„Nieuwe Langedijker Courant", van Zondag 17 April 1892. Haver voor jonge paarden. Bij onder vinding heb ik geleerd, schrijft A. K. in het „N. L. W.", dat men een jong paard zonder nadeel zooveel haver kan geven, als het lust, mits het niet alle dagen op stal staat, maar in een tamelijk groot, niet al te warm hok is, waar het goed kan uitspringen; alsdan zal het, het voordeeligst opgroeien. In sommige gevallen wordt het dier te vet; naar eigen dunk moet men dan de hoeveelheid haver verminderen. Nu en dan een stukje brood kan geen kwaad. Op de Sporttentoonstelling te SCHEVE- NINGEN zal ook eene zeer belangrijke collectie van retrospectieve kunst, betrekking hebbende op onze aloude volksvermaken, te bezichtigen zijn. Daartoe behooren natuurlijk in de eerste plaats de voorwerpen in verband staande met de jacht, de visscherij, het paardrijden, het arren en het schaatsenrijden. Zoo zullen bij voorbeeld tot de afdeeling visscherij alle voorwerpen (uit vroegeren tijd) behooren, die betrekking hebben op" de zeevisscherij, de zalmvangst en de wal- vischvangstoude modellen van netten en visch- booten, oude statistieken en vang werktuigen. Tot de afdeeling jacht b. v. kruithoorns, gewe ren en wapenen,^ geweien, bogen, de tot het papegaaischieten gebruikte voorwerpenplaten of modellen en statistieken van vinkenbanen, voor werpen betrekking hebbende op de lange jacht en de valkenjacht; opgezette roofdieren uit ons land en het buitenland, Oost- en West-Indische jagerei; vallen, knippen, oude veldflesschen, gla zen, bokalen enz. Voor de ijsafdeeling komen in aanmerking oude fraaie arren, beenen of andere bizondere of historisch-merkwaardige schaatsen, beschilderde of gebeeldhouwde sleden, portretten van oude hardrijders of in vroeger tijd gewon nen prijzen van bekende rijdersook poppen in nationaal of schaatsenrijderscostuum, of voorwer pen waarop attributen of voorstellingen van het schaatsenrijden zijn aangebracht. Zoo zullen onder de afdeeling rijden en paardenpost voorkomen gouden Koningszweepen, voorstellingen van be kende harddravers en harddraverijen, de in Noord- Holland nogal eens voorkomende wit papieren uitknipsels op blauwen grond, betrekking heb bende op de paardensport, verder gedecoreerde of gebeeldhouwde boerenwagens (wagenkratten) voorts (versierde of beschilderde) sjeezen, tuigen fraaie zweepen en sporen. De zeilsport kan even als op de tentoonstelling te Zaandam een hoogst interressante collectie van scheepsmodellen en miniatuur boeiers opleverenook kunnen enkele bootjes (mits niet te groot) indien zij van be schilderden of besneden spiegel voorzien zijn, ge plaatst worden. Het comité der tentoonstelling verzoekt een ieder die iets meent te bezitten, belangrijk ge noeg om de afdeeling te helpen, een biljet ter invulling aan te vragen aan het bestuur van de Sporttentoonstelling te Scheveningen. Indien zulks gewenscht wordt, zal de vracht worden vergoed en voor assurantie worden zorg gedragen. Eene aangename verrassing! Terwijl T. B., van Hoogwoud, naar Hoorn was en zijn dochter alleen was thuis gebleven, kwam zijne vrouw, die van hem gescheiden leefde, geholpen door een paar mannen, de woning binnen, be machtigde een bed, een tafel, stoelen, messen, vorken enz., laadde ze op een wagen en ging er mede heen. Bij vonnis der rechtbank te ALKMAAR, is de voortvluchtige notaris W., uit Hoogwoud, schuldig verklaard aan verduistering en veroor deeld tot drie jaren gevangenisstraf, met ont zetting uit zijn ambt van notaris, en last tot zijn gevangenneming. Dat de vereeniging Floralia te AVIJDE- NES nog steeds reden van bestaan heeft, bewijst wel het feit, dat er wederom 62 aanvragen on bloemen tot haar gericht werden. Bij de dezer dagen gehoudene