Is verplichte arbeidsdienst Willibrord van Eeuwfeest ^wemchelijk? .Ergens in F rankrijk’ vergadert de Groote Raad... DE EERSTE ENCYCLIEK DE EERSTE ENCYCLIEK VAN DEN H. VADER ONZE VOOR GEMOBILISEERDEN MAANDAG 30 OCTOBER 1939 Clearinffkoeraen Persen der Vaticaanaehe drukkerij werden bewaakt 0 Een Engelsche visie op een diep geheim DE MACHT VAN HET SPEL 4 Nat. Vereeniging tegen de werkloosheid vergadert Tentoonstelling Willibrord- monument verlengd Schryven Vader en paus Pius xn Met de 3 Dam po producten bestrijdt U alle verkoudheden zoowel bij U zelf als bij Uw kinderen. Da mpe-verkondheids-balsem. hiermede 's avonds keel, borst en rug inwrijven, dit lucht op en s morgens is Uw verkoudheid weer verdwenen. Pot 50. Tube 40 ct. Doos 30 ct. Dampe-bonbons bij schorheid, pijnlijke keel en hoeat. Doos 25 ct. Dampo-newdruppel» bij neus-catarrh en verstoptheid in het hoofd. Flacon met druppelspuitje 60 ct. Uw waarborg: t Komt van MUnhardtl Debat naar aanleiding van prae-adviezen Voor ontspanning voor militairen van den Heiligen het Episcopaat paus pros xn HT VW SMAAK-PROS M>ct Dat weet Ik. Maar wat o oen Haarlem of Paus den jullie Bij de vrij hevige botsing tusschen de twee goederentreinen te Blerick werden eenige personen gewond, terwijl de materieele schade aansienlijk was. Ben kijkje op de plaats van het ongeval ter De Men verwekt one opneming van het vol gende: Het ia gemakkelyk gezegd, dat er naar ge streefd moet worden in de kwartieren van de gemobiliseerde weermacht een huiselijks afeer te scheppen. Die kwartieren a Koersen voor stortingen op 30 October 1939 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmar- ken 75.80. Lires 9.55. Die kwartieren zyn daar in vele gevallen uiteraard niet altijd op berekend. En toch. Laat onder een groepje de kaarten schudden, set twee man tegenover elkaar en schuif een dambord tusschen hen in en bet is of er opeens iets verandert. In die soms onge zellige omgeving ontstaat een klein wereldje op zich self, onzichtbaar overkoepeld en door een scheldswand afgesloten van alles, wat daarbui ten deprimeerend zou kunnen werken. Dit Is de macht van het spel. Het laat de uren voorbij vliegen, ook van avonden, die an ders eindeloos zouden schijnen, het weet als door een wonder iets te brengen van die in het soldatenleven niet gemakkelyk te reallseeren huiselijke afeer. Gij. die dit leest, geniet daarvan overvloe dig en ge behoeft er geen moeite voor te doen. Maar denk ook eens aan die anderen, kijk eens om u heen, zoek uw kasten eens na. En wilt ge Iets nuttigs voor onze gemobiliseerde weer macht doen en iets afstaan, dat overal welkom is. stuurt dan kaarten, domlnosteenen. schaak- en damspelen, enz. naar het Algemeen Hoofd kwartier. sectie van Ontwikkeling en Ontspan ning. Laan Copes van Cattenburch 11 'a-Ora- venhage. Wij menschen en vooral de jongeren on der ons zoo zelde spr zullen dichter bij elkaar moeten gaan staan en zullen ons meer onderling sociaal verbonden moeten voelen Eigenbelang en groepsbelang moe ten worden geofferd aan gemeenschapsbe lang. Daarvoor is contact noodlg, daarvoor zjjn noodlg jeugdwerkgemeenschappen. waarin de jongeren elkaar beter zullen leeren begrijpen. Uitsluitend om paedago- gische redenen Is spr een voorstander van arbeldsdienstpllcht. Maar alleen voor de schoolvrije jeugd, niet voor volwassenen. Ook dr. Van Walsem gaf een nadere toe lichting op zijn prae-advles. waarbij hy nog opmerkte, dat het aantal cursussen en centrale werkplaatsen sterk dient te worden ultgebrela en dat het bedrijfsleven moet voelen, dat het daarbij Ingeschakeld moet worden. Het eenzij dig karakter van de werkverschaffing heeft spr. steeds gevoeld als een ernstige straf voor den geschoolden arbeider, trien daardoor veel leed wordt gedaan. Spr betoogde, dat we in de steunverleenlng meer nuanceering moeten krijgen Tenslotte zette spr uiteen, dat de arbelds- inschrijving bij de arbeidsbeurs geen waarde heeft voor de beoordeellng van iemands vak bekwaamheid. Hij beschouwde dit als een groot gemis en meende, dat hierin verandering moet worden gebracht. Generaal Gamelln (die met zijn hand op een geweldige kaart slaat): Hier zal Ik toeslaan! Lord Gort: