TREFFENDE KARAKTERISTIEK I t. en r Ontroerende uren in den St. Pieter VOOR GEMOBILISEERDEN DROGE KEEL ONZE Kerkelyk Leven BENOEMINGEN AARTS^SDOM DINSDAG 31 OCTOBER 1939 ilm tie et Truck met trailer te water gereden Scholier doodgereden LUITENANT VERONGELUKT UIT DE STAATSCOURANT ,,/Je heerlijke familiedrank VICKS HOESTBONBONS Uit tweede verdieping gevallen TWEEDE KAMER -t Inenting tegen pokken Kasteelheer schoot zijn vrouw neer Tot drie jaar gevangenieetraf veroordeeld Steekpartij in café te Ruurlo Twee personen om het leven gekomen x Jhr. ir. Van Lidth de Jeude eet werkwyxe en taak uiteen FLESCH MET ENGELSCH BRIEFJE GEVONDEN GEBEDSACTIE S. P. L. lluidonzuiver heden; vet wormpjes, pukkel» en uitslag verdwijnen door de huidzuiverende, huidvoedende en huidverfraai ende Purol. Doos 30, 60 et. Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Onderwy» Sr. Geertruida t HET PERSONEEL VAN DE WAGONS-LITS Minister antwoordt Tweede Kamerleden R. K. Middenstandsbond in het bisdoip Haarlem 1/ s ‘nda uur. 99 en de zaak voor 0 5 1 I land. be- 1 I Warme melk met SMELTA, vlug-oplossende anijsblokje; familiedrank winter. le 0. nomen, dat het beginsel, van het czt wet telijke geregelde drang tot inentii^, D 7S0 WK FLIK* r.: m. sr n n had huis toe- De van ia- 01 >e- y- •F- 10— Pr. dlo ind ind nee idw in- J0. W. X: >i- ot os •H BF- M, 70. De heerlijke voor herfst en *A. TONNEMA CIE. SNEEK Fobrikont.n van KING pepermunt eq andere kwcliteitiartikelen Ons. Romemsche correspondent seint Maan dagmiddag: ..Christus, omgeven door Zijn twaalf apos telen.” e Wien. dien in den St. Pieter de groote gran diose plechtigheid mocht bijwonen, waarbij Z. H. de Paus twaalf missiebisschoppen wijdde, kwam deze vergelijking niet voor den geest? Een grandioze plechtigheid was het, die het geloovige volk sterk aangreep en dikwijls tot tranen toe ontroerde. Stel het u voor, de Paus, in al de hoogheid van Zijn Opperherderlijk ambt, gezeten op den troon, en voor Hem. ge bukt onder den zoeten last van het H. Evan gelie dat zij zullen dragen naar alle windstre ken der aarde, de twaalf uitverkorenen, wien Hjj kruin gn handen zalfde. De blanke knielde naast den kleurling. Allen zijn zij even gering tegenover Gods uitverkiezing, allen zijn zij In deze uitverkiezing even groot en verheven. De algemeenheid der Kerk werd aldus op diepe, aangrijpende wijze geïllustreerd. Wa ren daar geen andersdenkenden? Deed hun dat geen licht opgaan; deed dat geen vreugde vermoeden en stootte het hun ze kerheid niet omver? Zij waren er, zij waren onder andere op de tribunes der diplomaten, waar het schit terde van net goud en zilver der epauletten en tre&en. Toen de plechtigheid voorbij was gingen zij zwijgend en nadenkend heen. Eén. Heilig en Katholiek en Apostolisch moet de ware Kerk zijn Maandagavond 6 uur is op den Heerenweg nabij de Beeklaan te Noordwijk een ernstig on geluk gebeurd, waarbij een scholier om het leven is gekomen. De 15-jarige J. Kloos, leerling van de ambachtsschool te Lelden, liet zich op de fiets door een vrachtauto trekken, waarbij hij links achter den wagen reed. Van de tegenge stelde zijde naderde eveneens een vrachtauto, welke, den jongen greep en tegen den grond sloeg. HIJ was onmiddellijk dood. Een mede-scholier, die Kloos per fiets achter op kwam, was getuige van het ongeluk. eenige belangrijke mededeellngen aard werd achtereenvolgens ge- de vordering van dekens door De oud-minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, voorzitter van den Centralen Raad van advies inzake ont wikkeling en ontspanning van militairen, heeft Maandagavond in het Algemeen Pro gramma voor de radio een uiteenzetting ge geven van de wijze, waarop deze raad zich voorstelt zijn taak te vervullen. Maandagmiddag omstreeks half vier is op het strand te De Cocksdorp bij het reddingsboot- huls „Eierland" een thermoflesch gevonden, waarin zich een in het Engelsch gesteld briefje bevond van den volgenden inhoud: ,,24-10-39. Ik ben beschoten door een Duit- scher piloot. Drijf op de Noordzee ten Westen van Ameland, 52 graden ten Westen en 32 gra den ten Oosten en ten Noorden. Groeten aan mijn meisje Bebby, Engeland, New Castle. Piloot Chanty Smith.” 