Eerste Proefnummer van de „Nieuwe Langedijker Courant". In het Zuider Buiten Spaarne te HAABr LEM zit nog altijd een stuk vestingmuur. Daar dit gevaar oplevert voor de schipperij, hadden B. en W. voorgsteld het te omgeven met tuc- d'alven, doch de raad was van oordeel dat dge- heele opruiming door de genie beter zou zijn. Een daarover gevoerde briefwisseling heeft doen zien, dat de uitgaven voor verbrijzeling van dezen muur alleen reeds hooger zenden zijn dan het voorgestelde, zoodat B. en W. hun voor stel van de duc-d'alven handhaven. Nabij ILPENDAM is Dinsdag een felle brand uitgebroken in den PurmerUnder polder, aan den kanaaldijk. Eene boerdsrij, bewoond door den heer Blokker, werd geleel eene prooi der vlammen. Twee kalveren zjn omgekomen; het andere vee werd gered. Te BENNEBROEK imet voor de verkie zing van een lid van den Gemeenteraad her stemd worden tusschen de leeren S. Roozen en G. Nieuwenhuis. De walvisch uit Amsterdam zal te Deven ter niet te bezichtigen zijji, maar rechtstreeks naar Arnhem worden vervoerd, omdat de eigenaar geen verlof kon krijg.'n, om den visch Zondag te Deventer te laten bezichtigen. Als een vermeldenswaardig feit kan het volgende dienen: het stukadoorswerk in het in aanbouw zijnde gerechtsgebouw te Breda, is aangenomen door J. B. Siinons te Oosterhout. De aannemer zaï het werk aanvaarden met zijn vader, twee zijier gehuwde zoons en een klein zoon, zoodat aan genoemd werk zullen arbeiden een overgroot/ader, een grootvader, twee vaders en een zoon Aan de gebroeders C. en A. Gerber, voorheen rmmissionairs in effecten te HAARLEM, is bij oeschikking van H. M. de Koningin, eene ver- nindering van straftijd van zes weken toege daan. Onder het opschrift: Moord op de Priit- leiigracht te Amsterdam, lezen wij in het y. v. d. D. het volgende: Het huis, genaamd GroeningenPrinsen gracht 693, tegenover het Paleis van Justitie, jivoidt bewoond door de vier gebroeders Yiotta en hunne ongehuwde zuster. In het onderhuis is het kantoor gevestigd van de firma B. W. /Groothols en Co., waarvan een der heeren Yiotta firmant is. De meid was den vorigen avond geheel thuis gebleven, wijl de familie de repetittie van Ex celsior in het concertgebouw bijwoonde. Toen na afloop de heer Mr. Henri Viotta, de leider van Excelsioren zijne zuster .thuis kwa men, enkele minuten over elven, werd op het schellen geen gehoor gegeven. De voordeur was gesloten, zooals later bleek met den ketting er voor. De deur van het onderhuis echter stond aan, waardoor men het huis gemakkelijk kon binnengaan. In eene der bovenkamers het vertrek van Mr. H. Viotta zelf lag het lichaam van den dienstmeid uitgestrekt op den vloer, blijkbaar geheel levenloos. De heer Viotta, meenende, dat de meid een flauwte had gekregen, gaf aan een der parti culiere nachtwakers op de gracht last om een dokter te waarschuwen, waarop na zeer korten tijd Dr. Rutgers van der Loeff, wonende Prin sengracht bij de Leidschegracht, aankwam. Deze zag onmiddelijk, dat hier geen menschelijke hulp meer kon baten. Bij nader onderzoek van het lijk, dat weinig bloedsporen vertoonde, in de duisternis aanvankelijk volstrekt niet te bespeu ren, bleek dat het niet minder dan zeven won den vertoonde, meest aan den hals en op den rug. De geneesheer deed nu onmiddelijk kennis '"geven aan de politie, waardoor binnen weinig tijd de commissaris van politie Zur Mühlen met den inspecteur Van der Wielen aanwezig wa ren, onmiddellijk gevolgd door den substituut officier van justitie, Mr. Lulofs. Uit het onderzoek bleek, dat