Waarom nfet een beetje meet naar rechts? Zullen we zeggen hier? Generaal Gamelln: Uitstekend. Heel goed on gemerkt. Ik zal toeslaan zooals u voorstelt hier. Mr. Chamberlain: (terzyce, tegen een bleeken secretaris). Laat meedeelen, dat volkomen over eenstemming over alle wezenlijke punten reeds bereikt is. Generaal Gamelln (voortgaande): Voor deze operatie zal ik een millioen mannen, zesduizend geweren, twaalf tank-divlsles en hondero acht en dertig kabelballons noodlg hebben. M. Daladl* (op zijn weelderige snor bijtend of, als hij geen snor heeft, met de gewrich ten van zijn linkerhand krakend op een zenuw achtige ■manier, die hem geheel karakteriseert): Zut! Ik maar heb één hondero twintig en negen ballons Het is flni. Mr. Chamberlain: Geenszins, mijn vriend. Zie, ik heb zeven honderd ballons, van de beste soort; u zult ze hebben. Ik heb duizend gewe ren, zestien brlgac.es cavalerie en twee honderd zeventig snelle tanks. Ik heb ook acht en veer tig veldkeukens, twee en zestig K M prikkel draad. anderhalf millioen paar legerschoenen en zes en twintig stel gereedschappen voor loop graven van de beste soort. Dit alles staat te uwer beschikking. In herinnering wordt gebracht, dat de heer De Ruyter in zijn prae-advles concludeert, dat naar zjjn meenlng in ons land geen omstandig heden aanwezig zijn, die een dergelijken maat regel, welke van zeer vér strekkende beteekenls is, noodzakelijk maken. Het middel van dwang zoo zegt de prae-advlseur aan het slot wordt afgewezen, omdat daarmede gehandeld zou wor den In strijd met de tot nu toe In ons land gevolgde methoden, waarbij terecht groote waarde werd gehecht aan indlvidueele ontplooi ing en aanleg en die zich aansluiten bij de Nederlandsche behoefte aan vrijheid van den ken. Daardoor Is in ons land een rijke ver scheidenheid van geestelijk leven bereikt, wat aan het volksleven kleur en geestelijke kracht geeft, zonder dat dit tot geestelijke en cultureele losbandigheid heeft geleld. De tweede prae-advlseur. de heer Veldman, is van oordeel dat in Nederland voor normale omstandigheden een verplichte arbeidsdienst alleen dan te aanvaarden is. Indien hij geldt voor de geheele schoolvrije jeugd en het op voedkundig element doel en grondslag vormt van het werk. Dr van Walsem tenslotte komt tot de con clusie, dat naar zijn oordeel alleen arbeidsdienst aan werkloozen zou mogen worden opgelegd, indien daaronder zou worden verstaan een dienst, welke er op uit Is om de werkloozen op de hoogte te houden van hun vak, of, zoo zij In verband met hun jeugd nog niet In het bedrijfs leven konden worden opgenomen, hen zoo vol ledig voor het bedrijfsleven geschikt te maken. Aan de debatten werd om. deelgenomen door den heer Meyer de Vries, directeur der werk verruiming, die uiteenzette, dat het instituut van den verplichten arbeidsdienst een logisch gevolg is geweest van de ideologische gedachte in tota litair geregeerde landen, waar het individu on dergeschikt wordt gemaakt aan den Staat. Als we deze stelling als juist erkennen zoo zeide spr. zjjn we in ons land dan zoo, dat een ver plichte arbeidsdienst gemotiveerd is? Spr. ontkende, dat de economische Inzinking der laatste jaren het Instellen van de arbeida- dienstplicht In ons land wettigt. Zouden we de noodzakelijkheid er van wél erkennen, dan zou den we ons zelve een brevet van onbekwaamheid geven en zouden we toegeven, dat we niet In staat zijn den moeilijkheden het hoofd te bieden en dat we de werkloosheid niet tot normale pro porties kunnen terugbrengen. De middelen en de mogelijkheden om dat wél te doen acht spr. aanwezig, zij moeten alleen verbeterd worden. Spr. waarschuwde, dat men zijn toevlucht gaat nemen tot methoden, die totaal vreemd zijn aan Nederlandsche verhoudingen. In algemeenen zin werd dit betoog gevolgd door den secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond, den heer 3. Schipper, die In zijn uiteenzettingen den reeds poven aangehaalden slotzin van het prae-advles van den heer De Ruyter aanhaalde en dezen met nadruk onder streepte. 