335, 3.50, 7.10 >5— 9 50 nd- In dezen gedachtengang heeft de Raad voorshands afgezien van het houden van een natimale collecte. Met het oog op de noodzakelijkheid, de gelden gelijkmatig te besteden, mede in ver band met het feit dat vele inwoners van de plaats, waar een Inzameling wordt genou den, elders gelegerd zijn eh dus de opbrengst daarvan hun niet ten goede komt, terwijl bovenalen in de eene plaats de middelen ruimer vloeien dan in de andere, waar mis schien een veel grooter aantal militairen is, wordt echter verzocht, een deel der piaat- selfjk» ingezamelde gelden te storten in een algemeene kas. terwijl zij, die zulks wen- schen hun bijdragen ook rechtstreeks, ten behoeve van die algemeene kas, kunnen storten op postgirorekening no. 350988 ten name van het Bureau voor O. en O. bjj het algemeene hoofdkwartier te 's-Oravenhage. Maandag is te Slochteren een track met trailer door onbekende oorzaak te water gereden. De beide inzittenden kwamen om bet leven Omwonenden hoorden omstreeks half negen een auto naderen, waarvan het geluid plotseling verstomde Bij onderzoek bleek een groote vrachtauto In het water te zijn gereden. On- middellijk begaven eenige voorbijgangers zich te water, om den twee inzittenden te hulp te ko^, men. Men slaagde er in, den 20-jarlgen A Bouwland en den 25-jarigen H. de Boer, beiden uit Alteveer <Dr.). uit den wagen te bevrijden en op den wal te brengen. Twee geneesheeren die inmiddels waren gewaarschuwd, pasten ge durende eenlgen tijd kunstmatig? ademhaling toe, doch slaagden er niet in de levensgeesten op te wekken. Het stoffelijk overschot der slacht offers is naar het gemeentehuis te Slochteren overgebracht De vrachtauto is in den loop van den dag gelicht vonnis en doodslag Terwijl de inwoners van het dorp Meerssen op 11 Juni JJ. kermis vierden, schoot de 61-ja- rige eigenaar van het kasteel Vaeshartelt, na een heftige woordenwisseling zijn 42-jarige echtgenoote dood. Op 16 October diende deze rechtbank te Maastricht. Dr. A. Janssen, psychiater te Venray, verdachte gedurende zijn verblijf in het van bewaring onderzocht en verminderde rekeningsvatbaarheid geconstateerd. Verdachte heeft voor de rechtbank bekend, het vuurwapen bij zich te hebben gestoken, al leen om zijn vrouw schrik aan te jagen, ten einde haar te dwingen, hem vergiffenis te vra gen. Met nadruk verklaarde hij evenwel, dat het nooit zijn bedoeling was geweest haar te doórten. De officier van Justitie, mr. J. Fabius, had verschillende verzachtende omstandigheden in aanmerking nemende, een gevangenisstraf voor den tijd van vijf jaar geëischt. Maandag wees de rechtbank veroordeelde verdachte wegens tot drie jaar gevangenisstraf. Een zeer moeilijke taak is weggelegd voor al len, die zich bezighouden met de ontwikkeling en ontspanning van de gemobiliseerde militairen. Ook de Centrale Raad van advies, welken op Initiatief van Z. K. H. Prins Bemhard de Op perbevelhebber van land- en zeemacht heeft in gesteld, is daarvan overtuigd. Versii'ëid over het geheele land, is centrale leiding onmisbaar, eensdeels opdat niet dezelfde maatregelen van verschillende zijden worden ondernomen, anderdeels, deze maatregelen zooveel aan allen ten goede kome. Men zou intusschen een grove vergissing ma ken, indien men zou meenen, dat ook de uitvoe ring dezer maatregelen centraal zou behooren te geschieden. De Raad is van oordeel, dat door gedecentrali seerde uitvoering, zjj het onder centrale leiding, oe juiste weg wordt bewandeld. Velen hebben hun diensten aangeboden en Indien daarvan niet aanstonds