over en De Tweede Kamer het over buitenlandsch beleid Minister Steenberghe 1 land- en tuinbouw I minister van Economiache ONZE NEUTRALITEIT Persoonlijk afóörd via i de radio i Stakende verpleegsters ontslagen V Verhouding tot België V er tegen woordiging bij net Vaticaan Vier factoren Handel en scheepvaart gaf scapa flow een les? I springvloeden, mr. niet Nederland De Zaken, In dit verband stelde men er prijs op, ook by dele geletenheld uiting te geven aan sUn 1 °9 >tde doet 9«- .«tig gestegen Is. Door de sterk verhoogde vrachtpry- aen en de hooge verzekeringspremies rijn de aanvoerkosten enorm toegenomen. Hieruit volgt, dat de hoogere aanvoerkosten een belangrijken factor tn de stijging der graanprijzen uitmaken Men moet er dan ook ernstig rekening mede houden, dat. Indien tx.t. na den oorlog deze kosten wederom tot een normaal peil aouden terugloopen. de graanprijzen een gevoellgen te rugslag zullen ondervinden. Het is intusschen by een langeren duur van den oorlog, wanneer de overvloed van granen, die er nu nog in de geheele wereld is. zou ver minderen wat. gezien het zeker niet grootere verbruik, geenszins vaststaat en het handels verkeer nog moellljker zou worden, mogelyk. dat de graanprijzen nog verder stijgen. Zou dit nu zoo In alle opelchten gunstig voor onzen land bouw zijn? Voor den zuiveren akkerbouw, die mooie pryaen voor zijn producten zou kunnen maken, zou dit Inderdaad een voordeel zijn Er zit echter ook aan deze medaille een keerzyde. T uinbouw Bij mijn overzicht van den toestand kom Ik nu aan den tuinbouw met de onderdeelen bloembollenteelt, boom- en bloemkweekerij. Ik behoef er niet over uit te welden hoezeer deze bedryfstakken, welke aoo sterk op export zijn aangeweaen, door den oorlogstoestand zijn ge troffen. De export van bloembollen en van boomkweekerygewassen naar verschillende lan den ligt geheel stil. Vergoeding hiervoor in den vorm van meer afaet in het binnenland bestaat voer deze bedrijfstakken vrijwel niet. Ook voor de bloemkweekery zijn in de komende maan den groote moeilijkheden voor den afeet in het buitenland te verwachten. Verscheidene leden gaven als hun tnee- ning te kennen, dat onze neutraliteit mede brengt, dat Nederland de Poolsche regeerlng blijft erkennen, gelijk het dat ook in den vorigen wereldoorlog met de Belgische re geerlng deed, welker zetel toen eveneens paar een vreemd land verlegd waa. Algemeen gaf men uiting aan zijn vol doening over de goede vriendschap, welke tusachen Nederland en België bestaat. De verwachting werd uitgesproken, dat de in de beide landen heerschende gevoelens de samenwerking, waarop rij bij volledige handhaving van de door elk hunner gevoer- het beeld, dat ik V van den lee reer den land- en teinboww teeb gegeven, aal a zijn gebleken, dat er aller minst aanleiding Is zich op het standpunt te stellen alsof alle moeilijkheden sinds 1 September JJ. plotseling aUn overwonnen. De regeerlng aal ermede rekening moeten houden, dat nog op groote schaal finan cieels steun voer den land- en tuinbouw noodlg aal sjjn. Bjj de thans geldende prijs verhoudingen moet deae nog op oiweveer HM millioen gulden worden geschat. Indien er geen verdere tegenvallers komen. Akkerbouw Wy zullen beginnen met den akkerbouw, den tak van landbouw, die in de gunstigste positie verkeert. Immers de graanpryzen in het buiten land zyn vry sterk gestegen. Eind Augustus, dus vóór den oorlog, bedroegen deze b.v. voor tarwe pl.m. f 3.50 en voor rogge I 3.thans zyn deze tot plm. f6— respectieveiyk f 5.35 opgeloopen Een flinke styging Inderdaad. Indien men nu echter bedenkt, dat de laatste door mij vast gestelde aankooppryzcn t 11.voor tarwe en f 9.voor de rogge bedragen, dan ziet u. dat de pryaen, die men thans voor bultenlandscne granen moet betalen, nog zeer laag zyn en zelfs nog lang niet voldoende zyn om de productie kosten te dekken. Hlerby moet men voorts nog het volgende bedenken. De