Tweede Proeöiummer van de „Nieuwe Langedijker Courant". Het aantal wagens, gevuld met groenten, vervoerd van station NOORDSCHARWOUDE naar andere plaatsen, bedroeg in de afgeloopen week 13, terwijl er in de voorgaande week 41 wagens verzonden werden. Het aantal wagens vervoerd met vee, bedroeg in de afgeloopen week 3. Ter verbetering wordt ons verzocht het volgende te plaatsen: Toen jl. Zondagmiddag K. S., alhier, zijn zoontje van den trein van 1.58 had gehaald, werd hij op den weg naar het station reeds be dreigd en ruw aangesproken door J. K., die door tusschenkomst van een ander het daarbij liet; op de terugreis echter werd K. S. aange vallen den zoon van J. K., maar werd door spoedig opgedaagde hulp tot verdere mishande ling tegengehouden. Van een en ander is proces-verbaal opge maakt. Yoor den heer C. J. Reiziger, Hoofd der school te ALKMAAR, was het den 5 April een ware feestdag. Ter gelegenheid van zijn gouden ambts-jubileum was de school met groen en vlaggen versierd en werden hem de ondub belzinnige blijken van hoogachting gegeven; door het personeel en zijne schoolkinderen werden hem kostbare geschenken aangeboden, terwijl hij bij monde van den heer Schoolopziener en den heer Hackstroh namens de commissie van Toe zicht mede werd gecomplimenteerd. Van April tot October zal de stoomboot „Ada van Holland", des Zondags weder den ge- regelden dienst hervatten tusschen TEXEL NIEUWEDIEP; alzoo zal weder gelegenheid zijn, om des Zondagsmiddags te 2.15 van Texel naar Den Helder en te 5 uur van Helder naar Texel. In den avond van den 6en April zijn het perceel en goederen van den heer P. Francis, te NIEUWE NIEDORP een prooi der vlammen geworden. Een eigenaardig geval doet zich voor bij de verandering van de postwet, merkt het Hbl. op. Wanneer men nu een bedrag van f 17.50 per postwissel in eens verzendt, moet men 10 cent port betalen en wanneer men er twee post wissels van maakt, een van f 12,50 en een van 5, betaalt men cent. Terwijl men dus aan de post dubbele moeite veroorzaakt, is de ver zending goedkooper. De muntjes, ten getale van omstreeks 1200 stuks in eene terp te SCHAGEN gevonden, zijn niet, zooals sommige bladen vermeldden, uit den Romeinschen tijd, maar heel wat jonger en toch nog zeer oud: ze dagteekenen uit de 12e eeuw; ze zijn niet bisschoppelijk, want dan zouden ze de letters EPC of EPC. TRA (Episcopus Tra- jectensis d. i. bisschop van Utrecht) moeten vertoonen, maar, daar zij geen opschriften heb ben, behooren zij tot de monnaies muettes. Hoogstwaarschijnlijk zijn zij door Westfriesche kloosterheeren of abten geslagen. Wijlen prof. Yan der Chijs onderstelde, dat zij door de abten van Egmond gemund waren. Dergelijke muntjes droegen den naam van denariën of deniers; bij groote betalingen werden zij toegewogen. Bij de verkiezing van vijf Hoofd-Ingelan- den van. den Haarlemmermeerpolder, zijn her kozen de heerenMr. J. D. Viruly, Jhr. J. B. van Merlen en Jhr. P. M. G. von Fisenne, en ter vervulling van de vacature ontstaan door de benoeming van den heer Jhr. W. A. L. Mock tot Hoogreemraad van Rijnland, gekozen de hr. Mr. E. de Vries en ter voorziening in de va cature, ontstaan door het vertrek van den heer M. J. Tiele naar het Buitenland, gekozen de heer A. Suidgeest. Dezer dagen deed zich te HEEMSKERK een geval voor, dat niet weinig beweging bracht onder de bevolking van het anders zoo rustige plaatsje. Er was nl. aldaar een als heer gekleed persoon gearriveerd, vergezeld van twee, naar 't scheen ondergeschikten, die beweerde eigenaar te zijn van het aloude, sedert eenigen tijd on bewoonde kasteel „Assenburg", en meende dit te kunnen bewijzen uit papieren die hij bij zich droeg. Zijn plan was het kasteel te restaureeren en het houtgewas weg te ruimen en meende juist een der fraaie boomen neer te vellen toen hij door de inmiddels ingeroepen politiehulp in zijn arbeid werd gestoord, en met veel moeite van het terrein werd