche ss. Kaf iristan te zjjn, dat door een Duitsche duikboot getorpedeerd was. Onmiddellijk stoomde de Veendam er naar toe, maar toen men in de nabijheid kwam, bleek het Amerikaansche ss. American Banker de bemanning van de Kaflristan reeds? te hebben opgepikt, zoodat de.Veendam geen hulp behoef de Je verleenen. -• Met behoorlijke snelheid werd verder koers gezet naar Engeland, tot men 's avonds om streeks zeven mijl vooruit een groot oorlogs schip zag, dat drie kleinere schefien escorteer den. De lucht was helder en het zicht goed, zoodat men al spoedig kon onderscheiden, dat het groote schip het Britsche vllegtuigmoeder- schlp Courageous was, dat drie torpedojagers begeleidden. Kort nadat men de schepen in zicht gekregen hadt kwamen enkele bombarde mentsvliegtuigen met een groote bocht over de Veendam heenzetten en koersten naaf de Cou rageous waar zjj op het dek landden. Indien wjj deze redeneermethode i la Musaert op het huidige Duitschland zou den toepassen, zouden wjj tot de volgende stellingen komen. Hoezeer het Duitsche volk vrede wenscht, bljjkt uit het naar huis stu ren van den ouden democratischen Rijks dag en uit de vogelvrijverklaring niet alleen t van de Duitsche communisten, maar ook van alle politieke partijen: behalve de na- Uonatl-soclalistlsche. Tegen het commu nisme hebben de Duitsche machthebbers geenerlel prlnclpieele bezwaren, gezien hun «amengaan met Stallnpn den geweldigen bult, die hem door hen is toegeworpen. Maar de communisten en de democraten in Duitsch land zeiden: laat Duitschland zich niet in bet avontuur van een Europeeschen oorlog storten. Dat Is met gehuil van woede in de Duitsche nationaal-sociallstische pers en machtskringen ontvangen, en omdat het Duitsche volk niet slechts in woorden, maar metterdaad den vrede wenschte, wer den de communisten en de andere politie ke partijen verboden, ontbonden, vervolgd en naar het concentratiekamp verwezen. Uit dit feit kan jeder. die weet' waar Abra- hafh den mosterd haalt, de gevolgtrekking (naken, dat die kreet om vrede in Duitsch- landaoo gevaarlijk moet worden geacht, dat hjj mët alle middelen moest worden ge smoord. Wij wjllen den heer Mussert. den pleitbezorger van de Fransche communisten, waaronder zich tal van laffe, zichzelf schuilhoudende deserteurs bevinden, ech ter niet volgen op zjjn kronkelwegen en hun consequenties, doch alleen cqpstateeren. dat Reen enkele Fransche communistische lei der ooit minister in Frankrijk is geweest, óók niet in de dagen van Blunfs Volks front, en dat de Fransche communisten, die An Parijs een filiaal van Moskou wilden maken en met sit-down-staklngen het Fransche vaderland den economischen on dergang en revolutie In wilden drijven, die hemel en aarde hebben bewogen om Frank rijk openljjk en officieel hulp te laten ver leenen aan de roode Valencia-regeerlng In Spanje enz. enz., thans door den leider van de N. 8. B. afgeschilderd worden als blan ke vredesengelen, die vervolging moeterr lij den omwille van de gerechtigheid. Het is duidelijk, dat de heer Mussert behoort tot hen, die niet weten waar Abrahem den mos terd haalt, en dat is ook te. begrijpen, want «artsvader Abraham had niet het onschat baar voorrecht Ariër te zijn. De niet-Ariërs Bovjet-Rusland weten echter bliksems •oed wkar zjj niet alleen mosterd, maar Mfs hëela volken en vaderlanden halen kunnen. De mosterd, dien Musaert na den Dititeeh-Russischen maaltijd serveert, kan oprechten Nederlander smaken. D-» regeeringsp^sdienst meld*: Vele getnobiliseerden schijnen in de mcening te verkeeren, dat, indien zjj gaan trouwen dit feit voldoende is, er op te mogen rekenen dat de echtgenoote kostwinnersvergoeding zal ont vangen. Dit is echter niet het geval. Om voor kostwinnersvergoeding in aan merking te komen, moet in ieder geval vast staan, dat door het verblijf in werkeifjken dienst van den dienstplichtige inkomsten aan het gezin worden onttrokken en wel in die mate, dat voor het onderhoud van de echtgenoote niet voldoende overblijft Ook moet o.a. blijken, dat zij niet van andere zijde voldoende Inkomsten geniet. Ingediend Is een kanvullingsbegrooling van het departement van Koloniën voor 1940. Aangevraagd wordt een crediet van f 2.000.000 voor aanschaffing en opstelling van kustgeschut met bjjbehoorende zoek lichten ter bescherming van de omvang rijke oliebedrjjven op de eilanden Curacao en Aruba. arenlang is de N. S. B.