Polen Hulp aan Wij luisteren naar EEN KALME NA CHT IN HET WESTEN HULL VERONTWAARDIGD OVER CITY OF FLINT DRIESSEN ZATERDAG 28 OCTOBER 1939 Miaja veroordeeld Onrust te Bazel R DR. EDUARD REESER ES Een neutraal blok van Zuid-Oost-Europa? King Hall gekozen tot Lagerhuislid Mijnramp in Schotland eischt vele dooden Dr. Kurt Schuschnigg nog steeds gevangen Pleegde res.-kapitein verduistering Geen officieele ant woorden meer Zandschip bij laden gezonken Spionnage streng gestraft De match EuweKeres gaat door Grafmonument voor Mgr. prof. Jos. Schrijnen 200.000 kilo metalen in beslag genomen SP AAN SC HE KERKSIERADEN TE PARIJS ONtDEKT HET UITVAREN VAN DE VISSCHERSVLOOT JAARBOEK VAN ONZE R.K. UNIVERSITEIT MÈRE IGNACE TERWINDT OVERLEDEN REGISTRATIE JOODSCHE VLUCHTELINGEN ENGELSCHE VLIEGER TER AARDE BESTELD HET BESTE CADEAU AI, im Ru: 492 I SS vroi Teg Br Ze NE 1 vare a. i Tl R.1 Ziekengeldverzekering Inkoopprijzen landbouw- - producten Comité voor menechlicvende hulp opgericht Amerikaansche ambassadeur confereert met Potemkin VAN HOOIZOLDER GEVALLEN EN GEDOOD Federatie van bedrijf svereeni- gingen bestaat tien jaar CHOCOLAAD CARROS OVERNEMINGSPRIJZEN VAN PEULVRUCHTEN Naar aanleiding van de beperking van het telefoonverkeer met Berlyn Restaurant OORRIUS Zondag 29 October Maandag 30 October NAAR DE NIEUWE GEMEEN- SCHAP V een heel niet MADRID. 27 Oct een wil ko- Zesde partij Maandag 1 Januari '40 Den Haag kuituur en Rotterdam Nie Oev te Oev Kamer, de TROMMflS f 1 50 DOOSJES 75 - 4^ - 25 ets o*t van ajn terracotta Romeinsch neti gerl bur als vrll Br. prir gav< and Bes- 1 a DE Liel bur wii Ho let VOO din voo van gevi Slot reps met bur. prti om Vei Ge 5 Bri het 25 kur \)en bol! aa>n cou <e«rl bak Imp leef (Gr 32. ge vi Die: Gev Zlol Din TH. Am. VOO1 f 4. vaai Gev Besi DIN NE? vroi tul bes •lg txel 1— 24 bez gev Frï Na *n korte ongesteldheid Is Donderdag in het Bt. Anthonlus Ziekenhuis te Utrecht overleden Mère Ignace Terwindt, rectrice van het St. Angela Gymnasium der eerw. zusters Ursull- nen te Venray. De begrafenis Is Maandag 30 October, om tien uur, op het kloosterkerkhof van Jerusalem, te Venray. De Nederlandsche kampioen verklaarde, dat, mocht h(j een zeer behoorlijk resultaat tegen Keres, den winnaar van het A.V.R.O.-tournool behalen, hjj er zeer ernstig over denkt opnieuw een poging te wagen tegen zijn ouden tegen stander, dr. Aljeehin, uit te komen voor een match om het wereldkampioenschap. Onder zeer groote belangstelling, muzikale en journalistieke kringen. Utrecht in de aula van de Rijksuniversiteit de De Nederlandsche Vereenlging van Rent meesters heeft zich met een schrijven tot den minister van Economische Zaken gewend, waar in zij aandringt op verhooging van de inkoop prijzen der landbouwproducten, die thans op- geëischt zijn, en van de richtprijzen 1940 tegen over dlè van vorige J^ren. H. Baron Taets van Amerongen, dir. voort Mij. „Ocean" en Schmutaer. Het uitvoerend comité staat onder leiding van prof. M. van Wijk; mr. H. J. Boelen, Kei zersgracht «78 te Amsterdam Is secretaris. Het secretariaat van het Leidend Comité is revasturd Oranjestraat 9, Den Haag. BAZEL, 27 Oct. (Havas). De ..Basler Nach- richten” schrijft, dat de Itallaansche ambassa deur te Sofia den Bulgaarschen minister-presi dent Klosseivanoff een ontwerp heeft voorge- legd tot het Instellen van een neutraal blok, dat de staten van Zuidoost-Europa zou omvatten. JDe ambassadeur wensche de Bukgaarsche op- vat ting hieromtrent te weten en naar te Sofia verluidt sou het antwoord van Bulgarije leer gunstig zyn geweest. Naar wy van bevoegde zijde vernemen, heeft de minister van Economische Zaken aan de or ganisaties in het visschersbedrijf medegedeeld dat de termijn, binnen welken voor het eerst moest zijn uitgevaren, om in aanmerking te ko men voor de tegemoetkomingen in de buitenge wone bedryfslnkomsten, met een week is ver lengd. De ulterlljke datum is thans gesteld op 3 No vember. Vrijdagmiddag is op de Maas bij Blltterswjjk het schip Threcor”, schipper Olman. tijdens het zand laden, hetgeen met een transbordeur geschiedde, gezonken Toen het schip ongeveer voor twee derde ge laden was. begun het plotseling, door tot nog toe onopgehelderde oorzaak, snel weg te zak ken Een In de nabijheid gelegen motorboot schoot toe en kon den schipper en nog zes an dere personen, die zich aan boord bevonden, overnemen, zoodat gelukkig geen persoonlijke ongelukken zUn gebeurd Een baggermolen, welke nabij het schip lag. heeft dit nog zoo dicht mogelijk naar den wal gesleept doch op eenlgen afstand voor den wal zonk