ONS BLAD Fransch-Britsch-Turksch i verdrag onderteekend I Resultaat van de conferentie der Noordsche staatshoofden 1 I 1 HW Kabinetscrisis in Bulgarije Finland tot het ergste bereid Het nieuws van heden NEUTRALITEIT WORDT GEHANDHAAFD VOORLOOPIG NOG GEEN BENZINE-DISTRIBUTIE VRIENDSCHAPSVERDRAG JAPAN-IRAN DE BAROMETER n - 1939 VRIJDAG 20 /OCTO Streven naar vrede en bemiddeling DIT NUMMER BESTAAT UIT De H. Vader over een week naar Rome GEEN GROOTE HOFJACHTEN Koningen reizen terug Aardbeving in Canada »x\v.u\\uhii^ Duitsche vliegers met militaire eer begraven Instemming te Rome met het driehoeksaccoord Generaal Wavell, die namens Engeland het verdrag met Turkije onderteekende em de de In Engeland zyn thans 660 per sonen geïnterneerd De regeering houdt liever vast aan het autoryverbod op Zondag Het Weer Te Helsinki beschouwt men den stand van zaken nog niet als hopeloos Kiosseivanof kreeg opdracht tot het vormen eener nieuwe regeering De indruk te Washington VEREENIGDE katholieke pers Chamberlain over het driehoeksverdrag Langs den Rijn op vijandelijk gebied bracht de Engelsche luchtmacht Siegfriedlinie fotografisch in kaart. Een der groote spoorbruggen, waarvan zware deuren gesloten zijn De verhouding van Ankara tot Moskou BLADZIJDEN HET FRANSCH-BRITSCH-TURKSCH VERDRAG WERD TE ANKARA ON DERTEEKEND. NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Administratie verstrakt. en waar conferentie te Stockholm. van voor 6». O O De stand van zaken wordt nog niet het hij en r 1 lak- ea Stand sp Vrijdag lg uur vjn.: 76L1 Vorige stand: 756J (Van onzen specialen correspondent) Helsinki. Donderdagavond. Een kijkje in een klein* plaatsje onmiddellyk achter de Maginot-linie, Fransche legerleiding reserve-troepen heeft samengebracht TEHERAN, 19 Oet. (Renter) Gisteravond is een verdrag van vriendschap geteekend tusschen Iran en Japan. Vooralsnog geen distributieregeling benzine. t- d K. 1 LONDEN, 19 Oct. (Reuter). Twee Duit sche vliegers, de onder-offlcier Seydel en de vlieger Schleicher, die bij den aanval op de Firth of Forth gesneuveld zijn, zullen mor gen te Edinburgh met militaire eer begra ven worden. Na de conferentie 1 stad is te Helsinki hel Volgens Havas werd het aftreden van het Bulgaarsche kabinet al enkele dagen verwacht. Kiosseivanof was reeds eerder van plan de re- geering op een breedere basis te plaatsen, door er vertegenwoordigers van enkele andere par tijen uit de Kamer in op te nemen. 1443 OTTAWA, 19 Oct. (Havas). In geheel Oost- Canada is een betrekkeljjk hevige aardbeving gevoeld. De schokken werden gedurende drie minuten gevoeld te Quebec, Montreal, Ottawa en Toronto. STOCKHOLM, 19 Oct. (D.N.B.). Na "t avond maal je hebben gebruikt bjj Koning Oustaaf, zijn Koning Christiaan van Denemarken en Ko ning Haakon van Noorwegen Donderdagavond uit de Zweedsche hoofdstad vertrokken. hierop willes 3 Volk*. Ue tot n van eiding In het Lagerhuis heeft de vertegenwoordigd van den minister van Oorlog, volgens Havas, verklaard, dat op het oogenblik In Engeland ongeveer MO personen geïnterneerd zijn. Lemmerboot ..Holland' mer botter gevaren. Het verdrag is geldig periode van vijftien jaar. Het pro tocol van het verdrag verklaart, dat Turkije niet verplicht is handelend op te treden, indien dit Turkije zou wikkelen in een oorlog met de Sov- jet-Unie. Volgens het D.N.B. verluidt in dezelfde krin gen, dat de H. Vader op 29 October Zijn eerste encycliek zal uitvaardigen. De conferentie is eveneens overeengeko men te besluiten, de tot stand gekomen samenwerking tusschen de staten der Oslo- groep voort te zetten, alsook met de overige neutrale landen, tot beveiliging van de ge meenschappelijke belangen. MOSKOU, 19 Oct. (Tass). De Turksche minister Saradjogloe heeft aan Volkscom missaris Molotof een telegram gezonden, waarin hij zijn dank uitspreekt voor de ont vangst te Moskou en wijst op de vriend schapsbetrekkingen tusschen Rusland en Turkije. Molotof antwoordde hierop met