Is verplichte arbeidsdienst wenschelijk? Eeuwfeest Willibrord van I „Ergens in Frankrijk” vergadert de Groote Raad DE EERSTE ENCYCLIEK ONZE VOOR GEMOBILISEERDEN DE EERSTE ENCYCLIEK VAN DEN H. VADER Nat. Vereeniging tegen de werkloosheid vergadert Een Engelsche visie op een diep geheim Schryven Vader en Met de 3 Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden zoowel bij U zelf als bij Uw kinderen. Dampe-verkoudheids-balsem, hiermede ’s avonds keel, borst en rug inwrijven, dit lucht op en ’8 morgens is Uw verkoudheid weer verdwenen. Pot 50. Tube 40 ct. Doos 30 ct. Dampo-bonbons bij schorheid, pijnlijke keel en hoest. Dooi 25 ct. Dampo-neusdruppels bij neus-catarrh en verstoptheid in he^ hoofd. Flacon met druppelspuitje 60 ct. Uw waarborg: ’t Komt van van den Heiligen het Episcopaat MAANDAG 30 OCTOBER 1939 I - I *~ÏACHT VAN SMAAK-PROS TO Ct I’ I Persen der Vaticaansehe drukkerij werden bewaakt Clearingkoersen LdW WBl' T’ «W - k Voor ontspanning voor militairen Tentoonstelling Willibrord- monument verlengd Debat naar aanleiding van prae-adviezen DE MACHT VAN HET SPEL paus Plus xn Bi) Dat weet ik. Maar wat a oen van jullie 9 Itallaansche, Spaansche. BV de vrij hevige botsing tusschen de twee goederentreinen te Blerick werden eenige personen gewond, terwijl de materieele schade aanzienlijk was. Ken kijkje op de plaats van het ongeval i s Koersen voor stortingen op 30 October 1939 tegen verplichtingen luidende In: Relchsmar- ken 75.60.- Lires 9.55. u met een voorbeelaelooze edelmoedigheid beschikking van Frankrijk gesteld heeft, zonen van Frankrijk.... Mr. Chamberlain: La belle France Generaal Gamelin (met een lichte buiging) Ik dank u. Het is een genoegen met u samen te werken. De ionen van La belle France zul len niet vergeten, dat op dit supreme oogenblïk in de lotsbeschikking van onze twee landen Generaal Gamelin (die met zijn hand op een geweloige kaart slaat): Hier zal ik toeslaan! Lord Gort: Waarom niet een beetje meer naar rechts? Zullen we zeggen hier? Generaal Gamelin: Uitstekend. Heel goed on gemerkt. Ik zal toeslaan zooals u voorstelt hier. Mr. Chamberlain: (terzjjce, tegen een bleeken secretaris). Laat meedeelen. dat volkomen over eenstemming over alle wezenlijke punten reeds bereikt is. Generaal Gamelin (voortgaande)Voor deze operatie zal ik een mlllioen mannen, zesduizend geweren, twaalf tank-divisies en hondera acht en dertig kabelballons noodig hebben. M. Daladi* (op zijn weelderige snor bijtend of, als hjj geen snor heeft, met de gewrich ten van zjjn linkerhand krakend op een zenuw- achtfge manier, die hem geheel karakteriseert): Zut! Ik maar heb één hondera twintig en negen ballons. Het is flnl. Mr. Chamberlain: Geenszins, mijn vriend. Zie, ik heb zeven honderd ballons, van de beste soort; u zult ze hebben. Ik heb duizend gewe ren, zestien brlgac.es cavalerie en twee honderd zeventig snelle tanks. Ik heb ook acht en veer tig veldkeukens, twee en zestig KM prikkel draad, anderhalf mlllioen paar legerschoenen en zes en twintig stel gereedschappen voor loop graven van de beste soort. Dit alles staat te uwer beschikking. Het comité voor het geven van kunstavonden ten bate van ontspanning voor militairen, de Kunoml. met belangelooee medewerking van voor aanstaande Nederlandsche artisten. zal de in den loop van het seizoen te geven reeks avonden kunnen openen in Den Haag op 16 November met een concert in Dillgcntia. Een tweede kunstavond zal waarschijnlijk in de tweede helft van Novem ber plaats vinden in de voordrachtzaal van het Gemeentemuseum Zooals bekend, is de geheele opbrengst van deze avonden ten bate van ont spanning van onze militairen en wel meer spe ciaal van die militairen, die in afgelegen plaa’- sen of aan de grenzen liggen. 