Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 1 Mei 1892. Het door de heeren E. Brandsma, L. H. Beausar en Perry Co. te AMSTERDAM ont worpen adres ten gunste van den Middel-Euro- peeschen tijd is naar den Minister van Water staat verzonden, vergezeld van 76 adressen van gelijken inhoud, uit 58 verschillende plaatsen van Nederland, te zamen dragende 1333 hand- teekeningen. De weermakers bepalen zich niet tot het kunstmatig verwekken van regenbuienzij gaan nu ook aan het verdrijven van mist. Vooreeni- gen tijd stelde prof. Olim Lodge voor, de be ruchte Londensche misten door electriciteit geheel of gedeeltelijk te doen verdwijnen, en dezer dagen heeft een practisch Amerikaan, de Pjttsburger ingenieur Johnson, daarmee proeven genomen. Hij bevond, dat een enkele krachtige electrische stroom 75,500 vierk. meter lucht bevrijdde van mist, welke zich in regen oploste. Hij gelooft, dat weldra ieder stoomschip op den oceaan zijn eigen electrisch mistverdrijvingstoestel aanboord Naar wij vernemen hebben de vereenigde Bad Hotels te Wijk aan Zee, welke in 1891 door de Buffet Maatschappij „E Pluribus Unum" zijn aangekocht, dit jaar door verbouwing eene belangrijke verbetering verkregen, en zijn de sanitaire inrichtingen vooral naar de meest strenge eischen veranderd. Tegen twee sociaal-democraten te AMSTER DAM is procel-verbaal opgemaakt wegens het verspreiden van voor H. M. de Regentes belee- digende biljetten. Yoor het paleis op den Dam werden twee 18-jarige meisjes gearresteerd en naar het bureau St. Pietershal gebracht, waar tegen haar om dezelfde reden proces-verbaal is opgemaakt. Het verspreide strooibiljet was een in den vorm van een proclamatie aan de Amsterdamsche burgerij gericht stuk onderteekend „Namens de gecombineerde vereenigingen," waarin H. M. woorden in den mond werden gelegd, die ver moedelijk aanleiding tot gerechtelijke vervolging zullen geven. Zaterdagmorgen waren op verschillende plaat sen dergelijke biljetten aangeplakt, die door de politie werden afgescheurdop sommige plaatsen had men er de openingen der brievenbussen mede overplakt. In dat biljet worden de arbeiders en arbeid sters opgewekt zich te vereenigen, „opdat door gezamenlijk optreden een einde wordt gemaakt aan al deze mistoestanden tot verkrij ging van een menschwaardig bestaan voor allen." „Onder die „mistoestanden" wordt verstaan „dat de Koninginnen ten kostte van allen een weelderig leven leiden, feesten ten Hove wor den gehouden, terwijl duizenden arbeiders met al hun zwoegen niet genoeg verdienen om in de behoeften van zich en hun gezin te voor zien." In een café-chantant te 's HAGE, trad voor eenige dagen een Amerikaansche neger op, die, naar de reclame-biljetten meldden, glas en leer at. Die biljetten schijnen niet gelogen te hebben, althans de Haagsche Ct." meldt, dat hare redactie een bezoek kreeg van den man, die op het bureau zijn dejeuner kwam gebrui ken, bestaande in een stuk van een lampeglas, dat hij tusschen zijn geweldig gebit fijnmaalde, een brok cokes, dat hij uit den kolenbak nam, een lap leer en een reep linnen die hij van zijn zakdoek scheurde, waarna hij liet zien en zóó liet zien, dat er geen twijfel meer aan over bleef dat al dat lekkers naar zijn maag was verhuisd. Een grog van petroleum, die hij er bij pleegt te gebruiken kon hem niet verschaft wordenmaar hetgeen hij liet zien, was te kras, dat de leden der redactie aan de petroleum twijfelden. De alphabetische voordracht voor onderwij zers aan de openbare lagere school te "VVAR MENHUIZEN bestaat uitH. C. de Groot, Broek op Langedijk, G. Kooijman en A. M. Kraaijen- hagen, beiden Heerhugowaard. De vorige week werd in het onlangs nieuw gebouwde Gemeentehuis te NIEUWER-AM- STEL de eerste Raadsvergadering gehouden. De Burgemeester opende die vergadering met eene rede waarin hij in korte woorden de geschiede nis van het ontstaan van