Nieuwe Langedijker Courant', van Zondag 8 Mei 1892. Gemengd Nieuws. Buitenland. Van af Station NOORDSCHARWOUDE, zijn van 2 tot en met 7 Mei zes wagens met groenten vervoerd. Uit OUD-KARSPEL schrijft men ons Dezer dagen was de vrouw van J. B. alhier op den stoep werkzaam terwijl haar 3-jarig doch tertje op het erf liep te spelen. Toen zij haar bezigheid had verricht was haar kind spoorloos verdwenen, en zag zij het in een nabijzijnde dijksloot voorover in het water liggen. Zon der te aarzelen sprong de ontstelde moeder in het water, en had het geluk haar lieveling van een anders gewissen dood te redden. Men bericht ons In de vergadering van het kieskollegie der Herv. Gemeente OUDKARSPEL, is met 17 van de 19 uitgebrachte stemmen als ouderling be noemd de Heer A. Halff. Uit SCHAGEN meld men ons Zondag 8 Mei, des avonds te 7 uur zal er, uitgeschreven door de Westfriesche Kanaal Ver- eeniging, in het Noord-Hollandsch Koffiehuis alhier eene samenkomst plaats hebben ten einde de mogelijkheid te bespreken om tot eene spoe dige uitvoering te komen van het gedeelte Stol pen—Schagen, van het ontworpen kanaal Enk huizen Stolpen. Op het terrein achter het voormalige Rijn spoorwegstation te AMSTERDAM zullen dezer dagen door een gezelschap Egyptenaren, bestaande uit 140 mannen, vrouwen en kinderen, voorstel lingen uit hun volksleven, vermaken, wijze van oorlogvoeren en nationale plechtigheden worden gegeven. Donderdag a. s. heeft de eerste voor stelling voor genoodigden plaats. Yan „Een duister geheim", het nieuwe stuk, dat weldra in den Parkschouwburg te AM STERDAM zal worden opgevoerd, is al iets uit gelekt. Het gansche drama speelt in, op of aan het water. In de zaal zal men zitten als aan den oever van het meer, want het tooneel wordt herschapen in een bassin van water. Te Antwer pen had men een bassin van 125.000 liters. Het stuk schijnt daar grooten opgang te hebben ge maakt. De decoraties en de costumes komen uit Engeland dat is eene aanbeveling, want daar heeft men het op dat gebied ver gebracht. Het stuk zelf, door den heer Douglas gemaakt, bevat van alles wat men in een ouderwetsch melodrama kan wenschenongevallen, ongeluk ken, vrijwillige en onvrijwillige zwempartijen, diefstallen en moorden bij de vleet. Waarschijnlijk wordt reeds 8 Mei de eerste voorstelling gegeven. De attributen van het wa terstuk, bootjes als anderszins, zijn reeds onder weg hierheen. Door den commissaris van Rijkspolitie te LEEUWARDEN is de hand gelegd op een 4-tal personen, die zich hebben schuldig gemaat aan het gepasseerden Zondag met vereende krachten mishandelen van den majoor der rijksveldwacht De Jager, bij gelegenheid van de meeting te Huizum. Allen zijn overgebracht naar het huis van bewaring. Uit het onderzoek is gebleken, dat de mishan deling van ernstigen aard is geweest, in zoover dat de majoor eenige oogenblikken is blootge steld geweest aan de woede van eene groote volksmenigte, die hem had omsingeld en gïso- leerd en op allerlei wijze mishandelde, totdat de commissaris van rijkspolitie van Leeuwarden, op het vernemen wat er gaande was, zich met eenige manschappen over de grens der gemeente begaf, zich met geweld met den stok een weg door het volk baande en den majoor te hulp kwam en ontzette. Met betrekking tot het op 15 dezer te NIEUWE NIEDORP te houden zangfeest, zal een extra-trein in de richting Amsterdam, des avonds te 10.40 (Greenwich-tijd) van het station Noord-Scharwoude vertrekken. De feestkaarten «Neen." «Goddank! Vooreest wenschte ik dat te weten, om te kunnen zorgen, dat ik nimmer weer een zij ner broeders in de compagnie zou krijgen ik zou mijn ontslag nemen vóór de eerste exercitie! En in de tweede plaats, als hij de eenige zoon zij ner moeder is laat de oude vrouw hem dan in 's hemels naam reclameeren! Schrijf gij maar op