stemming voor een lid van het college van het dagelijksch bestuur voor den polder en banne VTJDENES en OOSTERLEEK werden van de 53 stemmen 35 uitgebracht, op den heer M. Haringhuizen te Oosterleek, die alzoo gekozen werd. Door eenige hooggeplaatste ingezetenen van 's-Hage, gepensionneerde rechterlijke amb tenaren, officieren en particulieren, zal een adres worden ingediend om de doodstraf weder in te voeren, en zulks met het oog op het toenemend aantal gevallen van moord en doodslag in den laatsten tijd. Tot Secretaris-Penningmeester van den Grooten en Kleinen Polder onder de Gemeente HAARLEMMERLIEDE en SPAARNWOUDE, is benoemd de heer L. J. Vallentgoed, onvan- ger dier gemeente te Halfweg, en tot Secretaris- Penningmeester van den VIJFHUIZEN polder onder die gemeente de heer Graaf van Rechteren Limpurg te Haarlem. In de vergadering van Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeerpolder van 13 dezer, zijn met algemeene stemmen herkozen tot Dijk graaf de heer Jhr. J. W. M. van de Poll, tot Heemraad de heer R. AV. J. C. van den Wall Bake, tot Secretaris de heer Mr. G. C. Ever wijn Lange, tot Penningmeester de heer Mr. W. H. Smit. Op de in de vorige week gehouden paar denmarkt te HAARLEM waren ongeveer 70 stuks aangevoerd. Meerendeels werkpaarden van inlandsch en gekruist ras. De handel was stug en de prijzen beliepea van 50 tot f450. De 6 en 7 dezer werd vanwege de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw afdeeling HAARLEM en Omstreken, examen afgenomen in het hoefbeslag van hen die daartoe dezen winter de lessen van de door die afdeeling te Haarlem opgerichte cursus hadden bijgewoond. Van de 12 personen die aan het examen deel namen werden er vier afgewezen terwijl aan de acht volgende personen het diploma van de ver- eischte geschiktheid werd uitgereikt. F. A. Tauber te Oude Niedorp, D. Kaij te Rustenburg, M. Velder te Alkmaar, J. A. Kra mer te Haarlemmermeer, G. Koolhaas te Oost huizen, A. Leest te Haarlemmerliede en Spaarn- woude, J. Mantel te Schermeer en G. Minkema te Velsen. Zondag keerde de landbouwer van Dam uit de kerk te Hoofddorp huiswaarts, voor de brug brak een der strengen van het tuig, waar door het paard een zijsprong maakte en met het rijtuig in de Hoofd vaart terecht kwam. De personen die zich in het rijtuig bevonden kwamen met een nat pak vrij, terwijl het rijtnig zoodanig gebroken was, dat de eigenaar zich van een ander moest voorzien, om de reis naar huis voorttezetten. Uit BERKENWOUDE wordt bericht dat aldaar in voorloopig arrest is genomen zekere L. Kapteijn, beschuldigd van kindermoord. Men verneemt dat hij een kind, ruim twee jaren oud, dat zijne vrouw vrouw voor haar huwelijk met hem reeds bezat, heeft geslagen, waardoor waar schijnlijk de dood is gevolgd. Hij moet reeds bekend hebben. Nadat de rechter-commissaris, vergezeld van den officier van justitie en den griffier, benevens dr. Spruit uit Gouda, en dr. Beekenkamp van Gouderak, een nader onderzoek hadden inge steld, is de dader gevankelijk naar Rotterdam overgebracht. Zooals eieren wat de grootte betreft ver schillen naar de soort der hoenders, zoo ver schillen zij ook in smaak. Deze hangt echter niet alleen van de soort der kippen af, maar ook van hare voeding. Kippen, die van gekruide, krachtige stoffen leven, brengen ook smakelijker eieren voort dan zulke, die waterige voeding krijgen. Kippen, die vrij rondloopen, eten jonge blaadjes en insecten en leggen dientengevolge eieren waarvan de dooiers hooggeel en van een fijn aroma zijn. De eieren daarentegen van kip pen, die slechts van zemelen, aardappelen en ander schraal voer leven, hebben geen aroma- tischen smaak. Aan kippen, die men in een loop opgesloten houdt, moet men altijd rijkelijk