Regeering door den oorlog verrast? VAN SLAGKRUISERS Vliegveld-aanleg by Paramaribo EN NOG WAT KAMER OORDEELT OVER ECONOMISCHE ZAKEN Mijnhardtje. DONDERDAG 26 OCTOBER 1939 Bloembollenbedryf Vervanging van medici Derde lustrum St. Jan Middenstand H. G. TALENS OVERLEDEN Amsterdamsche haven ligt stil Duitschland maakt de bodem- gateen productief De rampen der Van Eihrück en Van Gelder Vrachtschip vermist op Uselmeer Op haar feestavond door Koning Leopold onderscheiden Moerasgas als brand stof voor auto’s Het leven aan boord van een torpedojager Verdeelde meening over den minister Opschorting ontslag dienstplichtigen Spoorlijn versperd door déraillement Wilde staking omvat thans 1500 havenarbeiders Julia de Gruyter 5.000.— ALS BIJDRAGE IN DEFENSIEKOSTEN Winkela op Allerh iligen De regeering is in beginsel bereid tot het verstrekken van een leening van f 1.400.000 ROST VAN TONNINGEN GEEN STATENLID De huldiging Motorrijder verongelukt Akkerbouw en veehouderij LOONSVERHOOGINGEN iï.K. Boekhandelaren en Uitgevers te Amsterdam byeen K.L.M.-KINDEREN GOED IN NAPELS AANGEKOMEN bam «voor na n Zeescheepvaart Wachten op een vyand, dien men hoort, maar niet kan xien leden men. leve •M r gaan. VWR Te Apeldoorn is op 57-jarigen leeftijd over leden de heer H. G. Talent, directeur van de N.V. Talens en Zn. In 1899 was de thans ontslapene oprichter van de Talens’ Inktfabrieken. Bij Kon. besluit Is op grond van de wet Ge neeskundige Voorziening om. het volgende be paald. Een geneeskundige, die om eenigerlel reden zijn praktijk zelf niet of niet volledig kan uit- vliegtuig brengen, veerd. De wilde staking, die Dinsdag in de Amster damsche houthaven uitgebroken en ruim 100 man omvatte, heeft zich Woensdag uitgebreid tot het geheele personeel van de havenarbeids reserve. aoodat Woensdagmorgen vijftienhonderd man bij het conflict betrokken waren. Ten behoeve van 's Rijks schatkist is een be drag van f 5.000 ontvangen, wegens bijdrage in de defenslekosten. vijand, luister- De hoofdbesturen van den Ned. R. K. Midden standsbond en den Ned. R. K. Bond van Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden ,J3t. Fran- ciscus van Assisië” doen opnieuw een gezamen lijk beroep op de katholieke winkeliers, om hun zaken, overeenkomstig den wensch hunner Ker kelijke Overheid, op 1 November aj. t« sluiten. De NJ3.B.-er mr. M. M. Rost van Tonningen. die in de vacature ontstaan door het bedanken als lid van de Provinciale Staten van Zuid-Hol- land door den heer Hoey Smith in diens plaats tot lid van dit college benoemd was verklaard, heeft deze benoeming niet aangenomen. Thans is in deze vacature tot lid der Staten benoemd verklaard de heer F. O. Bruyning te 's-Oravenhage. Twk kun» 41 zijn-van een yn kwellende hoofd Koker 12 stuks 50 cent Doosje 6 stuks 30 centj Met de van rijkswege genomen dlstributie- maatregelen kon men zich over het algemeen vereenlgen Opgemerkt werd, dat de winkeliers hun voor raden op één toewijzing bij fabrikant of gros sier moeten betrekken Deze toewijzing, zoo meende men. zal deelbaar moeten zijn opdat de oetallllst zijn voorraden bij verschillende gros siers of fabrikanten kan bestellen. Verscheidene leden verzochten den minister overleg te willen plegen met zijn ambtgenoot van Waterstaat, teneinde het verbod van rijden op Zondag te doen vervangen door een distri butie van benzine. Andere leden achtten dit niet dadelijk noodig Ook voor het beleid der regeering op het gebied der voorkoming van prijsopdrijving verklaarden zeer vele leden waardeering te koesteren. Naar wü vernemen, heeft de* re geering zich in beginsel bereid ver klaard, aan Suriname f I Van verschillende zijden verklaarde ondanks alle waardeering voor hetgeen de regeering heeft gedaan, te betreuren, dat zij blijkbaar toch nog door het uitbreken van den oorlog is verrast. Hierop wijzen, naar men meende, met name de onvoldoende voorraden aan noodzakelijke grondstoffen en verbruiksgoederen, waardoor aanstonds stag natie en prijsstijgingen zjjn ontstaan Men wees op het tekort aan suiker, leder, metalen, katoen, garens, benzine en in het bijzonder veevoeder. v een Ijjdensspel. „Ik