LITTHAUER- MAGENBITTER DE WAGENSVAN SHIWA Prijsopdrijving De strijd om de leerlingenschaal Aanschaffing van gasmaskers AKKERBOUWPRODUCTEN SINT WILLIBRORDUS- MONUMENT G VRIJDAG 20 OCTQB 1939 a Minister verhoogt de pryzen 4 Verdachte vrijgesproken Aanslag op wethouder h 1 K Oorlogsjournaals in de bioscopen Jeugdige beelden vernielers Rapport van beoordedinge- commissie VisschersOaartuig ernstig aan den boeg beschadigd Vrachtauto reed tegen een boom - Manufacturiers te Groningen vrijgesproken 7000 Kilogram ‘spek in beslag genomen Tweede kindervlucht der K.L.M.? Lemmer boot vaört op Volendammer botter Margarine 8 cent duurder DE OPROEP TOT DE VROUWEN VAN NEDERLAND De ministerieele circulaire aan de burgemeesters SCHILDERIJEN GESTOLEN TE NIJMEGEN °T DE RADIOZENDER VAN DE R.S.A.P. an Het Kamerlid Schaepman wenscht een vertooningsverbod Onderwijzers adresseeren by den ministerraad, om verbetering te krjjgen Het stroopersdrama te Reek Eeuwfeest Seminjarie „Ypelaer” GEEN BELEEDIGING VAN DE REGEERING Bestuurder was door benzine dampen bedwelmd DE KONINGIN NAAR LEGER- OEFENINGEN De K.R.O.* koopt perceelpn SMOKKELAAR WEGENS MEINEED VEROORDEELD Eieren-uitvoer naar Rusland? bescherming. ft een „Potens In broers „KM”, M. doek i f ran I igen doet biyken dat ig niet onoverkome- Te Zwolle hebben kinderen een ‘verregaande vernieling bedreven óp twee levensgroots beel den, voorstellende Sint Dominicus en Sint Tho mas, bestemd voor het Sint Dominicus-klooster. Deze uit zandsteen vervaardigde kostbare beel den, een schenking van den pater-provinciaal aan het Zwolsche klooster, die oorspronkelijk het gebouw van het Njjmeegsche Dominlcus- college in de Broersstraat sierden, waren be stemd voor de twee nissen der Zwolsche Do minicanenkerk. Daar Maandag met de plaatsing zou worden begonnen, heeft men de beelden ter zijde van de kerk gezet, op een afgeschoten gedeelte, dat De politie te Nijmegen heeft, na een diep gaand onderzoek, verscheidene verdachten ge arresteerd. die er vaa beschuldigd worden deel De r< gedaan li van een radiozender zonder vergunning van den Minister van Waterstaat werden J. H.. P. S. en W. J. M. allen veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf. De eisch was drie maanden. Ki De minister van Economische Zaken heeft besloten de prijzen van verschillende akker bouwproducten van den oogst 1939 te ver- hoogen met het oog op de gewijzigde eco nomische omstandigheden en de hoogere kosten, die de voorbereidingen van den oogst 1940 met zich medebrengen. tri uil. oet 4 KM uc de hieruit onder goedkt betaling verrekenen. Prikkelbaar en opgewonden Neem n AKKERTJE" het. van eventueel nieuw in te koopen goederen in gelijke mate mag verhoogen. Als verdachten in de eerste zaak van dezer, aartj stonden terecht de heeren F. J. en O. B.. beiden manufacturier te Groningen. De rechtbank sprak beide verdachten vrij. De eisch was, in verband met den principled» len kant der zaak, een gulden boete tegen ieder der verdachten. Naar wy vernemen, is de Officier van Justi tie te Groningen voornemens, hooger beroep aan te teekenen tegen het vrijsprekend vonnis van de .rechtbank te Groningen in de princi- pieele zaak der prijsopdrijving. ten laten met geëischt van V A -f heeft den weggesleept. echt bank te Rotterdam heeft uitspraak i irt de zaak der geheime uitzendingen deR S.AP. Wevens het in bedrijf hebben van radiozender zonder vergunning van De 41-jarige fourage-handelaar O. F. te Nieuwkoop heeft tergcht gestaan, omdat iQj in de plaats zijner inwoning pamfletten had ver spreid. waarvan de inhoud beleedigend voor de Nederlandsche regeering Werd geacht. Er werd tegen hem 35 boete geëischt. De Haagsche rechtbank sprak verdachte vrij. le verzoekt daarom alsnog gelden stellen, waardoor het mogelijk zal I zijn. Ingaande 1 Januari 1940. een verbetering M der huidige schalen tot stand te brengen. De Beoordeelingscommissie voor bet Sint Willibrordusmonument, bestaande uit de heeren prof. W. Noiet, voorzitter; Jan Eloy Brom; Joan Collette, C. N. J. Meysing; W. C. Schuy- lenburg. leden en Alph. Siebers, secrejwis, heeft aan het bestuur van den Algemeenen Ne- derlandschen Katholiekendag