1) Missa votiva de Spirltu Sancto cum Gloria et Credo, addita cbmmemoratione de Dominica tt.. inslmul cum oratione S. Wllllbrordl. Uit. Ev. Dom. 2) Missa pro gratiarum actlone, np. Missa S. Wllllbrordl cum Gloria et Credo, addita sub uni ca conclusions oratione Deus culus mteericor- dlae”. et sub altera conclusions commemoratio- ne de Dominica tt. Uit Ev. Dom. Mjjnhardt! van de overheid deze menschen tot werken te verplichten. Ten aanzien van het vraagstuk der jeugd werkloosheid merkt* spr. op. dat wanneer ei jonge werklooeen zijn, die aan een vrije oproe ping tot arbeid geen gehoor geven, het nood zakelijk is bepaalde maatregelen te nemen. In dit verband herinderde spr aan den leer plicht en aan den dienstplicht, die men. enkele uitzonderingsgevallen daargelaten, toch als iets vanzelfsprekends aanvaardt. Spr. stelde de vraag, welke prlnclpieele bezwaren er tegen zijn in te brengen, wanneer men er onder be paalde omstandigheden toe overgaat dezen plicht ook door te voeren op het terrein van den ar beid. indien er menschen zjjn, die zich om de een of andere reden aan den arbeid onttrekken Spr. is van oordeel, dat dwangmaatregelen moeten worden toegepast, indien men aan een vrijen oproep tot arbeid geen gevolg geeft. De heer A. N. van Mill was van meenlng. dat men den tegenwoordlgen oorlogstoestand niet moet gebruiken als een kapstok-, waaraan alle moeilijkheden, zoo ook de kwestie van den arbeidsplicht, kunnen worden opgehangen. Spr betoogde, dat het vraagstuk van den arbeids- dienstpllcht niet gezien mag worden als een totalitaire injectie. Het moet beschouwd wor den als een wijze, waarop zich de behoefte baan breekt de zoozeer gehavende gemeen- schapsgedachte te vernieuwen. De heer De Haas van Dorsser. directeur van de arbeidsbeurs te Haarlem, schetste het leed, dat ontstaat in het gezin van een werklooee. die door zjjn gedrag of door zijn houding is vervallen verklaard van elk recht op steun, waarmede de spreker te kennen wilde geven, dat het in den regel de verkeerden en totaal onrchuldigen zijn, die het slachtoffer worden “.tegorle iui zjjn i vorm roepen irvolgenr. De tentoonstelling van de ontwerpen voor het St. Willibrord-monument te Utrecht, Ingericht Ir het Museum van nieuwe religieuze kunst, Lange Nleuwstraat 36. aldaar, zal worden ver lengd tot en met Zondag 12 November. De ten toonstelling aal eiken dag. ook Zondes» ge opend zjjn van 2—4 uur n m Lord Gort: Hola, wacht eens) De Britsche zeemacht. Generaal Gamelin: Zeker. De bijdrage van de Britsche Vloot tot de za#k der Geallieerden mag nooit vergeten worden. Sta mij toe, Sir. u de acht en veertig veldkeukens terug te geven, die ter De Wij menschen en vooral de jongeren on der ons zoo zelde spr zullen dichter bjj elkaar moeten gaan staan en zullen ons meer onderling sociaal verbonden moeten voelen Eigenbelang en groepsbelang moe ten worden geofferd aan gemeenschapsbe lang. Daarvoor is contact noodig, daarvoor zjjn noodig jeugd werkgemeenschappen, waarin de jongeren elkaar beter zullen leeren begrijpen. Uitsluitend om paedago- glsche redenen is spr. een voorstander van arbeidsdlenstplicht- Maar alleen voor de schoolvrije jeugd, niet voor volwassenen. Ook dr. Van Walsem gaf een nadere toe lichting op zijn prae-advles. waarbij hij nog opmerkte, dat het aantal cursussen en centrale werkplaatsen sterk dient te worden uitgebrelo en dat het bedrijfsleven moet voelen, dat het daarbij ingeschakeld moet worden Het eenzi)- dig karakter van de werkverschaffing heeft spr. steeds gevoeld als een ernstige straf voor den geschoolden arbeider, wien daardoor veel leed wordt gedaan. Spr. betoogde, dat we in de steunverleening meer nuanceerlng moeten krijgen. Tenslotte zette spr uiteen, dat de arbelds- inschrijving bij de arbeidsbeurs geen waarde heeft voor de beoordeellng van iemands vak bekwaamheid. Hij beschouwde dit als een groot gemis en meende, dat hierin verandering moet worden gébracht. In herinnering wordt gebracht, dat de heer De Ruyter in zijn prae-advles concludeert, dat naar zjjn meenlng In ons land geen omstandlg- neden aanwezig zijn, die een dergelijkén maat regel, welke van zeer vér strekkende beteekenls is. noodzakelijk maken. Het middel van dwang zoo zegt de prae-adviseur aan het slot wordt afgewezen, omdat daarmede gehandeld zou wor den in strijd met de tot nu toe in ons land gevolgde methoden. waarbij terecht groote waarde werd gehecht aan indlvidueele ontplooi ing en aanleg en die zich aansluiten bjj de Nederlandsche behoefte aan vrijheid van den ken. Daardoor is in ons land een rijke ver scheidenheid van geestelijk leven bereikt, wat aan het volksleven