in de kamer waarin het lijk werd gevonden, een schrijfbureau was opengebroken, waaruit echter niets was ont vreemd, waarschijnlijk. In een ander vertrek echter was een schrijftafel opengerukt, waaruit ongeveer 160 gulden aan bankpapier werd ver mist. De voordeur was zooals reeds werd gemeld, met den ketting afgesloten, waaruit volgde, dat de dader door het onderhuis de woning had ver laten. De particuliere nachtwaker die intusschen de andere heeren Viotta was gaan waarschu wen was als gewoonlijk klokke elf op de gracht gekomen, maar had toen niets bijzonders bespeurd. De wonden waren toegebracht met een snij dend voorwerp, hetzij met een mes of met "een beitel. In de keuken stonden twee theekopjes op de tafel, waaruit kan worden afgeleid,' dat de meid bezoek had gehad. Deze bezoeker moest bovendien bekend zijn geweest met de omstan digheid, dat alle huisgenooten dezen avond af wezig waren, waaruit de gevolgtrekking kon worden gemaakt, dat het een goede bekende, een vrijer b. v., moet zijn geweest. De ongelukkige dienstbode, Anna Verhoeven geheeten, was een buitenmeisje, eerst sedert kor ten tijd bij de familie in dienst. Zij was 28 jaar oud en geboren te Kerkdriel in N.-Brabant. Het lijk werd nog des nachts naar het schouw- lokaal aan de "Weteringschans gebracht, waarna de justitie onmiddellijk met grooten ijver het onderzoek naar den dader aanving, die echter gelegenheid genoeg heeft gehad om zich uit de voeten te maken. Aan verschillende stations werden nasporingen gedaan, evenals bij het ver trek van het Stoomschip Didam, dat naar Ame rika vertrok, maar daar alle directe aanwijzin gen omtrent den dader ontbraken, werd niemand aangehouden. Woensdagmorgen hadden zich honderden voor de woning der familie Viotta verzameld, waar op de stoep nog eenige bloedsporen zicht baar waren. Later werden twee verdachte personen te Rot terdam en een te Utrecht aangehouden, die Dinsdagavond met den laatsten trein van hier hadden willen vertrekken, maar toen te laat kwamen, waarna zij Woensdagmorgen per eersten trein weg gingen. Hieromtrent ontbreken echter op het oogenblik nog nadere gegevens. De deelneming in de stad is algemeen. Tot dusverre heeft men geen nieuwe aanwij zingen omtrent den dader van den moord op de Prrinsengracht verkregen. De aanhoudingen, waarvan wij nu melding maken, stonden in verband met een poging tot manslag in de Warmoesstraat. De verslagene, Anna Verhoeven, was vroeger gedurende ruim twee jaar bij de familie Bastet, in de Kalverstraat, indi enst, steeds tot volkomen tevredenheid. Reeds in dien tijd had zij een goede kennis in 's-Hertogenbosch, met wien zij voortdurend in betrekking bleef. Op den mor gen na de misdaad werd aan haar adres een brief ontvangen met het postmerk 's-Hertogen- bosch. Bij onderzoek van de Amsterdamsche politie daar ter plaatse bleek, dat de bedoelde persoon in staat was zijn alibi te bewijzen. Buitenland. Duitschland. In parlementaire kringen te Berlijn wordt verteld, dat de minister van On derwijs en Eeredienst, Von Zedlitz, ten gevolge van de beraadslagingen in den onlangs gehouden kroonraad, zijn ontslag heeft ingediend. Als oor zaak daarvan wordt opgegeven, dat de keizer van de nieuwe schoolwet niet meer wilde weten, omdat hij eigenlijk alleen door de Klerikalen, de kerkelijken, werd toegejuicht. Natuurlijk kwam Von Zedlitz, de eigenlijke vader van dit wets ontwerp, daartegen in opstand en vroeg terstond zijn ontslag als minister. Op bevel van Keizer Wilhelm is „Punch", (een blad van gelijke strekking als