Dultsche duikboot vergaan I Polen Hulp aan Wy luisteren naar. o DRIESSEN EEN KALME NACHT IN HET WESTEN ZATERDAG 28 OCTOBER 1939 Zrekengeldverzekering I Miaja veroordeeld E DR. EDUARD REESER Een neutraal blok van Zuid-Oost-Europa? 200.000 kilo metalen in beslag genomen Federatie van bedryftvereeni- gingen beataat tien jaar King Hall gekozen tot Lagerhuislid Dr. Kurt Schuschnigg nog steeds gevangen Pleegde res.-kapitein verduistering Vele zaken ver loven ■werden verleend. Geen officieele ant woorden meer Zandschip bijbladen gezonken Spionnage streng gestraft De match EuweKeres gaat door Grafmonument voor Mgjr. prof. Jos. Schrijnen SPAANSCHE KERKSIERADEN TE PARIJS ONTDEKT OVERNEMINGSPRIJZEN VAN PEULVRUCHTEN MÈRE IGNACE TERWINDT OVERLEDEN HET UITVAREN VAN DE V1SSCHERSVLOOT REGISTRATIE JOODSCHE VLUCHTELINGEN VAN HOOIZOLDER GEVALLEN EN GEDOOD ENGELSCHE VLIEGER TER AARDE BESTELD P J te I' Bai DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD I al» Onrust te Bazel JAARBOEK VAN ONZE R.K. UNIVERSITEIT Inkoopprijzen landbouw producten Comité voor menachlievende hulp opgericht Naar aanleiding van de beperking van het telefoonverkeer met Berlyn Zondag 29 October restaurant oOrRIUS NAAR DE NIEUWE GEMEEN SCHAP Maandag 30 October groene V sterdam (16 uur). ko- kultuur en een Rotterdam «e- ^ramo- nationaal Vluchtelingencomité te Genève Gar Kamer, Gei en Letteren en staat TROMMFLS I 1 50 DOOSJES 75 45 25 ets. Vrijdag hield de Federatie van bednjfsvereenl- b™ lett vooral vond HET BESTE CADEAU terracotta Romelnsch voo Aan uur V.A.R.A., een men gesteld. Het programma 11.35 rleerd Adr M. laat uit gevi Blo! Zon te n voo: ANl V Biet «et peri In kan verz tsm V sin. V001 Al pali een ong< soos gev» seer kun best een zaal lang gege den Vl van 1927 bezo Ai telle tot ning ken wees VI Inge wort ter I gelei verti Ar voor mllit tran brull auto Vr Ar schei gen wore zood even kan tljdli ling gesel pen, oplei He inget lings Rt IS M. 12 20 4 Naar wij vernemen, heelt het Bureau Zaken verloven van het departement van Defensie van het oogenbllk af, dat de regeling voor het verleenen van zakenverloven was afgekondlgd, een menigte verzoeken behandeld. In begin van deze week, van 23 Octobes af, zijn reeds eenlge honderden zakenverloven ver leend. in hoofdzaak landbouw-verlowen. LONDEN. Tl Oct. (Renter) Vijftig tot ■estig lyken bevinden zich, naar men gelooft, in een Dutache duikboot, welke op de Goodwin Banda. aan de kust van Kent, is vergaan. Gemeld wordt, dat een aantal lüken naar Dover te evergebracht. PARIJS. 26 Oct. In een loods In Bicetre by Parijs zyn dezer dagen 12 verdacht uitziende koffers gevonden, die elk meer dan 100 kilo wogen. Op last van de politie werden deze ge opend en men kwam tot de ontdekking, dat ai) tot de randen gevuld wareh met gouden en zil veren voorwerpen, alsmede met geldstukken en bankbiljetten. De voorwerpen zijn uit Spanje afkomstig. Het groot aantal kerkelyke voorwer pen wijst erop, dat zy uit Spaansche kerken ge stolen zijn en naar Frankrijk werden overge bracht. De eigenaar van de loods, een bediende van de Parijsche vischhal, alsmede zijn vrouw zijn gearresteerd. Zij beweren, dat zij de koffers van een onbekenden man. wiens naam zij niet ken nen, in bewaring hebben gekregen. BAZEL, 27 Oct. (Havas). De ..Basler Nach- rlchten” schrijft, dat de Itallaansche ambassa deur te Sofia den Bulgaarschen minister-presi dent Klosselvanoff een ontwerp heeft voorge legd tot het instellen van een neutraal blok, dat de staten van Zuidoost-Europa zou omvatten. De ambassadeur wensche de Bulgaarsche op vatting hieromtrent te weten en naar te Sofia verluidt zou het antwoord van Bulgarije zeer gunstig zijn geweest. Donderdagavond tegen twaalf uur Is bij het station te Woerden een arbeider, zekere de W. uit Utrecht, die aan de wissels werkzaamheden verrichtte door een trejn afkomstig uit Gouda gegrepen en op slag gedood. Door de politie te Woerden Is het stoffelijk overschot in beslag genomen. MADRID. 27 Oct. (DJ4.B.) Het Spaansche gerechtshof voor politieke overtredingen te Me lilla heeft generaal Miaja veroordeeld tot een maximumstraf van 15 jaren verbanning en het verlies van zijn geheele vermogen. Zijn vrouw werd veroordeeld tot een geldboete van 1 mll- lióen peseta’s. LONDEN, 27 Oct. (Reuter) Stephen King Hall is zonder stemming gekozen verklaard tot lid van het Lagerhuis als vertegenwoordiger van het district Ormsklrk (Yorkshire), welke zetel vacant was. BOEDAPEST. 