WES LAND Van dag tot dag r WEST-FRIESLAND HET WITTE KRUIS - AFDEELING ENKHUIZEN L.T.B. Jaarverga dering te Haarlem 'X1' LEDENVERGADERING WOENSDAG 18 OCTOBER 4939 Westfriesche agenda Economisch-Technol. Dienst HOOGKARSPEL van OPMEER 25 October BEEMSTER WERVERSHOOF Wi Een actie-vergadering te Alkmaar ENKHUIZEN MARKTEN Bodemproductiewet HEM-VENHUIZEN PROVINCIAAL NIEUWS EDAM Voedtelvoorziening in oorlogstijd Boeren bevreesd voor te lagen wolprijs 20 October SPANBROEK op DINSDAG 24 OCTOBER '34, avonds half negen in de W. Fr. Munt,' bovenzaal I twe •tel wet doe On but D en vert w UITGEEST FRUITTEELT-DEMONSTRATIE- BEDRIJF 24 October KROMMENIE 10 jaar voorzitter AGENDA. Opening - Notulen - Ingekomen stukken - Bestuurs verkiezing, afir.: mevr. GrootBaielaan (niet her kiesbaar) en S. Visser (wel herkiesbaar) - Verk. af gevaardigde Alg. Vergadering - Verk. lid controle commissie - Behandeling beschrijvingsbrief Alg. Vergadering - Vaststelling begroeiing 1940 - Rond vraag - Sluiting, HEEMSKERK Algemeen voorzitter tpreekt TER AAR GROOTEBROEK 26 October 18 October 19 October tot ’t Westfr. van M. Berghuis, 87 J. Voormarkt te Boom. .St j. O: hoofdbestuur Maria ce Eeuwige Geloften. Onze oud-plaatsgenoote, de eerw. zuster Ludwina in de wereld mej. Emma Botman Jdr., heeft haar eeuwige geloften afge legd In het klooster der eerw. zusters Augustines- sen te Deursen by Ravensteln. ring zullen door het bestuur enkele belangryke voorstellen worden gedaan. De RK Vrouwenbond zal zyn algemeene na jaarsvergadering houden op Woensdag 25 Octo ber as. Oa. zal een nieuw bestuurslid worden gekosen wegens bedanken van mej. Hlnk-Rulter. De verdere agenda zal nog nader Lx. plaatse worden bekend gemaakt de vakgroep van Bovenkarspel, opening van het seizoen de Debatingclub ,X>r. Schaepman”. Witte Kruis. De plaatselyke afdeeling van het Witte Kruis zal haar jaarvergadering hou den op Dinsdagavond 24 Oct. as. Voor de agen da leze men de advertentie In dit blad. Wrakken op zee. De Ri)k.vl>ctonnlnpsboot heeft Maandag een wrakboei binnengebracht, afkomstig van „om de Zuid”. Dinsdag Is deze boei naar de omgeving van Lemmer getrans porteerd om daar dienst te doen boven een wrak van een gezonken vaartuig. Spreekuur burgemeester. De burgemeester houdt spreekuur op Vrijdag 20 Oct. van hall 5 tot half 6. op een on- Burgerlijke Stand. Geboren Oomelia Di vers, dochter van Willem de Groot en Marie Loos; Jacobus Simon zoon van Cornelia Groot en Alida Loos. ^Fvei- ran ge vest Ben II plas achi dooi II Nbo kad grot Dl Pari D I. 1 tori Wit teer I. •N dei op eer rer voc ter 1 •er gel ave dol ble V trei «nel «al •tel org Mjz D ®nd prU M uit ben hoe’ de Tot aan. t< i Schle A. O. Amster- Weyden R.K. Vellabnnd. De R.K. Volksbondbiblio tb eek wordt Zaterdag 21 October a-s geopend Voortaan zal deze bibliotheek niet ’s Zondaars meer geopend zijn, maar des Zaterdageavonde van 7.30830 uur. huizen en G,-Pate. Overleden: Johanna de Wilde, wed. In het Parochiehuis te Spanbroek propaganda- vergaderlng der KJlf.V. Spreker de Zeereerw. heer Busch. 8.30 uur in de bovenzaal van de Munt te Enkhulien, ledenvergadering van het Witte Kruis. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Fran- Nieuwbouw De aannemer P Hof, alhier, heeft opdracht gekregen tot den bouw van een nieuw woonhuis te Lutjebroek voor rekening van den heer Verlaat, aldaar. Met den voorraad, dien wy hebben, zouden wy ons vee nog ongeveer zes maanden kunnen voeden en dan zou het afgeloopen zijn. Men heeft dan ook al gesproken over afslachten, doch ook in regeeringskringen is men daar af- keerig van. Mocht het zoover komen, dan zullen spr. toonde dit aan met voedlngscyfers de varkens en het pluimvee het eerst aan de beurt «ün. De bultenlandsche aanvoer valt, gezien de omstandigheden, niet tegen, wy mogen echter niet op dien aanvoer speculeeren. De voeder- toewyzingen zyn echter ruimer geworden, waar uit moge biyken, dat ook de regeering den toe stand niet zoo somber inziet. Spr. ging vervolgens in op de artikelen van de bodemproductiewet en de werking van deae wet. De adviescommissie ingevolge deze wet heeft verschillende problemen onder oogen gezien Zoo zou men, indien het noodig mocht blijken, I De adviseur huldigde dan speciaal den voor zitter. Het volgend jaar bestaat de L.T.B. 25 jaar; niet minder dan tien jaar staat de heer Kampschoër als kapitein op het schfp Dat houdt tevens irf uitgebreide werkzaamheid op zeer verschillend terrein en in zeer verschil lend milieu. Spr wenschte de vergadering geluk met zoo’n voorzitter. Ledenwerving is het mooi ste geschenk. Na rondvraag werd de vergadering gesloten Burgerlijke Stand. Geboren: Catharina Maria Thomar