een telegram in denzelfden zin. >r den <1. de n van acnti- >era*l, nlich- lands ra te Uin- gevat. Jrnien diiiUg It na- ooren rticu- Dlt verlangen naar vrede is gelijk geble ven Zij zullen met de grootste voldoening iedere aanduiding begroeten, welke wijst op een wederkeerig begrip tusschen de oorlog voerenden, alsmede alle mogelijkheden, welke de neutralen zullen toestaan, pogin gen in het werk te stellen tot het herstel van den vrede en de veiligheid van alle landen”. Herinnerend aan de verklaring van 1917 tijdens den wereldoorlog, ter gelegenheid van de conferentie van de Koningen der Scandinavische landen te Oslo, zijn de op de conferentie van Stockholm vertegen woordigde regeeringen overeengekomen dat voor den duur van den huldigen oorlog De nemarken, Finland, Noorwegen en Zweden in hun politiek dezelfde gedragslijn zullen volgen als die, welke met succes, dank zij een nauwe samenwerking, is toegepast ge durende den oorlog van 1914 tot 1918 Intusscher. heeft men ons verklaard, dat de regeering liever vasthoudt aan het ver bod van autoreden op Zondag, dan aan het invoeren van een distributiesysteem, dat zeker veel zwaarder lasten op het autover keer aa] leggen. SOFIA, 19 Oct. (Havas) De Bulgaar sche regeering is afgetreden. Volgens Reuter heeft Koning Boris de vorming van een nieuw kabinet opgedra gen aan minister-president Kioeseivanof. Men veronderstelt, dat do nieuwe regee ring voimachten zal vragen. Amerikaansche kringen be- het Fransch-Brltsch-Turksche verdrag als een diplomatiek succes van de Ge allieerden. Men heeft te Washington den in druk, dat het verdrag op de eerste plaats de neutraliteit van Italië zal verzekeren en zoo de Geallieerden zal bevrijden van zware zorgen over de Middellandsche Zee Adres van onderwyzersvereenigingen aan de regeering om verbetering van de leerlingenschaal. en scheepvaart van de neutrale mogendheden treffen tengevolge van de maatregelen der oor logvoerenden. Zij is overeengekomen, op dit ge bied samen te werken en om voort te gaan met het toepassen van de beginselen, welke zijn geformuleerd in het communiqué van Ko penhagen van 19 September 1939, hierbij met alle landen de traditloneele handelsbetrekkin- gen handhavend en elkaar wederkeerig steun verleenend om de ravitallleerlng van de noor- delitke landen te verzekeren. In politieke schouwt men Volgens Reuter worden te Rome twee factoren in den toestand, zooals die geschapen is door het Britsch-Fransch-Turksche verdrag, met in- stemmingZESijpcQken. De eerste factor is dat Turkije, naar meh zegt, geweigerd heeft den status der Dardanellen ten gunste van Rusland te wijzigen. Italië wil namelijk niet dat de Rus sische vloot een nieuw machtselement in de Mid dellandsche Zee wordt. De tweede factor is dat Turkije zijn beloften jegens Roemenië hand haaft, waarin men de aanwijzing ziet dat Tur kije de Itallaansche belangstelling voor de rege ling der Balkanvraagstukken en voor de orga nisatie van een vredesblok op den Balkan deelt. In fascistische kringen beschouwt men de on derteekening van het verdrag als een natuurlijk gevolg van de schorsing der onderhandelingen te Moskou, die, anders dan men verwacht had, hebben aangetoond dat Turkije in zijn betrek kingen tot Rusland onafhankelijk is. Naar men gelooft, staat Turkije op het stand punt dat de overeenkomsten met de Geallieer den zijn veiligheid voldoende waarborgen en een prijsgeven der samenwerking met Rusland, die vroeger als van automatisch karakter beschouwd werd, mogelijk maken. BUREAUX: ALKMAAR, Hof Tulufoon 4330 en 4220 HELDER, Stationsstraat 4, Telefoon 771 HOORN, Groote Noord 54, rood, Talafoon 412 SCHAGEN, Molenstraat 52, Talafoon 459. ABONNEMENTSPRIJS: Mat Inbagrip van gratis ongevallenverzeke ring: voor Alkmaar 2.per kwartaal of 15 cents par week, voor bulten Alkmaar !f 2-50 pat kwartaal of 20 cents per week. Ultg. N. V. Drukk. De Spaamestad - Haarlem. t OJft. loodlg let tt- mede- n ver schik- unnea H net - ver- ROME, 19 Oct. (Havas). In Vatlcaan- sche kringen wordt vernomen, dat Z. H. Paus Pius XII op 27 October a.s. van zijn zomer-residentie Gastel Gandolfo naar het Vaticaan terug zal keeren. Ter gelegenheid van deze conferentie heeft de Koning van Zweden telegrafisch boodschap pen van sympathie ontvangen van de hóófden der neutrale Amerikaansche staten. Deze bood schappen worden in de noordelijke landen hoog lijk gewaardeerd. De Scandinavische regeeringen herinneren aan het verlangen, bil te dragen tot het uit den weg ruimen van de internationale moeilijkhe den. dat reeds voor het uitbreken van de vij andelijkheden tot uiting ue gekomen door het feit, dat de staatshoofden zich hebben aange sloten bij den oproep van Koning Leopold ter gunste van den vrede. Niettemin is zoowel door Moskou als dooi Ankara gemeld, dat de betrekkingen tusschen Turkije en Rusland blijven rusten op den grondslag van vriendschap. (Toejuichingen) Intusschen heeft de Turksche regeering beslo ten, de onderteekening van het Britsch-Turk- sche verdrag niet langer uit te stellen en het verheugt mjj u te kunnen zeggen, dat het pact een half uur geleden te Ankara geteekend is. (Luid applaus). De leden van het Huls zullen morgen de be schikking over den volledigen tekst krijgen Het verdrag geldt voor een minimum periode van vijftien Jaar. (Applaus). Het is dan ook geen tijdelijke regeling voor een noodtoestand, doch •en krachtig getuigenis der drie regeeringen. Wegens de tijdsomstandigheden zullen dit jaar op de gebieden van de Koninklijke Hout vesterijen te Apeldoorn geen groote hofjachten gehouden worden daar Za ken. Na zijn terugkeer "naar Helsinki zal hi) besprekingen voeren met verscheidene leden der regeering, en dan zal de datum definitief worden vastgesteld voor den terugkeer van Paasikivi naar Moskou. Waarschijnlijk zal dat Zaterdag zijn. iiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHK VOOR HET GEHEELE LAND: Betrokken tot zwaarbewolkt met nu dan eenigen regen. Weinig verandering in temperatuur. Meest matige wind uit uit- eenloopende richtingen. - STORMWAARSCHUWINGSDIENST: Donderdagavond te 20.35 uur werd ge seind aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: „Attentieoein neerhalen.’* Zon op 6.32 onder 16.57. Licht op 17.27. Maan op 13.37 onder 23.17. EK. 3.44. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnmmiiiiiiiiiiiiuiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ DRIE EN DERTIGSTE JAARGANG No 323 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 ct- p. regel; Ingezonden Mededeelingen 40 ct p- BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverteeren bij abon nement wordt op aanvrage gaame door onze in de Zweedsche hoofd- ■tzelfde officleele commu niqué gepubliceerd, dat daar het licht zag. In regeeringskrtngen heeft men geen commentaar gegeven. De militaire maatregelen, ole Finland neemt, en de voorzorgen, die in het openbare leven worden getroffen, wijzen er echter op, dat Finlands houding aan kracht niet zal inboeten en dat vérgaande Sovjet-Russische wenschen, ook als deze in ultimatieven vorm zijn ge steld, niet zullen worden ingewilligd. Het Fin- sche volk, dat zelf nooit agressieve bedoelin gen heeft gehad, wenscht niet ten behoeve van de expansie-polltiek van welke mogend heid ook te zwichten. Maar het blijft zelfs mogelijk, dat zij nog langer uitgesteld wordt. Inmiddels heeft het ministerie van Economi sche Zaken, m het bijzonder bet Benzine-bu reau, in overleg met de KN AC, en eemge groote maatschappijen zich toegelegd op het ontwerpen van een regeling, waarbij het dis- tribueeren van benzine op een redelijke rechtvaardige basis geschiedt. Men stelt zich voor, de motorrijtuigen in drie categorieën te verdeelen. Tot de eerste behooren de militaire auto's, alsmede de regeerlngswa- gens, tot. de tweede de voor handel en vervoer gebruikte auto's in den breedsten sin: dus allen, die een auto voor de uitoefening van hun bedrijf of beroep