27 Opt (Reuter). Volgens de laatste berichten uit Weenen wordt de vroe gere Oostenrijksche bondskanselier Schuschnigg nog steeds gevangen gehouden In de kamer, die hem als verblijfplaats werd aangewezen toen de Dultsche troepen Oostenrijk binnenrukten Men zegt, dat Schuschnigg zeer zwak en gede primeerd is en geen eetlust meer heeft. Zijn vrouw hem eens per week ean bezoek,van vijf minuten brengen In tegenwoordigheid van de Gestapo. De politie te Rotterdam heeft beslag gelegd op een partij metalen, groot 200 000 kg., be staande uit geel en rood koper, brons en ijzer, oie opgeslagen was In pakhuizen en eenlge In de binnenhavens liggende schepen. Tegen den eigenaar, een Rotterdamsch me elhandelaar. Is proces-verbaal opgemaakt, ■omdat hij zich niet heeft doen Inschrijven bij net rijksbureau voor metalen te Den Haag en geen inventarisatielijst aan dat bureau heeft gezonden. De Nederlandsche kampioen verklaarde, dat. mocht hy een seer behoorlijk resultaat tegen Keres, den winnaar van het A.V.R.O.-tonrnooi behalen, hy er seer ernstig over denkt opnieuw een poging te wagen tegen zijn ouden tegen stander, dr. Aljechin. alt te komen voor een match om het wereldkampioenschap. Vrijdagmiddag is op de Maas bij Blitterswijk het schip .Threcbr”, schipper Olman^ tijdens het zandladen. hetgeen met een transbordeur geschiedde, gezonken. Toen het schip ongeveer voor twee derde ge laden was. begon het plotseling, door tot nog toe onopgehelderde oorzaak, snel weg te zak ken. Een in de nabijheid gelegen motorboot schoot toe en kon den schipper en nog zes an dere personen, die zich aan boord bevonden, overnemen, zoodat gelukkig geen persoonlijke ongelukken zijn gebeurd. Een baggermolen, welke nabij het schip lag, heeft dit nog zoo dicht mogelijk naar den wal gesleept doch op eenigen afstand voor den wal zonk het schip geheel weg. Het ligt thans twee meter onder water. Men hoopt, dat wanneer de Maas valt, het schip weer zoover boven water zal komen, dat het geborgen kan worden. Verschenen is het jaarboek der R. K Unlver- sitelt te Nijmegen over het jaar 19381939. Het boek bevat de bekende uitvoerige gegevens over den staat der R. K. Universltelt op 18 Septem ber 1939 betreffende Curatoren, Hoogleeraren enz. Bijdragen tot de geschiedenis der R. K. Universltelt gedurende het studiejaar 1938-1939 in den vorm van openbare lessen, Inaugureele ledevoerlngen, blbliotheekverslagen, uitslagen van promoties en examens enz. Voorts een opgave van de bescheiden van be lang voor de R. K. Universltelt, als studiebeur zen, en tenslotte uitvoerige verslagen van het omvangrijke Nijmeegsche vereenlglngsleven. Zooals reeds eenlge malen voor de micro foon van de omroepvereeniglngen Is bekend ge maakt, zal de door bemiddeling van de radio- omroep contróle-commissie verzorgde offi cieele rubriek „Vraag en antwoord” met Ingang van 1 November as. worden stopgezet. De prijzen van groene en schokkererwten gelden voor In September overgenomen partyen Deze partyen worden maandelijks met f 0.10 per 100 kg. verhoogd tot en met 1 Juni 1940 Voor het eerst wordt dit geacht te zyn ge- schiec op 1 October; de pryzen voor de maand November zullen derhalve resp f 10.55 en f 13.06 per 100 kg. bedragen Aangaande de fyne zaden Is besloten, ‘dat de overoemingsprys voor koolzaad gehandhaafd biyft op f 15.per 100 kg. En die voor kanarie- zaad wordt verhoogd tot f 12.per 100 kg., terwyi karwyzaad. blauwmaandzaad en mos terdzaad niet zullen worden overgenomen Om trent den overnemlngsprys voor lynzaad zullen nog mededelingen worden gedaan. Voor partyen karwyzaad, blauwmaanzaad en mosterdzaad, welke reeds door de provinciale voedselcommissarlssen werden Ingenomen, zal een regeling worden getroffen. De Rotterdamsche rechtbank heeft, uitspraak gedaan In een geval van spionnage. De 50-jarige scheepsbevrachter G. T., diens 21-jarlge toon H. J. T„ monteur-vliegtuigbouwer, en de 21- jarlge fotograaf J. R„ allen wonende te Rot terdam en gedetineerd, hebben Vrydag 13 Oc tober terecht gestaan wegens overtreding vkn ce art- 45-48-98 en 310 van het W. V 8. Zy zouden In vereenlging hebben gepoogd foto’s betrekking hebbende op het bedryf van de vliegtulgenfabriek Koolhoven, aan een vreemde mogendheid te verkoopen. De behan deling van deze zaak geschiedde met gesloten deuren. De verdachten werden veroordeeld tot resp een jaar gevangenisstraf, een jaar gevangenis straf mét aftrek der