hoogere pryzen. die men thans voor buitenlandsche granen moet betalen, beteekenen nog In het geheel niet, dat de waarde van deze granen op zichzelf nu zoo Hoe staat de regeerlng hier nu tegenover? De maatregelen, die de regeerlng in 1932 en volgende jaren beeft genomen om den land en tuinbouw in stand te houden, hebben wel aangetoond, hoezeer ook toen deze bedryfstak ken als een onmisbaar bestanddeel van het economische leven in Nederland werden be schouwd. Ik behoef u niet te zeggen, dat thans nu de voedselvoorziening voor mensch en dier met producten, welke ons eigen land opbrengt, van zoo groote beteekenis is geworden, de aan dacht van de Regeerlng er meer dan ooit op is gericht, dat de landbouw een krachtige positie inneemt. Op tal van wyzen heeft de Regeerlng van dit streven in de laatste weken biyk ge geven Dat ik my thans in het byzonder tot den land- en tuinbouw zal richten, is dan ook te zien als een mindere waardeerlng de beteekenis van andere takken van volksbestaan. Het vindt zyn aanleiding Den tuinbouw treft door de exportbelem- meringen eveneens by zonder e tegenslag. Hoewel de afzet In het binnenland ontegen- zegiyk nog kan worden vergroot, aal hierin toch vermoedeiyk geen voldoende te genwicht voor het verlies aan export kun nen worden gevonden. Dat het dezen be dryfstakken niet mogelyk zal «yn, zonder hulp van Regeerlngswege dezen voor hen zoo bijzonder moeiiyken tUd door te komen, behoeft geen nader betoog. UH stand niet van ons hierin, dat, zooals ook voor de hand ligt, het probleem der voedselvoorziening sinds einde Augustus zeer sterk op den voorgrond is ger treden en dat in verband hiermede de re geerlng tal van maatregelen heeft getrof fen, die in het byzonder voor den land- en tuinbouw van belang rijn Het Is nu vooral mUn voornemen een Inzicht te geven in de bedoeling, die by de regeerlng by het nemen van de maatregelen voorzit. Im mers hoe beter U weet, door welke overwegin gen de regeerlng zich by het bepalep van haar standpunt tegenover den land- en tuinbouw laat leiden, des te beter kunt U haar maatre gelen begrypen en des te meer bent U in staat U een zelfstandig oordeel te vormen over de critiek. die den regeeringsmaatregelen ten deel valt. Het spreekt vanzelf, dat ik U dit inzicht moei- lyk kan geven, indien ik U niet eerst duldelyk maak, hoe de Regeerlng den toestand van den land- en tuinbouw ziet, zooals deze zich sinds eind Augustus heeft ontwikkeld. Ik heb in de laatste weken nogal eens opmerkingen hooren maken, die den Indruk geven alsof de Neder landsche landbouw sinds het uitbreken van den oorlog den moeiiykheden zoo ongeveer te boven zou zyn. Ik zou niets liever willen dan dat ik dit standpunt volledig als juist kon erkennen. Voor dergeiyke optimistische beschouwingen bestaat naar myn meening helaas echter nog niet veel reden. De landbouw vindt niet steeds ih alle kringen van Nederland de waardeerlng consequenties kunnen anneer wy door een worden, zeker niet ten koste van onze ilfde hoeveelheden voorheen. kunnen maken. De ontwikkeling van de prijzen in het buitenland moet worden afgewacht en ook omtrent bet binnenlandsche prijspeil, dat met den exportprijs ten nauwste samenhangt, is thans nog niets met zekerheid te zeggen. De productie is namelijk zoo groot, dat deae nooit alleen in het binnenland kan worden afgeaet. lucht zouden zijn. Ik kan en wil daarover dan ook niets anders zeggen dan dat by de vast stelling daarvan txt. met alle factoren die ik U zoo juist noemde, zoo «enigszins mogelijk, ten volle rekening aal worden gehouden. Tal van niet te voorziene gebeurtenissen kunnen zich echter intusschen nog voordoen. OU suit het wel niet altijd eens zijn met al myn beslissingen. Waar zooveel tegenstrijdige belangen moeten worden verzoend, kan dit ook moeliyk anders. Maar ik mag wel verwachten, dat gy de overtuiging zult hebben, dat de ro- geering' uw bedryf en uw gezin in dezen