de behoefte aan een nieuw Raadhuis schetste. ZEd. Achtb. bracht in herinnering hoe het raadhuis der gemeente destijds te Amstelveen gevestigd, in het begin dezer eeuw een prooi der vlammen werd. Het oude schippershuis aan den Amsteldijk werd toen aangekocht en voor raadhuis ingericht. Spreker wees er op welke uitbreiding de Ge meente sedert dat tijdstip had verkregen en hoe allengs daarvoor het oude raadhuis te klein werd en de behoefte aan een grooter en ruimer in gericht gebouw zich meer en meer deed gevoe len. Door hieraan tegemoet te komen besloot de Raad tot den bouw van een nieuw gemeente huis over te gaan. Na vele moeielijkheden verrees het gebouw als een sieraad aan den Amstel en aan hen die tot den bouw er van hebben medegewerkt, mag hiervoor een woord van lof niet onthouden wor den. De Voorzitter heette de aanwezige Raadsleden waarop geen sterveling te zien was, kroop door de opening heen en galoppeerde het veld in, eersteen eindweegs dwars door het akkerveld en vervolgens langs den eersten weg den besten, dien hij aan trof. (Slot Volgt.) welkom in het nieuwe gebouw en stelde voor te besluiten het voor den algemeenen dienst ge opend te verklaren, welk voorstel met toejuiching werd aangenomen. Dezer dagen boodt een als werkman ge kleed persoon, zich noemende J. van 'tHof, uit Lisserbroek, bij den horlogemaker Mol, te Lisse een nieuw horloge te koop aan, voorgevende uit geldgebrek daartoe genoodzaakt te zijn en het voor een geringen prijs wilde afstaan. Na korte onderhandeling werd de koop voor f 5. gesloten en scheen de verkooper blijkbaar in z'n schik te zijn met die som, wat in deze den horlogemaker ongerijmd voorkwam met het oog op zijn financiëelen toestand. Genoemde Mol gaf de politie van den koop aangifte en bleek het dat dit horloge waar schijnlijk hetzelfde kon zijn wat een paar dagen eerder uit den winkel van J. van Kalmthout te Hoofddorp, eveneens door een werkman, was gestolen. De dader bevindt zich in arrest. Als hoofdingelanden van den polder WIE- RINGERWAARD zijn herkozen de aftredende heeren A. K. Kaan en K. D. Schenk, terwijl in de plaats van den heer V. Bakker Jr., thans heemraad, benoemd werd de heer K. Kater. De Zuiderzee-Vereeniging, die in de vorige week te AMSTERDAM vergaderde, heeft aan genomen eene motie waarbij het bestuur der Yereeniging wordt gemachtigd om alle stappen bij de Regeering te doen, opdat de plannen der Yereeniging worden verwezenlijkt. Hoewel de taak der Vereeniging volgens de letter der sta tuten als geëindigd is te beschouwen, oordeelde de vergadering dat de Yereeniging niet mag worden ontbonden voordat haar denkbeeld tot daad is gerijpt. Het „Geïllustreerd Politienieuws" richt het volgend schrijven aan de schrijfster van den brief aan „De Ochtcntbode" „Sara, ook wel genaamd „blonde Anna", wan neer gij dezelfde Anna zijt, die in den jare 1887 een korten tijd met uw minnaar en uw kindje gewoond hebt ten huize van zekere wed. v. d. B., waar gij steeds door hem Sara werd ge noemd, bericht dan schriftelijk in het belang van u en uw kind tijd en plaats, waar wij u alleen kunnen spreken. Om u niet in ongele genheid te brengen, deelen wij u mede, dat de wed. v. d. B. overleden isdat wij haar dochter in een weinig bekende steeg hier ter stede heb ben opgespoord, en voegen er bij, opdat u zult kunnen oordeelen of gij de bewuste Anna-Sara zijt, dat het huis, waar gij met uw minnaar woondet, stond in een breede straat in de oude stad, terwijl het huisnummer 26 was. Uw min naar was diamantslijper, hij ging 's ochtends naar zijn werk. Uw kindje, destijds ongeveer een jaar oud, was 's nachts erg lastig, wat dik wijls oorzaak was van twist en verwijten tus schen u en uw minnaar. Als gij dezelfde Anna- Sara zijt die wij op het oog hebben, dan kan stilzwijgendheid u slechts in ongelegenheid bren gen, want dan noemen wij u Anna M., herinneren u aan