kleur en geestelijke kracht geeft, zonder dat dit tot geestelijke en cultureele losbandigheid heeft geleid. De tweede prae-adviseur. de heer Veldman, is van oordeel, dat in Nederland voor normale omstandigheden een verplichte arbeidsdienst alleen dan te aanvaarden is. Indien hij geldt voor de geheele schoolvrije jeugd en het op voedkundig element doel en grondslag vormt van het werk. Dr van Walsem tenslotte komt tot de con clusie, dat naar zijn oordeel alleen arbeidsdienst aan werkloozen zou mogen worden opgelegd, indien daaronder zou worden verstaan een dienst welke er op uit is om de werkloozen op de hoogte te houden van hun vak. of, zoo zij in verband met hun jeugd nog niet in het bedrijfs leven konden worden opgenomen, hen zoo vol ledig voor het bedrijfsleven geschikt te maken. Aan de debatten weid om. deelgenomen door den heer Meyer de Vries, directeur der werk verruiming. die uiteenzette, dat het instituut van een verplichten arbeidsdienst een logisch gevolg is geweest van de ideologische gedachte in tota litair geregeerde landen, waar het Individu on dergeschikt wordt gemaakt aan den Staat. Als we deze stelling als juist erkennen zoo zelde spr. zjjn we in ons land dan zoo, dat een ver plichte arbeidsdienst gemotiveerd is? Spr. ontkende, dat de economische inzinking der laatste jaren het instellen van de arbeids dlenstplicht in ons land wettigt. Zouden we de noodzakelijkheid er van wél erkennen, dan zou den we ons zelve een brevet van onbekwaamheid geven en zouden we toegeven, dat we niet in staat zijn den moeilijkheden het hoofd te bieden en dat we de werkloosheid niet tot normale pro porties kunnen terugbrengen. De middelen en de mogelijkheden om dat wél te doen acht spr. aanwezig, zij moeten alleen verbeterd worden Spr. waarschuwde, dat men zijn toevlucht gaat nemen tot methoden, die totaal vreemd zijn aan Nederlandsche verhoudingen. In algemeenen zin werd dit betoog gevolgd door den secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond, den heer J. Schipper, die in zjjn uiteenzettingen den reeds boven aangehaalden slotzin van het prae-advies van den heer De Ruyter aanhaalde en dezen met nadruk onder streepte. De heer Lindeman, bestuurder van het N.V.V-. meende, dat wjj in Nederland voor honderd duizenden practisch reeds een arbeidsplicht kennen: de werkverschaffing. Wanneer men in het leger der werkloozen zoo betoogde deze spreker verder velen zou vinden, die arbeidsschuw zjjn geworden of om een andere reden niet willen werken, dan is' het de taak Dat c!e Engelschen nog niet erg onder den indruk zijn, blijkt wel uit onderstaande schets van een bijeenkomst van den geallieerden oor logsraad, die wij aantroffen in het weekblad „Punch”. Laatst op een avona waren we aan het pra ten over de manier, waarop groote mannen zich gedragen, als zij beraadslagen. Ik becoel. Wij waren benieuwd, h o e zij zich gedragen, als zi) bijeenzitten en wür zij over spreken. Ais men b.v. denkt aan een vergadering als die van den Geallieerden Oorlogsraad, waarin reuzen als Mr Chamberlain, M. Dalaaier. Generaal Gamelin en Lord Gort samenkomen, clan is het niet zoo gemakkeljjk om zich voor te stellen op wat voor manier zij spreken en hoe zjj een be sluit nemen en welke van de honderd nr.oge- lijke problemen zij bespreken. Men heeft het gevoel, dat de belangrijkheid van de besluiten zoo groot Is, dat een bespreking ervan in ge wone taal bjjna een aanfluiting is. En toch: praten doen ze. Men kan wel aannemen, dat Fransch de taal is, cle bij deze titanische disputen gebruikt wordt meer schoolboeken-Fransch misschien dan de taal van den gewonen Franschman. Dit uit consideratie voor de gevoelens van de Eh- gelsche leden van het gezelschap. Maar wat er gezego wordt, kan men slechts gissen. De offi cieels communiqué’s geven wefnig opheldering; zij zeggen eigenlijk niet veel meer dan: .De vergacerlng had een aangenaam verloop”, of meer in het bijzonder: ,De volledige overeen komst van de belangen der beide landen werd opnieuw bevestigd.” Nu, naar kan men niet veel uit opmaken, ofschoon het geweldig te. wat hoofdartlkelschrjjvers er den volgenden morgen tr.ee doen. Persoonlijk ben ik echter geneigd