rarfjort uitge bracht dat negen getikte foliovellen beslaat en waaraan wy het volgende ontleenen: De commissie constateert met voldoening, dat de ingezonden ontwerpen getuigen van ernstige studie eQ, Inspanning. Zjj acht het verkregen resultaat bevredigend en alle inzenders gerech tigd tot de in ultzichf gestelde belooning. Zjj gevoelt zich gedrongen haar waardeering uit te spreken voor den omvangrijken arbeid, welke hier met kennelijke toewijding is verricht. Dit geldt in het bijzonder voor de geleverde mo dellen; het bjjbehoorende teekenwerk is meer malen zwak gebleven. Bjj samenstelling van het programma voor de opdracht had de commissie zich afgevraagd, of de voor bet monument beschikbare plaats zich zou leenen voor het doel. Zij acht de si tuatie niet zeer gunstig, meent echter, dat een overzicht van de inzending* de moeilijkheden der ligtini lijk zijn. By de beoordeeling der ontwerpen heeft de commissie allereerst nagegaan of zij voldeden aan de ideëele eischen, welke de opgave stelde. Hierbij kwam aanstonds de wijze van uitbeel ding van de hoofdfiguur in het geding. Ver volgens werden zij getoetst op hun aeethetische waarde in engeren zin. Sommige ontwerpen die in een of meer op zichten bevrediging konden schenken, schoten anderszins blijkbaar tekort. Dit leidde tot een eerste schifting. Na de aldus verkregen beperking van de keu ze tot een vijftal inzendingen, leidde een her- ook gebruikt wordt om er fietsen tijdens godsdienstoefeningen te bergen. Het politioneel onderzoek heeft het volgende uitgewezenZondagmorgen te kwart voor 10 za gen de 10-jarige H. de V.. zijn 12-jarige half broer L. H. en de 10-jarige A. Z. de beelden en ze besloten er hun vernielzucht op bot te vieren. Van beide beelden werd een hand af- gerukt. Daarmee, niet tevreden werd het beeld van Sint Thomas op den grond geworpen met het doel bet hoofd er af te slaan. Toen dit niet gelukte, hebben ze met vereende krachten het beeld opgetild en het hoofd er af geslagen. Later hebben zy het hoofd in een putje geworpen Eenige dagen later bemerkte een bewoonster van een der omliggende perceelen, dat H. de V. steenen gooide naar het reeds gerepareerde Dominlcusbeeld. dat in de nis geplaatst was. De recherche werd gewaarschuwd en de jon gen. die voor de tweede maal de hand van het beeld had afgestooten, werd naar het politie bureau gebracht. Een bekentenis volgde van hem en zijn medehelpers. Het hodfü van het .fit. Thomasbeeld is in het putje teruggevonden toor tweemaal per week. n.l. des Woensdags en des Zaterdags na afloopvan den dienst ge- piaatM. Deze plaatsing geschiedt door tusschen- komst van den inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen, die op deze wjjze bij een tydelyke opeenhooplng van bestellingen kan zorg dragen voor een redelijke verdeelmg van den onmiddeliyk beschikbaren voorraad over de daarvoor in aanmerking ko mende gemeenten. De leveranciers zenden de gasmaskers toe aan de postkantoren, waar de 'bestellingen zijn opgenomen, Deze kanvoren zorgen voor de uitreiking aan belanghebbende# Ik moge een beroep doen op Uwe medewer- k ng, opdat de in dit rondschrijven vervatte d regeling, welke op 23 October 1939 ingaat zoo spoedig en zoo doeltreffend mogelyk tot uit voering worde gebracht. land heeft tot den raad van ministers een adres gericht, waarin teleurstelling wordt uitgesproken over het uitblijven van maatregelen ter verbete ring van de leerlingenschaal. te meer daar nu, door de afwezigheid van de vaders in de gezin nen van vele gemobiliseerden, de taak van de school als opvoedkundig milieu belangrijk is ver zwaard. Nu de regeering maatregelen neemt tot krach tige bestrijding der werkloosheid, mag niet over het hoofd gezien worden, dat iedere aktebezitter, die door schaalverbetering een plaats als onder wijzer verkrijgt, een werklooze minder beteekent. aldus het adres, dat verder zegt: Hierdoor kan dus tegelijkertijd een eind ge maakt worden aan den hoogst ongewenschten en rpet alle begrippen van sociale rechtvaardigheid strijdenden toestand, die ontstaan is door het te i werk stellen van zgn. „kweekelingen mfet akte” l tegen geringe of zejjs in het geheel