het ouderlijk huis op een der grachten van den Jordaan, te vroeg door u ont vloden, om, helaas, veel treurige levenservaring op te doen. Gij wilt den vader van uw kind, dien gij schuldig acht, niet verradenindien gij echter meent, dat wij uw verleden kennen, het geen u uit bovenstaande aan wijzigingen kunt beoordeelen, schrijf ons dan vertrouwelijk; het zal u niet berouwen." Zekere J. S. heeft de proef op de som genomen van met uien het ongedierte bij kippen te verjagen. Hij schrijft: Indien uw kippen door luis geplaagd worden en ge het hok van dat ongedierte zuiveren wilt, neem dan eenige uien, snijd ze in stukken en leg deze in de hoenderhokken. De luis zal dan verdwijnen. De opbrengst der te AMSTERDAM ge houden Fancyfair ten bate der kinder- en va- cantie- kolonies bedraagt naar wij vernemen, netto pl. m. f 5000, welk bedrag aldus dezen instellingen ten goede komt. Maandagavond vertoonde zich ten Noorden van de stad UTRECHT een prachtig noorder licht. Het vertoonde even na half tien «en hel der wit- blauw licht, in het midden een vuur- rooden gloed; tegelijk zag men een donkere wolk. Yan onder deze wolk kwam het licht. Ten kwart vóór tien uur nam het van het Noordwesten naar het Noorden in lichtsterkte af, om spoedig geheel te verdwijnen. Na tien uur dreven in noordelijke richting nog verschil lende verlichte wolken. Misschien staat het in verband met hevige magnetische storingen, die Maandagmorgen aan het Kon. Ned. Met. Inst. werden opgemerkt. (U. D.) Het bericht van de Jouster Courantdat aan Koningin Wilhelmina bij haar bezoek te LEEUWARDEN een klein bootje zal worden aangeboden, is geheel onjuist. Wel is aan de werf van den scheepsbouwmeester Holtrof van der Zee te Joure voor rekening van het gemeen- iebestuur een inderdaad sierlijk bootje, waarop de naam van de Koningin prijkt, vervaardigd, doch het is eenvoudig bestemd om dienst te doen tn den vijver vau den Prinsentuin, ter vervan ging van een bootje, dat niet meer is te ge bruiken. De afdeeling BARSINHORN der Holl. M. van Landbouw, besloot in hare Vergadering van Zaterdag 1.1. de leden op te wekken, tegen eene matige vergoeding, hunne aardappelvelden, ter bestrijding der aardappelziekte, te doen be sproeien met Bouillie Bordelaisebij genoeg zame deelneming dat werk op te dragen aan den Heer Jóh. F. Morra te Schagerbrug, en stelt de afdeeling zich voor, de arbeiders in deze Gemeente alsdan in de gelegenheid te stellen, hunne aardappelvelden, voor niet 'méér dan eene gezamelijke grootte van één hectare bedragende, kosteloos en dus voor rekening der kas van de afdeeling, op dezelfde wijze te doen besproeien. Alléén genoegzame deelneming der leden kan het laatst genoemde plan, in het belang onzer arbeiders zoo gewenscht mogelijk maken. Daar toe te hebben opgewekt, is het doel dezer mede- De Opmerker schrijft: „Zooeven kregen wij de lang verwachte dub beltjes te zien, met de beeldenaar van Koningin Wilhelmina. Hoewel wij niet verwend zijn in dit opzicht,, is dit werkstuk van 's Rijks Munt toch zoo be neden alles, dat wij er niet over kunnen zwij gen. Ten eerste is het kopje, de gelijkenis daarge laten, slecht van teekening en slecht gemodel leerd; zonder eenigen smaak is het als een uit geknipte pleister op de munt geplakt; verder is het omschrift „Wilhelmina Koningin der Neder landen" slecht verdeeld en slordig uitgevoerd de letters vallen bijna allen voorover, zelfs het kartelrandje is ongelijk. Als verontschuldiging zullen wij maar aanne men, dat men bevreesd is geweest iets te maken dat nog mooier was dan de nieuwe postzegels, die dan minder gunstig zouden afsteken. Het is wel treurig, dat van deze gelegenheid voor 's Rijks Munt om eens iets moois te maken, zoo slecht gebruik is gemaakt. Wij voor ons prefereeren de oude dubbeltjes, waar meestal in het geheel niets op te zien is." Door de Zuiderzeevisschers wordt tegen woordig veel schol en bot gevangen. Beide visch- soorten zijn dientengevolge thans zeer goedkoop, te meer, daar vooral schol om dezen tijd het best is. Woensdagochtend half negen is „generaal" Booth met de Harwichboot Claud Hamilton te ROTTERDAM aangekomen, om zich naar het Noorden van ons land te begeven. 