kg, 3 Tweede Proefnummer van de „Nieuwe Langedijker Courant". ^ie a^s c°r~ Steeds voorhanden: Taarten, Moscovisch Gebak enz. A TTENTIE s. v. BEST HOOI te koop, tegen f20 de 1000 pond, o o uj 5 CS 3 -g g I 8 c S 1 S sal e? is gevlucht. Intusschen zijn er nieuwe pogingen van mis- dadigen aard gedaan. Be politie te Versailles ontving eene helsche machine van kleine afme ting, die bij het uitpakken moest springen. Door voorzichtige behandeling werd evenwel dat plan verijdeld. Een flesch met zwavelzuur, geplaatst in een vensterbank op de vierde verdieping van een huis in de Rue de Clichy, is Zaterdagavond ontploft. Tien voorbijgangers werden eenigermate gewond, een hunner ernstig aan de oogen. De anarchisten te St. Etienne hebben besloten, een gelukwensch te zenden aan Ravachol, „den dapperen strijder voor de goede zaak". Een der Fransche bladen doet mededeeling van niet min der dan drie diefstallen van dynamiet, begaan te Port Vendres, Megraus en Chambéry. Gustave Matthieu, Ravachols helper in den aanslag in de Rue de Clichy, schijnt naar Bel gië te zijn gevlucht. Het crimineel gerechtshof te BERLIJN was voor een paar dagen getuige van een zeld zaam tooneel. Een werkman, Rauff geheeten, die wegens majesteitsschennis terecht stond, braakte met een aan waanzin grenzende roeke loosheid de ernstigste beleedigingen uit tegen den Kezer, den rechter en de regeering. Hij werd tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld. Toen hij uit de zaal werd weggeleid, wierp hij een reporter op den grond, die hem in den weg kwam, doch hem verder niets gedaan had en schopte daarop zijn' verdediger. Toen de bewaar ders hem nu poogden te bedwingen, sloeg hij woest naar alle kanten tot hij op den grond geraakte. Een der bewaarders beet hij in den vinger tot op het been en hij werd eerst over meesterd, nadat een ander bewaarder een voet op zijne keel zette en hem bijna deed stikken. Mtk zulk een woestaard had men in het Ber- lijnsche gerechtshof nog nooit te doen gehad. Onlangs was, tengevolge van een stortre gen, in de omstreken van SALZBURG, een pnt volgeloopen, en bij die gelegenheid zag men met verbazing verscheidene lijken komen boven drijven. De verbazing werd |nog grooter, toen men bevond, dat die lijken nog geheel onge schonden en nog volstrekt niet tot ontbinding overgegaan waren. Nader onderzoek toonde aan, dat de besloten holten der lichamen, zooals de buik, de borstkas en de schedel, slechts zout kristallen bevatten, gelijk ook de ingewanden en de longen. Toen deze vreemde zaak nauwkeurig werd nagegaan, kwam men tot de overtuiging, dat de lijken twee-en-veertig jaren in dien put moesten gelegen hebben. Toen den 5en Februari 1849 de slag bij Salzburg had plaats gehad, heerschtte er strenge vorst, en daar de grond hard bevro ren was, werd een groot aantal lijken van ge sneuvelden, die ook reeds bevroren waren, in dien put geworpen, welke zoutwater bevatte. De lijken waren in dien pekel beter bewaard gebleven dan de meest volledige balseming had kunnen bewerken. Veertig vrouwen zullen eerstdaags te WILNA terecht staan wegens het vermoorden van een groot aantal pasgeboren kinderen. Er zullen 350 getuigen optreden in dit geding. Het voorbereidend onderzoek heeft twee jaren ge duurd. De Hertogin van Albany, eene zuster van onze Koningin-Regentes, is dezer dagen in het Parkes-Museum te LONDEN, als uitvindster opgetreden. De Prinses verklaarde daar een nieuw model schoolbank, door haar en hare moeder uitgevonden, welk meubel door mannen van het vak verbeterd, zeer gemakkelijk en gunstig voor de lichamelijke ontwikkeling van het schoolkind zal zijn. Binnenland. De Koningin-Regentes bezocht heden het R.