nunp- spoedlgen tijd zoo goed mogelyk aal helpen, in de vurige hoop, dat spoedig betere tijden voor de menschheid aanbreken. Het wachten daarop valt ons dikwyis lang, wy sullen daar om juist thans ons telkens weer moeten vóór houden; niet de mensch, maar God regeert deae wereld. Laten wy. gesterkt door dit ge loof, de toekomst vol vertrouwen tegemoet gaan. Toont gy van Uw kant Uw nationale solidari teit door opgewekt en zonder kleinzielig ge mopper Uw werk te verrichten ten bate van onze geheele Nederlandsche gemeenschap, van wie U Uw rechtvaardige belocnlng ontvangt. waarop hU recht heeft. Tyden als deze, waarin de beteekenis van onzen landbouw voor de voed selvoorziening zoo veel duldeiyker tot leder spreekt, dragen ertoe by deze waardeerlng te vergroe ten. Thans biykt voor ieder hoe nauw de belangen van alle groepen der Nederlandsche bevolking samen zyn verbonden. Maar dit neemt niet weg, dat de financieele uitkomsten van het bedryf over het geheel, zonder de re- geeringsbemoelenis, helaas nog weinig bevredi gend zyn. Om U dit aan te toonen. zal ik met U de positie van de verschillende onderdeelen van land- en tuinbouw achtereenvolgens na gaan. De ook in ons land door den oorlog ingetre den buitengewone omstandigheden hebben reeds in vrUwel lederen tak van ons bedryfs- leven haren nadeeligen invloed'doen gelden. De Import- en exporthandel, de industrie, de mid denstand, de land- en tuinbouw, de scheep vaart, de visschery, al deze deelen van het eco nomische leven in Nederland hebben zonder uitzondering met ernstige moeiiykheden te kampen. Ik gevoel dit zeer levendig en myn zorg strekt zich tot al deze bedrijven in geiyke mate uit. de zelfstandteheidspolitlek vooral thans in menig opzicht zyn aangeweaen. by voort during zullen vergetnakkeiyken en veraan genamen. Niet in de laatste plaats dachten verschei dene leden in dit verband aan de handelspoli tieke betrekkingen tuaschen de twee buurlan den. welke naar hun meening behooren te wor den beheerscht door de gedachte, dat beide el kanders industrie tot hooger niveau kunnen op voeren door het welbewust nastreven van een goed overwogen differentiatie. Gevraagd werd, welke landen thana een diplomatieke vertegenwoordiging by bet Vaticaan hebben, en o< Nederland niet by die landen ten achter staat wat betreft de beschikking ever van belang zfjnda gege vens en verbindingen, welke In dat interna^ tionaal-politieke vredescentrum kunnen worden verkregen. Verscheidene leden verklaarden het te betreuren, dat Nederland Hj de jongste Pauakroning niet vertegenwoordigd is ge weest. Z4J waren geneigd, aan te nemen, dat Her van een onwillekeurige nalatigheid sprake is Andere leden hadden aan een nadere bespre king van deze aangelegenheid geen behoefte. Sommige leden meenden te weten, dat thans alle vrijwilligers van het vroegere republikein- sche met Ik heb U nu uiteengezet den toestand van den landbouw, zooals de Regeerlng desen ziet, zoomede de maatregelen, die In verband daarmede reeds sUn genomen. Ik sou nu ten slotte nog iets willen zeggen over de over wegingen. die by de Regeerlng daarby in het byzonder ten aanzien van de getroffen prijs regelingen hebben voorgezeten De Regeerlng heeft hlerby met verschillende factoren reke ning gehouden, waarvan ik U de voornaam ste vier wil noemen. In de eerste plaats dan is bU de vaststelling der pryzen in acht genomen de styging van de productiekosten, die reeds in de laatste weken viel waar te nemen. De veehouderU moest reeds meer voor haar krachtvoeder betalen. Als tweede punt werd aandacht gewtjd aan de styging van de koeten, die zich evenals voor alle andere groepen der bevolking ook voor den boer en zyn gezin reeds doet gevoelen en ook in de naaste toekomst niet zal kunnen uitbUJven. Een derden factor vormde de kwestie, dat van verschillende landbouwproducten een geringe opbrengst is te verwachten. Indien b.v. minder krachtvoer beschikbaar