ONS BLAD van Senaat aanvaardt de opheffing het wapenembargo Gruwelijke moord te Leidschendam I I I i „Neutraliteit legt bepaalde verplichtingen op Eerste Encycliek van Paus Pius XII „Summi Pontificatus AMSTEL HOTEL HOTEL DE L’ EUROPE I I f Redding komt niet van het zwaard Het nieuws van heden Britsche contróle- maatregelen De kof f ermoord te Amsterdam DE BAROMETER Trein ontspoord te Amsterdam Hoog water aan het Westfront De Neutraliteitswet wordt gewijzigd Het standpunt van Nederland USTIGE VERBLIJVEN v RESTAURANT „DEN HOUT BEZUIDENHOUT 13 ZATERDAG 28 OCTOBER 1939 Spaak over België’s standpunt Iedere daad, ieder woord kan gevolgen hebben IN DAGEN VAN SPANNING De voorbereiding van petroleum-distributie West-Oekraine bij Sovjet-republiek Militaire operatie» vrijwel onmogelijk DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN „Fijne Oude Genever** Merk „OLIFANT J. J. Melchers Win. SCHIEDAM AMSTERDAM - TELEFOON 52800 N. Doelenstr. 2-4, Adam, Tel. 34836 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het W eer 11 Germaansche paalwoningen Korporaal wordt ervan verdacht veehandelaar in auto om het leven te hebben gebracht Spoorwegverkeer naar Gooi en Utrecht ernstig gehandicapt Z. H. PAUS PIUS XII VAARDIGT ZIJN EERSTE ENCYCLIEK UIT. Hofmeester voor het verder ondersoek naar Bameveld NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD WETTIG OKD. --r-- DRIE EN DERTIGSTE JAARGANG No 330 ons uit 1 targa- 1ING Een kijkje tusschen de S ieg fried- en Maginot-linie ming- Cesse- van heden- o r tüde dsius hebben. van OP wapenen aangenomen. naar, lien- Mrake allen en voor II V Stand op Zaterdag 1 unr vuw. TSM Voripo ataad 756.7 Veehandelaar vermoord *te Leidschen dam. WASHINGTON, 27 Oct. (Reuter). De Senaat heeft het wetsontwerp tot wij ziging van de neutraliteitswet aange nomen. Het wetsontwerp werd aangenomen met 63 tegen 30 stemmen. Goederentrein ontspoord te Amsterdam: ernstige stagnatie in het spoorwegver keer. mgre- ■mand M.V. Dtorilteerderü van st. atro- n het U voor »r de ir Lot lalt g tot 17 noodlg i het en C. 8. werd deden PARIJS, 27 Oct. (Havas) Het Fransche legerbericht van Vrijdagavond luidt: Toegenomen activiteit van de verkennings- elementen en van de artillerie aan belde zijden. taties. Thris- r het wel- it-St jeen- gver- ihris- zang rVntje r. Eli- 8 uur. opge- Com- apen. i aan 5van- le H. n het ar. Des ind. Aller- acobui oogmi* :tober. sid om dienen >mmu- 7 uur •te; 10 aria tl- ,He- 81! rt v. half Wilt gij U in Den Haag eens tracteeren, Ga dan in den Hout dineer <n Aparte zalen voor Diners tl I» HI. X dlstribu- aan- in- het Central» C<•»•»- over de breuk in de Vandaar riet men een betreorenswaardi- gen terngkeer tot bet heidendom, met als gevolg een groote verwarring van de ge wetens en van de staten. Twee fundamen teels dwalingen zfjn juist uit die godsdien-0 stige negatie voortgesproten Eenerzüds het veronachtzamen van de wetten der men- scheljjke saamhoorigheid en onderlinge liefde, anderzijds de dwaling, die het bur gerlijk gezag wil losmaken van elke afhan kelijkheid van God aa van elke verplichting tegenover boogers wetten, aoodat de staat wordt verheven tot laatste levensdoel. BRUSSEL, 37 Oct. (Aelga). De Belgische mi nister van Bultenlandsche Zaken, Spaak, heeft Vrijdagavond een radiorede gehouden, wearln hü zeide, dat België niet in het bestaande con- Tta.v. de eerste dwaling belicht de Paus, dat alle menschen verbonddn zijn door or ganische en wederzjjdsche banden, ondanks alle