DE OCEAAN POST De torpedeering van de Courageous Zijn kind gedood voor Weer de overweg I in de kapel Kustgeschut Curasao en Aruba 10 jaar geëischt tegen moordenaar Bi k! h POKON DE ONBEKENDE Vergoeding voor kostwinners „RADIO-HOLLAKD” WOENSDAG 18 OCTOBER 1939 De vyf tiende keer LEDERBESCHIKKING EEN SCHEEPSKRANT! PRINSES JULIANA De grootate oplichter Haringvisscherij L CATZaZn.VAN PEKELA-GRONINGEN *5 R-JSEMA STOFZUIGERS AdviescommliM vorderingen Zes geboden voor de suikerdistributie Oranje vliegtuigen voor neutralen Een crediet van f 2 millioen wordt aangevraagd Prijs ver hooging boter en margarine Soldaat tot 5 jaar gevangeniaatraf veroordeeld Vergeefsche reddings pogingen Er wordt recht gesproken O.m. moet vaatataan, dat by in dienattreding niet voldoende inkomaten overblyven NASLEEP VAN DE WILDE BUSSEN Bij een Baldadigheden en onvrien delijkheden BELEEDIGING IN DE TWEEDE KAMER borrel^Catz-Elixerf Intereaaante mededeelingen van den kapitein van de „Veendam** Auto door trein gegrepen en totaal vernield „ROTTERD. LLOYB” N.Y. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND" »rt •k- terecht Zaken men goed doen, hiermede T in DOOR A. HRUSCHKA Zü op Rettenbach XX (Wordt vervolgd) I Naar wü vernemen aal dezer dagen het besluit worden genomen die vliegtuigen, die in de burgerluchtvaart der neutrale landen de diensten onderhanden, geheel oranje te schilderen. De oorzaak van het ongeluk moet worden ge weten aan den dikken mist, welke het uitzicht ter plaatse belemmerde. De trein had ongeveer twintig minuten vertraging. trouwen, geen kostwinnersvergoeding meer zou worden toegekend. Hiervan is nimmer sprake geweest. Of de echtgenoote al dan niet vergoe ding krijgt, zal niet afhangen van den datum, waarop het huwelijk is gesloten. vertegenwoordigde, stuiver kosten, want Naar wij vernemen woonde H. K. H. Prinses Juliana Dinsdag de gewone wekelijksche verga dering bij van het dagelijksch bestuur van het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden. redhter maar Vanuit Vlaardlngen zijn weer drie schepen vertrokken. Thans nemen uit deze plaats reeds tien schepen aan de haringvisscherij deel. Deze commissie zal bij de uitvoering van haar taak rekening houden met: de landsverdediging, in het in van een goede huisves- 8 te gustus^eaJLJ tendrecht te Het Hoog Militair Gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak van den gedetineerden ge woon dienstplichtig-soldaat J. G. W, dien Mie Krijgsmacht voor de landmacht te 's-Heitogen- bosch wegens doodslag had veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek der voorloopige hechtenis, ontslag uit den militairen dienst met ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewa pende macht te dienen, en bevel, dat beklaagde ter beschikking van de regeering zal worden ge steld. Het Hof vernietigde dit vonnis, verklaarde beklaagde schuldig aan mishandeling, den dood tengevolge hebbende, begaan tegen zijn kind, en veroordeelde hem tot vijf Jaar gevangenisstraf met aftrek der voorloopige hechtenis en ontslag uit den militairen dienst met ontzetting van de bevoegdheid, om bij de gewapende macht te dienen. Pt ANTEN HOUDEN VAN KUNSTMEST 25 EN 40 CT van de 'weern en verple^wig De minister van Economische Zaken heeft met betrekking tot den zuivelsteun voor het aanstaande winterhalfjaar den boterprijs met Ingang van 19 October nader vastgesteld op 180 per K G Het vorige jaar was deze prijs 1.45. De Uitgeesten1 'bud< thans in n drijCstgjKl vool voor den Klknfai matje, omdat hjj'1 den heer P. J. B. De regeeringspersdienst meldt: Vele gemobiliseerden schijnen in de meening te verkeeren, dat, indien zjj gaan trouwen, dit feit voldoende is, er op te mogen rekenen, dat de echtgenoote kostwinnersvergoeding zal ont vangen. Dit Is echter niet het geval. Er niet alleen „klare” wint enorm deer echt Catz-Eliier. U moet Vermouth met echte Cetz eenz proeven! En veer een goede Cocktail It