1) Missa votiva de Spiritu Sancto eum Gloria et Credo, addlta commemoratione de Dominica tt.. inslmul cum oratione 8 Wlllibrordi. Uit. Ev. Dom. 2) Missa pro gratiarum act lone. np. Missa 8. Wlllibrordi cum Gloria et Credo, addlta sub uni ca concluslbne oratione Deus cuius misertcor- diae". et sub altera conclusions commemoratio- ne de Dominica tt. Uit. Ev. Dom. De tentoonstelling van de ontwerpen voor het 8t. Willibrord-monument te Uttecht. ingericht ir> het Museum van nieuwe raSigleuze kunst. Lange Nieuwstraat 38. aldaar, aal woeden ver lengd tot en met Zondag 12 November. De ten toonstelling aal eiken dag, ook Zondags, ge opend zijn van 3—8 uur njn. van de overheid deze menschen tot werken te verplichten. Ten aanzien van het vraagstuk der jeugd werkloosheid merkte spr. op. dat wanneer ei jonge werkloozen zijn, die aan een vrije oproe ping tot arbeid geen gehoor geven, het nood zakelijk is bepaalde maatregelen te nemen. In dit verband herlnderde spr. aan den leer plicht en aan den dienstplicht, die men, enkele uitzonderingsgevallen daargelaten, toch als iets vanzelfsprekends aanvaardt. Spr. stelde de vraag, welke prlncipleele bezwaren er tegen zijn in te brengen, wanneer men er onder be paalde omstandigheden toe overgaat dezen plicht ook door te voeren op het terrein van den ar beid, indien er menschen zijn, die zich om de een of andere reden aan den arbeid onttrekken Spr. is van oordeel, dat dwangmaatregelen moeten worden toegepast, Indien men aan een vrijen oproep tot arbeid geen gevolg geeft. De heer A. N. van Mill was van meenlng, dat men den tegen woordigen oorlogstoestand niet moet gebruiken als een kapstok, waaraan alle moeilijkheden, zoo ook de kwestie van den arbeidsplicht, kunnen worden opgehangen. Spr betoogde, dat het vraagstuk van den arbeids- dlenstplicht niet gezien mag wqeden als een totalitaire injectie. Het moet beschouwd wor den als een wijze, waarop zich de behoefte baan breekt de zoozeer gehavende gemeen- schapsgedachte te vernieuwen. De heer De Haas van Dorsser. directeur van de arbeidsbeurs te Haarlem, schetste het leed, dat ontstaat in het gezin van een werklooss, die door zjjn gedrag of door zij* houding is vervallen verklaard van elk recht op steun, waarmede de spreker te kennen wilde geven, dat het In den regel de verkeerden en totaal onschuldlgen zijn, die het slachtoffer worden van een opgelegde straf. Voor deze categorie van werkloozen. menschen die liever lui zijn dan moe. achtte spr het gewenscht een vorm van arbeldsdienstpllcht in het leven te roepen Eenige andere aanwezigen stelden vervolgens nog enkele vragen, waarna de prae-advlseurs gelegenheid kregen te antwoorden. De heer De Ruyter crltiseerde daarbij het cultureele werk, dat voor jeugdige werkloosen wordt gedaan De heer Veldman betoogde, dat het Instituut van den arbeidsdienst is gegroeid uit de vrije jeugdbeweging met het doel, uit deze ont redderde wereld een betere samenleving te bouwen. Het is geenszins een schepping van het natlonaal-socialisme. De heer Lindeman, bestuurder van het N.V.V-. meende, dat wjj In Nederland voor honderd duizenden practise!) reeds een arbeidsplicht kennen: de werkverschaffing. Wanneer men in het leger der werkloozen zoo betoogde deze spreker verder velen zou vinden, die arbeidsschuw zijn geworden of om een andere reden niet willen werken, dan is het de taak den aan de voorwaarden van den Jubilé-aflaat niet kunnen voldoen. Deze allen kunnen van hun biechtvader, ook buiten de biecht, veran dering van de voorgeschreven werken vragen Waar de H Vader ter verhooging van de godsdienstige vreugde van dit twaalfde eeuw feest. maar vooral tot grooteren vooruitgang in het geestelijk leven deze gunst van een JublftT- aflaat heeft verléend. daar vertrouwen Wij. dat onze onderhoorige geloovlgen zich vo( ijver sul len toeleggen op het verdienen van dezen vol len aflaat en wel door in dese weken met nog meer godsvrucht en vurigheid dan anders tot de H H Sacramenten te naderen, door behalve bij de twee voorgeschreven kerkbezoeken i nog meerdere malen neer te knielen om God te (tan ken voor de weldaad van het ware geloof, door St. Willibrord aan onze voorvaderen gebracht, opdat aldus mede door de voorspraak van den H. Willibrord uw geloof krachtiger, uw hoop levendiger en uw liefde vuriger worden. Zoo doende zult gij des te zekerder volledige kwijt schelding verkrijgen van de lijdelijke straffen der bedreven zonden. Ten slotte sporen Wij u krachtig aan. cm dit Jubelfeest ter eere van St- Willibrord in dank bare vreugde en In godsdlenstigen geest te vie ren en Wy bepalen te dien einde:, 1. dat het op Zondag 5 November as aal geopend worden met den Lofzang ..Venl Crea tor". te zingen voor den aanvang van de Hoog mis op dien dag. welke zal zijn de Mis van den H Geest. 