dochter van Klaas Rood en Maria Hoogland. Vergadering „De Hanae” De afdeeling Hoog karspel van den R.K. Middenstandsbond „De Hanze” vergaderde Dinsdagavond in café „De Landbouw” onder voorzitterschap v?n den heer D. Beemstcr. Na breedvoerige besprekingen wordt beslo ten. gezien de tydsomstandigheden. dit jaar geen St. Nicolaasattractle te houden. Tot tydeiyk secretaris werd gekozen de heer M. Ruyter, die zyn benoeming aanvaardde. De heer G. Bot brak nog een lans voor deel name aan de mlddenstandsretraite. Tevens spoorde voorzitter de leden aan om de Middenstandshandelsschool te bezoeken. De mogelykheid zal betracht worden organiseeren van een boekhoudcursus. Hierna volgde sluiting. een belangrijk onderwerp kan behandeld worden. Naar de Nieuwe Gemeenschap zal de aanhef zyn. Met de behandeling van een ingekomen schry- ven ever de bydragen aan het Santosfonds, werd besloten een bloempjesdag te organiseeren. De heer Bergsma is bereid een causerie te houden over het electriciteltsbedryf. Hierna sluiting. Burgerlijke Stond. Geboren: Maria, d. van O. van Harten-Vis. Gevestigd. A. M A Robertz. Hillegersberg; A. Sanders, Nieuwkoop: G v. d Haven, Alphen. Vertrokken: J. A. den Helder. Zevenhoven; J. J. Kroft. Voorhout; A. M. v. d. Vlugt, Amster dam. H. Kalshoven, Koudekerk; A. Koetsier, Alphen; B. Koetsier. Haarlemmermeer; Heemskerk, De Bilt; KI Buys, Moordrecht. clsca. d van J. van Kampen en M de Haan. OndertrouwdJ. Scholtens van Wormerveer tot gedwongen scheuren van graaiend overgaan. De eenlge prikkel, om tot v^ywillige scheuring over te gaan een grootere tpewyzing van krachtvoer achtte spr. echter niet voldoende. De moeilijkheden schuilen ook hierin, dat misschien dikwyte de verpachter niet tot scheu ren wenscht over te gaan, al zou de boer •dit ook willen. Scheuren van grasland zou zeer ze ker moeten gebeuren als wy voldoende voeder voor de beesten willen produceeren. Wat betreft het bouwland zyn geen bepaalde voorschriften noodig. Wel is besloten, dat de helft van gewassen, die niet bepaald voor de i oedselvoorzlening noodig zyn. in beginsel ver boden zal worden. Spr. erkende, dat voor den bollenteler extra maatregelen genomen moeten worden. Op het vry gekomen land moeten noodzakeiyke pro ducten, die onmlddeliyk gfzet hebben, geteeld worden. Dan besprak spr. de pry zen politiek. Spr. ge loofde niet, dat in de toekomst aan het prijs peil van Augustus kan worden vastgehouden De genomen maatregelen hebben echter gunstig gewerkt. Kan de theorie van de vervangings waarde basis zijn voor de landbouw-prijzenpoll- ttek? Spr. meende ontkennend te moeten ant woorden. Daar de volgende oogst eerst in 1940 komt, vervalt b.v. het wlnstdervlngsargument Hoe het ook zy, de pryzenpolltiek moet zóó zyn, dat beloonlng voor den arbeid wordt ge seven (applaus). Ten slotte zette spr. de prijzenschommeling der producten in verband met den nieuwen toestand uiteen. De heer en Keeltje Guyt. 27 J 12 Oct. Jan Jont, 25 j en Jannetje ,Tol. Getrouwd: 7 Oct Cornells Nieuweboer, 38 J. en Margaretha Ridder. 31 j. Burgerlijke Stand. Geboren: 7 Oct. Jacobus Hendricus Maria, z van Cornells Zwarthoec en Geertje Tulp; 9 Oct. Jacob, z. van Dirx van Zanen en van Tryntje Berkhout; 8 Oct. Alida Agatha Maria, d. van Jacob Kwakman en Hll- letje Klouwer; 9 Oct. Johannes Antonlus Ma ria. z. van Evert Schokker en Grietje Tulp: 12 Oct. Thomas, z. van Thames Smit en van Geer tje Konlng. Ondertrouwd: 7 Oct. Albert Mossel, 24 j. en Neeltje Pooler, 25 j.; 12 Oct. Jan Smit, 28 j. d. Zwaan, atgetreden hoofdbe stuurslid, nam daarna met enkele herinnerlngs- woorden afscheid, na jaren van Ijverig dienen Rector Beune. bondsvoorzitter van de K.J. M.V., sprak een bezielend woord voor de L.T.- groepeerlng In deze organisatie. Ter wille van de gemobllteeerden moet geld ingezameld wor den om dezen jongen menschen het ledenble d te kunnen toezenden. De opbrengst was ruim f 34. De geestelijke adviseur, prof. Cleophas. wekte op £ot gebed, nu een der zwaarste straffen van God over de wereld is gekomen. Becrltlseer de regeering niet, die voor ontzettende moeiiyk- heden staat en voor aller bestwil moet zorgen Geef daarom in dezen noodtoestand uw harte - lyke medewerking. Gepromoveerd. Dezer dagen is de heer J. de Heer-Kloots bevorderd tot arts. Uitbetalingsprüzen. De uitbetolingsprtfsen aan de stoomzuivelfabrlek de Volharding te Hem stonden over het tijdvak van 3 tot 30 September op 638 per kg. melk en 137 per kg. vet. Agenda. De algemeene vergadering van het Witte Kruis afd. Hem - Venhuizen zal plaats hebben op Donderdag 19 October as te half 8 in café Ott. Tijdens de vergadering zal de Witte Kruis-film worden vertoond Op