verwijderd. De man, die krankzinnig scheen en van wien men de woonplaats niet kende, werd naar het raadhuis vervoerd. Maandagmiddag had te HAARLEM.de ter aarde bestelling plaats van liet stoffelijk overschot van den heer Mr. T. L. Kist, Prooureur aldaar. Een tal van vrienden en belangstellenden woonden die plechtigheid bij. Door de heeren Mr. Jordens, burgemeester, Mr. Von Reeken, wethouder en Mr. Cropime- lin, regent van liet Ger. Weeshuis werden in gevoelvolle woorden de groote verdiensten van den overledene herdacht, die in verschillende betrekkingen meer dan een kwart eeuw onver moeid was werkzaam geweest. Door den zoon van den overledene werd na mens zijne familie dank gezegd voor de. vele en treffende bewijzen van deelneming. De voorjaars-werkzaamheden in „DE STREEK" (N.-H.) zijn thans in vollen gang. Daar de bouwtijd iets verkort is door het lang aanhouden van den winter, wordt thans zooveel te vlijtiger gewerkt, om toch op tijd gereed te komen. Gelukkig blijft het weder zeer gunstig. De teelt van meirapen, wortelen, mosterd en karwei is niet zoo groot als in vorige jaren: De landman kan namelijk die velden winstgevender bebouwen met vroege aardappelen. Uitgestrekte velden worden daarmede bepoot. De jonge bloemkoolplantjes, welke thans nog in de broeikassen zijn, worden binnen enkele dagen uitgepoot. Te OOST WOUD volgt een commissie van werkverschaffing het voorbeeld door eenige Friesche gemeenten gegeven, om aan minver mogenden tegen een matigen prijs stukken bouw grond in huur te geven. Aan een aantal hoof den van gezinnen is een stuk tuingrond groot 30 oude roeden, in gebruik gegeven tegen 10 cents per oude roede. Onder het rollend materieel, dat de Holl.- IJz. Spoorwegmaatschappij zich in den laatsten tijd heeft aangeschaft, behooren ook nieuwe ge mengde le en 2e kl. rijtuigen. Daarin zijn de coupe's 2e klasse veel netter dan van de oude rijtuigen. Door het aanbrengen van een groote lamp, welke van de zoldering afhangt, heeft men een flink licht verkregen, hetgeen vroeger veel te wenschen overliet. De wanden zijn van ge politoerd mahoniehout, terwijl de noodrem, voor zien van een degelijke handgreep, eveneens aan de zoldering is bevestigd. Het schokken en schudden is tot een minimum gebracht; deze rijtuigen loopen op drie stel assen of zes wielen. Ook zijn bij wijze van proef een paar rijtuigen van nieuwe constructie met closets enz. gemaakt in de fabriek van de firma Beijnes te Haarlem, welke zeer'moeten uitmunten door soliditeit en netheid. Het „Hbl." meldt nog omtrent den moord op de Prinsengracht te AMSTERDAM Het is gebleken, dat ?ook een zekere Van Dalfsen een brief van de reeds genoemde Sara heeft ontvangen en waarschijnlijk ongeveer van denzelfden inhoud als de beide brieven, den officier van justitie en commissaris Zur Muhlen in handen gekomen. Deze Van Dalfsen is de vader van het meisje, die op het oogenblik met haar broeder in den kelder aan de Prinsengr. woont, en terwijl zij in verstandhouding stond tot Yos, intusschen ondertrouwd was met een zekeren Dalder. Men vermoedt daarom, dat deze Dalder de genoemde brieven heeft geschreven om Vos eenigen tijd uit de nabijheid van het meisje te verwijderen. Vos heeft zelf vroeger dreigbrieven ofltvangen, die met dezelfde hand als de brieven van Sara zijn geschreven. In den brief, die Van Dalfsen ontving, wordt medegedeeld dat Vos en nog een ander persoon den moord hadden gepleegd, dat Vos zich niet vermomd had, maar dat de ander zich met een valschen baard onherkenbaar had gemaakt. De jongen die verklaard heeft, dat hij op den bewusten avond twee personen uit het huis der familie Viotta heeft zien komen, houdt vol dat Vos een dezer twee is. De zang- en muziekvereeniging„de Ade laarte WEESP, bestaande uit werkliedenen fabrieksmeisjes der firma C. J. van Houten Zn., gaf in de vorige week onder leiding van haar flinken directeur, den heer P. J. Kiveron, een openbare uitvoering