echte Cetz héélomaal emisbearl Dinsdagmorgen te ongeveer acht uur is op den onbewaakten overweg, nabij wachtpost 19, te Griendtsveen. een vrachtauto, be stuurd door den heer Heezemans uit Deur- ne. door een personentrein, komende uit de richting Venlo, gegrepen. De auto werd totaal vernield. De chauffeur werd er uit geslingerd, doch bekwam slechts onbedui dende verwondingen. Om voor kostwinnersvergoeding in aan merking te komen, moet in ieder geval vast staan, dat door het verblijf in werkelijken dienst van den dienstplichtige inkomsten aan het gezin worden onttrokken en wel in die mate, dat voor het onderhoud van de echtgenoote niet voldoende overblijft. Ook moet o.a. blijken, dat zjj niet van andere zijde voldoende inkomsten geniet. uit Behagen, een klein volgens de dagvaarding Annie Eltz zit op de canapé en houdt zich bezig met een lastig en ingewikkeld borduur werk. waaraan zjj reeds in den winter begon nen is. Zjj wil het nu afmaken, om er mevrouw Knauer bü haar thuiskomst mee te verrassen. Want Malwine Knauer houdt van zulke dingen, echt naaldkunatwerk. maar zü zelf durft er niet aan beginnen. Annie is blij, de moeder van haar leerlingen een klein genoegen te kunnen doen, want ver geleken bij de andere leden van de familie Neumann is Malwine Knauer vriéndelijk, een voudig. goedhartig. Er zijn over dit onderwerp onderhandelingen gevoerd tusschen de luchtvaartmaatschappijen van Zweden, België en Nederland. De Dultscne en Engelsche autoriteiten, die over deze kwes- F. zijn gepolst, konden deze voorgenomen rege lingen stemmig toejuichen. Intusschen beteekent de uitvoering van dit plan voor de luchtvaart maatschappijen een kleine schade. De hoeveel heid verf, die voor het schilderen noodig zal zijn, weegt per vliegtuig ongeveer 50 kilogram, waardoor de nuttige belasting met een gelijk gewicht zal moeten worden verminderd. De auto had de stad achter zich gelaten Bosschen. weiden, bergen, aan weerszijden van den weg. Daar tusschenin aardige landhuizen en op den achtergrond de statige bedevaartkerk „Maria Troost”. Temidden van de wellanden een aantal mooie villa's, een reeks tot in t woud voortloopend Al is het niet uitgesloten, dat de echtgenoote van den dag van het huwelijk af in het genot van kostwinnersvergoeding kan worden gesteld, men moet niet aannemen, dat dit onder alle omstandigheden zal geschieden. Ter voorkoming van teleurstelling aal rekening te houdeiE Verder gaat hetgerucht, dat voor dienst plichtigen'. die na ^en bepaalden datum gaan voor soortgelijke feiten en toen de getuigen haar ontkentenis hadden gelogenstraft, hielp geen lieve moedertje meer. De officier vorder de twintig gulden of 10 dagen hechtenis. Dat vond de juffrouw uit Behagen erg veel want ze kreeg maar een rijksdaalder steun en ze had zes kinderen. U staat als een brutaal menach bekend, aei de rechter. Ik aou wel zeggen, dat T. brutaler is. ant woordde verdachte, die met dit antwoord al weer blijk gaf niet op haar mondje te zijn gevallen. Omdat verdachte arm was bepaalde de rech ter de straf op f 13 of dagen. t Werd avond. Gerda was gereed met haar brief en zü belde den bediende, die onmlddellük verscheen. Deze brief terstond naar de bus, Albert. Komt er later bezoek, dan ben ik in den kleinen salon. De bediende veiwüderde zich. Gerda ging naar het open venster en begon scherp uit te kijken. Van de plaats, waar zij stond, kon men in belde richtingen een flink stuk van den straatweg overzien. Gelijk lederen Zondag was *t er druk. Ontel bare wandelaars, voertuigen van allen slag. „Zondagspubllek!" dacht Gerda met een ge- tocratisch Aglaja Kornadell, Innsbruck", niet De minister van Economische Zaken maakt bekend, dat hij heeft vastgesteld de lederbe- schlkking 1939 no. 1. Bij deze beschikking is het terrein van werkzaamheden van het Rüks- bureau voor leder en huiden uitgebreid tot alle leder, schoenen, drijfriemen en lederwaren. Bedoelde beschikking