verscheidenheid in de uiteenloopende levens- en beschavingstoeetanden. Allen die tot de Kerk toetreden, van welke herkomst •f taal zü ook wezen mogen, hebben gelijke Bü het onderzoek waren aanwezig het Parket uit Amsterdam, de burgemeester van Barneveld, J. Westrik, de chef van de Rljksveldwacht' van Barneveld, de veldwachter van Terschuur en de commandant van de RUksveldwacht, die allen destijds het onderzoek hebben verricht. K. verklaarde, dat hü den anderen koffer een tiental meters verder In de zelfde sloot had neergelegd. Deze koffer is echter nooit gevonden. K. was gekleed in wit costuum en had het erg koud. Gedurende het onderzoek nam K. een zeer onverschillige houding aan. Omdat hij het zoo koud had, werd het verder verhoor af genomen in de woning van den veldwachter te Terschuur. Omstreeks vijf uur Is het parket weer naar Amsterdam vertrokken. Het onderzoek naar den tweeden koffer zal onmiddellük weer ter hand worden genomen. s i Het voorstel tot opheffing van het wapen embargo werd met 67 tegen 22 stemmen aange nomen. Daarmede is de weg naar goedkeuring van het neutrallteitsontwerp der regeering ge ëffend De Senaat kwam tot deze uitspraak over hst wapenembargo, tden Nye voorstelde het regee- ringsontwtrp terzijde te stellen en zijn eigen ontwerp te aanvaarden. Het ontwerp van Nye verschilde in zooverre van het regeeringsschema, dat het embargo gehandhaafd bleef. Dit voor- k Inde nabijheid van de Duitsche grens bü Ven lo, dicht bü het dorpje Kaldenkirchen, werden Germaansche paalwoningen, uit de eerste eeuw van onze jaartelling, ontdekt. Zjj dienden voor 4 k 500 menschen. H. half Petrus geloo- Paus; inge- over- Pa- Vrijdagavond te 20.35 uur werd geseind aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: Wordt verwacht storm uit het Noord-Oosten. Aan die van Hoek van Holland tot de Belgische grens: Weest In het Noorden tijdelijk stormachtige, overigens krachtige tot matige Noord- Oostelük&. wind, betrokken tot zwaar be wolkt met nu en dan eenlgen regen, wei nig verandering in temperatuur. Dat is niet juist. Iedere dead, die wü ver richten, ieder woord, dat wü spreken, kan gevolgen hebben. De neutraliteit verbiedt ons niet de gebeurtenissen te beoordesten. Z(j dwingt ons niet onze vriendschap te verloochenen, doch zij legt ons eenige ge dragsregelen op, welke wij in acht moeten nemen, willen wij de neutraliteit bewaren. Vrüdagmlddag is te Leidschendam een vee handelaar op gruwelijke wüze om het leven gebracht. heeft het het wapen- De hofmeester K., verdacht van moord op zijn vrouw, is Vrüdagmlddag onder strenge bewaking van de politie te Bameveld aangekomen voor een onderzoek. Alle operaties aan het front worden gehinderd door het slechte weer. Er worden echter nog wel verkenningen uitgevoerd. De rivieren blüven evenwel wassen. De Rijn is gisteren in den loop van den dag plotseling met 57 c.U gestegen. De overstroomlng strekt zich uit tot de oevers en maakt iedere eventueele operatie vrüwel on- mogelük. De Fransche vliegers hebben vijf ver kenningsvluchten ultgcvoerd, waarvan vier vlak boven de vüandelüke linies en één veider het land in. De Amerikaansche Senaat voorstel tot opheffing van embargo aangenomen. Het Nederlandsche standpunt inzake de Britsche controlemaatregelen. rechten in het Hui* des Vaders, sender dat daardoor aan de wettige vaderlandsliefde te kort behoeft gedaan te worden. Wat de tweede dwaling betreft, wijst de Paus erop, dat een onbegrensd staatsgezag In strjjd is met de begin»» lm