zal zyn. Is hiervan een geringere hoeveelheid melkvet per kg. melk het gevolg. Ten vierde moest er mede rekening woeden gehouden, dat de boer uit de opbrengst van den oogst 1939 zyn uitgaven aan zaaizaad, pootgoed. bemesting etc. voor den volgenden oogst moet dekken. Daar de voorbereidingen voor den vol genden oogst zich over een vry lange periode uitstrekken, kunnen zich hlerby allerlei moge- lykheden van prysstygtng voordoen en leek het biliyk. dat by het vaststellen der huidige richtprijzen reeds thans dese byzondere fac tor in aanmerking werd genomen. Dit alles heeft betrekking op den oogst 1939. Nu de- naaste toekomst zoo vol onzekerheid is. zult U wel kunnen begrypen, dat mededeelin- gen of toezeggingen omtrent richtprijzen voor **®5AN. 34 Oct. (Aneta, De „Sumatra verneemt, dat ongeveer 30 leerllpg-ver- Pieegsters van het gemeente ziekenhuis te Me- ö*n staakten, wegens onwilligheid om bepaalde •erkzaamheden te verrichten. Allen werden In verband hiermede ontslagen. 'Thans wordt na der overleg met getneentelyke instanties ge pleegd. oogst 1939 over de geheele linie de richtprijzen ver hoogd of werden maatregelen genomen, die in de toekomst behooriyke prijzen waarborgen. Ook op het gebied der veehouderij, in het byzonder de melkveehouderij, werd een byzondere voorzie ning getroffen. De groothandelsprijs voor boter werd met Ingang van 19 October J.L voor het ax. winterhalfjaar van 145 tot ƒ190 per kg. ver hoogd. Tegeiyk daarmede werd de prtjs van de margarine met 9 ct. verhoogd. Het zUn echter niet alleen al deze prijsver beteringen en prijsregelingen geweest, waarmede getracht is de positie van den landbouw zooveel mogelyk te versterken. Ik moet u ook nog wyzen op maatregelen, die van byzondere beteekenis zyn voor de veevoedervoorziening De inlandsche en buitenlandsche granen worden gebruikt voor menscheiyk en dieriyk voedsel Hoe meer brood graan er is. des te meer granen of andere pro ducten. die in het brood zouden kunnen worden verwerkt, beschikbaar biyven voor veevoeder. De belangrijke aankoopen aan tarwe, die de Re geerlng reeds vóór het uitbreken van den oorlog had gedaan en die den broodgraanvoorraad ver ruimden. hebben dus ook op de veevoederpoeitie een gunstigen Invloed gehad. Hetzelfde is het geval met de geregelde aankoopen door de regee- ring van granen, oliehoudende zaden en pitten, dier- en vischmeel etc. Ook het opkoopen door de Regeerlng van den blnnenlandschen graan oogst strekt tot steun aan den landbouw, in het byzonder aan de veehouderij. Door dese aan koopen heeft de Regeerlng het immers In de hand, deze granen tegen lagere prijzen aan de veehouderij ter beschikking te stellen. Ten slotte moet ik hier nog noemen de hulp en voorlichting, die de land- en tuinbouw van den landbouwvoorlichtlngsdienst in nog meer dere mate dan voorheen ontvangen, ten einde de bedryfsvoering zoo economisch en rationeel mo gelyk in te richten Een tropische storm, gepaard gaande met zware slagregens en richtte in Califomiè groote verwoestingen aan .De zeifstandigheidspolltitk, door de regeerlng met betrekking tot de interna tionale aangelegenheden gevoerd, had de Instemming van alle leden. Voor de zorgvuldigheid, door de regeerlng betracht by het treffen van de noodige maatregelen om onze neutraliteit naat alle zijden te beschermen, zoowel te land als ter zee, als in de lucht, bracht men gaarne hulde aankoop en garantie in aanmerking komen, den oogst 1940 nlets^anders dan een slag n« de gegeven J u te verdenken op grond van het bezit van slechts drie slagkruisers, 'maar in den oorlog wordt de rede vaak met opzet het zwijgen opgelegd en moeten vaak de onzinnigste voorwendsels dienst doen. Wanneer onze vloot niet alleen defen sieve, maar ook offensieve waarde zou krijgen, zou het wel eens voor een der oorlogvoerenden van groot belang kunnen worden te trachten ons op zijn zijde te krijgen, een verlangen, dat te sterker zou