het schip geheel weg. Het ligt thans twee meter onder water. Men hoopt, dat wanneer de Maas valt, het schip weer roover boven water zal komen, dat net geborgen kan worden. De Rottcrdamsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in een geval van spionnage De 50-jarlge scheepsbevrachter G. T., diens 21-jarige zoon H. J. T.. monteur: vliegtuigbouwer, en de 21- jarlge fotograaf J. R.. allen wonende te Rot terdam en gedetineerd, hebben Vrijdag 13 Oc tober terecht gestaan wegens overtreding viin de art 45-48 98 en 310 van het WV. S. Zij zouden in vereenlging hebben gejjoogd lotos betrekking hebbende op het bedrijf van de vliegtulgenfabriek Koolhoven, aan een vreemde mogendheid te verkoopen. De behan deling van deze zaak geschiedde met gesloten deuren. De verdachten werden veroordeeld tot resp. een jaar gevangenisstraf, een jaar gevangenis straf met aftrek der preventieve hechtenis, waarvan acht maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie Jaar en zes jaar ontzegging van te mogen dienen bij de Nederlandsche ge- wapende macht, en vier maanden gevangenis straf mte aftrek van de preventieve hechtenis en met ontzegging van te mogen dienen by de- gewapende macht voor vyf jaar. PARIJS. 28 Oct. (Havas). Het legerbericht van den Zaterdag ochtend luidt: „Een kalme nacht heele front.” LONDEN, 28 Oct. (Reuter). Naar officieel wordt bericht vreest men. dat 35 mijnwciKers «yn omgekomen by een mynramp te Fifeshire In Schotland. toebehoorde, schuldig gemaakt steekpenningen by Men meent te weten, dat de zaak niet alleen tot militairen beperkt zal blijven. De toestand in Polen, na den oorlog ont- staam heeft zulk een onnoemelijke ellende na gelaten, dat men van alle zyden organisaties opricht teneinde in den nood den hulpbehoe venden eenlgermate leniging te brengen. De besturen der vereenlglr.gen, die in Ne derland bestaan, met het doel de goede be trekkingen op cultureel gebied tusschen Ne derland en Polen te bevorderen en de Poolsche cultuur te .bestudeeren, hebben het initiatief genomen tot oprichting van een Nederlandsch Comité voor menschlievende hulp dan het Pool sche volk. De Nederlandsche afdeelingen van de internationale confessioneele organisaties voor hulp aan vluchtelingen hebben zich daar- by aangesloten. Evenzoo een aantal personen en bestuursleden van organisaties in Nederland, die het bevorderen van economische belan gen tusschen Nederland en Polen ten doel hebben. Dit comité, dat als een leidend orgaan moet worden opgevat, zal door een speciaal uitvoe rend comité er naar streven in de verschillen de gemeenten of provincies gewesteiyke comités op te richten, die dan door het organlseeren van avonden en met andere middelen het eigenlijke werk zullen verrichten. Het leidend comité zelf beoogt het internationale contact te leggen. Hieronder wordt verstaan het wer ken in het door den oorlog geteisterde, thans door Dultschland bezette deel van de Pool sche republiek, voor het opheffen van de be volking uit de ellende, waarin zy door den oor log is gebracht. Dit werk zal zoowel op mate rieel gebied als op hygiënisch en cultureel ge bied moeten liggen. Het kan niet tot uitvoering worden gebracht dan langs den weg van sa menwerking in eene bereids in wording zynde internationale organisatie voor een relief-aetle Voor het door Rusland geteisterde gebied be staat vooralsnog geen concrete mogeiykheid tot het bieden van hulp. Deze zelf aanvaarde taak tracht het comité in nauw contact met het Néderlandsche Rood* Krui* cn het Intsr- De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een circulaire aan de gemeentebesturen doen toekomen betreffende registratie van Joodsche vluchtelingen. Met intrekking van zijn beschikking d.d. 19 December 1938 heeft de minister thans bepaald, dat de op persoonskaarten beschreven Jood sche en andere z.g. „nlet-Ari^che" vluchtelin gen, die 1 December 1939 in het verbUjfregister zyn ingeschreven, met ingang van dien datum overeenkomstig de bepalingen van de bevol kingsboekhouding worden opgenomen in de be volkingsregisters. De Rljksinspectie van de bevolkingsregisters Is belast met de zorg voor het nauwkeurig oy- houden van een centraal register van meerbe- doelde vluchtelingen, die na 1 Maart 1938 in Nederland zyn gekomen. De Joodsche en andere ag. ..nlet-Arlsche” vluchtelingen, die 1 December 1939 noch in de bevolkingsregisters, noch in eenig verbUJfregls- ter opgenomen of ingeschreven zijn, worden na dien datum Ingeschreven in het verbUjfregister Hiervan kan echter na verkregen machtiging worden afgeweken. PARIJS, 26 Oct. In