van den na tuurlijken godsdienst en van de christelijke wet, en het recht der persoonlijkheid aan tast. HIJ belicht de nadeelen, die uit deze dwa lingen voortvloeien en «rijst er met bljson- deren nadruk op, dat zij bet welzijn van het huisgezin vernietigen. Ook voor de betrekkingen tusschen de volkeren i(jn dergelijke opvattingen zeer schadelijk, daar zü den grondslag van het volkenrecht wegnemen, en het wederzuA-h vertrouwen vernietigen. Dr. Colijn sprak voor vent der A.R. partij coalitie. filet is medegesleurd en dat het geheele stre ven züner leiders er op gericht is het land een herhahng van de verschrikkelüke beproeving welke het van 1914 tot 1918 onderging, te be sparen. WASHINGTON, 28 Oct. (Reuter) Re- geerlngskringen gelooven, dat er een kleine, doch veilige meerderheid zal zün voor het wetsontwerp op de wjziging van de neutrali teitswet in het Huls van Afgevaardigden. Naar verluidt helt de leiding van het Huis van Afgevaardigden er toe over, aldus te werk te gaan, dat het Huls afzonderlük zal kunnen stemmen over het wapenembargo. Spaak verzette zich tegen de meenlng, dat België telkens, wanneer de oorlog Europa ver scheur;, het tooneel van de botsing tusschen de vüandïlüke legers zou zün. Een zeker aantal Belgen, aldus zeide hü, schünt er zich geen rekenschap van te geven, dat deze neutraliteit, welke het land welover wogen heeft gekozen, plichten oplegt en slechte onder bepaalde voorwaarden gehandhaafd kan worden. Sommigen, een allergeringste minder heid. wenschen. dat België openlük partü kiest en zien vrüwillig in een oorlog stort. Anaeren eischen het recht op aan al hun gevoelens uiting te kunnen geven. „Ik verklaar met kracht zoo vervolgde mi nister Spaak dat de indlvidueele vrüheid, hoezeer zü ook in normale tüden gerespecteerd behoort te worden, thans moet wüken voor de nationaie discipline. Er staat voor ons land te veel op het spel. Als het bestaan van een volk in het geding is, mag het niet toestaan, dat een verkeerd begrepen individualisme zün lot in ge vaar biengt. Zü, die spreken of schrüven zonder zich in acht te nemen, maken zich van deze overwegin gen los door te zeggen: „Dat is van geen betee- kenis. indien wü in den oorlog betrokken moe ten worden, hangt dat niet van ons af.” Het is noodlg, de menschen opnieuw gods dienstig en geestelük op te voeden overeenkom stig de leer van het Evangelie en te brengen tot het Oodsrük. Elk offer moet voor dat doel worden aanvaard. Het is bemoedigend te zien, verklaart de En cycliek, hoe zich in de Kerk en in het open baar leven een groote beweging afteekent, die zich van de Eucharistische Congressen tot de uit- ^VWWWUUIII lllf/f///////A7^ I MOSKOU. 28 Oct. (Tass). De nationale vergadering van de Westelüke Oekraïne heeft met algemeene stemmen een verklaring aan genomen betreffend# de aansluiting van de Westelüke Okraine bü de Oekranische socialisti sche Sovjet-republiek. 'i De zün merkt Qoddelük Hart, de Paus herinnert dan aan het getui genis van-katholieke eenheid, dat werd gege ven bü gelegenheid van Zün verkiezing en kroning en wüst ook op de vele blüken van eenheid, ontvangen van staatshoofden en ge zagdragers. De voornaamste plicht van Zün apostolisch ambt zal hierin bestaan, dat Hü getuigenis geeft van de waarheid in den geest der liefde, die smartelük gewond is door het uitbreken van den oorlog, dien Hü op alle mogelüke wüzen. maar tevergeefs, getracht heeft te voorkomen Hü noodigt allen uit oogen en harten te ver heffen tot den Eenige. Die ons heil en reddinz kan schenken.