1) 2. dat de feestdag van 8t. Willibrord op 7 November in alle kerken en kapellen. waar zulks geschikt kan. met bijzondere plechtigheid zal worden gevierd. Waar de omstandigheden zulks niet toelaten, zal deze plechtige viering plaats hebben op Zondag 12 November dx>.v. WU laten de verdere regeling van godsdien stige en kerkelijke plechtigheden ter eere van St. Willibrord over aan den Over en het initia tief der pastoors, maar WU vertrouwen, dat ZU zich zullen beyveren, om de geloovlgen op te wekken tot een groot vertrouwen op de voor spraak van den H Willibrord want het geeste- lUk welzUn van ons vaderland móet hem na aan het hart liggen. Voorts dringen WU er by hen op aan. dat rij in hun predlcatles en onderrichtingen zullen spreken over het leven, de vruchtbare werk zaamheid en de deugden van deaen vaderland- schen heilige, die op zoo heel byaondere wijze aanspraak mag maken op ons aller dankbaar heid en vereering. 3. dat op Zondag 19 November een H. MIs van dankzegging 2) zal worden gezongen, en in aansluiting daarop het ..Te Deum En zal dit ons gezamenlyk herderlijk schrijven in alle tot onze Kerkprovincie beboerende ker ken. alsmede in de kapellen, waarover een rec tor is aangesteld, op Zondag 29 October is on der alle vastgestelde »H Missen van (te- predikstoel worden voorgelezen. t Dr J DE JONG. Aartsbisschop van Utrecht t P. A W. HOPMANS. Blsschop van Breda, t A. F. DIEPEN. Blsschop van 's-Hertogenboech. t Dr J. H. G. Lemmens, Blsschop van Roermond. J. P. HUIBERS. van Lord Gert: Hola, wacht eens! De Britsche zeemacht Generaal GamellnZeker. De bijdrage van de Britsche Vloot tot de zaak der Geallieerden mag nooit vergeten worden. Sta mij toe. Sir. u de acht en veertig veldkeukens terug te geven, die u met een voorbeeloeiooze edelmoedigheid beschikking van Frankrijk gesteld heeft, zonen van Frankrijk Mr. Chamberlain: La belle France.... Generaal Gamelln (met een lichte buiging) Ik dank u. Het is een genoegen met u samen te werken. De zonen van La belle France zul len niet vergeten, dat op dit supreme oogenblfk in de lotsbeschikking van onze twee landen Beminde Geloovlgen. Zooals gU reeds uit bovenstaand pauselijk schrijven hebt vernomen, heeft de H. Vader bij gelegenheid van de viering van het twaalfde eeuwfeest van 8t. Willlbrord's zalig af st erven, de gunst willen verleenen van een vollen aflaat bij wUze van Jubilé. Krachtens deze gunst kunnen alle Katholie ken. die binnen de grenzen van Nederland ver toeven volledige kwUtscheldlng verkrijgen van de tUdelUke straffen der vergeven zonden, in dien zU aan de vereischten vuldoen Zij kunnen deaen vollen aflaat eenmaal verdienen, en deze volle aflaat is ook toepasselyk op de geloovlge zielen. De voorwaarden voor het verdienen van de zen Jubilé-aflaat, welke zijn omschreven in een afzonderlUke pauseiyke Breve, gedateerd 5 Sep tember 1939 Zijn de volgende: 1. Waardig biechten en communfceeren. 2. Het godvruchtig afleggen van twee be zoeken. hetzU op denzelfden dag hetzU op twee verschillende dagen. In een Kathedraal of in een parochiekerk, en wel gedurende de dagen vanaf Zondag 5 November tot en met Zondag 19 November a s. Het is niet noodzakelyk de eigen parochie kerk te bezoeken. De belde voorgeschreven be zoeken mogen ook in een en dezelfde kerk ge schieden. De kerk moet echter een Kathedraal of parochiekerk zUn. BU leder kerkbezoek moet een gebed worden gestort ter eere van den H. Willibrord. terwijl bovendien nog moet worden gebeden tot inten tie van den Paus. Bepaalde gebeden of een bepaalde tudsduur zijn niet verelscht. De Bisschoppen zijn gemachtigd Om ten be hoeve van hen. die verhinderd zijn de voorge schreven bezoeken te verrichten, deze verplich ting te veranderen