staanden voet het verzoekschrift, ik verzeker u, dat het lukken zal!" »Wat zegt gij? Gij wilt «Hoor eens, vriend, ik sta bij mijne superieuren goed aangeschreven, ik heb betrekkingen, kennissen, die in één woord, de kerel moet weg, hoe eer hoe liever terug naar Strieglau. Doe mij nu het genoegen en schrijf het verzoekschrift dan neem ik het dadelijk mee!" «Top, vriend, is u dat erust?" «Heilige ernst, reken daarop! Ik steek den kerel vooreest vier en twintig uren in de cachot, omdat hij bij het doorbreken van den muur zijn wapen schaardig heeft gemaakt, en dan geef ik hem ver lof, tot zijne vrijstelling is toegestaan ik waag het niet, hem nog eene enkele maal in de compagnie te plaatsen: hij zou mijne renomméege heel ruïneeren!" Alles geschiedde, zooals de kapitein gezegd had. Het verzoek om vrijstelling werd ingediend en toe gestaan, en Lehman uit den militairen dienst ont slagen. Hij zelf, de kapitein, de sergeant en de on derofficier waren buitengewoon tevreden over den goeden afloop van de zaak, en nog lang daarna cir culeerde in de colonne als eene vroolijke anecdote de gesckienis van den verdwenen «Lemann met het schot door het hoofd". EINDE. voor het geheele feest zijn a 1.verkrijgbaar; de entree voor de wedstrijd of voor het orgel concert is vastgesteld op f 0.25. De fakkelop tocht zal des avonds te 9V2 ure worden gehou den. De heer Jb. van Oversteeg, amanuensis aan de Vrije Universiteit, zal, in verband met de verkiezingen voor de Prov. Staten, politieke redevoeringen houden te Enkhuizen, Andijk, Medemblik en Opperdoesl. De geruchten omtrent de opheffing van 's Rijks betonningmagazijn te ENKHUIZEN zijn niet bevestigd geworden. Alleen kan met zekerheid worden medege deeld, dat eene wijziging zal worden gebracht in de fabricage der tonnen, daar in het belang der veiligheid besloten is tot eene geleidelijke vervanging der houten door stalen tonnen, even als dit in andere landen geschiedt. Hiermede zal echter eerst een begin worden gemaakt, wanneer de houtvoorraad verwerkt zal zijn. Door de Liberale Kiesvereeniging „Eens gezindheid", te MIDDELIE is tot candidaat voor de Prov. Staten gekozen de heer W. Sligcher, te Monnikendam, aftredend lid. De Vereeniging „Getrouw Schoolbezoek" te HEER-HUGOWAARD heeft besloten ook dit jaar den leerlingen, die niet meer dan 10 keer verzuimd hebben, een schoolfeest bestaande in een rijtoer, te geven, terwijl zij die geen enkele maal willekeurig verzuimd hebben, bovendien een prijs zullen ontvangen. Uit NIEUWE NIEDORP meldt men de loting, regelende de beurt van optreden, op den Zangwedstrijd, door Niedorp's Mannenkeor tegen 15 Mei e. k., uitgeschreven. De volgende is al dus 1. „Tlialia" van Hoogkarspel, tellende 16 zan gers, onder dir. van den heer J. Dijkstra, met de Nos. a. Het Vaderland, van E. Drenth. b. Lentezang, naar L. v. Beethoven. 2. „Avenhorn's Mannenkoor", van Avenhorn, tellende 13 zangers, onder dir. van den heer D. Le Clercq, met de Nos. a. Lentezaug, van J. B. Kolkman, b. Op 't Kerkhof, van C. C. A. de Vliegh. 3. „Limmen's Mannenkoor" van Limmen, tel lende 14 zangers, onder de dir. van heer P. Schipper, met de Nos. a. Vriendschap, van Mo zart. b. Aan een Beekje van C. Kreutzer. 4. „Andijk's Mannenkoor", van Andijk, tellende 29 zangers, onder dir. van den heer P. Kooij- man Rz., met de Nos. a. Gebed voor 't Vader land, van Cartol. b. Op 't Kerkhof, van C. C. A. de Vliegh. 5. „Harmonie" van de Beemster, tellende 16 zangers, onder dir. van den heer A. A. M. Tie- rolff, met de Nos. a. Heimweh van J. Heim; Het liefste woord van Heinze. 6. „Orpheus" van Oud-Karspel, tellende 22 zangers, onder dir. van den heer J. Vis, met de a. Serenade, van Verhulst. b. Zingen, van de Vliegh. 