1 MUI BV I1UIÜMLAY». Er wordt bericht dat men in Friesland druk in de weer is meetings te houden door de Volkspartij georganiseerd, ten gunste'van den achturigen normalen arbeidsdag. Vroeger reeds werden meetings gehouden te Leeuwarden, Drachten, Heerenveen, doch de leiders der Volks partij hebben het beter geoordeeld op verschil lende plaatsen dergelijke bijeenkomsten te hou den, om daardoor geestverwanten in de gelegen heid te stellen daaraan deel te nemen, zonder genoodzaakt te zijn eene verre reis te maken. Te Leeuwarden gaat de meeting niet uit van de Volkspartij, maar van de sociaal-democraten van de fractie Domela Nieuwenhuis. Opvallend is het hoe sprekers der Volkspartij, die vroeger met de socialistische woordvoerders op de mee tings het volk toespraken, nu als sprekers te Leeuwarden gemist zullen worden. Die taak is geheel weggelegd voor de Hollandsche leiders der socialisten, als Domela Nieuwenhuis, Fortuin Yan Helsdingen enz. De Volkspartij zal meetings houden te Fra- neker, Dokkum, Wolvega, Gorredijk en Appel scha. Te Franeker zullen spreken mr. P. J. Troel stra van Leeuwarden, mej. StellingwerfJen- tink, echtgenoote van den redacteur van „het Friesch Volksblad", van Leeuwarden, K. Harts van Midlum. Eene Zangvereeniging zal in de pauze stukken ten beste geven, terwijl muziek het geheel zal opluisteren. Te Wolvega zal ook de meeting, evenals op de andere plaatsen, in de open lucht worden gehouden, maar de bur gemeester heeft geweigerd een optocht met mu ziek en vaandels door het dorp te laten houden. Te Gorredijk zullen- het woord voeren: Dr. Vitus Bruinsma aldaar, en Tj. Nawijn, hoofd der school Beetste Appelscha de heeren G. L. v. d. Zwaag, van Wolvega, en Van Vlaardin- gen, van Zwolle. De ondervinding heeft geleerd, dat de arbei dersbevolking in Friesland wel heil ziet in der gelijke samenkomsten voor de propaganda en het leidt geen twijfel of duizenden wonen heden de meetings bij. Getrouw trekt men ter meeting op, hetzij deze belegd is ten gunste van normalen arbeidsdag, socialisme oflandnationalisatie, al laat voor de laatste de socialistische Pers ook een waar schuwend woord hooren. Naar de meetings gaat men toch. De Rijkstelegraafkantoren met doorloopenden dagdienst van 7 '/2 uur des morgens tot S '/2 uur des avonds (middelbare tijd van Greenwich). De middelbare tijd van Greenwich geldt voor al de Nederlandsche Rjjkstelegraafkantoren. Bestelling door de kantoren met nachtdienst tusschen 10'/2uur des avonds en den. volgenden morgen te 6 uur des zomers en 7 uur des win ters (volgens den middelbaren tijd van Green wich) geschiedt slechts dan, wanneer zij door het gewicht van het in het telegram behandeld onderwerp kennelijk gevorderd wordt, of wan neer de onmiddellijke bestelling door de belang hebbenden uitdrukkelijk is verlangd. Op de uren-borden (aanwijzing van openstel ling, ook van bij- en hulpkantoren, lichting der brievenbussen) worden de daarvoor vastgestelde tijdstippen uitgedrukt in Greenwich-tijd (spoor- tijd) en daaronder of daarnaast in den thans ter plaatse geldenden tijd, aldus Het kantoor is open: Spoortijd Plaatstijd Buslicliting: Spoortijd. Plaats-tijd. Binnenland. In het „W. V. d. D." lezen wij De Grreenwich-tijd op 1 Mei. De wijzigingen in het algem. reglement voor den dienst op de spoorwegen en voor den dienst der Rijkstelegraaf vastgesteld bij Kon. besluit van 26 dezer, en opgenomen in de St.