gebruik werd gemaakt, dan wjjte men tuiks niet aan gebrek aan waardeedng, doch beseffe, dat het niet mogeljjk en niet noo- dig is. een uitgebreiden centralen staf te werk ie stellen, doch dat het veeleer de plaatselijke werkkrachten zijn, waaraan behoefte bestaat. verkoudheid wordt,met de medicinale Smelta anijsblokjes zijn verkrijgbaar in cartonneljet d 12 stuk* voor 10 cents. zijden opdat het nut van mogelijk gelijkelijk De maatregelen tot O. en O. nader be schouwende, wilde spr. voor alles den indruk wegnemen, alsof het zwaartepunt zou zjjn gelegen in een soort amusements-orgAni- satie! zooveel bedrieglijke vanen gevolgd en nog volgen, de koninklijke ba nier te ontvouwen en voor den zegevie renden standaard van het Kruis ook de afvalligen terug te winnen? Wiens hart zou niet ontbranden in medelijden en hulpvaardigheid ten overstaan van al de broeders en zusters, die door dwaling en hartstocht, door ophitsing en voor oordeel vervreemd worden van de waarheid Gods en de blijde heilsbood schap van Jezus Christus? Welke strij der van Christus, hetzij priester of leek zal zich niet geroepen voelen tot hooger waakzaamheid en sterker verweer, wan- neer hij de vijanden van Christus ziet groeien en er getuige van moet zijn, hoe de woordvoerders van die richtingen de levenswaarheden en levenswaarden van ons Christelijk godsgeloof In principe afwijzen of tenminste'In de practijk opzljdringen, hoe zij de tafelen van Gods gebod met heillgschennende hand aan stukken breken om in hun plaats nieuwe wetstafelen te stellen, uit welker Inhoud de openbaring van den Sinal.de geest van de Bergrede en het Kruis ult- gftbannen zijn? Wie zou niet met diepe smart waarnemen, hoe de'dwaling treu rige vruchten oogst onder hen, die In da gen van rust zich tot de volgelingen van Christus rekenden, maar die helaas meer Christen van naam dan van de daad Iri het uur van beproeving en bekoring door kleinmoedigheid, zwakte, twijfel en besluiteloosheid de prooi wor den van bedekte of openlijke vervolging, terugschrikken voor de offers, die zij om het Christelijk geloof zouden moeten brengen en niet den moed kunnen vin den om den lijdenskelk van de trouw aan Christus te drinken?” Zondagavond ontstond b(j een danspartij In een café te Ruurlo ruzie tusschen een paar in woners en vier jongelui uit Doetinchem. Plot seling trok een van, de Doetlnchemmers een mes, waarmede hij G. o. uit Ruurlo zulk een snede in den arm toebracht, dat directe over brenging naar het ziekenhuis te Zutphen noo- dig was. De getroffene verloer, doordat een slagader was geraakt, veel bloed. De dader, die zich aan een arrestatie tracht te te onttrekken door met zijn vrienden in een autobus te stappen, werd door een politieauto achterhaald en naar Ruurlo teruggebracht, waar hjj in de cel van het gemeentehuis is In gesloten. De toestand van O. te bevredigend. Maandagmiddag omstreeks zes uur is te Beet- sterzwaag een tragisch ongeluk voorgevallen. De 20-jarige dienstbode W. P., van hotel De Klok”, die van een ziekte aan de beterhand was, was opgestaan en met haar toilet gereed gekomen. Voor het open raam van de tweede verdieping staande, is zij blijkbaar door een duizeling overvallen; zij stortte naar buiten en kwam met een harden smak op straat neer. De plaatselijke geneesheer was wegens zieken bezoek afwezig, zoodat er een half uur verstreek voor geneeskundige hulp, de arts uit Lippen huizen, aanwezig was. Kort daarop kwamen ook de plaatselijke geneesheer en die uit Drachten op de plaats van het ongeval. Het slachtoffer, dat ernstig bloedde, <s in le vensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis te Heerenveen overgebracht. Men onderschatte niet de geldbehoeften, noo- dig voor het ontwikkelen en ontspannen van een groot gezin van meer dan 300.000 leden, voor onbepaalden tijd en men susse zijn geweten niet met ie gedachte, dat