bevat geen dlstributle- regeling voor de genoemde artikelen. Zjj heeft slechts ten doel het Rjjksbureau de gelegenheid te geven zich te orlënteeren ten aanzien van deze artikelen' en zoo noodig, bepaalde regelen te stellen. Zoo kan de directeur ondernemingen verplichten zich bij het Rijksbureau te doen inschrijven fen aan hem opgave te verstrekken over de hoeveelheden leder, welke zjj in een zeker tijdvak hebben gekocht, verkocht be werkt, verwerkt, doen bewerken en doen ver werken. dan wel daarvan aanteekening te hou den. Bovendien is een ieder, die op den door den directeur vast te stellen tijdstippen leder voor handen of in voorraad heeft, verplicht daarvan opgave te doen aan dien directeur. Tegen het Kamerlid H R. had de Officier van Justitie op 3 October een geldboete geëischt van 60 gulden subs. 60 dagen hechtenis wegens beleedighig van het Kamerlid mr. M M. Rost van Ttnnlngen in het gebouw der Tweede Ka mer. ©ogenblikkelijk na de schorsing der zitting van die Kamer op 1 Maart van dit jaar, had de heer R. den heer Rost van Tonningen het woord „landverrader'’ toegevoegd. De Haagschc rechtbank veroordeelde heden den heer R. tot een geldboete van 25 gulden subs. 25 dagen hechtenis. Tevens is het noodzakelijk gebleken, de heffing op de margarine aldus vast te stel len, dat de prijs der margarine met 8 cents per K.G. wordt verhoogd. Deze verhooging houdt bijna geheel gelijken tied met de stijging van de prijzen der grond stoffen van dit product, terwijl bovendien de bedoeling heeft voorgezeten, de in verband met den zuivelsteun reeds jaren bestaande prijsver houding tusschen boter en margarine te hand haven. Voorts heeft de minister besloten wegens de stijging der kaasprijzen den uit het landbouw crisisfonds verleenden steuntoeslag op kaas met ingang van 19 October met de helft te vermin deren. uitgezet, terwijl ook een Britsch vrachtschip hulp bood, maar veel drenkelingen konden niet worden gered. Een der sloepen van de Veendan} vlschte nog een officier van de Courageous op, die door de vuile olie zwaar vergiftigd was en geen teekenen van leven meer gaf. Hbewel de scheepsarts van de Veendam nog geruimen tijd poogde de levensgeesten weer op te wekken, mocht dit niet gelukken. Het stoffelijk over schot werd aan boord gekist en meegenomen naar Engeland. Ook had men het scheepsjour naal van het getorpedeerde schip, welk boek in de olie ronddreef, bij een van de sloepen op gepikt. Dit journaal heeft de kapitein van de Veendam ingepikt en verzegeld, om het later In Engeland af te geven. Toen bleek, dat verdere reddingspogingen geen resultaat zouden opleveren, zette de Veendam omstreeks twee uur 's nachts koers naar de Downs, nadat het Engelsche pa trouillevaartuig Ivanhoe langszij was ge komen en een der officieren den kapitein van de Veendam bedankt had voor de verleende hulp. Ruim zeven uur bad men met zoeklichten naar overlevenden gespeurd, maar zonder resultaat. Mejuffrouw W. B. vinnig vrouwtje, had van den officier den Schager koopman W. T. den grootsten oplichter van Schagen genoemd. Natuurlijk ontkende de juffrouw. Het tegen deel was zelfs waar; de koopman en diens vrouw waren begonnen haar uit te schelden en toen had ze wel wat terug gezegd, maar dat was -niets. Het piëitte echter niet in het voordeel van verdachte, dat ze al twee keer was veroordeeld le. het belang vi bijzonder ten aan ting, verpleging, alsmede voldoende oefenge legenheid voor en paraatheid van de troepen; 2e. het belang van 's Rijks schatkist, waarbij op den voorgrond staat, dat de kosten van de onder le genoemde voorzieningen dienen te blij ven binnen de grenzen van hetgeen ter be reiking van het met de uitgaven beoogde doel noodzakelijk is; 3e. het belang van alle burgers dus niet alleen van degenen, wier eigendommen worden gevorderd doch In ruimeren zin. zoodat het burgerlijke leven, met name het bedrijfsleven, zoo mln mogelijk wordt ontwricht. De autoriteiten en commandanten alsmede de afdeelingshoofden. behoorende tot het de partement van Defensie, zjjn gehouden aan de commissie desgevraagd alle inlichtingen recht streeks te verstrekken en alle medewerking te verleenen, welke zj) voor de vervulling van haar taak noodig oordeelt. Als lid, tevens voorzitter, is benoemd de heer M. Raaijmaakers. gepenslonneerd lultenant-ge- neraal, als leden de heeêen W Jansen, gepen - sionneerd kolonel-lntendant. mr. C. M. J. F. Geseling, res.