groen geven. Nieuwe soorten van bloempotten worden in den handel gebracht. De eerste komen uit Amerika en zijn van papier; zij hebben voor dat zij maar een elfde van de aarden bloem potten aan gewicht bedragen en dus voer ver zending zeer nuttig zijn, zij worden als papieren manchetten, met een knoop gesloten en kunnen na gebruik, uit elkaar worden genomen en plat verzonden. De tweede soort is van aarde met zelfrege- lenden watertoevoerzoodat de bloempot niet te veel krijgt, het water wegloopen kan en men toch niet aldoor behoeft te begieten, niet meer dan eens om de twee a vier weken. Het water stijgt omhoog en komt van boven in den pot, terwijl toch het reservoir er onder is. Mej. Krayenhage, onderwijzeres aan school No. 3, te HEER-HUGOWAARD, is den 12en te Haarlem geslaagd voor het examen in de vrije- en ordeoefeningen. Te WARMENHUIZEN is een stuk "Wei land groot 10 gars (2.84 H.A.) met de onkosten medegerekend, dezer dagen verkocht voor circa f 10.000. De heer Henry Tindal, niet [te vreden over de wijze, waarop de heer Tijdens de kwes tie over de benoeming van een commandant der grenadiers in de Tweede Kamer heeft gespro ken, heeft aan het bestuur der kiesvereeniging „Burgerplieht" gevraagd die kwestie in openbare vergadering nogmaals te mogen behandelen en wel zoo spoedig mogelijk. Het bestuur der Kiesvereeniging „Burger plicht" te AMSTERDAM heeft gevolg gegeven aan de opdracht, in de vergadering van 4 April j.l. verstrekt, om „het verzoek te richten aan alle commercieele, oeconomische en staatkundige vereenigingen hier te lande, van welke politieke richting ook, om het vraagstuk van de droog making der Zuiderzee tot een onderwerp van rijp beraad te maken en elk in eigen kring bij de Regeering op eene ernstige en tevens spoedige behartiging van die belangrijke aangelegenheid aan te dringen". Bij het voldoen aan de gegeven opdracht spreekt het bestuur het vertrouwen uit, dat deze zoo hoogst belangrijke en tevens zoo echt natonale aangelegenheid ook de belangstelling van die ver eenigingen zal wekken. De radicale Kiesvereeniging Haarlemte HAARLEM, heeft besloten zich bij geen partij aan te sluiien. Volledige uitslag der keuringen van hengsten vanwege de Afdeeling Noord-Holland der Vereen, het „Nederlandsch Paarden-Stamboek'\ in Maart jl. gehoudenter toekenning der Provinciale Subsidièn en Aanhoudingspremiën. Keuring: 15 Maart te Scliagen. Hengsten geboren in 1889 of vroeger. 1. A. Roy, te Parijs, „Kleber", N.P.S. 190 2. J. Breebaart Kz., Winkel, „Carnot" 54 3. P. Boekei Cz., Schagen, Cesar" 31 4. G. H. Geerligs, Anna Paulowna, „Norman II" 4 5. J. Breebaart Kz., Winkel, „Nelson" 1 6. Wed. C. Zijp, Wieringerw. „Falka" 164 7. J. Breebaart Kz., Winkel, „Tromp" 122 8. „Constant" 199 9. Wed. C. J. Schenk, Wieringerw. „Cesar" 112 Beschikbaar twee subsidiën ad f 250, toege kend aan de Nos. 1 en 2. Hengsten geboren in 1890. 1. J. Breebaart Kz., Winkel, „Wellington II" N.P.S. 201 2. P. Clay, Obdam, „Admiraal Obdam" 200 Beschikbaar twee aahoudingspremiën ad 150, toegekend aan de Nos. 1 en 2. Hengsten geboren in 1891. 1. H. Waiboer Az., Winkel. 2. Wed. J. Vethman, Winkel. 3. V. J. Bakker, te Wieringerwaard. 4. J. Breebaart Kz., te Winkel. 5. R. D. Kaan, te Wieringerwaard. 6. J. Breebaart Kz., te Winkel. 7. K. A. Kaan, te Anna Paulowna. 8. AVed. K. Kooy, te Heer-Hugowaard. 9. Wed. J. Vethman, te Winkel. 10. J. Breebaart, Kz., te Winkel. 11. A. J. T. Geertsema, te Barsingerhorn. 12. A. J. T. Geertsema, te 13. J. van der Horst, te Barsingerhorn. Beschikbaar twee aanhoudingspremiën van /"100, toegekend aan de Nos. 1 en 2. No. 3 ontvangt f 50, zijnde de helft van een te Bever wijk niet toegekende premie. Keuring 16 Maart te Beverwijk. Hengsten geboren in 1889 of vroeger. 