kunnen worden, naarmate de oorlog vordert en de strijdende par tijen verzwakken, zoodat alleen daar door reeds de gevechtswaarde van onze vloot zou stijgeft. Onze voorraad bezwa ren tegen den aanbouw van drie slag kruisers van, naar de Telegraaf wist mede te deelen, elk 27.000 ton, is met deze enkele opmerkingen allerminst uit geput, maar wij meenden deze vast naar voren te moeten brengen, vóórdat onherstelbare en onberaden stappen zouden worden gedaan, alleen omdat de mentaliteit er rijp voor schijnt. waardeerlng voor de groote toewyding. waar mede leger en vloot zich van hun taak kwyten. Opgemerkt werd voorts, dat het by een be weerde schending van onze neutraliteit door een der by het conflict betrokken partijen niet op den weg der tegenparty ligt, te trachten op grond van haar eigen oordeel ons land tot het aannemen van een bepaalde houding te bewegen. M. P. I— Steenberghe, heeft Dinsdag de volgende rede voor de radio gehouden. Veehouderij De granen worden nu eenmaal ook als voe- dergranen in de veehouderU gebruikt en als deae zoo In prijs stijgen, moet de veehouderij haar voedergranen ook zeer duur inkoopen. Dit nu zou geen bezwaar zyn, Indien de veehoude rij haar producten ook voor aanmèHtelyk hoo gere prijzen zou kunnen afaetten. Om de kan sen hierop te kunnen beoordeelen, moeten wy den toestand en de vooruitzichten voor de vee houderij bezien. Wat de melkveehouderij betreft, is er ai heel weinig reden om deze optimistisch te beoordeelen. Als men ziet naar het voor naamste product, de boter, dan biykt, dat op het oogenblk niet meer dan de helft van de productiekosten door de verwachte opbrengst In het buitenland wordt gedekt. Immers de commissie-noteering voor Neder landsche boter is 80 ct. per K.O.. terwyi de binnenlandsche groothandelsprijs vanaf 10 October j 1. op f 160 Is gesteld. Er is dus een toeslag van 80 ct. per KG. noodig om de productiekosten te dekken. Indien men nu weet, dat iedere cent toeslag op de boter per jaar een uitgave van 1 millioen gulden meebrengt, dan zult u het met my eens zyn, dat dit onderdeel van onzen landbouw nog allerminst reden tot verheugenis geeft Hieruit volgt, dat het een eerste verelschte is de productiekosten voor de melkveehouderij niet hooger te maken dan noodig is. Met de kaas- en ’melkproducten is het gelukkig wat beter gesteld. Door de styging der kaaspryzen is het zelfs mogelyk gebleken dezer dagen den steuntoeslag op kaas met de helft te vermin deren. Wat de rundvee- en varkenshouderij betreft, ook de varkenshoudery heeft bU den afzet in het buitenland met byzondere moeiiykheden, als bUv. de hooge vrachten, daling van het En- gelsche pond, te kampen. De buitenlandsche pryzen zUn nog immer van dien aard, dat de productiekosten hier te lande niet worden ge dekt. De binnenlandsche pryzen zyn daarte genover zoowel voor varkens als de betere soor ten rundvee redeiyk. Ook de plulmveehoudery. die een groote ver- bruikster van yoedergranen is, verdient de aan dacht. In hoeverre de pluimveehouders hooge re pryzen voor de voedergranen kunnen beta len. hangt grootendeels af van de vraag, of zy oojfr -€ën hpogeren prijs voor de eieren zullen aanzien van zichzelf gógn coi verbinden. Zoo zal zU, wan blokkademaatregel getroffen kunnen verlangen, dat wil. 1 eigen voorzieningen, deze! aouden biyven uitvoeren als In dit verband vroegen vele leden in het by zonder de aandacht voor de feiten, dat ver scheidene van onze handelsschepen zeer ge- ruimen tyd voor onderzoek zyn vastgehouden, dat ladingen geheel of gedeelteiyk in beslag werden genomen en dat zelfs postzendingen van boord werden gehaald, een en ander ten deele of geheel in strUd vooraoover het de genoemde postzendingen betreft zelfs in fla- granten strijd met de positieve normen en met den geest van het internationale recht. Gaarne aouden de hlerbedoelde leden ver nemen, wat de regeerlng heeft gedaan ter bevordering van een