geen beloo ning. De commi beschikbaar De commissie van samenwerking uit de hoofd besturen van den Bond van Nederlandsche On derwijzers. het Katholieke Onderwijzers Verbond In Nederland, het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap, de Unie van Christelijke onder wijzers en onderwijzeressen in Nederland en de Vereenlglng van hoofden van scholen lp Neder- De prijzen, die met terugwerkende kracht voor de reeds overgenomen granen zullen gelden, zijn. rogge f9.wlntergdfrst f9.zomergerst f 9.40. haver t aardappelmeel f 10.75. al deze prezen berekend per 100 K.O.; suikerbieten, ge leverd aan suikerfabrieken, f 11.35 per 1000 KG. De door den minister aanvankelijk vastge stelde vergoeding voor bewaarloon van rogge. n.1. S et per week na 15 December en 4 ct. per week na 1 April 1940 blijft van kracht. Hiermede vervalt de regeling inzake den toe slag van f 1.— per 100 K.O. voor die landbou wers. die gewoon waren de rogge van net eigen bedrjj* te vervoederen. Voor peulvruchten en enkele andere kleinere artikelen heeft nog over leg met de landbouworganisaties plaats. De prijzen voor granen gelden voor gemid delde Kwaliteit gezonde, houdbare, marktschoo- ae granen, geleverd aan het door den provin cialen voedselcommissaris aangewezen panhuis, met dien verstande, dat, indien vervoer over meer dan 10 KM. moet plaats vinden, de hoo gere vracht aan dea teler vergoed zal worden. In deze prijzen zijn begreiien de kosten van de commissionnairs. De gemiddelde Kwaliteit zal worden bepaald aan de hand van een monster, dat door de Na- deriandsche Akkerbouwcentrale zal worden vast gesteld en dat zooveel mogelijk het gemiddelde van den Nederlandschen oogst zal weergeven. Daar de omstandigheden en de gebruikelijke wijze van levering in de onderscheidene provin cies sterk van elkaar kunnen afwijken, zal de provlnftale voedselcommissaris onder goedkeu ring van den minister regelen kunnen tretïen, die de algemeene richtlijnen in het voorgaande gegeven doen aanpassen aan de plaatselijke omstandigheden. De bedoelde functionaris kan voortvloeiende geldelijke gevpigen. ieuring van den minister, in de uit at De rechtbank te Groningen deed Donderdag uitspraak in de zaak, welke de vorige week be handeld werd en waarbij aan haar werd voór- gelegd de vraag, of een winkelier, gelet op de prljsopdrljvlngs- en hamsterwet 1939, gehouden is. zijn ouden voorstad tegen oude prijzen te verkoopen, of dat hU de prijzen van dezen ouder ont- wordt besloten, aldus zeiden zjj. dan zullen de Neder landsche exporteurs door dezen ruilhandel ten zeerste in hun belang worden geschaad, daar de Nederlandsche regeering dan als verkooper zou optreden. Van deae geruchten kon nog geen officieele bevestiging worden verkregen. Nog voor het speciale vliegtuig, dat onder be geleiding een elftal kinderen van Napels naar Batavia brengt,is vertrokken, is de K.L.M. er toe overgegaan het plan een dergelijke vlucht In November nogmaals te maken, in ernstige over weging te nemen. Er zijn nog verschillende aanvragen binnenge komen en het is dus zeker niet uitgesloten, dat 30 November wederom een vliegtuig met klnde- ren naar indië vertrekt. Een airhostess aal mee gaan tot Napels. Over den vorm van begeleiding «ngs de rest van het traject is nog geen beslis- “bg genomen. H. M. de Koningin is voornemens, heden leger- oefeningen in de omgeving van Apeldoorn bjj te wonen. I acht de commissie gelukkig, ook het denkbeeld, de hoogte dier beplanting te beperken. Dit laat ste 'beteekent tevens een tegemoetkoming aan het uitzicht van het gesticht St. Joan de Deo. Nadat de commissie haar oordeel had vast gesteld, ging zjj over tot het openen, van de bij de inzendingen behoorende naambrieven. Een 8-tal ontwerpers bleek zich de medewerking te verschaft van een architect en diens als mede-auteur in den naambrief te Urk en Marken op een Volen- botter gevaren. De boeg van den werd aan weerszijden ernstig be- een zwaard werd gedeeltelijk Op de elerenmarkt te Barneveld ontstond gistermorgen een paniekstemming, daar men had vernomen, dat Rusland groote partijen eieren door Duitsche befnlddellng in Nederland zou koopen Duitschland zóu hiervoor