onze Uilen spiegel"), dat bijna veertig jaren in de konin klijke paleizen van Berlijn en Potsdam gelezen werd, van de lijst der paleis-bladen geschrapt. Aan koizerin Frederik, prins Hendrik en alle leden der keizerlijke familie, die gewoon zijn Engelsche bladen te lezen, is verzocht, zich van dit tijdschrift te onthouden. Men zegt te Ber lijn, dat '8 keizers toorn is opgewekt door eene ondeugende opmerking van „Punch", over de veelbesproken troonrede. Opmerking verdient nog, dat de keizer van Duitschland den Paus een rijk gebonden exem plaar heeft aangeboden van zijne godsdienstige toespraken, o. a. door hem voor de bemanning der vloot gehouden. Er is een opdracht aan den Paus bijgevoegd. Of er „Kerkelijke goedkeuring" op gevraagd is, meldt de berichtgever niet. De paus van zijn kant zal nu zeker een exemplaar zijner latijnsehe gedichten den keizer aanbieden. Kleine geschenken onderhouden den vriend schap. De commissie uit het Duitsche Parlement voor Zaken, betreffende onderwijs, heeft eenstemmig besloten aan de regeering te verzoeken, vrouwen toe te laten tot de studiën aan de universiteit. Het voorstel tot oprichting van een gymna sium voor meisjes, werd verworpen. Frankrijk. Uit Parijs werd dezer dagen een paar malen gemeld, dat anarchisten daar dyna- mietbommen hadden neergelegd, die uitbarstende verwoesting moesten brengen en onschuldigen dooden. Na afloop van een kamerzitting, daarover ge houden, had de minister president, de heer Lou- bet een onderhoud met den procureur der repu bliek, den rechter van instructie en uen prefect van politie. Er werd besloten verschillende huiszoekingen te houden, en alle personen bij wie ontplofbare stoffen of werktuigen, zelfs anarchistische ge schriften werden gevonden, aan te houden. Bij die huiszoekingen werden vijf personen aangehouden, onder wie één vreemdeling. Het is te hopen, dat de schnldigen spoedig onscha delijk gemaakt zullen worden. De anarchist Ravacho, naar wien men reeds eenigen eenigen tijd heeft gezocht, is te PARIJS gearresteerd. De gevangenneming had plaats door den heer Diesch, commissaris van politie, bijgestaan door zes agenten. Op het oogenblik der arrestatie had de anarchist zijne revolver bij zich, maar de agenten wierpen zich op hem en bonden hem nog voordat hij had kunnen schieten. „Leve de anarchie!" riep Ravachol. De directeur der douanen heeft ook een brief ontvangen, waarin hem werd medegedeeld, dat het douane-gebouw op den hoek van de Rue de l'Entrepot door dynamiet verwoest zal wor den, omdat het douanestelsel schuld is dat vele ongelukkigen niet kunnen leven, bij gebrek aan voedsel en vleesch. Veertig vreemde anarchisten zijn uit Frank rijk verbannen, onder wie Italianen, Duitsehers. Oostenrijkers, Belgen en Zwitschers. België. Ook daar werken de anarchisten met dynamiet. Er werd o. a. vermeld, dat zij onlangs een dynamiet-patroon met brandenden lont voor het huis van den president van het gerechtshof te Luik hebben neergelegd. De Belgische Minister van Buitenlandsche Zaken, Prins Chimay, is overleden. De wegens zijn welsprekendheid beroemd ad vocaat Francois D'Elhougne, gewezen afgevaar digde en Minister en een der hoofdlijders der liberalen, is te Gent overleden. Hij was 77 jaar oud en te De Klundert, in Nederland, geboren, waar zijn vader boek ver kooper was. Engeland. De mijnwerkersbond te Londen heeft besloten, dat de werklieden, wanneer zij het werk hervatten, slechts vijf dagen van de week zullen arbeiden. In het Eng. Lagerhuis heeft de heer Cha plin verklaard dat het