wyziging van dezen ongewenschten toestand. De hoop werd uit gesproken. dat niet is nagelaten, met kracht op te komen voor de aanspraken, welke Ne derland als neutrale staat in dit opzicht krachtens de destyds aanvaarde volken- rechteiyke beginselen kan doen gelden. Een Oranjeboek? Van verschillende zyden werd de vraag ge steld. of de regeerlng den tyd nog niet gekomen acht voor het uitgeven van een Oranjeboek, waarin wordt weergegeven al hetgeen door haar in verband met de huidige Internationale om standigheden is gedaan, en waaruit nou kunnen blyken van den geest van volkomen zelfstan digheid en onafhankeiykheid van buitenland sche invloeden, welke by het nemen van de ver elschte beslissingen en het treffen van de noo dig geachte maatregelen heeft voorgezeten. leger in Spanje in vrijheid zyn gesteld, uitzondering van die van Nederlandschs herkomst. Indien dit Inderdaad het geval is zouden deze leden de vraag willen stellen, of daarvoor byzondere redenen bestaan. Gevraagd werd, of er geen aanleiding is, de restitutie door de Spaansche regeerlng te be vorderen van de koeten van transport en on derhoud van Spanjaarden, die destyds in bet gebouw van het Nederlandsche geomtechap te Madrid asyl hebben gezocht, welke kosten over 1938 niet minder dap ruim ƒ70.000 belie pen. Benige leden, die er op wezen, dat tn totaal een bedrag van ruim ƒ40.000 is uitgetrokken voor de bevordering van belangen van Neder land en Nederlanden in het buitenland, gaven als hun meening te kennen, dat dit bedrag veel te gering la. Gaarne zouden verscheidene leden vernemen, of thans steun wordt verleend aan den Neder- landschen Bond in Duitschland en aan den al daar werkzamen R it Bond van Nederlanden 8t. Joaef. en. zoo ja, tog welke bedragen zulks dan geschiedt. Maatregelen der Regeering In de eerste plaats heeft zy maatregelen ge nomen ten aanzien van de prijzen voor de pro ducten. Voor vrUwel alle producten zUn in middels de prijzen verhoogd. Ik zal dit in het kort even nagan. Eerst de tarwe; in verband met de in den winter van 1938 geleden vorst- schade is hiervoor een byzondere toeslag van 1.per 100 K G. gegeven, zoodat U voor de tarwe 11— ontvangt. Voor de rogge zyn ver schillende voorzieningen getroffen. Daar door den vorigen oogst de roggeprUs steeds op een laag niveau was geweest en gedurende gerut- men tyd nauwelyks 7 25 heeft gehaald, was voor den oogst 1939 een nieuwe roggesteunrege- llng Ingesteld. By deze regeling werd de rogge- prys begin Augustus j.l. terstond op 735 ge bracht. met een wekeiyksche verhooging. De byzondere omstandigheden tn September gaven my echter aanieidlng. den roggeprUs reeds toen op 8.per 100 K.G. te bepalen, een prijs, die onder de regeling eerst In December in uit zicht was gesteld. Kort daarop is voor de rogge nog een toeslag van f 1.gegeven aan de rog- getelers, die gewoon waren hun rogge te ver- voederen, terwyi nu dezer dagen deze toeslag van 1.tot alle roggeverbouwera is ultge- breld. Tot een verhooging van de oorspronkeiyk vastgestelde richtpryren met 1.is inmid dels ook ten aanzien van gerst, haver, aard appelmeel en suikerbieten besloten. Verhooging van de aankooppryzen voor peulvruchten en eenlge andere producten wordt voorbereid. Voor de aardappelen is een samenstel van maatregelen getroffen. Tot steun aan de markt zal een hoeveelheid consumptie-aardappelen door de Regeerlng worden aangekocht, terwyi aan de telers van wie niet wordt opgekocht een garantieprijs in uitzicht is gesteld. VVrts kan voor de aardappelen, die vooffaa een denaturatietoeslag worden gegeven. Ook voor de goedgekeurde pootaardappelen is een prysregeling getroffen. Wat den akkerbouw betreft, zyn dus voor den Blykens het voorloopig i^erslag van de Tweede Kamer over het derde hoofdstuk (Buitenlandsche Zaken) verklaarden zeer vele leden, dat zy met voldoening den huldigen minister als hoofd van het depar tement hadden zien optreden. Algemeen