-Katholiek Ziekenhuis te 's-GRAVENHAGE. Te SCHAGEN heeft de centrale liberale kiesvereeniging de aftredende leden, de HH. K. Breebaart en H. Rezelman, opnieuw candi- daat gestéld. Ook door de liberale kiesvereeniging op WIERINGEN zijn de HH. K. Breebaart en H. Rezelman, te Winkel, (aftredende leden) met algemeene stemmen weer candidaat gesteld. Van de 1942 miliciens van de lichting Yan 1892 uit de provincie Noord-Holland, die in de eerste helft der maand Hei onder de wa penen moeten komen, zullen worden geplaatst: 86 bij het reg. grenadiers en jagers te 's Gra- Yenhage; 60 bij het le reg. inf. te Helder; 155 bij het 4e reg. inf. te Leiden; 195 bij het 4e reg. inf. te Haarlem; 80 bij het 5e reg. inf.; 50 bij het 7e reg. inf. te Hoorn; 355 bij het 7e reg. inf. te Amsterdam; 220 bij het 7e reg. inf. te Naarden; 35 bij het 2e reg. huzaren te Haarlem25 bij het 3e reg. huzaren te Leiden 70 bij het le reg. veld-artillerie te Utrecht en Amersfoort; 55 bij het 2e reg. veld-artillerie te 's Gravenhage en Leiden38 bij het le reg. vesting-artillerie te Utrecht; 290 bij het 2e reg. vesting-artillerie te Amsternam en Naarden; 129 bij het 4e reg. vesting-artillerie te Helder en 26 te Haarlem; 15 bij het korps pontonniers te Dordrecht; 18 bij het korps torpedisten te Brielle en 40 bij het korps genietroepen te Utrecht. Het bezoek door de beide Koninginnen aan Friesland te brengen, is, naar men uit Leeuwarden meldt, voorloopig bepaald op het laatst van Juni of het begin van Juli. Het zal enkele dagen duren. Denkelijk zal tevoren of daarna ook Groningen met een bezoek vereerd worden. Door den minister van Binnenlandsche Za ken is de benoeming voorbereid van een Staats commissie tot het ontwerpen van eene wettelijke regeling der begrafenisfondsen. Aan de hoofden der politie is door den Minister van Justitie eene circulaire gericht, waarin wordt aangedrongen op geregeld toezicht op den boterhandel, ten einde het toenemend bedrog daarin tegen te gaan. Het plan schijnt te bestaan, om de Tweede Kamer reeds weder den 26 dezer bijeen te roe pen, voornamelijk ter eventueele behandeling van het Billiton-contract. „De Tijdwijst op de onbillijkheid dat de post buitenlanders boven eigen landgenooten bevoordeelt. Zij heeft hierbij het oog op buitenlandsche quitantiës boven de f 10, die geregeld zonder plakzegel door de post geïnd worden, terwijl de Nederlanders zich wel degelijk aan de zegelwet moeten houden. I>i: NIEUWE ORDE. De beraadslaging, in de Tweede Kamer, over de ontworpen nieuwe ridderorde droeg èen recht vermakelijk karakter. Alleen de Minister Van Tienhoven verdedigde haar met een ernstig ge zicht maar overigens was zelfs de warmste ver dediger der ijdeltuiterij, de heer Schaepman, te pathétisch in zijne betuigingen, dan dat men die werkelijk serieus kon opnemen. De heer Rutgers zeide b.v.Men behoeft in beginsel niet van decoratiën en decoreeren te houden om eene ridderorde in te stellen. De Re geering ziet er een regeerings-gereedschap in, noodig waar men niet altijd met verstandige menschen, soms met ijdeltuiten te doen heeft. En om die reden zou spr. zijne stem aan deze onschuldige voordracht geven. Het allervermakelijkste moment in het debat dat eigenlijk 1 April had