een loods in Bicetre by Parus zjjn dezer dagen 12 verdacht uttziende koffer* gevonden, die elk meer dan 100 kilo wogen, op last van de politie werden deze ge opend en men kwam tot de ontdekking, dat zij tot de randen gevuld waren met gouden en zil- een regeling worden getroffen. Verschenen is het jaarboek der R. K. Univer- sitelt te Nymegen over het Jaar 1936—1930. Het boek bevat de bekende uitvoerige gegevens over den staat der R. K. Unlverslteit op 18 Septem ber 1939 betreffende Curatoren, Hoogleeraren enz. Bydragen tot de geschiedenis der R. K. Unlverslteit gedurende het studiejaar 1938-1939 in den vorm van openbare lessen, inaugureele lede voeringen, bibliotheekverslagen, 'uitslagen van promoties en examens enz. Voorts een opgave van de bescheiden van be lang voor de R. K. Unlverslteit, als studiebeur zen, en tenslotte uitvoerige verslagen van het omvangrijke Nljmeegsche vereeniglngsleven. WASHINGTON. 28 Oct. (Reuter) Mi nister Hüll en andere functionarissen lieten zich eenlgszins verontwaardigd uit over de manier van herhaald uitstel, waarop de ambtenaren der Amerikaansche ambassades te Berlijn en Moskou, die inlichtingen over de „City of Flint*' viagen. behandeld wor den. Men veroordeelt het algemeen dat Rus land door middel van het officieele arent- achap een bericht over het schip heeft ge geven. alvorens de Amerikaansche regeering op de hoogte gesteld was. Op zUn persconferentie verklaarde Huil, dat alle pogingen om van de Russische regeering inlichtingen over de „City of Flint" te verkrij gen volkomen mislukt waren. De ambassadeur te Moskou heeft vergeefs getracht, door middel van telefoon, spoor en vliegtuig contact met de bemanning van het achip te krijgen. Huil reide niet te weten of het schip nog te Moer- mansk lag. Hij verklaarde, dat de regeering gaarne de behandeling voor het Prjjzenhof zou bijwonen. Indien de kwestie van den eigendom zou rijzen Donderdagavond is de 38-Jarlge landbouwer C. van Mil te Maasland van een stalzolder ge vallen en gedood. Om zes uur was de man niet aan tafel ver schenen. zyn vrouw dacht aanvankeiyk dat hy nog op het land werkte, doch toen hy om half negen niet thuis was, ging men hem zoeken. Het bleek, dat van Mil door een luik van den stal zolder was gevallen. Het slachtoffer was vader van vyf kinderen. Vrijdag is op Schiermonnikoog met militaire eer ter aarde besteld het stoffelyk overschot van den Engelschen vlieger I. Evan. dat deze: dagen op het strand was aangespoeld. De begrafenis geschiedde op „Vredenhof"'. een kerkhof voor slachtoffers der zee. Aanwezig waren oa. de Engelsche luchtvaart-attaché uit Den Haag, A Adams, de burgemeester van Schiermonnikoog en vele anderen. BOEDAPEST. 27 Oct (Reuter). .Volgens d* laatst* berichten uit Weenen wordt de vroe gere Oostenryksche bondskanselier Schuschnlgn nog steeds gevangen gehouden in de kamer^dle hem als Verbiyfplaats werd aangewezen toen de Dultsche troepen Oostenrijk binnenrukten Men zegt, dat Schuschnigg zeer zwak en gede primeerd is en geen eetlust meer beeft. ZUn vrouw mag hem eens per week een bezoek van vyf minuten brengen in tegenwoordigheid van de Gestapo. Volgens Havas heeft Steinhardt. de Ame- rikaanschc ambassadeur te Moskou. Vrydag- avond een onderhoud van vijf kwartier met Potemkin gehad over de „City of Flint". De ambassade heeft over de resultaten geen mededeelingen gedaan, doch er Is aanleiding om te gelooven. dat het schip van Moer- mansk vertrokken is eenlge uren vóói de vrijlating door den Russischen omroep werd bekend gemaakt. Steinhardt had van de vryiating kennis gekregen door de radio- uitzending Het Is meer dan waarschijnlijk, dat het schip met de 41 Amerikaansche opvarenden aan boord op weg naar een Dultsche haven is. Zooals reeds eenlge malen voor de micro foon van de omroepvereeniglngen is bekend ge maakt. zal de door bemiddeling van de radlo- omroep contröle-commissie verzorgde offi cieele rubriek „Vraag en antwoord" met ingang van 1 November as. worden stopgezet. veren voorwerpen, alsmede met geldstukken en bankbiljetten. De voorwerpen zyn uit Spanje afkomstig Het groot aantal kerkelyke voorwer pen wijst erop, dat zij uit Spaansehe kerken ge stolen zyn en naar Frankrijk werden overge bracht. De eigenaar van de loods, een bediende de Parijsche vischhal. alsmede zijn vrouw gearresteerd. Zij beweren, dat zij de koffers van een onbekenden man. wiens r.«am zu niet ken nen, in bewaring hebben gekregen. LONDEN. 