j ONS BLAD nieuwe Sneeuw en koude beheerschen het Westfront voor Groote Duitsche duikboot tot zinken gebracht? I De Paus wijdt twaalf missiebisschoppen Oostenrijksche monarchisten bijzonder actief Een zuiver en sterk pleidooi den vrede I I 1 Het nieuws van heden Suikerbon no. 2 Uiterlijk rust in Helsinki Ongeregeldheden te Praag fyipilmde’S' JACQUES AA HET HUIS HABSBURG O.a. MGR. MEKKELHOLT WEER TEN TOONEELE EN VIER INLANDERS De Encycliek „Sammi Pontificatas IEDERE OPERATIE VRIJ WEL ONMOGELIJK DE BAROMETER FRANSCHE MARINE OP DE NOORDZEE ACTIEF Sereen van toon, klaar en vastberaden van oordeel VOOR SLECHTS 1h CENT nesglg om desa aaaeaes uilgekalpl la open envelop sl« drukwerk aan oaa ep te «enden, ontvaart U uitvoerige kreekureo over net HERSTEL.»» u» HAARGROEI Vermeldt Uw naam en adres op do achtsrsQds (V.K.P.) dor enveloppe on adresseert aan Dt H MmmIm i Fharm. Fabr. M.V.. Den Haag 's Nachts hoesten 1 NIEUW ROOD VEREENIGDE katholieke pers A [F MAANDAG 30 OCTOBER 1939 Het Weer der Oosten rij ksche monar- Overleg met Benesj Overleg in Br. Indië Otto van Habsburg hi seint Een samenvatting in tien regels Mgr. Mekkelholt De situatie aan het front »»W\\\\\UUIII lllf/J////////Z4 8 Berlijn en de rede van Koning Leopold Duitsch hoofdkwartier te Godesberg Daladier by het leger van den Elzas N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ „SINT PETRUS" maliebaan m utmcht By zyn terug heer napr het Vati- caan bereidden de Romeinen den Paus een geestdriftig welkom Op „Onafhankelijkheidsdag kwamen de Tsjechen in verzet tegen de Duitschers De geallieerde luchtmacht De Paus pryst de staten, die Chris tus openlyk als Koning eeren en wetten uitvaardigen vol- gen^ de leer van het Evangelie DIT NUMMÉR BESTAAT UIT TIEN BLAD «DEN KUNSTHANDEL NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD DRIE EN DERTIGSTE JAARGANG'No 331 uit misara ons sinds eel Activiteit chisten. De H. Vader wydt in den Sint Pieter twaalf missiebisschoppen, onder wie den Nederlander Mgr. Mekkelholt en vier in lander*. De situatie aan het geheele Westelijke front vertoont precies dezelfde kenmerken als in de den vijand verzameld. Binnenkort zullen 300.000 personen werk vinden in de vliegtuigfabrieken en de fabrieken sullen vijf keer zooveel pro- duceeren als voor den oorlog. BRUSSEL. 28 Oct. Belga meldt uit Berlijn, dat de „Völkischer Beobachter”, de „Deutsche Allgemelne Zeitung” en de „Berliner Bdrsen- zeitung” van de rede van Koning Leopold een samenvatting in tien regels publiceeren. Deze samenvatting Is in de drie bladen gelijk. Com mentaar wordt niet geleverd. Stand op Maandag 18 uur vja.: 7(54 Vorige stand: 752.7 Bevestigd wordt voorts, dat het Duitsche hoofdkwartier gevestigd is in Godesberg aan den Rijn, het stadje, waar Chamberlain ver leden jaar met Hitler heeft geconfereerd. VERWACHTING: Matige tot krachtigs Oostelijke tot Xwrt- oosteljjke wind, half bewolkt tot betrok ken, plaatselijk eenige regen, weinig ver andering in temperatuur. Romano". Begrijpelijk ia bet ook, dat men don nadruk legt op de vermaning, die de Encycliek richt tot de overwinnaar* van morgen. Men leest daarin, wellicht niet geheel ten onrechte, een kritiek op het verdrag van Versailles. pondent Zaterdag Algemeen la men voort* van oordeel, dat „Snmml Pontificatasonder de pleidooien, welke den taatsten tijd voor den vrede wer den gehouden het *ai>ar*t en het sterkst MO Ongeregeldheden te Praag op den natio- nalen feestdag. NEWDELHI, M Oct (Reuter). De on derkoning van Britach-Indlë, Lord Linlith gow, heeft de leider* van de Congrespartij en van de Mohammedaanse!»