moeten gehouden zijn was toen, terwijl men schertste over de vraag, of de orde door militairen met gekruiste zwaar den en al dap niet door ambtenaren met gekruste pennen moest worden gedragen, de heer Van de Velde, van Delft, het woord nam om op te komen tegen geïmproviseerde amendementen bij,... „zulk eene belangrijke wet!!"" Waarschijnlijk zal men nu nog wel eens wil len weten, wie tegen de wet stemden n.l. De heeren Pyttersen, De Meijier, Mackay Lief- tinck, Van Kerkwijk, Seret, Tydens, Rink, Mees, Smit, Hintzen, Veegens, Heldt, Bahlman, Van Houten, Kerdijk, Van Löben Seis, Borgesius, Cremer, Van Beuningen, De Kanter, Schepel, Keuchcnius, Zaayer, Huber, Van Delden, Har- togh en Zylma. De N. Rott. Ct. zegt in haar Kamerover zicht „Het wetje, dat aan de nieuwe orde van Oranje-Nassau het leven moest schenken, werd jl. Donderdag aangenomen; maar de orde zelf werd nog voor hare geboorte doodgedrukt. Dood gedrukt, nog meer onder de omhelzingen harer vrienden, dan onder de aanvallen harer vijanden. De toon van het debat en de stemming der Ka mer waren in harmonie met den aard van het onderwerp. Alleen het ernstige gemoed van den heer Van de Velde kon zich in de wijze van behandeling, die aan de zaak ten deel viel, niet vinden; maar overigens hebben wij in langen tijd de lachspieren onzer Kamerleden niet zoo voortdurend in beweging gezien, als Donderdag het geval was". En het Hbld., teekent er toch bij aan: „Het komt ons voor, dat het niet strookt met de waardigheid van de volksvertegenwoordiging en zelfs afbreuk doet aan de waardigheid van het gansche land, wanneer de Kamer ten slotte een wetsontwerp goedkeurt, hetwelk eene ver- eerende onderscheiding zegt in het leven te roe pen, terwijl tijdens de discussie die onderschei-- ding tot een onderwerp van doorgaanden spot werd gemaakt." Burgerlijke Stand. Gemeente Noord-Scharwoude. ONDERTROUWD en GETROUWDGeene. GEBOREN6 Maart. Maartje, d. v. Corne- lis Ruis en M. Hartman. 20 Maart. Christina Maria, d. v. George Kerst- holt en Christine Maria Antonia Wellerdieclc. 24 Maart. Pieter, z. v. Jacob Bruijn en Antje Zut. 26 Maart. Guurtje d. v. Hendrik Jes en Neeltje Huijgen. OVERLEDEN2 Maart. Jan de Vet, onge huwde zoon van wijlen Arie en Neeltje Ootjers. Gemeente Oud-Karspel. GEBOREN1 April. Jacob, z. v. IJf de Lange en Antje Kos. 2 April. Cornelis Matthijs, z. v. Cornelis Win der Cz. en Cornelia Geertruida Kroon. 5 April. Johannes, z. v. Egmon Bakker en Antje Rolie. OVERLEDEN3 April. Jacob Hopman, wednr. v. Trijntje Pranger, thans echtgenoot v. Neeltje Bloem endaal, 54 jaren. 6 April. Jan Hopman, wednr. Neeltje de Nijs, 76 jaren. ONDERTROUWD7 April. Jacob van Scha- gen, jm., oud 24 jaren, wonende te Heer Hugo- waard en Grietje Moeijes, jd., 22 jaren alhier. OVERLEDEN6 April. Jan Geus, wednr. v. Cornelia Rutter, 67 jaren. Gemeente Zuid-Seharwoude. ONDERTROUWD en GETROUWDGeene. GEBOREN 1 Maart. Aaltje, d. v. Jan Kruk en Aagtje Leegwater. 14 Maart. Hendricus, z. v. Antonius van Kleef en Neeltje Kos. 16 Maart. Sjoerd Bouritius Frederik, z. v. Wil lem Kooiman en Geertruida Cornelia van Lon. 22 Maart. Jacob, z. v. Cornelis Kostelijk en Iefje Kroon. 27 Maart. Pieter, z. v. Jan de Ruiter en Al- berdina Dekker. OVERLEDEN1 Maart. Neeltje Kaay, 10 maanden. 19 Maart. Cornelis Swager, 7 maanden. 