aan te ne men. dat deze besprekingen ongeveer verloopen volgt; In een Zaterdagmiddag te Amsterdam gehouden vergadering van de Nationale Vereeniging tegen de Werkloosheid, die on der leiding stond van den voorzitter, prof, m'r. E. M. Meyers. Is uitvoerig van gedachten gewisseld over de vraag in hoeverre ver plichte arbeidsdienst voor werkloozen als overheidsmaatregel wenschelijk is en zoo Ja, hoe deze dan georganiseerd moet worden. Prae-adviezen over dit onderwerp waren uit gebracht door de heeren A. de Ruyter, secre taris van den jeugdraad van het N.V.V.. Jos Veldman, tweede voorzitter van het R.K. Werk liedenverbond en dr. F M G. van Walsem. di recteur van Maatschappelijk Hulpbetoon te Rot terdam van een opgelegde straf. Voor deze \at van werkloozen. menschen die liever 'll: dan moe. achtte spr het gewenscht een van arbeidsdlenstplicht in het leven te/r Eenige andere aanwezigen steldest-verv nog enkele vragen, waarna de prae-adviseur.- gelegenheid kregen te antwoorden. De heer De Ruyter crltiseerde daarbij het cultureele werk, dat voor jeugdige werkloozen wordt gedaan. De heer Veldman betoogde, dat het Instituut van den arbeidsdienst is gegroeid uit de vrije Jeugdbeweging met het dioel. uit deze ont redderde wereld een betere samenleving te bouwen Het is geenszins een schepping van het nationaal-socialisme. Engeland klaar stond om het geheele overschot van zjjn voorraad velakeukens op te offeren voor het gemak en welzijn van onze dappere troepen. Terwijl ik uw vrijgevig en door hooge principes,ingegeven aanboo van de hand wijs. Lord Gort (die fronsenc naar de kaart kijkt) Ik zou zoggen, kijk eens hier Veronderstel, dat die Nazi s \|longarije binnenrukken en Roemenie beginnen aan te vallen, langs dien weg. wat doen we dan? M. Daladier: Frankrijk houdt onveranoerlijk vast aan de principes, waaraan het bij het uit breken van ce vijandelijkheden zijn lot verbon den heeft. Ten overstaan van de bedreiging eener militaristische hegemonie, die geheel Europa Lord Gort: wjj? Generaal Gamelin: (met een nederwaartsch gebaar van onvervalschte grootheid)In het geval, dat u noemt zal ik hier toeslaan! Mr. Chamberlain: U zit met uw vinger in de zee. U zult nat worden. Generaal Gamelin: Het doet niets. Ik clank u het Is slechts een kleinigheid. De plaats, die ik wilde aanwijzen, is natuurlijk hier. Ziet u? Welk een verrukking! Mijn rechterflank is op den heuvel, de linker gaat met een kreeften gang voorwaarts en het centrum verbergt zich oneer gebladerte. Er zijn schermutselingen. Hier, bij het kerkje met den toren, gaan wij voorwaarts; dtór maken we een strateglschen terugtocht. De vijand Is overbluft. Hjj plaatst zijn artillerie, hier en hier. Dan poef! Ik trek voorwaarts en het is voorbij. De vijand gooit zijn nuttelooze wapens weg en vlucht in ver warring. Het is een goec plan; Lord Gort: Het is uitstekend. En mijn man nen waar komen die te pas? Generaal Gamelin: Overal worden zij ont vangen met gejuich en kopjes koffie door de stoere Fransche dorpsbewoners. Hun uniformen en Bun houding wekken de grootste bewon dering. De soliede belangengemeenschap, die onze twee volkeren vereenigt, wore* verstevigd door de onverbreekbare banden van kameraad schap en vriendschappelijke gevoelens. Mr. Chamberlain: Ik stel voor, dat deze no bele volzin het hootabestanddeel van ons com muniqué van dezen mlcdag zal uitmaken. M. Daladier (zijn beenen uitstrekkend en eer. lange sigaar aanstekend)Nou, jongens, ik heb er genoeg van. Wat zeggen jullie van een apérftlf? Als u het er niet mee eens bent besluit de schrijver dat het zóó toegaat, dan staat het u vrij iets beters voor te stellen. DE AARTSBISSCHOP EN DE BISSCHOPPEN VAN NfcDERLAND Aan de Hun toevertrouwde Geestelijkheid en Geloovlgen Zaligheld in den Heer het twaalfde eeuwfeest van onzen grooten Nederlandschen Apostel, den H. Willibrord, heeft de H. Vader Paus Plus XII de goedheid gehad het vólgende treffend schrijven van gelukwensch te richten aan het Hoogwaardig Episcopaat en de geloovl gen van ons vaderland PAUS PIUS XII aan de Eerbiedwaardige Broeders Johannes de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, en aan de overige Bisschoppen van Nederland