-kapitein der artillerie l.wjd., en als secretaris Jhr. mr J. de Brauw, reserve- tweede-luitenant voor alg. dienst. Het departement van Economische maakt om. het volgende bekend: Het Centraal Distributiekantoor heeft Woens dag 11 October aan 60.000 detaillisten toewij zingen gezonden voor het betrekken van suiker. Deze eerste toewijzing bedroeg 50 pct. van den op de enquêteformulieren ingevulden omzet. Zaterdag 14 October JJ. werd, een nieuwe toe wijzing verzonden, tot een bedrag van 100 pet. van de opgegeven hoeveelheid, zoodat de de taillisten zich ruim van suiker kunnen voor zien, om aan alle aanvragen van consumenten, gedurende het tijdvak 16 t/m. 29 October te voldoen. Vóór de volgende distrlbutie-periode zullen de detaillisten ook ruim van suiker wor den voorzien, zoodat zij over een zekeren over- loopenden voorraad de beschikking zullen hou den. Ook ten behoeve van de hotels, café’s. restaurants enz. zijn op Zaterdag, ^4 October JJ., de toewijzingen verzonden. Ondanks alle voorlichting en voorzorgen blijkt, dat toch nog vele detaillisten inlichtin gen behoeven en zich deswege wenden tot het Centraal Distributiekantoor. Verder blijkt wel. dat deze verzoeken veelal het gevolg zijn van het feit, dat de betrokkenen of bij het invullen van de enquêteformulieren een fout hebben ge maakt of onvoldoende kennis hebben genomen van de publicaties, persberichten en mededee- lingen betreffende de suikerdistributie. Teneinde noodelooze en overtollige correspon dentie te voorkomen, volgen hieronder nog eenige belangrijke aanwjjzlglngen, bestemd voor detaillisten. 1. Indien gij geen erkennlngskaart en geen toewijzing voor detaillisten hebt ontvangen, kan dit het gevolg zijn van twee feiten: a. U hebt uw enquêteformulier niet of on voldoende ingevuld. Geeft, indien gij meent, dat er een vergissing In het spel Is, uw naam en adres Juist en volledig op, zoo mogelijk met vermelding van hetgeen ge op het oorspronke lijke formulier hebt ingevuld. b. Uw totaalomzet van alle dlstributie-arti- kelen tezamen bedraagt^minder dan 10 Kg. per week. In dat geval krijgt gij geen toewijzing als detaillist, doch moet gij bij uw klanten de con sumentenbonnen Innemen en inwisselen bij een erkenden detaillist. 2. Hebt gij wel een erkennlngskaart ontvan gen en geen toewijzing, dan is het mogelijk, dat gij vergeten hebt, uw suikeromzet te vermel den. Ook bestaat de mogelijkheid, dat uw sui keromzet minder dan 5 pond per week bedraagt. Ook in dat geval moet gij de consumenten bonnen innemen en deze bij een detaillist in wisselen. Vermeldt in deze gevallen ook uw codenummer. 3. Denkt er om, dat het totaal van de eerst» toewijzingen een voorschot vormt en dat dit voorschot grooter is dan de volgens uw opgave te verwachten omzet. Verkoopt echter niet zon der bon. Doet gij dat, dan zult gij in de toe komst niet aan alle aanvragen van uw klanten kunnen voldoen, m.a.w. u verkoopt uw eigen omzet. Hiervoor worden uiteraard geen extra- toewijzingen verstrekt. 4. Voorziet u de eerste maal op het plaatse lijk distributiekantoor (niet op het Centraal Distributiekantoor) van opplakvellen en verge lijkt deze met die, welke er in den handel wor den gebracht. Foutieve opplakvellen worden ge weigerd. 5. Leest vooral nauwkeurig de u toegezonden aanwijzingen voor detaillisten en handelt strikt volgens de daarin vermelde regelen. 