preventieve hechtenis, waarvan acht maanden voorwaardelyk met een proeftyd van drie jaar en zes Jaar ontzegging van te mogen dienen by de Nederlandsche ge wapende macht, en vier maanden gevangenis straf mte aftrek van de preventieve hechtenis en met ontzegging van te mogen diénen by de gewapende macht voor vyf jaar. hoofdstad Studium In vervolg op de mededeellng van 19 October Omtrent de verhooging van de overnamepryzen voor granén deelt de Minister van Economische Zaken mede, dat hy heeft besloten, ook den overnemlngsprys voor peulvruchten te ver hoog en. Deze pryzen zullen, met terugwerkende kracht voor de reeds overgenomen peulvruchten, voor gemiddelde kwaliteit geleverd op door den provincialen voedselcommlssarls aan te wyzen leverlngsplaats. per 100 kg. zyn: Capucyners: a Blauwpeulen f 13.50. b. Wijker f 13.56, c Vrydag is" op Schiermonnikoog met militaire eer ter aarde besteld het stoffeiyk overscho' van den Engelschen vlieger I. Evan, dat deze: dagen op het strand was aangespoeld. De begrafenis geschiedde op ..Vredenhof’een kerkhof voor slachtoffers der zee. Aanwezig waren o.a. de Engel’sche luchtvaart-attaché uit Den Haag, A Adams, de burgemeester van Schiermonnikoog en vele anderen. Ryk toebehoorde, schuldig gemaakt steekpenningen by Men meent te weten, dat de zaak niet alleen tot milltalren'beperkt zal biyven. 19 sell De Nederlandsche Vereenlging van Rent meesters heeft zich met een schryven tot den minister jan Economische Zaken gewend, waar in zy aandringt op verhooging van de Inkoop- pryzen der landbouwproducten, die thans op- geelscht zyn, en van de richtprijzen 1940 tegen over die van vorige jaren. cha ■2 De minister van Blnnenlandsche Zaken heeft een circulaire aan de gemeentebesturen doen toekomen betreffende registratie van Joodsche vluchtelingen. Met Intrekking van zyn beschikking d.d. 19 December 1938 heeft de minister thans bepaald, dat de op persoonskaarten beschreven Jood sche en andere z.g. „niet «Arische" vluchtelin gen, die 1 December 1939 In het verblljfreglster zyn Ingeschreven, met Ingang van dien datum overeenkomstig de bepalingen van de bevol kingsboekhouding worden opgenomen in de be volkingsregisters. De Rykslnspectie van de bevolkingsregisters is belast met de zorg voor het nauwkeurig oy- houden van een centraal register van meerbe- doelde vluchtelingen, die na 1 Maart 1938 in Nederland zyn gekomen. De Joodsche en andere *g. „niet-Arlsche” vluchtelingen, die 1 December 1939 noch In de bevolkingsregisters, noch In eenlg verbiyfregls- ter opgenomen of ingeschreven zyn, worden na dien datum Ingeschreven In het verbiyfregister Hiervan kan echter na verkregen machtiging worden afgeweken. De toestand In Polen, na den oorlog ont staan, heeft zulk een onnoemelyke ellende na gelaten, dat men van alle zyden organisaties opricht teneinde In den nood den hulpbehoe venden eenigermate leniging te brengen. De besturen der vereenlglr.gen, die In Ne derland bestaan, met het doel de goede be trekkingen op cultureel gebied tusschen Ne derland en Polen te bevorderen en de Poolsche cultuur te bestudeeren, hebben het Initiatief genomen tot oprichting van een Nederlandsch Comité voor menschlievende hulp aan het Pool sche volk. De Nederlandsche afdeellngen van de Internationale confessloneele organisaties voor hulp aan vluchtelingen hebben zich daar- by aangesloten. Evenzoo een aantal personen en bestuursleden van organisaties In Nederland, die het bevorderen van economische belan gen tusschen Nederland en Polen ten doel hebben. - Dit comité, dat als een leidend orgaan moet worden opgevat, zal door een speciaal uitvoe rend comité er naar streven In de verschillen de gemeenten of provincies gewesteiyke comité's op te richten, die dan door het organiseeren van avonden en met andere middelen het elgeniyke werk zullen verrichten. Het leidend comité zelf beoogt het Internationale contact te leggen. Hieronder wordt verstaan het wer ken In het door den oorlog geteisterde, thans door Dultschland bezette deel van de Pool sche republiek, voor het opheffen van de be volking uit de ellende, waarin zy door den oor log is gebracht. Dit werk zal zoowel op mate rieel gebied als op hygiënisch en cultureel ge bied moeten liggen. Het kan niet tot uitvoering worden gebracht dan langs den weg van sa menwerking In eene bereids In wording zynde internationale organisatie voor een rellef-actie Voor bet doof Rusland geteisterde gebied be staat vooralsnog geen concrete mogeiykheld tot het bieden van hulp. Deze zelf aanvaarde taak tracht het c^nlté in nauw contact met Donderdagavond Is de 38-jarige landbouwer C. van Mil te Maasland van een stalzolder ge vallen en gedood. Om zes uur was de man niet aan tafel ver schenen. Zyn vrouw dacht aanvankeiyk dat hy nog op het land werkte,ïioch toen hy om half negen niet thuis was, ging men hem zoeken. Het bleek, dat van Mil door een luik van den stal zolder was gevallen. Het slachtoffer was vader van vyf kinderen. PARIJS. 