Eerbiedwaardige Broeders. Heil en Apostolische Zegen. Met vreugde hebben Wij vernomen, hoe gij geestelijke herders van Nederland, en met u, de aan u toevertrouwde kudden, u beijvert om een plechtige hulde te brengen aan den aller- zallgsten Clemens Willibrord. nu een kring van twaalf eeuwen zich sluit sinds zijn afslerven in het klooster Echternach. En inderdaad: vrome godsdienstzin en eer biedige dankbaarheid elschen het, dat gij bij deze gelegenheid den Apostel uwer landstreek herdenkt door een bijzondere huldiging en met ongewone blijdschap. Want indien de waardig heid van den vader de eer is van de kinderen, dan roemt gy met recht op dezen grooten hei lige, die. geboren in het edelmoedige Brittannlë. door Gods Geest gedreven in gezelschap van elf leerlingen de zee is overgestoken en die aan de Friezen, welke hem zoo na aan het hart lagen, het licht van het Evangelie en de waar den van de innerlijke menschelijke beschaving heeft gebracht. Wie zal beschrijven den arbeid, dien hij heeft verricht, de kwellingen, die hij heeft geleden, den .strijd, dien hij heeft moeten doorstaan om uw voorouders te brengen onder het juk van het Evangelie van Christus? „Bemind bjj God en bjj de menschen. wiens gedachtenis in eere blijft” (zie Ecc. 45 1) is hjj in dit land 'verschenen als vader, leeraar, wetgever, die een voorbeeld gaf van verheven deugden. Aan hem danken de Nederlanders dit kostbare erfdeel van een kloek en levend ge loof, dat gloeit van liefdé, dat gestaald wordt door krachtige tucht, en dat hen anderen ten voorbeeld drijft tot mlssionneeringsarbeid. opdat in heidensche landen gebracht worde het overwinnlngsteeken van het heilbrengende Kruis en wijd en zijd strale het licht van de hemelsche waarheid. Mogen ook zij. die van de waarheid verwijderd zijn en die toch ook Willibrord als hun vader en leidsman eeren. s het wonder, dat Paus Pius XII, die nauwelijks het hoogste en heiligste ambt op aarde als Plaatsbekleeder van Christus zelf aanvaard hebbend, de volkeren zag neerglijden In den afgrond van den oorlog tengevolge van de mis leiding van in matelooze hoovaardigheid zichzelf misleidende leiders, zijn eerste gedachte richt op het Koningschap van Christus en de huldiging van „den Ko- ning der Koningen en den Heer der Heerschers” tot een heiligend gebod van Zijn Pontificaat maakt? Ware Christus als Koning en Vorst des Vredes niet en kel door alle staatshoofden en volkslei ders, maar ook door gansch de mensch- heid in haar meest intieme en huiselijke doen en laten erkend en gehoorzaamd, de wereld zouden de verschrikkingen en tuchtigingen bespaard zijn gebleven, welke thans haar droevig deel zijn. Met een ontroerende herinnering aan de toe wijding van het menschelijk geslacht aan het Heilig Hart van den Verlosser der wereld, thans veertig jaren geleden, een dierbare herinnering uit het eerste jaar van Zijn priesterschap, leidt de Va der der Christenheld het eerste jaar van Zijn Pontificaat in, aldus den weg wij zend naar de bton van alle vertroos ting, kracht en moed en liefde, die de menschheid in deze tijden van verwar ring, verbijstering en nood meer dan ooit behoeft. Het Goddelijke en Konink lijke Hart van Jezus is de milde en wel dadige zon, die het Godsrijk overstraalt, wasdom geeft aan het goedé, het kwade verzengt in de vlam van zijn liefde, en zoodoende de uitbreiding van Christus’ Rijk op aarde bevordert, de uitbreiding van Christus' Rijk, waaraan de H. Vader ons ten voorbeeld Zjjn leeren en wer ken, Zijn dulden en lijden, alles geheel wil wijden. dezen Apostoltechen Stoei ..de wortel en moe der der Katholieke Kerk” (H. Cypr Ep 48 ad Comellum). waarmee hij soo innig verbonden was. spoedig eerbiedigen als de onfeilbare leerares De Kerk treurt over hen. die van haar zijn afgescheiden door de ongunst van een' rampzalig tijdsbestek. Dat toch alle Katho lieken uit ijver voor den waren godsdienst onder uw aansporing en voorlichting, steeds hun krachten blijven inspannen om hen door de overredende kracht der ware leer, der liefde en der rechtschapenheid te brengen tot den eenen schaapstal van Christus, tot de volheid van het ongerepte geloof, tot het gelukkig herstel eener