23 Gerrit Koeman, 1 jaar. 28 Bregtje Blokker, echtg. v. Abra ham Keeman, 57 jaar. Gemeente Broek op Langedijk. Van 1 tot 31 Maart 1892. BEVALLENJantje Leegwater geb. de Boer, z. Grietje Groen geb. Smit, z. Elis. Slot geb. Appelboom, d. Grietje Stins geb. Kansen z. ONDERTROUWD en GETROUWDGeene. OVERLEDENAafje Kruk, echtgen. van Kr. Bak 67 jaren. Jansje Ploeger, 57 jaren. Maartje Wit, wed. van A. Kroon 67 jaren. Engelina Slot, 2 dagen. PREDIKBEURTEN. Advertentiën. NED. HERV. GEM. OUD-KARSPEL. Zondag 10 April voormiddags 9.30, Ds. Stram- rood, bevestiging van nieuwe lidmaten. NED. HERV. GEM. NOORDSCHARWOUDE. Zondag 10 April voormiddags 9.30 Ds. Habbema. bevestiging van nieuwe lidmaten. NED. GER. GEMEENTE. Zondag 10 April voormiddags 9 en namiddags 2 uur, de Heer Boeijenga. N&D. HERV. GEM. ZUIDSCHARWOUDE. Zondag 10 April voormiddags 9.30, Ds. H. A. Ludioigbevestiging van nieuwe lidmaten. NED. HERV. GEM. BROEK OP LANGEDIJK. Zondag 10 April voormiddags 9.—, avond maal namiddags 2 uur. DOOPSGEZINDE GEMEETE. Zondag 10 April voormiddags 9.30, Ds. Vrijer. CHR. GEREF. GEMEENTE. Zondag 10 April voormiddags 9.30, nammid- dags 2.30, uur Ds. Gideonse. Bi i:it w n. De diakenen der Ned. Herv. kerk te AARTS WOUD, werden bij 't nazien van de opbrengst der gewone cellecte aangenaam verrast. Onder 't gecollecteerde bevond zich nl. een muntbiljet van 10 gulden. Aangenomen: Naar Kuilenburg G. van Duijl G.Wzn., te De Rijp. Ds. J. Mees, predikant bij de Lutersche ge meente te Haarlem, heeft, naar men zegt het beroep naar 's-Gravenhage aangenomen. Berpepen bij de Ned. Herv. Gem. Assendelft, den heer A. Fetter jr., pred. te Middelie. Met hem whren op het drietal geplaatst de HH. G. J. van der Hoeve, pred. te Eikerzee en H. A. Ludwig, pred. te Zuid-Scharwoude. Marktberichten. PURMEREND, 5 April. Aangevoerd 62 stapels Kaas, kl. f 33.p. 50 KG. Kg. Boter, fl.05 a f 1.15 p. Kg. Eieren f2.50 a f3.25 p. 100 stuks. ALKMAAR, 8 April. Aangevoerd: 0.96 stapels Kaas, wegende 37336 Kg. Kleine f33. Commissie f27.-Middelbare f29. 1574 HL. Granen, als.057 Tarwe f 7.25 a f7.50; 8 Rogge f6.75 a f 0.0.— Gerst f 0. ld. Chev. f5.50 a fC.—1080 Haver f3.10 a f3.70; 176 Boonen, Paardeb. f6.30 a f7.Bruineb. f9.— a f 10.50; Citroenb. f 14.a fDuivenb. f7.— a f Witteb. f a f 2 Kanariezaad f 6.75 a f 3 Rood Mosterdz. f a f Geel mosterdz. f—a f3 Kool zaad f 8.— a f Lijnzaad f a f11 Karweizaad f8.— a f9. Blauw Maanz. fa f32 Erwten, Groene f 17.50 a f 18.Grauwe f 17.a f Vale f—a f—Witte f—a f-.-i BEVALLEN van een ZOON: A. VAN ROSSUM— Van Arkel. Station Noord-Scharwoude, April 1892. Tegen 1 Mei biedt zich aan, een fteliuiteiiiakcrskncclit. (ongehuwd), liefst bij klein werk. Fr. Br., onder letter X, bureau dezer cou- re upon dent voor dit Blad wenschen op te tre- dengelieve zich te wenden met fr. brieventot den Uitgever. le soort Allerhande. 2e Theebanket, IBitterkoekjes, Weespermoppen, Krakelingen. lBot er biesjes, i Zandkoekjes, 1 Arnïieinsclie Meisjes, Alkm. Jongens, Jodekoeken.j Amsterdanische en gevulde J. Moeken. 2 BIJ VOORUITBESTELLING. J Aanbevelend l'DE. M. Boeking-. De ondergeteekende verwittigd door deze zijn geeërde begunstigers dat hij wegens ongesteld heid niet in de gelegenheid is zelf te komen, maar in staat is de Karpetten, Vloerzeilen, Raaiiihorren, Rollen- en Deurmatten, alles eerste kwaliteit, tegen concurreerende prijzen aan te kunnen bieden, en beveelt zich als zoodanig beleefd aan. UEd. Dv. Dnr. OudkarspeL Jb. KOK Pz. bij L. Bi A li V E IIII IJ li te Aoordsoliarwoiide. <D O 2 O O 2 S s o -c O 2 0? CJ

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 3