in andere godvruchtige liefdadige werken. Zoo mogen als wettig verhinderd, om de be zoeken in de parochiekerken te verrichten, be schouwd worden: de vrouweiyke religieuzen: de manneluke religieuzen, die een kluizenaarsle ven lelden en zich meer wjjden aan het be schouwend dan aan het werkend leven, b.v. de Trappisten; voorts allen, jongens zoowel als meisjes, die om reden van onderwijs of opvoe ding in Seminaries, colleges of internaten ver blijven. verder ook de gevangenen en die in verbeterings- of opvoedingsgestichten vertoe ven (niet echter de leiding en het personeel van internaten, gestichten, enz), en eindeljk allen, die den leeftijd van zeventig jaar hebben be reikt. Krachtens de Ons verleende volmacht bepalen Wij. dat bovengenoemde personen eventueel ook de eigen kerk of kapel mogen beaoeken in plaats van een parochiekerk. Aan de biechtvaders worden bijzondere vol machten verleend, met name ook ten behoeve van hen, die tan Mekte of om een ander* re- Dat cJe Engelschen nog niet erg onder den Indruk zijn, blijkt wel uit onderstaande schets van een bijeenkomst van den geallieerden oor logsraad, die wij aantroffen In het weekblad „Punch”. Laatst op een avono waren we aan het pra ten over de manier, waarop groote mannen zich gedragen, als zij ^beraadslagen. Ik becoel. wjj waren benieuwd, h o e zij zich gedragen, als zD bijeenzitten en wAAr zij over spreken. Ais men b.v. denkt aan een vergadering als die van den Geallieerden Oorlogsraad, waarin reuzen als Mr. Chamberlain. M. Dalaoler, Generaal Gamelln en Lórd Gort samenkomen, c*n is het niet zoo gemakkelijk om zich voor te stellen op wat voor manier zij spreken en hoe rij een be sluit nemen en welke van de honderd n.oge- Hjke problemen zij bespreken Men heeft het gevoel, dat de belangrijkheid van de besluiten zoo groot is, dat een bespreking ervan in ge wone taal bijna een aanfluiting is. En toch: praten doen ze. Men kan wel aannemen, dat Fransch oe taal is. cie bij deze titanische disputen gebruikt wordt meer schoolboeken-Fransch misschien dan de taal van den gewonen Franschman. Dit uit consideratie voor de gevoelens van de En gelsche leden van het gezelschap. Maar w a t er gezegd wordt, kan men slechts gissen. De offi- cieele communiqué's geven weinig opheldering; zij zeggen eigenlijk niet veel meer dan: „De vergacering had een aangenaam verloop”, of meer in het bijzonder: ,De volledige overeen komst van de belangen der beide landen werd opnieuw bevestigd.” Nu. naar kan men niet veel uit opmaken, ofschoon het geweldig is. wat hoofdartlkelschrijvers er den volgenten morgen mee doen. Persoonlijk ben ik echter geneigd aan te ne men, dat deze besprekingen ongeveer verloopen *1* volgt; deaen Apostolischen Stoei ,-de wortel en moe der der Katholieke Kerk" (H. Cypr. Ep 48 ad Comelium), waarmee hij SDo innig verbonden was. spoedig eerbiedigen als de onfeilbare leerares De Kerk treurt over hen. die van haar zijn afgescheiden door de ongunst van een rampzalig tijdsbestek. Dat toch alle Katho lieken uit ijver voor den waren godsdienst, onder uw aansporing en voorlichting, steeds hun krachten blijven inspannen om hen door de overredende kracht der ware leer, der liefde en der rechtschapenheid te brengen tot den eenen schaapstal van Christus, tot de volheid van het ongerepte geloof, tot het gelukkig herstel eener broederlijke eensgezindheid. Terwijl Wjj deze hoop koesteren, dringen WU door vaderlijke vermaningen er bij de ge loovlgen op aan. dat zij In de godsdienstplech tigheden. die ter gedachtenis en ter eere van St Willibrord zullen worden gehouden. een nieuwen en krachtigen prikkel mogen vinden ter beoefening van de deugd. Uit hun leven zij verre Iedere wanklank van oneen igheid en twee dracht; met den eenvoud, welke zich openbaart in een zuivere bedoeling, weersplegele hun uiter lijk gedrag datgene, wat het inwendig geloot leert. Dat zij tegen de listige lagen van den Booze en tegen de verlokkingen van de -wereld waardoor zoovelen In hun onvoorzichtigheid beijvert om |,zlch laten verleiden, den goeden strijd van Christus strijden, verwachtend de zalige hoop van de schoonheid der eeuwige gelukzaligheid Terwijl gjj St Willibrord