broederlijke eensgezindheid. Terwijl Wij deze hoop koesteren, dringen Wjj door vaderlijke vermaningen er bij de ge- loovigen op aan. dat zij in de godsdienstplech tigheden. die ter gedachtenis en ter eere van St Willibrord zullen worden gehouden. een nieuwen en krachtigen prikkel mogen vinden ter beoefening van de deugd. Uit hun leven zjj verre iedere wanklank van oneenlgheid en twee dracht; met den eenvoud, welke zich openbaart in een zuivere bedoeling, weersplegele hun ulter- lijk gedrag datgene, wat het Inwendig geloot leert. Dat zij tegen de listige lagen van den Booze en tegen de verlokkingen van de wereld waardoor zoovelen In hun onvoorzichtigheid zich laten verleiden, den goeden strijd van Christus strijden, verwachtend de zalige hoon van de schoonheid der eeuwige gelukzaligheid Terwijl gy st. Willibrord navolgt, doet gil goed u tevens te stellen onder zijn bescher ming. waarvan gjj onder zoo veel verschillende omstandigheden de krachtdadige werking hebt ondervonden. „Want de wijdte van den hemel verwijdt de harten, doch vernauwt ze niet; zij verblijdt den geest, maar brengt hem niet in verwarring; gevoelens tempert zij niet, maar versterkt ze. In het licht van God klaart het geheugen op, maar verduistert niet” (H. Bern op den feestdag van 3. Victor. Sermo II). Mogen de smeekbeden en de voorspraak van den hemelschen Beschermer bij God verkrij gen. dat het geliefde Nederland steeds meer schittere in glans van christelijke wijsheid dat het in hechte eendracht der burgers zijn groot- sche ondernemingen vooruit stuwe, dat het de maatschappelijke problemen oploose volgens de verheven beginselen van rechtvaardigheid en billijkheid, dat zjjn grenzen gevrijwaard blijven tegen vijandelijke aanvallen. En waar Wij uit het diepste van ons hart vooral dit wenschen. dat de te houden kerkelijke plechtigheden zoo zegenrijk en vreugdevol mo gelijk verloopen. verleenen Wij volgaarne aan de geloovlgen van Nederland een vollen aflaat bij wijze van Jubilé. waarover Wij nog VÓT- gehs eisch een schrijven zullen doen zenden in den vorm van een Breve. Er blijft Ons nu nog over, om u. Eerbied waardige Broeders. Bisschoppen van Nederland en alle geloovlgen, op wier heil uw aandachtige zorgen zijn gericht, met alle vrijgevigheid in den Heer te verleenen den Apostolischen Zegen, als bewijs en uiting van onze bijzondere liefde. Gegeven te Castel Gandolfo bij Rome, op den 26sten September 1939. het eerste jaar van Ons Pontificaat H. Paus Pius XII heeft de roem- rijke traditie van Zjjn wijze en yerheven voorgangers, die in vaak algemeen als richting en leiding gevend voor gansch het tnenschdom vermaard geworden rondzendbrieven zich in moei lijke en leering behoevende tijden tot de Christenheid richtten om de oude en on vergankelijke beginselen van de Godde lijke leer en wet opnieuw te belichten en tot even zoovele glinsterende en zui- vere toetssteenen te maken voor het ac- tueele tijdsgewricht, voortgezet en thans Zijn eerste encycliek, aanvangend met de woorden: „Summi Pontificatus”, tot de Christelijke gemeenschap gericht. .En zooals vanzelf spreekt, sluit deze Pau gelijke encycliek met die harmonieuze continuïteit, welke zoo karakteristiek is voor den onwankelbaren koers van de uitsluitend op het door den H. Geest af gestelde compas varende Kerk Christi, aan bij de befaamde, maar door hen, die zij veroordeelden, ook gevreesde rondzendbrieven van 's Pausen onmid- dellijken voorganger Pius XI roemrljker en zaliger gedachtenis, wiens krachtige, beleid- en liefdevolle medewerker de huidige Paus van Rome zooveel moeite- en zorgvolle jaren als kardinaal-staats- secretaris is geweest. Wat Paus Pius XI met welhaast profetlschen blik voorzag en wat hem tot steeds dringender en ernstiger vermaan en waarschuwing en onderrichting aanspoorde, heeft zich met tragische snelheid vervuld en zoo ziet Paus Pius XII, wiens naam den vrede ademt en wiens devies den vrede als het werk der rechtvaardigheid kenmerkt, zich geplaatst tegenover de wreede con sequenties van in wanen verdoolde volkeren. Het mag een bijzondere genade van de barmhartigheid en goedertierenheid Gods en een nieuw bewijs van Gods nim mer aflatende hulp aan Zijn