aan Ne derland machines leveren en Duitschland aou Rusland weer betalen met petroleum. Exporteurs zjjn hierover ten zeerste stemd, want indien werkelijk hiertoe WU berichtten reeds dat gasmaskers voortaan bij de postkantoren verkrijgbaar zullen z'jn. De regeerlngspersdlenst geeft thans den ot- flcieelen tekst van de circulaire van den minis ter van Blnnenlandsche Zaken aan de burge meesters: Naar ml) van verschillende zijden wordt be richt. worden door hen. die voor eigen gebruik een gasmasker willen aanschaffen, moeilijkhe den ondervonden, verband houdende met de cmstandigheld. dat in den handel geen gas- De minister van Economische Zaken heeft- den minimumprijs van margarine met ingang van 23 October met 8 cent ver hoogd. Van 90 cent is deze prijs dus 98 cent geworden. - Wy vernemen, dat het bestuur van den Kath. Radlo-Omroep door aankoop eigenaar is gewor- den van drie villa's met achtergelegen tuinen v aan de Wemerlaan te Hilversum, in totaal groot ,1800 M2. De perceelen liggen in het verlengde van de groote concertstudio en van de woning van den stüdio-cÊef. De KJt.O. zal nu de llnker- zyde van de Wernerlaan kunnen beheerschen van de Koningsstraat af tot aan de Prinses Juliana- laan. Omtrent plannen ter bebouwing is evenwel nog niets bekend. Wel is op het reeds in bezit zynde terrein dezer dagen een groote technische kelder bij gebouwd. Op den straatweg in de gemeente De Bilt nabij den weg naar Amersfoort is Donderdag middag omstreeks vier uur een vrachtauto, be laden met geslachte varkens, afkomstig uit Woerden tegen een boóm gereden, doordat -de bestuurder door benzinedamp bedwelmd was De auto*met twee Inzittenden naast den chauffeur zat de eigenaar van den auto sloeg om. tot grooten schrik van 'een 23-jarigen Jongeman uit Zeist die op de fiets voorbijkwam en direct te hulp schoot. Nauweiyks echter was de Jongen In de onmiddellyke nabyheld van den omgeslagen auto gekomen, of ook hU werd door gassen bdöwelmd en verloor, evenals de twee Inzitten den. het bewustzijn. Gelukkig was juist de Biltsche motorpolitie in de nabyheld. die onmlddeliyk hulp bood. De politieagenten bevrydden de inzittenden van den auto uit hun benarde positie. De bestuurder, die spoedig bykwam. verklaarde, wat de oorzaak van het ongeval, was. Hy bleek door de verbrij zelde Voomiit aan de handen gekwetst te zyn Zijn metgezel, by wlen het bewustzyn eerst later terugkeerde, was er echter erger aan toe en had eenige diepe snywonden In deftwhals. Op den straatweg lag een groote plas bloed Zuster V van het Diaconessenhuis te Utrecht die eveneens juist in de buurt was. hielp de politie by het verbinden van de twee slacht offers, zoodat eenige mlfttalre artsen, die na het vernemen van het ongeluk kwamen aan rijden. geen dienst behoefden té doen Een van hen heeft den jongen uit Zeist, die weldra opgeknapt was, In zyn auto -naar 4Upns woning vervoerd. .- De G.G. en G D. van Utrecht, die intusschen gewaarschuwd was. heeft de twee Inzittenden van den auto naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis overgebracht. Een garagehouder uit De Bilt vrachtauto, een nieuw voertuig. Een onderzoek 'zal worden Ingesteld. nieuwd onderzoek tot verkleining van het ge noemd aantal tot drie. De volgorde waarin deze voor uitvoering in aanmerking konden komen was volgens het oordeel der commissie als volgt: 1. Utrecht; 3. De Apostolische Man Gods; 3. „Domstad”. Na rijp beraad kwam de dbmmlssie tot de overtuiging dat het ontwerp, dat onder het motto „Utrecht” was Ingezonden, als het meest geschikte diende te worden aangewezen. Deae ontwerper heeft zyn volledige aandacht gege ven aan de hoofdfiguur met betrekke! yke ver- waarïoozing van het bijwerk. Dé toelichting poneert zelfs de stelling, dat dit monument geen verdere toevoeging behoeft van reliefs of anderszins, waarin de arbeid of het leven van den apostel nader worden uitgebeeld. De com missie kan deze gedachten niet onderschryven. Zy heeft groote waardeering voor de overtui gende wijze, waarop Sint Wllllbrordus is voor gesteld als monnik, vurige en harde strijder, die te paard door het land trekt, op zijn hand dragend het symbool van de