*» Een volledige behandeling van de daagsche dwalingen stelt de Paus tot een ta teren tüd uit, maar Hü würt er nu reeds op, dat de oorzaak der tegenwoordige rampen ge legen is in de weigering de algemeene zeden wetten te aanvaarden, een weigering die uit de ontkenning van Ood en van Christus' godheid en leer voorttvloeit. Aan het Centraal-Station werd onmiddellük alle beschikbare personeel gemobiliseerd en teeds om 10.40 uur vertrok een oprulmlngstrein om de versperde sporen zoo spoedig mogelük vrü te maken. Er werden maatregelen getrof fen om het treinverkeer zoo weinig mogelük te ztagneeren. De treinen uit Utrecht reden -iet verder dan het Amstelstation en vertrokken van daar weer naar de Domstad. De treinen naar het Gooi werden via de goederenbaan door de Rietlanden geleid. Onze Romelnsche correspondent seint «d. Vrüdag: Paus Piua XII heeft aan de ge- hee.le wereld zün eersten rondzend brief gestuurd, die begint met de woorden „Summi Pontificatus”. De brief vangt aan met een her innering aan den veertigsten verjaar dag van de toewyding van het men- schalijk geslacht aan het H. Hart. 2 Vader spreekt het verlangen uit, dat Apostolische werkzaamheid zal geken- worden door de vereerlng van het Vrijdagavond omstreeks kwart over tien is in de Rietlanden te Amsterdam een goe derentrein ontspoord. Vier wagens kwamen dwars over de sporen te staan, tengevolge waarvan de treinenloop tusschen het C. S en het Amstelstation, alsmede tusschen het en het Mulderpoortstation ernstig ontwricht. Persoonlüke ongelukken zich niet voor. Verwacht Werd, dat het opruimlngswerk den geheelen nacht zou duren. Hotel Restaurant Chateau Bleu rendez-voua du monde distingue Haapche Bosch TELEFOON 772060 Hjnen> DEN HAAG e WASHINGTON. 27 Oct. (Reu ter). De Senaat der Ver. Staten heeft het voorstel tot opheffing van het embargo op den uitvoer Wat de toekomst betreft, verze kert Z. H. de Paua dat de redding niet zal komen door het zwaard, maar alleen door de eerbiediging het natuurrecht en door het licht van de Goddelyke openbaring. Om kwart voor vier belde een als korporaal gekleede man aan de woning van den veehan delaar C. v d. H. in Leidschendam De heer des huizes was niet thuis, maar de huishoudster, die opendeed, zeide. dat hü om 4 uur thuis verwacht werd. V. d H was naar de Leidsche veemarkt ge gaan en kwam inderdaad om 4 uur thula. De korporaal wachtte hem In zün woning. De huis houdster had dit tnegestaan en had hem zelfs een kop thee gegeven. De korporaal zeide tot Van der H-, dat zijn kapitein hem wime spreken over een leverantie van koelen voor het leger en hij verzocht Van der H. met hem in zün auto naar den kapitein te rijden. De veehandelaar voldeed aan dit verzoek en reed om even 4 uur met den korporaal weg in een zwart of donkerblauw gelakte Ford of Chevrolet Om half vtjf vonden voorbügangers tegen den berm van den Oostvlietweg het lük van Van der H Zü waarschuwden de politie, die het Ujk naar het gemeentehuis vervoerde. Onmiddellük begonnen de rüks- en gemeentepolitie een utt- gebreid onderzoek. De burgemeester van Leid schendam. de heer W Keüzer, nam hiervan de leiding. In den loop van het onderzoek bleek, dat de door deh korporaal bestuurde auto is ge reden vla Wllsveen. Nootdorp naar den nleuwon weg Den HaagGouda. Een auto mobilist heeft dit gezien, maar heeft den auto op den nieuwen weg uit het oog ver loren. Hü reed den wagen na, omdat hij bloed in den auto zag en behalve den bestuurder