6. Denkt er om, dat de eerste distributie- perlode 29 October afloopt en de inlevering van opgeplakte bonnen begint 30 October d.a.v.Doet dit vooral op den u bekend gemaakten dag van de week. Wijkt gij hiervan af. dan z(jn de ge volgen voor uw eigen rekening. Ingediend ia een aanvwliingabegroeting van het departement van Koloniën voor 1940. Aangevraagd wordt een crediet van f 2.000.099 voor aanschaffing en opstelling van kustgeschat met btfbehoorende soek- liehten ter bescherming van de omvang rijke oliebedr(jwen op de eilanden Curacao en Aruba. In den kleinen salon naast de eetkamer la bezoek. Annie hoort de stem van Gerda Neu mann en de haar onbekende stem van een heer; maar zjj let er verder niet op. Gerda heeft zoon massa kennissen, en lederen dag komen er besoekera. Twee jongemannen uit Hoorn kwamen Maan dagmiddag tegelijk bü den Alkmaarschen Poli tierechter op het matje. Het waren de visch- venter v. d. B., 19 jaar oud en de los-werkman V.. 23 Jaar oud. Beiden waren in den nacht van 18 op 19 Juli JJ. in Hoorn met een kastelein, die alle borrels en biertjes betaalde, aan het piere waaien geweest en tenslotte was de drank deze Jongelieden zoozeer naar het hoofd gestegen, dat de jongste tegen een vitrine van een der plaatselijke bladen e«n trap gaf, waardoor het slot werd beschadigd en wat verderop een fiet senrek, dat voor eea kapperswinkel stond. In elkaar trapte. De oudste kroop, om de reeks heldenfeiten de kroon op het hoofd te zetten, onder het hek van het stadhuis door om van de burgemeesterskamer een waardevol glas-ln- lood-raampje stuk te slaan. De jongste bekende tegenover den zijn euveldaden zonder mankeeren, maar de oudste beweerde zich niets te kunnen herinne ren van het stuk slaan van dat raampje. De 18-jarige S., die met de heeren mee op stap was geweest en die nu als getuige werd geboord, wist, hoewel hij tegenover de politie heel nauwkeurige verklaringen had afgelegd, zich plotseling van dat raampje ook niets meer te herinneren. H(j mócht dan den eed als éen bagatelle be schouwen, de officier deed dat allerminst. Die keek heel dreigend en verzocht den Jongeman voor een Pj^r oogenblikken op te sluiten om „even goed na te denken'. De rechter willigde dat verzoek in en ging zoolang achter slot en grendel om overpeinzen, welke leeljjke gevolgen een mein eed met zich mee kan brengen en of het maar niet beter zou zijn een goed geheugen te heb ben. Na een poosje, men had een paar andere zaakjes Intusschen afgedaan,' „werd S. nog maals voor het hekje geroepen. Terwijl de of ficier onheilspellend keek zei hij, dat hij er inderdaad van wist, dat V. het raampjej in het stadhuis had stuk geslagen. Nadat hem het gevaarlijke van een meineed nog eens onder het oog was gebracht, mocht hij gaan zitten. Het bleek, dat hü wel eenigs- zins door V. beïnvloed was geweest. De officier, mr. v. d. Feen de Lille, vorderde tegen v. d. B f 20 of 10 dagen en tegen V„ die al twee veroordeelingeri achter den rug had en zijn daad had gepleegd, een maand na een veroordeellng tot drie maanden gevange nisstraf. één maand gevangenisstraf. V. vond dat erg veel. Hij zei steeds een verschoppeling te zijn geweest, slecht opgevoed in een gesticht, maar de rechter aanvaardde die beschuldiging tegen de maatschappij niet en vond, dat V. niet zoo mocht praten. Het vonnis was f 15 of 10 dagen tegen v. d. B. en een tegen V. Voor de Rotterdamsche rechtbank stond Dinsdag terecht de 34-jarige Grieksche zee man Q. G, beschuldigd van moord op eea ■?A-j jarigen landgenoot, in den avond van 22 Au- litr jaar. in de zeemansbuurt Ka- ‘Hotterdam. Wegens bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven gericht, tweemaal gepleegd, ia door de Haagsche rechtbank veroordeeld de 26-jarige chauffeur-monteur L P„ die op 35 Mei bü een demonstratie met wilde bussen voor het huis van den Minister van Justitie tweemaal drei gend op eeq agent van politie was ingereden. Hij zag zich een gevangenisstraf van twee we ken opgelegd. De elsch van