zending, die hy volbrengt. Een commissielid achtte deze voorstelling té illustratief. De meerderheid is echter van mee rling, dat de essentie van hetgeen moet worden uitgebeeld reeds in deze figuur Is vervat. De voorstelling wijkt stellig af van de gebruikeiyke weergave. Dat een duideiyke aanwyzing der blsschoppeiyke waardigheid ontbreekt, achten ook de andere leden een gemis, maar zy mee nen dat deze voldoende tot uitdrukking kan ko men In toelichtende voorstellingen aan den voet van het ruiterbeeld, zy nemen nog in aanmerking, dat een ruiterbeeld als regel de voorstelling geeft van een hooggeplaatst per soon, en dat de ontwerper hier tegeiyk alle wereldsche praal heeft vermeden. Deze voor stelling is. meenen zy, van een hoog geesteiyk gehalte en ademt geheel de sfeer van den Christus-plonler. De commissie acht haar vol komen begryjjeiyk, zoowel voor den katholie ken als voor den niet-katholieken beschouwer Ofschoon dit monument geheel andere archi tectonische accessoires heeft dan de 350 m. hooge sokkel (de flgurale voorstelling is van ongeveer geiyke hoogte) meent de commissie, dat het Juist !s geproportlonneerd en geplaatst In zyn omgeving. Wellicht zal het nog kunnen winnen by een verplaatsing van enkele meters in Zuidelijke richting. De gedachte door boombeplantlng een rusti ger achtergrond voor het monument te vormen. Het R. K. Tweede Kamerlid Schaepman heeft aan den minister van Blnnenlandsche Zaken gevraagd of de minister kennis génomen heeft van het veranderde inzicht van de huishoude lijke commissie uit de rykscommissie voor de fi.mkeuring met betrekking tot het vertconen van oorlogsjournaals in de bioscopen en qf ny weet, dat op het oogenblik in de -Nederlandsche bioscopen nog vele films loopen met een pro pagandistisch karakter ten voordeele vai> een der oorlogvoerende partyen Heeft een en ander den minister geen aanlei ding gegeven tot de overweging, aldus de vra gensteller, dat de genoemde oorlogsjournaals, hoe neutraal de gekozen beelden ook mogen zyn en evenzeer de genoemde films aame-ding kunnen geven tot verstoring van de orde als gevolg van byvals- of afkeurlngsbetuigingen. en dat daaruit ernstig gevaar kan ontstaan voor de stipte handhaving van onze neutrali teit? en heeft de minister dan eveneens ge dacht aan het groote'gevaar, dat, van natio» aal standpunt bezien, gelegen is in de vertooning van films, die het kenneiyk doel hebben aan het Nederlandsche volk- een bepaalde meenlng ten aanzien van andere landen op te dringen? Is het den minister bekend,adat juist uezer dagen elders, met name in Zwitserland, oyzon- deré maatregelen worden getroffen, om oorlogs journaals en vooral ook films van een karakter als het bovenvermelde te weren? Is de minister bereid, de noodige maatregelen te nemen, opdat ook hier te lande de vertooning van journaals en films als de géhoemde onmo- gahjk worde gemaakt? De Bredasche rechtbank heeft den anokkelaar M. uit Tilburg wegens meineed veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. De eisch was tien maanden gevangenisstraf. Verscheidenen van de vrouwen, die onlangs in de pers een oproep gericht hebben tot de vrouwen van Nederland, waren 's middags ter verdere bespreking bijeen. Het bleek, dat reeds byna 1900 betuigingen van instemming waren binnengekomen. Besloten werd om zoo spoedig mogeiyk over te gaan tot het beleggen van plaatselyke by- eenkomsten van de schrijfsters van adhaasie- betulgingen, onder leiding van de oudertee- kenaars. ^dryvingswet.. Deze firma verkocht in haar filialen Gel- cersch spek tien tot veertien cent per kilogram duurder dan de Prijs vóór 38 Augustus was. IB een koelcel is een hoeveelheid spek van on geveer' zevenduizend kilogram in beslag geno men. toebehoorende aan bovenbedoelde firma. Dit spek was sedert 8 Juni opgeslagen en werd thans tegen verhoogden prys verkocht. Donderdagnacht te ongeveer half twee is de Lemmerboot, welke den dienst Lemmer- Amsterdam onderhoudt, het sa. „Holland”, kapitein Doomspleet, In de ondoordringbare duisternis welke eenig zicht schier onmo- geiyk maakte, ter hoogte van Monnikendam tusschen dammer botter schadigd af gerukt. maskers in voldoende hoeveelheid beschikbaar zijn. De regeering heeft overwogen, op welke wyze aan deze moeliykheden kan worden te gemoat gekomen. In verband hiermede is de volgende regeling getroffen- Bestellingen,van gasmaskers worden aan genomen by alle postinrichtingen. Deze be stellingen kunnen individueel of collectief geschieden, collectief desgewenscht aoor tusschenkomst van een locale organivatla als de ter plaatse gevestigde afdeellng van de Nederlandsche Vereenlglng voor Lucnt- h^bbeh hebben vermeld. Deze ontwerpers zyn: Van inzending 1 onder motto: „De Apostoli sche Man Gods", P. Blesiot, Den Haag. Arch.