27 Oct (Reuter) Stephen King Hall is zondei stemming gekozen verklaard tot lid van het Lagerhuis als vertegenwoordiger van het district Ormsklrk (Yorkshire) welke zetel vacant was. aan het ge- Eerste party Zondag 24 December Amster dam (16 uur). Tweede party Maandag 25 December Am sterdam (1—6 uur). Derde party Woensdag 27 December Utrecht (611 uur). Vierde party Vrijdag 29 December Amster dam (611 uur). Vijfde partij Zaterdag 30 December Amster- In vervolg op de mededeellng van 19 October omtrent de verhooging van de overnameprijzen voor granen deelt de Minister van Economische Zaken mede, dat hy heeft besloten, ook den overnemingsprys voor peulvruchten te ver- hoogen. Deze prijzen zullen, met terugwerkende kracht voor de reeds overgenomen peulvruchten, voor gemiddelde kwaliteit geleverd op door den provincialen voedselcommissarls aan te wijzen leveringsplaats. per 100 kg, zyn: Capucyners: a Blauwpeulen f 13.50. b. wyker f 13.50, c. Mansholt of Hala f 16.50. Waalsche boonen (op basis van 25 pet. piksel) f 12.Duivenboonen f 12Veldboonen f 10.25. Bruine boonen (en Strooboonen) f 17.—. Walchersche ronde boonen f 19.—. Witte boonen f 20.Groene erwten (w.o. Kroonerwten) f 10.35. Bchokkererwten f 12 85. De prijzen van groene en Bchokkererwten gelden voor in September overgenomen partyen. Deze partyen worden maandelijks met f 0.10 per 100 kg. verhoogd tot en met 1 Juni 1940 Voor het eerst wordt dit geacht te zyn ge schied op ,1 October; de prijzen voor de maand November zullen derhalve resp. f 1055 en f 13.05 per 100 kg. bedragen. Aangaande de fyne zaden Is besloten, dat de overnemingsprys voor koolzaad gehandhaafd biyft op f 15.per 100 kg. En die voor kanarie- zaad wordt verhoogd tot f 12.per 100 kg., terwyi karwjjzaad, blauwmaandzaad en mos terdzaad niet zullen worden overgenomen. Om trent den overnemingsprys voor lynzaad zullen nog mededeelingen worden gedaan. Voor partyen karwljzaad, blauwmaansaad en moaterdzaad, welke reeds door de provinciale voedselcommissarlssen werden ingenomen, gal Reeds geruimen tijd bestond by de militaire autoriteiten het vermoeden, dat ojj een com- pagnies-bureau te Oss malversaties werden ge pleegd. Na een uitgebreid onderzoek kwam vast te staan, dat de 47-jarige reserve-kapltein T. L. zich aan onregelmatigheden heeft schuldig ge maakt. L„ die compagnies-commandant Oss was, is onmiddeliyk uit zyn functie ontheven en naar ’s-Hertogenbosch gebracht, waar hy na verhoor is opgesloten. Aangezien het onderzoek nog in vollen gang is, konden de militaire auto riteiten geen verdere mededeelingen doen. Te Oss, waar de arrestatie groot opzien heeft ge wekt, wordt beweerd, dat men hier te doen heeft met een omvangrijke verdulsterlngszaak. Behalve aan verduistering van geld, dat aan 't Rijk toebelioorde, zou verdachte zich hebben aan het incasseeren van leveringen voor Defensie. <611 uur). Zevende partjj Dinsdag 2 Januari Den Haig (611 uur). Achtste party Woensdag 3 Januari Den Haag (611 uur). Negende party Vrijdag 5 Januari Rotterdam (611 uur). Tiende party Zaterdag 6 Januari Rotterdam (38 uur). Elfde party Zondag 7 Januari (16 uur). Twaalfde party Woensdag 10 Januari Am sterdam (6—11 uur). Dertiende party Zaterdag 13 Januari Amster dam (49 uur). Veertiende party Zondag 14 Januari Amster dam (27 uur). vooral uit vond te BERN, 27 Oct. (Havas). De „Basler Nach- rtehten" bericht, dat het telefoonverkeer, dal atetermlddag op last van Berlijn was onder broken. is hersteld! Het is evenwel moeliyk een telefonische verbinding tusschen Zwitserland en Beriyn tot stand te brengen. Men moet lant wachten eer men vi« Frankfort of Stuttgart verbinding met Beriyn krygt en het 1* niet mogelljk in verbinding te komen met de plaat- aen in de omgeving van den Westwai zooals Freiburg in Breisgau of Karlsruhe Het bla-i bericht verder dat nieuwe voorschriften in wer king zyn getreden in Dultschland ten aanzleu van de contróle op de telefoon-verblndlngen. In 1 welingelichte kringen wordt geen uitleg hiervan gegeven. De „Basler National Zeitung" bericht, dat de plaatseiyke militaire commandant gisteravond alle gemobiliseerde burgers van Bazel, die met verlof waren, heeft teruggeroepen. Deze maat- regel werd genomen, nadat het telefoon ver- keer met Dultschland was verbroken en te Ba- «el talryke geruchten de ronde deden over con centratlea van Dultsche troepen aan den rech- teroever van den Ryn. het slaan van ponton- bruggen door Dultsche genie e.d. Het Zwltsersch telegraafagentschap verneemt van Dultsche zijde, dat het telefoonverkeer van Dultschland met de aangrenzende neutrale i landen word gecontroleerd. Sommige particu- i Here verbindingen worden toegestaan, doch alle i officieele verbindingen