had de nachtpon van m'n zuster aan en de dóchter van den boer moest engel wezenanders hadden we niet mogen spelen op zijn erf. En 1 was een leelljke engel. Die engel sprak: „er is niets aan ta doen, Felix, dan dat je het glas ledig drinkt." Dan kwam Judas veel te vroeg op en een der soldaten sloeg den hoofdpersoon zóó „echt", dat Timmermans zijn pruik neerwierp en klagend vluchtte. Het „publiek” eischte z’n geld terug. „Zoo verliet Ik voor goed het toon eel." Een „confrater" van Julia is Timmermans dus niet geworden, maar wel haar schrijfster. En dus leidde hij haar In op haar avond. En hij ge tuigde van haar, dat ze Vlaamsche is gebleven, al speelt ze in Holland: „De geestelijke wortels van Julia de Gruyter zuigen zich nog vast in Vlaamschen grond." Timmermans zette zijn beeldspraak voort en noemde haar een der brug gen, die Vlaanderen met Holland verbinden. Ze is een der symbolen van het allerbeste, want ongeschreven pact tusschen onze beide landen. Een keurleze, uit werk van Oezelle, Ernest Claes, Herman Teirllnck en Felix Timmermans voorgedragen, bewees daarbij dat Timmermans' uitspraak over Vlaanderen en humor op waar heid berustte. Julia de Gruyter heeft voortref felijk voorgedragen en de zaal geboeid. Woensdagavond omstreeks acht uur te de 23-jarige motorrijder J Asslee uit Veenhuteen. die een accountantskantoor te SmikJe heeft, nabij oe Grletmansbrug op een voor hem rij denden vrachtauto gereden Met ernstige ver wondingen werd het slachtoffer opgenomen en een boerderij binnengedragen, waar hij korten tijd later te overleden. missie voor de Redactie de heeren G. Verbiest, Hesseling en A. Coeberg. Vervolgens werd 't voorstel tot vaststelling van een procedure voor het beslechten van geschil len tusschen leden der vereeniglng op het ge bied van de handelsmoraal, welke aangelegen heid op de algemeene vergadering van het vorig jaar door den heer Nelissen uitvoerig ter sprake werd gebracht, zonder hoofdeljjke stem ming aangenomen. Bij de rondvraag vestigde de secretaris de heer, P. Coebergh. de aandacht op het boekennummer van de Vereenlgde Ka tholieke Pers, dat binnenkort verschijnen zal. Met Instemming van de vergadering werd beslo ten hierin een gezamenlijke advertentie van de leden van „St. Jan” te plaatsen. Voorts bracht hij een schriftelijk verzoek van het comité .Actie voor God" aan de vergadering over, om voor boekenkisten van de RK. Centrale „Voor Onze Gemobiliseerden" lectuur beschikbaar te willen stellen. De zilveren feestavond van Julia de Gruy ter in den Amsterdamschen Stadsschouw burg is vooral door de onderscheiding, welke Koning Leopold van België haar wilde ver- leenen en die door Felix Timmermans haar op de borst werd gespeld, tot een Wel zéér bij zonderen avond geworden. Felix Timmermans had ook dezen feestavond met een causerie geopend. Hij wilde de Vlaamsche kunstenaresse eeren. die kunst van Vlamingen voordroeg. En daarom begon hij met tooneelherlnneringen. Herinnerin gen aan de jubilaresae had hij tyet vele, want zelden had hij haar zien spelenlbeter kende hij haar van uit dat kastje me| de radio. En omdat Timmermans geen herinneringen aan haar als tooneelspeelster had, gaf hij herinne ringen aan zjjn eigen Jeugd in plankenland. Want Timmermans heeft óók tooneel gespeeld... bij den boer op diens erf met vrienden en ken nissen tegen een entrée van tien cent. „Ik schreef mijn eigen stukken en moest dakrom ook de hoofdrollen hebben.” Hjj speelde Faust en andere gewichtige personen.... óók Jezus in buitengewone omstandigheden, op grond waarvan tot algemeene mobilisatie is overge gaan. hebben het raadzaam gemaakt, de sterkte van de land- en oe zeemacht voorshands niet belangrijk te verminderen. In verband hiermede is gebruik gemaakt van de In art. 45. eerste lid. der Dienstplichtwet neergelegde bevoegdheid om het ontslag van de hiervóór bedoeld dienstplichtigen tot nader order uit te stellen. De datum, met ingang waarvan het ont slag eerlang zal kunnen worden verleend, hangt ten nauwste samen met de ontwik keling van den internationalen polltieken toestand. Het wordt daarom niet wenscheljjk geacht, dezen