28 Oct. (Hn-’ó. Het legerbericht van den Zaterdag ochtend luidt: „Een kalme nacht aan het heele front.” Zaterdag 4 November, te half drie, zal op het R.*K. kerkhof te Venlo prof Dr. K. Bellon een monument op het graf van Mgr. prof. dr. Jos. Schrynen onthullen, dat vrienden en oud-leer- llngen als hulde aan zyn nagedachtenis hebben opgericht. Dit monument, dat voor het grootste deel uit roode terracotta Is opgetrokken (slechts voor den sluitsteen is Romelnsch travertin ge bruikt), heeft de beeldhouwer Peter Roovers ontworpen en uitgevoerd. Deze heeft-zich, zoo wel voor de leidende gedachte, als voor ver schillende details, laten Insplreeren door mo tieven van de oud-christeiyke kunst, zonder daarby echte rin slaafsche Imitatie te verval len. Zoo is een kunstwerk ontstaan, dat me de door zyn verbondenheid met vroeg-chrlste- lyke kunstuitingen een heel byzondere be- teekenls heeft, als posthume hulde aan een ge leerde. die een groot deel van zyn krachten aan de studie van oud-christeiyke taal gewyd neeft. Het monument bestaat uit tombe, afgedekt door een plaat travertin. Deze laatste is een geschenk van een groep Itallaansche geleerden, die aldus op tref fende wyze aar. de hulde hebben deelgenomen. De tombe bestaat uit twee sokkels, waarvan de onderste versierd is met een acanthusmotief, aan de voorzyde zlnryk onderbroken door het eucharistisch symbool van visch. kelk en broe den. Op den tweeden sckkel is In Damasusletters een oud-christeiyke Latynsche Inscriptie aan gebracht. luidend: Oratlonibus sanctorum per- ducet te Domlnus, hetgeen men vry zou kun nen vertalen als: „Door de gebeden der geloo- vigen geleide de Heer U tot de eeuwige zalig heid.” De gedachte der voorbidding en van de gemeenschap der heiligen In het algemeen, wel ke in deze inscriptie tot uiting komt, beheerscht ook verder de plastische versiering van het graf. Aan de achterzyde wordt dit nl. afgeslo ten door een In hoogrelief uitgehouwen orante- flguur, aanvebracht in een boogvormig vlak, dat kennelijk op den oud-christel. arcosolium- boog geïnspireerd Is De orantefiguur een der meest troostrijke voorstellingen der catacom benkunst. symboliseert de ziel van den over ledene, die. staande voor Gods troon, bidt voor de nog op aarde verwyienden. De kunstenaar heeft de orante In oud-christeiyke gebedshou- dlng afgebeeld met wyduitgespreide armen, het hoofd iets opgeheven, naar de beschryvlng van Tertullianus: „Wij heffen onze armen niet slechts op. maar spreiden ze ook uit. ons aldus in onze houding aan onzen Heer In den dood geiykmakend. en zoo beiyden wy Christus zelfs in de houding by ons gebed." Naast de oranteflguur zyn In laagrelief nog twee oud-christeiyke symbolen aangebracht: de duif als symbool der redding en de pauw als symbool der Verryzenls. Zoo ademt heel dit monument dienzelfden echt christeiyken geest, welke ook In de cata combenkunst zoo treffend tot ons spreekt, en welken Schrynen tallooze malen In woord er. geschrift zyn leerlingen en zyn lezers heeft nader gebracht. Op den dag van de onthulling van het mo nument zal des morgens te half elf In de St Martinuskerk te Venlo een plechtige H. Mis voor de zielerust van prof. Schrijnen opgedra gen worden. basis van 28 pet. plksel) f 12.—. Dulvenbooner. f 12Veldboonen f 10.25. Bruine boonen (en Stroobnonenf 17.Walchersche ronde boonen f 19,—. Witte boonen f 20.