Het politiek tournooi begint EUMATIEK Hoog bezoek te Sluis EEN ZWAAR DREIGEMENT VOOR ONZE GEMOBILISEERDEN Vicks Va-tro-nol WINDROOS DECKERS EN SCHOUTEN KON. MARECHAUSSEE BESTAAT 125 JAAR ALLEENWONENDE WEDUWE VERMOORD N PHILIPS Rijwiellantaarns Stop die ellendige HOOFDKOU „PHILIDYNE" SUIKERSCH A ARSCHTE VRIJDAG 27 OCTOBER 1939 OVERZICHT TWEEDE KAMER Opzei tot dooden ontkend De eitch Poging tot doodslag op zijn vader Het oproepen van de wegentroepen Bitschoppelijke belangt telling voor het R.K. Vluchtelingenkamp Als twee hetzelfde doen Clearingkoersen VOEDSEL VOOR HONDEN Herdenking droeg een tober karakter KOOP GEEN KAT IN DE ZAK... Pas op! Er is een R in de maand D« R van Waarom geld voor het V.O.G.? i (Van onzen parlementen tn redacteur) vangen. Hete was volstrekt ie Hoogw. Excellenties het gebouw o zen g TEM DAM moeilijkheid voor velen is, bleek, minister Goseling met zijn wets- DEZE NIEUWE DRUPPELS VER LICHTEN UW HOOFD DIRECT De volgende getuige was commissaris W. H. Schreuder, chef van het bureau Raampoort, die met zfjn mannen dit misdrijf binnen een etmaal tot oplossing had gebracht. Hij had de vrouw gevonden met een prop in den mond, een kus sen lag over het uoofd en daarover was een natte handdoek neergelegd. Dit werkte de ver stikking in de hand. Er kwamen in de debatten nog vele punten van actueele beteekenls ter sprake, waarop wij wellicht morgen of bij het antwoord der Regee ring kunnen ingaan. Honden geleide den het By de behandeling in hooger beroep van de moordzaak Lindengracht heeft het OJH. vernietiging van bet vonnis gevraagd. Spre kende over de* strafmaat wees mr. Versteeg op het weerzinwekkende van dit misdrijf. Opnieuw rechtdoende eischte spr. wegens doodslag, gevolgd door diefstal en gepleegd om dit laatste misdrijf te vergemakkelijken tegen den kleinzoon twaalf Jaar gevange nisstraf en tegen Leendert K. negen jaar gevangenisstraf. st or der. eren ver- De president verhoorde eerst kort de beide verdachten en hij vroeg Frans, wat de bedoeling was geweest: doodslag of alleen diefstal. Frans: We wilden haar heusch niet dood maken, we wilden haar bewusteloos maken en bestelen. De president hield hem voor, dat dit onwaar schijnlijk is. Je had je grootmoeder al eens bestolen en Je wist dat ze er by herhaling werk van zou maken. Je had er dus alle belang by, dat ze niet meer sprak. Leendert K. bezwoer den president, dat zij nooit de bedoeling hadden gehad de vrouw te dooden. „Ik heb liever een hoogere straf, als het maar niet wegens doodslag is. We hebben alleen maar willen stelen." Pres.: ’s Is afschuweiyk, wat jullie gedaan hebben. Verd. Leendert: Ik had er toch geen enkel be- ing Saccharine- [®t of kruidenier. Bussum Generaal-majoor Jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, adjudant van H. M. de Koningin, bracht ’s ochtends ten bureele van den Inspec teur van het wapen aan de Nassau-Zullenstein- straat 11 te 's Gravenhage de gelukwenschen van Hare Majesteit over. In den namiddag kwamen vele autoriteiten hun gelukwenschen aanbieden. In de plaats de opperbevelhebber van Dinsdag was het voor het R K. Vluchte lingencomité en voor de vluchtelingen een buitengewone dag. Op zeer bijzondere wijze hebben Hunne Excellenties de Aartsbisschop, mgr. dr. J. de Jong, en mgr P. Hcpinans. Dissenop van Breda, door hun bezoek en hun woorden hun groote waardeering getoond voor dit nieuwe charitatieve werk. Een afschuwelijk misdrijf pleegden, zooals men zich herinnert, Iwee Jeugdige Amster dammers op 20 Jan. jj. Zij drongen de wo ning van de alleenwonende weduwe Storck aan de Lindengracht te A dam binnen, kne velden haar, duwden een prop in haar mond, doorzochten de woning en maakten zich met 'n belangrijk bedrag uit de voeten. Den volgenden middag werd de vrouw door haar dochter, die haar kwam bezoeken, dood op haar bed gevonden. Het bleek, dat de hoogbejaarde weduwe door verstikking om het leven was gekomen. Reeds dienzelf den dag bevonden de daders zich in han den der politie, het waren de 19-Jarige Frans E. en diens 25-jarige ‘vriend Leen dert K. Binnen een etmaal legde het twee tal een bekentenis af, zij het ook, dat die