een man in een hem vreemd voorkomende houding zag. Op grond van deze mededeeiing wordt vermoed dat da veehandelaar in den auto is vermoord. Later zou het lijk dan aan den kant van den weg zün gelegd. Wanneer de moordenaar alleen heeft ge handeld moet hü wel heel sterk zjjn. want de veehandelaar was een krachtige, zware man, die 300 pond woog. Hü was 48 jsar oud. ongehuwd en hij stond zeer gunstig bekend De op het raadhuis ontboden dokter heeft vastgesteld, dat v. d. H. vermoord is door afsnüdlng van den halswervel Heden zal dr. Hulst uit Leiden de sectie ver richten. Vrü (jpga vond heeft burgemeester Keüzer op het raadhuis een langdurig onder houd gehad met den rechter-commissaris uit Den Haag en met den substituut-offlcier van Justitie bü de Haagsche rechtbank, mr Hoek stra In alle omliggende gemeenten is de politie via de radio van dezen moord in kennis gesteld Tot nu toe is de dader nog niet aangehouden Tijdens deze vechtpartij sou *ljn vrouw ijjn gevallen. Hjj had haar toen op het bed gelegd. Zü was bewusteloos en na verloop van een uur gaf nog geen toeken van leven. K. sou toen een me* hebben genomen, waarmede hü haar eenige diepe steken in de hartstreek toebracht. Daarna heeft hü het lük ontleed en verpakt In twee groote kof fers, waarmede hü per taxi naar de Veluwe is gereden. Hier heeft hü de koffers echter gelaten. Zooals men rich herinnert, is een van de beide koffers, met den romp van de vrouw bü Terschuur gevonden. Algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting in de Tweede Kamer voortgezet. WASHINGTON. 28 Oct. (Reuter). De voornaamste punten van de nieuwe neu traliteitswet, zooals deze door den Senaat is aangenomen, zijn: Ie. De wet staat den verkoop van wape nen tegen contante betaling toe aan oor logvoerenden. 2e. Het vervoer van wapenen met Ame rikaansche schepen naar eenig deel der wereld is verboden. 3e. Het vervoer van goederen en passa giers naar havens van oorlogvoerende tan den is. op enkele uitzonderingen na, Amerikaansche schepen verboden. 4e. De uitvoer van materiaal naar oor logvoerenden is verboden, zoolang 't eigen domsrecht niet is overgedragen aan de re geering In kwestie, met uitzondering van bepaalde gebieden. 5e. Het is verboden in de Vereenigde Staten obligaties en andere vaste rente ge vende stukken uit te geven. de uiteen- op zün van de Britsche contra bande-contröle- verkreeg omtrent de oorzaken van het langdurig opont houd, hetwelk Nederlandsche sche pen op de Engelsche kust te ver duren hebben, heeft het zich tot de bevoegde autoriteiten in Nederland gewend met de vraag, of deze ook opmerkingen hierover hadden te maken. In het algemeen kan gezegd wor den aldus werd geantwoord dat de betrokken Britsche autori teiten niet nagelaten hebben van de gelegenheid gebruik te maken de Engelsche controle in een gunstiger licht te stellen, dan waarin de ge dupeerde Nederlandsche scheep vaart deze zou vermogen te zien. Men had overigens niet anders kun nen verwachten. Tegenover de voorspiegeling, dat met de onder werping ook aan zulke eischen, als van Nederlandsch standpunt onaan vaardbaar zün. de Nederlandsche reeders in den vervolge opont houd voor hun schepen zou den kunnen afkoopen. kan in- tusschen verzekerd worden, dat de Nederlandsche regeering. wat haar betreft, zich niet leent tot bevorde ring van procedures, die geacht zouden moeten worden neer te komen op bevordering van.oorlogs maatregelen van welken belligerent ook. Naar aanleiding van zetting, welke het