mond- en klauwzeer ook in Nederland zich heeft geopenbaard. De regee ring kan het verbod van invoer van vee uit alle landen van Europa niet eer opheffen dan nadat de veeziekte op het vasteland heeftopgehouden. Binnenland. Het gebouw voor mannelijke drankzuch tigen te HOOGHULLEN, bij Eelde, directeur Dr. Westerhof, is dezer dagen geheel afgewerkt en is de aanleg van een fraaien tuin voltooid. Het getal verpleegden bedraagd thans tien, ter wijl er plaats, is voor 25. Voor vele ongeluk kigen zal deze inrichting een zegen zijn. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft voor het practisch onderwijs, van Rijks wege te WAGENINGEN te geven namens de afdeeling Neder-Veluwe der Geldersch Over- ijselsche Maatschappij van Landbouw, aange wezen den Heer van Horsen, leeraar-hoefsmid aan 's Rijks-Veeartsenijschool te Utrecht. Den 4 April zullen de lessen aanvangen. De Koningin-Regentes heeft den 29 Maart het nieuw benoemd lid der Eerste Kamer voor Noord-Holland, den heer A. Prins, beëedigd. De Koningin-Regentes heeft aan Koningin Wilhelmina een Arabisch rijpaard ten geschenke gegeven. (N. v. d. D.) De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft goedgevonden 1°. te bepalen, dat het met ingang van 5 April 1892 verboden is rundvee, niet gemerkt op de wijze hieronder sub. 2o. bepaald, te voe ren in de gemeente Baarle-Nassau 2°. te bepalen, dat de runderen gemerkt wor den met een looden merkteeken, vertoonende aan de éene zijde het Rijkswapen en aan de keerzijde de letters V. P. en een nummer. Het wordt aan den nek gedragen aan een gegalva niseerd ijzerdraad, waarvan de uiteinden in het lood zijn vastgeknepen en dat zoodanig wordt opgehangen, dat het niet over den kop van het dier kan worden afgeschoven; 3°. met ingang van 1 April 1892 tijdelijk tot wederopzegging is benoemd tot veeopzich ter: ter standplaats Baarle-Nassau (dorp), den kommies der 3de klasse van 's Rijks belastingen H. de Baedts, thans te Alphen, en ter stand plaats Ulecoten (gemeente Baarle-Nassau) den kommies der 1ste klasse van 's Rijks belastin gen A. Nuyten, aldaar; met bepaling, dat de grenzen van elks dienst- kring in de gemeente Baarle-Nassau nader zul len worden bepaald door den burgemeester van Baarle-Nassau na overleg met den districtsvee- arts. N. V. d. D. De Tweede Kamer heeft heden aangeno men de overeenkomst met België, omtrent de verbetering van de verlichting en de betonning der Westerschelde en de overeenkomst met Oosten rijk, betreffende het tegengaan van den handel in vrouwen en meisjes. De Min. v. Justitie ver klaarde dat 't beter is, zonder instructies de zaak te bevorderen. Ook zijn goedgekeurdde verkoop van grond te Leeuwarden en te Delft, en de naturalisatie van Leemhuis c. s. Daarna is de behandeling van het ontwerp tot instelling van de Orde van Oranje-Nassau aangevangen. De Minister van Buitenl. Zaken verklaarde dat het doel was, meer in het alge meen maatschappelijke verdiensten te huldigen, ook van vrouwen. De heeren Keuchenius en Borgesius bestreden het ontwerp als meerdere bevordering van ij del heid en als onnoodig. Eerstgenoemde had vooral bezwaar tegen decoratie van vrouwen. De hh. Rutgers en Schaepman achtten het ontwerp zeer onschuldig en volstrekt niet zoo afkeurenswaardig. N.v. d. D.) In onze regeeringskringen werd in den laatsten tijd hard gewerkt. De Tweede Kamer nam de noodwet van den Minister Seyffardt aan, echter na de lichtingen tot zeven te hebben teruggebracht. Allerlei interpellatiën kwamen aan de orde, waarbij het jammer was, dat