7. „Wormerveersche Koraalvereeniging" van Wormerveer, tellende 30 zangers, onder dir. van den heer J. Kaper, met de Nos. a. Roozen en Doornen, van A. M. de Jong. b. Loflied der Na tuur. P 8. „Harmonie" van Koedijk, tellende 20 zan gers, onder dir. van den heer L. van der Oord, met de Nos. a. Des Krijgers Nachtlied, van Von Wrede. b. Danklied naar den Maaltijd, van Nageli. 9. „Oefening na Arbeid" van Wormer, tellende 26 zangers, onder dir. van den heer A. M. de Jong, met de Nos. a. Omhoog, van G. A. Heinze. b. Waakt op, van A. M. de Jong. Door den heer C. A. Hoogschagen, hoofd der school te HARINGHUIZEN is, wegens ge zondheidsredenen, eervol ontslag aangevraagd tegen 1 Juli e. k. H. Boer, deserteur van de hollandsche ma rine, is dezer dagen te GENT aangehouden, als hebbende eenen brandbrief gezonden aan den burgemeester Lippens, onder bedreiging, diens huis in de lucht te doen springen. De beschul digde bekent te handelen op last van andere anarchisten. Het gerecht doet op dit oogenblik huiszoeking bij 13 individuen daar ter stede. Nader wordt van H. Boer gemeld, dat hij 24 jaar oud is en geboortig uit Amsserdam. In het verhoor heeft hij kortaf geantwoord, aldus: Waar komt gij van daan? Uit Nijmegen, in Nederland. Welk beroep oefent gij uit? Geenik ben deserteur van het Nederlandsche leger. Hebt gij dynamiet? Neen, maar ik weet hoe het gemaakt wordt; ik ben anarchist. Waarom hebt gij den burgemeester van Gent bedreigd Omdat ik anarchist ben. De burgemeester was afwezig, Wist gij dit? Ja. Hebt gij te Gent vrienden of kennissen? Neen. Wat is uw middel van bestaan (Op die vraag wilde hij niet antwoorden). In het verder verhoor heeft hij volledige be kentenis afgelegd. De dreigende brief was onderteekend„Een Hollandsche anarchist", en gesloten in een cou vert met het stempel der brouwerij Valentinos, alwaar Zondagochtend de bijeenkomst gehouden en de brief geschreven was. Hij was gehuisvest bij een herberghouder. Bij zijne arrestatie verkeerde hij in staat van dron kenschap en heeft hij zich volstrekt niet verzet. Hij spreekt vloeiend Fransch. Jl. Donderdag werden in de vergadering van de liberale kiesvereeniging Burgerplicht te HEER-HUGOWAARD tot bestuursleden her kozen de heerenJ. Winkel, als voorzitter en C. H. Marschal, als secretaris. Tot candidaten voor de Prov. Staten werden gesteld de aftredende leden, de heeren K. Breebaart en H. Rezelman, terwijl voorts den leden de mededeeling werd gedaan, dat op Woensdag 11 Mei a. s., 's nam. 7 uur, in het lokaal De Zwaande heer C. V. Gerritsen, van Amsterdam, eene Staatkundige lezing zal houden over: „De Staatdundige toe stand van Nederland". De N. Rot. Crt. zegt, te kunnen mede- deelen, dat een voorstel om den Midden-Euro- peeschen tijd in te voeren door de Noord-Bra- bantsche-Duitsche Spoorweg-Maatschappij bij het Verein Deutscher Eisenbahn Verwaltungen aan de orde is gesteld. Met 1 Juni a. s. zal MONNIKENDAM zonder gaslicht zijn. Volgens mededeeling althans van den gasfabrikant, den heer N. Blankevoort, heeft hij met de gemeente geen contract kunnen sluiten, waardoor hij met genoemden datum (ex piratie der concessie) ophoudt gas te leveren. Wie zou de gelukkige zijn? In 1881 is op serie 2193 no. 1 der premie- leeningen van 1869 Paleis voor Volksvlijt met den hoofdprijs van f 50000 uitgeloot en nog steeds is door den gelukkigen bezitter van dat lot dat sommetje niet afgehaald. 