1. H. Haas, Beemster, Adolf" N.P.S. 163 2. G. Speijeïs, Nieuwendam, „Lucas" 124 3. W. Visser, Schermeer, „Horsa" 3 Beschikbaar twee subsidiën van f 250. Aan No. 1 is een subsidie toegekend. Hengsten geboren in 1890. Geen aangifte. Hengsten geboren in 1891. 1. H. van Waveren, te Hillegom. Beschikbaar twee aanhoudingspremiën ad/" 100. Aan No. 1 is eene premie toegekend. Keuring 17 Maart te Hoofddorp. Hengsten geboren in 1889 of vroeger. 1. Nederlandsche vereen, tot bevor dering v.d. Paardenteelt. „Hora- tius" N.P.S. 61 2. I. IJ. Ran, te Haarlemmermeer polder, „Victor" 3. M. Verkuijl Az., te Haarlemmer meer, „Hercules" 4. Vere. IJpolder's, „Prins Willem I" 5. D. Versluijs, te Haarlemmermeer, „Aurich I" 6. L. v. d. Werff, te Halfweg, „Jo el Tabor" 7. J. v. Zij verden, te Haarlemmeer, „Matador" 8. J. D. G. van Gulpen, te Spaan- dammerpolder, „Baumhaur" 9. D. Knibbe, te Haarlemmermeer, „Devek" 10. A. A. v. d. Berg, te Haarlem, „Jellalich II" 11. A. v. Woudenberg, IJpolder, „Logrithme" 12. J. v. Zij verden, Haarlemmerm. „Dictator" 13. J. v. Zijverden, Haarlemmerm. „Deukalion" 14. C. Kooij, Haarlemmerm. „Pulle- waij II" 15. P. Zijlmans, „Welkom II" 16. M. Ackerman, te Osdorp, „Wel kom III" 17. Jh. P. von Tissenne, te Rijswijk, „Tancred" 18. G. J. van Vuuren, te Haarlem mermeer, „Bonum II" Beschikbaar twee subsidiën ad f 250, toege kend aan No. 1 en 3, wegens te late .angifte kon No. 2 niet voor een subsidie in aanmer king komen. Hengsten geboren in 1890. 1. A. Troost, te IJpolder, „Hnanibal" N.P.S. 202 2. J. J. Evers, „Prins" 203 Beschikbaar twee aanhoudingspremiën ad/" 150, toegekend aan de Nos. 1 en 2. Hengsten geboren in 1891. 1. A. G. Nieuwenhuizen, te Haarlemmermeer. 2. P. Zijlmans, te 3. M. Ackermann, te Osdorp. 191 57 134 113 23 166 165 195 129 67 127 126 132 56 133 mannHij was verdwenen zoo hij niet als doode zijn eigen graf gegraven en zich op bescheiden wijze, zonder eenig gedenksteen of grafheuvel tot aanwijzing, onder de aarde ter ruste had begeven, was het een raadsel waar hij mocht gebleven zijn. Intusschen, om zeven uur moest het raadsel wor den opgelost. Om zeven uur moest hij volgens de ontvangen instructie, zich als niet gevonden komen melden, en dan zou men hooren.... Tot dien tijd schold de kapitein en ontwierp plannen, met welke straf-exercitiën hij morgen den zoekers hun stand punt duidelijk zou maken, zoodat zij het lot der werkelijk dooden zouden benijden, en schold even eens op den sergeant, terwijl deze bij zich zeiven overlegde, hoe hij Lehmann deze streek zou inpe peren, als men hem maar eerst in handen had. Want hij twijfelde er geen oogenblik aan, zoo iemand aan het geval schuld had, dat Lehmann de schuldige was. De manschappen verrichtten intusschen den ver deren dienst, en zoowel zij als hunne superieuren gevoelden bij de algemeene ergernis toch in stilte eene niet geringe nieuwsgierigheid, hoe toch wel ten slotte de zaak zou afloopen. Het werd zeven uur en Lehman was nog niet verschenen. Het werd kwartier over zevenen en Lehmann ontbrak nog op het appèl; het werd half acht, en nog kwam hij niet opdagen. Er was nu geen twijfsl meer aan: Lehmann was gedeserteerd. De kapitein raasde en tierde, dat het een aard hadZoo iets moest hem overkomen, hem, de eerste maal, dat hij deze ellendige, vermaledijde bende recruten der colonne veroordeeld was aan te voe ren Had die verwenschte kerel dan niet even goed een dag of tien vroeger onder den vorigen kapitein kunnen deserteeren, vroeg hij, zonder te bedenken dat de arme Lehmann tien dagen geleden nog niet voor den werkelijken dienst was opgeroepen. Maar neen hem moest die schande treffen, om hem te plagen, hem in de oogen zijner meerderen te degradeerenUit