en de verbindingen met de pen «Un verboden. Vooral het verbreken van ae verbindingen met de pers trekt de 'an- oacht, aangezien verschèldene groote Zwitser- aebe bladen correspondenten te Beriyn hebben Wat de officieele verbindingen betreft merkt men op, dat de telefonische verbinding van net politieke departement te Bern normaal kan ■preken met de Zwitsersche legatie te Beriyn. N. Z. Voorburgwal b. Sgul, Amrtardaau PLATS OU JOUR <N LA CA ATI promote plaats van den heer Eduard Reeser. Olavskerk aldaar, werd aangezocht muziekredacteur van de Nieuwe Rotterdam- sche Courant, tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte. De titel van het proefschrift, dat de heer Reeser moest verdedigen, luidde: De klavlerso- nste met vioolbegeleiding tn het Parljsch mu ziekleven ten tyde van Moaart. - Dezer dagen heeft dr. Euwe. op verzoek vah het Euwe-comlté zich telegrafisch tot Keres gewend, die zich momenteel nog In Zuid-Ame- rlka bevindt, met de vraag te willen mededeelen of hy. ondanks de gcwyzlgde politieke omstan digheden. nog bereid is in een tweekamp tegen den Nederlancschen kampioen eind van dit jaar uit te komen De Estlander heeft telegrafisch en ook In een schrUven aan dr. Euwe geantwoord, dat hec hem verheugde' dat Nederland, ondanks de po litieke moeilijkheden, nog bereid is een derge- Hjke match te organlseeren en dat hy vol gaarne naar ons land zal komen om tegen den ex-wereldkampioen te spelen. Het Euwe-comite heeft vervolgens, mets medewerking van de VAR Aeen programma, voor de match sa mengesteld. Het programma is als volgt samengesteld. HILVLR81 M 1. J875 en 414.4 M. KRO 9 30 Gramofoonmuziek, 11.00 Plechtige Hoogmia, 12.15 Causerie ..BeteekenU van den tuinbouw voor Nederland*’, 12.35 Gramofoon muziek, 12 45 Berichten ANP. gramofoonmu ziek, 1.00 Boekbespreking, 1.20 KRO-orkest en solisten. 2.00 Vragenbeantwoordlng, 2.45 R.K. Kinderkoor „Zang en spel" met pianobege leiding, 3.00 Rotterdam«ch Philharmonisch orkest en solist (opnj, 3.40 Gramofoonmu ziek, 4 00 Rococo-octet, 4.30 Ziekenhalfuurtje, 4.55 Gramofoonmuziek, 7.45 Berichten, 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. mede deelingen, 8.15 Vroolljk programma. 9.00 Gra- mofoonmuziek, 9.15 De KRO-New Style Artists, 9.35 Het Rococo-octet, 9.55 Gramofoonmuziek, 10 05 Spreekkoor en het KRO-orkest, 10.30 Be richten ANP. 40 40 Epiloog. 11.00—11.15 Espe- rantonieuws HILVERSUM II, 301.5 M. 8.55 VARA. 12 00 AVRO. 530 VARA, 8 00—12 00 AVRO 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten, 9.45 Gramofoonmuziek, 9 59 Berichten, 10.00 Het VARA-Harp-trio en gramofoonmuziek, 10.40 Declamatie en gramofoonmuziek. 11.00 Kin derkoor ..De Merels" 11.30 VARA-Harmonie orkest. 12.20 Omroeporkest en solist. 12.45 Be richten ANP. gramofoonmuziek, 1.00 Vervolg concert, 1.80 Gramofoonmuziek. 2.00 Boekbe spreking. 2.30 Concertgebouw-orkest en solist. 4 30 Mandolineclub „Ons Genoegen", 4.45 Sportnieuws ANP. gramofoonmuziek, 5.30 Kin- dc-rhalfuur. 6.00 Sportpraatje. 6.25 Sportnieuws ANP. 8.00 Berichten ANP. 8 25 Omroeporkest en soliste. 9.15 Radiotooneel met muziek, 9.45 AVRO-Amusementsorkest, *de Singing Bache lors. AVRO-Glrls en „The Hawaiian S?rena- ders”, 1100 Berichten ANP. hierna AVR3- Dansorkest. 11 40—12 00 Orgelspel. ENGELAND. 391 en 449 M. 1135 BBC-Variété-orkest. 12 20 Geva rieerd programma. 12.50 BBC-Haymonie-or- kest. 1 50 Orkestconcert, 2 50 Orgelspel. 3.55 Variété. 5.55 BBC-Theaterorkest. 6.35 Optreden van een solist(e). 8.00 Optreden van een so- list(e). 8.35 Variétéprogramma. 9.35 Ork^stcon- cert of optreden van een solist(e), 11.00 Lichte muziek. KEULEN, 456 Af. 5 20 Havenconcert, 7.20 Sollstenconcert, 8.35 Gramofoonmuziek. 9.50 Volksliecerenconcert, 10.35 Het Bulgaarsche strijkkwartet. 11.20 Om roeporkest en koor en solist. 1.35 Populair concert, 3.20 Het Bielefeldsche Kinderkoor en solist. 4.30 Verzoekconcert, 7.3512.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M 8.20 Gramofoonmuziek 9.20 Jan Steurs’ Mu sette-ensemble en soliste. 10.35 Pianovoor- dracht, 11.20 Gramofoonmuziek, 11.50 en 12 30 Omroepdansorkest, 12.501.20 en 1.50 Gramofoonmuziek. 2.35 en 3.20 Het koor Marxkrlng”, 4 50. 5.20 6.20 en 6.45 Gramo foonmuziek. 7 20 Gevarieerd programma. 9.30 Omroepdansorkest. 10.2011.20 Gramofoonmu ziek. 484 M. 8 20 Gramofoonmuziek. 9.20 Gevarieerd con cert. 10.20 en 11.35 Gramofoonmuziek. 11.50 Joan Duchesne’s orkest. 1.50 Gramofoonmu ziek. 2.20 Symphonieconcert m m. v. solist en gramofoonmuziek, 4 20 Cframofoonmuziek. 4.50 Pianoduetten. 6.15 en 6.35 Gramofoon muziek. 