verklaarde men met waardee rlng te hebben kennis genomen van de stappen, welke mede van Nederlandsche zyde werden ondernomen tot behoud van den wereldvrede, eerst in den vorm van den bekenden vredesoproep van zeven staatshoofden, later in dien van het aan bieden van goede diensten door H.M. de Koningin en Z.M. den Koning der Belgen. Dat stappen, toen de oorlog eenmaal was uitgebroken, niet zyn gevolgd door geiyk- soortige pogingen tot herstel van den vrede, noemden vele leden zeer begrypeiyk. Enkele leden konden zich met de algemeene strekMng van dit betoog niet vereenlgen. Naar hun meening dient de regeering ernstig te overwegen, of zy niet het initiatief tot het openen van vredesonderhandelingen behoort te n*men. Ik zou hiermede willen bealuiten- Uw arbeid is nog meer dan anders voor het Nederlandsche volk van groot belang. Spant Uw uiterste krachten in om uit den bodem te halen wat er in zit. De Nederland sche land- en tuinbouw hebben in de wereld een voortreffelyken naam. Gy zult dien naam ook thans hoog houden. Ik ben daarvan overtuigd. Van mijn kant moge ik U dan ook vragen, dat gij Uwerzijds vertrou wen hebt in de Regeering. Gjj be hoeft dit niet te doen op mijn woord. Ik mag wyzen op de juist opgesomde daden der laatste weken, waaruit blijkt, dat ik, niet tegenstaande de ongunstige vooruit zichten voor den landbouw en de zware financieele offers, die door de genomen maatregelen van het ge heele Nederlandsche volk gevraagd worden, de prijzen in overeenstem ming heb gebracht met een redelijke belooning van Uw arbeid. Beperking openbare meeningeuiting Zeer vele leden verklaarden het ernstig te betreuren, dat biykbaar niet door allen in den lande wordt gevoeld, dat de neutra liteitspositie, welke wy ons welbewust heb ben gekocen, ook zekere beperkingen oplegt met betrekking tot de openbare meenings- Ultlng. De pers zal zoo objectief mogelyk moeten blU- ven en zich van elke ophitsing moeten onthou den. In 't byzonder de nationaal-soclalistlsche e» de communistische pers geven, naar werd opge merkt. In dit opzicht van weinig verantwoor- delykheidsbesef biyk. Doch ook bladen van andere richting toonen te dezen aanzien een bedroevend gebrek aan zelfbeheerschlng. Gaar ne zouden deze leden vernemen, of naar het oordeel der regeering de ervaring, welke met betrekking tot zekere bladen tot dusver Is op gedaan, geen aanleiding behoort te geven, te gen dezen aanval op onze neutraliteit van bin nen uit krachtige maatregelen te nemen. De belllgerenten zUn geneigd, aldus verschei dene leden, aan het economisch beleid van de neutrale staten eischen te stellen, welke in net volkenrecht geen enkelen grondslag vinden en door die staten ook niet aanvaard kunnen wor den. Als onze economische belangen door een der oorlogvoerende partyen worden getroffen, staat het bU uitsluiting aan ons te beoordeelen, noe daartegen zal worden opgetreden, en zal de te- genparty zich van elke inmenging behooren te onthouden. Met name zal deae daaraan ook ten ■w -w y ij willen hier echter enkele an- dere en betere gronden aanvoe- ren, die het o.f. niet gewenscht maken, dat het advies der departemen tale commissie tot den bouw van drie ware slagkruisers voor Indië door regee- ring en Kamer wordt opgevolgd. Voor standers van den bouw van slagkruisers zien in dien bouw een prachtig werkver- schaffingsobject ter bestrydlng van de werkloosheid. Maar zijn zij er zoo zeker van, dat wij thans in oorlogstijd met zijn moeilijkheden van vervoer, aanvoer en handelsverkeer nog het daarvoor be- noodigde materiaal zullen kunnen krij gen? En hoeveel van de kostbare bewa- peningsmiddelen, die niet in ons land kunnen worden gemaakt, zullen recht streeks kant en klaar in het buitenland moeten worden besteld? En hoeveel geld zal dus naar het buitenland moeten gaan zonder dat er één werklooze hier te lande van profiteert? Een andere overweging van voorstanders van slag