over de kolonelsbenoeming niet meer licht opging, maar waarbij duidelijk bleek, dat de regeering, voor zoover het de tijdsregeling op 1 Mei be treft, voorzichtig te werk wil gaan. Dit laatste is uitmuntend. En intusschen verdient het voor stel van den Heer A. A. W. Hubrecht te Utrecht aller aandacht, om namelijk Nederland niet te betrekken tot den West-Europeeschen, maar tot den Midden-Europeeschen tijdgordel. Dit heeft veel voor. Aan den gemeenteraad van ALKMAAR is door de daartoe benoemde commissie voorge steld om aan de H. IJ. Spoorweg-Maatschappij eene subsidie van 40.000 toe te staan voor het daarstellen en exploiteeren van een norma len spoorweg tusschen AlkmaarHeer-Hugo- waardObdain—Hoorn, op voorwaarde,,dat die spoorweg uiterlijk op 1 Aug. 1895 in exploi tatie wordt gebracht. De post- en hulpkantoren der Posterijen zullen voortaan op den tweeden Paasch- en Pink sterdag, alsook op den tweeden Kerstdag, indien deze niet op een Zondag valt, op de voor die dagen geldende uren van openstelling mede postpakketten ter verzending aannemen en post wissels en kwitantiën behandelen. 3o9ste Staatsloterij. TWEEDE KLASSE. EERSTE LIJST. Getrokken op de Nos. 9053, 14277 ieder ƒ1000. TWEEDE LIJST. Getrokken op No. 2209 ƒ20.000; No. 16905 ƒ5000; No. 6378 ƒ1000. DERDE LIJST. Getrokken op No. 3472 ƒ1000; Nos. 14131, 18425 ieder ƒ1500; op Nos. 6625, 14085 ieder 1000. Marktberichten. PURMEREND, 29 Maart. Aangevoerd 30 stapels Kaas, ld. f33.p. 50 KG.; 1174 Kg. Boter, f 1.10 a fl.20 p. Kg. Eieren f2.50 a f3.25 p. 100 stuks. ALKMAAR, 1 April. - Aangevoerd104 stapels Kaas, wegende 41042 Kg. Kleine f33.— Commissie f 29.Middelbare f 28.50. 2101 HL. Granen, als: 125 Tarwe f7.— a f8.— 51 Rogge f7.— a f7.50; 278 Gerst f4.50; ld. Chev. f5.40 a f6.—1316 Haver f3.40 a f4.— 193 Boonen, Paardeb. f6.— a f6.75; Bruineb. f7.75 a f 10.50; Citroenb. f 14.50 a f Duivenb. f 6.90 a f Witteb. f 14.a f 6 Kanariezaad f a f 1 Rood Mosterdz. f a f Geel mosterdz. f a f Kool zaad f a f Lijnzaad f a f30 Karweizaad f 10.25 a f 10.40; Blauw Maanz. f a f 93 Erwten, Groene f 17.50 a f—Grauwe f 16.25 a f 19Vale f 10.75 a f—Witte f—a Overige markten nog niet ontvangen. RECHTZAKEN. Arroxdissements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 29 Maart. D. S., te Alkmaar, door onvoorzichtigheid ver oorzaken van brand, vrijgesproken. J. V., te Haringkarspel, beleediging, niet ont- vankelij k. J. R., te Helder, diefstal, opzending naar een Rijks-opvoedingsgesticht tot 1 April 1897. N. K., huisvrouw van J. K., en J. S., te Hel der, ieder f3 boete, subs. 3 dagen hecht. J. B., te Hoorn, politiewet-overtreding, ont slagen van rechtsvervolging. L. W. S., te Hoorn, diefstal, 1 jaar gev. Besluiten, Benoemingen enz. Met ingang van 1 Mei a. s. is bij Kon. be sluit van 24 Maart benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te EGMOND AAN ZEE de heer H. M. Hylkema, thans directeur van het Rijkstelegraaf kantoor en brievengaarder aldaar. Tot ontvanger der belastingen, standplaats NIEUWE NIEDORP, is benoemd de heer N. W. Enserinch te Vianen. KKKHllEUWë. De heeren W. Jelligersma, Predikant te Schoorl en E. Voerman, Ouderling te Schermerhorn, zijn door het classikaal Bestuur van Alkmaar benoemd tot kerkvisitatoren voor de Ringen Alk maar en Rijp. Ds. H. Wildeboer Gzn., pred. te Oudewater, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem: te Alkmaar bedankt. Ds. H. L. Oort, pred. te Graft, heeft het be roep naar de Remonstr. gemeente te Dokkum

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 1