* liga uitge- noodigd naar Delhi te komen om de komen de week een bespreking te houden. KOPENHAGEN, 30 Oct. (Havas). De corres- van Politiken te Berlijn bericht, dat en dikwijls elkaar zijn ontvangen uit a De .Jdatin" en de „Action Francaise” be richten dat binnen enkele maanden de Brltsche en Fransche luchtmacht tezamen drie keer zoo veel vliegtuigen zullen hebben als de Duitsche Uit verscheidene luchtgevechten, welke zijn ge leverd, is gebleken dat de Fransche vliegtuigen beter zijn dan de Duttsche en men hoopt, dat deze superioriteit nog zal toenemen. De Fran sche jachtvliegtuigen zijn meer wendbaar dan de Duitsche. Verder wordt medegedeeld, dat op 20 October Frankrijk acht toestellen verloren had, terwij’ 24 Duitsche toestellen omlaag gehaald waren Sedert het begin van den oorlog zijn meer dan 250 vluchten uitgevoerd overdag en 74 des nachts. Hierbij zijn waardevoUe gegevens over Mgr. H. M. Mekkelholt, viearis van Palembang (8u- PARIJS. 28 Oct. (Havas). Het Fransche legerbericht van Zaterdag avond luidt: „Handgemeen tusschen verlcenningsdétachementen op ver schillende punten van het front. Ter' onze patrouiileva^retiigen officieren en man- (ezonken Duit- 'opgehaald. Het slechte weer aan het .Westelijk front legt vrijwel alle operatie* atil. Verkenningstroepen hebben volgens Reuter eenige lijken van Duitsche soldaten gevonden, waaronder een officier, hetgeen vrij ongewoon is, aangezien lijken van officieren gewoonlljk het eerst naar de eigen linie worden terugge bracht. Over de Duitsche troepenconcentraties aan de Noordwestkust en wel ten Westen van Bremen Is niets verder bekend. Gezaghebbende kringen gelooven, dat sommige gepubliceerde cijfers overdreven zijn, maar het valt niet te betwisten, dat een bepaald aantal eenheden naar dat ge bied gezonden is. De minister van Economische Zaken deelt mede, dat gedurende het tijdvak van Maandag 30 October tot en met Maandag 20 November de met 2 genummerde bon van de Rijksdistributiekaart recht geeft op het koopen van een kilogram auiker. Minister-president Daladier heeft in gezel - hap van generaal Decamp, den directeur van humilitalre kabinet, Zaterdag en Zondag een bezoek gebracht aan het leger van den Elzas. In den loop van Zondagavond keerde hij terug In het ministerie van Oorlog. Tijdens zijn be zoek heeft Daladier persoonlijk hst uitstekende moreel der troepen en het volmaakte verband kunnen waarnemen, benevens het vertrouwen tusschen kader en soldaten, evenals bet opmer kelijke werk, dat ten doel heeft de organisaties te versterken. De premier toonde zich voldaan over het feit, dat overal, waar de oorlogsom standigheden dit mogelijk maakten, de econo mische bedrijvigheid gehandhaafd was, dank zij de nauwe samenwerking tusschen bevelvoering en producenten. I* vlug te verhelpen door keel, bont en rug flink met deze aangename zalf in te wrijven. Behan deling voor het naar bed gaan voorkomt bijna f altild nachteliike hoestaanvallen. Zon op 4.5S onder 1(47. Licht ep 17.87 Maan op 11.*4 onder 8.(2. L.K. 4 Nev. Een verklaring voor deze stilte aan het front geeft de toelichting van Havas, waarin gezegd wordt dat het weer met dan dag slechter wordt. In de Vogezen in het Saargebied sneeuwt het en elders valt een ijskoude regen. Overal hebben de stortregens de wegen in modder poelen herschapen, aiders ijzelt het, terwijl het water in de rivieren blijft wassen. Deze weersomstandigheden maken niet alleen de plaatselijke operaties gedurende den dag en nacht onmogelijk, doch maken het ook zeer onwaarschijnlijk, dat groote operaties zich ont wikkelen. Het Duitsche oppercommando be schikt thans over alle menschelijke en mate- rleele middelen om een offensief te ontketenen, doch het schijnt, dat het overvallen is door het slechte weer, dat dit Jaar buitengewoon vroeg Is ingevallen. Men zal moeten wachten tot de eerste droge koude het terrein weer vast heeft gemaakt, niet alleen aan Moezel en Rijn, doch ook op het verdere opera tie terrein. Het zicht in de lucht is bijna tot niets ver minderd en het plafond voor de vliegtuigen is zeer laag. Derhalve is de luchtmacht practisch niet in actie geweest. Dit is ook een kwade fac tor voor een offensief op groote schaal. Indien verder de nacht al kalm is geweest, gisteren zijn talrijke