Kerk hee- ten, dat de Voorzienigheid aan den phy- siek afgeleefden, maar naar den geest het licht der eeuwigheid uitstralenden Paus Pius XI den wrangen kelk vol oor logsleed heeft laten voorbijgaan en in diens medewerker een krachtigen en kundigen opvolger riep om den met hoog gezag en diepe vereering en aanhanke lijkheid omluisterden Stoel van St. Pe trus te bezetten. Men verzoekt ons opneming van het vol gende: Het is gemakkelijk geaegd. dat er naar ge streefd moet worden in de kwartieren van de gemobiliseerde weermacht een huiselijke sfeer te scheppen. Die kwartieren zijn daar In vele gevallen uiteraard niet altjjd op berekend. En toch. Laat onder een groepje de kaarten schudden, set twee man tegenover elkaar en schuif een dambord tusschen hen In en het is of er opeens Iets verandert. In die soms onge zellige omgeving ontstaat een klein wereldje op zich zelf, onzichtbaar overkoepeld en door een scheidswand afgesloten van alles, wat daarbui ten deprimeerend zou kunnen werken. Dit is de macht van het spel. Het laat de uren voorbij vliegen, ook van avonden, die an ders eindeloos zouden schijnen, het weet als door een wonder iets te brengen van1 die In hel soldatenleven niet gemakkellik te reallseeren huiselijke sfeer. Gij. die dit leest, geniet daarvan overvloe dig en ge behoeft er geen moeite voor te doen Maar denk ook eens aan die anderen, kijk eens om u heen, zoek uw kasten eens na. En wilt ge Iets nuttigs voor onze gemobiliseerde weer macht doen en iets afstaan, dat overal welkom la. stuurt dan kaarten, domlnoateenen. schaald en damspelen, enz. naar het Algemeen Hoofd kwartier. sectie*van Ontwikkeling en Ontspan ning. Laan Copes van Cattenburch 11 's-Gra- venhage. den aan de voorwaarden van den Jubilé-aflaat niet kunnen voldoen Deze allen kunnen van hun biechtvader, ook bulten de biecht, veran dering van de voorgeachreven werken vragen Waar de H. Vader ter verhooging van de godsdienstige vreugde van dit twaalfde eeuw feest. maar vooral tot grooteren vooruitgang in het geestelijk leven deze gunst van een Jubllé- aflaat heeft verleend, daar vertrouwen Wij. dat onze onderhoorige geloovtgen zich vof ijver sul len toeleggen op het verdienen van dezen vol len aflaat en wel door In dese weken met nog meer godsvrucht en vurigheid dan anders tot de H H Sacramenten te naderen, door behalve bij de twee voorgeschreven kerkbezoeken no: meerdere malen neer te knielen om God te dan ken voor de weldaad van het ware geloof, door St.’ Willibrord aan onze voorvaderen gebracht, opdat aldus mede door de voorspraak van den H. Willibrord uw geloof krachtiger, uw hoop levendiger en uw liefde vuriger worden. Zoo doende zult gij des te zekerder volledige kwijt schelding verkrijgen van de Ujdelijke straffen der bedreven zonden. Tén slotte sporen Wij u krachtig aan. om dit Jubelfeest ter eere van 8t Willibrord in dank bare vreugde en In godsdienstigen geest te vie ren en wy bepalen te dien einde: 1. dat het op Zondag 5 November as. zal geopend worden met den Lofzang „Veni Crea tor". te zingen vóór den aanvang van de Hoog mis op dien dag. welke zal zijn de Mis van den H Geest. 1) 2. dat de feestdag van St. Willibrord op 7 November in alle kerken en kapellen. waar zulks geschikt kan. met bijzondere plechtigheid zal worden gevierd. Waar de omstandigheden zulks niet toelaten, zal deze plechtige viering plaats hebben op Zondag 12 November duo.v. WIJ laten de verdere regeling van godsdien stige en toerkelijke plechtigheden ter eere van St. Willibrord over aan den ijver en het Initia tief der pastoors, maar Wij vertrouwen, dat zV zich zullen beijveren, om de geloovlgen op te wekken tot een groot vertrouwen op de voor spraak van den H Willibrord want het geeste lijk welzijn van ons vaderland moet hem na aan het hart liggen. Voorts dringen Wij er b(j hen op aan. dat zij in hun predicatles en onderrichtingen zullen spreken over het leven, de vruchtbare werk zaamheid en de deugden van dezen vaderland- schen heilige, die op zoo heel bijzondere wijze aanspraak mag maken op ons aller dankbaar heid en vereering. 