—. Groene erwten (w.o. Kroonerwten) f 10.35 Schokkererwten f 1285 De pryzen c. BERN. 27 Oct. (Havasj. De „Basler Nach richten" bericht, dat het telefoonverkeer, dai gistermiddag op tast van Berlyn was onder broken, Is hersteld. Het is evenwel moeiiyk een telefonische verbinding tusschen Zwitserland er. Berlyn tot stand te brengen. Men moet lang wachten eer men via Frankfort of Stuttgart verbinding met Berlyn krygt en het is niet mogelijk in verbinding te komen met de plaat sen in de omgeving van den Westwal zooals Freiburg in Breisgau ot Karlsruhe Het blao bericht verder dat nieuwe voorschriften in wer king zyn getreden in Dultschland ten aanzlei, van de contróle op de telefoonverbindingen. In welingelichte kringen wordt geen uitleg hiervan gegeven. De „Basler National Zeltung" bericht, dat de plaatselyke militaire commandant glsteravonc alle gemobiliseerde burgers van Bazel, die met verlof waren, beeft teruggeroepen. Deze maat regel werd genomen, nadat het telefoonver keer met Dultschland was verbroken en te Ba zel talryke geruchten de ronde deden over con centraties van Dultsche troepen aan den rech teroever van den Ryn, het slaan van ponton bruggen door Dultsche genie e.d. Het Zwitsersch telegraafagentechap verneemt van Dultsche ziftte, dat het telefoonverkeer van Dultsch.and met de aang^Azende neutrale landen word gecontroleerd. Sommige particu liere verbindingen worden toegestaan, doch alle officieele verbindingen en de verbindingen met de pers zyn verboden. Vooral het verbreken van ae verbindingen met de pers trekt de 'an- oacht, aangezien verscheidene groote Zwitser- sche bladen correspondenten te Berlyn nebben Wat de officieele verbindingen betreft merkt men op, dat de telefonische verbinding van net politieke departement te Bern normaal kan spreken met de Zwitsersche legatie te Ber:yn. CHOCOLAAD CARROS Reeds geruimen tyd bestond by de militaire autoriteiten het vermoeden, dat op een com- pagnles-bureau te Oss malversaties werden ge pleegd. Na een uitgebreid onderzoek kwam vast te staan, dat de 47-jarige reserve-kaplteln T. L. zich aan onregelmatigheden heeft schuldig ge maakt. L., die compagnles-commandant te Oss was. Is onmlddeliyk uit zyn functie ontheven en naar 's-Hertogenbosch gebracht, waar hy na verhoor Is opgesloten. Aangezien het onderzoek nog In vollen gang Is, konden de militaire auto riteiten geen verdere mededeelingen doen. Te Oss, waar de arrestatie groot opzien heeft ge wekt. wordt beweerd, dat men hier te doen heeft met een omvangryke verduisteringszaak. Behalve aan verduistering van geld, dat aan 't zou verdachte zich hebben aan het Incasseeren van leverlngen voor Defensie. Na 'n korte ongesteldheid is Donderdag In het 8t. Anthonius Ziekenhuis te Utrecht overleden Mère Ignace Terwlndt, rectrice van het 8t. Angela Gymnasium der eerw. zusters Ursuli- nen te Venray. De begrafenis is Maandag 30 October, om tien uur, op het kloosterkerkhof van Jerusalem, te Venray. Is als volgt samengesteld: Eerste party Zondag 24 December Amster dam (1—8 uur). Tweede party Maandag 25 December Am- Derde partij Woensdag 27 December Utrecht (811 uur). Vierde party Vrydag 29 December Amster dam (611 uur). vyfde party Zaterdag 30 December Amster dam (611 uur). Zesde party Maandag 1 Januari '40 Den Haag <611 uur). Zevende party Dinsdag 2 Januari Den Haag <611 uur). Achtste party Woensdag 3 Januari Den Haag (611 uur). Negende party Vrydag 5 Januari Rotterdam <611 uur). Tiende party Zaterdag 8 Januari Rotterdam (38 uur). Elfde party Zondag 7 Januari (18 uur). Twaalfde party Woensdag 10 Januari Am sterdam (6—11 uur). Dertiende narty Zaterdag 13 Januari Amster dam (49 uur). Veertiende party Zondag 14 Januari Amster dam (27 uur). HILVLRSCM I. 1875 en 414.4 M. KRO 9 30 Gramofoonmuzlek, 11.00 Plechtige Hoogmis. 12.15 Causerie ..Beteekenls van den tuixiDouw voor Nederland”, 12.35 Gramofoon- muzlefe, 12 45 Berichten ANP, gramofoonmu zlek. 1.00 Boekbespreking. 1.20 KRO-orkest en solisten, 2.00 Vragenbeantwoording, 2.45 R.K. Kinderkoor ..Zang en spel” met pianobege leiding, 3.00 Rotterdamsch Philharmonlscb orkest en solist (opn.), 3.40 Gramofoonmu- riek. 4 00 Rococo-octet. 4.30 Ziekenhalfuurtje, 4.55 Gramofoonmuzlek. 7.45 Berichten, 7.50 Gramofoonmuzlek. 8.00 Berichten ANP, mede deelingen, 8.15 Vrooljjk programma, 9.00 Gra- mofoonmuziek. .945 -De KRO-New Style Artists. 9.35 Het Rococo-octet. 9.55 Gramofoonmuzlek. 10 05 Spreekkoor en het KRO-orkest. 10.30 Be- rl hten ANP. 10 40 Bpiloog. 11.00—1115 Espe- antonleuws. HILVERSUM II» 301.5 M. 8.55 VARA. 12 00 AVRO. 5 30 VARA, 8.00—12 00 AVRO 8.55 Gramofoonmuzlek, 9.00 Berichten. 9.45 Gramofoonmuzlek, 9 59 Berichten-^. 10.00 Het VARA-Harp-trio en gramofoonmuzlek, 10.40 Declamatie en gramofoonmuzlek. 11.00 Kin derkoor ..De Merels” 11.30 VARA-Harmonie orkest. 12.20 Omroeporkest en solist. 12.45 Be richten ANP. gramofoonmuzlek. 1.00 Vervolg concert, 1.50 Gramofoonmuzlek. 2.00 Boekbe spreking. 2.30 Concertgebouw-orkest en solist. 