Maandag 23 October as. aal te 7 uur de algemeene jaarvergadering worden gehouden van de coöp. Stoomzufve/fabriek de Volharding. Op Dinsdag 24 October as. zal te 7 uur een ver gadering worden belegd van alle stemgerechtigde Ingelanden der Banne „Hem". In die vergade- Burgerlijke Stand GeborenTheodora Anna, dochter van Jac. de Wildt en M. C v. d. Aar; Paulus, zoon van E. v. d. Born en A- van Luyt; Jacoba Cornelia, d. van Joh. Flatels en E. A. Meyer; Wilhelmus Johannes, s van W. Borst en Joh. M Offenberg; Cor nelia. d. van T. Wentink en Corn v. d. Pelt. Overleden; Adr. de Munk echtgenoot van E. de Jong. 54 J. OndertrouwdW. Huisman en Fr. Grapen- daal, béiden alhier; Arn. van Oriethuysen al hier en W. de Bruin te Mydrecht. Gehuwd: Joh. M. Kaptein te New-York U.8 en A. E. de Ruyter alhier; Nic. de Ruyter al hier en A. M van den Bos, te Beverwyk. R. K. Par. Ziekenfonds Zookls de laatste tien jaar traditie is geworden, zal ook In 1939 wederom een aantal weken vrijstelling worden verleend van firemiebetaling. ingaande begin November loopende over een tijdvak van 8 weken. Gezinnen minder dan één Jaar lid zijnde zullen naar gelang de tijdsduur procentsgewljs hier In deelen. In de maand September Is een groot deel der vruchten geplukt. De kwaliteit der vruchten was, zoowel wat betreft de appelen als de peren, goes te noemen. Schurft komt slechts spora disch op de vruchten voor, waarooor dus het rfult voor bewaring gvdurende korten of Isnger entyc. al naar de betreffende variëteit en de marktprys dit noodzakeiyk maken, ge schikt is. De marktwaarde van het fruit is dft jaar. in .verband met den grooten oogst niet hoog. Voor handperen als b.v. Beurré Hardy en Bonne Louise d'Avranches enz. is nog een vry behoor lijke prijs te maken, voor appelen is de prUs aan den lagen kant. De oogst der late pruimen was dit jaar ook overvloedig. Voor Reine Victoria was gedurende het laatste gedeelte van den oogst nog een vrij goede prys te maken. Takbreuk kwam ondanks 't ounnen en stutten der boom toch nog een en kelen keer voor. De wonden werden in dit ge val zoo spoedig mogeiyk met verf ingesmeerd en ce gebroken takken na het plukken verwyderd, waarby oe zaagwonden opnieuw werden Inge smeerd met verf, om loodglans te voorkomen. In de maand October wordt het laatste fruit geplukt en wordt dan ook opgeslagen om in den loop van den winter te veilen. Als het fruit geplukt is, zal de nooclge zorg San ye greppels en slooten worden besteen, ten einde een goede afwatering in den komenden winter mogelijk te maken. Om twee uur werd de jaarvergadering van oen L.T.B. in gebouw St. Bavo gehouden. De voorzitter, de heer O. W. Kampschósr. «ees op de algeheele wereld verwarring en spoor de aan tot gebed. Terwijl de land- en tuinbouwbedryven nog gebukt gaan door de groote verliezen van de laatste jaren en zy aan êanden zijn geieg: door diverse crisismaatregelen, komen nieuwe maatregelen als gevolg van den oorlog. De mi nister van Economische Zaken, die belast Is met de voedselvoorziening, draagt een ontzet tende verantwoordelijkheid. Een beroep «an de regeering op de boeren en tuinders zal niet te vergeefsch zyn, dat zullen wy bewyzen, aldus spr. Daartegenover zal echter gevraagd worden: loon naar arbeid. Een loon, dat niet alleen beoogt een kostprys zoo ongeveer te vergoeden, maar dat een redelijke winstmarge inhoudt. Te lang hebben de boer en tuinder in de jar >n die achter ons liggen, gezwoegd en in plaats van vooruitgang sterken achteruitgang fii nun zaak moeten constateeren. Zeker, wy zijn de regeering dankbar voor den geboden steun, waardoor de landbouw niet in eengestort is. WU moeten helaas toch vast stellen, dat de steun niet voldoende is geweest, gezien den financieelen toestand vah de boeren en tuinders. Daarby is de tuinbouw wel byzonder in het gedrang gekomen en de resultaten van dit jaar zyn zoo erbarmeiyk slecht, dat btjaondere steun zeer gerechtvaardigd is. Door den steru verminderden export zyn de pryzen zoo abnor maal laag, dat met zeer groote verliezen net bedvyf wordt uitgeoefend. 