daarvoor van overheids wege moet worden gezorgd. De overheid blijft stellig niet in gebreke te doen wat in haar ver mogen is. doch het militaire budget te reeds overbelast en er blijft nog een ruim arbeidsveld voor particuliere vrijgevigheid, die steeds op de bres stond, als het gold, nooden te lenigen. De taak van den Raad kan nader worden aan geduid als een coördineerende en een stimu- leerende In de eerste plaats dient het juiste verband te worden gelegd tusschen burgerbevolking Mi litaire autoriteiten. De .amenwerklng wordt verkregen, doordat in elk kantonnement een militaire commissie is aangewezen, die zich Inzonderheid met de O. en O. bezig houdt. De Raad hoopt, dat zeer binnenkort ter be schikking van de sectie O. en O. zal worden ge steld een bij uitstek daarvoor geëigende func tionaris, die, voorgelicht door deskundige medewerkers, o.m. er naar zal streven, dat over al op verschillend gebied the right man m the right (lace zal worden gesteld. plaats niet voor ons gezegend vaderland, waar, God zij dank, nog een’vorstin re geert, die openlijk haar volk het devies voorhoudt: Christus voor alles, zoowel de openlijke als de bedekte vervol ging van Christenen in andere lan den, zoowel de prlncipleele afwijzing als het totale terzijde dringen van kerk en godsdienst in het leven van den staat elders zijn niet zonder invloed gebleven op ons volk. Hoevelen, die zich hier nog tot de volgelingen van Christus rekenen, maar die, helaas, meer Christen van naam dan van (je daad zijn, zouden standhouden, Indien ook hier van hen offers zouden worden gevraagd als in andere landen? Wij hebben geen reden ons te verhoovaardigen of beter dan an deren te achten, omdat God in Zijn on begrijpelijke goedertierenheid ons tot nu toe gespaard heeft voor de vuurproef, waaraan onze geloofsgenooten elders werden en worden onderworpen. Het Is gemakkelijker zichzelf tegen zulk een vuurproef bestand te wanen dan het in werkelijkheid te zijn. Het valsche goud glanst als echt voor den oppervlakkigen toeschouwer en maakt een bedrieglij ken indruk, wanneer het met Ijdel ver toon wordt gedragen, doch in den smelt kroes herkent men gemakkelljk zijn ge ringe waarde. Hooger waakzaamheid en sterker vferweer blijven ook voor ons ge boden, niet enkel tegen de dwalingen en misleidingen buiten ons, maar ook tegen de dwalingen en zelfmisleidingen, die wij soms voeden In ons eigen hart. Het feest van Christus Koning, door den H. Vader geroemd als een dag van gena de voor de getrouwen, die het vuur van Christus In hun hart helderder en zui verder doet opvlammen,, voor de lauwen en ontmoedigden, die hun angst moeten 'overwinnen en rich geestelijk opnieuw verwarmen, en voor hen, die Christus nog niet erkennen of Hem hebben ver loren, heeft de gedachte aan de reali teit van Christus’ onaantastbaar Ko ningschap over de wereld, dat door geen dictator en geen godlooze te niet kan worden gedaan, yederom verlevendigd en versterkt. Het heeft ons opnieuw moeten bezielen om met nog grooter Ijver en vurigheid en getrouwheid dat Koningschap te dienen en te huldigen In alle omstandigheden des levens, maar in het bijzonder in die, waarin de zorgen zwaar drukken, de moeilijkheden en de gevaren groot zijn en waarin d^ Ko ningschap heftig wordt aangevallen en door waanwijze heerschers en hun slaafsche "volgelingen wordt betwist. Wij moeten er een eer in stellen de onderda nen van Koning Christus te zijn en met een vreugdevol en dankbaar hart elk of fer, dat ons in zijn dienst gevraagd mocht worden, als een bijzondere ge nade aanvaarden. kan daartoe de gelegenheid worden geboden en er schuilen onder de gemobl liseerden zoovele ge schooide krachten, dat het mogelljk te, op het gebied van O. en O. veel te bereiken. De menschelljke geest heeft intusschen be hoefte aan meer dan ontwikkeling en ontspan ning. aan iets hoogers en tevens iets