-Ct. van heden zijn de navolgende: Elk spoorwegstation en elke halte moet voor zien zijn van een goed loopend uurwerk, ge regeld naar den middelbaren tijd van Greenwich. In alle aankondigingen ten dienste van het publiek, waarin uren te vermelden zijn, zal ge schreven worden„spoortijd" minuten achter bij plaats-tijd). Voorts wordt gerekend, dat alle post- of te legraafkantoren van 1 Mei af, naar Greenwich- tijd gerekend, een half uur vroeger openen en sluiten dan thans, zoodat bijv. een telegraaf- of postkantoor, thans dienst hebbende 812, 24, 68 (volgens den thans gevolgden Amsterdam- schen tijd,) voortaan dienst heeft 772H'A» P/2372 en 572?72 uren. Het U. D. geeft de volgende beschrijving van de koninklijke spoorweg-rijtuigen: Zij zijn 6 in aantal, waaronder ook een bagage- en een rijtuig-wagen. Speciaal voor de Koning innen bestemd zijn er twee, een salonrijtuig en een slaapwagen, met elkaar verbonden door eene overdekte veiligheids-overbrugging (z. g. soufflet). De inwendige ruimte van het salonrijtuig is 7.80 meter. Aan weerszijden zijn 3 ramen, die door een schuif neer- en opgelaten worden, en op elke hoogte stand houden. Sierlijke dag- en nacht gordijnen kunnen hen afsluiten. Tegen den ach terwand bevindt zich een ruststoel, die door uit slaan in een leg- of slaapstoel kan veranderd worden. Aan weerszijden zijn fraaie en gemak kelijke rustbanken, die verbreed kunnen worden, terwijl het midden wordt ingenomen door eene naar alle zijden verschuifbare tafel. De vloer is bedekt met een fraai tapijt, terwijl de zoldering versierd is met fraai schilderwerk en drie lampen voor (Pinch-) gas. Doelmatigheid en sierlijke eenvoud kenmerken alles. De voorzijde van den wagen was vroeger een open balcon, dat nu met hout en glas is dicht gemaakt, en evenzeer een gezellig zitje aanbiedt. Tusschen dit balcon en de salonruimte heeft men rechts het buffet, zoo volledig mogelijk ingericht, links de toiletkamer. Keurig en practisch is in het buffet de inrich ting voor het breekvrij bewaren van glazen en flesschen, alsmede die voor het uitgebreide tafel servies. De genoemde soufflet doorgaaude, komt men in den slaapwaggon, waarvan het eerste gedeelte meer voor zitten bestemd is. Oogenschijnlijk staan er in het slaapsalon ook maar een paar ruststoelen, maar door eene draaiende beweging veranderen deze in gemakkelijke en doelmatige rustbedden, die de beste gelegenheid voor slapen aanbieden. Ook hier completeeren buffet en toi letkamer de geheele inrichting, waarbij niet slechts de aandacht trekt de fraaie bewerking van alles, maar ook de zorg óm het geheel zoo volledig mogelijk te doen zijn. Ook in dit salon geschiedt de kunstverlichting door gas, de verwarming door een kachel, de af koeling door ijsbakken. Op dit rijtuig voigt de waggon voor het ge volg der Koninginnen, voor zoover dit niet in hare onmiddellijke nabijheid vertoeft. Deze bestaat uit een ruimen wagen, eveneens voorzien van fraaie rustbanken, tafels, kachel, toiletkamer, enz., en met niet minder zorg is ook bier alles bedacht en uitgevoerd om het den reizigers bij dag en bij nacht zoo aangenaam mogelijk te maken. Vervolgens nog een rijtuig voor het verdere personeel, in compartimenten verdeeld en met veel smaak en comfort ingericht als de gewone le en 2e klasse rijtuigen. Woensdagmiddag ontving de Regentesten paleize te AMSTERDAM het bestuur der Ver eeniging „Rembrandt". H. M. had nl. het ver langen te kennen gegeven om de kostbare aan- koopen, door genoemde Ver. op de veiling-Mes- schert van Vollenhove gedaan, te bezichtigen en aan dien wensch had het bestuur gaarne gevolg gegeven. De vier doeken waren in de Mozeszaal op het gunstigst tentoongesteld en de Regentes uitte bij de bezichtiging meermalen haar hooge waardee ring voor de opofferingen, die de Vereeniging zich getroost had, om de voortbrengselen der vaderlandsche kunst voor ons land te behouden. Het koninklijk jacht Victoria en Albert komende van Portsmouth, wordt a. s. Zondag

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 2