4.30 Mandolineclub „Ons Genoegen*’. 4.45 Sportnieuws ANP. gramofoonmuzlek. 5.30 Kin- derhalfuur. 6.00 Sportpraatje. 6.25 Sportnieuws ANP, 8.00 Berichten ANP. 8.25 Omroeporkest en soliste, 9 15 Radiotooneel met muziek. 9.45 AVRO-Amusementsorkest, de Singing Bache lors. AVRO-Girls en „The Hawaiian Serena des”. 11.00 Berichten ANP. hierna AVRO Dansotkest. 11.4012 00 Orgelspel. ENGELAND, 391 en 449 M. BBC-Varlété-orkest. 1220 Geva- programma. 12.50 BBC-Harmonie-or- kest, 1.50 Orkestconcert, 2.50 Orgelspel, 3.55 Variété. 5.55 BBC-Theaterorkest, 6.35 Optreden van een solist(e). 8.00 Optreden van een so- llst(e). 8.35 Variétéprogramma. 9.35 Orkestcon cert of'optreden van een solist(e), 11.00 Lichte muziek. KEI LEN, 458 KI. 5.20 Havenconcert, 7.20 Solistenconcert, 8.35 Gramofoonmuzlek. 9.50 Volksliecérenconcert, 10.35 Het Bul<?aarsche strijkkwartet. 11.20 Om roeporkest en koor en solist. 135 Populair concert. 3.20 Het Blelefeldsche Kinderkoor en solist, 4.30 Verzoekconcert, 7.3512.20 Zie Deutschlandsender. BRISSEI. K Z. Voorburgwal b. h. Spul. Amsterdam. PLATS OU JOUR N LA CARfl Olavskerk aldaar, werd aangezocht. De belangstelling voor de actie naar -• Gemeenschap schynt Intusschen ook 1° hooge Noorden te zyn doorgedrongen, asngw^ de hier bedoelde lezingen juist dit onderw— sullen behandelen. «o Met belangstelling wordt het resultaat een en ander tegemoetgezien. Binnenkort wordt in de Noorsche Oslo onder den naam „Sociologisch een serie voorlezingen gehouden, onder de piclën van de daar bestaande WetenschappWF* Vereenlging. Tezamen met enkele vooraanstaande wew" schappelijke mannen uit Noorwegen, van katholieke zyde onderwerpen bespre» worden, waartoe Mgr. H. Snoeys, pastoor asr dsNléU* in bet gingen voor ziekengeld-verzekerlng haar jaar- ■uksche algemeene ledenvergadering, waarin te vens het tienjarig bestaan der federatie werd herdacht. In zyn openingsrede memoreerde de voorzitter van dit jaar, de heer E. Kupers, In oe eerste plaate de oprichting van de federatie op 30 Sep- tember 1929 door de organisaties van werkge- vers en werknemers. Voorts ging spreker de geschiedenis na van de tot standkomlng van de Ziektewet, die op 1 Maart 1930 in werking trsd en waarvan de uitvoering werd opgedragen aan bedi ijfsvereeniglngen voor ziekengeldverzekeriag ais uitvoeringsorganen, voortgekomen uit bet bedrijfsleven zeil en de Raden van Arbeid ai» aanvullende overheidsorganen. Spreker memo- i eerde hierby met groote waardeering het baan, brekend werk van oud-minister dr. F. E. Ptet- huma. In een uitvoerige schets van den arbeid der federatie toonde spreker aan, dat coordineersn in de tien verstreken Jdren het streven van de federatie is geweest. Hy releveerde in dit ver band het geregeld overleg van de federatie met de Vereenlging van Raden van Arbeid, dat leidde tot een vruchtbare behartiging van de gemeen- schappelyke belangen der Raden van Arbeid en bedrijfsvereeniglngen op alle gebied en niet in de laatste plaats by de regeering. Spreker legde den byzonderen nadruk op hetgeen hij én in de federatie én in de Ziektewet van de grootste beteekenis acht, nl. de gedachte van het „zelf- doen" in een georganiseerd verband, dat werk gevers en arbeiders als gelijkgerechtigden samen vat. De heer Kupers besloot zyn rede met den wensch, dat de ontwikkeling, welke het in prac- tyk brengen van deze gedachte heeft doorge- maakt, zich moge bestendigen en dat de federa tie succesvol voort moge gaan met haar nuttigen socialen arbeid. Vervolgens wenschte mr. H. W. Groeneveld, chef van de afdeellng arbeidersverzekering van het departement van Sociale Zaken, als verte genwoordiger van den minister van Sociale Za ken, de federatie van harte geluk met haar jubileum en verklaarde, dat deze organisatie van hare oprichting af zyne onvoorwaardelijke sym pathie heeft bezeten, omdat zy kan worden be schouwd als de resultante van de natuurlijke evenwichtzoekende kracht van het maatschap- peiyk leven. Dr. E. B. F. F. baron Wittert van Hoogland, sprekend.als vertegenwoordiger van de Vereeni- glng van Raden van Arbeid, hield hierna een rede, waarin hy om. uitvoerig uiteenzette, dM niets aan de samenwerking tusschen ambtelljl* organen en organen, voortgekomen uit het be- dryfsleven, In den weg staat, mits men slecht» aan het begrip staatsbemoeiing de juiste betee kenis toekent. Na den heer Wittert van Hoogland heeft pre». J. A. Veraart namens de bedryfsvereeniging®. leden