noodlg hebben en tot de derde cate gorie worden de luxe motorrijtuigen gerekend. Volgens de indeeling der klassen zullen bon nen worden uitgegeven, tegen inlevering waar van men bepaalde eenheden benzine bij de er kende handelaren kan verkrijgen. dat zij een langdurige politiek van samenwer king willen voeren. Het Huis zal met groote voldoening vernemen, dat de onderhandelin gen tot een goed einde gebracht zijn en dat een zegel is gebracht op onze nauwe en harte lijke betrekkingen tot een land, voor welks hoedanigheden en volkskarakter wij de groot ste bewondering hebben." (Luid applaus). Attlee zelde er van overtuigd te zijn, dat hij aan aller gevoelens uiting gaf, wanneer verklaarde de verklaring toe te Juichen. Sprekende namens Sinclair, wenschte sir Percy Harris, lid der liberale oppositie, de re geering geluk. Hij zeide: „Het geheele Huis begrijpt, dat het in een tijd als deze een groote triomf voor Halifax en de geheele regeering is. dat zij deze onderhandelingen, welke zoo moeilijk moeten zijn geweest, met zooveel kun de gevoerd hebben. Het is opmerkelijk, dat Turkije een van de landen is, die sedert den oorlog reusachtige vorderingen hebben ge maakt op het gebied van beschaving en econo mische ontwikkeling. (Applaus). Het staat thans aan onze zijde in dezen strijd voor recht, orde en fatsoen in de inter nationale aangelegenheden.” Minister Erkko heeft besloten tot morgen in Stockholm te blijven, ten einde verdere onder- handelingen te voeren met de andere aanwezige ministers vag^ Bultenlandsche STOCKHOLM, 19 Oct. (Havas). Vanavond te zes uur werd het volgende communiqué ge publiceerd: „De Koningen van Denemarken. Noorwegen en Zweden, alsmede de president van de repu bliek Finland, vergezeld van de ministers van Bultenlandsche Zaken van hun landen, zijn 18 en 19 October 1939 te Stockholm in conferentie bijeengekomen. De conferentie heeft eerst den algemeenen toestand bestudeerd van het standpunt der genoemde staten. Zij heeft vooral de moeilijk heden onder de oogen gezien, welke de huidige netelige Internationale toestand in den weg kan leggen aan het bewaren van het recht, self te beschikken over hun neutrale positie, welke deze landen steeds hebben opgeëischt en bij het begin van den oorlog hebben bevestigd door hun neutraliteitsverklarlng. JOe conferentie stelde eenstemmig vast, dat de vertegenwoor digde regeeringen in nauwe samenwerking be sloten zijn, zich te houden aan een strikte neu traliteit. In het verdrag wordt verder nog bepaald, dat wanneer Engeland of Frankrijk in een oorlog verwikkeld wordt, waarbij Turkije niet tot steun verplicht is, de contracteerende par tijen onmiddellijk overleg zullen plegen. Ook wordt overeengekomen, dat Turkije in een der gelijk geval tenminste een welwillende neu traliteit Jegens het Vereeniga Koninkrijk en Frankrijk in acht zal nemen. Verder werd bepaald, dat, indien de contrac teerende partijen in vijandelijkheden verwikkeld worden ten gevolge van de toepassing van dit verdrag, zij geen wapenstilstand en geen vre desverdrag zullen sluiten, tenzij bij gemeen goedvinden. Het verdrag zal na vijftien Jaar als met vijf jaar verlengd worden beschouwd, als geen der partijen de beide andere in kennis stelt van haar voornemen tot opzegging, zes maanden voordat het verdrag afloopt. Ten slotte wordt er op gewezen dat het on derhavige verdrag niet tegen eenigen staat is gericht, doch beoogt het Vereenlgd Koninkrijk, Frankrijk en Turkije van wederzjjdsche hulp- verleening te verzekeren in geval verzet tegen een aanval dat noodlg maakt. ANKARA, 19 Oct. (Reuter). Het F ransch-Britsch-Turksche ver drag is onderteekend. r De diplomatieke correspondent van Ren ter bericht uit Londen, dat het hedenmid dag onderteekende F ranse h-Britach-Twk- ache verdrag in groote lijnen xjjn ■pronkeljjken vorm beeft behouden slechts onbeteekenende wijzigingen heeft ondergaan. De bepalingen luiden: le. De regeeringen van Frankrijk Engeland verplichten zich, Turkije bjj staan, op de eerste plaats in geval van een daad van aanval door eenlge Europeesche mogendheid, en op de tweede plaats in ge val van een actie van een Europeesche mo gendheid, welke zal leiden tot een oorlog in het gebied van de Middellandsche Zee, waarbij Turkije betrokken wordt. 