datum thans reeos vast te leggen. Sedert 19 October heeft men niets meer ver nomen van het vrachtschip ..Onderneming" van den Hoogeveenschen motorbeurtdlenst te Am sterdam, welk schip met een lading suiker van Rotterdam naar Leeuwarden, op dien datum het laatst gezien is In de Oranjesluizen. Aan boord bevinden zich de schipper G. Bruinsslot en z|Jn gezin en een knecht, t Schip Is 188 ton groot. Vele leden betoogden, dat de voor den oogst 1939 vastgestelde prijzen voor verschillende ak- kerbouwproducten te laag zijn. In het bijzonder golden de aangevoerde bezwaren den prijs van de rogge. Met betrekking tot de teelt van aardappelen werd er van verschillende zijden op gewezen, dat Nadat nog enkele kwesties van algemeenen aard ter sprake waren gekomen, sloot de voor zitter de vergadering. Tot besluit van de viering van het derde lustrum van ,,8t. Jan" werd in hotel de l'Europe te Amsterdam een bescheiden feestdiner aan gericht, dat den leden tot besluit van dezen dag werd aangeboden. Hierbij was ook de geestelijke adviseur der vereeniglng. pastoor W. Nolet, aanwezig, die de verdiensten van St. Jan en den uitstekenden geest In dit corps van de katholieke boekhan delaren in een geestige tafelspeech belichtte, waarbij hU rijn persoonlijke ervaringen in dezen kring in herinnering bracht. De eigenlijke feestrede werd bij deze gelegen heid uitgesproken door prof. dr. B. H. Molkenboer OP, die op de eerste plaats zijn gelukwen schen richtte tot de vereeniglng en haar voor zitter, die vijftien jaar lang deze functie ver vuld heeft en die spreker’s eerste werk ..Room- sche Schoonheid” uitgaf. Prof. Molkenboer her innerde aan Vondel's zeventig uitgevers, waar van de eerste Dirk Pers heette, een man. die in letterlijken zin Vondel ook heeft uitgepers» en zich verrijkt aan diens eerste geschriften. Omstreeks één uur Dinsdagmiddag Zwammerdam een locomotief met eenlge goe derenwagens in botsing gekomen met een loco motor De laatste had juist het voormalige sta tion Zwammerdam verlaten, toen hij. vermoe- deljjk doordat het sein te vroeg op veilig waa gesteld, van achteren werd aangereden door den goederentrein, waarvan de machinist den locomotor waarschijnlijk eerst op het laatste moment heeft opgemerkt. De botsing was zoo hevig, dat de locomotor uit de rails werd gewor pen, waardoor de bestuurder van den locomotor werd geslingerd en vrij ernstig aan het hoofd gewond. Bovendien bleek de man danig over stuur te zijn. Hjj is naar Gouda, waar hij woon achtig is. overgebracht. Door den schok is tevens een kolenwagen van den goederentrein gederangeerd en dit had tot gevolg, dat de lijn volkomen versperd waa. Hierdoor moest gedurende enkele uren het ver keer over Gouda worden omgeleid. Des mid dags omstreeks vijf uur was de versperring op geheven en kon het verkeer weer normaal voortgang vinden. De materieels schade schijnt betrekkalijk ge ring te zijn. Om half twaalf ving in Hotel de l'Europe de algemeene vergadering aan, welke onder leiding stond van den voorzitter, den heer Paul Brand. De Jaarverslagen van secretaris en penning meester, resp. uitgebracht door de heeren Mr. F. Rohling, juridisch adviseur, en Jacq. van Gent, werden door de vergadering goedgekeurd; de kas-commissie dechargeerde den heer van Gent voor z|jn financieel beleid. In de nieuwe kas-comnussie werden benoemd de heeren J. Winters en Th. v. d. Marck. De vergadering herkoos de periodiek aftreden de bestuursleden, de heeren Paul Brand, Jacq. van Gent en J. Meijer Dupuits. Het bestuursvoorstel tot het aanvaarden van een reglement voor de Commissie voor de Pro paganda en voor de Redactie-Commissie van het vereeniglngsorgaan „Boek en Leven" gaf tot uitvoerige discussie aanleiding. Nadat op voor stel van den heer Asberg een wijziging werd gebracht in art 1, waarbij de taak der Com missie voor de redactie wordt omschreven, hechtte de vergadering aan de beide reglemen ten haar goedkeuring. De vergadering benoemde vervolgens in de Commissie voor de Propaganda de heeren As berg. Covers en P. van Rossum. en in de Com- deze in de huidige omstandigheden behoort te worden uitgebreid. Met betrekking