verkenningen uitgevoerd, talrijke Fransche patrouilles zijn uitgetrokken In het gebied ten Oosten van de Moezel, ten Westen van het Bosch van Wamdt en ten Oos ten van Sarreguemlnes, d wz In alle sectoren, welke gewoonlijk het drukst zijn. - PARIJS, 30 Oct. De legerberich- ten van den Zondag munten uit in kortheid. Het ochtendcommuniqué luidt: „Gedurende den nacht zeer beperk te activiteit”. Het avondcommuni- 1 qué: „Over het algemeen een kalme dag.” VATICAANSTAD. SS Oct. In tegen woordigheid van duteenden Italianen en vreemdelingen heeft Paus Plu* XII Zondag morgen in den St. Pieter, op het feest van Christus’ Koningschap, een pontificale Hoog mis opgedragen, tijdens welke Hjj twaalf missiebisschoppen heeft gewijd, onder wie de Nederlander apostolisch metra). Onze Romeinsche correspondent Zaterdagavond Zaterdag ia Z.H. de Paus weer van Caatel Gandolfo naar Rome te rug gekeerd. Vol warme toegenegen heid en diepen eerbied werd den H. Vader uitgeleide gedaan door de bevolking van Caatel Gandolfo, wel ke Hij ten afscheid van de loggia van het pauselijk buitenverblijf Zijn zegen gaf. En met niet minder groo te gehechtheid en eerbied verwel komde Hem de bevolking van Rome en vooral de samengestroomdeti op het St. Pietersplein. Het was reed* duister: achter het portierraampje van den eenvoudigen auto van den Paus zag men schemerig de zege nende handen met den Vioochers- ring. Een kleine stoet van zes auto voorafgegaan door de Italiaansche motorpolitie: een snel voorbijgaan. Bessen-aperitief fl 2.85 o literflesch De veelvuldig overwogen en liefdevol ge kozen woorden, waarin z(j gesteld is, laat nergens ook maar het geringste vermoeden toe, dat de Paus zich bij het schrijven er van door iets anders liet leiden dan door gevoelens, die eigen zijn aan den gemeen- zamen Vader. verontrustende tegensprekende berichten Praag. Ter gelegenheid van den Onafhankelijk heidsdag zou een groot aantal Tsjechen met de nationale kleuren in het knoopsgat in de straten betoogd hebben tegen de Duitsche soldaten en de 88. Op verscheidene plaatsen hebben zich ernstige botsingen voorgedaan tus schen den Tsjechischen ordedienst en de Duit sche politie. SB. en Duitsche soldaten moesten ingrijpen en verscheidene personen zouden ernstig gewond zijn. Vijftien Tsjechen, meest jonge lieden, werden gearresteerd. Tot twee keer toe moest het Wenceslaus-plein voor het verkeer worden gesloten. Kreten als ,Xevo Bennesj! Leve de republiek” werden gehoord. Na de betoogingen is een conferentie van de politie gehouden onder voorzitterschap van Von Neurath en den chef van de politie, generaal Von Camptz, om na te gaan of de betoogingen van te voren waren beraamd en of hierachter bultenlandsche Invloed stak. Men weet, dat eenige honderden vooraanstaande Tsjechen onlangs als gijzelaars gearresteerd werden. r. - Vg«el«trast 1*6 Amsterdam - Telefoaa SS7M CrWTI.nniI.rrN van bekende meester» prijzen (Van onzen correspondent). Helsinki Zondag Een sfeer van niterltjke onbewogenheid en nui, die ook over het voor meer daa helft ontruimde Helsinki ligt, I* alien aorgen ten spijt in hooge mate karakteristiek vc»r de Flnsche samenleving. Aan den vooravond van belangrijke en onvermijdelijke beslissingen bewaart dit volk een koelbloedigheid, die steeds het leven In bet grillige, weinig toegankelijke Noorden beeft gekenmerkt. PARUS. 