bekentenis verre van volledig was. Zij ga ven toe, dat zij de vrouw, tot wier woning de kleinzoon gemakkelijk toegang had, had den overvallen en gebonden. Nooit zouden zy echter de bedoeling hebben gehad om de vrouw te dooden. Roof was de drijfveer geweest. ware een een opdracht ge- deze niet zijn te- zou allereerst een om tot eenzelfde i als thans door Een langdurig debat over de doodsoorzaak volgde nog tusschen den verdediger mr. van Everdingén en dr. Leusden, die op zijn stuk bleef staan. Koersen voor stortingen op 27 October 1939 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75,60 en Lires 9,55. Als U een half pond suiker per weck onvoldoende vindt, koopt dan ter vervangl tabletten Naarden Vraagt dit merk. Groote besparing. Verkrijgbaar by Uw drogist N.V. CHEMISCHE FABRIEK „NAARDEN" Postbus 2 In April JJ. diende de zaak tegen deze beide jeugdige verdachten voor de Amsterdamsche rechtbank. Tevens stonden twee mannen terecht, die een deel van het geld ten geschen ke hadden aangenomen. DEN HAAG, 26 October 1939 Ontkend kan niet worderj. dat een Kabinet slechts behoort op te treden, wanneer het voor zichzelf verzekerd is, den noodigen steun in de Staten-Generaal te zullen ont- Voor het gerechtshof te Leeuwarden stond terecht de 26-Jarige boerenarbeider F. A. te Al tenburg onder Leeuwarden, die door de Leeuwarder rechtbank wegens poging tot dood slag op zijn vader was veroordeeld tot vier Jaar gevangenisstraf BjJ de behandeling dezer zaak bleek, dat de vader het Hof schriftelijk had verzocht zijn zoon clement te behandelen. De procureur-ge- neraal echter zag daartoe geen reden. HIJ vor derde tegen verdachte, die de feiten erkende en zeide thans wel in te zien zich zeer misdragen te hebben, wegens poging tot doodslag even eens een gevangenisstraf vas vier jaren. Uitspraak over veertien dagen. Rillerig weer, nog wel geen winter, maar alles zoo klam en kil en in Uw ledematen weer dat gevreesde stramme gevoel van rheumatisctie pijnen-op-komst Waarom wéér willoos die pijnen te doorstaan, heel den langen winter door? Neem nü Uw maatregelen: doe een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. Daérmee bestrijdt ge Uw rheumatlek in den oorsprong. Want de aansporende werking van Kruschen Salts op lever, nieren en ingewanden hergeeft deze organen hun oude energie en kracht. Méér en beter dan nu, sullen se Uw bloed zuiveren van overtóllig, schadelijk zuur, dat zich anders ophoopt in weefsels en ge wrichten en dat de oorzaak is van Uw kwaal. Tienduizenden bracht Kruschen uitkomst: waarom zoudt gij dan blijven lijden? Neem ook Kruschen Salts, hoe eerder, hoe beter. L. V. te Rotterdam schrijft: Met deze wil ik U mijn waardeering betuigen voor Kruschen Salts, daar ik al langen tijd lijdende was aan Ischias en niets afdoende hielp, totdat ik aan Kruschen Salts begonnen ben en daarmee prachtig resultaat heb behaald. Zoo wil ik U langs deaen weg alle lof toeroepen voor Kruschen Salto. In de hoop, dat er nog velen baat by mogen vinden, dank ik U. Ook gij zult bjj Kruschen Salto baat vinden; ook by zult by een regelmatig gebruik de weldadige invloed ondervinden van de beroemde dageiyksche dosis. Verkrijgbaar by apothekers en drogisten i 0.0. 0 75 en 1.00 (extra groot pak). Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd.. Manchester (Dweland). Opgericht 17** Aan het verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot onder de wapenen blyven van dienstplichtigen is het volgende ontleend: Verscheidene leden hadden met verwondering gezien, dat buitengewone dienstplichtigen onder de wapenen geroepen zyn ten einde de wegen in behooriyken staat te houden, zy meenden, dat werkzaamheden van dezen aard beter aan burgers kunnen worden opgedragen en dat dit naar alle waarschijnlykheid ook goedknoper zou uitkomen. Sommige leden merkten op. dat onder dege nen. die voor de wegentroepen zijn opgeroepen, zich verscheidene personen bevinden, die als ingenieur of bedryfslelder of in een andere verantwoordeiyke functie in het maatschappe lijk leven werkzaam waren. Daar zy geenerlei militaire opleiding genoten hebben zy waren immers voor' de