navolgt, doet gij goed u tevens te stellen onder zijn bescher ming. waarvan gij onder zoo veel verschillende omstandigheden de krachtdadige werking hebt ondervonden. „Want de wijdte van den hemel verwijdt de harten, dóch vernauwt ze niet; zli verblijdt den geest, maar brengt hem niet in verwarring; gevoelens tempert zjj niet. maar versterkt ze. In het licht van God klaart het geheugen op. maar verduistert niet” (H. Bern op den feestdag van 3. Victor. Sermo II). Mogen de smeekbeden en de voorspraak van den hemelschen Beschermer bij God verkrij gen. dat het geliefde Nederland steeds meer schlttere in glans van christelijke wijsheid, dat het in hechte eendracht der burgers zijn groot- sche ondernemingen vooruit stuwe, dat het de maatschappelijke problemen oplosse volgens de verheven beginselen van rechtvaardigheid en billijkheid, dat zjjn grenzen gevrijwaard blijven tegen vtjandelijke aanvallen En waar Wjj uit het diepste van ons hart vooral dit wenschen. dat de te houden kerkelijke plechtigheden zoo zegenrijk en vreugdevol mt>- gelljk verloopen. verleenen Wjj volgaarne aan de geloovlgen van Nederland een vollen aflaat bij wjjze van Jubilé. waarover WU nog volr gens elsch een schrijven zullen doen zenden in den vorm van een Breve. Er blijft Ons nu nog over, om u. Eerbied waardige Broeders. Bisschoppen van Nederland en alle geloovlgen. op wier heil uw aandachtige zorgen zijn gericht, met alle vrijgevigheid in den Heer te verleenen den Apostolischen Zegen, als bewijs en uiting van onze bijzondere liefde Gegeven te Castel Gandolfo bij Rome, op den 26sten September 1939. het eerste jaar van Ons Pontificaat H. Paus Plus XII heeft de roem- rijke traditie van Zjjn wijze en Ld verheven voorgangers, die in vaak algemeen als richting en leiding gevend voor gansch het menschdom vermaard geworden rondzendbrieven zich in moei- I lijke en leering behoevende tijden tot de I christenheid richtten om de o*de en on- I vergankelijke beginselen van de Godde- I lijke leer en wet opnieuw te belichten I en tot even zoovele glinsterende en zul-, I vere toetssteenen te maken voor het ac- tueele tijdsgewricht, voortgezet en thans zijn eerste encycliek, aanvangend met de woorden: .JSurnmi Pontlficatus”, tot de Christelijke gemeenschap gericht. En I gooals vanzelf spreekt, sluit deze Pau- gelijke encycliek met die harmonieuze continuïteit, welke zoo karakteristiek is voor den onwankelbaren koers van de uitsluitend op het door den H. Geest af gestelde compas varende Kerk Christi, aan bij de befaamde, maar door hen, die zij veroordeelden, ook gevreesde rondzendbrieven van 's Pausen onmld- dellijken voorganger Plus XI roemrijker en zaliger gedachtenis, wiens krachtige, beleid- en llefde%olle medewerker de huidige Paus van Rome zooveel moeite- en zorgvolle jaren als kardinaal-staats- secretaris Is geweest. Wat Paus Pius XI met welhaast profetischen blik voorzag en wat hem tot steeds dringender en ernstiger vermaan en waarschuwing en onderrichting aanspoorde, heeft zich met tragische snelheid vervuld en zoo ziet Paus Plus XII, wiens naam den vrede ademt en wiens devies den vrede als het werk der rechtvaardigheid kenmerkt, zich geplaatst tegenover de wreede con sequenties van in wanen verdoolde Volkeren. Het mag een bijzondere genade van de barmhartigheid en goedertierenheid Gods en een nieuw bewijs van Gods nim mer aflatende hulp aan Zijn Kerk hee- ten, dat de Voorzienigheid aan den phy- siek afgeleefden, maar naar den geest het licht der eeuwigheid uitstralenden Paus Pius XI den wrangen kelk vol oor logsleed heeft laten voorbijgaan en in diens medewerker een krachtigen en kundigen opvolger riep om den met hoog gezag en diepe vereering en aanhanke lijkheid omluisterden Stoel van St. Pe- trüs te bezetten. heeft de pauselijke gendarmerie gedurende de etmaal de wacht betrokken bij de drukkerij. ten einde iedere indiscretie te voorkomen. Alle Personen, die de drukkerij verlieten, werden nauwkeurig onderzocht. De encycliek is de tweede, welke gedateerd U te Castel Gandolfo. Paus Plus XI heeft hier In October 1937 zijn encycliek over den Rozenkrans ««gegeven. een lange sigaar aanstekend)Nou. Jongens, Ik heb er genoeg