29 Oct. (Havas) Oostenrijksche legi timisten, die nauw contact houden met den Habsburgschen troonpretendent Otto, hebben gan het Parijsche dagblad „Intransigeant” de volgende verklaring gezonden: .Volgens aartshertog Otto en de legitimis ten rilt het niet te betwisten, dat een op lossing van het probleem van het Donau- bekken slechts tot stand kan komen door een innige samenwerking tusschen de staten, die de oude Ooetenrijluch-Hongaarse he mo narchie zijn opgevolgd. Deze aamenwerking moet ten doel hebben, deze landen onafhan kelijk te maken zoowel van Berlijn als van Moskou. Aartshertog Otto van Oostenrijk, zijn broeder aartshertog Robert en zijn andere broeder aarts hertog Felix wijden zich resp. te Parijs, Londen en in de Vereenigde Staten aan deze taak, in het bijzonder wat de be vrij ding dezer landen van het Duitsche juk betreft. Aartshertog Felix is in de Vereenigde Staten een tournee begonnen van dertig lezingen over den wederopbouw van Midden-Europa” Volgens het Londensche blad „Sunday Dis patch” zijn de voorstanders van het herstel der monarchie in Centraal-Europa thans zeer actief, niet alleen in Parijs, Londen en in de V. 8., "maar ook te Rome. Openlijk komen zij thans voor hun actie uit. Daarnaast gaat een soortgelijke actie uit van de Hohenzollem en hun aanhangers; zij zouden echter meer in het geheim handelen, ten einde hun talrijke familieleden in Dultsch- l^nd niet aan represailles bloot te stellen. Otto van Habsburg, die in Frankrijk een legioen vormt, dat met de Fransche legers ten strijde zal trekken, zou volgens dit blad een ver trouwelijk memorandum aan de Fransche regee- ring en aan het Vatlcaan hebben doen toekomen, waarin hij zijn plannen vóór een nieuwe orde in Centraal-Europa en de desbetreffende samen werking van Oostenrijk, Hongarije en Tsjechië uiteenzet. Ook zou prins Starhemberg thans een Intense diplomatieke activiteit met vertegen woordigers dezer drie landen ontwikkelen, oa. met ex-president Benesj, die wel is wa’ar steeds een tegenstander van het herstel der Habsbur- gers geweest is. maar thans met de Ideeën van aartshertog Otto verzoend schijnt. De „Intransigeant” verklaart evenwel, dat van genoemd memorandum van aartshertog Otto in Frankrijk niets bekend te. Wel bevestigt het blad, dat prins Starhemberg en oud-president Benesj thans samenwerken en dat de besprekin gen tusschen de emigranten voor „het herstel van Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije en voor een van Duitschen druk bevrijd Hongarije" voortduren. In den loop van heden heeft de Fihsche re- geering zich opnieuw bezig gehouden met de voorbereiding van nieuwe instructies voor de Flnsche delegatie, die Dinsdagavond weer naar Moskou zal vertrekken. Zondagmiddag om drie uur heeft het oorlogskabinet de leiders van de parlementaire fracties onderricht over de Rus sische voorstellen- Flnsche zangkoren hebben in tegenwoordigheid van den Amerlkaanschen gezant en ook van de Scandinavische gezanten de dankbaarheid der Flnsche natie vertolkt voor den moreelen steun, dis door deze staten la verleend. In een toespraak herinnerde de woordvoerder van het Ministerie van Bulten landsche Zaken Toivola eraan, dat Amerika ook twintig Jaar geleden het Flnsche volk de helpende hand heeft geboden, toen het in nood verkeerde. Sedertdien gevoelt men diepe dank baarheid jegens het Amerikaansche volk en zijn leiders. Thans zijn de tijden opnieuw moeilijk Wij voelen dat onze vrijl|jid en onafhankelijk heid in gevaar verkeeren. Opnieuw zijn wjj ons bewust van het voorrecht den moreelen steur, en de sympathie van het Amerikaansche volk te genieten De eenige wensch van de Flnsche natie te een vrede, waarbij de Idealen van vrij heid en gerechtigheid verwezenlijkt zijn. De Amerikaansche gezant Schönfeld en zijn Noor- sche ambtgenoot Michelet beantwoordde de toespraak. De vroegere staatspresident Svinhufvud heeft *h hernieuwden qproep tot de bevolking gedaan om kleeren e.d. af te staan voor de reservisten. Woensdagavond wordt in het Flnsche thea ter te Helsinki sen feest georganiseerd ten bate van de landsverdediging, Erkko, de minister van Bultenlandsche Zaken, zal dan een rede hou den. Het staatsorkest onder leiding van pro fessor Schnee volgt zal om Finlandia van Sibe lius uitroeren. Ook de groote organisatie van vrouwelijke vrijwilligers de LottasvArt houdt overal in het land Inzamelingen ten behoeve van het leger en de familieleden der reservisten. De Lotte’s, zoo- *ls de leden van deze organisatie kortweg wor