mobilisatie vrijgesteld van militairen dienst zyn zy als soldaat in dienst gekomen. Het zou voor de hand liggen van deze krachten een doelmatig gebruik te maken door hen op korten termyn voor ver antwoordelijke functies, verband houdende met aanleg en onderhoud van wegen, op te leiden. Verscheidene leden stelden verder de vraag, of het noodig is de thans opgeroepenen voor onbepaalden tijd in dienst te houden. Is het niet mogeiyk hen na eenlgen tyd door anderen te vervangen? Tegen de gevraagde machtiging om deze dienstplichtigen, die over het algemeen in het burgerleven een positie hebben, voor onbeperkten tyd onder de wapenen te houden, verklaarden sommige van deze leden voorshands wel bezwaar te hebben. Wanneer Uw hoofd verstopt is, doe slechts een paar druppels Vicks Va-tro-nol in de neusgaten. Bijna oogenblikkelijk kunt U weer vrij ademen. Direct als U het gebruikt, toeft U als besware de tintelende geneeskracht die zich snel door de neus kanalen verspreidt. Het belemmerende slijm wordt verwijderd, de zwelling der slijmvliezen vermindert en het schoonhouden der neusholte wordt erdoor bevorderd. U haalt weer frisch en aangenaam adem. Voorkom óók vols verkoudheden I Maar dat is niet alles. U kunt vele verkoudheden geheel voorkomen, wanneer U Va-tro-nol bij het eerste waarschuwende niezen gébruikt! Het is speciaal gemaakt voor de "gevaarzóne" in den neus, waar de verkoudheden ontstaan. Tijdig gebruikt, helpt Va-tro-nol de natuur bij het afweren van infecties, zoodat daardoor menige dreigende verkoudheid in de kiem wordt gesmoord. PI BONBBINOOT VAN VICKP VAPOBVB De Minister van Economische Zaken maakt het volgende bekend: Houders van honden, die voorheen honden brood aan hun dieren verstrekten, zyn ook thans in de gelegenheid een bepaalde hoeveelheid hondenbrood te betrekken. Ofschoon vleeschafval, dleriyke organen e.d alsmede groenten nog vry kunnen worden aan geschaft, ligt het in de bedoeling voor degenen, die meer dan drie honden houden, behalve hondenbrood, ook voederrjjst beschikbaar te stellen, indien zjj daaraan behoefte hebben Verder komen voor het verkrygen van voeder- rijst in aanmerking: Honden in kennels, door den raad van beheer op kynologlsch gebied in Nederland geregistreerd. Honden in kennels, waarvan de pups door den genoemden raad van beheer worden geregistreerd en in de stamboeken opgenomen. Poütlediensthonden. waaronder ook begrepen zyn de dlensthonden van de jachtopzieners, voor zoover deze als zoo danig ingeschreven staan by den burgemeester den commissaris van politie, by de brigadecom mandanten van de marechaussees of ryksveld- wachts. Geleidehonden voor blinden, tn instituten voor het africhten tot hond voor blinden. Honden in officieels of ge- tnl-offlcloeie asyla. in twee nadien verheugen. verholen, vol gezonde avontuur, vol goedheid, i schoonheid, gedichten, enorm veel zwarte en ge kleurde illustraties, en dat alles in zo'n zeldzaam mooie bandl Als U het boek aan Uw kinderen laat zien, zult U eens een gejuich horen. Zij zullen U er lang, oprecht dankbaar voor zijn. UW BOEKHANDELAAR IAAT HET U GAARNE ZIEN EN VERKOOPT HET U DAN VANZELF En gij zelf, gij hebt toch zeker de nieuwe ZONNEWIJZER reeds? De verdachten vertelden, hoe zU de vrouw overvallen hebben. Zy duwden haar een prop In den mond en bonden handen en voeten. Daarna hadden zy de woning doorzocht Volgens Frans had zyn vriend de prop in den mond geduwd, wat door Leendert werd ontkend. De zitting werd hier geschorst tot twee uur. Na de pauze hoorde het Gerechtshof dr. J. Th C. A. Leusden, die de conclusie van Dr. Hulst met nadruk bevestigde: de oude vrouw is door verstikking gestorven. Pres.: En u handhaaft uw meenlng ook te genover den voor de rechtbank opgetreden te- gen-deskundlge dr. Stolte, die meent, dat de dood van het slachtoffer aan hartverlamming is te wyten? Deskundige: Ja, zekerl Pres.: De verdachten beweren nu. Aldus verdedigde dr. Deckers, de katholieke fractieleider, by de heden aangevangen alge- meene beschouwingen over oe Rüksbegroofing het groote Jaariyksche politieke tournooi in de Tweede Kamer in een zéér goede rede, die door de heele