7.20 Uitzending voor soldaten. 7.50 Gramofoonmuziek. 7.56 ..Faust”, opera. Tn de pauzes: Gramofoonmuziek. 10.3511.20 Gra mofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7 35 Populair concert, 9.50 PoDUlair con cert. Hierna tot 12 20 Nachtconcert. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 M. NCRV-Ultzending 8 00 Berichten ANP. 8 20 Gramofoonmuziek, 10.30 Morgendienst. 11.30 Gramofoonmuziek, 12.30 Het All-Round-Sextet en gramofoonmu ziek, 200 Schoolultzending, 2.35 Gramofoon muziek. 3 15—3.55 Gramofoonmuziek, 5.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Gramofoonmuziek, 7.45 Gramofoonmuziek, 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten, 8 15 NCRV-orkest. 9 20 Orgelconcert. 9 45 NCRV-orkest. 10 00 Be richten ANP. 10.30 De Postillons en gramo foonmuziek. 11 20 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. Algemeen programma, verzorgd door de AVRO 8.00 Berichten ANP. Gramofoonmuziek. 9320 AVRO-Amusements-orkest en solist (opn.), 10.15 Gewtfde muziek (gr.p.l), 10.35 Ensemble Rentmeester. 12 15 Orgelspel. 12.30 De Vage bonden en soliste. 1.15 Orgelspel. 1 30 Gramo foonmuziek. 2 20 Het Lyra-trlo. 3.30 Het Om roeporkest en soliste. 4 30 Disco-causerle. 5.30 Het Omroeporkest en gramofoonmuziek, 7.00 AVRO-dansorkeet, 8 00 Berichten ANP, 8.25 Verkorte operette ..Das Dreimaderlhaus", 10.00 Liedjes. 10.20 Gramofoonplaten met toe lichting. 11 00 Berichten ANP. hierna tot 12.00 De Twilight 8? ren aders en solist (opn.). ENGELAND, 391 en 449 M. 10.0510.20 Bloscoop-orgelspel, 11.35 Dans- orkest 12.35—1.20 BBC-Harmonle-orkeat, 2.20 Optreden van een solist(e), 3 35 Cabaret-pro- eramma. 4.50 BBC-Theater-orkest. 5.55 Varié té. 6 20 Orkestconcert, 7 20 Variété. 8 35 Or- gelspel, 9.35 Cabaretprogramma, 10.05 Optre den van een solist(e), 10.40 Dansqrkest. KEULEN, 456 M. 5 50 Leo Eysoldt’s kleinorkest, 7.40 Gramo foonmuziek, 9.3010.20 Amusementspro gramma, 1120 Concert, 12 20 Het Nedersak- senorkest. 1.35 Populair concert. 3 20 Het Om- roeporktst. 4 30 Gramofoonmuziek. 5 00 Het Peter-kwartet. 5 20 Otto Dobrindt’s orkest, 7.3512.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, .822 en 484 M. 322 M 11 20 aramofoonmuziek. 1150 en 12.30 Otn- roepdansorkest, 12.501.20 Gramofoonmu ziek. 4.20 Planovoordracht. 5 50 en 0 20 Gramo foonmuziek. 7.20 Ontepanninesprogramma voor aoldaten. 7.50 Cabaret, 9 3010.20 Otnroep- dansorkeet. 484 M. 11.35 Gramofoonmuziek. 11.50 Radio-orkeat. 12 50 -1 20 Gramofoonmuziek. 4 20 Radio- orkest. 5.35 Planovoordracht. 7.20 Uitzending voor soldaten. 7.50 Omroepsymphonle-orkest en solist. 9.30 Jazzmuziek (gr.p.1), 9.5010.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Het Berljjnsche Omroeporkest, klein orkest en koor en solisten. 9.50 Gramofoon muziek. 10.20 Populair concert, hierna tot 12.20 Nachtconcert. Vrijdag hield de Federatie van bedrjjfsverecnl- gingen voor ziekengeld-verzekerlng haar jaar- Hjksche algetneene ledenvergadering waarin te vens het tienjarig bestaan der federatie werd herdacht. B In zyn openingsrede memoreerde de voorzitter van dit jaar, de heer E. Kupers. in de eerste plaaU de oprichting van de federatie op 30 Sep tember 1929 door de organisaties van werkge vers en werknemers. Voorts ging spreker de geschiedenis na van de tot standkoming van de Ziektewet, die op 1 Maart 1930 in werking trad en waarvan de uitvoering werd opgedragen aan bediyisvereenigingen voor ziekengeldverzekering als uitvoeringsorganen, voortgekomen uit het bedrijfsleven zelf en de Raden van Arbeid als aanvullende overheidsorganen. Spreker memo, leerde hlerby met groote waardeering het baan brekend werk van oud-minister dr. F. E. Post- huma. In een uitvoerige stheta van den arbeid der federatie toonde spreker aan, dat coördineeren in de tien verstreken jaren het streven van de federatie is geweest. Hy releveerde in dit ver band het geregeld overleg van de federatie met dg Vereenlging van Raden van Arbeid, dat leidde tot een vruchtbare behartiging van de gemeen schappelijke belangen der Raden van Arbeid en bedrljfsvereenigingen op alle gebied en niet in de laatste plaat* by de regeering. Spreker legde den byzonderen nadruk op hetgeen hij én in d» lederatie èn in de Ziektewet van de grootste beteekenls acht, n.l. de gedachte van het ,jelf- doen" in een georganiseerd verband, dat werk gevers en arbeiders als gelijkgerechtigden samen vat. De heer Kupers besloot zijn rede met den wensch, dat de ontwikkeling, welke het in prac- tjjk brengen van deze gedachte heeft doorge maakt, zich moge bestendigen en dat de federa tie succesvol voort