tot de veehoeder!) werd vooral geïnformeerd naar de plannen der regeering ten aanzien van de verschillende teeltregelingen. Het vcrleenen van steun aan de kleine boeren zal, naar men meende, ongetwijfeld noodig blijven. Verbetering van deze steun regeling achtten verscheidene leden even urgent als verleden jaar. De teeltregellng voor tuinbouwproducten zal naar de overtuiging van vele leden behouden moeten blijven. Een tekort aan groenten en fruit behoeft In geen geval te worden ge vreest1; door de Inkrimping van de exportgelegenheid zal integendeel een teveel ontstaan. Verscheidene leden drongen er met kracht op aan de steunpolltlek voor oen tuinbouw thans radicaal te herzien en prijsregelingen vast te stellen, die er toe kunnen lelden, cat de toestand in den tuinbouw beter wordt en tevens de mid delen van het landbouwcrisisfonds niet onnooolg worden aangetast. Verscheidene andere leden, de er voorheen bezwaren tegen hadden te sterk fn deze richting te gaan, bevalen een stelsel van mlnimum-prijzen thans mede aan. Van verschillende zijden werd ook dit jaar de aandacht gevestigd op den ongunstlgen toestand van den middenstand. Vooral voor de gemobiliseerden werden speciale maat regelen bepleit teneinde hen in staat te stellen hun zaken in stand te houden en in het bijzonder hun hypothecaire verplichtin gen na te komen. Verscheidene leden achtten het oogenblik ge komen om door krachtig wettelijk ingrijpen voor goed aan het euvel van het cadeaustelsel een einde te maken. Verder werd o.m. opgemerkt, dat de wettelijke regeling in zake het ultverkoopen blijkens de practjjk op verschillende punten wfj- ziging behoeft. De reeds vermelde loonsverhoogingen in Bta- bantsche industrieën kunnen met andere wor den aangevuld. De N.V. H. van Puljenbroek’s Textiel Mij. te Ooirle heeft het loon met 510 Procent verhoogd. De Eerste Madesche Confec tiefabriek te Made besloot tot een loonsver- dooging van 10 procent. het gouvernement van 1 een leening toe te staan van t 1.400.000, bestemd voor den aanleg van een modem geoutil leerd vliegveld bij Paramaribo. konden zou moeten tie in den is geworden tuatie van ons land wel. Zoolang de vraag of slagkruisers dan wel vliegtuigen en duikbooten in de oorlogspractijk de voorkeur verdienen, nog niet op grond van duidelijke ervaringen is beslist, lijkt het ons voor ons land voorshands minstens lichtvaardig pl.m. 400 millioen aan den bouw van slagkruisers te gaan besteden, en dit te meer omdat met een dergelijk bedrag op het oogenblik heel wat boven allen twijfel verheven sociaal en economisch nut zou kunnen worden gesticht, terwijl er dan nog genoeg zou overbljjven voor een minstens even ef fectieve, maar minder bezwaarlijke ver- «terking van de defensie voor Neder- landsch-Indië. Dat Engeland, Frankrijk, Dultschland, de Vereenlgde Staten en Japan op het oogenblik wèl slagschepen bouwen, bewijst voor ons niets, omdat «U In een totaal verschillende situatie niet geheel andere belangen verkeeren en over geheel andere middelen beschik ken en een politiek voeren, die ons vaak ta geenen deele zou passen. De R. K. Nederl. Boekhandelaren en Uitge- versvereenlging ,St. Jan" heeft Woensdag te Am sterdam haar 15-jarig bestaan herdacht. De viering van dit derde lustrum, welke in verband met de tijdsomstandigheden een bescheidener karakter droeg dan oorspronkelijk in de bedoe ling lag, werd Ingezet met een H. Mis in de pa rochiekerk van de H.H. Petrils en Paulus <de Papegaai), ter Intentie van de vereeniglng op gedragen door kapelaan L. v. d. Weiden, bij af wezigheid van den geestelijken adviseur, pastoor W. Nolet. Het was dezen leden bekend, oat door alle organisaties uit het bollenvak een plan tot steunverleennig bij de regeering Is Ingediend Op welwillende overweging van dit plan drongen zjj aan. Met betrekking tot de coor de regeering aan- gekondlgoe Inkrimping van de teelt met 50 pCt„ waren vele leden van oordeel, dat een zoo sterke Inkrimping veel te diep zal Ingrijpen. ZU ver zochten den minister hiervoor een lager per centage te willen vaststellen. De boom- en bloetnkweekerij zal, naar men meende, eveneens krachtig