Kamer en het heele Kabinet met gespannen belangstelling werd gevolgd, zyn beleid en dat van zijnen in de merk waardige dagen van jongstleden Juli. Veel heeft men de katholieke fractie en de Kamermeerdérheid in de schoenen geschoven, omtrent wat haar bewoog by het uitbrengen van haar votum, zy zou dr. Coiyn en de Anti’s hebben willen treffen. „Dat doel was ons vol komen vreemd,” aldus dr. ^Deckers. „Niemand van ons heeft er vreugde in gevonden een einde te moeten bezorgen aan het ministerieele leven van dr. Coiyn en ikzelf, die zyner kabinetten zitting had en my steeds in zijn vriendschap mocht allerminst. En zouden wjj de Anti-Revolution- niet „uit dankbaarheid voor het „passeeren”, dat de katholieken genoe gen namen met slechts twee zetels in het zit tend kabinet. Dat was omdat zy hun land te lief hadden om op één zetel meer de pogingen an den heer De Geer te laten mislukken. Met welwillendheid staan zy tegenover dit kabinet en zy hopen. dat het een dusdanige politiek zal voeren, dat ook degenen, die er prlncipieele bezwaren tegen zeggen te hebben, het con amore kunnen terzyde staan. Dat laatste was tot de Antl-Revolutionnairen gericht. Of het veel zaï helpen? De rede, waarmee de heer Schouten die dit maal de plaats van den eersten spreker innam dat is van ouds in ons Parlement de plaats van den lejjjer der oppositie het kabinet be groette, kon niet bepaald vrlendeiyk herten en op de hoffeiyke wyze, waarop hij dat als weinig anderen kan, moest dr. Deckers den Antl- Revolutionnairen fractieleider enkele malen ge voelig op de vingers tikken. De heer Schouten had allerlei prlncipieele bezwaren Principieel onjuist was het, dat Jhr. de Geer de sociaal-democraten in het kabinet opnam, verklaarde de heer Schouten. Die menschen zyn als revolutionnairen geboren en zyn zoo onge veer gedoemd het ten eeuwigen dage te blyven. In den geest van de praedestinCtleZy hebben in leder geval hun revolutionnaire kleed niet af gelegd. Met hen kan een behoudgezinde party niet samenwerken. Prachtig, antwoordde de heer Drees, de nieuwe socialistische fractie leider, maar waarom heeft dr. Colijn dan inder- tyd met de zes fractieleiders geconfereerd? Waarom noodigde hy op die conferentie ook den Met deze woorden, neergeschreven in zyn bekende toelichting op het Anti-Revolutionnair beginselprogram: „Saevis tranquillus In undis". heeft niemand anders dan dr. Colyn zelf het optreden van zyn vyfde Kabinet in Juli van dit jaar veroordeeld. Ep zooals dr. Colyn schreef, zoo schreven ook zyn groote voorgangers Groen van Prin- sterer en Abraham 'Kuyper De eerste op den dag af zeventig jaren vóór den val van Coiyn V, toen hy verklaarde, dat een ministerie, om te regeeren, een meerderheid behoeft, die het steunt en die het kracht en bystand verleent. Kuyper by de ^rdediging van zyn optreden In 1901, toen hy verzekerde, opgetreden te zyn, omdat hy op den steun der rechtsche partyen meende te mogen rekenen. Een zedeiyke band moet de meerderheid van de Kamer met het kabinet verbinden Dat dóór en dóór Nederlandsche beginsel heeft de katholieke fractie mét de meerderheid van de Kamer door het voorstellen en steunen van de motie-Deckers In bescherming genomen Niet haar optreden was, zooals dr. Bier^na, de liberale fractieleider, meende, on-Neder- iandsch, doch de formatie van dr. Coiyn. On- Nederlandsch was het, met een Kabinet voor de Kamer te verschynen, dat kenneiyk niet den steun van een meerderheid kon vinden. Nederlandse!) daarentegen was het, verantwoor ding omtrent dat optreden te vragen en uit te spreken, dat men op het aanbiyven van dit kabinet geen prys stelde. Daarthee werd het parlementaire stelsel, dat Is een nationaal be lang van eerste orde, gediend. Na deze toespraak gaven beide Bisschoppen den zegen. Vervolgens volgde een bezoek aan het kamp, waarna/* verlieten. Den geheelen dag was het feest in het kamp. Velen waren zeer onder den indruk van de plechtigheid. Z. H. Exc. smeekte den zegen des Hemels af op het werk van comité en vluchtelingen en hoopte dat de goede God eenmaal weer den tyd zou doen komen, dat allen, veree- nlgd met hen die hun dierbaar zyn, ’n