bijzondere rancune tegen hem had die verwenschte kerel het gedaanHij zou hem laten kromsluiten, als hij hem maar eerst weder in handen had, hem laten geeselen, dat de huid er afvloog, zwoer de verontwaardigde hoofdman, of schoon beide wijzen van straffen bij het leger niet meer bestonden. En de sergeant, die bijna barstte van kwaadheid, gevoelde, dat hij zich in acht diende te nemen, wanneer Lehmann weder voor den dag kwam, om hem niet het schot door het hoofd, hetwelk hij hem nu slechts op papeir had gegeven, met kruid en lood in natura toe te dienen! Doch Lehman kwam niet! Vijf minuten na half acht gaf de kapitein, die vijf en twintig minuten over den tijd gewacht had, bevel tot afmarcheeren de colonne trok zonder Lehmann naar de stad terug. De kapitein, een soldaat in merg en been, die in zijne compagnie steeds zijn troetelkind had gezien, voelde iets als eene moeder, die een kind heeft verloren. Met weemoed dacht hij aan Leh man hij verlangde naar hem als naar een verdwe nen geliefde! Diep verslagen maakte hij melding van de desertie; de noodige stappen werden ge daan, de vereischte maatregelen genomen, om den deserteur uit te vinden. Zien wij intusschen eens naar Lehmann omwel licht zijn wij in dat opzicht gelukkiger dan de ka pitein, de sergeant en de zokende manschappen op den bewusten namiddag en avond. Lehmann hield veel van slapen. Voor hem was alzoo zijne rol als doode man gelijkbeteekenend met eenen gezonden slaap, waarmede hij den tijd wilde aanvullen tot men zijns ondanks hem zou opsporen. Zoodra hij zich daarom bniten den gezichtskring van den gevreesden sergeant wist, ging hij tevreden grinnikende naar de uiterste grens van het slagveld, waarheen de storende zoekers ongetwijfeld het al lerlaatst zich zouden begeven, en waar hij een ge makkelijk plaatsje om te sterven trachtte uit te vinden. Het geluk was hem gunstig. Aan den meest ver wijderden zoom des wouds, op eenen eenzamen, af gelegen zandweg, die langs een kaal akkerveld liep, ontdekte hij eenen ledigen boerenwagen zonder paarden, terwijl van voorspan en koetsier in den ganschen omtrek niets te zien was. Blijkbaar had men het voertuig hier laten staan, om het bij gelegenheid mede naar huis te nemen. Door een bewonderenswaardig instinct geleid, dat onze Lehmann in dergelijke omstandigheden bezat, klom hij op een der spaken van het rad en keek over den hoogen zijwand in den wagen, Deze was tot op de helft met oud hooi gevuld; het was een weinig platgedrukt, doch het zag er zoo gemakke lijk, zoo zacht, zoo mollig, zoo uitlokkend uit! Te drommel! Beter kon het hem niet worden aange boden De hooge zijwanden van Jden wagen bescherm den hem tegen de blikken der zoekende krijgsmak kers, en in het zachte, lekkere hooi, als het eerst een beetje werd geschud, moest men liggen als in Abrahams schoot! Zonder langer te toeven klauterde hij over den zijwand in den wagen, nestelde zich behaaglijk in het opgeschudde hooi. zoodat alleen het dikke, ver genoegde aangezicht er boven uistak, en geen vijf minuten later sliep hij den slaap des rechtvaardigen en dacht aan instructie noch schot door het hoofd. Een half uur daarna kwam de boer, wien de wa gen toebehoorde, met zijne paarden, die hij bij eenen hoefsmid in het naaste dorp had laten beslaan, op zijn doode gemak aangeloopen en maakte bij den wagen hall. Hij spande zonder eenige overhaasting zijne beestjes voor het voertuig en plaatste zich op den hooizak, die tegen den voorwand was gelegd om tot zitplaats te dienen. Daarna sloeg hij een paar malen met de leidsels, klapte met de zweep in de lucht, bromde half binnensmonds Vort zek en de wagen zetts zich in beweging Lehmann reed af. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 2