gesteund moeten worden, ten einde ook clt bedrijf niet te doen ondergaan. Verscheidene leden wijdden beschouwingen aan den noodtoestand fn de visscheru. Zij ves tigden er de aancacht op. dat zoowel de zee- als oe zoetwatervisscherU In groote moeilijk heden verkeert. Haar huldiging aan 1 slot droeg een wel zeer hartelijk karakter. Het najaarsweder heeft vele zieken gemaakt en zoo waren zoowel Cor van der Lugt Melsert. de voorzitter, als de secretaris penningmeester, de heer v. Dellen, afwezig. En ook wethouder dr. Boekman was verhinderd, Namen# Burgemeester en Wethouders én na mens 't feestcomité sprak toen de heer Bendien, de administrateur van den Schouwburg, nadat eerst Felix Timmermans als afgevaardigde van de Koninklijke Vlaamsche Academie van België de Koninklijke onderscheiding van Koning Leo pold haar had aangeboden. Hem volgden: een afgevaardigde van het Amsterdamsche Studen tencorps. Henriette Davids en Stemeberg, als eerste luitenant, die bloemen van zijn soldaten kwam brengen uit dankbaarheid voor haar op treden voor de gemobiliseerden. Hjj eerde vooral haar nobel karakter en edel mensch-zijn. Rien van Noppen, haar partner bij een enkele voor dracht, bood nog bloemen van een kleine af wezige aan en las tal van telegrammen voor. Waarna ten slotte de gevierde jubilaresse spontaan en harte luk de juiste woorden vond om de afgevaardigden van den Belgischen gezant, van gemeentebestuur en allen, allen te danken voor de hulde haar gebracht: „Leve Koningin Wilhelmina, leve Koning Leopold, leve de prinsesjes." Ingediend is een ontwerp van wet tot op schorting van ontslag aan dienstplichtigen. De memorie van toelichting luidt als volgt: Krachtens art. 43, eerste Ho, der Dienst plichtwet zou met ingang van 1 October 1939 ontslag uit den dienst plaats hebben van dienst plichtigen a. voor zoover zij den rang van onderofficier of dien van officier niet bekleeden, Indien zij in 1939 40 jaar oua worden; b. voor zoover .zij den rang van onderofficier of alen van officier bekleeden, Indlen zij In 1939 45 Jaar oud worden. De buitengewone omstandigheden, op grond De kinderen, die Maandagavond met den trein van Amsterdam vertrokken om in Napels net te bestijgen, dat hen naar Tndtagmi zijn tn goede orde te Napels geïrri- Verschenen zijn het voorlooplg verslag van de Tweede Kamer over het Xe hoofdstuk (Econo mische Zaken) der Rfjksbegroóting voor 1940 en het voorlooplg verslag over de vaststelling van de begrooting van Inkomsten en uitgaven van het Landbouw-crisisfonds voor 1940 Daaraan is het volgende ontleend: Weer andere leden, die groote waardeering voor de bekwaamheid van dezen bewindsman hadden, betreurden het, dat hij opnieuw ook de behartiging van de landbouwbelangen op zich heeft genomen. Het was voor deze leden een groote teleurstelling, dat de wensch van alle land bouworganisaties, dus van den geheelen georga- nlseerden landbouw, om weer In het bezit van een eigen departement van Landbouw te ge raken met een deskundig minister aan het hoofd, ook thans niet in vervulling Is gegaan. Wont'Miinhordti** bevatten een combinatie van beproefd* geneesmiddelen^die.eikaars werking krachtig ondersteunen* Geljjk reeds in de Troonrede werd gezegd, zijn tal van ondernemingen en geheele bedrijfstak ken door den oorlogstoestand In ernstige moei lijkheden geraakt. Uit de begrooting blijkt hog niet, op welke wijze en in welke mate de regee ring deze bedrijven wil steunen teneinde ze voor den ondergang te behoeden. Men zou het op prijs stellen indien de regeering van haar plan nen hieromtrent mededeeling zou willen doen Verscheidene leden vestigden hierbij in net bijzonder de aandacht op de zeevlsscherU, het bloembollenvak en de boomkweekerij, speciaal te Boskoop en omgeving. Sommige leden wezen erop, dat het van groo te beteekenls Is de zeevracht voor de goederen, «'elke voor gebruik ia Nederland, al dan niet voor Rijksrekening. worden aangevoerd, zoo laag mogelijk te houden Indien de regeering tot vor dering van schepen mocht overgaan, zou het naar de meening de-er leden aanbeveling ver dienen den reederUen over 'n gedeelte van haar vloot de vrije