nieu we toekomst in ’n rustige atmosfeer zullen vinden, terwijl, wat de Bisschoppen betrof, zy gaarne tot het welslagen van dit verlan gen hun mogeiyken steun wilden blyven ge ven door daden en door gebed. Waarom zoudt U een kat in de zak kopen, als Uhet boek eerst kunt zien? Het is immers haast niet te ge loven dat de Jat prachtige jaarboek voor Katho lieke jongens en meisjes slechts '95 cent kost? En daarom doet U verstan dig met het even ter inzage thuis te vragen of -het even bij Uw boekhan delaar in te gaan zien U kunt dan met duizenden anderen U zelf afvra gen: hoe d. f mogelijk is 416 blad zijden vol romantiek en vroomheid en raadsels. In de eerste land- en zee macht, generaal I. H. Reynders, die met enkele woorden de groote verdiensten van het corps schetste en zyn beste wenschen voor de toekomst uitte. Voorts complimenteerden namens het landelijk comité, dat zich ter herdenking van dit 125-Jarlg bestaan had gevormd, den inspecteur van het wapen, de voorzitter van het comité mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, oud-gouverneur van Suriname, de penningmeester mr. E. E. Mentem, de gep. generaal-majoor G. 0. D. Bauduin. oud- inspecteur der Koninklyke Marechaussee en de secretaris mr. J. Waller. Zeer vele bloemstukken waren toegezonden, terwyi tal van telegrafische gelukwenschen wa ren ontvangen. Opgemerkt werden verder ter receptie by den kolonel Van Selm kolonel Mgr. J. Noordman. hoofdaalmoezenie>-_ mr. C. Goseling. oud-mims- ter van Justitie, en nog vele andere militaire en civiele autoriteiten. r y elaas, hebben wij maar al te vaak 1—1 op deze plaats moeten constatee- A A ren, dat de nationaal-socialistische en de communistische pers hier te lande herhaaldelijk op een ergerlijke wijze het wettig gezag trachten te ondermijnen en verdacht te maken en artikelen publl- eeeren, die zoowel naar vorm als inhoud niet te rijmen vallen met de redelijke eischen eener strikte neutraliteitspoli tiek. In arren moede hebben wij bij her haling de vraag gesteld, hoe lang en hoever de regeering en het Nederland- zene volk hun democratische tolerantie ten aanzien van dit betreurenswaardige en niet ongevaarlijke en in ieder geval met de hoogste belangen des lands in strijd zijnde verschijnsel zouden door voeren en of het geen tijd werd krach tige maatregelen tegen dit schromelijk misbruik van de vrijheid van drukpers te nemen. De moeilijkheid om dit euvel te beteugelen ligt voor de regeering in het grondwettelijk vastgelegde beginsel van de vrijheid van drukpers. Hoe groot deze toen ontwerp ter bescherming van de open bare orde trachtte het misbruiken van de vrijheid van vereeniging en vergadering en van drukpers tegen te gaan, en er weer een stormpje van verontwaardiging opstak tegen dezen bewindsman als zou hij anti-grondwettelijk hebben willen optreden. Op zulk een manier komen wjj echter geen stap verder en zouden wij tot in lengte van dagen niet zelden groote en hooge landsbelangen weerloos ten prooi en ten speelbal moeten laten aan de hetze en het ernstig gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel van politie ke avonturiers en hun persorganen. Door een grondwetsherziening op deze punten zouden de bezwaren van de zeer doctrinaire grondwetsgeleerden kunnen worden weggenomen, maar een derge lijke grondwetsherziening maakt weinig kans, omdat er juist zoovelen zijn, die van hun democratische waschechtheid meenen te moeten getuigen door zich ter wille van een welhaast volstrekt vrijheidsbegrip met hand en tand te verzetten zelfs tegep maatregelen, die het ergerlijke en gevaarlijke misbruiken van die vrijheid willen tegengaan. Of zij door zulk een starre „Prlnzipienreiterel” wellicht de democratie zelve in gevaar brengen, schijnen zij zich niet af te vra gen. En doen zij dat wel, dan schijnen Hj liever de kans te loopen als dogma tisch democraat te sterven dan als prac- tisch democraat te leven. Des middags omstreeks één uur arriveerden beide hoogwaardlgheldsbekleeders in het kamp te Sluis, in gezelschap van den pastoor en ka pelaan der parochie. Tevoren had in de kerk St. Joannes de Doo- per de plechtige vorming van