dieper». Degenen, die zich tot taak stellen, dese gees telijke waarden gaaf te houden, vinden een nut tig arbeidsveld en met deze zorg hebben zich belast organisaties, die de verschillende geestes- stroomingen in ons volksleven vertegenwoordi gen. Ztj verzorgen uiteraard de geestelijke be langen van de bevolkingsgroepen, die rich aan hun leiding hebben toevertrouwd, doch boven dien u hun ernstig streven er op gerich», door onderlinge samenwerking en in nauw contact met de algemeene leiding, het gemeenschappe lijke be.ang te dienen. Geen eenheidsmenschen, maar menschen, die verdraagzaamheid en een dracht als nationale deugd erkennen. Is men algemeen doordrongen van de nooge beteekenis van de taak waarvoor wU ons ge steld sten? God geve, dat ons de oorlogsver- schrikkingen bespaard blijven, maar ook dan hebben wij een ernstig gevaar te bestrijden. WU dienen er voor te waken, dat als te zijner tijd oe demobilisatie zal geschieden, deze niet ge paard gaat met verschijnselen van demoralisa tie. W J dienen al onze krachten in te spannen, dat onze gedemobiliseerde militairen gezond naar lichaam en geest in de maatschappij te- rugkeeren en dat de maatschappij zonder ern stige evenwichtsstoringen hun de plaats, die hun toekomt, weder kan Inruimen. Beseft de gevaren en slaat de handen inesnl besloot spr. zijn rede. „Voor de zlelerust der overleden inlandsche priesters: mogen zjj van God vele priester roepingen uit hun eigen volk verkrijgen’4 zoo luidt voor de maand November de intentie van de Gebedsactie vanwege het Pauselijk Liefde werk den H. Apostel Petrus, voor de op leiding van inlandsche priesters in de missie landen. .November is de maand der dooden, bijzonder gewijd aan de hulp voor de zielen in het vagevuur. In November gedenken wjj op bij zondere wijze in onze gebeden onze dierbare overledenen, familieleden, vrienden en beken den. Bidden wij in deze maand ook eena bijzonder voor de zlelerust van de inlandsche priesters, die van deze wereld weggingen naar het huis der eeuwigheid. Wij moeten bidden dat zij van God vele priesterroepingen in de missielanden mogen verkrijgen, want vooral in tijden van oorlog en dreigend oorlogsgeweld is het zoo dringend noodzakelijk, dat er inlandsche pries ters »ün, In staat en bjj machte om het werk van onze missionarissen over te nemen. Mocht U ook nog willen deelnemen aan deze belangrijke gebedsactie voor de uitbreiding der Kerk in de missielanden door een inlandsche geestelijkheid, dan kunt U intentieformulieren gratis bekomen bjj den Nationalen' Secretaris van S.P.L.; Mgr. Th. M. P. Bekken te Voor schoten. -w- oe treffend karakteriseert hier L-I de H. Vader de groote en vaak ge- welddadige tegenstroomingen van het christendom In onze dagen, die zoo veel weldoortimmerd gewaande Christe nen tot willoos wrakhout hebben ge maakt om hen mee te sleuren naar de kolken van duisternis en ellende. En al gelden deze woorden op dé allereerste -w et zijn boven alle partijdigheid 1^/1 verheven, uitsluitend op Chris- tus en zyn leer ingestelden blik peilt de H. Vader in zijn encycliek ,3um- mi Pontlficatus’’ den diepen geestelijken nood van dezen tijd. Geen schijn bedriegt hem en met de apostolische vrijmoedig heid van hem, die als Plaatsbekleeder van Christus en herder der zielen slechts de waarheid heeft te dienen, den weg heeft te bereiden en het leven heeft te lelden in den door God gewilden koers, legt hij zonder hartstocht, maar met be grijpende en tegemoetkomende liefde de oorzaken en het wezen van de huidige verwarring bloot. „Welke tijd liet bij allen uiterlijken vooruitgang zulk een leegte in de ziel en zulk een afgrond van innerlijke armoe de? Kan men in dezen tijd niet het door dringende woord van de Openbaring toepassen: „Zij zeggen: ik ben rijk, ik heb overvloed en heb niets meer noodig. En zij weten niet, dat zij ellendig en er- barmelljk