den aangeduid, ziet men allerwege een groote activiteit ontwikkelen. Zij dragen grijs-groene uniformen, verrichten uitsluitend hulpdiensten voor het leger, doch zijn niet als een militaire organisatie te beschouwen. Het ledental van deze beweging, die een der eersten als zoodanig ta de wereld te, en tevens kenmerkend voor de rol en de taak van de Flnsche vrouw als gezel van den man, la thans tot 150.000 gestegen. zee hebben de lijken van schappen van sche duikboqt Het schüpt "dat de Fransche marine Donder dag een groote Duitsche duikboot tot zinken heeft gebracht, aldus Havas. Fransche torpe dojagers en gewapende treilers, gespecialiseerd in den strijd tegen onderzeeërs en krachtdadig gesteund door eskaders watervliegtuigen zijn de laatste dagen vooral in de Noordzee, zeer ijverig geweest Verscheidene .aanvallen werden tegen de Duitsche duikbooten ondernomen en het schijnt, dat minstens één dezer aanvallen met succes bekroond is. Men heeft nj. op een bepaalde plek de lijken van Duitsche officieren en matrozen drijvende gevonden. Uit Duinkerken meldt Havas voorts, dat een treiter de lijken van een Duitschen officier en drie matrozen heeft opgevtecht en aan tand ge bracht. Waarschijnlijk betreft het hier leden der bemanning van een onlangs tot zinken ge brachte duikboot. De lijken hadden niet tang in bet water gelegén Ook zijn aan het strand nog twee lijken van Duitsche matrozen aan gespoeld. Het Fransche legereommunMiné Maandagochtend luidt: Kalme nacht. Wjj hebben eenige vtjan- deiUke overvallen afgestagen. Het Duitsche legerbericht ia nog korter: „Geen bijzondere gebeurte nissen”. dagen welke aan de Duitsche aanvallen van 16 October jJ. voorafgingen, schrijft Havas in een overzicht van den militairen toestand. Toch zou het voorbarig zijn hieruit af te leiden, dat binnen de komende 24 of 48 uur een nieuw Duitsch offensief zou losbreken. Het Duitsche opperbevel heeft sinds ver scheidene dagen vlak bij de linies alle hulp middelen voor een onderneming van groot- schen opzet verzameld. De ontwikkeling van den toestand hangt evenwel volkomen af van de orders, welke de Duitsche generale staf zal ontvangen, die alle toebereidselen treft om ge- teed te zijn teneinde de besluiten van de poli tieke leiders uit te voeren Er dient op gewe zen te worden dat Vrijdag op verschillende punten van het front schermutselingen zijn voorgevallen Het valt niet te betwijfelen, of het Duitsche opperbevel te bezig het terrein te verkennen en tracht zoo nauwkeurig moge lijk de kracht der Fransche stellingen te meten Tevens neemt de activiteit van de artillerie van uur tot uur toe Het nog steeds slechte weder maakt groote waarnemingen uit de lucht ónmogelijk. Echter heeft het Fransche opper bevel het bewijs in handen gekregen, dat Duit sche eskaders zich verplaatst hebben. Voorts werden nieuwe concentraties van Duitsche troepen opgemerkt in het Duitsche kustgebied, nabij de Nederlandsche grens, ten westen van Breinen. Doch de beteekenls hier van is wellicht eenigszins overdreven. De ver plaatsing van troepen in de richting van dit gebied in Dultschland schijnt niet met groote eenheden te geschieden Het zijn afzonderlijke regimenten, die achter elkander zijn aangeko men. Het zou zeer gewaagd zijn hieruit voorba rige conclusies te trekken Het kunnen even goed troepen zijn, die uit Polen komen en daar rust nemen, alswel stoottroepen, die bestemd zijn, al lijkt dit onwaarschijnlijk, voor een avontuurlijke poging tot herhaling van de actie van Willem den Veroveraar, die in duizend jaar tjjds de eenige te geweest die in Engeland voet aan wal zette De geschiedenis, zoo besluit Ha vas zijn overzicht, kent talrijke pogingen van dit soort, die echter alle op een mislukking zijn ultgeloopen. De Encycliek „Summi Pontiflcatus" is een aangrijpend voorbeeld van de gesteldheid, wel ke zij voor den vrede een voorwaarde sine qua non noemt, te weten, de gesteldheid, waarbij