een aantal vluch telingen plaats, waarby alle anderen aanwezig waren. In het kamp te Sluis waren, ter begroeting aanwezig de voorzitter van het uitvoerend R. K Comité, de heer H J. C. Venings, de comman dant, de res. majoor C. J. M. Somers, alsmede de comltéleden burgemeester Aemoudts en de gemeente-secretarls P. van Hootlghem. Na een intieme bijeenkomst, waarby diverse heeren aan de Bisschoppen werden voorgesteld, begaf zich 't hooge gezelschap naar de leeszaal, waar alle kampbewoners zich verzameld had den. De heer. Venings heette de Bisschoppen na mens allen hartelyk welkom en bracht hun den dank over van allen, die in hun treurig lot een zoo veilige schuilplaats In Sluis gevonden had den. Hü wees er op, dat deze prestatie, in staat gestéld door katholiek Nederland, buitengewone waardeering van deze ballingen had ondervon den. Mgr dr. de Jong, antwoordende, sprak zyn groote bewondering uit voor het werk, dat het uitvoerend R. K. Comité hier tot stand heeft gebracht. Het Nederlandsche Episcopaat was zeer getroffen door dit schoone werk, waarbij Mgr. op de eerste plaats den voorzitter harte lijk dankte voor den velen en belangeloozen ar beid ten bate van dit werk, terwyl ook den overigen leden zeer zeker een woord van waar deering toekomt. Hierop wenschte Z. H. Exc. den menschen ge luk met het feit, in Sluis terecht gekomen te zyn, daartoe in staat gesteld door de gulle me dewerking van Nederlands katholieken, welke uit de laatst gehouden collecte gebleken was. Z. H. Exc. sprak de hoop uit, dat R. K. Ne derland bereid gevonden zal worden dit werk even enthousiast te blyven steunen. Het wapen der Koninklyke Marechaussee heeft Donderdag zyn 126-jarig bestaan her dacht, welke herdenking lp verband met dé byzondere tydsomstandftheden een sober karakter droeg. De rechtbank veroordeelde veertien dagen later den kleinzoon van de gedoode vrouw, Frans E. tot een gevangenisstraf van vyftlen jaar en zijn vriend Leendert tot tien jaar. Donderdag behandelde het Amsterdamsche Ge rechtshof de strafzaak tegen de twee hoofd verdachten in hooger beroep. dat de vrouw nog leefde, toen zy haar de sok in den mond stopten. Dr. Leusden: Dat heb ik nu gehoord en dat is een belangryk argument voor onze opvat ting. Ware de vrouw door hartverlamming ge storven, dan zou dit eerder zyn gebeurd name- Wk direct toen zy werd aangevallen. nalren willen treffen, met wie wij zoo lang en zoo aangenaam mochten samenwerken?" Wie rustig het politieke terrein overschouwt, kan dat moeliyk veronderstellen. Veel hebben de katholieken ook moeten ver duren over wat aan die formatie voorafging Hebben de katholieke ministers in het vierde kabintt-Coiyn de tweespalt veroorzaakt, waarop dit kabinet uiteindelijk heenging? Het commu niqué leerde anders. Met zyn bekende open hartigheid verklaarde dr Coiyn daarin, heel duldeiyk, dat de katholieke ministers het so ciale beleid van het kabinet wilden voortzetten in de lyn. die indertyd door het. heele kabinet was uitgestippeld en waar net kabinet in zyn geheel twee Jaren lang aan vasthield. Kan men dan in gemoede beweren, da: degenen, die een politiek welke twee weken te voren nog de instemming vanahet heele kabinet -4soeg. niet op stel en sprong willen omgooien, aansprake- ÜJk zyn voor een breuk? Kan men dat in het byzonder beweren van den minister van Sociale Zaken, wiens begrooting reeds op het moment, dat mr. de Wilde als minister van Financier aftrad, een laser '•indetifnr minwees, dsn het jaar tevoren? En tenslotte hebben de Katholieken veel moeten hooren over hetgeen na de aanne ming van de motie-Deckers geschiedde. Men heeft getracht te suggereeren. dat zy geweigerd hebben een formatie te aanvaarden, of althans alles in het werk hebben gesteld om aan een opdracht tot kabinetsforffisti- te ontkomen. Niets is van dat alles waar. Na het heengaan van dr. Colijn is aan geen enkel lid van de katholieke Kamer fractie een opdracht tot kabinetsfor matie aangeboden. En ware een lid dier fractie zulk worden, dan zou ruggewezen. Dan poging zyn gedaan kabinet te geraken den heer De Geer werd gevormd, «een kabinet op zéér breede basis. lang