moge gaan met haar nuttigen socialen arbeid. Vervolgens wenschte mr. H. W. Groeneveld, chef van de afdeeling arbeidersverzekering van het departement van Sociale Zaken, als verte genwoordiger van den minister van Sociale Za ken, de federatie van harte geluk met haar jubileum en verklaarde, dat deze organisatie van hare oprichting af zijne onvoorwaardeljjke sym pathie heeft bezeten, omdat zy kan worden be schouwd als de resultante van de natuurlijk* evenwichtzoekende kracht van het maatschap pelijk leven. Dr. E. B. F. F. baron Wlttert van Hoogland, sprekend alg vertegenwoordiger van de Vereenl ging van Raden van Arbeid, hield hierna een rede, waarin hy om. uitvoerig uiteenzette, dat niets aan de samenwerking tusschen ambtelijke organen en organen, voortgekomen uit het be- dryfsleven, in den weg staat, mits men slecht* aan het begrip staatsbemoeiing de juiste betee- kenis toekent. Na den heer Wlttert van Hoogland heeft prof. J. A. Veraart namens de pedryfsvereenlging*#, leden der federatie, het federatiebestuur gehul digd voor hetgeen het in de afgeloopen jaren in het belang van zyn leden heeft gedaan. Nadat de voorzitter den sprekers dank had gebracht, waarby hy de opvatting van den heer Wittert van Hoogland betreffende het begrip staatsbemoeiing tot de zyne maakte en be stendiging van de goede samenwerking toezegde, ■oowel aan den regeeringsvertegenwoordlger als aan de Vereenlging van Raden van Arbeid, werd de agenda verder afgewerkt. Dr. C. v. d. Berg, directeur-generaal. hoofd der afdeeling volksgezondheid van het departement van Sociale Zaken, sprak een inleiding uit over het belang van de preventie uit een oogpunt van volksgezondheid en sociale verzekering, die met groote belangstelling werd aangehoord. Binnenkort wordt in de Noorsche h00^s**J Oslo onder den naam „Sociologisch Studium een serie voorlezingen gehouden, onder de aus piciën van de daar bestaande Wetenschappeiv-0 Vereenlging. $3 Tezamen met enkele vemraanstaande schappelijke mannen uit Noorwegen, zullen van katholieke zijde onderwerpen bespro* worden, waartoe Mgr. H. Snoeys, pastoor der «x- De belangstelling voor de actie naar de Nleu** Gemeenschap schijnt Intusschen ook tn hoogs Noorden te zijn doorgedrongen, 8ange“ de hier bedoelde lezingen juist dit onderwee zullen behandelen. Met belangstelling wordt het resultaat w* een en ander tegemoetgezlen. (D.N.B.) Het Spaansehe gerechtshof voor politieke overtredingen te Me lilla heeft generaal Miaja veroordeeld tot maximumstraf van 15 jaren verbanning en het verlies van zyn geheele vermogen. Zijn vrouw werd veroordeeld tot een geldboete' van 1 mil- lioen peseta's. dam (6_n uur) Zaterdag 4 November, te half drie, zal op het R. K. kerkhof te Venlo prof Dr. K. Bellon een monument op het graf van Mgr. prof. dr. Jos. Schrijnen onthullen, dat vrienden en oud-leer- llngen als hulde aan zyn nagedachtenis hebben opgericht. Dit monument, dat voor het grootste deel uit roode terracotta is opgetrokken (slechts voor den sluitsteen is Romeinsch travertin ge bruikt), heeft de beeldhouwer Peter Roevers ontworpen en uitgevoerd. Deze heeft zich, zoo wel voor de leidende gedachte, als voor ver schillende derails, laten insplreeren door mo tieven van de oud-christelyke kunst, zonder daarbij echte rin slaafsche Imitatie te verval len. Zoo is een kunstwerk ontstaan, dat me de door zyn verbondenheid met vroeg-christe- Hjke kunstuitingen een heel bijzondere be- teekenis heeft als posthume hulde aan een ge leerde. die een groot deel van zijn krachten aan de studie van oud-christeiyke taal g--(td neeft. Het menument bestaat uit een tombe sfgedekt door een plaat traveri Deze laatste is een geschenk van een groep Itallaansche geleerden die aldus op tref fende wijze aan de hulde hebben deelgenomen. De tombe bestaat uit twee sokkels, waarvan dl onderste versierd is met een acanthusmotief, aan de voorzijde zlnryk onderbroken door het eucharistisch symbool van vlsch. kelk en broo- den. Op den tweeden sokkel is in Damasusletters een oud-chrlstelijke Latjjnsche inscriptie aan gebracht, luidend: Orationibus sanctorum per- ducet te Domlnus, hetgeen men vrij zou kun nen vertalen als: „Door de gebeden der geloo- vigen geleide de Heer U tot de eeuwige zalig heid.” De gedachte der voorbidding en van de gemeenschap der heiligen in het algemeen, wel ke in deze inscriptie tot uiting komt, beheerscht ook verder de plastische versiering van het graf. Aan de achterzyde wordt dit nJ. afgeslo ten door een in hoogrellef uitgehouwen orante- flguur. aangebracht in een boogvormig vlak, dat kennelijk