in de zaal van het hotel „de Roskam", ten voordeele van de slachtoffers te Anderlues. De opbrengst zou eerst ten bate zijn geko men van de noodlijdenden te Beets, doch werd daarna bestemd voor de slachtoffers der Belgische ramp. Het tiental nummers van het programma werd uitgevoerd, zeer ten genoege van het talrijk op gekomen publiek, en vooral het zangnummer „Het graf onder den Meidoorn", van H. C. Helleman, werd luide toegejuicht, hetwelk vol ijver herhaald werd. In den aanstaanden zomer zullen de be zoekers van de badplaats SCHEVENINGEN, gelegenheid hebben om niet alleen de walvisch te zien maar ook om in het zeemonster te zit ten. De ondernemer zal zorgen, dat het verblijf in den walvisch zoo aangenaam mogelijk is. Dezer dagen zal men beginnen het dier in elkaar te zetten op een terrein aan den strandweg naast het café „Seinpost". Volgens geruchten zal den 1 October van het volgende jaar eene gewijzigde opleiding in werking treden voor de cadets der Kon. Mil. Academie, die bestemd zijn voor het Oost-In dische leger. Door den Texelschen blazerschipper Pau- lus Plaatsman is te TEXEL bij de strandvonderij een koffer aangebracht, die door hem in de Noordzee was opgevischt. In dien koffer bevond zich heel wat waarde, waaronder twee gouden ringen, twee goudstukken (Engelsche ponden Sterling), een Engelsche banknoot en tal van andere zaken, benevens kleedingstukken. Alge meen wordt vermoed dat deze koffer afkomstig is van het schip „Desterro", dat nabij het vuur schip van Terschelling werd aangevaren en in 15 vadem water gëzonken is. Vele Texelsche landeigenaren verbieden het zoeken van kievitseieren op hunne lande rijen. Voor de voortteling der nuttige vogels, die den landbouw zooveel diensten bewijzen, is die maatregel zeker goed, al heeft dan ook deze of gene eierenzoeker er schade door. Het vervoer van kievitseieren is nog niet groot; de prijs be draagt thans 25 a 30 ct. per stuk. Buitenland. Dttitschlaiul. De 78e geboortedag van prins Bismarck is in de groote steden des rijks feeste lijk herdacht. Van Berlijn zijn een aantal per sonen naar Friedrichsruhe gegaan om den jarige geluk te wenschen. De nationaal-liberale partij zond een gemeenschappelijken gelukwensch per telegraaf. Graaf Waldersee heeft zich van Altona naar Friedrichsruhe begeven om Bismarck per soonlijk geluk te wenschen. De meeste bladen van verschillende richting, brengen in sympa thieke artikelen hulde aan de verdiensten van den vroegeren rijkskanselier. Talrijke deputaties werden door den jarige ontvangen, terwijl Vrij dagochtend de kapel van het 7e jagerbataljon muziekstukken uitvoerde. De afgetreden Minister van Eeredienst, von Zedlitz, heeft voor het hem door den Keizer aangeboden ambt van „Ober-praesident" te KAS- SEL bedankt. De Keizer heeft den Russischen ambassadeur, Graaf Sehuwaloff, die Vrijdag uit Rusland is teruggekeerd, als bewijs zijner bijzondere waar deering zijn portret in olieverf ten geschenke gegeven. De beursbladen, die bizonder aan de Russische financiën hunne aandacht wijden, zien daarin eene zaak van hooge politieke beteekenis. Engeland. In het Engelsche Lagerhuis ver klaarde Balfour dat een verbod op de immigra tie van Russische joden door den tegenwoordige omstandigheden niet zou worden gerechtvaar digd. Niettemin telt de Regeering deze zaak niet gering en houdt zorgvuldig het oog er op ge vestigd. Eene invasie, zooals verleden jaar ge vreesd werd, maar niet gekomen is, zou een onduldbaar misbruik zijn van het tegenwoordig stelsel van immigratie. Rusland. Te St. PETERSBURG is een ge wezen onderofficier van de Keizerlijke garde Stepan Ivanoff, overleden in den leeftijd van 126 jaar. Onder Souvaroff maakte hij den Zwit- serschen veldtocht tegen de Franschen mee en werd bij Leipzig gevangen genomen. Twee jaar geleden was hij blind geworden maar overigens zeer sterk en gezond geweest. Zijn vrouw, met wie hij tachtig jaar getrouwd was, is 96 jaar