2e. Turkije belooft, Engeland en Frank rijk te hulp te komen, op de eerste plaats, wanneer door een daad van aanval van een Europeesche mogendheid vijandelijk heden sich ontwikkelen in het oosten van de Middellandsche Zee en op de tweede plaats, wanneer Engeland en Frankrijk in vijandelijkheden worden gewikkeld tenge volge van hun garanties aan Roemenië en Griekenland. 3e. De drie regeeringen komen overeen, overleg te plegen over een gemeenschap pelijke actie, Indien zich een van boven genoemde gevallen voordoet. op Volendam- Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, is een distributie van benzine voorloopig niet te verwachten. Indien de aan voer even regelmatig NUft yoortgaan als thans bet geval ia, sai de Invoering op zjjn vroegst tegen het einde van het jaar geschieden. DIENSTAANBIEDINGEN, Gevraagd of Aan geboden, geplaatst onder de Omrooper- rubrlek 10 ct- per regel. Minister-president Chamberlain heeft Baar Reuter uit Londen bericht Donderdag avond den loop der Lagerhuis-debatten onder broken om mede te deelen. dat een Britsch- Fransch-Turksch verdrag geteekend was. Het Huis ontving deze mededeellng met gejuich. De premier herinnerde aan zjjn verklaring van 12 Mei, toen hu mededeelde, dat de regee ringen van Engeland en Turkije waren over eengekomen, een accoord van wederkeerlgeh aard en op langen termijn te sluiten. HU bracht verder In herinnering dat, hangende de slui ting dezer overeenkomst, beide regeeringen hadden verklaard in zekere omstandigheden bereid te zUn tot doeltreffende samenwerking en tot alle mogelijke onderlinge hulpverieenififc. Vervolgens werd besloten, dat het accoord tot stand zou komen in den vorm van een driezij dig verdrag tusschen Engeland, Frankrijk en TurkUe. „Ofschoon aldus vervolgde Chamberlain de onderhandelingen, die na mün verklaring van 12 Mei werden voortgezet, vertraagd wer den, heeft zich op geen enkel belangrijk punt ooit een verschil van meenlng voorgedaan. De besprekingen zün altijd gevoerd in een atmos feer van wederkeerig vertrouwen. Ongeveer drie weken geleden is men tot overeenstemming ten aanzien van de bepalin- gen van het verdrag gekomen, doch in overleg met de Fransche en de Britsche regeering werd de onderteekening uitgesteld, daar de Turksche regeering hoopte, dat het bezoek van haar mi nister van Bultenlandsche Zaken aan Moskou tot een parallel-loopend verdrag tusschen Rus land en TurkUe zou kunnen leiden. De onder handelingen van Saradjogloe te Moskou zUn thans tUdelUk onderbroken. De Turksche re geering was van meening, dat enkele van de voorstellen, die haar gedaan waren, niet te ver- eenlgen waren met de punten, waarover reeda overeenstemming was bereikt tusschen TurkUe eenerzUds en FrankrUk en Engeland anderzUds. De stand van zaken wvrdt nog niet als hopeloos beschouwd en men verwacht, dat ook aan Sovjet-Russische rijde de wensch bestaat de hangende kwesties niet tot het uiterste door te drijven. Zoo dit laat ste niet het geval mocht zUn en Finland in het aangezicht van agressie uit het Oos ten staat, sal het zich weten te verdedi gen met de krachten, waarover het be schikt. De conferentie heeft zich bovendien bezig gehouden met de moeilükheden, welke handel Vragen van Kamerlid over het vertoo- nen van oorlogsjournaals en films met propagandistisch karakter voor een oor logvoerende partij- De Bulgaarsche regeering af getreden: Kiosseivanof ontving opdracht tot vor ming van een nieuw kabinet. Bescherm U GOUD PRIJSVRAAG’ f 1500 aon pupen, oo sieraden ter waarde van 80 Vraagt het gratis HDZ jubileumboekje bi| de goede goudstnidszaken 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 1