den Officier luidde één maand. voel van minachting. En zij keek uit naar da kleine. elegante limousine, .waarvan Hubert Sochor zich gewoonlijk bediende. Zou hij dien avond komen? Of vond hij t niet noodig er spoed achter te zetten? Eindelijk ziet zü hem aankomen in een huurauto; en nauwelijks eenige seconden later houdt de wagen stil voor de villa „Lola”. Gerda glimlacht voldaan. Zü begeeft zich naar den kleinen salon, die aan de eetkamer grenst. Dinsdagavond Is het s.s. Veendam van de HoUand-Amerika Lün, ha een oponthoud van ruim 3 weken in Engeland, te Rotterdam aange komen. Om zes uur meerde het schip aan de WUhelminakade en kort daarna deelde de heer F. O. Bouman, directeur van de H.A.L., eenige bijzonderheden over de reis mede. Op 9 September vertrok de Veendam van New-York naar Europa met een lading van 1300 ton stukgoed en 8.000 ton graan, bestemd voor Rotterdam en Antwerpen. Het grootste deel van de reis was reeds af- gelegd, zonder dat men iets bemerkt had van den oorlog toen men in den morgen van 17 September, op 375 mül bewesten het Kanaal, een vrachtschip zag, dat in flood verkeerde. Het bleek het Engelsche ss. Kafiristan te zijn, dat door een Duitsche duikboot getorpedeerd was. Onmiddellük stoomde de Veendam er naar toe, maar toen men in de nabüheid kwam, bleek bet Amerikaansche ss. American Banker de bemanning van de Kafiristan reeds te hebben opgepikt, zoodat de Veendam geen hulp behoef de te verleenen Met behoorlüke snelheid werd verder koers gezet naar Engeland, tot men 's avonds om- ttreeks zeven mül vooruit een groot oorlogs schip zag. dat drie kleinere schepen escorteer den. De lucht was helder en het zicht goed, zoodat men al spoedig kon onderscheiden, dat het groote schip het Britsche vliegtuigmoeder- zchip Courageous was. dat drie torpedojagers begeleidden. Kort nadat men de schepen in zicht gekregen had. kwamen enkele bombarde mentsvliegtuigen. met een groote bocht over de Veendam heenzetten en koersten naar de Cou rageous. waar zü op het dek landden. Vervolgens iegde het groote schip een dicht rookgordijn, da het volkomen aan het oog ont trok. Op de Veendam meende men, dat de schepen zich thans zouden verwijderen, maar na onge veer vüf minuten hoorde men vlak na elkaar twee explosies. Door het rookgordijn kon men niet zien wat er gebeurde, maar wel zag men de torpedojagers hun snelheid vermeerderen. Toen de rook een weinig was opgetrok ken, zag men. dat de Courageous aan bak- boordzjjde door een torpedo moest zijn ge troffen. Het schip wendde zich op zü. vlak daarop verhief de voorsteven zich bijna rechtstandig omhoog en dan zonk het ko lossale vaartuig binnen enkele mlnutêh weg. r Intusschen was qp de Veendam bevel gegeven de sloepen gereed te houden en werden veertien reddlngbooten gestreken. Op het water was toen reeds niets meer te zien dan een dikke laag olie, die zich zeer ver uitstrekte en op sommige plaatsen een dikte had van vüf centimeter. Wat wrakhout en gereedschappen dreven rond. Spoedig bleek, dat de reddingspogingen vrijwel tevergeefsch zouden zün. Een aantal Opvarenden van de Courageous had zich met sloepen in veiligheid kunnen brengen, de anderen kwamen In het vuile water te recht De meesten van hen werden In de diepte gezogen, toen het vllegtuigmoede?- schip zonk, enkelen werden door de torpedb- jag*s opgepikt, maar degenen, die zich nog drijvende konden houden, kwamen om In de olie. Van de torpedojagers waren reddingssloepen ontspanning voor de Zondagnamid- de twee kleintjes van hun oudste Malwine Knauer. hadden zü meege- uur waren zü vertrokken: toilet, de heer de twee kleine wlt-zljden jurkjes. liefste dagen dochter, nomen. Reeds mevrouw in groot toilet, de heer Neu mann in smoking, de twee kleine meisjes in splinternieuwe wlt-zljden jurkjes. Al len in den nieuwen auto, dien zü door tusschen- komst van den heer Sochor gekocht hadden, jnet den nieuwen chauffeur Wendler, die er