der federatie, het federatiebestuur gehul digd voor hetgeen het In ,de afgeloopen jaren In het belang van zijn leden heeft gedaan. j Nadat de voorzitter den sprekers dank dm j gebracht, waarby hy de opvatting van den heer Wittert van Hoogland betreffende het begnp staatsbemoeiing tot de zyne maakte en be stendiging van de goede samenwerking toezegde, zoowel aan den regeeringsvertegenwoordigera» aan de Vereenlging van Raden van Arbeid, *4*“ de agenda verder afgewerkt. Dr. C. v. d”Berg, directeur-generaal hoofd ter afdeellng volksgezondheid van het departemw van Sociale Zaken, sprak een inleiding uit om het belang van de preventie uit een oogpunt volksgezondheid en sociale verzekering, die m groote belangstelling werd aangehoord. Op z’n stuk blijven staan is een heel mooi iets en soms komt het in het levon voor dat men zonder een duim breed te wijken op z'n stuk moet blii- ven staan. Er zijn karakterwaarden ot zedelijke poederen waarover niet te marchandeeren valt. Maar men doet goed zich êr deugdelijk rekenschap van te geven, dat zulke gevallen niet dagelijks voorkomen en dat men zéér* zéér vaak moet weten te geven en te nemen. Wil men wat bereiken dan moet men dikwijls iets van zijn 'eigen zienswijze laten schieten, moet men weten tot een eerbaar en eerlijk com promis te komen. Op z’n stuk blijven staan is dan ook niet te verwarren met halsstarrigheid en koppigheid met stijfhoofdigheid en doordrijven van eigen wil. Als men tot elkaar wil ko men en tot overeenstemming geraken dan moet men meer dan eens wat water in z’n wijn doen en iets van eigen meening prijs geven. Doet dit zoolang het eenigszins mqgeltjk is Blijft op uw stuk staan in dwingende gevallen waarbij u geen keuze moge lijk is. Doch weest anders steeds in schikkelijk. Dezer dagen heeft dr. Euwe. op verzoek van het Euwe-comité, zich telegrafisch tot Keres gewend, die zich momenteel nog In Zuld-Ame- rlka bevindt, met de vraag te willen mededeelen of hy. ondanks de gewyzlgde politieke omstan digheden. nog bereid is In een tweekamp tegen den Nederlandschen kampioen eind van dit jaar uit te komen De Estlander heeft telegrafisch en ook In een schryven aan dr. Euwe geantwoord, dat het hem verheugde dat Nederland, ondanks de po litieke moeiiykheden, nog bereid Is een derge- lyke match te organiseeren en dat hy vol gaarne naar ons land zal komen om tegen den ex-wereldkampioen te spelen. Het Euwe-comite heeft vervolgens, met medewerking van de programma voor de match sa- L. 322 en 484 M. 322 M. 8.20 Gramofoonmuzlek. 9 20 Jan Steur»’ Mu sette-ensemble en soliste. 10.35 Planovoor- drscht. 11.20 Gramofoonmuzlek. 11.50 en 1230 Omroepdansorkest. 12.501.20 en 1.50 Gramofoonmuzlek. 2.35 en 3.30 Het koor Marxkrlng". 4 50. 5.20 6 20 en 6.45 Oramo- foonmuzlek. 7 20 Gevarieerd programma. 9.30 Omroepdaneorkest10 2011.30 Gramofoonmu zlek. 484 M. 8 20 Gramofoonmuzlek. 9.20 Gevarieerd con cert, 10.20 en 11.35 Gramofoonmuzlek. 11 50 Jean Duchesne’s orkest. 1 50 Gramofoonmu zlek, 2.20 Symphonleconcert m. m v.. solist en gramofoonmuzlek. 4 20 Gramofoonmuzlek. 4 50 Planoduetten, 6 15 en 6 35 Gramofoon- muzlek. 7.20 Uitzending voor aoldaten. 7 50 Gramofoonmuzlek. 7.56 Faust", opera. Tn de pauzes: Gramofoonmuzlek. 10.3511.20 Gra- mofoon muziek. DECTSCHI.AXnHENOER 1571 M. 7 35 Populair concert. 9 50 Populair con cert. Hierna tot 12.20 Nachtconcert. HILVERSUM I. 1875 en 4t4.4 M. NCRV-Ultzendlng 8.00 Berichten ANP, 8.20 Oramofoonmuzlek. 10.30 Morgendienst. 11.30 Gramofoonmuzlek. 12 30 Het All-Round-Sextet en gramofoonmu zlek. 2.00 Schoolultzendlng. 2.35 Gramofoon muzlek. 3.153.55 Gramofoonmuzlek, 5.00 Gramofoonmuzlek. 6.15 Gramofoonmuzlek. 7.45 Gramofoonmuzlek, 8.00 Berichten ANP. herhaling SO6-berlchten. 8.15 NCRV-orkest 9 20 Orgelconcert. 9 45 NCRV-orkest. 10 00 Be richten ANP, 10.30 De Postillons en foonmuzlek. 11.20 Gramofoonmuzlek. HILVERSUM II. 301.5 M. Algemeen programma, verzorgd door de AVRO 8.00 Berichten ANP. Gramofoonmuzlek. 9.30 AVRO-Amusements-orkest en Bollet (opn), 1015 Gewyde muziek (grpl), 10 35 Ensemble Rentmeester. 12.15 Orgelspel. 12 30 De Vage bonden en soliste. 1.15 Orgelspel. 1.30 Gramo- foonmuzlek, 2.20 Het Lyra-trlo. 3.30 Het Om roeporkest en soliste. 4.30 Dlsco-causerle, 5 30 Het Omroeporkest en gramofoonmuzlek. 7 00 AVRO-danaorkeet. 8 00 Berichten ANP. 6.25 Verkorte operette „Das Drelm&derlhaus', 10.00 Liedjes. 10,20 Gramofoonplaten met toe lichting. 