beschikking te laten. Zou het geen aanbeveling verdienen, zoo werd gevraagd, een fonds voor nieuwbouw te vormen, waaruit zoowel verliezen zouden kunnen worden aangevuld als een verjonging der vloot zou kun nen worden gefinancierd? Verscheidene leden waarschuwden, dat de be- drijfsordening niet door middel van oorlogs- of crisisinstellingen tot stand gebracht mag worden. Onjuist achtten verscheidene leden het, dat op de begrooting van het Landbouwcrisisfonds nog tal van bedragen voorkomen, waarvan nu al met vrij groote zekerheid kan worden gezegd, dat ze niet zullen worden uitgegeven. Als voorbeeld werd genoemd de aangevraagde 6.6 millioen gulden voor denaturatle van rogge. Vele leden zouden willen vernemen, of de minister zich voorstelt de monopolle-hefflngen op de nu geldende besis te handhaven en de uit deze heffingen verkregen gelden te storten in het Landbouw-Crisisfonds teneinde daaruit weer steunbedragen te kunnen uitbetalen. Men schrijft ons van de grens: Dultschland Is rijk aan onderaardsche gas sen. Men herinnert zich de opstijgende gassen uit den bodem bij Bentheim. De kracht, waar-t mede deze gassen werden uitgestooten. was een hinderpaal voor een economische exploi tatie. Osnabrtick Is in dit opzicht gelukkiger, het welk in dezen tijd van geforceerde brandstof- besparlng van groot belang is. Voor eenlge ja- ren reeds was het stadsbestuur van OsnabrUck, in verband met het vier-jarenplan, er reeds mede begonnen de uit de rlool-zuiverlngsin- stallatie dagelijks in een hoeveelheid van onge veer 800 M3, vrijkomende moerasgassen voor het stedelijk autopark nuttig te maken. De inridhtlng is thans zoover klaar, dat ze in ge bruik kan worden genomen. Het gas wordt in gaskoepels opgevangen en door een leiding van 12 K.M. naar de zuiveringsinstallatie gevoerd. Hier wordt het op 350 atmospheren samenge drukt en aan auto's met 300 atmospheren af gegeven. De bedrijfskracht van dit moerasgas is onge veer dubbel zoo sterk als van ket lichtgas, Men berekent, dat dit aan de stad Osnabrtick een jaarlijksche besparing op brandstof geeft van 54000 Mark. Dergelijke experimenten zijn ook van groote beteekenls voor ander vervoer in Dultschland. nu het gebruik van vloeibare brandstoffen in autobussen met vergasser-mqtoren, die meer dan 16 zit- en staanplaatsen hebben, verboden is Deze voertuigen mogen slechts met gasvor mige brandstoffen gedreven worden. Deze be paling geldt niet voor autobussen, die hun regelmatige standplaats in steden beneden 20000 inwoners hebben, in zooverre zich niet in een kring van 10 K M. van de regelmatige standplaats van den autobus een tank plaats voor vloeibaar gas bevindt. e quaestie, of Nederland thans in Jij oorlogstijd en onder zeer moeilijke Xx financleele omstandigheden onge- 400 millioen aan den bouw, aan bet onderhoud en het gebruik van jlagkruisers voor Indië moet gaan beste den, is tengevolge van het rapport der departementale commissie een bran dend actueele geworden, waarover Re geering en Kamer eerlang zullen hebben te beslissen. Zoowel onder de martae- deskundigen als onder de leeken vindt men felle voor- en even felle tegenstan ders van slagkruisers, zoodat het ons heelemaal niet verwonderd heeft van een ingenieuzen Inzender een heele serie niet onvermakelijke sneers te ontvangen, die zouden moeten aantoonen, hoe wei nig steekhoudend onze argumenten zijn, welke wij in ons artikel: „Slagkruisers noodig?” tegen den aanbouw van slag kruisers voor Nederlandsch-Indië op dit moment hebben aangevoerd. Had de geachte inzender minder uitvoerigheid betracht,- dan zouden wij gaarne onze lezers ta extenso hebben laten genieten van zijn ironie en sarcasme, maar nu zien wij ons door plaatsgebrek gedwon gen slechts op enkele van zjjn opmer kingen in te gaan. Het spreekt van zelf, dat de vraag: slagkruisers of niet? in één krantenartikel niet volledig met al haar aspecten behandeld kan worden en wij waren dan ook van plan daaraan meerdere artikelen te wijden. Het onge duld van den inzender bleek echter door ons eerste artikel reeds zoodanig geprikkeld, dat h|j niet wachten kon met zijn geest over het geduldige papier te laten uitvaren. Hij gaat in zijn bou tade uit van de veronderstelling, dat de Regeering reeds plannen zou hebben tot den bouw van „oorlogsschepen” voor Indië, maar zóó staat het geval niet."’ Een departementale commissie heeft slechts een rapport uitgebracht, dat, naar verluidt, voor den bouw van drie nieuwe „slagkruisers” van elk 27.000 ton als noodzakeljjk en financieel mogelijk zou pleiten. Slagkruisers zijn wel oor logsschepen, maar oorlogsschepen be hoeven niet altijd slagkruisers te zijn. De Regeering heeft nog geen beslissing genomen en laat in haar memorie van antwoord op de Algemeene Beschouwin gen van Hoofdstuk I der Rijksbegroo- ting nadrukkelijk de mogelijkheid open, dat in plaats van drie zware slagkrui sers lichter materiaal zal worden aan geschaft. Dat het gezond verstand zich tegen den aanbouw van slagkruisers in dezen tijd verzet, gelijk wij in ons aan gevallen artikel schreven, is in zijn al gemeenheid natuurlijk niet juist, en wij willen dan ook gaarne den geachten inzender, die blijkbaar tot de felle voor standers van slagkruisers gerekend moet worden, de voldoening schenken deze journalistieke „slip of the pen” te corri- geeren. Natuurlijk was het slechts onze bedoeling te zeggen, dat oj. goede gron den aangevoerd kunnen worden tegen den bouw van slagkruisers. En niet dat alle voorstanders van den bouw van slagkruisers inclusief zee-ófficleren en de leden van de departementale commissie van alle gezond verstand gespeend zou den zijn, gelijk de geachte inzender zoo vriendelijk is te veronderste’llen. Van verschillende zijnen werd de bijzondere aandacht van een minister gevraagd voor dè groote moeilijkheden in het bloembollenbedrljf. Tot dusverre is nog nimmer eenig J^edrag aan steun aan dit bedrijf verleend. Zou*echter ook nu steun uftblijven, dan moet, zoo meenden vele lenen, worden gevreesd, dat het tot oncergang gedoemd is. Niet alleen voor de kweekers ware dit een ramp, ook voor de arbeiders zouden de gevolgen hoogst ernstig zijn, terwijl het Rijk dan in een vorm van werkloozensteun toch groote sommen zou moeten uitgeven. Het stemde vele leden tot voldoening, dat minister Steenberghe wederom met de lei ding van het departement van Economische Zaken is belast. Eenlge leden gaven te kennen, dat zij met het wederoptreden van dezen minister in het geheel niet ingenomen waren; zU zagen in hem .een gevaar voor den boerenstand een opvatting, waartegen vele leden krachtig protesteerden. Uit het fends Ida Maria de Raath, in beheer bij het bestuur van de Zuid-Hollandsche Maat schappij tot Redding van Schipbreukelingen te Rotterdam, is een bedrag van f 2685.beschik baar gesteld voor de nagelaten weduwen en wee- zen van hen, die omkwamen bij de rampen, overkomen aan Hr Ms. „Van Ewijck” en Hr Ms „Van Gelder”. Door bemiddeling van het Marine-rampen- fonds zal dit bedrag aan de rechthebbenden worden uitgekeerd. Een matroos van een torpedojager van een der oorlogvoerende mogendheden beschrijft hier het leven op deze oorlogsbooten, die den vijand alleen kunnen hooren. maar niet zien. Sinds enkele wekën verrichten ook de tor pedojagers hun werk in den oorlog. Dag en nacht wordt er de wacht gehouden. Onder water liggen de luistertoestellen, en het minste gerucht dringt tot ons door. Bovendien moet de wacht letten op vijandige vliegtuigen en drijvende mijnen. De manschappen van een torpedojager hebben een zwaren dienst. Altijd moeten z(j gereed staan, om onderzeeërs met zeebommen te vernietigen. De dienst is echter eentonig Dagen en nach ten wacht men op een onzichtboren men kan hem alleen hooren met de apparaten onder water. Meestal bestaat de be manning uit oude varensiul van visschersvaar- tuigen en vrachtbooten. die als reservisten in dienst zijn. Aan boord van eiken torpedojager bevinden zich bovendien enkele matrosen in actiewn dienst, meestal specialisten. Allen kennen de Noordzee. In zomer en winter xUD zjj uitgetrokken met hun visschersbooten. Het is niet altijd zonnig weer op de Noord zee. Als de wind de golven opjaagt en er schuim $taat op de deining, dan duikt de boeg van den torpedojager diep in het