slechts de rechtvaardigheid en de liefde de handelingen en daden richten. Hier in Rome is men natuurlijk bijzonder verheugd over de hoogst sympathieke woorden, welke de H. Vader aan Italië wijdde. Men gelooft, dat deae woorden aeer veel sul len bijdrage^ tot bestendiging van de goede verhouding tusschen Italië en de Vatlcaansche Stad, welke den laatsten tijd, tengevolge van een verschil tusschen de Italiaansche en de Vatlcaansche pers, wat de waardeerlng van de oorlogsfeiten betrof, wel eens een weinig be dreigd schenen te worden. De onvermoeibare Farlnacci bijvoorbeeld polemiseerde den taatsten tijd weer lustig en op de van oudsher bekenda wijae tegen de redactie van de „Osservatore deren, maar die alleen vertrouwt pp de genade Gods, die de zielen omvormt. Wij senden u uit om het evangelie en de christelijke beschaving te orengen. hoevele of fers het u ook kosten moge, aan soovele naties, die ver van ons verwijderd liggen, maar ons niettemin dierbaar zijn.” De Paus sprak vervolgens over de beteekem* van het feest, dat vandaag gevierd te. namelijk dat van Christus’ Koningschap over de aarde, en aeide: V „Gelukkig *ün de staten, die de wetten uit vaardigen volgens de leer van het evangelie en niet weigeren, openlijk eer te betuigen aan Koning Christus In die landen worden de be langen en betrekkingen tusschen de burgers on derling geregeld volgens de regels van moraal en rechtvaardigheid. De tyrannic te In die na ties onbekend. Het gezag wordt er geëerbiedigd en de gerechte vrijheid van den enkeling ont breekt er niet. In deze staten neemt de deugd van eendracht steeds meer toe en zoo worden deze staten steeds machtlger. In deze landen is men tot groote ondernemingen in staat." Na de H. Mis gaven de bisschoppen aan hun landgenooten den eersten bisschoppelijken zegen. Bij den Ingang van het Vaticaan werd de H. Vader welkom geheeten door Kardinaal Canall, den president van de Kardinalen commissie voor het besturen van den Pause- lijken Staat, en door enkele hooge ambtenaren. De H. Vader begaf zich daarop naar Zijn privé vertrekken in het Vatlcasm, te weten de vertrekken, welke ook door Paus Plus den Elfden werden bewoond en waarvan de res tauratie thans gereed is gekomen. Paus Pius XII is teruggekeerd in Rome, ter wijl Zijn eerste Encycliek zoo Juist verschenen Is en velen nog onder den /erschen diepen In druk daarvan zijn. Hier in Rome wordt de En cycliek „Snmml Pontificatus" gewaardeerd als een van de schoonste Pauseljjke documenten van den modernen tijd, tevens als een der be- tangrijkste. In deze Encycliek zoo zegt men, is l waarlijk de „Pastor Angelicus" aan het woord. „de Engelachtige Herder". Hoe sereen van tooc is zij, en toch ook, hoe klaar en vastberaden in haar oordeel. Niemand, ook niet hij, die zien de vermaningen in de encycliek .Bumml Pon- tlficatus” gegeven, bijzonderlijk heeft aan te trekken, kan zich door haar gekwetst voelen. Het was een zeldzame plechtigheid, die zich in de rijk versierde basiliek voltrok. Het was voor bet eerst, dat Paua Plus XII shlk een plechtigheid verrichtte en het was tevens de eerste maal in de geschiedenis, dat een neger- priester uit Oeganda door een Paus tot bte- schop werd gewijd. Voort* waren er nog drie andere inlandsche bisschoppen, afkomstig China. Madagascar en Britsch-Indië. Tal van Kardinalen en andere kerkelijke hoogwaardighejdsbekleeders hadden in het priesterkoor bij het altaar plaats genomen, ter wijl het corps diplomatique op de eeretribune gezeten was. Tijdens deze H. Mis hield de Paus zelf in het Latijn een predikatie. „Evenals de Verlosser eens een kleine groep leerlingen, die van alle menschelüke middelen verstoken waren, uitzond om de wereld te ver overen aldus de Paus niet door middel van gewapend geweld, maar door de macht van waarheid en liefde, zoo zenden wij u uit, u, die niet steunt op eigen kracht of op die van an-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 1