'Extra financieeie steun is hier geboden en wy zullen hierop niet ten meesten aandrang wijzen. Spr. wees op den noodzakeltfken steun aan rwit u --- de bollenbedryven en op de wyzigingen door de - cedselvoorziening. De L.T.B. te paraat om te helpen, nlet-georganiseerden moeten nu seaer onter zyn vaan komen. Spr. -wees dan op de organisaties van de jongeren; met de leiders der centrale jeugd- vorming bestaat een harteiyxe samenwerking zy zyn overtuigd van de beteekente eer vak belangen. Spr. bracht ten slotte dank aan de afgetre den bestuursleden der bonden, aan degenen. ie de reorganisatie voorbereidden, aan den gess- telijken adviseur, het secretariat, etc. Hoofden koel, harten warm. Wij zijn gains kig in Gods hand. Ir. O. J. Heymeyer, secretaris van den Kath. Ned. Boeren- en Tulndersbond, gaf een be schouwing over de bodem-productiviteit, die door de veranderde economische positie van ons land door den oorlogstoestand is ontstaan. De economische politiek van de geheele we reld was de laatste Jaren een politiek van zelf voorziening. zoowel op agrarisch als op indus trieel gebied. De uitbreiding van de graanteelt te bevorderd en daar mogen we dankbaar voor zyn We zullen nu geen regeeringsbrood behoe ven te eten. Wat den land- en tuinbouw betreft te de export in vergeiyklng met andere producten nog be- trekkeiyk weinig verminderd. Ook de zuivel producten hebben nog bevredigende exportcy- fers Enkele tuinbouwproducten worden echter minder geëxporteerd: de tomatenultvoer daalda van 97 pet. tot 56 pet. b.v. en G Noom, alhier. Gehuwd: D. Bergers en K. de Jong; W Rot- van d. Bijl te Houtrak- polder. J. Groenewegen Hxn te Zoetemeer. J de Wit te Achthuizen en A. v. d. Dries te Hel- nlkenszand. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. de Wit te Achthuizen. Tot bestuurs leden van de vakgroep veehouders kooi men A. H Sloothoofd (Oonsumptle-industrie-mel- kér), J. B. van Kampen (Zuivelbereideri, M. die. doordat ze kort geleden wol tegen zeer lagen prys hadden gekocht, thans een aardig winstje kunnen maken. Spr. had, na het herhaaldeiyk overleg, dat h(j met het departement had gehad, goede hoop, det de billyke wenschen van de Texelsche scha- pénhouders zullen worden ingewilligd. Texel beschouwt zich echter als één met het vasteland van Noordholland, waarop nog veel meer schapenhouders wonen, die allemaal scha per» hebben van zuiver Texelsch ras en wol heb- ben van minstens dezelfde kwaliteit. Het is daarom goed, dat de N.H -boeren en de Texel sche boeren één iyn trekken. Deze vergadering had daarom tot doel, deze eenheid te demonstreeren en de regeering duideiyk te maken, dat ook de Noordhollandsche schapenhouders wenschen op te komen voor hun iechtmatige belangen, tezamen met Texel. Tijdens de discussies over deze zaak werd door den heer J. zyp voorgesteld den minister een telegram te sturen, waarin kennte gegeven zou worden van deze vergadering en waarin ook voor N H een wolprys van minstens f 150 sou worden gevraagd, Indien het beslag door de re geering zou worden gehandhaafd. Indien de regeering toch een lageren prys zou vaststellen, dienden de boeren onder protest te leveren. Dit standpunt vond algemeene instemming en besloten werd daarom een dergelljk telegram aan den minister te zenden. Tevens werd op voorstel van den voorzitter een commissie benoemd, die onmlddeliyk naar Den Haag zou gaan om de belangen van de NH. schapenhouders te bepleiten. De commissie werd samengesteld uit de heeren sybrand Lelman, Texel; C. v. d. Veer, Jullanadorp en J. ZUp Nieuwe Niedorp. Voor de bestryding van de onkosten werd be paald dat ieder 1 cent per vacht daarvoor afstaan, evenals op Texel. Ook werd oi. er nog de nadruk op gelegd, dat er nog ruimschoots voor leder de gelegenheid bestaat zich by de actie aan te sluiten en aan de commissie bericht van instemming te zenden. Na bespreking van nog enkele byzonderheden volgde sluiting. De bodemproductiewet te er voor om te zorgen, dat de bevolking van ons land vol doende voedsel kan krygen In oorlogstijd of by andere byzondere omstandigheden. Wy behoeven ons voor het komende jaar niet bezorgd te maken over de broodvoor ziening Er werd voor gezorgd, dat wy zelfs by geheel gestaakten Invoer hieraan geen gebrek zullen hebben. Wat aardappelen be treft hebben wy een ruim voldoende pro ductie. Voor suiker zal een uitbreiding van het bietenareaal noodzakeiyk zyn. Rogge te er genoeg. Ernstiger te de positie van de voedsel voorziening van ons vee. De veevoederln- voer bedraagt rond 2.000.000 ton per Jaar. wy zyn er echter in geslaagd, de behoefte aan bultenlandsch veevoeder te beperken. Nadat de voorzitter van den L.T.B.de heer G. W. Kampachoër, gisterenmiddag in de al gemeene vergadering te Haarlem zyn openings rede had uitgesproken werd een nieuw hoofd bestuur gekozen, in verband met de reorgani satie. Gekozen werden tot voorzitter de heer G. W. Kampschoër. als vertegenwoordigers van de vakgroep veehouders de heeren A. J. Verkley (voorzitter), J. van Kampen en M. P. v. d. Weyden; van de vakgroep akkerbouwers J. O de Wit (voorzitter). J. v. d. Byi en Joh. v. Saase; van de vakgroep kweekers Th. v. Ryn (voorzitter), P Vla en J, Boon; van de vak groep tuinders Jac. Groen (voorzitter), J. Kok en C. Broersen. De heer Groen noemde de verkiezing van den voorzitter liever een demonstratie. 