1100 Berichten ANP. hierna tot 12.00 De Twilight Serenaders en solist (opn ENGELAND. 391 en 449 M. 10.0510.20 Bloscoop-orgelspel. 11.35 Dans- orkest 12.35—1.20 BBC-Harmonle-orkest. 2 20 Optreden van een sollst(e). 3 35 Cabaret-pro- vramma. 4 50 BBC-Theater-orkest. 5 55 Varié té. 6 20 Orkestconcert. 7 20 Variété. 8 35 Or gelspel. 9.35 Cabaretprogramma. 10 05 Optre den van een solist(e). 10 40 Dansorkest. KEULEN. 456 M. 5 50 Leo Eysoldt’s klelrforkest. 7.40 Gramo foonmuzlek. 9 3010.20 Amusementspro gramma. 1120 Concert, 12.20 Het Nedersak- senorkest. 1.35 Populair concert, 3 20 Het Om- roeporkrst. 4 30 Gramofoonmuzlek. 5.00 Het Peter-kwartet5.20 Otto Dobrindt’s orkest, 7.3512.20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M. 11 20 Gramofoonmuzlek. 11.50 en 12.30 Om- roepdansorkest. 12.501.20 Gramofoonmu zlek. 4 20 Planovoordracht, 5 50 en 6.20 Gramo- foonmuzlek. 7.20 Ontspanntngsprogramma voor soldaten. 7 50 Cabaret. 9.3010 20 Omroep- dansorkest. 484 M. 11.35 Gramofoonmuzlek. 11 50 Radlo-orkest. 12.501.20 Gramofoonmuzlek. 4.20 Radlo- orkest. 5 35 Planovoordracht. 7.20 Uitzending voor soldaten. 7.50 Omroepsymphonle-orkest en solist. 9 30 Jazzmuziek (gr.p.f), 9 5010 20 Gramofoonmuzlek. DEUTSCHI.ANDSENDER. 1571 M. 7 35 Het Beriynsche Omroeporkest, klein orkest en koor en solisten, 9 50 Gramofoon muzlek. 10.20 Populair concert, hierna tot 12.20 Nachtconcert. Onder zeer groote belangstelling, muzikale en Journalistieke kringen, Utrecht in de aula van de Ryksuniversiteit de promotie plaats van den heer Eduard Reeser muziekredacteur van de Nieuwe Rotterdam sche Courant, tot doctor in de Wijsbegeerte. De titel van het proefschrift, dat de heer Reeser moest verdedigen, luidde: De klavierso- nate met vioolbegeleldlng In het Parjjicb tnu Mansholt of Hola t 16M. Waalache boonen (op üekleven ten tijde van Mcsait. het Nederlandsche Roode Kruis en het Inter nationaal Vluchtelingencomité te Genève te vervullen. De concrete mogelykheid, die op dit oogenblik bestaat, doet zich alleen voor in de hulp aan de uitgeweken Polen. Zoowel In Li- tauen als’ In Roemenië kan men momenteel helpen. Naar Letland evenals naar de beidé vorige landen is reeds eenlge hulp gezonden. Evenwel wacht men op het tot stand komen van een definitieve organisatie met Internatio nale vertakkingen. In deze periode tracht het comité geld byeen te zamelen, terwyi het ook maatregelen voorbereidt tot het ondersteunen van vluchtelingen en geïnterneerden In Roe menië en elders buiten Polen en tot het by- staan van uit elkander gerukte Poolsche ge zinnen by hun pogingen om wederom samen te worden gebracht. Men helpt elkanders ver- biyfplaats op te sporen en In briefwisseling te treden. Voorts treft men maatregelen je gens verweesde, half verweesde bt van de ouders losgeraakte kinderen. Ook dit werk zal in het kader van nauw contact met en aan- leunen tegen de Internationale organisatie van het Roode Kruis moeten worden opgezet. Het Nederlandsche Roode Kruis vormt hierby wederom de tusschenschakel. In het leidend comité hebben zitting geno men de bestuursleden der „Nederlandsch- Poolsche Vereenlging" te Den Haag en wel ir. M. C. E. Bongaerts, lid der Tweede oud-mlnist«r van Waterstaat, die het voorzit terschap heeft aanvaard. Voorts de heer G. D. van Es Gips, mr. dr. L. N. Deckers, lid der Tweede Kamer, oud-minister van Defensie en prof. N. van Wyk, hoogleéraar te Leiden. Van de bestuursleden der „Nederlandsch- Poolsche Vereenlging” te Amsterdam zyn toe getreden mr. dr. J. A. van Thlel. officier vac Justitie, mr. J. H. P. V. Haltsma Muller, D. H. van Dam, mr. G. C. J. D. Kropman, dr. 8. Sturkop, G. van Viyman, J. Niekerk en W. G. Zwolle. Voorts hebben zitting In het comité oa. P. H. Baron Taets van Amerongen, dlr. Stoom- roort My. „Ocean” en prof. dr. J. I. J. M. Schmutaer. Het uitvoerend comité staat onder leiding van prof. M. van wyk; mr. H. J. Boelen, Kei zersgracht 678 te Amsterdam Is secretaris. Het secretariaat van het Leidend Comité is gevestigd Oranjestraat 9, Den Haag. Naar wy van bevoegde zyde vernemen, heeft de minister van Economische Zaken aan de or ganisaties in het visschersbedryf medegedeeld dat de termyn, binnen welken voor het eerst moest zyn uitgevaren om In aanmerking te to men voor de tegemoetkomingen in de buitenge wone bedryfslnkomsten, met een week Is ver lengd. De ulteriyke datum is thans gesteld op 3 No vember.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 6