oud en de Czaar heeft bevolen, dat Ivanoffs gansche pensioen aan haar zal wor den uitgekeerd. De onlangs overleden Grootvorst Constantijn van Rusland, die in het begin van de regeering van den vorigen Czaar een groote rol speelde, moet een dagboek, van 18401889 loopende, hebben nagelaten. Het werk moet te liberaal zijn en te belangrijke bizonderheden bevatten, om in Rusland te kunnen verschijnen. Bekentenis van Ravachol. De rechter van instructie Athalin in de Con- ciergerie, heeft Ravachol verhoord. Hij ontkende, dat hij de dader was van de dynamietaanslagen. Des avonds werd het verhoor voortgezet en na dat Ravachol met kracht was blij ven ontkennen, besloot hij plotseling om mededeelingen te doen. Hij bekende, dat hij met Béala en twee ande ren den aanslag had uitgevoerd op den boulevard St. Germain. De dynamietbom was vervaardigd door Chaumartin. De aanslag op de kazerne Lobau werd gepleegd door Bastard en Emile Mathieu, terwijl de laatste aanslag Rne de Clichy, door hem, Ravachol, en door Gustave Mathieu was begaan. „Als wij niet gearresteerd waren geworden, Gustave en ik", riep Ravachol, „dan zouden wij het werk hebben voortgezet. Wij zouden de ver gaderzaal van de afgevaardigden in de lucht hebben laten vliegen, „dat nest van gemeene knoeiers" (ce repaire de sales tripoteurs)en ook het huis van den afgevaardigde Thomson, die een wet tegen ons wou maken. Overal zouden wij u achtervolgd hebben, want ik heb mij ge wijd aan de vernietiging der Bourgeoisie. Ik heb gestolen, 't is waar, en het geld dat ik voor mijne misdaden kreeg, heb ik aan de armen gegeven. Met Chalbret en Faugoux heeft Ravachol te Soisy sous Etiolle een diefstal Yan dynamiet ge pleegd. Met den gevaarlijken last passeerden zij drie gendarmes, die hen stil lieten gaan. Tot den politie-ambtenaar Fédet zei hij, dat hij een apos tel was en toen Fédet opmerkte, dat een apostel geen moord en diefstal pleegt, gaf Ravachol ten antwoord„Ik moet dat doen omdat ik geld noodig heb. Nooit zal ik bedelen. Geen enkele anarchist doet dat. Werken wil ik niet, want als ik werk verdien ik nauwelijks genoeg om ervan te leven en verrijk mijn patroon. Het werken is een van de vormen van het onrecht. De maat schappij dwingt mij om te stelen en te moorden. Mijn gedrag is alzoo volkomen wettig" In den omtrek van Parijs is een bewaarplaats van dynamiet ontdekt. Er waren niet minder dan 100 patronen in. De anarchist, die er dicht bij woonde en denkelijk den voorraad bewaakte, jongen is zoo bloode en onbeholpen mogelijk; er kan nimmer een goed onderwijzer uit groeien O pardon, mijnheer de directeurmen behoeft niet bijzonder scherpzinnig te zijn, om dit te kunnen zien. Geniet het jongmensch ondersteuning?. Nu, u heeft in deze klasse of een der lagere wel een anderen hulpbehoevende, die het meer waar dis is!" Steinfeldt had met zijn scherp gehoor ieder, ook het fluisterend gesproken woord, opgevangen. Alle gevoel was uit hem geweken. Hij was totaal onver schillig. Zonder te bedenken, dat hij het slotgezang moest begeleiden ging hij naar zijn kwartier en neu riede onderweg en voornamelijk op zijn kamer aller lei profane liederen, die anders niet over zijne lippen zouden komen. Met zijn oude kostvrouw schertste hij, dat haar van 't lachen de tranen over de wan gen liepen; zijn voetbankje smeet hij over den vloer, dat het kraakte en al wat hem in den weg kwam, stiet hij woest ter zijde. Den volgenden morgen werd Steinfeldt op deles vermist. Om achter de oorzaak van het niet verontschul digde wegblijven te komen, onderzocht de directeur 's avonds het kwartier. Aan het bed zat een lid der commissie van ge zondheid. »St-st-st!" vermaande hij den directeur, toen deze woest de deur achter zich dichtsloeg en vertoornd binnentrad. »Wat beduidt »Wat dat beduidt? hm, hm, hm, ik zou hem gaarne in 't leven willen behouden 'k heb menigmaal aan dit frisch, vroolijk en rein gemoéd mijn pleizier gehad 'k was