77 afdeelin- gen en 13 kringen «telden den heer Kamp schoër candidaat (applaus). Spr. wenschte den herkozen voorzitter van harte geluk en hoopte, dat zyh arbeid nog vele vruchten zou mogen dragen. De heer Kampechoër richtte op zyn beurt eenlge huldigende woorden aan het adres van den heer Groen en dankte de vergadering voor de spontane wyze, waarop zy het voorzitter schap heeft willen contlnueeren. Vervolgens werd het nieuwe geïnstalleerd. De stemming heeft niet allen be vredigd. zelde de voorzitter, doch laten we allen deze gedachte voor oogen houden: samenwer king is op t oogenblik van het allerhoogste belang. Het nieuwe hoofdbestuur wacht een moeliyke taak en spr. vroeg aller loyalen steun Het jaarverslag over 1938 werd goedgekeurd De andere jaarstukken en de begroeting had den geen discussie ten gevolge. Pater H. Vijgen wekte In een korte toespraak de belangstelling voor het retraitewerk hr Noordwykerhout en Bergen op. Te Alkmaar In het café van den heer Sleutel «yn tal van schapenhouders uit geheel Noord holland byeengekomen om te beraadslagen over den prys voor de wol. dien de regeering eerlang zal vaststellen en waarvan wordt gevreesd, dat hij te laag zal «yn. De vergadering stond onder leiding van den heer Sljbrand Eelman van Texel, die zich verheugde over dc groote op komst: Hy verklaarde met nadruk, dat deze ver gadering uitsluitend was belegd om boerenbe- langen te behartigen. De voorzitter hield vervolgens een uitvoerige Inleiding om de kwestie van den wojprys uiteen te zetten. De minister van Economische Zaken stelt zich op het standpunt, en dat zal heel terecht zyn, dat de pryzen van de artikelen niet mogen worden opgedreven. In de practyk te het echter zoo, dat een paar dager, na het uitbreken van den oorlog verschillende pryzen zeer sterk ste gen en vaak verdubbelden, terwijl vele artikelen niet meer waren te krijgen. Het standpunt van de regeering zal moeiiyk te handhaven zyn. Te midden van die pryzenverandering vragen de boeren ook om een rechtvaardigen prys. een prys die- niet te hoog te. maar die In ieder ge val eenlgszlns loonend moet zyn. Gedurende verscheidene jaren te de wol voor een vodden- prys verkocht moeten worden, soms zelfs voor 50 cent per K.G. en al dien tyd deed de regee ring niets om de boeren op dat punt te be schermen. Thans te het oorlog geworden, met het gevolg, dat de regeering beslag heeft gelegd op de wolvoorraden. Deze maatregel te volkomen begrypeiyk. maar onbegTUpeiyk te, dat naar het zich laat aanzien de prys voor de wol zal wor den vastgesteld naar den prys van kort voor den oorlog, hetgeen neerkomt op ongeveer 80 cent per K.G. Noch met de moeilijkheden der scha penhouders. van wie velen haast het hoofd niet boven water hebben kunnen houden, noch met de gewyzlgde omstandigheden te tot nu toe schynbaar rekening gehouden. Merkwaardig In dit verband is, dat Engeland alle wol van de wereld opkoopt, vaak tegen pryzen, die zeer ver liggen boven de pryzen. die hier te lande thans gelden en In Duitschland kostte de wol reeds voor den oorlog vier A vyf mark per K.G., terwyi de schapen, die slecht van kwaliteit «yn. er wel f 45 per stuk kostten. Op Texel hebben de boeren kort geleden de koppen by elkaar gestoken om. los van de orga nisaties, die nagenoeg niets ohdernamen, tot een beteren wolprys te komen. Er werd een groote vergadering gehouden, waarin een com missie werd benoemd, waarin spr. ook zitting heeft Die commissie te naar den Haag getogen en heeft met verschillende vertegenwoordigers van den minister overleg gepleegd. Het bleek daarby, dat men te rechter tyd kwam. Deze ambtenaren zeiden, dat het bericht van#de wol- federatie, als zou de prys op ongeveer 90 cent zyn vastgesteld, volkomen uit de lucht gegre pen was. Men bleek In den Haag begrip te hebben voor de argumenten van de schepenhou ders. wier verlangens als rechtmatig werden er kend. Door de Texelsche deputatie werd naar voren gebracht, dat een prys van f 1.50 per kg. rede- lyk zou zyn. niettegenstaande by een vryen 'handel de prys zeker in den korst mogelyken tyd minstens een rijksdaalder zou worden, terwijl tydens den vorlgen oorlog de prys varieerde van f 2.50 tot f 4.00 per kg. Ook wenschen de boeren hun belangen los te zien van die. der handela ren, wier omstandigheden geheel anders zijn en R.K. Middenstand. De vergadering van „8t Joseph" werd gehouden in het café Verhoef. Na het openingswoord van den voorzitter, waarby kap Reiber byzonder werd verwelkomd, kwam een vluchtig overzicht van het eerste lustrum feest. By de ingekomen stukken nam de be spreking van de bondscirculaire eenlgen tyd in