lïhzag als een Engelsche lord Annie had t gsaalschap 'n beetje Ironisch nagekeken, blü. dat men haar niet had uit- genoodlgd om deel te nemen aan het uitstapje. Vervolgens had ze een prachtige wandeling in de bosschen gemaakt en na afloop daarvan zich met een handwerkje in de eetkamer gezet, om "de terugkomst van haar pupillen af te wachten. Ook Gerda was thuis gebleven. Z*j meed het zooveel mogeluk zich met de andere leden van 1 nleuw-rijke gezin te laten zien (de jonge dame had daaivoor haar bijzondere, persoon lijke redenen) en bovendien vermoedde zü. dat Hubert Sochor dien avond even zou aan- loopen. Dat bezoek kwam haar best gelegen; zü zou dan. terwül de anderen zich in de stad amuseerden, eens vertrouwelük met hem kunnen praten, ongestoord en zonder gevaar, door iemand te worden beluisterd. Toch viel de namiddag haar vreeselük lang, want zü hield noch van boeken, noch van handwerkjes, noch van musiek. en zoo wist zü waarlijk niet, arat aan te vangen met den tijd. Kort nadat men van de tafel was opge staan vond Hubert Sochor gelegenheid om ongemerkt weg te sluipen. Hü *as schitterend gehumeurd en voelde zich aangetrokken tot de villa Lola. Misschien zou Gerda Neumann hem reeds kunnen zeggen hoe 't polsen bü haar ouders was afgeloopen. Terwül hü zich met den auto op wég naar Rettenbach bevond overdacht hü nog eens zün toestand. Ja, de tüd van de schulden, van de elndelooze geldzorgen zou nu wel spoedig voorbü zijn. Gelukkig wisten slechts eenige personen, hoe 1 met hem stond» Hü was steeds uitermate vindingrük geweest, waar het be trof zün financleelen toestand voor iedereen, ook voor zün vader verborgen te houden. Door die erfenis kon nu alles in orde wor sen gebracht, zonder dat iemand lucht kreeg van de vele zware moellükheden. waartegen hü had moeten worstelen. Als verloofde van Gerda Neumann had hü <an ook weer nieuw crediet. Het was dus die samen het plaatsje Rettenbach vormen. Een der schoonste en grootste van die land huizen behoorde den heer Neumann, die het ter eere van zün vrouw Karolina. „Villa Lola" had gedoopt. (Sinds de familie rük was noemde mevrouw Neumann zich niet meer Line maar „Lola" dat klonk veel deftiger). De villa .Lola" was omringd door een prachtig „park, met op haar zuilen rustende terrassen had ze meer weg van een kasteeTsjan van een landhuis. Hubert Sochor houdt büna feeder den blik het pretentieuze trotsche gebouw geves tigd. Hü houdt niet van Gerda en zü geeft van haar kant niet veel om hem. Maar toch. misschien juist daarom zullen zü gelukkig zün. Want ze hebben begrepen, dat ze zuster zielen zün, modern zonder illusies maar alles op de eerste plaats hun leven koel be rekenend. En datgene wat Gerda omringt: de schitte ring van den rükdom. de vorstelüke huizing het zich niets ontzeggen, beminnen zü beiden teer en hartstochtelük. Steeds zal het den éénigen en vasten grondslag van hun geluk ultmaken. Annie Eltz was dien namiddag met juf frouw Gerda alléén thuis afgezien natuurlük van een paar bedienden, die deaen Zondag niet mochten uitgaan. De heer en mevrouw Neumann waren naar de stad gereden, naar de bioscoop hun Bij deze prijsverhooging is o. a. overwogen, dat de productiekosten van het zuivelbedrüf op enkele onderdeden een stügende lün vertoonen. dat tengevolge van de moellükheden bü den aanvoer van veevoeder in het aanstaande half jaar een geringere melkproductie waarschunlük is en ten slotte, dat het veehouderübedrüf door het veelvuldig optreden van mond- en klauw zeer in de laatste jaren zeer is verzwakt De minister heeft zich bü het vaststellen van den hoogeren prijs niet ontveinsd de ernstige moei lijkheden, welke de afzet van zuivelproducten naar het buitenland reeds ondervindt en welke in de toekomst mogelük nog grooter zullen wor den. HeF wenschelük oordeelende, dat zooveel mogelük dient te worden gewaarborgd, dat vorderingen en aanschaffingen tan behoeve :rmacht in verband met