- medewerker: Van der Bogt, Den Haag. Van Inzending 3 onder motto: terra erit semen ejus”, Cephas Stauthamer, Amsterdam. Arch.-medewerker Lau Peters, Am sterdam. Van Inzending 3 onder motto: „Sticht”, Al bert Termote, Voorburg. Arch.-medewerker C. van Moorse!Voorburg. Van Inzending 4: „Utrécht”, Albert Termote, genomen te hebben aan den diefstal met braak Voorburg. Arch.-medewerker C. van Moorsel. Voorburg. Van inzending 5 onder motto; „Domstad", Herman van Remmen, Den Haag. Arch.-mede werker Ant. v. Ruth Den Haag. Van inzending 6 onder motto: „E.F.G.", Steph. Uiterwaal, Utrecht. Van inzending 7 onder motto- „M eeuwen", Albert Meertens. Nymegen. Van Inzending 8 onder motto: Pietersen. Den Haag. Van inzending 9 onder motto: „Carltate Im- pulsus Apostollca", wim Harging, Driebergen. Arch.-medewerker Ir. O. Bolzius, Vught. Van Inzending 10 onder motto: „St. Wllbert' Joh. Uiterwaal, Utrecht. Arch.-medewerker Jan van Dillen. Den Bosch. Van Inzending 11 onder motto: „In Gloria Wllllbrordl”, Joh. Uiterwaal, Utrecht. Arch.- medewerker Jan van Dillen, Den Bosch. Van inzending 13 onder motto: „Kerstening", Jos Henke, Den Haag. Van Inzending 13 onder jnotto: „Vero”, W. Sprenkels, Roermond. De commissie acht zich gelukkig onder de ontvangen inzendingen ontwerpen te hebben aangetroffen, welke zy voor uitvoering kan aanbevelen. Deze ontwerpen wettigen Inderdaad de verwachting, te kunnen uitgroeien tot een monument, den grooten Apostel der Nederlan den waardig. I hiwa 18 de naam van een godheid, Q die met Brahma en Wiahnoe de O Indische drieëenheld vormt van het Hindoeïsme. Het is een verschrik- kelljke godheid, omkronkeld van slan gen. Om haar hals draagt zij een snoer van menschenschedels en midden op haar voorhoofd gloeit een onheilspellend drieoog. Verschrikkelijk als zijn gedaan te is ook de wijze, waarop men in vroe gere jaren, toen het Britsche bestuur in Britsch-Indlë nog geen verbod daar tegen had uitgevaardigd, dezen god eer de. Jaarlijks werd er een groote optocht gehouden, waarin op een zwaren wagen de beeltenis der godheid werd meege' voerd. Deze wagen van Shiwa vormde het middelpunt van fanatische religieuze opwinding en velen lieten zich in vrij willige zelfvernietiging ils hoogste ofto^L aan dezen god van verdelging ondei^M^ wielen van zijn wagen vermorzelen en verpletteren. Deze barbaarsche cultus wekte terecht t afgrijzen en de veront waardiging op van de beschaafde kolo- niseerende Europeanen, maar heden ten dage in onze verlichte en moderne twin tigste eeuw rijden in het hart van Euro pa honderden verschrikkelijke Shiwa- wagens over het slagveld, terwijl zij lad der worden toegejuicht en verheerlijk, naarmate zij meer dood en verderf ver- apreiden. Een ooggetuige van den inval der Aiitschers in Polen heeft< aan een der correspondenten van de „Msb.” een gruwadijk realistische schildering gege ven van 'Coprufcken der daarbij gebruik te tanks, die als nietsontziende monsters hun weg gaan, er niet op lettend wie en wat zij vejgaletteren. Hij verhaalt, hoe de wégen bezaaid waren, dicht opeen, niet alleen met dooden, maar ook met gewonden, zoowel vijanden als talrijke eigen mannen. Over dit mengelmoès van lijken en nog levende'lichamen van Duitschers en Polen reden de vervaar lijke oorlogsmachines ratelend en knar send heen, omdat het parool gegeven was: tot eiken prijs steeds vooruit, voor niets en niemand wijken, voorwaarts zoneter mededoogen en zonder aarze ling. Naast en over elkaar lagen de hon derden gevallenen, velen gaven' nog tee kenen van leveA, maar de stalen