by, die oude vrouw dood te maken, zy had my niet gezien Pres.: Maar Frans had ze wel gezien. Als zij na de berooving weer tot bewustzijn zou zijn gekomen, zou zy direct hebben gezegd: „Mijn kleinzoon Frans en zijn vriend hebben het ge daan.” Ja. dat gaf verdachte toe, maar nogmaals be toogde hy met klem, dat hU er nooit aan ge dacht had de vrouw te ilooden. De president las vervolgens het sectierapport van dr. Hulst voor. Desk, kwam tot de conclu sie, dat de vrouw door verstikking om het leven is gekomen. ehalve grondwetsherziening, die weinig kans van slagen heeft, is er nog een ander middel om aan het misbruiken van de vrijheid van drukpers, waaraan de nationaal-soeialis- ten en de communisten zich herhaalde lijk in ernstige mate hebben bezondigd, een einde te maken, en wel de afkondi ging van den staat van beleg. Naar dit middel verwijst de regeering in haar memorie van antwoord op het voorloo- plg verslag over de Rijksbegrooting, wanneer zij na geconstateerd te hebben, dat verreweg de meeste organen der publieke opinie in ons land in lofwaar dige mate rekening houden met de van wege onze neutraliteit noodzakelijke beperking van meeningsuiting in de pers, dreigt, dat zij zoonoodig van de afkondiging van den staat van beleg gebruik zal maken, indien de uitzonde ringen, die daarop voorkomen, tenslotte Zulk een maatregel onvermijdelijk zou den maken. De regeering heeft dit zware dreigement voorzichtig ingekleed. Zij zal alleen dan van dit middel gebruik maken, indien zij er onvermijdelijk toe mocht worden gedwongen. Dit is te be grijpen, want de afkondiging van den staat van beleg legt de heele uitvoerende macht practisch in de handen der mi litaire autoriteiten en grijpt zeer diep in in heel het maatschappelijke leven. Gezien het feit, dat het hier gelukkig nog slechts uitzonderingen betreft, kunnen wij ons indenken, dat velen dit middel erger achten dan de kwaal en dat de regeering aarzelt om tot dit al- gemeene middel terwille van enkele uitzonderingen op één speciaal gebied over te gaan. Maar al gaat het hier om uitzonderingen, die uitzonderingen zijn niettemin van ernstlgen aard. Niet zoo zeer, omdat zij in ons land zelf een grooten invloed zouden uitoefenen, maar omdat zij in h?t buitenland en vooral in de uitermate gevoelige en achter dochtige oorlogvoerende landen hoogst ongewenschte reacties kunnen wekken. Dat men dit gevaar niet mag onder schatten, wordt duidelijk, wanneer men bedenkt, dat de nationaal-socialistische persorganen nog vrijwel de eenlge Ne derlandsche bladen zijn, die in Duitsch- land worden toegela^ten en zoodoende practisch een monopolie bezitten tot voorlichting van het Duitsche publiek over Nederlandsche aangelegenheden. Wij hopen daarom van harte, dat de regeering, ondanks de indertijd daar tegen gerezen bezwaren, spoedig weer het ontwerp-Goseling ter bescherming van de openbare orde zal ter hand ne men, want de bezwaren, die daartegen werden ingebracht, zijn naar onze meenlng niet zoo groot en zwaarwegend als die. welke tegen de afkondiging van den staat van beleg alleen op grond van zekere onduldbare persexcessen in ze kere extremistische partij-organen moe ten worden gemaakt. Dat de regeering in deze richting haar gedachten laat gaan, zou opgemaakt kunnen worden uit de mededeeling, dat Mj het ontwerp-Goseling nog nader zal bezien. heer Albarda uit? O, dat was maai voor de leus, antwoordde de heer Schouten. HIJ wist wel, dat er geen opschieten was met de socialisten. Hy wilde dkt alleen maar officieel bevestigd zien. Halt, antwoordde weer de heer Drees, maar als ge principieel tegen samengaan zfjt, dan moet ge ook dergelijke balletjes niet opgooien. En héél fyntjes protesteerde de heer Deckers: Zóó mag men dr. Colyn niet behandelen. Wat men ook van hem zeggen moge, dat hjj. gelijk de heer Schouten suggereerde, geen oprechte be doelingen had cp die conferentie, dat is zeker niet juist. Colyn is geen Veinzer. HU is veel te ernstig om met de voorzitters van de fracties te ‘sollen! Dr. Colyn zal wel denken: Houd mü zulke vrienden als Schouten van het lyf, voor mUn vyanden kan ik beter zelf zorgen! Principieel