-pers en is ook de heer Anton Mussert te keer gegaan tegen het roode Frankrijk, dat op den „nd van den Moskouschen afgrond heette te staan en felteljjk reeds reddeloos verloren yas. Vooral in de dagen van het Volksfront onder leiding van den niet-arlschen Blum kwam diezelfde pers niet ultgescholden op den Franschen janboel, waar de communisten ejechts vuile lakens uitdeelden met Stalin's bloedig monogram gemerkt. Wij konden toen tot op zekere hoogte met de N. S. B. pers en met den heer Musaert in dit opzicht in- etemmen. want inderdaad dreigde toen in Frankrijk de door Dimitrof uitgedachte ver raderlijke VolksfronterU Spaansche allures te gaan aannemen, en de wijze, waarop het Fransche parlement met ministers kegelde, bracht de Fransche democratie schier hope loos in discrediet. Daladier heeft echter met krachtige hand ingegrepen en een ein de aan *t lichtvaardig op het politieke spel zetten van de hoogste belangen des lands gemaakt. Frankrijk herstelt zich in de ure des gevaars met die bewonderenswaardige kracht, die zich altijd opnieuw manifesteert als de nood tot het hoogste is gestegen. Nu zou men zoo denketlf dat de N. 8. B.-pers en Mussert daarover enthousiast zouden zijn. Niks hoor ZU zouden er misschien enthou siast over geweest zijn, deze super-Neder- landers. wanneer het nat.-socialistlsche Duitschland zich niet in de grijpgrage klau wen van den Russlschen Sovjet-beer had gewoipen. Nu Duitschland dat met verloo chening van zijn dogmatisch geheeten anti- eommunlsme echter wêl heeft gedaan, moe ten ook de N. 8. B.-pers en de heer Mus- sert den reuzenzwaai meemaken aan den rek stok van het beglnselloose opportunisme. En de heer Mussert neemt in ..Volk en Va derland” dan ook braaf de verdediging van de Fransche communisten op, die in sterkere mate dan waar ter wereld ook de knechten van den Moskouschen eenlge belangrijke aanwijzlgingen. bestemd voor detaillisten. 1. Indien gij geen erkennlngskaart en geer toewijzing voor detaillisten hebt ontvangen, kar dit bet gevolg zijn van twee feiten: a. U hebt uw enquêteformulier niet of or. voldoende ingevuld. Geeft, indien gij meen' dat er een vergissing tn het spel is. uw naan en adres juist en volledig op. zoo mogeljjk met vermelding van hetgeen ge op het oorspronke lijke formulier hebt Ingevuld b. Uw totaalomzet van alle distrlbutie-arti- kelen tezamen bedraagt minder dan 10 Kg. per week In dat geval krijgt gij geen toewijzing als detaillist, doch moet gij bjj uw klanten de con sumentenbonnen Innemen en in wisselen bij een 'rkenden detaillist. 2. Hebt gij wel een erkennlngskaart ontvan gen en geen toewijzing, dan is het mogeljjk, dat gij vergeten hebt, uw sulkeromret te vermel den Ook bestaat de mogelijkheid, dat uw sul- keromzet minder dan 5 pond per week bedraagt Ook L> dat geval moet gij de consumenten bonnen innemen en deze bij een detaillist in wisselen. Vermeldt in deze gevallen ook uw codenummer. 3. I*enkt er om, dat het totaal van de eerste toewijzingen een voorschot vormt en dat dit voorschot grooter is dan de volgens uw opgave te verwachten omzet. Verkoopt echter niet zon der bon. Doet gjj dat. dan zult gij in de toe komst niet aan alle aanvragen van uw klanten kunnen voldoen, m.a w u verkoopt uw eigen omzet Hiervoor worden uiteraard geen extra- toewijzingen verstrekt. 4. Voorziet u de eerste maal op het plaatse lijk distributiekantoor (niet op het Centraal Distributiekantoor) van opplakvellen en verge lijkt deze met die, welke er in den handel wor den gebracht. Foutieve opplakvellen worden ge weigerd. 