beslag. Men nam het Initiatief tot het byeenroe- pen van de standsorganlsatles, n l. L.T.B en St. Jaarvergadering „Ons Belang" In het café ,,’t Fortuin” hield de R. K. Inkoopvereenl- glng „Ons Belang” N.V. haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer Jb. Hau- wert. Door den secretaris, den heer J. Laan, werd het jaarverslag uitgebracht, waarin op de slech te tydsomstandigheden werd gewezen, doch waaruit bleek dat de vereenlging er financieel nog niet zoo slecht voorstaat; gehoopt werd op het biyvende vertrouwen der leden. De directeur, de heer Ja van Ophem, werd onder dank gedechargeerd Aan het financieel verslag ontleenen we het volgende: de balans sloot per 1 September j.l. met een bedrag groot f 40029.15, de verlies- en winstrekening met 3028 34. terwyl het saldo- wlnst ƒ22436 bedroeg. De omzet was als volgt: 13800 kg. chtltealpe- ter ƒ928 32. 62050 kg. kalksalpeter ƒ3859 99. 214750 kg. kallzout 40 pCt ƒ9355 75, 193800 kg. I sóperphosphaat ƒ3303.13, 81900 kg. zw. ammo niak 4476.87, 41900 kg. kalkammonsalpeter ƒ2649 75, 12800 kg Th. fosfaat ƒ310 79, 42700 kg. patentkali ƒ2243.50, 13300 kg. A.SF.-korrels 1395.76, 13580 kg. kalk f 260 80 21400 kg. kalk- stikstof 1373.77, 4565 kg. pappoeder 640.42. 4252 st. zakken ƒ498.81, 104 st turfbalen ƒ12430. 2940 st. stokken 285 53. 281 st. riet ƒ206.05. 382 st. manden f 445.12. 755 st. kisten 257 en 21 st. gaasbakken ƒ13.60 Totaal ƒ32629 98. Het aftredende bestuurslid, de heer J. Laan, werd herkozen, terwijl in de plaats van den heer G. Kootne tot lid van de contróle-commtesie werd benoemd de heer C. Dol Mz. Besloten werd het crediet wederom te laten doorgaan; wegens de bijstortlng van het aan- deelenkapitaal wordt dit automatisch elk jaar minder. Het bestuursvoorstel, de bystortlng van het aandelenkapitaal (7e storting), werd na eenl- I ge bespreking eveneens aangenomen. A Tevens werd besloten wederom kuns^JKt- stoffen te verstrekken per cessies over, llngen: medegedeeld werd dat dit ookJ schleden over de bloembollenveUlng. Uitslag prlJskaatsen Alhier had de eind strijd plaats van de najaarskaatswedstrjjden, uitgeschreven door West-Friesland I. De prij zen, welke uit contanten bestonden, werden als volgt gewonnen: le pr. O. Dudlnk, 2e pr. C. Dekker. 3e pr. G. van Ophem. 4e pr. O. Schul- temaker en 5e pr. F Ligthart. Het aantal deel nemers bedroeg 70. Tentoonstelling Missie naaikrans Zondag hield de Mlssienaaikrans de jaarlyksche ten toonstelling. tevens viering eerste lustrum, in het Jeugdhuis. Aan de tentoonstelling waren diverse attracties voor de bezoekers verbonden, oa. een doorloopende filmvoorstelling. Burgerlijke Stond. Geboren: Wilhelmina Maria, d. van Johannes Nicolaas Vrler n en Margaretha Ooteman: Emerentia Afra Mai'a. d. van Franciscus Ligthart en Catharina Paulina Jong; Petrus Cornells, z. van Franciscus Ni colaas Ooteman en Catharina M. Duin; Petrus Wilhelmus Maria, t van Petrus Appelman en Wilhelmina Schaper; Johannes Hendricus Ma ria Anthonius, z. van Hendricus G. H. B is en A O. M. J. M Wage naar; Gljsbertus Theoóorus Nicolaas. z. van Johannes Onneweer en J E. Nieuwenhuizen: Maria Agnes, d. van Marhlas Theodoras Smit en Afra Maria Cornelia van Diepen: Franciscus Wilhelmus Maria, z van Willem Reu» en Anna Vlaming; Anna. d. van Johannes Jong en Gertruida Peerdeman; Le onardos Martlnus Maria, z. van Petrus Th Ko- nfcn en Catharina de Jong: Margaretha Theo dora Maria, d. van Nicolaas Johannes Buis en Catharina M. Koppies; Theodoras, z. van Theo doras Kok en Catharina Schaper; Vlncentius Petrus, z. van Gerardus Breed en Maria Anna Thomas; Agatha Margaretha, d. van Gerardus Breed en Maria Anna Thomas; Gerardus Cor nells. z. van Petrus Kaagman en Veronica Reyn; Alida Anna Huberta. d. van Johannes Petrus Kreuk en Cornelia C. Groot; Catharina Francteca d. van Nicolaas va/, der Gultk en Catharina Visser; Gerrit Petrus, z. van Gerrit Bakker en Anna Deen; Catharina Magdalena, d. van Nicolaas J. Oudejans en Elisabeth M. Nailer; Nicolaas Cornells Maria, z. van Cornells Jozef Buurman en Jo ianna Broersen. Overleden: Jan Reus, oud 69 Jaren, echtge noot van Maart je Dol; Martlnus Johannes Ma ria de Wit, 2 jaar. z. van Martlnus de W’it en Anna M de Moei; Dirk BaJcker. oud 45 jaren. c.-Jitgenoot van Catharina Tol. Ondertrouwd: Jouke Herresma. 51 j. en Tjltake Hemamt, 53 j., beiden te Grooteöroek; Anthonius N Schouten. 