kruisers voor Nederlandsch-Indië luidt, dat wij ons prestige en de maritieme gevechtswaarde van onze vloot door zulk een bouw dermate zullen vergroo- ten, dat eventueele aanvallers erdoor zujlen worden afgeschrikt en dat' in geval van een conflict onze bqpdge- nootswaarde tn aanzienlijke mate zal stygen. Wij vragen echter in gemoede, wat ‘drie Nederlandsche slagkruisers in Indië hebben te beteekenen vergeleken bU het enorme vlootmateriaal, dat Ja pan, Engeland en de Vereenigde Staten bezitten. Zelfs wanneer wjj aannemen, dat de drie Nederlandsche slagkruisers vóór het einde van den oorlog gereed zouden kunnen zijn en dat de daarvoor benoodigde materialen zouden kunnen worden verkregen en dat de daarvoor benoodigde bemanning tijdig opgeleid zou kunnen worden en aanwezig zou zijn en dat ons prestige en de gevechts waarde van onze vloot in aanzieniyke mate zouden stijgen, dan nóg zouden wij niet zonder loedenking den uiter mate kostbaren aanbouw van deze sche pen tegemoet zien. Slagschepen en in mindere mate ook slagkruisers zijn naar hun aard en wezenmeer offensieve dan defensieve wapenen. Zij zijn bij uitstek geschikt voor het bombardeeren van kusten en voor zeeslagen. Onze neu traliteit heeft echter voor alles behoefte aan defensieve wapenen en gezien de overgevoeligheid en prikkelbaarheid der oorlogvoerenden lijkt het ons verstandig eventueel kwaadwilligen zelfs geen voor wendsel te geven ons van offensieve bedoelingen te beschuldigen. Het moge het toppunt van onredelijkheid schijnen van offensieve bedoelingen e welhaast vermetel schijnende Jaanval van de Duitsche duikboot J->^op de voor anker liggende Britsche slagschejóen te Scapa Flow, welke aanval met succes werd bekroond, heeft den En- geischen een gevoelige les gegeven. Hij- heeft hun geleerd, dat de oude geest der Duitsche U-boot-kapiteins, vermaard uit den vorigen oorlog, op de jongere gene ratie is overgegaan en dat ook onder de gust voor anker liggende schepen be hoorlijk bewaakt en door scherpe con- trólemaatregelen en voorzorgsmiddelen beveiligd dienen te worden. Heeft deze aanval echter ook ons land iets te lee- ren, nu de regeering in haar memorie van antwoord op het voorloopig verslag over hoofdstuk I der Rijksbegrooting beeft gesuggereerd, dat het rapport der commissie inzake de versterking van de maritieme defensie van Nederlandsch- Indië. hetwelk ter fine van advies in handen van den Gouverneur-Generaal is gesteld, tot de conclusie is gekomen, dat de aanbouw van drie slagkruisers van een bepaald type aanbeveling verdient? Tegenstanders van slagschepen voor ons land hebben naar aanleiding van den geslaagden aanval op de Britsche slag schepen weer eens de gevechtswaarde 'van zulke drijvende forten in twijfel ge trokken, maar dat lijkt ons niet juist. Voor anker liggende slagschepen van formidabele afmetingen bieden, indien zU bereikbaar zijn, uiteraard een ge makkelijk te treffen prooi voor duikboo- ten en vliegtuigen. Maar of in volle zee varende slagschepen met afweermidde len in actie het doorgaans tegen duik- booten en vliegtuigen zullen moeten af leggen, is een nog onbesliste vraag, waarop men bij onvoldoende ervaring nog geen definitief antwoord kan geven. Er zyn deskundigen, die den slagschepen tegenover duikbooten en vliegtuigen wei nig kans geven, maar er zyn ook des kundigen, wier meening lynrecht met deze veronderstelling in stryd is. In leder geval bieden groote en zware slagsche- j>en, die uiteraard minder beweegiyk zyn dan kleiner materiaal een gemak- keiyker trefpunt, maar daartegenover staat, dat zy ook uitgerust kunnen wor den met verderdragende en effectievere’ afweermiddelen. De ervaring van Scapa Flow brengt geen uitkomst over de ge vechtswaarde van slagschepen contra duikbooten en vliegtuigen, en een argu ment tegen slagschepen daaraan ont leend is dus niet overtuigend. 'tn tot >P-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5