van. Wat zeggen jullie van een apérftif? AU u het er niét mee eens bent besluit de schrijver dat het zóó toegaat, dan staat het u vrij iets beten voor te stellen. Engeland klaar stond om het geheele overschot van zjjn voorraad velokeukens op te offeren voor het gemak en welzijn van onze dappere troepen. Terwijl ik uw vrijgevig en door hooge principes ingegeven aanboo van de hand wijs. Lord Gort (die fronsend naar de kaart kijkt): Ik zou zeggen, kijk eens hier Veronderstel, dat die Nazi's Hongarije binnenrukken en Roemenie beginnen aan te vallen, langs dien weg, wat doen we dan? M. Daladier: Frankrijk houdt onveranoerlijk vast aan de principes, waaraan het bij het uit breken van ce vijandelijkheden zijn lot verbon den heeft. Ten overstaan van de bedreiging eener militaristische hegemonie, die geheel Europa Lord Gort: wjj? Generaal Gamelln: (met een nederwaartsch gebaar van onvervalschte grootheid)In het geval, dat u noemt zal ik hier toeslaan! Mr. Chamberlain: U zit met uw vinger in de zee. U zult nat worden. Generaal Gamelln: Het doet niets. Ik c*nk u het is slechts een kleinigheid. De plaats, die ik wilde aanwijzen, is natuurlijk hier. Ziet u? Welk een verrukking! Mijn rechterflank Is op den heuvel, de linker gaat met een kreeften gang voorwaarts en het centrum verbergt zich onoer gebladerte. Er zijn schermutselingen. Hier, bij het kerkje met den toren, gaan wij voorwaarts; dAAr maken we een strategischen terugtocht. De vijand Is overbluft. HJj plaatst zijn artillerie, hier en hier. Dan poef! Ik trek voorwaarts en het is voorbij. De vijand gooit zijn nuttelooze wapens weg en vlucht in ver- ware». Het is een goed plan! IA*M Gort: Het is uitstekend. En mijn man nes waar komen die te pas? Generaal Gamelln: Overal worden zij ont vangen met gejuich enTiopjes koffie door de stoere Fransche dorpsbewoners. Hun uniformen en hun houding wekken de grootste bewon dering. De sollede belangengemeenschap, die onze twee volkeren vereenigt. wordt verstevigd door de onverbreekbare banden van kameraad schap en vriendschappelijke gevoelens. Mr. Chamberlain: Ik stel voor, dat deze no bele volzin het hoofobestanddeei van ons com muniqué van dezen middag zal uitmaken. M. Dajadier (zjjn beenen uitstrekkend en In een Zaterdagmiddag te Amsterdam gehouden vergadering van de Nationale Vereeniging tegen de Werkloosheid, die' on der leiding stond van den voorzitter, prof, mr. E. M. Meyers, is uitvoerig van gedachten gewisseld over de vraag in hoeverre ver plichte arbeidsdienst voor werkloozen als overheidsmaatregel wenschelijk is en zoo ja, hoe deze dan georganiseerd moet worden. Prae-adviezen over dit onderwerp waren uit gebracht door de heeren A. de Ruyter, secre taris van den jeugdraad van het N.V.V„ Jos. Veldman, tweede voorzitter van het R.K. Werk liedenverbond en dr. F. M. G. van Walsem. di recteur van Maatschappelijk Hulpbetoon te Rot terdam. PARIJS. 28 Oct. (Havas) De Parjjsche pers geeft lange uittreksels uit de nieuwe encycliek, die wordt vergeleken met de rede voeringen van Koning Leopold en Roose velt. „Excelsior" zegt: .Drie groote stemmen hebben tot de wereld gesproken De encycliek .Dummi Pontlficatus” telt 10 000 •oorden. Donderdagochtend heeft ^.H. de Paus de encycliek doorgelezen en nog een%e wjjzigin- &en aangebracht .Vervolgens werd het origineele handschrift naar de meertalige drukkerij van het Vaticaan gebracht, waar des middags vijf vertalingen verschenen, nl. een Itallaansche, 2—, Spaansche. Bovendien verscheen een officieel uittreksel in Het comité voor het geven van kunstavonden ten bate van ontspanning voor militairen, de Kunomi. met belangelooee medewerking van voor aanstaande Nederlandsche arti$ten. zal de In den loop van het seizoen te geven reeks avonden kunnen openen in Den Haag op 16 November met een concert in Diligentla. Een tweede kunstavond zal waarschijnlijk hl de tweede helft van Novem ber plaats vinden in de voordrachtzaal van het Gemeentemuseum Zooals bekend. Is de geheele opbrengst van deze avonden ten bate van ont spanning van onze militairen en wel meer spe ciaal van die militairen, die in afgelegen plaat sen of aan de grenzen liggen. s het wonder, dat Paus Plus XII. die