legering j der troepen, alsmede met het oog-op voldoende^welengelegenheid en pa raatheid, op doelmatige wüze met inacht neming van alle daarbü in aanmerking ko mende belangen, plaats hebben, heeft de minister van Defensie een commissie van advies (advlescommissie-vorderingen) inge stald. en Bovendien kracht en Neumann inlaten. Gerda keek even de ochtendbladen in en schreef vervolgens een brief aan een vriendin van haar, met wie zü op kostschool was ge weest. Zü vond het altüd zoo prettig, zoo streelend voor haar zelfbehagen, een zoo arts adres te kunnen schrijven: „Gravin Kasteel Rommersdorf. bü Eigenlijk waren ze op kostschool zoo heel Intiem met elkander geweest; doch later, toen Aglaja von Larsen met graaf Kornadell in t huwelük was getreden, had Gerda de correspondentie met haar vroegere medeleering büzonder gesoigneerd. om twee in groot i smoking. [os-werkman Pieter T-, 47 jaar ïchtenls wegens een zedenmls- r<fen 15en keer van zün leven AW-rechter op 't befaamde Jufr»ln Ljiet café van •n kastelein met~~ecn bier- glas op het hoofd zou hebben geslagen en dusdanig, dat het slachtoffer een paar leelüke snüwonden bekwam. Zün gewoonte getrouw ontkende T. Desen keer was zün redeneerlng. dat de kastelein hem een duw had gegeven, waardoor hü. verdachte, was gevallen en tijdens die val was misschien het glas tegen des kasteleins hoofd gekomen. De kastelein weersprak dat en een tweetal andere getuigen verklaarden, zoo positief ais een getuige zelden doet, dat er van een onge lukje geen sprake was, maar dat T.. die dron ken was, en niet wilde betalen, op een gege ven oogenblik over den toog heen den kaste lein. die met zün rug naar hem toe stond, een harden klap met het glas gal. Daar was niet veel meer tegen in te bren gen en de officier nam dan ook onvoorrwaar- delük de schuld van T. aan, temeer, omdat die tot gewoonte had nooit te bekennen. De offi cier, die eens diep zuchtte, vond, dat het met T een wanhopige geschiedenis werd. De man werd al een dagje ouder en het werd daarom tüd. dat hü zün leven eens ging beteren en nooit meer in een café kwam, waar hü het geld, dat zün huisgezin toekwam, maar ver dronk in bier. De officier vorderde vijf maanden gevange nisstraf, omdat de veertien vorige straffen blükbaar te licht waren geweest om T. te kunnen verbeteren. Het vonnis was conform. zaak, de verloving zoo veel mogelük te be spoedigen. Dat was het voornaamste. Dan kwam de regeling met de firma die hü Ook dat zou een aardige hü was leelük ten achter met het afdragen van gelden voor de gekochte auto's. Nu. ook die put kon gedempt worden met 't geld, daj hem door den ouden heer uit de erfenis zou worden voorgeschoten Eindelijk nog die vervelende affaire met Lóre Edelsbrunner. Zou t niet 't beste zün, zich eenvoudig niet meer daarom te bekreu nen. Alles wel beschouwd, waren zü nooit officieel verloofd geweest. Maar dat zotte meisje was erg op hem gesteld. Ja, hü achtte Lore in staat aan Gerda Neumann te schrijven, als zü de verloving te weten kwam. En dat moest in ieder geval worden ver hinderd Een geluk, dat hü sinds maanden zün samenkomsten met Lore aldoor zeldzamer en koeler had laten worden! Nu zou hü haar kort en bondig schrijven, dat er, alles rüpeiük over dacht, geen vooruitzichten voor hen bestonden; dat intusschen ook zün gevoelens veranderd waren en dat hü zich om al die redenen ge dwongen zag, Lore haar woord terug te geven Afgedaan. Niettemin bleef ze liever alléén, dan T ge zelschap van de gouvernante te zoeken. Zü Annie Eltz sympathiseerden niet met elkaar, was Annie maar een betaalde met zoo iemaQd kon een Gerda slechts in geval van nood zich VAN SMAAK-PRU3 TOct WAARIN HET DAUELdJKSCHE nieuws, verschijnt tijdens DE REIS OP DE MAILSCHEPEN VAN: METT ADVERTEEREN MEN ALLE VERLOFGANGERS, REPATRIEERENDEN EN TOERISTEN Vraagt proefnummer aan: Kelamgraekt MS Am.terdam-O, EN :e

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5