zijn, arm, blind en naakt"? De leegte In de zielen en den afgrond van innerlijke armoede van hen, die zich ijdelljk verhoovaardigen op de macht, die zij hebben weten te verwer ven, op de wonderen der techniek, die zij hebben gewrocht, op de zelfverza- digdheid van hun eigenwaan, wil Paus Plus XII vullen met de volheid van Christus, Wiens ondoorgrondelijke rijk dom slechts uit liefde en offer en dee moedigheid bestaat. „Kan er Iets edelers zijn”, aldus vraagt hij „dan voor hen, die zijn Benoemd tot leeraar aan de Rjjksland-xMiw- winterachool te Drachten 8. Terpstra, aldaar. Vanzelf had spr. hierbij niet op het oog het verschaffen van waarachtig kunstgenot, dat be schavend en ontwikkelend werkt. De cnenscheljjke geest heeft daaraan niet vol doende, doch heeft behalve aan ontspanning en kunstgenot, ook behoefte aan scholing, op dat de menschen paraat blijven, als zij te zijner tjjd worden geroepen om In hun levensonder- noud en dat van hun gezin te voorzien. Deze ontwikkeling kan in verschillenden vorm van voorlichting en onderwijs worden bjjge- bracht. In samenwerking met het instituut voor indi vidueel onderwijs en het Polytechnisch Bureau Nederland. Arnhem, wordt het lager en alge meen technisch onderwijs verzorgd. De minister van Onderwijs verleent medewerking door het beschikbaar stellen van nijverheids- en am bachtsscholen en de minister van Economische Zaken door het beschikbaar stellen van land bouwscholen, waar tegen zeer matige vergoeding cursussen kunnen worden gevolgd. Wellicht kan hieraan nog verdere uitbreiding worden ge lieven. Men meene intusschen niet, dat onae gemobi liseerde militairen voor hun ontwikkeling en ontspanning uitsluitend rijn aangeweaen In het Moederhuis <tar Eerw. zusten Fran ciscanessen aan den Hooge-Ham te Dotten te in den leeftijd van M jaren overleden de Eerw. Zuster Geertruida tin de wereld mei. A. Koo- <>P men, geboeen te Heerhugowaard). Daar de D.-trelnen naar en van het buiten- waarin de restauratle-rjjtulgen loopen, niet meer rijden, ligt het voor de hand, dat ver- scheidenen van het personeel der Wagons-Llts zijn gedupeerd. Voor een groot derf rijn rij ont- slageh, terwijl van een ander deel de loonen sterk rijn verminderd. Het bedrijf ondervindt thans groote moqJlUk- heSen, terwijl eerst Oostenrijk, daarna Tsjecho- SlowakUe en-thans Polen voor de Wagons-Llts verloren rijn gegaan. Daartegenover staat als een lichtzijde, dat honderden rest&uratie-rijtuigen voor oorlogs doeleinden en het ftoode Kruis zjjn gerequireerd. Maandagmorgen omstreeks half seven te op den nieuwen Rijksweg Utrecht—Vianen bij den spoorwegovergang de 32-jarige luitenant 3. uit Bussum dood naast rijn motor langs den weg aangetroffen. Het stoffelijk overschot te overgebracht naar het lijkenhuis van het ziekenhuis te Oudenrijn. Men vermoedt, dat de luitenant met rijn motor is geslipt. Nader vernemen wij. dat het slachtoffer de 32-jarige luitenant Spitzen Li, die in Bussum zjjn verlof had doorgebracht en Maandagoch tend naar zijn standplaats terugkeerde. De ver ongelukte officier is gehuwd en vader van een kind. Aan de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot vaststelling van nieuwe bepa lingen betreffende de inenting tegen pokken is het volgende ontleend; Daar de minister van Sociale Zaken zich volkomen kan vereenigen met de strekking van dit door een vorige regeerlng voorbereid wets ontwerp, heeft hu met groote voldoening ver nomen, dat het beginsel, van het ontwerp: wetteljjke geregelde drang tot inenting, in zoo belangrijke mate Instemming heeft gevon den. BU de waardeerlng voor den arbeid der staatscommissie, waarvan dit ontwerp een vrucht is. sluit hU zich gaarne aan. 77e leden, die bestendiging van den bestaan- den toestand bepleiten, brengen in het bijzon der naar voren, dat door de verbeterde hygië nische maatregelen bet gevaar voor pokken zeer veel geringer