nauwelijks het hoogste en heiligste ambt op aarde als Plaatsbekleeder van Christus zelf aanvaard hebbend, de volkeren zag neerglijden in den afgrond van den oorlog tengevolge van de mis leiding van in matelooze hoovaardigheid zichzelf misleidende leiders, zijn eerste gedachte richt op het Koningschap van Christus en de huldiging van „den Ko ning der Koningen en den Heer der Heerschers" tot een heiligend gebod van Zjjn Pontificaat maakt? Ware Christus als Koning en Vorst des Vredes niet en kel door alle staatshoofden en volkslei ders, maar ook door gansch de mensch- heid in haar meest intieme en huiselijke doen en laten erkend en gehoorzaamd, de wereld zouden de verschrikkingen en tuchtigingen bespaard zijn gebleven, welke thans haar droevig deel zijn. Met een ontroerende herinnering aan de toe wijding van het menschelljk geslacht aan het Heilig Hart van den Verlosser der wereld, thans veertig jaren geleden, een dierbare herinnering uit het eerste jaar van Zijn priesterschap, leidt de Va der der Christenheid het eerste jaar van Zijn Pontificaat in, aldus den weg wij zend naar de bron van alle vertroos ting, kracht en moed en liefde, die de menschheid in deze tijden van verwar ring, verbijstering en nood meer dan ooit behoeft. Het Goddelijke en Konink- lijke Hart van Jezus is de milde en wel dadige zon, die het Godsrijk overstraalt, wasdom geeft aan het goede, het kwade verzengt in de vlam van zijn liefde, en zoodoende de uitbreiding van Christus' Rijk op aarde bevordert, de uitbreiding 1 van Christus’ Rijk, waaraan de H. Vader ons ten voorbeeld Zjjn leeren en wer ken, Zijn dulden en lijden, alles geheel wil wijden. DE AARTSBISSCHOP EN DE BISSCHOPPEN VAN NEDERLAND Aan de Hun toevertrouwde Geestelijkheid en Geloovlgen Zaligheld In den Heer Bij, het twaalfde eeuwfeest van onzen grooten Nederlandschen Apostel, den H. Willibrord. heeft de H. Vader Paus Pius XII de goedheid gehad het vólgende treffend schrijven van gelukwensch te richten aan het Hoogwaardig Episcopaat en de geloovi- gen van ons vaderland: aan de Eerbiedwaardige Broeders Johannes de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, en aan de overige Bisschoppen van Nederland. Eerbiedwaardige Broeders. Heil en Apostolische Zegen. Met vreugde hebben Wy vernomen, hoe gil geestelijke herders van Nederland, en met u, de san u toevertrouwde kudden, u een plechtige hulde te brengen aan den aller- zallgsten Clemens Willibrord, nu een kring van twaalf keeuwen zich sluit sinds zijn afsterven in het klooster Echtemach. En Inderdaad: vrome godsdienstzin en eer biedige dankbaarheid eischen het. dat gij by deze gelegenheid den Apostel uwer landstreek herdenkt door een bijzondere huldiging en met ongewone blijdschap Want Indien de waardig heid van den vader de eer is van de kinderen, dan roemt gy met recht op dezen grooten hei lige. die, geboren In het edelmoedige Brlttannli. door Gods Geest gedreven In gezelschap van elf leerlingen de zee is overgestoken en die aan de Friezen, welke hem zoo na aan het hart lagen, het licht van het Evangelie en de waar den van de inneriyke menschelyke beschaving heeft gebracht. Wie zal besebryven den arbeid, dien hy heeft verricht, de kwellingen, die hy heeft geleden, den strijd, dien hy heeft moeten doorstaan om uw voorouders te brengen onder bet juk van het Evangelie van Christus? „Bemind by God en by de menschen. wiens gedachtenis in eere blyft” (zie Ecc. 45. 1) is hy in dit land verschenen als vader, leeraar, wetgever, die een voorbeeld gaf van verheven deugden. Aan hem danken de Nederlanders dit kostbare erfdeel van een kloek en levend ge loof. dat gloeit van liefde., dat gestaald wordt door krachtige tucht, en dat hen anderen ten voorbeeld dryft tot mlsslonneeringsarbeid opdat in heldensche landen gebracht worde het overwinnlngsteeken van het heilbrengende Kruis en wyd en zyd strale het licht van dc hemelsche waarheid. Mogen ook zy. die van de waarheid verwijderd zyn en die toch ook Willibrord als hun vader en leidsman eeren. v—v W-» c?cn Fransche, Duitsche, Engelsche en het Nederlandse!) en het Poolsch. Op uitdrukkelijk verlangen van

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5