vroeger zelf evenzöo. nu den thermometer onder den arm 'k ver zoek u, mijnheer de directeur, mij eVen bij té lich ten doch eerst de kaars gesnoten dertig zes-en-dertig negen-en-dertig God! veertig graden »Fout! fouut fouuutschreeuwde de zieke, die beproefde zich op te richten en wilde gesticu laties maakte. «Fout! over God, den Zoon en Zijne werken, over de Verlossing handelt het tweede artikelHoe zijt gij zoo verstrooid? bekommert u om nie mand - ziet naar mij alzoo ten eersten van God den Vader!" Hoe komt dit, mijnheer de directeur? wendde zich de dokter tot den bezoeker; «de jonge man liep nog gister hier frisch en gezond voorbij. Mij is de oorzaak der ziekte, die in een vreeselijke koorts dreigt óver te gaan, onbekend. Weet u er wellicht meer van? Eenigermate bedrukt antwoordde de directeur: «Eigenlijk niets, dan dat hij gisteren namiddag wat ongelukkig is geweest met zijn proefles voor den inspecteur". »Veertig-en-een-halve graad!" mompelde de dok ter bezorgd. »Naar de kamer, het bed en zijne kleeren te oordeelen, schijnt hij zeer arm te zijn. Zijne moeder een leeraars-weduwe? Vermo gen? Neen? -Toch pensioen? Slechts twaalf daalders twaalf daalders?! Mensch bewaar, van twaalf simpele daalders moet zij zich één jaar lang onderhouden, zich en de kinderenDe kweekschool kan toch wel iets voor hem doen niet waar? Doch ik heb reeds langer met u gesproken dan voor den zieke goed kan zijn, mijnheer de direc teur! Ik dacht daar terstond niet aan. Goeden nacht, goeden nacht! De zieke mocht u bij een eventueel ontwaken herkennen en dat zoo hem den vorigen middag met al zijne onheilen weer voor den geest roepen alzoo, tot later!" Ongeveer drie vierendeel jaars later verliet Stein feldt de kweekschool met een getuigschrif, waaruit de voornaamste volzin luidde, als volgt: «Hij heeft zich de vereischte kundigheden yoor een groot gedeelte met uitstekend gevolg verworven wel vertoont hij hier-en-daar nog leemten in de praktijk, doch deze kunnen mettertijd door inspan ning en oefening geheel wegvallen". De naam van Otto Steinfeldl wekte meer en meer mijne belangstelling op, naarmate ik hem meerma len in paedagogische tijdschriften aantrof. «Doch neen", dacht ik telkens, «hij, die zoo schrijft, moet een andere Otto Steinfeldt zijn". Dezer dagen ontving ik uit mijn vaderland den volgenden brief: «Om nu van onzen vriend Otto Steinfeldt te spreken, die u zooveel belangstelling inboezemt, ja, wie zou het voorspeld hebben, dat hij nog Rector aan een gymnasium zou worden? Onlangs bracht ik hem op mijn reis een bezoek. Hij vertelde uit zijn jongensjaren, terwijl zijn be koorlijk vrouwtje de thee schonk. «Dat ik geworden ben, wat ik ben", zeide hij, «dank ik in de eerste plaats aan den dokter, dien grooten menschenken- ner, die mij na mijne genezing de woorden toe voegde «Jonge man, wees moedig en Godvreezend heb slechts zelfvertrouwen en de wereld staat voor u openDat woord bracht mij tot inkeer en maakte van mij een ander mensch. Ik bestudeerde mij zei ven en mijne medemenschen en maakte vergelij kingen. Mijn eigen fouten trachtte ik te verbeteren, an deren de hunne onder de oogen te brengen. Kortom, ik bestudeerde den mensch, zooals hij zich in den dagelijkschen omgang aan mij voordeed, zonder ooit veel waarde aan boeken-theorieën te hechten en nu? Hier brak de spreker af; het andere liet hij aan mij over en ik kan kort zijn. Onze Steinfeldt is, dunkt mij, daarvan een zeer sprekend bewijs, dat men iemand nimmer geheel naar zijn jeugdige bekwaamheid kan beoordeelen.| j Een inrichting, al is zij ook nog zoo degelijk, voltooit niet de vorming van een jongmensch en gewoonlijk toonen zij, die met een vraagteeken de groote wereld in gingen, later veel meer volharding en wilskracht, dan de zoogenaamde «uitvliegers", die zich voor gevormd houden en daardoor niet zelden tot volkomen stilstand vervallen. EINDE.

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 2