gepant serde monsters, log en gedrochtelijk als voorwereldlijke reuzendieren, rolden vermorzelend heen over alles, wat daar lag aan dood en nog levend men- schenmateriaal. De mannen, die in gevecht gewikkeld waren, wisten, dat de oorlogsmachines achter hen aankwa men en werden als het ware vooruit gedreven. Wie viel, kon onmogelijk meer ontkomen en wie gewond werd en op den grond ineenzonk wist zeker, dat de verpletteringsdood hem wachtte. Zoo was de z.g. triomfale veroverings tocht één groote helsche monstruositeit. Als de „zegetocht” der oorlogstanks ge passeerd was, bleef één groote dooden- poel, één brei van verpletterde, vermink te, gekraakte, gekneusde en misvormde lijken over. De aanblik was ontzettend en de verpestende lucht niet te beschrijven. Inderhaast werden op en in en langs de wegen kuilen gemaakt, voor behoorlijke diepte was geen tijd, en zoo ging het verder, één groote oorlogsversohrikking, waarvan de burgerbevolking zich geen voorstelling kan vormen. it ooggetuigeverslag van de afschu- 1 welijkheid van den modernen oor log. waarvan het optrpden der zware tanks slechts één d^r^ele infer nale verschrikkingen is, Bewijst, dat wat zoo vaak uitsluitend^als heldenmoed wordt verheerlijkt in werkelijkheid ook moed der wanhoop kan zijn. Het voert ons tevens voor oogen, wat ons zelf te wachten zou kunnen staan, indien wij, wat God verhoede, er niet in zouden sla gen onze alzijdige neutraliteit te hand haven. De mensch leest vluchtig en ver geet snel, terwijl zijn ontvankelijkheid voor indrukken licht afstompt door de veelheid en den climax dier indrukken. Daarom is het nuttig telkens .opnieuw waarheidsgetrouwe oorlogsbeelden in al hun gruwelijkheid onder de algemeene aandacht te brengen, niet om te veront rusten en sensatie te Wekken, maar om den 'wil tot volstrekte onzijdigheid te sterken en de offervaardigheid aan te moedigen, die noodig is om bereidwillig en gelaten en zelfs met instemmende overtuiging de zware’lasten te aanvaar den, die de huidige wereldsituatie ons onontkoombaar opdringt. Immers, verge leken bij de verschrikkingen van de Shi- wawagens van den met schedels omhan den demon van den modernen oorlog zijn al die lasten licht te dragen, vooral omdat die lasten geen ander doel heb ben, dan ons land en ons volk de mate loose ellende te besparen, die andere landen en volkeren thans moeten onder gaan. Woensdag heeft het klein-setnlnarie van bet Bredasche diocees, .Klein-Ypelaer” te Glnneken het feit herdacht, dat het voor honderd jaar, oorsoronkeiyk te Oudenbosch. werd gesticht. In verband met de tijdsomstandigheden werd dit eeuwfeest slechte in intiemen kring herdacht. Des morgens om half negen droeg 2). H. Exc. Mgr. P. Hopmans een Pontificale Hoogmis op in de kapel van het seminarie. De Blsschop werd daarbij geassisteerd door de professoren J. Huys- mans en M. P. Ooms, terwyl als troondiakens fungeerden de zeereerw. heeren Aug. Commlssa- 'rls en A. F. J. van den Donk, beiden leeraar aan het seminarie. Door de studenten werden ge- zamenlyk de wisselende gezangen uitgevoerd, terwyl het studentenkoot een H. Mis zong, ge componeerd door den zeereerw. heer prof A. D. P. Andriessen onder leiding van den componist. De keurige uitvoering van dit fraaie werk ver leende hoogen luister aan de plechtigheid. De verdere viering van het jubileum bleef eveneens beperkt tot de studenten, aan wie door Z. H. Ebtc. een extra-vfije dag werd ver leend. Daar men meende, dat de botter lek was ge- stooten, werd een deel van de bemanning agn boord van de Holland” genomen. Dit was echter niet het geva». De Lemmer boot heeft daarop de visschersboot naaf Marken gesl^^M vanwaar de botter verder op eigen krach^TJ verder gevaren. Het ss. „Holland" dat niet noemenswaardlg .was beschadigd de verf was alleen wat van den scheepswand gekrast en de touwen van het want waren gebroken kwam na dit nachtelyk ojoonthoud ongeveer drie uur later dan den vastgestelden tyd te Lemmer aan, nJ. tegen acht uur in plaats van om vyf uur. P. v. Z., 23 jaar, arbeider te Heesch, gedeti neerd, heeft zich voor de Bossche rechtbank te verantwoorden gehad ter zake dat hy op 22 Augustus j.l. te