op den oud-christel. arcosolium- boog geïnspireerd is. De orantefiguur. een der meest troostrijke voorstellingen der catacom benkunst. symboliseert de ziel van den over ledene, die. staande voor Gods troon, bidt voor de nog op aarde verwijlenden. De kunstenaar heeft de orante in oud-christelijke gebedshou- ding afgebeeld. met wijduitgespreide armen, het hoofd iets opgeheven, naar de beschrijving van Tertullianus: „WU heffen onze armen niet slechts op, maar spreiden ze ook uit. ons aldus in onze houding aan onzen Heer in den dood gelijkmakend, en zoo beiyden wij Christus zelfs in de houding bij ons gebed." Naast de orantefiguur zyn in laagrelief nog twee oud-chrlstelijke symbolen aangebracht: de duif als symbool der redding en de pauw als symbool der Verrijzenis. Zoo ademt heel dit monument dienzelfden echt christelijken geest, welke ook in de cata combenkunst zoo treffend tot ons spreekt, en welken Schrijnen tallooze malen in woord er. geschrift zyn leerlingen en zijn lezers heeft nader gebracht. Op den dag van de onthulling van het mo nument zal des morgens te half elf in de St. Martlnuskerk te Venlo een plechtige H. Mis voor de zielerust van prof. Schrijnen opgedra gen worden. Op z n stuk blijven staan is ccr. mooi iets en soms komt het tn leven voor dat men zonder een duim breed te wijken op z n stuk moet blii' ven staan. Er zijn karakterwaarden at zedelijke goederen waarover niet t» marchandeeren valt Maar mer dort goed zich er deugdelijk rekenschan van te geven, dat zulke gevaVen ndt dagelijks voorkomen en dat men zéér zéér vaak moet weten te geven en te nemen. Wil men wat bereiken dan moet men dikwijls iets van zijn eiaen zienswijze laten schieten, moet men weten tot een eerbaar en eerlijk com promts te komen. Op z’n stuk blijven staan is dan ook niet te verwarren met halsstarrigheid ên koppigheid met stijfhoofdigheid en doordriiven van eigen wü v Als men tot elkaar wil ko men en tot overeenstemming geraken dan moet men meer dan eens wat water in z’n wijn doen en iets van eigen meening prijs geven. Doet dit zoolang het eenigszins mogelijk is Blijft op uw stuk staan in dwingende gevallen waarbij u geen keuze moge lijk is. Doch weest anders steeds in schikkelijk. n nationaal Vluchtelingencomité te Genève vervullen. De concrete mogeiykheid, die op dit oogenblik bestaat, doet zich alleen voor in de hulp aan de uitgeweken Polen. Zoowel in Lt- tauen als in Roemenië kan men momenteel helpen. Naar Letland evenals naar de belde vorige landen ia reeds eenlge hulp gezonden. Evenwel wacht men op het tot stand komen van een definitieve organisatie met internatio nale vertakkingen. In deze periode, tracht het comité geld bijeen te zamelen, terwijl het ook maatregelen voorbereidt tot het ondersteunen van vluchtelingen en geïnterneerden in Roe menië en elders bulten Polen en tot het by- staan van uit elkander gerukte Poolsche ge zinnen bU hun pogingen om wederom samen te worden gebracht. Men helpt elkanders ver biyfplaats op te sporen en in briefwisseling te treden. Voorts treft men maatregelen je gens verweesde, half verweesde of van de ouders losgeraakte kinderen. Ook dit werk zal in het kader van nauw contact met en aan leunen tegen de Internationale organisatie van het Roode Kruis moeten worden opgezet. Het Nederlandsche Roode Kruis vormt hlerby wederom de tusschenschakel. In het leidend comité hebben zitting geno men de bestuursleden der „Nederlandsch- Poolsche Vereenlging” te Den Haag en wel ir. M. C. E. Bongaerts, lid der Tweede oud-minister van Waterstaat, die het voorzit terschap heeft aanvaard. Voorts de heer G. D. van Es Gips, mr. dr. L. N. Deckers, lid der Tweede Kamer, oud-minister van Defensie en prof. N. van Wijk, hoogleeraar te Leiden. Van de bestuursleden der „Nederlandsch- Poolsche Vereenlging” te Amsterdam zyn toe getreden mr. dr. J A. van Thlel. officier van justitie, mr. J. H. P. V. Haltsma Muller, D. H. ran Dam, mr. G. C. J. D. Kropman, dr. 8. Sturkop, G. van Viyman, J. Nlekerk en W. O. Zwolle. Voorts hebben zitting In het comité os. P. Stoom- prof. dr. J. X. J. M. De politie te Rotterdam heeft beslag gelegd op een party metalen, groot 200 000 kg., ƒ«- staande uit geel en rood koper, brons en ljt«h aie opgeslagen was in pakhuizen en eenlge de binnenhavens liggende schepen. Tegen den eigenaar, een Rotterdamsch n>«" taalhandelaar, is proces-verbaal opgcmaakL omdat hy zich niet heeft doen inschrijven W net ryksbureau voor metalen te Den Haag geen Inventarisatieiyst aan dat bureau been gezonden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 18