bruisende water en dan beuken de golven met geweld tegen de scheepswanden. Het witte schuim spat over het dek. zelfs over de commandobrug „Geluld onder water op 340 graden I” Uit de luisterkamer van de eerste boot van het flot tielje torpedojagers komt het bericht. Onmid dellijk gillen de sirenes. Bliksemsnel werken de manschappen, die de signalen bedienen. De vlaggen worden omhoog geheschen en geven aan alle torpedojagers de richting aan. De machines loopen op volle kracht. Alle man schappen zijn aan dek. De radiotelegraflst heeft intusschen een sein gegeven aan den onder zeeër. Het is namelijk niet onmogelijk, dat het een van onze eigen onderzeeërs is. Maar er komt geen antwoord, dus is het een vijand. De specialist aan boord houdt zich bezig met de bommen. Nu moeten onze torpedojagers een cirkel hebben gevormd rond den onderzeeër, die ons heeft gehoord en nu stil is gaan liggen op den bodem van de zee. Dan wordt er een signaal gegeven aan alle torpedojagers. Vanaf de bruggen worden de^ot, diepzeebommen in het water geworpen. Na en kele seconden hooren wjj een dof onderaardsch gerommel. Er gaat een siddering door het schip. Nu volgt van alle torpedojagers de tweede bom. dan de derde. Hoog stijgen de gol ven op. Aan stuurboord staat de bemanning in gespannen te turen over de watervlakte, die omsloten wordt door onze torpedojagers. Daar ginder stijgen plotseling groote waterbellen om hoog. een groote donkere olievlek met allerlei kleuren wordt zichtbaar. Een van de torpedo jagers gaat er op af, om op de plaats van de olievlek nogmaals een bom te werpen. Het zou Immers mogelijk zijn, dat een zwaar beschadig de onderzeeër nog op eigen kracht een veilige haven weet te bereiken. Voor de bemanning heeft de jacht op vijan dige onderzeeërs nog een „eetbaren” achter grond. Door de kracht van de ontploffende bommen worden tal van visschen gedood. Met een net worden zi) aan boord gehaald en de bemanning kan zich enkele uren later te goed doen aan gebakken vtsch. wat vooral voor de vele visschers aan boord een welkome afwisse ling beteekent van het dagelijksche menu oefenen, mag ach daarin uitsluitend laten ver vangen, hetzij met verplichting tot mede- deeling aan den hoofdinspecteur door een of meer geneeskundigen, die in de vervanging kunnen voorzien, hetzij door een geneeskundige, die daartoe te aangewezen door den hoofdin specteur. Indlen een geneeskundige een vervanger wenscht en naar het oordeel van den hoofdin specteur in de vervanging kan worden voorzien door een of meer geneeskundigen, die daar naast hun eigen praktijk blijven waarnemen, kan de hoofdinspecteur de aanwijzing van een vervanger weigeren. Indien een geneeskundige een bepaalden ver vanger, die Ingeschreven is in het voorgeschre ven register, wëhscht, kan de hoofdinspectcur dezen vervagiger aanwijzen. Indien een geneeskundige, die om eenigerlel reden zijn praktijk zelf niet of niet volledig kan uitoefenen, naar het oordeel van den hoofdin- specteyr geen of niet voldoende maatregelen heeft getroffen om daarin te voorzien, kar door den hoofdinspecteur hetzij sen vervanger worden aangewezen, hetzij aan een of meer ge neeskundigen worden opgedragen zich met de vervanging naast de waarneming van de eigen praktijk te belasten. ar en zal voor- dan wel tegenstan- 1^/1 der van den aanbouw van slag- x T A kruisers zijn, naarmate men de voor- dan wel nadeelen daarvan zwaar der laat wegen. Verschil van meening daaromtrent behoeft niet te leiden tot het ontzeggen van gezond verstand aan een der partijen. En zooals wij aan een ieder het recht toekennen met ons van meening te verschillen, zoo behouden wij ons bescheidenlijk het recht voor er onze eigen meening op na te houden. Voor ons wegen de nadeelen, vooral op financieel en sociaal gebied, in deze quaestie zwaarder dan de voordeelen. Wij zien niet in, dat de Regeering, die slechts een jaar geleden van meening was, dat wij met licht materiaal onze koloniën in redelijke en voldoende mate beveiligen, thans overstag gaan, terwijl de situa- Pacific niet dreigender en de financieele si-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 13