5. Leest vooral nauwkeurig de u toegezonden aanwijzingen voor detaillisten en handelt strikt volgens de daarin vermelde regelen. 6. Denkt er om, dat de eerste distributie- periode 29 October afloopt en de inlevering van opgeplakte bonnen begint 30 October da.v.Doet dit vooral op den u bekend gemaakten dag van de week. Wijkt gij hiervan af. dan zijn de ge volgen voor uw eigen rekening. Bij deze prljsverhooging is o. a. overwogen, dat de productiekosten van het zuivelbedrijf op enkele onderdeêlen een stijgende Hjn vertoone». dat tengevolge van de moeilijkheden bij den aanvoer van veevoeder in het aanstaande half jaar een geringere melkproductie waarscnynlljk is en ten slotte, dat het veehouderljbedrlji door het veelvuldig optreden van mond- en klauw zeer in de laatste jaren zeer is verzwakt. De minister heeft zich bij het vaststellen van den hoogeren prijs niet ontveinsd de ernstige moei lijkheden, welke de afzet van zuivelproducten naar het buitenland reeds ondervindt en welke in de toekomst mogelijk nog grooter zullen wor den. n de ondersteboven verdraaide oogen van den Algemeen Leider van de Neder- landsche Natlonaal-Sociallstlsche Bewe ging zijn de eens zoo zwaar verguisde communisten thans de eenlge betrouwbare vertegenwoordigers Voor de Rotterdamsche rechtbank stond Dinsdag terecht de 24- jarige Grieksche aee- man G G.. beschuldigd van moord op een 30-jarigen landgenoot tn den avond van 22 Au gustus van dit jaar. in de zeemansbuurt Ka tendrecht te Rotterdam Verdachte die bekend stond als een gevaar lijk ruziemaker, kwam dien avond in een cafe en maakte ruzie met eenlge bezoekers De ver slagene was er ook en bood hem een glas bier aan. Hij weigerde en schold den ander uit Deze ruzie herhaalde zich en toen ging laatstgenoem de naar bulten, om een twls- te vermijden. Onder het i-ten van bedgingen verliet G. eveneens het café en kocht in een winkel in de omgeving een dolkmes, waarna hij zich naar een café aan de Veerlaan begaf Toen zjjn landgenoot daar passeerde vloog >jj op hem af en stak hen als een dol'-man eenlge malen met het dolkmes In de borst Hei slachtoffer deed nog eenlge stappen en zeeg toen hevig bloedend op straat ineen De moordenaar nam de vlucht, maar were door twee politiemannen op het dak van een woning gegrejaen en in arrest gesteld Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis vervoerd, maar bleek by aankomst reeds te zijn over leden. Er werden negen getuigen verhoord Mr N. J. Onderwater trad op als raadsman van den Griek. Het O.M. elschte tegen G. wegens moed- wllllgen doodslag 10 jaar gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. Door de maritiem-strateglsche beteekenis. welke deze eilanden in den loop der jaren als bunkerstations hebben verkregen, is het thans noodzakelijk geworden, aan de verdediging Van deze oliehavens de noodige aandacht te schen ken en op korten termen te voorzien in de meest urgente defenslemaatregelen. Op jaarlijks wederkeerende kosten voor deze batterijen en zoeklichten behoeft niet te wor den gerekend, aangezien de bediening van dit materieel zal plaats vinden door het waldeta- chement mariniers, voor zooveel noodlg aange vuld met zich In Curacao bevindende dienst plichtigen. Op grond hiervan en mede in verband met de omstandigheid, dat Curacao zijn jiariyk- sche bijdrage aan het Ryk in de kosten van de defensie van dat gebiedsdeel van f 100.000 tot f 240.000' heeft verhoogd, kan de uitgave van f2.000.000 ten laste van den kapitaaldlenst wor den gebracht. De minister acht zich verplicht hierbij aan te teekenen, dat in verband met de tijdsom standigheden de aanschaffing van het kustge schut reeds is geschied en dat tot de opstelling binnenkort zal worden overgegaan. WAARIN HET DAGELUKBCHE NIEUWS. VERSCHIJNT TIJDENS DS REIS OP DS MAILSCHEPEN VAN: MET ADVERTEEREN BEREIKT MEN ALLE VERLOFGANGERS, REPATRIEERENDEN EN HT VW SMAAK -PfMJS 70ct

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 13