29 j. en Geertru.’da J. Oud. 29 j„ beiden te Orootebroek Getrouwd: Jozef Johannes Desaunote en Ca tharina R. A. Ccrtle. beiden te Grooteoroek: Cornells van der Gulik en Marytje Mazee. Wer- vershoofGrootebroek; Jan Honig en ('ecilia Brink. EnkhuizenGrootebroek Vergadering „V.V.W.” De R K voetbal- vereenlglng „V.V W." hield in 't clublokaal vin de wed. Grooteman een algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer A. Breed. Er had ditmaal geen bespreking plaats omtrent competltle-aangelegenheden, daar Iedereen overtuigd te dat de noodcompetitie door de mobilisatie noodzakeiyk te. welke competitie voor V.V.W geen moeliykheden oplevert, hoe wel de mobilisatie oorzaak te dat de vereeni- glng slechts met één seniorenelftal aan de com petitie kan deelnemen. Het bestuursvoorstel om de elftalcommissie van vyf tot drie leden terug te brengen werd aangenomen. Gekozen werden de heeren D. Hooiveld, J. Meester en Jb. Hooiveld. De voor zitter sprak de hoop uit dat deze commissie actiever zou werken dan de vorige en hoopte op een zoo goed mogeiyke samenwerking. Omtrent de verloting werd medegedeeld dat het met den verkoop goed gaat, daar verreweg het grootste gedeelte verkocht te. Verzocht werd onverkochte loten In te leveren en afrekening te doen op uiterlljk Zondag 22 October by den penningmeester, den heer Joh. Mol. De trek king der verloting zal plaats hebben op Vry- dag 27 October. Voorzitter verzocht allen nog eens extra hun best te doen om de laatste loten te plaatsen. In zUn slultlngswoord dankte de voorzitter speciaal kapelaan De Goede voor zyn steun en medewerking. Pater Mc. Bot 8.V.D. Onze plaatsgenoot, de wejeerw. pater N. Bot S.V.D.. zal op 25 C- tober as. van uit Rotterdam met de „Baloe- ran", een boot van den Rott. Lloyd, naar Ned. Oost-Indië ••rtrekken; op Maandag 23 October zal het de dag van afscheid zyn van Wervers- hoof. DEN BURG 17 Oct. 2 graakalveren 40 00—65, S nuchtere kalveren 7.00—13. 6 rammen 20 00—50. 56 .schapen 16.0018. 35 lammeren 10.0014, 16 biggen 16.0090. DEN BORG. 17 Oct Etervelllng Aanvoer 48N* n.8k2* /ra?; 62^64^4.90—5riÓ. M-to 5#3 M.' ENKHUIZEN. 17 Oct. Vlech. Aan den Gem. Vischafalag werd aangevoerd 6500 pond Snoek baars 10 512 cent per pond ENKHUIZEN. IT Oct. Veiling Bloemen luit Aardappelengrove Eigenheimers per baal van oo kg 1.80—3. Groenten: Tomaten 9.609.80. Bloem kool: I 11.70—11.90. II 7.60—7.80, III 1.50—170. Fruit: Jacob Lebel 5.30—5 50. Boerengroen 170— 190. Ermgaard 7.908.10. Campagne 5.40—630, Gleeer Wildeman 5.107.10. Clalrgeau 5.60—6.70. NOORD6CHARWOUDE. 18 Oct. 6500 kg Roods kool 2.10—2.90. 2200 kg Gele kool 2 30. 5000 kg. r Deensche Witte kool 3.50. 14200 kg. Uien 2.40— 2.50. grove 3.70—3 90. drielingen 1.30—1.50. nep 4.30— 4 50. 4800 kg. Peen 1.30—3.10. 3800 kg. Bier ten 0.803 10. 7000 kg. aardappelen: Bonken 130 —310. Blauwe Eigenheimers 3 503.90, Bevelan ders 3.10—3 30. 183600 kg. vroege Witte kool 140 —3.30. 7000 struik Andijvie 130. 215 kg. Slaboo- nen 15.6019.30. AV5HHORN. 17 Oct. Coöp Land- en Tuinbouw en Marktvereen. Avenhorn en Omstreken. 18700 kR Witte kool 1.40—2 10, 14300 kg Roode kool 1.70—3 20 11200 kg Oele kool 1 80—2 80 per 100 kg 27200 kg. Uien, groote maat 2.803.10. gewone maat 2.502.70, drielingen 1.501.80. nep 4.20 4 60 per 100 kg 47800 kg. Bieten: groote 2—2 50, kleine 2.102.60 per 100 kg. 50 zak Slaboonen: aïibbele zonder draad 2.704.30 per zak van 15 kg. 17400 kg. Wortelen: Flakkee, verbeterde 1.30 1 90 per 100 kg. MEDEMBLIK? 17 Oct. Velllngsver .Bt Jozef" Aardappelen grove 9095 cent. Wilde Due 5570 cent. Uien 1.101.20, idem Drielingen 5060 et., idem nep 1.801.95, Bleten 0 802.10, Peen A 0.90 1 10. B 1.30—1.60. C 1 1.30, Roode kool 2.10— 2 60. Witte kool 1 50—160, Oele kool 2 30—2 40. Chmeesche kool 1.00, Bloemkool: I 8.2011, II 4.30— 5.80. IK 1 50—1.90. WESTLAND. 17 Oct MiddenprlJs v. d. Weatl. veilingen. Export Alicante 1317, champion 29 33, frankenthalers 2235 cent per kg. Tomaten 1—1 10. B 0 90—1 50. O 65—75 cent per bak. BOVENKARSPEL. 17 Oct. ..De Tuinbouw**- 375 baal aardappelen: Duke 7075 cent. Blauwe 155. Bonte 1.45, Elgenh. 1.301.45, grof 1—1.05 per baal. 8000 stuks Bloemkool: I 9.4013.70, II 6 108 50, III 2.70—6.70 per 100 stuks. 12000 kg. Bieten: grof 60 cent, middel 1.101.50, kleine 2 2 20. 10500 kg Roode kool 1.90—3.20, 6000 kg. Oele kool 1.50—2.20, 10000 kg. Witte kool 130- 1.90 per 100 kg. 575 baal uien: grof 1.25—1.30, groote 1.151.35. drielingen 8085 cent, nep 2.05 —2.25 per baal. 85 baal Wortelen 5080 cent per baal. 2 uur in café Mes In de Leekermeer publie ke verkoopin* door notaris Noot, Bennlng- broek. „Ochtendpatrouillé” en „Neen, m’n dochter neen", in 't Wllsontheater te Hoorn. (Volwas senen). 7.30 uur in café Wester te Nlbblxwoud, ver gadering om te komen tot de oprichting van een comité „Naar de Nieuwe Gemeenschap' 7.30 uur in café Konijn, Wester-Zwaagctyt jaarvergadering van den R. K. Westfrieschen Dambond. 