A.N.P. verzoek via Reuter marine- en autoriteiten Tot besluit maakt Z. H. de Paus met har- telüke woorden melding van het groote ijjden vaa Poten en vraagt aan alle Christe nen ter wereld men*chel(jk en broederlük mede te Hjden. Hü herinnert nog aan »ün bemoeiingen om den oorlog te voorkomen, belooft aan allen de hulp van Christus Koning in de dagen der beproeving en noo digt geestelijkheid en geloovigen uH te bidden en hun gebed vruchtbaar te maken door den geest van versterving en van boete. Daar op heden in Nederland vrüwel alge meen ter voorbereiding van de petroleum- distributlekaarten zün uitgereikt aan verbrui kers van petroleum, uitsluitend voor huisbou- delük verbruik, zal thans de tweede stap ter voorbereiding van de distributie van petro leum plaats vinden. Thans zullen allen, die petroleum i hebben voor andere doeleinden dan in huishouden voor verwarming, verlichting koken, zich daarvoor kunnen aanmelden bü het rüksbureau voorr aardolieproducten Daartoe zün thans bü alle Uekantoren In Nederland verkrügbaar vraagformulieren voor petroleum voor dustrieele doeleinden. Deze formulieren dienen geheel ingevuld rechtstreeks te worden gesonden aan het rüks bureau voor aardolieproducten (Sectie 3 - pe- trroleum). Zeestraat 100—104, te s-Gravenhage Ten overvloede zü nog opgemerkt, dat de dis tributie van petroleum nog niet wordt inge voerd. Alle maatregelen, die op het oogenbllk zün of worden genomen, dienen uitsluitend om. wanneer tta.t. de distributie van petroleum in gevoerd zal worden, een vlotten gang van za ken zooveel mogelük te waarborgen. werkzaamheid van de Katholieke Actie strekt. De H. Vader legt den nadruk op de büzondere roeping, die het huisgezin ten allen tüde, doch vooral ten tüde van vervolging heeft. Nu menschelüke pogingen gefaald 1 kan alleen van de Kerk redding komen. De Kerk streeft er 14 het geheel niet de grondslagen van het burgerlük gezag aan te tasten of zich deszelfs rechten toe te eigenen. De Kerk is bereid aan allen haar hulp te gevet; in den geest van Christus. stel van Nye werd met 67 tegen 22 stemmen verworpen. Hieruit blükt dus. dat de Senaat niet recht streeks heeft gestemd over een voorstel tot op heffing van het wapenembargo, doch een voor stel van Nye. dat het embargo wilde behouden heeft verworpen. Een amendement op het neutrallteitsontwerp. dat Amerikaansche havens tot verboden gebied wilde verklaren voor gewapende koopvaarders en duikbooten van oorlogvoerende staten, is door den Senaat met 65 tegen 27 stemmen ver worpen. De gearresteerde hofmeester K., verdacht van moord op zün vrouw, die Dnoderdagnacht met het ss. .Johan de Witt" in Amster dam is aangekomen en die aan boord onder bewaking stond van twee leden van de Indi sche veldpolitie is Vrüdagmorgen door den Officier van Justitie, mr. de Blécourt, verhoord. Naar wü vernemen, zou K. begonnen zün met alles te ontkennen. Hü ontkende, zün vrouw te hebben gedood en bovendien ontkende hü het lük in den kof fer te hebben vervoerd en op de Veluwe te heb ben verborgen. Het verhoor heeft een uur tang geduurd en ten slotte zou hü hebben toegege ven, dat hü met zün vrouw had gevochten. De regeering moet constateeren, dat zekere personen in het land zich niet steeds voldoende bewust zün van de gevaren, die ons bedreigen, indien ieder slechts zün eigen zin wil doen. De regeering to dan ook vastbesloten nande- lend op te treden. Zü verdedigt voor België den yecte’*. Spaak

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 1