onjuist was het ook volgens den heer Schouten, dat de sociaal-democratische ministers hun partyraad hoorden, alvorens zit ting te nemen in het kaolnet-de Geer. Men mag alweer vragen: als twee hetzelfde doen, is dat zooveel verschil? Dat de sociaal-democraten hun party-instanties inschakelen by het be antwoorden van de vracg of de omstandigheden, de vooruitzichten en de voorwaarden het in bepaalde gevallen gewenscht naksn, dat hun leden tn een kabjnet zitting nemen de party wordt toch aansprakelyk gesteld voor hur. daden i dat wist Nederland reeds van 1913 af. zei de heer Drees. Waarom komt men er dan nu pas achter? En hebben anderen hun party- instanties niet gehoord? Had de neer van Lldth de Jeude niet voordat hy afwees een langdurig onderhoud met het dageiyksch oestuur van zyn party? Wat deden de Anti's eigenlyk zelf? Waarom weigerden de heeren Van Dyk en Woltjer indertyd? En waarom deden zij dat zelfs by middel van een communiqué, kenneiyk ter afschrikking van eventueele partygenooten? Was daar dr. Colyn zelf niet In gehoord? Het ware interessant daaromtrent eens iets naders te ver nemen van den heer Schouten. Principieel onjuist zou het tenslotte zyn, dat de samenwerking der rechtoche partyen was verbroken. Ons land moet naar Christelyke beginselen worden bestuurd. Daartoe is de mo- geiykheid door deze kabinetsformatie verkeken. Hoog gaf de heer Schouten over die beginselen op. Het heele «lol van zyn rede was dééraan en aan niets anders, dan die arme beginselen ge wijd. Maar waren die beginselen soms met ter zijde gesteld in het vyfde kablnet-Coiyn met zyn dóór en dóór liberalen inslag? Als twee het zelfde doen En héél scherp In al zyn liotfeiykheid klonk w het oordeel van dr. Deckers: Wanneer het dan by het conflict, dat in den boezem van het vierde kabinet-Coiyn rees, om een zoo klein bedrag ging, als thans blykt, om een meenings- verschil, dat eigenlyk meer op een misverstand leek, moest dan dürvoor een kabinet, op be ginselen gebouwd, worden opgeofferd? Zyn den Antl-Revolutionnairen de beginselen geen vyf millioen waard? Nog minder haast dan oe goedkoope woorden van hun fractie-’.elder? Er wordt op het oogenbltk op voorbeeldige wijze geofferd en gewerkt voor de Katholieke gemobiliseerden. Zooveel, dat er wan sommige zyden gevraagd wordt: „Is het nu wel noodig, dat naast zooveel groepeerlngen van men schen. die het hunne doen voor onze militai ren, nog apart gevraagd wordt door en voor het R. K. Centraal Comité V. O. G Het antwoord is een uitdrukkelijk JA. Er wordt n.l. een heel belangryke zaak door ve len over het hoofd gezien. In groote steden en andere flinke centra waar soldaten liggen, is het niet zoo heel moeliyk geld, boeken enz. in. te zamelen voor de aldaar gelegen troepen. Maar men vergeet, dat er nog veel meer solda ten verbiyven, In wat men misschien zou mo gen noemen: „de rimboe’. Duizenden katholie ke militairen liggen langs de grens, in afgele gen oorden, in heel kleine plaatsen, waar geen geld byeengebracht kan worden. Juist daar hebben onze gemobiliseerden het meeste be hoefte aan ontspanning en middelen tot ont wikkeling. Daar hebben zy juist geen zalen om byeen te komen, daar worden geen too- neelavonden georganiseerd, daar zyn geen per sonen te vinden, die cursussen en dergelijke kunnen geven. Daar zyn zelfs geen gezellige straten om te wandelen. Daar is hulp 't meest noodig. Voortdurend komen er van de aalmoezeniers aanvragen om lectuur, om spelen enz. Juist voor die militairen, die in de ongunstigste om standigheden verkeeren. Zy zijn speciaal aan gewezen op hetgeen het Comité „Voor Onze Gemobiliseerden" kan verstrekken. Voor deze minstbedeelden van onze katholieke militairen wordt de royale hulp van goede katholieken gevraagd met grooten aandrang. Zendt dus zoo durven wy u nogmaals te verzoeken een milde bijdrage op het giro nummer 364620 van den penningmeester van t R. K Centraal Comité V. O G. te Heemste de, of sendt uw postwissel aan Postbus 2. Heem stede. Vergeet onze gemobiliseerden in de „rimboe” niet! Steunt het R. K. Centraal Comité V. O. G.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 15