is geworden en dat, mocht rich onverhoopt weer eens een enkel geval van pokken voordoen, de lijder daaraan dadelijk kan worden geïsoleerd. Afgerien van de vraag of uitsluitend door deze maatregelen een pok kenepidemie in rustige tijden steeds zou kun- pen worden bedwongen welke vraag de mi nister op grond van hetgeen door de ztaatscoru- Zijne Hoogwaardige Excellentie de AartsbUh schop van Utrecht heeft benoemd tot Deken van het Dekenaat Oldenzaal den Zeereerwawr- den heer I. H. van den Berg (pastoor van de parochie van den H. Antonius van Pazins ta Oldenzaal). tot pastoor te Oldenzaal (H. Ple- chelmus) den Zeereerwaarden heer B. Th. Ger ritsen; heeft voorts aan den Zeereerwarden heer H. J. M Schoemaker (pastoor te Dieren) op rijn verzoek om gezondheidsredenen lijdelijk eervoi ontslag verleend uit de geestelijke bediening en heeft benoemd tot pastoer te Dieren den Zeer eerwaarden heer O. W. a. Koets en tot psMtoor te Vollenhove den Zeereerwaarden heer J. WL Th. Poodt. Vrijdag 27 October j.l. kwam het hoofdbe stuur van bovengenoemden bond ter vergadering bijeen. Na van internen sproken over militairen: den verkoop van L. T. B. dekens en wollen stoffen voor heerencostuums; omvor ming van de bestaande kernen in actieve apos- lolaatsgroepen. genoemd: „Ora et La bora Clubs"; de schrlftelljke vragen en antwoor den voor de as. najaars Centrale Raadsverga dering. Hierna had de behandeling plaats van de vele ingekomen stukken. Dr. Olierook hield eep geestelijke overweging over: „Christus' Koningschap". Een voorzichtige kostenraming is gekomen tot een bedrag van ten hoogste f 30.000 per jaar. Ten slotte wenscht de minister nog aan dacht te schenker/ aan de door de commissie van rapporteurs gestelde vraag in hoeverre het uitbreken van den oorlog tusschen Duitsch- land. Polen, Engeland en Frankrijk op het standpunt der regeerlng met betrekking tot de regeling van invloed is. De minister verwijst In dit verband naar het verslag der staatscommissie, waarin een af zonderlijke paragraaf is gewijd aan het ppk- kengevaar In tijden van oorlog en oorlogsge vaar. Deze paragraaf concludeert ojni; „Een behoorlijk gevaccineerd en gerevac- cineerd leger op voet van oorlog, alsmede een voldoende Immunlteltstoestand der burgerbe volking ook uit militaire overwegingen een dringende noodzakelijkheid.” Het ligt voor de hand, dat bet tot stand ko men van de thans voorgestelde regeling slechts geleidelijk een eind zal maken aan den thans ook uit militair oogpunt zoo onbevredigenden immunlteltstoestand van onze bevolking, tijdsomstandigheden hebben de urgentie de voorgedragen regeling nog vergroot. Thans loopt de immuniteitstoestand elk jaar in langrijke mate achteruit. De minister hecht er aan. in verband met het bovenstaande, mede te deelen, dat het ver hoogd gevaar voor pokken (en andere besmet telijke riekten! in de tegenwoordige omstandig heden »Un bijzondere aandacht heeft. mede laar aanleiding van een daarover op zijn ver zoek uitgebracht advies van den Gezondheids raad. Beantwoordde dat. wat; zij zoo juist aan schouwd hadden, niet in alle oprichten daar aan? Een grandioze en diep ontroerende plech tigheid. Daar lagen de twaalf wijdelingen uit gestrekt ter sarde voor hun altaar, waarop twaalf opengeslagen missaais zich aaneenrijen Daar boden zij hun geschenken: waskaarsen, brood en wjjn den H. Vader aan; daar reikte hun de H. Vader den mijter en kromstaf over: daar werd eenheid in Christus beleden, in broe derlijke omhelzing; daar stonden de wijdelin gen met den mijter en met den kromstaf in de bond op het hoofdaltaar en gaven zij aan het geloovige volk hun zegen. De Litanie van alle Heiligen, het Te Deum, en Perosl, die zijn koor doet juichen, zingen den Heer een nieuw lied. Kaarsen, die walmen, en wierook, die op stijgt, en dan de stilte van de consecratie, als de Paus Christus boven de menigte