3. dat op Zondag 19 November een H. Mis van dankzegging 2) zal worden gezongen, en in aansluiting daarop het „Te Deum." En zal dit ons gezamenlijk herderlijk schrijven in alle tot onze Kerkprovincie behborende ker ken. alsmede in de kapellen, waarover een rec tor is aangesteld, op zondag 29 October as on der alle vastgestelde H.H Missen van der predikstoel worden voorgelezen. t Dr J. DE JONG. Aartsbisschop van Utrecht P. A W HOPMANS. Bisschep van Breda. t A. F. DIEPEN. Blsschóp van 's-Hertogenboech. t Dr. J. H. G. Lemmens, Blsschop van Roermond. J. P HUIBERS, Bisschop van Haarlem. PARIJS. 28 Oct. (Havas) De Partfsche Pers geeft lange uittreksels uit de nieuwe eficycliek, die wordt vergeleken met de rede voeringen van Koning Leopold en Roose velt. „Excelsior” zegt: ,Drle groote stemmen hebben tot de wereld gesproken De encycliek „Summi Pontificatus” telt 10.000 •oorden. Donderdagochtend heeft Z. H. de Paus de encycliek doorgelezen en nog eenige wijzigin gen aangebracht Vervolgens werd het origineele handschrift naar de meertalige drukkerij van net Vaticaan gebracht, waar des middags vjjf ^talingen verschenen, nJ. een ^tonsche, Dultsche, Engelsche en Bovendien verscheen een officieel uittreksel in het Nederlandsoh en het Poolsch. °P uitdrukkelijk verlangen van den Paus de pauseljjke gendarmerie gedurende de etmaal de wacht betrokken bij de drukkerij, ten einde Iedere indiscretie te voorkomen. Alle Personen, die de drukkerij verlieten, werden nauwkeurig onderaocht. öe encycUek is de tweede, welke gedateerd te Ui Gandolfo. Paus Pius XI heeft hier in J*tober 1937 zjjn encycliek over den Rozenkrans Beminde Geloovlgen. Zooals gij reeds uit bovenstaand pauselfjk schrijven hebt vernomen, heeft de H. Vader bij gelegenheid van de viering van het twaalfde eeuwfeest van St. Willlbrord's zalig afsterven, de gunst willen verleenen van een vollen aflaat bij wjjze van Jubilé. Krachtens deze gunst kunnen alle Katholie ken. die binnen de grenzen van Nederland ver toeven volledige kwijtschelding verkrijgen van de lijdelijke straffen der vergeven zonden, tn- dien zij aan de vereischten voldoen. Zij kunnen dezen vollen aflaat eenmaal verdienen, en deze volle aflaat is ook toepasselijk op de geloovlge zielen. De voorwaarden voor het verdienen van de zen Jubilé-aflaat, welke zfjn omschreven in een afzonderlijke pauselijke Breve, gedateerd 5 Sep tember 1939. zijn de volgende: 1. Waardig biechten en communlceeren. 2 Het godvruchtig afleggen van twee be zoeken. hetzij op denzelfden dag hetzij op twee verschillende dagen. In een Kathedraal of in een parochiekerk, en wel gedurende de dagen vanaf Zondag 5 November tot en met Zondag 19 November a s. Het te niet nhodzakelijk de eigen parochie kerk te bezoeken. De beide voorgeschreven be zoeken mogen ook In een en dezelfde kerk ge schieden. De kerk moet echter een Kathedraal of parochiekerk zijn. Bjj leder kerkbezoek moet een gebed worden gestort ter eere van den H. Willibrord. terwijl bovendien nog moet worden gebeden tot inten tie van den Paus. Bepaalde gebeden of een bepaalde tijdsduur zijn niet vereischt De Bisschoppen zjjn gemachtigd om ten be hoeve van hen. die verhinderd zijn de voorge schreven bezoeken te verrichten, deze verplich ting te veranderen in andere godvruchtige of liefdadige werken. Zoo mogen als wettig verhinderd, om de be zoeken In de parochiekerken te verrichten, be schouwd worden: de vrouwelijke religieuzen: de mannelijke religieuzen, die een kluizenaarsle ven leiden en zich meer wijden aan het be schouwend dan aan het werkend leven, b.v. de Trappisten: voorts allen, jongens zoowel als meisjes, die bm reden van onderwijs of opvoe ding in Seminaries, colleges of internaten ver blijven. verder ook de gevangenen en die In verbeterings- of opvoedingsgestichten vertoe ven (niet echter de leiding en het personeel van internaten, gestichten, enz), en eindelijk allen, die den leeftijd van zeventig Jaar hebben be reikt. Krachtens de Ons verleende volmacht bepalen Wij. dat bovengenoemde personen eventueel ook de eigen kerk of kapel mogen bezoeken In plaats van een parochiekerk. Aan de biechtvaders worden bijzondere vol machten verleend, met name ook ten behoeve van hen, die om stekte of om een andere re-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 15