't Kan geen kwaad, zijn rijksdaalderlootjes eens na te zien. Het hoofdbestuur der vereeniging voor lijk verbranding heeft eene circulaire verspreid, waar in het mededeelt, dat de vereeniging na een zeventienjarig bestaan heeft besloten over te gaan tot het bouwen van een lij koven. Zij zal daartoe geschikten grond in de gemeente Hilversum aan- koopen. Het bestek en de plannen voor het cre matorium, het columbarium en den oven worden opgemaakt, waarna met den bouw kan worden begonnen. Voor den bouw is intusschen meer geld noodig dan in het door de vereeniging bijeengebrachte fonds tot dusver beschikbaar is. Eene som van f 20.000 ontbreekt der vereeniging nog. De gemeentebesturen, die zich reeds open lijk uitgesproken hebben ten gunste van de in voering van het Midden-Europeeschen uur, zijn de volgende: Middelburg, Delft, Leiden, Tiel, Nijmegen, Zieriksee, Venloo, Lochem, Arnhem, Zeist, Boskoop. Terwijl alle groote gemeenten in Nederland den Greenwich-tijd niet hebben aangenomen en bijna overal de locale tijd, in afwachting eener minder nadeelige unificatie, behouden bleef, is er onder de enkele kleinere gemeenten, die den Greenwich-tijd aannamen, reeds eene kentering merkbaar geworden. Zoo bijv. is men zoowel te Montfoort als te Vucht op het aanvankelijk be sluit om zich bij den spoorwegtijd aan te sluiten, bij latere beslissing teruggekomen. De belangwekkende biljartwedstrijd (cadre partij) dezer dagen gehouden in de académie de billard te AMSTERDAM Nieuwendijk 25/27 tusschen de heeren H. Katquinet uit Luik en „professeur" Henry Wilden, is geëindigd. De uitslag was, dat de heer Wilden de bepaalde 2000 caramboles behaalde toen de heer Katquinet het tot 1539 gebracht had. Daarna speelden genoemde heeren een partie libre van 1500 caramboles, welke de heer Wil den besloot met een serie van 1008 caramboles, zoodat hij er 2151 had, toen de tegenpartij het tot 125 had gebracht. Dezer dagen heeft in de arrestantenkamer van de marinierskazerne te DEN HELDER een marinier, zekere v. d. H., zich door verw urging van het leven trachten te berooven. In deerniswaardigen toestand werd de man naar het marinehospitaal overgebracht. De vrijzinnige kiesvereeniging te WEST- ZAAN heeft besloten zich per adres te wenden aan de Tweede Kamer der Staten Generaal, om adheasie te betuigen aan de motie der Amster- damsche kiesvereeniging Burgerplichtten gunste van de droogmaking der Zuiderzee. Maandag heeft te 's-GRAVENHAGE, on der leiding van mr. J. Heemskerk Az., de alge- meene vergadering plaats gehad van de com missie voor 't Congres tot bestrijding van het misbruik van alcoholhoudende dranken. Daarbij werd 0. a. door den voorzitter mede deeling gedaan, dat H. M. de Koning-Regentes, op een verzoek van de commissie om het Con gres onder hare bescherming te plaatsen, gun stig had beschikt. Ook werd medegedeeld, dat zich voortdurend leden voor het Congres aanmeldden, dat o.a. door afgevaardigden van verschillende vereenigingen uit Engeland, Frankrijk, Duitschland, België, Zweden en Noorwegen, Oostenrijk, Denemarken en Noord-Amerika zou worden bijgewoond. Voorts werd het comité aangevuld met een viertal bestuursleden, een comité van ontvangst der buitenleden benoemd, en zijn de punten vast gesteld, welke op het Congres zullen besproken worden. Daarbij werden tevens de inleiders gekozen, waarvan in den regel de eerste inleider een bui tenlander zal zijn. Als 2e secretaris werd aangewezen mr. T. G. van Eek, te 's-Gravenhage, die deze benoeming heeft aanvaard. In de Enkh. Crt. lezen wij HAARLEM, 4 Mei 1892. Gisteren betrad ik den drempel eener kleine woning alhier en eene rilling voer mij door de leden; het was het kleine huisje dat ik binnenging, waarin eenigen tijd geleden de twee oude vrouwtjes zijn ver moord geworden. Wat ik daar deed Och, eigen lijk niets, maar de deur stond er open omdat de schilder er in bezig was om de laatste sporen van het afschuwelijke misdrijf voor altijd onzicht baar te maken. Er was niets bijzonders te zien, maar de nieuwsgierigheid speelt den mensch wel eens meer gekke parten. De ramen zijn met witte verf bestreken en daarin heeft de lieve jeugd een figuurtje geteekend, dat een' man moet voor stellen, een bijl in de hand houdende. Daarvoor is een ander klein poppetje geteekend, en daar onder staan de woordenTe Huur. Zal