Heesch getracht heeft wet houder Van der Heyden van het leven te be- rooven. Hy had hem met een mes krachtig in den rug gestoken. De Officier van Justitie meende, na uitvoerig getuigenverhoor, dat het hier gepleegde misdryf een poging is om een ander zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. Hy eischte tegen hem twee jaren gevangenis straf. De verdedigster pleitte vrijspraak by gebrek aan bewys. Vonnis over veertien dagen. Tegen een firma met eenige filialen te Maastricht heeft de politie proces-verbaal op gemaakt terzake van overtreding der prysop- By elke bestelling zal moeten worden ver ge legd een -verklaring betreffende de soort, alsmede de maat van het benoodigde gasmasker, af te geven door een instantie, w-elke daarvoor VCIKlAipeil, UI uy ur 'A,., VIT voorraad in verband met de styging der pryzen door u wordt aanggwezen. Voorshands komen voor levering in aanmer king: 1 Veritex-gasmaskers leverbaar in maten 1 2 en 3 en, in kindermaten bestemd voc» de leeftyden vah 512 jaar. 2. „Duiker”-gasrras- 'kers. leverbaar in maten 5 en 7. Deze gasmaskers worden voorlooptg verkryg- baar gestela tegen de volgende prijzen: a. Ve- r:tex-g ismaskers, alle,en te leveren zonder draagzak t 3.50. b. Duiker”-gasmaskers. zonder draagzak f 5.50, c. ,X>uiker"-gasmaskers, met draagzak f 8.25. Hierby moge ik aanteekenen, dat Veritex- gasmaskers bestemd zyn voor personen, die in omstandigheden, dat van het gasmasker ge bruik móet worden gemaakt, geen of weinig l.chameiyken arbeid hebben te verrichten. Duiker "-gasmaskers zyn in het byzonder voor de overige personen geschikt. Voor zoover de bestelde gasmaskers niet uit den aanwezigen voorraad leverbaar zyn. zyn dc pryzen vryblyvend. Met het oog op even- tueele styging van de pryzen der grondstoffen, is hét m het belang van hen, die zich een gas masker willen aansehaffen. gewenscht.'zoo spoe dig mogeiyk tot bestelling over te gaan Tegelijk met de bestelling zal het verschul digde bedrag ten postkantore moeten worden betaald. Teneinde de verzendkosten zooveel mogeiyk •e beperken, worden de Ingekomen bestellingen in het atelier van den kunstschilder L. aldaar, waarby den laatsten keer eenige doeken zyn ge stolen. De politie heeft den 26-jarigen H.. die eenige gestolen doeken te koop had aangeboden, ge arresteerd. H. is naar het huls van bewaring te Arnhem overgebracht. Twee jaar geleden is in hetzelfde atelier van L. ook ingebroken. In verband met deze zaak heeft de politie Woensdag twee broers van H. en van S. gearresteerd. De politie zal het onderzoek in deze zaak voort, zy heeft in het begin van de week Mn in een bosch by den Kwakkenberg te Nymegen gevonden en in beslag genomen. De rechtbank te ’s-Hertogenboscb heeft vonnis gewezen in de geruchtmakende straf zaak tegen den 45-jarigen arbeider W. fi.. wo nende te Herpen, die terecht heeft gestaan, verdacht van het feit in den nacht van 4 or_ jloor den directeur van het (hoofd-) postkan- 5 November van het vorig jaar tijdens het stroepen In een Jachtveld onder Reek, een aan slag te hebben gepleegd op het leven vin de rijksveldwachters G. Parlevllet uit Berghep en A. Akkermens uit Schayk, door met een jacht geweer op hen te schieten, zonder hen even wel te treffen. Hy schoot den hond van ryks- veiqjvachter Akkermans dood; ook voor het doodschieten van den hond stond hy terecht. In eerste instantie eischte de officier van Justitie tegen B. wegens poging tot doodslag een gevangenisstraf van twee Jaar en zes maanden. Nadien heeft de rechtbank op de ©teats, waar de aanslag zou zyn gepleegd, een ^■derzoek ingesteld en toen op 5 October de kaak tegen B. opnieuw voor de rechtbank diende, heeft de officier van justitie de laste legging van poging tot doodslag vallen en tegen B. wegens bedreiging doodslag een gevangenisstraf een jaar. De rechtbank, thans uitspraak doende n«eft B. van de tenlastelegging van poging tot doodslag en van bedreiging met doodslag vrij gesproken. Voor het doodschieten van den po litiehond veroordeelde de rechtbank hem tot een geldboete van vyf-en-dertig gulden, subs, vyf-en-dertig dagen hechtenis.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5