heft. En weer is er dan het komen en gaan der wlidelin-, gen, waarop er weer stilte invalt en Christus gaat tot zjjn plaatsbekleeder. En dan is er dat oogenblik. waarop de wijdelingen, met het ge laat naar het volk gekeerd, zich neerzetten aan den voet van het hoofdaltaar, om de woorden te vernemen, die de Paus hun zeggen zal. De H. Vader spreekt o.m. over het geluk, dat den wijdelingen ten deel viel, en ook over het Koningschap van Christus, waaraan niemand zich onttrekken kan. Aan wie met hen in Christus leeft, brengt het overvloedige wel daad. wie zich van Christus heeft verwijderd achtervolgt het met gerechtigheid Gelukkig de mensch. die. gehoorzaam aan de wet van Christus, Zijn Koningschap erkent. De géést van dleh mensch wordt doortinteld van zuivere vreugde. Nederig is hU In het geluk, rustig onder de tegenslagen. Zijn wil. doorwarmd van liefde tot Christus, gaat uit naar glorierijke daden en zjjn lichaam gehoorzaamt aan zijn geest. En gelukkig de families, die zich gesteld hebben onder den scepter van Christus Koning. Zjj genieten vrede en voorspoed. Zij verheugen zich in talrijke kinderscha ren, waarop het vaderland zijn beste ver wachtingen grondvest, en waarin de deugd der vaderen herleeft in voortdurende op volging. Na nog het geluk te hebben geprezen der staten, die eveneens Christus' Koningschap er kennen, verlaat Z. H. de Paus den St. Pieter, zooals Hij dien binnenkwam. In zijn draagstoel wordt hij boven de hoofden uit geheven. Ze genend heft HU telkens weer Zijn hand op Zoo wordt HU gedragen naar de Sacraments kapel, waar HU in diejie aanbidding neer knielt. Dan keert Hjj terug, om op het altaar boven het graf van St. Pieter met gestrekte armen de menigte ZUn Apostollschen zegen te geven. Weer klatert het applaus op, weer kinkt uit duizenden kelen „Ewiva 11 Papa". En achter den H. Vader gaan nederig in hun hoogen staal de twaalf nieuwe bisschoppen. missie in haar verslag is medegedeeld ontken nend zou willen beantwoorden wenscht hjj er de aandacht op te vestigen, dat aan het betoog van de hier aan het woord zUnde le den in de tegenwoordige tijdsomstandigheden weinig overtuigende kracht kan worden toe gekend. Evenmin heeft op den minister grooten In druk gemaakt het betoog, dat de vaccinatie gevaarlijk is. welk betoog wordt geleverd met een beroep op de door de staatscommissie ver zamelde cijfers betreffende gevallen van ence phalitis post vaccinatlonem beneden den leet- tUd van twee jaar. DaarbU wordt evenwel niet voldoende aandacht geschonken aan het feit, dat geen van deze gevallen doodeUjk is ver- loopen. Daartegenover staat het betrekkelijk groote aantal gevallen van encephalitis post vaccinatlonem met doodelijk verloop, indien de eerste vaccinatie boven de twee jaar is ge schied. Nu is van de voorgestelde regeling de vermijding van het gevaar van eerste Inenting op lateren leeftUd een even belangrijk element als de bescherming In het algemeen tegen de pokken. Het is Immers aan te nemen, dat men, indien zich een pokkenepidemie voordoe^ op groote schaal zal overgaan tot het vacclneerer van nog niet gevacclneerden. ook indien deze reeds op den voor de eerste vaccinatie min der gunstigen leeftüd zijn. Het is niet de bedoeling, dat de burgemees ter als propagandist voor de vaccinatie zal op treden. ZUn taak is slechts er voor te zorgen, dat de ouden een objectieve uiteenzetting van den geneeskundige krijgen omtrent aard en om vang van bet pokkêngevaar. maatregelen van bulten af. In eigen kring en cp eigen kracht kan veel tot stand worden ee- bracht en er zijn reeds voorbeelden te over, hoe men zich met bescheiden middelen een eenvou dige crganisatle heeft weten op te bouwen, die men met rechtmatigen trots kan toonen. Spr. denkt b.v. aan cursussen op verschiDend gebied, welke als aanvulling kunnen dienen van

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 11