deze niet zeer fijngevoelige voorstelling er weinig toe meewerken om voor het huisje een huurder te vinden voor velen heeft het toch al iets huiveringwekkends, om het drama dat er in afgespeeld is. Men is dat drama hier nog lang niet vergeten, ook de justitie niet, al is het haar, helaas, nog niet gelukt den moordenaar te vinden. Er werd gisteren in den Raamsingel vóór het huis weer met een kornet gevischt naar een of ander wa pen, maar te vergeefss frankrijk. De Parijsche bladen staan ver steld over de uitspraak der jury in het proces- Ravachol. Verzachtende omstandigheden voor deze soort van lieden! Een jurylid, dat geïntervieuwd is, verklaarde, dat hij niet kon weten, ofRava- chol niet enkel schrik en ontsteltenis had wil len teweegbrengen, vooral niet, nu er niemand door de aanslagen was gedood De commissaris van politie Dresch ontving een dreigbrief, waarin hem werd aangekondigd, dat hij en de procureur-generaal Quesnay de Beaurepaire binnenkort door dynamiet gedood zouden worden. De briefschrijver zegt: wij zijn geen klein hoopje en hoe meer men ons ver volgt, hoe meer wij zullen toonen den naam anarchist waardig te zijn. Voor de politie-rechtbank te Bordeaux had onlangs een bijzonder voorval plaats. Gewoonlijk plegen de beschuldigden, die niet voor de eerste maal terecht staan, het aantal vroeger onder gane straffen te verminderen of geheel te ont kennen; in dit geval had echter het tegendeel plaats. Zekere Roger stond wegens landlooperij terecht. Welk beroep heb je? vroeg de rechter. Geen, sedert gij het mij ontnomen hebt. Hoe veelmaal ben je al veroordeeld ge worden Twaalf keer. Neen, maar vier keer. 'tls wel waar, twaalf keer. Neen, vier keer. Twaalf, twaalf, twaalf! schreeuwde de va gebond. Goed, laat het vier of twaalf keer zijn, merkte de rechter op, thans komt er nog een keer bij, en je wordt veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Jullie bent allemaal domkoppen! riep de beschuldigde en bukte zich, als wilde hij zijn schoenen uittrekken. Hij had echter in de ge vangenis zijn plan, om de rechters zijn schoe nen naar het hoofd te gooien, zoo dikwijls en onomwonden verteld, dat de bewakers er voor gezorgd hadden, dat hij heelemaal geen schoenen aan de voeten had, en hij moest er zich mede tevreden stellen, eene beleedigende beweging te maken. Wegens beleediging van de rechtbank werd hij thans bovendien tot vijftien maanden ge vangenisstraf veroordeeld; thans ging de man erg in zijn nopjes, zitten en zei: „Dat is ten minste nog eens de moeite waard." België. Men heeft Zondagavond getracht tus schen Tilff en Angleur een trein te doen de- railleeren, waartoe men een groot blok steen op den weg plaatste. Een spoorwegwerker is de Ourthe overgezwommen, om de noodige signalen te kunnen geven geven voor den trein, welke op de steenmassa zou loopen. Aan deze kloeke daad is het te danken, dat de trein op korten afstand van de versperring stil hield. Te PATURAGES heeft een dynamiet-ont- ploffing plaats gehad in de nabijheid van een groep huizen. Gelukkig is daardoor echter geen schade aangericht. Tengevolge van de ontdekking van eene helsche machine op een der vensters van den voorgevel der nationale bank te Charleroi laat de overheid door patrouilles ronden doen. Van lieverlede begint België op het stuk van dynamietaanslagen, Frankrijk te evenaren. Men hoort bijna van niets anders dan gevonden dynamietpatronen en bommen. Te Bergen en Charleroi worden vanwege de rechterlijke macht aanmerkelijke hoeveelheden dynamiet vernietigd, welke, van diefstallen afkomstig, als „bewijs stukken" bewaard werden liefst op de gewone daartoe bestemde plaatsen in de rechtsgebouwen. Te Brussel heeft de directeur eener afdeeling van het departement van Justitie een dreigbrief

Nieuwe Langedijker Courant | 1892 | | pagina 2