7.30 uur in de R. K. school te Nlbblxwoud, heroprichting muziekkorps. By van Etten te Beemster, vergadering van de» R.K Volksbond en de K j. M v. „8t. Petrus Cantelus". De R K. Diocesane Land- en Tuinbouwbond hield te Haarlem zyn Jaarvergadering. Des morgens om half negen droeg de geeste- lyke acvlseur, prof. A. H. P. Cleophas, een H Mis op in de St. Jozefkerk, voor het geestelijk I en tydeiyk welzyn van de leden van den L.T.B Om half tien vergaderden allereerst en voor het laatst de boerenvakbond en de tulnders- vakbond. De voorzitter van de tuinders, de heer Jac. Groen Az wees In zyn openingswoord op den oorlog, die na zeven crisisjaren ook de al zoo zwaar getroffen bedryven meeseept Er zyn maatregelen tegen den uitvoer genomen, maar wy moeten op de bres staan om het uiterste te bedingen. Indien de geheele Import in Duitschland gecentraliseerd zal worden, dan I moet de regeering gevraagd worden den oit- I voer te centralteeeren. Verder zal de regeering de betalingen nauwkeurig moeten gadeslaan. Orcente en fruit zyn in het belang van de voedselvoorziening. Het moet nu uit zijn met de doordraalerli Voorraadvormlng te van het hoogste belang' De teeltregellng moet gehandhaafd blyven; ko. men er wyzigingen, dan dienen ze spoedig te komen en In overleg met de organisatie. De pryzen voor de producten moeten loonend zyn. De theorie van het ertetepeil 90 pet. van de productiekosten te óe prijs gaat niet meer op. Het kan best zyn. dat de prijsen een I dusdanig peil bereiken, dat het Landbouwcrl- sisfonds bulten beschouwing kan worden ge- leten. Men zorge ook dan voor loonende prljzci. Spr. besloot dan «yn rede met het zingen van zyn zwanenzang ten aanzien van de sier teelt. Deze tak van bedrijf dient thans uit het Landbouwcrisisfonds gesteund, aldus spr. Vervolgens werden de reglementen van 'akgroepen tuinders en kweekers zonder dis cussie goedgekeurd. Tot voorzitter van de vakgroep kweekers werd gekozen de heer Th. F. van Ryn te Ltese, tot bestuursleden werden naast den voor zitter gekozen de heeren C. Ph. Freriks te Hll- regom bollenkweeker bezuiden het Noordzee- kanaal). J. Boon Jzn. te Bovenkarspel en F. M Heeremans te Veteen (benoorden het Noordzee- kanaal). Th. Helsloot te Aalsmeer (bloemist), C. Huigsloot (bollentrekker te Venen). P. Zlg te Wateringen (bloemist Westland) en M. Ma thot te Boskoop (boomkweeker). Tot voorzitter van de vakgroep tuinders werd gekozen de heer Jac. Groen Azn te Alkmaar, tot bestuursleden koos de vergadering verder de heeren C. Broersen (West Friesland) P. P Schipper (Tuinder-frultkweeker) te Hoorn, N Vendel (Kennemerland). N. J. Dulkgreve (Am sterdam), J. T. Wolgering, C. Huigsloot (De Venen), A. C. van Ruy«en (Westland), J. D. de Kok (Delftland), M. N Ijs ten (Frultkweeker in Zeeland). De vergadering van den Boerenvakbond «Imd onder leiding van den heer A. J. Verkley Spi prees de werk&amheden van het secretariaat ten aanzien van de reorganisatie Onze organisatie te dag en naeht in de wee.' om de bedrijfstnaatregelen te verlichten. Als gevolg van de mobilisatie worden zeer veeJ persooniyke offers van de leden gevraagd, maar laten wy ten minste hopen, dat ons land voor oorlog gespaard mag blyven. Ook hier worden de reglementen, nJ. van de vakgroepen akkerbouw en veehouders, »-oed- gekeurd Tot bestuursleden van de vakgroep akker bouwers werden gekozen de heeren J Saase te Stompetoren, J. J. Veeger (Schapenfokker), 4J. J. van (Consumptlemelker kring Haarlem), W Meekel (Consumptie-melker kring dam). A. J. Verkley en M. P. van (Zulvelberelders Zuid-Holland), A. C. Paarde- kooper (Consumptie-melker Lelden—Den Haag) en Jac. Paardekooper (OÓfisumptie-melker DelftRotterdam). Tot voorzitter de» heer A J. Verkley te Sassenheim. KJ.M.V. afd. L.T. (Jonge Boeren) Ge noemde vereenlging vergaderde In de zaal van den heer P. A. v. Etten onder leiding van den heer G. v. Diepen. Medegedeeld werd dat de landbouwcursus aal worden gehouden op Woensdag- en Donderdag avond. Daar echter tegen Donderdagavond be swaar wa^ in verband met de vergadering der H. Familie, zal deze les worden gegeven Dinsdagavond. Door den moderator werd woord van aanbeveling gesproken voor het derwys in het algemeen en voor dezen cursus in het bijzonder. De cursus zal aanvangen op Woensdag 25 October a.s. Daarna behandelde de voorzitter de over gangsbepalingen van de nieuwe Pachtwet. Volg den rondvraag en sluiting. K.J.M.V. „St. Petrus Canislus” Deze ver- eenlgmg vergadert Donderdagavond 19 Oct. ten huize van den heer Van Etten. voorafge gaan door een vergadering der H. Familie. R. K. Volksbond Genoemde bond vergadert niet Donderdag- maar Maandagavond as.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 2